Alexey Golovchenko, "Business Russia": "Ruský trh s alkoholem prochází špatnými časy"

V Rusku žádná dovolená žádného měřítka nemůže dělat bez alkoholu. V mnoha ohledech je tedy váš vlastní obchod s alkoholem jedním z nejrychleji placených obchodních nápadů (6-12 měsíců). Při realizaci projektu je třeba vzít v úvahu řadu důležitých nuancí, kdy dodržování činností pro prodej alkoholických výrobků splní všechny zákonné požadavky.

Nejprve je třeba zaregistrovat právnickou osobu, protože jednotliví podnikatelé mohou obchodovat pouze s pivními a pivními nápoji (mimochodem, jak vytvořit samostatně LLC, jsme zde napsali.). Při registraci věnujte pozornost požadované velikosti základního kapitálu. U organizací, které plánují maloobchod s alkoholem, s výjimkou stravovacích zařízení, bude výše základního kapitálu stanovena právem subjektu federace s horní hranicí 1 milionu rublů. Takže v Moskvě, organizace bude muset přispět nejméně 1 milion rublů do charterového kapitálu, pokud je organizace zapsána do rejstříku malých podniků, minimální výše základního kapitálu bude 300 tisíc rublů.

Při vytváření dokumentů věnujte pozornost umístění budoucího obchodu. Vstup do něj by měl být zpravidla vzdálený, ne méně než 100 metrů od dětských, vzdělávacích, lékařských, atd. institucí. Přesná vzdálenost je stanovena obcí. Vzdálenost se vypočítává z dvířek pro návštěvníky obchodů na dveře pro návštěvníky dětí atd. nebo před vstupem na území dítěte a podobné instituce. Důležité je vědět, že pokud po nějakém čase v sousedství jste otevřeli dítě, lékařskou pomoc atd. instituce, pak žádná role vašeho "primátu" ve výběru místa nebude hrát roli, a regulační orgány zruší vaši licenci.

Měli byste uvažovat o umístění obchodu a z marketingového hlediska. Nákup nebo pronájem pokoje v ložnici bude levnější a bude poptávka mezi spotřebiteli ze střední třídy. Otevírání reprezentativního alkoholového trhu naopak předpokládá uspořádání v centrální části města.

Při provozu ve městě by plocha obchodu měla být alespoň 50 m2. a mají právo vlastnit nebo najmout na dobu nejméně jednoho roku. Nezapomeňte na požární bezpečnost, včetně nehořlavého povrchu podlahy a stěn, větrání.

Věnujte pozornost stavu skladu: musí být tmavý, s teplotou a vlhkostí potřebnou pro každý typ alkoholu.

Pak musíte získat licenci na obchodování s alkoholickými nápoji. Jak to udělat, můžete si přečíst zde: (Otázky získání licence na alkohol)

Při licencování více bodů bude licencí jedna, ale žádosti budou zpracovány v každém prodejním místě zvlášť. Pokud si přejete, můžete vydat samostatnou licenci pro každý obchod.

Po získání licence můžete produkty zakoupit a začít přímo obchodovat.

V této fázi je důležité správně určit rozsah produktů. Hlavní sortiment (asi 70%) by měl obsahovat vodku, koňak a whisky, pivo a víno. Zbytek je elitní alkohol. Je třeba vzít v úvahu sezónní poptávku po takových nápojích jako šampaňské, víno. Zajistěte si rozmanitost cenové nabídky a dostupnost několika značek pro každou kategorii.

Dále je třeba věnovat pozornost dostupnosti certifikátů o shodě od dodavatelů. U všech zakoupených produktů požádejte dodavatele o ověřenou kopii certifikátů.

Důkladná pozornost by měla být věnována také náboru zaměstnanců, protože nezodpovědný přístup prodejců k dodržování zákonů může vést k pokutě nejen pro něj, ale i pro celou organizaci. Například při prodeji alkoholických výrobků nezletilé osobě je pokuta uložena nejen prodávajícímu, ale i podnikům ve výši až 500 tisíc rublů.

Před začátkem dodávky doporučujeme uzavřít smlouvu o ochraně vašeho obchodu, protože alkoholové majáky jsou pravděpodobně hacknuté než běžné obchody s potravinami kvůli vlastnostem chování někteří spotřebitelé alkoholických nápojů.

Nakonec byste měli zahájit reklamní kampaň, aby se spotřebitelé mohli seznámit s novým prodejním místem. Je důležité zároveň dodržet všechny požadavky na reklamu tohoto druhu zboží, protože porušování požadavků na reklamu ohrožuje pokutou až do výše 500 tisíc rublů.

Takže kromě obecných požadavků na spolehlivost a integritu by reklama na alkohol neměla obsahovat tvrzení, že konzumace alkoholu je důležitá pro dosažení veřejného uznání; odsoudit abstinenci z pití alkoholu; používat obrázky lidí a zvířat, včetně těch, které se provádějí pomocí animace (animace).

Výběr způsobů reklamy, nezapomeňte na zvláštní požadavky na reklamu alkoholu. Není povoleno umístit reklamu na alkohol v časopisech; v televizních a rozhlasových programech; v Internetu.

Propagace alkoholických výrobků s obsahem ethylalkoholu pět a více procent objemu hotových výrobků je povolena pouze v stacionárních maloobchodních zařízeních, kde se provádí maloobchodní prodej alkoholických nápojů.

Současně by měla být každá reklama doprovázena varováním o škodlivosti nadměrné spotřeby, která zaujímá nejméně deset procent reklamního prostoru (prostoru).

Je důležité začít dobře. Protože konkurence v této oblasti je skvělá, musíte udělat něco, co přitahuje lidi. Vhodné slevy pro otevření obchodu atd. Můžete také nabídnout kumulativní systém slev, bonusů pro stálé zákazníky, dary při velkých nákupech a mnohem více. Například při nákupu krabice koňaku, jako dárek dát na výběr láhev šampaňského, vodky nebo likéru.

Takže v otevření prodejny alkoholických nápojů jsou různé odstíny, ale přemýšlivý přístup jim umožní snadno vzít v úvahu a splnit požadavky legislativy.

Vinařství bez viny

Rusko se svým potenciálem může stát vedoucí silou vinařství. Ale Rusko je velmi brzděno obrazem "piva a vodky" právních předpisů o spotřebních daních. O problémech ruského vinařství ao tom, co nám brání v změně struktury spotřebyI alkoholické nápoje, Pravda.Ru řekl prezident Svazu vinařů a vinařů Ruska Leonid Popovič.

- Leonid Lvovič, naše země má silný pitný obraz. Podle vašeho názoru je naše země vodka nebo víno?

- V 80. letech minulého století mohlo být Rusko nazýváno "víno a vodka" o 100%. Pili jsme asi 23-24 litrů vína na jednoho obyvatele. V 90. letech jsme se opravdu stali silnou pitnou zemí a spotřeba vodky, stejně jako nápojů pevnosti jako vodka, byla šílená. Ani si pamatuji čísla a nechci si pamatovat.

Dnes můžeme být nazývána "pivo-vodka" země. Protože dnes pijeme asi 70 litrů piva na jednoho obyvatele, druhý je vodka a jen malá část vína.

Proto dnes nemůžeme být nazýváni čistými pijáky. Ale na absolutní silné pití na hlavu jsme ve skutečnosti na předních pozicích ve světě. S někým, se kterým jsme samozřejmě sdíleli první místa, ale že jsme v první desítce, nemůžete pochybovat.

- Jaké jsou podíly různých druhů alkoholu na našem trhu?

- 40 procent je vodka, 40 procent piva a 20 procent všech ostatních. V těchto 20 procent vína a šumivého vína procenta 10. A ve zbytku rum, tequila, whisky, mnoho různých slov krásných a odlišných.

- A pokud budete mít poměr domácí - dovezené?

- Prakticky nemáme importovanou vodku, jen zlomek procenta. A pokud mluvíme o víně, pak po dobu šesti let vypijeme asi 1 miliardu litrů vína ročně. V určitém roce trochu víc, v určitém roce o něco méně. V závislosti na ekonomické situaci.

Předpokládá se, že Rusko je na čtvrtém místě ve světě, pokud jde o množství spotřebovaného vína, nikoli na obyvatele, ale obecně.

"A co duše?"

- Na hlavu nepijeme moc - ne více než 7 litrů. Přibližně třetí část importujeme do lahví - to jsou hotové, rozlité výrobky. Zbytek, který vyrábíme v Rusku - polovina hroznů vypěstovaných v Rusku a druhá polovina dovezeného vína. Víno, vytvořené ve Španělsku, v Itálii, na Ukrajině, v Moldavsku. Kdo má to štěstí, přinese tam.

- Řekni mi, víno přivezené z Itálie, a víno zde rozsypané je velký rozdíl?

