Odkud pocházejí banány? Jaké výrobky a zboží přinášíme z Afriky?

Odkud pocházejí banány? Jaké výrobky a zboží přinášíme z Afriky?

90 procent banánů přivezených do Ruska pochází z Ekvádoru, kde ruští podnikatelé koupili asi 50 procent banánových plantáží.

Africký v Rusku obvykle import 20-30% káva, celkový objem dovozu kávy, 20% ananas, fíky (20-30%) a exotická dřeva (mahagon) a zvířat (krokodýlí kůže, maso krokodýlí kůže hady).

Většina banánů prodávaných v Rusku pochází z jižní Ameriky, z Ekvádoru. Nějak v televizi, dokonce i přesun, byl o tom, jak tento proces jde, od sklizně a konce dodávky do obchodu někde ve vnitrozemí Ruska. Pokud vezmeme v úvahu počet ekvádorských banány ve vztahu k ostatním, pak je někde 80 až 20. Nicméně hlavní africké výrobky dodávané na domácím trhu je stále yavlyayuts káva, ovoce, citrusové plody, olivový olej, mořské plody, víno. Převážná část tohoto Ruska obdržela z Tuniska. Dodávky produktů z jiných afrických zemí jsou tak slabé, že nejsou uvedeny ani v oficiálně zveřejněných importních tabulkách.

banány pocházejí nejen z Afriky, ale také z Izraele a dalších teplých zemí, nebojte se, jíst s potěšením

Banány nejsou z Afriky přivezeny do Ruska, to je jisté, v podstatě je to jižní Amerika (Chile, Ekvádor).

Skutečnost, že v zemi přivedl k nám sladké banány, začít přemýšlet v tom okamžiku, když vidíte, ceny v obchodech pro daný produkt, pro mě osobně v tuto chvíli začínají muka pochybnosti, a Slunce bylo v pořádku s tímto produktem.

Takže banány mohou být bezpečně jíst a ani nemyslet na možnost přenosu viru. Ale káva v naší zemi dostává z Afriky, kde asi 20% z celkového objemu, jakož i na našem trhu najdete ananasy a fíky, které jsou dováženy z Afriky, citrusové plody, olivový olej.

Ebola virus vyděsil každého a banány se staly obzvláště nebezpečným produktem, nikdo nechce trpět strašlivým africkým neštěstí. Nyní můžete začít přemýšlet o tom, jaké produkty a jaký druh pultu jeme.

Ale s banány podnikání je snazší, než budou uvedena do Ruska, které nejsou z Afriky, jíme banány Ecuador, které jsou dováženy z Latinské Ameriky, ve státě Ekvádor.

Banány v ruských obchodech proto mohou bezpečně jíst bez strachu z viru. K tomu máme dobré zdravotnické služby a nikdo neztrácí kontaminovaný výrobek.

Z Afriky nesou pomeranče, mimochodem, o tom jen velmi málo lidí ví, takže byste měli dávat pozor na citrusů a jablek v klidu a jíst banány, jako jsou a budou jíst.

Odkud pocházejí banány?

Banány - toto je nejpopulárnější ovocí na světě a v Rusku již dávno přestalo být exotické. Jsou banány rostoucí v Rusku, odpověď je zřejmá - ne. Vyrůstají banány tisíce kilometrů od Ruska, nicméně jsou vždy na prodej a jsou dokonce levnější než některé domácí ovoce. Odkud pocházejí banány, jejichž poptávka je vždy zaručena?

Je třeba poznamenat, že zásoby banánů nejsou tak stabilní, jak se mohou zdát, a důvodem je sezónnost a objemy dodávek, které se neustále mění. Ale spotřebitel z toho prakticky nevšimne, protože má možnost jíst banány po celý rok kvůli zvláštním podmínkám přepravy a skladování. Jediným ukazatelem nestability jsou ceny, které během sezóny klesají av zimním období prudce stoupají.

Pro dnešek jsou tři vůdci banánových zásob, které tomuto trhu dodávají toto ovoce. Jedná se o export Naushie, JFC (Bonanza) a Xinfeng Tianye zemědělství Development Co, Ltd Zkušenosti těchto dodavatelů a množství dodávek vytvářejí na trhu s banány vážnou hospodářskou soutěž.

Banány jsou v současné době dodávány do Ruska z Kostariky, Filipín, Kolumbie a Ekvádoru, neboť dodávky ovoce z těchto zemí jsou ekonomicky nejvýhodnější. Každý dodavatel navrhuje koupit banány podle vlastních podmínek. Například indická firma Naushie Exports prodává banány mnoho krabic v roce 1540 nejméně, a čínská společnost Xinfeng Tianye zemědělství Development Co., Ltd dodává čerstvé ovocné dávek každého alespoň 25 tun.

Výše uvedení dodavatelé jsou časově ověřeni a v současné době jsou nejspolehlivější. Existuje však alternativa. Existuje několik amerických a irských společností, které mohou teoreticky dodávat banány do Ruska, ačkoli jejich služby ještě nejsou využívány kvůli vysokým nákladům.

Zajímalo by mě, proč navzdory skutečnosti, že banány rostou, jsou levnější než jablka, které stále rostou na našich pozemcích?
Banány jsou jednodušší a levnější, aby růst, aby mohly nést skrz podlahu planety z Afriky, platit zvyky a dalších nákladů a zisku zprostředkovatelů? Zajímavé odpadky. Přestože příští rok se situace může změnit, naši zemědělci poroste více jablek a pak budeme žít, připravíme jam z jablek obchodu. A polské jablka pokryté voskem, vědomě zakázané od nás, že v nich jenom není přítomen. Naše vůle bude užitečnější, nebudou se třepat s gutalinem!

Banány mohou být také voskované pro krásu, takže se zde netříkejte o jablka.

Odkud pocházejí banány? Odkud pocházejí banány z Ruska?

Banana již dlouho nebyla považována za exotickou na stůl obyvatel Ruska. Může být zakoupen v jakémkoli obchodě s ovocem a zeleninou. Stalo se tak známým ovocem, že jen málo lidí se již ptá: odkud pocházejí banány a jak se dostali do naší země?

Co je to banán?

Banán, jakkoli to zní, je považován za trávu, ne za strom. To se řadí po druhém ve velikosti po bambusu mezi všechny existující bylinky. Toto je poměrně oblíbené ovoce, které se rozšířilo po celém světě. Existuje obrovské množství odrůd, na kterých závisí tvar a velikost banánů. Obecně má podlouhlý válcový tvar o délce 3 až 40 cm a tloušťce 2 až 4 cm. Všechny odrůdy jsou rozděleny do tří skupin:

 1. Krmivo - nízkokvalitní odrůdy, rostou v nenápadných podmínkách a jdou na krmení dobytka.
 2. Jídelna - větší ovoce, může dosáhnout délky až 50 cm. Stoupají, smažou a vyrábějí z nich žetony. Takové banány jsou zřídka vyváženy.
 3. Dezert - žlutý nebo zelený, rovný a plošný, až 35 cm dlouhý. Jsou to dezertní banány, které vidíme na regálech obchodů.

Historie vzhledu v Rusku

V naší zemi po dlouhou dobu nevěděl, co banán. Poprvé SSSR koupil v roce 1938 velkou dávku banánů. V té době málo lidí podezření na počátek světové války a úspěšně dokončené industrializace umožnilo využít část výtěžku v měně na nákup exotického zboží. Do konce roku 1939 se toto ovoce prodávalo téměř ve všech metropolích a později se objevovalo i v dalších oblastech SSSR.

Hromadné nákupy začaly kolem roku 1950. V té době se ekonomika země po dlouhé válce téměř zotavila a rekordní ekonomický růst poprvé od roku 1945 zaznamenal. Nejdůležitější však je, že ve sféře vlivu byly země, ve kterých tyto banány rostou. Většina obyvatel SSSR neměla představu o tom, kde jsou banány přivezeny do Ruska. V té době byla hlavním dodavatelem Čína a Vietnam. Později byla nahrazena Latinskou Amerikou a v roce 1970 již Ekvádor zásoboval asi 9 tisíc tun banánů.

Související videa

Odkud pocházejí banány?

