Aktivní nebo aktivovaný uhlík je porézní adsorbent, který je vyroben z organických materiálů obsahujících uhlí. Technologie výroby aktivního uhlí je dlouhý proces sestávající z několika etap. Aktivované (aktivní) adsorbentové uhlí je látka s velmi porézním složením. Získává se z nejrůznějších organických materiálů, ve kterých je uhlí. Často provádí výrobu aktivního dřevěného uhlí z uhlí, z rašeliny (rašelinový koks), uhlí, kokosu, ořechů, kokosových skořápků, olivových semen, meruněk a mnoha dalších rostlin.

Klasifikace

Aktivní adsorbent je rozdělen:

 • podle druhu materiálu, ze kterého se vyrábí aktivní uhlí: dřevo, skořápka kokosu, uhlí a podobně;
 • podle účelu: vyjasnění plynů, nosičů katalyzátorů uhlí s vlastnostmi chemických sorbentů;
 • metodou aktivace: parní a termochemická metoda;
 • podle formy výroby: granulovaný (drcený) aktivní uhlí, práškový tvarovaný aktivní uhlí, extrudovaný uhlík (granule ve formě válců) a tkanina impregnovaná uhlí.

Aktivované uhlí jsou rozděleny do tří kategorií pórů: mikropóry (od 0,6 do 0,7 nanometrů), mezopory (1,5-100-200 nanometrů), makropóry (> 100-200 nanometrů). První a druhý typ pórů jsou považovány za hlavní složky povrchu aktivních uhlí. Z tohoto důvodu hrají důležitou roli v adsorpčních vlastnostech uhlí. Micropory dokonale zvládnou adsorpci malých organických molekul a mezopory - větší molekuly.

Specifická plocha aktivního uhlí závisí na velikosti pórů. Adsorbent, ve kterém tenčí póry dobře absorbuje, dokonce i s nízkou koncentrací a malými parciálními tlaky páry. Účinná látka se širokými póry se vyznačuje kapilární kondenzací.

Rozměry specifické absorpční plochy aktivního uhlí a široké póry umožňují účinně používat adsorbent pro účinné čištění plynů a kapalin z různých druhů nečistot. Množství nečistot, které "jí" uhlí, se může lišit od nejmenších molekul k molekulám olejů, ropných produktů, tuků, organických sloučenin s chlórem.

Zařízení pro výrobu aktivního uhlí je prezentováno v širokém rozsahu. Pro získání adsorbentu se používají speciální pece různých typů a provedení. Nejčastěji zařízení na výrobu aktivního uhlí využívá důlní, vertikální a horizontální rotační pece, vícestranné pece a reaktory s fluidním ložem.

Etapy technologického procesu

Získávání uhlí z materiálů organického původu je rozděleno do několika etap. Takže technologie výroby aktivního uhlí zahrnuje následující po sobě jdoucí opatření:

 1. Karbonizace. Tento proces je pražení (tepelné ošetření) surovin v inertních bezvodých podmínkách za použití vysoké teploty. Po karbonizaci se získá karbonát, je to uhlí, které má díky svým malým vnitřním plochám a malým rozměrům velmi nízké adsorpční vlastnosti. Karbonát je vystaven drcení a aktivaci, aby bylo dosaženo zvláštní struktury látky a významného zvýšení adsorpce.
 2. Několik slov o předběžném rozdrcení. Aktivovaný uhlík získaný po karbonizaci musí být mletý. Jeho počáteční rozměry jsou 30 až 150 milimetrů a účinná aktivace adsorbentu je obtížná kvůli takovým velkým frakcím. Proto se karbonát důkladně rozdrtí na velikost frakcí 4 až 10 milimetrů.
 3. Linka pro výrobu aktivního uhlí zahrnuje aktivační proces, který se provádí dvěma hlavními způsoby:
 • Chemická aktivace pro výrobu aktivního uhlí vyžaduje léčbu látky se solemi, které uvolňují aktivační plyn při vystavení vysokým teplotám. Aktivátory mohou být dusičnany, sírany, uhličitany, sírová, fosforečná nebo dusičná kyselina. Výroba aktivního uhlí tímto způsobem se provádí při teplotním režimu 200 až 650 ° C;
 • Aktivace parního plynu se provádí výhradně za podmínek přísné kontroly při teplotě 800 až 1000 ° C. V roli oxidantů v době parní a plynové aktivace uhlí, vodní páry a oxidu uhličitého působí. Interakce páry s uhlíkem se zrychluje pomocí oxidů a uhličitanů alkalických kovů. Vzhledem k této skutečnosti jsou pravidelně přidávány do výchozího materiálu v malých dávkách. Sloučeniny mědi se také používají jako katalyzátory. Výroba aktivního uhlí z karbonizovaných plynů způsobuje získání silného adsorbentu o ploše nejvýše 1500 m2 na gram uhlí. Je pravda, že celá oblast nemůže být použita pro absorpci, protože velké molekuly adsorbované látky nespadají do malých pórů.

Používání aktivního uhlí

Aplikace při výrobě aktivního uhlí vzrůstá každý den. Absorpční kapacita uhlí umožňuje rychlé a účinné čištění odpadních vod a odpadních plynů. Kromě toho je to hlavní adsorbent radioaktivních plynů a vody v jaderných elektrárnách.

Také aktivovaný uhlík našel uplatnění v oblastech jako:

 • Adsorpce technologické a pitné vody;
 • Použití v chemickém průmyslu;
 • Obnova (návratnost části surovin nebo energie pro sekundární použití v rámci stejného technologického postupu) rozpouštědel;
 • Používání aktivního uhlí pro lékařské účely. Čištění krve a těla jako celku z bakterií, toxických látek;
 • Pro těžbu zlata;
 • Jako kosmetický přípravek pro zesvětlení kůže na obličeji;
 • Výživový doplněk při intoxikaci;
 • Pro hubnutí a dietu (nedoporučuje se odborníky).

Pokud potřebujete koupit aktivní uhlí k filtrování výroby Ruska, můžete se obrátit na specializované prodejny nebo koupit online.

Výrobce aktivovaného uhlíku

OTÁZKY? VYZÝVÁ ZDARMA! 8 (4732) 038-548

Pracujeme od 8:00 do 18:00 hodin

Je nutné si uvědomit, že všechna zařízení jsou vybrána podle norem pro vypouštění do nádrže, půdy, nádrží..

