Státní a vývojové trendy na trhu s mlékem v Běloruské republice

Státní a vývojové trendy na trhu s mlékem v Běloruské republice

1 KAPITOLA.docx

2 (TABULKY).docx

2 ANALÝZA NABÍDKY TRHU MLÉČNÝCH VÝROBKŮ

2.1 Výroba mléčných výrobků a jejich vývoj a vyhlídky

Návrh na trhu s mléčnými výrobky se vyznačuje těmito hlavními ukazateli: objemem produkce, dovozu, vývozu, významnými výrobci a dodavateli a jejich podílem na trhu, kombinací produktů atd. Tyto ukazatele budou dále analyzovány.

Tabulka 2.1 - Dynamika výroby mléčných výrobků v Běloruské republice na období 2000-2010

a kyselou hmotu

ve srovnání s předchozím rokem

ve vztahu k základnímu roku

ve srovnání s předchozím rokem

ve vztahu k základnímu roku

Poznámka - zdroj: sestavil autor dle [11]

Podle tabulky lze říci, že nárůst mléčných výrobků v roce 2010 oproti roku 2009 činil 188,3 a míra změn byla 117,7%. Pokud porovnáme rok 2010 s rokem 2000, pak absolutní nárůst činil 162,5 a v roce 2009 došlo v porovnání s rokem 2000 k záporné odchylce o 26%. Obecně lze říci, že v období 2000-2010 dochází k nárůstu výroby mléčných výrobků.

Produkce mléčných výrobků v Běloruské republice podle regionů nelze analyzovat, t. V statistické kompilaci nejsou žádné údaje.

Trh producentů mléka v Běloruské republice je velmi velký a široký, a tak se zamyslíme nad největšími producenty mléčných výrobků. Hlavní objem trhu s mlékem je tvořen produkty jako mléko, smetana, fermentované mléčné výrobky (kefír, fermentované mléko, sušené mléko), tvaroh, zakysaná smetana, dezert z tvarohu. Jejich podíl na celkovém objemu trhu s mlékem a mléčnými výrobky je ve fyzikálním vyjádření více než 60%.

Hlavní podniky - výrobci a dodavatelé - jsou zprostředkovateli v Běloruské republice.

Tabulka 2.2 - Hlavní podniky - výrobci a dodavatelé - zprostředkovatelé mléčných výrobků v Běloruské republice.

Sortiment vyrobeného a prodávaného zboží

Konkurenceschopnost zboží (vysoká, střední, nízká)

1. JSC "Savushkin Product" je jedním z největších výrobců mléčných a džusových výrobků v Bělorusku.

"Výrobek Savushkin" je znám nejen v Bělorusku, ale i v zahraničí. Výrobky společnosti jsou již známým ruskému kupujícímu a také vyváženy do Kazachstánu, Arménie, Ázerbájdžánu, Ukrajiny, Moldavska a dalších zahraničních zemí.

Hlavní trendy ve vývoji trhu s fermentovanými mléčnými výrobky v Běloruské republice

Charakteristika technologického procesu výroby fermentovaných mléčných výrobků, jejich chemické složení a nutriční hodnoty. Faktory vytvářející kvalitu a bezpečnost výrobků, sortimentní nomenklatura. Monitorování trhu s mléčnými výrobky.

Posílání dobré práce do znalostní základny je snadné. Použijte níže uvedený formulář

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří používají znalostní bázi při studiu a práci, vám budou velmi vděční.

"Tender Summer" je zdaleka nejúspěšnější značkou JSC "Savushkin Product". Právě tato značka obdržela na soutěži "Značka roku 2010" jak Grand Prix, tak Zlatou medaili. "Jemné léto" - kvalitní výrobky pro ty, kteří šetří. Kyselé mléčné výrobky vyráběné pod značkou "Laskovoe Leto": zakysaná smetana s obsahem tuku 18%; jogurt s plody ovocných plodů (jahoda, meruňka), obsah tuku 1,5%; jogurt s plody ovocných plodů (jahod, broskvon) pití, obsah tuku 1,5%; tvaroh s ovocnými výplněmi (broskev, lesní bobule, třešeň), obsah tuku 5%; těstovinový tvarohový dezertní plniva (jahoda, vanilka), obsah tuku 3,5%; obsah tuku z tvarohu v množství 5% hmotnostních [18].

JSC "Babushkina Krynka" - je známá na domácím trhu jako jeden z předních podniků ve svém oboru. Babiččin Jug - široce diverzifikovaná podnik, který vyrábí více než 250 druhů mléčných výrobků uváděných na trh pod značkami „babiččiny Jug“, „radostný vnoučata“, na území Běloruské republiky i ze zahraničí.

"Grandma's Krynka" je značka tradičních přírodních mléčných výrobků pro celou rodinu. Pod značkou "babička Krynka" produkuje širokou škálu běžnými typy mléčných výrobků a zejména fermentovaného zakysané smetany 12% tuku, 15%, 18%, 20%, 22%, 25%, 26%; zakysaná smetana "Mogilevskaya", obohacená bifidoflorou, obsah tuku 22%; kefír bez obsahu tuku a obsahu tuku 2,5%, 3,2%; bifidokefir "Toroitsky" obsah tuku 3,2%; bifidoprostokvasha "Speciální" s obsahem vitamínu C, obsah tuku 3,2%; obsah tuku ryaženka 4%; fermentované mléko "Bifilend" (pět bakterií), obsah tuku 2,5%; produktové mléko "Bifilend" s jablečným "jablem", obsah tuku 2,5%; produktové mléko "Bifilend" se šťávou "multivitamin", obsah tuku 2,5%; fermentované mléko "Bifilend" s obsahem fruktózy, obsah tuku 2,5%; syrový obsah tuku a obsah tuku 5%, 9%, balené a vážené; tvaroh "venkovské" bez tuku a obsah tuku 2%, 5%, 13%; tvaroh "tvaroh Babushkin" bez obsahu tuku a obsah tuku 1%, 3%, 7%; tvaroh s obsahem tuku 4%; sladký tvaroh hmota „speciální“ s pomocnými látkami (meruňky, švestky, kondenzovaného mléka - arašídy, sušené třešně, sušené brusinky), obsah tuku 23%.