V Rusku je banán, stejně jako předtím, zásobován Ekvádorem - asi 1 milion tun ročně. V této zemi je ideální klima pro pěstování banánů a počet plantáží je prostě mimo rozsah. Některé z nich byly již koupeny našimi ruskými podnikateli, kteří dodávají své výrobky Rusku. Přinášejí banány do Ruska zelenou, pak projdou procesem zplyňování a dostanou se na pult již žlutou. Náklady na pěstované banány jsou nízké, takže Ekvádor vede mezi dodavateli. Následuje Čína a Turecko.

Jak užitečný je banán

Vzhledem k vysoké nutriční hodnotě se banán vztahuje na vysoce kalorické pokrmy, ale zároveň je považován za plod. Obsahuje velké množství enzymů, stejně jako kyselinu jablečnou. V komplexu zlepšují trávení. Banán je bohatý na vitamín C, i když má chuť zcela kyselou. Kyselina askorbová je silný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí těla. Vitamín A je nezbytný pro dobré vidění, normální srdeční funkce a vitamíny B jsou zodpovědné za stav kůže, vlasů a nehtů. Z tohoto důvodu je banán často včleněn do vlasových masek, dává vlasům lesk a zabraňuje rozštěpení konců. Pravděpodobně proto mají inteligentní ženy "země banánů", odkud jsou banány přivezeny do Ruska.

Hořčík a draslík, součást tohoto známého ovoce pro nás, pomáhají práci srdce, jater a mozku. Pokud kombinujete sportovní životní styl a aktivně se zapojíte do stravy banánů, můžete snadno vytvořit svalovou hmotu. Navíc je schopen zvýšit sexuální aktivitu nejen u mužů, ale také u žen. V Ekvádoru, kde jsou banány přivezeny do Ruska, obyvatelé ji denně používají a připravují z něho různé nádobí.

Banány rostou v Rusku?

V naší zemi se banány nacházejí nejen v botanických zahradách. Trochu na jih od města Soči, nejvíce severní banán odrůdy Basio roste, nebo se také nazývá japonský. Má jedlé plody červené barvy, ale bohužel v našich drsných podmínkách nezrají. Zimou, zelené trávy umírá, a na jaře růstových bodů, aby se aktivně rostou nové, až 2,5 m, šířce 60 cm. Je třeba také poznamenat, že v posledních několika letech, několik druhů banánů začaly růst na jižním pobřeží poloostrova Krym. Možná, že v budoucnu bude dodavatelem nejen Ekvádor, kde jsou banány přivezeny do Ruska, ale také Krym?

Banánové pokrmy

Toto exotické ovoce se ukázalo, že se jedí nejen v čerstvé formě. V zemích, kde jsou banány přivezeny do Ruska, to je smažené, pečené a sušené. Kromě toho byla pro sladkou chuť připsána dezertním produktům, takže banán je přidán do cukrářských výrobků a podává se zmrzlinou. V Latinské Americe, kusy smaženého banánu - je to známá příloha. Ve Venezuele je národní pokrm považován za yo-yo - měkký sýr, který je upevněn dřevěnou tyčinkou mezi praženými plátky banánů. A obyvatelé Filipín se připravují z banánů kečupu s přidáním různých koření.

Import-export: banány

Banány jsou nejoblíbenějším ovocím na světě. Z toho je zřejmé, že poptávka po vašem zboží je zaručena, ale jak převést zelené ovoce na palmu do chutné nabídky pro spotřebitele?

Trh

Diskuse o stabilitě podnikání "banány" není nutná. Sezónnost a neustále se měnící objem dodávek konkurentů vykonává svou práci. 6 měsíců v roce je trh s ovocem plný sezónních lahůdek a banán jde do pozadí. Ale s nástupem chladného počasí a až do začátku léta mají dodavatelé příležitost vykompenzovat ztráty, protože v tomto ročním období se banán stává téměř jediným ovocem širokého spotřebitele. Proto od prosince dojde k prudkému růstu cen pro banány a během jednoho týdne se ceny ovoce mohou lišit v rozmezí 20-30%. Trh poptávky se však neustále zvyšuje a každý rok přidává 5%.

Jak pro hráče na ruském trhu, ale v dnešní době existují tři vedoucí podílejí na dodávkách po dlouhou dobu, a měl čas chytit dominantního postavení, to JFC (Bonanza), Banex Group (Prima Donna) a Thunder (řetězec supermarketů „Magnit“). Jejich zkušenosti a množství dodávek vyvolávají v banánovém trhu značnou konkurenci.

V průměru experti říkají, že „přivést“ kontejner milovanou ovoce, s přihlédnutím k nákupu zelené „suroviny“, jeho dopravu a komunikace do stavu konečného výrobku, v hodnotě asi $ 20,000, vydělávat o $ 30,000. Ale rizika „žádný prodej“ docela vysoká, protože načasování odhadovaného počtu prstů na jedné ruce.

Dodavatelé

K dnešnímu dni činí 90% celosvětového prodeje banánů pouze 5 společností: americká: Chiquita, Dole; Del Monte - Chilean, Fyffes - irský a Noboa (nebo "Bonita") - Ekvádor. Přeprava do Ruska z většiny těchto zemí bude však příliš nákladná, což samozřejmě ovlivní hodnotu zboží, proto je smysluplné hledat geograficky nejbližší producenty. Nejvýhodnější pro spolupráci z tohoto hlediska jsou dodavatelé z Číny a Indie. Vedoucími subjekty z hlediska počtu dovážených výrobků do Ruska jsou Kostarika, Filipíny, Kolumbie a Ekvádor.

Indická společnost Naushie Vývoz nabídek ke koupi banány minimální spoustu krabic v roce 1540 v hodnotě $ 3 za krabici (asi 13,5 kg), tj minimální výše objednávky by měl být 4620 $, to je upravena pro rychlostí asi 150 tisíc rublů.

Čínský výrobce Xinfeng Tianye Zemědělství Development Co, Ltd Dodává čerstvé banány v minimálním množství 25 tun za cenu jedné tony $ 300 - $ 500. Proto je minimální částka objednávky 10 000 USD (přibližně 320000 rublů).

Jak kontaktovat?

Pro komunikaci s dodavateli existují specializované internetové portály. Jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších je portál alibaba.com. Snadno použitelnou navigací můžete na webu vybrat požadovanou kategorii produktů, pak samotný produkt, zvážit nabídky prodejců a kontaktovat je zde. Dodavatelé navíc zveřejňují své údaje: firemní adresy, telefonní čísla, takže můžete přímo kontaktovat.

Pořadí uspořádání, v tomto případě již definujete přímo u dodavatele.

Dokumenty

Pro podnikání spojené s dovozem zboží do Ruska je optimální výrobní a organizační forma LLC. Proto než se obrátíte na dodavatele, musíte se právně zaregistrovat. Činnost dovozu zeleniny, ovoce a potravinářských výrobků podle právních předpisů Ruské federace a Seznam licenčního dováženého zboží nepodléhá licencování.

Ovoce dovážené do země podléhají povinnému prohlášení a osvědčení v souladu s vyhláškou vlády Ruské federace č. 982 ze dne 1. prosince 2009. Prohlášení potvrzuje shodu dovezeného zboží s požadovanými státními normami a certifikát - dodržování požadovaných bezpečnostních norem.

Budete muset obdržet prohlášení při každém importu zboží. Toto prohlášení je vydáno pouze rezidentům Ruské federace, a proto žadatelem o prohlášení může být buď ruský výrobce, nebo ruský zástupce zahraničního dodavatele, který je oficiálně registrován na území Ruské federace, nebo dovozce nebo prodejce registrovaný v zemi.

Náklady na získání prohlášení o shodě v průměru činí 15 000 rublů. Náklady na certifikaci pro každou lotu budou asi 7500 rublů.

Je důležité poznamenat, že objemy dodávaného produktu nejsou omezeny na legislativu Ruské federace.

Clo a daně

Zboží dovážené do země, s přihlédnutím k nákladům na jeho dodání na hranici Ruské federace, podléhá clu ve výši 20%. Kromě toho se na hodnotu zboží + clo uplatňuje daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 18%.

Obchodní činnost zavazuje podnikatele provádět tyto platby daní: daň z příjmu ve výši 20% z příjmů, rozdíl DPH, zavedení pojišťoven na penzijní fond, fond sociálního zabezpečení z Ruské federace a povinného zdravotního pojištění ve výši 34% daně z příjmů fyzických osob ve výši 13%.

