2.2 Klasifikace a charakteristiky sortimentu dětské obuvi

V klasickém výrobě klasické výroby (ОКП 005-93) se kožená obuv vztahuje na třídu 88, která je rozdělena do 8 podtříd:

1. Yuft obuv (s top boty a sandále yufti);

2. Chromové boty (včetně semišového svršku, kůže s vlasy);

3. boty s vrcholem z textilních materiálů, plstěné, plstěné;

4. boty s vrcholem jejich syntetické kůže;

5. boty s umělou kůží;

6. Kombinovaná obuv s vrchní části a umělou kůží;

7. Kombinovaná obuv s vrchní částí z chromu a umělé nebo umělé usně;

8. Obuv kombinovaná s vrcholem z textilních materiálů, plsti, plsti a kůže. [19]

Podle věku a pohlaví je kožená obuv rozdělena do 10 skupin výrobků. Jedná se o dvě skupiny pro dospělé a osm skupin - boty pro děti:

Š pro školáky

Ш pro školní dívky

· Pro batolata

V tomto kurzu je zvažována obuv, která ovlivňuje tvorbu nohy dítěte, a jak již bylo zmíněno dříve, pediatrická noha je tvořena až 6-7 let. Proto jsou zvažovány předškolní, malé děti a boty pro batolata.

Obuv pro předškolní děti vyrábí 170-200 velikostí. Věk od 5 do 7 let. Na horní straně materiálu je rozdělen do předškolních boty Juchtové, chrom, se svrškem z kůže s vlasy, plsti a obuvi textilních materiálů (textilie, netkaná textilie a pletenin)

Malé boty jsou vyráběny ve velikostech 145-170. Věk od 3 do 5 let.

Obuv pro batolata o rozměrech 105-140 rozdělených do tří skupin podle materiálů vrcholu (chróm, textil a plst). Pro děti do 3 let. Tato obuv podle počtu předmětů je pouze 6% obchodního rozsahu a nejvýše 14% sortimentu pro děti. Pro připojení podrážek se používají pouze takové metody, které zajišťují flexibilitu obuvi: lepidlo, šití - lepidlo, parko, sandál. Umělé a syntetické materiály pro detaily dna a podšívky nejsou aplikovány. Z přírodních horních kůží jsou používány měkké silné s přirozenou tváří jasných a světlých barev.

Botičky - dětská obuv pro nejmenší uživatele (asi jeden rok) jsou vyrobeny ze dvou druhů velikostí 95-125 (boty, boty) z měkkého a tenkého chromové kůže s vyvorotnogo nebo způsobu vtachnoy připevňování podrážek štípaná kůže, chrom horní a podšívka kůže.

Typ obuvi je konstruktivní známkou klasifikace obuvi. Je určen výškou obrobku nahoře a také stupněm uzavření částí obrobku zadní plochy nohy.

V souladu se současnou obuví GOST 23251-78. Termíny a definice rozlišují následující typy bot: boty, boty, boty, boty, boty a boty. Všechny ostatní názvy obuvi jsou odrůdy uvedených druhů. [11]

Botičky - hlavní druh bot, bootlegs, které pokrývají kaviár.

Polobotky jsou hlavním druhem bot s želvami, které dosahují poloviny lýtka.

Boty jsou hlavním druhem bot s uzávěrem kotníku a dosáhnou počátku lýtka.

Nízké boty - hlavní druh bot, jehož prsa jsou pod kotníkem a obrobek na horní části pokrývá celou zadní plochu nohy.

Obuv - hlavní druh bot, jehož prsa jsou pod kotníkem, a obrobek nahoře zcela nezakrývá zadní plochu nohy.

Boty a kotníkové výška boty topy a kotníkové boty zápas boty a nízké boty, a jejich varianty se liší od nich za přítomnosti různých dekorací a povrchových úprav jsou na zip „blesk“ a bez ní, s tkaničkami, sponami atd. E., nestanoví velká vnitřní poddevki (obklady, husté ponožky), nošené na tenkém punčochovém zboží. Vyrábějí se na nízkých, středních, vysokých a vysokých podpatcích a zimní s ohřívanou podšívkou.

letní boty jsou druh obuvi, konstrukce a použité materiály jsou určeny pro letní oblečení, mohou být otevřenou špičkou a (nebo) na patu a (nebo) gelenochnoy díly, které jsou často vyráběny bez vrásek nebo lemována samostatných částí, polotovar top má perforace, velké perforace nebo složené z jednotlivých popruhů pro lepší ventilaci chodidla.

Sandály jsou letní boty, jejichž vrchol má stejnou výšku jako polovina zobáku, ale má různé perforace ve tvaru a velikosti.

Pantovlety jsou druh bot. Obrobek nahoře se skládá pouze z aliance, která pokrývá zadní plochu nohy.

Opanki - druh obuvi letní boty nebo stehové lepicí metody upevnění.

Sandály - jsou vyráběny bez podšívky a základní vložky sandále. Vydejte je jedním nebo dvěma pásky, které drží boty na noze.

Chevyaki - lehké boty, což je druh obuvi bez spojovacích prostředků, měkké nebo tvrdé ponožky s tvrdými zády. Mohou být vyráběny bez dekorace nebo s dekorativním šitím, perforací, perforací, řezným řezem; s elastickou botou.

Není možné vždy identifikovat typ nebo rozmanitost obuvi externí kontrolou. Proto se měření provádějí z vnější strany břízy od horního okraje až po podešví.

Úvod

Od velmi raného věku a po celý život člověk nemůže dělat bez bot.

Obuv - produkt určený k ochraně nohou před vnějšími vlivy a nesoucími estetické funkce.

Boty mají několik tisíc položek. Klasifikace obuvi zajišťuje rozdělení na různé znaky: účel, vzhled, pohlaví a věk, způsoby připevnění vrcholu na dno boty, použité materiály.

Podle věku a pohlaví je obuv rozdělena do skupin: děti, dospívající (dívčí, chlapecké), dámské, pánské a obuv pro seniory.

Dětské boty představují zvýšené požadavky, neboť správný výběr obuvi závisí do značné míry na zdraví dítěte. Pohodlí a funkčnost jsou dvě důležité požadavky na dětskou obuv. Měla by být silná, neomezovat nohu dítěte, být stabilní, lehká, hygienická a samozřejmě estetická. dětský sortiment obuvi se liší od obuvi pro dospělé, a to zejména těch, které používají tenké, lehké a přátelské boty materiál pro jeho výrobu. Jeho konstrukce by měla zajišťovat normální vývoj dětské nohy a pohodlí boty na nohou dítěte.

Dětský obuv se dynamicky rozvíjí. Objem výroby dětské obuvi na území Ruské federace klesá. Důvodem je skutečnost, že dochází k nahrazení domácích výrobků dovozem a některé společnosti dávají přednost výrobě mimo naši zemi.

Hlavními dovozci dětské obuvi jsou Čína, Finsko a Latviya.Aktualnost toto téma vzhledem k tomu, že každý rok se podíl dovážených dětské obuvi se zvyšuje také zvyšuje rozsah produktů, tedy padělané výrobky, které se zdá být analyzovány na ruském trhu.

Cílem předmětu je studium sortimentu a spotřebitelských vlastností dětské obuvi překračující hranice.

K dosažení tohoto cíle je třeba řešit následující úkoly:

- zvážit klasifikaci dětské obuvi;

- studovat spotřebitelské vlastnosti dětské obuvi a požadavky kladené na její kvalitu;

- analyzovat sortiment dětské obuvi překračující celní hranici;

- zhodnotit spotřebitelské vlastnosti dětské obuvi, která dorazila na celní úřad MAPP "Krupets".

Cílem studie je dětská obuv různých značek.

Předmět je zaměřen na sortiment a spotřebitelské vlastnosti dětské obuvi.

Pro zveřejnění témat byly použity státní normy, internetové zdroje, vzdělávací a vědecká literatura.

Teoretické aspekty komoditních charakteristik dětské obuvi

Klasifikace dětské obuvi

dětská obuv spotřební spotřebitel

Boty jsou jedním z důležitých a složitých ve výrobě zboží, které jsou určeny k ochraně nohy, holení před vnějším nárazem.

Dětská obuv je první nutností, která při spotřebě poskytuje nezbytné podmínky pro udržení normálního fungování těla dítěte.

Dětské boty mají několik klasifikačních kritérií [1].

Dětská obuv podle pohlaví a věkových skupin je rozdělena na:

- pro školáky chlapců;

- pro holčičky;

- pro batolata [2]

Dětské boty jsou boty pro batolata, malé děti, školu, holky, panny, chlapce, chlapce.

Botičky jsou určeny pro děti od 11 do 14 let. Při jeho výrobě se pro horní část boty používají různé materiály (yuft, chromová kůže, syntetické materiály), různé způsoby upevnění.

Dívčí boty pro dospívající dívky mají jednoduché styly a vzory, na nízké, méně často na průměrné patě, především při výrobě za použití lepicích metod upevnění.

Dívčí boty se liší od chlapce zúženou siluetou prstového kusu, hmoty a konstrukce obrobku. Vyrábí se na podrážce z přírodní kůže, polyuretanu, termoplastických elastomerů, plastů, pryže s použitím chemických, nití a kombinovaných upevňovacích metod. Druhová řada zahrnuje boty, boty, boty, boty, boty a jejich odrůdy na nízké, zřídka střední pata.