„radostný Vnoučata“ - chutné a zdravé pamlsky z mléka a sýrů, které potěší děti i dospělé. Značka „Cheery Vnoučata“ je sýr bar občerstvení, zmrzlina, sladký tvaroh hmota a další mléčné dezerty. Zvláště: hmotnost tvarohu je sladká se sušenými brusinkami, obsah tuku 23%; smetanový sýr s obsahem tuku 5%; pasterované sýr dezert s pomocnými látkami (rozinky, švestky, meruňky, kakaa, citrónu - sušenek, mák - rozinky - sušenek, čokoláda - třešeň, ořechy - karamel), tuky 4%; tvaroh korálkové „Kali lasička“ smetana, ale také ovocné náplně (jahody, třešně), tuk 4%; jogurt mléko "Good Morning" s ovocnou náplní (Strawberry - obilí, broskev - mučenky, meloun, meruňka - ananas - Poaceae), o obsahu tuku 3%; jogurt mléko "Good Morning" s ovocnou náplní (borůvky, třešně - vanilka, citron - jablka, jahody, hrušky - vanilka, broskev - mučenky, malin, pomeranče - jahody, jahody - Apple, borůvky - meruňky, kiwi - angrešt, maliny, meloun, meruňka), obsah tuku 2%; bioyoghurt s ovocnými náplněmi (Jahoda - aloe vera, jablko - chokeberry, cherry - Echinacea, kalina), obsah tuku 2,5%; bio-jogurt bez cukru, obsah tuku 2,5%; koktejl bifidus acidofilní „Mogilevskii“ s pomocnými látkami (musli, obilovin, cereálie - meruňka, meloun), obsah tuku 3%; Produkt tepelně ošetřené jogurt „Good Morning“ s ovocnou náplní (mandarinky, borůvky, jahody - banán, angrešt - kiwi, banán, černý rybíz - ostružina, třešeň, malina - červený rybíz, jahody - šípek), 3% tuku; Produkt tepelně ošetřené jogurt „Good Morning“ s ovocnou náplní (Hruška - vanilka, banán - jablka, borůvky, třešně, broskve - mučenky, jahody, angrešt - kiwi), 2% tuku; jogurt výrobek termizované „Dobré ráno“, s ovocnými náplněmi (meruňky - mučenky, třešeň, kiwi - angrešt, hrušky - vanilka, jahoda, sušené švestky - obiloviny, ananas - mango, ořech obilí, ananas - oranžová - obiloviny, jahody - Poaceae), obsah tuku 6%; Dezert s tvaroh jogurtem „chuť“ tepelně ošetřeny ovocných náplní (broskev, hruška - vanilka), 3% tuku a některé další [10].

JSC „Dairy World“ - podnik vysoké kultury výroby, vůdce běloruské mlékárenský průmysl s objemem zpracování mléka více než 160 tun za rok. Mezi produkty, které produkují: obsah kyselinového tuku 18%, 21%, 26%, 31%; produktová smetana s obsahem tuku 15%; kefír s obsahem tuku 1,5%, 2,4%, 3,5%; kefír obohacený vápníkem, obsah tuku 1,5%; kefír "Ultra-clean" s obsahem tuku 1,5%, 3,2%; befidokefir s obsahem tuku 2,5%, 3,2%; Ira (klasické, kopr, máta, okurka, kopr a česnek) obsah tuku 1,5%; bifitace s obsahem tuku 3,5%; jogurt "Mechnikovskaya", obsah tuku 4%; obsah tuku ryaženka 4%; tvarohový tvar s obsahem tuku 1%, 6%, 10% hmotnostních a zabalený; sladký tvaroh s plnivy (vanilka, meruňky, arašídy, rozinky, kandované), 9% tuku; jogurt «Grand-ovoce» dvouvrstvý s ovocnými náplněmi (třešně, jahody, maliny, angrešt, exotické), obsah tuku 1,5%; dezert jogurt „Starodvoretsky“ tepelně ošetřené s ovocnými náplněmi (meruňky, ananas, banán, třešně, hrušky, jahody, jahoda, citron, malina, brusinky, bobule, černý rybíz, exotické), obsah tuku 1,5%; dezert „beruška“ s laktulózy s ovocnými náplněmi (meruňky, ananas, banán, třešně, hrušky, pomeranče, jahody, citron, malina, broskev, třešeň - vanilková, borůvky, černý rybíz, exotické), obsah tuku 1,5%; sladký fermentovaný mléčný nápoj „Yogo-fit“ s ovocnou náplní (oranžové - ananas - obilí, broskev - obiloviny, müsli), obsah tuku 1,5%; fermentovaný mléčný nápoj „duhový“ s ovocnou náplní (broskev, jablko - banán, jahoda, exotické), 2% tuku; smetanový sýr jogurt „Vova“ s ovocnou náplní (divoký bobulové, jablko - banán, ananasový - mango, exotické) obsah tuku 4%; Šlehačka sýr "Momik" s pomocnými látkami (meruňky, hrušky, jahody, jahoda, cappuccino, kiwi, angrešt, čokoládové - vlašských ořechů), 6% tuku [17].

Při uzavření této části je třeba poznamenat, že to samozřejmě nejsou všichni výrobci a výrobky zastoupené na bieloruském trhu: formát této práce neumožňuje hlubší analýzu. To ovšem stačí poznamenat - domácí podniky přinesly na trh zboží, které by nejen získalo hodně místa vedle propagovaných značek, ale zůstaly přístupné všem segmentům obyvatelstva kvůli jejich rozmanitosti.

1. Výrobky z kyselého mléka (produkty mléčné kyseliny) - skupina mléčných výrobků vyrobených z plnotučného mléka nebo jeho derivátů (krém, odstředěné mléko) dozráváním. Patří mezi ně kefír, ryazenka, jogurt, jogurt, kumis a jiné dietní kysané mléčné nápoje, stejně jako zakysaná smetana, tvaroh, tvarohové výrobky. Obsah organismů kyseliny mléčné ve fermentovaných mléčných výrobcích, které nebyly podrobeny tepelnému zpracování na konci doby použitelnosti, by neměl být nižší než 10 6 cfu na 1 g produktu.

2. Struktura fermentovaných mléčných výrobků zahrnuje všechny hlavní potraviny. Jsou dobře vyvážené, snadno strávitelné a mají řadu dalších užitečných vlastností, díky nimž se kyselé mléčné výrobky používají v dietní a terapeutické výživě. Nabírají kyselinu uhličitou, kyselinu mléčnou a další příchutě, které stimulují chuť k jídlu, stimulují uvolňování žaludeční šťávy, zlepšují metabolismus. Antibiotika jako koumiss, kefír, acidophilus zabraňují vývoji patogenů, a tak léčí tuberkulózu, gastrointestinální onemocnění apod. To vše činí kyselé mléčné výrobky velmi užitečné pro stimulaci imunitních procesů v těle.

3. Faktory ovlivňující kvalitu jsou rozděleny na faktory, které ovlivňují kvalitu a faktory ovlivňující bezpečnost jakosti zboží. Kvalita zboží se vytváří v etapách jejich vývoje a výroby a závisí na surovinách a výrobní technologii.

Surovinou pro výrobu fermentovaných mléčných výrobků je: plnotučné mléko; mléko s nízkým obsahem tuku; normalizované mléko nebo smetana; rekonstituované mléko nebo smetana; rekombinované mléko.

Výroba fermentovaných mléčných výrobků není možná bez použití čistých kultur bakterií mléčného kvašení. V závislosti na výrobky vyrobené v čistých kulturách zahrnují mléčnou Streptococcus (Str. Lactis), Bulharská Bacillus (rozsáhlé. Bulgaricum), Lactobacillus acidophilus (VAST. Acidophilum), ochucovadlo bakterie (Str. Diacetilactis) a mléčných kvasinek (krmných). V závislosti na kombinaci rodů a druhů fermentovaných bakterií se od nich získávají různé fermentované mléčné výrobky.

Pro zlepšení chuti a vůni obohacování směsi v mléčných výrobků od různých příchuť a aromatické (cukr, sůl, různé ovoce a bobuloviny plniva, ořechy, sirup, apod).

