Zajímavá fakta o aktivním uhlíku

Ne tak dávno jsem hovořil o jednoduchých experimentech s aktivním uhlím, které můžete udělat doma, a dnes bych vám chtěl vyprávět zajímavé fakta o aktivním uhlí. Vzhledem k tomu, že dnes je tento návykový prostředek poměrně populární a mnozí z vás slyší (například zmrzlina na uhelné uhlí, všechny druhy čištění těla atd.), Myslím, že to bude zajímavé.

Trochu historie

Možná, že lidé již dávno všimli sorpčních vlastností uhlí (od latiny sorbentu - Vlaštovka), ale první doložené důkazy tohoto jevu byly provedeny pouze na konci 18. století. V roce 1773 studoval švédský chemik Karl Scheele (ano, autor limonády) adsorpci plynů na uhlí. A v roce 1785 objevil ruský chemik Tovij Egorovič Lovits, že uhlí může odbarvit některé tekutiny. Tento objev vedl k první průmyslové aplikaci dřevěného uhlí - to bylo používáno v továrně na cukr (pro čištění cukrového sirupu) v Anglii v roce 1794.

19. století prošlo v energetickém studiu různých druhů uhlí - od dřevnatých až po kosti - jejich příjmu, vlastností, použití. Hlavními oblastmi použití byla výroba cukru a výroba vín. A konečně v roce 1900 byly patentovány dva způsoby příjmu aktivovaných uhlí:

 1. ohřev rostlinných materiálů chloridy kovů;
 2. Aktivace oxidem uhličitým a vodní párou při ohřevu.

Jedná se o druhou metodu, která je v současné době hlavním způsobem výroby aktivovaných uhlíků.

Jak se dostat

Hlavní suroviny jsou přírodní materiály: dřevěné uhlí, piliny, rašelina, skořápkové uhlí, černé uhlí, koks, hnědé uhlí atd.

Například asi 36% sorbentů uhlíku se získává ze dřeva, na druhém místě v prevalenci - černého uhlí (28%). Z hnědých uhlí produkuje 14% porézních uhlíkových materiálů nebo PIP (tak často nazývaných aktivním uhlíkem), z rašeliny - asi 10%.

Když jsem shromažďoval materiál pro článek, byl jsem zvědavý, že asi 10% se vyrábí z kokosové skořápky. Nikdy bych o takových surovinách nenapadlo. Proto je pro naše skutečnosti neobvyklé a neobvyklé, ale pro někoho to je v pořadí věcí

U běžného uhlí jsou póry uzavřeny, nemohou absorbovat jiné látky, potřebují aktivaci. To je důvod, proč existují různé aktivační technologie, tedy otevření pórů, jejich počet a velikost.

Hlavním principem je, že surovina je umístěna v peci a zpracována směsí vzduchu, vodní páry a oxidu uhličitého při teplotě 800-1000 stupňů Celsia. To mění strukturu materiálu a tvorbu velkého množství pórů v něm (odtud je to název PUM - porézní uhlíkové materiály), které určují vlastnosti a použití aktivovaných uhlíků.

Aktivní plocha 1 gram takového uhlí je spravidla 1 až 4 metry čtvereční.

Struktura

Myslím, že mnozí z vás slyšeli výraz "uhelné čistí" nebo "uhlí je molekulární síto". A jak přesně vyčistí a co je toto síto?

Faktem je, že aktivované uhlíky jsou nejmenší krystaly, skládající se z plochých šestiúhelníků spojených dohromady, tvořených atomy uhlíku. Tyto šestiúhelníky tvoří vrstvy náhodně posunuté vzájemně vůči sobě. Tak se vytvoří mikropóry, které zajistí uchování dalších látek v rohu nejrůznějších molekul. To je důvod, proč se takový materiál nazývá, kromě všech už znějících názvů, uhlíkových molekulových sít (mimochodem, jsou zde také velmi zajímavé anorganické molekulové síty, zeolity). Také jste pravděpodobně často slyšeli slovo "sorbent" - to je také o uhlí, právě kvůli velkému počtu pórů je to vynikající sorbent.

Mimochodem, aktivní uhlík není jen chemický prvek uhlíku, existují další prvky, které se do něj dostávají v procesu získávání:

 • 93-94% uhlíku;
 • 0,7 až 1% vodíku;
 • 4,7-5,3% kyslíku;
 • 0,3-0,6% dusíku
 • a některé další v mikrovolněch, například chlóru nebo síře.

Aplikace

Výroba pórovitých uhelných materiálů po celém světě činí zhruba 1 milion tun ročně. Co je to všechno? Proč lidstvo potřebuje tolik aktivního uhlíku? Co, přátelsky otrávené? Samozřejmě že ne. Aplikace v medicíně je naposledy místem, pokud jde o množství spotřebovaného uhlí (nebudeme vždy používat slovo "aktivováno" později, aby nedošlo k přetížení textu).

Hlavní aplikace:

 • čištění vzduchu a plynů v průmyslu;
 • čisticí roztoky v průmyslu;
 • adsorpce benzínových výparů vyzařovaných stroji;
 • Čištění vzduchu v místnostech, kde je mnoho lidí (například letiště);
 • ochrana plynů a plynů lidí před škodlivými látkami (plynové masky);
 • výroba ochranných tkanin (obsahují jemně rozptýlené aktivní uhlí a chrání osobu před toxickými plyny);
 • použití jako katalyzátor v některých technologických procesech;
 • obohacování kovů (např. zlato);
 • použití jako filtr v některých cigaretách;
 • Samozřejmě - aplikace v medicíně (o tom budu diskutovat samostatně).

Co se týče řešení, chci říci trochu podrobněji, že toto zahrnuje:

 • čištění cukrového sirupu při výrobě cukru;
 • čištění jedlých tuků a olejů;
 • čištění léčivých přípravků (například želatina, kofein, inzulin, chinin atd.);
 • čištění alkoholu, piva, vína, ovocných šťáv;
 • čištění pitné vody;
 • čištění domácích a průmyslových odpadních vod.

Pokud vůbec v obecných termínech, to jsou údaje o spotřebě uhelných materiálů:

Samozřejmě, pro všechny tyto účely se používají různé PIP. Mezi nimi se v mnoha parametrech liší, například velikost pórů (která ovlivňuje jejich sorpční vlastnosti), schopnost vlhčení vodou (hydrofilnost), čistota, tj. Množství nečistot, pevnost, složení atd. Dokonce i cena materiálu má velký význam pro rozsáhlé použití, například při čištění plynných emisí z továren.

A jedna chvíle, nad kterou málo lidí myslí - a co se stane s uhlíky, jehož póry jsou zcela naplněné "znečišťujícími látkami"? Ideální je samozřejmě reaktivace, tedy regenerace - odstranění adsorbovaných látek a opětovné využití uhlí.