Doprava

Pro dopravu a logistiku trvá průměrně 4-5 měsíců. Banány jsou zpravidla odesílány z producentské země po moři do chladničky na lodi. Náklady na takovou dopravu, například z Číny do přístavu Petrohrad, činí až 4 000 dolarů za kontejner na 20 stop a až na 6000 dolarů 40 stopových kontejnerů. Časem tato doprava trvá 30-45 dní.

Logistická doprava po železnici je dalším stupněm dopravy. V závislosti na vzdálenosti města určení od přístavu se náklady na dodávku pro kontejner o rozměrech 20 metrů pohybují od 50 do 110 tisíc rublů a 40 stop od 70 do 200 tisíc rublů.

Specificita

Ironií je, že banány zrají nikoli na palmu, což by bylo logické, ale už na skladě. Proces je následující: banány jsou z palmů roztrženy s velkými svazky (50-150 ovoce) 4 měsíce po vzhledu ovoce. V té době jsou stále docela zelené a jedna svazek váží asi 80-90 kg. Poté jsou vypláchnuty, rozděleny do malých svazků, které jsme zvyklí vidět v supermarketech a vybráni na základě "co vypadá lépe než ostatní" a vyhazují ty ovoce, které mají skvrny. Pak jsou baleny v krabicích z lepenky o hmotnosti 18 kg a distribuovány po celém světě v chladicích jednotkách.

Přeprava zboží je jednou z nejdůležitějších etap, neboť v tomto období existuje vysoké riziko, že se zboží může zhoršit.

Aby se předešlo předčasnému zrání, banány jsou přepravovány v úložištích chladírenských nádob s teplotou udržovanou na 14 ° C. Na pláži je zboží také nezralé. Zde je důležité zachovat stejné podmínky pro ovoce, ve kterém byly doručeny do místa příjezdu. Do výtěžku přicházejí již speciální nádoby s lednicemi, ve kterých by banány měly být dodány do skladu ve stejném teplotním prostředí při teplotě 14 - 14,5 ° C. Hlavní věc v této fázi je co nejdříve doručit destinace, aby se zamezilo zbytečným ztrátám.

Nedodržení teplotního režimu dokonce o několik stupňů vyžaduje vzhled a šíření různých chorob v ovoci, takže důležitost tohoto aspektu by neměla být podceňována. Skladování například v podmínkách s teplotou pod doporučenými 14 stupni znamená úmrtí jednotlivých buněk, což vede ke zčernutí ovoce. Tento proces dává ovoce není komoditní pohled.

Jak můžete vyrobit banány? Zrání banánů se dosáhne umělým použitím ethylenu, který je přiváděn do zásobní komory z válců. Koncentrace ethylenu v komoře by měla být 1 m3 ethylenu na 1000 m3 vzduchu. Mnoho etylenových systémů dodává ovocím automaticky do 24 hodin. Plyn by měl proudit do ovocných plodů během 24 hodin, aby účinně ovlivnil ovoce, takže pokud nemáte automatický systém krmení, věnujte pozornost skutečnosti, že komory jsou utěsněny.

Můžete uskladnit již zrající ovoce ve stejné komoře a udržovat teplotu a vlhkost. Mimochodem, o vlhkosti. Při zrání banánů by měla být relativní vlhkost v komoře vysoká, protože plody, které zrají v prostředí s nedostatečnou vlhkostí, jsou zranitelnější vůči poškození.

Pojištění

Podle článku 27 federálního zákona "o státní regulaci zahraniční obchodní činnosti" se pojištění obchodních rizik s účastí na zahraničních obchodních vztazích země provádí dobrovolně na základě pojistných smluv s ruskými nebo zahraničními pojišťovnami.

Implementace

Pro uvádění banánů na trh je nejlepší možností spolupráce s velkými supermarkety a obchody s potravinami. Ale zde jsou některé nuance. Pokud se zabýváte dodávkami zboží do supermarketů, je vaším úkolem pouze organizace přepravy zboží do místa dodání do skladu v obchodě. To znamená, že nejtěžší etapa, na které banány dozrávají, se netýká vás, protože některé velké supermarkety již mají zařízení pro vhodné skladování.

Můžete také zorganizovat sklad ovoce pro prodej pozemků v maloobchodních prodejnách - malých obchodech a trzích. Tato volba vyžaduje, abyste měli plnohodnotné technické vybavení - od chladírenských kontejnerů až po chladicí komory.

V tomto případě je třeba vzít v úvahu, že jak velcí, tak malí maloobchodníci dávají přednost cenové kvalitě. Soutěž je poměrně vysoká, a to i přesto, že zboží je nutné prodat velmi rychle. Proto s malým rozdílem v ceně bude nejpravděpodobnějším produktem produkt vyšší kvality, a to i za vysokou cenu.

Zařízení

Jak již bylo uvedeno výše, banány ze země původu jsou dodávány v skladech chlazených lodí. Vlastní takové, zejména v počáteční fázi, není absolutně nutné. Všichni mají dopravní společnosti. V této fázi přepravy budete potřebovat malé kontejnery, ve kterých bude zboží baleno. U banánů existují speciální úpravy, které berou v úvahu specifika přepravy. Takový výrobek nabízí výrobce víceotáčkových plastových kontejnerů, společnost UTZ. Objem každé nádoby je 20 litrů.

Další etapou přepravy je přeprava banánů po železnici v chladírenských kontejnerech z přístavu do města, ve kterém je sklad umístěn. Kontejnery lze pronajmout, včetně přepravních společností, ale existuje možnost a získání vlastních. Ve velikosti jsou chladicí kontejnery tří typů: 20, 40 a 45 stop, s objemem 28-30, 66-69 a 76-86 krychlových metrů. Cenový rozsah, v závislosti na velikosti, začíná od 210000 rublů (společnost "Refcontainer").

Vybavení plynové komory potřebným vybavením je:

 • chladicí zařízení (kompresorová jednotka, chladiče vzduchu a kondenzátory);
 • termosky komory zplyňování banánů (stropní a dveřní stěny);
 • ventilační systém;
 • systém napájení ethylenu;
 • zvlhčovací systém;
 • Procesor řízení dávkování a dálkový monitorovací a řídící systém

Hlavními dodavateli takového zařízení pro Rusko jsou chladící společnosti FABS a skupina společností Everest.

Přibližná cena zařízení závisí na velikosti vyráběného fotoaparátu.

Cena sendvičového panelu (tloušťka 60 mm) činí 5 500 eur; na nákup chladničky-topné jednotky bude až 17.000 eur; systém nuceného větrání bude stát 1100 - 2200 eur; generátor ethylenu (s koncentrátem) - přibližně 1700; náklady na zvlhčovač vzduchu v komoře, 5 l / h. To je od 3000 do 6000.

ovládací desku kamery je v průměru 900 - 1050 euro sekčních vrat izolační vzduchotěsné 2,8 x 2,6 m - 2600 - (. Montážní sada, beton, kov, atd.), 5200 eur, další materiály budou trvat až 2500.

Při zohlednění montážních prací se cena hotové kamery pohybuje od 35 000 do 37 000 eur. Existuje také praxe objednávání plynových komor "na klíč".

Ilkevich Darya
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

8 zemí, které krmit Rusko

Rusko nemůže zajistit zeleninu a ovoce - ne novinky. Je smutné, že se situace z roka na rok zhoršuje. Je-li zelenina stále tolerantní: dovoz činí asi 20% trhu, dovezené ovoce jsou podle různých odhadů až dvě třetiny ruského trhu, které pevně dominují. Takže v posledních letech se objem spotřeby čerstvého ovoce v Rusku zvýšil ze 40 na 70 kg ročně na osobu. A objem dovozu pro některé kategorie se zvýšil až na 60%. Ruský trh se zeleninou a ovocem roste o 10-15% ročně, to je pouze všechny bonusy z tohoto přírůstku, které domácí farmář nezíská. Podle ministerstva zemědělství, od roku 2005, produkce zeleniny a ovoce v Rusku zůstala téměř nezměněna, a v roce 2010 to padlo: sucho.

Kdo je na vině? Nejedná se o spotřebitele, který by chtěl jíst čerstvou zeleninu a ovoce po celý rok. Částečně klima: hodně z toho, co je dodáno, v Rusku vůbec nevyrůstá. Je možné rozvíjet skleníkové farmy a nové technologie, ale to bude trvat roky a miliardy investic. Pro jablka nebo zelí jsou však všechny podmínky. Rusko je ale také dováží. Dmitrij Potapenko, řídící partner Skupiny pro rozvoj managementu, říká, že existují dva problémy: zpětné zemědělství a nedostatek moderních technologií pro skladování ovoce a zeleniny: "A pokud ji nemůžeme udržet, není to jedno. Ne, kupujeme si vlastní. "

Slon sestavil seznam největších vývozců zeleniny a ovoce, s výjimkou našich tradičních živitelů rodiny - zemí celní unie a SNS. Takže, jejichž jablka, hrušky, broskve a rajčata dáváme přednost ruskému?

