Marketingový výzkum trhu s nábytkem

Nábytkářský průmysl v Rusku je jedním z nejdůležitějších odvětví průmyslu dřevařského průmyslu, který zajišťuje výrobu životně důležitých spotřebních zboží.

Moderní trh výroby nábytku je zcela nový trh, který vznikl v roce 2012. Od 1. ledna 2012 vzniká jednotný hospodářský prostor (jednotný trh) Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Od 22. srpna 2012 do WTO vstoupilo Rusko. Začalo postupné snižování cel, k 1. červenci 2014 byl přijat předpisy emisí formaldehydu na E 0.5 všechny tyto okolnosti zrušil hlavní konkurenční výhodu ruských výrobců nábytku, který je nízká cena surovin a relativně nízkými náklady na pracovní sílu.

Ruský nábytkářský průmysl byl dlouho chráněn vysokými dovozními poplatky. A při neexistenci konkurence se nevyvíjela velmi účinně.

Pro nový trh se vyznačuje vysokou konkurencí mezi ruskými a zahraničními výrobci nábytku, stejně jako stlačení malých podniků z ruského trhu.

V rozvoji trhu s nábytkem je několik etap:

1 - Až do pozdních osmdesátých let dvacátého století. Významný podíl ruční práce, pracovníky s nízkou kvalifikací, vysoké fyzické a morální úpadek vedl k tomu, že technologické parametry, objem a kvalita nábytek společnosti nesplnily požadavky spotřebitelů. Situaci zhoršila skutečnost, že země neměla domácí zařízení na výrobu specializovaného vybavení pro nábytkářský průmysl.

2 - počátky 90. let dvacátého století. Situace se dramaticky změnila. Mnoho firem zkrachovalo, zbývající firmy změnily svou taktiku a strategii. Tam byla velká volba nejen modelů nábytku, ale také technologií, materiálů, komponent, z nichž lze tento nábytek vyrobit.

3 - Období 2000-2008. Trh se aktivně rozvíjí, objem nábytku roste. Realizace výroby nábytku se v běžných cenách každoročně zvyšuje v průměru o 23%.

4 - V roce 2009. Celosvětová krize ovlivnila ruskou výrobu nábytku. Ceny vzrostly, z hlediska hodnoty poklesly objemy prodeje v zemi. Negativní dopad na nábytkářský průmysl měl takové faktory jako: zhoršující se úvěrové podmínky, zpomalení tempa výstavby a kupní síly.

5 - V roce 2010 se trh začal zotavovat. Do konce roku se zvýšila domácí výroba, stejně jako objem dovozu. Objem trhu vzrostl na úroveň před krizí.

6 - V roce 2011 vzrostl objem trhu o dalších 11% oproti roku 2010 a překonal předkrízovou úroveň. Segment šedého nábytku se aktivně rozvíjí.

7 - V roce 2012 byly zaznamenány nejvyšší tempa růstu trhu. V zemi se zvýšil objem výstavby bytového fondu, v důsledku toho vzrostl objem výroby ruského nábytku. Současně se však podíl levných dovozů v zemi zvýšil, což vedlo ke zintenzivnění hospodářské soutěže.

8 - V roce 2013 došlo v zemi k poklesu na trhu výroby nábytku, a to jak z hlediska hodnoty, tak i v naturáliích. Dovoz nábytku se ve srovnání s rokem 2012 snížil o 1,6%, ale jeho podíl činil 42,2%.

9 - V roce 2014 se objem dovozu zvýšil o 23%. Oslabení rublu vedlo k panice spotřebitelů a část poptávky po nábytku v roce 2015 byla zavedena koncem roku 2014. Nicméně, vzhledem k růstu kurzu $ cena zahraniční dodavatelé přestaly být konkurenceschopné a pro cizince tím, že prodává na trhu s ocelí není příznivá, zejména pro prémiové nábytku.

10 - V roce 2015 - současnost. Změna kurzu dolaru vedla k nárůstu nákladů na nábytek o 20-30%. Podle prognóz analytiků v roce 2016 se očekává pokles trhu.

V současné době není trh výroby nábytku v Rusku stabilní. Trh s výrobou nábytku obecně a zejména trh s nábytkářskou výrobou v Moskvě a v Moskvě je mladý a má potenciál pro rozvoj. Hlavním důvodem pro rozvoj trhu v Moskvě a v Moskvě je potřeba zachovat tržní podíl regionu.

Popis typu výzkumu trhu s nábytkem

Předmět výzkumu trhu nábytku:

Trh pro výrobu nábytku, dílů nábytku a dalších dřevěných výrobků v Moskvě a v Moskvě.

Cíle a výzkum trhu s nábytkem:

Cílem této studie je analyzovat současnou situaci na trhu.

1 - Přehled situace na trhu;

3 - Stanovení základních kvantitativních charakteristik trhu;

4 - popis struktury trhu;

5 - identifikovat hlavní hráče na trhu;

6 - Identifikace hlavních faktorů ovlivňujících trh;

7 - Identifikovat hlavní trendy trhu;

8 - Popis spotřebitelů na trhu.

Moskvě a oblasti Moskvy.

Čas studie:

Únor 2016.

Hlavní metodou výzkumu bylo shromažďování informací z dostupných, otevřených zdrojů:

1 - Sektorový tištěný a elektronický obchod a specializované publikace;

2 - zdroje internetu;

3 - Materiály společností (hlavní činitelé v oboru);

4 - Analytické články v tisku;

5 - Výsledky výzkumu marketingových a poradenských agentur;

7 - rozhovory s výrobci a dalšími účastníky trhu;

8 - Databáze marketingové agentury ZOOM MARKET;

9 - Federální služba státní statistiky;

10 - Ministerstvo hospodářského rozvoje Ruské federace;

11 - Federální celní služba;

12 - Federální daňová služba;

13 - Zprávy o maloobchodním prodeji.

Makroekonomické faktory ovlivňující trh s nábytkem:

Trh s výrobou nábytku v Moskvě a v Moskvě, jako jedna ze složek ruského hospodářství, je ovlivněn hlavními ekonomickými ukazateli v zemi.

Stručné informace o marketingové agentuře ZOOM MARKET

Marketingová agentura ZOOM MARKET byla založena v roce 2008 na základě marketingového oddělení velké domácí holdingové společnosti. Hlavním zaměřením marketingové agentury je provádění sociologických průzkumů a provádění marketingového výzkumu. Během existence agentury bylo provedeno více než 400 výzkumných projektů pro více než 150 společností. Mezi klienty marketingové agentury ZOOM trh: Oggi (srpen 2010 OODJI), Oranta pojistné, TD Iceberry, FG BCS, růstových Windows, TERVOLINA, Safari káva GC Kean a mnoho dalších!

Marketingová analýza trhu s nábytkem v Rusku

Klíčová slova: dekor, nábytek, průmysl, spotřebitelé, faktory, dynamika, výroba, struktura, konkurenti Klíčová slova: dekorace, nábytek, průmysl, spotřebitelé, faktory, dynamika, výroba, struktura, konkurence

Abstrakt: Tento článek se zabývá marketingovou analýzou trhu s nábytkem v Rusku, strukturou trhu, objemem a dynamikou výroby nábytku, spotřebiteli služeb, faktory ovlivňujícími trh. Také provedla SWOT analýzu

Abstrakt: Tento článek se týká marketingové analýzy trhu s nábytkem v Rusku, struktury trhu, objemu a dynamiky výroby nábytku, spotřebitelů, faktorů ovlivňujících trh. Vypracoval SWOT analýzu

Projekt Reforma Store je výroba a prodej jedinečného nábytku a ručního dekoru založeného na technologiích kombinace materiálů jako dřevo, tekuté sklo, epoxidová pryskyřice, kov atd.

Poptávka po takovém zboží se objevila v souvislosti s novými trendy ve světě výroby nábytku, ale také v souvislosti s chudým sortimentem designového nábytku a nedostatkem kvalitních služeb na ruském trhu.

Posláním projektu je výroba nového zajímavého nábytku s jedinečným designem a vysokou kvalitou, bez toho, aby zanechal hodně odpadu.

Kapacita trhu s nábytkem se v posledních letech nezměnila a stále se odhaduje na 700 miliard rublů ročně. Charakteristickým znakem ruského trhu je vysoká konkurence, kde existují jak velcí, tak malí výrobci.

Obrat maloobchodu v Rusku v roce 2015 ve srovnatelných cenách klesl o 10% oproti předchozímu roku a činil 27,575,7 miliard rublů. Inflační tlak na obrat maloobchodu v Rusku bude maximálně v první polovině roku 2016 kvůli vlivu přenesení slabého směnného kurzu ruble. Obecně však pokles maloobchodního obratu za rok bude nižší než v roce 2015.

Graf 1. Obrat maloobchodu v letech 2013-2016. v lednu v% v porovnání s obdobím předchozího roku

Nábytkářský průmysl je ziskový, ale extrémně konzervativní. Základní struktura hráčů na ruském trhu s nábytkem, tam byl dávno asi 60% nábytkářských společností, které zahájily svou činnost v období od roku 1991 do roku 1993, 25% - v období od roku 1993 do roku 1995, kdy se trh se vyvíjel více či méně aktivní, a to pouze asi 15% společností pracuje na trhu o něco málo přes dva roky.