Hlavním technologickým znakem výroby fermentovaných mléčných výrobků je fermentace zavedením kultur mléčných bakterií nebo kvasinek (sourdough nebo sourdough). Před výroby mléčných výrobků s použitím pre-pasterizaci nebo sterilizaci mléka, aby se zabránilo nebezpečí života cestujících škodlivých mikroorganismů, jakož i homogenizaci.

Při výrobě nápojů z kyselého mléka a zakysané smetany se používají dvě metody: termostatická a nádrž. Tvarohový sýr se vyrábí kyselinou-syřidlem a kyselými metodami a také samostatným způsobem. Každá metoda má své vlastní vlastnosti, výhody a nevýhody.

Ve fázích oběhu komodity a spotřeby je nutné zboží ovlivňovat, aby byla zajištěna bezpečnost vytvořené kvality, jako jsou podmínky balení, přepravy a skladování.

Obalové materiály používané pro balení produktů, které musí splňovat požadavky technických předpisů a zajištění kvality, bezpečnosti a ochrany produktu během jeho výroby, přepravy, skladování a prodej [4, 20, 22, 23]. Jako spotřebitel kontejner pro plnění produktů mléčného kvašení mohou být použity: hliníkové fólie, pergamen, polyethylenový film, Plechovky z polystyrenu nebo polypropylenu fólie krabice polyvinylchloridových lahví pro potravinářské výrobky, obaly z materiálu kombinovaného na bázi lepenky, obaly kompozitního materiálu pro balení mléka výrobky na strojích "Pure-Pak", "Tetra-Pak", "Tetra-Brik" a "Tetra Rex" a další.

Skladování mléčné výrobky jsou povoleny pod podmínkou, okamžité chlazení výroby na teplotu ne vyšší než 6 0 ° C a obsah při teplotě ne vyšší než 8 0 ° C po předem stanovenou dobu zjištění je pro skladování, přepravy a prodeje [4, 20, 22, 23].

4. V posledních letech se výrazně rozšířil trh s fermentovanými mléčnými výrobky v Bělorusku. Je zastoupen velkým sortimentem kvalitních výrobků domácí i dovážené. Nicméně mezi mnoha druhy fermentovaných mléčných výrobků bělorusci stále preferují tradiční druhy: kefír a zakysanou smetanu. Podíl konzumace jogurtů se pomalu zvyšuje: jeho spotřebitel nakupuje potraviny, které nejsou dostatečně uspokojeny, pokud jde o potěšení.

Hlavním trendem dneška je zvýšený zájem spotřebitelů o produkty zdravé výživy. Růst spotřeby je pravděpodobné, že musí být rozšíření sortimentu, zejména v segmentech, jako jsou organické potravinářských výrobků s probiotiky, potraviny obohacené vitamíny a minerály. Možná to povede ke vzniku nových funkčních produktů, které podporují, parimerují, posilují zdraví srdce a cév, zachovávají krásu atd.

Z výše uvedeného vyplývá, že stávající mléčné výrobky jsou považovány za základ pro člověka zdravé potraviny, přispívat k zachování zdraví, prevenci některých chorob a zvýšení průměrné délky života a jejich kvalita je jedním ze základních charakteristik, které mají rozhodující vliv na tvorbu spotřebitelských preferencí a formování konkurenceschopnosti.

Seznam použitých zdrojů

1 Bukhtareva, E.F. Komoditní věda o potravinářských tucích, mléce a mléčných výrobcích: Textbook / E.F. Bukhtareva, TP Ilenko-Petrovskaya, G.V. Tverdokhleb. - Moskva: Ekonomika, 1985. - 296 s.

2 Zahraniční ekonomický portál Běloruska [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.export.by/?act=s_docsmode=viewid=1641doc=64. - Datum přístupu je 03/02/2011.

3 Dmitrienko, M.I. Komoditní výzkum a vyšetření jedlých tuků, mléka a mléčných výrobků / M.I. Dmitrienko, Т.В. Pilipenko. - Petrohrad: Peter, 2004. - 352 stran.

4 Kefír. Obecné specifikace: STB 970-2007. - Zadejte. 01.10.2007. - Minsk: běloruský. stát. Ústav normalizace a certifikace, 2007. - 16 s.

5 Kruglyakov, G.N. Komodita masa a vaječných výrobků. Komoditní výzkum mléčných výrobků a potravinových koncentrátů / G.N. Kruglyakov, G.V. Kruglyakova. - Moskva: Publikační a knižní centrum "Marketing", 2001. - 488 s.

6 Městský podnik "Urban Mlékárna č. 1" [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.belmilk.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

7 Výrobky na zpracování mléka a mléka. Termíny a definice: STB 1744-2007. - Zadejte. 01.10.2007. - Minsk: běloruský. stát. Ústav normalizace a certifikace, 2007. - 16 s.

Kravské mléko. Požadavky na zadávání zakázek: STB 1598-2006. - Zadejte. 01.08.2006. - Minsk: běloruský. stát. Ústav normalizace a certifikace, 2006. - 20 s.

9 Mlékárenský průmysl z Běloruské republiky: přehled o trhu, trendy ve vývoji / materiál připravený odborníky PUE „poradenské středisko“ BKC „// Národní ekonomické noviny - 2005 - srpen 5 - C 6...

10 JSC "Babushkina Krynka" / Režim přístupu: www.babushkina.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

11 OJSC "Baranovichi mlékárna" [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.ranitsamilk.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

12 OAO Berezovsky Cheese Factory [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.cheese.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

13 JSC "Mlékárna Borisov" [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.zdravushka.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

14 OJSC "Městská mlékárna č. 2" [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.gmz2.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

15 JSC "Kletský mléčný závod" [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.kletskmilk.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

16 JSC Molodechno mlékárna [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.molodeia.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

17 OJSC Molochny Mir [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.milk.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

18 JSC Savushkin Product [Elektronický zdroj] / Režim přístupu: www.brestmilk.by. - Datum přístupu je 03/02/2011.

19 Oficiální národní statistiky Běloruské republiky [Elektronický zdroj] / Přístupový režim: www.belstat.gov.od. - Datum přístupu je 03/02/2011.

20 Mléčné výrobky. Jogurty. Obecné specifikace: STB 1552-2005. - Zadejte. 01.01.2006. - Minsk: běloruský. stát. Ústav normalizace a certifikace, 2005. - 56 s.

21 Reklamní bulletin běloruských podniků.

22 Smetana. Obecné specifikace: STB 1888-2008. - Zadejte. 01.01.2009. - Minsk: běloruský. stát. Ústav normalizace a certifikace, 2008. - 18 s.

23 Tvarohový sýr. Obecné specifikace: STB 315-2007. - Zadejte. 01.10.2007. - Minsk: běloruský. stát. Ústav normalizace a certifikace, 2007. - 20 s.

24 Teplov, V.I. Obchodní merchandising: učebnice / В.И. Teplov [a další]; pod společností. Ed. V.I. Teplova. - M: Dashkov a K; 2001. - 620 stran.

25 Technologie mléka a mléčných výrobků / G.V. Tverdokhleb [a další]; pod společností. Ed. G.V. Tverdokhleb. - Moskva: Agropromizdat, 1991. - 463 p.

26 Merchandising a zkoušení spotřebního zboží: Učebnice / V.V. Shevchenko, I.A. Ermilova, A.A. Vytovtov [a další]; pod společností. Ed. V.V. Ševčenko. - Moskva: INFRA-M, 2006. - 544 s.