8 zemí v zahraničí, které krmily Rusko


Celkový vývoz do Ruska
ovoce a zeleninu za rok:
až 1 milion tun

Malá jihoamerická země dokáže krmit banány a Rusko, Spojené státy a Evropskou unii. Takže zde nevystupujeme proti obecnému zázemí. Pokud věříte statistikám, Rusko jí asi polovinu ekvádorských banánů než EU a o něco méně než USA. Vůdce v dovozu ovoce Ekvádor učinil skutečnost, že náklady na jejich výrobu v této zemi jsou extrémně nízké a banány samy o sobě nerostou. Například pouze v první polovině roku 2011 bylo do Ruska dovezeno 673 000 tun ekvádorského ovoce za přibližně 300 milionů dolarů - asi 20% z celkového počtu. Na rozdíl od převládajícího stereotypu, Ekvádor úspěšně vyváží nejen banány. Je také významným dodavatelem ananasu, květin a kávy. A tato země také produkuje kokain, který je také čas od času dovážen do Ruska. Ve stejných banánech. Ale oficiální statistiky nezohledňují tento importní článek.

Ovoce, které se prodávají na jaře: odkud pocházejí, jak dlouho ukládaly a zda je jíst?

Jak můžete komentovat kvalitu a původ ovoce, které se na jaře prodávají v ruských obchodech. Proč Rusové upřednostňují jablka na banány a je voskovou barvou na jablkách nebezpečí pro zdraví. Komentovala vedoucí průmyslového portálu o jakosti a bezpečnosti ovocných produktů.

Asi 90% všech druhů ovoce na ruském trhu má zahraniční původ. Ze všech kategorií jsou na našem trhu nejvíce zastoupeny místní jablka (asi 35% trhu ruských jablek patří k místním produktům), bobule (místní producenty zaujímají zhruba čtvrtinu roční objem trhu) a malé množství slivků.

Téměř celý tento objem ovoce jde na prodej během nebo bezprostředně po sklizni. Nejdéle místní plody jsou jablka, ale obvykle končí v prosinci.

Pouze několik ruských výrobců jablek roste poměrně malými odrůdami a využívá moderní skladovací prostory, které umožňují, aby jejich výrobky prodávaly až do jarních měsíců.

Proto i v kategorii jablek se většina produktů, které spadají na regály v zimních a jarních měsících, pochází z jiných zemí.

Kde přinášejí ovoce Rusku v zimě a na jaře?

Geografie dodávky ovoce závisí na konkrétním druhu produktu. Například u většiny plodů období sklizně v určité oblasti v množství s možnou skladovatelností zpravidla nepřesahuje jeden a půl až tři měsíce.

Směr dodávky bobulí se tak během roku mění mnohokrát.

Dovoz kamenů a hroznů pro rok je také několikrát kompletně přestavěn.

V takovém případě se banány nebo ananasy pěstují ve stejných regionech po celý rok a země - dodavatelé těchto plodin se téměř nemění.

Pro dodávky jablek, hrušek a citrusových plodů se obvykle jedná o dvě hlavní období - sezónu dodávek ze severní polokoule a období dodávek z jižní polokoule.

 • Na podzim a většinu zimy získáváme ovoce ze zemí severní polokoule - Polsko, Holandsko, Itálie, Řecko, Španělsko, Turecko, Maroko, Čína, Egypt a další.
 • A v únoru až březnu začínají dodávat do Ruska zásoby z jižní polokoule - Argentina, Chile, Brazílie, Jižní Afrika a další.

Nejlevnějším ovocem, který je na našem trhu v zimním a jarním období, jsou jablka, banány, pomeranče a mandarinky. Oni tvoří hlavní objem trhu, protože většina spotřebitelů v naší zemi se snaží koupit ovoce levnější.

Proč banány začaly kupovat víc než jablka?

Po zavedení ruského embarga přichází velký objem evropského ovoce prostřednictvím třetích zemí.

V důsledku toho vzrostly náklady, sortiment se snížil a kvalita ovoce, kterou mají ruští spotřebitelé k dispozici v zimě a na jaře, se zhoršila.

Výrobky jsou zejména nuceny podstoupit delší přepravu nebo nadměrné balení, což poškozuje jejich bezpečnost a kvalitu.

Mimochodem, z tohoto důvodu se v posledních letech na našem trhu jsme byli svědky snížení podílu jablek a zvýšit podíl banánů a citrusových plodů, neboť tyto téměř nespadají pod embargo av důsledku toho se ukázalo, že jsou nejlevnější zdrojem vitamínů pro Rusy.

Jablka pokryté voskem: jak nebezpečné jsou tyto ovoce?

Problém spojený s voskem ovoce a zeleniny je částečně přehnaný. Výrobci svědomitosti pokrývají své výrobky certifikovanými složkami potravin, které nepoškozují zdraví spotřebitelů.

Podobné směsi ve směsích se používají zejména při výrobě cukrářských výrobků - dražé a jiných sladkostí s lesklým povrchem. Pro takové ovoce nejsou nutné žádné další postupy. Nevyřezáváte skořápky.

V případě nespravedlivých výrobců si spotřebitel nemůže být jistý žádnou fází výroby:

 • kultivace a používání hnojiv, pesticidů a herbicidů;
 • zpracování, včetně voskování;
 • balení a aplikace obalových materiálů;
 • skladování a přepravy, včetně dodržování teplotního režimu a používání technologií, které prodlužují skladovatelnost výrobků.

Klíčovou otázkou je tedy zodpovědnost a pověst výrobce ovoce.

Je mnohem spolehlivější koupit plody velkých producentů, kteří sledují všechny procesy pěstování, zpracování, skladování a přepravy ve vlastních výrobních zařízeních av podnicích svých partnerů.

Zejména nákup ovoce v malých zemědělců, významní výrobci nutně vyžadovat zavedení takových farem přísně některé technologie pěstování a zpracování, a bedlivě sledovat dodržování všech standardů, pokud je poskytovatelem společnost je plně zodpovědný za kvalitu výrobků prodávaných pod svou značkou.

Životnost jablek od ruských producentů se bude lišit od odrůdy. Časné odrůdy, jejichž sklizeň se sklízí v létě, se obvykle skladují nejdéle několik týdnů. Tradiční pozdní odrůdy pro Rusko mají trvanlivost jeden až čtyři měsíce.

A jak jsem již napsal výše, někteří naši producenti nyní rodí světové odrůdy jablek a používají moderní skladovací technologie, které umožňují jejich skladování po dobu šesti měsíců a déle. Opravdu doufám, že počet takových producentů a výroba jablek takových slibných odrůd v naší zemi v příštích letech poroste k potěšení spotřebitelů.

Názor autorů Společenství se nesmí shodovat s oficiálním postavením organizace "Roskontrol". Chcete přidat nebo objekt? Můžete to udělat v komentářích nebo psát vlastní věci.

Rusko prodává více banánů v zahraničí než jablka

Bělorusko pevně svěřilo titul "produkt offshora". Odtud jsme řízeni nejen zakázanými polskými jablky, ale také všemi druhy exotických věcí, jako jsou banány, kokosové ořechy a ananas. Rusko není daleko. V loňském roce se vývoz exotického ovoce z Ruska v zahraničí nejen nezměnil, ale také se občas zvýšil. Jak ukazují statistiky, prodáváme banány více než jablka.

Od importu k exportu

Rusko je již tradičně jedním z hlavních dovozců ovoce. Kvůli přírodním rysům se mnoho plodin v Rusku pěstuje a musí být přivezeno ze zahraničí. Rusko představuje asi 9% světového dovozu citrusových plodů, až 5% v dodávkách dat, fíky, ananas, mango a avokádo a 6% - banány.

Nicméně, v posledních letech Rusko stále více zvyšuje vývoz ovoce. Částečně to je důsledek devalvace rublu, což z něj činilo výhodu dodávání zboží do zahraničí. Podle Federální celní správy Ruska se v roce 2015 vývoz jedlého ovoce, ořechů a jiných produktů zvýšil o 42,5%, v roce 2016 - o téměř 10%.