- Vše závisí na svědomí toho, kdo to dělá. Stalo se tak, že nosí a nalévají víno od nás zpravidla v nejnižším cenovém rozpětí. A nejlevnější nemůže být nejlepší.

Ale přesto vím mnoho případů, když ze zahraničí, z Francie, Španělska, Itálie, přinesl docela drahé víno, tady bylo nalito, prodáno a bylo to velmi dobré. Tiché soutěžení se stejnými víny z Itálie a Francie, které byly přineseny a prodány ve střední cenové kategorii. A naše byly levnější.

- Ale spotřebitel, který přišel do obchodu, je těžké pochopit.

- Víno je z mého pohledu synonymem slova "kultura", protože tento produkt doprovází lidstvo, pokud lidstvo kultivuje kulturu v obecném pojetí. A pokud ano, můžete pochopit kulturu za 30 sekund? Pravděpodobně ne. Potřebujeme úsilí. Trvá to čas. Potřebujeme něco číst, něco, co se někde učí, něco, co někde poslouchat. Je to stejné s vínem.

Máme určitou specifičnost, která je vypěstována konzumací vodky. Přišel, podíval se na cenu, vybral za cenu cenu láhev vodky, vzal ji a odešel. Protože vodka má dvě odrůdy, jak se říká, buď dobré, nebo velmi dobré. Se stejným přístupem se lidé pokoušejí přiblížit vínu. Přešel a podíval se na police, chvíli stál - nevěděl, druhá minuta stála - nevěděl.

Věřte mi, chápem víno o vínech, ale když půjdu do police na víno a chci si něco vybrat pro sebe, trávím méně než 15 minut u vína. Já držím lahve, četla jsem, co je napsáno na nich, pamatuji si, kde jsou místa, která jsou napsána. Pamatuji si to a kde jsem slyšela, četla jsem o této zemi nebo o tomto producentovi. A teď je z nějakého množství znalostí nějaký intuitívní odhad rozptýlen. Z mého pohledu je to, co by měl každý člověk dělat.

Existují dva typy kupujících: jeden je hledač, který vždy hledá něco nového, jiný je tradiční. Tradicionalisté jsou jednodušší, učinili dva, tři, čtyři pokusy, našli něco zajímavého a drželi své vlastní.

Je-li člověk hledá a najít zajímavé pokaždé novou chuť a novou chuť, a dělat něco zajímavého, budete muset strávit čas čtením na internetu, přejděte na webové stránky naslouchat diskusi, nebo dokonce účastnit se jich. A pak jděte nahoru na police a pokuste se najít to, co jste zjistili.

- Jak se zabývá výrobou a prodejem vína?

"Jediná věc, která ohrožuje našeho kupujícího, když kupuje víno na polici, je, že koupí produkt, který je zředěn vodou." Hlavním způsobem špatných lidí je zředit vodu vodou. Není to nebezpečné, jen ředění vede ke ztrátě chuti a vůně. A nedostanete to potěšení, které jste očekávali.

Ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak se k nám dostat ne zcela právně chyba. Například někde víno zmizí, což je ve víně tranzit z jedné země do druhé. Druhý bod. Máme nepočítané produkty v zemědělství - někde někdo vyrostl hrozny, shromáždil, vyráběl víno a my to nevíme.

A třetí možnost, když špatní lidé vyrábějí nějaké kompozice z alkoholu, vody a chutí. Ale takový výrobek na trhu je stále méně a zpravidla v nejnižším cenovém rozpětí.

Například tetrapak pro 50 rublů, který říká "Cabernet". Nikomu bych toto víno nedoporučoval, pokud hledáte potěšení, které obsahuje ve víně. Opravdu se mi nelíbí, že se tento výrobek nazývá víno.

Před nějakou dobou byla vypsána nová skupina nápojů z vína. Je to nápoj, když víno může nalít vodu. A pokud na štítku uvidíte nápis "Víno", můžete si být naprosto jisti, že do tohoto produktu je nalit voda. Kromě toho společnost GOST povoluje nalít až 50 procent vody.

- Jak přísné jsou naše normy vína v Rusku?

- Standard je vážný a ten, kdo je pozoruje, je výrobkem. Navíc zákon "Státní regulace a výroba alkoholických nápojů v Rusku" je napsán velmi striktně, že když uděláte výrobek a na něm píšete "víno", musíte dodržet GOST, což je víno.

- Jak těžké je produkovat víno v Rusku? Koneckonců, máme odlišné klimatické podmínky od francouzštiny.

- To je špatné, máme místa odpovídající zeměpisným šířkám a Francii, Španělsku a Německu. Rusko je ve skutečnosti vínem produkující síla, která má obrovský potenciál klimatických podmínek k nárůstu výroby vína občas.

- A co je to problém?

- Nejsme vinární moc kvůli nesprávné regulaci tohoto odvětví našimi zákony a úředníky. Co reguluje silný alkohol je hrozné pro vinařství a vinařství.

- Co je dobré pro vodku a pro vínovou smrt?

- Existuje řada požadavků, které jsou namalovány bez ohledu na velikost podniku. U velkých nebo vodka lihovar, který produkuje desítky milionů litrů, a pro rolnické zemědělství, což činí 20, 30, 40, 50 tisíc lahví vína, dokud nějaký čas v zákoně byly přesně stejné požadavky. Změnili se pouze měsíc, ale zákony nejsou všechny napsány.

Výroba vína ve světě se vždy vyvíjela z malých farem. Například v Rakousku asi stejné množství vína jako v Rusku, ale tam je 20-25 tisíc malých producentů. A máme jen něco málo přes sto. Můžete si představit - 20 tisíc a sto pro stejný objem!

- Ale víme francouzské odrůdy vín, ale tam jsou téměř žádné ruské.

- Pokud víte o francouzštině, víte o ruštině. Vzhledem k tomu, že většina odrůd známých většině kupujících, pěstovaných ve Francii, je již v Rusku docela tichá. Z nich je také víno vyráběno, prodáváno a věřte mi ještě dalších 10, 15, 20 let a porazíme francouzštiny a jejich odrůdy vína jsou lepší než oni.

Předpokládejme, že jste se rozhodli udělat nějaké víno. Kolik si myslíte, že to bude trvat?

- Nejméně čtyři roky.

- Deset. Faktem je, že zatímco hrozny dosáhnou požadovaného stavu, budete potřebovat 5-6 let a pak další 3-4 roky budete muset hrát s vínem, abyste začali platit tyto peníze. Pěstování vinařství a vinařství v zemědělství je nejdelší pobočka s nejdelším investičním plánem. Tři krát delší než chov dobytka. Dlouhá pouze kultivace jesetera pro kaviár.

A zákony, kterými se řídí výroba vína, se mění každý rok. Změny sazeb se zvyšují, daně rostou a v zásadě nelze podniknout obchodní plán.

Stále máme problémy s vinařstvím - to jsou přírodní a klimatické podmínky. Můžeme mít nečekané zmrznutí, možná neočekávanou krupobití a to nemůže být plánováno. Ale existuje mnoho let ochrany. Například máte v letošním roce velmi dobrou sklizeň, dáte ji do suterénu a tento rok jste prodali pouze polovinu a polovinu je v lahvích. V příštím roce máte selhání plodin, získali jste ji a prodávali jej volně. Je pouze nutné, aby se to mohlo provádět svobodně.

- Proč je to teď nemožné?

- A protože tam egoista systém, ve kterém musím hlásit, a pomocí speciálních zařízení pro čerpání produktu, a poté jej uložit a pak ji přivést, pak, pokud s tím něco stane, mohu být velmi špatná věc.

Právo na podnikání v našem oboru poskytuje licenci. Pozastavte jej nebo jej snadno odjistěte pomocí sady nástrojů. A představte si - vyrobili jste víno a chtěli jste ho prodat, ale něco se tam stalo a bylo vám řečeno: ne, nemáte právo prodat. Nyní jděte ke dvoru a prokážejte, že nejste velblouda. Dokázal jste to a za tři měsíce jsem to dokázal. Říkají ano, nejste velblouda, můžete pracovat. A ztráta za tyto tři měsíce?

- Produkce vína se mi zdá jako druh čarodějnictví, který může být po několik generací.

- Ve skutečnosti je vinařství vědou, procesy výroby vína jsou vážně studovány, popsány, existuje spousta zajímavých způsobů, technik, technologií. A pokud nejste líní, přečtěte si, podívejte se, pak po dobu 10 let mohou být zcela zvládnutí. Vinárna, kde se vyrábí víno. Každý podnik má své tajemství.

- Vraťme se na spotřební daň.

