Výzkum ruského farmaceutického trhu: výsledky roku 2015 a prognóza pro rok 2016

Výzkum ruského farmaceutického trhu: výsledky roku 2015 a prognóza pro rok 2016

Specializujeme se na design značky

Ruský farmaceutický trh se rychle rozvíjí. Každý rok se jeho objem zvyšuje o 14-15%. Současně je v tomto odvětví mnoho problémů, jejichž řešení by mělo být řešeno, včetně vlády Ruské federace.

Struktura farmaceutického trhu

Ruský farmaceutický trh se skládá z obchodního a státního segmentu. Druhý ve srovnání s prvním zahrnuje prodeje nejen prostřednictvím lékáren, ale i lékařských a preventivních institucí a v rámci programu dalšího poskytování drog. Komerční segment je charakterizován každoročně pozitivním trendem a považuje se za jedno z nejintenzivněji se rozvíjejících sektorů ekonomiky země. Například růst za prvních pět měsíců roku 2015 ve srovnání se stejným obdobím v roce 2014 činil 22,6%.

Ruský farmaceutický trh má složitou strukturu. Spolupracuje s:

 • spotřebitelé (pacienti a zdravotní pracovníci);
 • zprostředkovatelé (velkoobchodní a maloobchodní prodejci léků);
 • zdravotnické orgány různých zemí;
 • výrobců léků.

Charakteristiky trhu s farmaceutickými výrobky

 1. Vysoký podíl tradičních generik (se složením a formou, stejně jako s původními léky, ale bez patentové ochrany) a prevalencí léků bez předpisu.
 2. Přechod většiny podniků na výrobu hotových léčiv. Ale kvůli nedostatku zkušeností s vývojem svých vlastních drog, úzkého sortimentu a výrobků nízké kvality, nemohou vytlačit zahraniční hráče na trhu.
 3. Ve vyspělých západních zemích jsou hlavní náklady na nákup léků kryty zdravotním pojištěním, v Rusku jsou přiděleny koncovým uživatelům.
 4. Sklon obyvatelstva k fytoterapii, samoléčení, nákup levných léků.

Problémy ruského farmaceutického trhu

 1. Nedostatečná solventnost obyvatelstva kvůli nestabilitě v ekonomice země.
 2. Nedostatek regulace průmyslu na legislativní úrovni.
 3. Velké množství padělaných drog.
 4. Nedostatek státního financování programů poskytování drog, stejně jako podpora pro ruské výrobce.
 5. Zvýšená úroveň hospodářské soutěže na trhu.

Současný stav ruského farmaceutického trhu

Rusko se řadí na 11. místo v žebříčku zemí podle průměrné spotřeby léčiv na obyvatele (měřeno v amerických dolarech).

Objem dovážených výrobků je 43krát vyšší než objem vyváženého zboží. Hlavními zeměmi dodávajícími léky do Ruska jsou Německo, Polsko, Rakousko.

Podíl OTC léků na celkových tržbách činí 47% v peněžním vyjádření a 71% v hromadných baleních.

Podíl spotřebovaných léčiv v závislosti na nákladech:

 • až 50 rublů / balíček - 10%;
 • 50-150 rublů / balíček. -24%;
 • 150 - 500 rub. - 44%;
 • z 500 rublů na balení. - 22%.

Objem farmaceutického trhu v Rusku podle segmentů za 1-3 metrů čtverečních. 2015

TOP-10 Anatomicky-terapeuticky-chemické (ATX) - skupiny 1. úrovně podílem prodeje v maloobchodním obchodním sektoru, po výsledcích 1-2 metrů čtverečních. 2015

TOP-10 obchodních jmen podle podílu prodejů v maloobchodním obchodním sektoru, podle výsledků 1-2 metrů čtverečních. 2015

Portrét spotřebitele farmaceutických výrobků

44% Rusů preferuje lékárenské výrobky domácí výroby, pro 42% země, na které výrobce nezáleží. Velkou část drog z ruských firem hrají spotřebitelé z vesnic a malých měst. To je způsobeno jejich nižšími náklady ve srovnání s dováženými léky.

Přibližně polovina obyvatel Ruské federace nakupuje tablety a jiné léky v lékárnách a každý týden. Většina kupujících jsou ženy v pokročilém věku. Problémy při nákupu léků zaznamenává 25% ruských občanů.

Zhruba 60% spotřebitelů při výběru léku jsou vedeny na radu lékařů, ale zároveň se spoléhat na vlastní zkušenosti (41%), poslouchat rady lékárníků (18%) a přátel (17%). Pouze 34% obyvatel je přesvědčeno, že lékaři předepisují léky založené pouze na zdravotním stavu pacientů.

Skupina drog, které Rusové nejčastěji kupují samy, bez konzultace s lékařem, zahrnují vitaminy, přípravky na bolest hlavy a kašel, kapky v nosu. Na doporučení odborníka se nejčastěji nakupují antibiotika, antifungální látky, antialergeny, orální antikoncepce.

Hlavní hráči na farmaceutickém trhu

Na ruském trhu léčiv se vyznačují tři skupiny účastníků:

 • výrobci (domácí a zahraniční);
 • distributoři (velkoobchodní dodavatelé);
 • maloobchodní lékárny (jednotlivé maloobchodní prodejny a lékárenské řetězce).

Asi 75% objemu trhu s léčivými přípravky přebírá léky od zahraničních výrobců. Největší podíl produkce ruských výrobců připadá na skupinu VED (vitální a esenciální drogy).

V roce 2015 lídrem mezi výrobci oceli korporace «Novartis International AG», která vyrábí lék „Sandimmun“ (s cílem zlepšit kvalitu transplantaci orgánů), „Sandostatin“ (používá se pro krvácení do žaludku), stejně jako dobře známo, že většina Rusů Voltaren Emulgel „“ Theraflu " Lamisil " Dlyanos " Fenistil“.

Druhou pozicí získala společnost Sanofi, která vyrábí léky Essentiale Festal, No-shpa, Amaril a další.

TOP-10 výrobců z hlediska prodeje v maloobchodním komerčním sektoru, po výsledcích 1-2 metrů čtverečních. 2015

Distributoři hrají důležitou roli ve vývoji farmaceutického trhu. Díky široké síti poboček mohou poskytovat léky obyvatelům mnoha regionů Ruska. Vedoucími distributory jsou společnosti "Katren" a "Protek", jejichž celkový podíl na trhu v roce 2015 přesáhl 31%.