Mezi uznávané představitelé ruského nábytkářském průmyslu zůstávají "Miass nábytek", "Shatura", "Felix", "Kraft", "Yuni- tex", "Borovichi nábytek" Nábytek Factory "8. března", "Toris- Group" LLC, „Goryacheklyuchevskaya továrny nábytku "JSC," Kozh- prommebel "CJSC", Dmitrov nábytek Works "PKF" Yantar-Mebel " Volgograd závod dřevěné desky "LLC" rostlina Uljanovsk Furniture "JSC" nábytek společnost "Shatura" společnost " Lazurit, Ronicon, Stolplit nábytkářská továrna, č. 8 nábytkářská továrna (pan dveře), továrna na nábytek Společnost "LEROM", "Kostromamebel", "Elektrogorsk-nábytek", "Nizhegorodmebel", "Svoboda". A nezpochybnitelným lídrem na trhu nábytku mezi hlavními výrobci - IKEA.

Ruský nábytek trh je rozdělen do tří hlavních částí: Bytový nábytek (70% podíl na celkovém trhu), kancelářský nábytek (20% podíl na celkovém trhu) a nábytek pro školy, nemocnice, restaurace, sklady it.p. (10% celkového objemu trhu).

Graf 2. Segmentace trhu výroby nábytku podle jeho účelu

Nábytek je vyroben podle cenového segmentu:

• trh s levným nábytkem (ekonomická třída);

• trh nábytku střední třídy;

• Malý segment prvotřídního nábytku, který se skládá ze společností, které nabízejí jen drahé integrované řešení prostoru.

Graf 3. Distribuce cen trhu

Obrázek 4. Hlavní důvody nákupu nového nábytku

Dnes je mnoho lidí připraveno změnit po čtyřech letech provozu svůj čalouněný nábytek, korpus po pěti letech. Nejčastěji aktualizované dětské pokoje jsou každé 2-3 roky. Nábytek pro koupelnu, kuchyň a ložnici - každých 5-7 let.

Na poptávku po dřevěném nábytku dominují výrobky střední a nízké cenové kategorie, které zaujímají více než 75% trhu.

Graf 5. Spokojenost s nákupem

Většina kupujících nábytku (90%) je s jejich nákupem víceméně spokojena. To naznačuje, že kupující našli to, co hledali. Hlavními kritérii pro výběr jsou design a kvalita nábytku. Navzdory skutečnosti, že nábytek je trvalý předmět, kupující věnuje malou pozornost životnosti nábytku. Životnost je důležitá pouze pro 5% kupujících. Tato skutečnost může být zčásti interpretována jako naděje spotřebitele, že brzy budou mít příležitost změnit nábytek, kupovat dražší a prestižnější. Tak ruští spotřebitelé mění stereotyp v spotřebě nábytku, který vznikl v sovětské éře, když byl nábytek zakoupen jednou za 15-20 let.

Faktory ovlivňující trh

Ruský trh s nábytkem podléhá vlivu sezónnosti. Existují dva vrcholy prodeje:

• "Podzimní vrchol", který klesá v říjnu.

• Vysoká sezóna, která je vždy na konci roku.

Ve zbývajících měsících jsou tržby v maloobchodě trvale distribuovány na úroveň průměrných ročních tržeb.

Hlavním trhem, který ovlivňuje trh s výrobou nábytku a dřevěných dekorativních komponentů pro nábytek v Moskvě a v Moskvě, je trh pro zpracování dřeva a dřevěné výrobky. Trh pro výrobu surovin ze dřeva zahrnuje výrobu takových materiálů, jako jsou: hotové nábytkové desky; Deska s jednou hranou; Dřevotříska; Dřevotříska; MDF; Překližka; Tamburath; OSB.

Růst indexu "Výroba dýh, překližky, desek, panelů" v lednu 2016 ve srovnání s lednem 2015 činil ukazatel 96,4% oproti prosinci 2015, tj. 88,5%.

Významné tendence na trhu s nábytkem

Během krize móda dělá vlastní úpravy výroby nábytku. Nejoblíbenější moderní návrháři se nazývají nejvíce aktuální materiály pro výrobu nábytku pro příští tři roky. Mezi jmenovanými materiály zaujímá vedoucí pozici sklo a plast, protože použití této suroviny umožňuje snížit výrobní náklady a v důsledku toho produkovat cenově dostupné zboží. Nastal čas na sklo s mystickým odvoláním. Se sklem je snadné pracovat s jinou technologií: sklo se nalije, lisuje, fouká. Plast je ohebný, dá se mu dát téměř jakýkoliv tvar, udělá vše, co od něj chcete. Použití moderních výrobních technologií umožňuje dosáhnout ekologické bezpečnosti plastových výrobků.

Přírodní suroviny, jako je dřevo a textil, se nevzdávají svých pozic. Dřevo je speciální materiál: živý, teplý a aktivní. Bez ohledu na plemeno. Důstojnost tkaniny je multifunkčnost a kolosální možnosti. Také byly pojmenovány materiály jako: polymerové dřevo pro 3D tisk a keramiku.

1. Antonov VG, Maslennikov V.V. Strategické řízení pro majitele // Herald of the University (Státní univerzita řízení). 2014. №6. Str. 13-22.

2. Butenko YA, Lyandau Yu.V., Maslennikov VV, Sulimova EA Správce sešitu. Navrhování systému řízení podniku. M. Vydavatelství: "Paleotypes", 2013y., 103s.

3. Garnov AP, Denisov IV Aktivizace podnikatelské činnosti v rozvíjejících se ekonomikách (na příkladu Ruska) Bulletin ruské ekonomické univerzity. G.V. Plekhanov. 2014. č. 6 (72)

4. Yusim VN, Denisov IV, Levchenko KG Hypotéza o existenci konstant makroekonomického vývoje Ve sbírce: Inovace: perspektivy, problémy, úspěchy 2013.

5. Denisov I.V. Pravidelnosti podnikového vývoje: etapy evoluce od podnikatele k nadnárodním společnostem. Ekonomická analýza: teorie a praxe. 2013. č. 47 (350).

6. Denisov IV, Karakhanyan G.S. Technologie jako hnací síla ekonomických procesů. Teorie a praxe sociálního rozvoje. 2013. № 8

7. Kalinina I.A. Psychologická připravenost studentů na profesní práci a jeho vztah k úspěchu výcviku // Dizertační autorský abstrakt na soutěž vědeckého titulu kandidáta psychologických věd / Moskevský psychologický a sociální ústav. - Moskva, - 2007

8. Kalinina I.A. Srovnávací analýza výsledků monitorování počtu obyvatel v souvislosti s hodnocením organizace práce středisek služeb zaměstnanosti v Moskvě a Petrohradě. // Odměňování a odměňování za práci v průmyslu. / 2015. - № 5-6. - str. 73-81.

9. Kalinina I.A. Zapojení zaměstnanců jako základ pro rozvoj katedry Univerzity // Bulletin ruské ekonomické univerzity. G.V. Plekhanov. Úvod. Cesta k vědě. / 2015.- č. 1-2 (11). -C. 140-145

10. Kalinina I.A. Vývoj cílených programů pro realizaci vědeckého potenciálu vědeckého a pedagogického personálu univerzity // Bulletin ruské ekonomické univerzity. G.V. Plekhanov. / 2016.-? 3 (87).- P. 37-44.

11. Lyandau Yu.V. Historie vývoje procesního přístupu k řízení. Statistika a ekonomika. 2013. № 6

12. Lyandau Yu.V. Koncepční základy řízení procesů. Globální vědecký potenciál číslo 10, 2013.

13. Lyandau Yu.V. Vytvoření organizační struktury řízení procesního návrhu. Management v Rusku: problémy a vyhlídky. 2017g. №2

14. Lyandau Yu.V. Harmonizace obchodní strategie s strategií informačních technologií. Inovace a investice č. 2, 2013

15. Lyandau Yu.V. Strategické řízení procesně orientovaných organizací. Moskva: Vydavatelství "Paleotypes", 2013, 152s.

16. Lyandau Yu.V. Etapy vývoje procesního přístupu k řízení v informačním věku. Věda a podnikání: způsoby rozvoje. 2013y. Č.10 (28)

17. Lyandau Yu.V. Faktory řízení procesně orientované organizace. Inovace a investice č. 1, 2013.

18. Lyandau Yu.V., Chigrov A.S. Tvorba poslání, hodnot, vize, podnikatelských cílů. Management v Rusku: problémy a vyhlídky. 2016g. №1

19. Maslennikov V.V. Ekonomický mechanismus ekonomického řízení SSSR. - Moskva, 1991.

20. de Melo F., Maslennikov V.V., Popova E.V., Bezrukova T.L., Kyksova I.V. Transformační přístup: nový přístup // Asijská společenská věda. 2015. T. 11. № 20. C. 66-73.

21. Maslennikov V.V. INTERMEDIARY BUSINESS. - Moskva, 2003.

22. Maslennikov V.V. Obchodní partnerství, hospodářské vztahy podnikatelů. - S pravostnikem / Moskvou, 1993.

23. Surova N.Yu., Zvereva N.I. Studium vývojových trendů soukromého sektoru v sociální sféře a utváření třídy sociálních podnikatelů jako základ pro sociální návrh procesů efektivního regionálního rozvoje v Rusku. Moskva: J. "Vzdělávání. Věda. Vědecký personál ", od" Unity-Dana ", č. 1, 2016, s. 204, str. 136 až 142.