27 Chemické složení potravin / M.F. Nesterin, I.M. Skurekhin [a další]; pod společností. Ed. M.F. Nesterina. - Moskva: Potravinářský průmysl, 1979. - 246 p.

Tabulka Podniky vyrábějící mléčné a mléčné výrobky Běloruské republiky

Analýza trhu s mlékem, hodnocení ochucení, konkurenceschopnost zakysané smetany

Analýza trhu s mléčnými výrobky v Běloruské republice

Mlékárenský průmysl z Běloruské republiky má 16 mlékárenského průmyslu, (ne včetně 16 poboček), 18 mlékárnách (včetně 2 větve), 16 máslo sýra (včetně 1 másla sýrem a 2 větve), 7 mléka konzerváren (včetně 2 větve), 9 sýr továrny (včetně 1 sýr a 2 větve), 4 máslo-zařízení na výrobu (včetně 1 továrně másla a 1 větve), 3 zařízení pro výrobu sušeného odstředěného mléka, 3 zmrzliny továrny a 37 jiných společností pro výrobu mléka a mléčných výrobků v průběhu roku 2010 g..

Výrobní kapacita pro zpracování mléka v průměru za 1 podnik je 210 tun za směnu, celková kapacita je 5,0 milionů tun ročně. Sortiment mléčných výrobků vyrobených v ČR zahrnuje více než 1000 položek, včetně ropy - 30 sýry - více než 160, celek-mléčné výrobky - více než 500 položek za období 2010

Na domácím trhu v Bělorusku se prodává přibližně 46% mléčných výrobků vyrobených v zemi [11].

Za účelem uspokojení poptávky obyvatelstva Běloruské republiky živočišné výroby se rozšiřující rozsah a zvýšit objem vyrobených mléčných výrobků v zemi. Vytvořeno nové druhy mléčných výrobků, širokou škálu zákusků, sýrů, mléčných výrobků a další. Za účelem zlepšení kvality výrobků se provádí technické re-vybavení podniků a mlékárenský průmysl s instalací nových typů moderních zařízení.

Podle Ministerstva zemědělství a výživy Běloruské republiky je výroba mléčných výrobků v republice 4,6 milionu tun ročně, spotřeba 2,245 milionů tun ročně.

V příloze B jsou uvedeny charakteristiky preferencí mléčných výrobků populačními vrstvami. Smetana v tomto seznamu dává 63,7% hlasů.

V současném stádiu běloruského mlékárenského trhu je téměř vidět dominanci domácí výroby na regálech obchodů. Podle některých pozic se běloruské producenty nejenže vyrovnají zahraničním, ale dokonce je dokázaly překonat.

Významný nárůst hrubé produkce mléka dosáhly všechny běloruské regiony. To byla usnadněna dostatečnou zásobu krmiva, zavedení intenzivních a energeticky úsporných technologií, specializovaných služeb a posílení disciplíny v chovu dobytka komplexy a finanční pobídky pro dosažení vysokého výkonu. V roce 2012 bude pokračovat pozitivní dynamika výroby mléka.

Nicméně úroveň spotřeby mléka v republice v letech 2010-2011. nepřesahuje 60% úrovně z roku 1990 a je 60-70% doporučené fyziologické normy. Mnoho odborníků to připisuje poklesu životní úrovně obyvatelstva. Nemůžeme však ignorovat tzv. Zvýšení efektivity spotřeby. Moderní balení, balení výroby, delší skladování mlékárenské produkce umožňují ekonomičtější a efektivnější využití.

Podle Ministerstva statistiky a analýzy Běloruské republiky spotřeba mléčných výrobků v populaci s nejvyšším příjmem odpovídá racionálním normám a více než 1,5násobku spotřeby ve skupině s minimálním příjmem.

Vzhledem k tomu, úroveň spotřeby mléka a mléčných výrobků v Bělorusku zůstává nízká a do značné míry nesplňuje doporučené dávky spotřeby, s nárůstem reálných příjmů, ceteris paribus, bude poptávka po mléku a mléčných výrobků roste. To je zase objektivní předpoklad pro další rozvoj mlékárenského průmyslu.

Nejlepší podniky, které vyrábějí mléko a mléčné výrobky z Běloruské republiky: OJSC Kobrin, máslo a sýrárny a JSC Savushkin produkt.

Problémy dalšího rozvoje mléčných výrobků v Běloruské republice jsou:

1. nízká produktivita krav, spojená se špatným krmením zvířat;

2. nestabilita tržních trhů.

Aby se zvýšila produkce mléka a mléčných výrobků, je nezbytné rozvíjet hospodaření s obilovinami. Je třeba počítat především s obilovinami, které lze využít při zavádění do krmiv v optimálních množstvích a výhradně ve vyvážené formě. Stále neexistuje žádná alternativa k tomuto směru a podle souvislostí světového trhu a jeho vývojových trendů se v budoucnu neočekávají změny.

Při chovu skotu v mléce je primárním úkolem zastavit pokles výroby, zachovat stávající specializaci, snížit náklady, zejména krmivo, na úroveň vědecky založených norem. Spolu s nárůstem objemu živočišných produktů je úkolem zvýšit jeho konkurenceschopnost tím, že se sníží náklady na jednotku produktu a také hledat stabilní prodejní trhy.

Objemy výroby by měly být 7 až 8 milionů tun, což umožní uspokojit požadavky populace na mléčné výrobky v souladu s lékařskými normami a také je použít pro výrobu mléčných výrobků za účelem jejich vývozu. Vyváženými produkty mohou být konzervované mléko, sušené, kojenecká výživa, máslo, tvrdé sýry, kasein. Z hospodářského hlediska je výhodnější zpracovávat mléko pro výrobu těch produktů, které jsou zcela nebo téměř zcela používány (mléčné konzervy, sýry). Tento mléčný výrobek bude hlavní, pokud se prodává mimo republiku.

Na domácím trhu, na základě svých schopností a nedostatek solventnosti obyvatel, jakož i s ohledem na sociální význam mléčných výrobků, které se očekává, že je relativně stabilní poptávka po mléku a mléčných výrobcích. Rozpuštění mléčných výrobků v mléčném ekvivalentu by měla 1,0--1,6 milionů tun, mléčných konzerv -. 80--100 milionů plechovek, máslo -. 78--90 tun, mastné sýrů. - 34 - 44 tisíc tun v roce 2011.

Vzhledem k tomu, že většina produktivity stáda mléka se vytváří na úkor spotřebovaných krmiv, pak při zlepšení krmné směsi a krmení zvířat lze dosáhnout významného zvýšení objemu produkce. Hlavní úsilí a prostředky zemědělských podniků (podniků) by se měly soustředit na zlepšování kvality sklizených bylinných krmiv, přípravu a podávání vyvážených krmiv. Použití vysoce kvalitních krmiv, které splňují požadavky na plnohodnotnou stravu, vám umožní ušetřit 15-20% méně potravy v průmyslu, tj. každoročně ušetříme nejméně 1,0 milionu tun.

