DIY s aktivním uhlím.

Při výrobě slivkových tinktur používám následující složky: slivky, cukr a vodku. Pokud se kvalita švestek a cukru nemůže starat - švestky ze své zahrady nebo koupené, cukr je obvykle z obchodu. Ale jako vodka jistě úplně nemožná. Nápad vznikl proto, aby vodka předem vyčistila.

Bylo studováno mnoho různých způsobů čištění, jedním z nich byla metoda čištění aktivního uhlí.

První věc, kterou jsem zkoušel, bylo vyčistit vodku z aktivního uhlí z lékárny, ukázalo se to velmi špatně. Nevím, jak byla vodka vyčištěna, ale skutečnost, že získala nějakou lékařskou chuť, je přesně a zbytečně vůbec.

A aby pro to, aby bylo jasno, a jak uhlí, začal jsem se učit, jak se dělá uhlí. Internet informace na toto téma je téměř žádný lepší způsob, jak říct, nebo jen velmi málo. Na základě získaných znalostí vytvořit úplný obraz, jak by to mělo vypadat. Ale tento proces může být popsán jako - uhlí by se mělo zacházet s přehřátou párou 600 až 800 stupňů (Pro ty, kteří nevědí, aktivní uhlí je totzhe uhlí prodává v baleních pro grilování, ale uplynulý aktivace Pokud porovnáte aktivního uhlí, uhlí se ukázalo, že na 1. hmotnost gram plochou povrchu 50 m2 obyčejný uhlí a aktivovaný 1800 m2., a to způsobilo takové velké aktiv absorpční vlastnosti. uhlí).

Konstrukce by se měla skládat ze dvou baněk, z nichž jedna je položena jako surovina (březové palivové dříví bez nakrájené kůry, tím méně, tím lépe). Baňka se surovinou je pevně uzavřená a ohněná. Spálit až do okamžiku, kdy se všechny suroviny změní na uhlí. Potom vezměte druhou baňku a připojte ji k první (s uhlí) žárovkou pomocí kovové cívky. V druhé baňce nalijte vodu. Pod žárovkou s vodou a cívkou zapalte oheň. V baňce s vodou, voda vroucí a pára cívkou, která se rozdělí do ohně, vstupuje do baňky s ještě nechladeným uhlíkem, čímž se stále zahřívá. To je v podstatě vše, proces aktivace je pryč. Ale nevím, jak dlouho je potřeba aktivovat a nikde není napsáno.

Strávil jsem 15 dní na prototypu, většinu času jsem odjel do designu. V důsledku toho se ukázalo, že: (vlevo baňka na uhlí, ve středu cívka s kohoutem, vpravo baňka na vodu).

A teď je to zase pokus.

1. Nakládání baňky s břízovými surovinami

2. Kolo baňky s břízovými surovinami je chováno v ohni.

3. Prakticky najednou z trubice určeného k dodávce páry, kouře nebo podobného jádra šla a začala se zbavovat něčeho černého. Látka podobná dehtu, pryskyřici. Obecně je to něco, co vyniká z březové palivové dříví.

4. Během času přestala plavat bříza a kouř zesílilo. Z jakékoliv jiskry se tento kouř vyhořel a spálil jako hořák. Pak se začal ubírat plyn.

5. Když se téměř všechno zastavilo a kouřilo a oheň. Nevěděl jsem, jak dlouho to trvá, čekala jsem 1 hodinu a 30 minut od ohně a vytáhla banku, otevřela ji jen uhlí červené barvy. Tedy. celé dřevo bylo spáleno.

6.Podložená baňka s pálenými uhlíky a baňkou s vodní cívkou, vložte do ohně baňku vody a pod cívkou zapalte také oheň.

7. Jakmile pára skrze kohout dosáhne maxima, zavřu ventil a pára proudí cívkou a baňkou s uhlíky a aktivuje je.

V důsledku toho byl tento poměr následující: původní hmotnost březové suroviny je 1 kg. 400g., a výstup je pouze 250 g. uhlí.

Suroviny pro výrobu aktivního uhlí

Suroviny pro výrobu aktivního uhlí

Aktivované uhlí mohou být získány z různých surovin obsahujících uhlík: dřevo, kámen a hnědé uhlí, rašelina atd.

V průmyslové výrobě aktivovaných uhlíků se nejčastěji používají jako suroviny uhlí, kokosové skořápky a dřevo.

Za prvé, surovina obsahující uhlík se vystaví karbonizaci při vysokých teplotách v inertní atmosféře bez přístupu vzduchu. Získaný karbonát však má špatné adsorpční vlastnosti, protože jeho velikost pórů je malá a vnitřní povrch je malý. Proto se karbonát aktivuje, aby se získala specifická struktura pórů a zlepšily adsorpční vlastnosti. Podstatou aktivačního procesu je otevření pórů, které jsou v uzavřeném stavu v uhlíkovém materiálu.

Aktivace uhlí se může provádět úpravou vodní párou nebo speciálními chemickými činidly. Aktivace vodní párou se provádí při teplotě 800-1000 ° C za přísně kontrolovaných podmínek. Na povrchu pórů dochází k chemické reakci mezi vodní párou a uhlím, což vede k rozvinuté struktuře pórů a ke zvýšení vnitřního povrchu uhlí. Tímto způsobem je možné vyrábět uhlí s různými adsorpčními vlastnostmi.

Aktivace vodní párou umožňuje získání uhlí s vnitřním povrchem až 1500 m2 na gram uhlí. Díky této obrovské kontaktní oblasti jsou aktivované uhlíky vynikajícími adsorbenty. Nicméně ne všechny tyto oblasti mohou být k dispozici pro adsorpci, protože velké molekuly adsorbovaných látek nemohou proniknout do pórů malé velikosti.

Dřevěné uhlí se vyrábí spalováním rostlinného materiálu, z nichž většina je dřevo. Produkuje se v rozvojových zemích poměrně široce, kde se dřevo stále používá jako palivo pro vaření a ohřev. Dřevěné uhlí se vytváří zahřátím dřeva při určité teplotě za nepřítomnosti kyslíku. Zbývá po tomto procesu černý uhlík - uhlí.

Vzhledem k tomu, že účinnost adsorpčního procesu přímo závisí na ploše styku uhlí a životního prostředí, lékaři doporučují pro lékařské účely otrava zachytit aktivní uhlí ve formě suspenze prášku ve vodě.

