Vlastní podnikání: výroba kyslíku. Seznam dokumentů a zařízení pro výrobu kyslíku

V našem každodenním životě se často setkáváme s tvrzením, že někdo získává peníze doslova z ničeho, jako kdyby je čerpal ze vzduchu.

Jen málo lidí však doslova vyjádří takové odvážné prohlášení. A nesnažte se to dělat?

Koneckonců, výroba kyslíku je opravdovou záležitostí a navíc svým majitelům získává vynikající zisky.

Lidé mylně věří, že čistý kyslík může být používán pouze některými odvětvími těžkého průmyslu a zdravotnických zařízení, ale je to zcela nesprávné.

Mimochodem, velké podniky mnohem zajímavější pro výrobu kapalného kyslíku, které se zabývají SP střední poshiba nerentabilní z důvodu vysokého rizika procesu a pravidelné kontroly dohledu.

Kde se používá kyslík?

Ano, těžký průmysl a ve skutečnosti spotřebuje ne méně než 80% veškerého vyrobeného kyslíku. Kromě toho, že je široce používán pro řezání kovů svářeče acetylen-kyslík, pro dezinfekci vody (kvůli své vynikající oxidační vlastnosti), stejně jako provzdušňování rybníků pro chov ryb s zimě (aby se zabránilo mor).

Pokud však na vaší straně existuje alespoň jedna více nebo méně fungující zařízení na tavení kovů, pak vám bude v každém případě poskytnuta práce.

Bohužel (a naštěstí pro životní prostředí) takové podniky vůbec neexistují ve všech velkých městech, natož v provinciích. Nicméně to by vás nemělo zastavit: pokud máte alespoň nějaký průmysl, rybí farmy nebo jen správné množství svářečů ve vašem regionu, bude to vždycky zisk.

Dokumenty a požadavky na výrobky

Existuje několik standardů, které regulují produkci kyslíku. Jedná se o GOST 5583-78 a TU (technické předpisy) 2114-001-05798345-2007. A dokonce i exportní verze produktu musí projít certifikace podle ISO 2046-73.

Všimneme si, že neexistuje žádná jiná byrokratická byrokracie ve fázi přijímání všech nezbytných dokumentů. Mimochodem, které doklady potřebujete?

Zde je jejich úplný seznam.

 • Aplikace k výrobě plynného kyslíku.
 • Notářské kopie všech zakládajících dokumentů vaší společnosti.
 • Notářská kopie dokumentu o registraci vaší společnosti a vaší registraci jako právnické osoby.
 • Potřebné kódy statistiky.
 • Ověřená kopie výpisu z Jednotného státního rejstříku právnických osob.
 • Všechny dokumenty potvrzující nárok odborníků zabývajících se výrobou kyslíku: na vysokoškolských diplomů a střední odborné vzdělání, osvědčení o účasti v příslušných kurzech, evidenci pracovní záznamy o pracovní zkušenosti v průmyslových podnicích s podobným profilem.
 • Dokumenty potvrzující skutečnost, že máte budovy, které jsou vhodné pro pořádání workshopu, ve kterém můžete zajistit výrobu kyslíku (smlouva o prodeji, pronájem).

Technologie a zařízení

Hlavním zařízením pro získání chemicky čisté látky je koncentrát kyslíku. Někteří jej mylně nazývají "generátorem", což je zásadně nesprávné: nevytváří kyslík, ale pouze jej extrahuje ze vzduchu a zvyšuje jeho koncentraci.

Jak můžete odhadnout, náklady na takové zařízení jsou přímo závislé na jeho kapacitě. Produktivita se měří v množství kyslíku v dané koncentraci, kterou zařízení vydá za jednu hodinu provozu při plném zatížení.

Zvažte náklady na jeho nákup: běžné čínské koncentrátory, za hodinu rozdávající deset kubíků 96% kyslíku, vás budou stát tisíce šesti dolarů.

A teď se připravte: generátor téže společnosti, ale aby za sto metrů krychlových plynu ve stejné kvalitě (ve stejnou dobu), budou muset koupit za 30 milionů rublů (!). Zařízení této třídy má však nespornou výhodu: může produkovat kyslík a dusík. Ty jsou snadno zakoupeny podniky zemědělského průmyslu, které se zabývají výrobou dusíkatých hnojiv.

Dodatečné náklady a poznámky

Bohužel, pro instalaci zařízení na čistém horské louky nedostanou: Napájení z lahví se stlačeným vzduchem, který prošel filtry silný, a proto zbaven nečistot a vodní páry.

Existuje také pozitivní stránka: v použitých balónech pod vzduchem můžete pumpovat čistý kyslík. Vzhledem k tomu, že jeden takový válec stojí asi 6 tisíc rublů, jsou úspory významné. Doporučujeme však nejen nákup zařízení na výrobu kyslíku, ale také vše potřebné pro čištění a stlačování vzduchu.

Vzhledem k výše uvedeným cenám není velký rozdíl při nákupu celé sady.

Poměr spotřebovaného vzduchu a vyrobeného kyslíku

Abyste se zapojili do větší produkce vzduchu (nezapomeňte, co jsme uvedli na začátku článku), musíte si koupit kompresor s velkou rezervní kapacitou. Toto zařízení k výrobě kyslíku není příliš drahé, a proto zvýšení výkonu nedosáhne kapsy.

Je samozřejmé, že koncentrátor spotřebuje mnohem více vzduchu ve srovnání s chemicky čistým kyslíkem, který produkuje. Výše uvedený generátor (pro 10 m3 hotového plynu) spotřebuje 132 m3 vzduchu za hodinu. Podle toho bude model na 100 kubických metrů za hodinu "jíst" 1320 kubických metrů.

Zařízení na čištění a odvlhčení vzduchu

Již jsme řekli, že výroba kyslíku bude mnohem výhodnější, pokud sami budete vyrábět suroviny pro koncentrátor. Normální kompresor pro první model kyslíkového koncentrátoru lze zakoupit za zhruba 8 tisíc rublů, ale vybavení pro silnější model bude stát od tisíců dolarů.

Kvalitní odvlhčovač spolu s filtračním systémem vám bude stát 50 a 350 tisíc rublů. Jedním slovem, ve srovnání s náklady na nákup samotného rozbočovače, budou tyto náklady mnohem méně citlivé.

Pokud nemáte v úmyslu jít na "prostorovou" kapacitu, pak je zcela realistické udělat s pronájmem pouze část (nebo obecně vše) vybavení. Kromě toho, že je možné koupit jednoduchý generátor s kapacitou 3,5 metr krychlový za hodinu, která produkuje 90% kyslíku. Stojí to asi 600 dolarů.

