Podnikatelský plán: jak otevřít architektonické studio

Podrobné pokyny k otevření architektonického studia

Základním kamenem architektonického studia - návrháře. Taková osoba, která

- může pochopit zákazníka

- nabídněte mu vhodné a užitečné možnost interiéru

- navrhnout několik možností, dovedně vyrobené ve vhodných formátech (3D, skica, kresba)

- bude pochopit dokončovací materiály a provozujte s dostupnými možnostmi součástí

Situace na trhu

Pro dnešek je návrhář jednoduše schopen najít návrháře, protože trh je plný různých návrhů od státních až po soukromé. Projekční činnost vytváří celou škálu nezávislých pracovníků, kteří jsou připraveni na jakoukoli práci. Kromě umělců s tabletami zdarma je mnoho soukromých firem, kde je designér zaměstnán pravidelně a pobírá plat, ale je omezen na objednávky, které mu dává zaměstnavatel.

Nicméně můžete začít podnikat v této oblasti. Protože většina designových služeb není profilovaná a nekvalifikovaná. Mladí umělci, kteří nabízejí své služby, čekají na nebeskou mannu a nezajímají se o své vlastní odborné vzdělávání a rozvoj. Soukromé firmy neposkytují vždy zkušeného designéra a nemají kvalitu, ale množství.

Kromě toho tato sféra vzrůstá nejen počtem nabídek, ale také jejich odlišností. Vybírá se výběr z kategorií profilových podkategorií děl. Síť návrhářských objednávek a výkonných umělců je proto sama o sobě rozsáhlá, což znamená, že tam nezbytně bude místo pro někoho, kdo je vhodný pro podnikání kvalitativně a tvořivě.

Jeden z nejrozšířenějších odvětví oboru designu je tedy vytváření rozvržení pro zákazníka z jakéhokoliv materiálu - pěnové lepenky, plastu, pěnového plastu, lepenky a dalších.

Komplexní designové služby

Současně s trendem, jak se na trhu objevují všechny nové typy designových služeb, dochází téměř k obrácenému procesu. Podle odborníků má mnoho firem, aby dospěli k univerzálním metodám přilákání klientů, zkusit kombinovat ve svém ceníku všechny možnosti, které mohou uspokojit poptávku potenciálnímu publiku.

Stále více existují společnosti, které poskytují integrované návrhové služby. Existují dvě možnosti pro rozvoj takových firem.

- Když jedna společnost roste, jak se vyvíjí množství odborníků.

- Kdy společnosti směřují k fúzi, a mít společnou klientskou základnu, vykonávat všechny své funkce. Díky této možnosti mohou různé společnosti pracovat ve stejném konglomerátu i po jedné objednávce.

Projekční kancelář tak může uzavřít smlouvu o partnerství s firmami z oblasti výstavby a dokončování, nebo z výklenku dodávky výhradního vybavení. Samozřejmě, že takové svazky mají nesporné výhody v boji proti svým sousedům na trhu.

Oba typy řešení podnikových úkolů jsou nákladově efektivní a mají správný a vysoce kvalitní přístup. Přestože se na tomto bodě vyskytují různé názory.

Například firmy, které výhradně působí výlučně, věří tomu klient pohodlnější a je klidnější získat službu od jednoho podniku. Společnost však v případě potřeby poskytne klientovi typy služeb, s nimiž se sám nezabývá, je nucen vystavovat práci formou nabídky, s níž může každá společnost pracovat. Firma, která spolupracuje s ostatními, si může dovolit stabilní kvalitu a cenu.

Neexistují však společnosti pro velké zakázky a státní nabídky v regionech. Téměř vždycky nejvíce V hlavních tendrech jsou kapitálové společnosti.

A pokud jde o velké stavební zakázky s prvky konstrukčního řemesla, je třeba poznamenat, že pouze projektant je zástupcem klienta a jedná podle jeho plánu. A pokud budou stavitelé postavit návrháři, komunikace s klientem nebude tak silná.

Typy účastníků na trhu s designem:

- Projektové ústavy. Specializací takových firem jsou městská zařízení

- Malé designové společnosti. Specializace - soukromé a kancelářské interiéry

- Volný pracovníci. Bezplatné kreativy, připravené k tomu, aby přijaly nejmenší objednávky, ale i velké, které se nevyhnuly.

Ceník

Výklenek designových služeb, na rozdíl od mnoha jiných sfér podnikání, již má standardizované sazby, které jsou obtížně měnit samy, ačkoli rozsah služeb je široký. Jedná se o projekt "na klíč" a jednorázovou práci a vývoj rozvržení a pouze jeho design a vizualizaci objektu v počítačovém modelu.

Tři strany standardní objednávky, například návrh bytu

- Zákazník. Zákazník, který službu koupí.

- Návrhář. Provádí vývoj.

- Builder. Provádí práci na rozvržení návrháře.

Proč je architektonická agentura zisková?

- Hlavní plus - činnost společnosti nevyžaduje nákup zboží, materiálu a surovin. Služby pro klienta jsou poskytovány pouze intelektuální činností profesionálů a jejich dovedností.

- Vysoká ziskovost. Za zmínku stojí, že skutečně vysoká ziskovost ve výši 200 procent je dosažena pouze vývojem firmy a kvalitativním přístupem k této problematice. Tak to musí trvat nějaký čas. Nicméně dosažení tohoto výsledku je možné.

- Navzdory četným konkurentům, Rusům trh architektonického designu se stále vytváří. A můžete tyto ruce dát k těmto změnám.

Poptávka

Vyhlídky rostoucí poptávky jsou vždy tam. Včetně této výklenky. Poptávka po službách designu a architektury je přímo spojena s růstem blahobytu obyvatelstva. A dokonce i vzhledem k rozdílu v tomto bohatství, počet potenciálních kupujících služeb neustále rostoucí.

Nabídka

Jak již bylo uvedeno výše, na trhu se účastní různí účastníci, včetně státních úřadů, a městských a soukromých organizací. Jelikož však uvažujeme o zahájení podnikání, soukromí obchodníci nás především zajímají a jak tyto malé firmy organizují pracovní procesy.

Podnikání od začátku

V případě architektonické kanceláře - ne nejlepší možnost, byť možná. Ale skutečnost je, že takové organizace jsou obvykle otevřeny lidmi, kteří jsou již na trhu dobře obeznámeni, již plní určité příkazy a mají, i když jen malou, ale stále klientskou základnu.

A pokud jste již vedli architektonickou činnost, pak pro začátek stačí uspořádat individuálního podnikatele. To znamená, že zaregistrujete svou novou firmu ve státních orgánech.

Pokud nemáte licenci na architektonický projekt, je vhodnější právnická osoba (LLC). A druhou nutností bude pouze přijetí takové licence k provedení architektonické a designové práce. Nezapomeňte však, že organizace, která obdrží licenci, je kontrolována dozorčími orgány pro splnění požadavků.

Není proto nadbytečné žádat pomoc při získání licence a vstup do specializované firmy, která bude alespoň konzultovat.

Investice

Náklady na organizaci podnikatelského nápadu architektonické agentury jsou relativně malé pro podnikovou kategorii. Kromě dvou povinných bodů pro získání licence a registrace právnické osoby budete muset investovat do pronájmu kanceláří.

Pronájem kanceláře

První věc, která je třeba zvážit - spací prostory pro takovou věc nebudou fungovat. Poskytnete služby nikoliv obyvatelům města, kteří na cestě z práce mohou upadat do svého "obchodu" pro denní nákupy. A určitý obraz vaší společnosti bude muset být vytvořen ověřenými prostředky, mezi kterými - správně navržená kancelář.

Proto volba architektonické kanceláře - centrum města nebo obchodní čtvrť.

Ačkoli, aby se viděl na objemný pokoj stovky čtverců, taky nebude muset. Vzhledem k tomu, že složení počátečního personálu nebude velké, můžete začít s pronájmem místnosti o rozloze 20 metrů čtverečních.

