Podnikatelský plán pro výrobu polyethylenových pytlů 2014

Podnikatelský záměr na výrobu polyetylénových pytlů je projekt, který by vytvořil podnik pro výrobu polyethylenových obalů pomocí moderních technologií.

Projekt lze považovat za standardní, jelikož použité zařízení umožňuje získat širokou škálu fólií a obalů z různých materiálů a pro různé účely. Produktivitu a strukturu výstupu lze také měnit změnou počtu kusů zařízení, organizováním práce na několika směnách, nákupem a uvedením do provozu zařízení, které vyrábí jiné druhy obalů a obalů.

Projekt může být zajímavý pro společnosti vyrábějící polyethylenové výrobky, které mají v úmyslu rozšířit sortiment výrobků, tiskové podniky, podnikatele, kteří chtějí organizovat výrobu polymery, firmy vyrábějící reklamní produkty.

Stabilní poptávka po produktech společnosti umožňuje realizaci projektu v téměř každé lokalitě s populací 200 až 1 000 tisíc lidí.

Klíčové charakteristiky projektu:

    • Velikost investic projektu činí 16 674,0 tis. Rublů;
    • Doba návratnosti - 2 roky;
    • Horizont plánování je 12 let;
    • Celková plocha pronajaté plochy je 300 m2;
    • Produktivita zařízení je asi 1 t polyethylenových sáčků různých typů za den;
    • Zaměstnanci - 15 osob;
    • Harmonogram práce je 2 směny, 21 pracovních dnů v měsíci.

Podnikatelský plán používá materiály:

- publikace průmyslových odborníků,

- analytické materiály ruských a zahraničních poboček,

- průzkumy průmyslových účastníků.

Podnikatelský plán je sestaven v souladu s normami mezinárodních organizací, jako jsou UNIDO a TACIS.

Jak otevřít průmyslovou výrobu plastových sáčků

Polyetylénové sáčky se používají všude: v supermarketech a obchodech, pro standardní a dárkové balení, pro skladování potravin a odstraňování odpadků.

Všechny oblasti použití plastových pytlů a neuvedení do seznamu. Již v těch dnech, kdy naši krajané upřednostňovali používání pytlů, byly polyetylenové sáčky pečlivě složeny a uloženy. Dnes plastová taška plní svůj hlavní účel - být jednorázovým prostředkem pro balení a pohodlnou přepravu výrobků. A to znamená, že poptávka po nich bude stabilní a pokles není předisponován.

Vedle zřejmých funkcí se balíčky staly účinným mobilním reklamním nástrojem - ve skutečnosti prakticky každá velká společnost, butik nebo supermarket má firemní balíček s logem společnosti, seznam služeb a kontaktních údajů, které jsou distribuovány jako dárek. A klient je potěšen a není příliš mnoho reklamy.

Analýza poptávky po výrobcích (plastové sáčky) a na trhu

Podle statistik je na domácím výrobním trhu dostatek výklenků, protože 20% výrobků z polyethylenu pochází od zahraničních výrobců. Současně hlavní konkurenti tuzemských podnikatelů jsou turecké a čínské výrobní pytle, které se vyznačují extrémně nízkou cenou a odpovídající kvalitou. Odtrhávací pera, ne zcela švové stehy, rotující dno jsou jen malý seznam "pochoutky" z nákupu těchto výrobků. Ale pro našeho spotřebitele byla cena vždy rozhodujícím faktorem, proto se taková konkurence odehrává, zejména v příhraničních oblastech.

To se však týká pouze přímého velkoobchodního prodeje hotových výrobků. Je mnohem výhodnější pracovat podle objednávky, uzavírat smlouvy o dodávce obalových materiálů a hotových obalů pro různé obchodní, průmyslové, stavební a zemědělské podniky. Zde platí pravidlo "pevného obrazu": žádná společnost, která se bude respektovat sebe, nenabízí kupujícímu zboží v nekvalitním obalu.

Výrobky z polyethylenu jsou v poptávce v každém regionu. Kromě toho, iv případě, že velkou továrnu již ve vašem městě působí, střední a malé podniky si svobodně hledají své místo tím, že prozkoumají návrhy konkurentů. Druhy plastových sáčků, tam je mnoho: balíčky „banán“, „Mike“, pytle na odpadky, dárkové tašky, propagační obaly s logem, jednovrstvé, vícevrstvé, různých velikostí, barev a tvarů. Úkolem podnikatele je nalézt výrobky s nejvyšší poptávkou nebo zabírat výklenky, které nejsou pokryty jinými výrobci.

Volba strategie a právní registrace podnikání

Otevírání výroby polyethylenových sáčků může probíhat dvěma způsoby:

 • výroba celého cyklu (od výroby filmu po uvolnění obalů všech konfigurací);
 • částečná výroba (od nákupu hotového filmu, kreslení obrazů, řezání do forem s následným pájení).

Zvažte plný cyklus jako slibnější typ podnikání. I když kapitálová investice takového podniku bude vyžadovat více, příležitosti k prodeji, rozmanitost výrobků a v důsledku toho i ziskovost budou mnohem vyšší. Kromě toho se takový podnik může stát dodavatelem hotového filmu pro výrobu neúplného cyklu.

Možnosti použití hotového filmu:

 • univerzální obalový materiál,
 • stavební izolace,
 • materiál pro skleníky, skleníky a další potřeby zemědělského sektoru,
 • ochrana proti znečištění během stavebních nebo opravárenských prací.

Optimální organizační forma pro výrobu polyethylenových výrobků je právnickou osobou zjednodušeného daňového systému.

Při registraci podniku musíte zadat následující kódy OKVED:

 • 25.2 - Výroba plastových výrobků
 • 25.22 - Výroba plastových obalových předmětů
 • 51.47 - Velkoobchod s ostatními spotřebními nepotravinami.

Chcete-li začít obchod, budete potřebovat certifikát pro výrobu, povolení získané v místní správě, sanitárně-epidemiologické a environmentální služby, energetický dohled, požární ochranu. Výroba fólie pro polyethylenové pytle musí splňovat požadavky normy GOST 10354-82 (certifikace potravinového filmu je povinná pro potvrzení každé 3 měsíce). Ale abyste získali takový certifikát, měli byste začít technologická linka (samozřejmě po obdržení všech povolení k výrobě) a vzorků obdržených pro odborné poradenství.

Místnost pro výrobu plastových sáčků

Výroba polyethylenového filmu se týká výroby škodlivé pro životní prostředí, takže existuje řada konkrétních požadavků na výběr místnosti:

 • výrobní dílna nebo mini-továrna musí být umístěna v průmyslové nebo příměstské nebytové zóně;
 • přítomnost napájecí a odsávací ventilace, ovládání topení a vlhkosti v prostorách obchodu a ve skladu;
 • třífázové elektrické připojení, uzemnění napájecích prvků - výška stropu nejméně 8 m (výška vytlačovacího stroje

6 m), vnitřní dekorace stěn, podlaha, strop - z nehořlavých materiálů;

 • umístění výrobního zařízení v prostorách dílny musí být v souladu s normou GOST 12.3.002-74;
 • dostupnost protipožárního systému, možnost bezpečné evakuace v případě požáru;
 • Organizace pracoviště musí být v souladu s požadavky GOST 12.2.061-81 a 12.3.002-74 a ergonomickými vlastnostmi podle GOST 12.2.033-78, 12.2.032-78.
 • Je třeba si pokoj v 300 čtverců, která se bude rozdělena do tří částí, které přizpůsobit složité zařízení: výrobní haly (180 m 2), skladování surovin a hotových výrobků (80 m2), kancelářské a výstavní síně (40 m).

