Vlastní podnikání: přeprava banánů. Doprava a prodej banánů v Rusku

Jaké jsou nejoblíbenější ovoce na světě? Samozřejmě, banán! Poptávka je zaručena. Ovšem pouze získávání žlutého ovoce neporušeného a bezpečného pro spotřebitele není vždy dosaženo. O tom, jak se provádí přeprava banánů, promluvme si v článku.

Přehled trhu

Říci, že podnikání tohoto druhu je stabilní, je jen stěží možné. Jeho roli hraje sezónnost a stále se měnící objem dodávek konkurentů. Po dobu šesti měsíců ročně je trh s ovocem plný místních lahůdek, takže banány spadají do pozadí.

Ale s nástupem chladného počasí a až do léta jsou dodavatelé schopni vyrovnat všechny ztráty, protože v tomto období jsou banány téměř jediným ovocem, které spotřebitelům nabízí. Od prosince se ceny prudce zvýšily, avšak pouze za jeden týden může být zvýšení hodnoty o dvacet až třicet procent. Zároveň se trh poptávky rozšiřuje.

Nový dodavatel banánů do Ruska bude nevyhnutelně čelit hospodářské soutěži, protože na našem trhu v tomto segmentu dnes existují tři vůdci, kteří se již dlouho zabývají dodáním tohoto ovoce do země. Jedná se o skupinu Banex (PrimaDonna), Tender (řetězec obchodů Magnit) a JFC (Bonanza). Jejich dominantní postavení, objemy dodávek a zkušenosti v podnikání způsobují potíže při vstupu nových účastníků na trh. Nově vytvořený dodavatel banánů by měl pečlivě přemýšlet o reklamní kampani, jinak by to mohlo být selhání.

Má smysl?

Jak odborníci poznamenat, za účelem přepravy do země kontejner ovoce miloval všichni, za předpokladu, že jsou zakoupeny nezralé a pak přinesl do připraveného stavu, bude nutné utrácet asi 700-800 tisíc rublů. Můžete získat asi 1,2 milionu na to. Riziko, že zboží nebude realizováno, je minimální. Takže je to určitě důvod k tomu.

Kde koupit banány

Dnes je převážná většina z prodeje těchto plodů (přibližně 90 procent) se provádí pět společností se sídlem ve Spojených státech amerických (Dole a Chiquita), Irsko (Fyffes), Chile (Del Monte) a Ekvádoru (Noboa, také volal Bonita). Přeprava banánů z těchto zemí z důvodu jejich značné vzdálenosti však bude velmi drahá a to samozřejmě ovlivní hodnotu ovoce. Je výhodnější kupovat zboží od výrobců, kteří jsou geograficky blíže.

Dodavatelé by měli hledat v Indii. Například indická společnost Naushie Exports je výrobcem, který prodává banány za 3 dolary za balení (asi 13,5 kg) za předpokladu, že minimální kupní cena je 1540 krabic. Takže v době, kdy budete muset objednat zboží v hodnotě více než sto šedesát tisíc rublů. Země, která vyrábí banány, je rovněž prospěšná pro spolupráci - Čína.

Jak kontaktovat výrobce

Za tímto účelem existují speciální internetové portály. Pomocí jednoduché navigace můžete zvolit správný produkt a zobrazit nabídky dodavatelů, stejně jako kontaktovat je při hledání správné volby. Výrobci na webu zveřejňují všechny své souřadnice: telefonní čísla, kancelářské adresy, e-mail, takže můžete snadno a jednoduše vytvořit přímý kontakt.

Požadované dokumenty

Než budete kontaktovat dodavatele, musíte zaregistrovat aktivitu. Optimální organizační a právní forma pro takové podnikání, jako je doprava banánů, je LLC. Podle zákonů Ruska není nutné, aby činnosti v oblasti dovozu potravin, ovoce a zeleniny vyžadovaly licenci. Dovezené banány však podléhají certifikaci a prohlášení. Certifikát potvrzuje, že ovoce splňuje bezpečnostní požadavky, a prohlášení - stanovit standardy.

Při importu každé dávky zboží budete muset obdržet nové prohlášení. Vydává se pouze rezidentům v Rusku, tj. Žadateli může být buď ruský výrobce, nebo dovozce registrovaný v zemi, nebo ruský zástupce zahraničního dodavatele. V průměru bude prohlášení muset zaplatit patnáct až dvacet tisíc rublů. Získání certifikátu bude vyžadovat polovinu nákladů. Současně je třeba poznamenat, že právní předpisy Ruské federace neomezují množství dodávaného ovoce.

Dopravní vlastnosti

V průměru trvá doprava a logistika tři až čtyři měsíce. Ze země původu jsou banány odesílány do země určení na chladničce. Například náklady na přepravu jednoho kontejneru ovoce o délce šesti metrů od Číny do Petrohradu budou mít až sto padesát tisíc rublů. V době přepravy banánů bude trvat třicet až padesát dnů. Další etapa dopravy je po železnici. Cena za dopravu se bude lišit v závislosti na tom, do jaké vzdálenosti je cílové město z přístavu odstraněno.

Specificita podnikání

Korupce zboží v procesu takové dlouhodobé přepravy nedochází, protože banány dozrávají nejen v dlaních, ale již na skladě. Jsou roztrhané velkými svazky, které jsou stále zcela zelené, když uplynulo jen čtyři měsíce od výskytu ovoce. Jedna hromada padesát až sto padesát banánů váží asi osmdesát až devadesát kilogramů. Jsou rozděleny na menší (například v supermarketech), jsou umývány a tříděny. Ovoce se skvrnami a poškozením jsou vyhozeny a zbytek je zabalen do speciálních ochranných krabic vyrobených z vláknité lepenky a v chladírenských blocích rozložených po celém světě.

A přesto existuje vysoké riziko, že se banány během přepravy zhorší. Přesněji, aby se zabránilo předčasnému zrání, jsou přepravovány v držácích chladírenských nádob, kde je teplota udržována na úrovni čtrnácti stupňů tepla. Proto na pláži jsou plody stále nezralé. Přeprava banánů po pozemku do místa určení by měla být provedena co nejdříve, protože právě během tohoto období dojde k největším ztrátám.

Pokud nejste v souladu s teplotním režimem alespoň o několik stupňů, ovoce může vyvíjet různé nemoci, takže byste měli být velice zodpovědní za pravidla pro skladování ovoce. Například pokud teplota skladu je pod čtrnáct stupňů, zaniknou jednotlivé banánové buňky, což způsobí zčernení ovoce. Výsledkem bude ztráta prezentace, může dojít k problémům s implementací.

Jak zrychlit zrání banánů

Mnozí dodavatelé usilují o umělé zrání ovoce. Za tímto účelem se používá ethylenu. Je přiváděno z válců do skladovací komory v koncentraci jednoho kubického metru plynu na jeden tisíc krychlových metrů vzduchu. Pouze pokud je ethylen nepřetržitě dodáván ovoce během jednoho dne, dochází k expozici, takže dodavatelé často používají automatické systémy dodávání plynu.

K vybavení spalovací komory budete potřebovat určitá zařízení, a to:

 • chladiče vzduchu, kondenzátory;
 • kompresorová jednotka;
 • systémy zvlhčování a větrání;
 • systém napájení ethylenu;
 • vzdálený monitorovací systém;
 • dávkový procesor.