TOP-10 distributorů podle podílu na trhu zásilek konečným příjemcům (s ohledem na preferenční dodávky), po výsledcích 1-2 m2. 2015

V maloobchodním segmentu farmaceutického trhu je asi 40% obecních a státních lékáren. V blízké budoucnosti se však tento ukazatel sníží, jelikož se zvyšuje podíl soukromých lékárenských řetězců (například "Miracle Doctor", "Pharmacy 36.6" atd.),

Na trhu je tvorba farmaceutických podniků, například z „domácích opravných prostředků“ (kontrolní podíl ve čtyřech firem-výrobců), „Zisk dům“ (ve vlastnictví průmyslové podniky a maloobchodní prodejní síť).

Prognóza vývoje ruského farmaceutického trhu pro rok 2016

Zvýšení podílu ruských výrobků na trhu

V důsledku rozšíření výroby levných domácích léků a generik, podíl dovážených výrobků na trhu v naturáliích se sníží a bude přibližně 41%.

Lokalizace zahraničních podniků na území Ruské federace

Předpokládá se vznik zahraničních investorů, kteří budou moci nejen uspořádat novou výrobu v Rusku, ale také převést domácí technologie na domácí podniky. Lokalizace však bude mít pomalé tempo a bude prováděna pouze tehdy, pokud ruské společnosti zaručí své závazky.

Změny v právních předpisech

Očekává se, že stát přijme legislativní opatření zaměřená na ztenčování přístupu zahraničních léčiv na ruský trh a podporu domácích výrobců.

Zvýšené ceny léků

Podle novelizací zákona o oběhu léčivých přípravků přijatých v roce 2015 bude indexace výrobních cen prováděna v závislosti na míře inflace. Průměrná cena léků může vzrůst o přibližně 16% a zvýšení nákladů může ovlivnit přibližně 90% léků ze seznamu VED.

Získejte bezplatnou konzultaci nebo si objednejte služby značkové agentury KOLORO právě teď!

Analýza farmaceutického trhu Ruské federace Text vědeckého článku o oboru "Medicína a zdravotní péče"

Anotace vědeckého článku o medicíně a veřejném zdraví, autora vědecké práce - Akafeva Tatyana Igorevna, Zemlyanova Marina Aleksandrovna

Analýza farmaceutického trhu v Ruské federaci za rok 2011 jsou považovány za ukazatele jako poměr dovážených a domácích výrobků, struktura léků na komerčním sektorem tržní cena, poměr podílu anatomických terapeutických-matic skupin drog prodeje v lékárnách, poměr léky na předpis a nereprodukční dovolené na obchodním trhu atd., stejně jako vedoucí mezi výrobci léčivých přípravků.

Podobná témata vědeckých prací o medicíně a veřejném zdraví, autor vědecké práce - Akafeva Tatyana Igorevna, Zemlyanova Marina Aleksandrovna,

Farmaceutická analýza trhu Ruské federace

Přezkum představuje analýzu farmaceutickém trhu v Ruské federaci v roce 2011. Za účelem realizace nejkomplexnější analýzu farmaceutickém trhu byly považovány za takové faktory, jako jsou: poměr dovezených a ruských výrobků, struktury trhu komerčních léků v odvětví cen, poměr podílu anatomických terapeutických skupin drog prodeje v lékárnách, poměr s drogami předpis a volně prodejných léků na komerčním trhu, objem zakázek v nemocnici a dodávky léků jako náhrada programu, objem dovozu ruského farmaceutických výrobků na světě.

Text vědecké práce na téma "Analýza farmaceutického trhu Ruské federace"

BULLETIN UNIVERZITY PERM

2013 BIOLOGY Vol. 1

ANALÝZA FARMACEUTICKÉHO TRHU RUSKÉ FEDERACE

TI Akafevaeva, MA Zemlyanová

a Federálním výzkumným střediskem pro medicínsko-profylaktické technologie pro řízení zdravotního rizika, 614045, Perm, ul. Klášter, 82; [email protected]; (342) 2363930 ь Perm State National Research University, 614990, Perm, ul. Bukirev, 15

Analýza farmaceutického trhu v Ruské federaci za rok 2011 jsou považovány za ukazatele jako poměr dovážených a domácích výrobků, struktura léků na komerčním sektorem tržní cena, poměr podílu anatomických terapeutických-matic skupin drog prodeje v lékárnách, poměr léky na předpis a nereprodukční dovolené na obchodním trhu atd., stejně jako vedoucí mezi výrobci léčivých přípravků.

Klíčová slova: farmaceutický trh Ruské federace; léčivé přípravky; trhu s léky.

Farmaceutický trh je jedním z nejrychleji rostoucích trhů na světě. K dnešnímu dni plánuje velké množství firem spouštět továrny na výrobu léků v Rusku. Podle informací webové časopise „Clinical Pharmacy“ nést asi 1200 různých společností v průběhu posledních 10 let došlo k trvalému nárůstu objemu ruského farmaceutického trhu, pokud jde o peníze, které v roce 2011 činily 15,4 miliardy amerických dolarů zdravotnické potřeby ruského trhu farmaceutických výrobků více než 60 zemí světa [Asher, 2012]. Pro ruský farmaceutický trh však existuje řada charakteristických rysů, které by mohly negativně ovlivnit pozitivní dynamiku trhu. V tomto ohledu je důležité je analýza ruského farmaceutického trhu s cílem dále vymezit trendy a vyhlídky na jeho rozvoj.

Poměr dovezených a domácích drog

Vývoj ruského farmaceutického trhu způsobila nárůst počtu dodavatelů léků: počet zahraničních firem, které jsou přítomny na našem trhu, s několika desítek zvýšil na několik stovek a prodejců - od 200 do 7000. V důsledku rychlého rozvoje velkoobchodního sek-

významný nárůst počtu registrovaných léčivých přípravků. Během uplynulých pěti let bylo registrováno více než 6,5 tisíc denominací léčivých přípravků, z toho méně než 20% domácích [Analytical. 2010; Přehled. 2011; Analytické. 2012].

Podle odborníků představuje více než 80% všech registrovaných drog podíl reprodukovaných drog, také nazývaných "generika". Je třeba poznamenat, že seznam populárních generik v Rusku je velmi specifický v souvislosti s výskytem generických generik. Tak, podle expertních odhadů, prvních 100 léky nejčastěji používané v Rusku, nemají nic společného s prvním sto používaného průmyslově vyspělých zemích se podobná naší zemi je výskyt konstrukce. Navzdory obecné orientaci domácího trhu se podíl inovativních léčiv postupně zvyšuje [Analytical., 2010; Review., 2011; Analytické., 2012].