Chlapčenské boty se vyznačují zvýšenou náročností na pevnost materiálů a spojovacích prostředků, přičemž se berou v úvahu podmínky ponožek. Je vyroben ze stejných materiálů jako pánské boty. Pro fixaci podrážek se používají pouze ty metody, které poskytují maximální pevnost (vulkanizace za tepla, lití, závitování).

Školní boty pro dívky a chlapce jsou boty pro děti od 7 do 10 let.

Obuv pro školáky (dívky a chlapci) vyrábí v rozměrech 205-240, různé druhy a odrůdy, s vrcholy přírodní, umělé a umělé kůže, plsť, textilní materiály.

Nízká obuv je obuv pro děti od 3 do 5 let.

Obuv pro malé děti za předpokladu, boty, boty, boty, pantofle, sandály, které jsou vyráběny se svrškem z usně chrom-vydělaná kůže, plsti, textilních materiálů. Pro výhradní použití upevňovacího lepidla, steh-lepidlo, dogshelny, santalové dřevo, metody vstřikovací

Předškolní boty jsou určeny pro děti od 5 do 7 let; je vyrobena z tenkých chromových kůže, zatímco vnitřní části horní a spodní části jsou vyrobeny z přírodních materiálů.

Obuv pro batolata (hussariki) je dětská obuv od jednoho roku do dvou let. Pro nejvyšší použití použijte tenkou chromovou kůži - chevrolet, šertu, opyek, stejně jako tkaniny. Boty by měly být lehké, hygienické.

Boty pro batolata jsou představovány botami, botami, botami, sandály. Pro připojení podrážek se používají pouze takové metody, které zajišťují flexibilitu obuvi (lepidlo, lepidlo na stehování, sandál). Umělé a umělé materiály pro horní a podšívkové detaily nejsou použity.

Botičky - dětská obuv pro nejmenší uživatele (asi jeden rok), se skládá ze dvou druhů (boty, boty) z měkkého a tenkého chromové kůže, plsti a textilní materiály s vyvorotnogo nebo set-způsobu uchycení jsou podrážky štípenka chrom nebo ostění kůže. Obuv a obuv jsou vyrobeny z podšívky z textilních materiálů [3].

V závislosti na sezónnosti se dětská obuv rozděluje na:

- vše-počasí (obuv pro prostory).

Mezi nejobvyklejší letní dětské boty patří sandály, sandály a bary. Dětské sandály jsou charakterizovány uzavřenými kočičími, nosními nebo okamžitě oběma oblastmi. V tomto případě je boční část dostatečně otevřená.

Dětské sandály jsou téměř úplně otevřené boty, obvykle bez chrbta, s otevřeným lukem a schopností fixovat nohu po celé délce.

Slates - dětské dětské boty vyrobené z nejlehčího a rychle se sušícího materiálu, které jim dává integrální praktičnost a snadné použití.

Mezi nejobvyklejší demi-sezónní dětské boty patří boty.

Botičky se liší od bot s užší botou a výškou paty. Jsou tvořeny kožešinou nebo ohřátou podšívkou, s přilehlými nebo polovičními botami, na zipu a bez.

Nejuniverzálnější druh demi-sezónní boty pro děti jsou boty a nízké boty. V nich se děti cítí stejně pohodlně ve vlhkém i chladném počasí av jasnějších dnech.

Boty jsou boty, které zcela zakrývají zadní část nohy nad kotníky. Návrh vrchní části boty závisí na jejich účelu, materiálu na vrcholu a na módě. Jsou upevněny na noze pomocí šněrování, gumových pásů, zipů, knoflíků a knoflíků.

Nízké boty - boty, jejichž horní část uzavírá zadní plochu nohy na úroveň kotníků. Vyrobeny z těžších přírodních materiálů, jsou vyráběny bez blotovacích prvků, což umožňuje, aby se noha cítila pohodlněji v chladnějším a vlhkém počasí [4].

Zimní obuv - obuv, která je určena pro zimní použití v konstrukcích a materiálech [5.]

Hlavní charakteristiky zimní obuvi jsou následující: boty by měly být teplé, pohodlné pro dítě, neměly by umožňovat procházet vlhkostí.

Nejběžnější dětské zimní boty jsou plstěné boty a zimní boty.

Dětské boty vyrobené z přírodních surovin, a to rouno (plsti), tak, aby byly teplé, lehké a „dýchat“. Jsou teplé nohy dětské a zároveň nedávají jim přehřátí absorbovat přebytečnou vlhkost a zároveň zůstat v suchu. Modely moderních dětských bot mohou být zcela odlišné: na suchý zip s utjazhki vrcholu, některé z nich mají chlupaté, různé tituly a aplikace jsou chráněny proti klepání dolů na špičce a patě. Tam jsou modely s vnitřním kůží uvnitř, vhodný pro nejtěžší mrazy.

Většina moderních modelů dětských bot je dostatečně lehká, což je pro děti velmi důležité [22].

Podle podmínek ponožek jsou dětské boty zařazeny do:

V závislosti na surovinách jsou boty rozděleny na:

Přírodní kůže pro obuv je klasifikována takto:

- podle účelu: pro horní a dolní část boty;

-podle druhu suroviny: z kůží skotu, koňských kůží, z vepřů, z ovčích kůží a dalších.

Chromová kůže je nejvíce používaná při výrobě obuvi a zahrnuje rozmanitý sortiment. Mají vysoké hygienické vlastnosti, krásný vzhled, tvarovou stabilitu, měkkost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a opotřebení.

Yft kůže jsou měkké zesílené kůže kombinované nebo chromové opalování. Hlavní aplikací je výroba sandálů a dalších letních obuvi bez podšívky. Pokožka je hustá, silná a vyznačuje se odolností proti opakovaným ohybům [6].

Kůže na obuv různé spodní zvýšené tloušťky (2,5-7mm), hustota, tuhosti, dobré hygienické vlastnosti, ale rychle Namokaemost, deformovatelnosti po vysušení a nízkou životnost. Používá se pro výrobu podešví, šrámy, vložky do bot, paty, špičky, substrátů.

Gumové boty se používají v nepříznivých podmínkách a jsou vyrobeny z horní části z gumy, textilních materiálů a polymerů. Hlavní požadavky na gumové boty jsou: vodotěsnost, nízká hmotnost, měkkost, snadné nasazení a uchycení na nohu.

Feltované boty jsou navrženy tak, aby chránily nohy osoby před účinky nízkých okolních teplot. Výhodou plstěné boty jsou vysoké hodnoty tepelně-ochranných a hygienických vlastností. Nedostatky zahrnují rychlé namočení, tuhost a nestabilitu vůči účinkům můra. Jako surovina pro výrobu plstěných obuvi se používají ovčí kůže a kravská vlna, koza dolů a odpad z plstění [7].

Dětské boty se tak považují za základní potřebu. V procesu spotřeby poskytují dětské boty nezbytné podmínky pro udržení normálního fungování těla dítěte.

Dětská obuv má několik kritérií pro klasifikaci podle věku a pohlaví; v závislosti na sezónnosti; na podmínkách ponožek; v závislosti na zdrojovém materiálu.

Tvorba sortimentu dětské obuvi (Strana 1 z 11)

V tomto předmětu jsou prezentovány výsledky marketingového výzkumu trhu s obuví v Abakanu. Uvedené výzkumy byly vynaloženy za účelem vytvoření komoditního sortimentu dětské obuvi domácí výroby pro odhalení nejpopulárnějších marketingových akcí. Čas marketingového výzkumu je duben 2010. Místo výzkumu je obchod "Shoes of Russia", který se nachází přímo ve městě Abakan. Marketingový průzkum byl prováděn rozhovorem s odběrateli obuvi v tomto obchodě.

První část kurzu zkoumá teoretickou základnu sortimentu: koncept, struktura a její formování. Dále jsou zvažovány aspekty tvorby komoditního sortimentu maloobchodních podniků.

V druhé části kurzu se za předmět marketingové činnosti považovali charakteristiky obchodu "Obuv Ruska". Byly vypracovány strategické pokyny. Uvažuje se o vnějším prostředí obchodu, jsou definovány marketingové strategie obchodu. Mimo jiné byl proveden marketingový výzkum a data byla analyzována.

Třetí částí je projekt. V něm autor citoval vypracovaný plán marketingových opatření. Byl sestaven odhad nákladů a plánované výsledky. Stanoví se parametry marketingové kontroly.

Na závěr práce byly vyvozeny hlavní závěry ze studie postoje spotřebitelů k obuvi prodávané v obchodě, stejně jako sortiment výrobků pro děti z obuvi a nastíněná opatření, která je nutno přijmout k vytvoření sortimentu.

Činnost jakéhokoli moderního podniku je účinná tehdy, když produkt vyráběný touto službou nebo poskytovanou službou najde poptávku na trhu a uspokojení určitých potřeb zákazníků prostřednictvím získání daného produktu nebo služby přináší zisk.

S ohledem na objem a trvání výroby výrobku se časově mění cyklicky. Tento jev se nazývá životní cyklus produktu. Životní cyklus zboží je doba existence zboží na trhu, časový interval od návrhu výrobku až po jeho odstranění z výroby a prodeje. Koncept životního cyklu výrobku popisuje uvádění produktu, zisku, konkurentů a marketingové strategie na trh od okamžiku, kdy zboží přichází na trh a před jeho stažením z trhu. Životní cyklus výrobku může být zastoupen jako určitý sled etap jeho existence na trhu, který má určitý rozsah. Dynamika života zboží ukazuje objem prodeje v každém konkrétním okamžiku existence poptávky po něm.