Existuje zde však mnoho nevýhod - uhlí se velmi zdráhá vrátit zpět to, co již podniklo. Zvláštní vybavení je zapotřebí k regeneraci, vytváření zvláštních podmínek (například zvýšená teplota), použití dalších chemikálií, spotřeba energie. To je důvod, proč není reaktivace vždy používána.

Použití v medicíně

Léčivé užití dřevěného uhlí je známé od roku 1550 př.nl. ze starého egyptského papyru. Navíc, v roce 400 př.nl, Hippocrates hovořil o léčbě otravy pomocí uhlí.

V současné době se používá aktivní uhlí jako enterosorbent - tzv. Léky, které mají vysokou sorpční kapacitu, zatímco nejsou zničeny v zažívacím traktu a schopny vázat různé látky, které vstoupily do těla. Základní metody vazby:

 • adsorpce,
 • iontovou výměnu,
 • komplexování.

Aktivní dřevěné uhlí se prodává v lékárnách ve formě tablet a prášku. Právě nedávno jsem hledala informace o uhlí v Komarovského "medicíně" a byla ohromena, kolik, jak se ukázalo, z příprav byly pravidelně aktivního uhlíku! Belossorb, karbactin, karbolong, carbomix, carbosorb a mnoho dalších "carbo" (z latinského názvu uhlíkového prvku). Existují prášky, granule a kapsle.

Pouze tady vyhledávání v on-line obchodech našich lékáren Kazachstánu ukázalo nudný obraz - pouze klasické aktivní uhlí v tabletách o hmotnosti 0,25 g.

A také jeho "buzuystky" analogy z Nizozemska a Rakouska. Budeme se smát společně za ceny za stejné uhlí 0,25 g (v eukarbonu - 0,18 g).

Obecně je situace podobná fyziologickému roztoku, o kterém jsem jednou řekl.

Dobře, zpět k uhlí a kvůli nedostatku prášků mluvíme o pilulkách. Jsou připraveny z aktivovaného zdravotního uhlí s přídavkem pojidla, které ztrácí své vlastnosti v žaludku, například škrob, želatina. Někdy pro takové drogy používejte lékařské jméno - karboleny.

Hlavní oblastí použití karbolenu v medicíně je léčba infekčních onemocnění trávicího traktu. Uhlí adsorbuje toxiny uvolňované bakteriemi, stejně jako škodlivé látky, které jsou výsledkem zánětu trávicího traktu.

Také úspěšně používán při intoxikaci potravinami, při otravě alkaloidy a soli těžkých kovů se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy.

Výhodou tohoto sorbentu je, že splňuje požadavky na enterosorbenty:

 • to je netoxické;
 • dobře vyloučené z těla;
 • nepoškozuje gastrointestinální trakt;
 • má vysokou sorpční kapacitu;
 • má vhodnou formu;
 • je snadné dávkovat;
 • má dobré organoleptické vlastnosti.

Pravděpodobně mnozí slyšeli o módním "čištění" těla, včetně aktivního uhlí. Nebudu mluvit teď o lékařském smyslu těchto postupů, viz vás na přednášky (můj oblíbenec, to a to) absolventů a zkušených lékařů se bude říkat jen jako chemik, většina sorbenty, včetně dobře-liked „čističe“ aktivovány nejsou selektivní. Jednoduše řečeno, všichni sbírají.

Myslíte si, že uhlí v žaludku nebo střev vhodný pro materiál vypadá nápis na něm, „vitamín“ a říká: „No, nebudu vám umožní absorbovat a better'll získat pár molekul, arsenu, který pravděpodobně žena polévka uklouzl“ ? Neexistuje takový. Vše je sorbed v řadě - a zbytečné a nezbytné - vitamíny, aminokyseliny, hormony, enzymy atd.

Samozřejmě, teď mluvím velmi primitivně a zjednodušeně. Chemik odborník může se mnou hádat o velikosti velikosti sorbent pórů molekul, atd, ale to je u většiny sorbentů, zvláště ve stejném aktivním uhlím, o očištění, že s takovým pietního povzdechem říkají na internetu, téměř není podstatné role. Čarodějnictví bude všechno.

Proto se dlouhodobé užívání enterosorbentů nedoporučuje. To povede k hypovitaminóze a zácpě, protože molekulární síta aktivně absorbují vodu a vitaminy a mikroelementy. A proto jsou vyřazeni z těla, zbavují ho užitečných látek. V tomto ohledu je mnohem lepší situace s křemíkovými sorbenty, o kterých budu psát v jednom z následujících článků.

Také kvůli nedostatku selektivní sorpce nemohou být sorbenty užívány současně s léčivými přípravky, ale mohou být prováděny po dobu 2-3 hodin.

Ze stejného důvodu je karbolin a další podobné látky předepsány na prázdný žaludek 1-2 hodiny před jídlem. Během této doby bude lék reagovat s obsahem žaludku a bude mít čas částečně se přestěhovat do střeva, kde bude pokračovat v užitečné práci, aby vás zbavil toxinů.

Další zajímavou oblastí použití v medicíně jsou hemosorbenty. Hemosorbenty uhlíku se používají k čištění krve pacientů. Hemosorpce je založena na schopnosti sorbentů odstraňovat různé škodlivé látky z krve u některých onemocnění (infekční, onkologická, alergická, autoimunitní atd.).

Nyní je tento směr považován za slibnou metodu sorpční detoxikace těla. Mnoho laboratoří ve vývoji a syntézy nových uhlíkových kompozitních materiálů s unikátními vlastnostmi, jako je kompatibilita s krve a jiných tělních tekutin, které je inertní vůči tkání vnitřních orgánů, selektivní sorpci toxických látek, atd.

Tady možná i dnes. Chtěla jsem napsat o uhelné zmrzlině, ale už je to příliš dlouhé, takže o něco později napíšu. Nechci to všechno vyzkoušet - plus pět a ledový vítr 25. května nějakým způsobem nemají moc si užívat zmrzliny. Pouze v domácnosti, objímání ohřívačem a zabalené do tří koberců. Zajímalo by mě, jestli letos budeme mít léto? Nebo bude bílá zima nahrazena bílou? Například, jako před pěti dny:

19. května 2018 v Ust-Kamenogorsku

Soudě podle lámání okna a hrozí, že odrazí balkon s hurikánem, bude léto velmi zajímavé

Pěkný víkend!

KidsChemistry je nyní k dispozici v sociálních sítích. Připojte se nyní! Google+, v kontaktu, spolužáci, Facebook, Twitter

Co je vyrobeno z aktivního uhlí?

Hlavní suroviny pro výrobu aktivovaného rohu jsou: dřevo, uhlí, asfaltové uhlí, skořápky kokosových ořechů atd. Tyto suroviny jsou nejprve ohnivé, poté podrobeny aktivaci.

Aktivace spočívá v otevření pórů, které jsou v úhlu v uzavřeném stavu.