Současně mírně poklesly náklady na dodávky: v roce 2016 - o 6,8%. K rozšíření nabídky ruské společnosti snížily cenu, což v podmínkách devalvace pro ně nevedlo k významným škodám.

Místo jablek - banánů

Navzdory skutečnosti, že v klimatických podmínkách Ruska mezi hlavní ovocné kultury jsou jablka, hrušky a různé bobule, v ruském exportu jsou v menšině. Na stole jsou cizinci z Ruska častěji získávají exotické ovoce.

Takže v první řadě pro dodávky v roce 2016 byly banány: prodali 38,23 tisíc tun. Banány představovaly třetinu celkového ruského vývozu ovoce. Zároveň došlo k nárůstu přepravy téměř o 40%.

Samozřejmě, Rusko nepěstuje banány na svém území: naši podnikatelé skupují plantáží v Ekvádoru a uvádět produkty z Kostariky, Hondurasu a Panamy, a poté je prodávat do sousedních zemí - zejména v Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině.

Mimochodem, loňským rokem se v Bělorusku stalo hlavní prodejce banánů v Bělorusku - bylo to více než polovina veškerých dodávek. Současně Rusko více než dva roky obvinilo svého souseda za reexportování sankčních výrobků. Na rozdíl od nás však Bělorusko neuložilo potravní sankce, a proto nemá nárok na ruské banány.

Na druhém místě v exportu - melouny a vodní melouny. V roce 2016 Rusko prodalo v zahraničí 36,09 tis. Tun tohoto produktu, což je 28,01% veškerého vývozu. Ačkoli na rozdíl od banánů, melounů a melounů jsou pěstovány v Ruské federaci - v Krasnodaru nebo v regionu Astrachaň - také Rusko dodává dovážené výrobky do zahraničí. Na konci roku činil dovoz těchto produktů více než 20 tisíc tun: vodní melouny a melouny do Ruska byly přepravovány z Brazílie, Íránu a Číny. Takové výrobky se zpravidla objevují v zimě.

Minulý rok se stal skutečným průlomem pro mnoho druhů ovoce, které nejsou v Rusku pěstovány ani pěstovány v malém měřítku. Zvýšili jsme nabídku kokosových oříšků o 69%, podle dat - o 55%, ananasů o 43%. Ale nejhmatatelnější růst v ostatních pozicích: vývoz avokáda rostl 2,1 krát, guava a mango - 2,5 krát. Citrusové stromy, které se zamilovaly do Rusů, byly také v černé barvě: 87% zvýšilo vývoz pomerančů, až 3,64 tisíc tun, 42% - mandarinek a klementin na 7,06 tis. Tun.

Ruské firmy tento výrobek zakoupí po celém světě. K hlavním dodavatelským zemím patří Ekvádor, Turecko, Čína, Srbsko, Maroko, Egypt a Ázerbájdžán. Tam jsou také více exotických dodavatelů - Peru, Chile a Makedonie. Současně je seznam zemí, kde tyto výrobky prodáváme, velmi skromný - především tyto jsou sousední země.

Kdo kupuje ruské "exotické"?

Více než 40% dodávek z nás odešlo na ukrajinský trh - přes 51 tisíc tun produktů. Ukrajinci jsou na prvním místě mezi kupujícími "ruských" vodních melounů a melounů, citrusových plodů, kiwi, dat, avokáda a manga.

Bělorusko nakupuje čtvrtinu ovoce vyváženého Ruskem: do konce roku nakupuje 31,67 tisíc tun produktů. Největší poptávku mezi Bělorusy požívají "ruské" kokosové ořechy, banány a ananas.

Na třetím místě - Čína. Obyvatelé nebeské říše nakupují v Rusku kokosové ořechy, fíky, ananas a avokádo. Mezi dalšími velkými odběrateli exotického ovoce z Ruska patří Litva a Mongolsko, Německo, Finsko, Švédsko, Estonsko, Polsko, Nizozemsko a mnoho dalších zemí.

I přes skutečnost, že vývoz exotického ovoce z Ruska výrazně vzrostl, ruský spotřebitel z toho netrpěl. Většina dovážených výrobků v Rusku zůstává na domácím trhu. Například v loňském roce Rusko dovezlo 1354 tisíc tun banánů a prodalo pouze 38,23 tisíc tun banánů - méně než 3%. Podobně v jiných pozicích: Prodali jsme méně než 1% dovážených ananasů, pomerančů a avokád, pouze 0,1% - guava a mango.

Odkud pochází zelenina a ovoce?


Clickable 9000 px

Takže pokračujeme Může objednávat tabulku. Poslech tématu od an10 zxman: "Bylo by žádoucí, aby vědět o něčem takovém jako trivalnuyu ovoce a zeleniny v našich prodejnách - jak, kde a proč), není tajemstvím, že všechno, co se prodává v supermarketech - dovezené - tak, aby se to stalo, že je levnější, aby ze zahraničí? A jak to všechno pěstují, v jakém rozsahu a odkud pocházejí? "

Pokusíme se to přijít...

Jaká je "národnost" zeleniny a ovoce, které jíme? A proč je nutné přepravovat tisíce kilometrů i cibule a česnek, které se daří růst alespoň v příměstské oblasti?

Velmi často vysvětluje mnoho odborníků: importovaná zelenina Ruska je zapotřebí kvůli našemu klimatu. V létě se my a na okurkách-rajčata bude konat, ale v zimě pomůže nám jen cizí země.

Ale pokud se podíváte na naše hlavní "zahraniční živitele rodiny" (viz schéma), pak vzniknou otázky nedobrovolně. Řekněme, že Španělsko a Turecko jsou země, které jsou rozhodně jižní. Ale jaké lepší klima v Nizozemsku nebo v Polsku? Nizozemí však představuje nejvýznamnější část našeho dovozu zeleniny z EHS. A holandská zelenina přichází k nám většinou v prosinci až dubnu - ve výšce "mimo sezónu".

- Naše skleníkové hospodářství nemohou konkurovat nizozemským cenám, "vysvětluje Dmitrij Yanin, předseda představenstva Mezinárodní konfederace spotřebitelských společností. - Výstavba skleníků v Rusku je mnohem dražší. Jedná se o poměrně velké počáteční investice a platba za půjčku je mnohem vyšší než v Nizozemsku.

To potvrzuje i sdružení "Skleníky Ruska". Obecně platí, že v dnešních dnech jen velmi málo lidí, kteří chtějí stavět dokonce v blízkosti Moskvy, kde se zdá, že jsou prodejní trhy zajištěny, jsou nerentabilní.

Co se ukáže: nenáročná cibule, která je obzvláště aktivní v zimních zásobách Holland, je výhodnější řídit se z kopce?

- To je pravda, - říkají odborníci. - Pokud samozřejmě vláda nepřijme žádná opatření, například snížit náklady na úvěr a související služby.

A přesto, jak to vypadá víc...

Kde je místo narození "Baku okurky"

Podíváme-li se na statistiku dovozu zeleniny, můžete být překvapeni, že nevidíte poprvé dovozce, řekněme, Ázerbajdžán. Ale co slavné "Baku" okurky, s nimiž jsou trhy Moskvy plné?

- Většina "azerbajdžánských" produktů pochází z Turecka, - vysvětluje Dmitrij Yanin. - Rozhodněte se za sebe. Turecko tvoří téměř polovinu dovozu rajčat a více než třetinu okurky. Viděli jste však na trzích turecké rajčata? Prodejci se zabývají novým označením, píší "Azerbajdžán" nebo "Krasnodar".

Stalo se tak, že v Baku jsou požadovány okurky a rajčata by měla být Krasnodar. Zde prodejci a zkuste: jaký štítek chcete - to bude.

Nyní, podle našeho odborníka, na trzích a malých obchodech (velké maloobchodní řetězce jsou re-označovány méně často - jsou častěji kontrolovány), měli bychom počkat na domácí okurky a cibule namísto zakázaných výrobků z Evropy. Zelenina bude převedena z jedné krabice do druhé.

Chcete-li změnit orientaci, řekněme, evropské okurky do Krasnodar nebo Voronezh, podle odborníků, podnikatelé potřebují nejméně dva měsíce. A co teď něco prodat? Navíc je pro kupujícího mimořádně obtížné stanovit pravdu.