Samozřejmě, výroba kyslíku ze vzduchu v takovém měřítku je oprávněná pouze tehdy, když se používá sporadicky.

Pokoj a personál

V zásadě by neměly být zodpovězeny žádné zvláštní požadavky dílny na výrobu kyslíku. Kromě zvýšeného počtu protipožárních štítů a hasicích přístrojů.

Ale v dílně musí existovat kabeláž, která může odolat připojení zařízení na 380 V.

Mimo jiné je zařízení na výrobu kyslíku dobré, protože nevyžaduje, aby kandidát věd sloužil. Je také vhodný pro obyčejného zaměstnance, který se po krátkém brífingu postará o úlohu.

Je vyžadován odborný inženýr 240301 "Chemická technologie anorganických látek" nebo 240706 "Automatizovaná výroba chemických podniků".

Samozřejmě potřebujeme nakladače, dopravce, marketingové specialisty, kteří budou zodpovědní za distribuci hotových výrobků.

Trochu o ziskovosti

Jak již vidíte, opakovaně jsme poznamenali, že ziskovost výroby závisí hlavně na tom, jaký vzduch používáte: kupujete nebo "vyrábíte" sami. Je však obtížné mluvit o konkrétních číslech, neboť vše závisí na vlastnostech zařízení, které používáte, na počtu zaměstnanců, na mzdovém fondu.

V poraženosti však v žádném případě nezůstanete. Zkušenosti výrobců ukazují, že průměrná ziskovost podniku na nakupovaném vzduchu je nejméně 100%, na jeho surovinách - ze 150% a vyšší.

Výroba lékařského kyslíku

Na začátku článku jsme již poznamenali, že lékařské instituce potřebují kyslík. Nemyslete si, že se vyrábí ve stejných obchodech. Na rozdíl od obecně uznávaného názoru se výroba lékařského kyslíku obvykle provádí v poměrně malých množstvích.

K tomuto procesu jsou povoleni pouze ti, kteří obdrželi všechna potřebná osvědčení o shodě zdravotnického průmyslu. "Pouhá smrtelníci" nespadají do této sféry. Nicméně to nestojí za to: ztratíte tolik na certifikaci a organizaci zdravotnického průmyslu, který splňuje všechny požadavky, které nebudete schopni v prvním roce získat zpět všechny náklady.

Přístroje pro získání kyslíku

CERTIFIKÁT AUTORŮ PRO VYJÁDŘENÍ

POPIS zařízení pro získání kyslíku

K autorovu potvrzení S. Y. Gersh, vyhlášeném 31. března 1935 (viz první č. 166441).

0 vydání autorského osvědčení publikovaného v roce 1936 v Zoya Nyunya.

N je mong vynález. (119) V navrhovaném zařízení pro výrobu kyslíku destilací kapalného vzduchu, skládající se z destilační kolony a teplooymennika, druhý se skládá ze tří částí, z nichž dvě jsou navrženy tak, aby chlazení dva vysokotlaké proudy vzduchu a ochlazených jeden atom kyslíku a jeden â € „dusík“ a poslední část slouží pro chlazení expandéru a vzduch je ochlazován dusíkem.

Na výkresu je znázorněno schéma zařízení pro získání kyslíku. zařízení na výrobu kyslíku se skládá ze dvou částí - dvojité rektifikační kolony a externího tepelného výměníku instalovaného poblíž sloupku.

Sloupec. Dvojitá náprava sestává z vysokotlakého sloupce H pracujícího při 5 atm. kondenzátoru 2 a nízkotlakého sloupce 7 pracujícího při tlaku 1 atm. Výměník tepla se skládá ze tří částí: kyslíkové části 5 vysokotlakého vzduchu, dusíkové části b vysokotlakého vzduchu a část 7 expandovacího vzduchu.

vysoký tlak vzduchu na výstupu z kompresoru rozdělen do dvou proudů, prochází kyslík a dusičné část 5 a výměníku tepla a po ochlazení opět jeden proud prochází cívkou 8 odpařovací nádrži „, kde poté, co reaktorové kolony 3 a € vysokotlaké. Vysoký tlak chladicího vzduchu se provádí kyselou druh a dusík.

Expander vzduch prochází: rozpínací část 7, kde se ochladí dusíkem a je odeslán do sloupce 3 na vysoké nátlak. Shromažďování frakce kyslíku na výparníku 9, ve spodní části kolony 3 se přivádí pomocí plynu ke středu horní části kolony 7 „a dusičné frakci vstupující dusnatého kapsy 70 se přivádí do horní části. horní sloupec 7.

Výsledkem separačního procesu je získání čistého kyslíku a čistého kyslíku. dusíku. zařízení pro získání kyslíku prostřednictvím rektifikace zkapalněného. vzduch, sestávající z destilační kolony a výměníku tepla, vyznačující se tím, že výměník tepla sestává ze tří částí 5, 6 a 7, chlazených :. první kyslík a zbytek - dusík a zamýšlený první dva pro chlazení dvou proudů vysokotlakého vzduchu a poslední pro vzduch expandéru.

Průmyslová metoda získávání kyslíku

Kyslík je jedním z nejčastěji používaných plynů lidstva, je široce používán prakticky ve všech oblastech naší životní aktivity. Metalurgie, chemický průmysl, medicína, národní hospodářství, letectví - to je jen krátký seznam oblastí, kde tuto látku nelze vynechat.

Výroba kyslíku se provádí podle dvou technologií: laboratorních a průmyslových. První způsoby výroby bezbarvého plynu jsou založeny na chemických reakcích. Kyslík vzniká rozkladem manganistanu draselného, ​​bertoletátové soli nebo peroxidu vodíku v přítomnosti katalyzátoru. Laboratorní techniky však plně nesplňují potřeby tohoto jedinečného chemického prvku.

Druhý způsob získání kyslíku je v kryogenní rektifikaci nebo s použitím adsorpční nebo membránové technologie. První technika zajišťuje vysokou čistotu separačních produktů, ale má delší počáteční období (ve srovnání s druhými metodami).

Adsorpční kyslíkové rostliny se ukázaly být jedním z nejlepších mezi vysoce výkonnými systémy pro výrobu vzduchu obohaceného kyslíkem. Umožňují získat bezbarvý plyn o čistotě až 95% (až 99% s dalším stupněm čištění). Jejich použití je ekonomicky odůvodněné, zvláště v situacích, kdy není zapotřebí kyslík s vysokou čistotou, který by musel být přeplatku zaplacen.