Je-li množství práce velmi velké, je snadnější otevřít mini závod na místě a poslat tým na výrobu na místě.

Nejlepší purifikace ve světě je membránový biologický reaktor, póry dutého vlákna jsou vyčištěny až 99%

Životnost zařízení na úpravu z vyztuženého skleněného vlákna činí 50 - 80 let.

Výroba aktivního uhlí

Aktivní uhlí je známo všem. Většina toho ví o malém černém pilulku, používaném k otravě potravin - na principu "levné a rozzlobené". Nicméně se někdo divil, z čeho je vyroben aktivní uhlík, a jak se to děje? Koneckonců, tento proces je mnohem komplikovanější než by se na první pohled mohlo zdát.

Co je to aktivní uhlí?

Zhruba řečeno, aktivním uhlím je uhlík prakticky bez nečistot, který má vzhled velmi lehké a velmi porézní látky. Ve skutečnosti je to velmi porézní - plocha 1 gramu hotového materiálu, v závislosti na způsobu výroby může mít plochu 500 m² až 1800 - jen si představte, tablety, které jste vzít jed, má rozlohu jeden kilometr čtvereční!

Výroba uhlí z nejrůznějších druhů surovin, minerálních i organických. K různým značkám a účelům může být dřevěné uhlí, černé uhlí, ropný koks, rašelina, skořápky ořechů a kokosových ořechů, ovoce a mnoho dalších. Léčivé aktivní uhlí je vyráběno z kokosového uhlí.

Koule aktivovaného uhlí v moderním životě

Rozsah aktivního uhlí je velmi široký. Na svých vlastnostech to vědělo v dávných dobách - v Rusku to bylo doma, nejčastěji - z březových dříví; vy ani nemusíte dělat nic - jen uhlíky, zůstaly po podpal koupele, který byl zaveden do aktivovat parní lázně. Podle prototypu kvalit jsem nešel do jakéhokoliv srovnání s moderní kvalitní uhlí, ale i tak to bylo používáno k léčbě žaludečních poruch u lidí i u zvířat, filtrovány pomocí vody a domácí alkoholické nápoje a další.

V průmyslovém měřítku to bylo nejprve používáno armádou. Aktivní uhlí se stalo klíčovým prvkem plynové masky vyvinuté ND. Zelinsky během první světové války - když německé jednotky začaly vyrábět chlor na bojišti. Uhlí v těchto letech díky svým absorpčním vlastnostem zachránila mnoho životů.

V moderním světě se používá v nejrůznějších sférách:

 • V potravinářském průmyslu (například pro čištění cukru)
 • V chemickém průmyslu jako katalyzátoru reakcí
 • V medicíně
 • Ve farmaceutice
 • V čisticích zařízeních na čištění vzduchu a vody z průmyslových odpadů
 • V domácích filtrech pro pitnou vodu

stejně jako v mnoha dalších oblastech.

Je to všechno o jeho vlastnostech - aktivní uhlí je vynikající absorpční, velmi lehké, velmi účinné a co je nejdůležitější - velmi levné. Může se vyrábět téměř všude, technologie výroby, i když to není snadné, ale nevyžaduje dlouhou dobu a příliš složité procesy - pouze dva stroje dokážou zvládnout všechno. Stránka elgreloo.com vás zve na seznámení s technologií výroby aktivního uhlí.

Průmyslová technologie výroby aktivního uhlí

Celý proces výroby aktivního uhlí se skládá ze dvou etap:

Výroba začíná skutečností, že suroviny, ať už uhlí, rašelina nebo skořápky, jsou rozdrceny na částice o velikosti jen několika centimetrů. Poté je naplněn do speciální karbonizační pece. Existuje několik návrhů pecí používaných k tomuto účelu. Nejběžnější z nich jsou:

 • Můj
 • Svislé otočné
 • Horizontální rotační
 • Multiband

I přes rozdíly v konstrukci je princip fungování stejný - surovina prochází tepelným zpracováním bez přístupu kyslíku. Teploty v pecích jsou extrémně vysoké - od 600 do 950 stupňů Celsia. Výsledkem je, že surovina obsahující uhlík se přemění v popelu, jako jsou ty, které zůstávají na dřevě po požáru vyhynul - mají primární sílu uhlí, ale oni mají velmi malé póry a absorbovat látky, které jsou dost špatné.

Aby se aktivovaný uhlík stal takovým, karbonizované suroviny procházejí další fází výroby - přímo aktivace. Výsledkem je získání specifické vnitřní struktury, která je zodpovědná za vynikající adsorpční vlastnosti hotového výrobku.

Existují dva způsoby aktivace. V první variantě se karbonát impregnuje chloridem zinečnatým nebo uhličitanem draselným a pak se zahřeje na teplotu asi 600 ° C - opět bez přístupu kyslíku. Aktivované uhlí obecně nemá rád otevřený vzduch - rychle se oxiduje a absorbuje vnější látky ze vzduchu, ztrácí své vlastnosti.

Druhý, nejvíce obyčejný způsob - odkaz starověkého ruského způsobu aktivace, který byl zmíněn dříve. Surové suroviny se zpracovávají bez přístupu vzduchu přehřátou párou nebo její směsí s oxidem uhličitým. Pro toto ošetření potřebujete teplotu až 900 stupňů Celsia, což je již těžší dosáhnout - a tak bylo vytvořeno zařízení, které využívá vlastnosti uhlí samotné k jeho aktivaci. V zařízeních tohoto designu prochází přes aktivační zónu přísně dávkované množství vzduchu, z čehož se část uhelných samozapálení - a vytváří potřebnou teplotu pro aktivaci. Tato metoda se však používá zřídka, neboť výrazně snižuje výtěžnost hotového výrobku.

Dále je vše vcelku jednoduché - hotový aktivní uhlí se ochladí, třídí, je-li to nutné, podrobí se dalšímu zpracování, rozdrcené a zabalené ve formě, v jaké ho známe.

MINI FABRIKA PRO VÝROBU AKTIVOVANÉHO UHLÍ Z PRODUKTIVITY DŘEVA 1800 tun ročně DGE-1800

Hlavní charakteristiky aktivního uhlí a jeho pórovitost závisí na surovinách a jejich způsobech zpracování. Ale výroba začíná stejnými technologickými procesy. Za prvé, surovina je podrobena karbonizaci - pražení v nepřítomnosti vzduchu v pecích. V tomto stádiu je uhlí vyráběno špatně kvalitou kvůli velmi malým pórám, ale získává se pevnost a primární pórovitost.