- Toto je další páka státu, prostřednictvím něhož reguluje jak výrobu, tak spotřebu. Pokud si vezmete láhev vodky, kterou uvidíte v obchodě za 250 rublů, pak v této ceně bude v nejlepším případě za 25 rublů zadány výrobní náklady. A všechno ostatní jsou daně a podvádění. Pro dnešní víno je spotřební daň 8-9 rublů. Nezáleží na tom, jak se zdá. Každopádně se každoročně přidává do rublu.

Zdá se mi, že stát začíná chápat, že spotřební daň je zapotřebí nejen k ustání obchodu, a tím vydělat peníze v rozpočtu. Poslední změny 171 zákonů, které vstoupily v platnost 1. června, se týkají výroby vín s chráněným grafickým názvem místa původu. Vázáme výrobek na zem.

K tomu, aby lidé rostli víc vinic a vyráběli produkty z hroznů, a přinesli méně ze Španělska nebo Ukrajiny vinný materiál a nalili zde.

- Nyní je módní mluvit o náhradě dovozu.

- Chceme slyšet od státu, že po šesti letech bude slovo "dovozní substituce" stejně oblíbené u všech státních úředníků tak, jak je tomu dnes.

Pro ty, kteří vyrábí víno dnes, je nyní snazší. Pro ně je dnešní konkurenční prostředí ve srovnání s dovozci lepší. Dovozy klesly o nejméně 15-20 procent a zhruba ruská výroba vzrostla.

- Existuje problém prodeje domácím vinařům, kteří vlastní vlastní vinice?

- Ti, kteří mají dostatečně dobrý výrobek, nemají zkušenosti s prodejem, které byly dříve. Nyní soutěžíme se sami, se sousedními podniky. Kupující je čitelný. A ačkoli na jedné straně byl menší dovoz, na druhou stranu kupující začal šetřit víno.

- Existuje velký rozdíl v ceně vína, které se právě rozlévá v našich továrnách a co se vyrábí z naší vinice?

- V cenovém plánu je výhoda produktů z hroznů v Rusku pravděpodobnější.

- Jak silní jsou vinaři jako sociální síla?

- Máme samoregulační organizaci vinařů a vinařů a existuje již více než tři roky. Myslím, že po chvíli už nebudou jedno, ale několik. Máme dost práce a starosti a po dlouhou dobu stačí.

Čtěte také:

Připravil ke zveřejnění Vladimir Belyaev

Kdo ovládá trh s alkoholem v Rusku

Svaz účastníků trhu s alkoholem (XUAR) zveřejnil ratingy společností, které v první polovině roku 2007 vyráběly legální ruský alkohol.

V těchto hodnoceních je sestaveno podle Rosstatu, tam byly výrobní závody; společnosti - majitelé značek a distributorů. Kromě toho byly vyhodnoceny jako soukromé společnosti, které vyrábějí produkty určené k exportu a státní, které, jak zdůraznil dp.ru v XUAR, často nezohledňují analytiky trhu s alkoholem.

I. Top-20 ruská vodka a alkoholických nápojů (LVI) je následující:

1. FSUE "Rospirtprom" (státní podnik vlastní 31 závodů): 13,60% trhu.

3. Společnost "Veda" (2): 5,65%.

4. Holding Synergy (7): 5,38%.

5. SPI (3): 4,44%.

6. "Omskvinprom": 3,84%.

7. Tatspirtprom (13): 3,63%.

9. Bašička (7): 3,22%.

10. Skupina "Výrobní haly" (2): 2,97%.

12. Společnost "Parlament": 2,15%.

13. Skupina společností "Galacta": 1,99%.

15. Lihovar "Georgievskoe": 1,42%.

16. Baikalpharm: 1,31%.

18. "Krystal - Lefortovo" 1,23%.

19. "Odrůda Vodka" 1,16%.

20. TPG "Crystal" (2): 1,09%.

Společnosti, které spadají do prvních 20, kontroluje 70% trhu legální výroby vodky a LVI v Rusku. A prvních devíti účastníků ratingové kontroly je 50,6%. V první desítce je podíl státní vodky ve vlastnictví tří státních společností - Rosspirtprom, Tatspirtprom, Bashspirt, 20,4%.

Ale v hodnocení nebyly vzaty v úvahu ukazatele takových známých společností jako "Soyuzplodoimport", "Russian Standard", "Rosspirttehnologiya", protože neexistují žádné údaje o jejich indexech ani v Rosstatu, ani v XUAR. Proto, jak bylo specifikováno v dp.ru v XUAR, hodnocení se ukázalo jako "pracující", neúplné a bude doplněno novými údaji.

II. Top 10 ruských producentů koňaku:

1. KiN: 16,32% trhu.

2. "Izberbash": 5,92%.

3. "Kizlyarsky KZ": 5,73%.

4. Alliance-1982: 5,66%.

5. "Noginsk ChZAP" OST-Alko ": 5,59%.

6. Mosazervinzavod: 4,35%.

7. "Stavropol VKZ": 4,0%.

8. Derbent: 3,91%.

10. "VZ Budennovskiy": 2,72%.

Prvních pět koňaků top-10 společností kontroluje 39,22% trhu legálního ruského koňaku. Deset společností se umístilo na 57%.

V ruské výrobě koňaku Nepochybným vedoucím je moskevský závod "KiN". Dnešní trendy v tomto segmentu trhu s alkoholem, že celá skupina společností, které získávají vinice v Cognac slavného francouzského venkova v zájmu budoucnosti (po přistoupení Ruska k WTO) možnost názvem „koňak“ pro své výrobky.

Řada lídrů na trhu, Kromě toho aktivně využívá francouzské koňakové materiály ("KiN", "Alliance-1982" atd.) Při vytváření ruského koňaku.

Stále takové ruské společnosti jako "Aroma" a jiní, nebo chtějí vyrábět koňaky pod značkami ve Francii, nebo už tak učinili, jak uvedli analytici Xinjiang, kteří poskytli své materiály dp.ru.

III. Top-12 ruských výrobců hroznového vína:

1. Skupina "MMVZ" + "Milstrim - Černomořské víno": 7,72% trhu.

2. RPK "Krasnoarmeysky": 6,97%.

3. "Krayagroservis": 6,28%.

4. "Skupiny Gerrus" ("Detchinsky" + "Kubánská vína"): 4,59%.

5. Holding "Arinat" ("Tspi Ariant + Kuban-Vino"): 4,27%.

6. APF "Fanagoria": 4,10%.

7. "Ruská réva": 2,82%.

8. "Bodegas Voldepablo-Neva": 2,75%.

9. Šumivé víno: 2,73%.

11. Vinexport: 2,21%.

12. RSPC "Slavyansky": 2,10%.

Na základě tohoto hodnocení, Xinjiang vypočítala pro dp.ru, že první tři společnosti ovládají 21% trhu pro výrobu vinného hroznového vína v Rusku.

A společnosti vstupující do vína top-12, - 50%.

IV. Top 10 ruských výrobců šumivých vín a šumivých vín:

2. Šumivé víno: 13,76%.

6. "Továrna na výrobu šumivých vín": 7,68%.

7. "Tsimlyansk vína": 4,42%.

9. "KSHVK Rosinka": 4,02%.

10. Abrau-Durso: 3,97%.

Šampaňské a trh se šumivým vínem v Rusku je maximálně globalizovaná. První tři největší firmy kontrolují 43,33% výrobního trhu. První pět - 60,1%. trhu. A deset - 76,9% trhu, - vysvětluje dp.ru v XUAR.

DP. Železniční společnost nezveřejnila hodnocení výrobců ruských ovocných vín, jelikož za prvé tento produkt není hlavním výrobcem absolutní většiny produkce. A za druhé, jak je uvedeno v dokumentu XUAR, je obtížné vzít v úvahu výrobu ovocných vín z důvodu smíchání významné části hroznového vína s ovocnými víny.

Pokud se shrneme stručně práce legálního alkoholového průmyslu v Rusku v prvních pěti měsících roku 2007 pak, jak konstatuje XUAR, nízká cena alkoholických výrobků v maloobchodním prodeji než propagovaná značka je důležitější pro masový ruský spotřebitel. Podíl ruského alkoholu se silnými značkami dnes nepřesahuje 30-35% celkového trhu.

Neobvyklá obchodní činnost za účelem prodeje alkoholických nápojů

Pro nás se naši pravidelní čtenáři často zabývají otázkami, jak implementovat tento nebo ten nápad prezentovaný na portálu "1000 nápadů". Proto jsme se rozhodli zahájit novou řadu článků, které popisují, jak v Rusku můžete realizovat mnoho projektů, které úspěšně pracují v zahraničí.