  Zařízení pro výrobu plastových pytlů

  Pro výrobu polyethylenového filmu s následnou tvorbou obalů je plánováno zakoupení výrobní linky sestávající z následujících zařízení:

  1) Extruder - konvertor granulí surovin na fólii (šířka 300-550 mm, tloušťka - 0,009 - 0,10 mm), metoda vyfukování zdola nahoru. Produktivita - 40 kg / h;

  2) Flexotiskový stroj - pro tisk obrázků, log a jiných obrázků;

  3) Stroj na výrobu plastových svorek pro balení;

  4) Multifunkční zařízení, s vestavěným řezacím lisem, vybavený servoměrem, fotosenzorem, dopravníkem, termo-jehly a umožňuje vyrábět balíčky různých úprav, vč. "Tričko", "banán", tašky s dvojitým spodním ševem, pytle na odpadky, obaly pro výrobky s plastovými sponkami atd.

  Náklady na technologickou linku s dodávkou, úpravou, školením personálu a uvedením signálu do provozu jsou 3 840 000 rublů.

  Kromě strojů se plánuje nákup kancelářských, výstavních a skladových zařízení (regály, boxy, boxy, stoly, stojany) pro umístění surovin, hotových výrobků a zařízení pro pracovní místa pro zaměstnance. Náklady na dodatečné vybavení workshopu činí 60 000 rublů.

  Suroviny pro výrobu polyetylénových sáčků

  Polyethylenová fólie je vyrobena z prvotřídních polymerních granulí nebo je recyklována.

  Používají se dva druhy surovin:

  • HDPE (nízkotlaký polyethylen, GOST 16338-85), pro kontakt s volnými a suchými výrobky;
  • LDPE (vysokotlaký polyethylen, GOST 16337-77), určený k balení potravin).

  Nejlevnější suroviny, uznávané jako jihokorejský granulát (

  380 dolarů za tunu), ale existuje mnoho dalších typů domácí či zámořské výroby, s cenovým rozmezím od 420 do 750 dolarů za tunu. K výrobě barevného filmu se do suroviny přidávají speciální barviva (15-50 USD za 1 kg).

  Kdy výroba pytlů na odpadky nebo jiných typů fólií pro nepotravinářské účely je možné použít sekundární granulát, který je mnohem levnější, protože je vyroben z polyethylenového odpadu, ale kvalita takové suroviny je odpovídajícím způsobem nízká.

  Technologie výroby polyetylénových pytlů

  1. Polymerní pelety se nalijí do formy extruder bunker, kde jsou dopravovány šnekovým dopravníkem. Zde se teplota udržuje od 180 ° C do 240 ° C a jak se granule pohybují, zahřívají a taví se do homogenní hmoty. V důsledku vytlačování je vytvořena polyethylenová fólie ve formě trubice (pouzdra). Jeden extrudér umožňuje speciální úpravu fólie různé tloušťky a šířky.

  2. Polyetylénová "trubka" se postupně ochladí a pak se rozvinou válce.

  3. Objímka je řezána automatickým nožem tak, aby byly získány dva identické proužky o požadované šířce.

  4. Stroj navíjecí fólie natočí film na válce (odřezky jsou baleny samostatně, pro recyklaci). Jakmile šířka válce dosáhne nastavené velikosti, roller je posunut zpět operátorem a další se začne navíjet. A tak do konce natočeného filmu.

  5. Nakreslete obrázek. Barva se zředí alkoholem a neustále se mísí, aby nedošlo ke ztrátě viskozity.

  6. Pomocí dávkovače se barvivo dostává na speciální inkoustové válečky, které vytvářejí tisk výkresu. Po tisku se film opět zroluje.

  7. Hotový válec vstoupí do stroje na výrobu pytlů, kde se vytvoří šablona budoucích obalů, je vybrán spodní sklo.

  8. Kleymovochny dělá tiskové otvory pro rukojeti (počet řezů „dres“ uřízne v horní části plastového zipu pro uchycení - záleží na šabloně).

  9. Svařovací plocha spojuje okraje, které jsou utěsněny zahřátím na 180 ° C. Hotové obaly jsou tvořeny do balení po 100 kusů.

  10. Kontrola kvality. Ověření spojovacích a upevňovacích spojovacích prvků.

  Podnikatelský plán pro výrobu polyetylénových sáčků

  Cena za výrobu polyethylenových pytlů se vypočítá pro každou objednávku jednotlivě, protože kromě ceny použitých granulí závisí na řadě dalších faktorů:

  • velikost, tvar, návrh obalu,
  • hustota filmu,
  • Přítomnost opevněného držadla a spodního záhybu,
  • barevný tisk (počet zabarvení, oblast obrazu, přítomnost složitých zarovnání, jednostranný, oboustranný tisk atd.).

  Vezměte výpočet produkce návratnosti podnikatelského záměru bílého neprůhledného obalu vyseknutého rukojeť, šířka 40 cm, výška 60 cm a boční záhyby 16 mikronů.

  Primární cena takového obalu vyrobeného z HDPE pelet je 0,13 kopecks, zatímco velkoobchodní prodejní cena je 0,70 kopecks. Vzhledem k tomu, že výrobní kapacity umožňují vyrábět cca 70 ks / minutu, v jedné směně a 22 pracovních dní, bude zisk je: 60 minut * 8 hodin * 22 rublů / den * 70 jednotek (0,70 - 0,13) = rublů. 421 344 rublů / měsíc.

  Výdaje:

  • pronájem výrobní haly (300 m 2 * 150 rublů / m 2) = 45 000 rublů za měsíc,
  • elektřina - 8 000 rublů za měsíc,
  • topení (po dobu 6 měsíců v topné sezóně, rozdělených na stejné části za všechny měsíce roku),
  • voda a další služby - 12 000 rublů / měsíc,
  • plat zaměstnanců (6 osob: ředitel, účetní, technolog, 3 pracovníci) - 128 000 rublů / měsíc.
  • daň z příjmu (15% zisk po odečtení nákladů) - 34 252 rublů měsíčně.

  Celkové náklady: 227 252 rublů / měsíc.

  Čistý příjem: 421 344 - 227 252 = 194 092 rublů / měsíc.

  Výpočet ziskovosti:

  Počáteční investice (3 930 000 rublů):

  • nákup vybavení - 3 840 000 rublů.,
  • dodatečné vybavení - 60 000 rublů.
  • náklady na dokumentaci výroby (otevření advokátní kanceláře, získání potřebných povolení a osvědčování výrobků) - 30 000 rublů.

  S odhadovaným ziskem 194 092 rublů / měsíc bude počáteční investice splacena za 1 rok a 9 měsíců.

  Mějte na paměti, že v srdci výpočtů byla jedna z nejjednodušších variant hotového výrobku, ale vše závisí na poptávce a prodejních příležitostech ve vašem regionu. Například prodejní cena barevných obalů se stejnými parametry bude vyšší o 15%, přičemž jeden centrální jednobarevný obraz - o 34% (se zvýšením primárních nákladů o 5 a 10%). Kromě toho může společnost přijímat objednávky na výrobu balíků LDPE nebo HDPE pro jednotlivé modely a ziskovost těchto projektů je mnohem vyšší.

  Názory a hodnocení

  NA TRHU POLYETYLÉNOVÝCH BALENÍ

  Je v současné době slibná, že vyrábí pytle z koextruzních fólií s mezivrstvovým potiskem nebo že trh potřebuje levné výrobky? - Newchemistry mluví s výrobci plastových sáčků.

  Nové chemie : Jaké balíčky vyrábíte?

  NTP "Obaly", Petrohrad: Vyrábíme tašky z koextruzní fólie a koextrudované vrstvené fólie.