24. Surova N.Yu. Inovační přístup k řízení procesů integrace vzdělávacího systému, univerzitních věd a podnikání v moderních podmínkách modernizace // Nauch.-Anal. f. "Inovační aktivita" -№1 (19) Saratov, Iz SSTU, 2012, str. 108, str. 89-95.

25. Surova N.Yu. Sociální inženýrství jako nástroj pro rozvoj infrastruktury pro podporu tvorby účinného sociálních programů v oblasti sociálně - ekonomických systémů v regionu // J. „Veřejné služby a personální», №3 2015 S.60-65

Student 1-chod magistrátu Ústav managementu a sociálního designu FGBOU V "RER je. G.V. Plekhanov "

Analýza trhu nábytku a dřeva

Ruský trh s nábytkem je jedním z nejvíce konkurenceschopných: zahrnuje jak velké továrny, které vyrábějí nábytek sériově, tak i malé podnikatele pracující na individuálních zakázkách. Potenciál rozvoje tohoto odvětví je poměrně velký, ale poptávka po ruském nábytku zůstává na nízké úrovni (ve srovnání s evropskými zeměmi). Objem globálního trhu s nábytkem přesahuje 200 miliard eur ročně a podíl Ruské federace na něm je menší než 1%.

Navzdory každoročnímu vzhledu desítek nových hráčů na trhu s nábytkem patří asi 65% trhu dřevěného nábytku domácímu výrobci. Jaký je důvod takového vlastenectví našich krajanů?

- Odpověď je tradiční: nižší náklady na produkt ve srovnání s importovanými analogy.

Analýza poptávky spotřebitelů

Podle poradenské společnosti Intesco Research Group, trh dřevěného nábytku má od roku 2010 stabilní růstový trend (za 3 roky se zvýšil o 1,7 krát). Důvodem je jak růst bytové výstavby, tak nárůst příjmů obyvatelstva. Dřevěný nábytek bude vždy na vyžádání: je krásný, přírodní a nabízí širokou škálu designů pro libovolný styl interiéru. Navíc díky použití různých materiálů (dřevotříska, dřevotřískových desek, dřevotřískových desek, MDF) může být výroba levnější, což přitahuje kupce s různými finančními schopnostmi.

Během uplynulých tří let, nejen vysoká aktivita kupujících, ale i jejich ochota aktualizovat vybavení svých domů, a to iv případě, že sluchátka zůstávají plně prezentovatelná. Analýza důvodů pro nákup nového nábytku graficky vypadá takto:

Dnes jsou mnozí připraveni změnit svůj čalouněný nábytek po 4 letech provozu, bydlení jednorázově. Nejčastěji aktualizované dětské pokoje jsou každé 2-3 roky. Nejvíce zřídka - nábytek pro vanu, kuchyň a ložnici (každých 5-7 let).

Ve struktuře poptávky jsou tyto pozice vedeny:

  • skříňový nábytek pro obývací pokoje (31,3%);
  • čalouněný nábytek (23,3%);
  • kuchyně (16,1%);
  • ložnic (14,2%).

Pokud jde o výběr materiálů, v poptávce po dřevěném nábytku jsou vedeny výrobky středního a nízkého cenového rozsahu (a odpovídající kvality), které zaujímají více než 75% trhu. Současně je většina poptávky uspokojena nabídkou malých a středních podniků, kteří vyrábějí nábytek podle jednotlivých objednávek. Sériová výroba se postupně ztrácí. Hlavním důvodem (kromě opotřebení starých linek) je změna v chuti našich krajanů. Pokud dříve základem poptávky byl klasický nábytek jednoduchých geometrických proporcí a především tmavých barev, dnes lidé touží po exkluzivitě a jasné individualitě v interiéru.

Existuje jasný trend: dnešní spotřebitel nesdílí nábytek na principu "naše nebo dovážené".

Kupující má zájem především:

  • kvalita materiálu a příslušenství;
  • cena;
  • vzhled;
  • služby a doplňkové služby (možnost volby barvy, materiálu, odstínu, velikosti určitých parametrů).

Orientace na značku byla zachována pouze mezi bohatými lidmi, pro které je nákup nábytku také věcí prestiže. Výběr "špičkové třídy" je založen na popularitě společnosti nebo na popularitě produkující země v určitých sociálních kruzích.

Konkurence za kordonem

Prvním místem prodeje dovážených výrobků z Evropy v roce 2012 patří Itálie (stejně jako poslední roky).

Tři vůdci doplňuje Čína a Polsko. Ukrajinský a běloruský nábytek je v poptávce, ale odtud pochází spousta "šedých" dovozů, stejně jako z asijských zemí do východních regionů.

Tradičně je v Moskvě a Petrohradě poptávka drahého importovaného nábytku velkou poptávkou, zatímco v regionech vedou tuzemští výrobci. Vstup Ruska do WTO významně nezměnil strukturu dovozu a vývozu. Je pravda, že pokud dřívější importovaný nábytek byl převážně zastoupen v prémiovém segmentu, zatímco domácí výrobci vedli ve výklenku nízkých a středních cenových rozpětí, nyní se na trhu objevuje stále více výrobků průměrných nákladů na zahraniční výrobu.

Jedním z největších společností pracujících na průměrném spotřebiteli je Swedwood Group, která je součástí společnosti IKEA. Zvláštností je, že část výroby se nachází na území Ruska a výrobky jsou vyváženy na domácí trh a vyváženy do skandinávských zemí.

Struktura domácího trhu dřevěného nábytku

Jak již bylo uvedeno, asi 65% ruského trhu s nábytkem patří domácímu výrobci. Veškerý nábytek ruský trh existuje asi 2500 firem, které vyrábějí nábytek ze dřeva. Z toho pouze 15 se týká velkých hráčů s objemem výroby přesahujícím 1 miliardu. rubles / rok. Téměř dvě stě podniků objemy 0,3-1mldr.rub. / Rok týkat středních podniků. Největší domácí výrobce: Elektrogorskmebel, ze "Shatura, Moskva nábytek továrna" Olkhovskaya "Dubninskaya" Ekomebel "Voroněž" Nábytek černozem " Evanty "První Nábytek Factory, výroba Firma" Dyatkovo " Kaťuša "továrna JSC" Borovichi -Nábytek "LLC" továrny na nábytek Maria " IIMS nábytek. "

Ve struktuře výroby dřevěného nábytku existují dva hlavní oblasti, ve kterých se nachází většina nábytkářských podniků:

  • Moskva a oblast (asi 30% výroby nábytku v zemi);
  • Petrohradu a regionu (asi 17%).

Rusko vyváží dřevěný nábytek hlavně do zemí SNS (Ukrajina, Uzbekistán, Kazachstán, Bělorusko), stejně jako Skandinávie, kde se oceňují výrobky z ekologického dřeva.

Trh v číslech

Podle analytiků Asociace podniků pro nábytek a dřevozpracující průmysl je průměrná ziskovost výroby dřevěného nábytku na úrovni 10%. Současně je práce na jednotlivých zakázkách výhodnější na jednotku výstupu (v průměru 130% nebo 2,30 rublů zisku na 1 rubl nákladů). Sériová produkce přináší zhruba 70% zisku (1,7 rublů na investovaný 1 rubl), ale kvůli hromadnému toku je výhodnější.

Ale tyto údaje jsou velmi podmíněná, protože závisí nejen na typu produktu a poptávky po ní, ale i obrovské množství dalších faktorů: existenci hospodářské soutěže v tomto odvětví v určitém komoditním trhu, cen komodit a cen energie, atd

Problémy a perspektivy vývoje průmyslu

1. Trh s nábytkem se aktivně rozvíjí

Veškerý nábytek z přírodních materiálů, včetně dřeva, je velmi žádaný. DSP se postupně vytlačuje z trhu dřevěného nábytku s více kvalitním, moderním a ekologickým materiálem - MDF. Některé nákupní centra dokonce staví reklamu na to, když tvrdí, že neprodávají nábytek z dřevotřískové desky (i když to výrobci nebrání v použití dřevotřísky i dřevotřískové desky pro interiérové ​​dekorace).

Ale vzhledem k tomu, že nábytek z dřevotřísky a MDF se výrazně liší cenou kvůli nákladům na materiály (dřevotřísková deska - domácí výroba, MDF - převážně dovážená), tento proces bude trvat ne za jeden rok. Například v Evropě pro 1 m 3 nábytku z MDF stále existuje asi 2,3 m 3 dřevotřískové desky. U nás jsou tyto ukazatele nad: na 1 m 3 MDF - asi 4 m 3 DSP.