Nejen v zahraničí, ale také v naší zemi, se tradiční podnikání postupně přesouvá do online prostředí. Je obtížné najít produkty nebo služby, které by již nebyly nabízeny na internetu. Nicméně, tam jsou výklenky, kde se počet návrhů jasně převyšuje poptávku (například dětské zboží, domácí spotřebiče), a tam jsou segmenty, které jsou právě začínají zvykat. Ta může být také zařazena do kategorie alkoholických nápojů různých silných stránek. Do určitého bodu se tento segment vyvinul rychlým tempem. Stále se považuje za jednu z nejvíce konkurenceschopných. Po zavedení zákona o zákazu prodeje lihovin v roce 2007 se však objem prodeje prudce snížil. A nyní mnoho společností provádí takovouto činnost nelegálně nebo poloprávně.

Samozřejmě, teď tam jsou obchody, které nabízejí svým zákazníkům široký výběr alkoholických nápojů doručit až domů, a „vysoce specializované“ obchody, které prodávají pouze drahé víno nebo whisky. Obecně však většina návrhů v tomto segmentu není originální. Mezitím, na Západě, kde je konkurence mezi prodejci alkoholických nápojů stejně vysoko a to jak na internetu i mimo něj, tam jsou velké množství neobvyklých projektů, které přinášejí svým majitelům velký zisk a prospěch z téhož druhu internetových obchodů.

Jako příklad takového úspěšného startu může mít za následek například místo skotské whisky Blender Skotská společnost Whiskersons Bothwell, kde si návštěvníci získat vzácnou příležitost k vytvoření nové whisky a přijít s původním názvem pro ni.

K tomu je uživatel již dříve potvrdil, že je dospělý a má právo pít alkohol, si mohou vybrat některý ze sedmi druhů whisky a vytvořit si vlastní alkoholický produkt, „dodává“ na různých složek založených na něm v souladu se zákony své země. Pak přijde jméno alkoholu a zaplatí za nákup. Po objednání zaměstnanci Whiskey Blender smíchejte všechny ingredience pro receptury zákazníka, zalijeme výsledný produkt ve skleněné láhvi o objemu 0,7 litru, korkovou zátkou a vložit na své etiketě. Zákazník obdrží svou registrovanou whisky poštou.

Samozřejmě, že takový projekt je trochu zábavný. Nikdo nemůže zaručit, že výsledný nápoj bude mít vynikající chuť (nebo bude obecně vhodný k požití). Uživatelům však poskytuje výjimečnou příležitost cítit, že jsou zapojeni do tvůrčího procesu. Kromě toho se taková registrovaná whisky může stát příjemným a nezapomenutelným darem. Každý jednou vytvořený a objednaný nápoj je označen jedinečným digitálním kódem a jeho recept je zapsán do databáze. V budoucnu si tvůrce této whisky nebo někdo jiný, kdo to zkusí, si může objednat další láhev.

Projekt Whiskersons of Bothwell může být základem pro samostatnou start-up nebo doplňkovou službu pro pravidelný obchod s alkoholem. Ale než začnete podnikat, pečlivě prostudujte všechny aspekty otevření takového obchodu ve vašem regionu a konzultujte s právníky. Faktem je, že podnikání spojené s prodejem alkoholu má v naší zemi určité nuance.

Získání licence

Obchod s alkoholickými výrobky jakékoli cenové kategorie vždy přinesl velký zisk a vyznačoval se vysokou ziskovostí. Ale bez ohledu na to, zda plánujete otevřít běžnou prodejnu nebo obchod s dodávkou alkoholu do vašeho domova, musíte nejprve získat licenci na obchodování s alkoholickými nápoji. A zde vznikly první potíže.

Aby bylo možné získat licenci na prodej alkoholických nápojů, je nutné zaregistrovat LLC nebo CJSC (pokud je to otázka velkého podnikání, je vhodnější forma JSC). Minimální velikost základního kapitálu pro získání licence na alkohol závisí na tom, zda otevřete pouze prodejnu nebo celou kavárnu, kde se alkohol opíje v místě nákupu a jaký druh alkoholu budete obchodovat.

Pokud jde o plnění přípravků s nízkým obsahem alkoholu (až do 15% obsahu etanolu), pak minimální výše základního kapitálu je 10 tisíc rublů. Pokud máte v úmyslu prodávat lihoviny (15% obsahu etanolu), svůj základní kapitál nesmí být menší než 300 tisíc rublů, v případě, že Společnost je zapsána do rejstříku malých podniků, nebo jeden milion rublů, když není členem.

Kromě velkého registrovaného kapitálu je druhá obtížnost otevření takového podniku spojena s povinným požadavkem na prostor pro obchod. Prodávání alkoholu i prostřednictvím internetového obchodu bez těchto prostor je zakázáno usnesením RF č. 612 ze dne 27. září 2007 "O schválení pravidel pro prodej zboží dálkovým způsobem". Odstavec 5.5 tohoto dokumentu zní: "Je zakázáno prodávat produkty destilovaného alkoholu, stejně jako zboží, jehož volný prodej je zakázán nebo omezen legislativou Ruské federace".

Proto v každém případě budete muset otevřít běžnou prodejnu pro prodej alkoholu prostřednictvím internetového obchodu. A začít hledat náměstí pro obchod nebo sklad je nutné předem - ve fázi registrace společnosti a registrace u daňové služby. Obchodní prostory by měly mít plochu nejméně padesát metrů čtverečních (to je povinný požadavek).

Kromě toho musí být vybaven pro maloobchod - k nákupu stánků, výloh atd. Obchodní prostory by měly být umístěny v místech s vysokou dopravou. Na žádost zákona by však neměla být umístěna v blízkosti dětských a zdravotnických zařízení.

Když se konečně je vybrán na pokoji, je nutné, bez ztráty času, postarat se o realizaci různých dohod s SES a požární inspekce. Bez nich nebudete mít licenci na obchodování s alkoholem. Pak konečně, můžete přistoupit k zápisu vlastní licence na prodej alkoholu, který se vydává na dobu jednoho roku do pěti let. Moskva v seznamu dokumentů potřebných k získání licence pro maloobchod alkoholických nápojů zahrnuje: v ustavujících dokumentů (stanovy, memorandum, protokolu / rozhodnutí o založení společnosti a jmenování generálního ředitele); registrační dokumenty (osvědčení o státní registraci jako právnická osoba, osvědčení o daňové registraci, osvědčení o zápisu změn v případě změny generální ředitel a / nebo změny v listinách voliče), výpis z rejstříku kódů, Výbor pro státní statistiky dešifrovat dokument, potvrzující dostupnost schváleného kapitálu (fondu).

Kromě toho budete muset předložit dokumenty prokazující obchodní prostory žadatele ve vlastnictví, ekonomické řízení, operativní řízení nebo leasingu je doba, která je stanovena ve smlouvě, a je jeden rok nebo více (ne méně než 50 metrů), je leasing pro použití pevných prodejních zařízení a skladovací zařízení, osvědčení o právu na pokoji s nemovitostmi, plán BTI s výkladem, že platební příkaz státního zaplacení daně za licence (40 000 za každý rok trvání licence) plná moc.

Tento seznam požadovaných dokumentů se může lišit v závislosti na městě, proto nejprve zjistěte postup pro získání licence na obchodování s alkoholem ve vaší oblasti. Podmínky získání licence jsou asi dva měsíce.

Můžete se vypořádat s vydáním tohoto povolení sami nebo využít služby jedné z mnoha zprostředkovatelských firem. Mnohé z nich poskytují téměř celou řadu služeb, mimo jiné pomáhají uzavřít SES, Gospozharnadzor, uzavírat smlouvy se soukromou bezpečností, přidat firmu do rejstříku malých podniků a získat dokumenty od ZINZ. Náklady na tyto služby závisí na regionu. Například přijetí závěru SES v Moskvě bude stát asi 40 tisíc rublů (doba zpracování je asi 15 pracovních dnů).

Seznam požadovaných dokladů zahrnuje osvědčení o státní registraci právnické osoby (BIN), osvědčení o daňové registraci (TIN), nájmu, podnájmu nebo osvědčení o vlastnictví objektu, smlouva o vývozu tuhého odpadu, sanitární pas, nebo dohoda o deratizace, podlahové plán budovy, předchozí závěr (je-li nějaký). Náklady na získání stanovisko Gospozharnadzora dražší - v množství asi 65 až 70.000 rublů (pro kapitálu). Termín pro obdržení tohoto dokumentu je také 15 pracovních dnů. Pro registraci je nutné předložit uzavření INN, BIN, nájemní smlouvy nebo potvrzení o vlastnictví prostoru, půdorysu stavby, smlouvy o instalaci požárního poplachu.

Licence se vydává po určitou dobu, po které může být prodloužena. Obnova se provádí stejným způsobem jako při registraci - při podání přihlášky a poskytnutí všech potřebných dokladů. Musíte požádat o prodloužení platnosti nejméně jeden měsíc před uplynutím doby platnosti licence. Kromě toho si prosím všimněte, že vedle povinné kontroly před získáním licence jsou prodejní místa pro prodej alkoholu dodatečně kontrolovány každý rok. V případě zjištění porušení může být licence pozastavena až na šest měsíců. V takovém případě se platnost licence sama o sobě prodlužuje po dobu jejího pozastavení. Provádění obchodu s porušením nebo obecně bez licence ohrožuje občanskou, správní nebo dokonce trestní odpovědnost.

