Je výhodné otevřít lékárnu?

Pro zájemce o lékárny je zajímavé téma rentability lékáren. Jak výhodná je lékárna jako obchodní jednotka.

Pozitivní momenty

Farmaceutický sortiment v jeho objemu lze přičíst zboží s rychlým obratem. Pouze potravinářské výrobky se prodávají rychleji.

Dalším bodem je nákup zboží. V obchodě s potravinami je tento ukazatel téměř sto procent. To znamená, že téměř každý, kdo vstoupí do obchodu, něco koupí. V lékárně obvykle nakupuje 8 z 10 lidí. Pokud je sortiment v pořádku a nejsou žádné chyby, pak 9 z 10. To je velmi dobrý ukazatel. Například v obchodech s domácími spotřebiči se počítá s dobrým 25% indikátorem, tj. Ze 100 lidí, kteří si koupili 25 kusů.

Značení v lékárně závisí na regionu a konkurenčním prostředí, stejně jako umístění lékárny (v nákupních centrech je příplatek nejvyšší). Ale v průměru můžete vydělat 30%, bude to blízko pravdě. Vzhledem k rychlosti obratu zboží a nákupnímu faktoru je to dobrý ukazatel.

Zboží se obvykle dodává s dobou odkladu. Kromě toho to může být asi měsíc nebo dokonce více. Takže musíte investovat své peníze méně. Práce s sortimentem je nutná pouze pro stanovení a sledování obratu zásob. Tento software vám pomůže.

To znamená, že je to ziskové podnikání, za předpokladu, že najdete dobré místo pro lékárnu.

Ziskovost

Stále se ptát: kolik může lékárna dát čistý zisk? Zde neexistuje žádná konkrétní postava. Pokud předpokládáte, že lékárna není nerentabilní, pak pro spací pytel 80-100 tisíc rublů měsíčně - normálně. V obchodních centrech 300 až 400 rublů budou dobré ukazatele. A tak existují lékárny se ziskem více než 700 tisíc. Ale je to v dopravních centrech.

Pro začátečníky tohoto trhu je reálnou možností lékárna v prostoru pro spaní. S takovými ukazateli zisku není jen jedna lékárna zajímavá, pokud nejste vlastníkem prostor.

Abyste získali podstatnější příjmy, potřebujete dokonce i malou síť lékáren. Pak můžete získat zboží od dodavatelů za nižší cenu a mít méně zaměstnanců, protože v takovém případě je možné je převést z jiné lékárny.

Potíže

V tomto oboru existují určité potíže, na rozdíl od běžného obchodu.

Chcete-li otevřít lékárnu, musíte získat licenci, a tím se otevírá datum otevření. Při vysokém nájemném mohou být náklady velmi významné. Například, čtyři nebo pět měsíců licencí takový bod v nákupním centru při pronájmu na 200 tisíc, může stát jeden milion rublů investičních nákladů.

Dalším momentem je personál. Potřebujete manažera s vysokoškolským vzděláním a certifikátem řízení, jinak nebudete mít licenci. A co je nejdůležitější, práce budou potřebovat lékárníky nebo lékárníky. Zatímco prostě nalezení dobrého prodejce v naší době je skutečný problém, tak i rozsah vyhledávání se zužuje kvůli požadavku na farmaceutické vzdělání.

To je obzvláště obtížné v regionech, kde neexistují žádné příslušné vzdělávací instituce. Dokonce znám příklady, kdy nemohli otevřít lékárnu kvůli nedostatku zaměstnanců.

Z těchto důvodů je průměrný plat takových specialistů vyšší než u běžných prodejců. A toto další zátěž na podnikání.

Pokud shrnete, pak doporučte otevření své lékárny, můžete lidi, kteří mohou vyzvednout průchod, mít pravidelné velké peněžní příjmy (pouze za úvěr neočekává, že počítá), existuje potenciál rozvoje.

Druhou kategorií lidí jsou majitelé komerčních prostor v dopravních prostorech. Obvykle se tyto plochy kupují v novostavbách nebo přestavbách v přízemí.

Můžete si pronajmout své prostory, ale nebudete moci výrazně zvyšovat sazby, protože za vyšší cenu než na trhu budou problémy s nalezením nájemníků. Máte-li vlastní podnik, pak nemusíte provést leasing, ale když se podnik rozvíjí, růst zisku bude významnější než růst nájemného.

Z minus pak, že se tato firma bude muset vypořádat a ovládat, a pronájmem dává pasivní příjem.

A jistě vám nedoporučuji, abyste otevřeli své první lékárnické peníze, i když jste pracovali pětadvacet let jako lékárník v dobré lékárně.

Apteka průměrný příjem

Od druhého přístupu

Historie sítě lékáren Rigla začala v roce 2001, kdy se velký distributor farmaceutických výrobků - společnost Protek - rozhodl vyvíjet svůj vlastní maloobchod. V roce 2005 se otevřely první franchisingové lékárny - partnerství spočívalo především v značení nezávislých lékáren v barvách firmy Rigla. Tento přístup byl považován za neúspěšný - franšízový program se nevyvíjel. V roce 2013 společnost Rigla znovu zahájila svou činnost: společnost začala nabízet partnerům kompletní balíček: nejen značku, ale i technologii, školení zaměstnanců a tak dále.

Ruský lékárna trh je špatně upevnil - pět předních řetězců kontrolovat 13,2% všech maloobchodních tržeb, takže vývoj franchisingu programu „Rigla“ - levného dost příležitost upevnit svou pozici lídra trhu, a pro „Protek“ obecně - zvýšit ziskovost podniku. Podle zpráv skupiny IFRS za rok 2014 činí maloobchod pouze 15% příjmů společnosti Protek (24,2 miliard rublů), ale 36% hrubého zisku. Zatímco pouze 13 z 1325 lékáren "Rigla" je otevřeno na povolení (hlavně v oblasti Moskvy). Do konce roku 2015 Rigla plánuje přenést tuto částku na 50.

Čísla "Rigla"

24,2 miliard rublů. objem prodeje sítě v roce 2014

1325 lékáren měla síť v polovině roku 2015

200 tisíc rublů. - paušální příspěvek (bez DPH)

1,5% - licenční poplatky

30 m2 m - minimální plocha lékárny

1,6 milionu rublů. Výnosy obdrží síť lékárny "Rigla" v průměru za měsíc

Zdroj: údaje o společnosti, přehled franšízantů

Pohled franchisora

Podle Natalia Derzhaevoy, vedoucí franchisingu projektu „Rigla“, mnohé podniky nejsou vědomi složitosti farmaceutického podniku, takže začátek série - skvělý způsob, jak se vyhnout mnoha chyb. Za 200 tisíc rublů. (paušální poplatek Rigla bez DPH), podnikatel bude mít přístup k prokázaným obchodním procesům společnosti a možnost nákupu léků od společnosti Protek za slevu. Vlastníkem franšízy je připraven naučit partnera, aby mu pomohla přijímat zaměstnance, poskytují software, který vám umožní ovládat zbytky prodej a skladování ( „eFarma 2 - Pharmacy“, je samostatný sub-licenční smlouvu), a podle potřeby mu poradí.

Před uzavřením obchodní smlouvy o koncesi musí podnikatel zvolit pokoj pro lékárnu, říká Derzhayev. Doporučená oblast je 30-60 metrů čtverečních. m, přísně v prvním patře. Požadavky na prostředí v lékárnách jsou poměrně standardní: měl by existovat obytný komplex, kancelářské budovy, trh, zastávka dopravy - něco, co zajistí neustálý tok zákazníků. Všechna nová zařízení jsou projednána s vedením mateřské společnosti. Na této schůzce manažer franšízy vypráví o budoucí lékárně: výpočet obratu a návratnosti, hustota konkurenčního prostředí v dané oblasti atd. Společnost Rigla sama vypočítá finanční model budoucí lékárny a pokud prokáže, že doba návratnosti investic přesáhne tři a půl roku, prostory jsou odmítnuty.