- Pokud se zelenina pěstuje ne v osobní zahradě, pak podle jejich vlastnosti - množství vitamínů a tak dále - nejsou příliš odlišné, - říká náš expert. - Na celém světě nyní používáme stejnou technologii. K určení, zda rajčata pěstovala ve Španělsku, Holandsku nebo na státní farmě "Moskovský", je zpravidla možné pouze podle dokladů o zboží.

Existují nějaké domácí produkty?

Jak vyplývá ze zprávy Státní rady Ruské federace "o regulaci domácího potravinářského trhu" na rok 2010, poněkud více než 33% zeleniny pěstované v Rusku spadají na trh. Brambory - 24,5%. Ve srovnání s rokem 2007 tyto hodnoty klesly: v té době to bylo asi 40%, respektive asi 30%.

To znamená, že rajčata Krasnodar a Voronežský česnek skutečně existují. Ale zpravidla nikam nechodí. Samotní producenti - většina zeleniny a až 90% brambor rostou v domácnostech - jedí se. Příbuzní jsou dodáváni. (Mimochodem, na soukromých farem tvoří více než 46% všech domácích zemědělských produktů do Ruska). A soudě podle statistik (viz. Výše), touha po „soběstačnosti“ našich občanů, kteří mají nějaké pozemky se v posledních letech zvýšil. Co logicky znamená: pokračovat v prodeji okurky rajčata, a to i v jejich oblasti - nemluvě o kapitálových trzích - se stává méně ziskové. A je to pravda: v případě významného skleníkové pěstování zeleniny ekonomiky tvrdě holandských a tureckých dodavatelů soutěžit o poměru mezi náklady a cenou, něco tak jednoduchého Tambov rolník proniknout do tohoto trhu...

Proto obyvatelé velkých měst, kteří mají omezené možnosti provozovat svou vlastní ekonomiku, se budou muset spokojit se stejným rostlinným sortimentem. Bez ohledu na to, která země produkuje prodejce cenových značek.

A JAK JSOU

Než si koupíte okurku, přemýšlejte o přírodě!

Evropská komise v poslední době stále častěji vyzývala evropské spotřebitele k nákupu místní zeleniny. Hlavní argumenty jsou tři.

Za prvé, přeshraniční obchod má špatný vliv na životní prostředí. Když jsou okurky a rajčata přepravovány po mnoho tisíc kilometrů, spálí se obrovské množství přebytečného plynu. Stručně řečeno, koupil jsem okurku přinesenou z dalekých zemí - způsobila další škody na životním prostředí. (To není vtip, Evropané se s tím vážně zajímají - měli bychom své problémy.)

Druhé - dlouhé cesty jsou pro okurku samy o sobě špatné. Ačkoli technologie kultivace je nyní stejná po celém světě, ale čerstvost produktů na silnici je ztracena.

Třetím argumentem je sociální. Koupil jsem si místní - podpořil jsem své zemědělce. Farmáři jsou šťastní svým životem - země je prosperující. Koneckonců, situace, kdy se velká část obyvatelstva snaží ve více velkých městech, vytváří velké sociální problémy a další napětí ve společnosti.

Statistické údaje svědčí: v posledních deseti letech se spotřeba ovoce a bobulov v Rusku zvýšila (současně se snížilo množství brambor). Z pohledu zdravé výživy je to vítaný fakt. Je také šťastný pro zahraniční dodavatele. Podle konzultační společnosti AMIKO v roce 2010 vzrostl objem našich dovozů ovoce v dolarovém vyjádření o více než čtvrtinu oproti předchozímu roku.

Co koupíme? Připustit jsem si, že hlavním článkem ruského dovozu jsou banány, které milují mnozí lidé. Nebo citrusové plody, které samozřejmě v Rusku nevyrůstají. A tady ne! Myslím, že hned nebudete hádat, že nejvíce importujeme ze zahraničí... jablka a hrušky. V naturáliích (v tunách) je podíl těchto neexotických plodů na celkovém objemu dovozu více než 28%. Teprve potom jsou citrusové plody (26,5%) a banány (19%).

Odborníci současně uvádějí, že dovoz jablek roste zvláště rychle a obzvláště rychle z Číny. Ve skutečnosti stejné statistiky ukazují: Číňané nejsou jen vyrobené zboží, ale jablka jsou připravena naplnit všechny sousedy, rostou dvakrát tolik, kolik může milionář jíst. Polsko nám stále dodává jablka a hrušky přicházejí většinou z Argentiny a Belgie (viz schéma). A kde se ukázalo, že naše jablka rostou bezpečně v každé dachi? A hrušky pro Rusko - ne tak nějak, dokonce i po ulicích rostou...

Kupující nechtějí vzít výrobek "s červem"

- Aby bylo zajištěno, že na poličkách jsou domácí jablka, je nutné, aby někdo investoval do této firmy. Nyní jsou v Rusku vážní, velcí výrobci jablek - méně než tucet, "komentuje Dmitrij Yanin, předseda představenstva Mezinárodní konfederace spotřebitelských společností. "Pokud neexistují žádní velcí producenti schopní odolat konkurenci, nahrazují se dovozní náhražky z celého světa. A ruské jablko nákupní sítě jsou přidány do rozsahu v sezóně pro exotiku.

Proč naši výrobci nekonkurují? Odborníci - auto odpovědí.

- Domácí jablka mají jeden velký plus - jsou čerstvé, - vysvětluje Yanin.

Pak začínají - v každém případě z pohledu obchodních sítí - minus. Máme prakticky "skóre" pro chov, takže neexistuje žádná rozmanitost nových odrůd, domácí jablka a hrušky jsou horší.

A naše zboží vypadá méně efektivně než v zahraničí. Dovezené "ovocné" společnosti, na rozdíl od Ruska velmi pečlivě třídit. Vše, co je s červí dírou nebo jinými vnějšími nedostatky - v bramborových bramborách, džemu a džusu. Pro stůl - nejselektivnější a nejkrásnější exempláře (budou ležet déle). A Bůh zakázat ovoce bude s červem - to je kupující může ztratit svou chuť a touhu pak koupit produkty stejné společnosti!

A ještě jeden důležitý bod. V Rusku je velmi málo dobrých skladovacích prostor. Jejich stavba samozřejmě vyžaduje náklady - obecně stejné problémy jako s celou naší zemědělskou infrastrukturou (o tom jsme již v článku o zelenině hovořili například na sklenících). Proto není v sezóně obchodníků a žádná zvláštní volba - musíte koupit na kopci. Ačkoli v moderní specializované skladování jablka mohou ležet a ne zhoršit po dobu šesti měsíců - to je teoreticky ruské jablka mohly být v prodeji téměř až do jara...

Proč nekouřit ruské jablka ze soukromých zahrad?

- Teoreticky, pokud je to možné, v našich sklizňových letech hory jablek hnijí v kompostu hromádky, - stěžuje si Andrei Tumanov, šéfredaktor novin Váš 6 hektarů. - V Rusku obecně jablka rostou mnohem lépe než v jižních zemích, máme téměř ideální podmínky pro tuto kulturu. Co vás brání nechat jablka z dachů na kompostu a na pult? Existují dva hlavní důvody. První - nyní neexistuje žádná spolupráce spotřebitelů alespoň v podobě, ve které existovala v době sovětských, která by přijímala malé množství produktů od obyvatelstva. Existuje pouze "černá spolupráce": běloši nakupují stejná jablka za haléře, ale děkuji vám, ne všechno zmizí.

Druhým důvodem je, že téměř všechny ovocné stanice a stanice na ochranu rostlin byly uzavřeny, což v minulosti fungovalo se zahradníci - soukromými obchodníky. Proto máme více odrůd stejných jablek než v některých zemích, které nás krmí ovocem, ale mnohé z těchto odrůd jsou staré a nesplňují moderní tržní podmínky. Jablka, která jsou náchylná, řekněme, kůru, žádná obchodní síť nebude trvat. Dokud nebude systém obnoven, což bylo, ponoříme se do našich zhnitých ovoce a ovoce a kupujeme dovezené.

Domácí jablka, rajčata a hrozny na polích a v létě tam bylo málo, ale teď už není vůbec nic. Chutné hledá "cizince" jdou do našich obchodů z nejvzdálenějších koutů světa. Který z nich je užitečnější a bezpečnější. Slyšíme, co nám řekne Vladimír Murašov, laboratoř biologie vývoje rostlin na Moskevské státní univerzitě. M.V. Lomonosov.