Náklady na zařízení budou záviset na velikosti kamery, která je vybavena. V průměru, ventilační systém je cena 50-90 tisíc rublů, zvlhčovací systém - 120-250 tisíc rublů, chladicí a topná tělesa - až do výše 700 tisíc rublů, etilengeneratora koncentrovat - 70 tisíc rublů. Vzhledem k dodatečným materiálům a nákladům na instalační práce bude hotová kamera stát asi 1,5 milionu rublů. Můžete si objednat kameru na klíč.

Prodej zboží

Chcete-li zajistit prodej ovoce, musíte se dohodnout na spolupráci s obchody s potravinami a supermarkety. V této záležitosti však existují nuance. Takže pokud dodáváte zboží velkým supermarketem, je vaším úkolem pouze organizovat přepravu banánů do skladu v obchodě. To znamená, že proces dozrávání ovoce v tomto případě se vás netýká.

V takových velkých vývodech je zařízení pro správné skladování. Pokud se chystáte dodat ovoce na trhu nebo malých obchodů v podobě již dozrála, pak budete muset vybavit prostor pro skladování banánů a vybavit ji mrazírenské kontejnery a chladírnamy.

Mějte na paměti, že prodejci se řídí nejrychlejším prodejem produktů, takže při výběru mezi cenou a kvalitou upřednostňují druhou možnost, to znamená, že budou platit více, ale získají ovoce prezentace.

Doufáme, že článek vám pomohl pochopit specifika banánového podnikání. Hodně štěstí!

Trh banánů Ruska v letech 2001-2016.

Specialisté Expertního a analytického centra pro agrobyznys "AB-Center" připravili další přezkumu ruského trhu s banány. Níže jsou výňatky ze studie. Plná verze práce je k dispozici na odkazu - Přehled ruského trhu s ovocem.

Objem ruského trhu s banány, nezohledňuje přenesené zásoby, srovnatelné s objemem dovozu banánů v Rusku. Ruský banánový trh je jedním z největších na světě. Země je na 4. místě z hlediska objemu dovozu.

Spotřeba banánů v Rusku

Spotřeba banánů na obyvatele v Rusku v letech 2001-2013. neustále vzrůstá a v roce 2013 podle cen AB-Center dosáhla 9,3 kg (bez zohlednění možných ztrát při skladování). Výjimkou byla pouze v roce 2009, kdy se v podmínkách oslabení národní měny objemy ve vztahu k roku 2008 mírně snížily. V letech 2014 a 2015, bylo další kolo devalvace rublu, což vedlo ke snížení nabídky banánů do Ruska. Spotřeba banánů na jednoho obyvatele v roce 2015 klesla na 8,3 kg.

Dovoz banánů do Ruska

Objem dovozu banánů do Ruska v roce 2015 činil 1 222,1 tis. tun, což je o 3,1%, nebo o 39,3 tis. tun méně než objem roku 2014. Po dobu dvou let se objem zásilek snížil o 8,6%, ve třech letech pokles o 3,1%. Náklady na dovoz v roce 2015 byly na úrovni 904,9 milionu USD - snížily o 4,5% oproti roku 2014, ve srovnání s rokem 2013, snížení bylo o 9,0%.

Hlavní dodavatel banánů do Ruska - Ekvádor. V roce 2015 představovala tato země 98,5% všech dodávek banánů do Ruska (1 204 400 tun). V roce 2014 byl podíl Ekvádoru 97,1% (1224,4 tis. Tun). Objem dovozu za rok klesl o 1,6%, resp. O 20,0 tis. Tun.

Podíl Kostariky, druhého největšího dodavatele banánů v Rusku, je mnohem nižší než celkový objem dovozu banánů v Rusku - pouze 0,8%. V roce 2015 se zásoby z této země snížily oproti roku 2014 o 31,9%, resp. O 4,5 tis. Tun a dosáhly 9,7 tis. Tun.

Výrazně snížil dovoz banánů z Filipín - o 80,0%, resp. 14,1 tis. Tun na 3,5 tis. Tun. Podíl Filipín na celkové dodávce banánů v Ruské federaci v roce 2015 činil 0,3%.

Podíl Mexika v roce 2015 činil 0,2% z celkové nabídky banánů v Rusku. Objem dovozu mexických banánů za rok vzrostl o 92,4% na 3,0 tisíc tun.

Dodávky banánů z Vietnamu v letech 2015 a 2014. zůstala prakticky na stejné úrovni - 0,7 tis. tun (méně než 0,1% z celkového dovozu v roce 2015).

Celková nabídka banánů z jiných zemí v roce 2015 činila 0,8 tisíc tun nebo 0,1% z celkového objemu dodávek.

Společnosti dodávající banány do Ruska. V roce 2015, v poměrně velkých objemech (od 1 tis. Tun nebo více), banány dovezly 46 ruských dovážených firem. Podíl TOP-10 největších dovozců banánů představoval 76,9% všech dodávek.

Dovoz banánů v roce 2016

Dovoz banánů do Ruska v lednu až únoru 2016 činil 250,6 tisíc tun.

Ve srovnání s lednem a únorem v předchozím roce vzrostly dodávky o 47,0%, resp. 80,1 tis. Tun, po dobu dvou let růst o 14,6%, resp. O 31,9 tis. Tun, po dobu tří let se dodávky zvýšily o 5,6% % nebo 13,3 tis. tun, za čtyři - o 22,1% nebo 45,4 tis. tun.

Ceny za banány

Světové ceny banánů. Vývozní ceny banánů z Ekvádoru (ceny FOB) na počátku roku 2016 výrazně posílily. V únoru 2016 dosáhly úrovně 1 052,4 USD / t, v roce vzrostly o 8,8%, po dobu dvou let - o 11,2%, po dobu tří let - o 13,7%, za čtyři roky 0,7%.

Ceny banánů v Rusku. Průměrné ceny za banány dovezené do Ruska (průměrná statistická hodnota dovozu) začátkem roku 2016 také vzrostly. V únoru 2016 činily 748,3 USD / t. Ve srovnání s prosincem 2015 došlo k nárůstu cen o 2,5%. To je však o 0,1% nižší než v únoru 2015. Ve srovnání s únorem 2014 byl pokles cen o 0,5% ve srovnání s únorem 2013 - 0,7%, v roce 2012 o 0,3%.

Další situaci lze pozorovat, pokud přepočítáme tyto údaje na rublové. Průměrné ceny za dovezené banány v Rusku v únoru 2016, vyjádřené v rublech na datum dovozu, činily 57 861,2 rublů / tunu. V cenách roku zvýšil o 19,7% od února 2014 se cena dováženého banánů zvýšily o 118,4%, z února 2013 - od 154,6%, z února 2012 - od 157,9%.

Banány velkoobchodní

Nejlepší cena týdne
pro 1 krabici banánů
Minimální objednávka = 1 kontejner
(1080 krabic na paletách
nebo 1210 bez palet)

Cena za podmínky
FOB Guayaquil Ekvádor
(mění se jednou týdně)
na podmínkách CIF NEPOUŽÍVEJTE.

Banana Cavendish trpaslík

Odvolal se z Ruska

Kontaktujte nás

Naši manažeři rádi odpoví
na všechny otázky týkající se naší práce.