  Společnost "Technopack", Petrohrad: Vyrábíme obaly z pěti a sedmi vrstev koextrudovaného a laminovaného filmu.

  ZAO Tiko-Plastik, Dzerzhinsk: Vyrábíme tašky s děrovacími a smyčkovými úchyty z třívrstvého laminátu a PVD.

  Společnost "Industry Pack", Moskva: Naše společnost vyrábí tašky z koextruzí a laminovaných fólií.

  Nové chemie : Vyrobíte takový film sami nebo ho koupíte od výrobců jiných výrobců?

  NTP "Obaly", Petrohrad: Film natáčíme sami o sobě. Má tři vrstvy a je vyroben z vysokotlakého polyethylenu.

  Společnost "Technopack", Petrohrad: Film, který jde dále pro výrobu pytlů, se vyrábí na extruzních rostlinách.

  ZAO Tiko-Plastik, Dzerzhinsk: Ano, sami vyrábíme film pro naše balíčky.

  Společnost "Industry Pack", Moskva: Balíčky, které vyrábíme z filmu vlastní výroby.

  Nové chemie : Jaké balíčky jsou na ruském trhu více poptávané?

  NTP "Obaly", Petrohrad: Balíčky se zesílenými rukojetími jsou více náročné. A obecně vše závisí na jejich použití. Například pro reklamu jsou nejčastěji používány balíčky s perforací.

  Společnost "Technopack", Petrohrad: Obaly z koextruzního filmu jsou více náročné, vzhledem k těmto objemům výroby je dvakrát větší než objem laminovaného filmu pro obaly.

  ZAO Tiko-Plastik, Dzerzhinsk: Nejčastěji jsou požadovány balíčky se zesílenými rukojetí, protože jsou odolnější.

  Společnost "Industry Pack", Moskva: Nejžádanější balíčky s děrovacími úchyty, protože jsou odolnější.

  Nové chemie : Jak byste popsali hlavní problémy v oboru?

  NTP "Obaly", Petrohrad: Problém spočívá v vysokých cenách surovin.

  Společnost "Technopack", Petrohrad: Velkou konkurencí a vysokými cenami surovin jsou hlavní problémy v této oblasti.

  ZAO Tiko-Plastik, Dzerzhinsk: Hlavní problémy v průmyslu jsou vysoké ceny surovin.

  Společnost "Industry Pack", Moskva: Ceny surovin způsobují hlavní problém této výroby.

  Nové chemie : Je tento směr výroby filmů pro sliby slibný?

  NTP "Obaly", Petrohrad: Ano, taková výroba je slibná. Na tomto trhu existuje vysoká konkurence, která závisí na výrobním chodu.

  Společnost "Technopack", Petrohrad: I přes skutečnost, že v této oblasti existuje značná konkurence, je produkce takových filmů velmi slibná. I v případě, že balíčky nejsou na trhu poptávané, pak z našich filmů můžete vyrobit obalové materiály různých typů.

  ZAO Tiko-Plastik, Dzerzhinsk: Nejslibnější směr - balíčky ve formě filmů. Přesněji, výměna obalů fólií pro balení.

  Společnost "Industry Pack", Moskva: Výroba koextruzních fólií je velmi slibná, protože může být použita v různých typech balení.

  Se současnou situací a prognózou vývoje ruského trhu s obalovými filmy se lze seznámit se zprávami Akademie pro průmyslové trhy:

  "Trh s mléčnými filmy v Rusku".

  Přezkum trhu s obaly

  1. ÚVOD

  Podle jedné z navrhovaných definic je obalem předměty, materiály a přístroje používané k zajištění bezpečnosti zboží a surovin během skladování, pohybu a používání.

  Funkce balení jsou následující:

  Zachování vlastností zboží po jeho výrobě

  Kompaktnost a pohodlí při přepravě

  Reklama zboží a informování spotřebitele o vlastnostech výrobku, jeho složení, skladovatelnosti a podobně

  Pro výrobu obalů lze v závislosti na účelu použití použít téměř jakýkoliv materiál: dřevo, kov, plast, papír, lepenka, sklo. Nicméně nejoblíbenější v moderním obchodě je obal kartonových a polymerních materiálů (plastů). Trhy s těmito druhy obalů jsou nejdůležitější pro průmysl jako celek. V této studii se jedná především o segmenty z vlnité lepenky a ohebné (plastové) obaly.

  2. ANALÝZA TRHU

  V souvislosti s neustálým nadšením pro maloobchodní obrat ve světě roste i trh s obaly. Na konci roku 2015 svět spotřeboval přibližně 225 milionů tun balených výrobků, zatímco v roce 2000 spotřeba činila 150 milionů tun. Největším spotřebitelem je Čína, objem obalového trhu, který v roce 2015 činil 68 milionů tun; objem ruského trhu ve stejném roce byl odhadován na 4,6 milionu tun. Do roku 2030 se předpokládá, že se trh zvýší o 30%.

  Obalový trh, stejně jako prakticky všechna ostatní odvětví ruského hospodářství, byl výrazně ovlivněn obtížnou ekonomickou a geopolitickou situací v posledních několika letech. Negativní politická situace na mezinárodní scéně, dopad západních sankcí v letech 2014-2015. vedlo k oslabení rublu a snížení počtu sektorů národního hospodářství. Do konce roku 2016 se situace začala do jisté míry stabilizovat, ceny ropy rostly, což vedlo k určitému posílení rublu. Avšak reálný disponibilní příjmy nadále zmenšovat, Rusové se stěhují do chování modelové úsporné (který bude pracovat po dlouhou dobu po hospodářském oživení), snížená maloobchod, což má přímý vliv na pokles poptávky po obalových materiálů. Zároveň posilování rublu pomohlo stabilizovat vývozní ceny a zajistilo jisté zvýšení poptávky po obalech. Negativní dopad na odvětví je způsoben vysokými úrokovými sazbami z úvěrů, snížením objemu úvěrů, nárůstem nákladů a snížením ziskovosti výrobců obalů.

  Obrázek 1. Výroba vlnitých výrobků v Rusku v roce 2016, milion m 2

  Objem prodeje krabic a krabic z vlnité lepenky v Rusku v roce 2016 vzrostl oproti roku 2015 o 4,1%, nebo o 186 milionů m 2. Objem prodeje komoditní vlnité lepenky klesl současně o 4,1% (41 milionů m 2). Obnova nejvýznamnějšího segmentu (boxy a krabice) umožňuje mluvit o obnově výroby vlnité lepenky jako celku. Faktory obnovy zahrnují:

  Změna spotřebitelských preferencí

  Marketingové polohování (obalové materiály vyrobené z přírodních materiálů se stávají populárními)

  Zvýšení vývozu v řadě průmyslových odvětví, které přispěly k nízké míře rublu

  Vliv nízké báze v nepotravinářském průmyslu

  Se snížením maloobchodu v peněžním vyjádření (-5,7% v roce 2016) rostla skutečná spotřeba v některých odvětvích. Například, zvýšené spotřebě: nápojů, tabákových výrobků o 2,4%, farmaceutické přípravky na 4,4%, čisticích prostředků, parfémy a kosmetické produkty 8,7%, sanitární zboží 23,4%, spotřebiče 4, 7%.