Hlavním dodavatelem léků pro Rusko je Německo. Podíl drog vyrobených v Německu, že ruský trh je 15,3%, vyrobený ve Francii - o 11,8%, ve Velké Británii - 8,3%, Švýcarsko - 8,14%, USA - 8,8% Rakousko - 6,52%, Maďarsko - 6,4%, Slovinsko - 5,33%, Indie - 5,25%, Belgie - 3,47% [Review., 2011].

© Akafeva TI, Zemlyanova MA, 2013

58% (v naturáliích) prodávané na trhu s léčivými přípravky pro rok 2011 jsou domácí, ale vzhledem k jejich poměrně nízkým nákladům jejich podíl v peněžním vyjádření nepřesáhl 23%. V souladu s tím zahraniční léky převažovaly v hodnotě trhu - 77% na konci roku a činily 42% v přirozeném objemu trhu. 2012].

Struktura trhu s léky podle cenových sektorů

Struktura obchodního trhu s léčivy v roce 2011 podle cenových sektorů se ve srovnání s rokem 2010 mírně změnila. Podíl drog s cenovým rozsahem 50-150 rublů / balení se snížil. o 4,5%; specifická hmotnost léků za cenu 150 až 500 rublů. pro balení, naopak zvýšil (z 41,2% na 44,3%). Přípravy skupiny s nejnižší cenou (levnější než 50 rublů / balení) Ztížily své pozice, snížily podíl drog z 11,0% na 9,0%. Léky za cenu 500 rublů. ucpávku konat na konci roku 2011 činil podíl 21,3% na komerčním trhu, což je o 2,4% více než v roce 2010, což může být spojeno s nárůstem blahobytu spotřebitelů a, respektive s posunem spotřebitelských preferencí do dražších výrobků. Během roku vzrostly průměrné náklady na balení drog o 18,6% [Analytical., 2010; Maksimkina, 2011].

Pro rok, dražší drogy ruské výroby (20,8% ve srovnání s rokem 2010), průměrné náklady na obaly, které v roce 2011 se rovnalo 35,4 rublů. Zvýšení ceny dovážených drog bylo 11,8% (průměrná cena v roce 2011 je 162,5 rublů na balení) [Maksimkina, 2011; Asher, O'Connell, Urozhayeva, 2012].

Rostoucí ceny by mohly být způsobeny distributorům léčiv energické aktivity na ruském trhu, které se lze vyhnout, je přechod z farmaceutických výrobců přímému partnerství s lékárenských řetězců, obcházející tradiční služby distributorům léčiv a najímání externě principy speciálních firem - logistických operátorů - poskytovat celý komplex logistiky a přináší produkty od výrobce konečnému uživateli.

Poměr léků na předpis a léků bez předpisu na trhu

Komerční segment trhu podle výsledků roku 2011 představují 52% léků na předpis a 48% léků bez předpisu.

Zvýšení prodeje léků na předpis v roce 2011 ve srovnání s rokem 2010 činilo 21,1%. Objem realizovaných obalů se zároveň zvýšil o 5,7%. Prodej OTC drog v prvním měsíci zimy 2011 vzrostl oproti stejnému období roku 2010 o 17,5% (2,5 miliard rublů). Objem realizovaných obalů se naopak snížil o 1,3% [Analytical., 2012].

Poměr podílu anatomoterapeutických skupin (skupina ATC) léčivých přípravků v objemu prodeje lékáren

V roce 2011 je největší podíl (20,5%) hodnoty komerčního trhu léků pro léčení chorob trávicího traktu a metabolismu; respirační systém; nervový systém; kardiovaskulární systém (tabulka) [Analytical., 2010; Review., 2011].

Podíl skupiny ATS na objemu prodeje léků v lékárnách

Skupiny ATS Podíl z hodnoty prodeje,%

Trávicí trakt a metabolismus 20.5

Přípravky k léčbě onemocnění dýchacích cest 13.4

Přípravky k léčbě onemocnění nervového systému 13.2

Přípravky k léčbě onemocnění kardiovaskulárního systému 12.4

Přípravky k léčbě urogenitálních orgánů a pohlavních hormonů 7.2

Antimikrobiální přípravky systémového použití 7.1

Přípravky pro léčbu muskuloskeletálního systému 7.3

Přípravky k léčbě kožních onemocnění 5.3

Antineoplastické a imunomodulační činidla 4.2

Léky ovlivňující hemopoézu a krev 3.0

Léčiva pro léčbu nemocí smyslů 2.8

Ostatní přípravky 5.0

Téměř ve všech terapeutických skupinách dominují dovážené produkty. Obzvláště obtížná je situace s domácími výrobky v terapeutických oblastech s nejnáročnější znalostí, což je přední skupina z hlediska prodeje. Přípravy prvních pěti terapeutických skupin zaujímají více než 50% trhu [Pautova, Denisova, 2011].

Vedoucí mezi výrobci léků

V roce 2011 se na trhu s lékárnami v Rusku zúčastnil přibližně 900 výrobců léčiv. V první řadě z hlediska lékárenského prodeje léků v Rusku je společnost SANOFI-AVENTIS. Podíl komerčních

Trh s léčivy kontrolovanými lídrem v roce 2011 činil 5,41%. Také vedoucí z hlediska prodeje jsou: Pharmstandard LLC, BERLIN-CHEMIE /A.MENARINI, NYCOMED, ​​Bayer Schering Pharma AG, NOVARTIS, Gedeon Richter, PFIZER, LEK D. D., SERVIER [Maksimkina, 2011].

I přes obtížnou ekonomickou situaci jsou zahraniční drogy ve stabilní poptávce, takže spotřeba dovážených léčivých přípravků roste, i když mírným tempem. Tak, v žebříčku výrobců podle tržeb v sektoru farmacie, existuje pouze jedna ruská společnost „Pharmstandard“, ostatní vedoucí pozice stabilně držet největších nadnárodních společností [Import., 2011].

Hlavními obchodními názvy (značky), které tvoří 13,6% z celkového farmaceutického trhu léků jsou: arbidol (1. místo z hlediska tržeb), Essentiale®, Viagra, Lee Nexo, Concor, Theraflu, Aktovegin, Nurofen, me-zim, Anaferon [Maksimkina, 2011].