Dřevěné uhlí je pevný, porézní produkt s vysokým obsahem uhlíku, který se vytváří během pyrolýzy dřeva bez přístupu k vzduchu. Uhlíkové uhlí je bezdymové, bez zápachu, nekontaminované a jeho doba hoření je třikrát delší než běžné uhlí. Obsah uhlíku dosahuje 85% a vyšší a výhřevnost je 7000-9000 kcal (různé materiály obsahují různé uhlí, resp. Různé kalorické hodnoty). Dřevěné uhlí se používá při výrobě krystalického křemíku, sírouhlíku, železných a neželezných kovů, aktivního uhlí atd. A také jako domácí palivo. Specifické teplo spalování brikety je 9000 kcal / kg. V neželezné metalurgii se uhelné uhlí používá jako krycí tok, který roztaví mnoho neželezných kovů. Dále se uhlí používá při výrobě krystalického křemíku jako redukčního činidla, stejně jako při výrobě sírouhlíku a aktivního uhlí. Používá se k výrobě hliníku, bóru apod.; při výrobě čistého křemíku, který se používá k výrobě polovodičů; v chemickém průmyslu; jako krbové palivo (v zahraničí) atd. V metalurgii, například, jako redukční činidlo (v uhlí, velký obsah uhlíku). Ve výrobě skla, křišťálu, barev, elektrod, plastů. Byla přijata velká distribuce dřevěného uhlí, atd. protože na rozdíl od konvenčního paliva (např. dřevo) se uhlí nevytváří kouř a otevřený plamen, pokud je správně vyroben zapálením, ale dává jen potřebnou teplotu - teplo. A připravit různé pokrmy nemusíte čekat, až se dřevo vyhoří - ve skutečnosti dřevěné uhlí je již připravené palivo. Obecně platí, že uhelné pece se používají k výrobě dřevěného uhlí. Hlavní myšlenkou je pálení dřeva bez kyslíku. Tento proces se také nazývá pyrolýza.

Frakce uhlí 4 až 10 mm nebo 1,0-3,6 mm jsou podrobeny aktivaci, která se provádí dvěma způsoby: kombinovaný a chemický. V prvním případě se aktivovaný uhlík podrobí zpracování vodou přehřátou párou (800-1000 stupňů). Uhlí současně získá potřebnou pórovitost, vyvíjí se její specifický povrch. V důsledku koksu aktivovaný uhlík výrazně snižuje jeho hmotnost. V současné době je příjem široce používán, když se k přístroji dodává malé množství kyslíku společně s párou. Pod jeho vlivem se rozsvítí část uhlí, která zvyšuje teplotu. Aktivovaný uhlík se získává odstraňováním dehtu ze surového uhlí a rozvíjením rozvětvené sítě pórů. Toho se dosáhne aktivaci karbonizovaných pelet získaných z dřevěného uhlí za použití oxidačních plynů (přehřáté páry H2O, CO2) při vysokých teplotách; čímž jsou ještě větší póry, tím větší je spalování uhlí. V závislosti na typu uhlí, který se má získat, se mění tlak vody a doba aktivace uhlí v peci. Při procesu aktivace dochází k rozvoji potřebné pórovitosti a specifického povrchu, dochází k výraznému snížení hmotnosti pevné hmoty, nazývané kalcinace.

V současné době se aktivovaný uhlík vyrábí především v těchto formách:

 • práškové aktivní uhlí,
 • granulované (drcené, nepravidelně tvarované částice) aktivní uhlí,
 • tvarovaný aktivní uhlík,
 • extrudovaný aktivní uhlík,
 • tkanina impregnovaná aktivním uhlím.

Práškové aktivní uhlí má částice menší než 0,1 mm (více než 90% celkového složení). Práškové uhlí se používá pro průmyslové čištění kapalin, včetně čištění domácích a průmyslových odpadních vod. Po adsorpci musí být práškové uhlí odděleny od kapaliny, která má být čištěna filtrací.

Granulované částice aktivního uhlí o velikosti 0,1 až 5 mm (více než 90% složení). Granulovaný aktivní uhlí se používá k čištění kapalin, zejména pro čištění vody. Při čištění tekutin je aktivní uhlík umístěn do filtrů nebo adsorbérů. Aktivní uhlí s většími částicemi (2-5 mm) se používají k čištění vzduchu a jiných plynů.

Tvarovaný aktivní uhlí je aktivní uhlí ve formě různých geometrických tvarů, v závislosti na oblasti použití (válce, tablety, brikety atd.). Tvořené uhlí se používá k čištění různých plynů a vzduchu. Při čištění plynů je aktivní uhlí umístěno také do filtrů nebo adsorbérů.

Extrudované uhlí se vyrábí z částic ve tvaru válců o průměru od 0,8 do 5 mm, zpravidla impregnovaných (speciálními chemikáliemi) a používanými při katalýze.

Tkaniny impregnované uhlím jsou k dispozici v různých tvarech a velikostech, nejčastěji používané pro čištění plynů a vzduchu, například v automobilových vzduchových filtrech.

Vlastnosti aktivních uhlí, jejich porézní struktura, tvar a velikost částic určují oblasti jejich použití. Aktivace párou je oxidace karbonizovaných produktů na plynné reakci - C + H2O -> CO + H2; nebo s přebytkem páry - C + 2H2O společnosti -> CO2+2H2. Podstatou procesu aktivace je vybrat takové materiály a takové parametry pro přípravu, karbonizaci a aktivaci, které by poskytly surový materiál v oxidačním stupni ablace a minimální optimální objem pórů a efektivní vývoj adsorpční činnosti - aktivním uhlím (GOST 6217-74), který se vyrábí převážně ze dřeva bříza, která má vysokou pevnost. Vzhledem k vysokému stupni BAU-A uhlí mikroporozity 1 gramu aktivního uhlí má povrchovou plochu 1500 metrů čtverečních.