Aktivace uhlí probíhá několika způsoby:

 1. Termochemicky je materiál impregnován roztokem chloridu zinečnatého, uhličitanu draselného nebo některých dalších sloučenin a ohříván bez přístupu vzduchu.
 2. Zpracováním přehřátou párou nebo oxidem uhličitým nebo jejich směsí při teplotě 800 až 850 ° C Široce distribuovaný příjem přívodu do zařízení, který současně aktivuje sytou páru omezené množství vzduchu. Část uhlí spaluje a v reakčním prostoru se dosáhne požadované teploty. Výkon aktivního uhlí v tomto variantě procesu je výrazně snížen.

V závislosti na výrobním procesu může mít 1 gram aktivního uhlí povrch 500 až 1500 m². U nejlepších druhů aktivovaných uhlí může plocha pórů dosáhnout 1800-2200 m² na 1 g uhlí.

Používání aktivního uhlí v medicíně

Aktivní uhlí má vysokou povrchovou aktivitu, neutralizuje jedy a toxiny z gastrointestinálního traktu (GIT) se před odsátím, alkaloidy, glykosidy, barbituráty a další. Hypnotika, léky pro celkové anestezie, soli těžkých kovů, bakteriální toxiny, rostlinného, ​​živočišného původu, deriváty fenolu, kyanovodíkové kyseliny, sulfonamidy, plyny.

Při léčbě otravy je nutné vytvořit nadbytečné množství uhlí v žaludku (před jeho vypraním) a ve střevě (po vyprání žaludku).

Aktivovaný uhlík se používá nejen v medicíně, ale i v jiných oblastech jeho použití:

 • v plynových maskách,
 • při výrobě cukru (čistící cukrový sirup z barviva),
 • pro výrobu organických hnojiv terra preta,
 • chemický a potravinářský průmysl.

Nyní víte, že aktivní uhlí je vyrobeno z běžného uhlí aktivací. Aktivace uhlí otevřením uzavřených pórů pro zvýšení jejich počtu, což vede k lepší absorpci těchto pórů škodlivých látek.

Chcete-li lépe pochopit, jak funguje aktivní uhlí, podívejte se na video:

Aktivní uhlí: odrůdy, způsob účinku a složení tablet

Dokonce i starodávní lidé si všimli, že pokud se strom během procesu vypalování nedotkne požáru, získané uhlí absorbuje všechny cizí pachy lépe. Zpočátku, aby se dosáhlo požadované "aktivity", bylo uhlí umístěno do uzavřeného hliněného hrnce a podrobeno tepelnému zpracování. Aktivované takové uhlí bylo nazýváno pouze tehdy, když se naučili vyrábět uhlí v průmyslovém měřítku. Název je důsledkem procesu aktivace absorpčních vlastností takového uhlí, když je schopen absorbovat cizí molekuly a sloučeniny.

Uhlí bylo již dlouho vyloučeno z aktivního uhlí. Pro tento produkt se používá více přizpůsobený materiál: skořápka kokosového ořechu, ovoce kosti, dřevěné uhlí, silikonové gely a organické polymery. Zvláštním zpracováním se dosahuje velmi vysokého procenta mikrotrhlin v specifické hmotnosti hotového výrobku. Tudíž více než 1000 pórů na gram uhlí se vyrábí ve výrobě pomocí speciálních technologií. Pro srovnání, doma, můžete získat aktivované dřevěné uhlí pouze několik desítekkrát za gram produktu.

Odrůdy aktivního uhlí

V hotové podobě vypadá aktivní uhlí jako granule asi 1 mm. Po výrobě je také menší prach, který však není méně cenný, protože má stejnou absorpci. Granulované uhlí je často briketováno a lisováno pro jednoduchost a snadné použití. Práškové uhlí se často používá k čištění vodních filtrů. Ale nejoblíbenější forma aktivního uhlí je uhlí v tabletách. Granule jsou stlačeny do tablet - mohou být také rozemleté ​​na prášek pro různé účely.

Význam účinku tohoto léku spočívá v tom, že surovina zpracovaná při vysoké teplotě se přemění na porézní uhlí s množstvím mikrotrhlin, které se snaží naplnit svůj prázdný prostor jakýmikoli materiály vhodné velikosti. Obrovská sorpční (absorpční) schopnost produktu, jako je aktivovaný uhlík, určuje jeho účinnost.

Může se však aktivovaný uhlík vypořádat se všemi toxiny a nebezpečnými látkami, které se dostaly do těla nebo do vodního filtru? Co je vyrobeno z aktivního uhlí, určuje velikost trhlin a pórů na povrchu. Pokud jsou praskliny menší než látka, s níž se srazila částicka uhlí - ten ji nemůže absorbovat. Například některé těžké kovy, minerály a stopové prvky.

Složení tablet s aktivním uhlím

Aktivace aktivního uhlí, díky kterému se dostává jeho jméno, spočívá v tom, že při tepelném zpracování surovin při vysokých teplotách nedochází k jeho kontaktu s ohněm. Suroviny jsou izolovány přímo z plamene nebo jsou používány elektrické topné metody.

Složení tablet obsahuje:

 • aktivního uhlí;
 • škrob;
 • "Černá sůl".

Tato forma uvolňování se používá pro některé intoxikace potravinami. Je třeba si uvědomit, že vlastnosti aktivního uhlíku spočívají nejen v absorpci toxinů, ale také absorbuje užitečné mikroelementy ve stejném rozsahu. V takovém případě se draslík, hořčík a vápník "umyjí". Proto je přítomnost černé soli v kompozici velmi užitečná pro organismus jako další zdroj těchto stopových prvků. Ne všechny tablety se vyrábějí ve stejném složení a přítomnost černých solí musí být uvedena v informacích o složení obalu. Existuje další typ tablet, který se skládá z aktivního uhlí, škrobu a cukru.

Aktivovaný uhlík působí na látky tím, že váže jejich aktivní vlastnosti. To váže alkaloidy, barbituráty a mnoho dalších účinných látek, absorbuje je a odstraňuje z těla přirozeně čistí. Nemá dostatečný adsorpční účinek na kyseliny a zásady, stejně jako na soli železa, kyanidy, malathion, methanol, ethylenglykol.

Lék je nejúčinnější, jestliže je užíván před nebo hned po otravě. Lze jej užívat lokálně - pro vředy a další zranění, která urychlují hojení.

Princip činnosti aktivního uhlí

V tomto článku jsme zjistili, že uhlí má tendenci vyplňovat mnoho jeho dutin, které vznikly ve své struktuře poté, co byly ošetřeny vysokými teplotami. Jakmile se v kontaminované vodě nebo jiné kapalině (například v obsahu žaludku nebo střev) uhlí absorbuje vše, co může zůstat v pórech. Stojí za to pamatovat to pokud by uhlílo nestačilo, pak jeho adsorpční efekt může být neúčinný v případě, kdy množství sorbovaných látek převyšuje možnost jejich absorpce.