2. Důvěra spotřebitelů v domácí výrobce je dostatečně vysoká

V zemi existuje cenově dostupná pracovní síla a obrovský prodejní trh. Je pravda, že od dovážených dodavatelů je třeba zakoupit mnoho hmotných zdrojů, neboť náš dřevozpracující průmysl, navzdory dostupnosti surovin, nedokáže poskytovat vysoce kvalitní výrobky. Pokud poptávka po nábytkářském průmyslu v dřevotřískových deskách a dřevotřískových deskách může být stále splněna prostřednictvím domácí výroby, pak více moderních materiálů (MDF a dokonce i nábytkových desek), asi 85% je nakupováno v zahraničí. Paradox bohatství země přírodních zdrojů a nedostatek dřevěného podkladu vzhledem k tomu, že výrobní kapacita zařízení pro zpracování dřeva jsou zastaralé a modernizace je příliš pomalá, aby nábytkářský průmysl potřeboval její objemy surovin.

3. S existující konkurencí je zapotřebí poměrně velké investice pro vstup do nábytkářského průmyslu

Období návratnosti průměrné produkce za 2-3 roky je považováno za dobrý ukazatel. Jedinou šancí získat rychlý zisk je nabídnout spotřebiteli zásadně nový produkt, který dosud nebyl na trhu. Druhá možnost - malá výroba nábytku na zakázku, která není zajímavá pro pevné podniky.

4. Stabilita mezi soutěžícími

Celkové sjednocení sil na ruském trhu s nábytkem se po několik let nezměnilo: velké společnosti s vlastními nákupními centry, dealerskou sítí a franšízovou sítí pevně zastávají postavení předních hráčů v průmyslu. Podle prognóz analytiků mají pouze velcí regionální výrobci perspektivu rozvoje, malé podniky budou absorbovány nebo pracovat "v poptávce" v úzkém výklenku, který není pro velké podniky zajímavý.

5. Přežití

Otázka "přežití" podniku závisí na kvalitě, rychlém provedení objednávek a pružnosti cenové politiky. Velcí producenti se spoléhají na tok, takže malé firmy jsou pouze individuálními objednávkami.

6. Kdo má výhody?

Největší výhodou a rychlým rozvojem budou firmy se silnou obchodní sítí, která se nachází nejen v městech a centrálním regionu, ale v celé zemi.

7. Tematická orientace výroby

Pozornost středních podniků se doporučuje soustředit se na výběr tematického zaměření výroby a vytvoření autorského nábytku pro určité styly interiéru. Například Lumi se specializuje na výrobu nábytku ve starém orientálním stylu, ale s moderním vybavením, výrobou posuvných obrazovek, bambusovými stoly, truhly třešní, hrušky apod.

A nakonec všechny výše uvedené neznamená, že na trhu s nábytkem není prostor pro nově příchozí. Nepochybně existuje jen jedna věc: začíná ve velkém podnikání dnes obtížné a rozvoj malých a středních podniků je dostupný na regionální úrovni s řádnou organizací prodejních a výrobních procesů.

Přehled trhu: výroba nábytku

Tato analýza trhu je založena na informacích z nezávislého průmyslu a zpravodajských zdrojů, jakož i na základě oficiálních údajů Federální státní statistické služby. Interpretace ukazatelů se provádí rovněž s ohledem na údaje dostupné v otevřených zdrojích. Analytik zahrnuje reprezentativní čáry a ukazatele, které poskytují nejkomplexnější přehled o daném trhu. Analýza se provádí obecně pro Ruskou federaci i pro federální okresy; Krymská federální oblast není zahrnuta v některých průzkumech kvůli nedostatku statistických údajů.

OBECNÉ INFORMACE

Nábytek - soubor mobilních nebo vestavěných produktů pro vybavení obytných a veřejných prostor a různých oblastí lidské přítomnosti. Určeno pro ukládání a vystavování různých předmětů, posezení, ležení, vaření, psaní a dalších prací, rozdělení místnosti na samostatné zóny.

Nábytek lze klasifikovat jako tvarový faktor (měkký, kufřík) podle účelu (kuchyně, ložnice, pracovní) a použitého materiálu.

Potřeba nábytku je jednou z hlavních lidských potřeb; zatímco je charakterizována dlouhou životností a vysokou udržovatelností. Takže s poklesem celkové solventnosti může člověk bezbolestně odmítnout zakoupit nové předměty nábytku tím, že zvýší životnost starých.

Jako předmět podnikání je nábytek především pro malé a střední podniky. Nejčastěji dnes podnikatelé vybírají výrobu skříňového (modulárního) nábytku - kuchyňské sestavy, skříně atd. Taková výroba se liší relativní technologickou jednoduchostí ve srovnání například s čalouněným nábytkem.

Hlavní materiály použité při výrobě nábytku jsou přírodní dřevo, dřevotřískové desky, dřevotřískové desky, MDF, kovy, plasty, sklo, přírodní a umělý kámen atd.

ČÁST OKVED

Všichni výrobci nábytku jsou zařazeni do podtřídy 36.1 OKVED a mají následující členění:

- 36.1 - výroba nábytku;

- 36.11 - výroba židlí a jiného nábytku k posezení;

- 36.12 - výroba nábytku pro kancelářské a obchodní podniky;

- 36.13 - výroba kuchyňského nábytku;

- 36.14 - výroba ostatního nábytku;

- 36.15 - Výroba matrací.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Ve skutečnosti jsou všechny tyto směry relativně rovnocenné a mají stejný vliv na celkový obraz ve skupině. Proto v další analýze trhu bude zvažována podtřída OKVED 36.1.

ANALÝZA EKONOMICKÉ SITUACE

K dnešnímu dni v Rusku je výroba nábytku podle různých odhadů od 5 100 do 5 800 podniků, z nichž asi 500 je velké a střední. Převážná část produkce je soustředěna ve federálních a středoevropských okresech, které tvoří více než polovinu celkového objemu výroby v zemi.

Trh může být podmíněně rozdělen na dva hlavní výklenky: domácí nábytek a nábytek pro veřejné budovy. Navíc, jestliže v 90. letech 20. století byl podíl posledně jmenovaného přibližně 15-20%, pak se do roku 2014 zvýšil na 40% z celkového počtu. Také podle odborníků v posledních letech se tempo růstu zpomalení trhu, které je pravděpodobné, že vzhledem k nadprodukci v tomto sektoru na pozadí skutečnosti, že se dovážel více než 55% z nábytku v Rusku. Dostupnost výrobních technologií a kdysi vysoká ziskovost podniku vedly k trvalému nárůstu počtu hráčů na trhu a k větší konkurenci. Faktor poklesu hodnoty rublu vůči světovým měnám však opravuje. V příštích letech se zdá, že bychom měli očekávat výrazný pokles podílu dovozu; a levnější rubl může vést ke zvýšení konkurenceschopnosti ruských výrobků na zahraničních trzích.

Nicméně, pro situaci na domácím trhu jen stěží vypadá růžově. Pokud se stále v krizových bez 2012 hlavních důvodů pro nákup nového nábytku je potřeba doplnit atmosféru bytu, a že je třeba vyměnit nábytek, neúspěšný (celkem - 66% respondentů), dnes doplnění situace sotva si někdo myslí, a nábytek má přijít do rozpadu je opravena.

Odborníci identifikují následující hlavní tržní trendy:

- Vyhlídky na další růst trhu, a to i s poklesem růstu. V této prognóze je však nejsou považovány za vyšší moc faktory - prudké kolísání měnových kurzů, strukturální změny v ekonomice Ruska v souvislosti s vnitřními i vnějšími vlivy, atd

- Snížení podílu stínových podniků v průmyslu v důsledku dopadu krize na malé řemeslné podniky, a to i díky vysokému úvěrovému zatížení.

- Snížení podílu prémiového segmentu ve prospěch standardu a rozpočtu.

- Snížení podílu dovážených produktů.

- Internet jako kanál prodeje nábytku ztrácí popularitu.

ANALÝZA ÚDAJŮ FEDERÁLNÍ SLUŽBY STÁTNÍ STATISTIKY RUSKÉ FEDERACE

Graf 1. Dynamika finančních ukazatelů průmyslu (OKVED 36.1) v letech 2011-2015 (I-III sq.) Gg., Tisíce rublů.

Graf 2. Dynamika finančních poměrů odvětví (OKVED 36.1) v letech 2011-2015 (I-III sq.) Gg.

Obrázek 3. Objem výroby v průmyslu (OKVED 36.1) v letech 2011-2015 (I-III sq.) Gg., Tisíc rublů.

Podle Rosstat dynamika objemu produkce v průmyslu výrazně nemění z roku na rok; Od roku 2011 do roku 2014 došlo k určitému nárůstu indikátoru. Během prvních třech čtvrtletích roku 2015 produkci ve výši 69% celkových výsledků v roce 2014, pokud jde o peníze. Výnosy jsou na stejné úrovni - 70% v roce 2015 na výsledku roku 2014 se silným růstem v období 2011 - 2014. Zisk po vrcholu v roce 2013 rok, snížené o 21% v roce 2014 godu; výsledkem zisku prvních třech čtvrtletích roku 2015 - 96,5% z celkového počtu v roce 2014. Pokles dorazila v roce 2014 se stálým nárůstem tržeb v důsledku zvýšení nákladů a snížení ziskovosti. - hrubá marže, rentabilita tržeb, rentabilita nákladů a další růst nákladů je do značné míry odůvodňuje uvalení sankcí ze strany Západu, stejně jako kolísání měnových kurzů - velká část komponentů dovezené ze zemí EU, stejně jako v Číně. Nicméně, údaje v roce 2015 vyšší než hodnoty z roku 2014; pokud za IV čtvrtletí roku 2015 bude v ekonomice se nic neočekávaného, ​​pak můžeme hovořit o určité stabilizaci finanční výkonnosti průmyslu.