Nákup a dodávka léků nemocnic v rámci programu doplňkové podpory drog (DLO)

Na rozdíl od obchodního segmentu, kde se objem prodeje léků je do značné míry závislá na poptávce a platební schopnost obyvatelstva, zakázek nemocnici a dodávku DLO v souvislosti s výše přidělených finančních prostředků ze strany státu pro jejich nákup ve sledovaném období.

Nemocniční nákupy a dodávky léků v rámci Programu doplňkové podpory drog jsou z velké části poskytovány dováženými léky. Podle výsledků prvního pololetí 2011 činil celkový objem dodávek ve dvou směrech financovaných ze státního rozpočtu více než 408 milionů balíčků v hodnotě 85,7 miliard rublů. V rublech byl růst objemu nabídky 9,5%, zatímco v reálném vyjádření pokles o 4%. Podíl zahraničních léků na celkovém objemu dodávek z veřejných prostředků činil v peněžním vyjádření 84,9% a ve fyzickém vyjádření 27,7%, což je vyšší než stejný ukazatel pro komerční sektor.

V rámci obou směrů jsou přípravky převážně zakoupeny ze zemí západní Evropy, USA, Kanady a Japonska. Podíl vyráběných drog v Rusku představuje pouze 15,1% nákupů.

Největší zahraniční společnosti tak hrají vedoucí úlohu při poskytování léků preferenčním kategoriím ruských občanů a nemocničních pacientů trpících vážnými nemocemi.

I přes aktivní lobování tuzemských firem s dovozními substitučními programy,

přípravy zahraničních korporací shromažďují velkou část segmentu nákupů a dodávek nemocnic pro preferenční kategorie obyvatelstva, stejně jako komerční segment [Pautova, Denisova, 2011].

farmaceutických výrobků do zemí světa

Podíl ruského trhu v globálním objemu je asi 1%. Dnes je však téměř objemově srovnatelný s trhy Mexika, Argentiny, Kanady, Španělska, Turecka a Polska. Velký počet obyvatel se středními a nižšími středními příjmy a současně odehrává nízkou kulturu konzumace drog neumožňuje Rusko přesunout do klubu zemí s větším podílem v celosvětovém měřítku [ples 2011].

Produkty ruské farmaceutické společnosti nejsou v poptávce v zahraničí kvůli chátrání kapacit, zastaralé sortimentu, stejně jako praktická absence zavedených norem pro výrobu léčiv.

Vývoz ruských výrobků probíhá především v Evropě a Asii. Objem vyvezených produktů je minimální (přibližně 328 milionů dolarů ročně), což je 20krát méně než dovoz. V zásadě se vyvážou imunobiologické produkty a vakcíny. Vývoj těchto inovativních léků se uskutečnil již v sovětských dobách.

Země blízké zahraniční jsou více aktivní v nákupu ruských výrobků. Nicméně, dnes existuje inverzní dynamika - poptávka po ruských drog postupně klesá vzhledem k tomu, že místní trhy jsou také reformované místní farmaceutický průmysl [koule, 2011].

Obecně dochází k nárůstu objemu farmaceutického trhu v peněžní i věcné podobě, což je nárůst počtu dodavatelů léčiv, zejména díky zapojení zahraničních farmaceutických společností na náš trh.

Mezi hlavní trendy, které charakterizují trh, patří v roce 2011: růst cen léků, pokles prodeje léků s nízkou cenou a nárůst prodeje drahých léků.

Růst farmaceutického trhu v průběhu roku 2011 v důsledku obou vládních opatření zaměřených na zajištění dostupnosti sociálně důležité zboží (cena kontejnmentu) a relativně stabilní makroekonomická situace. Je třeba poznamenat, že předpokládaný růst ruského farmaceutického trhu vede ke zvýšení konkurenčního tlaku ze strany trhu

chudým výrobcům, což dlouhodobě ruské podniky nemohou odolat. Nicméně, domácí farmaceutický průmysl má velký potenciál pro růst (nárůst tržeb, zisků a kapitálových zisků), a při zachování nové trendy v průmyslu tento potenciál je pravděpodobné, že bude realizován.

Analytický přehled "Farmaceutický trh v Rusku. Výsledky roku 2009 »// DSM Group [site].

[2010]. URL: http://www.dsm.ru/marketnews/1087_

15.03.2010 (datum rozesílání je 20.01.13). Analytický přehled "Farmaceutický trh

Rusko. Výsledky roku 2010 "// DSM Group [site].

[2011]. URL: http://www.dsm.ru/marketnews/1122_

01.06.2011 (datum uvedení do oběhu: 26.01.13). Analytický přehled "Farmaceutický trh

Rusko. Výsledky roku 2011 "// DSM Group [místo].

[2012]. URL: http://www.dsm.ru/ marketnews / 1137_

16.02.2012 (datum uvedení do oběhu: 26.01.2013).

Asher Ya., O'Connell Sh., Urozhayeva Yu. Evolution

systém veřejného zdraví v Rusku // Informační webový časopis "Klinická lékárna" [místo]. [2012]. URL: http: // hospital-

apteka.ru/digest/ obmenmneniyami / 1688-

evolyuciya-sistemy-zdravo hraneniya-v-rossii.html (referenční datum: 25.01.2012).

Ball S.V. O potřebě vytvořit jednotný integrovaný systém pro rozvoj farmaceutického trhu Ruské federace // Lékařský portál [site]. [2011]. URL: http: //rudoctor.net/meditine2009/bz-fw/ med-wmiax.htm (referenční datum: 16. ledna 2013).

Dovoz léčiv do Ruska po výsledcích roku 2011 // Pharm. messenger [místo].

[2011]. URL: http://www.pharmvestnik.ru/publs/ analitika / 55250080255791.html (datum uvedení do oběhu:

Maksimkina E.N. Vývoj ruského trhu s farmaceutickými výrobky // Microgen [site]. [2011]. URL: http: // eng. mikrogen. en / spec / praxe / data / ic408 / 1344 / (datum uvedení do oběhu:

Přehled ruského farmaceutického trhu // Infarma consulting [site]. [2011]. URL: http://infarma.ru/analitics/market/ article_1 (datum uvedení do oběhu: 01/26/2013).

Pautova E., Denisova M. Farmaceutický trh v Rusku. Analytická recenze // Medi.As [site]. [2011]. URL: http://medi.az/index.article id = 1081: 2011-05-09-14-48-31catid = 28Itemid = 100119 (referenční datum: 20. ledna 2013).