  Podle Rosstata, vedoucí růstu ve střední FD 2016 v Moskvě roku jsou (46000000 m2) Lipetsk (34500000 m2) Belgorodskaia (13400000 m2) Tverská (13,2 milion m 2), oblast Jaroslavl (+6,0 mil. m 2). Pokles objemů výroby zaznamenaly kraje Kursk, Smolensk a Tula. Ve vedení Volga FD stanoveny pro Bashkortostan (+ 25%), RT republika (+ 12%) a Nizhegorodskaya oblast (+ 13%); ukazatele Republiky Mariy-El, Perm Krai a Saratovské oblasti klesaly. Celkově pro federální okres byl nárůst o 6%. V růstu Northwest FD předáci Vologod (+ 34%) a Leningrad (+ 5%) v prostoru a především výroby snížil Kaliningrad (-24%) a Arkhangelsk (-76%) oblastí. V jižní FD Nejvíce vzrostly Astrakhan oblast (+ 8%), a největší pokles - Volgogradskaia oblast (-75%). NWFD obecně zvýšila produkci o 2%, SFD se snížila o 3%.

  V září 2016 dosáhlo průměrné využití kapacity v segmentu vlnité lepenky 80%. Současně je rozpětí hodnot v rozmezí od 42% do 109%.

  Obrázek 2. Dynamika cen za vlnité výrobky, 2016, rublů / m 2

  Ve struktuře tvorby cen se sleduje růst cen hotových výrobků ve dvou až dvou rublech od integrovaných a neintegrovaných účastníků trhu. Neintegrovaní hráči udržovali ceny na úrovni vyšší než 21 rublů na metr čtvereční, zatímco integrované hráči zadržovali ceny na úrovni 19 rublů na metr čtvereční. Integrovaní prodejci odpadového papíru v porovnání s očekáváním vyšších cen za odpadový papír, chemikálie, nižší tarify, sledují politiku zvýšení cen, aby se udržovala ziskovost podniku na požadované úrovni. Neintegrovaní hráči, kteří čelí silné konkurenci integrovaných firem, jsou nuceni zvyšovat ceny na minimum, obětovat ziskovost a ziskovost. Podle odborníků bychom měli očekávat určité snížení mezer v cenách a pokles výnosu v průměru v průmyslu.

  Obrázek 3. Dynamika cen komoditních kartonů, 2016, tis. Rublů / t

  Nabídky franšíz a dodavatelů

  Obrázek 4. Výroba obalových desek, 2016, tis. Tun

  Celkový objem produkce kontejner deska v Rusku v roce 2016 se odhaduje na 1738 tisíc tun celulózy lepenky (růst ve srovnání s loňským rokem - 3,1%).. a 2036 tun sběrového papíru lepenky (nárůst o 12,1% ve srovnání s minulým rokem). Proto objem vývozu odhaduje na 49% celkové celulózové lepenky a sběrového papíru nižší než 1%.

  Obrázek 5. Podíl recyklovaného papíru a polokulózové lepenky na celkovém objemu výroby kontejnerů,%

  Bilance trhů s celulózovými a odpadními kartonovými kartony v Rusku do konce roku činila 66 a 16 tisíc tun. I přes roční saldo bilance došlo ve druhé polovině roku k výraznému nedostatku nabídky kvůli sezónnímu nárůstu poptávky a celkovému růstu trhu s obaly.

  Odpadový papír, který je surovinou pro výrobu recyklovaných desek, vykazuje také celkový roční saldo přebytku. Vzhledem k zákazu vývozu odpadního papíru během prvního čtvrtletí roku 2016 a jeho stabilní produkci došlo k poklesu cen tohoto typu výrobku. Obnovení vývozu ve druhém čtvrtletí pomohlo situaci stabilizovat.

  V první polovině roku 2016 bylo poznamenáno předbíhat tempo snižování nákladů ve srovnání s celkovou dynamiku cen, v důsledku čehož odpadní papír výrobci Obalový byli schopni do určité míry zvýšit svou ziskovost. Ve druhé polovině roku se však kvůli rostoucím cenám odpadového papíru a chemických látek výnosy snížily.

  Do konce roku 2016 se trhy s vlnitými výrobky, obalovými kartony, odpadním papírem odhadují jako vyvážené. Trendy vývoje trhu odhadují výrobci a tržní experti jako pozitivní. Cenová stratifikace však vytváří příznivější pracovní podmínky pro integrované výrobce.

  Podle prognóz odborníků na rok 2017 je třeba očekávat:

  Růst HDP o 0,6%, růst průmyslu - 1,1%

  Částečné navrácení kupní síly obyvatelstva a efektivní poptávka v důsledku růstu platů (+ 1,2%) a reálného disponibilního důchodu obyvatelstva (+ 0,7%)

  Zvýšení obratu maloobchodu o 1,1%

  Všechny tyto faktory podle očekávání budou mít pozitivní dopad na dynamiku poptávky. Podle odborníků bude objem výroby vlnitých výrobků v roce 2017 5 750 - 5 850 milionů m 2, což je o 1,9 - 3,5% více než v roce 2016. Produkce krabic a krabic se zvýší ve stejném rozsahu - 1,9 - 3,5% a uvolnění komoditní vlnité lepenky - o 1,9 - 4,0%. V roce 2017 se plánuje řada projektů na výstavbu a modernizaci výrobních kapacit hlavních aktérů na trhu, což může vést ke snížení výrobní kapacity, ke zvýšení konkurence, což vytvoří možnost dalšího snížení ziskovosti výrobců. Předpoklady pro sestavení takové předpovědi jsou:

  Současná dynamika spotřebitelského trhu v roce 2016

  Změna struktury spotřeby domácností

  Další nárůst dovozní náhrady

  Zvýšení objemu vývozu balením spotřebitelů

  Podle prognóz bude celkový objem výroby kontejnerů v Rusku v roce 2017 činit 3 976 tisíc tun, což je o 5,6% více než v roce 2016. Produkce celulózových surovin vzroste o 4,0% na 1 807 tis. Tun, papírového odpadu - o 6,5% na 133 tis. Tun.

  V souvislosti s poklesem solventnosti jak obyvatelstva, tak spotřebitelů obalů se očekává nárůst poptávky u více jednorázových odpadních produktů. Pokud by v roce 2010 byl podíl recyklovaných obalů z vlnité lepenky v celkové struktuře trhu o 55%, pak by se měl do konce roku 2017 očekávat nárůst na 71%.

  Trendy pro rok 2017 lze shrnout takto:

  Trh vlnitých výrobků a souvisejících trhů vstoupí v roce 2017 ve vyváženém stavu

  Formát stanovení cen zůstává nejasný; zvýšení cen může být nepředvídatelné

  Předpovídá se uvedení nových výrobních kapacit do provozu, což povede k obecnému poklesu výrobní zátěže a přísnější konkurenci

  Cenová konkurence integrovaných a neintegrovaných hráčů povede k poklesu ziskovosti všech účastníků trhu

  Současně, aby byla zajištěna investiční přitažlivost odvětví, je nutné zvýšit ziskovost podnikání v této oblasti

  Flexibilní trh s obaly v Rusku v roce 2016 pokračoval v rozvoji. Navzdory zprávám některých hráčů o poklesu poptávky ve srovnání s rokem 2015 dochází v prvním čtvrtletí roku 2016 k celkovému růstu trhu o 10% a ve druhém čtvrtletí o 2-3%. Použití polymerních obalových materiálů v potravinářském průmyslu se vyvíjí velmi rychle. Podle odborníků až 70% poptávky po flexibilních obalech spadá přesně ze strany potravinářského průmyslu.

  Objem světového trhu plastových obalů z plastických hmot z pevných plastů je plánován na rok 2017 na úrovni 5,4 miliardy dolarů. Předpokládaný objem trhu flexibilních obalů do roku 2020 činí 248 miliard dolarů.