Plat mzdy - také povinná položka první investice. Ale opět, na základě malého počtu zaměstnanců ve fázi vytváření podniku, můžete se omezit na mzdový fond ve výši 50 až 70 tisíc měsíčně pro tři osoby.

Nákup nábytku a kancelářských potřeb. Další položka, bez níž nebude možné začít. Nahé stěny a jeden počítač s několika židlemi nepovedou k dobrému výsledku. Vyzývání návštěvníků, že je to jen začátek, také nepomůže. Proto bude muset být okamžitě položeno 200-300 tisíc rublů.

Propagujte svou společnost - důležitý bod, chcete-li se nějak uvolnit, abyste dostali první objednávky. Mít klientskou základnu není záminkou pro odmítnutí marketingové politiky. Vaším úkolem je dosáhnout co nejrychlejšího tempa práce. 50 tisíc měsíčně za reklamu na hlavních portálech a propagaci vlastní stránky na internetu - optimální počáteční verze.

Výnosy z architektury

Faktorem, který přímo ovlivňuje příjem v jakékoliv fázi, bude profesionálnost vašich zaměstnanců. A tento faktor bude rozhodující při prvních objednávkách. Pokud jsou vaši architekti a návrháři na trhu neznáni - nezáleží na tom. Mohou dostat jméno pod vaším směrem. Ale buďte v tomto případě připraveni na čas bez zisku. Zpočátku mohou být objednávky jen malé, protože zákazníci nejsou ve spěchu kontaktovat neznámého mistra.

Pokud se vám podařilo otevřít malý tým profesionálů, kteří se již osvědčili, můžete očekávejte rychlé zisky. Nicméně, mzdový fond může být nutné revidovat. Zkušení odborníci berou více.

Příjem bude tvořen příkazy. Příklad - tarify některých firem:

- interiérový design - 50 dolarů za čtvereční.

- design-projekt - 200 dolarů za čtverec.

- autorský dohled - 1000 dolarů měsíčně.

V každém případě se v době otevření a tvorby cen vyžaduje analyzovat trh a ceny konkurentů, protože nestabilní ekonomická situace může změnit průměrné náklady.

Specifika podnikání architektonického designu

Bez ohledu na to, jak tvrdě se společnost snaží dosáhnout univerzálnosti služeb a poskytne svým potenciálním zákazníkům rozsáhlou cenu, nebude možné pokrýt všechny specifika výklenku architektonického návrhu. Proto na dnešním trhu existuje konkurence mezi specializacemi. Zvláště výběr specifik v službách je pro firmu charakteristický a činí pouze první kroky na trhu.

Jak si vybrat specializaci? Za prvé, zhodnocením kvalifikací lidí, kteří pro vás budou pracovat, a propojí je se specifikami poptávky na konkrétním trhu. Ale mezitím je tu něco, z čeho vybírat.

 1. Specializované architektonické kanceláře. Typ takové společnosti zahrnuje vývoj složitých projektových dokumentů - územní plán, architektonické a stavební, topení, větrání, voda, plyn, kanalizační složky komunikace. Činnost takové organizace zahrnuje také poskytování zákazníkům řešení v oblasti obytných a krajinných interiérů. Práce se provádějí individuálně s přáním zákazníků, barevností, stylistickými nápady, vybraným a vybraným obecným konceptem. Stejně jako obecné plány pro obytné budovy a průmyslové budovy.
 1. Univerzální architektonické společnosti. Takové firmy zahrnují několik odlišných oddělení a rozsah činností zahrnuje autorský dohled ve všech fázích návrhu a realizace projektů.

Přestávka na trh pro takové společnosti není snadná. Je lepší vytvořit tuto specializovanou firmu na trzích s omezenou poptávkou. A to znamená, že bez ohledu na požadavek na službu se žadatel v každém případě stane klientem firmy.

Stává se, že zkušení firmy, kteří již piva v oblasti architektonických workshopů jedli, převedou podnik na čistý design a stavbu na klíč. Proč to dělají pouze odborníci? Protože architektonická dílna v tomto případě zcela přebírá organizace výstavby a dodává klientovi veškeré stavební a dokončovací materiály, včetně těch, které jsou nedostatečné. Výnosnost takového podniku je vyšší.

Problémy moderních měst, které budou předmětem práce architektonické dílny.

Jedná se o ulice, které ztratily faktor komunikace nebo přestaly splňovat požadavky na pohodlné bydlení obyvatelstva. Jedná se o čtverce, po přeměně země, které se staly pouhými prázdnými částmi, protože již neprojevují demonstrace a tolik prázdného prostoru nepotřebuje nic. Toto je celá architektonická koncepce městských cest. To je vše, co nesplňuje moderní normy, které jsou zaměřeny na dosažení pohodlí, bezpečnosti, jednotné stylistiky, společenské aktivity.

Může se zdát, že takové váhy jsou pro firmy nerealistické, protože mají příliš mnoho dlouhodobý plán provádění a městské úřady nepovažují za naléhavé. Jde však o to, že architekti již začínají otevřeně mluvit o těchto problémech a navíc jednat v rámci rozsáhlých reorganizací. Proto, půda pro poptávku o architektonických změnách je téměř hotová.

Služby pro začínající architektonické firmy

Než vytvoříte plán rozvoje vaší architektonické agentury, musíte mít jasnou představu o tom, jaké oblasti v rámci této výklenky stojí za pozornost i nyní a v budoucnu. Podle statistických údajů budou v nejbližší době nejdůležitější oblasti budoucí práce vypadat takto:

- bytového fondu - 25 procent

- inovačních projektů nových podniků - 5 procent

- kancelářský majetek - 20 procent

- restaurační podnikání - 10 procent

- průmyslu služeb - 3%

- maloobchodní nemovitosti - 5%

- Komplexní služby ve všech oblastech - 30 procent.

Výsledky:

 1. Trh architektonické práce a vývoj vývoje slibné a dosud zcela neformované.
 2. Trh je rozporuplný ve svém současném stavu, což přispívá ke zlepšení kvality služeb a vytváření nových řešení.
 3. Orientace trhu jde o světové analogie konstrukční a designové kultury.
 4. Velké objednávky dosud se nevyvíjejí za relativně transparentní podmínky hospodářské soutěže, takže je obtížné dosáhnout regionálních organizací.
 5. Sada koulí uvnitř výklenku architektonického designu (od designu krajiny až po konstrukci budovy) může začít v té, která je v době, kdy je společnost otevřena, více poptávka.
 6. Obchod nevyžaduje velké obchodní opatření infuze.

Dalších 1000 nejlepších obchodních modelů najdete v sekcích: Obchodní nápady nebo Franchise

Vlastní podnikání: jak otevřít architektonickou kancelář. Podnikatelský plán architektonického a designového úřadu

Trh architektonických služeb Ruska je obrovský a navíc je ve fázi formace, která je obzvláště cítit v megacities. Spolu s vysokou konkurencí (podle statistik v Moskvě existuje více než 250 architektonických kanceláří) architektonické služby architektům poskytují i ​​bez podnikatelské registrace.

Proč je architektonický obchod ziskový?

Tento podnik nevyžaduje nákup surovin nebo zboží. Jeho hnací silou je inteligence zaměstnanců: architekti a designéři a jejich profesionální důvěryhodnost u zákazníků. Dobře zavedený podnik s ideálně pracujícím personálem často určuje ziskovost a dosahuje 200%.

Jaká tak vysoká ziskovost znamená z makroekonomického hlediska? Přesně se formuje ruský architektonický trh. V něm je dočasně narušena harmonie - společnosti jako architektonické a designové kanceláře převažují. Existují však rezervy: statistiky ekonomik východní Evropy ukazují, že architektonické společnosti v nich jsou 2,5-3krát větší než v Rusku.

Podle různých odhadů, současná kapacita ruského architektonického trhu je nižší než $ 1 miliarda (v Moskvě. - 300 milionů $).. Je zřejmé, že se jedná o oficiální (viditelná) část ledovce, není žádným tajemstvím, že skutečný objem obchodu opakovaně podceňována dempingovaniya architektonických se týká projektů, stejně jako „šedé“ a „černé“ architekta, pracují „doma“.