Základní charakteristika kryogenních systémů

Máte zájem o výrobu kyslíku s čistotou až 99,9%? Pak věnujte pozornost instalaci, která pracuje na základě kryogenní technologie. Výhody systémů pro výrobu kyslíku s vysokou čistotou:

 • dlouhá životnost zařízení;
 • vysoká produktivita;
 • možnost získání kyslíku o čistotě 95 až 99,9%.

Ale kvůli velkým rozměrům kryogenních systémů, nemožnosti rychlého startu a zastavení a dalším faktorům není použití kryogenního zařízení zdaleka vždy účelné.

Princip adsorpčních rostlin

Schéma provozu kyslíkových systémů pomocí adsorpční technologie může být znázorněno následovně:

 • stlačený vzduch se přesune do přijímače do systému přípravy vzduchu, aby se zbavil mechanických nečistot a filtru z kapající vlhkosti;
 • vyčištěný vzduch je odeslán do jednotky pro separaci vzduchu adsorpce, které zahrnuje adsorbenty s adsorbent;
 • Během provozu jsou adsorbéry ve dvou stavech - absorpce a regenerace; Ve stadiu absorpce kyslík vstupuje do kyslíkového přijímače a dusík se uvolňuje do atmosféry ve fázi generování; po němž je spotřebiteli odeslán kyslík;
 • v případě potřeby lze tlak plynu zvýšit pomocí posilovacího kyslíkového kompresoru s následným doplňováním paliva do válců.

Adsorpční komplexy se vyznačují vysokou spolehlivostí, plnou automatizací, snadnou údržbou, malými rozměry a hmotností.

Výhody systémů separace plynů

Rostliny a rostlinný využívající adsorpční technologie pro kyslík jsou široce používány v různých oblastech: při svařování a řezání kovů, ve stavebnictví, chovu ryb, pěstování mušle, krevety, atd...

Výhody systémů separace plynů:

 • možnost automatizace procesu získávání kyslíku;
 • absence zvláštních požadavků na ubytování;
 • rychlý start a zastavení;
 • jednoduchost údržby;
 • vysoká spolehlivost;
 • nízké náklady na vyrobený kyslík.

Příznivé strany adsorpčních rostlin NPK Grassis

Máte zájem o výrobu kyslíku průmyslovým způsobem? Chcete získat kyslík za minimální finanční náklady? Výzkumná a produkční společnost Grasis vám pomůže vyřešit váš problém na nejvyšší úrovni. Nabízíme spolehlivé a efektivní systémy pro získávání kyslíku ze vzduchu. Zde jsou hlavní charakteristiky našich výrobků:

 • plná automatizace;
 • dobře promyšlené návrhy;
 • moderní systémy řízení a řízení.

Kyslík produkovaný našimi adsorpčními zařízeními pro separaci vzduchu má čistotu až 95% (s možností dodatečného zpracování až 99%). Plyn s takovými vlastnostmi je v oblasti metalurgie pro svařování a řezání kovů široce používán v národním hospodářství. V našem zařízení používáme moderní technologie, které poskytují jedinečné příležitosti v oblasti odlučování plynu.

Vlastnosti našich adsorpčních kyslíkových zařízení:

 • vysoká spolehlivost;
 • nízké náklady na produkovaný kyslík;
 • inovativní vysoce inteligentní systém řízení a řízení;
 • jednoduchost údržby;
 • schopnost produkovat kyslík s čistotou až 95% (s možností po ošetření až 99%);
 • Kapacita je až 6000 m³ / h.

Adsorpční kyslíkové zařízení NPK Gracis - jedinečná kombinace zkušeností světového designu při výrobě zařízení na separaci plynu a domácích inovativních technologií.

Hlavní důvody spolupráce se společností Grassis

Průmyslová metoda získávání kyslíku využívající rostliny založené na adsorpční technologii je dnes jedním z nejslibnějších. Umožňuje získat bezbarvý plyn s minimálními náklady na energii s požadovanou čistotou. Látka s těmito parametry je poptávka v metalurgii, strojírenství, chemickém průmyslu, medicíně.

Metoda kryogenní rektifikace je optimálním řešením pro výrobu kyslíku s vysokou čistotou (až 99,9%).

Přední domácí společnost "Gracis" nabízí vysoce účinné systémy pro výrobu kyslíku technologií adsorpce za výhodných podmínek. Máme rozsáhlé zkušenosti s prováděním různých projektů na klíč, takže se nebojíme ani těch nejobtížnějších úkolů.

Výhody spolupráce se zodpovědným dodavatelem zařízení NPK Grassis:

 • naše společnost je přímým výrobcem, proto náklady na prodané rostliny nezvyšují dodatečnou provizi zprostředkovatelů;
 • vysoká kvalita výrobků;
 • kompletní servis pro opravy a údržbu zařízení na výrobu kyslíku;
 • individuální přístup ke každému klientovi;
 • dlouholeté zkušenosti s výrobou kyslíku.

Zavolejte naše manažery, abyste objasnili nuance spolupráce.

Jak otevřít podnik na výrobu kyslíku

Když lidé mluví o "penězích ze vzduchu", nedobrovolně přicházejí s myšlenkami na nějaký nespravedlivý obchod. Ale to je jen tehdy, když rozumíme tomuto výrazu v obrazovém smyslu. Ale v doslovném smyslu - vydělávat peníze, přidělit ze vzduchu jeho nejdůležitější složka - kyslík - je docela slušný a nejdůležitější ziskové podnikání.

Mnoho lidí si myslí, že výroba kyslíku slouží jen několika specifickým odvětvím, jako je metalurgie a chemický průmysl, ale není tomu tak.

Skutečně, 8 z 10 litrů kyslíku vyrábí průmyslově používané pro tyto účely, ale pátá část z nich tvoří celou řadu průmyslových odvětví: kyslík je široce používán v lékařství, včetně spojeneckých rekreační určení; při svařování nebo řezání kovů; při úpravě vody (přídavek kyslíku ve vodě je podobné působení chloru, který se přidává za účelem její dezinfekce); při chovu ryb v průmyslovém měřítku - tedy v zajetí v umělých nádržích.

Mimo jiné malými globálními standardy, ale je to hodný obsadit výklenku nadějné podnikateli množství kyslíku používané v určitých operací pro výrobu speciálních skel ve stravování a dokonce - v módě zahrnuje takzvaný „Kyslík koktejly“ - velmi nadějná předmětem podnikání, postavený a neustále roste díky podpoře zdravého životního stylu a maniakální znepokojení pro mnoho lidí, neexistujících zdravotních problémů.