  Poslední roky jsou poznamenány vznikem řady inovativních řešení, jako jsou plastové plechovky. V blízké budoucnosti se očekává významné přerozdělení světového trhu směrem k tomuto konkrétnímu typu obalů. Jednou z výhod tohoto balíčku je jeho plná kompatibilita s tradičním zařízením pro konzervování a nevyžaduje dodatečné náklady na přestavbu provozního průmyslu.

  Nabídky franšíz a dodavatelů

  Dalším trendem na světovém trhu flexibilních obalů je takzvané "inteligentní" balení, které je vybaveno prostředky pro získání dodatečných informací o výrobku spotřebitelem. Nejjednodušší verze je QR kód. Dalším typem "inteligentního" balení jsou RFID tagy, pomocí kterých můžete uspořádat interakce kuchyňských spotřebičů a potravin (sledování data exspirace, dostupnost potřebných produktů v kuchyni apod.).

  Po mnoho let se trh obalů jako celku, a zejména flexibilní obaly, prokázal silnou konkurenci a výrazný přebytek nabídky nad poptávkou. Nicméně v roce 2015 byla situace, pokud jde o využití kapacity a ziskovost, v posledních letech nejlepší.

  Podle odborníků od roku 2014 vykazuje trh s obaly (spolu s potravinářským a obranného průmyslu) stabilní růst. Důvodem jsou různé programy dovozní náhrady, oslabení rublu a růst vývozu.

  Růst trhu flexibilních obalů v roce 2015 činil přibližně 10-12%. Vyšší tempo růstu bylo teprve počátkem 2000 - 25%, ale pak bylo vyvoláno devalvací 1998. Rovněž je třeba si uvědomit, že pro trh, který se prakticky zvětšuje od začátku, je velké procento růstu normální vzhledem k malým objemům trhu ve fyzickém vyjádření.

  Podle výsledků roku 2015 byla kapacita trhu flexibilních obalů (s potiskem) 440 tis. Tun. V peněžním vyjádření může objem dosáhnout 125 miliard rublů.

  Obrázek 6. Struktura trhu s flexibilními obaly, Rusko, 2015,%

  Důležitým faktorem v rozvoji flexibilních obalů trhu byl nedostatek příležitostí k rozšíření a modernizace výrobních zařízení (především Tiskařské stroje) vzhledem k nízké dostupnosti finančních prostředků - vysoké úrokové sazby z úvěrů, snížení úvěrových programů a státních dotací. S viditelnou negativní stránkou tohoto faktoru nebyl jeho vliv jednoznačný. Maximální využití kapacity vedlo k přebytku poptávky nad nabídkou, což vytvořilo příznivé podmínky pro rozvoj účastníků trhu a také umožnilo zvýšení cen. Růst cen má na oplátku kompenzovat nárůst cen surovin a udržet ziskovost na přijatelné úrovni.

  Trendy ve vývoji trhu s obaly v Rusku

  Trendy ve vývoji trhu s obaly v Rusku

  Obalový průmysl v Ruské federaci je tvořen pouze asi 20 let a za toto relativně krátké období dosáhl významného úspěchu. Ruský trh s obaly se nyní stal jedním z největších dynamicky se rozvíjejících sektorů ekonomiky. Světová organizace pro balení (WPO) ji klasifikuje jako deset největších na světě.

  V letech před krizí se obrat na ruském trhu s obaly zvýšil o 10-12%. Během krize v letech 2008-2009. kdy se celkové ukazatele ruské ekonomiky zhoršily o více než 10%, ztráty na trhu s obaly činily ne více než 6%. V roce 2010 obrat trhu s obaly překročil hranici 14 miliard dolarů a letos se stále zvyšuje.

  Indexy růstu výstupu v hodnotovém vyjádření a ve fyzickém objemu obalů v Rusku (2007-2012)

  Index růstu výkonů v hodnotovém vyjádření

  Index růstu objemů výroby ve fyzickém objemu

  V devadesátých letech minulého století byly v centrální oblasti vyráběny hlavní objemy obalových materiálů a výrobků. V posledních letech se vyznačuje aktivním rozvojem výroby obalů v federálních oblastech Volhy, jižní, uralské a sibiřské oblasti. Existuje přiblížení umístění kapacit pro výrobu obalů hlavním spotřebitelům. Důležitou roli v tom spočívala přechod velkých, včetně nadnárodních společností - spotřebitelů, na obaly vyráběné domácími podniky.

  Tento trend se projevuje v expozici mezinárodní výstavy RosUpack. S celkovým růstem o 20% v počtu ruských společností, které produkují obalových materiálů, výrobků a zařízení vystavených své výrobky na výstavě RosUpack za posledních 10 let se počet vystavovatelů, která se nachází v různých federálních okresů změnily takto:

  Je typické, že tyto změny, ke kterým došlo před krizí a po ní, se od sebe navzájem značně liší.

  Celkový nárůst počtu vystavovatelů na výstavě RosUpack včetně zahraničních výrobců obalů byl v roce 2012 ve srovnání s rokem 2002 o 40%. Aktivita zahraničních balení rostla rok od roku - jejich počet za deset let vzrostl téměř o 80%. Současně se zvýšil podíl obalů na ruských obalech vyráběných domácími podniky. Důvodem je především rostoucí atraktivita ruského trhu s obalovými materiály, stejně jako podpora řady zahraničních zemí za účast výrobců obalů na ruských výstavách. Ale, bohužel, musíme také zaznamenat určitý pokles v "výstavní" činnosti ruských podniků.

  V období krize a po krizi se v obalovém odvětví uskutečnily významné strukturální a kvalitativní změny. Mnoho společností - spotřebitelé revidovali svůj postoj k obalům a usilovali o snížení nákladů. To značně ovlivnilo kvalitu surovin použitých při výrobě obalů, snížilo požadavky na konstrukci. Pokud do roku 2008 převládla struktura použitých obalů na ruském trhu karton a papír, pak se od roku 2009 dostaly do popředí polymerní obaly.

  Struktura výroby a spotřeby v Rusku balení z různých materiálů %%

  V současné době

  Karton a papír

  Balení z kovu

  Balení dřeva a jiných materiálů

  Jedním z nejdůležitějších trendů charakterizujících současný stav domácího obalového průmyslu je rozšíření výroby a její integrace. Stále více podniků rozšiřuje technologie používané v jejich činnostech, snaží se pokrýt celý cyklus výroby obalů. To vám zejména umožňuje přilákat další investice do rozvoje výroby obalů.

  Během posledních 10-12 let se v Rusku objevilo značné množství podniků vybavených nejmodernějšími zařízeními, které měly všechny prostředky kontroly jakosti surovin a použitých hotových výrobků, stejně jako vysoce kvalifikované pracovníky. Na obalovém trhu vznikla vážná hospodářská soutěž, a to jak u výrobců jednoho typu obalů, například z vlnité lepenky, tak i mezi jednotlivými druhy. Návrhy několika typů obalů překračují poptávku po nich. Současně výrobci obalů působí na vysoce monopolizovaném trhu s surovinami (lepenka, polymery). Množství surovin, které nejsou v Rusku vyráběny nebo dodávány v nedostatečném množství, jsou podniky zabývající se obalovým průmyslem nuceny dovážet. Vysoká dovozní cla (až 15%) na mnoho druhů surovin významně snižuje jejich účinnost a konkurenceschopnost vůči zahraničním dodavatelům obalů. Vstup Ruska do WTO, do jisté míry může doznat změn, ale dynamika změn v odhadovaném dovozních cel na hotové obalových předmětů a množství surovin potřebných k jejich výrobě, nevzbuzuje optimismus při řešení otázek, které vyvstaly.