Pokud je vše v pořádku, budoucí majitel lékárny podepíše franchisovou smlouvu a pak - pronájem. Poté potřebuje získat licenci na farmářskou činnost a tento proces není rychlý, konstatuje Derzhayev a může to trvat až čtyři měsíce - pronájem bude muset platit celou dobu. Zástupce vedoucího řetězce lékáren Neo-Pharm Igor Pyshkin říká, že licence může být předložena až po úplném dokončení provozu - opravy a instalace veškerého potřebného vybavení a vybavení a uzavření pracovních smluv se specialisty. Chcete-li získat licenci nezbytnou hygienického a epidemiologického závěru, smlouvu o odstraňování pevných odpadů, dezinsekce a deratizace, likvidace prošlých léků atd hlediska posuzování žádostí o licence z nejvíce. - 45 pracovních dnů. Státní povinnost - 6,5 tis. Rublů.

Pro lékárnu o rozloze 60 metrů čtverečních. m počáteční investice nejméně 3 miliony rublů. Asi třetina z nich jde kupovat první zásilku zboží (1,2 milionu rublů). Oprava prostor vyžaduje nejméně 700 tisíc rublů. (ve výši 10-12 tisíc rublů na 1 m2). Asi 30 tisíc rublů. - znaky, znaky na regálech, 100-130 tisíc rublů. - Značka s názvem lékárny. Nákup nábytku (výkladní skříně, stoly, židle, skříně na skladování léků), pokladna, trezor (pro skladování léků) a video monitorovací systém - nejméně 0,5 milionu rublů. Sídlo neposkytuje franchisantovi nábytek a vybavení, připravuje však projekt designu pro lékárnu a doporučuje osvědčené dodavatele. Ne méně než 480 tisíc rublů. - Pronájem za tři měsíce, který půjde na vývoj a licencování (pro Moskvu - 2 tisíce rublů na 1 m2 měsíčně), stejně jako vklad k nájemci - nejméně měsíc.

Lékárna je stabilní. V létě jsou příjmy obvykle o 10-20% nižší než zbytek času, konstatuje Derzhayev, ale finanční ukazatele závisí především na místě. Lékárny "Rigla" v loňském roce ukázaly průměrné tržby 1,6 milionu rublů. za měsíc. Licenční poplatky z prodeje činí 1,5% (majitel lékárny dostane povolení automaticky, díky programu "ePharma 2 - lékárna"). Francouz má však příležitost účastnit se marketingových akcí: stimulovat prodej soukromých štítků "Protek" a jiných drog (jejich seznam se liší v závislosti na akciích). V závislosti na objemu prodeje propagovaných produktů mohou franšízové ​​získat retrobonus až o 2%. Pro společnost Protek, která má téměř 500 produktů soukromého štítku, je ziskové - tento výrobek přináší pouze 5% výnosů, ale tvoří 13,5% hrubého zisku z maloobchodu.

Federální reklamní kampaně probíhají současně v celé síti na úkor hlavní kanceláře. Slevy pro tento nebo druh zboží, "šťastné hodiny", venkovní reklamy jsou stejné ve všech lékárnách. Místní inzerce (distribuce letáků, zveřejňování na místních stránkách) může sami zpracovat franšízant.

Podle Derzhayevy se franchising nejvíce zajímá o ty, kteří v lékárně nemají zkušenosti - lékárníci a majitelé jiných lékáren začínají podnikat samostatně. Nejčastěji vedení lékárny provádí najatý ředitel (musí mít farmaceutické vzdělání). Pokud se lékárna otevře ve formátu LLC, pak majitel společnosti nemusí mít nic společného s léčivy. A jestliže ve formě individuálního podnikatele by měl mít specializované vzdělání, stejně jako zaměstnanci - lékárníci a lékárníci.

Pohled na franchisanta

RBC komunikace s franchisantů „Rigla“ Nebylo to jednoduché: centrále manažeři varoval své partnery, že poukazovat finanční údaje lékárny by proto nemělo, tři z pěti franšízy odmítl mluvit. Zkušenosti z franšízy „Rigla“, kteří se nebáli mluvit o vaší firmě, RBC říká, že franšízových příležitostí ke zlepšení účinnosti stávajících farmaceutický podnik, ale je nepravděpodobné, že by otevření úspěšné lékárny laika.

Anatoly Salnikov otevřel lékárnu Rigla na konci roku 2013 v Lyubertsy, poblíž jeho domu. Volba farmaceutického průmyslu klesla náhodou: podnikatel hledal podnik, který by mohl být investován bez provozu kanceláře (jeho hlavní činností je dodávka pizzy). Veškeré provozní záležitosti jsou řešeny ředitelem lékárny, komunikuje také se sídlem firmy Rigla. Salnikov zaznamenává příjmy z lékáren každý den, což je v létě asi 0,5 milionu a zbytek času kolem 0,8 milionu rublů. za měsíc. Počáteční investice Salnikova činily zhruba 2 miliony rublů. S těmito penězi zaplatil paušální částku, pronajal prostor 45 metrů čtverečních. m v ulice nákupní ulice, vyrobil kosmetické opravy a objednal první dávku zboží. Nyní Anatoly měsíční výdaje jsou asi 150 tisíc rublů, z nichž 100 tisíc rublů. (dva lékárníci, ředitel a čisticí žena) a 48 tisíc rublů. - za pronájem a služby.

Podnikatel připouští, že dosud dosud nedosáhl stávající návratnosti (i když hlavní kancelář slíbila, že v 9-12 měsících skončí na nulu). Měsíční obrat lékáren je nyní asi 500 tisíc rublů, průměrná známka na léky je 18%, říká Salnikov. To dává jen 90 tisíc příjmů na úkor 150 tisíc rublů. Hlavním důvodem ztrát je neúspěšná volba místa, Salnikov řekl: "Otevřel jsem lékárnu u nádraží, doufám, že dojde k provozu. Ale tady je méně lidí, než bychom chtěli. "

Majitel lékárny v samotném Moskvě Roshal se aktivně podílí na svém managementu - již devět let pracuje v oblasti medicíny. V roce 2006, Vadim Nikitin otevřel lékařské centrum, a v roce 2013 se rozhodl provozovat lékárnu na svém území, že pacienti mohou koupit léky na předpis „na místě“. Během dvou let práce na místě lékárny Nikitin nepřinesla hmatatelné zisky, protože se nezdařilo cenově konkurovat s lékárně nacházející se vedle sítě „Norma“. V květnu 2015 se Nikitin stal franchisorem "Rigla", protože dodavatelem jeho lékárny byl "Protek".

Veškeré vybavení v lékárně bylo již, a pro změnu značky, paušální částku a první nákup zboží od Nikitinu, to si vyžádalo, trvalo 3,5 milionu rublů. Personál - ředitel, účetní a tři lékárníci - zůstal také stejný. Rozloha je 90 metrů čtverečních. m, byla snížena na 43 metrů čtverečních. m. V den "Rigla" přináší v průměru 24 tisíc rublů. příjmy, to znamená v měsíci 0,72 milionu rublů. Doplatí na léky je pouze 16%, Nikitin říká: "Nízké marže by měly přilákat kupce do naší lékárny. Do září, kdy začne období nachlazení, lidé budou mít jistotu, že "Rigla" má nejnižší ceny. "

Mesačné výdaje lékárny v Roshal, as v Lyubertsy, jsou 150 000 rublů, z toho 93 000 rublů. - plat zaměstnance, 46 tisíc rublů. - pronájem, 10 tisíc rublů. - služby, telefon, internet. Ukázalo se, že Nikitin také neopustil. Při výpočtu podnikatelského záměru manažeři hlavní kanceláře slíbil Nikitinovi navrácení investice za 1-1,5 let, ale sám podnikatel plánuje další termín - dva roky.