Bylo přijato 25. ledna 2013

Farmaceutická analýza trhu v Ruské federaci T. I. Akafeva, asistentka laboratoře, studentka

FBSI "Federální vědecká pracoviště pro lékařské a preventivní technologie řízení rizik v oblasti zdraví", 82, Monastyrskaja str., Perm, Rusko, 614990 Perm State University. 15, Bukirev str., Perm, Rusko, 614990 M. A. Zemlyanová, doktorka medicíny, profesorka

FBSI, Federal Scientific for Medical and Preventive Health Risk Management Technologies, 82, Monastyrskaja str., Perm, Rusko, 614990; [email protected]: (342) 2363930

Přezkum představuje analýzu farmaceutickém trhu v Ruské federaci v roce 2011. Za účelem realizace nejkomplexnější analýzu farmaceutickém trhu byly považovány za takové faktory, jako jsou: poměr dovezených a ruských výrobků, struktury trhu komerčních léků v odvětví cen, poměr podílu anatomických terapeutických skupin drog prodeje v lékárnách, poměr s drogami předpis a volně prodejných léků na komerčním trhu, objem zakázek v nemocnici a dodávky léků jako náhrada programu, objem dovozu ruského farmaceutických výrobků na světě.

Klíčová slova: farmaceutický trh Ruské federace; farmaceutika; obchodních tržních léků.

Akafieva Tatiana Igorevna, laborantka, studentka

FBUN "Federální vědecké středisko zdravotnických profylaktických technologií pro řízení zdravotního rizika"

FGBOUVPO "Perm State National Research University"

Zemlyanová Marina Aleksandrovna, doktor lékařských věd, profesor

FBUN "Federální vědecké středisko zdravotnických profylaktických technologií pro řízení zdravotního rizika"

Přehled trhu s farmaceutickými výrobky

OBECNÉ INFORMACE

Farmaceutický průmysl je obor průmyslu spojený s výzkumem, vývojem, hromadnou výrobou průzkumu trhu a distribucí léčivých přípravků, určených především k prevenci, zmírnění a léčbě nemocí. Farmaceutické společnosti mohou pracovat s generikami nebo originálními (značkovými) léky. Podléhají různým zákonům a předpisům o patentování léčivých přípravků, klinických a preklinických zkouškách a marketingových charakteristikách výrobků připravených k prodeji.

Generic je lék prodávaný pod mezinárodním nechráněným názvem nebo pod patentovaným názvem, který se liší od názvu výrobce léku. Po vstupu dohody TRIPS v platnost se obecné léky běžně nazývají generikum, u nichž uplynula doba platnosti patentové ochrany nebo patentovaných léků vydaných na základě povinné licence. Obecně se generika nelíší efektivitou od "původních" léků, ale jsou mnohem levnější než oni. Podpora výroby generik, jejich použití v lékařské praxi a nahrazení "originálních" značkových léků pro ně je jedním ze strategických cílů Světové zdravotnické organizace s přístupem k lékařské péči.

Parafarmaceutické přípravky (biologicky aktivní aditiva, doplňky stravy) jsou kompozice biologicky aktivních látek určených k přímému požití potravinami nebo k jejich uvedení do potravin.

Výroba léčiv je jedním z nejvýnosnějších a vysoce ziskových odvětví ekonomiky jak v Rusku, tak iv zahraničí.

CLASSIFIER OKVED

Podle klasifikátoru OKVED patří výroba léčivých přípravků do oddílu 24.4 "Výroba farmaceutických přípravků", který obsahuje následující podkapitoly:

- 24.41 "Výroba základních farmaceutických výrobků";

- 24.42 "Výroba léčiv a materiálů";

- 24.42.1 "Výroba léků";

- 24.42.2 "Výroba jiných farmaceutických a zdravotnických prostředků".

ANALÝZA SITUACE V PRŮMYSLU

Od konce roku 2014 byl ruský farmaceutický trh ovlivněn takovými negativními faktory, jako je pokles solventnosti obyvatelstva kvůli ztížené ekonomické situaci v zemi, stejně jako protiruské sankce. Současně však účastníci trhu vysoce oceňují svůj potenciál, což potvrzuje rozvoj stávajících a výstavba nových výrobních podniků, vytváření aliancí tuzemských i zahraničních podniků.

Současně je ruský farmaceutický trh jednou z nejrychleji rostoucích zemí světa, která vykazuje vysokou míru růstu v letech 2008-2015 - průměrná hodnota byla 12 pb. Nicméně, navzdory růstu trhu v rublech, v dolarovém vyjádření, jeho pokles je způsoben devalvace národní měny. Vzhledem k tomu, že většina výrobců určuje objem prodeje v dolarech, objem trhu v roce 2015 byl srovnatelný s objemem 2007-2008. Tento pokles vedl k tomu, že ruský farmaceutický trh není zařazen do TOP-10 předních světových farmaceutických trhů.

Obrázek 1. Objem farmaceutického trhu v cenách konečné spotřeby v letech 2008-2015. (podle skupiny DSM)

Nabídky franšíz a dodavatelů

Tam je také snížení fyzické kapacity trhu: v roce 2014 to bylo 2,7%, v roce 2015 - 4,2%. Pokles tržeb v obchodním sektoru (lékárna) probíhá za poslední dva roky. Některý růst ukazuje jen nemocniční sektor.

Celkově v roce 2015 bylo na ruském trhu více než 1100 hráčů. Současně představují výrobci TOP-20 55,1% hodnoty prodeje.

Obrázek 2. Dynamika farmaceutického trhu v letech 2013-2015, miliony balíků (podle skupiny DSM)

Obrázek 3. Struktura trhu podle různých ukazatelů v roce 2015 (podle skupiny DSM)

Průměrná vážená cena za drogy ZHNVLP, podle analytiků skupiny DSM, v roce 2015 činila 124,5 rublů. Zároveň je cena balení domácí drogy 68 rublů, zatímco dovozní cena je téměř třikrát vyšší, 180 rublů. Za 12 měsíců roku 2015 se náklady na VED zvýšily o 2,8%. Léky neuvedené v seznamu VED se zvýšily o 14,2%.

Státní regulace má významný dopad na průmysl. Zejména v rámci protikrizových opatření byly vydány vyhlášky ruské vlády ze dne 27. ledna 2015 №98-R „Na schválení plánu prioritních opatření k zajištění udržitelného hospodářského rozvoje a sociální stability v roce 2015“, jehož část se vztahují k farmaceutickým průmyslem.