  Jedním z nejdůležitějších faktorů, které určují další růst trhu s obaly, je zvýšení produkce v průmyslových odvětvích, které spotřebovávají většinu obalových materiálů a výrobků. Nejprve se jedná o odvětví potravinářského průmyslu, které používají mezi 60% a 85% většiny typů obalů. Zvýšení objemu výroby svých produktů a rozšiřování sortimentu poskytuje „Strategie rozvoje potravin a zpracovatelského průmyslu Ruské federace do roku 2020“, vyvinutý Ministerstvem zemědělství Ruské federace a byl schválen v roce 2012 ruská vláda.

  Podíl baleného zboží se i nadále zvyšuje v průmyslových odvětvích, které dříve své výrobky prakticky nezabíraly. Jedná se o stavební materiály, náhradní díly, hardware a mnoho dalšího. Rybí průmysl má značný potenciál v rozšiřování obalů a balení, zatímco má nízké ukazatele výstupu v balené a zabalené podobě. Trh přináší větší nároky na obaly, které brání výrobě a prodeji padělaných výrobků, stejně jako balení farmaceutických výrobků. Pro zástupce těchto průmyslových odvětví bude výstavou Rosupak2013 a jeho podnikatelským programem vytvářet základnu pro nová efektivní řešení obalů, čímž se zvýší jeho konkurenceschopnost.

  Mezi nejdůležitější trendy, které určují vývoj trhu s obaly, patří následující:

  · Zvýšit výrobu a použití obalových materiálů, které poskytují zvýšenou trvanlivost výrobků balení v modifikované oblasti, použití vysokorychlostního balení a plnicí stroje (vícevrstvé polymerní fólie s vlnitou microprofile, vysoce kvalitní skleněné nádoby);

  · Vývoj výroby obalů s programovatelnými vlastnostmi;

  · Rozšíření využití tepelně tvarovaných obalů, smršťovacích a roztažných fólií;

  · Dokonalost designu balení;

  · Sociální změny: růst kupní síly obyvatelstva, touha po zdravém životním stylu, úspora času na vaření a konzumaci potravin, vytváření sociálních skupin;

  · Demografické změny: stárnutí obyvatelstva, pokles počtu rodin, nárůst počtu jedinců, migrace;

  · Vývoj maloobchodu, pokles podílu prodejů zboží na otevřených trzích, růst síťového obchodu a používání značek;

  · Vývoj inovačních technologií, včetně nanotechnologie, ve výrobě a použití obalů;

  · Dokonalost systémů přepravy a skladování baleného zboží;

  • vypracování legislativy "balení" týkající se výroby a používání obalů;

  · Zpevňování environmentálních norem a požadavků v oblasti balení.

  Tyto trendy se odrážejí v expozicích průmyslových výstav a RosUpack 2013 nebude výjimkou.

  Současné ekonomické podmínky, na jedné straně, poskytne výrobce obalových materiálů a výrobků určených nové příležitosti, na druhé straně - vyžadovat značné optimalizaci svých činností. Musíme se zabývat otázkami, jako je vytváření ekologických a bezpečných materiálů s možností recyklace, zvýšit ochranné a bariérové ​​vlastnosti obalu, aby byly splněny současné podmínky skladování a spotřeby produktů, snížení hmotného obalu.

  V současné době zaujímá ruský spotřebitelský trh 12. místo na světě. Hlavní segment spotřebitelského trhu - potraviny jsou stále daleko od saturace. Průměrná spotřeba balených potravin dosahuje 170 kg na jednoho obyvatele a zde Rusko zaostává za vyspělými evropskými zeměmi, kde tato hodnota přesahuje 250 kg. Současně se objem spotřeby balených potravinářských výrobků v roce 2011 zvýšil o téměř 12% a podle prognóz do roku 2015 bude nárůst průměrně o 11% ročně. Takový růst, stejně jako změny spotřebitelského chování obyvatelstva, povedou k dalšímu rozvoji ruského obalového průmyslu ve všech jeho oblastech.

  Národní konfederace balení

  Oznámení o nákupu a prodeji zařízení si můžete prohlédnout na adrese:

  Diskutujte o výhodách značek polymerů a jejich vlastností

  Analýza trhu

  Geografie navrhovaného trhu

  V Rusku se papírenské sáčky začaly široce používat v devatenáctém století. V roce 1896, na mezinárodní výstavě v Paříži, ruské papírové tašky na balení obilovin dokonce získaly stříbrnou medaili.

  Ale ve dvacátém století se situace změnila a nahradila papírové sáčky přicházejí (pocit, že navždy) polietilenovye.V konec dvacátého století se svět ročně použito více než 35 miliard igelitových tašek. Ale jak víte, rozkládají se 10-15 let, což vytváří významné environmentální problémy. V mnoha zemích světa je tento problém aktivně vyřešen nejjednodušší metodou - přechodem na používání stejných papírových pytlů.

  Jak říká lidová moudrost: všechno nové je dobře zapomenutý starý. A dnes světová spotřeba plastových tašek klesla na 27 miliard kusů - a to je jen začátek, podle odborníků do roku 2013 může jejich počet klesnout na 20 miliard.

  V mnoha evropských zemích přecházejí velké maloobchodní řetězce z polyethylenových pytlů na papírové tašky a také nabízejí zákazníkům, aby s sebou přinesli víceúčelové balíčky.

  V posledních letech se v Rusku projevil také výrazný kvantitativní nárůst používání papírových pytlů.

  Umístění jejich použití - balení volné potraviny, stavební směsi, chemické výrobky předběžně potažený (nebo bez), flexo, hlubotisk na vnějších vrstev obalů a tašek.

  V současné době je trh s papírovými pytlíky pro výrobce zajímavým a spíše výnosným segmentem.

  Výhody papírového pytle:

  - prázdné balení jsou vhodné pro přepravu;

  - snadno přizpůsobit jakémukoli produktu změnou velikosti, vrstvy, hustoty atd.

  - snadno se zlikvidujte a nečistěte životní prostředí;

  - liší se v porovnání s jinými typy obalů (kovové sudy, kanystry, plastové sudy, dřevěné krabice).

  V nadcházejících letech očekává ruský trh stálé zvyšování spotřeby papírových pytlů pro balení potravin a hromadných nepotravinářských výrobků - asi o 3-5% ročně.

  Zvolíme následující základní typy (typy) papírových balíků:

  -výstava, „obraz“ balíčky a tašky vyrobené pomocí speciálních papírových stupňů, vícebarevný hluboký (-flekso) může tisk laminování vnější povrch (mezivrstvy tisk);

  -nízkoobjemové vícevrstvé tašky a tašky s nestandardními držadly se široce používají v maloobchodě s elitními výrobky;

  -vícevrstvé ventilové obaly pro balení sypkých potravin a nepotravinářských výrobků o objemu 2-5 kg ​​nebo více;

  -dvouvrstvé otevřené obaly o objemu 1 kg;

  -dvouvrstvé otevřené obaly o objemu 2 kg (včetně 1,5 kg, 1,7 kg);

  -jednovrstvé otevřené obaly o objemu 1 kg;

  -jednoplášťové otevřené obaly o objemu 2 kg (včetně 1,5 kg, 1,7 kg);

  -balíčky pro restaurace McDonald's.

  Spotřeba papírových pytlů na ruském trhu, milion kusů

  Výstava, obaly a tašky "image"; malé vícevrstvé vaky a tašky s nestandardními držadly

  Papírové sáčky na balení sypkých potravin

  Papírové pytle pro "McDonald's"

  Kategorie potenciálních kupujících

  V posledních letech se v Rusku projevil také výrazný kvantitativní nárůst používání papírových pytlů. Jejich oblastí použití je balení sypkých potravinářských výrobků, stavebních směsí, chemických výrobků s předběžným použitím (nebo bez) flexografického nebo hlubotiskového tisku na vnější vrstvy pytlů a pytlů.