Jeden z největších výrobců aktivního uhlí v Rusku a Eurasijská hospodářská unie (EAEC)

Výrobní kapacita podniku přesahuje 1000 tun hotových výrobků za měsíc

Číslo dodavatele SULFOUGHLY v Rusku

Náš
výroby

Odložení platby
s velkou dávkou

Naše kontakty,
potřeby

Naše výrobky

Výhody spolupráce s námi

Rychlé zpracování aplikací
(do 15-20 minut)

K dispozici na adrese:
zásob

Logistika v
jakýkoli bod Ruské federace

Ceny od velkoobchodu až po maloobchod

Odložení platby při objednávání velké dávky

Jak pracujeme

Ponecháte aplikaci

Spravuje manažera pro konzultaci a objasnění podrobností

KP nebo vydání účtu

Příjem objednávky

Stále máte otázky?

Naše kontakty a náležitosti

Pobočka č. 6318 VTB Bank ve společnosti Samara (pobočka VTB Bank číslo 6318)

8 (800) 500-65-76 (zdarma v Ruské federaci)
8 (843) 216-56-56

Jak se k nám dostat

1. Obecná ustanovení.

Toto prohlášení o Zásady ochrany osobních údajů (dále jen - regulace) je oficiálním dokumentem "NPO CCD" TATSORB "který se nachází na adrese: 420006, Republic of Tatarstan, Kazan, ulice Levchenko, domu 7, kancelář 2 (dále jen - jen" provozovatel společnost "/" „), a definuje postup pro zpracování a ochranu informací o jednotlivcích (dále jen - uživatelů), kteří využívají služeb, informace, služby, programy (včetně věrnostních programů), a produkty na internetových stránkách na adrese doménové jméno tatsorb.ru ( dále - Site).

Účelem této politiky ochrany osobních údajů je zajistit ochranu lidských a občanských práv a svobod při zpracování osobních údajů, včetně ochrany práv na ochranu soukromí, osobního a rodinného tajemství proti neoprávněnému přístupu a zpřístupnění.

Politika ochrany osobních údajů popisuje zpracování osobních údajů - veškeré akce (operace) nebo soubor činností (operací) prováděných pomocí nástrojů pro automatizaci nebo bez použití takových nástrojů s osobními údaji, včetně sběru, záznamu, systematizace, akumulace, ukládání, aktualizace, změna), extrakce, použití, přenos (distribuce, poskytování, přístup), depersonalizace, blokování, vymazání, zničení osobních údajů.

Vztahy týkající se zpracování osobních údajů a informací o uživatelích stránek jsou upraveny tímto nařízením, dalšími oficiálními dokumenty provozovatele a současnými právními předpisy Ruské federace.

Tyto zásady ochrany osobních údajů upravují jakýkoli druh zpracování osobních údajů a osobních údajů (jakékoliv informace o osobě identifikovatelné a jakékoliv další informace související s tím) o osobách, které jsou spotřebiteli produktů nebo služeb společnosti.

Tato zásada se vztahuje na zpracování osobních osobních údajů shromážděných jakýmkoli způsobem, a to jak aktivním, tak i pasivním, a to jak online, tak bez použití, od osob nacházejících se kdekoli na světě.

2. Sběr osobních údajů

Účelem zpracování osobních údajů je plnění povinností provozovatele vůči uživatelům ve vztahu k užívání webu a jeho služeb.

Zpracování osobních údajů uživatelů se provádí se souhlasem subjektu osobních údajů při zpracování osobních údajů.

Osobními údaji se rozumí jakákoli informace týkající se osoby, která je přímo nebo nepřímo definována nebo určena jednotlivcem (osobním údajem) a která může být použita k identifikaci určité osoby nebo ke komunikaci s ní.

Společnost může kdykoli požádat uživatele o osobní údaje, když se obrátí na společnost. Společnost může takové údaje používat v souladu s těmito zásadami ochrany osobních údajů. Může také kombinovat tyto informace s dalšími informacemi za účelem poskytování a zlepšování svých produktů, služeb, obsahu (obsahu) a komunikace.

Společnost může shromažďovat následující údaje:

 • jméno a příjmení;
 • poštovní adresa;
 • telefonní číslo;
 • e-mailová adresa;

Osobní údaje mohou obsahovat také dále poskytuje uživateli na žádost provozovatele, aby byly splněny závazky vůči Provozovateli pro uživatele vyplývajících ze smlouvy o poskytování služeb. Provozovatel musí mít právo, mimo jiné požádá členský kopii dokladu totožnosti nebo z jiného dokumentu, který obsahuje vaše jméno, fotografie a uživatel, stejně jako další doplňující informace, které by se podle uvážení Provozovatele, bude nutné a postačující k identifikaci uživatele a umožní Zneužití a porušování práv třetích stran.

3. Uchovávání a používání osobních údajů

Osobní údaje uživatelů jsou uchovávány výlučně v elektronických médiích a zpracovávány pomocí automatizovaných systémů, s výjimkou případů, kdy je nezbytné manuální zpracování osobních údajů v souvislosti s prováděním právních požadavků.

3.1 Použití osobních údajů

Shromažďované osobní údaje umožňují uživatelům zasílat oznámení o nových produktech, speciálních nabídkách a různých událostech. Pomáhají společnosti také zlepšovat služby, obsah a komunikaci. Pokud uživatel nechce být zařazen do mailing listu, může kdykoli odmítnout zaslání informováním společnosti o zadaných kontaktech o zpětné vazbě.

Osobní údaje uživatele mohou být použity k zasílání důležitých oznámení obsahujících informace o změnách v ustanoveních, podmínkách a zásadách a také na potvrzení zaslaných objednávek a nákupů.

Osobní údaje mohou být použity pro interní účely, jako například: provádění auditů, analýza dat a různé studie ke zlepšení produktů a služeb společnosti a interakci se zákazníky.

Pokud se uživatel podílí na výhře, soutěži nebo podobném podnětu, společnost si vyhrazuje právo využívat poskytnuté osobní údaje k řízení těchto programů.

3.2 Sběr a použití informací, které nejsou osobní

Společnost může také shromažďovat osobní údaje, které nejsou osobní - údaje, které je přímo nespojují s žádnou konkrétní osobou za jakýmkoli účelem. Příklady informací, které nejsou osobní, a jejich použití:

informace o povolání, jazyce, PSČ, jedinečný identifikátor zařízení, umístění a časové pásmo, ve kterém je výrobek používán, abychom lépe porozuměli chování spotřebitelů a zlepšovali naše produkty, služby a komunikaci.