Z tohoto postupu se vytváří sortimentní politika jakéhokoli podniku s přihlédnutím k finančním možnostem a účelům v různých fázích životního cyklu zboží.

Účelem této práce v kurzu: studium teoretických a praktických základů rozsahu politiky dětské obuvi, obchod s obuví prodával, jakož i rozvoj aktivit marketingové koncepce.

K dosažení tohoto cíle je třeba řešit následující úkoly:

1. Pro studium teoretických aspektů sortimentní politiky v marketingovém systému, výrobek, jeho klasifikační úrovně, řešení v oblasti atributů zvážíme sortiment výrobků, jejich koncept, strukturu a formování, rozsah: koncept, struktura, formace.

2. Vyvinout strategii pro rozvoj obchodního centra "Shoes of Russia" s cílem zvýšit konkurenceschopnost samotné společnosti a jejích výrobků. K tomu je třeba: rozvíjet poslání společnosti, vybrat strategické cíle a analyzovat a posuzovat vnitřní prostředí podniku;

3. Vypracovat marketingový plán ke zlepšení konkurenceschopnosti obuvi "Obuv Ruska" v rámci konceptu, sestavit odhad nákladů, plánované finanční výsledky a parametry marketingové kontroly.

K napsání předmětu se využívá vzdělávací a metodická literatura o marketingové politice, stejně jako údaje získané v průběhu marketingového výzkumu.

1. Teoretické základy sortimentní politiky v marketingovém systému

1.1 Zboží: koncept, úrovně, klasifikace, řešení v oblasti atributů

Komodita je hlavním článkem komoditní politiky. Komoditní politika předpokládá určitý soubor činností nebo předem připravených metod a principů činnosti, díky nimž je zajištěna kontinuita a účelnost opatření pro vytváření a řízení sortimentu zboží.

Cíle politiky komodit: zajistit kontinuitu rozhodnutí, opatření k vytvoření sortimentu; zachovat konkurenceschopnost zboží na dané úrovni; účelně přizpůsobit sortiment podle požadavků trhu a kupujících; najít perspektivní segmenty a výklenky pro zboží; podporovat vývoj a implementaci strategie ochranných známek, obalů, služeb.

Strategický přístup je zapotřebí k řešení problémů komoditní politiky na jakékoli ekonomické úrovni, tj. každé rozhodnutí v této oblasti by mělo být učiněno s přihlédnutím nejen k současným zájmům, ale také k tomu, zda přispívá k dosažení konečných cílů. To vyžaduje koncentraci úsilí v rozhodujících směrech. Komoditní strategie je dlouhodobá politika komoditní politiky, která je určena pro budoucnost a zajišťuje řešení základních problémů.

Samozřejmě, komoditní politika nemůže být oddělena od podmínek podniku, specifičnosti profilu. Nicméně, jak praxe ukazuje, firmy, které se nacházejí v přibližně stejných podmínek panujících ekonomickou situaci v Rusku, v různých způsobů, jak řešit své obchodní problémy: některé i nadále ukázat svou neschopnost a bezmocnost, jiní, podle zásad a metod uvádění na trh, jsou výhledová cestu.

Na běžném trhu produkt určuje osud trhu a celou hospodářskou politiku podniku. Z tohoto důvodu soubor opatření týkajících se zboží: jeho tvorby, výroby a zlepšení, jejich uvádění na trh, pre-prodej a poprodejní servis, vývoj propagačních aktivit, odstranění produkt z výroby, zaujímá centrální místo v celé činnosti výrobce a nazývá komoditní politiky. Produkt je základem celého marketingového mixu. Pokud zboží nesplňuje potřeby kupujícího, pak žádné další náklady na marketingové aktivity nemohou zlepšit své postavení na konkurenčním trhu - jeho selhání je nakonec nevyhnutelné. Komodita je produktem práce pro výměnu, prodej.

Produkt je vše, co uspokojí všechny potřeby: fyzické, objekty, služby, lidé, podniky, aktivity, nápady. Jakmile je výrobek přidělen ceně a vstoupí na trh, stává se zbožím. Proto se termín "zboží" používá jako výraz "výrobek". Zároveň by měla být definice položky obchodu: obchod položka - samostatný integrity, vyznačující se parametry velikosti, ceny, vzhledu a dalších atributů.

Při vytváření produktu musíte tuto myšlenku vnímat na třech úrovních. Podkladová úroveň je úroveň produktu podle plánu, která dává odpověď na otázku: co vlastně kupující získá? Úkolem lídrů na trhu je odhalit potřeby ukryté za jakoukoli komoditou a prodávat vlastnosti tohoto produktu, ale výhody z něj. Z toho vyplývá, že produkt je jádrem koncepce komodity jako celku. Vývojář musí proměnit produkt na produkt v reálném provedení. Produkt v reálném výkonu může mít pět charakteristik: úroveň kvality, soubor vlastností, design, značka a konkrétní balení. Vývojář může zajistit poskytování dalších služeb a výhod, které společně představují produkt s posílením. Může to být: projev osobní péče o kupujícího, dodávky domů, záruka vrácení peněz atd. Myšlenka posílení zboží přiměje obchodníka, aby se podíval na stávající spotřebitelský systém jako celek, na to, jak kupující zboží integrálně přistupuje k problému, který se snaží vyřešit pomocí zboží.

Tímto přístupem bude lídr na trhu odkrývat mnoho příležitostí, jak posílit svou nabídku výrobků co nejefektivněji z konkurenčního hlediska. Firma musí neustále hledat účinné způsoby, jak posílit nabídku svých produktů.

Současně s tří úrovní se používá také dvoustupňová koncepce produktu. Dvouúrovňová koncepce obsahuje faktory, které jsou nástrojem pro správu produktu výrobce. Takže podle jednoho z pokynů pro použití zákona Pareto je 80% prostředků přidělených na výrobek vynaloženo na vývoj a výrobu produktu s určitými vlastnostmi, resp. 20% těchto zdrojů je vynaloženo na vytvoření prostředí produktu. Volba spotřebitele je 80% určena prostředím produktu a pouze 20% - jeho hlavní charakteristiky (předpokládá se, že výrobek má certifikát kvality).

Při výběru marketingových strategií pro jednotlivé produkty musí vedoucí osoba na trhu vyvinout řadu klasifikací výrobků založených na vlastnostech těchto produktů. Podle stupně jejich trvalé trvanlivosti nebo materiálové hmatatelnosti lze zboží rozdělit na následující tři skupiny:

- Trvalé zboží jsou hmotné produkty, které obvykle trvají na opakovaném použití. Příklady takových produktů zahrnují televizní přijímače, vybavení, oblečení;

- krátkodobé zboží - hmotný majetek, plně spotřebovaný pro jeden nebo více cyklů použití. Například mléko, šampon, cukr;

- služby - předměty prodeje formou akcí, výhod nebo uspokojení. Příklady takových výrobků mohou sloužit jako opravárenské práce, účes ve kadeřnictví, vypracování obchodního plánu.

Analýza sortimentu a kvality dětské obuvi OJSC "Detsky Mir"

Stélka je vnitřní částí boty, která je v kontaktu s kůží chodidla a přispívá k vytvoření komfortního režimu teploty a vlhkosti v prostoru vnitřního prostoru. Vyšetření kvality organoleptické metody dětské kožené boty.

Posílání dobré práce do znalostní základny je snadné. Použijte níže uvedený formulář

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří používají znalostní bázi při studiu a práci, vám budou velmi vděční.

Hosted on http://www.allbest.ru

Hosted on http://www.allbest.ru

Důležitost výzkumného tématu v diplomové práci je dána skutečností, že trh spotřebního zboží obecně, stejně jako trh s dětskou obuví, se neustále rozšiřuje. Na trhu jsou nové modely, které vyrábějí různé společnosti.

Dětská obuv se liší od všech ostatních výrobků, protože na ni jsou kladeny vysoké požadavky na kvalitu, stejně jako další výrobky pro děti, které jsou regulovány příslušnými GOST. To není překvapující, protože péče o zdraví dětí je jednou z nejdůležitějších oblastí státní regulace a kontroly.

V souvislosti s pádem rublu pro maloobchod je prioritou v současné době přeorientování dodávek na domácí výrobce. Státní program na náhradu dovozu předpokládá rozšíření stávajících a organizaci nových podniků pro výrobu spotřebního zboží.

Vycházíme z toho, že je nutné pečlivě sledovat kvalitu výrobků. Také pro maloobchodníky je třeba věnovat značnou pozornost tvorbě sortimentu dětské obuvi na regálech.

Na základě výše uvedených skutečností lze konstatovat, že téma výzkumu v této práci je v současné době velmi relevantní a relevantní.

Předmětem výzkumu ve studijním oboru je obchodní podnik JSC "Detsky Mir".

Předmětem studie je rozsah a kvalita dětské obuvi.

Cílem práce je zvážit problematiku výzkumu sortimentu a kvality dětské obuvi.