Přírodní podmínky republiky umožňují mít vysoce produktivní pastviny na každé mléčné farmě ve výši 0,5 hektaru na krávu. V systému zeleného dopravníku to zaručuje získání pouze 2,0-2,5 tisíc kg mléka na krávu pro letní sezónu a vysokou návratnost nákladů.

Zvýšením produkce mléka a zvýšením efektivnosti tohoto odvětví je zapotřebí zaměřené práce na vytváření stád s vysokým výnosem u všech hospodářství, aby se zvýšila specifická váha čistokrevných krav. V tomto ohledu je vhodné zvýšit stav chovných zařízení, posilovat stimulační faktory jejich potenciálního vývoje. Současně by v kvalitativně vyšší úrovni měla být prováděna každodenní práce zaměřená na nápravu mladých zvířat v hospodářstvích a jejich specializovaných subdivizích. Je nutné přísně dodržovat řadu podmínek, které zajišťují dostatečné a plnohodnotné krmení stáda pro produkci mléka a reproduktivní mláďata.

To znamená, že rovnováha nabídky a poptávky na domácím trhu mléka a mléčných výrobků v této fázi je určena nahromadění objemu produkce, zvýšení účinnosti všech odvětvích sub produktu, jakož i zlepšení hospodářské mechanismu regulace jejich vztahy [15].

Úroveň spotřeby mléčných výrobků výrazně ovlivňuje lokalita, ve které žije obyvatelstvo. Spotřeba mléka je ve venkovských oblastech o 15% vyšší než v městských osadách [1].

Vzhledem k těmto vlastnostem zakysané smetany jako: design a praktičnost balení, doba skladování, obsah tuku, nedostatek konzervačních látek, cena, zde můžeme zaznamenat některé vzory. S věkem, pro lidi, je význam charakteristiky "designu balení" snížen, v menší míře - o "praktické balení" a "dlouhodobé skladování". Ale s nárůstem dobrých životních podmínek naopak se zvyšuje hodnocení významu "vhodného balení". Hodnocení kvality "absence konzervačních látek" prakticky nezávisí na úrovni příjmů obyvatelstva. "Cena" je nejvyšší odhad mezi méně vyspělými obyvateli a starými lidmi. Přestože charakteristika "ceny" může být obecně považována za velmi důležitou pro všechny skupiny obyvatelstva. Vzhledem k převládající cenové hladině a velkému množství konkurenčních druhů zakysaných smetanových výrobků na bieloruském trhu může i mírné snížení nebo zvýšení cen způsobit značné reakce spotřebitelů.

Analýza cen mléčných výrobků běloruských podniků ukazuje, že jsou přibližně na stejné úrovni. Drobné rozdíly jsou způsobeny použitím různých materiálů pro balení, jakož i vlastností technologie.

Vzhledem k tomu, že zpracování mléka vždy zahrnuje prodej hotových výrobků, zvýšení výroby mléka je doprovázeno nárůstem tržních tržeb, jak domácích, tak zahraničních. Ale často se dostává na domácí trh se svými produkty není o nic méně obtížné než konkurence navenek. Již nyní mají podniky zabývající se zpracováním mléka napětí na domácím trhu.

Rozsah domácích výrobků je dnes širší ve srovnání se stejným cizí indikátorem, protože upravenou verzi dříve neznámých domácí spotřebitele výrobky (jogurt, pěna s výplní, ovoce a odstředěné mléko), běloruští výrobci drželi ve svém produktovém portfoliu tradičních mléčných výrobků (zakysaná smetana, jogurt, ryazhenka, jogurt atd.). Domácí mlékárny navíc dokázali nabídnout spotřebitelům nižší cenu za své výrobky, což je v naší zemi společensky významné, což je další konkurenční výhoda.

Nicméně na bieloruském trhu s mlékem se každý rok stále více viditelných produktů z Ruska - největšího dovozce mléka v Běloruské republice. Na pultech běloruských obchodech můžete vidět mléko, jogurty, nápoje obsahující mléko a šťávu, stejně jako ostatní výrobky z několika velkých výrobců mléčných výrobků: «Wimm-Bill-Dann» (ochranná známka „BIO MAX“, „Miracle“, „Dům v obci »,«NEO»),«DANONE»(ochranné známky«Actimel»,«Activia»,«Danissimo»),«ERMANN»(ochranná známka společnosti«Ermann»), Moskva továrny taveného sýra "Karat". Ruský výrobci dovážejí výrobky, které mají v očích kupujících dodatečnou hodnotu. Je to barevné a pohodlné balení, stejně jako různé vitamínové a minerální doplňky. Vysoké ceny však omezují poptávku kupujících a nedovolují, aby produkty těchto společností získaly všeobecnou popularitu.

Běloruské výrobci, kteří se naléhali na zahraniční konkurenty, se potýkali s navzájem stejně silnou konkurencí, kde již není možné uspět bez agresivní obchodní politiky a zvýšení konkurenceschopnosti výrobků. Mnoho podniků vyvíjí řadu zásadně nových obohacených mléčných výrobků. Příkladem je JSC "Brest Dairy Plant". Po studiích světových zkušeností s novými směry v mlékárenském průmyslu rozvinula marketingová služba rostlin a uvedla na trh řadu jedinečných obohacených mléčných výrobků pod obchodním označením "Formule zdraví".

Kromě používání značky, téměř všechny hlavní výrobci průmyslu zvýšit prodej pomocí politiku diverzifikace komodity (dobrá výrobní linky to dovolit), nastavit výrobu džusů.

Dnes mnoho výrobců, kteří uspokojují a formují potřeby zákazníků, stále více rozšiřují své sortimenty prostřednictvím produktů, které mají v očích kupujících dodatečnou hodnotu. Na druhé straně, kupující jsou ochotni zaplatit prémii dnes, někteří (na trhu mléčných výrobků, jejichž rozdíl je v průměru o 15-30%) z přidané hodnoty ve formě denních vitaminů, ovoce a minerální doplňky stravy, stejně jako pohodlné a barevné obaly.

A přesto, přilákat kupujícího nestačí k bohatému sortimentu a cenám na úrovni konkurentů. V současné situaci na trhu není hlavní roli v soutěži producentů mléka již cena. Hlavním faktorem je marketingová aktivita podniku. Konkurenceschopnost na trhu závisí na tom, jak kompetentně je postavena marketingová a marketingová politika podniku. Spotřebitelé dnes nakupují nejen neosobní zakysanou smetanu nebo kefír, ale pro výrobek určitého výrobce. Skutečnost, že mléčné výrobky patří do této kategorie zboží, která se vyrábí ve všech závodech na zpracování mléka, jsou produkty každodenní poptávky a mají podobné vlastnosti. Je nutné prosazovat politiku propagace pomocí různých reklamních médií. A mnoho podniků to pochopilo. Zájem domácích výrobců o značení byl vzrušen. Zrodují se nové domácí značky. Aktivně používané televizní reklamy, venkovní reklama, stejně jako reklama v metru. Například, pokud v letech 2002-2003 „produkt Savushkin“ byl prakticky jediný mléčný inzerent v televizi, minulý rok v televizi začaly objevovat i další značky - „Milk mír“, „Dairy Country“, „Kletskaya Krynachka“ a další. Pravidelně si připomínaly Rogachevské mléčné konzervy, Skidelsky Creamery. Ty firmy, jejichž rozpočet na reklamu vám umožňuje provádět aktivní reklamní činnost, to pravidelně provádějte, kombinovat připomínat reklamu s motivací.