Navzdory potížím, Salnikov od Lyubertsy spokojen s prací v hlavní kanceláři „Rigla“: podle podnikatele, manažeři jsou doslova bombardováni mu tipy na zlepšení vaší lékárně práce „takže většina z filtru je nutné.“ Hlavní věcí majitele lékárny, daleko od farmaceutických výrobků, je najít zkušeného režiséra, je přesvědčen. Nikitin Hlavní předností franchisingu „Rigla“ řekl důslednou kontrolu rozsahu farmacie, kdy centrále manažeři zvolen nejpopulárnější a vysoké marže výrobků. Podnikatel plánuje otevřít další dva franchisingové body - v Moskvě a Shatura, kde působí i jeho zdravotní střediska.

Za účelem snížení investic, Pyshkin doporučuje neotvírat plnou lékárnu a lékárna - v tomto případě jsou požadavky na logistiku a správních oblastí, jsou méně přísné pro domácnost, a z řady účtů jen nechat léky mají jen malý vliv na obrat. V takovém případě je možné se setkat s 1,5 mln. Navzdory potížím, farmaceutická firma - jedna z nejstabilnějších, řekl poradce: „Lidé nikdy nepřestane bolet, takže tržby lékáren je poměrně stabilní, a to iv době krize.“

Co potřebujete k otevření lékárny od začátku a jak to udělat

Lékařské podnikání je jedním z nejvýnosnějších po podnikání souvisejících s potravinami, alkoholem a tabákem. Poptávka po lécích a souvisejících produktech neustále roste.

Částečně to je způsobeno špatnou ekologií a vysokou koncentrací škodlivých látek v potravinách as větší pozorností lidí na jejich zdraví. Průměrná kontrola lékárny je docela srovnatelná s průměrnou kontrolou od supermarketu.

Na první pohled se tento segment trhu zdá být uzavřený a docela obtížný vstup. Ve skutečnosti tomu tak není. Dříve lékárny byly skutečně rodinným podnikatelem a administrativní překážky v podnikání v lékárnách bylo obtížné překonat.

Nyní, pokud má člověk dostatek počátečního kapitálu a potřebných obchodních kvalit, často se začíná divit, jak otevřít lékárnu od začátku a odkud začít.

Lékárny mohou mít několik typů:

 • Lékárna;
 • lékárna nebo kiosk;
 • lékárna hotových léků;
 • výrobní lékárna;
 • lékárna s právem vyrábět aseptické léky.

Je lepší vybrat si z prvních tří možností. A lékárna hotových léků zde má nejširší spektrum funkcí, včetně možnosti prodeje léků na předpis.

Otevřít lékárnu, se postarat o a vyhlídky na další obchodní expanzi. Například, budete moci otevřít několik lékáren položek a lékárna bude pro ně ústředí.

Dokumenty potřebné k otevření lékárny

Chcete-li otevřít lékárnu, potřebujete následující dokumenty:

 • získat licenci na obchod s drogami v maloobchodě;
 • získat povolení od hasičů;
 • kontaktujte SES a obdržíte sanitární pas tohoto objektu a povolení jej používat jako lékárnu.

Dokonce i když sbíráte dokumenty s maximální rychlostí a s největším úsilím, to bude trvat nejméně měsíc a půl.

Forma obchodní organizace

Nejprve je třeba se rozhodnout, zda se displej z uzavřené, jsou-li zboží za skleněné vitríny nebo otevřít, když zákazníci mohou sami převzít výrobek v supermarketu.

Samozřejmě, uzavřené uspořádání je bezpečnější, ale otevřené pokládání okamžitě zvyšuje prodej o 20-30%. Tyto údaje však fungují pouze pro lékárny, které se nacházejí na rušných místech s přeplněností více než 10 tisíc lidí denně. Pokud cross-less, open display k podstatnému nárůstu zisků nebude.

Co potřebujete k otevření lékárny od začátku

Požadavky na prostory

Ačkoli mnozí se snaží otevřít lékárnu v centru města, v blízkosti metra nebo ve velkém nákupním centru, většina lidí stále raději navštíví lékárnu nejblíže domu.

Současně se nepřihlíží k mírně vyšším cenám než konkurence. Proto, Nejlepším místem k otevření lékárny je spací prostor, poměrně živý a hustě obydlený.

Minimální podlahová plocha by měla být 75-80 m2, která zahrnuje:

 • obchodní síň;
 • místo pro skladování přípravků;
 • místo pro zaměstnance.

Je dobré, jestli bude stále ještě kancelář pro hlavu a účetní, archiv, ekonomický blok.

Při výběru dokončovacích materiálů je třeba mít na paměti, že v lékárně bude pravidelně prováděno mokré čištění pomocí dezinfekčních prostředků. Podlaha lékárny je obvykle dlažba nebo pokrytá linoleem se svařenými švy.

V místnosti musí být přítomen poplach (bezpečnost, požár, světlo a zvuk) a větrání. Na místě skladování by měly být senzory, které monitorují parametry vzduchu.

A to je jen část požadavků, které je třeba vzít v úvahu při otevření lékárny. Jen přinést zdrojový pokoj do správného druhu bude vyžadovat nejméně deset tisíc dolarů.

Je mnohem výhodnější pronajmout si pokoj než získat nemovitost. Je lepší uzavřít smlouvu s pevnou měsíční splátkou za 1-2 roky. To bude mít vaše podnikání z ekonomické nestability a dalších vnějších faktorů.

Požadavky na hardware

Minimální vybavení pro lékárnu vám bude stát 5-8 tisíc dolarů. Chcete-li začít, potřebujete:

 • registrační pokladny;
 • regály;
 • výkladní skříně;
 • počitadla;
 • uzavřené skříně;
 • chladničky;
 • počítače;
 • Trezory pro skladování omamných látek;
 • nábytek pro jiné místnosti, kanceláře.

Pokud toto zařízení není k dispozici, jednoduše vám nebude udělena licence k otevření lékárny.

Požadavky na zaměstnance

Požadavky na personál budou velmi jednoduché. Vedoucí lékárny by měl mít v této oblasti vyšší farmaceutické vzdělání a pracovní zkušenosti od 3 let.

Totéž platí pro IP. Jednotlivý podnikatel nemůže otevřít lékárnu bez farmaceutické výuky. Podnikatel však může kompenzovat nedostatek farmaceutické výchovy najímaného lékárníka, jehož minimální zkušenost je minimálně 5 let.

Podobné požadavky platí pro všechny ostatní pracovníky, kteří pracují se skladováním, příjemem, uvolňováním, výrobou a likvidací léčiv.

V zásadě musí mít všichni zaměstnanci lékáren vyšší farmaceutické vzdělání. Výjimku mohou provádět pouze čističe.

Každých 5 let jsou všichni zaměstnanci povinni absolvovat další školení.

Dvě kategorie lidí se vztahují na lékárnu. Někteří přijdou po jmenování lékaře a jasně vědí, jaký lék chtějí koupit. Ostatní se řídí příznaky. Proto potřebují podrobné odborné rady.

Přátelský a kompetentní personál je v mnoha ohledech klíčem k úspěchu. Pokud nemůžete najít správný personál, můžete se obrátit na náborovou agenturu.

Nákup a sortiment

Aby sortiment byl maximálně široký a bohatý, stojí za nákup drogy od několika distributorů najednou. Velká síť lékáren vám umožňuje zakoupit léky s výraznými slevami.

Pokud plánujete otevřít pouze jednu lékárnu, můžete se spojit s dalšími drogistickými obchody a vytvořit tak nákupní družstvo a získat slevy.

Single lékárna lépe přilákat potenciální zákazníci nejsou cena (jak je srazit distributory konkurenční ceny, je prostě nemožné), ale pracovat v zásadně jiným směrem - k maximalizaci zákazníci rozsah a nabízejí detailní odborné poradenství.