K dosažení tohoto cíle musí být v práci řešeny následující úkoly:

- zvážit trh s dětskou obuví;

- provést studii o sortimentu dětské obuvi;

- popsat požadavky, které se týkají kvality dětské obuvi;

- prozkoumat hlavní vady dětské obuvi;

- charakterizovat vzorky předložené k analýze;

- popisují fyzické metody výzkumu;

- zvážit základní metody analýzy sortimentu;

- zkoumat kvalitu dětské obuvi prodávané v OAO Detsky Mir;

- popis sortimentu dětské boty v obchodě OJSC "Detsky Mir";

- hospodářský popis daného podniku.

1. Teoretické aspekty výzkumu sortimentu a kvality dětské obuvi

1.1 Dětská obuvní trh

Dětské boty jsou vyráběny po celém světě v objemech, které dosahují 13,5 miliardy párů. Většina z předních světových výrobců obuvi jsou soustředěny v asijských zemích, jako největší světový vývozce textilu a obuvi vyrobené již po dlouhou dobu, za Čínu. Čína vyrábí každý druhý pár produktů dětského obuvi.

V Evropě se vyrábí asi 1,2 miliardy párů dětské obuvi. Z tohoto počtu se v západní Evropě vyrábí asi 900 milionů párů a zbývajících 300 milionů párů se uskutečňuje ve východní Evropě. Největší v Evropě je objem výroby dětské obuvi v Itálii. Tato země zaujímá třetí místo na světě ve výrobě dětských bot po Brazílii a Číně. Pokud jde o obuvnický průmysl v Rusku, v současné době se na území naší země vyrábí asi 0,3% všech dětských obuvi vyrobených po celém světě.

V průměru svět nakupuje asi 1,9 páry bot pro děti na osobu v průběhu roku. Nejvyšší hodnota tohoto ukazatele je zaznamenána ve Spojených státech amerických a je 6,5 páry. V Evropě se tento ukazatel pohybuje od 3,8 do 4,5 páry na jednoho obyvatele. V jihovýchodní Asii se tento ukazatel pohybuje mezi 0,7 a 2 páry na osobu. Pokud jde o Rusko, máme v průměru 1,35 páry dětských bot na osobu.

Největší část dětské obuvi, která se prodává na ruském trhu, je vyráběna v Číně. Pokud před časem hodnota podílu čínských bot, které neměly žádnou značku, ale stále prodávají na ruském trhu činil asi 85%, v současné době se toto číslo mírně poklesla a začal být více než 60%. Účastníci trhu nejsou přijímáni k tomu, aby otevřeně uznali, že zboží je vyráběno v Číně. V těch případech, kdy to rozpoznat, pak obvykle zdůraznili vysoký stupeň kontroly jakosti zajišťovaný nich.

V současné době jsou domácí firmy schopny poskytnout pouze 20% počtu bot pro děti, které kupující poptává. Z tohoto důvodu je značná část dětské obuvi nakupována v zahraničí.

Je důležité věnovat pozornost skutečnosti, že nárůst objemu oficiální výroby dětské obuvi v Rusku je způsoben tím, že někteří výrobci vystupují ze stínů na ruském trhu a objem dovozu ze zahraničí také roste. Vycházejíc ze skutečnosti, že výrobci v Rusku mohou poskytnout jen pětinu potřebného počtu dětských obuvi, v celkovém prodeji dětské boty v naší zemi je podíl dovozu 70-80%.

Na území naší země za rok vydalo asi 20 milionů párů kožených bot pro děti. V současné době na území Ruska při výrobě dětské obuvi je 86 velkých a středních výrobních podniků. Je důležité poznamenat, že z hlediska ukazatelů kvality ruská obuv překonává podobné druhy obuvi, která jsou dovážena do naší země. Podle údajů z inspekcí asi 80% levných obuvi dovezených na trhy dovezené ze zahraničí nesplňuje požadavky stanovené ruskými normami a normami.

Podle průzkumů tržních odborníků se každý rok v Rusku sníží počet výrobců v průměru o 10-15%. Jako jeden z faktorů poklesu domácí výroby, který lze označit za významný, lze vyčíst fakt, že ruští výrobci obuvi nejsou chráněni před skutečností, že velké množství obuvi je nelegálně dovezeno do Ruska. Podle řady odhadů je hodnota stínového dovozu v průměru 60% až 80% z celkového objemu dovážené dětské obuvi. Jedním z hlavních důvodů stagnace domácí výroby v odvětví obuvi je také vysoká cena obuvi vyrobené na domácím trhu a v důsledku toho nízká ziskovost tohoto druhu podnikání, která činí v průměru 3-5%.

Navzdory těmto skutečnostem mají ruští výrobci v současné době řadu nových příležitostí. V současné době se vytváří nová ruská výroba obuvi a zároveň se rozvíjejí obchodní řetězce obuvi. Růst prodeje obuvi v posledních letech je velmi dynamický. Uvnitř sítě může počet obchodů v průběhu roku růst o jeden a půl nebo dokonce dvakrát.

V současné době některé velké společnosti, které vyrábějí dětskou obuv, začaly provádět činnosti související s transformací ve svých vlastních maloobchodních sítích. Kvantitativní složkou těchto reforem je rozšíření těchto sítí.

Kvalitativní součástí zvažovaných reforem je, že úroveň služeb poroste, vzhled a interiér obchodů se změní, sortimentní politika bude také podstupovat řadu změn a budou zavedeny také nové prodejní technologie.

1.2 Sortiment dětské obuvi

Pod obuv rozumím takový výrobek, jehož účelem je chránit nohy před účinky vnějšího prostředí. Také jako funkce bot mohou být zmíněny jako estetické a utilitární funkce. Významně počet bot, který tvoří asi 75% z celkového počtu, má horní část své přirozené kůže. Zbytek obuvi se vyrábí textilií, umělou a syntetickou kůží a dalšími materiály.

Obuv je výrobek, pro který existuje neustálý požadavek, také obuv hraje důležitou roli ve věcech týkajících se uspokojení lidských potřeb.

Jako klasifikaci je pochopení procesu spojeného se separací jednoho nebo více systematizovaných objektů do specifických podmnožin založených na zavedených pravidlech a principech. Klasifikace umožňuje provést systematizaci mnoha různých výrobků, ale také přispívá k racionální organizaci jejich skladování a nahrávání, kde se zboží nachází ve skladech a obchodech. Používání klasifikace usnadňuje proces spojený s přípravou návrhů na zboží a objednávek, také umožňuje klasifikaci usnadnit přípravu specifikací, které jsou připojeny ke smlouvám o dodávce, otázek týkajících se řízení kvality výrobků, jakož i rozsahu spojené s klasifikací. Důležitou výhodou použití klasifikace je také to, že podporuje zavedení počítačových procesů. Klasifikace se používá, jsou-li vypracovány standardy, katalogy, příručky atd.

Aby bylo možné provést klasifikaci zboží, používají se následující čtyři skupiny vlastností:

- První skupina kombinuje funkčně zaměřené funkce. Tyto charakteristiky odrážejí způsoby použití, účel aplikace, jakož i prováděné funkce;

- druhá skupina zahrnuje genetické vlastnosti, které charakterizují suroviny, suroviny a původ zboží;

- třetí skupina zahrnuje technologické prvky, které odrážejí způsob výroby, vlastnosti, které mají design, stupeň zpracování, dekorace a dekorace;

- čtvrtá skupina obsahuje specifické rysy, které popisují souhrnný stav, chemické složení, strukturální znaky, geometrické parametry a rozměry, design, tvar, tvar, model, model nebo značku konkrétního produktu.

Rozlišujeme následující klasifikační metody, které se nazývají fazetované a hierarchické. Jako způsob hierarchických charakteristik může přidělit tuhou strukturu klasifikace, která je založena na principu podřízenosti, který se vyznačuje tím, že značící skupiny, které odpovídají spodní stupně jsou přísně podřízena skupin, což odpovídá nejvyšším stupni. Charakterizovat metody faset, můžete říci, že pokud se jedná o vytvoření nezávislé klasifikačních skupin, jinými slovy rozdělení téže komodity se provádí spolu několikrát a není závislá na základě souboru příznaků, které se nazývají aspekty.

Při klasifikaci a kódování obuvi se rozlišují následující parametry:

- velikost obuvi, která se vyznačuje délkou nohy vyjádřenou v mm nebo jinými měřicími jednotkami;

- úplnost obuvi, což je obvyklé označení, které se vyznačuje obvodem vnitřní boty, která je umístěna v části nohy, která se nazývá toe-beam;

- Typ obuvi je znázorněn jako konstruktivní prvek, na jehož základě je obuv klasifikována. Tento atribut určuje, do jaké míry je noha uzavřena detaily, které se vztahují k horní části boty;

- pod článkem obuvi rozumí krátká podmíněná charakteristika, která se vztahuje k určitému páru obuvi. V této charakteristice je odraz hlavních rysů, které popisují technologii, design, stejně jako použité materiály. Článek také může určit, pro co je výrobek určen. Článek lze označit čísly;

- podle modelu obuvi je zvykem uvažovat o tomto nebo konkrétním produktu. Tento výrobek lze charakterizovat individuálními konstrukčními prvky, jakož i vnějším designem a materiály;

- v sortimentu obuvi je obvyklé uvažovat o poměru a složení, ve kterém jsou ve výstupu organizace oddělené pohlaví a věkové skupiny obuvi. Podle rozměrového sortimentu pochopíte, v jakém poměru jsou různé parametry zodpovědné za velikost obuvi v této nebo té straně. V plném sortimentu je obvyklé zvážit poměr obuvi různých rozměrů na základě limitu jednoho sortimentu v konkrétní šarži.

