Betonové bloky

V poslední době se na trhu s stavebními materiály začaly ztrácet oblíbené cihlové a betonové desky. A není to náhodou, protože existovala alternativa, která absorbovala všechny vlastnosti, z čehož v minulosti upřednostňovaly betonové a betonové desky konkrétní beton.

Charakteristika betonových bloků

Stejně jako betonová deska je jako beton použita cementová hmota při výrobě betonových bloků. Díky tomu je betonový blok odolný, ale na rozdíl od betonové desky je jednotka kompaktnější. Stejně jako cihly lze betonové tvárnice snadno dodat do zdiva.

Betonové bloky jsou tedy nejlepším materiálem pro stavbu nízkopodlažních budov s tenkými, ale dostatečně silnými stěnami.

Druhy betonových bloků

Ve tvaru jsou betonové bloky duté s různými zářezy a plnými těly. Duté bloky mají větší tepelnou izolaci a menší hmotnost.

Plnění bloků je provedeno z těžkého a lehkého betonu. Při stavbě bloků těžkého betonu, který se používá k vybudování základů a soklu. Použití bloků lehkého betonu postavených stěn a příček domů. Také bloky lehkého betonu se používají k izolaci stěn.

Betonové stěnové bloky podle materiálu se dělí na:

 • Bloky z betonového kamene. Jsou vyrobeny z dostupných materiálů, a proto poměrně levné.
 • Roztažené jílové bloky. Mají vysokou pevnost, zvukotěsnost a nízkou tepelnou vodivost a hygroskopicitu.
 • Bloky ze směsi písku a cementu. Nejoblíbenější mezi kupujícími je typ betonových bloků. Jsou odolné, odolné vůči nízkým teplotám, agresivní média.
 • Bloky pórobetonu. Takové bloky jsou zase dvou typů: plynový křemičitan a pěnový beton.

Metody výroby betonových bloků

Betonové bloky se vyrábějí s autoklávem i bez něj.

Autoklávová metoda se používá k výrobě plynových silikátových bloků. Jen tak získávají dostatečnou sílu. Hlavní výhodou této metody je dosažení zvýšené pevnosti materiálu v krátkém čase.

Při výrobě betonových bloků bez použití autoklávu dochází k tuhnutí směsi v přírodních podmínkách nebo ve zvláštních sušicích komorách. Tímto způsobem se vyrábí většina typů bloků.

Naše firma vyrábí široký sortiment betonových bloků. Realizujeme betonové bloky v požadovaném množství. Naše ceny příjemně překvapí naše zákazníky, zejména velkoobchodníky. Cena betonového bloku závisí na typu plniva, velikosti, provedení a účelu.

© 2013-2018, LLC "МООЛ" 396900, Voroněžsko, okres Semiluki, město Semiluki, st. Transportnaya, d. 5/1, předpoklad 9

ZAO Voronežský stavební materiál je uznávaným lídrem na trhu stavebnictví

Uzavřená akciová společnost "Voronezh Kombinace stavebních materiálů" se nachází na břehu řeky Don nedaleko Voroněje, starého ruského města s milionem obyvatel. Kombinace je poskytována kvalifikovaným personálem (více než 1000 osob), má volné pozemky pro další rozvoj a vlastní vodovody, má dobré železniční přístupy a silnice, udržitelné zásobování energií.

Více než 60 let své historie byl závod několikrát rekonstruován a dosáhl výrobní kapacity 144 milionů kusů. cihla (velikost 250x120x65, 250x120x88 mm) za rok.

Všechny výrobky vyráběné v závodě mají certifikáty shody
hygienicko-epidemiologických závěrů a podléhá přísné kontrole kvality ve všech fázích výroby. Naše nová dílna je zaměřena na výrobu vysoce výkonných silikátových výrobků s výrazně vylepšenými vlastnostmi.

Mnoholeté zkušenosti a nejnovější technologie výroby zaručují šetrnost k životnímu prostředí, zvýšenou pevnost a přesnost geometrických rozměrů výrobků. Technologie volumetrického barvení s použitím importovaných pigmentů poskytuje neomezené možnosti dekorativního
a barevného roztoku.

394040, Voronezh,
Sovetskiy čtvrť, st. Tiché proudy Don, 57
směry | na mapě

Výroba betonových tvárnic - hlavní technologické možnosti

Široká škála betonových výrobků se široce používá v průmyslové i soukromé výstavbě. V tomto případě je jedním z nejdůležitějších předností je faktor, který blokuje lze provést pomocí svých rukou, a - zařízení pro výrobu betonových tvárnic je jednoduchá instalace pro pěnových výrobků je poněkud složitější, ale přesto jejich cena je také velmi demokratické. Zbavit se všech funkcí práce nebude těžké, hlavní je splnit požadavky technologie.

Na fotografii: betonové tvárnice vyráběné samostatně prakticky nejsou horší než tovární varianty

Výhody vlastních bloků

Samozřejmě je mnohem jednodušší koupit hotové výrobky, ale možnost s nezávislou výrobou má své výhody:

Bloky z pěnobetonu jsou mnohem jednodušší než oko

Technologické funkce

Dále je třeba poznamenat, že je možné provést dvě základní verze práce: výroba betonu s plnidly nebo pěnobetonovými výrobky. Obě technologie mají kardinální rozdíly, takže se budeme bližší podívat na každou z možností.

Betonové bloky s výplní

Zařízení pro výrobu betonových bloků je jednoduché, potřebujete betonový mixér, formy a vibrační stůl. A v nejvíce extrémním případě můžete udělat pouze formu, ale to bude trochu snížit kvalitu.