Je lepší, aby se omezovat pouze prodejem drog a základní lékařské zařízení (teploměry, topná tělesa, monitory krevního tlaku, atd), a zahrnout do rozsahu stále a kosmetika, hygienické výrobky, potravinové doplňky, dietní a dětská jídla a tak dále.

Příplatek většiny léků je obvykle omezen na stát (bude to 20-40% pro různé pozice), ale doprovodné zboží lze prodat za každou cenu.

Software

Elektronický účetní systém bude značně optimalizovat práci, proto by měla být zvolena zvlášť pečlivě. Existují speciální firmy, kde si můžete zakoupit hotové programové moduly nebo objednat individuální program přizpůsobený vašim specifickým potřebám a požadavkům.

Abyste takovou objednávku učinili, musíte nejprve jasně určit funkce, které má systém provádět. Může se jednat např. O vytvoření elektronických objednávek pro dodavatele, provádění ekonomických analýz, sledování dat vypršení platnosti zboží, jejich zůstatků ve skladu apod.

Odůvodňovali jsme správný výběr názvu společnosti zde. Každý z nás si může vzpomenout na příklady zajímavých a památných jmen firem.

Pro stimulaci pracovníků lékárny je užitečné používat systém klíčových ukazatelů výkonnosti KPI.

Kolik stojí za otevření lékárny

Otevření středně velké lékárny bude vyžadovat počáteční kapitál nejméně 1,5-2 milionů rublů. Tyto prostředky půjdou koupit regály, vitríny, drogy, nábytek, ledničky, trezory, počítače, uzavřít nájemní smlouvu, registraci dokumentů, reklamu.

Odhadovaná ziskovost

Zisk bude záviset na mnoha faktorech, včetně: místa, kde jste se rozhodli otevřít lékárnu, velikost spací plochy nebo osady, přítomnost či nepřítomnost jiných lékáren, velikost nájemného, ​​ceny dodavatelů.

Při úspěšné kombinaci všech okolností budou náklady investovány splaceny za šest měsíců nebo rok. Nicméně, i když se lékárna zaplatí za sebe pomaleji, stále stojí peníze investované do ní, protože léky jsou charakterizovány stabilní poptávkou.

V Rusku je ziskovost lékáren obvykle 10%. To samozřejmě nestačí. Ale pro zkušené podnikatele lékárny jsou stále atraktivní. Faktem je, že skutečně vysoké zisky dávají pouze lékárenské řetězce a stanou se cílem chytrých podnikatelů.

Na otázku "Je výhodné otevřít lékárnu v Rusku?" 99% případů této obchodní praxe bude zodpovězeno kladně.

Lékárna Reklama

Pokud máte v plánu otevřít pouze jednu lékárnu, může reklama nebude mít významný dopad na ziskové marže, a to i v případě, že reklamní kampaň bude prováděna prostřednictvím všech komunikačních kanálů: TV, rádio, internet, noviny, s využitím reklamních plakátů.

Pokud se lékárna nachází v rezidenční oblasti, pak budou dobré výsledky reklama zaměřená na místní obyvatele. Můžete například umístit ukazatele vedoucí k lékárně poblíž vás nebo pravidelně distribuovat propagační letáky prostřednictvím poštovních schránek.

ZISKOSTI PODNIKU FARMACIE

"Zisk je především, ale čest je nad ziskem."
Lékárna je jedním z nejvýnosnějších odrůd maloobchodu. Je charakterizována stálou poptávkou po lécích a zvýšenou kupní silou obyvatelstva - dnes je Rusko desátým největším trhem pro léčivé přípravky ve světě. V posledních letech zůstává distribuční rozpětí relativně stabilní, zatímco maloobchodní rozpětí se neustále zvyšuje.

V Rusku je asi 2 400 obyvatel na lékárnu, což stačí k dosažení dobré ziskovosti. Ziskovost je nejdůležitějším finančním ukazatelem výsledku činnosti hospodářské organizace, jejíž velikost je ovlivněna mnoha faktory.

Podle tržních odborníků může být rentabilita jedné lékárny až 15%, přičemž roční výnosy činí 200-250 tisíc dolarů ročně. Ačkoli podle údajů lékáren, kteří se účastnili tématu problému, se obvykle rovná 1,5-8%, ale může být více. Až 14-15% ziskovost lékáren dosahovala to nejlepší pro lékárnu v letech před krizí v roce 1998.

Dvěma nejvlivnějšími faktory ovlivňujícími výkonnost a ziskovost lékáren jsou věk lékárny a značka.

Chcete-li otevřít novou lékárnu, v současné době vyžaduje zhruba 1 milion rublů, což zahrnuje investice do nákupu zboží, vybavení, kancelářské techniky. Lékárna zpravidla platí za jeden a půl až tři roky. Lekárnické body a farmářské kiosky jsou zpravidla ziskové a rychlejší. Při nákupu nemovitosti - prostory pro lékárnu - náklady mohou zvýšit o více než desetkrát. V souladu s tím, zaplatit takový nový AP bude několikrát pomalejší. Někdy je vytvořena specializovaná lékárna, která je pro síť velmi otevřená, aby mohla být otevřena pod značkou vysoce ziskové kiosky na přeplněných místech - zablokují téměř nulovou rentabilitu lékárny. Pro nákladově efektivní provoz jedné lékárny je zapotřebí přibližně 2-4 tisíc potenciálních kupců (obyvatelé čtvrti nebo čtvrti, kde se lékárna nachází) nebo 5-10 domů.

V lékárenských řetězcích se podle odborníků zvyšuje ziskovost díky růstu sítě. Rozdíl v příjmech mezi lékárnami, které jsou v tomto roce otevřené, a těmi, které pracují déle než 3 roky, se může pohybovat od 300 do 500%. V některých případech je míra návratnosti dříve otevřených bodů desetkrát vyšší než návratnost nových AP. Farmaceutické řetězce však často mají ve svém majetku spoustu AP, které se dosud neobjevily, což snižuje ziskovost společnosti jako celku. Takto rychle rostoucí sítě, jako např. AS "Apteki 36.6", které otevírají až 400 nebo více nových přístupových bodů ročně, mohou být v určitých fázích nerentabilní. Protože přechod nových maloobchodních prodejen do tzv. Zralé fáze AU jako celku by měl být ziskový.

Ukazatele ziskovosti charakterizují finanční výsledky a efektivitu aktivit AP. Ziskovost je určena stupněm obchodní činnosti AP a závisí především na úrovni obratu a nákladů. V souladu s tím jsou způsoby, jak zvýšit ziskovost, urychlit obrat kapitálu (obrat) a snížit náklady. Zvláštní místo ve skupině faktorů ovlivňujících ziskovost je cenová politika AP. Ziskovost tržeb se zvyšuje v případě zvýšení cen za stálých nákladů a nižších nákladů ve stálých cenách.

Takže primárním úkolem vedoucích AP je zvýšit obrat. Někdy se tento údaj má vliv tradičních specialit lékáren, například v případě, že AP je v oblasti dermatologické specializovaný psycho-neurologické a další. LAN nebo retsepturno má svůj výrobní oddělení, je nyní velmi vzácné. V tomto případě kupující ze všech částí města a dalších regionů přicházejí do lékárny.

Hlavním faktorem ovlivňujícím obrat je umístění AP. Na takzvaných "kontrolních bodech", kde je tok zákazníků velký po celý den, je někdy možné velmi výrazné zvýšení cen, aniž by se obával potenciální spotřebitelé. V místech spánku je zcela odlišný obraz. Vedoucí útvary AP mají za úkol přilákat kupující všemi možnými způsoby. Za tímto účelem se vytváří speciální sortimentní a cenová politika, vč. - systém slev. Aby bylo možné vyvinout nejvhodnější strategii pro sortiment, musí management zohlednit faktory jako věk, specifické potřeby a dokonce i úroveň příjmů většiny návštěvníků AP. V lékárnách probíhají propagace, často ve spojení s výrobními společnostmi. Kupující, kteří vlastní Zlatá slevová karta, obdrží dary.