Charakteristické ukazatele chování, které odrážejí použití vypůjčeného kapitálu. V roce 2014, jak je patrné z diagramu, se poměr autonomie výrazně zvýšil, poměr půjčeného a vlastního kapitálu klesl - podnikatelé odmítají používat bankovní úvěry kvůli vysokým úrokovým sazbám. Na druhé straně se banky volí více vybraných organizací.

Obrázek 4. Podíl RF oblastí na celkové produkci z hlediska peněz v letech 2011-2015,%

Jak bylo uvedeno výše, většina produktů průmyslu se provádí v CFA a PFD - pro data Rosstat, které tvoří 67-68% z celkové produkce. Na třetím místě s velkou mezerou je jižní federální okruh. Toto rozdělení sil se dosahuje především centralizací výroby hlavních hráčů na trhu. Struktura příjmů a zisků bude vypadat podobně stejným způsobem - prodejní objem b2b se vytváří přímo ve výrobní oblasti. Distribuce hotových výrobků se provádí pomocí značkových a víceznačných maloobchodních řetězců, které většinou nejsou ve vlastnictví výrobce, nebo jsou právně odděleny od výroby. To vše ponechává určitý prostor pro malé producenty na regionální úrovni, což může trvat až výklenek, se zaměřením především na výrobu nábytku na zakázku, že federální hráči je problematické kvůli logistice dlouhou výroby a relativní hodnota produktu. Nicméně, toto závisí na konkrétním druhu nábytku - například velcí výrobci čalouněného nábytku, a to i střední cenové segmentu ochotně přijímat individuální objednávky, s ohledem na přání zákazníka při výběru materiálu a úplnost výrobku. Pro prémiový segment je standardem individuální přístup k výrobě výrobků.

Graf 5. Dynamika ziskovosti tržeb průmyslu podle krajů, 2011-2014,%

Graf 6. Dynamika hrubé ziskovosti odvětví podle odvětví, 2011-2014,%

Analýza dynamiky ukazatelů ziskovosti podle regionů ukazuje odlišný směr trendů. Například ziskovost tržeb v Dálném východě federálního okresu vzrostla z 2,8% v roce 2011 na 26,1% v roce 2014. Významný růst také prokázali UFD a NCFD. Stejné regiony rostly také z hlediska hrubé ziskovosti. Současně vykazovaly zbývající regiony mírný pokles ukazatelů.

Výzkum trhu s nábytkem z RBC: nové trendy v průmyslu

Rusbase šéfredaktor

Koncem roku 2016 analytici RBC Market Research provedli rozsáhlou studii ruského trhu s nábytkem. Studie obsahuje analýzu hlavních ukazatelů a trendů trhu, výsledky průzkumů zástupců hlavních hráčů a průzkum kupujících nábytku.

Rusbase uvádí hlavní body zprávy. Více: odkazem.

Ostatní zprávy RBC Průzkum trhu: podle značky.

Situace na trhu s nábytkem

Na konci roku 2014 - začátkem roku 2015 na některých trzích (včetně trhu s nábytkem) zažil rekordní prodeje: kupci bojí znehodnocení a koupil zboží dlouhodobé spotřeby (nábytek, spotřebiče, elektronika apod.) Od té doby spotřebitelská poptávka klesla: v roce 2015 se prodej nábytku v Rusku snížil o 9,9% oproti roku 2014, což činilo 419,8 miliard rublů. V roce 2016 se maloobchodní tržby dále snížily - poklesly o 5,3% (na 397,6 miliard rublů).

V běžných cenách zaznamenal objem prodeje minimální, přesto pozitivní dynamiku díky výraznému nárůstu cen nábytkových výrobků na ruském trhu. To se nedá říci o objemu trhu s nábytkem ve výrobních a dovozních cenách: do roku 2014 zůstala dynamika pozitivní, avšak v roce 2015 došlo k výraznému poklesu (o 7,3%). K tomu došlo jak kvůli vážnému poklesu dovozu, tak kvůli snížení domácí výroby.

Maloobchodní prodej maloobchodních prodejen za prodej nábytku stále roste od roku 2012 a do konce roku 2015 se zvýšil ještě výrazněji na 85,2%. Jinými slovy, někteří prodejci nábytku i nadále přenášejí některé z jejich nákladů na kupce.

Trh s nábytkem je velmi závislý na ukazatelích směnných kurzů: většina komponentů musí být zakoupena v zahraničí. To současně vede k inhibici a růstu. Krizová situace v posledních dvou letech motivovala hráče k optimalizaci výroby a přizpůsobení osvědčených postupů západních trhů. Kromě toho, pokud v prémiovém segmentu nejsou kování z předních výrobců s celosvětovými názvy vybavena domácím trhem, pak v kategorii "průměrná mínus" dělá dobrou konkurenci na západ.

Kolísání měn, následné zvýšení cen zboží a služeb, pokles příjmů Rusů a pokles spotřebitelské poptávky korigovali strategie mnoha hráčů. Musely se zabývat optimalizací výrobních procesů, aktualizovat sortiment, zlepšovat značky a věrnostní programy - to vše pozitivně ovlivnilo efektivitu domácího nábytkového trhu.

Nové řešení

Hospodářská krize nutí hráče, aby přišli s novými způsoby, jak rozvíjet své podnikání. Například na primárním trhu s nemovitostmi se objevil zajímavý trend: nábytkářské společnosti ve spolupráci s vývojáři vytvářejí řešení pro nové byty. Tento formát práce je přínosem pro výrobce nábytku: vybavení bytů v nových budovách umožňuje hráčům ušetřit objemy výroby a ne přerušit práci.

Tato možnost je obzvláště zajímavá pro kupce segmentů "economy" a "economy plus", což jim umožňuje ušetřit čas a peníze při usídlení v novém bytě. Zařizování náklady o 40-50% levnější než vlastní nákup nábytku v nákupním centru: v ceně nábytku není položen čtvercový nájemné, prodejce plat a další marketingové prvky.

Spotřebitelské návyky

Podle analýzy RBC výzkumu trhu, má 152 305 (nebo cca 50%) z online hráči mají své vlastní webové stránky, ale ne ve všech internetových obchodech je možné dokončit nákup zboží - „Vitríny s cenami“ mnozí jsou stále všechny takzvané

Někteří hráči vsadili na elektronický obchod. Tak, na začátku roku 2016 jedním z největších prodejců na ruském trhu nábytku Hoff zahájen v Petrohradě svůj vlastní internetový obchod (dodávky ze skladu v Moskvě). V první polovině roku 2016 se tržby na internetu zvýšily o 46,9% na 974 milionů rublů a představovaly 12,5% celkového prodeje.

Podle výzkumu trhu RBC dnes 21,6% Rusů nakupuje nábytek na internetu.

Výroba nábytku. Analýza trhu

Rubrika: Obchodní a výrobní

V ruštině výroba nábytku zaměstnává asi 3500 podniků malých a středních podniků a 500 z nich má velké obavy. Objem výroby všech těchto podniků činí 0,6% z celkového počtu nábytku vyrobeného ve světě. Je zajímavé poznamenat, že jen málo zemí se může pochlubit bohatstvím lesního bohatství jako naše země, ale je mnohem úspěšnější v oblasti výroby nábytku v důsledku rozdělení tohoto segmentu mezi sebou.


Co brání také aktivně rozvíjet domácí továrny? Za prvé, opotřebení podnikových prostředků se blížilo 80%. Za druhé, dostatečně nízká produktivita práce v podnicích. Za třetí, naše podniky potřebují inovativní vývoj i moderní vybavení.
V roce 2012 činily příjmy z prodeje domácích továren na výrobu nábytku zhruba 60 miliard rublů. Toto číslo je o 12% více než v předchozím roce. Celý objem vyráběného nábytku se však nerovnoměrně rozšiřuje po celé zemi.


Výnosnost výroby nábytku rostlin je určena především hodnotou objemu vyrobeného nábytku za rok. Tato hodnota je zvážena fyzicky.


Moderní ruské nábytkářské továrny a továrny používají jako suroviny dřevěné desky, které jsou také populární v zahraničí. Takové desky mohou být dřevotřískové desky, vláknité, někdy vláknité se střední hustotou (MDF).
V současné době je nejméně konkurenceschopným odvětvím domácí výroby nábytku výroba továrenského nábytku. Počet takových podniků se tak neustále rozrůstá a snaží se zaujímat vedoucí postavení na trhu s nábytkem.


Továrny na nábytek nejsou vždy schopny plně využít všechny objemy sklizených dřevovláknitých desek se střední hustotou. To je důvod, proč část MDF jde do výroby laminátů, parket, různých stěnových panelů a často se vyváží do jiných zemí.
Pokrok však nezastaví a naše továrny na nábytek a továrny rovněž nezůstanou. Neustále rozšiřují surovinovou základnu, která jim umožňuje vyrábět širší sortiment nábytku, je docela konkurenční a také se liší velikostí a dekorativním designem.