Samozřejmě ideální případ otevření podniku pro výrobu kyslíku je jeho objev s okouzlujícím okamžitým a 100% prodejem do blízkého hutního nebo chemického závodu.

Nicméně, hutní a chemické závody, tam nejsou, že ne všechna města, ale ne ve všech regionech naší země, takže se nemusíte spoléhat na dobrém sousedství. všechny podniky, jejichž majitelé kdysi rozhodla investovat do výroby kyslíku i nadále funguje dodnes, neklesá, ale mnohem zvyšující se objem výroby - - ale to by nemělo odradit prodávat kyslík je snadné, a surovina pro něj - bezplatně, a láká podnikatele.

Kromě toho se požadavky obou produktu (a jsou uvedeny v GOST 5583-78, TU 2114-001-05798345-2007 nebo, pokud mluvíme o vývozu, ISO 2046-73) je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné velké investice v dodatečném monitorovacím zařízením, zejména proto, že všechny moderní zařízení pro výrobu kyslíku, která bude popsána v článku jsou již vybaveny ovládacích zařízení a počtu pracovníků obsluhujících průmysl - je minimální, a to i v případě, že navíc vezme non-pracující zaměstnanci (účetní, manažeři, čističe, atd..).

Technologie a zařízení pro výrobu kyslíku

(- kyslík není jimi, ale pouze jeho koncentrace se zvyšuje i druhý název několik přesných) speciální zařízení, které se označují jako generátor kyslíku nebo koncentrátor kyslíku, které se v zásadě stejný používané pro výrobu kyslíku.

Ale ve stávajícím trhu kyslíkový koncentrátor je obvykle označována jako low-energetických zařízení pro údržbu zdravotnických zařízeních s a vybaveny dalšími léčebnými filtrů (i když ne vždy), kyslík jako generátory zvané průmyslové podniky zvýšily produktivitu práce, často - s úpravou obsahu kyslíku ve výsledné směsi plynů - mnoho zákazníků nepotřebují koncentraci kyslíku 99%, pro technické účely například stačí 90% a v některých případech ještě méně. V tomto článku budeme samozřejmě hovořit o generátorech průmyslového kyslíku.

Je samozřejmé, že náklady na generátor kyslíku jsou přímo závislé na jeho kapacitě a čistotě vyrobeného kyslíku (což znamená maximální čistotu). Výkon (kapacita) se měří v kubických metrech předem stanovenou koncentraci kyslíku na výstupu za hodinu (někdy v litrech za minutu, aby se získal počet litrů za minutu kyslíku generovaného generátorem je-li známo výkon v metrech krychlových za hodinu, násobit toto číslo o 16 2/3 a vice versa), čistota - procento nebo rozsah procentech, pak se průměrná z nich se bere v specifikací dokumentů na zařízení a pro příjem fixní počet.

Například generátor kyslíku vyráběný v Číně s kapacitou 10 kubických metrů. metrů za hodinu a čistota kyslíku 90-96% bude stát 6000 amerických dolarů (190 tisíc rublů v přepočtu na současnou míru) a produktivita 100 metrů krychlových. metrů za hodinu stejné čistoty kyslíku jako předchozí - již 900 000 amerických dolarů (přepočtením 28 380 tisíc rublů současnou sazbou).

Nicméně, takové zařízení a mají slabé místo - nepoužívá okolní vzduch, bude to vyžadovat Vzduchové válce na stlačený (zvané syntetické jako bez prachu a vodní páry). Na jedné straně je část použitého kontejneru zpod vzduchu může být vyplněn s kyslíkem (a jeden 40-litrový kanystr stojí více než 4000 rublů, nová -. Více než 6000 rublů.), Na druhé straně - pak budete muset platit za vzduch (ale je to stojí za to 300- 350 rub. na metr krychlový), který lze čistit a komprimovat nezávisle, investovat relativně malé množství, a většina z válců nájemné (200 rub. na jednotku).

K tomu je nutné pouze koupit kompresor s kapacitou větší, než je potřeba generátoru kyslíku. Vyšší, ale ne rovnocenný výkon je pro akcii nezbytný - v případě poruchy nebo technického odstavení kompresoru bude generátor nečinný a v opačném případě kompresor jednoduše uloží zásobník do přijímače.

Kyslík spotřebovaný generátorem kyslíku by měl samozřejmě být větší než kyslík, který produkuje. Například generátor kyslíku o kapacitě 10 m3. metr kyslíku za hodinu potřebuje 2,2 m3. metrů vzduchu každou minutu, tj. za hodinu, 132 cu. metr; v případě generátoru o kapacitě 100 m3. metrů podílu se změní 10x - 22 a 1320 metrů krychlových. metrů.

Kvalitní šroubový kompresor pro první možnost bude stát jen 7-8 tisíc rublů, za druhé - v 52-53 tisíc rublů; odvlhčovače s vnitřním chladičem, separátorem a vzduchovým filtrem 1250 a 7400 eur (53 tisíc rublů a 312 tisíc rublů v přepočtu podle současného směnného kurzu). V zásadě můžete vidět, že investice nejsou tak velké, že ušetří tak důležité, pokud jde o nezávislost na dodavatelském vybavení.

Pokud nechodíte na vyšší úroveň a nebudete investovat mnoho peněz do podnikání, můžete to udělat se zařízením, které přímo pracuje s atmosférickým vzduchem. Je to malý výkon ve srovnání s výše uvedeným, ale kromě nákupu a instalace nic a nevyžaduje.

Příklad takového objemu kyslík generátoru 10-60 litrů za minutu (0,55-3,5 cu. Metrů za hodinu) s čistotou 90%, v tomto pořadí, v dolarech nákladů 600-10000 USA (20-315 tisíc rublů.).

Nepoškozené prostory a personál pro výrobu kyslíku

Výroba kyslíku nevyžaduje zvlášť vybavený pokoj - kromě toho, že lokální oheň a související služby mohou vyžadovat zvýšenou požární ochrany - například větší než množství jiných podniků firewally, protipožární desky, hasicích přístrojů a hydrantů. V jiných ohledech je jedinou podmínkou pro takový předpoklad dostupnost napájení dodávaného požadovanou normou (220 nebo 380 V).

Pokud jde o personál, lze prakticky říci tutéž věc - nekvalifikovaný pracovník se bude vyrovnávat s generátorem kyslíku, správně ho instalovat a upravovat, což může provést externí organizace.