První iniciativa se týkala regulace cen léků ze seznamu vitálních a kritických (VED); bylo předpokládáno, že ceny budou indexovány na úrovni 30% na VED, které patří do kategorie segmentu nižších středních cen (až 50 rublů). Tato iniciativa však zůstala nenaplněná. Vzhledem k tomu, že ceny VED jsou regulovány státem, znamená to snížení ziskovosti výrobců těchto léčiv, což nakonec může vést ke zkrácení produkce těchto léčiv. Tuto skutečnost může pomoci pouze vláda podporující producenty.

Pro rok 2016 je plánován program na podporu výrobců VED v segmentu až 50 rublů. ve formě dotování části nákladů spojených s jejich výrobou. Termín plánu je červen 2016. S velkou pravděpodobností to může znamenat, že tento program nebude v roce 2016 implementován.

Seznam VED schválených v roce 2012 byl revidován v roce 2015; na začátku roku 2016 byl seznam oficiálně schválen kabinetem ministrů Ruské federace. Do seznamu bylo přidáno 43 léků, z nichž 6 pochází od ruských výrobců; Jedna droga, která má ruský výrobce, byla vyloučena. Do dnešního dne obsahuje seznam 646 položek.

Objednávka č. 98-r omezila účast zahraničních firem na zadávání veřejných zakázek. Rezoluce byla přijata k omezení dovozu léků, jehož podstata spočívá v tom, že zahraniční-vyrobené léky nejsou povoleni k goszapukok v případě, že se soutěže účastní dva nebo více produktů z Ruska nebo ESAE.

Vyhláška také upravuje přidělování dalších 16 miliard rublů na poskytování léků příjemcům (program LLO) v souvislosti se změnou směnného kurzu. V roce 2015 bylo podle tohoto programu uvolněno drogy na 101 miliard rublů, což je o 20% vyšší než v letech 2013-2014.

S 2012 byla diskuse o návrhu zákona, který umožňuje prodávat volně prodejných léků mimo lékárny - například v obchodech se smíšeným zbožím. Problém však vyžaduje vážnou diskusi; zatím žádné výsledky. Také na konci roku 2015 Ministerstvo zdravotnictví vydalo veřejné projednání návrhu federálního zákona „o změně některých legislativních aktů Ruské federace, pokud jde o maloobchodních drog vzdáleně“, což znamená možnost prodeje léků přes internet. Pokud bude zákon přijat, vstoupí v platnost 1. ledna 2017.

Farmaceutický trh Ruska

Obsah

Velikost trhu

Hodnocení kapacity farmaceutického trhu jako celku a jeho jednotlivých prvků se mohou lišit v závislosti na zdroji informací. Je to způsobeno skutečností, že různé zpravodajské agentury mohou využívat různé způsoby seskupování typů farmaceutických činností podle odvětví.

Na konci roku 2016 se Rusko řadí na 14. místo ve světě z hlediska velikosti farmaceutického trhu (8. v roce 2011). Podle prognózy EIU se v roce 2021 objem prodeje v zemi zvýší o 31,4% a Rusko si udrží 14. místo v ratingu.

V roce 2016 vzrostl objem ruského farmaceutického trhu o 6,7% v rublech, ale vzhledem k devalvaci váženého průměru kurzu ruble v dolarovém vyjádření klesl o 3%.

Inflace je hlavním důvodem růstu farmaceutického trhu v peněžním vyjádření v roce 2016.

Přední společnosti v oblasti veřejných zakázek

Podíl společnosti Biocad na veřejných zakázkách na léky v roce 2017 činil 4,2%, přičemž tržby činily 15,66 miliard rublů, což vedlo společnost na první místo v tomto segmentu. Prvních tři také zahrnovaly Novartis a Aventis s 3,5% a 3,2%. Seznam uzavírá JSC "Generium", druhou ruskou společností, zařazenou mezi deset nejlepších farmaceutických společností, dodavatelů léků do veřejných zdravotnických zařízení.

Růst tržeb v obchodním sektoru

V lednu až dubnu 2017 bylo v obchodním sektoru prodalo 1460 milionů balení, což je o 13,6% více než objem fyzického prodeje za stejné období v roce 2016.

2016: Dovoz léků do Ruska přesahuje vývoz 14krát

Rusko může být nazýváno čistým dovozcem léků: dovoz překračuje vývoz o 14krát.

Téměř 80% objemu dovozu spadá do zemí Evropy - především do Německa a Francie.

Hlavním vývozním trhem pro ruské léky je post-sovětský prostor (86% celkového vývozu).

Struktura dovozu a vývozu léků v Rusku podle výsledků roku 2016

Pokles objemu státního sektoru ve fyzickém vyjádření v roce 2016 činil 13% a jeho celkový podíl na trhu se i nadále snižuje jak peněžně, tak i naturálně.

Růst trhu je způsoben růstem obchodního segmentu (+ 8,4% v peněžním vyjádření a + 3,1% ve fyzickém vyjádření).

Inflace v Rusku se v roce 2016 snížila na 5,4%, zatímco růst cen léků činil 5% - nejnižší za tři roky. Ceny léčiv VED kvůli vládní regulaci rostou mnohem pomaleji (1,3%) než u ostatních drog (+ 6,9%). Objem trhu VED je asi polovina celkového trhu v naturáliích a v penězích.

Nejvýznamnější cenový nárůst (+ 7,1%) v roce 2016 poklesl na segment s nejnižší cenou - činil až 50 rublů. pro balení. Drahé drogy (s cenou nad 500 rublů) se zvýšily jen o 1,9%.

Podíl původních drog ve finančním vyjádření klesl oproti roku 2015 o 1,3 procentního bodu. To naznačuje, že spotřebitelé preferují levnější generické léky.

Náklady na balení původního léku v roce 2016 činily průměrně 362 rublů a generické - 111 rublů.

Během roku vzrostl podíl ruských drog o hodnotu 1,2 procentního bodu a fyzicky o 1 procentní bod.

Realizace ruských drog v rublech vzrostla o 18% a dovoz - pouze o 6%, takže průměrné náklady na balení domácí drogy byly 71 rublů, dovoz - 253 rublů.

Růst prodeje OTC drog byl + 11% v peněžním vyjádření a + 2% v přírodním vyjádření.

Zavádění léků na předpis se zvýšilo o 7% v peněžním vyjádření a přirozeně o 5,5%.

Výraznější nárůst nákladů na OTC léky přímo souvisí s nárůstem cen pro drogy v hodnotě až 50 rublů, neboť 80% představuje OTC drogy.