Figuranti: architekti a podnikatelé

Vyhlídky na další změny ve vektoru vývoje této sféry jsou zcela zřejmé. S růstem dobrých životních podmínek obyvatel se také zvyšuje poptávka po estetické transformaci jeho životního prostředí. Ruský trh skutečně vznikl před deseti lety a od té doby se krajinářský design dynamicky rozvíjí. Stále více a více talentovaných architektů chtějí založit podnik, který bude mít prospěch, a to na základě svých schopností a komunikačních schopností.

Mají zájem o otevření architektonické kanceláře. Ale na druhou stranu je stejná otázka naléhavá pro mnoho investorů, kteří mají zájem investovat své peníze do dynamického architektonického podnikání, který každoročně roste o 30%. Ukazuje se klasická situace: kdo je kdo. Nebo nárokovaný architekt uspěje v úspěšném podnikání, nebo podnikatel bude moci najmout úspěšné architekty, kteří vedou ke své klientele.

Toto téma - zahájení podnikání prostřednictvím zřízení architektonické kanceláře je věnováno materiálu shromážděnému v tomto článku.

Soukromé architektonické společnosti na architektonickém trhu

Státní, obecní a soukromé organizace zoufale soutěží o velké zakázky na ruském trhu architektonických služeb. Existují ovšem také problémy: nejedna nejtalentovanější a hodní architekti dostanou státní příkaz (později tuto otázku nastolíme).

Ale nebudeme považovat architektonické společnosti různých forem vlastnictví. Předmětem úvahy v tomto článku je soukromá architektonická společnost.

Představte si typický pragmatický obchodní plán architektonické firmy.

Start - nikoliv s nulovou čárkou

Pro vytváření komerčních architektonických kanceláří se obvykle přijímá odborník, "má své vlastní jméno" a slouží určitému okruhu klientů. V tomto případě zakladatel-profesionál, který má individuální licenci na architektonickou tvůrčí činnost, stačí vydat IP.

Není-li k dispozici, zřizuje se právnická osoba (obvykle formou LLC), která by měla obdržet licenci k provádění projektů a stavebních a opravárenských prací. Pracovníci této organizace musí splňovat kritéria kvalifikace a zkušenosti z výroby. Organizace vlastnící licenci je kontrolována orgány dohledu pro architekturu.

Náklady a investice

Investice do zahájení tohoto druhu podnikání jsou relativně malé.

Kromě výše uvedených nákladů na registraci organizační formy a udělování licencí bude nutné pronajmout kancelář architektonické kanceláře. U takového pronájmu nejsou vzdálené nebo spící prostory vhodné. Nájem by měl být v centru města. Je pravda, že na základě minimálního počátečního personálního obsazení oblast potřebuje poměrně malou - 20 m 2.

V této fázi by měl být rovněž poskytnut první plat zaměstnance. Chcete-li zaplatit za práci zaměstnanců, 3 zaměstnanci, budete potřebovat 50 tisíc rublů. Samozřejmě, měli byste si koupit kancelářské vybavení a nábytek, pro které "na minimum" potřebujete 200 tisíc rublů. Je také žádoucí iniciovat inzerci do vaší společnosti (50 000 rublů).

Příjmy architektonické kanceláře

Pro architektonickou firmu je pro "profesionální" zaměstnance předsednictva jistý druh "hlouposti". Jejím znamením je současná, společně s otevřením podnikání, získání vážné a významné úrovně poptávky. Je důležité, aby architekti ve městě věděli a jeli k nim. Pokud je zaměstnanec "nulový", bude trvat dva měsíce, dokud nebude dosaženo bodu překročení a rok a půl - dokud nebude dosažena přiměřená ziskovost.

S zkušenými pracovníky přinese práce architektonické kanceláři zisk za druhý měsíc a investice se plně vyplatí za 3-4 měsíce. Pokud obecně přicházejí velké zakázky na projekty, pak má smysl, aby společnost pracovala jako architektonická a plánovací kancelář.

Pro potvrzení výše uvedeného dát Jeden tarif moskevské architektonické firmy v konstrukci pouzdra: interiéru - $ 50 za m 2, návrh projektu $ 200 za m 2, dohled výbor přinese $ 1000 za měsíc.

Vybíráme specifika podnikání

Samozřejmě, každá architektonická společnost se bude snažit stát se lídrem ve svém segmentu trhu. To je správná strategie maximalizace zisku. Na rozvinutém trhu megacities v podmínkách budování boomu vedou určitá specializace architektonických organizací.

Po zahájení podnikání byste měli myslet na specializaci. Proto je vhodné podrobně a objektivně zhodnotit kvalifikaci pracovníků architektonické kanceláře, která ji měří s ohledem na specifika trhu. Obvykle se volí oblast činnosti, v níž mají zaměstnanci skutečné dlouhodobé zkušenosti. Z čeho musíte vybírat? Zvažte formy architektonických společností, které jsou preferovány pro architektonické podnikání.

Specializované architektonické kanceláře

Architektonické a plánování Office vyvíjí komplexní projektovou dokumentaci, jako je rámcový plán, architektonické, stavebnictví, vytápění a větrání, dodávky vody a kanalizačních profilů, jakož i plánování dodávek, technologické, organizační a stavební údržbu. Pro všechny tyto sekce jsou také připraveny odhady.

Architektonické a konstrukční kancelář pro objednávky, dotace ním řešení bytových interiérů a krajiny vyjádřený v návrhu projektu, podle objektivních možností a přání zákazníka. Zároveň si odborníci zvolí optimální koncept, stylistické rozhodnutí, barvu. Jsou určeny dokončovací materiály, které odpovídají poměru cena / kvalita, který je pro klienta možné.

Architektonická a výrobní kancelář se specializuje na vývoj složité projektové dokumentace pro výrobní budovy (obecné uspořádání zařízení, inženýrské sítě a systémy, technologické budovy). Tato organizace se rovněž zabývá obecnými plány bytových domů pro personál, ale "po" při plánování svých výrobních objektů.

Univerzální architektonické společnosti

Architektonická a designová kancelář je univerzálnější. Zpravidla zahrnuje několik oddělení. Rozsah její činnosti nejen spojuje funkce obou TMP výše uvedených architektonických kanceláří, ale také zahrnuje autorský a technický dohled na místě ve všech fázích návrhu.

Tento typ architektonického úřadu má smysl organizovat se na architektonickém trhu s omezenou poptávkou. Specifičnost jeho díla spočívá v tom, že jakákoliv architektonická žádost je předána osobě, automaticky se stává jeho klientem.

Existuje další formát společnosti v tomto odvětví. Nicméně, jeho profesionálové, kteří již mají zkušenosti se rozhodli, a tak vědí v předstihu, jak otevřít architektonický workshop, transformovat jejich fungující architektonické kanceláře. Změna je v přechodu na 100% design a konstrukci "na klíč".

Znamená to, že architektonická dílna přebírá organizaci stavebního, autorského a technického dozoru. Dále architektonická dílna často plní úkoly dodat zákazníkovi vzácné dokončovací materiály. Kombinace architektonických a stavebních funkcí v jedné právnické osobě zvýšila ziskovost architektonické dílny s ohledem na architektonickou kancelář o 7%.

Město jako soubor architektonických problémů

Jak si dokáže představit moderní ruská megapolis, a pochopit, jak otevřít architektonickou kancelář? Možná ne jako ty? Okamžitě zachycuje všechny problémy. Městské ulice, které ztratily funkci komunikace, v podobě, která je pro průměrného obyvatele nedostatečná. Oblasti vytvořené pro demonstrace a přehlídky, představující kamenné pouště ve všední dny.

V podobě měst se ztrácí koncept udržitelné architektury. Problém veřejných prostranství je všudypřítomný. Je zřejmé, že to vše by mělo být přeorientováno tak, aby městská architektura co nejvíce odpovídala představám lidí o bezpečnosti a pohodlí, maximálně přispívala k různorodé společenské aktivitě lidí. Je pozitivní, že architekti již začínají nejen hovořit nahlas, ale také naznačují, jak změnit situaci (myslíme 1. kongres národních architektů).