Ve fázi registrace všech potřebných dokumentů uzavírají dohody s velkoobchodními dodavateli alkoholických výrobků. Při výběru partnerů je zapotřebí především věnovat pozornost dostupnosti jejich certifikátů a dalších dokladů o prodeji alkoholu.

Internetový obchod s alkoholickými nápoji

Dodatečné dokumenty k otevření internetového obchodu s alkoholickými nápoji se nevyžadují, protože se v tomto případě považují za formu reklamy. Vaše webové stránky by však měly obsahovat název společnosti (název) vaší organizace, její umístění (adresu) a režim provozu. Všechny tyto informace jsou umístěny na samostatné stránce v internetovém obchodě, kde byste měli viditelné odkazy z jakékoli jiné stránky webu. Kromě toho je doporučeno, aby některé z těchto informací (například telefonní číslo, na kterém můžete objednávku učinit) bylo možné duplikovat na všech stránkách.

Vzhledem k tomu, mluvíme o prodeji zboží, které jsou předmětem licence, jste povinni informovat spotřebitele o jejich činnosti, licenční číslo, datum expirace, a orgánu, který doklad vydal. Pro bezhotovostní platby budou muset otevřít bankovní účet a obchodovat za hotovost nebo za použití kreditní karty budou muset zaregistrovat a nastavit pokladnu, podle spolkového zákona „o o používání registračních pokladen (CCP) při provádění plateb v hotovosti a ( nebo) platby pomocí platebních karet. " Chcete-li používat elektronické platební systémy (Webmoney, Yandex) musí být certifikované peněženku (virtuální účet) v těchto systémech.

Chcete-li vytvořit internetový obchod, musíte si zakoupit doménu a hosting, provést podrobný technický úkol a objednat si vývoj ve studiu. To vše bude vyžadovat zhruba 100 tisíc rublů. Částka může být méně nebo více, v závislosti na funkcích budoucích stránek. Nezapomeňte na propagaci svého zdroje ve vyhledávačích. Jeho cena přímo závisí na regionu a požadavcích, pro které postupujete. Ujistěte se, že si přečtete změny v požadavcích na reklamu alkoholu, které se nyní vztahují na umístění reklamy na internetu.

Samozřejmě, že nikdo nebude vynakládat peníze na registraci společnosti LLC a pronájmu obchodních a skladových prostor velké oblasti, jen aby získal potřebné licence a otevřel internetový obchod. V tomto případě může stránka fungovat výhradně jako doplněk offline obchodování, a nikoliv jako samostatný podnik. Navíc rozšířený názor, že otevření internetového obchodu je jednodušší a levnější než obvykle, ve většině případů není pravda.

Zdánlivé úspory v maloobchodních prostorech a zařízeních vedou k přiměřeným nebo dokonce vyšším nákladům na výstavbu, plnění, podporu, údržbu, propagaci a provozní a logistické procesy. Pro internetový obchod, stejně jako pro maloobchodní prodej potřebujete sklad a kancelář (nebo alespoň vzdáleně provozované obchodní ředitele, účetní, právníky, správci). V některých případech je úložiště offline ještě méně nákladné a jednodušší. Samotný internetový obchod se ve většině případů vyplácí déle. Ale maloobchodní prodejna a online služba na objednávku dodávky nápojů do domu mohou dosáhnout dostatečně rychlé soběstačnosti - do druhého roku práce.

Ne každý obchod prodávající alkoholické nápoje má smysl získat svůj vlastní web. Především je výhodné pro velké "alkoholické" supermarkety nebo specializované prodejny (například pro prodej drahých vzácných vín). V těchto případech stránka slouží jako druh virtuální vitríny, což vám dává příležitost dozvědět se více o sortimentu obchodu a objednat zboží dodané do vašeho domova. A zde jsou skvělé příležitosti rozvíjet online projekt.

Například některé firmy organizují své vlastní sommelierové kurzy pro profesionály a amatéry, kteří se chtějí dozvědět více o ušlechtilých alkoholických nápojích. Na Západě se získávají takzvané "kluby předplatitelů", které s určitou četností vysílají nové druhy vína nebo méně často svým odběratelům. Členové klubu nevědí, jakou značku dostanou tento měsíc. Kromě láhve s nápojem jsou také zasílány různé tématické brožury nebo časopisy s podkladovými informacemi. V naší zemi se však vzhledem k nespoľahlivosti poštovních služeb tento formát prodeje ještě nestačí.

V Rusku proto prodávají kosmetické novinky v malých objemech lahví (s volným doručením) nebo dámské spodní prádlo. Předplatné ve většině případů může být vydáno na tři měsíce, šest měsíců nebo rok. Zasílání ložního prádla a kosmetiky poštou, na rozdíl od těžkých skleněných lahví, je levnější a představuje méně rizik. V některých případech může být distribuce alkoholu prostřednictvím předplatného úspěšná. Například pokud pracujete ve stejném městě a můžete objednávky předávat svým účastníkům.

Chcete-li otevřít vlastní obchod s alkoholickými nápoji, bude vyžadovat nejméně 3-3,5 milionů rublů. Pokud plánujete otevřít internetový obchod (doručovatelská služba), zvýší se tato částka o další polovinu.

Lilia Sysoeva
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Trh s alkoholickými nápoji v Rusku: výsledky -2017

Specializujeme se na design značky

Podle státních statistik v roce 2017 ruský trh s alkoholem zvýšil výrobu, ale snížil objem prodeje a pokračoval v trendech od roku 2014.

V roce 2016 prodali výrobci 96 869,47 tisíc destilátorů vína a v roce 2017 78,224.84 dekaliterů. Objem prodeje se snížil o 18 644,63 tisíc deciliterů nebo o 20%. Stejný pokles byl zaznamenán při prodeji jiných druhů alkoholu.

Charakteristická je skutečnost, že dovoz alkoholu narostl a nejrychleji - objem dovozu přírodních hroznů z Francie a Itálie. Také vzrostly ceny ruských výrobců: cena vín a koňaků nejvíce vyskočila. To znamená, že spotřebitelé nepijí méně, prostě přešli na importované nápoje.

Pivo stále zůstává lídrem ve struktuře spotřeby. Velké podniky se přepínají na segmenty s nízkými a středními cenami. Místo prémiových odrůd je kraft pivo, jehož objem na trhu neustále roste: již v roce 2016 se jeho podíl zvýšil o 35%. V roce 2017 se poptávka po plavidlech dále zvyšovala.

Všechny níže uvedené statistiky jsou převzaty z otevřených databází společnosti Rosstat, pokud není uvedeno jinak. Analýza trhu s alkoholickými nápoji v Rusku v roce 2017 zahrnuje posouzení odvětví piva, vína a silného alkoholu (vodka a koňak). Co se stalo v roce 2017?

Výroba

Výroba alkoholických nápojů jako celku se v roce 2017 zvýšila o 2 156,83 deciliterů nebo o 1%. Růst byl způsoben vodkou a ovocným vínem: objemy vzrostly o 8%, respektive o 147%. Produkce koňaku také vzrostla o 11%. Zbývající typy alkoholu byly vyráběny v menších množstvích. Šumivé a hroznové víno, další nápoje, pokračují od roku 2014 - jejich objemy se postupně snižují.

Věcná výroba ethylalkoholu, alkoholu a výrobků obsahujících alkohol v Rusku (decalitre), 2014-2017

Trh s pivem v Rusku: výroba

Pivo v Rusku hraje převládající úlohu - zejména v objemu maloobchodního prodeje a spotřeby. Pokud porovnáte spotřebu piva na jednoho obyvatele s jinými typy alkoholu (viz graf níže), pak je zřejmé, kolik to vede.

Prodej alkoholických nápojů v Ruské federaci (2014-2016)

Trh s pivem závisí na počasí: v horkém počasí vzrůstá objem výroby a dochází k poklesu. V první polovině roku 2017 se trh s pivem stabilizoval a začal růst a v červnu došlo již k poklesu výroby. Květen 2017 přinesl podnikům nárůst o 6,3% a červen - pokles o 11,7%.

Hlavním faktorem, který ovlivnil růst výroby až do května, je počasí v roce 2016. Horké léto přinutilo spotřebitele k nákupu více piva a to vytvořilo "bezpečnostní polštář" pro pivovary, kteří dokázali pokračovat v pozitivním trendu téměř do poloviny příštího roku. Ale léto roku 2017 bylo v pohodě, takže objemy trhu nevypadaly tak šťastně.