Potraviny mohou také zasahovat do tohoto procesu a její přítomnost v žaludku musí být doprovázena zvýšením dávky, která je v průměru 1 tableta na 10 kg tělesné hmotnosti - s malou poruchou. Hlavním účinkem uhlí, který vede k jeho "aktivitě", je množství pórů, které dosahují maximálních rozměrů se správným zpracováním surovin. Díky takové poréznosti se uhlí stává beztížným a jeden gram uhlíku může obsahovat tisíc a více pórů a mikrotrhlin, což je dosaženo pomocí ultra vysokých teplot.

Aktivovaný uhlík je univerzální léčivo, které se již léta úspěšně používá v lékařství, chemickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Filtry s aktivním uhlím se používají v řadě moderních modelů zařízení na čištění pitné vody, neboť jsou schopni vyčistit i chlor.

Jeho činnost pro výrobu aktivního uhlí

Přehled trhu pro výrobu aktivního uhlí

Pravděpodobně přemýšlejte o otevření svého podnikání, často jste si mysleli, jaké produkty mají nejlépe vyrobit.

Samozřejmě, neexistuje žádná ideální volba, ale existuje řada průmyslových odvětví, která zjevně ziskového z hlediska začínajícího podnikatele. Tradičně patří jejich konstrukce a výroba stavebních a dokončovacích materiálů; v některých oblastech potravinářského průmyslu; stejně jako zpracování nerostných surovin. Kromě těch, které jsou uvedeny na seznamu, existují další průmyslová odvětví, která jsou zpočátku výhodnější než ostatní.

Skutečnost, že výroba high-tech produktů - a to není jediný tabletové počítače a elektrická vozidla, tyto produkty jsou všechny, které vyžadují značné investice do techniky - v časných stádiích, tak i ve střednědobém horizontu je zřetelně horší než výše uvedených.

Důvod je jednoduchý: je zařízení v prvním případě se vyplatí po celá léta, a to i přes vyšší (v absolutních číslech) zisku a ziskovosti, v druhé, všechny věci jsou stejné, zařízení se vyplatí během několika měsíců, ale správný průběh případu - je to, že týden.

A v době, kdy byla výroba high-tech začne přinášet firemní superzisky, nebo prostě poroste „horizontálně“ - to znamená, že na úkor extenzivního růstu, nebo bude velmi high-tech, postupně rozšiřuje sortiment výrobků a zaměřit se na celý výrobní řetězec v jedné ruce.

K výrobě aktivního uhlí lze připsat jednu z mnoha jednoduchých a nezpracovaných výrobků. Co je na tomto produktu tak pozoruhodné?

Za prvé, aktivní uhlí je vyráběno z levných, téměř odpadních materiálů: z rašeliny, hnědého uhlí a zemědělského odpadu (včetně ovoce).

Za druhé, zařízení pro výrobu aktivního uhlí je jednoduché, snadno použitelné a v důsledku toho levné.

A konečně za třetí, aktivní uhlí lze snadno najít na trhu: to Pharmacopeia (aktivní uhlí tablety), a v některých odvětvích chemického průmyslu a pro výrobu průmyslových a domovních filtrů (včetně populární dnes, filtry na vodu voda).

Aktivovaný uhlík se používá iv průmyslu tabáku: mnoho moderních cigaret je vybaveno uhlíkovým filtrem. Takže problémy s prodejem, stejně jako s výrobou aktivního uhlí, s řádným podnikáním by neměly být.

Technologie výroby aktivního uhlí

Aktivované uhlí se získají tepelným zpracováním surovin obsahujících uhlík a následnou aktivaci v přítomnosti oxidantů. Technologický proces zahrnuje několik etap, z nichž první je karbonizace.

Karbonizace je tepelné zpracování (pražení) surovin při vysokých teplotách v inertní atmosféře bez přístupu vzduchu. Výsledkem je tzv. Uhličitan uhličitý.

Karbonáty mají nedostatečné adsorpční vlastnosti, protože jejich velikost pórů je malá a vnitřní povrch (a to je nejdůležitější parametr aktivního uhlíku) je malý. Proto se podrobí předběžnému drcení a aktivaci, aby se získala specifická struktura pórů a zlepšily adsorpční vlastnosti. Jedná se o druhou fázi výroby aktivního uhlí, nazývaného předvrtnutí.

Karbonát, získaný v důsledku pražení, má velikost frakce 30-150 mm. Kvalitativní aktivace takových velkých kusů je obtížná, proto se karbonizuje podrobí předběžnému drcení.

Pro efektivní aktivaci by měla být velikost frakce 4 až 10 mm. Třetí etapou výroby aktivního uhlí je samotná aktivace. V závislosti na zařízení používaném pro výrobu aktivního uhlí se rozlišují chemické a plynové aktivace.

Vlastně proces chemické aktivace spočívá v zpracování uhlí u solí (uhličitanů, síranů, dusičnanů), které při vysoké teplotě uvolňují aktivační plyn nebo oxidační kyseliny (dusičná, sírová, fosforečná atd.).

Uhlí získané tímto způsobem se volí podle použitého činidla (například "uhlík zinku chloru"). Chemická aktivace se provádí při teplotě 200-650 ° C.

Chemická metoda má nevýhody: velké množství odpadu nebezpečného pro životní prostředí a poměrně vysokou cenu sorbentu (to je samozřejmě spojeno s potřebou nákupu chemických surovin - činidel). To neznamená skutečnost, že koroze zařízení je způsobena interakcí s chemickými činidly.

Aktivace parních plynů se provádí při teplotě 800-1000 ° C za určitých podmínek, které jsou přísně kontrolovány technologisty (tato metoda zejména uvolňuje oxid uhličitý nebezpečný pro zdraví).

Při aktivaci kombinovaného cyklu se jako oxidační činidla používají oxid uhličitý (společný oxid uhličitý - jako je oxid uhličitý) a vodní pára.

Aktivace vodní párou umožňuje získání uhlí s vnitřním povrchem do 1500 m2. m na 1 gram uhlí (ukazatel považován za dobrý). Aktivní uhlí se vyrábí ve formě válcových a kulovitých granulí, zrna nepravidelného tvaru (drcený aktivní uhlí) nebo jemného prášku. Rozměry frakcí jsou určeny státními normami (GOST) pro různé druhy aktivovaných uhlí.

Zařízení na výrobu aktivního uhlí

Samo o sobě zařízení pro výrobu aktivního uhlí není tak drahé, protože je poměrně jednoduché. Existuje však jeden bod: výrobci zařízení se obvykle zabývají tím, že připraví předběžný projekt, kde a jak se umístí zařízení pro výrobu aktivního uhlí na základě rozměrů a dalších technických charakteristik vašich výrobních prostor.

Kromě toho je hlavním prvkem průmyslová pec (přesněji 2 pece) vyrobená ze žáruvzdorných cihel, která je samozřejmě jednoduše zkonstruována sestavením nezbytných prvků v ní. A zpravidla vývoj projektu, instalace zařízení a instalace pecí na jejich náklady není podstatně nižší než cena samotných strojů.