Zvyšuje obrat volného přístupu k zboží. Možnost "samoobsluhy" někdy zvyšuje prodej o 30-50%. Proto dokonce i jednotlivé lékárny, v nichž průkopníci tradičně pracují za pultem, se nyní pokoušejí zpřístupnit neléčivý sortiment zákazníkům a zavést otevřené pokládání zboží. Některé lékárny poskytují další placené a bezplatné služby: měření tlaku, dodávky zboží doma, konzultace lékařů. Pokud jsou služby placeny, stávají se zdrojem dodatečných prostředků. Sektor služeb poskytovaných lékárnami dosud není příliš rozvinutý, což je rezerva pro zvýšení ziskovosti lékárenské činnosti. Vývoj dodatečných lékárenských služeb je zpomalován zejména potřebou licencování mnoha z nich, například lékařských konzultací, diagnostiky zraku.

Zvláštní pozornost je věnována vedení AP prostřednictvím profesionality průkopníků, jejichž kvalita práce může zvýšit prodejní úroveň na 20-25%. Vzhledem k tomu, že mnoho populárních sortimentních skupin má velký počet synonym / analogů, kompetentní konzultace pomáhají zákazníkům mít různé finanční příležitosti. Zlepšit kvalitu služeb, a tak přilákat kupce a jednotlivé lékárny, a lékárenské řetězce vyvinout a zavést interní standardy, které přispívají ke zlepšení kultury služeb a zvýšení produktivity zaměstnanců lékáren.

Sortiment průměrné lékárny je 4000-7000 položek. V rámci této částky se lékárny snaží najít seznam zboží, které by přineslo největší zisk. Ne vždy nejvýnosnější zboží jsou nejdražší, protože spotřebitelé tohoto zboží, samozřejmě ne tolik. Významná obchodní marže za již vysokou kupní cenu je obtížné. Někdy je marže z prodeje drahé kosmetiky srovnatelná s marží z prodeje levných, ale často žádaných léků. K určení nejlepšího sortimentu je třeba se pokusit experimentovat. Přibližně 50-70% obratu farmářů v penězích obvykle poskytují návštěvníci, kteří jsou ochotni zvolit si nejlevnější, ale "střední" cenu za drogy. Až 10-20% obratu často kupují, zaměřuje se spíše na drahé zboží. Jak ukázala zkušenost z posledních let, nelékavský sortiment často přináší větší zisky lékárnám než léčivé přípravky. To vede k postupné substituci farmaceutických přípravků pro parafarmaceutické přípravky, zejména v otevřených patentových přihláškách, kde podle některých zdrojů je neléčivý rozsah již více než 50%. V některých případech může zavedení ziskovějších výrobků do sortimentu zvýšit tržby na 100%.

Při vývoji cenové politiky je nutné dodržet určitou rovnováhu, takže jak říkají, "ovce byly neporušené a vlci byli plní". V podmínkách silné konkurence není možné výrazně zvýšit ceny ani pro nejvíce "běžné" zboží. Ale v řadě případů, jak zdůrazňují odborníci, pokles cen nedává očekávaný výsledek - nárůst prodeje. Proto musíme přilákat další mechanismy ke zvýšení obratu. Zvýšení míry ziskovosti lékárenské činnosti je možné rozšířením sortimentu výrobků s velkým ziskem - například zbožím pro zdraví a krásu, optikou. Jedním ze způsobů, jak zvýšit prodej, je také prodej zboží pod jeho vlastním soukromým štítkem, stejně jako lékárny 36.6.

Cenová politika se v AP odlišuje různými místy. Co je pro některé přijatelné, je pro ostatní nemožné. V drogériích ve spacích oblastech klientela, zvláště citlivá na ceny - zde je podíl důchodců a domácích žen vysoký. Proto je u základního zboží levných a středně cenných segmentů nutné stanovit cenu blízkou průměrné ceně dvou nebo tří hlavních místních konkurentů. Často v těchto oblastech lékárny těží z nižších cen za několik desítek nejpopulárnějších levných zboží - to podpoří obraz lékárny s nízkými cenami.

V AP ve vstupních prostorech se návštěvníci obecně nezaměřují na minimální ceny - mají zájem o širokou škálu služeb, rychlý servis a zajistí průměrné i vysoké ceny. Proto je vhodné stanovit ceny za zboží nižšího a středního segmentu stejným způsobem jako ceny jiných AP v takových místech.

Pro tvorbu cen drahého zboží pro drogerie spacích prostorů a kontrolních bodů je přístup stejný - nastavit cenu blízkou průměru města. Protože většina kupujících porovnává cenu léku s časovými náklady a cestovními náklady na potřebnou drogu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována cenám pro drahé přípravky první pomoci, které nemají levné synonyma a analogy. Spotřebitelé těchto výrobků jsou velmi citliví na svou cenu, protože výběr alternativních léků je omezen. V tomto případě je cena nižší než průměrná cena, což také vytvoří příznivý obraz lékárny s nízkými cenami.

Doporučuje se udržovat nízké ceny za pravidelné zboží - kupující v takovém případě je zakoupí v rezervě od vás a ne od konkurence.

OSTATNÍ METODY ZVÝŠENÍ ZISKOSTI

Přilákat nové informační technologie, otevření on-line lékáren také zlepšuje ziskovost. Tato metoda se používá jako jedna lékárna a síť. Výnosnost lékárenské činnosti se může výrazně zvýšit, pokud propojíte vysoce kvalitní internetový obchod s nepřetržitým doručením léků.

Státní daňová politika má významný dopad na ziskovost obchodu s lékárnami. Takže AP, která přešla na zjednodušený daňový systém, by mohla zvýšit svou ziskovost.

Pro trh s farmaceutickými segmenty na velké lékárny je jedním ze způsobů, jak zvýšit ziskovost podniku diverzifikace: nabytí a rozvoj výrobních kapacit, realizace projektů v oblasti zdravotnických služeb, zdravotní pojištění, rozvoj obchodních řetězců mimo centrum. Další slibnou příležitostí ke zvýšení ziskovosti zařízení může být rebranding získaných lékáren, i když v počáteční fázi to vyžaduje značné výdaje. Postupem času může zavedení rebrandingu zvýšit tržby o 30-40%.

Hlavní náklady AP jsou náklady na nákup zboží a plat zaměstnance. Snížení nákladů - oblast finanční a hospodářské politiky, která je citlivější na vliv v lékárenských řetězcích, tk. globalizace podnikání vám umožňuje kupovat zboží za příznivějších podmínek a snižovat procento režijních nákladů. Přítomnost centrálního řídícího útvaru, jediného účetnictví AU umožňuje snížit procento nákladů na platy zaměstnanců. Velké společnosti si mohou dovolit, rozvíjet své vlastní logistické systémy, snížit režijní náklady spojené se službami distributorů.

Za příznivějších podmínek jsou ty AP, které vlastní oblast, kterou zaujímají. To vylučuje nájemné z položek výdajů. Přestože majitelé nákladů na údržbu lékárny mohou platby za elektřinu dosáhnout 20% celkových nákladů. AU v případě rozšíření podnikání usilují o nákup nebo výplatu prostor pro své nové maloobchodní prodejny.

Negativní dopad na ukazatele ziskovosti je nárůst nákupních cen lékárny, nárůst nákladů na inženýrské sítě, inflace. Zvláště to ovlivňuje, pokud růst příjmů populace nedrží krok s mírou inflace, což vede k poklesu kupní síly obyvatelstva.