Výroba piva v Rusku v letech 2015-2017

Kromě klimatických vlivů ovlivnily legislativní omezení: od 1. ledna 2017 poslanci zakázali prodej piva v PET balení o více než 1,5 litru. Opatření byla vyvinuta ke snížení spotřeby alkoholu. Spotřebitelé však nepijí méně. Přešli na jiné, levnější druhy alkoholu, dávají přednost tomu, aby se nepřeplňovaly za balení. "Pokud stále ještě platí víc, je lepší vzít vodku" - oblíbený způsob myšlení mezi spotřebiteli, který zvýšil prodej silného alkoholu.

Dalším trendem na trhu s pivem v Rusku je zlevnění značek. Velké podniky (Heineken, Efes, Carlsberg Group) se začaly více soustředit na levný segment trhu. To bylo ovlivněno poklesem prodeje a chováním regionálních pivovarů. Místní pivovary přitahují kupující s ekonomickým produktem. Nyní hlavní segment není středně cenové pivo, ale levné.

Prémiové a mezinárodní značky se také stávají cenově dostupnějšími, pohybujícími se na "podlaze" průměrných cen. Místo prémiových produktů získalo řemeslo pivo. Kraft-pivovar nabízí neobvyklé odrůdy s mnoha vkusy, v tomto ohledu, před velkými společnostmi.

Jediná negativní - relativně vysoká cena kvůli charakteristice výroby. Ale pokud porovnáte ceny s dovozem stejného kvalitního produktu, pak místní plavidlo je výrazně levnější. Zahraniční stout může stát 200 rublů na litr, a stejný stout, vyrobený na místě - 100 rublů.

Objemy craftingu na trhu postupně rostou. Již v roce 2016 vzrostl podíl tohoto piva o 35%. V celé zemi zaujímá Kraft 1% trhu a v Petrohradě 2,5%. Proto je Petr nazýván řemeslem hlavního města.

Spotřebitelé jsou tak ochotni zakoupit kraft, že podniky začínají vyrábět pivo pod touto značkou. Heineken produkoval pivo I AM STEPAN RAZIN a sibiřská koruna představovala "Taiga Brown", "Amur Nature", "Altai Wind".

Trh s vínem v Rusku: výroba

Vinaři Ruska v roce 2017 zaznamenali pokles prodeje. Podle analytiků jsou důvodem boje proti alkoholismu a poklesu příjmů mezi spotřebiteli. Lidé nakupují méně drahé víno a přecházejí na možnosti rozpočtu.

Ačkoli se alkoholické karty změnily v restauracích - víno od ruských producentů je nabízeno víc než dříve. Sommeliéry zahrnují v doporučení regionální víno, což je způsobeno zlepšením kvality produkce.

Přesto, ve srovnání s poptávkou po pivu a vodce, víno v Rusku je mnohem nižší. Produkce vína v roce 2017 poklesla:

 • šumivé a šampaňské - pokles o 13%;
 • Likérská vína - o 31%;
 • hroznová vína - 13%.

Výroba ovocných vín však vzrostla o 147%. Důvodem je skutečnost, že tato vína tvoří lví podíl na rozpočtovém trhu. Spotřebitelé přešli z drahých vín na ekonomická řešení.

Trh s alkoholem v Rusku 2017: výroba silných nápojů

V Rusku jsou vyráběny následující druhy silného alkoholu:

 • vodka;
 • koňak a brandy;
 • výplně a tinktury.

Navzdory odletu velké části trhu v "stínu" kvůli vysokým spotřebním daním (v roce 2017 spotřební daň na silný alkohol byla 523 rublů na litr), výroba legální vodky vzrostla o 8%. V roce 2017 bylo vyrobeno 79 778,52 decalitrů. Objemy koňaku se zvýšily o 11% a za stejné období činily 8 492,90 deciliterů.

Ceny výrobců vzrostly o 4,2% na 1 123 rublů. pro decalitre. Maloobchodní hodnota vodky v roce 2017 se zvýšila o 3,8% oproti úrovni roku 2016, její hodnota je 594,8 rublů. na litr. Ceny výrobců koňaku vzrostly o 2,9% na 3 850 rublů. pro decalitre. Maloobchodní ceny vzrostly o 4,2% na 1 275,5 rublů. na litr.

Trh s alkoholem v Rusku: prodej

Tržby podle Federální státní statistické služby klesají navzdory nárůstu výroby některých druhů alkoholu. Dokonce i vodka v roce 2017 byla prodávána v menších množstvích. V roce 2017 prodal méně "požární vody" o 28%. Stejný trend byl pozorován u jiných typů alkoholu.

Možné příčiny: vyšší ceny a nižší příjmy obyvatelstva. Ceny se zvýšily ze dvou hlavních důvodů - zvýšení spotřebních daní a zákazu kontejnerů o objemu více než 1,5 litru. Druhá se týkala zejména piva.

Poslanci se domnívali, že toto mělo motivovat spotřebitele, aby pijí méně. Ve skutečnosti rostly fronty v obchodech - nikoli v malých specializovaných buticích, ale v supermarketech. Z důvodu hospodárnosti začali spotřebitelé kupovat levné alkohol ve velkých sítích.

Prodej alkoholových produktů ve fyzikálním vyjádření (tisíc desetletí) pro roky 2014-2017

Šest měsíců po zákazu alkoholový průmysl ohlásil pokles na trhu o 5-10%. Kvůli poklesu musely společnosti zvyšovat ceny. Náklady na alkohol od dodavatelů v prosinci 2017 se v porovnání s lednem téhož roku zvýšily v průměru o 3%.

Nejsilnější nárůst ceny vidliček o síle více než 30% a hroznových vín - o 27% a 6%. Cena vodky vzrostla o 2%, koňaky o 3%. Ale pivo a jablko klesly o 4%, resp. O 12%.

Abychom byli spravedliví, stojí za to poznamenat, že výrobci sami omezovali - to znamená, že plní pivo v menších kapacitách, a zároveň udržuje cenu na stejné úrovni. Taková politika však byla prováděna v určitých segmentech trhu a levné pivo bylo baleno v nádobách o objemu 2 až 3 litry, aby nedošlo ke ztrátě zákazníků. Zákaz také ovlivnil značky ve všech cenových kategoriích.

Průměrné ceny výrobců vyráběných výrobků v Rusku v roce 2017 (rubl na destilát)

Průměrné ceny výrobců alkoholu v Rusku jsou měsíčně od ledna 2017 do ledna 2018. (rublů na dekatér)

Trh s alkoholem v Rusku: portrét spotřebitele

Nejčastěji se pivo nakupuje v supermarketech, pak v obchodech s potravinami a stánky a stánky jsou na třetím místě. Průměrný spotřebitel kupuje pěnu 5-6krát měsíčně v supermarketu a pouze 1-3krát v stáncích se stany.

Předvolby chuti:

 • 83% - lehce filtrováno;
 • 7% - světlo nefiltrované;
 • 10% - tmavé pivo.

Podle tvrze je preferováno 3-5,5% piva. Pouze 10% spotřebitelů nakupuje nápoj se silou vyšší než 5,5%. Ještě méně zvolte lehký a nealkoholický - 3%.

Kritéria pro výběr piva jsou pouze dvě: pevnost a typ. Více než polovina spotřebitelů jej pít doma nebo na návštěvě, sledovat programy, sporty a filmy. Poloviční pivo s jídlem. Mírně méně než polovina nutně si s sebou vzít, nechat na šišských kebabů.

Chcete-li vytvořit značky s přesným pohledem na publikum, kontaktujte značkovou agenturu KOLORO!

Portrét spotřebitele vína

Víno v Rusku spotřebovávají ženy více než muži - 54% oproti 46%. Nejčastěji je využívána občany ve věku 31-45 let, jiné kategorie pijí méně. Spíše jako polosladká a sladká vína, i když v roce 2017 zaznamenali producenti nárůst zájmu o polosuchou a suchou. Preference suchých vín obvykle souvisí s nárůstem kultury pití.

Distribuce spotřebitelů vína podle pohlaví a věku

Preference rusů ve víně

Vedoucím v prodeji vína v Rusku zůstává regiony Arkhangelsk, Leningrad a Moskva. Prvních deset regionů nezahrnuje tradiční vinařské oblasti - kvůli velkému počtu "stínů". Sami obyvatelé vyrábějí domácí nápoje, aniž by se hlásili ke státním statistikám.

Prodej vína podle regionů Ruska v roce 2017

Ceny vína stále rostou - což je další důvod pro nedostatečnou poptávku Rusů. Spotřebitelé si vybírají dvě možnosti: buď levné pivo, nebo tak utrácet peníze na destiláty. To je společný trend v zemích s nízkými příjmy. Čím vyšší je blahobyt obyvatel, tím víc lidé dávají přednost vínu.