Někteří fanatici "přírodního původu produktů" dávají přednost přípravě samoaktivovaného dřevěného uhlí, který lze pak užít orálně, použít ve vodních filtrech nebo k čištění destilátových produktů.

Chcete-li aktivovat uhlík sami, doporučujeme použít kůru takových stromů, jako je:

Stáří těchto stromů by nemělo přesáhnout padesát let. Kůra stromů musí být vyčištěna ze dřeva, jádra, uzlů. Vyčištěná kůra je spálena na koši, dokud nezmizí oheň. Uhlí, které se objeví v důsledku spalování, musí být shromážděny výběrem největšího z nich.

Poškrábání popílku a prachu byste měli umístit uhlíky do nádobí, těsně uzavřít víkem a nechat je vychladnout. Jakmile se uhlí zchladí, musí být znovu vyčištěny z prachu. Ve vyčištěné formě je libra v maltě do malých (ne velmi) granulí a nutně prosévat. Aktivované domácí uhlí je připraveno!

Metody přípravy aktivního uhlí v domácnosti

Aktivním uhlím můžete vyrábět doma pomocí organických součástí obsahujících uhlík. Chcete-li získat sorbent, musíte pečlivě sledovat kroky procesu. Takový materiál může být použit v čisticích filtrech. Stačí nahradit produkt obsažený v kazetách vlastním rukama.

Suroviny pro výrobu aktivního uhlí

Na farmakologickou produkci vzniká spálené kosti zvířat, ropy a uhlí. Pokud chcete, aby si drogu sami doma, vezměte dřevo, které neobsahuje velké množství pryskyřičných látek, skořápky kokosu, les a vlašské ořechy.

Je snadné vyrábět uhlí vlastním rukama z břízy, která roste prakticky v každém rohu země.

Aktivní dřevěné uhlí z uhlí

Lidé často zakoupí produkt, půjdou do přírody, vaří kebaby a barbecue. Tento materiál se prakticky neliší od farmakologických vlastností, má absorpční vlastnosti a čistí nečistoty kapaliny. Ale použít lepší materiál, vyrobený spolehlivým výrobcem hornin s nízkým podílem pryskyřice. Pokud nedošlo k důvěře v kvalitu, je lepší udělat to sami doma.

Aktivovat takovou "drogu" není těžké. Zvyšte absorpční a vazebnou kapacitu a nechte vodu s aktivním uhlím několik hodin v dobře slunné oblasti. V tomto případě bude sorbent eliminovat mechanické nečistoty a chemické sloučeniny, bakterie, které jsou přítomny v surové kapalině.

Kokosová skořápka

Pro výrobu aktivního uhlí použijte čištění plodu. Odstraňte buničinu a mléko, a pak speciálním způsobem vypalte tvrdou skořápku.

Jak vyrobit aktivní uhlí?

Existují způsoby, které lze snadno reprodukovat doma, zejména ve venkovských oblastech. Nevyžadují se žádné finanční náklady, technologie každého procesu je snadná, nemusíte hledat žádné chemické komponenty předem.

Metody

Při přípravě aktivního dřevěného uhlí postupujte přísně podle pokynů. Chci si uvědomit, že takový přípravek by neměl být používán jako lék. Pro interní příjem je lepší koupit lékárnu černé tablety, které prošly nezbytnými čisticími kroky. Cena léku je nízká.

Při výrobě a použití doma se ukazuje, že materiál zvyšuje účinnost vodních filtrů.

Fyzická metoda

Recept na tuto metodu zajišťuje přítomnost skořápky kokosu:

 1. Suroviny se pomalu spalují při nízké teplotě.
 2. Když se tvrdá skořápka změní na černý, přeneste do tekutého média.
 3. Roztok se připraví z 1 díl vody a 1/4 jedlé soli. Tato metoda aktivuje uhlí doma a nutí otevřít póry.
 4. O den později se materiál několikrát promyje, aby se odstranily zbytky chloridu sodného.
 5. Uhlíku vysušte v troubě nebo na slunci.

Namísto kokosu někdy používejte skořápky ořechů nebo lesních oříšků. V tomto případě vaření bude trvat méně času a bude levnější. Skořápka exotického ovoce je hustá, je těžší hořet doma.

Stromy různých plemen

Aby bylo aktivované uhlí možné, použijte následující schéma:

 1. Na dně již nepotřebné v domácích pánvích dávají zlomené břízy.
 2. Usínají s pískem.
 3. Směs zahřejte 1,5-2 hodiny na získání černého uhlí.
 4. Hotový materiál se přenese na síto nebo cedidlo a pak se udržuje ve vodní lázni.
 5. Chlazené kusy se rozběhnou a přemístí do skleněné nádoby.

Pokud se tato metoda zdá komplikovaná, je snadné se uchýlit k zjednodušenému:

 1. Kusy dřeva jsou umístěny v plechovce, která je kalcinována na otevřeném ohni, dokud není pryskyřice zcela odstraněna.
 2. Chlazené uhlí uvařeno ve tvaru plátna a několik minut stojící vroucí vodou.

Kromě větví z břízy lze aktivovaný přípravek vyrobit z lipa, olše, osiky, buku, borovice, topolu, smrku. Stáří stromu by nemělo přesáhnout 50 let.

Algoritmus akcí

Abychom získali kvalitní materiál, je nutné dodržet několik nuancí výrobního cyklu.

Suchá destilace surovin

Doma se operace provádí pomocí:

 • otevřený oheň;
 • blowtorch;
 • trouba;
 • plynový sporák.

Vezměte suché dřevo, které je připraveno předem.

Následující podmínky usnadňují postup:

 1. Suroviny se vloží do malé plechovky. V tom musíte udělat pár děr ve spodní části, aby se vyhnul kouři. Zároveň se plyn vyprodukovaný v procesu spaluje plamenem, což snižuje riziko otravy spalovacími produkty.
 2. Samotná nádoba je pevně uzavřena. Pokud taková možnost neexistuje, je žádoucí, aby se ošetřené dřevo vytvořilo pískové polštářky. Navíc hořte větve, pokud nemáte přístup k čerstvému ​​vzduchu. V tomto případě je poskytována jednotná charging.

Zastavte proces, když jsou kusy zcela vyhořel.

Aktivace uhlí

Obvykle se doma používá parní lázeň k otevření pórů nebo k vkládání produktu do vroucí vody. Druhá metoda však má několik nevýhod:

 1. Doba trvání procedury je 20-25 minut.
 2. Saze jsou vypláchnuty, což způsobuje pokles absorpčního povrchu.

Proto se častěji doporučuje, aby zůstal nad parou nebo do solného roztoku.