- Sbírka obuvi je prezentována jako soubor modelů obuvi, které jsou navrženy nebo přijaty pro různé účely.

Dále udělujeme klasifikaci, která odpovídá botám pro děti.

Kozačky se nazývají boty nebo boty, které jsou určeny pro nosení dětmi, kteří jsou v dětském věku. Tento typ dětské boty je vyroben z kůže, která je vystavena chrome opalování (chevro nebo opaka). Metoda připojení v tomto případě je metoda pull-out. Tento typ obuvi má takové vlastnosti jako lehkost, měkkost. Tyto boty jsou také snadno připevněny na nohou dítěte.

Také dětské boty jsou gusarikovaya, předškolní a školní. Školní boty jsou rozděleny na chlapce a dívky.

Gusarikami nazýval takovou dětskou obuv, která odpovídá věku až dvou let. Husari jsou z těchto typů - boty, boty, boty a boty. V této obuvi by měl být design, který by zajistil normální vývoj nohy dítěte a chránil jej před jakýmikoli deformacemi. Za účelem vytvoření vrcholu husarů se aplikuje kůže, která je vystavena chromování. Lze také použít látku, netkané textilie, pleteninu. Chcete-li vyrobit jediný-use plsť nebo pravou kůži.

Předškolní obuv je určena pro děti ve věku od dvou do sedmi let. V takových botách by měla být silná vnitřní záda. Také předškolní obuv by měla být bezpečně připevněna k nohám dítěte. Letní předškolní boty mohou mít otevřené části paty nebo paty.

Kategorie obuvi, která se nazývá škola, je určena dětem, jejichž věk odpovídá rozmezí od dvou do sedmi let. Obuv, které jsou rozděleny na dívky a chlapce, jsou určeny pro dospívající, kteří jsou starší než deset let. Tento typ obuvi se vyrábí pomocí podložek, jejichž část je mírně roztažena nebo výrazně rozšířena.

Ve věku a pohlaví je obuv rozdělena podle velikosti a úplnosti. Velikost boty vyjadřuje délku nohy v milimetrech nebo centimetrech (metrický systém číslování). Skutečná délka stélky boty je větší než množství povolenek pro volné umístění prstů během pohybu. Velikost přípustnosti vložky se liší podle účelu a druhu obuvi.

Boty stejné velikosti se liší úplně. Úplnost - konvenční označení obvodu vnitřního tvaru obuvi ve svazcích. Rozdíl mezi plností obvodu ve svazcích je: pro boty vyrobené z yufti - 10 mm, pro běžné boty - 8 mm, u modelových bot - 6 mm.

Pro určený účel je gumová obuv rozdělena do domácnosti, sportu a výroby (speciální).

Podstatou použití jsou boty na ponožky rozlišeny přímo na noze, tj. Na špičce, stejně jako boty nosené přes kůži, plstěné boty.

Podle věku a pohlaví, v závislosti na velikosti, odlišují malou dětskou obuv, dětskou, dívčí školu, dívky, chlapce, chlapce, ženy a muže.

Chcete-li uvést velikost gumových obuvi, použijte metrický systém číslování (jako u kožených bot), podle kterého velikost udává délku nohy v milimetrech. Pro určité typy gumových obuvi (například boty), které se nosí přímo na noze, použijte číslovaný systém číslování hmoty (hvězda je francouzská délka rovnající se 2/3 cm). U obuvi, která se nosí nahoře (gumové galoše), je použit podmíněný systém číslování, podle kterého je velikost označena podmíněným číslem (00, 17).

Podle druhů a odrůd rozlišují galoše, boty, boty, boty, boty a boty.

Galoshes obyčejné jsou určeny k ochraně kůže a plstěných bot od vody.

Boty jsou boty nosené přímo na noze. Vyrábějí boty s krátkými boty, boty s botami s bootlegs, které pokrývají stehno; nelakované, černé, s podšívkou kepru, textilie, TDS atd.; pánské a dětské.

Obuv se nosí přímo na noze. Jsou vyrobeny s pevnou, z PVC, s textilním svrškem, lemovanými úpletu s rounem, vlna flanelu, umělé kožešiny, s doplňkovým oteplování stélkou. Kozačky vyrobené z plastisolového polyvinylchloridu jsou dodávány s ohřívacími punčochy vyrobenými z materiálů s vysokou tepelnou ochranou.

Podle způsobu výroby rozlišujeme lepené, lisované, tvarované a tvarované gumové boty.

V případě, že způsob lepidlo výroby kovového bloku superponované části boty: vnitřní (stélka, obložení), mezilehlé (tlusté a tenké záda, ponožka, zesilovače ve špičce a koncový díl, polustelki černou vložku) a vnější (přední pneumatiky, plosky) předem potažené lepidlem. Po montáži a lisování jsou gumové boty lakované a vulkanizované. Způsob výroby obuvi se vyznačuje krásným vzhledem, lehkostí, zvýšenou flexibilitou. Výrazným vnějším znakem takovýchto obuvi je přítomnost mezilehlých částí, které procházejí pokročilou gumou.

Metoda razítka vytváří pouze galoše. Z lepených lisovaných galosů se liší vysoká hmotnost a tuhost, jelikož složení kaučukové směsi pro vrchol (pokročilý kaučuk) a podešve jsou stejné.

Metoda tvarování dělá boty, boty, galoše. Obuv vyrobená touto metodou má zvýšenou tloušťku, pevnou, těžkou, nelakovanou. Výhodou metody je její vysoká produktivita.

Metoda vstřikování se používá k výrobě obuvi a galoše vyrobené z polyvinylchloridu, sportovní obuvi s textilními vrchy as gumovou podešví.

Při výrobě obuvi z porézního polyuretanu se používá metoda tváření za tepla.

Hobliny z hrubé vlny jsou rozděleny na domácí a speciální; podle věku a pohlaví - pro muže, ženy, školu a předškolní zařízení; hmotnostních - na vážené, střední a tenké; pro barvení - pro přirozené a obarvené (hladce barvené a stencilové barvení); ve formě - symetrické a asymetrické; výrobními vlastnostmi - na celém těle a vulkanizovaným pryžovým dnem; ve vzhledu - na výrobky bez dokončení a dokončení (oplet, šňůra, kůže, nástavec apod.).

Rozsah grubosherstnoj obuv zahrnuje boty civilní „ruské“ (s piloty i bez hromady, pánské, dětské, dětský), „Severyanka“ (vážený, nelakované a maloval, mužský), „sněhová bouře“ (malované, pánské i dětské), „medvěd“ (děti), "Red-čichal Reindeer" (školní a předškolní), "The Kid" (s investicí kozy dole, baby). Děti se cítil boty s nášivka lemem, holnitenami s šité na vrchol vrcholky pletenin, syntetické kůže, barvené v různých barvách.

Rozměry plstěné boty jsou označeny metrickým systémem. Číslo obuvi odpovídá délce vnitřní stopy v centimetrech. Interval mezi sousedními čísly je 1 cm.

Pro mladší skupinu není charakterizována ustáleným estetickým vkusem, zvýšenou receptivitou všeho nového, aktivního rozvoje módy. Dívčí obuv opakuje ženu mnoha způsoby, včetně velikosti. Chlapčenské boty jsou ve srovnání s muži méně rozmanité v jejich designu, materiálech a povrchových úpravách.

Může být strojní a ruční způsob výroby. Moderní obuv v převážné míře je vyráběna strojem.

Podle povahy výroby je obuv rozdělena na elegantní (model) a hmotnou (každodenní, běžné).

Hlavní prvky řezu bot jsou nahoře - jde o špičku, zadní stranu, spojence, holenní kloub a špičku a spodní část je podrážkou stélky, paty.

Část prstů by měla být širší než část svazku (část nohy na úrovni metatarsofalangeálních kloubů).

Ponožka je vnější část horní části boty, která pokrývá povrch prstů až po úroveň metatarzofalangeálních kloubů. Špička je detail vrcholu, který se nachází mezi podšívkou a vrcholem v části špičky, aby zachoval svůj tvar. Chrání nohy nohy před poraněním a její délka by neměla překročit plochu metatarzofalangeálních kloubů.

Zpět - detail vrcholu boty, který se nachází v patní části, aby zachoval svůj tvar. Chrbát by měl chránit pata, zabránit její deformaci, vyhnout se posuvu nohy nahoru a dozadu. Pro vytvoření zadní části je použita tlustší přírodní kůže. Výroba obuvi bez chrbta je povolena pro děti starší 11 let. Soyuzka - kožený pás na špičce a vzestup boty, stejně jako přední část boty. Horní část je součástí obuvi, která obklopuje holení.

Flexibilita boty a musí být regulován, aby gusarikovoy botu - 7 N / cm, pro předškolní - 10 N / cm, chlapec-školní boty - 9-13 N / cm, pro roz školní boty - 8-10 N / cm.