Společnost může také shromažďovat osobní údaje / informace o tom, co má uživatel na webu s použitím našich produktů a služeb zájem. Takové osobní údaje / informace jsou shromažďovány a používány, aby pomohly našim návštěvníkům poskytnout užitečnější informace a pochopili, které prvky našeho webu, produktů a služeb jsou nejzajímavější. Pro účely těchto Zásad ochrany soukromí se s agregovanými daty považují data / informace, které nejsou osobní.

Při kombinování informací, které nejsou osobní, s osobními údaji, budou tyto souhrnné informace považovány za osobní údaje, přičemž tyto informace budou sloučeny.

4. Přenos osobních údajů

Osobní údaje uživatelů nejsou převedeny na žádné třetí strany.

Zpracování osobních údajů uživatele se provádí bez jakéhokoli časového omezení, a to jakýmkoli způsobem, včetně informačních systémů osobních údajů pomocí automatizačních nástrojů nebo bez použití těchto prostředků

Osobní údaje Uživatele mohou být převedeny na žádost oprávněných vládních orgánů Ruské federace pouze na základě a způsobem stanoveným právními předpisy Ruské federace.

Provozovatel provádí blokování osobních údajů vztahujících se k příslušnému uživateli, protože odvolání nebo požádat uživatele nebo jeho zákonného zástupce nebo autorizovaného orgánu pro ochranu práv subjektů osobních údajů pro kontrolní období, v případě zjištění nepravdivých osobních údajů nebo pochybení.

5. Zničení osobních údajů

Osobní údaje uživatele jsou zničeny, když si subjekt vyžádá osobní souhlas s zpracováním osobních údajů.

5.1. Identifikační soubory (soubory cookie) a další technologie

Webové stránky, interaktivní služby a aplikace, e-mailové zprávy a jiná komunikace jménem společnosti mohou používat cookies a další technologie, jako jsou pixelové značky, webové majáky. Takové technologie pomáhají společnosti lépe porozumět chování uživatelů, informovat o tom, které části webu navštívily uživatelé, a měřit efektivitu reklam a vyhledávání v síti. Společnost považuje informace shromážděné cookies a dalšími technologiemi za neosobní informace.

Cílem společnosti je v takových případech poskytovat pohodlnější a osobní kontakt s uživateli. Například znát uživatelské jméno, můžete jej použít v komunikaci. Vzhledem k tomu, že někdo, kdo používal počítač nebo zařízení uživatele, si koupil určitý produkt nebo použil určitou službu, může společnost poskytnout úplnější korespondenci se zájmy uživatelů reklamních zpráv a e-mailových zpráv. Nakonec všechny tyto znalosti pomáhají společnosti poskytovat zákazníkovi služby nejvyšší kvality.

Pokud uživatel deaktivuje soubory cookie v nastavení použitého webového prohlížeče nebo mobilního zařízení, je třeba poznamenat, že některé funkce webu se mohou stát nedostupnými.

Stejně jako u většiny webových stránek společnost automaticky shromažďuje některé informace a ukládá je do statistických souborů. Tyto informace zahrnují internetového protokolu (IP-adresa), typ prohlížeče, jazyk prohlížeče, údaje o poskytovateli internetových služeb, na odkaz na stránku a odešle informace o operačním systému, datum a časové razítko, a data clickstream. Společnost používá tyto informace k pochopení a analýze trendů, správě webu, studiu chování uživatelů na webu a shromažďování demografických informací o hlavním kontingentu uživatelů obecně. Společnost může tyto informace použít pro své marketingové účely.

6. Ochrana osobních údajů

Společnost bere opatření - včetně právní, organizační, administrativní, technická a fyzická - k zajištění ochrany osobních údajů v souladu s čl. 19 spolkového zákona ze dne 27.07.2006 N 152-FZ „Na osobních údajů“, aby se zajistila ochrana osobních údajů Uživatele proti neoprávněnému nebo nahodilému přístupu, zničení, modifikace, blokování, kopírování, distribuce a další protiprávní jednání třetích stran.

Pokud uživatel používá některé produkty, služby nebo aplikace společnosti nebo zaznamenává místa na fórech, v chatovacích místnostech nebo v sociálních sítích, osobní údaje poskytnuté Uživatelem jsou viditelné ostatním uživatelům a mohou je číst, shromažďovat nebo používat. V takových případech je uživatel plně odpovědný za osobní údaje, které upřednostňuje. Například pokud uživatel zadá své jméno a e-mailovou adresu ve vstupu na fóru, taková informace je veřejná.

6.1. Integrita a uchování osobních údajů

Interakci se společností, může uživatel snadno udržovat vaše osobní údaje a informace o aktuálním stavu. Společnost bude uchovávat osobní údaje a informace uživatele po dobu nezbytně nutnou ke splnění cílů uvedených v těchto Zásadách, vyjma případů, kdy je delší doba skladování dat a informací potřebných v souladu se zákonem nebo povoleno.

Společnost nevybírá osobní údaje od nezletilých osob. Pokud bude známo, že takové údaje byly obdrženy, společnost přijme veškerá opatření k odstranění těchto informací co nejdříve.

Společnost důrazně doporučuje, aby rodiče a další osoby pod dohledem nezletilých (zákonní zástupci - rodiče, adoptivní rodiče nebo opatrovníci) monitorovali používání webových stránek mladistvými.

6.2. Webové stránky a služby třetích stran

Webové stránky, produkty, aplikace a služby společnosti mohou obsahovat odkazy na webové stránky, produkty a služby třetích stran. Produkty a služby společnosti mohou také používat nebo nabízet produkty nebo služby třetích stran. Osobní údaje a informace shromážděné třetími stranami, které mohou obsahovat informace, jako jsou údaje o poloze nebo kontaktní informace, se řídí postupy ochrany osobních údajů těchto třetích stran. Společnost vyzývá uživatele, aby studovali pravidla důvěrnosti těchto třetích stran.

Provozovatel není zodpovědný za jednání třetích stran, které v důsledku používání Internetu nebo služeb této stránky mají přístup k informacím o uživateli a důsledkům použití dat a informací, které jsou z důvodu povahy stránek přístupné jakémukoliv uživateli internetu.