Výsledkem je, že domácí výrobci nábytku mají možnost učinit svůj nábytkový skříň jedinečný a konkurenceschopný na spotřebním trhu. Ale v zájmu zachování vysoké konkurenceschopnosti svých surovin (např panelů dřevotřísková deska na bázi dřeva), na domácím nebo světovém trhu je třeba zbrusu novou aktualizaci zařízení, stejně jako jádro technologická aktiva. To je důvod, proč současný nábytek továrny používají relativně novou metodu stlačení dřevěných prken na kontinuálních zařízeních, kde stiskem sebe ve dvou velkých nekonečné ocelové pásy při pohybu mezi obrobkem na desce. Současně má hustota získaných desek dřeva odchylky od 10 až +10 kg / m3 od jmenovité hodnoty. Je téměř nemožné dosáhnout takového ukazatele na starých instalacích.

Analýza trhu výroby nábytku

Výroba nábytku v Rusku je high-tech společensky významné odvětví dřevozpracujícího průmyslu, které vyrábí spotřební zboží. Roční objem nábytku v Rusku činí 10% z celkového ročního objemu komoditní výroby v komplexu dřevařského průmyslu. Podniky nábytkářského průmyslu zaujímají 1,7% průmyslové struktury průmyslu regionu Saratov. Růst nábytku podniků v objemu výroby v důsledku rozšiřování domácí poptávky na trhu, jakož i zavádění nových bytů v tomto regionu. V současné době je situace v ekonomice regionu taková, že konkurence v podnicích prakticky ve všech odvětvích stále roste.

To je způsobeno jednak skutečnost, že řada firem, které využívají redundantní produktivní plochy a energie, se začínají vyvíjet nové procesy, opaorientované na vytvořenínapro všechny skupiny obyvatelstva. Za druhé, noví konkurenti se objevují na trzích z blízkého a dalekého zahraničního a dalších regionů Ruska.

Při vytváření konkurenceschopnosti nábytkářského podniku je hlavní pozornost věnována analýze výrobních nákladů, neboť to určuje hranici své konkurenceschopnosti, cenovou politiku v konkurenčním boji na domácím i zahraničním trhu. Tvorba a organizace konkurenceschopné výroby v nábytkářském závodu je klíčem k jejímu úspěšnému rozvoji, díky čemuž je možné vyrábět vysoce kvalitní výrobky, které jsou velmi náročné.

Chcete-li vytvářet nové produkty nebo vylepšovat produkty s cílem zlepšit jejich úroveň kvality a rozšířit jejich implementaci na trhu produktů, je vytvořen podnikatelský plán, který je navržen tak, aby řešil následující úkoly:

* na základě analýzy trhu stanovit vyhlídky a kapacitu trhu s nábytkem pro prodej výrobků, tj. určit, co a jak bude poptávka, v jakém množství a pro koho bude vyrábět;

* analyzovat náklady nezbytné pro výrobu a prodej výrobků, které odpovídají cenám převládajícím na trhu za účelem určení marže konkurenceschopnosti, jejich potenciální ziskovosti;

* stanovit, jaká je výrobní kapacita provozního podniku, jaká opatření by měla být přijata pro zvýšení jeho konkurenceschopnosti;

* Zavést oblasti činnosti, které mohou zlepšit situaci ve společnosti za účelem provádění opatření pro vývoj a realizaci nového projektu technických systémů (TS) za použití technických postupů a reengineering následuje reklamní společnost poskytovat obraz nábytkářském podniku s polohou je konkurenční.

Pokud proavysvětlete situaciobydlenínaV nábytkářském průmyslu lze poznamenat, že na makroúrovni pozitivní i negativní faktory ovlivňují konkurenceschopnost. Mezi faktory přispívající ke zvýšení konkurenčních výhod nábytkářských podniků na trhu budou: vysoce kvalitní výrobky; výstup výrobků v poptávce jak na vnějších, tak na vnitřních trzích; flexibilita technologických procesů, umožňující přechod na jiné druhy výrobků; přítomnost vysoce kvalifikovaného řídícího týmu, který má rozsáhlé zkušenosti v oboru a dokázal zajistit stabilní provoz podniku; dobře organizovaná práce na prodeji produktů, která probíhá prostřednictvím sítě prodejců a obchodních zástupců; systém organizování reklamy v televizi, rozhlase, v periodikách a na výstavách.

Stručný přehled trhu s nábytkem v Rusku

Stručný přehled trhu s nábytkem v Rusku

Současné tržní podmínky

Charakteristika trhu s nábytkem

Nábytkářský průmysl tvoří více než 10% výrobků ze dřevozpracujícího komplexu. Na trhu zaměstnává 2 820 výrobních podniků včetně 536 velkých a středních podniků. Počet zaměstnanců v tomto odvětví činí 116,4 tis. Osob, z toho 20% specialisté a 80% průmysloví pracovníci.

Celková kapacita trhu s nábytkem v Rusku v roce 2002 přesáhla 1,225 miliardy dolarů. Nábytek vznikl za více než 839 milionů dolarů, z čehož přibližně 14% bylo vyvezeno. K dnešnímu dni podle různých odhadů dosahuje celková kapacita 2,5-2,9 miliardy dolarů ročně.

Trh s nábytkem ve střednědobém horizontu je velmi atraktivní a má potenciál růstu. To je způsobeno tím, že dnes celá Rusku na jednoho obyvatele je spotřebované nábytku ve výši USD 16,7 v centrálním federálním okruhu to bylo 14,7 centů v Volha federální okruh -.. $ 4,7, v Sibiřský federální okruh. - 9, $ 3 na Urale. - 21,5 centů, v regionu Novosibirsk -.. více než $ 14 Per capita spotřeba nábytku Moskva přiblížil ke 78,5 dolarů a v Moskevské oblasti. - 45,5 dolarů Ťumeň. kraj - 59,6 dolarů, v regionu Čeljabinsk -. 29,4 dolarů, Kemerovo region -. 23,4 dolarů ve stejnou dobu, spotřeba nábytku na 1 obyvatele západní Evropy bez přerušení. je nižší než 258-260 eur a v Německu zůstává v rozmezí 400 eur, tj. potenciální kapacita trhu s nábytkem přesahuje spotřebu o 8krát. Podle odborníků z průmyslu může roční nárůst poptávky po nábytku činit 5%, zatímco v západních zemích je toto číslo 1-3%.

Struktura sortimentu trhu

Celý sortiment nábytku lze rozdělit do několika velkých skupin: domácí, kancelářský a speciální nábytek.

Měkký nábytek a skříňový nábytek dominuje na trhu nábytku pro domácnost, který přináší zhruba 60% obratu průmyslu. Dalších 30% tvoří kuchyňský nábytek a ložnice, jejichž poptávka je úzce spjata s vývojem bytové výstavby. Nábytek pro chodby zaujímá 3-4% trhu a postupně se nahrazuje vestavěnými skříněmi. Nedávno se zvýšila nabídka nábytku pro mládež a dospívající, nábytek pro koupelny.

Rozložení komoditní struktury silně závisí na cenové kategorii. Takže nábytek pro ložnice a dětský nábytek prakticky chybí v nejnižší cenové skupině, koupelnový nábytek je relevantní pouze v nejvyšší cenové skupině atd.

Požadavek na vestavěný nábytek roste velmi dynamicky a odvádí většinu tradičních skříní a "stěn". Proto jsou producenti nuceni snížit ceny nebo přeorientovat výrobu: "stěny" se stávají různorodějšími a demokratičtějšími.

V posledních letech rychlý růst trhu s kancelářským a speciálním nábytkem. Jeho podíl na celkovém objemu výroby nábytku v Rusku neustále roste: od 12-15% na počátku 90. let až 30-35% v současnosti. Pokud by mezeru levného kancelářského nábytku a kancelářského nábytku střední třídy převzali domácí výrobci, pak ve výklenku drahého nábytku pro manažery existuje velmi vysoká konkurence z dovozu.

Analýza konkurenceschopnosti ruských výrobců

Při výběru nábytku kupující často věnuje zvláštní pozornost kvalitě, spolehlivosti a trvanlivosti nábytku, vzhledu. Ruští kupci stále mají sovětský stereotyp myšlení "Dovoz znamená lépe". Proto kupující kupující nábytek (dlouhodobý spotřební zboží) především věnují kvalitě a spolehlivosti výrobků.

Již více než 70 let byla výroba nábytku zaměřena na uspokojování poptávky obyvatelstva a nevěnovala patřičnou pozornost kvalitě a designu výrobků. Domácí nábytek, který dnes vidíme v obchodech, i nadále Sovětský se všemi svými atributy, i když umožnily vznik nových materiálů, technologií, takže vybrat mezi dražší dovážené nábytku a domácí výběr spadá není ve prospěch druhé. Když se trh s nábytkem vyvíjel, domácí výrobci neměli dostatečné výrobní kapacity a ty, které byly, vyráběly výrobky nízké kvality. Poptávka byla uspokojena hlavně kvůli dovozu, takže bylo zjištěno, že kvalita dováženého nábytku je mnohem vyšší než domácí.