Aby se aktivovaný produkt ukázal jako vysoce kvalitní, je nutné odstranit zbytky vlhkosti.

Sušení

Fáze závisí na podmínkách, ve kterých je proces prováděn. Domy pro finální přípravu se používají:

 • čerstvý vzduch;
 • sluneční světlo;
 • troubu.

Aby bylo zajištěno, že aktivované dřevěné uhlí neztrácí užitečné vlastnosti po dlouhou dobu, je nutné dodržovat řadu jednoduchých pravidel.

Skladování

Pokud vyrábíte samostatně čistící přípravek, dodržujte to při dodržení následujících podmínek:

 1. Předběžné broušení.
 2. Nalijte do skleněné nádoby s pevným víkem.
 3. Umístěte jej na chladné a neosvětlené místo, například do chladničky, do sklepa.

V tomto případě si aktivovaný výrobek zachovává svou kvalitu již několik let. Při absenci optimálních podmínek je doba použití omezena na měsíce a někdy i na týdny.

Jak vyrobit aktivní dřevo doma: podrobnosti o různých metodách

Aktivovaný uhlík vlastním rukama

Než odpovíte na otázku, jak dělat aktivní uhlí v domácnosti, musíte pochopit - a pro to, co je skutečně zapotřebí?

Tam jsou tablety z uhlí, pravděpodobně v každé lékárničce, ale proč to uděláte sami.

Pro ty, kteří mají vodní filtry, bude zapotřebí hodně uhlí.

Obsah jejich kazet lze levně a jednoduše vyměnit za samoabsorbovaný absorpční materiál.

Suroviny pro výrobu aktivního uhlí

Nejvšestrannější surovinou pro výrobu aktivovaného absorbentu je dřevo, s výhodou s nízkým obsahem pryskyřice. Často, pro suchou destilaci dřeva, a tak je možné pojmenovat proces získávání uhlí, je použita bříza. Ale můžete použít jiné tvrdé dřevo.

Někdy se kokosové skořápky používají k výrobě absorbentu uhlíku. Samozřejmě, když se kokos sám zbaví vody a výživného masa.

Mimochodem, uhlí z této exotické suroviny má spoustu mikropórů (až do 2 nm). Povrch aktivního uhlí ze dřeva je pokryt mezopóry (až do 50 nm) a makropórů (nad 50 nm). Všechny tyto indikátory určují, jakou velikost částic dochází ke kontaminaci absorpčního materiálu.

Pro průmyslovou výrobu aktivního uhlí je mimo jiné použito zvířecí kostní materiál. Ze spálených zvířecích kostí pocházejí tyto černé tablety z lékárny.

Suchá destilace surovin

Bonfire přijímat uhlí

Toto je první krok, který musíte provést před přípravou aktivního dřevěného uhlí v domácnosti.

K tomu budete potřebovat především zdroj otevřeného ohně.

K těmto účelům můžete použít oheň, ventilátor, plynový sporák, troubu.

Dřevo nebo skořápka kokosu musí být rozdrceny na malé rozměry.

Prkna potřebují suché, bez kůry a uzlů.

Mladé dřevo je nejlépe nepoužívat - optimální věk použitého stromu je od 50 let.

Potom se dřevěný materiál umístí do nádoby s pevným víkem. Cín lze nejlépe použít, jehož obsah byl použit pro zamýšlený účel. Během jejího dne je třeba udělat několik děr, které nepřesahují velikost dřevěných desek.

Poté musí být plavidlo umístěno na oheň s otvory dolů. S těsně uzavřeným víkem budou plyny a kouř spálit v plamenech - kouř a vůně hoření budou minimální. To znamená, že je-li dobrý úsek, lze tuto operaci provést v kuchyni - na plynovém sporáku.

Pokud není nádoba s krytem, ​​pomůže vám vysušený písek. Budou muset úplně naplnit tyče - takže budou rovnoměrně spálen, bez přístupu k vzduchu.

Uhel se spálí až do okamžiku, kdy se změní na červenou a dřevěné kusy se úplně odletí. Jak je vidět, proces vypalování není příliš komplikovaný a nevyžaduje žádné zvláštní náklady na materiál. Po ochlazení uhlí můžete spustit aktivaci.

Jak můžeme vidět, hlavním problémem s hořícím dřevem zůstává vznik kouře. Ale při správné organizaci práce s minimálním vybavením je vše možné.

Aktivace uhlí

Aktivace uhlí může být párována

Aktivace je proces otevření pórů na povrchu uhlí.

To zlepšuje absorpční vlastnosti - absorbuje minerální a mechanické nečistoty lépe.

To je důvod, proč se aktivní uhlí používá v různých typech filtrů: pro čištění kapalin a směsí vzduchu z různých nečistot.

Existuje několik způsobů, jak aktivovat absorbér uhlíku.

A abyste věděli, jak se uranu vyrábět z uhlí, musíte vědět a jak ho aktivovat.

Nejčastěji stačí držet spálené kusy zabalené v gázích nebo látce, nad zdrojem páry. Můžete například použít kuchyňské nádobí pro vaření nebo rychlovarnou konvici.

Efektivní způsob aktivace je vroucí v čisté vodě. Má pouze jedno mínus: z vroucí vody se uhlí odvádí z povrchu uhlí, což výrazně snižuje absorpční plochu. Potřebujeme vařit po dobu 20-25 minut.

Pro další způsob otevření pórů uhlí budete potřebovat běžnou stolní sůl. Bude zapotřebí připravit 25% vodný roztok. Právě na tuto sůl je uhlí umístěno na den. Po 24 hodinách odeberte absorpční kusy a opláchněte je pod proudem čisté vody. Výsledkem je, že sůl na aktivovaném uhlí nesmí zůstat.

Jak vidíme, všechny aktivační metody jsou založeny na kontaktu činidla s vodou. Takže pro další použití aktivního uhlí musí být vysušeno.

Sušení

Sušení lze provádět různými způsoby:

 • Na slunci roztáhněte na plochý plastový nebo kovový podnos
 • v nádobě používané k destilaci, přes otevřený plamen
 • v teplé místnosti, na kovovém nebo plastovém podnosu
 • v troubě - na protvin

Každý sám určuje dobu, po kterou chce získat vysušené uhlí.

Skladování

Vysušený aktivní uhlí se obvykle skladuje na tmavém chladném místě. Předběžně může být rozdrcena, ale je také možné skladovat celé kusy.