Snížení takového výdajového bodu rozpočtu AP jako mzdového fondu je pro jednotlivé AP téměř nemožné bez rizika ztráty zaměstnanců. Nebo přinejlepším existuje možnost mírného poklesu jeho procentního poměru vzhledem k hrubému zisku v případě zvýšení výnosů z důvodu rozšiřování maloobchodních prostor, zavádění ziskovějších výrobků do sortimentu apod.

O způsobech, jak zvýšit ziskovost a důvody, které brání jejímu růstu, se v tématu problematiky MA diskutují odborníci farmaceutického průmyslu a vůdci farmaceutického segmentu lékáren.

Jak otevřít lékárnu: doporučení a obchodní plán

Léky jsou produkt, který lidé nechtějí zachránit, aby zachránili své zdraví. Poptávka po léčivých přípravcích se v průběhu let zvyšuje jen kvůli reklamě a klesající úrovni imunity obyvatel země. Ve srovnání s 90. létem se počet lékáren v Rusku zvýšil 100krát, dnes i v malém městě můžete počítat 50-60 "lékařských obchodů". V našem dnešním článku budeme hovořit o tom, jak otevřít lékárnu, jaké dokumenty a povolení k tomu jsou potřebné a kolik je tato podnikání považována za nákladově efektivní?

Specificita podnikání

Chcete-li otevřít lékárnu, musíte shromažďovat mnohem větší balíček dokumentů než klasický prodejní místo. Jednotliví podnikatelé bez vyššího farmaceutického vzdělání nemají právo zapojit se do tohoto podnikání, a tak řešit tento problém, otevřít LLC a najmout manažera s potřebnou "krustou".

Nezapomeňte: Pro zahájení činnosti nestačí mít diplom vyššího vzdělávání, potřebujete zkušenost s prací. Pro lékárníka - 3 roky, pro lékárníka - 5 let.

Kromě toho je pro legitimní práci lékárny nezbytné získat povolení k prodeji farmakologických agentů. V případě, že jsou všechny dokumenty v pořádku, bude povolení obdrženo po uplynutí 1,5 měsíce. Lékárna podle jejích činností spadá do položek 52.3 Maloobchodní prodej zdravotnických a farmaceutických výrobků, 52.32 Maloobchod s lékařským a ortopedickým zbožím, 52.33 Prodej parfémů a kosmetiky.

Také, abyste mohli začít, musíte získat povolení od SES, uzavřít dohodu s dezinfekčními prostředky (pro ošetření prostor a odstranění zdravotního odpadu), předat kontrolu požární služby a získat od nich závěr. Všechny tyto dokumenty musí být uchovávány v lékárně, aby v případě ověření nebyly žádné problémy.

Místnost

Pro Pharmacy případně prostory požadavky jsou malé: minimální plochu 12 metrů čtverečních, vodě, dostupnost koupelny, nepřerušené elektrické energie, systém větrání a šatny personálu.

Kromě toho musíte vzít v úvahu zájmy podnikatelů, takže je třeba věnovat pozornost umístění lékárny. Nejlepší je pronajmout pokoj v rezidenční čtvrti, kde žije velké množství lidí. Mohlo by to být první patro výškové budovy nebo samostatný prostor ve dvoře. Také dobrá volba by byla předpokladem v blízkosti polikliniky nebo ubytovny, na těchto místech existuje mnoho potenciálních zákazníků. K určení místa je třeba analyzovat přibližnou solventnost zákazníků v oblasti. Například v blízkosti "oceli", kde 70% nájemníků jsou důchodci, nemá smysl prodat drahé drogy. A o nových budovách, soukromých klinikách, importovaných lécích se může rozptýlit "s třeskem".

Vybavení a nábytek

Chcete-li zajistit prostory, budete potřebovat následující kusy nábytku:

 • stojany na léky;
 • police pro přípravky;
 • stoly a lavice (čekají na frontu, lidé se mohou posadit a prolistovat lékařské brožury);
 • výkladní skříně.
Vybavení pro lékárnu

Poradenství: V lékárnách je obvyklé uspořádání přípravku ve zvláštní sekvenci (první analgetika, pak diuretika a antibiotika, po vitamínech). Proto předem konzultujte s odborníky o umístění léků na regálech a výlohách.

Některé léky by měly být uchovávány v chladničce, takže se musí podnikatel postarat o jeho dostupnost, jinak se drogy mohou zhoršit. Vedle chladniček je nutné zakoupit maloobchodní a hotovostní zařízení a počítače se speciálním softwarem.

Sortiment

Za účelem určení sortimentu zboží se musí obrátit na výzkumné a společenské průzkumy obyvatelstva, pro které lze identifikovat hlavní část zboží. Typicky léky poptávka po bolesti hlavy (aspirin, paracetamol tsitramon, atd), léky proti bolesti v žaludku (Rennie Noshpa, Gastal) a vitamíny (včetně dětí), antikoncepce a bylinné směsi (čaje, tinktury). Někdy lékárny dokáží spolupracovat s poliklinikami, které se nacházejí poblíž, v takovém případě si můžete zvolit požadovaný rozsah na radu lékařů.

Sortiment by měl obsahovat nejoblíbenější skupiny léků

Také v lékárnách se často prodávají kosmetické prostředky (šampony, krémy na bázi bylinek), dětské směsi, lahve, prášek. Můžete prodávat tonometry, teploměry, ortopedické výrobky. To vše přinese další příjmy.

Zaměstnanci

Profesionální prodejce lékárníků, který ví, co poradit, je ideálním zaměstnancem pro lékárnu. V závislosti na velikosti prostorů a rozsahu podnikání může pracovat 1-2 obchodní zástupci. Je lepší pracovat na dvou směnách tak, aby zaměstnanci měli čas na odpočinek a lékárna pracovala bez přestávek v sobotu a v neděli, kdy se zvyšuje nákupní aktivita. Mzda prodávajícího lékárníka je od 18 do 27 tisíc rublů, obvykle je stanovena, ale můžete ho svázat na procento tržeb. U prodejců by mělo být alespoň sekundární speciální vzdělání v oblasti farmakologie.

Vedle prodejních poradců je nutné najmout účetního pro práci na částečný úvazek, a tak provádět účetní výkaznictví, předat prohlášení k peněžním prostředkům a daňovou kontrolu. Poplatek za služby vzdáleného účetního je od 10 do 15 tisíc rublů. Pokud nemáte vyšší farmaceutické vzdělání, musíte si najmout manažera, který jej má. Mezi jeho povinnosti patří monitorování práce lékárny, objednávání zboží, diskuse o spolupráci s dodavateli, podpora podnikání. Náklady na její údržbu budou 25-30 tisíc rublů měsíčně.

Chcete-li udržovat pokoj v čistém počasí, musíte si najmout čističe, který každý den vyčistí (po zavření nebo před ním). Náklady na jeho služby nepřesáhnou 7-8 tisíc rublů měsíčně.

Online lékárna

V dnešním světě nemůže podnikat žádné podnikání bez zastoupení v globální internetové síti. Ale proč dělat informační místo pro lékárnu, kdy můžete dát lidem příležitost, aby si objednávku online. Koneckonců, online nákupy se staly každodenní činností, snaží se ušetřit váš drahocenný čas, zákazníci si objednávají online a čekají na doručení do domu.

Abyste vytvořili kompetentní internetový obchod, musíte kontaktovat služby specialistů, kteří vytvoří a pomohou s propagací webu. Náklady na jejich služby budou 150-170 tisíc rublů. S profesionálním přístupem a příslušnou inzercí budou tyto finanční prostředky hrazeny online lékárnou během prvních 6 měsíců práce.

Aby nedošlo ke ztrátě jednoho klienta, musíte provést dodávku nepřetržitě, a proto musíte najmout kurýr, který doručí zboží při příjmu objednávek. Jeho služby vám budou stát 20-25 tisíc rublů, plus bude nutné uhradit náklady na palivo a vozidla.