2015: Sanofi - vedoucí prodeje

2014: Přechod na standardy výroby GMP

Jedním z faktorů ovlivňujících dynamiku farmaceutického trhu v Rusku v roce 2014 je zavedení požadavků na povinné dodržování norem GMP (Good manufactured practice) od 01/01/2014 (federální zákon "O oběhu léků" č. 61-FZ). Uzavření podniků, které nelze modernizovat, může vést ke snížení nabídky a zvýšení cen domácích léčiv.

2013: fyzický dovoz - 40%

Podíl dovážených a domácích léků na ruském trhu zůstala stabilní v 2011-1 poloviny roku 2013, a na jeho dovoz tvoří asi 75% trhu, a-druhu, pokud jde o hodnoty - pouze 40% (v roce 2011 činil podíl mírně posunula ve prospěch dováženého zboží ). Tento rozpor lze vysvětlit tím, že průměrná cena dovážených léků několikanásobně vyšší, než jsou ceny léků vyráběných v Ruské federaci (bylo 40,6 rublů. / 185,7 rublů. Per balení v červnu 2013. poměr průměrných cen).

Stát blízko stagnaci

Podle prognózy společnosti DSM Group měl ruský farmaceutický trh růst o 10% v rublech v roce 2012 a dosáhnout úrovně 910 miliard rublů.

Cílem státní politiky je nahradit zahraniční léky domácími protějšky. Převážná většina trhu s potravinovými doplňky v Rusku patří ruským výrobcům (84% v balíčcích a 67% hodnotám v roce 2012).

Hlavní faktory, které určují dynamiku ruského farmaceutického trhu, jsou inflační růst cen a posun v struktuře prodeje směrem k dražším výrobkům. Zároveň opatření státní regulace také významně snižují ziskovost účastníků farmaceutického trhu.

Na ruském farmaceutickém trhu existují tři hlavní skupiny účastníků:

 • farmaceutických výrobců (zahraničních i domácích),
 • distributoři (velkoobchodní prodejci) a
 • maloobchodní lékárny (lékárenské řetězce a jednotlivé maloobchodní prodejny).

75% trhu zaujímá dovážené léky a tudíž zahraniční výrobci. Ruští výrobci jsou v nejlepší pozici v případě VED (Vital a základních léků), které byly stanoveny příspěvek specificky k ceně výrobce (i když ceny výrobců muset zaregistrovat a znovu zaregistrovat v případě indexovaných každý rok).

Provozní ziskovost v roce 2012 (mnoho výrobců jsou neveřejnými společnostmi a nezveřejňují jejich mezivýsledky) největších ruských výrobců kolísá mezi 10% a 30%, ziskovost zisk před zdaněním se pohybuje od 5% do 20%.

Rusští výrobci se vyznačují vysokou úrovní vlastního kapitálu - 30-70% (ke konci roku 2012). Ukazatel zadlužení je pro každou společnost individuální. Rovněž musíme být opatrní ohledně průběžných ukazatelů (pro všechny účastníky trhu, a to nejen při analýze činnosti producentů), neboť toto odvětví je stále vystaveno silným sezónním výkyvům.

Téměř všichni hlavní ruští výrobci farmaceutických výrobků zaznamenali růst tržeb v roce 2012, ale s výrazným rozsahem ukazatelů (nárůst o 2 až 48%). Průměrný nárůst objemu prodeje je v rámci meziročního růstu cen (6-7%).

Distributoři farmaceutických produktů poskytují přístup k zahraničním výrobcům pro ruský trh a distribuci domácích výrobků. Koncentrace trhu na úrovni velkoobchodního prodeje je poměrně vysoká: 15 hráčů tvoří 78% trhu. Prvních pět, stejně jako v situaci s producenty, je poměrně stabilní.

Omezení cen (přesněji, dodatečné poplatky) na léčivé přípravky VED vážně ovlivnilo činnost farmaceutických distributorů. Od roku 2010 pracují téměř všechny velkoobchodní společnosti s negativním provozním ziskem (ztrátou) a kladným ziskem před zdaněním. To je způsobeno tím, že vzhledem k omezení marží maloobchodníků začaly pracovat se zákazníky a dodavateli systému bonusů a odrážejí bonusy (ve skutečnosti, provozní příjmy a výdaje), pohledávky a závazky, jako součást neprovozní „ostatních“ příjmů a výdajů. Avšak i přes tyto dodatečné příjmy ziskové rozpětí před zdaněním zůstává nízká (méně než 1% -3%).

Někteří distributoři pracují s čistou ztrátou díky podpoře svých akcionářů a vlastníků. Nízká ziskovost činností distributorů se projevuje také v nízké koncentraci vlastního kapitálu. Průměrné hodnoty zřídka přesahují 10%, maximální hodnoty dosahují 30%.

Dluhové ukazatele jsou také individuální pro každou organizaci. Kromě toho je třeba vzít v úvahu skutečnost, že některé vypůjčené prostředky lze získat od vlastníků a přidružených organizací, což je vlastně vlastní kapitál skupiny. Někteří velcí distributoři se snaží "uvěřit" na úkor svých dodavatelů a zpozdit platbu za zboží. V tomto případě velké množství pohledávek od protistran neznamená nezbytně finanční krizi společnosti, i když se uvažuje o etických aspektech těchto "obchodních metod". Je třeba poznamenat, že mezi hlavními výrobci takové případy prakticky nedochází.

Farmaceutické maloobchodní řetězce jsou nejnižším krokem v řetězci distribuce farmaceutických komodit. Tato úroveň je charakterizována nízkou mírou tržní koncentrace: 10 nejlepších hráčů tvoří pouze 15% trhu. Maloobchodní odvětví trpělo nejvíce ze státní kontroly cen léčiv. Téměř všechny velké lékárenské řetězce vyváží na rovnovážném místě (s provozní nebo čistou ziskovostí na úrovni nejvýše 1%) nebo pracují se ztrátou.

Charakteristickým znakem farmaceutických společností je existence značného zadlužení (z 30% na 70% celkových závazků). Navíc pokusy porovnávat finanční dluhy s určitým ukazatelem zisku nemají zvláštní význam, protože skutečný nedostatek tohoto zisku již na úrovni operačního výsledku. I zde však musíme mít na paměti, že některé půjčené prostředky mohou poskytnout majitelé nebo jiní členové skupiny. Lékárenské sítě aktivně hledají způsoby optimalizace aktivit. Zejména jsou vytvořeny speciální lékárny s "nízkými cenami" ("diskonty"), rozšiřuje se sortiment parafarmaceutického zboží, jejichž ceny nejsou předmětem státní regulace. Překročení trhu s levnými léky však může vést k poklesu poptávky, a proto ke snížení účinnosti těchto opatření.