Podrážka je hlavním prvkem dna boty. Podrážka by měla mít optimální vlastnosti, tloušťku, hmotnost a tepelné stínění. Tepelné ochranné vlastnosti plantárních materiálů závisí na jejich tepelné vodivosti. Čím nižší je tepelná vodivost, tím vyšší je jejich tepelná ochrana. Pórovitá pryžová pryskyřice pro tepelnou ochranu je mnohem lepší než kůže a monolitické pryže. Současně s rostoucí vlhkostí prostředí dochází ke zvýšení tepelné ztráty přirozené kůže z vlny (plstěných obuvi) a tepelné stínící vlastnosti pórovité gumy se nemění. To vytváří výhodu použití porézních kaučuků pro chodidla v dětských botách, které mohou poskytnout nejen tepelné ochranné vlastnosti, ale také tloušťku, pružnost a protiskluzové vlastnosti obuvi.

Stélka - vnitřní část boty, která je v kontaktu s kůží chodidla a přispívá k vytvoření komfortního režimu teploty a vlhkosti v prostoru vnitřního prostoru. Musí mít vysokou propustnost pro vzduch a páru. Měl by být vyroben pouze z pravé kůže.

Pata - uměle zvyšuje oblouk nohy, zvyšuje pružnost, chrání pata před modřinami na půdě a také zvyšuje odolnost obuvi proti opotřebení. Když spočítete na nedokončenou nohu (bez paty), velká část zátěže je na zadní straně nohy. Nedostatek pata je povolen pouze v botách pro malé děti (botičky), zatímco dítě nechodí. U bot s patou 2 cm je zatížení rovnoměrně rozloženo mezi přední a dolní část chodidla. U bot s vysokými podpatky, tj. Nad 4 cm, většina zatížení padá na přední stranu chodidla (s výškovou patou 8-10 cm, zatížení přední části nohy je 7krát větší než vzadu). Výška paty: pro děti předškolního věku - 5-10 mm, pro školáky 8-10 let - ne více než 20 mm, pro chlapce 13-17 let - 30 mm, pro dívky 13-17 let až do 40 mm.

Dětská obuv by měla mít spolehlivé a pohodlné uchycení na nohu, aniž by zasahovala do pohybu. Pro tento účel se používají různé druhy upevnění: šněrování, suchý zip, pásy, zip apod. Otevřené boty bez spojovacích prostředků nejsou pro školní boty povolené.

Hmotnost obuvi závisí na použitých materiálech, konstrukci a typu upevnění. Norma hmotnosti obuvi je normalizována.

1.3 Požadavky na kvalitu dětské obuvi

Obuv, stejně jako oblečení, je záležitostí primárního nutkání, která během spotřeby poskytuje nezbytné podmínky pro udržení normálního života lidského těla.

K botám, které vykonávají užitné, ochranné a estetické funkce, jsou uvedeny požadavky jako odolnost a odolnost proti opotřebení, funkční, ergonomické (použitelnost), estetické a technické a ekonomické požadavky.

Funkčnost zahrnuje přizpůsobení obuvi svým základním funkcím. Mělo by spotřebiteli poskytovat pohodlí, snadnost, jednoduchost a rychlost nástupu a odchodu péče a opravy, stabilitu při chůzi.

Dětská obuv by neměla mít komplikovanou sponu, aby dítě mohlo samostatně sejmout boty. Takže výrobci často používají suchý zip (suchý zip), šněrování, zipy, atd. Jsou také používány.

Vnitřní plocha boty by neměla mít vrásky, vrásky, jizvy, vyčnívající krky, jiné nepravidelnosti, které mohou způsobovat nepohodlí při chůzi a poškození chodidla.

Ergonomické požadavky odrážejí shodu návrhu obuvi s následujícími skutečnostmi:

- antropometrická, určující shodu výrobku s velikostí a tvarem lidské nohy;

- hygienické stanovení podmínek životních aktivit a pracovní schopnosti člověka ve vztahu k výrobku a prostředí;

- fyziologické jsou určeny shodou návrhu výrobku, následující možnosti dítěte: výkon, rychlost a energetické schopnosti člověka;

- psychofyziologického určování shody výrobku s rysy fungování smyslových orgánů dětí a dospívajících;

- psychologické, určení shody výrobku s psychologickými vlastnostmi osoby (zejména vnímání, paměť, myšlení).

V souvislosti s vytvořením celní unie mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem dne 23. září 2011 vstoupila v platnost Technická pravidla celní unie. O bezpečnosti výrobků určených pro děti a dospívající. Toto je hlavní a definuje požadavky na kvalitu dětské obuvi:

V obuvi není dovoleno obložení následujících materiálů:

- z umělých a / nebo syntetických materiálů v uzavřené obuvi všech pohlavních věkových skupin;

- z umělých a / nebo syntetických materiálů v otevřených botách pro batolata a boty pro malé děti;

- z textilních materiálů s uložením chemických vláken více než 20% pro batolata a boty pro malé děti;

- z umělé kožešiny a jízdních kol v zimních botách pro batolata.

V botách není povolena vložka následujících materiálů:

- z umělých a / nebo syntetických materiálů v obuvi pro batolata a boty pro malé děti;

- z textilních materiálů s uložením chemických vláken o více než 20% pro batolata a boty pro malé děti.

V obuvi pro batolata jako materiál horní vrstvy nejsou povoleny umělé a (nebo) syntetické materiály s výjimkou letní a jarní-podzimní obuvi s podšívkou z přírodních materiálů.

V botách není dovoleno:

- otevřená patní část pro děti do 3 let;

- Nepevná část paty pro děti ve věku od 3 do 7 let, s výjimkou obuvi určených pro krátkodobé nošení.

Mnoho výrobců nesplňuje požadavky tohoto standardu. Například neexistuje takový požadavek jako otevřená patní část pro děti do 3 let věku.

Obuv musí splňovat požadavky biologické a mechanické bezpečnosti.

Obsah škodlivých chemických látek v obuvi by neměl překročit:

- pro kožešiny - normy v souladu s požadavky chemické bezpečnosti podle tohoto technického předpisu;

- pro kůži - normy stanovené pro boty, oděvy, klobouky a kožené zboží;

- pro textilní materiály - normy v souladu s požadavky chemické bezpečnosti podle tohoto technického předpisu;

- pro chemické a polymerní materiály - normy v souladu s požadavky chemické bezpečnosti.

Stanovení škodlivých látek obsažených v obuvi pro děti do 1 roku, stejně jako domácí a plážové obuvi, rukavic a rukavic, drobné kožené zboží, provádí ve vodném prostředí, v jiných druzích obuvi a kožené galanterie - ve vzduchu. Také v technických předpisech jsou uvedeny požadavky biologické a mechanické bezpečnosti uvedené v tabulce 1.

Tabulka 1 - Požadavky na biologickou a mechanickou bezpečnost obuvi

Název ukazatele, vlastnosti

Normovaná hodnota indikátoru

hmotnost poloviny páru obuvi, g

Od 1 do 3 let pro batolata

hmotnost poloviny páru obuvi, g: každý den;

letní a domácí pružnost, N / cm (N) výška paty, mm

Od 3 do 5 let

hmotnost poloviny páru bot, g:

Flexibilita, N / cm (N) Výška paty, mm

ne více než 11 (100)

Od 5 do 7 let staré školky

hmotnost poloviny páru bot, g:

Flexibilita, N / cm (N) Výška paty, mm

ne více než 11 (100)

Estetické požadavky kladou na výraznost obuvi, racionalitu jejího tvaru, integritu designu a správnou prezentaci. Silueta, plast, proporce, znakové linie, barva a výzdoba by měly zdůrazňovat a vytvářet jednotu složení.

1.4 Vady dětské obuvi

Rozlišujte vady: materiály na horní a spodní části bot; montáž polotovarů; tvarové polotovary na botách; operace připevňování podešví a podpatků; dokončování obuvi; balení, přepravu a skladování obuvi.

Vady materiálů v horní a dolní části boty. Typicky, v průběhu řezání podrážky a jiných materiálů pro horní a spodní boty obtokového vadné místo se zabránilo vysekávání kusy s vadami. Pokud se však jednotlivé díly vyříznou s vadami, pak s následnou vnitřní inspekcí nebo prohlídkou v rámci obchodu budou tyto díly zlikvidovány. Nicméně kvůli různým nehodám se někteří obuv vyrábí s defekty v materiálech nahoře a dole. Stává se tak viditelné defekty obličejové závitem horní kůže po roztažení podrobnosti o horní během lisování předlisků, je narušení povlaku usně vystavených organických rozpouštědel používaných při zkapalňování granitolevyh zády a špicí, které lze identifikovat hlavní umyvadel a póry na břehu linky porézní gumovou podrážkou po mletí, atd.

Nejdůležitější vady materiálu horní a spodní části obuvi, patří: mléčný bar a vorotistost na kůže detail horní, vylučování plášť kůže detail, šlachovité kůže detail horní, díry, škrábance, bezlichiny, sloty, zápichy, knutoviny, skvrny na barevných koženými detaily, zahuštěné a mastná pleť, uzly na horních textilní detaily a odlišnosti Mereya složek barevného odstínu v horní polupare a páry.

Podrobnosti o boty, řez v kůži se takové vady, jako objemové, drobivost, otdushistost, nedodub, deskou a předním povrchem klece otmin, rychle roztrhané nebo roztrhnout podél linií šití předlisku. V případě, že objem, drobivost otdushistost, vorotistosti plantární kůže otočí slabé trhliny a otěr spodku boty, nejsou přístupné, čímž se získá a snadno absorbuje vlhkost.