Nicméně, rostlina potřeba a hlavní technologický (ženijní tvorbu 240301 „Chemická technologie anorganických látek“ 240706 „automatizovanou výrobu chemických závodů“ nebo „240801 stroje a zařízení chemických závodů“ z oxo).

Ziskovost výroby kyslíku

Hovořit o ziskovosti produkce kyslíku je dost obtížné - to vše závisí na zvoleném pracovním plánu (na "mimozemském", tj. Koupeném nebo jeho vlastním kondenzovaném vzduchu). Pokud však počítáte celkové náklady na výrobu (mzdy, elektřina, případně nájemné) a hrubý (hrubý) zisk, můžete pojmenovat pořadí čísel.

Aby nedošlo k dlouhým výpočtům, můžeme říci, že výroba kyslíku v první verzi zařízení (stlačený vzduch) přináší 100-120% příjmu, druhá - asi 150%.

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Zařízení na výrobu kyslíku

K dnešnímu dni, hlavně pro zařízení kyslíku, se používají tři typy rostlin: kryogenní, membránové a adsorpční.

Při výběru typu rostlin se řídí následující zásady: na jakých typech zařízení a jak se vyrábějí dusík a kyslík.

1. Kryogenní, dusíku a kyslíku lze vyrábět současně v kapalné a plynné formě.

2. Produkce pouze jednoho produktu je možná na membránových nebo adsorpčních rostlinách - kyslíku nebo dusíku a pouze v plynné formě.

3. Lékařský kyslíkový plyn a technický, stejně jako kapalný kyslík, lze získat kryogenní metodou.

4. Čistota produktů separace vzduchu, která je nezbytná pro technologický proces pro tuto výrobu, lze získat nejvýše 95% - adsorpční rostliny, membránové produkty - až 50%.

Generátory kyslíku se používají k výrobě kyslíku (jinak se nazývají koncentrátory kyslíku). Tato zařízení nevyvíjejí kyslík, ale zvyšují pouze jejich koncentraci.

Výrobní technologie

Náklady na takový generátor, který se používá k výrobě kyslíku, závisí především na jeho produktivitě a samozřejmě na maximální čistotě vyrobeného kyslíku.

Výkon generátoru a jeho výkon, daná koncentrace za hodinu, budou měřeny v kubických metrech kyslíku, aby se dosáhl požadovaný počet litrů, který se generuje za minutu generátorem kyslíku.

Například generátor kyslíku je vyráběn v Číně - jeho kapacita je 10 kubických metrů za hodinu a čistota kyslíku kolem 90-96% stojí 6000 amerických dolarů.

Je-li kapacita 100 krychlových metrů za hodinu, se stejnou čistotou kyslíku, pak je cena 900 000 dolarů. Ale tato zařízení mají slabá místa - tato zařízení nepoužívají atmosférický vzduch, pro tento účel budou potřebovat stlačený vzduch ve válcích.

Prostory pro vybavení

Pro umístění do zařízení pro výrobu kyslíku je třeba mít nejprve dodávanou elektřinu 220-380 V. -standard.

Za účelem zahájení výroby kromě nákupního zařízení potřebujete:

 • Získání stavebního povolení, provádějící odbornou revizi společnosti Rostekhnadzor, při realizaci projektu s obsahem dusíku a kyslíku.
 • V souladu s rozvinutým návrhem konstrukční části.
 • Provede se prohlídka budovy (pokud není stavba nová).
 • Uvedení do provozu a nastavení. Instalace a montáž kompresoru.

A co ziskovost výroby kyslíku? Ziskovost této výroby závisí především na schématu práce, která bude vybrána pro zařízení na výrobu kyslíku (zakoupené, "cizí" nebo ve vlastním stlačeném vzduchu).

Když hovoříme o výrobě kyslíku podle varianty stlačeným vzduchem, příjem je 100-120%, a pokud je zakoupena jiná opce, příjmy budou 150 v tomto případě.

Přístroje pro získání kyslíku

Autogenní svařování a řezání kovů je široce používáno v opravárenských pracích. Ve většině případů mohou být tyto práce provedeny za použití běžných generátorů acetylenu a kyslíkových lahví. Existují však opravy a instalace, u kterých je použití konvenčního vybavení velmi obtížné. Jedná se o krátké opravy prováděné daleko od základů nebo v obtížných místních podmínkách (například v horském terénu). V těchto případech je použití těžkopádných generátorů acetylenu a lahví s vysokým obsahem kyslíku nejen racionální, ale někdy je to prostě nemožné.

Proto před půl stoletím se pokusily vytvořit přenosný chemický generátor kyslíku pro výrobu malých svařovacích operací. Jeden z průkopníků v této oblasti byl slavný ruský designer letadel N.P. Lobanov. Vyrobeno jeho návrhem, generátory kyslíku pracující na kazetách soli Berlotte používaly ruské jednotky během první světové války.

V následujících letech byly vyráběny přístroje, přičemž výroba kyslíku je založena na reakci mezi peroxidy nebo tetroxidy alkalických kovů a vody.

Oba tyto typy přístrojů nebyly široce používány a postupně se zapomínaly. To je způsobeno především nedostatky způsobenými výběrem výchozího materiálu jako zdroje výroby kyslíku.

V současné době, kdy se autogenní svařování používá velmi široce, problém vytvoření vytváření přenosného generátoru chemikálií pro získání kyslíku, který umožňuje provádět drobné svařování, se opět stává naléhavým.

Páry benzinu mohou sloužit jako palivo pro svařování za těchto podmínek. Pohyblivé zařízení pro jejich použití již existuje, a úkol se tak sníží na kombinaci dvou přístrojů - generátoru kyslíku a plynové nádrže.

Technické požadavky na generátor kyslíku jsou určeny jednak potřebou udržovat přenositelnost zařízení a jednak zajistit dostatečný přísun kyslíku.

Při zohlednění hmotnosti palivové nádrže, hořáků, hadic, pomocných zařízení a nástrojů je nutné mít u generátoru kyslíku maximální povolenou hmotnost nepřesahující 8-10 kg [1]. Kyslíková rezerva by měla být nejméně 200-300 litrů při tlaku 3 až 10 atm. a produktivitu až 1,2-1,5 m3 / hodinu.

Kromě toho by obecné požadavky na takové zařízení měly být předloženy k generátoru kyslíku: maximální jednoduchost zařízení, spolehlivost, pohodlí a bezpečnost při provozu a tak dále.

Volba jednoho nebo jiného zdroje kyslíku je hlavním faktorem, který určuje konstrukci generátoru.