Kontaktujte dodavatele banánů

Velkoobchodní banány Cavendish vynikající kvality a kvality za výhodnou cenu

Dodávka banánů do jakéhokoli regionu v Rusku

Nízké ceny (od 6,85 USD) za 1 balení banánů

Spolehliví dodavatelé banánů do Ruska

Záruka kvality dodávek banánů

Pro pravidelné zákazníky slevy

Banány velkého a malého velkoobchodu z Ekvádoru

Můžete přijít k prohlídce a odeslání

V případě potřeby - pomoc s ubytováním v Ekvádoru

Banán trpaslík Cavendish v číslech

~ 4500 - přibližné náklady na dodávku 1 kontejneru banánů do Petrohradu

~ 4900 - přibližné náklady na dodávku 1 kontejneru banánů do Odessy

~ 4900 - přibližné náklady na dodávku 1 kontejneru banánů do Novorossijsku

~ 6300 - přibližné náklady na přepravu 1 banánového kontejneru do Vladivostoku

~ 3,8 - přibližné náklady na celní odbavení 1 balení banánů

~ 300 - za dávku (přístavní poplatky)

~ 20-30 rublů / box - banánový plyn v Petrohradě

~ 23-25 ​​dní - přibližný čas na cestu do Petrohradu

Dodavatel banánů nabízí uzavřít smlouvu o dodávkách banánů ve velkém množství

S ročním kontraktu (52 týdnů) pevnou cenu $ 9,00 FOB Port Bolivar, Machala, EC (je-li na sekundárním trhu je 12-16 $), při nákupu nižší než 5 kontejnerů za týden a 8,80 $ za nákup více než 5 kontejnerů za týden.

Cena PRODUKTU dodávaného na základě Smlouvy je stanovena v amerických dolarech (USD)
na FOB ceny Guayaquil, Ekvádor.
Na podmínkách CIF - NEPOUŽÍVEJTE.

Platba musí být provedena nejpozději 10 dní před plánovaným datem odeslání.

Datum splatnosti je datum převodu peněžních prostředků na účet PRODEJCE.

Jak pracujeme a proč to prospěje

Vyplníte žádost prostřednictvím našich webových stránek a obdržíte veškeré informace o spolupráci.

Vyhlašujeme nejlepší cenu za aktuální týden (protože cena se mění jednou za týden).

Vyplňujete z ní a objednáváte (Minimální objem = 1 kontejner).

Provedete zálohu ve výši 50% z celkové objednávky.

Naložíme kontejner s hromadnou objednávkou banánů na lodi (nakládání obvykle 2-3 dny).

Přenesete nám zbývajících 50% celkové hodnoty objednávky na dodávku banánů.

Přeneseme vám všechny potřebné doklady pro dodávku banánů hromadně z Ekvádoru.

Započíte se do výnosné finanční činnosti a řekněte nám: "Děkuji!" )))

Ekvádorské banány velkoobchodní s lodí v přístavu Puerto Bolivar, Machala, Ekvádor

Dodávka nebo přeprava banánů z Ekvádoru do Ruska

Lidé se často ptají, jak přepravit banány z Ekvádoru do Ruska.. Stručně řečeno, hlavně lodní společnosti, které nabízíme, a můžete si vytvořit svůj vlastní, najít požadovanou přepravní společnost.. Můžete dokonce najít doma, v zahraničí, nejlevnější společnost, kterou můžeme získat v Ekvádoru.

.. Poté, co nám řeknete přístav určení, získáme jméno lodní společnosti a poskytneme jí informace a budete je muset kontaktovat.

Nebo.. budete jednat s kterýmkoliv výhodné pro vás, lodní společnost, si svůj kontejner (y), nezapomeňte, aby věděli, že je třeba použít kontejner s řízenou atmosférou systémem pro umožnění skladování banánů na cestě do cílového přístavu.. Řeknete nám číslo (čísla) vyhrazeného kontejneru (kontejnerů). A pak je budeme kontaktovat a předáme číslo rezervace nebo smlouvy, abychom se dohodli na nakládce kontejneru. Ovoce, banány hromadně stahujeme do kontejneru..

V této fázi musíte zaplatit zbývajících 50% celkových nákladů na banány. Převádíme vám všechny potřebné doklady pro dodávky banánů hromadně z Ekvádoru.

Začínáte realizovat svou ziskovou finanční činnost.

Příklad přepravních nákladů:

1 kontejner banánů do Petrohradu = 4500 USD a doba přepravy 23-25 ​​dní;
1 kontejner banánů do Novorosijského nebo Odessy = 4900 dolarů a doba přepravy 24-27 dnů;
1 kontejner banánů do Vladivostoku = 6350 USD a doba přepravy 30-32 dní.

Dopravní společnosti, s nimiž pracujeme a jejich kontakty:

Kontaktujte společnost Maersk Group:
Úřad ústředí
Skupina Maersk
Esplanaden 50
1098 Kodaň K
Dánsko
Telefon: +45 33 63 33 63
Fax: +45 33 63 41 08
www.maersk.com

Kontaktujte CMA CGM:
Bethzabeth CHAUG
Zákaznický servis / Vnitřní prodej
CMA CGM Ekvádor
Telefon: +59342136500
Mobile: +593989999923
Fax: +59342136500
www.cma-cgm.com

Kontakt s APL:
Evropa na Středním východě
Eagle Court
9 Vine Street Uxbridge Middlesex UB8 1QE
Spojené království
Telefon: +44 1895 202600
Fax: +44 1895 202606
www.apl.com

Kontaktujte Baltic Shipping:
Malý Sampsonievský prospekt, Za
Petrohrad
Ruská federace
194044
Tel: +7 812 740 5757
Fax: +7 812 740 5758
www.baltic-shipping.com/

Pomocí přepravní společnosti vždy najdete trasu a sledovat její doručení.

Import-export: banány

Banány jsou nejoblíbenějším ovocím na světě. Z toho je zřejmé, že poptávka po vašem zboží je zaručena, ale jak převést zelené ovoce na palmu do chutné nabídky pro spotřebitele?

Trh

Diskuse o stabilitě podnikání "banány" není nutná. Sezónnost a neustále se měnící objem dodávek konkurentů vykonává svou práci. 6 měsíců v roce je trh s ovocem plný sezónních lahůdek a banán jde do pozadí. Ale s nástupem chladného počasí a až do začátku léta mají dodavatelé příležitost vykompenzovat ztráty, protože v tomto ročním období se banán stává téměř jediným ovocem širokého spotřebitele. Proto od prosince dojde k prudkému růstu cen pro banány a během jednoho týdne se ceny ovoce mohou lišit v rozmezí 20-30%. Trh poptávky se však neustále zvyšuje a každý rok přidává 5%.

Jak pro hráče na ruském trhu, ale v dnešní době existují tři vedoucí podílejí na dodávkách po dlouhou dobu, a měl čas chytit dominantního postavení, to JFC (Bonanza), Banex Group (Prima Donna) a Thunder (řetězec supermarketů „Magnit“). Jejich zkušenosti a množství dodávek vyvolávají v banánovém trhu značnou konkurenci.

V průměru experti říkají, že „přivést“ kontejner milovanou ovoce, s přihlédnutím k nákupu zelené „suroviny“, jeho dopravu a komunikace do stavu konečného výrobku, v hodnotě asi $ 20,000, vydělávat o $ 30,000. Ale rizika „žádný prodej“ docela vysoká, protože načasování odhadovaného počtu prstů na jedné ruce.

Dodavatelé

K dnešnímu dni činí 90% celosvětového prodeje banánů pouze 5 společností: americká: Chiquita, Dole; Del Monte - Chilean, Fyffes - irský a Noboa (nebo "Bonita") - Ekvádor. Přeprava do Ruska z většiny těchto zemí bude však příliš nákladná, což samozřejmě ovlivní hodnotu zboží, proto je smysluplné hledat geograficky nejbližší producenty. Nejvýhodnější pro spolupráci z tohoto hlediska jsou dodavatelé z Číny a Indie. Vedoucími subjekty z hlediska počtu dovážených výrobků do Ruska jsou Kostarika, Filipíny, Kolumbie a Ekvádor.