Výběr oblastí služeb

Pozornost začínajících podnikatelů si zaslouží zkušenosti s provozováním architektonických společností. Je zřejmé, že než se sami sebe zeptáte, jak otevřít architektonickou kancelář, měli byste jasně představit prioritní oblasti pro budoucí práci. Podle statistik vypadají takto: bytový fond - 25%; inovační projekty nových podniků, veřejné prostory - 2-5%; kancelářské nemovitosti - 20%; restaurační podnikání - 10%; služby - 2-3%; Maloobchodní nemovitosti - 5-7%; univerzální přístup, servis všech objednávek - 30%.

Závěr

Jaké vyhlídky má architektonické podnikání v Rusku? Tato otázka byla aktivně projednána na 1. kongresu Národní komory architektů dne 22. 11. 2013. Nepochybně je podnikání v této oblasti poptávané a aktivní.

Nedostatečné jsou i protiklady. A oni, jak nás učí historie, jsou výchozím bodem vývoje. Možná se tedy chytří podnikatelé stále více zajímají o to, jak otevřít architektonickou kancelář.

Program Memorandum 2013 přijatý kongresem předpokládá uvedení architektonických "pravidel hry" do souladu se světovou praxí. Za prvé je nutné zajistit správní nezávislost architektonického odvětví od stavebnictví.

Zadruhé je třeba vytvořit (včetně architektonických kanceláří) transparentní podmínky pro soutěž státních zakázek pro rozvoj měst (což je 58% trhu architektonických služeb).

Memorandum předpokládá vývoj a zavedení vhodných změn federálního zákona o architektonických činnostech...

Architektura jako podnikání

Architektura jako podnikání

Existuje názor na nízkou hranici vstupu do projektové činnosti. Dalším obvyklým stereotypem - je spousta zákazníků, což znamená, že je snadné vydělat. Promluvme si o skutečném podnikání v zákoně, nikoliv doma nebo na kolenou.

Mýtus, že vytvoření architektonické kanceláře není příliš nákladné, je odhaleno v době, kdy začnete chápat, co je nezbytné pro normální fungování společnosti. Za prvé, samozřejmě, zaměstnanci a kancelář. A také certifikát SRO, pojištění, kancelářské vybavení, software, účetní materiály. Všichni dohromady mohou dosáhnout 10 milionů rublů s nejmenšími výpočty.

Existuje nějaká poptávka?

Chcete-li pochopit poptávku, musíte zjistit, kdo může být zákazníkem. Za prvé, rozpočet (město, region, země), a za druhé, že stavební firmy (dům budova továrny, dodavatelé atd. D.), a za třetí, soukromí developeři (ne stavitelé).

První kategorie: jde o nabídku nebo o aukci - čím větší je částka smlouvy, tím dražší je nabídka na účast v nabídce, nemluvě o závazcích, které budou muset být získány vítězstvím v nabídkovém řízení.

Příklad: Chcete-li podat žádost o výběrovém řízení na částku 50 milionů rublů, je nutné zaplatit 2500 000. Pokud vyhrajete, budete muset zaplatit - 16 milionů a do práce zdarma po dobu šesti měsíců až do zaplacení první splátky. A tak pár let. Takové nabídky se, samozřejmě, nestanou každý den, a to ne každý rok. Je také jasné, že v takových "hrách" mohou hrát jen velcí hráči, mnozí si to nemohou dovolit.

Druhá kategorie: DSC, stejně jako jiní velcí vývojáři, mají své vlastní projekční kanceláře nebo oddělení - mají neustálou, i když často monotónní práci.

Průměrná stavební firma staví jednopatrový dům 1,5-2 let a buduje takové domy 2-3, ne více. Zároveň se snaží neřídí nové projekty, ale replikuje stávající projekty (náklady na "závaznost" činí 30% nákladů na nový design). Velké objekty (kanceláře, hotely, nákupní centra) nejsou postaveny tak často. Velmi velké objednávky zpravidla provádějí velké metropolitní nebo mezinárodní společnosti atd.

Třetí kategorie: soukromý zákazník, který chce získat individuální projekt, obvykle není ochoten zaplatit. Nechápe návrhu ekonomiky (každého rty „katalog“, připravené projekty 500-1000 dolarů), plus typická mentalita ducha - bude platit bagry, nechal kopat, proč platit muže, který vynalezl bagr.

Trh designových služeb

Podle SRO "Západní Sibiř" se v Tyumenu zaregistrovalo pouze 115 organizací. Aspoň společnosti jsou zahrnuty do kapitálu SRO. V roce 2008 bylo v Tyumene známo asi 1500 povolení k projektové práci. Zahraniční společnosti a individuální architekti se aktivně snaží v této oblasti pracovat. Podle našich zákonů, které neposkytují ochranu designovým službám, jsou to vážní konkurenti.

Nyní situace s projektem funguje, jak bych řekl, je komplikovaná. Je připojen a má nízkorozpočtový příkaz k, a ke snížení aktivity skutečných vývojáři nemovitosti a s nedostatkem peněz na různé programy, soutěže a tak dále. D. výklenky pro individuální práci jistě existovat pouze tehdy, pokud se jedná o skutečné peníze, a to nejen touha.

K posouzení nákladů na projektovou práci existuje soubor základních cen schválených Ministerstvem pro místní rozvoj Ruska. Čtvrtletí se index zhodnocování prací mění. Tyto ceny se řídí rozpočtem a zpravidla velkými společnostmi. Vývojáři se zkušenostmi "rozdělí" tyto sazby o dvě. Proč? Vzhledem k tomu, že konkurence dala návrhářům v nevýhodě: existují "nezávislí pracovníci", odbory nefungují, zákony chrání designéry, ne, aby byla cena na trhu nemožná. Současně trpí kvalita práce, neexistuje ziskovost, a proto je rozvoj tohoto podnikání nicméně. A podle mého názoru, nebuďte odborníkem v této oblasti, jen se pokuste opravit v bytě, nemluvě o budování vlastního domu, a bude jasné, že potřebujete projekt, materiálové specifikace a odhady. Teprve pak bude rozumné, krásné a ve svých prostředcích.

Je to legrační a smutné, když nezkušený zákazník požaduje kvalitu projektu "jako zahraniční společnost", není zvláště srozumitelný, ale kolik může pracovat s kvalifikovanými náklady. Existují, samozřejmě, designéři, nadšenci - a naše společnost se na ně - které, i přes tuto postoj k naší práci a pracovních odborníků na duševní práci, neboť odborníci a milují svou práci. Bohužel je potřeba hodně času, úsilí, zejména úsilí zákonodárců, ocenit tuto práci.

Jednoduchý příklad, proč projekt soukromého domu může stát 300-500 tisíc rublů. K vytvoření architektury soukromého domu je zapotřebí jeden architekt. Chcete-li udělat návrhy - jeden návrhář (dva jsou lepší - doba provedení je kratší, to je důležité). Stále potřebují inženýry: jeden pro vytápění a větrání, jeden pro vodu a kanalizaci, jeden pro elektrikáře a jeden pro slabé proudy (telefon, TV, video monitorování). Všechny výkresy musí být vytištěny a shromažďovány. Potřebujete papír, spotřební materiál. Hlavní špecialista bude kontrolovat, práce a odhady budou dělat práci. Celkem minimálně osm lidí.

A koneckonců je také ředitel, sekretářka, počítačový technik, čistič ve firmách. A společnosti platí nájem nebo společné. A také kupují software, protože počítače nepracují sami. A nyní dokonce platit 25 000 plat (ne vážné) osm zaměstnanců, jejich 36% daně z nich je množství tvořil není těžké najít nějaké...

Hovoříme, vzpomínám, o podnikání, a ne o soukromých službách jednotlivců.

Kam jdeme?

Potřebujete architekty a designéry? Pojďme se podívat kolem.