Každá chemická sloučenina používaná jako zdroj kyslíku by měla obsahovat následující požadavky: vysoký obsah aktivního kyslíku; snadné uvolňování kyslíku; jednotnost izolace a možnost jednoduchého přizpůsobení procesu (včetně jeho zastavení); úplnost uvolňování kyslíku; bezpečnost; pohodlí při přepravě a skladování; ekonomiku.

Sůl Berthollet a peroxidy alkalických kovů nesplňují všechny výše uvedené požadavky.

Jakmile začne rozkládání briketů soli bertolet, není možné zastavit, stejně jako rychlost rozkladu nelze změnit. Při opravách, kdy často musíte vypínat hořák, je nutné vyloučit významné ztráty kyslíku. Rozklad briket, zejména těch, které jsou skladovány po dlouhou dobu, je nerovnoměrné, takže změna množství kyslíku, který se dodává, se odráží v kvalitě svařování. Používáme-li redukční zařízení k eliminaci výkyvů tlaku plynu, způsobí to značné komplikace zařízení.

Rychlost reakce mezi peroxidy alkalických kovů a vodou je z velké části určována vnější teplotou. Při nízkých teplotách, kvůli možné zmrazení vody, je použití této reakce obecně nemožné.

S mnoha organickými sloučeninami vytvářejí peroxidy kovů látky, které někdy vybuchují dokonce i z uvolněného tepla, když je vlhkost absorbována ze vzduchu. S lehce oxidačními látkami (hliníkový prášek, síra, uhlí atd.) Peroxid sodíku reaguje tak energicky, že výbuch může někdy dokonce i při jednoduchém kontaktu reakčních látek [2].

Sůl Berthollet také vytváří výbušniny ve směsi s různými jemně rozmělněnými prášky a organickými sloučeninami.

Tyto okolnosti velmi určily postupné odmítání použití svařovacích generátorů chemickými způsoby získávání kyslíku.

Vytvoření přenosného svařovacího stroje s použitím kyslíku z válců je také nepraktické. Nabíjení takového přístroje s kyslíkem je spojeno s potřebou použití komplexních kompresních zařízení, které zbavují zařízení hlavní výhodu - mobilitu a nezávislost od základny.

Během období 1945-1948. autory vyrábějí a testují experimentální vzorky chemických svařovacích generátorů na základě reakce katalytického rozkladu vysoce koncentrovaného peroxidu vodíku.

Koncentrovaný peroxid vodíku, který byl relativně vzácný výrobek před několika lety, nalezl během druhé světové války mnoho nových aplikací.

Koncentrovaný peroxid vodíku je čirá bezbarvá kapalina s velmi nepatrným zápachem. Specifická hmotnost 90% peroxidu vodíku je 1,393, viskozita je -0,0101 poise při 18 ° C; bod tuhnutí 90% roztoku je -11 ° C; teplota rozkladu (rozklad) + 140 ° C

Peroxid vodíku jako zdroj kyslíku pro chemický generátor má řadu výhod oproti soli bertholetů a peroxidů alkalických kovů. Především je aktivní obsah kyslíku 47%, tj. Mnohem vyšší než u jiných látek. Skutečnost, že peroxid je kapalina a může zůstat ve vodných roztocích při teplotách do -50 ° C, zajišťuje snadné napájení, jednoduchost řízení procesu a možnost jeho libovolného zastavení.

Rozklad peroxidu vodíku se snadno provádí pomocí katalyzátorů a na rozdíl od látek, jako je Na2O4, dochází zcela a prakticky nezávisí na teplotě vnějšího prostředí.

Peroxid vodíku nevybuchne při nárazu a zahřívání. Jak ukazují zvláštní studie [3], vysoce koncentrovaný peroxid vodíku nevybuchne působením mechanických impulsů.

Na rozdíl od Berlotolovy soli není peroxid vodíku toxický, když narazí na kůži, způsobuje pouze bělení a svědění, které rychle procházejí. Jak je známo, peroxidy alkalických kovů způsobují těžké a těžce hojivé popáleniny.

Při koncentraci až 65-70% peroxidu vodíku nezpůsobuje zánět tkání, dřeva apod. Při vyšších koncentracích může dojít k zánětu tkání pouze za přítomnosti katalyzátorů. Při nepřítomnosti katalyzátorů například, pokud zasáhne čistou bavlnu nebo leštěné dřevo, ani 90% peroxidu nezpůsobí vznícení.

V tomto ohledu stabilizované roztoky peroxidu vodíku ve vodě příznivě se stlačeným kyslíkem ve válcích bleskovic pod vlivem mechanických impulsů nebo zbytků potrubí oleje a m. P., stejně jako z peroxidy alkalických kovů, hořlavá látka snadno tvoří výbušnou směs a nepohodlné.

Konečně při skladování se peroxid vodíku nemůže zhoršit vlivem působení oxidu uhličitého nebo vlhkosti vzduchu. Při skladování v hliníkových nádržích stojících na volném prostranství jsou ztráty peroxidem pouze 1% ročně [4]. Peroxid kovů v průběhu roku ztrácí až 20% aktivního kyslíku [1].

Podle údajů z roku 1931 [5] byly náklady na 1 kg kyslíku získané z peroxidu vodíku v následujícím poměru s cenou kyslíku získanou z jiných látek:

Životní zařízení pro získání kyslíku

Elodea může být použita k výrobě kyslíku. Vezměte skleněnou nádobu, nalijte vodu a do ní vystřihněte odříznuté větve Elodei. Oblouk elodeyu zakryjte lávkou naplněnou vodou a uzavřeným korkovým koncem. Posypte nějakou bikarbonátovou sódu do vody, aby se zvýšilo množství oxidu uhličitého, které je potřebné k tomu, aby se podával elodey a uvolnil kyslík.

Nastavte přístroj na jasné slunečné nebo elektrické světlo. Po uplynutí chvíle si všimnete, že se hromadí vzduch ve zkumavce pod korkem. Stává se stále více a více. Když je správně zadán, rozsvítí se larva a po vytvoření červeného uhlí se uhasí. Nyní vyndejte korku a rychle umístěte doutnající lalok. Bliká, protože kyslík vyjde z nálevky.

Kyslík, stlačený tlakem vody zespodu, nevyšel tak rychle, držel nálevku ručně. Kyslík můžete uložit do zkumavky. Chcete-li to provést, zkumavka naplněná vodou, sklopte do nálevky a pevně ho otepte palcem. Jeden den - dvě zkumavky budou naplněny kyslíkem.