Indická společnost Naushie Vývoz nabídek ke koupi banány minimální spoustu krabic v roce 1540 v hodnotě $ 3 za krabici (asi 13,5 kg), tj minimální výše objednávky by měl být 4620 $, to je upravena pro rychlostí asi 150 tisíc rublů.

Čínský výrobce Xinfeng Tianye Zemědělství Development Co, Ltd Dodává čerstvé banány v minimálním množství 25 tun za cenu jedné tony $ 300 - $ 500. Proto je minimální částka objednávky 10 000 USD (přibližně 320000 rublů).

Jak kontaktovat?

Pro komunikaci s dodavateli existují specializované internetové portály. Jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších je portál alibaba.com. Snadno použitelnou navigací můžete na webu vybrat požadovanou kategorii produktů, pak samotný produkt, zvážit nabídky prodejců a kontaktovat je zde. Dodavatelé navíc zveřejňují své údaje: firemní adresy, telefonní čísla, takže můžete přímo kontaktovat.

Pořadí uspořádání, v tomto případě již definujete přímo u dodavatele.

Dokumenty

Pro podnikání spojené s dovozem zboží do Ruska je optimální výrobní a organizační forma LLC. Proto než se obrátíte na dodavatele, musíte se právně zaregistrovat. Činnost dovozu zeleniny, ovoce a potravinářských výrobků podle právních předpisů Ruské federace a Seznam licenčního dováženého zboží nepodléhá licencování.

Ovoce dovážené do země podléhají povinnému prohlášení a osvědčení v souladu s vyhláškou vlády Ruské federace č. 982 ze dne 1. prosince 2009. Prohlášení potvrzuje shodu dovezeného zboží s požadovanými státními normami a certifikát - dodržování požadovaných bezpečnostních norem.

Budete muset obdržet prohlášení při každém importu zboží. Toto prohlášení je vydáno pouze rezidentům Ruské federace, a proto žadatelem o prohlášení může být buď ruský výrobce, nebo ruský zástupce zahraničního dodavatele, který je oficiálně registrován na území Ruské federace, nebo dovozce nebo prodejce registrovaný v zemi.

Náklady na získání prohlášení o shodě v průměru činí 15 000 rublů. Náklady na certifikaci pro každou lotu budou asi 7500 rublů.

Je důležité poznamenat, že objemy dodávaného produktu nejsou omezeny na legislativu Ruské federace.

Clo a daně

Zboží dovážené do země, s přihlédnutím k nákladům na jeho dodání na hranici Ruské federace, podléhá clu ve výši 20%. Kromě toho se na hodnotu zboží + clo uplatňuje daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 18%.

Obchodní činnost zavazuje podnikatele provádět tyto platby daní: daň z příjmu ve výši 20% z příjmů, rozdíl DPH, zavedení pojišťoven na penzijní fond, fond sociálního zabezpečení z Ruské federace a povinného zdravotního pojištění ve výši 34% daně z příjmů fyzických osob ve výši 13%.

Doprava

Pro dopravu a logistiku trvá průměrně 4-5 měsíců. Banány jsou zpravidla odesílány z producentské země po moři do chladničky na lodi. Náklady na takovou dopravu, například z Číny do přístavu Petrohrad, činí až 4 000 dolarů za kontejner na 20 stop a až na 6000 dolarů 40 stopových kontejnerů. Časem tato doprava trvá 30-45 dní.

Logistická doprava po železnici je dalším stupněm dopravy. V závislosti na vzdálenosti města určení od přístavu se náklady na dodávku pro kontejner o rozměrech 20 metrů pohybují od 50 do 110 tisíc rublů a 40 stop od 70 do 200 tisíc rublů.

Specificita

Ironií je, že banány zrají nikoli na palmu, což by bylo logické, ale už na skladě. Proces je následující: banány jsou z palmů roztrženy s velkými svazky (50-150 ovoce) 4 měsíce po vzhledu ovoce. V té době jsou stále docela zelené a jedna svazek váží asi 80-90 kg. Poté jsou vypláchnuty, rozděleny do malých svazků, které jsme zvyklí vidět v supermarketech a vybráni na základě "co vypadá lépe než ostatní" a vyhazují ty ovoce, které mají skvrny. Pak jsou baleny v krabicích z lepenky o hmotnosti 18 kg a distribuovány po celém světě v chladicích jednotkách.

Přeprava zboží je jednou z nejdůležitějších etap, neboť v tomto období existuje vysoké riziko, že se zboží může zhoršit.

Aby se předešlo předčasnému zrání, banány jsou přepravovány v úložištích chladírenských nádob s teplotou udržovanou na 14 ° C. Na pláži je zboží také nezralé. Zde je důležité zachovat stejné podmínky pro ovoce, ve kterém byly doručeny do místa příjezdu. Do výtěžku přicházejí již speciální nádoby s lednicemi, ve kterých by banány měly být dodány do skladu ve stejném teplotním prostředí při teplotě 14 - 14,5 ° C. Hlavní věc v této fázi je co nejdříve doručit destinace, aby se zamezilo zbytečným ztrátám.

Nedodržení teplotního režimu dokonce o několik stupňů vyžaduje vzhled a šíření různých chorob v ovoci, takže důležitost tohoto aspektu by neměla být podceňována. Skladování například v podmínkách s teplotou pod doporučenými 14 stupni znamená úmrtí jednotlivých buněk, což vede ke zčernutí ovoce. Tento proces dává ovoce není komoditní pohled.

Jak můžete vyrobit banány? Zrání banánů se dosáhne umělým použitím ethylenu, který je přiváděn do zásobní komory z válců. Koncentrace ethylenu v komoře by měla být 1 m3 ethylenu na 1000 m3 vzduchu. Mnoho etylenových systémů dodává ovocím automaticky do 24 hodin. Plyn by měl proudit do ovocných plodů během 24 hodin, aby účinně ovlivnil ovoce, takže pokud nemáte automatický systém krmení, věnujte pozornost skutečnosti, že komory jsou utěsněny.

Můžete uskladnit již zrající ovoce ve stejné komoře a udržovat teplotu a vlhkost. Mimochodem, o vlhkosti. Při zrání banánů by měla být relativní vlhkost v komoře vysoká, protože plody, které zrají v prostředí s nedostatečnou vlhkostí, jsou zranitelnější vůči poškození.

Pojištění

Podle článku 27 federálního zákona "o státní regulaci zahraniční obchodní činnosti" se pojištění obchodních rizik s účastí na zahraničních obchodních vztazích země provádí dobrovolně na základě pojistných smluv s ruskými nebo zahraničními pojišťovnami.

Implementace

Pro uvádění banánů na trh je nejlepší možností spolupráce s velkými supermarkety a obchody s potravinami. Ale zde jsou některé nuance. Pokud se zabýváte dodávkami zboží do supermarketů, je vaším úkolem pouze organizace přepravy zboží do místa dodání do skladu v obchodě. To znamená, že nejtěžší etapa, na které banány dozrávají, se netýká vás, protože některé velké supermarkety již mají zařízení pro vhodné skladování.