Automobily můžeme říci, že nejlepším řešením pro středně velkou výrobu je zařízení z Číny, které prošly státní kontrolou jakosti, tj. Vyráběnými čínskými průmyslovými podniky ve vlastnictví státu, spíše než semi-domácími.

Náklady na takové zařízení pro výrobu aktivního uhlí budou nízké a kvalita - se prakticky neliší od evropských a severoamerických protějšků.

Takže nejprve potřebujete odšťavňovač a mixér pro suroviny a hotové výrobky. První je v oblasti 3,2 milionu juanů (z hlediska rublů - asi 16,45 milionu); druhý - 800 000 juanů (asi 4,11 milionů rublů).

Dalšími důležitými výrobními jednotkami bude hydraulický lis (odhadovaná cena činí 1,9 milionu juanů nebo 9,77 milionu rublů) a kotel na výrobu páry (který bude stát zhruba 350 000 juanů nebo 1,8 milionů rublů).

Ve skutečnosti je dokončen seznam zařízení pro výrobu aktivního uhlí (jak už je vidět, vůbec špičková technologie). Instalace zařízení však bude vyžadovat dodatečné investice zhruba 11,5 milionů jüanů nebo 5,91 milionů rublů.

Zbývají dvě pece - spalování, kde surovina obsahující uhlík prochází primárním tepelným zpracováním a aktivační pecí (nebo, jak se také nazývá spalovna). Výstavba uhelné pece bude stát 3900000? (náklady na materiály, pokud jde o ruble - asi 20,05 milionu), spalování - 22 milionů juanů, nebo 113,08 milionů rublů.

Náklady na montáž obou pecí činí 450 000 dolarů (14,75 milionů rublů). Mimo jiné bude náklady na vývoj projektu činí 1500000 juanů (7,71 milionu rublů.), A materiálové náklady na příslušenství (trubky, kovové výrobky, šrouby, atd.) - 5000000? (25,7 milionů rublů).

Možná, že hořící pec nemusí být cenově dostupná pro začínajícího podnikatele. Ale tato trouba je univerzální. Můžete udělat i mnohem levnější variantu, pokud jste připraveni otevřít podnik poblíž podniků, které vyrábějí hnědé uhlí nebo pracují na dovážených surovinách.

Pec, určená k aktivaci hnědého uhlí, bude stát jen 1800 000 dolarů, což je přibližně 59 milionů rublů. Taková levost je způsobena vzácností a nízkou hodnotou hnědého rohu ve srovnání s kamenem a srovnávací vzácností jeho extrakce.

Aktivní uhlí: perspektivy

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Výroba aktivního uhlí

Aktivní uhlí je známo všem. Většina toho ví o malém černém pilulku, používaném k otravě potravin - na principu "levné a rozzlobené". Nicméně se někdo divil, z čeho je vyroben aktivní uhlík, a jak se to děje? Koneckonců, tento proces je mnohem komplikovanější než by se na první pohled mohlo zdát.

Co je to aktivní uhlí?

Zhruba řečeno, aktivním uhlím je uhlík prakticky bez nečistot, který má vzhled velmi lehké a velmi porézní látky. Ve skutečnosti je to velmi porézní - plocha 1 gramu hotového materiálu, v závislosti na způsobu výroby může mít plochu 500 m² až 1800 - jen si představte, tablety, které jste vzít jed, má rozlohu jeden kilometr čtvereční!

Výroba uhlí z nejrůznějších druhů surovin, minerálních i organických. K různým značkám a účelům může být dřevěné uhlí, černé uhlí, ropný koks, rašelina, skořápky ořechů a kokosových ořechů, ovoce a mnoho dalších. Léčivé aktivní uhlí je vyráběno z kokosového uhlí.

Koule aktivovaného uhlí v moderním životě

Rozsah aktivního uhlí je velmi široký. Na svých vlastnostech to vědělo v dávných dobách - v Rusku to bylo doma, nejčastěji - z březových dříví; vy ani nemusíte dělat nic - jen uhlíky, zůstaly po podpal koupele, který byl zaveden do aktivovat parní lázně. Podle prototypu kvalit jsem nešel do jakéhokoliv srovnání s moderní kvalitní uhlí, ale i tak to bylo používáno k léčbě žaludečních poruch u lidí i u zvířat, filtrovány pomocí vody a domácí alkoholické nápoje a další.

V průmyslovém měřítku to bylo nejprve používáno armádou. Aktivní uhlí se stalo klíčovým prvkem plynové masky vyvinuté ND. Zelinsky během první světové války - když německé jednotky začaly vyrábět chlor na bojišti. Uhlí v těchto letech díky svým absorpčním vlastnostem zachránila mnoho životů.

V moderním světě se používá v nejrůznějších sférách:

 • V potravinářském průmyslu (například pro čištění cukru)
 • V chemickém průmyslu jako katalyzátoru reakcí
 • V medicíně
 • Ve farmaceutice
 • V čisticích zařízeních na čištění vzduchu a vody z průmyslových odpadů
 • V domácích filtrech pro pitnou vodu

stejně jako v mnoha dalších oblastech.

Je to všechno o jeho vlastnostech - aktivní uhlí je vynikající absorpční, velmi lehké, velmi účinné a co je nejdůležitější - velmi levné. Může se vyrábět téměř všude, technologie výroby, i když to není snadné, ale nevyžaduje dlouhou dobu a příliš složité procesy - pouze dva stroje dokážou zvládnout všechno. Stránka elgreloo.com vás zve na seznámení s technologií výroby aktivního uhlí.

Průmyslová technologie výroby aktivního uhlí

Celý proces výroby aktivního uhlí se skládá ze dvou etap:

Výroba začíná skutečností, že suroviny, ať už uhlí, rašelina nebo skořápky, jsou rozdrceny na částice o velikosti jen několika centimetrů. Poté je naplněn do speciální karbonizační pece. Existuje několik návrhů pecí používaných k tomuto účelu. Nejběžnější z nich jsou:

 • Můj
 • Svislé otočné
 • Horizontální rotační
 • Multiband

I přes rozdíly v konstrukci je princip fungování stejný - surovina prochází tepelným zpracováním bez přístupu kyslíku. Teploty v pecích jsou extrémně vysoké - od 600 do 950 stupňů Celsia. Výsledkem je, že surovina obsahující uhlík se přemění v popelu, jako jsou ty, které zůstávají na dřevě po požáru vyhynul - mají primární sílu uhlí, ale oni mají velmi malé póry a absorbovat látky, které jsou dost špatné.

Aby se aktivovaný uhlík stal takovým, karbonizované suroviny procházejí další fází výroby - přímo aktivace. Výsledkem je získání specifické vnitřní struktury, která je zodpovědná za vynikající adsorpční vlastnosti hotového výrobku.