Růst cen vína od roku 2012 do roku 2017 v Rusku

Portrét spotřebitele silného alkoholu

Vodka je preferována více muži než ženami - 52% a 48%

 • 37% spotřebitelů je ve věku 31-45 let;
 • 26% - 18-30 let;
 • 24% - 46-55 let.

Podle studie společnosti Synovate Comcon mají občané dvou protichůdných společenských statků větší pravděpodobnost, že si zvolí vodku: vedoucí pracovníky a manuální pracovníky. Zaměstnanci intelektuální práce často vybírají koňak, víno, šampaňské.

Ženatí muži konzumují vodku dvakrát častěji než svobodné ženy. Také pracující lidé pijí více než nezaměstnaní - 35,2% oproti 24,4%. Frekvence spotřeby ovlivňuje váhu - plní lidé pijí křehčí a normální váhu.

Výsledky průzkumu

Trh s alkoholickými nápoji v Rusku 2017: přední výrobci

Největší výrobci piva v Rusku:

 • "Baltika" (Carlsberg);
 • "SUN InBev" (AB InBev);
 • Heineken;
 • "Efes Rus" (Anadolu Efes).

Celkem čtyři společnosti zaujímají více než 70% ruského trhu.

"Baltika" (Carlsberg) byla založena v roce 1990 a sídlí v Petrohradě. Výrobky jsou vyráběny v 8 závodech, zaměstnává 7 400 odborníků. Její značky jsou vyváženy do 75 zemí světa, z nichž 43 je jediným dovozcem ruského piva. Portfolio zahrnuje více než 40 značek, nejslavnější v Rusku: Baltika, Carlsberg, Tuborg, Zatecký Gus.

Heineken pracuje v Rusku od roku 2002. "Pivovar Heineken" vyrábí pivo v sedmi závodech po celé zemi. Právě tato společnost dodává výhradně Guinness Draft a Kilkenny v Rusku. Další známé značky: Heineken, Amstel, "Tři medvědi", "Stepan Razin".

"SUN InBev" (AB InBev) - společnost sídlí v Moskvě. Funguje od roku 1999, má 5 továren. V roce 2017 holding oznámil sloučení míst v Rusku a Ukrajině s podniky Efes Rus. Hlavní značky: Bud, Stella Artois, Hoegaarden, "Klinskoe", "Tolstyak", "Sibiřská koruna".

Společnost "Efes Rus" zahájila první výrobu v Moskvě v roce 1999. V Rusku existuje 5 rostlin, nyní integrovaných s produkcí SUN InBev. Hlavní značky: Efes Pilsener, "Old Miller", "Polar Bear".

Největší vinaři

V Rusku se víno vyrábí v několika regionech:

 • Krasnodarské území;
 • Oblast Rostov;
 • Stavropolské území;
 • Republika Dagestan.

Geografie výroby vína v Rusku

Oblast vinic a velikost sklizně z nich v Rusku

"Abrau-Durso" se specializuje na šampaňské a šumivá vína. Vinařství vzniklo v roce 1870, v roce 2010 získalo své šumivé víno na Mezinárodní vinařské soutěži Konkurence duchů. Jedná se o nejslavnější značku šampaňského v Rusku. "Abrau-Durso" zaujímá 14% trhu s prémiovým šumivým vínem.

"Kubanské víno" vyrábí hroznové a šumivé víno, koňaky. Závod byl založen v roce 1956 na poloostrově Taman. V roce 2003 nastoupil do holdingové společnosti "Ariant", po které byl modernizován, v roce 2004 založil spolupráci se společnostmi francouzské provincie Champagne. Italská technologie vyrábí více než 100 položek. Slavné značky: "Chateau Taman", "Krasnostop", "Aristov".

"Lefkadia" sídlí na území Krasnodaru a působí od roku 2004. Jedná se o malý podnik, existuje jen 60 zaměstnanců, ale produkty jsou zahrnuty do segmentu prémií. Vína získala ocenění Decanter World Wine Awards a Mezinárodní vinařská a duchovní soutěž. Kromě vín vyrábí společnost sýry, oleje, med. Slavné značky: Lefkadia, Likuria, Temelion.

"Fanagoria" vznikla v roce 1996 a předchůdcem společnosti byla vinařství Senno postavená v roce 1957. Vinice zaujímají více než 3 000 hektarů, v roce 2017 podnik produkoval 2 184 tisíc dal alkoholických nápojů. Firma vyrábí vína, šampaňské a silné nápoje (koňaky, vodku, brandy, balzámy). Slavné značky: "Fanagoria", Cru Lermont, "Reserve Number", "Ice Wine".

Největší výrobci vodky a koňaku

Největší výrobci vodky:

 • OJSC "Synergy";
 • CJSC "ruský alkohol";
 • OJSC "Tatspirtprom";
 • Bashspirtprom OJSC.

OJSC "Synergy" (BELUGA GROUP) byla založena v roce 1999 a sídlí v Moskvě. Produkuje vodku, tinktury, balzámy v šesti hlavních závodech po celé zemi. Počet zaměstnanců je více než 9 tisíc lidí. Známé značky: Beluga vodka, "mírné", "Belenky" koňak "Kámen Lion", "stará garda" whisky Fox and Dogs, balzám "Ussuri".

CJSC "Ruský alkohol" ("Rust Russia") byl založen v roce 2003 a má více než 4000 zaměstnanců. Centrála sídlí v Moskvě a je zde 6 továren. Společnost patentovala své vlastní metody výroby alkoholu pro vodku, míchání kapalin a vysokorychlostního plnění. Slavné značky: vodka "Jeřáby", "Zelená značka", "Marusya".

OJSC "Tatspirtprom" sídlí v Kazani a vyrábí téměř všechny druhy alkoholu od vodky po víno. Společnost, založená v roce 1997, nyní vlastní sedm závodů. Nejznámější značky: vodka "Khanskaya", "ruská měna", balzám "Bugulma", koňaky "3 hvězdičky", "5 hvězdiček".

JSC Bashspirtprom je holdingová společnost se sedmi místy, kde se vyrábí více než 150 alkoholických nápojů z vodky na víno. Slavné značky: vodka ALMAZ, "Čestný", "Vesmír Ruska", balzámy "Agidel", "Iremel".

Největší výrobci koňaku:

 • OJSC MVKZ KIN;
 • LLC "Vinokonyachny závod" Alliance - 1892 ";
 • "Kizlyar Brandy Factory" a vinařskou továrnu "Kizlyar".

OJSC MVKZ KIN byla založena v roce 1940 a sídlí v Moskvě. V roce 1997 rostl jako první dovoz surovin z Francie, čímž vyráběl koňaky za použití francouzských technologií. Vyrábí koňak, vodku, tinktury a whisky. Slavné značky: koňaky "Moskva" a "Kinovsky", Matrioshka vodka a "Katyusha", whisky John Corr.

LLC "Vinokonyachny rostlina" Alliance-1892 "byla založena v roce 1997 v Kaliningradské oblasti. Vyrábí vína, šampaňské a koňaky. Strategickým partnerem je francouzská společnost TessendierFils. Slavné značky: koňaky "Old Kenigsberg", "Trophy".

"Kizlyar Cognac Factory" je, jak název napovídá, v Kizlyaru a je znám již od roku 1885. Továrna na víno-brandy "Kizlyar" je další podnik ve stejném městě. Společnosti vyrábějí koňaky, vodku, brandy. Slavné značky: brandy "Bagration", "Dagestan", "Emperor", "Kytice Dagestanu".

Dovoz a vývoz alkoholických nápojů z Ruska

V roce 2017 dosáhl dovoz alkoholických a nealkoholických nápojů 2,44 miliardy USD, což přesahuje hodnotu 2016 o 35%. Objem dovozu se od roku 2015 pomalu zvyšuje.

Dovoz alkoholických a nealkoholických nápojů do Ruska, 2013-2017

Většina dovozu byla vyrobena hroznovým vínem - 990 milionů USD v roce 2017. Po nich jde pivo o 187 milionů USD ve stejném období. Dovoz vína vzrostl o 36% a pivo - o 51%.

Růst a struktura dovozu do Ruska v roce 2017

Struktura dovozu v letech 2013 - 2017

Dovoz alkoholických nápojů v Rusku pochází většinou z Francie, Itálie, Anglie, Španělska. Lídři se liší v závislosti na druhu alkoholu:

 • pivo - Německo, Česká republika, Belgie, Bělorusko;
 • víno - Itálie, Francie, Španělsko, Gruzie, Abcházie;
 • vermut - nesporný vůdce Itálie;
 • zmrazené nápoje (jablečné víno) - Litva, Arménie, Itálie;
 • vodka - Bělorusko, Finsko, Švédsko, Francie.