Potřebujeme: řadu obytných budov, kvalitní městské prostředí, terénní úpravy, silnice a mosty, infrastrukturní zařízení, krásné kanceláře, obchody, hotely, sportovní zařízení, rostliny, městský design, malou architekturu. Chtěl bych více příkladů.

Jen v Německu je na tisíc lidí 20krát více architektů než v Rusku. Ale tam jsou tyto podmínky vytvořeny. Můžete samozřejmě obdivovat to, co udělali, při pohledu na své město, a pokračovat v budování na jakoby budujeme dočasný pracovník, a na krátkou dobu, a pak, když by to bylo lepší a bohatší všechny potřebné znovu nastavit. Dnes žijeme dnes, děti dnes vychováváme a dnes chceme mít krásné, rozumné a dobré.

Jak otevřít architektonickou kancelář

V současné době se v Rusku aktivně rozvíjí činnost soukromých architektonických kanceláří. Mnoho soukromých investorů má zájem investovat volné prostředky do budoucího průmyslu, profesionální architekti se snaží rozšířit svou činnost, stavební firmy diverzifikují rozsah poskytovaných služeb. Současně je v naší zemi mnohem méně takových kanceláří, než například v zemích východní Evropy. V nadcházejících letech se tento podnik bude aktivně rozvíjet, což souvisí s rozmachem výstavby prakticky ve všech regionech Ruské federace, stejně jako s růstem příjmů jak obyvatelstva, tak firem. Tento trend se odráží na hotovém obchodním trhu: poptávka po architektonických kancelářích nyní přesahuje zásoby desítkykrát.

Jak otevřít architektonické kanceláře: Vlastnosti trhu

Dnes je trh služeb pro projektanty-architekty vyvíjen ve všech hlavních městech Ruska. Nepochybnými vůdci v počtu provozních architektonických kanceláří, ateliérů, workshopů a studií jsou Moskva a Petrohrad. Zvláštností tohoto trhu je rychlý růst počtu hráčů, v souvislosti s nimiž existuje značná konkurence. Je těžké vyčlenit všechny významné společnosti zabývající se architektonickými činnostmi. Častěji se jedná o sdružení (trvalých nebo dočasných) specializovaných specialistů, kterým vám tato spolupráce umožňuje rychle a efektivně provádět velké zakázky a zároveň udržovat malé zákazníky. V tomto oboru každý klient - každá provedená práce demonstruje profesionalitu a dovednost zaměstnanců společnosti: je to vlastně její dlouhodobá reklama. Kromě předvádění dokončených projektů, publikací v profilových médiích a organizování vlastních internetových zdrojů a účasti na speciálních televizních programech, výstavách, seminářích a sympoziu slouží k přilákání nových zákazníků.

Počet společností působících na trhu je téměř nemožné určit - dominuje to "šedá" ekonomika, kde mnoho podnikatelů (někdy plnohodnotné firmy zaměstnávající 25-30 osob) poskytuje služby soukromě, aniž by se registrovalo jako právnická osoba.

Můžeme předpokládat, že trh Moskvy nyní provozuje až 250 architektonických a projektových kanceláří (ADB), jejichž celkový obrat přesahuje 250-300 milionů dolarů ročně. Roční míra růstu tohoto odvětví přesahuje 30%. A mluvíme pouze o službách návrhářů a architektů. Mnoho z nich se také zabývá prodejem stavebních materiálů. S přihlédnutím k této položce příjmů lze kapacitu trhu ADB v roce 2004 odhadnout na 900 až 950 milionů dolarů.

Architektonické kanceláře se dnes snaží maximálně rozšířit nabídku služeb poskytovaných zákazníkům. Takže v mnoha společnostech spolu s již známým designem interiérů, fasádním designem, rekonstrukcí bytů byly také služby pro krajinný design, demontáž zbytečných staveb, výstavba domů a hospodářských budov.

Navíc, vzhledem k rostoucí konkurenci na trhu ADB také roste specializace:
• Nyní pouze asi 30% firem uvádí, že mohou vykonávat jakoukoli práci se všemi typy nemovitostí;
• asi 25% hráčů se specializuje na práci s obytnými prostory. V této sféře se také rozšiřuje segmentace: existují firmy, které se zabývají pouze rekonstrukcí bytů, někteří pracují většinou s chatami, někdo s přístřeškem, někteří dokonce se zámky (malý, ale velmi výnosný směr);
• 20% firem upřednostňuje kancelářské nemovitosti, spolupracuje s vývojáři a společnostmi, které chtějí dát své dílně odpovídající vzhled;
• 10% z ADB poskytuje služby majitelům restaurací: dominují zde malé struktury (obvykle vytvořené známými designéry);
• 5 až 7% podniků si vybralo specializaci v oblasti maloobchodních nemovitostí. Tento segment roste s nejvyššími sazbami - více než 100% ročně;
• 2-3% hráčů pracuje s salony krásy a dalšími servisními společnostmi;
• 2 až 5% ADB je klasifikováno jako "jiné", zde můžeme mluvit o ergonomických projektech pro nové průmyslové podniky, moderní parkoviště, chrámy (velmi uzavřený segment) atd.

Práce architektonického a projektového úřadu je zpravidla postavena na modelu, kdy jeden architekt (často majitel firmy) vytváří myšlenku a zbytek je zpracován. V ADB není výhodné zachovat příliš originální tvůrce, protože v těchto společnostech je poptávka po běžných útulných interiérech mnohem vyšší než u originálních projektů. Tučné nápady jsou poptávka jednou nebo dvakrát za rok a zaměstnanci musí být placeni měsíčně. Proto jsou základy architektonických kanceláří architekti, kteří své dílo provádějí kvalitativně. Návrháři, generátoři nápadů, jsou nejčastěji nuceni otevřít své vlastní společnosti. Na druhou stranu nové myšlenky vytvářejí reputaci kanceláře pro módní a prestižní salon, což je zákonodárce interiéru.

Jak otevřít architektonický úřad: Specifika podnikání

Architektonické kanceláře nabízejí svým klientům dnes:
• vývoj projektových projektů a doprovodné dokumentace;
• vypracování návrhu návrhu a stylové koncepce interiéru;
• vypracování projektové dokumentace a inženýrských výkresů;
• koordinace přestavby v MVK s následnými změnami v plánech ZISZ;
• opravy;
• Konstrukční dohled nad projektem;
• vybavení objektů nábytkem a dokončovacími materiály.

Obecně platí, že většina klientů přichází do společnosti ADB s požadavkem na vývoj interiérů a v budoucnu vybere služby společnosti z hlediska dohody, výstavby a autorského dozoru. Každý typ práce se platí zvlášť.

Více či méně standardní tvorba cen se nyní vytváří pouze ve společnostech, které pracují s obytnými nemovitostmi. Například, vývoj interiéru bytu stojí nyní asi 50 let. e. na metr čtvereční, návrh projektu výstavby zařízení - asi 200 let. e. na metr čtvereční, autorský dohled - 1000 let. měsíčně. Náklady na práce se mohou lišit v závislosti na jejich složitosti.

Hlavní součástí klientů ADB jsou majitelé bytů o rozměrech 200-600 m2. Nedávno se však v souvislosti s aktivní propagací tohoto druhu služeb prostřednictvím ústředních televizních stanic stávají majitelé bytů službám designérů často služeb od designérů do 100 metrů čtverečních. Je možné s jistotou říci, že dnes tento druh služeb z kategorie elit přechází do kategorie masových, což je také podporováno praxí pronájmu obytných domů bez dokončení interiérů.

Rentabilita architektonického úřadu, zpravidla více než 200% (v některých případech - několikrát); pravdou je, že jde o práci návrhářů a architektů. Další příjmy pro mnoho kanceláří přináší práci se stavebními materiály. Je tvořen buď o 25-30% -s' obchodního rozpětí na velkoobchodní ceny (v případě, že společnost sama zajišťuje opravy a stavební posádky se všemi potřebnými) nebo zprostředkovatelem poplatků (vyplývající z přímých prodejců, jejichž seznam předsednictvo doporučuje, aby jeho klienta).