Zde máte také přístroj pro získání kyslíku pomocí aktivní aktivity malých listů elodey.

Lekce 17. Získání kyslíku

V lekci 17 "Získání kyslíku"Z kurzu"Chemie pro dudáky"Zjistíme, jak se kyslík získává v laboratoři; dozvídáme se, jaký je katalyzátor a jak rostliny ovlivňují produkci kyslíku na naší planetě.

Nejdůležitější látkou pro člověka a jiné živé organismy je vzduch, který je kyslík. Velké množství kyslíku se používá v průmyslu, takže je důležité vědět, jak ho můžete získat.

Získání kyslíku v laboratoři

V chemické laboratoři může být kyslík získáváno zahřátím některých komplexních látek, které obsahují atomy kyslíku. Takové látky zahrnují látku KMnO4, který je k dispozici ve své kabině pro domácí léky s názvem "manganistan draselný".

Jste obeznámeni s nejjednoduššími nástroji pro výrobu plynů. Pokud někdo umístí malý prášek KMnO do jednoho z těchto zařízení4 a zahřívá se, uvolní se kyslík (obrázek 76):

Kyslík lze také získat rozkladem peroxidu vodíku H2O2. Provedete to do zkumavky s H2O2 přidat velmi malé množství speciální látky - katalyzátoru - a uzavřete trubku zátkou s trubkou pro výstup plynu (obr. 77).

Pro tuto reakci je katalyzátorem látka, jejíž složení je MnO2. Následuje chemická reakce:

Všimněte si, že ani levá ani pravá strana rovnice nemá katalyzátorový vzorec. Jeho vzorec je obvykle napsán v rovnici reakce nad rovným znaménkem. Pro co je katalyzátor? Postup rozkladu H2O2 za pokojových podmínek je velmi pomalý. Proto trvá dlouho, než se dostanete značné množství kyslíku. Tato reakce však může být dramaticky zrychlena přidáním katalyzátoru.

Katalyzátor Je látka, která urychluje chemickou reakci, ale není v ní spotřebována.

Přesně proto, že se katalyzátor v reakci nespotřebuje, nepopisujeme jeho vzorec v žádné části reakční rovnice.

Dalším způsobem získání kyslíku je rozklad vody pod účinkem konstantního elektrického proudu. Tento proces se nazývá elektrolýza vody. Ve schématu zobrazeném schematicky na obrázku 78 můžete získat kyslík.

Následuje chemická reakce:

Kyslík v přírodě

Obrovské množství plynného kyslíku je obsaženo v atmosféře, rozpuštěné ve vodách moří a oceánů. Kyslík je nezbytný pro všechny živé organismy pro dýchání. Bez kyslíku by bylo nemožné přijímat energii spálením různých druhů paliva. Přibližně 2% atmosférického kyslíku se každoročně spotřebuje pro tyto potřeby.

Odkud pochází z kyslíku na Zemi a proč jeho množství zůstává i přes tyto náklady přibližně konstantní? Jediným zdrojem kyslíku na naší planetě jsou zelené rostliny, které je produkují pod vlivem slunečního záření v procesu fotosyntézy. Jedná se o velmi složitý proces zahrnující mnoho etap. V důsledku fotosyntézy v zelených částech rostlin se oxid uhličitý a voda mění na glukózu C6.H12.O6. a kyslíku. Celkem
rovnice reakcí vyskytující se v procesu fotosyntézy mohou být reprezentovány následovně:

Bylo zjištěno, že přibližně jedna desetina (11%) kyslíku produkovaného zelenými rostlinami je produkována půdními rostlinami a zbylých devíti desetin (89%) jsou vodní rostliny.

Získání kyslíku a dusíku ze vzduchu

Obrovské zásoby kyslíku v atmosféře umožňují přijímat a používat je v různých průmyslových odvětvích. V průmyslových podmínkách se ze vzduchu získává kyslík, dusík a některé další plyny (argon, neon).

Za tímto účelem se nejprve vzduch převede na kapalinu (obr. 79) chlazením na tak nízkou teplotu, aby se všechny jeho složky staly kapalnými agregáty.

Potom se tato kapalina pomalu zahřívá, což vede k tomu, že při různých teplotách dochází k postupnému odpařování (tj. Přechodu do plynného stavu) látek obsažených ve vzduchu. Sběrné plyny vařící při různých teplotách, odděleně dostávají dusík, kyslík a další látky.

Stručné závěry lekce:

 1. V laboratoři se kyslík získává rozkladem některých komplexních látek, které obsahují atomy kyslíku.
 2. Katalyzátor je látka, která urychluje průběh chemické reakce, ale není současně spotřebována.
 3. Zdrojem kyslíku na naší planetě jsou zelené rostliny, ve kterých probíhá proces fotosyntézy.
 4. V průmyslu je kyslík vyráběn ze vzduchu.

Doufám, že lekce 17 "Získání kyslíku"Byla srozumitelná a informativní. Máte-li jakékoli dotazy, napište je do komentářů.

VÝROBA OXYGENU Z VZDUCHU

Atmosférický vzduch je směs obsahující objemově kyslíku a 20,93% dusíku, 78,03%, zbytek -. Argonu a dalších plynů nula skupiny, kyselina uhličitá, atd. Tyto údaje se vztahují k suchému vzduchu bez vlhkosti. Obsah vodní páry ve vzduchu se může měnit v širokém rozmezí, v závislosti na teplotě a stupni nasycení. K získání technicky čistého kyslíku dochází k hlubokému ochlazení vzduchu a zkapalnění (teplota varu kapalného vzduchu při atmosférickém tlaku je 194,5 °). Výsledný kapalný vzduch se podrobí frakční destilaci nebo rektifikaci v destilačních kolonách. Možnost úspěšné rektifikace je založena na poměrně významném rozdílu (asi 13 °) ve varu tekutého dusíku (-196 °) a kyslíku (-183 °).