Pro skladování se používá skleněná nádoba s pevně připevněným víkem. Při delším vystavení uhlí ve vzduchu ztrácí během několika měsíců své unikátní absorpční vlastnosti. Pokud nedodržíte podmínky skladování uvedené výše, uhlí může být skladováno podstatně déle.

Nicméně, nikdo se nedoporučuje okamžitě použít celý zásobník suchého uhlí: pro plnění vzduchových a vodních filtrů, vytvoření samoobslužné plynové masky.

Pouze pro lékařské účely se doporučuje používat ještě zakoupené tablety.

Proto je snadné vidět, jak jednoduché a levné je produkovat i významné množství aktivního uhlí podle vašich osobních potřeb. To výrazně sníží náklady na provoz kuchyňských digestoří, systémů čištění vody. A uživatel nevědomky obdrží jedinečnou znalost fyziky a chemie.

Jak připravit aktivní uhlík sami - na video:

Jak vyrobit aktivní dřevo doma!

Když jsem poprvé slyšel termín "aktivní uhlí", myslel jsem si, že je to velmi složitý, drahý a obtížně vyráběný chemický výrobek. Myslel jsem, že produkce je velmi obtížná technická, ale po nějaké době jsem se dozvěděla, že takové uhlí může být vyrobeno doma a vůbec to není těžké.

 1. Aktivní dřevěné uhlí z uhlí
 2. Spálená kokosová skořápka?
 3. Otevření filtru pro vodu (není levné)
 4. Vytvořte aktivní uhlí

Aktivní dřevěné uhlí z uhlí

Uhlí, které by za normálních okolností použít pro grilování, nebo zbytky ohniště nevypadá věci, které by pomohlo vyčistit špinavou vodu a mohl jíst dovnitř, ale naopak, uhlí vypadá velmi špinavý, to je také snadno rozbit, opouštět černý prach v ruce. Nemyslím si, že by se mohla napít voda poté, co se dostala do kontaktu s dřevěným uhlím.

Informace jsou vlastně na internetu velmi málo o tom, jak k výrobě aktivního uhlí. Ale po přečtení několika stránek a také knihy jsem se dozvěděl, že dřevěné uhlí, i když vypadá špinavě z prachu, je stále velmi bezpečným materiálem. Pokud se tedy rozhodnete použít dřevěné uhlí, pak se nebojte nic, nebude to bolet váš žaludek. Jen se nemusíte obávat, že pít malé částice uhlíku na místě s vodou.

Ve světě lidé dělají základní filtry vody velmi jednoduše, s využitím každodenních materiálů, jako je čistý písek, dřevěné uhlí. Takové filtry jsou extrémně účinné, i když nebudou filtrovat bakterie, viry, takže filtrovaná voda může být ponechána po 4 až 5 hodinách pod přímým slunečním světlem. A UV paprsky ze slunce zabijí všechny bakterie, tato metoda se nazývá Sodis nebo solární dezinfekce, velmi levná a efektivní metoda v mimořádných situacích.

V průběhu studie oba k výrobě aktivního uhlí pro čištění vody jsem se dozvěděl, že aktivní uhlí vypadá jako účinnější než běžné uhlí. Aktivace uhlí není navíc komplikovaným technickým postupem.

Spálená kokosová skořápka?

Jedním z hlavních druhů surovin pro výrobu aktivního uhlí, používejte kokosové skořápky. Vzhledem k tomu, že se taková skořápka kokosového ořechu stává zbytečným po jejím extrahování a bílém těle. Jedním z typů aktivního uhlí prodávaného na světě je tedy vypálené kokosové skořápky, které byly "aktivovány" buď fyzikálním nebo chemickým procesem. O to později.

Pochopení, že aktivovaný uhlík je jen spálený kokosový shell, mi otevřel mysl. Mnohokrát narazíme na tento typ technických jmen a termínů, a pak si myslíme, že je obtížné je vyrobit. Kromě toho, vzhledem k jejich přirozeným, velmi cenným vlastnostem, jako je absorpce chemických látek, se domníváme, že by také měly být drahé a těžko vyrobitelné.

Otevření filtru pro vodu (není levné)

Poprvé jsem použil vodní filtr, byl to s obsahem "magického" filtru, který absorboval chemikálie ve vodě. Teprve po chvíli jsem si uvědomil, že hlavním materiálem používaným v výměnných kazetách vodních filtrů je jednoduše aktivované uhlí. Náplně stojí několik eur, ale samotné uhlí stojí pár centů.

Jak vyrobit aktivní uhlí

Existuje způsob, jak znovu naplnit zásobníky vodního filtru čerstvým aktivním uhlím? Ano, existuje cesta, stačí vyvrtat otvor v těchto kazetách, vyřadit použité uhlí a nahradit čerstvým aktivním uhlím.

Aktivním uhlíkem můžete nakupovat tolik, kolik chcete. Ale je to ještě lepší, když uděláte své vlastní. Našel jsem velmi užitečný výzkumný dokument z jedné univerzity o tom, jak vyrábět aktivní uhlí z kokosové skořápky. Zde se dokonale vysvětluje, jak nejlépe získat aktivované uhlí na venkově. Nejvíce nákladově efektivní metoda zahrnuje pomalé spalování dřevěných výrobků, jako jsou kokosové skořápky nebo palivové dříví. Dokonce jsem četl v několika knihách, že aktivované uhlí může být vyrobeno z eukalyptových semen atd.

Fyzická metoda.

Dřevěný nebo kokosový skořápka pomalu hoří při nízkých teplotách. Poté, co získáte dřevěné uhlí, je třeba jej umístit do roztoku z vody a 25% soli po dobu 24 hodin. Během tohoto období uhlí absorbuje sůl. Tento postup je proces aktivace chemikálie, aby se otevřely póry uhlí. Po 24 hodinách je třeba několikrát vypláchnout uhlí čistou vodou. Protože čerstvá voda z kohoutku nemá žádné soli. Aktivovaný uhlík vypláchněte několikrát, dokud voda přestane být slaná. Nyní se dřevěné uhlí aktivovalo a můžete ho nechat vyschnout na slunci nebo v troubě po dobu několika hodin. A použít to pro filtrování zdraví, od chemikálií, vody.

Druhá cesta.

lze použít ve skutečnosti nějaké stromy různých druhů pro výrobu aktivního uhlí: bříza, olše, lípa, borovice, buk, osika, dub, smrk a topol. Samotné stromy by neměly být starší než 50 let.