Existují dva způsoby aktivace. V první variantě se karbonát impregnuje chloridem zinečnatým nebo uhličitanem draselným a pak se zahřeje na teplotu asi 600 ° C - opět bez přístupu kyslíku. Aktivované uhlí obecně nemá rád otevřený vzduch - rychle se oxiduje a absorbuje vnější látky ze vzduchu, ztrácí své vlastnosti.

Druhý, nejvíce obyčejný způsob - odkaz starověkého ruského způsobu aktivace, který byl zmíněn dříve. Surové suroviny se zpracovávají bez přístupu vzduchu přehřátou párou nebo její směsí s oxidem uhličitým. Pro toto ošetření potřebujete teplotu až 900 stupňů Celsia, což je již těžší dosáhnout - a tak bylo vytvořeno zařízení, které využívá vlastnosti uhlí samotné k jeho aktivaci. V zařízeních tohoto designu prochází přes aktivační zónu přísně dávkované množství vzduchu, z čehož se část uhelných samozapálení - a vytváří potřebnou teplotu pro aktivaci. Tato metoda se však používá zřídka, neboť výrazně snižuje výtěžnost hotového výrobku.

Dále je vše vcelku jednoduché - hotový aktivní uhlí se ochladí, třídí, je-li to nutné, podrobí se dalšímu zpracování, rozdrcené a zabalené ve formě, v jaké ho známe.

Výroba aktivního uhlí: surovina a výrobní kroky

Aktivní nebo aktivovaný uhlík je porézní adsorbent, který je vyroben z organických materiálů obsahujících uhlí. Technologie výroby aktivního uhlí je dlouhý proces sestávající z několika etap. Aktivované (aktivní) adsorbentové uhlí je látka s velmi porézním složením. Získává se z nejrůznějších organických materiálů, ve kterých je uhlí. Často provádí výrobu aktivního dřevěného uhlí z uhlí, z rašeliny (rašelinový koks), uhlí, kokosu, ořechů, kokosových skořápků, olivových semen, meruněk a mnoha dalších rostlin.

Klasifikace

Aktivní adsorbent je rozdělen:

 • podle druhu materiálu, ze kterého se vyrábí aktivní uhlí: dřevo, skořápka kokosu, uhlí a podobně;
 • podle účelu: vyjasnění plynů, nosičů katalyzátorů uhlí s vlastnostmi chemických sorbentů;
 • metodou aktivace: parní a termochemická metoda;
 • podle formy výroby: granulovaný (drcený) aktivní uhlí, práškový tvarovaný aktivní uhlí, extrudovaný uhlík (granule ve formě válců) a tkanina impregnovaná uhlí.

Aktivované uhlí jsou rozděleny do tří kategorií pórů: mikropóry (od 0,6 do 0,7 nanometrů), mezopory (1,5-100-200 nanometrů), makropóry (> 100-200 nanometrů). První a druhý typ pórů jsou považovány za hlavní složky povrchu aktivních uhlí. Z tohoto důvodu hrají důležitou roli v adsorpčních vlastnostech uhlí. Micropory dokonale zvládnou adsorpci malých organických molekul a mezopory - větší molekuly.

Specifická plocha aktivního uhlí závisí na velikosti pórů. Adsorbent, ve kterém tenčí póry dobře absorbuje, dokonce i s nízkou koncentrací a malými parciálními tlaky páry. Účinná látka se širokými póry se vyznačuje kapilární kondenzací.

Rozměry specifické absorpční plochy aktivního uhlí a široké póry umožňují účinně používat adsorbent pro účinné čištění plynů a kapalin z různých druhů nečistot. Množství nečistot, které "jí" uhlí, se může lišit od nejmenších molekul k molekulám olejů, ropných produktů, tuků, organických sloučenin s chlórem.

Zařízení pro výrobu aktivního uhlí je prezentováno v širokém rozsahu. Pro získání adsorbentu se používají speciální pece různých typů a provedení. Nejčastěji zařízení na výrobu aktivního uhlí využívá důlní, vertikální a horizontální rotační pece, vícestranné pece a reaktory s fluidním ložem.

Etapy technologického procesu

Získávání uhlí z materiálů organického původu je rozděleno do několika etap. Takže technologie výroby aktivního uhlí zahrnuje následující po sobě jdoucí opatření:

 1. Karbonizace. Tento proces je pražení (tepelné ošetření) surovin v inertních bezvodých podmínkách za použití vysoké teploty. Po karbonizaci se získá karbonát, je to uhlí, které má díky svým malým vnitřním plochám a malým rozměrům velmi nízké adsorpční vlastnosti. Karbonát je vystaven drcení a aktivaci, aby bylo dosaženo zvláštní struktury látky a významného zvýšení adsorpce.
 2. Několik slov o předběžném rozdrcení. Aktivovaný uhlík získaný po karbonizaci musí být mletý. Jeho počáteční rozměry jsou 30 až 150 milimetrů a účinná aktivace adsorbentu je obtížná kvůli takovým velkým frakcím. Proto se karbonát důkladně rozdrtí na velikost frakcí 4 až 10 milimetrů.
 3. Linka pro výrobu aktivního uhlí zahrnuje aktivační proces, který se provádí dvěma hlavními způsoby:
 • Chemická aktivace pro výrobu aktivního uhlí vyžaduje léčbu látky se solemi, které uvolňují aktivační plyn při vystavení vysokým teplotám. Aktivátory mohou být dusičnany, sírany, uhličitany, sírová, fosforečná nebo dusičná kyselina. Výroba aktivního uhlí tímto způsobem se provádí při teplotním režimu 200 až 650 ° C;
 • Aktivace parního plynu se provádí výhradně za podmínek přísné kontroly při teplotě 800 až 1000 ° C. V roli oxidantů v době parní a plynové aktivace uhlí, vodní páry a oxidu uhličitého působí. Interakce páry s uhlíkem se zrychluje pomocí oxidů a uhličitanů alkalických kovů. Vzhledem k této skutečnosti jsou pravidelně přidávány do výchozího materiálu v malých dávkách. Sloučeniny mědi se také používají jako katalyzátory. Výroba aktivního uhlí z karbonizovaných plynů způsobuje získání silného adsorbentu o ploše nejvýše 1500 m2 na gram uhlí. Je pravda, že celá oblast nemůže být použita pro absorpci, protože velké molekuly adsorbované látky nespadají do malých pórů.

Používání aktivního uhlí

Aplikace při výrobě aktivního uhlí vzrůstá každý den. Absorpční kapacita uhlí umožňuje rychlé a účinné čištění odpadních vod a odpadních plynů. Kromě toho je to hlavní adsorbent radioaktivních plynů a vody v jaderných elektrárnách.