Provádění oprav se také týká ziskových obchodních linek. Většina ADB má několik partnerských stavebních brigád, které uvádějí určitou odměnu za zprostředkování.

Pravidelné opravné týmy jsou zřídkakdy vytvořeny.
Jedním z nejvýnosnějších linek podnikání je poskytnutí klienta exkluzivním interiérovým předmětům, které lze zakoupit od známých designérů nebo vytvořené zaměstnanci předsednictva. V prvním případě bude ziskovost relativně malá - 25-40%, ve druhé může překročit 1500%.

Jak otevřít architektonický úřad: ADB v právu

Obecně platí, že pro vytvoření architektonické kanceláře "od začátku" jsou přijímáni odborníci, kteří mají velký okruh pravidelných zákazníků a určitou pověst v tomto druhu činnosti.
Federální zákon o architektonické činnosti v Ruské federaci upravuje otázky související s vývojem architektonických projektů (architektonická část komplexních stavebních projektů), právní aspekty činnosti architekta; zákon se nevztahuje na obecný postup pro vývoj, harmonizaci a zkoumání projektu.

Právnická osoba, která provádí architektonické činnosti, musí mít příslušnou licenci k provádění projektových a opravárenských prací. V případě, že vedoucí organizace je architekt, který má osobní licenci na architektonickou tvůrčí činnost, není přítomnost licence od právnické osoby nutná.
Žadatel o licence musí splňovat kritéria stanovená zákonem. Současně hrají důležitou roli kvalifikace odborníků a jejich výrobní zkušenosti. V souladu s ustanoveními o současném dohledu musí každá organizace ověřit licenční orgán během doby platnosti licence. Orgány architektonického dohledu jsou státní nevládní expertízy projektů, Gosarhstroynadzor a Státní bytový inspektorát.

Jak otevřít architektonickou kancelář: Kancelář

ADB má zpravidla tendenci pronajmout malou kancelář se samostatným vchodem (do 100 m2) v prestižním okrese města. Jak víte, vždy existuje poptávka po takových prostorách a každoročně se stává slušnější kancelář v centru stále obtížnější.
Kancelář je vybavena nábytkem a počítačovým vybavením, které musí splňovat potřeby tohoto podniku.

Jak otevřít architektonický úřad: Struktura ADB

Obecně platí, že vnitřní struktura architektonických a projektových kanceláří je následující:
• Architektonické oddělení odpovědné za celkovou koncepci, kvalitu a načasování objednávky. Všichni zaměstnanci oddělení musí mít vysokou kvalifikaci, vyšší architektonické nebo umělecké vzdělání;
• Oddělení pro práci s klienty, bohužel, neexistuje ve všech společnostech, je však nutné omezit kontakt zákazníků s návrháři. Typicky se toto oddělení skládá z několika manažerů, kteří jednak jedná o prodeji služeb společnosti a jednak působí jako manažeři osobních klientů při realizaci projektů. Ve stejném oddělení je vedoucí pracovník odpovědný za vztahy s dodavateli finálních materiálů;
• Oddělení se po dohodě zabývá získáváním povolení a schválení pro přestavbu zařízení v provozu, koordinuje práci s subdodavateli;
• stavební oddělení provádí opravy a stavební práce v zařízeních, je odpovědné za získávání subdodavatelů, kvalitu a načasování práce na staveništích. Pokud je stavební povolení, pak toto oddělení také zahrnuje mistra a tým stavitelů;
• účetní, sekretářka, programátor atd.
Oddělení společnosti obvykle nepracují autonomně, ale v úzké spolupráci.

Jak otevřít architektonickou kancelář: Propagace

Architektonické kanceláře mohou efektivně propagovat své aktivity. V tomto druhu činnosti však outdoorová reklama nepřináší velké zisky. Specifičnost tohoto podnikání spočívá v tom, že služby ADB mohou být propagovány prostřednictvím určitých kanálů, ať už se jedná o stavbu a opravy prostor.
Všechny prostředky účinné propagace ADB lze rozdělit do tří skupin.
1. Reklama v médiích:
• reklamní publikace v odborných časopisech;
• internetové stránky;
• účast na televizních vysíláních týkajících se tématu opravy, výstavby, rekonstrukce.
2. Informace (včetně zprostředkovatelů) od stavebních, realitních a podobných společností. Tato skupina finančních prostředků je založena především na osobních známých vedení a předních zaměstnanců předsednictva; obrovskou roli hraje zprostředkování a banální úplatky.
3. Doporučení účastníků referenční skupiny (zejména doporučení předchozích klientů předsednictva).

Architektonické kanceláře je obtížné vytvořit od začátku z několika důvodů:
• Žadatel čeká na byrokracii s registrací licencí a získáním certifikátů;
• vstup na trh kvůli velké (a neustále rostoucí) hospodářské soutěži bude trvat dlouho a bude vyžadovat dodatečné náklady;
• bude těžké přilákat nové "silné" architekty nové společnosti, jejíž název je již na trhu dobře znám. Nyní se tento problém často řeší převodem podílu na přitahované specialisty v oblasti obchodu;
• První objednávka bude obtížně dosažitelná. Absence jména, a tedy i zákazníků, v počáteční fázi bude brzdit rozvoj podnikání;
• Je velmi obtížné najít volný pokoj, který splňuje všechny požadavky na kancelář ADB.

Po zvážení výhod a nevýhod mnoho soukromých investorů, kteří chtějí vstoupit na trh ADB, preferuje koupi provozní společnosti.

Oksana Sozinová, Olesya Selyukh
Zdroj: časopis "Director-Info" č. 2, 2005
http://www.director-info.ru

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Architektonická kancelář: jak je uspořádáno interiérové ​​podnikání

Podnikatel a architektka Anna Zhemyereva - jak důležitá je pro podnikatele psychologa

IT nástroje používané Annou Zemerevou

 • AutoCAD
 • Pinterest
 • Instagram

Anna Zhemereva, 37 let, majitel a ředitel architektonické kanceláře ORT-interiéry. Narodila se v Moskvě, studovala na umělecké škole. Absolvoval Státní univerzitu pozemního managementu (Fakulta architektury). Před zahájením vlastního podnikání jsem pracoval jako navrhovatel, architekt, návrhář na DIA, ArhiIdea. Od roku 2003 pracuje ve své vlastní společnosti, zabývající se vývojem architektonických projektů domů a bytů, interiérovým designem obytných a veřejných prostor. Ona je ženatá.

Jistota, že je čas přestat pracovat pro "strýce", vyplývá z několika faktorů: souběžně s hlavním dílem máte mnoho vedlejších událostí, zatímco pochopíte, že všechno je ve vaší moci.

Viděl jsem v podnikání dvě absolutně rovnocenné pobídky. První je příležitost vyjadřovat se a ne jen ztělesňovat to, co přicházejí ostatní. Druhá je peníze: mohli jste si vydělat neporovnatelně více, než jste vydělali za plat svého strýce.

Nesmíme však konflikt opustit. Nešel jsem moc dobře, to znamená, že nebyl žádný zřejmý konflikt, ale můj zaměstnavatel byl pro to naprosto nepřipraven a důrazně mě urazil. To je špatné - dobré vztahy musí být vždy zachovány až do konce.

Rozdíl mezi architekturou a designem je vysvětlen starým vtipkem: každý architekt je návrhář, ale ne každý návrhář je architekt. To samozřejmě není rigidním pravidlem, ale jeho podstata je pochopena. Architekt je návrhář, inženýr, stavitel, umělec a psycholog. Návrhář ve vnitřní sféře je designér, návrhář.

Vlastně jsem se musel vypořádat s architekturou najednou. Nejprve případ (studenti, hledání zaměstnání) vedly ke společnosti zabývající se designem interiérů. Bylo to velmi čerstvé a oblíbené téma. Budova Moskvy rychle proběhla, příjmy rostly, lidé chtěli ve všem hledat individualitu. Možnost vytvořit byt s jeho uspořádání, vybrat dokončovací materiály a nábytek, vyberte (oh, Bože!) Styl interiéru, samozřejmě, mnoho potěšení. A přesto to potěší. Dále vám to ulehčí.