Dřevo před spálením by mělo být vyčištěno z kůry a jádra a dokonce i z cychi. Poté, co připravené dříví spálí na pomalém ohni, dokud oheň a teplo nezmizí. V ohni byste měli mít horké uhlí, namísto dřeva.

Přineste z ohně kusy uhlí a dejte jim speciální cedidlo. Vaše uhlí se dále zpracovává běžnou párou, proto potřebujete udržet cedník přes parní lázeň. Vložení uhlí do této vody není touto metodou nutné. Když se uhlí zcela ochladí, nalijte je a uložte je do skladu. V skleněné nádobě skladujte, zakryjte a umístěte na suché a tmavé místo, vždy oddělejte od plynů, které vypouštějí plyny nebo páry.

Při výrobě zařízení s aktivním uhlím je pro aktivaci kyslíku nejvhodnější odolat specifickým podmínkám v poměrně úzkém rozmezí asi 250 - 260 ° C po dobu 5-10 hodin. S touto metodou vzniká problém ve skutečnosti, že reakce je exotermní, tj. E. potřebujete také neustálé chlazení. Je to kvůli složitosti při provádění této možnosti opuštěno veškerou průmyslovou výrobou ve prospěch chemie. a pár. Hlavním parametrem aktivního uhlí je množství a kvalita mikropórů, které se otevřely, což přímo souvisí se sorpcí.

Proto i uhlí může být použito pro filtry a dokonce i pro vnitřní spotřebu. Ale samozřejmě potřebujete vědět, jaké druhy surovin se vyrábí uhlí, například lékárna s aktivním uhlím není vyráběna z dřeva, ale ze zvířecích kostí.

Takže se naučíte nejprve dostat uhlí a pak ji aktivovat!

Děkujeme, že jste si uvědomili, co s vámi sdíleji. Přihlaste se k odběru blogů prostřednictvím RSS nebo se připojte k sociální síti. sítě Facebook a Instagram, které by nezbyly užitečné informace.

Záznamy v blogu nesou charakter pouze pro obecné vzdělávací účely. Mohou nebo nemusí být relevantní pro vaši konkrétní situaci; a neměly by být používány jako náhrada za individuální odborné poradenství, diagnostiku nebo léčbu.

Prakticky všechny fotky v tomto blogu jsou chráněny autorskými právy. Proto při kopírování nebo citování materiálů z mého blogu musíte nejprve požádat o povolení autora.

Máte-li jakékoli dotazy, zeptejte se je níže v komentářích. Pokud byly informace užitečné, sdílejte příspěvek s přáteli a rodinou.

6 komentářů na téma "Jak vyrobit aktivní uhlí v domácnosti!"

Chtěla bych vám poděkovat za objasnění, ale dosud jste se musel zeptat: nejste přehnaná? Na začátku bylo uhlí skutečně aktivováno, ale v důsledku toho bylo aktivováno! Nezapomeňte na velký a mocný ruský jazyk. Je škoda, že se jedná o polovinu plemene! A oblast není měřena ve stupních Celsia, protože je to geografická hodnota. A co je nejdůležitější, dřevěné uhlí se vyrábí spálením dřeva bez přístupu k vzduchu (poznamenat - nejen "pomalý požár"!). V průmyslových objemech jsou dřevěné kmeny pochovány v zemi a nad nimi se nacházejí požáry. Z vysokých teplot začínají kmeny trnit. Takto získaný kopat uhlí, rozmělní a směs se vaří po dobu asi dvou minut (pozor :. V žádném případě nesmí používat „oblast v oblasti“ slovo) se pak promyje a vysuší uhlí. Takže se aktivním uhlíkem. Pokud se používá k filtrování vody, pak po filtraci bude nutné zbavit se mikroorganismů "ozařováním" vody ultrafialovým zářením.

Děkujeme za váš čas. Aktivované a aktivní uhlí - oba možnosti znamenají totéž. Je mi líto, samozřejmě, ale přinejmenším musíte se na sebe podívat ze strany, než píšete o tom, že jsem poloviční. Ale na světě, velký jazyk je arabský, nikoli ruský. Ruský jazyk není můj rodný jazyk, prostě jsem ho studoval ve škole a poté na univerzitě. A druhý, mám téměř osm let prakticky nekomunikovat v ruštině. Proto při psaní článku mohou docházet k takovým chybám, je často obtížné si zapamatovat určité slovo v ruštině. A kromě toho zpívat nebo novináře. A právě píšu, co vím, a možná i mé články na pomoc někoho, budovat své zdraví, nebo alespoň někoho, kdo se bude přemýšlet o svém způsobu života., I když gramatické a fonetické chyby ve výrobcích. Co se týče hořícího nebo doutnavého dřeva bez vzduchu a dokonce i v průmyslovém měřítku, s tím nesouhlasí. Ve skutečnosti dnes nikdo takto nevyrobí aktivní uhlí. Všechno je děláno pro komerční účely, mnohem jednodušší. Doma, to vše závisí na představivosti osoby, že děláte dřevo tlející v uzavřené nádobě, například v bytě nebo na balkoně. A ještě jedna věc, já jsem proti všem chemikáliím, atd, včetně zničení mikroorganismů „expozice“ vody ultrafialovým světlem v článku jsem psal, že snad jen je třeba použít sluneční paprsky.

Na historii, v budoucnu, je lepší nechat se odvolávat. někoho, kdo je ziskový, stejně jako historii připodnosti. A díky za článek.

Jeho činnost pro výrobu aktivního uhlí

Přehled trhu pro výrobu aktivního uhlí

Pravděpodobně přemýšlejte o otevření svého podnikání, často jste si mysleli, jaké produkty mají nejlépe vyrobit.

Samozřejmě, neexistuje žádná ideální volba, ale existuje řada průmyslových odvětví, která zjevně ziskového z hlediska začínajícího podnikatele. Tradičně patří jejich konstrukce a výroba stavebních a dokončovacích materiálů; v některých oblastech potravinářského průmyslu; stejně jako zpracování nerostných surovin. Kromě těch, které jsou uvedeny na seznamu, existují další průmyslová odvětví, která jsou zpočátku výhodnější než ostatní.

Skutečnost, že výroba high-tech produktů - a to není jediný tabletové počítače a elektrická vozidla, tyto produkty jsou všechny, které vyžadují značné investice do techniky - v časných stádiích, tak i ve střednědobém horizontu je zřetelně horší než výše uvedených.