Obecné pravidlo pro všechny druhy zeleniny a ovoce je jedno - je lepší koupit ty ovoce, jejichž cesta k pultu obchodu byla co nejkratší. To znamená, že bylo použito minimální množství konzervačního plynu, které pomáhá skladovat meruňky a hrozny po dobu šesti měsíců a plody v tvrdých kůžích - až 12 měsíců. Nejčastějšími látkami, které prodlužují životnost ovoce, jsou středně toxický oxid siřičitý (E220), konzervační látky ortofenylfenolu (E231) a difenyl. Ta je mimochodem zakázána v USA a v EU kvůli karcinogenitě, ale z nějakého důvodu je povolena na území Ruska. V zemích třetího světa jsou exportní plody často ošetřovány ethoxychinem (E324), zakázaným v Rusku.

Zelenina a ovoce z Abcházie, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Moldavska spravidla nezpracovávají chemii - na krátkou cestu do Ruska. Ale není třeba vypálit iluze - okurky z Baku a rajčata, ležící nyní na polich Moskevských trhů, nejsou ničím jiným než marketingovým nálezem prodejců. Dnes v Baku pouze + 6 ° C - zelenina nemůže být pěstována ani se silnou touhou. V nejlepším případě ovoce skutečně pocházelo z Baku, ale rostlo ve sklenících. A v takové situaci je to stejné, byly tam skleníky v Moskvě nebo v Ázerbájdžánu.

Mimochodem, to je zvažováno, že v zelenině pěstované ve sklenících, méně vitamínů než v jejich protějšky z otevřené půdy. To není tak! Množství vitamínů je stejné. Ale chuť je jiný: ty, které rostly pod sluncem, chuť je mnohem bohatější a mnohem více než ovoce, nucené být spokojené s žárovkou.

Dovezené ovoce zpravidla vzlétnou těsně před přirozeným dozráváním, aby je zajistily v slušném stavu. Z tohoto důvodu většina z nich obsahuje příliš mnoho dusičnanů. Vedoucí v obsahu dusičnanů v zimě - zelené (dokonce i u Moskvy!) A zelenou cibulí, následované je na seznamu - zelí, okurky a rajčata, brambory. Chcete-li se zbavit dusičnanů, zeleniny a zeleniny je třeba umýt mýdlem a namočit ve vařené vodě po dobu 30-40 minut.

Optimální je nechat nasáknout do průhledné třílitrové nádoby, která stojí na parapetu. Pod vlivem denního světla bude výtěžnost dusičnanů maximální. U brambor a okurek je užitečné nejprve odstranit pokožku. Vaření brambor ve stejné vodě, ve které je namočené, nemůžete!
Nákup sušeného ovoce je ještě obtížnější než čerstvé ovoce. Je nutné vybrat nejběžněji vypadající vzorky, suché, s matným povrchem. Mražené sušené meruňky, rozinky, švestky jsou namočené v různých řešeních - od neškodné sody po toxické chemické látky. Brilantní ovoce se otírá olejem. Správné sušené ovoce narazí na stůl, před jídlem musí být namočené. Věnujte pozornost tomu, že na sušeném ovoci nebyla žádná černá plíseň - je to houba aspergill, způsobující nejsilnější otravu. Pěstování je nemožné. Penicilínová šedozelená forma je méně nebezpečná. Pokud ano, stačí vybrat si ovoce, které houba neovlivní - mohou se jíst.

Před jídlem umýt všechny citrusové - pomeranče a grapefruity s červenými sudy jsou často předmětem praní peněz...! Pokud ano, nenechte své děti, nečištěné - loupat mohou být způsobeny barvivo zakázán pro lidskou spotřebu. Dovážené jablka by měly být vždy čisté - často se s nimi zachází není drahý vosk, jak jsme zvyklí přemýšlet a levné syntetický vosk vyrobený na bázi oleje (drahá přísada E901 je nahrazen levnějším E905 - mikrokrystalický nebo parafín, stále bez kontroly). Žádný prací prostředek nemůže otřít tento parafín ze slupky. A jednou v žaludku, „chemie“, může způsobit otravu. Je také důležité pečlivě omýt banány - v horké vodě, a mýdlo: před prodejem jejich notoricky známé zelená banán kůže ošetřené plynu - dusíku a ethylenu směsi tak, aby byly žluté.

Brambory


Hlavními dodavateli Ruska jsou Izrael, Egypt méně často cestují brambor z Evropy (Francie, Belgie) a Pákistánu. Před rokem zakázal Rosselkhoznadzor dodávky z Egypta a Pákistánu. A až dosud se v tomto bramboru najdou nejčastěji nebezpečné parazity.

Důležité: Pokud se brambory na dlouhou dobu neřeknou, oči hlíz padají dovnitř, zavřeny, což znamená, že byly ošetřeny anti-růstovou chemií. Pokud se hlíza v místě řezu neztmavne, je pravděpodobné, že je zelenina geneticky modifikována.

Zelí


Jeho hlavními dodavateli jsou Polsko, Čína.
Důležité: Rozhodně je lepší vybrat si hlavu Moskevské oblasti, zejména proto, že jsou uloženy po celou zimu. Čím je kapusta delší, tím méně nitrátů v něm. Navíc všechny dovezené odrůdy nejsou vhodné pro sourdough.

Citrusové plody


Nejsladší mandarinky jsou červené kůže z Maroka, následuje Abcházie, následuje Španělsko. Na kraji města - citrusy z Egypta, Turecka a Jižní Ameriky

Důležité: Odstraňte rudou hlaveň citrusů vlhkým hadříkem. Pokud je namalován - prodavač vás oklamá, nejčastěji "doplní" pomeranče - korolorkam a grapefruity.

Okurky, rajčata


Izraeli, Polska, Turecka, Řecka, Holandska, Španělska a dalších evropských zemí.
Důležité: Pokud neexistuje žádná poblíž Moskvy, je lepší vybrat si ovoce z Izraele: tam je teplá sezóna delší. Garantované cherry rajčata a malé brunchové rajčata z kterékoliv země. Mezi okurky, win-win možnost jsou malé evropské okurky s měkkou kůží bez pimples. Přetáhněte kůži nehtem a vyberte nejjemnější kůže.

Česnek


90% česneku v obchodech - z Číny. A Číňané se tak bojí, že začneme pěstovat jejich odrůdy česneku, které zvlášť poškozují dno rostliny - množení takového česneku nebude uspět.
Důležité: ruský česnek je pikantní, s velkými šťavnatými lobulemi. Číňan - s množstvím malých lobulí, chuť je mnohem měkčí, nehoří a méně voňavá. Z dovozu je lepší vybrat česnek z Izraele nebo Turecka - je to více podobné našemu.

Jablka


Jdou do Moskvy z celého světa. Nejlepší je vybrat si ovoce z horkých a blízkých míst - Izrael nebo Libanon. Za nimi - Turecko a Evropa.
Důležité: Odborníci jsou obezřetní vůči zemím řízeným USA (Jižní 19 a Latinská Amerika 16) 16: tam je povoleno vyrábět GM ovoce bez označení. Jablka, jejichž maso neztmavne v místě řezu, je nápadným příkladem.

Banány


Ekvádor představuje jednu třetinu světové nabídky banánů, zejména Rusku, odlétají odtud.
Důležité: pouze banány vzácných odrůd jsou z Filipín, Thajska, Latinské Ameriky. Ale jsou zpracovávány přesně stejným způsobem jako ekvádorský.

Jahody


Pokud obal označuje Španělsko nebo Holandsko - plody jsou pěstovány ve sklenících. Řecké jahody v zimě také nemohou být z otevřené půdy. Současně za cenu se rovná skleníkovým bobulím, které se nacházejí poblíž Moskvy, jen ty, které se nacházejí v regálech supermarketu, jsou na objednávku méně časté.
Důležité: Dnes do Ruska pochází spousta bobulí ze zemí Jižní Ameriky. Je obtížné si představit, kolik "chemie" bylo nutné vynaložit na to, aby přinesla ze zahraničí jemnou jahodu nebo malinku. Dalším rizikovým faktorem je, že v těchto zónách se aktivně provádějí pokusy o vytvoření bobulí s modifikovaným genem.