Byla to důležitá zkušenost. Práce s interiérem nás - architekty - nebyla vyučována v ústavu. Na diplomovém projektu jsem se však "ukázal" - a na pozadí všech druhů hotelových komplexů v Sochi a skleníkových farmách na předměstí, vypracovala projekt "Interiér školy". Tehdy jsem už tři roky pracoval ve vnitřní sféře a toto téma mě velmi zaujalo.

Architektura se musela vypořádat s později. Zákazníci nejdříve vyrobili byty a rok nebo dva později přišli, aby si vyrobili vlastní domovy. A čím dál, tím častěji jsem musel slyšet požadavky na návrh domu od začátku. Nedávno jsem počítal všechny své nezávislé předměty, jejich počet přesáhl 120.

Naše podnikání skutečně nezávisí na módě, jak se zdá. Necítím to. Říci, že každý chce stejnou věc dnes, bude nepravdivý. Tam jsou některé trendy - například podlahové wenge nebo široké bílé lemování - ale já bych nevolal tento faktor ovlivňovat podnikání.

"Nikdy jsem četl knihy o podnikání, a obecně, že děláme podnikání, myslel jsem, že ne tak dávno - vždycky se mi zdálo, že je to jen povolání, které se mi líbí a to také živí"

Náklady na naše služby jsou 2 až 4 tisíce rublů na metr čtvereční místnosti, v závislosti na složitosti projektu. V průměru má byt 250 tisíc rublů a rok je hotový. Dům přináší v průměru 600 tisíc rublů a trvá 2-3 roky, a od začátku až po pět let. Je dobré mít doma a byty, protože domy jsou dražší a apartmány poskytují "rychlé" peníze. Dohled nad projekty přináší zhruba 10-15 tisíc rublů měsíčně ze zařízení.

Stahování může být jiné. Nyní podle našich projektů se budují dva domy "od začátku", v práci se nachází několik interiérů bytů a domů. Projekt zahrnuje veškeré práce od měření místnosti až po uspořádání nábytku - výkresy, schválení, možnosti uspořádání prostoru, náčrty interiérů s uspořádáním nábytku, výběr a nákup materiálů. Samostatná služba - autorský dohled (výstup do bytu - v průměru jednou týdně, v domě - každých 1-2 týdny).

Na výkresy je třeba uvést mnoho věcí najednou - například, berte v úvahu výšku nočního stolku, měříte výšku výstupu nebo průřez větracími, stropními stropy. Velmi, velmi všechno, co se zákazníkovi zdá, není nutné právě teď: "No, pak se rozhodneme." Musíme být lokomotivou, měli bychom plánovat nejen výběr, ale i obstarávání materiálů, protože téměř vše je na pořádku: dlaždice čekat 3-8 týdnů, nábytek 3-4 měsíce, jednotlivé věci nebudou vůbec uhádny.

Samotná tato podnikání je obtížná. V roce 2006 jsem se připojila k Yulii Shcherbakově a Oksaně Inzhuvatové, také absolventům Guzu. Máme mnoho křížových nebo společných funkcí: vždy sestavujeme počáteční přepracování, dohodneme se na počátečních skicích, uschováme první setkání - bez ohledu na to, kdo bude dále rozvíjet projekt. A obecně je každý vědom všechno. Spolupracujeme tak dlouho, že rukopis všech je podobný, to znamená, že si můžeme navzájem snadno dokončit práci a pokračovat v projektu. Je to velmi výhodné. Současně existuje neoficiální rozdělení povinností v kolektivu: kdo je lepší v kreslení, kdo čerpá víc, kdo lépe slyší a mluví, komunikuje se zákazníky a dodavateli.

Práce malé skupiny je optimální v našem podnikání, umožňuje vám vždy mít "čerstvý" vzhled, rychle najít řešení, když existují kreativní nebo technické "stupory". Veškeré zisky, které zůstanou po povinných platbách a nákupu spotřebního materiálu (10-20% celkového příjmu celkem), jsou rozděleny na tři v různých akcích, všechny ziskové ze všech předmětů, a to i z těch, které se nezúčastní.

Pronajímali jsme velkou místnost poblíž nábytkářské společnosti jako sub-nájemci. Ale v zásadě můžeme sedět kdekoli, alespoň každý doma, což se často děje.

Původně jsem přitáhl zaměstnance třetích stran k jednorázovým objednávkám - například návrhářům. Je těžké uvěřit, ale ne tak dávno byly všechny kresby provedeny na inkoustovém papíru. A dnes je pár freelancerů, kteří kreslí náčrty (akvarely, tužky), dělají trojrozměrné projekty.

První objednávka zahrnuje zábavný příběh. Nikdy jsem neviděl zákazníka, žila v jiném městě. Pokud jde o všechna schválení, komunikovali jsme se svými příbuznými - moskovci. Zákazník přišel k dodávce samotného bytu. Stávala temnější než mrak - kategoricky se jí nelíbila hlavní barva stěn veřejné zóny v bytě (chodba, kuchyně, obývací pokoj, chodby). A všichni se mu to líbilo: svým zástupcům, mně a stavitelům - bohaté, terakotové, univerzální. Najednou se ukázalo, že tato barva namalovala všechny stěny na pracovišti a pracuje jako hlava vězení. Tento příběh není jen o prvním projektu, je to příběh o tom, že naše podnikání je velmi individuální - a to jak ze strany umělce, tak od zákazníka. Nemůžete najít univerzální model, který by vyhovoval všem. Jedná se o velmi "ohleduplný" obchod.

Existuje další příběh - také o zákaznících z jiného města. Byli v Moskvě po celou dobu (projektování, budování) třikrát. Co se stalo s nejmenším detailem, zopakoval původní myšlenku. Fotografie a náčrtky společně vypadají jako dětská hra "najít 10 rozdílů". Díky velké důvěře klienta to byl jeden z nejsnadnějších (emocionálně) projektů. Důvěra v naše podnikání přináší štěstí. Nedostatek lehkosti v počáteční fázi způsobuje komplikace v budoucnu.

No a ještě jedno pozorování: dlouhý myšlenkový zákazník je komplikovaným zákazníkem.

Za celou pracovní dobu se náš obchodní model nezměnil. Bez ohledu na to, jak to zní bezcelně, vychází z individuálního přístupu k jednotlivým klientům a maximální vzájemné důvěry. Je těžké pracovat s někým, kdo vám nevěří. To se děje zřídka, protože většina našich klientů přijde doporučením někoho, ale stále.

Zákazník potřebuje návrat, zejména to je důležité v počáteční fázi. Je nutné, aby osoba co nejpodrobnější, že se mu líbí. Ne, jak chce něco udělat, nebo jak se výsledek představuje sám - a to, co má obecně rád, abstraktně, samostatně, podrobně. Způsob, jakým je implementován, je naše práce.

Nemám rád komunikovat se zákazníky e-mailem. V našem podnikání, stejně jako v mnoha dalších, je velmi důležité být schopen "prodat" zboží - co jste přišel. Můžete si myslet na nějakou nerealisticky skvělou věc, ale nemůžete o ní mluvit, její hodnotu pro klienta. Proto je životně důležitý kontakt, živá reakce. A co tam vidí člověk na náčrtu, sedí doma a co nevidí - nebudete si myslet. Téměř všechno, co je odesláno poštou, se nezdaří. Ze stejného důvodu se snažím zajistit, aby zákazníci byli vždy ve dvojicích nebo s dětmi (pokud jde o otázky dětí). Ve většině případů nebudou přivést domů, co jsem jim řekl, nebudou moci předat své druhé polovině informací, jak to udělám.