Po úspěšném vyřešení úkolu vytvořit konkurenceschopný sortiment mléčných výrobků začnou podniky aktivně využívat politiku intenzivní distribuce v jejich touze získat co nejvíce podílu na trhu. Dnes by měla být věnována větší pozornost výrobcům celých mléčných výrobků prodeji prostřednictvím supermarketů.

Pokud jde o vývozy, podle odborníků Bělorusko začalo vyrábět dvakrát tolik mléka, jaké může domácí spotřeba spotřebovat. Nadprodukce mléka nutí podniky vstoupit na trhy v blízkém a dalekém zahraničí.

Největší podíl na vývozu má ruský trh. Podle ruských analytiků je Bělorusko největším dodavatelem mléka a mléčných výrobků na ruském trhu, jeho hlavním zahraničním obchodním partnerem. Více než 60 podniků mlékárenského průmyslu dodává své výrobky Rusku. Ruský trh je velice prostorný, ale také musí soutěžit s dalšími výrobci. Cesta na ruský trh spočívá pouze v nových technologiích. Stávající technická a technologická úroveň mlékárenských podniků neumožňuje plně zajistit účinné zpracování surovin. Technická rekonstrukce umožní mnoha podnikům nejen zavést výrobu moderního sortimentu, ale také zlepšit kvalitu a prezentaci svých výrobků.

Stále více se těžko udržuje pozice v podmínkách narůstající konkurence. Processing Industry Development Program orientuje mlékárenský průmysl k rozšíření sortimentu a zvýšení produkce mléka a mléčných výrobků (tvaroh, měkké sýry, kysané mléčné výrobky s zeleniny, ovoce a jiných plniv), jakož i výrobu dietetické a profylaktické fermentovaných mléčných výrobků, zlepšování obaly a technologiemi, které prodlužují trvanlivost produktů.

V Běloruské republice v současné době existuje 96 státních norem, které pokrývají téměř všechny typy mléčných výrobků. Tyto normy stanovují nejen požadavky na jakost a bezpečnost výrobků, ale také požadavky na jejich označování, balení a kontrolní metody.

Před několika lety začal běloruský trh aktivně vybírat ruské maso a mléčné výrobky. Světlé a barevné obaly zvítězily, ale jen poprvé Běloruské upřednostňovaly ruské výrobky. Dnes běloruské podniky modernizují a dobývají ruské podniky v obalech a dekoracích. Pokud mluvíme o kvalitě, běloruské zpracovatele nyní úspěšně konkurují ruským výrobcům. Srovnání norem některých typů mléčných výrobků vyrobených v Běloruské republice av zemích SNS ukázalo, že požadavky týkající se bezpečnosti výrobků v nich jsou totožné. V republice se zachovalo množství standardů s vysokými spotřebitelskými vlastnostmi. [12].

V Běloruské republice se zemědělské organizace, domácnosti a zemědělské farmy zabývají výrobou mléka.

Podle Ministerstva zemědělství Běloruské republiky produkce zemědělských podniků všech kategorií země v roce 2010 činila 6627 tisíc tun (obr. 1.2).

Obrázek 1.2 - Struktura produkce mléka podle kategorie zemědělských podniků,%

Vývoz mléka a mléčných výrobků z Běloruské republiky v roce 2010 činil 430 tis. Tun. Většina mléka a mléčných výrobků byla dodána do zemí SNS - 423,2 tis. Tun.

Obrázek 1.3 - Struktura vývozu podle zemí,%

Největší část mléka a mléčných výrobků dodáváme do Ruska. Takže podle celní statistiky zahraničního obchodu Běloruské republiky je 92% produktů vyvezeno do Ruska pro všechny mléčné výrobky.

Obrázek 1.4 - Vývoz mléka a mléčných výrobků v roce 2010, tis. Tun

Převážnou část struktury vývozu je vyvážené mléko a smetana kondenzované a sušené - 161,887 tis. Tun, stejně jako sýr a tvaroh - 102,036 tis. Tun

Graf 1.5 - Struktura vývozu podle produktu,%

Tabulka 1.1 uvádí informace o objemu výroby mléka zemědělskými podniky na období 2005-2010.

Tabulka 1.1 - Výroba mléka domácností Běloruské republiky na období 2005-2010.

Analýza trhu s mlékem v Rusku

Specializujeme se na design značky

Poslední roky byly pro ruský mlékárenský průmysl těžké. Krize, levnější národní měna, zákaz dovozu zahraničních surovin (například z Litvy a Finska) a hotové výrobky (z Ukrajiny) měly špatný dopad na průmysl. Negativními vnitřními faktory ruského trhu s mlékem byly drahé úvěry, nízká ziskovost a nedostatečná státní podpora pro farmy a jednotlivé farmy.

Trh produkce mléka: statistiky spotřeby

V roce 2015 v Rusku jedna osoba měla 173 kg. mléko za rok (údaje Mezinárodní mlékárenské federace). Tato spotřeba zaostává za mezinárodními standardy téměř dvojnásobně (zdravotní norma spotřeby je 392 kg).
Objem trhu s mlékem v roce 2015 představoval 82% vlastních surovin a 18% dovezených. To je dobrý výsledek, je lepší než v roce 2014. Ruský trh s mlékem se začíná zotavovat ze sankcí, i když neexistuje úplné zotavení řeči. Pokud mluvíme o obchodovatelném mléce (ten, který vidíme na regálech) - zde je podíl dovozu 25%.
Celkově se v roce 2015 vyrobilo 30,8 milionu tun mléka, což je stejné jako v roce 2014. A více než čísla za rok 2013. Geograficky se producenty mléka nerovnoměrně rozdělují: téměř polovina podniků se nachází ve střední federální čtvrti a čtvrtina ve federálním okrese Volga.

Analýza trhu s mlékem v Rusku: údaje o dovozu, prodeji a cenách

Celkový podíl dovozu mléka (stejně jako mléčných výrobků) klesl o 5%. Nejde však o zvýšení produktivity, ale o zákaz dovozu produktů z několika zemí.
V letech 2014 a 2015 vzrostl prodej mléka. V roce 2015 vzrostly o 2,5%. Podíl pasterizovaného mléka z celkové kapacity trhu s mlékem je 41%. Prodej pasterizovaného mléka se v roce 2015 zvýšil o 7% oproti roku 2014.
Ceny mléka v roce 2015 rostly, ale pomaleji než v roce 2014. Zvýšení cen mléka bylo 9,7%. V průměru litr pasterizovaného mléka v roce 2015 stálo 46 rublů, sterilizovalo se - 54 rublů.

Analýza trhu s mlékem: spotřebitelský portrét

Hlavní poptávka po baleném mléce se rozvíjí ve městech. Právě městští obyvatelé upoutávají pozornost producentů mléčných výrobků, protože jsou lokomotivou růstu míry spotřeby mléka a mléčných výrobků. Venkovské obyvatelstvo spotřebuje ne méně mléka než obyvatelé měst, a to ještě více, ale obvykle nejsou subjekty "oficiálního" trhu s mlékem.