Produkty s vyšší kvalitou nejčastěji od společností vyrábějících nábytek pro konkrétní zákazníky. V tomto případě je zaznamenána vyšší kvalita a spolehlivost. Ale nábytek vyrobený na zakázku, častěji než ne, má vyšší cenu.

Nyní je kvalita na prvním místě, a to nejen samotný výrobek, ale také doprovodná služba. " Tato politika je nyní následována mnoha výrobci a prodejci ve většině segmentů trhu s nábytkem. Výsledkem je, že spotřebitelé jsou stále častěji vyzýváni, aby kupovali nejen nábytek, ale i hotové interiérové ​​řešení.

"Zajištěné osoby přestaly kupovat nábytek po staletí". Je považován za nedílnou součást interiérového designu a výběr nábytku se provádí v etapě projektu ". Je to o drahé a spodní části elitního segmentu domácího nábytku. Ve střední cenové kategorii, nemluvě o dně, kupující je stále "sám designér".

Asi 80% nábytku je zakoupeno, když se přesunete do nového bytu nebo znovu plánujete starý. Proto se společnosti, které vyrábějí nábytek na zakázku, ukázaly jako nejjednodušší přizpůsobit se novým požadavkům trhu. Největší z nich se stávají výrobci komplexních nábytkových řešení. Soutěž se přesunula z cenové oblasti a poměru cena / kvalita do oblasti služeb.

V Rusku prakticky neexistuje výroba moderních zařízení a komponent. Výroba doplňky nábytek je stále ve špatném stavu - 90% instalován na skříně, komody a noční stolky zámky, kliky a kování pochází ze zahraničí.

Samozřejmě, v tomto scénáři je dominantní podíl na nákladech na hotový výrobek náklady na komponenty a deskové materiály. V současné době náklady na dovezené materiály v nábytku dosahují 70% nákladů a každý režisér sní o použití něčeho levnějšího.

Zdroj: finanční zprávy

Ruský výrobce nábytku výrazně zlepšil kvalitu a design svých výrobků, ale obecně z řady objektivních a subjektivních důvodů není nábytek stejně jako ostatní spotřební zboží plně konkurenceschopný.

Více než 60% zařízení provozovaných v ruských podnicích je starších než 15 let, více než 20% je starších 20 let. Zařízení, které splňují požadavky moderní výroby nábytku, se v zemi nevyrábí.

V minulosti dosahovala ziskovost podniků 64%. Nyní - od 4 do 23% v závislosti na typu produktů, kvalita řízení rostlin, od sezóny pro marketing a v průměru, podle některých zdrojů, je 8-10%.

Klientovi je dána sada dokumentů s půdorysy, popisem každého kusu nábytku a odhadem několika možností pro situaci - v levných, střednědobém a nákladném segmentu.

Výrobce

Zeměpisná struktura trhu

Při posuzování geografické struktury trhu můžete určit několik regionů, které představují největší obrat obchodování s nábytkem. Nejdřív a nepochybně je to centrální federální okruh, který tvoří více než polovinu prodaného nábytku. Nesporným lídrem mezi kraji v okrese je region Moskva - Moskva a Moskevská oblast, 25% produkce v průmyslu činil 8 podniků nacházejících se v Moskevské oblasti a v Moskvě. Dále s malým zpožděním je severozápadní region a Petrohrad. Zbytek Ruska tvoří pouze malou část tohoto trhu (trend však spočívá v tom, že se velké podniky pokoušejí dobýt regiony).

Hlavní typy hráčů, které určují domácí trh s nábytkem: jsou to výrobci nábytku, zabývající se obchodem a pouze obchodními společnostmi.

Mezi uznávané představitelé ruského nábytkářském průmyslu zůstávají "Miass nábytek", "Shatura", "Felix", "Kraft", "Unitex" "Shodnyamebel", "závod Elektrogorskmebel" Pravdinsky. A nezpochybnitelným lídrem na trhu s nábytkem je IKEA.

Velcí výrobci severozápadu: Sevzapmebel - speciální nábytek, První tovární nábytek, ZAO První tovární nábytek, MCO Sevzapmebel. Velcí výrobci se také nacházejí v Ufa, Ryazan, Jekaterinburg, Krasnodar.

Pokud vezmeme v úvahu dominantní firmy podle produktu, vůdcové jsou v oblasti výroby nábytku - „Elkon“ a „AO Dyat'kovo PC“ (záchody, ložnice, regály, atd., Pro děti, stoly, postele, police a skříně.. skříně). ZAO Ivanovomebel soupravy pro chodbu, dětský pokoj, ložnici a obývací pokoj, psací a jídelní stoly, stejně jako individuální bytové vybavení. "Shatura" - ložnice, stěny, předsíně, kancelářský nábytek, soupravy pro malé místnosti, skříně, noční stolky (noční a pod televizorem), konferenční stolky atd. CJSC "Allegrodrev" (Mytischi), kuchyňský nábytek a skříně na objednávku. "Pharaoh-C", "Corsair", "Europostizh" "Eco-nábytek", "Eurocomfort", "Top-furniture" - kuchyňské sestavy.

Nábytkářský průmysl je ziskový, ale extrémně konzervativní. Základní struktura hráčů na ruském trhu s nábytkem, podle studie poradenské agentury „Contact“, tam byl už dávno o 60% nábytkářských společností, které zahájily svou činnost v období od roku 1991 do roku 1993, 25% - v období od roku 1993 po1995 roku, kdy na trhu vyvinula více či méně aktivně, a pouze asi 15% společností působí na trhu více než dva roky.

V praxi se používá několik různých marketingových technik prodeje z necivilizované, když obchod je „pro obrázky“ a malých obchodů až po moderní nábytek center, kdy je to jasně v celém rozsahu.

Počet hráčů na maloobchodním trhu s nábytkem je velmi obtížný nebo velmi obtížný. Pouze v Petrohradě je zastoupeno asi 800 výrobních a obchodních nábytkářských společností (největší - nákupní centra "Furniture City" a "Aquilon").

V Moskvě nelze určit přesný počet míst prodávajících nábytek. NCO „Soyuzmebel“ data, v hlavním městě existuje více než dva tisíce prodejny nábytku, z nichž pouze 8% mělo více nákupních ploch 1 ty m 2, zatímco u většiny -.. 200m 2.

Podle dalších odhadů je v Moskvě obchodováno 2200 obchodů, z nichž 72% je malých, v rozmezí od 200 do 500 m2. Síť je většinou malá: od 64 dostupných, většina má 3-5 obchodů, pouze vzácné - 10-15 obchodů (kromě společnosti Shatura, která vytvořila síť více než 500 obchodů v Rusku a SNS).

Největší Moskva obchody: "Tři velryby", "Grand" a IKEA (až 30 tisíc m 2 každý). Brzy v roce 2004 plánuje Moskva otevřít největší obchodní a výstavní komplex v Rusku (o rozloze 100 000 m 2), kde bude zastoupeno 200-300 regionálních nábytkářských závodů.

S aktivním rozvojem velkých nákupních center dochází k nárůstu počtu malých supermarketových nábytkových butiků. Například v Moskvě je již téměř 40 z nich.

Funkcí maloobchodního prodeje nábytku je skutečnost, že mnoho maloobchodních prodejen, jak malých obchodů, tak velkých síťových prodejen, je "na objednávku". Takový režim je účinný, pokud nábytkářský podnik nemá sklad hotových výrobků. Pokud si kupující zvolí zahraniční skříň nebo rozkládací pohovku, je tento výrobek objednán od obchodní společnosti od výrobce.

Pro každý typ nábytku se však používají zvláštní metody realizace. Například je nejvhodnější prodávat domácí nábytek prostřednictvím obchodů. A kancelářský nábytek se nejvíce aktivně prodává ve značkových obchodech.

Nižší konkurence na trhu vede k tomu, že společnosti začínají aktivněji využívat internet k tomu, aby se informovaly a přitahovaly zákazníky.

I když většina internetových zdrojů je nyní katalogy a vývěsky, poměrně velká část společností vyrábějících a prodávajících nábytek nemá vlastní zdroje.

Západní výrobce nábytku aktivně využívá internet k prodeji. Na stránkách firem nábytku nejsou jen katalogy produktů, ale je zde také možnost objednávat online.

Problémy

Není divu, že podíl cizinců v ruském nábytkářském průmyslu neustále roste. Nyní je to 55-60%, zatímco ne tak dávno nepřesáhlo 40%.

Objem dováženého nábytku v roce 2002 na objem výroby nábytku v Rusku činí 52%, což je jasným ohrožením domácího průmyslu.

Rusští výrobci soutěží ve středu cenové kategorie výrobci z Polska, pobaltských států, ve vyšším - Itálii, Španělsku, Francii a Finsku. A tam byla tendence k nábytku nejvyšší cenové kategorie, že zahraniční společnosti jsou vytlačeny z trhu domácími společnostmi. Ačkoli tento trh vznikl v 90. letech a má již vlastní historii, standardy kvality, infrastrukturu, uznávané vůdce.