Výňatek z programu "Habitat" (celé video na konci příspěvku):

80% trhu s ovocem a zeleninou v Rusku - dovoz. Ale spotřebitelé stále milují domácí. Na polích - brambory Tambov, rajčata Krasnodar, v blízkosti moskevských okurky. Ve skutečnosti se jedná o dováženou zeleninu, která se prodává pod našimi rodnými jmény. Šli jsme na trh společně s ředitelem jednoho ze státních farem poblíž Moskvy. On našel zeleninu na regálech - "podvodníci"

Ovoce jsou přivezeny do Ruska v zeleni. Ale na polích jsou žluté banány, zralé kiwi a červené jahody. Podařilo se nám zjistit, jak udržují krok před plánovaným termínem. To není zahradnictví. To je technologie. Pracovníci nejsou agronomové, ale chemici. Uvidíte, jak zelené banány se během několika hodin změní na žlutou. K tomu dochází v plynové komoře.

Co mám dělat?

Vedoucí ministerstva zemědělství uvedl, že dnes na úkor vlastní produkce je poskytováno pouze 37% minimálního požadovaného počtu skleníkových zelenin.

„Jestliže v roce 1990 se hrubý výnos skleníkových zeleniny činil 764,000 tun za rok, v roce 2011 -. 585 tisíc tun,“ - řekl N. Fedorov s tím, že objem dovozu v posledních třech letech činil asi 900 tisíc tun ročně..

Zároveň ministr vzal na vědomí extrémně nízkou míru výstavby nových skleníkových komplexů - 180 hektarů zimních skleníků za posledních pět let.

Podle odborníků je současná situace v průmyslu důsledkem řady nevyřešených problémů, které se týkají především nákladů na energii, dostupnosti úvěrových zdrojů, obnovy dlouhodobých aktiv, přístupu k obchodním sítím a personálu.

Prezident Asociace "Skleníků Ruska" Viktor Semyonov upozornil na setkání na problém vytváření nelegálních skleníkových komplexů v řadě ruských regionů, "které neplatí daně a nevyrábějí nebezpečné výrobky".

Nikolaj Fyodorov nařídil příslušným útvarům ministerstva společně se sdružením, aby analyzovali situaci s nelegálními skleníkovými farmami a připravovali návrhy na řešení tohoto problému.

Dále ministr vzal na vědomí potřebu aktivně využívat nástroj spolufinancování pro výstavbu nových skleníkových komplexů v rámci ekonomicky významných regionálních programů. Současně N. Fedorov zdůraznil, že ve skleníku by měla být veškerá infrastruktura (plyn, voda, silnice) přinášena na úkor RF subjektů, nikoliv podnikání. "To je odpovědnost guvernérů," řekl vedoucí ministerstva zemědělství.

N. Fedorov informoval, že v rámci návrhu státního programu na období 2013-2020 je třeba proplatit 20% výdajů na energetické zdroje, což zvýší ziskovost rostlinné výroby uzavřeného území.

Aby diskutovali o budoucnosti jedné ze složek tuzemského zemědělství, on šel do Novgorod kraje na modernizaci, že v posledních letech se stát zvláštní úsilí, hlava vlády, Dmitrij Medveděva ze dne 5. března ve skleníku komplexu LLC „Novgorod sklenících.“ Moderní komplex na základě nizozemského technologií, výrazně odlišné od mnoha z těch, které zůstanou v zemi zdědil od sovětských časů, umožnilo pohodlí skleníku, mluvit o tom, jak přivést všechny skleníky Rusko v dobrém stavu.

"Téma rostoucích zeleninových plodin, pěstování skleníkových zelenin je více než relevantní," poznamenal Dmitrij Medveděv. Podíl čerstvé zeleniny a zelených rostlin v poměru Rusů je nižší než ve vyspělých zemích. V obchodech s domácí zeleninovou výrobou nestačí a dovoz je často nepřijatelný jak za cenu, tak prostě někdy je to nebezpečné pro zdraví.

Dnes země produkuje 600 000 tun zeleniny ročně. U jedné osoby se získává pouze 4 kilogramy na osobu za rok, což je jen čtvrtina normy doporučené lékaři. "Chcete-li zajistit normu, musíte produkovat nejméně dvakrát více a zvýšit hrubý výběr na 1,1 milionu ročně," řekl premiér. Přibližně 1,7 milionu tun zeleniny se dováží ze zahraničí. "Dovoz živočišných produktů již v takových množstvích dovážíme," zdůraznil šéf vlády, který slyšel aktualizované údaje ministerstva zemědělství.

Úloha znějící na domácí rostlinný problém Dmitrij Medveděv považuje za neklidný vzhledem k tomu, že většina skleníků je převážně zastaralá. "Nejsmutnější věc není opotřebení, ale nekonkurenceschopnost skleníků. Tráví hodně energie, hodně vody, "- řekl předseda vlády.

"Podmínky pro udržování skleníkových hospodářství nejsou přesně skleníkem," přiznal Nikolaj Fedorov, vedoucí ministerstva zemědělství. Jednou z nejobtížnějších je otázka dodávky energetických zdrojů pro skleníkové farmy. Z důvodů, které jsou mimo jejich kontrolu, je pro podniky obtížné předvídat potřebné objemy plynu i za jeden den. Z tohoto důvodu často musí platit pokuty za překročení limitů plynu. Ministr zemědělství v tomto ohledu požádal o přechod z denních sazeb na měsíční limit.

Ale úroveň spotřeby plynu je vysoká nejen kvůli klimatickým podmínkám. 35 procent ve struktuře nákladové ceny rostlinné výroby skleníků spadá přesně na energii. Pokud se v nových komplexech vynaloží 1 000 m3 plynu na výrobu 1 tony zeleniny, až 5 tisíc v zastaralých. A to je již problém stavu skleníků. "Normy konstrukce a designu jsou také docela staré. Byly schváleny v roce 1985, "připomněl šéf vlády.

Na rozdíl od vládních úředníků nejsou holandské skleníkové technologie guvernérů ruských regionů absolutně obdivuhodné. "Všechno je krásné, ale drahé. Budeme-li pokračovat v budování takových cen, nebudeme konkurenční, "řekl Oleg Betin, vedoucí oblasti Tambov. Proto navrhl stanovit objem výrobků, které mají být vyrobeny v samotném Rusku, a regiony již začnou z tohoto ukazatele, aby položily potřebný počet nových skleníků. "Budeme budovat a odstraňovat problémy za rok nebo dva," ujišťoval Betin.

Můžete ho postavit bez pomoci Nizozemska na úkor vlastních ruských technologií a návrhů. "Dnes v Rusku budeme schopni budovat podobné skleníkové komplexy výhradně z ruských technologií," řekl Arkady Muraviev, prezident Asociace ruských skleníků. "Není třeba jít o zahraniční zkušenosti a zahraniční stavby." Továrny, které vyrábějí vysoce kvalitní domácí, jsou okamžitě v několika regionech země.

Ale zasadit i v ruských sklenících bude mít ještě holandské semena. Pokud se Muravyov domnívá, že osiva ruské kultury ještě není ztracena, pak mají guvernéři zcela jiný názor - již 65 procent semen je holandské. "Není to všechno, samozřejmě, ale nemůžeme bez holandsky", - souhlasil vedoucí "Skleníky Ruska".

Co přesně nestačí na rozvoj ekonomiky skleníku, tak to je investice. Firmy na trhu navrhly, aby ruské banky začaly poskytovat úvěry na financování projektů, místo aby vyžadovaly hypotéky od domácností. "Skleníkové farmy již byly sjednány s kolaterálem," řekl Muravyov a vysvětlil cenu jejich modernizace.

Financování projektu Místopředseda vlády Arkady Dvorkovič považuje za nejefektivnější způsob výstavby skleníků. Pouze určitý podíl na vlastních zdrojích - 20 procent - bude ještě potřebovat podniky, ale vláda je připravena pomoci jim v tomto případě se speciálními dotacemi.

Na které kabinet ministrů nebude přesně utrácet federální rozpočet, je to podpora starých skleníků. Počítání s vládní pomocí je možné pouze v případě úplné rekonstrukce a modernizace podniku nebo výstavby moderního podniku. Regiony podle Dvorkovicha mohou disponovat svými prostředky podle vlastního uvážení a na základě vlastních úvah.

Podívejte se na poměrně zajímavý a poučný film na toto téma

Zdroje
http://www.kp.ru/
http://www.rg.ru/
http://www.mcx.ru/
http://aif.ru

Připomínám vám jak Kdysi tam byl citrus, stejně jako, JAK PŮSOBÍ PŮVODY, dobře, pak ti připomenu, Jak rostou banány