Schéma zařízení pro výrobu kyslíku ze vzduchu je znázorněno na obr. 118. Vzduch nasáván vícestupňový kompresor, vzduch nejprve prochází filtrem, kde se vyčištěné prach a pak se postupně prochází kompresoru stupeň (ve čtyřech krocích kompresoru je znázorněn na obrázku). Za každým stupněm kompresoru se tlak vzduchu zvyšuje a v závislosti na instalačním systému a výrobním stupni je přiveden na 50 až 220 atm. Po každé fázi kompresoru je vzduch

Obr. 118. Schéma zařízení pro výrobu kyslíku ze vzduchu:

kyslíkový přístroj; 10 - stažení dusíku; 11 - odstranění kyslíku;

a nádrž pro alkalické; 2 - čerpadlo; 3 - kalcinátor; 4

odlučovače oleje; 5 - vzduchový filtr; 5 - 4stupňový kompresor pro 7 - drenážní baterii 220 atm; 8 - expandér; 9 12 - plynoměr; 13 - nádrž pro kapalný kyslík; 14 - kyslíkový kompresor; 15 - plnicí rampa.

existuje vysoušedlo, při kterém dochází ke kondenzaci kondenzace vzduchu a vodní chladič, který ochlazuje vzduch a odvádí teplo vznikající při kompresi. Mezi zařízením druhého a třetího stupně kompresoru, který absorbuje oxid uhličitý ze vzduchu, se otáčí zařízení - kalcinátor naplněný vodným roztokem hydroxidu sodného. Stlačený vzduch z kompresoru prochází odtokovou baterií z válců naplněných hrudkovitým sodíkem, který absorbuje vlhkost a zbytky oxidu uhličitého. Možná, že úplné odstranění vlhkosti a oxidu uhličitého ze vzduchu má zásadní význam, neboť zmrazení při nízkých teplotách oxidu uhličitého a kladivové vody v přístroji pro kyslík trubice je relativně malý průřez a nucen zastavit provoz instalace, jeho zastavení na rozmrazování a čištění zařízení kyslíku.

Příchod odvlhčování baterie, stlačený vzduch proudí do tzv dýchací přístroje, a přičemž chlazení zkapalňování vzduchu a destilaci se separací na kyslík a dusík. Normální kyslíkové zařízení obsahuje dvě destilační kolony, výparník, výměník tepla, škrticí ventil. Stlačený vzduch se chladí ve výměníku tepla výfukového zařízení z kyslíku a dusíku se dále ochladí na výparníku, a potom předá škrticí klapky, rozšíření a snížením tlaku. Díky působení Joule-Thomson teplota vzduchu během expanze prudce klesá a dochází ke zkapalnění.

Kapalný vzduch odpařuje v průběhu rektifikace, proces - a odpaření kouřových zplodin rektifikační ■ - dusík a kyslík - nových částí ochlazeného stlačeného vzduchu z kompresoru, atd Čistota plynný dusík je obvykle 96 až 98% a není používán se odvádí z výměníku tepla.. v atmosféře. Plynný čistota kyslíku 99,0-99,5% směřuje do pryžové plynojemu, kyslík je nasáván z kompresoru a přivádí na plnění kyslíkových lahví pod tlakem 150 MPa.

Jednotka pracuje nepřetržitě nepřetržitě předtím, než zařízení zmrzne nebo je třeba zastavit případné poruchy při opravách. Když jednotka zamrzne, práce se zastaví a doba zahřívání začíná teplým vzduchem přiváděným kompresorem. Po ukončení ohřevu je zařízení vyčištěno, je nutná údržba a jednotka je připravena k novému spuštění.

Celý výrobní cyklus zařízení se nazývá "kampaň", jejíž obvyklé trvání činí přibližně 600 hodin, z čehož 550-560 hodin je užitečnou prací. V počáteční době, kdy umožňuje intenzivní chlazení zařízení a rychlé vytvoření nutnosti kapalného vzduchu, kompresor se dodává pod tlakem asi 200 MPa, když je normální proces proudění nastavena, tečení za studena se sníží a provozní tlak kompresoru se sníží na 50-80 MPa. Uvedený postoj

Získat z přístroje plynný kyslík, který nese s ním trochu studené vody z přístroje, a tím odvzdušňuje většinu chladu ve výparníku a výměníku tepla zařízení. V současné době je velká část kyslíku často odebírána z přístroje v kapalné formě. U kapalného kyslíku, který má teplotu -183 °, je ze zařízení prováděno spousta studií a pro chlazení systému je nutné zvýšit chlazení systému, aby bylo možné pracovat normálně. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby: 1) zvýšeným pracovním tlakem vzduchového kompresoru; 2) výkon externí práce s expanzí vzduchu.

Když je provozována kapalná kyslíková zařízení, provozní tlak kompresoru se udržuje na úrovni 200 atm v průběhu kampaně, namísto 50 až 80 atm, dostatečné k produkci plynného kyslíku. Při výrobě kapalného kyslíku, stlačený vzduch z kompresoru je rozdělena na dva přibližně stejné proudy, z nichž jeden je odeslána přímo do dýchacího přístroje, jak je popsáno výše, druhá předem dodáván na speciální písty, tzv expanzní stroj nebo expandéru. V expandéru se rozšiřuje přívod stlačeného vzduchu, provádí externí práce a snižuje tlak z 200 na 6 atm. Rozšíření expandéru s výkonem vnější práce ochlazuje vzduch mnohem víc než expanze škrtící klapky kyslíkového přístroje vlivem efektu Joule-Thomson. Vzduch se ochladí na výstupu expandéru na teplotu -120 ° C a vstoupí do kyslíkového zařízení a mísí se s částí vzduchu, který vstupuje do kyslíkového přístroje vedle expandéru. Tyto změny umožňují nepřetržité odebírání kapalného kyslíku ze zařízení bez narušení výrobního procesu.

1 m3 kyslíku při 760 mm Hg. Art. a 0 ° váží 1,43 kg a při 20 ° - 1,31 kg.

1 litr kapalného kyslíku váží 1,13 kg a při odpařování tvoří 0,9 m3 plynného kyslíku při 0 ° a 760 mm Hg. Art. 1 kg kapalného kyslíku se klene objem byl 0,885 litrů a odpařuje, vytváří plyn je 0,70 m3 kyslíku při teplotě 0 ° C a 760 mm Hg. Art. Technické údaje standardních kyslíkových rostlin vyrobených v Sovětském svazu jsou uvedeny v tabulce. 15.

Instalace 5 a 30 m3 / h jsou vyráběny nejen stacionární, ale i mobilní.

V posledních letech vyvinul akademik P. L. Kapitsa v Sovětském svazu nový způsob výroby kyslíku ze vzduchu. Ze všech existujících se tato metoda vyznačuje nízkým pracovním tlakem stlačeného vzduchu, jen 6 atm. Vzduch je kompresován turbodmychadlem, hlavním výrobcem chladiče je turboexpandér, vzduch je předchladen v regenerátorech. Jednotka dodává kapalný kyslík.

Podle standardu v SSSR musí kyslík 1. stupně pro svařování a řezání kovů mít čistotu nejméně 99%.

Technické údaje o kyslíkových rostlinách vyráběných v SSSR