Celní a celní politika

Nevyvážená tarifní politika, kdy v posledních letech byla zvýšena daň na součástky, zatímco byla snížena daň ze sbíraného nábytku. To vedlo ke snížení celních nákladů a podhodnocení celní hodnoty. V důsledku toho se zvýšil podíl dovozu. Očekává však, že poslední změny zavedené vládou povede ke stimulaci růstu nábytkářského průmyslu. Očekává se, že dovoz bude stanoven na 40%, zatímco příjmy státního rozpočtu se zvětší a nábytkářský průmysl bude mít možnost pokračovat v technické rekonstrukci na úkor svých vlastních prostředků bez státních dotací a preferencí; maximalizovat kvalitu a design výrobků; zvýšit objemy vývozu; rozšíření výroby a vytváření nových pracovních míst.

Vyhlídky vstupu Ruska do Světové obchodní organizace v roce 2005 jsou velmi rozporuplné. Ruský výrobci ještě nejsou připraveni soutěžit se západními a východními výrobci. A dva roky ve WTO, podle odborníků, ruští výrobci ztratí až 15% trhu.

Velkoobchodní společnosti

Jedním z důvodů problémů tohoto odvětví je absence velkoobchodních a maloobchodních distribučních cest. Nyní je většina nábytku prodávána v Moskvě a poté přepravena do regionů.

Výrobci mají také technologická zařízení, vysoce kvalitní materiály, stylový a ergonomický nábytek. Nicméně ještě více podniků nemá účinný systém prodeje. Mnoho podniků organizuje prodej samostatně nebo pracuje prostřednictvím prodejců. Existuje však nedostatek velkoobchodních distribučních struktur, které fungují v rámci systému "najednou". Ve skutečnosti neexistují velké specializované podniky, které by poskytovaly celou škálu služeb velkoobchodnímu zprostředkovateli. Vytvoření takové struktury je velmi obtížné. Je to způsobeno velkými investicemi. Nicméně, již byly vyrobeny první pokus o řešení tohoto problému, aby se zajistilo, že systém, široká škála stylů a kvalit, vytváří zásoby nábytku v různých cenových relacích a mnoho zprostředkovatelských marží Ústav spotřebitelský trh a služby z Moskva vláda plánuje otevřít nejméně pět komplexů v Moskvě obchod s nábytkem.

Nyní je vývojový program na vytvoření velké nábytek nákupních center v Moskvě v rámci připraveného ministerstvem spotřebitele trh a služby v Moskvě vlády „Koncepce velkoobchodní prodej nepotravinářských výrobků v Moskvě pro období do roku 2006“. Program umožňuje otevření hlavního města tři nebo čtyři nábytku středové oblasti ne méně než 20.000 m2, stejně jako největší města velkoobchodu a maloobchodu.

V současnosti probíhá práce na projektu takového komplexu na osvobozených plochách jednoho z moskevských závodů. Za účelem dosažení ekonomické efektivity nelze velké velkoobchodní střediska omezit na jeden region, a proto se objektivně snaží pokrýt co nejvíce tržního území s jejich činností. Za tímto účelem zahájilo ředitelství nevládní organizace "Soyuzmebel" praktická opatření pro vytvoření regionální sítě nábytkových středisek. V současné době jsou podepsány dohody o otevření nábytkových center v Stavropol, Čeljabinsku a dalších ruských městech.

Na základě dohody s Ministerstvem vědy a průmyslové politiky vlády Moskvy získala nevládní organizace Soyuzmebel oficiální postavení operátora v nábytkářských výstavách. Byl implementován nový pobočkový projekt "SpecMebelExpo". V posledních letech se výrazně rozšířil a aktualizoval trh se specializovaným nábytkem pro administrativní budovy, školy, nemocnice, sportovní zařízení, zábavní centra, zábavní haly a místnosti.

Velkoobchodní a maloobchodní síť Soyuzembely bude první v centrální oblasti Ruska. V západní Sibiři byla již vytvořena podobná síť. Hospodářská struktura, kterou založily regionální orgány, zahrnovala banky, sibiřský veletrh, podniky pro automobilovou dopravu, průmyslové a obchodní společnosti. Regionálním obchodním operátorem byl Soyuz T.

Dnes velkoobchod „Sojuz T“ síť pokrývá všech měst v regionu, vlastní obchody s celkovou plochou 14 tisíc čtverečních. M. m se nachází ve všech větších městech západní Sibiře, a vzhledem k nábytku továren rozšíří po celé zemi. Klíčovými výrobci jsou "Elektrogorskmebel" (Moskva reg.), "Ul'yanovskmebel", "svoboda" (Rybinsk) a sibiřský továrna "Zenit".

"Soyuz T" koordinuje prodejní ceny s výrobci, staví řetězec od výroby až po konečného kupce. Součástí systému je i reklamní centrum a dokonce i personální školicí středisko. Nyní bylo vybudováno velkoobchodní centrum o rozloze 4 tisíc metrů čtverečních. m v Novosibirsku, je plánováno vybudování centra s rozlohou 10 tisíc metrů čtverečních. m v jednom z největších měst v regionu.

Zahraniční společnosti

Dalším problémem pro ruské výrobce může být zvýšená konkurence, která je především důsledkem převodu zahraniční výroby do Ruska. Například jeden z největších evropských výrobců čalouněného nábytku - německá společnost Schieder Möbel Holding - zahájí výstavbu vlastního závodu v Moskvě. Jedná se o třetí společnost německé společnosti v Rusku a největší z hlediska investic - 20 milionů eur.

Společnost Schieder Möbel Holding byla založena v roce 1964 firmou Rolf Demuth a je jedním z evropských lídrů v oblasti výroby čalouněného nábytku. Schieder Möbel Holding má 54 továren v zemích jako Itálie, Chorvatsko, Portugalsko, Rumunsko. Podle vlastních údajů je jeho obrat více než 1 miliarda dolarů. Společnost Schieder Möbel Holding obdržela 8 000 hektarů v okrese Istra v Moskvě ve výstavbě.

Seznam použité literatury při přípravě přehledu

Arkhangelskaya O. Revoluce v jedné zemi. // Ekonomika a čas (Petrohrad).- 08.12.2003.- 047.- str.7

Volkova I. Na špatné výrobce nábytku, řekněte slovo. // Hour the Peak (St Petersburg).- 28.01.2004.- 005.- c.5

Gavrilyuk E. Cizinci nabídnou regionům levný nábytek / / RBC daily: Markets. - 31.03.2003

Kochetov I., pozorovatel burzy. Nábytek Nepatriotismus. // burza (Nizhny Novgorod).- 08.09.2003.- 34

Kruglova N. Nábytek na trhu. Výroba a prodej // vychází z materiálů týdeníku Moskva "Práce dnes" - 12.09.2002

Oleinik J. Shatura hledá v obchodě 25 milionů dolarů. // RBC denně (Moskva). - 11.11.2003. - 215

Podkolzina V. Nepřehlédnutelná strategická rezerva Ruska // LBN Elite. - 23.10.2003

Revzin G. Ruský pro nábytek. // Kommersant (Moskva).- 25.11.2003- 215.- str.21

Rybakova T. Korporátní Rusko si vybírá domácí. // Finanční zprávy (/ cfin / tmpl-art_oo / id_ art-791474). - 02.03.2004

Rybakova T. Nábytek kompletní s designérem. // Finanční zpravodajství (/ cfin / tmpl-art_oo / id_ art-79147) - 02.03.2004

Rybáková T. Nábytkářský průmysl se zabývá jedním úředníkem. // Finanční zprávy (/ cfin / tmpl-art_oo / id_art-677330) - 30.10.2003

Rybakova T. ruský nábytek zničil detaily // Finanční zprávy (/ cfin / tmpl-art_oo / id_ art-677290). - 30.10.2003

Rybakova T. Úředníci zabývající se vytvářením obchodních sítí / / Financial News (/ cfin / tmpl-art_oo / id_ art-677311). - 30.10.2003

Solopenko N. Nábytek pro růst. // Orel pravda (Orel).- 29.01.2004.- 017.- p.2

Savinov V. Nábytková taška // ruské noviny. - 12.09.2002

Fedorov A. Dovoz diktuje ceny na trhu s nábytkem a výrobci nábytku - podmínky pro dodavatele. // Business Petersburg (Petrohrad).- 26.01.2004.- 011.- str.17

Fedorov A. Prodej nábytku se ztrácí v číslech. // Business Petersburg (Petrohrad).- 20.10.2003.- 195.- str.14

Finaeva K. Němci napadnou ruský nábytkářský trh //, - 11.06.2003

Zahraniční ekonomická aktivita regionů Centrálního federálního okruhu (stručný přehled). Zahraniční obchod (Moskva).- 27.09.2002.- 004-005.- str.26-48

V boji za trh, nebo Můžeme, pokud chceme! 14. ledna 2002

Víme to? Víme. // Magazín "Nábytek", únor 2000.

Výrobci nábytku si pamatovali státní objednávku // RBC daily: Markets. - 22.01.2004

Na nábytek dodávaný v rozložené podobě a na jeho obalu // Magazín Mir Mebeli. - 2000 - №1

Výroba nábytku v Rusku // Časopis "Furniture Review" - listopad 1999

Ruský trh s nábytkem. Jak to má být? (na základě materiálů časopisu Výroba nábytku) // Feiga. Internetový týdeník o nábytkářském průmyslu. (/ zdroj / 000158) - 30.10.2003

Ruské regiony budou nabízeny "bufet" / / RBC daily: Companies. - 25.09.2003