Také aktivovaný uhlík našel uplatnění v oblastech jako:

 • Adsorpce technologické a pitné vody;
 • Použití v chemickém průmyslu;
 • Obnova (návratnost části surovin nebo energie pro sekundární použití v rámci stejného technologického postupu) rozpouštědel;
 • Používání aktivního uhlí pro lékařské účely. Čištění krve a těla jako celku z bakterií, toxických látek;
 • Pro těžbu zlata;
 • Jako kosmetický přípravek pro zesvětlení kůže na obličeji;
 • Výživový doplněk při intoxikaci;
 • Pro hubnutí a dietu (nedoporučuje se odborníky).

Pokud potřebujete koupit aktivní uhlí k filtrování výroby Ruska, můžete se obrátit na specializované prodejny nebo koupit online.

Zajímavá fakta o aktivním uhlíku

Ne tak dávno jsem hovořil o jednoduchých experimentech s aktivním uhlím, které můžete udělat doma, a dnes bych vám chtěl vyprávět zajímavé fakta o aktivním uhlí. Vzhledem k tomu, že dnes je tento návykový prostředek poměrně populární a mnozí z vás slyší (například zmrzlina na uhelné uhlí, všechny druhy čištění těla atd.), Myslím, že to bude zajímavé.

Trochu historie

Možná, že lidé již dávno všimli sorpčních vlastností uhlí (od latiny sorbentu - Vlaštovka), ale první doložené důkazy tohoto jevu byly provedeny pouze na konci 18. století. V roce 1773 studoval švédský chemik Karl Scheele (ano, autor limonády) adsorpci plynů na uhlí. A v roce 1785 objevil ruský chemik Tovij Egorovič Lovits, že uhlí může odbarvit některé tekutiny. Tento objev vedl k první průmyslové aplikaci dřevěného uhlí - to bylo používáno v továrně na cukr (pro čištění cukrového sirupu) v Anglii v roce 1794.

19. století prošlo v energetickém studiu různých druhů uhlí - od dřevnatých až po kosti - jejich příjmu, vlastností, použití. Hlavními oblastmi použití byla výroba cukru a výroba vín. A konečně v roce 1900 byly patentovány dva způsoby příjmu aktivovaných uhlí:

 1. ohřev rostlinných materiálů chloridy kovů;
 2. Aktivace oxidem uhličitým a vodní párou při ohřevu.

Jedná se o druhou metodu, která je v současné době hlavním způsobem výroby aktivovaných uhlíků.

Jak se dostat

Hlavní suroviny jsou přírodní materiály: dřevěné uhlí, piliny, rašelina, skořápkové uhlí, černé uhlí, koks, hnědé uhlí atd.

Například asi 36% sorbentů uhlíku se získává ze dřeva, na druhém místě v prevalenci - černého uhlí (28%). Z hnědých uhlí produkuje 14% porézních uhlíkových materiálů nebo PIP (tak často nazývaných aktivním uhlíkem), z rašeliny - asi 10%.

Když jsem shromažďoval materiál pro článek, byl jsem zvědavý, že asi 10% se vyrábí z kokosové skořápky. Nikdy bych o takových surovinách nenapadlo. Proto je pro naše skutečnosti neobvyklé a neobvyklé, ale pro někoho to je v pořadí věcí

U běžného uhlí jsou póry uzavřeny, nemohou absorbovat jiné látky, potřebují aktivaci. To je důvod, proč existují různé aktivační technologie, tedy otevření pórů, jejich počet a velikost.

Hlavním principem je, že surovina je umístěna v peci a zpracována směsí vzduchu, vodní páry a oxidu uhličitého při teplotě 800-1000 stupňů Celsia. To mění strukturu materiálu a tvorbu velkého množství pórů v něm (odtud je to název PUM - porézní uhlíkové materiály), které určují vlastnosti a použití aktivovaných uhlíků.

Aktivní plocha 1 gram takového uhlí je spravidla 1 až 4 metry čtvereční.

Struktura

Myslím, že mnozí z vás slyšeli výraz "uhelné čistí" nebo "uhlí je molekulární síto". A jak přesně vyčistí a co je toto síto?

Faktem je, že aktivované uhlíky jsou nejmenší krystaly, skládající se z plochých šestiúhelníků spojených dohromady, tvořených atomy uhlíku. Tyto šestiúhelníky tvoří vrstvy náhodně posunuté vzájemně vůči sobě. Tak se vytvoří mikropóry, které zajistí uchování dalších látek v rohu nejrůznějších molekul. To je důvod, proč se takový materiál nazývá, kromě všech už znějících názvů, uhlíkových molekulových sít (mimochodem, jsou zde také velmi zajímavé anorganické molekulové síty, zeolity). Také jste pravděpodobně často slyšeli slovo "sorbent" - to je také o uhlí, právě kvůli velkému počtu pórů je to vynikající sorbent.

Mimochodem, aktivní uhlík není jen chemický prvek uhlíku, existují další prvky, které se do něj dostávají v procesu získávání:

 • 93-94% uhlíku;
 • 0,7 až 1% vodíku;
 • 4,7-5,3% kyslíku;
 • 0,3-0,6% dusíku
 • a některé další v mikrovolněch, například chlóru nebo síře.

Aplikace

Výroba pórovitých uhelných materiálů po celém světě činí zhruba 1 milion tun ročně. Co je to všechno? Proč lidstvo potřebuje tolik aktivního uhlíku? Co, přátelsky otrávené? Samozřejmě že ne. Aplikace v medicíně je naposledy místem, pokud jde o množství spotřebovaného uhlí (nebudeme vždy používat slovo "aktivováno" později, aby nedošlo k přetížení textu).

Hlavní aplikace:

 • čištění vzduchu a plynů v průmyslu;
 • čisticí roztoky v průmyslu;
 • adsorpce benzínových výparů vyzařovaných stroji;
 • Čištění vzduchu v místnostech, kde je mnoho lidí (například letiště);
 • ochrana plynů a plynů lidí před škodlivými látkami (plynové masky);
 • výroba ochranných tkanin (obsahují jemně rozptýlené aktivní uhlí a chrání osobu před toxickými plyny);
 • použití jako katalyzátor v některých technologických procesech;
 • obohacování kovů (např. zlato);
 • použití jako filtr v některých cigaretách;
 • Samozřejmě - aplikace v medicíně (o tom budu diskutovat samostatně).

Co se týče řešení, chci říci trochu podrobněji, že toto zahrnuje:

 • čištění cukrového sirupu při výrobě cukru;
 • čištění jedlých tuků a olejů;
 • čištění léčivých přípravků (například želatina, kofein, inzulin, chinin atd.);
 • čištění alkoholu, piva, vína, ovocných šťáv;
 • čištění pitné vody;
 • čištění domácích a průmyslových odpadních vod.

Pokud vůbec v obecných termínech, to jsou údaje o spotřebě uhelných materiálů:

Samozřejmě, pro všechny tyto účely se používají různé PIP. Mezi nimi se v mnoha parametrech liší, například velikost pórů (která ovlivňuje jejich sorpční vlastnosti), schopnost vlhčení vodou (hydrofilnost), čistota, tj. Množství nečistot, pevnost, složení atd. Dokonce i cena materiálu má velký význam pro rozsáhlé použití, například při čištění plynných emisí z továren.