Farmaceutický trh v Rusku je ve stavu blízké stagnaci. Taková povaha tržních podmínek vede ke zhoršení boje mezi jejími účastníky, protože výrazné rozšíření je možné pouze na úkor podílu konkurentů. Jasně definovaným trendem ve farmaceutickém průmyslu je vytvoření vertikálně integrovaných holdingových struktur, ale tento přístup není vždy efektivní. V každém případě při analýze činností organizací na všech úrovních trhu je třeba vzít v úvahu vliv skupiny, jak možnou podporu, tak i redistribuci finančních zdrojů ve prospěch ostatních přidružených společností.

Průzkum účastníků trhu ErnstYoung

V prosinci roku 2012 prezentovala společnost ErnstYoung výsledky své vlastní studie ruského farmaceutického trhu.

Reforma farmaceutického průmyslu zahájená vládou v roce 2008 aktivně pokračuje. Rok 2012 byl poznamenán přijetím řady důležitých legislativních aktů, kterým se mění a opravují nedostatky stávajících odvětvových právních předpisů. Zároveň vláda udržuje politiku rozvoje domácího farmaceutického průmyslu a podpory ruského výrobce.

Komentář ErnstYoung z účastníků studie ukázal, že všechny posuzují vyhlídky na vývoj ruského farmaceutického trhu na úrovni nad průměrem (3,8 bodů na pětbodové stupnici). Slíbená podpora ze strany státu může ruským výrobcům poskytnout větší důvěru: jsou optimističtější ohledně svých prognóz a posuzují tržní výhled na 4,3 bodů. Je zřejmé, že důvěra ruských výrobců v pozitivní vývoj ruského trhu se zvýšila ve srovnání s výsledky studie ErnstYoung v roce 2010 (kdy byl tento ukazatel 3,8 bodu).

Současně zůstalo zhodnocení vyhlídek průmyslu zahraničními výrobci na stejné úrovni. Podle výsledků průzkumu účastníci průzkumu zaznamenali zvýšení jasnosti legislativního rámce. To nepochybně přispělo ke zlepšení současných odvětvových právních předpisů a zavedení změn legislativních aktů s cílem odstranit nejistoty.

Hlavním trendem roku 2011 lze nazvat vytvoření "farmaceutických klastrů". Tento proces probíhá jako součást implementace Strategie pro rozvoj průmyslu na období do roku 2020. Další významnou událostí v roce 2011, která se brzy dotkne farmaceutického trhu, bylo podepisování dokumentů o přistoupení Ruska k WTO.

Rusko je na 8. místě mezi největšími farmaceutickými trhy na světě

Ruský farmaceutický trh je jedním z deseti největších farmaceutických trhů na světě. Na konci roku 2011 se Rusko umístilo na 8. místě. Objem farmaceutického trhu v Rusku v roce 2011 dosáhl 824 miliard rublů. (Včetně DPH) v konečných spotřebních cenách, což je o 12% více než v roce 2010.

Obchodní segment ruského trhu v roce 2011 vykazuje vysokou míru růstu (+ 1%). Objem prodeje v roce 2011 činil v obchodním segmentu zhruba 468 miliard rublů. (16,0 miliardy dolarů). Hnací silou růstu trhu byla inflace (+ 8,8%) a přechod na dražší drogy.

Byl prodán 4,4 miliardy balíčků, což se téměř shodovalo s indikátorem roku 2010. Segment "farmaceutických parafarmaceutik" se v roce 2011 plně nevrátil na úroveň před krizí z hlediska růstu. Kapacita tohoto segmentu v roce 2011 činila 130 miliard rublů, což je o 10% vyšší než objem v roce 2010. Navzdory tomu lékárny aktivně rozvíjejí tento směr ve svém prodeji - takže výrobky pod vlastní značkou jsou vydávány především na neléčivých pozicích.

Veřejný sektor v roce 2011 vykazuje růst na úrovni 7%. Jedná se o jeden z nejstabilnějších segmentů farmaceutického trhu. Vzhledem k tomu, že jeho vývoj je způsoben rozpočtovými penězi. Podle výsledků roku 2011 bylo 84,7 miliard rublů vynaloženo na nákup léků pro privilegované kategorie občanů. Zvýšení oproti roku 2010 bylo o 4,7%.

Podle výsledků roku 2011 byla kapacita segmentu nemocničních nákupů 142 miliard rublů, což je o 9% vyšší než ukazatel roku 2010. Z fyzikálního hlediska je objem zakoupených léčiv přibližně 1 miliarda balení, což je také o 3% vyšší než v roce 2010.

Objem dovozu SFS do Ruska v roce 2011 činil 13,2 miliardy USD, což je o 11% vyšší než v roce 2010.

Největší výrobci

Ruský farmaceutický trh je orientován na dovoz. 76% drog v penězích, které spotřebovává obyvatelstvo, se vyrábí v zahraničí. Proto jsou první místa v ratingu výrobců obsazena zahraničními společnostmi:

 • Sanofi,
 • Novartis.
 • Třetím řádem je Pharmstandard - jediný domácí výrobce v TOP-20 vedoucím hráčem na ruském farmaceutickém trhu.

Distributoři

Význam velkoobchodní linky zůstává velmi vysoký vzhledem k geografickým zvláštnostem Ruska. Velcí distributoři udržují rozsáhlou síť poboček a zastoupení. Menší velkoobchodníci také začínají vytvářet rozvětvenou síť skladů (například FC Pulse, Empire-Pharma). Vedoucími v segmentu distribuce po výsledcích roku 2011 jsou "Sia Group" a "CV Protek". Jejich kumulativní podíl na trhu je 33%. Distributoři R-Pharm, BIOTEK rostou vysokou rychlostí.

Farmaceutické řetězy

2011 pro lékárenské řetězce se konalo pod znamením "optimalizace podnikání" ve světle nových legislativních a daňových předpisů. Největší transakcí roku je nákup skupiny firem A5 a investičního fondu Hi Capital ze státní sítě lékáren Mosoblpharmacia. Výsledkem bylo, že počet bodů získal síť na prvním místě (1370 lékáren). Podle obratu jsou největší sítě:

Farmaceutické řetězce v roce 2011 aktivně pokračovaly v rozvoji směru STM ("Private Label").

Druhým trendem byl přechod stávajících síťových bodů na formát diskontu.