Můžete také zorganizovat sklad ovoce pro prodej pozemků v maloobchodních prodejnách - malých obchodech a trzích. Tato volba vyžaduje, abyste měli plnohodnotné technické vybavení - od chladírenských kontejnerů až po chladicí komory.

V tomto případě je třeba vzít v úvahu, že jak velcí, tak malí maloobchodníci dávají přednost cenové kvalitě. Soutěž je poměrně vysoká, a to i přesto, že zboží je nutné prodat velmi rychle. Proto s malým rozdílem v ceně bude nejpravděpodobnějším produktem produkt vyšší kvality, a to i za vysokou cenu.

Zařízení

Jak již bylo uvedeno výše, banány ze země původu jsou dodávány v skladech chlazených lodí. Vlastní takové, zejména v počáteční fázi, není absolutně nutné. Všichni mají dopravní společnosti. V této fázi přepravy budete potřebovat malé kontejnery, ve kterých bude zboží baleno. U banánů existují speciální úpravy, které berou v úvahu specifika přepravy. Takový výrobek nabízí výrobce víceotáčkových plastových kontejnerů, společnost UTZ. Objem každé nádoby je 20 litrů.

Další etapou přepravy je přeprava banánů po železnici v chladírenských kontejnerech z přístavu do města, ve kterém je sklad umístěn. Kontejnery lze pronajmout, včetně přepravních společností, ale existuje možnost a získání vlastních. Ve velikosti jsou chladicí kontejnery tří typů: 20, 40 a 45 stop, s objemem 28-30, 66-69 a 76-86 krychlových metrů. Cenový rozsah, v závislosti na velikosti, začíná od 210000 rublů (společnost "Refcontainer").

Vybavení plynové komory potřebným vybavením je:

 • chladicí zařízení (kompresorová jednotka, chladiče vzduchu a kondenzátory);
 • termosky komory zplyňování banánů (stropní a dveřní stěny);
 • ventilační systém;
 • systém napájení ethylenu;
 • zvlhčovací systém;
 • Procesor řízení dávkování a dálkový monitorovací a řídící systém

Hlavními dodavateli takového zařízení pro Rusko jsou chladící společnosti FABS a skupina společností Everest.

Přibližná cena zařízení závisí na velikosti vyráběného fotoaparátu.

Cena sendvičového panelu (tloušťka 60 mm) činí 5 500 eur; na nákup chladničky-topné jednotky bude až 17.000 eur; systém nuceného větrání bude stát 1100 - 2200 eur; generátor ethylenu (s koncentrátem) - přibližně 1700; náklady na zvlhčovač vzduchu v komoře, 5 l / h. To je od 3000 do 6000.

ovládací desku kamery je v průměru 900 - 1050 euro sekčních vrat izolační vzduchotěsné 2,8 x 2,6 m - 2600 - (. Montážní sada, beton, kov, atd.), 5200 eur, další materiály budou trvat až 2500.

Při zohlednění montážních prací se cena hotové kamery pohybuje od 35 000 do 37 000 eur. Existuje také praxe objednávání plynových komor "na klíč".

Ilkevich Darya
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Banán velkoobchod

Analýza hodnoty banánů ve velkoobchodu ve všech regionech Ruska a SNS. Důvěryhodné žádosti o nákup a prodej banánů. Analýza vychází z aplikací na platformě AGRO24, informací o obchodování na ruských a SNS trzích a státních nabídkách.

Chcete otevřít další informace?

 • Již jste se zaregistrovali? Přihlaste se k účtu

Agroindex velkoobchodu

Nejlepší velkoobchodní ceny

Žádosti o nákup banánů na platformě AGRO24

Nabídky na prodej Banana na platformě AGRO24

 • Saint-Petersburg
 • Moskvě

Informace o společnosti jsou skryté

 • Moskvě
 • Moskevský kraj

Informace o společnosti jsou skryté

Informace o společnosti jsou skryté

 • Saint-Petersburg
 • Moskvě

Obchodní platforma AGRO24 spojuje prodejce a kupce a poskytuje služby pro pohodlné a bezpečné transakce. Každý uživatel může vytvořit objednávku na nákup nebo nabídku prodávat banán. Chcete-li provést transakci, musíte potvrdit skutečnost uživatele a společnosti, pokud budete pracovat jako zástupce. Také budete mít k dispozici finanční, logistické a další služby, které optimalizují zátěž a řeší problémy, které mohou vzniknout během transakce.

Banány se již dlouho staly pro nás známým dezertem, jako jsou jablka, hrušky a další ovoce, které rostou na území Ruska. Spotřeba na obyvatele v naší zemi činí asi 10 kg ročně. Odkud pocházejí banány? Hlavním dovozcem banánů je Ekvádor, který každoročně dodává Rusku asi 1 milion ovoce, po něm následuje Kostarika, Filipíny, Čína a Turecko.

Trh s ovocem v naší zemi je velmi nasycený, takže nakupování banánů ve velkém objemu je snadné v každém městě v Rusku. Cena za balení o hmotnosti 19,4 kg v Moskvě činí 600-800 rublů, v závislosti na velikosti zásilky, kterou chce společnost koupit. Koupit banány výhodnější velký velkoobchod.

Přednost by měla být věnována plodům z Ekvádoru, protože z této země pocházejí banány nejvyšší kvality a vynikající chuťové vlastnosti.

Dodavatelé banánů v Rusku

Banánový trh v Rusku je horečný. Největší hráč - společnost Petrohrad JFC - podala žalobu, která se prohlašuje za bankrot. Není to poprvé, co dovozci exotických (přestože se již Rusům znají), mají finanční problémy.

Banán v ovoce podnikání - "lokomotiva", říká vlastník jednoho z metropolitních obchodů "doma." Jeho přítomnost na poličce "pro sortiment" je nutná, ale nebudete na něm příliš vydělávat. Ano, a to velmi rychle kazí. "Přinesu dvě krabice do obchodu a já jim prodám půl a půl krabiček," vzdychne obchodník. Ale kupci o banány nikdy nezapomene, říká. V zimě pro chudé Rusové je to téměř jediné cenově dostupné ovoce.

Rusko spotřebuje spoustu banánů: v roce 2011 činil objem dovozu podle předběžných odhadů 1,2 milionu tun. Současně je Ekvádor prakticky monopolním dodavatelem tohoto ovoce naší zemi; až 90% banánů přítomných na trhu se dováží odtud přes banánovou bránu Ruska - přístav Petrohradu.

Pokud jde o spotřebu a potenciální poptávku, banánový trh je poměrně stabilní. V posledních letech postupně narůstá. "V roce 2010 jsme zaznamenali nárůst o 5% - téměř stejný jako v posledních deseti letech," říká Andrey Semenov, vedoucí marketingu společnosti JFC. Ale podle něj se rok 2011 stal "anomální": "Dostali jsme růst objemu ruského trhu o 25%".