Obvykle nakupují ženy, ve věku 25-70 let. Mléko se nakupuje 2-3 krát týdně. Nejoblíbenějším kontejnerem je pevné balení (lepenkové balení). Druhým místem je plastová lahev. Polyetylénový obal uzavírá první tři. Prémiový segment je obvykle zabalen do skleněných lahví. Mohou se lišit v neobvyklém tvaru.

Пpreferují preferovat pasterizované mléko, na druhém místě sterilizované mléko. Za nimi následuje ultra pasterizované a roztavené mléko. Při výběru mléka se spotřebitelé nejprve dívají na datum vypršení platnosti, na značku, cenu, obsah tuku a balení.

Analýza trhu s mlékem: charakteristiky spotřeby

Charakterem spotřeby mléka je existence národních značek a místních výrobců. Pokud je obecně pro Rusko vůdce obří korporace, pak v každém odděleném regionu může dojít k situaci, možná k vedení místní značky. Tato situace nezávisí na tom, kdo vlastní místní výrobce. Dvě značky mohou být vlastnictvím jedné společnosti, jedná se pouze o místní historii. Podíl místních výrobců v konkrétním regionu může dosáhnout 10-12% podílu na místním trhu.

Dalším rysem je, že mléko je základním produktem. Používá se k vaření, přidává se do kávy a čaje. To ovlivňuje odolnost mléka před krizemi. Spotřebitelé mohou změnit cenový segment produktů, ale nepřestávají kupovat mléko (na rozdíl od čokolády, mléčných dezertů, jogurtů atd.).

Během velkého postu v regionech Ruska, s převážnou většinou ortodoxní populace, zanedbatelný pokles spotřeby mléka a mléčné výrobky. 2016 nebyla výjimkou (ve srovnání s březnem 2016 v dubnu poklesla spotřeba mléka o 4,9%).

Cena mléka v Rusku výrazně závisí na sezóně. Léto je období "velkého" mléka, v tomto období roka se vyrábí vždy více produktů a cena je co nejnižší. Nabídka se zvyšuje o 30-60%. V chladné sezóně se cena zvyšuje.

Analýza trhu s mlékem a mléčnými výrobky: cenové segmenty

Cenová segmentace mléčných výrobků byla transformována pod tlakem krize. Segment výroby s nízkými cenami se zvýšil a činil 38% (v peněžním vyjádření), průměrná cena - 35%. Segment prémií se snížil na 16%. Růst počtu zboží nízké a střední úsek je vzhledem k soukromým přípony prodejců, kteří v roce 2015 realizovat 15% vyšší výkon než v roce 2014. To vše potvrzuje, že kupující nedávají mléko, ale hledají lepší hodnotu za peníze.
Některé prémiové značky však vykazují mírný nárůst prodeje v rámci své kategorie. To dokazuje úspěch nika produktů, které se trvale prodávají dobře v maloobchodě.
Podrobnější informace o segmentaci ruského mlékárenského trhu, portrétu spotřebitele a jeho preferencích si můžete objednat v kanceláři KOLORO. To vám pomůže vynaložit další prostředky a peníze na přidělení prostředků kompetentně k propagaci vašich produktů.

Stav trhu s mlékem v Rusku: problémy průmyslu

1. Zhoršuje počet hospodářských zvířat a zánik malých soukromých mléčných farmářů kvůli jejich nevýnosnosti. Jejich materiálová základna je zastaralá, nemohou získat půjčku na aktualizaci sady nástrojů, protože tyto firmy nebudou schopny je živit. Výše uvedené faktory vedou ke snížení počtu hospodářských zvířat na jedné straně a ke zhoršení kvality produktů na straně druhé.

2. V roce 2015 se snížil počet investičních projektů v odvětví mléka. Mlékárenský průmysl je technologický a kapitálově náročný, má dlouhou dobu návratnosti. Nyní můžeme říci, že toto snížení bude mít negativní důsledky, které budou viditelné později.

3. Vysoký podíl padělků. V Rusku asi 1 tisíc mléčných farem a asi 20 tisíc producentů syrového mléka. Ze 100% surovin na trhu s mlékem je 15% padělaných (s palmovým olejem namísto mléčného tuku). Jedná se o problém, protože nelze legislativně použít, ale zatím není možné kontrolovat jeho používání.
Analýza hlavních hráčů na trhu s mlékem a jejich značkovými platformami

«Prostokvashino»

Slogan "Prostokvashino" - "Do čerstvého mléka je na dosah", značka patří společnosti "Danone". Značka existuje od roku 2002 a je postavena na postavách knihy Eduarda Uspenského a stejnojmenného karikatura - "Strýček Fyodor, pes a kočka". Výběr těchto hrdinů byl správným a úspěšným rozhodnutím, neboť reklamní kampaň sloužila jako karikatura, na níž vyrostlo několik generací dětí. Obraz Matroskinu je velmi organický, byl oblíbený, možná proto se kočka stala tváří značky. Druhým důvodem bylo, že podle spiknutí byla karikatura Matroskin iniciátorem založení krávy a výroby mléka.


V roce 2004 značka navrhla nové revoluční obalové řešení pro ruský trh - transparentní PET lahev. Poté, co se mnoho výrobců opakovalo pro "Prostokvashino". V roce 2008 společnost provedla rebranding. Nyní jsou hlavní barvy balíčku modré a bílé. Další barvy jsou červené, oranžové a světle modré (u různých druhů mléka). Označení zobrazuje zelené louky, vesnické domy a modrou oblohu - to vše podporuje vztah s čistým venkovským produktem. Matroskin je součástí loga, zdá se, že se z něj objevuje. Logo se skládá z bílých písmen, tmavě modrého pozadí a světle žluté mrtvice po obrysu. Horizontální modré čáry na štítku připomínají Matroskinovou vestu. Všechny propagační značky jsou postaveny na myšlence čerstvého mléka.

Dům ve vesnici

Značka Village House je jedním z nejlepších produktů společnosti Wimm-Bill-Dann a nejúspěšnější značky mléka. Pokud "Prostokvashino" kladou důraz na čerstvost výrobků, pak "dům v obci" pro přirozenost. Tato značka má také literární původ. Název je aritmetický průměr mezi Puškinovým "Lodgeem v Kolomně" a Turgeněvovým "Měsícem ve vesnici".
Tato značka je umístěna jako jednoduché kvalitní jídlo "jak v obci, u babičky", která je ve městě k dispozici. Balení zobrazuje zelené louky, s krávami a dřevěným domem, bříza je symbolem Ruska. Navíc je zobrazena babička, je s ní spojena dobrá vzpomínka na vesnické prázdniny, lahodné jídlo, teplé léto. Babička je ústředním prvkem reklamních kampaní značky.


"Merry Milkman"

Historie této značky začala na Sibiři, počátkem roku 2000, u rostlin Wimm-Bill-Dann. Od té doby uplynulo 16 let, dnes značka rostla daleko za hranicemi Sibiře. "Jolly Milkman" je místní surovina. Kdekoli si koupíte mléko, můžete si být jisti, že v tomto regionu byl vyroben. Značka se zaměřuje na nedostatek konzervačních látek a všech přísad, které se netýkají mléka. "Merry Milkman" dává radost. Značka dokazuje, že dokonce i běžné výrobky mohou zvýšit náladu a změnit vše k lepšímu, pokud jsou z "Merry Milkman".