6.3. Dodržování soukromí uživatelů na úrovni společnosti

Aby bylo zajištěno, že osobní údaje uživatele jsou v bezpečí, společnost přináší zaměstnancům standardy důvěrnosti a bezpečnosti a striktně sleduje provádění opatření na zachování důvěrnosti v rámci společnosti.

6.4. Otázky týkající se soukromí

Pokud má uživatel jakékoli dotazy týkající se zásad ochrany osobních údajů společnosti nebo zpracování údajů společností, může kontaktovat kontakty uvedené na těchto stránkách.

7. Uživatelské odkazy

Současná politika ochrany osobních údajů a vztahy mezi Uživatelem a Provozovatelem se řídí stávajícími právními předpisy Ruské federace.

Členové mají právo poslat Provozovateli své žádosti, včetně žádostí o využívání jejich osobních údajů, směrem k odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů písemně na adresu uvedenou na základě obecných ustanovení této situace, nebo v podobě elektronického dokumentu podepsaného kvalifikovaným elektronickým podpisem v souladu s postupem legislativu Ruské federace a poslala na tyto kontakty.

Žádost zaslaná Uživatelem musí splňovat požadavky, a to:

 • číslo hlavního dokladu totožnosti uživatele nebo jeho zástupce;
 • informace o datu vydání uvedeného dokumentu a vydávajícímu subjektu;
 • informace potvrzující účast uživatele ve vztahu k provozovateli;
 • podpis Uživatele nebo jeho zástupce;
 • e-mailová adresa;
 • kontaktní telefonní číslo.

Provozovatel se zavazuje přezkoumat a předat odpověď na přijatou žádost Uživatele do 30 dnů od obdržení žádosti.

8. Ostatní

Ve všech ostatních případech, které se přímo nezobrazují v zásadách ochrany osobních údajů, společnost se zavazuje dodržovat normy a ustanovení federálního zákona č. 152-FZ ze dne 27. července 2006 "O osobních údajích".

Návštěvník webových stránek společnosti, který poskytuje své osobní informace a informace, souhlasí s ustanoveními těchto Zásad ochrany osobních údajů.

Společnost si vyhrazuje právo provádět změny zásad kdykoliv podle svého uvážení s cílem dále zlepšit systém ochrany před neoprávněným přístupem k osobním údajům sdělovaným uživateli bez souhlasu uživatele. Při provádění významných změn zásad ochrany osobních údajů je na webových stránkách zveřejněno upozornění spolu s aktualizovanou verzí zásad ochrany osobních údajů.

Provoz těchto zásad se nevztahuje na akce a internetové zdroje třetích stran.

Jeho činnost pro výrobu aktivního uhlí

Přehled trhu pro výrobu aktivního uhlí

Pravděpodobně přemýšlejte o otevření svého podnikání, často jste si mysleli, jaké produkty mají nejlépe vyrobit.

Samozřejmě, neexistuje žádná ideální volba, ale existuje řada průmyslových odvětví, která zjevně ziskového z hlediska začínajícího podnikatele. Tradičně patří jejich konstrukce a výroba stavebních a dokončovacích materiálů; v některých oblastech potravinářského průmyslu; stejně jako zpracování nerostných surovin. Kromě těch, které jsou uvedeny na seznamu, existují další průmyslová odvětví, která jsou zpočátku výhodnější než ostatní.

Skutečnost, že výroba high-tech produktů - a to není jediný tabletové počítače a elektrická vozidla, tyto produkty jsou všechny, které vyžadují značné investice do techniky - v časných stádiích, tak i ve střednědobém horizontu je zřetelně horší než výše uvedených.

Důvod je jednoduchý: je zařízení v prvním případě se vyplatí po celá léta, a to i přes vyšší (v absolutních číslech) zisku a ziskovosti, v druhé, všechny věci jsou stejné, zařízení se vyplatí během několika měsíců, ale správný průběh případu - je to, že týden.

A v době, kdy byla výroba high-tech začne přinášet firemní superzisky, nebo prostě poroste „horizontálně“ - to znamená, že na úkor extenzivního růstu, nebo bude velmi high-tech, postupně rozšiřuje sortiment výrobků a zaměřit se na celý výrobní řetězec v jedné ruce.

K výrobě aktivního uhlí lze připsat jednu z mnoha jednoduchých a nezpracovaných výrobků. Co je na tomto produktu tak pozoruhodné?

Za prvé, aktivní uhlí je vyráběno z levných, téměř odpadních materiálů: z rašeliny, hnědého uhlí a zemědělského odpadu (včetně ovoce).

Za druhé, zařízení pro výrobu aktivního uhlí je jednoduché, snadno použitelné a v důsledku toho levné.

A konečně za třetí, aktivní uhlí lze snadno najít na trhu: to Pharmacopeia (aktivní uhlí tablety), a v některých odvětvích chemického průmyslu a pro výrobu průmyslových a domovních filtrů (včetně populární dnes, filtry na vodu voda).

Aktivovaný uhlík se používá iv průmyslu tabáku: mnoho moderních cigaret je vybaveno uhlíkovým filtrem. Takže problémy s prodejem, stejně jako s výrobou aktivního uhlí, s řádným podnikáním by neměly být.

Technologie výroby aktivního uhlí

Aktivované uhlí se získají tepelným zpracováním surovin obsahujících uhlík a následnou aktivaci v přítomnosti oxidantů. Technologický proces zahrnuje několik etap, z nichž první je karbonizace.

Karbonizace je tepelné zpracování (pražení) surovin při vysokých teplotách v inertní atmosféře bez přístupu vzduchu. Výsledkem je tzv. Uhličitan uhličitý.

Karbonáty mají nedostatečné adsorpční vlastnosti, protože jejich velikost pórů je malá a vnitřní povrch (a to je nejdůležitější parametr aktivního uhlíku) je malý. Proto se podrobí předběžnému drcení a aktivaci, aby se získala specifická struktura pórů a zlepšily adsorpční vlastnosti. Jedná se o druhou fázi výroby aktivního uhlí, nazývaného předvrtnutí.

Karbonát, získaný v důsledku pražení, má velikost frakce 30-150 mm. Kvalitativní aktivace takových velkých kusů je obtížná, proto se karbonizuje podrobí předběžnému drcení.