Vadami částí spodku boty místy křehkost těchto částí, otvory, zápichy, tloušťka různých částí lemu deformace, poškození povrchu podrážky, dřezy, bublin a prohlubní na pryžových podešví.

Závady v sestavě polotovarů. V procesu sestavování polotovarů dochází k závadám v důsledku nedodržení tolerancí pro ohýbání a nesprávného vzájemného uspořádání dílů při jejich uchycení na šicí stroje. Důležitou roli hraje také porušení zavedených norem řádku podrobností.

K této skupině závad patří: nesprávně rozměrová ponožky a slitiny; výška různých hemisfér; nepřesný steh; špatně šité šití a přeskakování stehů; špatně protáhlé, roztrhané a špatně šité podšívka; špatně vyhlazené švy; zbalená čára; slabě nýtované nebo asymetricky rozmístěné bloky a háky; nečisté proříznuté pásy; slabě nebo šikmo připojené jazyky; Zadní pásy zadního středu - vnější nebo vnitřní; Řezání obličeje spojení s ponožkou; dvě úzce vzdálená čára; Nerovná vzdálenost mezi rovnoběžnými čarami a čarami od okrajů částí; šití stehů z okrajů částí, nesprávná perforace děrování v detailech horní části; vrásnění detailů podél čáry atd.

Vady tvarovacích polotovarů. Vady v tvarování polotovarů mají největší vliv na kvalitu hotové obuvi, neboť negativně ovlivňují nejen vnější typ obuvi, ale často také její pohodlí při nošení. Nejčastěji se vyskytují následující defekty při tváření polotovarů: různé délky ponožek, slitin, želv, nárazů, výstřižků, křídel hřbetu v párech; přítomnost měkkých záda a prstů; různé výšky holeně, hřbety v páru; špatné utažení; špatné tvarování obličeje upoutaných bot; hrbolky, vrásky a záhyby horní části boty podél okraje vložky; deformace vrcholu; záhyby na podšívce a podšívku zezadu, atd.

Chyby v činnosti při připojení podešví a podpatků. Chyby v této skupině zahrnují: botu top top je vyšší než okraj; nesprávné odpuštění stopy bot; dav nehtů, šroubů, dřevěných kolíků; nedostatek hřebíků, šroubů a čepů ve stélce; nedodržování pravidel intervalů jediných příznivců mezi sebou a od okrajů stélky; křížení podešví a ran; stopy opakovaného jediného upevnění; špatné uzavření řezu, různé výšky; štěrbiny v patách; vyčnívající nehty v patách; štěrbiny mezi podpatky a chodidly; odchylka chodící plochy paty z vodorovné roviny atd.

Vady konečné úpravy. Poruchy v dokončení obuvi zahrnují: poškození obrobku při procesu frézování a broušení okraje podešví a podpatků; různé šířky okraje podešví; chytání a vlnitost okraje podešví; skvrny a pruhy na povrchu podešví a horní části bot; záhyby a posuny vložky a polosuky; nesprávný výběr šněrování v délce a barvě; fuzzy a asymetrické značení hotové obuvi atd.

Závady v balení, přepravě a skladování obuvi. K určité skupině vad obuvi se vztahuje: mechanická poškození obuvi; deformace obuvi a jejích částí; koroze kovových částí obuvi; tvorba plísní a skvrn uvnitř i vně boty atd.

2. Studium sortimentu a kvality dětské obuvi

2.1 Charakteristika předložených vzorků

Zvažte vzorky, které budou použity pro vyšetření:

Tabulka 2 - Charakteristika předložených vzorků

Název předmětu výzkumu

Komoditní vlastnosti výzkumných objektů

1. Příležitostné boty

useň materiál, s otevřenou přední částí, kozhvolon spodní materiál, barva svrchní materiál kaštanové médium pata, chodidlo lepidlo způsob upevnění, na svršku boty ozdobné šití.

2. Příležitostné boty

horní materiál umělá kůže, s uzavřenou špičkou, barva béžového horního materiálu v kombinaci s hnědým, spodním materiálem - kozhvolon, patní médium, metoda lepidla pro uchycení podešve.

3. Modelové boty na lodi

vrchní materiál umělý semiš, barva vrchního materiálu je tmavě hnědá, spodní polyuretanový materiál, lepicí způsob upevnění, vysoký podpatek, na špičce dekorace ve formě dekorativní spony.

4. Modelové boty

se svrškem z usně, horní materiál barva je černá, spodní materiál je polyurethanové lepidlo způsob upevnění podešev, pata - vysoký sloupec, ozdob na nártu - luk.

5. Jarní podzimní boty

s vrcholem z umělé kůže, barva vrchního materiálu černá, zapínání na zip, spodní polyuretanový materiál, metoda lepidla pro uchycení na podrážku, patka nízká.

6. Nízké boty jaro-podzim

s vrcholem z pravé kůže, barva vrchního materiálu je hnědý, materiál spodní části je kožený kaučuk, metoda lepení pro připevnění, se zúženým špičkou, patka je průměrná.

7. Obuv jaro-podzim

s vrcholem z pravé kůže, barva materiálu vrchní části je tmavě hnědá, materiál spodní části je polyuretan, tvarovací metoda zapínání, patka je střední, dekorace knoflíková dírka.

8. Modelované jarní-podzimní boty

svrškem z kůže, hnědé zip pro šněrování očka, kozhvolon základního materiálu, lepicí upevňovací metoda podrážka, patní médiu (bar) pro holenní kost dva dekorativní kovovou sponou.

9. Obléká každodenní jaro-podzim

svrškem z horní syntetická kůže materiálu černé, neporézní pryžová podešev, lepidlo způsob montáže je jediným, pata je nízká, na zadní straně ozdob ve formě tlačítek, spona ve formě šněrování očka na.

10. Příležitostné zimní boty

Umělé kůže jako topení používají umělé kožešiny materiál barevný světle zelená horní, dolní materiál polyuretanové lepidlo metoda jediným upevňovací spona „zipu“ nízké patu.

11. zimní boty zimní boty

z usně, jako izolace používá kožešina merino ovce spona „zipu“ špička část typu „kachního nos“ svrchní materiál černá, kozhvolon základního materiálu, lepidla metodou jediný upevňovací paty - sloupec vysoko na bertsami dekorativní kovová přezka.

12. Polobotky každodenní jaro-podzim

s horní části umělé kůže, černá barva svrchní materiál v kombinaci s hnědou na holeni vložku z textilního materiálu, základního materiálu kozhvolon, lepicí připevňovací metoda podrážka, paty - prostřední sloupec.

13. Jaro-podzimní boty

svrškem z umělé semiše, barva černá vrchní materiál, neporézní podešví z kaučuku, lepicí montážní metoda je jediným, vysoký podpatek, na horní straně vrcholy dekorace - ozdobnými knoflíky, zip „blesk“.

14. Jarní podzimní boty

useň materiál, kaštanová, spodní neporézní materiál pryž, lepidla způsob upevnění podešev, pata - sloupec, vysoká, zavírací „zip“ na přední straně boty má pás s kovovou ozdobnou sponou.

15. Neformální zimní boty

s kombinovaným horní, spodní část předlisku je vyrobena z pravé kůže svrškem - koženky, horní materiálu šedé barvy, jako ohřívač používá umělé základního materiálu kožešiny kozhvolon, lepicí metoda jediné upevnění, nízká pata spona „zip“ na straně boot topy dekorativní steh.

16.Používá každodenní zimu

se svrškem z kůže, barva černá vrchní materiál, jako izolační používá umělé kožešiny, spodní materiál - neporézní kaučuku, lepicí upevnění jediného způsobu, průměr pata v zadní oblasti vnějšího pásu má šněrování.

17. Denní zimní boty

s kombinovaným horní, spodní část předlisku je vyrobena z pravé kůže svrškem z umělé kůže, barva svrchní materiál kaštanové, jako izolace používané umělé kožešiny, spodní materiál - neporézní kaučuk, lepidla metoda jediný připojovací průměr patní spona „zip“ na spodní části je přezka s dekorativním kovem.

2.2 Fyzikální metody vyšetřování

Za účelem určení hodnot, které charakterizují určité ukazatele kvality určitého výrobku, jsou zpravidla používány některé metody pro tyto účely. Tyto metody jsou rozděleny do následujících tří skupin. Kritériem pro oddělení metod je způsob získávání informací.

První skupina zahrnuje takové metody, které používají objektivní metody měření, které zahrnují metody výpočtu, registrace a měření.

Druhá skupina obvykle odkazuje na takové metody, které předpokládají použití takových metod hodnocení, které se běžně nazývají heuristické. Taková kategorie metod může zahrnovat sociologické, odborné a organoleptické metody.

Jako třetí skupina je obvyklé zvážit takové metody, které se používají k hodnocení kvalitativních ukazatelů, které jsou statistické.

Základem metody měření je informace, pro kterou je použita měřicí technika. Jako hlavní výhodu metody měření je možné objektivizovat. Na základě této metody je možné získat číselné hodnoty, které jsou velmi snadno reprodukovatelné. Tyto hodnoty představují vlastnosti a ukazatele kvality, které mohou být vyjádřeny v určitých specifických měrných jednotkách, které zahrnují novétony, litry, gramy atd. Jako nevýhody, které jsou pro tuto metodu relevantní, lze mluvit o složitosti a trvání určitých měření. Také v řadě případů je pro provedení studie nutné zničit vzorky odebrané k vyšetření. Mezi hlavní odrůdy zvažované metody patří takové metody jako biologické, chemické, fyzikální a také mechanické.