V současné době, v souladu s hráči, pokud jde o zakoupeny na trhu s banány Ekvádoru dominují tři společnosti: JFC, přibližuje její Banex Group (dovoz banánů pod obchodním názvem „Prima Donna“) a „Thunder“ (síť obchodů „magnet“) - jeden z prvních maloobchodníci v Rusku, kteří začali dovážet banány samy. Oleg Goncharov, zástupce ředitele sítě, potvrzuje, že společnost dováží "poměrně velké" množství banánů, ale nepodává podrobnosti. JFC představuje 30 až 40% zásilek v celé zemi. Tento dovozce se specializuje na banány po dobu 10 let, čímž svůj podíl na sortimentu na 80%. Velké objemy dovozu a ekvádorský firmy Palmar, která zásobuje banány na základě smlouvy s ruskými hráči, z Petrohradu, „Ahmed ovoce“ a „Ovoce Brothers.“ Předtím byla společnost Optifood, která podle svých odhadů byla třetím čtvrtým z hlediska dodávek, přímo zapojena do dovozu. "Před dvěma lety jsme zastavili dovoz banánů z Ekvádoru a přešli na domácí nákupy," uvedla společnost. Před šesti měsíci pozastavil dodávku banánů z Ekvádoru a Petrohradu Baltfrut. "V okamžiku, kdy jsme to udělali, všichni společně pracovali ve velkých ztrátách na trhu," říká zaměstnanec společnosti.

Před čtyřmi lety, před krizí roku 2008, trh vypadal jinak: kromě JFC, podstatná část okupovaného Výtrusná Kupka Petrohradu a Sunway, mezi prvními třemi, ale během krize opustil trh tím, že oznámí svou platební neschopnost. Tvořily přibližně třetinu trhu, podíl společnosti JFC byl odhadován na 15%. V únoru 2012 podala žaloba na konkurz samotný JFC. Co se stalo současnému vedoucímu trhu?

Na dlouhou vzdálenost

Účastníci trhu s banány vždy říkají, že podnikají ve velmi obtížných podmínkách. na ceny banánů jsou velmi nestabilní: mohou jezdit s amplitudou 20-30% během jednoho týdne. Ty závisí na dvou faktorech - sezóně a objemu dovozu. Pět šest měsíců v roce (léto, časný podzim a na jaře) - banán za sezónu, kdy se na pultech mnoha levných sezónního ovoce: jahody, jablka, hrušky. Ceny banánů spěchají. Winter - Hlavní sezóna: proti hladovění na trhu s banány ovoce stojí „kolos“ a dovozci zvyšovat ceny, hrál za minulých ztrát. Ale „v kruhu“ na konci roku, dovední hráči zůstat v černých číslech. Je pravidlem, že účastníci trhu vyžadují stabilní zdroj peněz, dovoz ovoce tradičně provádí s vypůjčenými penězi: peníze jsou „zmrazeny“ po dobu 3-6 měsíců (náklady na dopravu, logistiku trvat dlouhou dobu). Co se týče objemu dovozu, které se liší v závislosti na různých věcí: existují rizika spojená s dopravou a výnosy, na trhu je „lámání“ společnosti, prodal zboží na „místo“, spíše než na dlouhodobých smluv atd

V únoru a březnu letošního roku tisk uváděl, že v Rusku jsou banány katastrofálně rostoucí ceny. Například, v únoru, ve dvou týdnech, cena, při které JFC uvolnil banány velkoobchodníků vzrostl o 50%. Ceny za 30-50% zvýšené a ostatní dodavatelé.

Hráči na trhu nepopírají, že zvyšují ceny. Ale toto je obecně normální pro zimní čas. Každý rok se banány od prosince stávají dražšími. Ve stejném roce se zvýšení cen začalo později než obvykle. Faktem je, že podle zástupce dovozce ovoce nebyl žádný trh, který by mohl přijmout banán za přijatelnou cenu: "Byly tam levné jablka, méně než 40 rublů na kilogram a banány se musely pohybovat. A dokonce i oni byli těžce prodáni. Banány, jako brambory, lidé vidí každý rok, a levné jablka v zimě je zajímavější. " S levným ovocem na trhu vyšly Moldavie, Polsko a Srbsko.

Ceny za banány po dlouhou dobu nemohly dosáhnout obvyklé úrovně, což zabránilo dovozcům při získávání tradičních příjmů v zimním období. Ale i za nízké ceny banán prodával špatně. Trh s ovocem jako celku zůstává v krizi: lidé nejsou ochotni utrácet na předmětech, které nejsou nezbytné.

Složitost situace hovoří a politika obchodních sítí. Když byl trh "bohatý", vysvětlují hráči, řetězce neustále provádějí akce prodávat ovoce na pokraji nákladů a přitahují kupce. A "živý" produkt byl prodán. Akcie a teď, ale jejich „koncepce“ změnila: na prodej za almužnu tolerovat produkt, který je již zkažený a jinak by šel do koše.

Někteří hráči, včetně JFC, "tlačili" cenu za banán na začátku této zimy a zklamání trhu. Dodávky se zvýšil na 1,7-1,8 milionu krabic (19-20 kg) za týden, a to navzdory skutečnosti, že trh může konzumovat, podle výpočtů generální manažer Neva ovoce společnosti Alexander Frenkel, ne více než jeden milion boxy týdně. Nicméně se nic nestalo: koneckonců v roce 2008 byla podobná situace. Jakmile je banán poptávaný v zimě, malí dovozci "padnou" na trh. Důležitější je pravděpodobně stále takový faktor jako obecná nepříznivá situace na trhu: je obtížné prodat zboží podléhající zkáze kvůli poklesu poptávky po ovoci obecně.

Od konce ledna klesla zásilka na 1,2-1,3 milionu beden týdně: mnoho dovozců, kteří utrpěli ztráty z důvodu neschopnosti prodávat zboží za výhodnou cenu, byli unaveni pracovat v mínusu a opustili závod.

Z technického hlediska nyní existuje spousta příležitostí pro vstup na banánový trh. Počet dovozců začala růst před dvěma nebo třemi lety, kdy začnou velké dopravce poskytující služby na přepravu banánů jednotlivých obalů (bez nutnosti Pronajměte si loď), a od té doby výrazně zvýšil: v době, kdy operátor trhu provozoval 4-5, bylo jich tam jen vzpomínky. "Nyní zde pracují desítky malých firem," říká Andrey Semenov (JFC). - Trh s dovozem banánů téměř ztratil vstupní bariéru: minimální velikost zásilky klesla na tisíc krabic. "

Pokud jde o investice, podnikání v oblasti banánů je poměrně cenově dostupné: přinést kontejner stojí asi 20 000 dolarů, zatímco můžete získat 30 000 dolarů. "Trh s banány je jedním z nejobtížnějších: pokud jste neprodávali výrobek najednou, byli jste chyceni," varuje jeden malý dovozce. Banány jsou vybírány zeleně, na místě musí být vyvedeny do zralosti ve speciálních buňkách (jak říkají účastníci trhu, "zagazirovat" banán, to znamená, přivést do žluté). Musíte si koupit kamery nebo je pronajmout, což není snadné: zařízení není levná. Cyklus plynutí trvá několik dní. Ale malí hráči často "řídí banán", "provzdušňují" ho po celý den. Proto je na trhu mnoho ovoce špatné kvality. Po zplynování musíte prodat banán tři nebo čtyři dny, jinak to bude "proudit".

Stále musíte přemýšlet o kvalitě, protože musíte prodávat v podmínkách těžké konkurence. Dokonce i prodejci ovoce na trhu (zde tradičně zaujímají větší podíl imigrantů z Ázerbájdžánu), dokonale se dozvěděl, že banán je nutno považovat za dobrý „otgazirovan“, žluté a silné, a dávají přednost dobře známé značky - například „Bonanza“ (z JFC). Vědí, že je to alespoň záruka kvality.