Které země dovážejí alkohol do Ruska

Vývoz alkoholických a nealkoholických nápojů v letech 2013-2017 se změnil podél stejné krivky jako dovoz: prudký pokles v roce 2015 a postupné zvyšování v letech 2016-2017. V roce 2017 činila hodnota vývozu 495 milionů USD, což je o 9% více než v roce 2016.

Export z Ruska, 2013-2017

Z hotových alkoholických nápojů při vývozu z Ruska převládá pivo. Obecně však exportní položky dominují etanolové a minerální vody.

Struktura vývozu z Ruska

Vývoz nápojů jde hlavně do zemí blízkého zahraničí: Kazachstán, Ukrajina, Bělorusko, Lotyšsko. Vedení zemí ve vývozu se neliší od typu alkoholu, jako v dovozu. Země určení se ve většině případů shodují:

 • pivo je převážně vyváženo do Běloruska, Ukrajiny a Kazachstánu;
 • víno - do Ukrajiny, Číny, Lotyšska;
 • vermut - na Ukrajinu, Egypt, Německo;
 • cidru a medoviny - na Ukrajinu, Bělorusko a Kazachstán;
 • koňak - Ukrajina, Kazachstán, Čína.

V jakých zemích prodává Rusko alkoholické a nealkoholické nápoje

Trh s alkoholem: balení

Hlavní značky dávají přednost tomu, Pivo je dodáváno ve skleněných lahvích, plechovkách a plastových PET lahvích.

Tradičně na skle a PET lahvičce jsou: štítky, štítky a kleštiny (štítek na krku). Design je různých barev: zelená, zlatá, modrá - neexistuje jediný princip. Přestože existuje jedna podmínka - nikdy nepoužívejte černou barvu. Samostatné černé prvky jsou možné, ale nevytvářejí zcela černý štítek.

Název značky je napsán velkými písmeny a jasným písmem ve středu. Obvykle je štítek spíše abstraktní - často neobsahuje zvířata, portréty lidí, nemá legrační výtisky a vtipné názvy.

Carlsberg má tendenci - mnoho značek je vydáno s reliéfními nápisy na lahvích, které nahrazují štítek a protiznačku. Možná je to jediná "svoboda", kterou si sám dovolí velký pivovar v designu lahví.

Craft pivo ruských pivovarů

Kraftové pivo lze snadno odlišit od značky značkou. Návrh je jiný, jako je nebe a země. V řemeslu můžete dělat všechno: černé, malé písma, ne heraldická zvířata, něčí portréty. To je ve všech smyslech neformální pivo, ne pro hlavní proud. Ve srovnání s řemeslem piva od obrů průmyslu se zdá nuda.

Balení vína

Návrh vín ruských výrobců je v podstatě v souladu s klasickými trendy. Víno se nalije do lahví klasických forem - výjimkou je řada "Ice Wine" z Fanagoria, která je umístěna v extrémně úzkých nádobách. To však odpovídá i světovému trendu ledových vín.

Víme, jak rozdělit označení produktu na libovolnou police. Objednejte si službu v značkové agentuře KOLORO!

"Ledové víno" z Phanagoria

Převážná většina ruských firem vyrábí lahve ve světlých barvách a tlumených tónech. Vzhledem k srovnatelné mládeži podniků v designu jsou vzácné obrazy zámku, stejně jako staré francouzské značky. Často používají elegantní písma a abstraktní krásné vzory. Rusští výrobci dávají přednost tomu, aby zůstali v klasice a příliš se odvážně nehrají s designem.

Balení silného alkoholu

Ve většině případů je návrh vodky minimalistický a ve světlých barvách - většina lahve s čirou kapalinou je viditelná. Důraz je kladen na "čistotu", protože vodka je čistší, tím lépe. Ale existují i ​​další možnosti - vícebarevný dekor pro slávu ruského kýče nebo černých lahví, které stojí na prominentním místě na polici.

Konstrukční koňak z ruští výrobci dokonce méně než variativen schválení vodky. Většina značek jsou vyráběny v béžové, tmavě červené, hnědé barvy - s výjimkou snad „Kinovskogo“ s jasně modrou značkou.

Ruský trh s alkoholem: segmentace cen

Cenová segmentace trhu s pivem

Pivovarnické podniky se řídí jakoukoliv peněženkou a vyrábějí produkty v několika segmentech:

 • nadprůměrná nebo licencovaná;
 • prémie;
 • průměrná cena;
 • ekonomické;
 • levné.

Distribuce značek Carlsberg podle segmentů trhu

Prémie a prémiové segmenty trhu v případě značek velkých společností jsou velmi relativní. Prémiové odrůdy mají bohatou chuť, neobvyklé poznámky, které je těžké dosáhnout v průmyslové výrobě velkých hospodářství. Každý, kdo si vyzkoušel dobrou kůži nebo tábor, nikdy nebude volat Tuborg prémiovou. Takže segmentace piva v tržních gigantech nespočívá v chuti a kvalitě, ale za cenu stanovenou výrobci.

Trh s alkoholem v Rusku: cenová segmentace vína

Cena je jedním z hlavních faktorů výběru vína mezi ruskými spotřebiteli. Více než polovina prodeje pochází z levných vín. Čím silnější jsou ceny, tím více je poptávka: nakupují buď levné ovocná vína nebo prémiová vína. Prémiová vína zůstávají na nízké úrovni - ale ve stálých podmínkách, protože kupci prémiového segmentu neopouštějí své zvyky.

Vzhledem k tomu, že vlastní ruská vinařství je špatně rozvinutá a nezahrnuje poptávku po celé zemi, importuje mnoho dovážených vín. Levná vína jsou dovážena z málo známých regionů - například portugalských vín, které byly na ruském trhu prakticky neznámé. Obecně platí, že víno je nakupováno ve velkých maloobchodních řetězcích: Magnit, Auchan, Perekrestok. V letech 2016 a 2017 se společnost Magnit stala největším dovozcem vín.

Segmentace cen silného alkoholu

Devadesát procent z prodeje vodky - je nižší cena segment (méně než 250 rublů za láhev.). Podle průzkumu Nielsen, v 2016-2017, v low-cenovém segmentu v čele, „Belenky“, „ruskou měnu“, „Green Mark“. Prémiové značky jsou 3x více levné, ale spotřeba zůstala stabilní.

Vodka je speciální produkt s jeho obrazem a jeho design vyžaduje zvláštní pozornost. Objednejte design vodky v značkové agentuře KOLORO!

Analýza trhu s alkoholem: legislativa

Trh s alkoholem v Rusku se řídí dvěma hlavními zákony: federálním zákonem č. 171 ze dne 22. listopadu 1995 a č. 218-FZ. Stát nejprve upravuje producenty, pak prodejce, snaží se snížit spotřebu alkoholu obyvatelstvo a zvýšit příjmy do pokladny.

Vzhledem k tomu, 2017 země zakázáno prodávat pivo v plastových lahvích větší než jeden a půl litru. Také změnil systém EGAIS a postupů udělování licencí: nyní ještě účastníci trhu muset koupit licenci. Pro výrobce a obchod Přidat do podniků stravování. Také orgány stanovily minimální ceny pro lihoviny s zvýšení spotřebních daní - takže cen pro vodky a koňaku od roku stoupala.

Práce systému EGAIS

Zavedení systému EGAIS snížilo podíl stínového trhu. Tento systém sleduje alkohol od výrobce k spotřebiteli. Ve skutečnosti to bylo zahájeno před deseti lety, ale až do nedávné doby byly zvažovány pouze výrobci a dodavatelé. V roce 2016 by všichni účastníci trhu měli pracovat v systému. V roce 2017 byl systém aktualizován na verzi 2.0.5.

Orgány zakázaly část reklamních metod pro obchodní skupiny v médiích, internetových vitrínách a obchodních terminálech. Navíc zvýšili seznam míst, kde je zakázáno prodávat a konzumovat alkohol: od kulturních a sportovních organizací až po železniční stanice a letiště.

Od července 2017 lze alkohol zakoupit na základě řidičského průkazu. V roce 2018 bude během mistrovství fotbalu povoleno používat osobní kartu fanouška.

Analýza ruského trhu s alkoholem: prognóza pro rok 2018

Analytici se domnívají, že v roce 2018 může trh vzrůst o 3-5%, protože poptávka po alkoholu zůstává vysoká. Ale vývoj bude hladký, protože stát sleduje přísnou politiku kontroly. Spotřební daně pravděpodobně vzroste ještě víc kvůli rozpočtovým schodkům.

Zatímco není možné podrobnější prognózy, protože v březnu 2018 se budou konat volby. Volby zpravidla zvyšují nejistotu účastníků trhu - a to i v současném volebním případu bez volby.

V roce 2019 pravděpodobně znovu povolí internetové obchody - nyní pracují v "šedé zóně". Zdá se, že jsou zakázány, ale vzhledem k mnoha protikladům v legislativních aktech mohou pracovat dále.