Propagace

Aby lékárna být ziskové, je třeba ji správně inzerovat, protože s rozpětím 20-30 procent (pod kontrolou státu), jak vydělat miliony na stagnující prodeje nebude fungovat. Proto před otevřením a v budoucnu s periodicitou 3-4 měsíců je nutné provést reklamní kampaň. Zvuková reklama na zastávkách veřejné dopravy, několik bannerů, jasná vývěska, slevové letáky - to je neúplný seznam možností pro propagaci lékárny.

Chcete-li zvýšit loajalitu zákazníků, musíte vytvořit systém slev. Například tři typy karet se slevami pět, sedm a deset procent. První karta je dána po prvním nákupu, druhá s celkovým množstvím všech nákupů 10 tisíc rublů, třetí po nákupu za 30 tisíc rublů.

Dobrou reklamou bude umístění plakátu ve výtazích nedalekých domů, lidé budou nutně věnovat pozornost a zapíše číslo. V textu inzerce musí existovat omezená akce (například pouze jeden týden od 17. do 24. srpna).

Výnosy a náklady

Počáteční náklady na objevení farmacie bude asi jeden milion rublů, bude mu tato částka zahrnuje: licenci, opravy zařízení, nákup vybavení a nábytku, přípravu místa, úhradu nájemného a nákupu zboží 1. měsíce.

Měsíční podnikatel bude muset platy zaměstnanců - asi 100 tisíc rublů platit za pronájem - od 30 až 50 tisíc rublů, a účet na internetu a telefonem - 5000. Pravidelně bude nutné kupovat drogy a další zboží.

Průměrný měsíční příjem lékárny o rozloze 40 metrů čtverečních je od 250 do 400 tisíc rublů. Investice se vyplácejí po 1,5-2 letech.

Navzdory nízkému příjmu, malému rozpětí pro zboží a vysoké konkurenci je lékárna dobrou investicí. Rizika v takovém výklenku jsou minimalizována velkou poptávkou od zákazníků a z dlouhodobého hlediska existuje možnost rozšíření do sítě lékáren, které budou schopny přinést trvale vysoký měsíční příjem.

Obchodní fórum

Lékárna. Zkušenosti z farmacie

ramaz79 25 únor 2011

Vlastně sabž. Má někdo zkušenost s otevřením lékárny? jaké jsou nástrahy? Chápu, že významným problémem bude nábor kvalifikovaných pracovníků. Dodavatelé léků pro lékárny někdo doporučuje? Je formát vhodnější?

vinogradova 10 březen 2011

bizkatya 11 březen 2011

KIT9RA 11. březen 2011

Vlastně sabž. Má někdo zkušenost s otevřením lékárny? jaké jsou nástrahy? Chápu, že významným problémem bude nábor kvalifikovaných pracovníků. Někdo doporučí dodavatele? Je formát vhodnější?

Lékárna má mnoho problémů.
Začněme s prostorami:
1. Potřebujete pokoj, který splní všechny požadavky. Osvětlení, klimatizace, vybavení, pracovní salonek (kuchyň), sklad. Upozorňujeme, že každá z uvedených položek je povinná. Vše musí být provedeno v souladu s požadavky předpisů.
2. Podle zákona může být lékárna otevřeno soukromým podnikatelem, který má svého zaměstnance farmaceut-farmaceuta s dodatečným ukončeným pobytem (musí být potvrzen vysokoškolským diplomem). Jednoduše řečeno: Licence bude získána na vás (pokud máte příslušné vzdělání) a pokud ji nemáte, pak "pronajmout" diplom farmaceuta a formalizovat licenci pro něj. V případě druhé možnosti budete těžce záviset na lékárně.
Stojí za zmínku, je riziko, že pokud se hádat (důvod:.. Tak například BOP nebo lékárník neláme nebo kontroly nebo) do lékárny, a pak ho vykopnout nemůžete.

Co se týká zpoplatnění lékárny? Máme dobré místo k pobytu v obchodě s potravinami. Káva je takový. Nyní tam visí dětské šaty, ale tam tam nebudu, je tam vždycky zavřená. Myslím, že lékárna by se tam hodila. Můžete nějak předem nahrávat čísla. Je hlavním investicím nákup léčiv? Jaká je minimální plocha pro lékárnu?


Sedněte si konzultanta a zvedněte všechny standardy. V požadavcích všichni zapsaní. Nebo se můžete obrátit na autorizační oddělení (nevím, jak se říká ve vašem městě). Mohu vám poradit, abyste kontaktovali místní zdravotní oddělení.

bizkatya 11 březen 2011

Sedněte si konzultanta a zvedněte všechny standardy. V požadavcích všichni zapsaní. Nebo se můžete obrátit na autorizační oddělení (nevím, jak se říká ve vašem městě). Mohu vám poradit, abyste kontaktovali místní zdravotní oddělení.


Po svém příspěvku v lékárně jsem se rozhodl začít jednou provždy. No, kdybych si vzal jen lékárníka. : icon_mrgreen:

KIT9RA 11. březen 2011

Po svém příspěvku v lékárně jsem se rozhodl začít jednou provždy. No, kdybych si vzal jen lékárníka. : icon_mrgreen:

Neměli byste být tak. Můj přítel uspořádal práci. Vložte tok. Vše jako hodinu. V bankách jsou půjčky bez pochyb. Vše v bílé a zároveň hodně peněz.

vinogradova 11 březen 2011

Lékárna má mnoho problémů.
Začněme s prostorami:
1. Potřebujete pokoj, který splní všechny požadavky. Osvětlení, klimatizace, vybavení, pracovní salonek (kuchyň), sklad. Upozorňujeme, že každá z uvedených položek je povinná. Vše musí být provedeno v souladu s požadavky předpisů.
to je určitě pravda, ale ve skutečnosti v supermarketech jsou otevřeny malé pavilony bez místností a skladu. ačkoli v lékárně mají dokonce i kabinety vlastní požadavky.
2. Podle zákona může být lékárna otevřeno soukromým podnikatelem, který má svého zaměstnance farmaceut-farmaceuta s dodatečným ukončeným pobytem (musí být potvrzen vysokoškolským diplomem). Jednoduše řečeno: Licence bude získána na vás (pokud máte příslušné vzdělání) a pokud ji nemáte, pak "pronajmout" diplom farmaceuta a formalizovat licenci pro něj. V případě druhé možnosti budete těžce záviset na lékárně.
Stojí za zmínku, je riziko, že pokud se hádat (důvod:.. Tak například BOP nebo lékárník neláme nebo kontroly nebo) do lékárny, a pak ho vykopnout nemůžete.
můžete otevřít ooo a nezáviset na žádné osobě.

Kalita 31.3.2011

Vlastně sabž. Má někdo zkušenost s otevřením lékárny? jaké jsou nástrahy? Chápu, že významným problémem bude nábor kvalifikovaných pracovníků. Někdo doporučí dodavatele? Je formát vhodnější?


A rámce a oblast - to nejtěžší. Pokud nemáte zkušenosti, bude to velmi obtížné.
1. Chcete-li být vedoucím lékárny, musíte mít vysokoškolskou lékárnu (lékárníka), která má alespoň 3 roky praxe. Pokud tento požadavek nesplníte, můžete být zakladatelem. A post hlavy. lékárna hledat příslušnou osobu.
2. Příplatky za lek. prostředky jsou regulovány státem. Takže na ZHNLP (tam je asi 5 tisíc položek) mark-up ne více než 30%, výjimkou je extrémní sever. Tento okamžik je velmi přísně kontrolován komisí pro sazbu, v každém případě v regionech.
3. Specialisté musí být neustále vyučováni a pokud má kandidát na univerzitě 20 nebo více let, bude mít problémy s učením.
Ale co je nejdůležitější, než se rozhodnete otevřít lékárnu, musíte se naučit legislativu.
Máme rodinný podnik, v současné době 10 lékáren. Když začali (před 15 lety) bylo vše mnohem jednodušší.

dennik 24 dub 2011

AndreyZh 25.4.2011

Mám velký zájem o toto téma, i když neexistuje žádné zemědělské vzdělání.
Počáteční data: vypořádání pohoří typu 4500-5000 (venkov)

Problémy, včetně těch, které souvisejí s nedostatkem profilového vzdělávání, jsou velmi správně napsány výše. I přes velké množství nuancí je podnik velmi výnosný a výnosný: dobrý přírůstek, zajímavé podmínky dodavatelů, není potřeba obrovských komoditních zásob, vysoká rychlost obratu peněz a tak dále.