Pokud jde o síť, mají zájem o banány základě rozsahu, ale hodnota ovoce je malý, a to nezkoušejte mnoho získat v hodnotě více než dávat pozor na kvalitu. Proto nejsou tak zájemci bojovat o nové dodavatele. Dokonce i když malý hráč může ušetřit peníze a nabídnout banán levnější než tržní cena několika rublů - nemusí nutně čekat na úspěch. „Zeptejte se banány levnější pouze slabé hráče, který pak bude zdržovat platbu, čímž podpoří zboží,“ - říká jeden z podnikatelů, aby se pokusila ruku v obchodě s banány.

Zájem je podle jeho slov ukazován především klienty z regionů, Běloruska, z Ukrajiny, kde je přítomnost velkých hráčů malá.

„Chrámy banánů“ (jak v žargonu hráči volají dodávky) v roce 2011 vzrostl nejen snahou malých obchodních společností, ale také vzhledem k tomu, že v mnoha zahraničních trzích, která má vážné problémy s prodejem a světoví lídři ovocné odvětví, jako je společnost Chiquita a Dole, začala upouštět stranu do Ruska. Některé evropské trhy byly ve stavu před selháním a účinná poptávka zde klesla. To vedlo k nestabilitě politické situace. „Vzhledem k událostem“ arabského jara „série jižních středomořských trhů byla skutečně uzavřena prodejců banánů, - říká Andrey Semenov (JFC) - a protože evropský trh je přísně regulována, že se neprodává v zahraničí banana nalije do Ruska.“ V důsledku toho měli dovozci během celého loňského roku pouze dva nebo tři úspěšné měsíce, vysvětluje Alexander Frenkel z firmy Nevsky Fruit Company.

Zbývá pouze zůstat

Dnes je situace příznivější pro ty dovozce, kteří měli dostatečné rezervy finančních prostředků na to, aby přežili těžké časy. Banány jsou docela žádané, objemy dovozu se snížily. "Teď lidé vydělávají z krabice 100-200 rublů - stejně jako v létě ztratili", - říká Alexander Frenkel. Ale podle některých hráčů dovozci dosud nezískali zisk, ale pouze porazili ztráty. Současně se blíží konec sezóny banánů a ceny se budou muset nutně snížit.

"Po katastrofickém poklesu cen v zimě," komentuje Andreja Semenova z JFC, "nyní jsme svědky jakéhosi" odskočení ". Objem banánů do Ruska v březnu je o 3% nižší než v březnu loňského roku. Doufáme, že drobní spekulanti, kteří naplnili trh s banánem v loňské sezóně a ztratili své peníze, se naučili. "

Současně jsou údaje společnosti Rosstat o maloobchodních cenách banánů "klidnější". V únoru 2012 oproti stejnému období roku 2011 klesly v průměru o 5% (47 rublů oproti 50). Ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly ceny RF v únoru o 7,4%. Není však zcela správné porovnávat maloobchodní ceny s velkoobchodními cenami. "Kdo může a prodává," - říká jeden z hráčů na trhu.

Navzdory ujištění účastníků trhu, že prudký nárůst velkoobchodních cen banánů zaznamenaný v únoru až březnu je poměrně očekávaný a přirozený, někteří odborníci považují to za "spekulativní". "Neexistují žádné zásadní důvody pro zvýšení cen, to znamená silný pokles poptávky nebo zvýšení nabídky," říká Anton Safonov, senior analytik společnosti Investcafe. - Dodavatelé banánů by mohli zvýšit ceny po JFC, který jako největší dovozce dělá počasí na trhu. JFC by to mohl udělat, aby zlepšil svou finanční výkonnost. "

Hráči trhu trvají na tom, že situace je zcela normální. "Značka" Bonanza ", kterou vlastní JFC, je považována za nejlepší kvalitu, - říkají se v jedné z firem na výrobu ovoce. - Budou nyní obchodovat záporně, aby "zabili" cenu? Obchodují za normální cenu. "

Situace na trhu se vrací do normálu a v zásadě se toto pravidlo podle dovozců značně liší, a důvody, pro které není JFC insolvence zcela zřejmá.

Příslušné tvrzení CJSC "JEF Group" podané u Arbitrážního soudu v Petrohradě dne 20. února 2012. Dne 16. března se soud rozhodl zavést šestiměsíční dozorový postup v ZAO. Oficiálně tiskové služby vysvětlit tím, že společnost utrpěla ztráty v důsledku problémů na mezinárodním trhu, kde se provádí až 30% tržeb, výsledkem byla nevratná a pohledávky „JFC Group“ se stal dočasně „neudržitelný“. Společnost vysvětlila, že konkurzní žaloba pomůže chránit před věřiteli.

V JFC nebylo na prvním místě na trhu s banány problémy s úhradou dluhů. Vysoká zadluženost způsobila bankroty bývalých vůdců Sorus a Sunway. Oba hráči se stále brát velké půjčky, zvýšení rychlosti, který „ukládá“ pak bank při získávání nových úvěrů nabytá na JFC, plantáže v Ekvádoru mít stabilní výrobní základny, a dokonce i námořnictvo.

"JFC se podařilo vydat nejdelší, ale dlouhou dobu to mělo problémy," říká jeden z hráčů na trhu. Takže v roce 2008 agentura Standard Poor's, snižující rating JFC, předpovídal, že pravděpodobnost selhání společnosti v průběhu roku činí 30%. Důvodem bylo riziko neplnění krátkodobých závazků.

Během prvních 9 měsíců roku 2011, JFC závazky činily 12,2 miliardy rublů, obrat pro tento rok -. Přibližně 600 do 650 milionů $ v roce 2008, byl do té doby společnost odhaduje, že více než 700 milionů $, nicméně struktura závazků b'olshaya část. účtuje dluhy se splatností delší než jeden rok - 7 miliard rublů, až jeden rok - 4,5 miliardy. Je to poměrně pozitivní faktor. Ve stejné době, čistý zisk firmy se snížil o 6,6 krát ve srovnání se stejným obdobím roku 2010, na 45,5 milionu rublů v lednu až červnu 2011, příjmy klesly o 10,7%.

5. března na pozici generálního ředitele jmenován JFC Vladimír Kehman, zakladatel a vášnivý divadelní návštěvník, po dlouhou dobu, což je odklon od operativního řízení a přešel do vedení Mikhailovsky divadla v Petrohradě. Řekl, že má v úmyslu zachránit firmu za tři měsíce po dohodě s věřiteli. Hlavními věřiteli společnosti JFC jsou Sberbank a Raiffeisenbank.

Důvody pro JFC prohlásila, že je v úpadku, pozorovatelé jsou povinni nejen svou touhou chránit zákonem před věřiteli, ale také soudní spory, které JFC je britský é Kadeti moře nosič. Ten požaduje, aby se vzpamatovali ze společnosti spojen s JFC (Kalistad Ltd), ztráty vzniklé v důsledku předčasného ukončení řady smluv na přepravu banánů. Celková výše pohledávek dosáhla 21 milionů $ v lednu 2012 Vrchní soud v Londýně rozhodl zmrazit všechna aktiva společnosti JFC, která stála více než 25.000 $, „Firma byla nucena trvat na zavedení konkurzního řízení v zájmu ruských věřitelů na ochranu majetku hvězda Kadeti» -.. Řekl Vladimir Kekhman, který je citován tiskovou službou JFC. Protože anglický soud rozhodl urychlit uzavření na zahraničních aktiv JFC, společnost hodlá usilovat o uznání ruských konkurzního řízení v cizích soudů, říká Kehman.