  Hlavní typy papírových obalů podle odvětví

  Výrobky chemického průmyslu:

  Výrobky potravinářského průmyslu:

  Rybí moučka.

  Minerální výrobky:

  * Obuv, kosmetika, parfémy, suvenýry atd.

  Papírová taška (taška, taška) je poměrně silná a vysoce šetrná k životnímu prostředí. Pro balení velmi prašný materiál, jako obal je vyroben dostatečně hustá, a pro balení pastovitých látek a tuky - dostatečně porézní, aby citlivý materiál, je v ní, může „dýchat“.

  Cementářský průmysl tak nejprve přešel na balení svých výrobků do papírových sáčků. Později, a všechny ostatní průmyslová odvětví, kde dříve používané sudy, skleněné nádoby, dřevěné bedny, začali dávat přednost papírové tašky. V současné době se papírové tašky, které jsou nejpohodlnějším a nejhospodárnějším druhem moderních kontejnerů, mají celosvětové uznání. Prakticky slouží ve všech oblastech průmyslové a zemědělské výroby, stavebnictví, obecních služeb, obchodu. Papírové sáčky jsou nepostradatelné při přepravě a skladování práškových, granulovaných a krystalických produktů. Cement, cukr, sůl, káva, brambory, kukuřice semeno, prací prášek, a oxid titaničitý, vápno mouka, a - více než 400 druhů průmyslových a zemědělských výrobků se balí do papírových pytlů. Preferování nikoliv pro textilní a papírové tašky, vidí výhody, jako je odstranění znečištění baleného zboží, což šetří náklady na pracovní sílu pro plnění a vyprazdňování sáčku, nejlepší bezpečnost výrobků, schopnost být aplikován na pytle s jasnými reklamních nápisů a kreseb.

  Hlavními výrobci papírových pytlů na ruském trhu: SPPM Company "Slavich", LLC "Glavsnabservis" MC "Kraft", Otley Plus, Company "Něvský styl", Selenge CCC "Apostrophe", LLC "Pride", Novolyalinsky PPM.

  Hlavní představitelé v sibiřském regionu pro výrobu papírových sáčků jsou společnosti „Siblayn“ Rostlinná výroba obalů, které tvoří přibližně 35% podíl na trhu, „celý balíček“, „Dárkové balení“, atd. a mnoho dalších malých společností. Celosvětová výroba papírových pytlů v Novosibirsku a Novosibirsku je stále ve fázi vývoje. Podle našeho názoru není výklenka zcela obsazena a existuje možnost otevřít výrobu.

  Hlavním rizikem pro tento projekt je skutečnost, že obecně platí, že trh je plný papírových pytlů - v tomto případě důležitým faktorem je nejen kvalitní výrobky, ale také kvalita, originalita, tvar, rychlost výroby.

  Nicméně růst prodeje papírových pytlů v Rusku činí 3-5% ročně, zatímco v zahraničí je to v nejlepším případě 1-3% ročně. Trh papírových pytlů je různorodý a nasycený a v jednotlivých zemích spotřeba dokonce klesá. V Rusku, za předpokladu, že ruská ekonomika překoná krizové trendy a bude se i nadále vyvíjet, se trh s papírovými obaly bude dále rozvíjet.

  Abychom to shrnuli, když se podíváte na moderním trhu papírových obalů v Rusku z pohledu prodejce, nedostatek koherentní politiku výrobců a velkých velkoobchodních firem se ukázalo být velmi prospěšné pro malé velkoobchody, co máme v tomto případě, a my jsme, a to je příležitost, jak najít kupce, který produkty budou nabízeny na nejvýhodnější cenu.

  Dynamika cen za posledních pár let při výrobě papírových sáčků se neustále zvyšuje.

  odhadovaný marketingový marketing konkurenta

  Průměrná cena papírového pytle ve formátu A-3 je:

  STEP Consulting

  Řízení a vlastnické poradenství od roku 1994

  Hlavní nabídka

  Jste tady

  Přezkum trhu s obaly

  Světový trh s obaly

  Obalový průmysl je jedním z největších, diverzifikovaných a konkurenceschopných sektorů světové ekonomiky a rychle se rozvíjí. Současně to silně závisí na cenách materiálů a zařízení, na úrovni poptávky výrobců - hlavních zákazníků balení a balení.

  Národní a mezinárodní environmentální normy, které nucují recyklovatelné materiály, které se mají používat ve výrobě, vyžadují nové technologické a marketingové řešení v obalovém průmyslu, vedou ke zvýšení hospodářské soutěže, nutí výrobce postupovat cestou konsolidace a snaží se snížit náklady.

  Odborné odhady objemu světového trhu obalových výrobků a zařízení se velmi liší. Podle společnosti Pira International dosáhl celkový obrat v roce 2004 410 miliard dolarů, včetně obalových výrobků - 386 miliard dolarů a vybavení - 25 miliard dolarů. Zároveň vzrostl trh o 4% oproti roku 2003 a 14% z úrovně roku 1999. Podle zprávy společnosti Credit Suisse First Boston se celosvětový obalový trh odhaduje na 440 miliard dolarů.

  Hlavní regionální trhy jsou Severní Amerika (USA tvoří asi 30% světové spotřeby), západní Evropu a Asii (s Japonskem spotřebovávajícím 50% asijských výrobků).

  Ve výrobě obalového papíru a kartonových materiálů (39%), tvrdých plastů (19%), hliníku a oceli (17%) a pružných plastů (12%).

  Diagram 1.

  Obalové produkty pro průmyslové využití zaujímají 30% trhu a 70% obalů spadá na spotřební zboží, zejména na potravinářské nápoje (Credit Suisse First Boston).

  Obrázek 2.

  Předpovědi rozvoje trhu

  Podle prognóz společnosti Pira International vzroste světový trh obalových výrobků o 4,2% ročně a do roku 2009 dosáhne 556 miliard dolarů. Největší růst bude v Asii, východní Evropě a Latinské Americe. V Indii a v Číně bude trh vzrůst o 14,2% a 8,2% ročně a dosáhne v roce 2009 13 a 51 miliard dolarů. Ve východní Evropě se očekává největší růst v Polsku - 11% ročně, na 6 miliard v roce 2009. a Rusko bude největším trhem tohoto regionu, kde objem prodeje v roce 2009 bude 18,5 miliardy dolarů.

  Největším trhem pro konečné uživatele je potravinářský průmysl - nárůst o 4,6% ročně, na 227 miliard dolarů v roce 2009. Obalový sektor pro osobní péči bude nejrychleji růst - 7,1% ročně.

  Obecné charakteristiky ruského trhu s obaly

  Obalový trh je jedním z nejrychleji rostoucích segmentů ruského hospodářství. Podle společnosti Rosstat, od roku 1999 do roku 2003, růst byl 53% (meziroční nárůst o více než 10%), což je mnohem vyšší než tempo růstu světového trhu (4-5% ročně). Oddělené segmenty (například lepenka a flexibilní obaly) rostou ještě rychleji - o 15-20% ročně. Na trhu se objevují nové typy obalů a nových materiálů. Podle AT „Sojuzupak“, schopnost Ruské federace na trhu obalového je 7-8 miliard $, podle IR „Finam“ -.. 5,8 miliardy $ za každou ruštiny v roce 2004 mělo 40-50 kg obalových materiálů (pro každý Američan - 230 kg). Podle prognóz odborníků bude proces nasycení trhu s obalovými materiály pokračovat do roku 2007-2010; po kterém bude intenzivní konkurence.