"Jedná se o typické fráze jako" Chci moderní "nebo" Mám rád světlý interiér "- to jsou všechny konvence a špatně formulované. Vždycky říkám, ukažte to. A když se člověk ukáže, ukazuje se, že to v žádném případě neznamená. Jsou to jen štítky, razítka, za nimiž jsou různé obrázky. Takže jsem vždycky pro fotografie, proti slovům. "

Naši partneři mohou být rozděleny do dvou skupin: obchody (katalogové služby - prodej obkladů, podlah, dveří, nábytku, osvětlení, atd.) A dodavatelů kusových předmětů, které jsou vyráběny v souladu s našimi plány na konkrétní projekt (kování, nábytek, závěsy, atd..). Pracovali jsme se stejnými lidmi po mnoho let, i když mluvíme o obchodech. Když manažer změní svou práci, můžeme také změnit dodavatele, protože zde je velmi důležitý lidský faktor. Není žádným tajemstvím, že nadbytečné situace lze nejlépe vyřešit díky dobře zavedeným vztahům (náhrada produktu, časování, změna objednávky). Ale i novým známým jsem vždycky velmi rád.

Dalším důležitým typem partnera v našem podnikání jsou stavebníci, my zrovna tak s nimi máme stejný důraz: pochopení, vzájemná pomoc a spolehlivost jsou drahé.

Inženýrské projekty (větrání, vytápění atd.) Jsou vždy prováděny subdodavateli, nejčastěji jsou dodavateli zařízení. Naším úkolem je shromáždit všechny "krásy" a inženýrské sítě do jediného celku, vytvořit si je navzájem, vydávat koordinované závěrečné výkresy. Práce je náročná a časově náročná.

Reklama jako taková, kterou jsme nikdy neudělali, všechny ty roky fungovaly jen "ústně". Pokud jste udělali svou práci špatně - 50 lidí o tom ví, a pokud je to dobré - pět. Rozdíl je skvělý, a tak si velmi vážíme své pověsti.

Nyní existuje pocit, že to nestačí. Tento trh je zjevně přeplněný službami různé kvality a formátu. Často slyším o bezohlednými kolegy, což je například projekt je uzavřená a umyli ruce, to znamená, že opustil projekt bez dozoru - to je ve skutečnosti, peníze zahodili zákazníky. V průběhu výstavby existuje mnoho nuancí, změn, úprav, které nelze předem předpokládat, dokonce ani s bohatými zkušenostmi. Dohled nad stavebním procesem je povinnou součástí naší práce. Jednou týdně musíte být na místě, abyste zkontrolovali shodu projektu reality a upravili jej na místě.

Před dvěma lety jsme udělali místo, jsem nedávno otevřel firemní účet na Instagram - velmi šikovný nástroj neustále mluvit o sobě: Námořní fotografie realizovaných projektů, pro zobrazení projektů v reálném čase, komunikovat s lidmi. Konečně existují specializované internetové platformy - zahraniční i ruské.

Probíhá nuance. Milujeme pracovat s rukama, pokud jde o použití materiálu k zákazníkovi - ať už je to rychlý parník skica nebo interiérové ​​kresby pomocí tužky a vodové barvy. Výsledkem je velmi živý, krásný. Neexistuje takový detail, jako v 3D projektu počítače, ale hodně si lze myslet, je to snadné dokončit, přebarvit. Pro mnohé je to obdivuhodné: co sami nakreslili?

Samozřejmě, děláme "trojrozměrné", snažíme se je však vyhnout. Je velmi obtížné, pokud jde o vás už samo o sobě není závislé na (práce je kladen na nábor zaměstnanců), a ne mnoho použití - ideální obraz stále nefunguje, tkaniny a povrchových materiálů se bude lišit v procesu výběru, tak proč usilovat o realismus ?

Říkám, že se klient v průběhu let nějak změnil, nemohu. Mohu jen říct, že se lidé vracejí. Mám zákazníka, který jsem již udělal čtyři předměty, je zákazník s pěti objekty, mnoho z nich dělá druhý nebo třetí. Pokrok je ve skutečnosti kvůli zachování kvality, takže mluvit.

Kancelářská část práce máme dva typy: vynalézt / kreslit a přemýšlet / kreslit. Proto, aby architekt pracoval primárně vyžaduje velký stůl, který bude vyhovovat jak náčrtky, adresáře a počítač. Stále potřebujeme knihy a časopisy pro inspiraci, katalogy a vzorky materiálů (poskytované dodavateli zdarma). Je dobré být mimo kancelář na kolech - konstrukce jsou často mimo město, a kufru někdy podobný kmenu prodavač - kusy podlahové krytiny, obklady vzory, tapety - pak tam prostě není, městskou hromadnou dopravou, zejména ne trénovat s ním.

Jako podnikatel musí být architekt schopen dobře mluvit a poslouchat. Ale je to pravděpodobně ve všech společnostech důležité.

Téměř všechny materiály - dekorace, tkaniny - nejčastěji nakupujeme v Moskvě - evropského původu (méně často - Čína nebo Amerika). Objednávky nepřicházejí okamžitě - kapitálové sklady prostě nemohou uchovat vše, co je v katalozích zastoupeno. V Moskvě se vyrábí spousta věcí, tzv. "Individuální" - krby, záclony, kování, dřevěné výrobky, štukatura.

Čas prošel grandiózními projekty, stále více utilitářských úkolů. Je méně poptávky po něčem trendovém, provokativním. Zákazník začal brát své výdaje vážně, ponořit se do detailů. Důraz byl kladen na pohodlí, praktičnost. "Ponts" se zmenšuje.

Jednou z posledních a slibných oblastí pro nás dnes je návrh soukromých nízkopodlažních budov (2-3 podlaží). O to nás požádali starší zákazníci. Skutečnost, že téměř vždy postaveny „box“ vyžaduje globální rekonstrukci, jak architekti navrhli dům, aniž by byla vázána na konkrétního zákazníka, specifický rodiny. To je neviditelné na první pohled v plánech, ale když začnete s uspořádáním nábytku a instalatérských věží, pochopíte, že nic nezvyšuje, musíte přenést otvory, rozložit okna, připojit svazky. A my jsme si mysleli... no, proč ne, to jsme se naučili, víme jak - a souhlasili.

"Mohu říci zákazníkovi jiného architekta, že projekt, který si zvolil, je špatný, že má chyby a nedostatky? No, samozřejmě ano. Jenže s jasným zdůvodněním a kdyby mě o to požádali. Často je to nutné, když lidé kupují hotové domy "

Mám zájem o akci. Často jsme začali nabízet bezplatné počáteční náčrtky, zejména pro ty, kteří stále hledají svého architekta, pro nás, to je druh účasti v soutěži, oživuje ji. Účastníme se bezplatných konzultací vedených hlavními obchodními platformami - to je krátká užitečná komunikace s velmi odlišným klientem, který o vás nic neví. Ráda jsem vedla Instagram - jsem si jist, že to bude produktivní.

Rád bych se podílel na nějakém jiném podnikání, zdá se mi, že bych se ukázal být dobrým manažerem. Velmi atraktivní květinářství, jako každá dívka. Také bych chtěl mít vlastní kavárnu - malé městečko, rodinu, s jemnou kávou, nějakou pastou.

Pokud jsem dnes podnikala, věnovala bych více pozornosti zákazníkům, kteří dokončili interiér. Vlastně jsem to chápala intuitivně okamžitě - podporovala jsem a podporovala mnoho vztahů s mnoha. To je důležité nejen pro mě osobně (s potěšením zjišťuji, jak to dělají), ale také pro rozvoj podnikání. Připomínáte si sebe, sdělte o svých úspěších, o nových projektech. Pozornost na dokončené stavební projekty dává mnoho - zjistíte, jak interiéry žijí dále, a zákazníci si v nich přinesli vlastní, protože je chtějí aktualizovat.

A dokonce i začínajícím architektům a návrhářům vám doporučuji, abyste se s každým klientem drželi absolutně, snažili se o to pochopit a najít společný jazyk s ním. Nikdy neházejte, neplačte, neúčastněte se. To není jen užitečná škola života, ale také rozvoj zákaznické základny pro budoucnost. Stejné a se stavebníky - často zákazník pochází z jejich strany.