Důvod je jednoduchý: je zařízení v prvním případě se vyplatí po celá léta, a to i přes vyšší (v absolutních číslech) zisku a ziskovosti, v druhé, všechny věci jsou stejné, zařízení se vyplatí během několika měsíců, ale správný průběh případu - je to, že týden.

A v době, kdy byla výroba high-tech začne přinášet firemní superzisky, nebo prostě poroste „horizontálně“ - to znamená, že na úkor extenzivního růstu, nebo bude velmi high-tech, postupně rozšiřuje sortiment výrobků a zaměřit se na celý výrobní řetězec v jedné ruce.

K výrobě aktivního uhlí lze připsat jednu z mnoha jednoduchých a nezpracovaných výrobků. Co je na tomto produktu tak pozoruhodné?

Za prvé, aktivní uhlí je vyráběno z levných, téměř odpadních materiálů: z rašeliny, hnědého uhlí a zemědělského odpadu (včetně ovoce).

Za druhé, zařízení pro výrobu aktivního uhlí je jednoduché, snadno použitelné a v důsledku toho levné.

A konečně za třetí, aktivní uhlí lze snadno najít na trhu: to Pharmacopeia (aktivní uhlí tablety), a v některých odvětvích chemického průmyslu a pro výrobu průmyslových a domovních filtrů (včetně populární dnes, filtry na vodu voda).

Aktivovaný uhlík se používá iv průmyslu tabáku: mnoho moderních cigaret je vybaveno uhlíkovým filtrem. Takže problémy s prodejem, stejně jako s výrobou aktivního uhlí, s řádným podnikáním by neměly být.

Technologie výroby aktivního uhlí

Aktivované uhlí se získají tepelným zpracováním surovin obsahujících uhlík a následnou aktivaci v přítomnosti oxidantů. Technologický proces zahrnuje několik etap, z nichž první je karbonizace.

Karbonizace je tepelné zpracování (pražení) surovin při vysokých teplotách v inertní atmosféře bez přístupu vzduchu. Výsledkem je tzv. Uhličitan uhličitý.

Karbonáty mají nedostatečné adsorpční vlastnosti, protože jejich velikost pórů je malá a vnitřní povrch (a to je nejdůležitější parametr aktivního uhlíku) je malý. Proto se podrobí předběžnému drcení a aktivaci, aby se získala specifická struktura pórů a zlepšily adsorpční vlastnosti. Jedná se o druhou fázi výroby aktivního uhlí, nazývaného předvrtnutí.

Karbonát, získaný v důsledku pražení, má velikost frakce 30-150 mm. Kvalitativní aktivace takových velkých kusů je obtížná, proto se karbonizuje podrobí předběžnému drcení.

Pro efektivní aktivaci by měla být velikost frakce 4 až 10 mm. Třetí etapou výroby aktivního uhlí je samotná aktivace. V závislosti na zařízení používaném pro výrobu aktivního uhlí se rozlišují chemické a plynové aktivace.

Vlastně proces chemické aktivace spočívá v zpracování uhlí u solí (uhličitanů, síranů, dusičnanů), které při vysoké teplotě uvolňují aktivační plyn nebo oxidační kyseliny (dusičná, sírová, fosforečná atd.).

Uhlí získané tímto způsobem se volí podle použitého činidla (například "uhlík zinku chloru"). Chemická aktivace se provádí při teplotě 200-650 ° C.

Chemická metoda má nevýhody: velké množství odpadu nebezpečného pro životní prostředí a poměrně vysokou cenu sorbentu (to je samozřejmě spojeno s potřebou nákupu chemických surovin - činidel). To neznamená skutečnost, že koroze zařízení je způsobena interakcí s chemickými činidly.

Aktivace parních plynů se provádí při teplotě 800-1000 ° C za určitých podmínek, které jsou přísně kontrolovány technologisty (tato metoda zejména uvolňuje oxid uhličitý nebezpečný pro zdraví).

Při aktivaci kombinovaného cyklu se jako oxidační činidla používají oxid uhličitý (společný oxid uhličitý - jako je oxid uhličitý) a vodní pára.

Aktivace vodní párou umožňuje získání uhlí s vnitřním povrchem do 1500 m2. m na 1 gram uhlí (ukazatel považován za dobrý). Aktivní uhlí se vyrábí ve formě válcových a kulovitých granulí, zrna nepravidelného tvaru (drcený aktivní uhlí) nebo jemného prášku. Rozměry frakcí jsou určeny státními normami (GOST) pro různé druhy aktivovaných uhlí.

Zařízení na výrobu aktivního uhlí

Samo o sobě zařízení pro výrobu aktivního uhlí není tak drahé, protože je poměrně jednoduché. Existuje však jeden bod: výrobci zařízení se obvykle zabývají tím, že připraví předběžný projekt, kde a jak se umístí zařízení pro výrobu aktivního uhlí na základě rozměrů a dalších technických charakteristik vašich výrobních prostor.

Kromě toho je hlavním prvkem průmyslová pec (přesněji 2 pece) vyrobená ze žáruvzdorných cihel, která je samozřejmě jednoduše zkonstruována sestavením nezbytných prvků v ní. A zpravidla vývoj projektu, instalace zařízení a instalace pecí na jejich náklady není podstatně nižší než cena samotných strojů.

Automobily můžeme říci, že nejlepším řešením pro středně velkou výrobu je zařízení z Číny, které prošly státní kontrolou jakosti, tj. Vyráběnými čínskými průmyslovými podniky ve vlastnictví státu, spíše než semi-domácími.

Náklady na takové zařízení pro výrobu aktivního uhlí budou nízké a kvalita - se prakticky neliší od evropských a severoamerických protějšků.

Takže nejprve potřebujete odšťavňovač a mixér pro suroviny a hotové výrobky. První je v oblasti 3,2 milionu juanů (z hlediska rublů - asi 16,45 milionu); druhý - 800 000 juanů (asi 4,11 milionů rublů).

Dalšími důležitými výrobními jednotkami bude hydraulický lis (odhadovaná cena činí 1,9 milionu juanů nebo 9,77 milionu rublů) a kotel na výrobu páry (který bude stát zhruba 350 000 juanů nebo 1,8 milionů rublů).

Ve skutečnosti je dokončen seznam zařízení pro výrobu aktivního uhlí (jak už je vidět, vůbec špičková technologie). Instalace zařízení však bude vyžadovat dodatečné investice zhruba 11,5 milionů jüanů nebo 5,91 milionů rublů.