Pro efektivní aktivaci by měla být velikost frakce 4 až 10 mm. Třetí etapou výroby aktivního uhlí je samotná aktivace. V závislosti na zařízení používaném pro výrobu aktivního uhlí se rozlišují chemické a plynové aktivace.

Vlastně proces chemické aktivace spočívá v zpracování uhlí u solí (uhličitanů, síranů, dusičnanů), které při vysoké teplotě uvolňují aktivační plyn nebo oxidační kyseliny (dusičná, sírová, fosforečná atd.).

Uhlí získané tímto způsobem se volí podle použitého činidla (například "uhlík zinku chloru"). Chemická aktivace se provádí při teplotě 200-650 ° C.

Chemická metoda má nevýhody: velké množství odpadu nebezpečného pro životní prostředí a poměrně vysokou cenu sorbentu (to je samozřejmě spojeno s potřebou nákupu chemických surovin - činidel). To neznamená skutečnost, že koroze zařízení je způsobena interakcí s chemickými činidly.

Aktivace parních plynů se provádí při teplotě 800-1000 ° C za určitých podmínek, které jsou přísně kontrolovány technologisty (tato metoda zejména uvolňuje oxid uhličitý nebezpečný pro zdraví).

Při aktivaci kombinovaného cyklu se jako oxidační činidla používají oxid uhličitý (společný oxid uhličitý - jako je oxid uhličitý) a vodní pára.

Aktivace vodní párou umožňuje získání uhlí s vnitřním povrchem do 1500 m2. m na 1 gram uhlí (ukazatel považován za dobrý). Aktivní uhlí se vyrábí ve formě válcových a kulovitých granulí, zrna nepravidelného tvaru (drcený aktivní uhlí) nebo jemného prášku. Rozměry frakcí jsou určeny státními normami (GOST) pro různé druhy aktivovaných uhlí.

Zařízení na výrobu aktivního uhlí

Samo o sobě zařízení pro výrobu aktivního uhlí není tak drahé, protože je poměrně jednoduché. Existuje však jeden bod: výrobci zařízení se obvykle zabývají tím, že připraví předběžný projekt, kde a jak se umístí zařízení pro výrobu aktivního uhlí na základě rozměrů a dalších technických charakteristik vašich výrobních prostor.

Kromě toho je hlavním prvkem průmyslová pec (přesněji 2 pece) vyrobená ze žáruvzdorných cihel, která je samozřejmě jednoduše zkonstruována sestavením nezbytných prvků v ní. A zpravidla vývoj projektu, instalace zařízení a instalace pecí na jejich náklady není podstatně nižší než cena samotných strojů.

Automobily můžeme říci, že nejlepším řešením pro středně velkou výrobu je zařízení z Číny, které prošly státní kontrolou jakosti, tj. Vyráběnými čínskými průmyslovými podniky ve vlastnictví státu, spíše než semi-domácími.

Náklady na takové zařízení pro výrobu aktivního uhlí budou nízké a kvalita - se prakticky neliší od evropských a severoamerických protějšků.

Takže nejprve potřebujete odšťavňovač a mixér pro suroviny a hotové výrobky. První je v oblasti 3,2 milionu juanů (z hlediska rublů - asi 16,45 milionu); druhý - 800 000 juanů (asi 4,11 milionů rublů).

Dalšími důležitými výrobními jednotkami bude hydraulický lis (odhadovaná cena činí 1,9 milionu juanů nebo 9,77 milionu rublů) a kotel na výrobu páry (který bude stát zhruba 350 000 juanů nebo 1,8 milionů rublů).

Ve skutečnosti je dokončen seznam zařízení pro výrobu aktivního uhlí (jak už je vidět, vůbec špičková technologie). Instalace zařízení však bude vyžadovat dodatečné investice zhruba 11,5 milionů jüanů nebo 5,91 milionů rublů.

Zbývají dvě pece - spalování, kde surovina obsahující uhlík prochází primárním tepelným zpracováním a aktivační pecí (nebo, jak se také nazývá spalovna). Výstavba uhelné pece bude stát 3900000? (náklady na materiály, pokud jde o ruble - asi 20,05 milionu), spalování - 22 milionů juanů, nebo 113,08 milionů rublů.

Náklady na montáž obou pecí činí 450 000 dolarů (14,75 milionů rublů). Mimo jiné bude náklady na vývoj projektu činí 1500000 juanů (7,71 milionu rublů.), A materiálové náklady na příslušenství (trubky, kovové výrobky, šrouby, atd.) - 5000000? (25,7 milionů rublů).

Možná, že hořící pec nemusí být cenově dostupná pro začínajícího podnikatele. Ale tato trouba je univerzální. Můžete udělat i mnohem levnější variantu, pokud jste připraveni otevřít podnik poblíž podniků, které vyrábějí hnědé uhlí nebo pracují na dovážených surovinách.

Pec, určená k aktivaci hnědého uhlí, bude stát jen 1800 000 dolarů, což je přibližně 59 milionů rublů. Taková levost je způsobena vzácností a nízkou hodnotou hnědého rohu ve srovnání s kamenem a srovnávací vzácností jeho extrakce.

Aktivní uhlí: perspektivy

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Aktivní uhlí /

Aktivní dřevěné uhlí

Dyspepsie, onemocnění spojených s procesy kvašení a hnití ve střevech (včetně nadýmání), překyselení a žaludeční šťávy hypersekrece, průjem, akutní otravy (včetně alkaloidy, glykosidy, soli těžkých kovů), toxická onemocnění syndrom - otrava jídlem, úplavice, salmonelóza, vypálit onemocnění pod toxemia a septicotoxemia, hyperasotemia (chronické selhání ledvin), hyperbilirubinémie (chronická a akutní virová hepatitida, cirhóza), alergická dobře I, bronchiální astma, atopická dermatitida, příprava na X-ray a ultrazvuku (pro snížení tvorby plynů ve střevě).

Přecitlivělost, ulcerativní léze gastrointestinálního traktu (včetně zhoršení žaludeční a duodenální vřed, ulcerózní kolitida), krvácení z gastrointestinálního traktu, střevní atonie, Současné podávání antitoxinové látek účinek, který se vyvíjí po sání (methionin a další.).