Jako mechanické metody můžete specifikovat metody dynamometrie, relaxometrie, metody, které přispívají k určení nárazové pevnosti, tvrdosti, flexibility a dalších parametrů. Tyto metody v praxi založené na komoditách často nalézají svou aplikaci. V důsledku použití těchto metod je možné určit různé formy projevů určitých vlastností zboží a materiálů, které se nazývají deformace-prognostické. Tato kategorie odpovídá takovým vlastnostem, na jejichž základě je určena jakost jakéhokoli produktu. Když se měří ukazatele charakterizující mechanické vlastnosti, tento postup zpravidla vede k tomu, že vzorek je vystaven zničení.

Nejpočetnějšími jsou fyzické metody. Tato kategorie metod se používá k určení různých fyzikálních vlastností zboží. Jsou to vlastnosti jako tepelné, optické, elektrické, konstrukční a jiné.

Když se měří fyzikální vlastnosti, tento postup vychází ze způsobu, jakým se testovací metoda aplikuje v jednom nebo v jiném případě, a to buď destrukcí vzorku nebo bez zničení.

Chemické metody se používají k získání kvantitativního nebo kvalitativního popisu určitých vlastností zboží. Mezi těmito vlastnostmi lze identifikovat například strukturu, reakci vzorku a vliv prostředí nebo vliv určitých činidel. V praxi komoditního výzkumu se používají takové metody jako metoda fyzikální, koloidní, organické a anorganické chemie apod.

Použití biologických metod je nezbytné pro poskytnutí kvalitativního a kvantitativního popisu biochemických, biologických a mikrobiologických vlastností některých výrobků pocházejících z organického původu. Cílem aplikace biologických metod je stanovení jejich odolnosti vůči působení prostředí, hmyzu a mikroorganismů na produkty.

Použití registrační metody je způsobeno tím, že se používají informace, které se získávají počítáním počtu různých nákladů, objektů, událostí nebo událostí.

Jako základ výpočtové metody je považován proces, který poskytuje získání potřebných informací výpočty. Výpočet ukazatelů kvality vychází z matematických modulů nebo vzorců založených na parametrech, které jsou založeny na jiných metodách. Například to může být metoda měření nebo parametry lze získat na základě empirických a teoretických závislostí.

Základem organoleptické metody je použití informací získaných pomocí lidských smyslů. To zahrnuje chuť, dotek, vůni, sluch a zrak. Zde je také třeba využít příležitostí, které některé technické prostředky poskytují, které zvyšují schopnost vyřešit lidské smysly. Zde fungují mechanismy jako mikrofony a smyčky.

Při použití organoleptické metody jsou orgány lidských pocitů příjemci těchto nebo jiných pocitů. Stanovení hodnot ukazatelů kvality se provádí analýzou pocitů, ke kterým dochází. Při použití organoleptické metody se přihlíží k intenzitě a také k potřebě těchto nebo jiných pocitů v procesu hodnocení kvality konkrétního produktu. V tomto případě úroveň přesnosti hodnot ukazatelů kvality závisí na tom, které kvalifikace a schopnosti jsou k dispozici těm odborníkům, kteří jsou pověřeni hodnocením.

S pomocí organoleptické metody se zpravidla ukazatele vyhodnocují s použitím skóre, tj. používá se stupnice vhodnosti.

V řadě případů, před vyhodnocením daného ukazatele za použití skóre, se provádí kvalitativní popis závažnosti tohoto indikátoru, tj. měří se z měřítka, kterým je stanovena intenzita.

Jako výhody, které má organoleptická metoda, lze vyjádřit svou jednoduchost a dostupnost. Je také třeba poznamenat, že tato metoda je nezbytná při hodnocení takových ukazatelů, jako je chuť, vzhled, vůně. Jako nedostatek výše uvedených skutečností lze vyvodit, že hodnocení je subjektivní.

Jako zdroj informací při používání odborník metodu obhajuje intuici a poučení, které odpovídají skupině odborníků. Tato metoda najde své uplatnění v případech, kdy za účelem určení hodnoty komplexní nebo jednotku výkonu, nebo řešit jiné problémy, je nemožné nebo obtížné používat objektivní metody, mezi které patří, například, zahrnují způsob měření.

Rozsah, v němž je hodnocení výsledků při uplatňování metody odborníků spolehlivé, závisí na odbornosti a kompetenci odborníků a také na účinnosti práce komise odborníků.

Spravedlnost expertů zpravidla zahrnuje dvě skupiny - pracovní a odborné. Úkolem skupiny odborníků je provádět přímo proces vzájemného hodnocení. Pracovní skupina musí provést organizační a technickou práci odborné komise. Tyto práce jsou postupy pro odeslání, distribuci a shromažďování dotazníku a pracovní skupina analyzuje a zpracovává hodnocení odborníků.

Skupina odborníků zahrnuje zpravidla vysoce kvalifikované odborníky, kteří mají zvláštní znalosti v oboru, který se zabývá tvorbou a provozem produktu, který hodnotí. Technologové, návrháři, projektanti, komoditní experti atd. Se mohou připojit ke skupině odborníků. Rovněž je třeba říci, že skupina může zahrnovat specialisty, kteří vykonávají svou pracovní činnost samostatně nebo v různých organizacích. Nicméně, aby se zabránilo předpojatému posouzení, neměli by se povolit odborníci, aby vstoupili do expertních skupin, které mají co do činění s procesy tvorby a výroby produktů, které mají hodnotit. Počet odborníků, kteří mají být ve skupině, závisí na přesnosti průměrných odhadů. V případě osobního rozhovoru a otevřené diskuse může skupina sestávat z několika odborníků, kteří se pohybují od sedmi do dvaceti.

Použití metody "provize" je přiměřené, pokud je zboží certifikováno, nebo když je mezi podanými vzorky vybrán nejlepší vzorky, avšak konzistence hodnocení odborníků je na nepřijatelně nízké úrovni. Může být považováno za rozhodnutí přijaté v případě, že bylo hlasováno o méně než 2/3 celkového počtu hlasů skupiny odborníků.

Na základě metody určování skóre jsou rozděleny na ty, které jsou určeny odborníky přímo k těm, které jsou důsledkem formalizace procesu hodnocení. Existují takové metody formalizace jako experimentální a heuristické.

Následující metoda se nazývá sociologická. Spočívá v tom, že ukazatele jsou stanoveny na základě shromáždění a analýzy názorů, které patří široké škále potenciálních nebo skutečných kupujících určitého produktu. Shromažďovat názory spotřebitelské komunity může být různými způsoby. Může se jednat o ústní průzkum, vyplnění speciálně navržených dotazníků, speciálních výstav, prodeje, konference nebo aukce. Rozsah, v jakém bude tato metoda účinná, je přímo závislá na tom, jakou úroveň organizace se používá a jakým způsobem se shromažďované informace zpracovávají. Komoditní praxe má široké uplatnění v sociologických metodách.

Dále budeme zvažovat statistické metody, na jejichž základě budou vyhodnocovány ukazatele kvality. Při výrobě zboží je na něm velký počet náhodných faktorů. V tomto ohledu jsou rozptýleny číselné hodnoty, které charakterizují kvalitu výrobku. Abyste je mohli vyhodnotit, musíte použít statistiky aplikací. Statistické metody umožňují určit, jaká průměrná hodnota odpovídá ukazatelům kvality a jaké jsou jejich intervaly rozložení a mezní hodnoty spolehlivosti, a také od jakých zákonů jsou ukazatele kvality výrobků distribuovány. Rovněž se používají statistické metody k určení korelačních koeficientů, které existují mezi dvěma různými ukazateli kvality. Tyto koeficienty jsou určeny k určení pravděpodobnosti vztahu mezi oběma ukazateli kvality. Kromě toho, co bylo řečeno, na základě statistických metod je studium parametrů závislosti určitého indikátoru kvality na jiných ukazatelích nebo jakýchkoli číselných hodnot určitých faktorů, které ovlivňují index kvality, který se zkoumá.

Dále zvažte metody analýzy sortimentu.

2.3 Metody analýzy sortimentu

V rámci této podpoložky budeme zvažovat metody analýzy sortimentu, které jsou nejúčinnější.

Zvažujeme analýzu ABC-XYZ.

Základem analýzy ABC je zákon Pareto. Jako hlavní ustanovení tohoto zákona je zvažována základní hodnota, která odpovídá poměru 80/20. Pokud použijete toto ustanovení pro účely sestavení sortimentu v místě prodeje, předpokládá se, že 80% příjmů přináší 20% zboží. Zbylých 20% tedy přichází do organizace prostřednictvím prodeje zbývajících 80% zboží. V důsledku provádění analýzy ABC-XYZ rozumíme definici těch 20% zboží, které jsou nejvýnosnější.

K provedení analýzy ABC je třeba identifikovat následující faktory - předmět analýzy a kritérium analýzy. Za účelem analýzy sortimentu skladu jako předmětu můžete uvažovat o skupinách zboží, kategoriích zboží, komoditních předmětů nebo určitých značkách, které jsou prodávány v obchodě. Objekty mohou být také dodavateli určitých produktů. Jako kritéria pro analýzu můžete vzít hodnotu prodeje, mohou to být jak přímé zisky z zboží, tak obrat.