Zbývají dvě pece - spalování, kde surovina obsahující uhlík prochází primárním tepelným zpracováním a aktivační pecí (nebo, jak se také nazývá spalovna). Výstavba uhelné pece bude stát 3900000? (náklady na materiály, pokud jde o ruble - asi 20,05 milionu), spalování - 22 milionů juanů, nebo 113,08 milionů rublů.

Náklady na montáž obou pecí činí 450 000 dolarů (14,75 milionů rublů). Mimo jiné bude náklady na vývoj projektu činí 1500000 juanů (7,71 milionu rublů.), A materiálové náklady na příslušenství (trubky, kovové výrobky, šrouby, atd.) - 5000000? (25,7 milionů rublů).

Možná, že hořící pec nemusí být cenově dostupná pro začínajícího podnikatele. Ale tato trouba je univerzální. Můžete udělat i mnohem levnější variantu, pokud jste připraveni otevřít podnik poblíž podniků, které vyrábějí hnědé uhlí nebo pracují na dovážených surovinách.

Pec, určená k aktivaci hnědého uhlí, bude stát jen 1800 000 dolarů, což je přibližně 59 milionů rublů. Taková levost je způsobena vzácností a nízkou hodnotou hnědého rohu ve srovnání s kamenem a srovnávací vzácností jeho extrakce.

Aktivní uhlí: perspektivy

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Výroba aktivního uhlí: surovina a výrobní kroky

Aktivní nebo aktivovaný uhlík je porézní adsorbent, který je vyroben z organických materiálů obsahujících uhlí. Technologie výroby aktivního uhlí je dlouhý proces sestávající z několika etap. Aktivované (aktivní) adsorbentové uhlí je látka s velmi porézním složením. Získává se z nejrůznějších organických materiálů, ve kterých je uhlí. Často provádí výrobu aktivního dřevěného uhlí z uhlí, z rašeliny (rašelinový koks), uhlí, kokosu, ořechů, kokosových skořápků, olivových semen, meruněk a mnoha dalších rostlin.

Klasifikace

Aktivní adsorbent je rozdělen:

 • podle druhu materiálu, ze kterého se vyrábí aktivní uhlí: dřevo, skořápka kokosu, uhlí a podobně;
 • podle účelu: vyjasnění plynů, nosičů katalyzátorů uhlí s vlastnostmi chemických sorbentů;
 • metodou aktivace: parní a termochemická metoda;
 • podle formy výroby: granulovaný (drcený) aktivní uhlí, práškový tvarovaný aktivní uhlí, extrudovaný uhlík (granule ve formě válců) a tkanina impregnovaná uhlí.

Aktivované uhlí jsou rozděleny do tří kategorií pórů: mikropóry (od 0,6 do 0,7 nanometrů), mezopory (1,5-100-200 nanometrů), makropóry (> 100-200 nanometrů). První a druhý typ pórů jsou považovány za hlavní složky povrchu aktivních uhlí. Z tohoto důvodu hrají důležitou roli v adsorpčních vlastnostech uhlí. Micropory dokonale zvládnou adsorpci malých organických molekul a mezopory - větší molekuly.

Specifická plocha aktivního uhlí závisí na velikosti pórů. Adsorbent, ve kterém tenčí póry dobře absorbuje, dokonce i s nízkou koncentrací a malými parciálními tlaky páry. Účinná látka se širokými póry se vyznačuje kapilární kondenzací.

Rozměry specifické absorpční plochy aktivního uhlí a široké póry umožňují účinně používat adsorbent pro účinné čištění plynů a kapalin z různých druhů nečistot. Množství nečistot, které "jí" uhlí, se může lišit od nejmenších molekul k molekulám olejů, ropných produktů, tuků, organických sloučenin s chlórem.

Zařízení pro výrobu aktivního uhlí je prezentováno v širokém rozsahu. Pro získání adsorbentu se používají speciální pece různých typů a provedení. Nejčastěji zařízení na výrobu aktivního uhlí využívá důlní, vertikální a horizontální rotační pece, vícestranné pece a reaktory s fluidním ložem.

Etapy technologického procesu

Získávání uhlí z materiálů organického původu je rozděleno do několika etap. Takže technologie výroby aktivního uhlí zahrnuje následující po sobě jdoucí opatření:

 1. Karbonizace. Tento proces je pražení (tepelné ošetření) surovin v inertních bezvodých podmínkách za použití vysoké teploty. Po karbonizaci se získá karbonát, je to uhlí, které má díky svým malým vnitřním plochám a malým rozměrům velmi nízké adsorpční vlastnosti. Karbonát je vystaven drcení a aktivaci, aby bylo dosaženo zvláštní struktury látky a významného zvýšení adsorpce.
 2. Několik slov o předběžném rozdrcení. Aktivovaný uhlík získaný po karbonizaci musí být mletý. Jeho počáteční rozměry jsou 30 až 150 milimetrů a účinná aktivace adsorbentu je obtížná kvůli takovým velkým frakcím. Proto se karbonát důkladně rozdrtí na velikost frakcí 4 až 10 milimetrů.
 3. Linka pro výrobu aktivního uhlí zahrnuje aktivační proces, který se provádí dvěma hlavními způsoby:
 • Chemická aktivace pro výrobu aktivního uhlí vyžaduje léčbu látky se solemi, které uvolňují aktivační plyn při vystavení vysokým teplotám. Aktivátory mohou být dusičnany, sírany, uhličitany, sírová, fosforečná nebo dusičná kyselina. Výroba aktivního uhlí tímto způsobem se provádí při teplotním režimu 200 až 650 ° C;
 • Aktivace parního plynu se provádí výhradně za podmínek přísné kontroly při teplotě 800 až 1000 ° C. V roli oxidantů v době parní a plynové aktivace uhlí, vodní páry a oxidu uhličitého působí. Interakce páry s uhlíkem se zrychluje pomocí oxidů a uhličitanů alkalických kovů. Vzhledem k této skutečnosti jsou pravidelně přidávány do výchozího materiálu v malých dávkách. Sloučeniny mědi se také používají jako katalyzátory. Výroba aktivního uhlí z karbonizovaných plynů způsobuje získání silného adsorbentu o ploše nejvýše 1500 m2 na gram uhlí. Je pravda, že celá oblast nemůže být použita pro absorpci, protože velké molekuly adsorbované látky nespadají do malých pórů.

Používání aktivního uhlí

Aplikace při výrobě aktivního uhlí vzrůstá každý den. Absorpční kapacita uhlí umožňuje rychlé a účinné čištění odpadních vod a odpadních plynů. Kromě toho je to hlavní adsorbent radioaktivních plynů a vody v jaderných elektrárnách.