Na rozdíl od předchozích dvou značek není koncept značky "Merry Milkman" založen na kvalitě výrobku, ale na samotné charmě. A už sám sám dělá lidské životy lépe, protože miluje své podnikání a své krávy. To je důvod, proč slogan značky je fráze "Jolly milkman vytváří dobrou náladu." Hlavním charakterem balíčku je malovaná mléka v kapuci, zástěře a červené košili. Je to laskavý, sladký, všichni kolem jsou potěšeni touto postavou a důvěřují mu. Lidé zapomínají, jak přesně vyrábí mléko. To znamená, že tento model funguje.


Valio

Finská značka byla v Rusku neobvykle populární, ale sankce na tyto úspěchy měly jen malý vliv. Od trhu společnost neopustila, ale nyní na regálech pouze výrobky, které byly vyrobeny na území Ruské federace. "Valio" je odlišné přístupy k výrobkům, které jsou vyšší než u domácích značek. Značka má řadu mléka bez laktózy a lepku. Společnost prošla prestižní mezinárodní certifikací "Eco-Test-Plus". Valio se zaměřuje na kvalitu mléka. Značka je již 121 let, během této doby se výrazně zvýšila "Valio" je synonymem pro kvalitu slov.

Finština "Valio" překládá "to nejlepší". Obal značky je nejjasnější ze všech výše uvedených. Mají hodně barvy. Příroda má centrální náměstí ve formě džbánu nebo skla. V něm je napsána kráva, zelená louka, jasná obloha. Logo je umístěno v levém horním rohu, písmena jsou bílé, svah vlevo, pozadí je tmavě modré.

Součástí filozofie společnosti je podpora správné výživy a zdravého životního stylu. Jiné společnosti (např. "Danon") mají podobné iniciativy, ale "Valio", který je v této oblasti nejdál. To lze vidět v reklamních kampaních produktů a komunikačních zpráv značky.

Ostrovinský mléčný závod

Ostrovinský mléčný závod vyrábí mléko pod dvěma značkami: "Ostankino 1955" a "36 kopecks". Jejich značkové platformy jsou docela podobné, takže je uvažujme společně. Rostlina je hrdá na svou historii a skutečnost, že její výroba vzrostla na 3 generace moscovitů - nejnáročnějších spotřebitelů. "Přichází z dětství" - slogan "Ostanski" mléka.

"36 kopecks" existuje od roku 1980. Tato značka byla vytvořena speciálně pro olympiádu, pro něj byl navržen i design s hrotem. Obě značky jsou zakořeněny v historii sovětské minulosti. Jejich značková platforma, na níž vychází designová a reklamní komunikace, je založená na nostalgii Sovětského svazu. "Mléko, které nepotřebuje reklamu" - slogan mléka "36 kopeků."

V obalu obou výrobků je odkaz na sovětskou minulost. Oba produkty prošly redesignem, vzhled olivového mléka se změnil mnohem více. Ze starého obalu byla jen barva, název a část loga. Písmo je mnohem "mladší". Nyní je méně závažné, lehce nakloněné nalevo a psané ručně. Datum založení rostliny je zachyceno v logu a dívka s lahví se stala nejen schématem. Bylo rozhodnuto opustit louky a krávy. V pozadí položili pohled na Moskvu a na přední straně - dívka v retro šatech s lahví mléka.

Design obalů "36 kopeků" se příliš nezměnil. Jednoduché barvy (modrá, modrá, bílá, červená), přímé linie, schematické kresby - špendlíky. Název značky byl umístěn nahoře, nápis GOST (se specifickým číslem) - ve spodní části. Laconický design vypadá velmi stylově a netriviálně. Zajímavé je, že ihned po malých změnách a přepracování prodeje mléka vzrostly o 40% (podle společnosti).

Analýza trhu s mlékem a mléčnými výrobky: 4 nové trendy v návrhu mléčných výrobků

1. Je to co nejjednodušší. Ukažte účel výrobku a nepřeplňujte informace o obalu a štítku - to je funkce tohoto trendu.

2. Geometrické výtisky jsou vývojem prvního trendu. Mohou být různé, jednodušší a užitečnější, nebo složité a živé. Ale geometrie je vždy dobrý nápad.

3. Obtížně zdobené, obaly vyrobené za starých časů. Móda není retro design existuje neustále, pouze detaily a změna éry, ve kterém návrháři najít inspiraci. Teď je to 70. léta.


4. Ekologická kompatibilita. Tento trend se projevuje ve všech oblastech designu, ale je nejvhodnější u výrobků, jako je mléko. Značky neustále opakují o přirozenosti mléka, jogurtu a kefír. Ekologický návrh obalů pomáhá tomu věřit a zapomenout na průmyslový původ mléčných výrobků.

Vytvořte design pro mléko v souladu s nejnovějšími trendy pomůže KOLORO. Kontaktujte nás a vyvineme obal, který přesně vyhoví vašemu mléku.

Ruský trh s mlékem: trendy a předpověď

  1. Existuje tendence ke snížení počtu krav (v průměru 2% ročně), zatímco produkce stáda se zvyšuje a spotřeba mléka se zvyšuje. To znamená, že dříve nebo později stávající stáda nestačí. Současně se vesničané nemohou krmit sami na úkor jedné nebo dvou krav a bezvýhradně přistupovat k produkci mléka. Proto tento typ činnosti také umírá.
    Výstupem může být mléčné farmy - podniky s určitými normami, které budou pozorovat kompromis mezi „domácí“ přístup ke zdravotní péči a „factory“ kvalitní výrobek Mnoho společností se již používají tuto techniku ​​a investice do místního hospodářství (například «Danone»).
  2. Vyhledávání alternativních dodavatelů. Nyní je hlavním obchodním partnerem Ruska Bělorusko. 85% veškerého dovozu mléčných surovin pochází z této země. Je dobré, že existuje takový partner s úspěšnou teritoriální polohou a kvalitní surovinou. Ale jeho monopol na dovoz není nejlepším řešením. Proto hledáme další dodavatele mléčných surovin a produktů do Ruska. Například v lednu 2016 čtyři mlékárny z Íránu prošly veterinární inspekcí Ruské federace a získaly licence na dodávky produktů do Ruska.
  3. Změna vyrovnání síly. Krize mění strukturu trhu, tlačí výrobce k experimentům. Někteří již přešli na výrobky s vyššími marží (sýry, máslo, někdo může přejít na výrobu sušeného mléka). Tam je také možné míchání uvnitř trhu, bankrot slabších hráčů, absorpce, posílení průmyslových gigantů na úkor malých výrobců.
  4. Rozdíl mezi středními a prémiovými segmenty výroby se bude i nadále zvyšovat. To ovlivní zvýšení kvality produktů prémiových segmentů a zvýší konkurenci v rámci tohoto segmentu. Obzvláště silná konkurence ovlivní konstrukci zboží.

Chcete-li uvádět na trh nový produkt a sestavit strategii značky, budete potřebovat marketingovou studii trhu s mlékem. Objednejte si ji v KOLORO, náš analytik pomůže analyzovat současnou situaci, konkurenty a nastínit perspektivy vývoje. Pojďme spolu!