A jedna chvíle, nad kterou málo lidí myslí - a co se stane s uhlíky, jehož póry jsou zcela naplněné "znečišťujícími látkami"? Ideální je samozřejmě reaktivace, tedy regenerace - odstranění adsorbovaných látek a opětovné využití uhlí.

Existuje zde však mnoho nevýhod - uhlí se velmi zdráhá vrátit zpět to, co již podniklo. Zvláštní vybavení je zapotřebí k regeneraci, vytváření zvláštních podmínek (například zvýšená teplota), použití dalších chemikálií, spotřeba energie. To je důvod, proč není reaktivace vždy používána.

Použití v medicíně

Léčivé užití dřevěného uhlí je známé od roku 1550 př.nl. ze starého egyptského papyru. Navíc, v roce 400 př.nl, Hippocrates hovořil o léčbě otravy pomocí uhlí.

V současné době se používá aktivní uhlí jako enterosorbent - tzv. Léky, které mají vysokou sorpční kapacitu, zatímco nejsou zničeny v zažívacím traktu a schopny vázat různé látky, které vstoupily do těla. Základní metody vazby:

 • adsorpce,
 • iontovou výměnu,
 • komplexování.

Aktivní dřevěné uhlí se prodává v lékárnách ve formě tablet a prášku. Právě nedávno jsem hledala informace o uhlí v Komarovského "medicíně" a byla ohromena, kolik, jak se ukázalo, z příprav byly pravidelně aktivního uhlíku! Belossorb, karbactin, karbolong, carbomix, carbosorb a mnoho dalších "carbo" (z latinského názvu uhlíkového prvku). Existují prášky, granule a kapsle.

Pouze tady vyhledávání v on-line obchodech našich lékáren Kazachstánu ukázalo nudný obraz - pouze klasické aktivní uhlí v tabletách o hmotnosti 0,25 g.

A také jeho "buzuystky" analogy z Nizozemska a Rakouska. Budeme se smát společně za ceny za stejné uhlí 0,25 g (v eukarbonu - 0,18 g).

Obecně je situace podobná fyziologickému roztoku, o kterém jsem jednou řekl.

Dobře, zpět k uhlí a kvůli nedostatku prášků mluvíme o pilulkách. Jsou připraveny z aktivovaného zdravotního uhlí s přídavkem pojidla, které ztrácí své vlastnosti v žaludku, například škrob, želatina. Někdy pro takové drogy používejte lékařské jméno - karboleny.

Hlavní oblastí použití karbolenu v medicíně je léčba infekčních onemocnění trávicího traktu. Uhlí adsorbuje toxiny uvolňované bakteriemi, stejně jako škodlivé látky, které jsou výsledkem zánětu trávicího traktu.

Také úspěšně používán při intoxikaci potravinami, při otravě alkaloidy a soli těžkých kovů se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy.

Výhodou tohoto sorbentu je, že splňuje požadavky na enterosorbenty:

 • to je netoxické;
 • dobře vyloučené z těla;
 • nepoškozuje gastrointestinální trakt;
 • má vysokou sorpční kapacitu;
 • má vhodnou formu;
 • je snadné dávkovat;
 • má dobré organoleptické vlastnosti.

Pravděpodobně mnozí slyšeli o módním "čištění" těla, včetně aktivního uhlí. Nebudu mluvit teď o lékařském smyslu těchto postupů, viz vás na přednášky (můj oblíbenec, to a to) absolventů a zkušených lékařů se bude říkat jen jako chemik, většina sorbenty, včetně dobře-liked „čističe“ aktivovány nejsou selektivní. Jednoduše řečeno, všichni sbírají.

Myslíte si, že uhlí v žaludku nebo střev vhodný pro materiál vypadá nápis na něm, „vitamín“ a říká: „No, nebudu vám umožní absorbovat a better'll získat pár molekul, arsenu, který pravděpodobně žena polévka uklouzl“ ? Neexistuje takový. Vše je sorbed v řadě - a zbytečné a nezbytné - vitamíny, aminokyseliny, hormony, enzymy atd.

Samozřejmě, teď mluvím velmi primitivně a zjednodušeně. Chemik odborník může se mnou hádat o velikosti velikosti sorbent pórů molekul, atd, ale to je u většiny sorbentů, zvláště ve stejném aktivním uhlím, o očištění, že s takovým pietního povzdechem říkají na internetu, téměř není podstatné role. Čarodějnictví bude všechno.

Proto se dlouhodobé užívání enterosorbentů nedoporučuje. To povede k hypovitaminóze a zácpě, protože molekulární síta aktivně absorbují vodu a vitaminy a mikroelementy. A proto jsou vyřazeni z těla, zbavují ho užitečných látek. V tomto ohledu je mnohem lepší situace s křemíkovými sorbenty, o kterých budu psát v jednom z následujících článků.

Také kvůli nedostatku selektivní sorpce nemohou být sorbenty užívány současně s léčivými přípravky, ale mohou být prováděny po dobu 2-3 hodin.

Ze stejného důvodu je karbolin a další podobné látky předepsány na prázdný žaludek 1-2 hodiny před jídlem. Během této doby bude lék reagovat s obsahem žaludku a bude mít čas částečně se přestěhovat do střeva, kde bude pokračovat v užitečné práci, aby vás zbavil toxinů.

Další zajímavou oblastí použití v medicíně jsou hemosorbenty. Hemosorbenty uhlíku se používají k čištění krve pacientů. Hemosorpce je založena na schopnosti sorbentů odstraňovat různé škodlivé látky z krve u některých onemocnění (infekční, onkologická, alergická, autoimunitní atd.).

Nyní je tento směr považován za slibnou metodu sorpční detoxikace těla. Mnoho laboratoří ve vývoji a syntézy nových uhlíkových kompozitních materiálů s unikátními vlastnostmi, jako je kompatibilita s krve a jiných tělních tekutin, které je inertní vůči tkání vnitřních orgánů, selektivní sorpci toxických látek, atd.

Tady možná i dnes. Chtěla jsem napsat o uhelné zmrzlině, ale už je to příliš dlouhé, takže o něco později napíšu. Nechci to všechno vyzkoušet - plus pět a ledový vítr 25. května nějakým způsobem nemají moc si užívat zmrzliny. Pouze v domácnosti, objímání ohřívačem a zabalené do tří koberců. Zajímalo by mě, jestli letos budeme mít léto? Nebo bude bílá zima nahrazena bílou? Například, jako před pěti dny:

19. května 2018 v Ust-Kamenogorsku

Soudě podle lámání okna a hrozí, že odrazí balkon s hurikánem, bude léto velmi zajímavé

Pěkný víkend!

KidsChemistry je nyní k dispozici v sociálních sítích. Připojte se nyní! Google+, v kontaktu, spolužáci, Facebook, Twitter