Trávicí potíže, zácpa nebo průjem, stolice malba v černé barvě; Propafenon (více než 14 dní) může ovlivnit absorpci vápníku, tuky, proteiny, vitaminy, hormony, živin; na hemoperfuze přes aktivní uhlí se může vyvinout embolie, krvácení, hypoglykemie, hypokalcemie, hypotermie, snížení krevního tlaku.

Aktivní bříza z uhlí

Aktivační technologie uhlia UralChimSorb umožňuje vytvářet aktivní uhlí bez průniku produktů spalování do potravinového kanálu, a tedy bez toho, aby se dostal na samotný výrobek - aktivní uhlí. Na přání zákazníka je produkováno uhlí s potřebnou adsorpční aktivitou a frakční kompozicí. Aktivace uhlí je jednotná. Všechny výrobky splňují požadavky GOST a TU, vyznačující se vysokou jednotností a dobrými spotřebitelskými vlastnostmi, což potvrzují řada recenzí.

Aktivní uhlí (Latinský název: Carbo activatus) - uhlí s vysokou adsorpční kapacitou.

Aktivní uhlí - porézní karbonová tělesa, granulovaná a prášková, vytvářejí významnou plochu pro styk s plynnou nebo kapalnou fází pro průběh sorpčních jevů. Užitečné vlastnosti uhlí byly známy i ve starověkém Egyptě, kde bylo uhelné dřevo používáno k léčebným účelům již 1500 let před naším letopočtem. Starověcí Římané také používali uhlím k čištění vody, piva a vína. V současné době aktivované uhlíky zaujímají přední místo mezi filtračními materiály. Oblast použití aktivovaných uhlí se výrazně rozšířila. Aktivní uhlí hrají důležitou roli při ochraně životního prostředí.

Aktivní uhlí má vysoce vyvinutý povrch, díky kterému absorbuje (adsorbuje) mnoho látek (zejména uhlovodíků a jejich derivátů, slabšího alkoholu, amoniaku, vody a dalších polárních látek). Velmi jemně porézní aktivní uhlí se získává tepelným rozkladem některých polymerů (charging bez přístupu vzduchu).

Velikost pórů v rozmezí od 1,6 nm (se specifickým povrchem 1000 m2 / g) do 200 nm a více (měrný povrch přibližně 1 m2 / g). Tenko-porézní aktivní uhlí adsorbuje dobře i při nízkých koncentracích nebo při malých částečných tlacích páry. Kapilární kondenzace je charakteristická pro široko-porézní aktivní uhlí.

Výroba aktivních uhlíků: Za prvé, surovina obsahující uhlík se vystaví karbonizaci při vysokých teplotách v inertní atmosféře bez přístupu vzduchu. Získaný karbonát však má špatné adsorpční vlastnosti, protože jeho velikost pórů je malá a vnitřní povrch je malý. Proto se karbonát aktivuje, aby se získala specifická struktura pórů a zlepšily adsorpční vlastnosti.

Struktura pórů: V aktivovaných uhlích existují tři kategorie pórů: mikro-, meso- a makropóry. Mikro- a mezopóry tvoří největší část povrchu aktivovaných uhlí. Z tohoto důvodu nejvíce přispívají k adsorpčním vlastnostem. Mikropóry jsou zvláště vhodné pro adsorpci malých molekul a mezopory pro adsorpci větších organických molekul.

Rozhodující vliv na strukturu pórů aktivovaných uhlí je zajištěn výchozím materiálem pro jejich přípravu.

Adsorpce: Molekuly znečišťujících látek, které mají být odstraněny, jsou zachovány na povrchu aktivovaného uhlí intermolekulární van der Waalsovy síly. Takto aktivované uhlíky odstraňují znečišťující látky z látek, které mají být čištěny (na rozdíl od například odbarvování, když molekuly barevných nečistot nejsou odstraněny, ale chemicky se převedou na bezbarvé molekuly). Účinnost uhlí jako adsorbentu závisí na množství jeho dostupného povrchu. Účinnost adsorpce může být také ovlivněna faktory, jako je velikost adsorbátových molekul, velikost pórů a granulí uhlí, teplota a pH roztoku.

A víte, že:

- Dokonce i ve starověkém Egyptě bylo uhlí používáno k "očisťování těla a duše před špínou"

- Způsob čištění dřevěným uhlím byl popsán ve spisech Hippocrates v roce 40 př.nl.

- Pro lékařské účely bylo v starověké Rusi používáno aktivní uhlí, které ho připravovalo z břízy.

- Starověcí Římané používali uhlí k čištění pitné vody, piva a vína.

- Od 18. století bylo aktivním uhlím použito jako silná protilátka schopná vázat jedy, které vstupují do gastrointestinálního traktu.

- Na konci 18. století vědci věděli, že karbolena je schopna absorbovat různé plyny, páry a rozpuštěné látky. Lidé byli pozorováni: jestliže po vroucí vodě v hrnci, kde předtím vařili oběd, hodili několik dřevěných palin, pak zmizelo smrad a pach jídla.

- V roce 1773 informoval německý chemik Karl Scheele o adsorpci plynů na uhlí. Později bylo zjištěno, že dřevěné uhlí může také zbarvit kapaliny.

- V roce 1785, farmaceut z Petrohradu Lovits TE, později se stal akademikem, nejprve upozornil na schopnost aktivního uhlí k čištění alkoholu. V důsledku opakovaných experimentů zjistil, že dokonce i jednoduché protřepávání vína s práškovým uhlím umožňuje získat mnohem čistší a kvalitní nápoj.

- V roce 1794 bylo poprvé použito dřevěné uhlí v angličtině.

- V roce 1808 bylo poprvé ve Francii používáno uhlí pro objasnění cukrového sirupu.

- V roce 1811 při přípravě černých bot na boty byla objevena změna barvy kostního uhlí.

- V roce 1830 jeden lékárník, který čerpal zkušenost, vzal gram strychninu uvnitř a zůstal naživu, protože současně spolkl 15 gramů aktivního uhlí, který adsorboval tento mocný jed.

- V roce 1915 byla v Rusku vynalezena první filtrovaná uhelná maska ​​na světě ruský vědec Nikolai Dmitrievich Zelinský. V roce 1916 byly přijaty armády dohody. Hlavním sorbčním materiálem v něm byl aktivní uhlí.

- Průmyslová výroba aktivního uhlí začala na počátku 20. století.

- V roce 1909 byla v Evropě vyrobena první dávka práškového aktivního uhlí.