  Vysoké tempo růstu trhu přitahuje investice: plány na vstup na ruský trh s obaly jsou vyhlášeny předními světovými výrobci. Kanadský Alcan oznámil investice ve výši 55 milionů dolarů ve dvou nových hliníkových závodech v Rusku; největší švédský výrobce obalů Tetra Pak bude investovat 100 milionů dolarů do výstavby třetí továrny v Rusku. Růst trhu s obaly je dán růstem odvětví služeb. Rychlý růst spotřebitelského trhu (20% ročně) zvýšil poptávku po obalech jak od výrobců a logistiků, tak i od maloobchodních řetězců. Standardy spotřebitelské kultury a průmyslu se mění: nyní i na trzích se kupujícímu nabízí balík balíčků, a pro maloobchodní řetězce se obaly staly součástí obrazu, reklamy a úrovně služeb.

  Jakož i po celém světě, je procento potravinářských obalů segmentu, což představuje 70-75%: snižuje počet sypké produkty, čímž se zvyšuje podíl vysokých řetězy potravin, požadavek na nové typy obalů dlouhodobé skladování. Mírně nižší poptávka po obalech pro domácí chemikálie, parfémy a kosmetiku, výroba tabáku.

  Dovoz obalů klesá, jeho struktura se mění - usnadňuje to vývoj ruské výroby obalů. Současně, po zahraničních výrobců různých výrobků, výrobci obalů, kteří tradičně slouží v jiných zemích, přijíždějí do Ruska.

  Hlavní segmenty trhu s obaly

  Moderní výroba obalových materiálů a výrobků v Ruské federaci se skládá ze čtyř hlavních segmentů: balení z kovu, skla, polymerů, papíru a lepenky.

  Diagram 3.

  Kartonové obaly

  V Rusku zůstává lepenka nejběžnější obalový materiál. Růst produkce v tomto odvětví je rychlejší průmyslu obecně, ale ruští ukazatele jsou ještě daleko od evropských: na jedné ruštiny v roce představovaly asi 13 kg lepenky a papírových obalů, což je stejná rychlost v zemích východní Evropy je 30-40 kg, v Německu - 90 kg.

  Kartonové obaly jsou lídrem v počtu podniků, které je vyrábějí. V Rusku vyrábí mezinárodní i ruské společnosti. Kapacita trhu s papírovým a kartonovým obalem činí 2,3 až 2,9 miliardy dolarů.

  Diagram 4.

  Segment vlnité lepenky používaný pro dopravu se aktivně rozrůstá. Podle prognóz od roku 2001 do roku 2005. výroba vlnité lepenky vzroste o 84%. 65% poptávky po potravinách zajišťuje potravinářský průmysl, tedy alkohol a tabák, výroba syntetických detergentů.

  V roce 2003 činil podíl vlnitého kartonu 2,75% z celkového objemu výroby. Levý podíl vývozu je zaměřen na odvětví rybolovu.

  Požadavek na výrobky z vlnité lepenky je z velké části splněn prostřednictvím domácí výroby. Dovoz činí 8,5-10% objemu spotřeby; až 50% dovozu je v Bělorusku.

  Základem pro dovoz kartónových obalů je vysoce kvalitní povlečená deska. Zařízení domácích firem nezajišťuje správnou kvalitu jejich výroby. Podle odborníků roste poptávka po povrstvené kartonáži o 20%. Značná část kartonu vyrobeného v Rusku z čisté buničiny je vyvezena, která za poslední 4 roky vzrostla z 430 na 950 000 tun za rok.

  V roce 2003, Rusko dováženy 200-210 tisíc tun z vlnité lepenky (v roce 2002 -. 150-160 tisíc tun). Při výrobě spotřebitelských obalů, a to navzdory skutečnosti, že obal lepenky a tvoří více než 80% výroby lepenky v Rusku.

  Vlnitá lepenka představuje asi 70% výroby obalové lepenky. V tomto odvětví máme nejspolehlivější pozice: více než 95% kartonů spotřebovaných na trhu se vyrábí v Rusku.

  Obaly z polymerů: plasty (pevné formy polymerů a plastových výrobků) a fólie (měkké formy polymeru a podobných materiálů).

  Segment obalů z polymerů a plastů se odhaduje na 2,1 až 2,7 miliardy dolarů a skládá se ze sektorů pevných plastových obalů, blistrových obalů, plastových sáčků, ohebných fólií. Nejdynamičtějším sektorem je flexibilní obal (zahrnuje vakuové obaly a balení pro džusy / mléko / víno).

  Plastové obaly jsou vyrobeny z materiálů, jejichž základem je výroba oleje. S nárůstem cen ropy se také zvyšují náklady na polymery. Za poslední 2 roky se ceny zvýšily o 30%, přičemž dovážené suroviny byly o 30% dražší než domácí. Další zvýšení cen vedlo k uzavření prevence jednoho z předních výrobců polymerů - závod "Kazanorgsintez."

  Dnes, abychom vyráběli konkurenceschopné flexibilní obaly, je nutné nakupovat suroviny v zahraničí s celní sazbou 15%. Pokud si zakoupíte hotové obaly, bude poplatek činit pouze 5%. V blízké budoucnosti se mohou snížit dovozní cla na suroviny.

  Pevný plastový spotřební obal

  Tento sektor zahrnuje balení plastů a plastů. V Rusku spotřeba těchto druhů obalů roste, plastové obaly jsou lehčí než kartonové obaly a téměř dvakrát levnější. Podle prognóz spotřeba tuhých polymerních obalů roste o 4%.

  Jedním z nejslibnějších trendů ve vývoji obalového a obalového trhu jsou foukané plastové obaly včetně výrobků vyrobených z polyethylentereftalátu (PET). Na domácím trhu jsou obaly PET pevně zakořeněny v sortimentu výrobců piva, minerální vody, sýtené nápoje.

  Podle společnosti ACNielsen ve fyzickém objemu maloobchodních produktů v obalech PET obsazených v roce 2003 42%; jejich podíl ve srovnání s rokem 2002 vzrostl o 2,3%. Celkový objem ruského trhu PET lahví se odhaduje na 6-6,5 miliardy kusů. za rok. Současně 70% produktů pochází z nealkoholických nápojů, 15% z rostlinných olejů a 10% z piva.

  Zbytek je obsazen domácími chemikáliemi a kosmetikou. V peněžním objemu prodeje činila výroba PET obalů v roce 2003 29%.

  Konkurence pevného PET obalu je balení BOPS.

  Podle odborných odhadů vzrostl trh s obalovými materiály BOPS o 30-40% ročně; jeho objem v roce 2004 dosáhl 14,7 tisíc tun nebo 20-25 milionů dolarů. Kapacita ruského trhu pásky BOPS činí 150 milionů dolarů ročně. 40% prodaných produktů je v Moskvě a v Moskvě, zatímco míra růstu spotřeby v regionech je vyšší než v Moskvě.

  Z BOPS jsou vyráběny transparentní krabice pro potravinářské výrobky. Tento materiál je šetrný k životnímu prostředí než PVC a PET; snadnější a levnější zpracování. Hlavními spotřebiteli obalů z BOPS jsou síťové supermarkety.

  Balení z filmových materiálů

  V současné době je ve filmu zabaleno více než 80% zboží. Pro balení zboží jsou nejčastěji vybrány filmy vyrobené z polypropylenu - 29% a polyetylenu - 18%, a také z porézních vícevrstvých filmů - 21%. Podíl polystyrenových fólií a jednovrstvých neporézních filmů klesá: "nové" filmy mají lepší spotřebitelské kvality a jejich výrobní náklady jsou nižší. V příštích letech se předpokládá, že se bude zvyšovat podíl "složitých" filmů na trhu flexibilních polymerních obalů.