Guest_Malcev_ * 25 duben 2011

dennik 25 dub 2011

AndreyDo 27.4.2011

Guest_Ersch_ * 14. května 2011

rellai 29. června 2011

merakle 08 červen 2011

Muerte 28 září 2011

Problémy, včetně těch, které souvisejí s nedostatkem profilového vzdělávání, jsou velmi správně napsány výše. I přes velké množství nuancí je podnik velmi výnosný a výnosný: dobrý přírůstek, zajímavé podmínky dodavatelů, není potřeba obrovských komoditních zásob, vysoká rychlost obratu peněz a tak dále.

Specializované vzdělání vlastně půl strasti - frontman nikdo neobtěžuje, aby se v generální ředitel je (bude výkonným s právem podpisu), mimochodem, není povinen vlastník mít farm.obrazovanie. Mimochodem, až do letošního roku, a ředitel nebyl povinen, pokud nestojí na prvním stole, nyní je zde precedent soudního rozhodnutí, a to iv případě, že osoba nemá uvolnění léčiva, kdy generální ředitel musí být lékárníka nebo lékárníka, a sedí v kanceláři.

dobrá přirážka

Daleko od toho. Mnoho omezení a přes bod více než 35% nebude fungovat - ve skutečnosti budete spíše viset na úrovni 20-25, tk. "krásné" nákupní ceny, které nikdo neposkytne - ne objem nákupů.

zajímavé podmínky dodavatelů

ne na jednom místě s obratem 400 kusů. Jsou to obvyklé podmínky, neexistují žádné nadměrné platby na platbu, nečekejte. A body s obratem 400 - to není blázen. Například nás zajímají body s výnosy nad 500 tr.

nepotřebují obrovský inventář, vysokou rychlost obratu peněz

Nesouhlasím. Zásoby v lékárnách jsou velmi slušné, obrat 45 dní pro radost bude, ale po lékárně s výnosem 400 tr. bude s největší pravděpodobností na úrovni 60-70 dnů. chemikálie pro domácnost na této úrovni obratu, ale existuje úplně odlišná známka (vyšší než 10 procent a zaměstnanci v některých případech levnější), nemluvě o potravinách.
Takže - lékárna pro soukromého podnikatele je obtížná a neexistuje žádná konkurence se sítí. Podle zkušeností jsou tyto lékárny nejprve umírají, když přicházejí do oblastí sítě.

Guest_OmertaM_ * 30 září 2011

Muerte 05 říj 2011

Dobrý den.
Je to počáteční kapitál 700 - 800 tisíc. Myslel jsem, že dlouho na to, co mám dělat. Jeden z těchto dnů se zjistilo, že v dostatečně velké části města a v nějaké drogistice. Možná někde je, ale nemohl najít, a karty Yandex ukázaly, že nejbližší lékárna je velmi daleko.
Počet obyvatel města je asi 1 milion lidí.
Takže nyní jako jednu z možností, zvažuji otevření lékárny v této oblasti. Řekni mi, jak těžké je vypořádat se s lékárnou? Lékárna samozřejmě není obchod s hračkami ani výrobky.
Jsou na tomto fóru někteří lidé, kteří se dostali do lékárny?

Otevření lékárny je velmi vážný a nákladný krok, potřebujete dobré příchozí informace
- Velká oblast, ale vzdát se oblasti (asi 30-50 metrů čtverečních je potřeba) a za jakou cenu za čtverec? Doporučujeme stát na jednom místě s obchodním oddělením a nejlépe supermarket (zvýšit průchodnost vašeho bodu)
- Jaká je zvláštnost oblasti (spaní nebo podnikání), a tedy kdo bude potenciálním kupcem v oblasti?
- Co konkurenti již "obchodují" ve městě (mluví o sítích, zvláště jelikož v milionu mohou být federály)? Skutečnost, že nejsou v oblasti, neříká, že se k nim nedostanou. Zvláště pokud existuje regionální monopolista (ano nebo jen silná síť), pokud narazíte na to, pak budete "spadnutí" dostatečně rychle. Pokud neexistují žádné sítě, ale jen spousta "singlů", pak je to šance na výklenku, jinak by šestkrát stojí za to přemýšlet o tom, zda vůbec kontaktovat.
- Jak se děje s personálem - lékárníky a lékárníky o tom, kolik je na trhu k dispozici? Pokud dojde k akutnímu deficitu, znovu se zamyslíme nad tím, zda je to nutné.
Dobře čteme požadavky na farmaceutickou činnost a otevření lékárny.
Pokud jste neměli pracovat v této oblasti (není obeznámen s rysy nákupů a tvorbu řady), a to není nutné Suva, překážky vstupu na trh se spoustou nuancí (pro skladování zařízení, san.normam atd), řízení blíže dohledu těla, babičky => Prokurátoři a tvrdá konkurence. Neexistují žádné superprofity a v tomto druhu činnosti je sezónní. Pravdou je velký bod (s obratem 1,5-2 mil. Rub. Za měsíc), může být velmi zajímavé, a to kdykoliv, tak je pravděpodobné, od 800 tisíc. Rub. organizovat takovou věc - ne tolik. Zpravidla vybavení a vybavení oddělení stojí 200-300 tr., Pronájem v inteligentní lokalitě pod 50 tr. cena nebude, a dokonce až 100 TR, z / p zaměstnanci také v oblasti 25-75 tr. (závisí na počtu zaměstnanců), pokud je někde kolem 400-500 tr. k nákupu zboží zůstane - a to je dobré. A s takovou zásobou více než 300 tun za měsíc není zapotřebí počítat, a to je rovnováha na úrovni rentability.

ljubarnikolajj 27 listopad 2011

Dsquared2 27 listopad 2011

gven1 27 listopad 2011

A proč se rozhodli pro lékárnu?


a co budete radit dělat?

OlgaBS 14 prosinec 2011

Vlastně sabž. Má někdo zkušenost s otevřením lékárny? jaké jsou nástrahy? Chápu, že významným problémem bude nábor kvalifikovaných pracovníků. Někdo doporučí dodavatele? Je formát vhodnější?

DŮLEŽITÉ:
Licencování je dlouhé a drahé
Pronájem kvalifikovaného personálu
Velké výdaje zpočátku (nájemné, zařízení pro skladování léčivých přípravků, personál, známky, licence)

aptekarsk 20. prosince 2011

Mohu vám pomoci jen tím, že ukážu prodeje skupinami drog. Z obrázku můžete vidět, co koupit, a jaká je výchozí částka pro zboží (rozdělit obrat o 3), stejně jako průměrná přirážka. Příklad je převzat z lékárny obsluhující malé okolí a přibližně od prodejní oblasti.

Také mohu pomoci těm, kteří již otevřeli nebo chtějí otevřít lékárnu.
Já zastupuji všestrannou referenci lékáren, máme na vyžádání statistiky: jaké léky, ve kterých regionech požadují běžní kupci. Komu je to zajímavé, napište.

Guest_victoria87_ * 03.06.2012

Také mohu pomoci těm, kteří již otevřeli nebo chtějí otevřít lékárnu.
Já zastupuji všestrannou referenci lékáren, máme na vyžádání statistiky: jaké léky, ve kterých regionech požadují běžní kupci. Komu je to zajímavé, napište.