Také aktivovaný uhlík našel uplatnění v oblastech jako:

 • Adsorpce technologické a pitné vody;
 • Použití v chemickém průmyslu;
 • Obnova (návratnost části surovin nebo energie pro sekundární použití v rámci stejného technologického postupu) rozpouštědel;
 • Používání aktivního uhlí pro lékařské účely. Čištění krve a těla jako celku z bakterií, toxických látek;
 • Pro těžbu zlata;
 • Jako kosmetický přípravek pro zesvětlení kůže na obličeji;
 • Výživový doplněk při intoxikaci;
 • Pro hubnutí a dietu (nedoporučuje se odborníky).

Pokud potřebujete koupit aktivní uhlí k filtrování výroby Ruska, můžete se obrátit na specializované prodejny nebo koupit online.

Výroba aktivního uhlí

Aktivní uhlí je známo všem. Většina toho ví o malém černém pilulku, používaném k otravě potravin - na principu "levné a rozzlobené". Nicméně se někdo divil, z čeho je vyroben aktivní uhlík, a jak se to děje? Koneckonců, tento proces je mnohem komplikovanější než by se na první pohled mohlo zdát.

Co je to aktivní uhlí?

Zhruba řečeno, aktivním uhlím je uhlík prakticky bez nečistot, který má vzhled velmi lehké a velmi porézní látky. Ve skutečnosti je to velmi porézní - plocha 1 gramu hotového materiálu, v závislosti na způsobu výroby může mít plochu 500 m² až 1800 - jen si představte, tablety, které jste vzít jed, má rozlohu jeden kilometr čtvereční!

Výroba uhlí z nejrůznějších druhů surovin, minerálních i organických. K různým značkám a účelům může být dřevěné uhlí, černé uhlí, ropný koks, rašelina, skořápky ořechů a kokosových ořechů, ovoce a mnoho dalších. Léčivé aktivní uhlí je vyráběno z kokosového uhlí.

Koule aktivovaného uhlí v moderním životě

Rozsah aktivního uhlí je velmi široký. Na svých vlastnostech to vědělo v dávných dobách - v Rusku to bylo doma, nejčastěji - z březových dříví; vy ani nemusíte dělat nic - jen uhlíky, zůstaly po podpal koupele, který byl zaveden do aktivovat parní lázně. Podle prototypu kvalit jsem nešel do jakéhokoliv srovnání s moderní kvalitní uhlí, ale i tak to bylo používáno k léčbě žaludečních poruch u lidí i u zvířat, filtrovány pomocí vody a domácí alkoholické nápoje a další.

V průmyslovém měřítku to bylo nejprve používáno armádou. Aktivní uhlí se stalo klíčovým prvkem plynové masky vyvinuté ND. Zelinsky během první světové války - když německé jednotky začaly vyrábět chlor na bojišti. Uhlí v těchto letech díky svým absorpčním vlastnostem zachránila mnoho životů.

V moderním světě se používá v nejrůznějších sférách:

 • V potravinářském průmyslu (například pro čištění cukru)
 • V chemickém průmyslu jako katalyzátoru reakcí
 • V medicíně
 • Ve farmaceutice
 • V čisticích zařízeních na čištění vzduchu a vody z průmyslových odpadů
 • V domácích filtrech pro pitnou vodu

stejně jako v mnoha dalších oblastech.

Je to všechno o jeho vlastnostech - aktivní uhlí je vynikající absorpční, velmi lehké, velmi účinné a co je nejdůležitější - velmi levné. Může se vyrábět téměř všude, technologie výroby, i když to není snadné, ale nevyžaduje dlouhou dobu a příliš složité procesy - pouze dva stroje dokážou zvládnout všechno. Stránka elgreloo.com vás zve na seznámení s technologií výroby aktivního uhlí.

Průmyslová technologie výroby aktivního uhlí

Celý proces výroby aktivního uhlí se skládá ze dvou etap:

Výroba začíná skutečností, že suroviny, ať už uhlí, rašelina nebo skořápky, jsou rozdrceny na částice o velikosti jen několika centimetrů. Poté je naplněn do speciální karbonizační pece. Existuje několik návrhů pecí používaných k tomuto účelu. Nejběžnější z nich jsou:

 • Můj
 • Svislé otočné
 • Horizontální rotační
 • Multiband

I přes rozdíly v konstrukci je princip fungování stejný - surovina prochází tepelným zpracováním bez přístupu kyslíku. Teploty v pecích jsou extrémně vysoké - od 600 do 950 stupňů Celsia. Výsledkem je, že surovina obsahující uhlík se přemění v popelu, jako jsou ty, které zůstávají na dřevě po požáru vyhynul - mají primární sílu uhlí, ale oni mají velmi malé póry a absorbovat látky, které jsou dost špatné.

Aby se aktivovaný uhlík stal takovým, karbonizované suroviny procházejí další fází výroby - přímo aktivace. Výsledkem je získání specifické vnitřní struktury, která je zodpovědná za vynikající adsorpční vlastnosti hotového výrobku.

Existují dva způsoby aktivace. V první variantě se karbonát impregnuje chloridem zinečnatým nebo uhličitanem draselným a pak se zahřeje na teplotu asi 600 ° C - opět bez přístupu kyslíku. Aktivované uhlí obecně nemá rád otevřený vzduch - rychle se oxiduje a absorbuje vnější látky ze vzduchu, ztrácí své vlastnosti.

Druhý, nejvíce obyčejný způsob - odkaz starověkého ruského způsobu aktivace, který byl zmíněn dříve. Surové suroviny se zpracovávají bez přístupu vzduchu přehřátou párou nebo její směsí s oxidem uhličitým. Pro toto ošetření potřebujete teplotu až 900 stupňů Celsia, což je již těžší dosáhnout - a tak bylo vytvořeno zařízení, které využívá vlastnosti uhlí samotné k jeho aktivaci. V zařízeních tohoto designu prochází přes aktivační zónu přísně dávkované množství vzduchu, z čehož se část uhelných samozapálení - a vytváří potřebnou teplotu pro aktivaci. Tato metoda se však používá zřídka, neboť výrazně snižuje výtěžnost hotového výrobku.

Dále je vše vcelku jednoduché - hotový aktivní uhlí se ochladí, třídí, je-li to nutné, podrobí se dalšímu zpracování, rozdrcené a zabalené ve formě, v jaké ho známe.