JFC tedy může získat od společnosti Star Reefers vyšší míru kompatibility, protože v budoucnosti bude mít bankrot svého dlužníka (z čehož pak bude těžké získat něco). "Prostě zadržují své majetek v zahraničí, snaží se chránit vlastní prostředky a prostředky svých akcionářů v Rusku," říká účastník trhu s ovocem. "A ruské banky, které dluží na podporu tohoto úsilí, protože chtějí získat peníze, které investovali do nich."

Trh se domnívá, že JFC může i nadále pracovat, postupně se vyrovnávat s věřiteli. Alespoň dokud to dopraví na banány v předchozích dílech, tisíce hektarů JFC plantáží v Ekvádoru a Kostarice není určena k prodeji. Stáhnout z trhu, utápí v dluzích, stejně jako konkurenti (Výtrusná Kupka a Sunway by měly zůstat trhu o 400 milionů $, jak je uvedeno v té době Vladimir Kehman) JFC nemá žádné plány, a to nejméně ve slovech. "Dnes společnost zažívá určité potíže, ale zůstává vedoucím na trhu," - říká Andrey Semenov. "Problémy jsou dočasné a věřitelé to chápou," domnívá se Anton Safonov z Investcafe. "S vysokou pravděpodobností se společnost po chvíli znovu vrátí."

Ale i kdyby JFC musel opustit trh, katastrofa se samozřejmě nestane. "Prodej banánového segmentu není fatální," uvedla Kseniya Anoshina, analytik ve spotřebitelském sektoru společnosti Grandis Capital Investment Company. "Dokonce i v případě, že dojde k dočasnému vnitřnímu schodku, prostě nahradí banány jiným levným ovocem, ale nebudou tam žádné obrovské ceny."

V sítích "Dixie", "Auchan", "Metro Cash and Carry" říkají, že nadále pracují s JFC v předchozích svazcích. Maloobchodní ceny za banány v zimě opravdu dospělý, připouští zástupce „Dixie“ Lavrenty Gubin: to bylo kvůli tomu, že se silnými mrazy pomerzlo několik stran v přístavu a byl krátkodobý deficit, stejně jako určité spekulativní náladu v pozadí JFC bankrotu. "Tento příběh vyvolal trh," říká Gubin. V „Metro Cash & Carry“ ceny banánů v únoru a březnu vzrostly v průměru o 10%, říká, že síť Oksana Tokarev, ale kupní cena zvýšila o více než 20%. Ve srovnání se stejnými měsíci roku 2011 se nákupní cena banánů zvýšila o 16-18%, zatímco v prodeji se snížila o 1-2%. "Navzdory nárůstu nákladů na zadávání veřejných zakázek nezvyšujeme prodejní ceny," uvedl Tokareva. Současně většina sítí pracuje s několika dodavateli banánů. Takže pro "Auchan" JFC není hlavním dodavatelem. "Spolupracujeme se sedmi dalšími společnostmi, které nám přinášejí ziskové nabídky," říká Maria Kurnosova, vedoucí externí komunikace v Auchanu v Rusku. Ve velkoobchodní společnosti "Optifood" všimněte si, že bez dodávky JFC trh nezůstane prázdný: ovoce "je někdo, kdo přinese".

"Obecně by spotřeba banánů z důvodu rostoucích cen mohla klesnout o 10%," říká Anton Safonov. "Pokud se ale v příštích třech měsících vrátí ceny na standardní úroveň na 30 rublů na kilogram, pak spotřeba obecně za rok zůstane stejná."

Jaké změny čekají na trhu? Předchozí krize v roce 2008, kdy dva velké banán dovozce opustily trh, vedl k posílení pozice středního podniků neměl vysoký dluh zatížení. Kromě toho se na trhu objevil nový velký hráč Magnit. Zájmové sítě nezávislému dovozu ovoce - dlouhodobý trend, řekl Xenia Anoshina (IC „Grandis Capital“): Ušetřete na margin „zprostředkovatelů“ jim umožňuje snížit náklady, který je nyní zvláště důležité, když je konkurence v maloobchodním sektoru více divoký než před krizí v roce 2008.

Alexander Frenkel z společnosti Nevsky Fruit Company to považuje za hold módy: přímý dovoz pouze na papír vypadá zajímavě: "Zakladatelé sítí jsou často daleko od operačního podnikání a rozhodují na základě teorií. Ve skutečnosti jsou sítě dnes výhodnější koupit banán na domácím trhu. "

Ve skutečnosti pouze "magnet" nese banán z Ekvádoru z největších banánových řetězců. "Dixie" dováží ovoce a zeleninu, ale ne banány, řekl mluvčí společnosti Lawrence Gubin. Na otázku, zda plánují "banánový program", prodejci odpovídají, že to vyžaduje příliš mnoho infrastruktury. „To vyžaduje konstrukci komor pro vykuřování banánů ve všech oblastech země, kde máme naše nákupních center, a to není hlavní činností pro nás,“ - říká, zejména Oksana Tokarev od „metro“.

Pro JFC není zájem sítí na přímý dovoz strašný, říká Andrei Semenov. Vladimir Kekhman řekl v rozhovoru před osmi lety, že by chtěl z něj vytvořit "infrastrukturní" společnost. V odvětví banánů jsou námořní logistika a celní odbavení nejjednodušší operace. Je obtížnější zajistit kvalitu banánů a jejich zásobování obchodem. Takže pro sítě se JFC může stát strategickým partnerem. Podle společnosti Semenov má JFC ve všech milionářů síť ovocných terminálů a plány na rozvoj v menších městech.

Nicméně, vážné mluvit o investování do výstavby terminálů je obtížné, když věřitelé jsou naléhavý.

Dá se jen spekulovat, proč trh vytvořil situaci, kdy velké společnosti pracující s banánem, zažívá finanční potíže v případě, že náklady na výrobu tohoto ovoce v Ekvádoru, podle analytiků na ovoce na trhu, ne více než 10-20 centů za kilogram. Kromě ruských dovozců co do činění s velmi nenáročné zákazníky, kteří si zakoupí jakýkoliv banán, jen tam byla žlutá: nerozumějí odrůd a jsou často nevědí o tom, že Ekvádorské banány v této zemi se chystáte ke krmení zvířat. Ovocné společnosti na celosvětové úrovni mají na banánu velmi dobrou marginálnost. Ale ruští dovozci prohlásit, že náklady na banány je pro ně 540-550 rublů za krabičku 19-20 kilogramů (v době, kdy je již na skladě), a musí prodávat za půl roku, během mimo sezónu, v cenách 300-400 rublů.

Samozřejmě, že dovozci nesou vysoké náklady na zpracování a logistického banánu, platit daně a zachovat přísné smlouvy se sítí, které jsou vždy dražší: v některých případech i bonusy, které se dostanou síť může dosáhnout až 10% z příjmů z banánů dovozce. Kromě toho pracují s ročními smlouvami s ekvádorskými lidmi a platí pokuty, pokud si v mimořádné sezóně nevyberou kvótu. Ale je to všechno natolik, aby podnikání bylo nerentabilní?

Podle Alexander Frenkel, velký banán kazí hry hráči světové ovocné společnosti - Chiquita, Dole - kteří prodávají banány do Ruska, i když není na trhu přímo. Soutěž s monstry je obtížná.

Možná bude lepší, kdyby světové společnosti přímo vstoupily na náš trh a zintenzivnily hospodářskou soutěž, což povede k nižším cenám banánů. A pravděpodobně se na trhu objevují nejen obvyklé banány z Ekvádoru, ale i výrobky z jiných zemí. Z Panamy, Turecka, Číny, Mexika.