Samotný proces je poměrně jednoduchý:

 • Především je nutné připravit součásti - písek, cement, plniva (může to být troska, struska, expandovaná hlína a mnoho dalších věcí, to vše závisí na tom, jaké komponenty jsou k dispozici ve vaší oblasti).

Důležité! Správná konzistence řešení - při stlačení v ruce musí tvořit hrudku, která při spadnutí na zem se rozbije. Tato kompozice je optimální pro výrobu betonových bloků.

 • Dále je třeba určit optimální velikost formulářů, nejpopulárnější možností je 20x20x40, přičemž je třeba mít na paměti, že v procesu práce jsou často potřebné poloplodné prvky, takže formulář 20x20x20 bude také velmi relevantní. Pro výrobu můžete použít kov nebo dřevo (pokud používáte dřevo, pak je vnitřní strana formuláře nejlépe ozdobena plechem pro ideální hladkost budoucích výrobků).

Tvar může být vyroben z cokoliv, hlavní je, že materiály jsou husté

 • Aby se výrobky lépe dostaly ven z forem, všechny prvky, které přicházejí do kontaktu s betonem, jsou mazány speciální mazacími nebo strojními oleji (zapadá a pracuje, není to vůbec důležité).
 • Zařízení pro výrobu betonových bloků je vibrační stůl, těsnicí směs. Jak bylo poznamenáno, můžete pracovat bez ní, ale kvalita bude trpět, takže je lepší udělat nejjednodušší zařízení nebo to udělat: zařizovat zařízení na několik dní.
 • Výrobní pokyny jsou poměrně jednoduché: roztok je připraven, po kterém je forma plněna a zhutněna nějakým způsobem. Pokud produkt potřebuje dutiny, můžete použít lahve, které musí být také mazány. Odstranit bloky může být po 1-2 dny, po kterém se sušení provádí nejméně 2, a nejlépe 4 týdny.

Sušení je kritická fáze práce

Výrobky z pěnobetonu

Technologická schéma výroby pěnobetonových bloků se liší od běžných výrobků:

 • Hlavní komponenty jsou cement, písek a speciální složení pro tvorbu pěny. V tomto případě je důležité zajistit stabilitu vytvořené pěny a její rovnoměrnou distribuci ve struktuře výrobků, a proto je důležité použít dobrou instalaci. Nejjednodušší a nejúčinnější možností je dnes použití barových jednotek, poskytují kvalitní výrobky a jsou poměrně malé.

Zařízení pro výrobu pěnobetonových bloků je kompaktní a snadno ovladatelné - ve velmi krátkém čase se můžete naučit rysy práce

 • Proces je poměrně jednoduchý: potřebné množství součástí je dodáváno do zařízení a po několik minut je připravena kompozice, kterou je možno nalít do forem a je možné vyplnit bednění a vytvořit monolitické struktury.

Poradenství! Tato volba je skvělá pro plnění dutin - kompozice vyplní všechny dutiny mezi stěnami a po vytvrzení zajistí vynikající tepelnou izolaci.

Jedná se o vynikající volbu pro vlastní podnikání - výroba pěnobetonových bloků se vyznačuje vysokou návratností a budete schopni dosáhnout zisku za 3 měsíce běžného provozu.

Mobilní instalace umožňuje výrobu pěnového betonu na správném místě

Závěr

Výroba konstrukčních prvků na bázi betonu na síle téměř každé osoby. Video v tomto článku vysvětluje a jasně ukazuje některé důležité rysy výrobního procesu (viz také článek "Výroba pórobetonových bloků: přehled technologického procesu").

Způsoby výroby betonových bloků ručně - poměr řešení a postup

Chcete postavit stodolu v zemi nebo plot a možná i samotný dacha? Pak vám pomohou betonové bloky. Jejich jméno mluví samo za sebe. FBS - základové bloky stěn. Můžete říci, že je to jeden z nejběžnějších typů materiálů, které se používají při stavbě základů.

V závislosti na cílech si vyberete výrobky různé hustoty, hmotnosti, výšky. Například lehké betonové bloky jsou velmi pohyblivé, protože jejich hmotnost je mnohem lehčí než ostatní druhy. Obvykle se skládají z pórobetonu nebo pěnového betonu. Plíce jsou vhodné jak pro vnitřní i vnější stěny.

Vlastnosti a vlastnosti

Bloky obyčejného betonu mají hodně váhy, takže se ve stavebnictví méně využívají. Ceny za ně jsou také menší. Ložisková kapacita je zodpovědná za to, zda mohou vydržet určitou zátěž. V této funkci těžké bloky přesahují pěnový beton. Ale najdete materiály z lehkého betonu, které jsou ideální pro vyrovnání nosných stěn.

Důležitou vlastností je i tepelná izolace. Pěnový beton zlepšuje stupeň tepelné izolace a zvukovou izolaci. Takové bloky jsou vyráběny zejména pro vnitřní a sousední stěny. Důležitým faktorem je odolnost proti mrazu a vytrvalost. Naštěstí většina betonových bloků je odolná vůči povětrnostním vlivům. Pro nadaci se používají mrazuvzdorné materiály a položí se dolů.

Doporučení při nákupu

Při nákupu vypočtete množství stavebního materiálu. Cena za ně se bude lišit v závislosti na vlastnostech. Obecně se pohybuje od 50 rublů a zvyšuje se na 200. Chcete-li vypočítat částku, kterou potřebujete, musíte rozdělit oblast stěny o velikost určitého bloku.

Standardní materiál má velikost 450 * 225 mm. a tloušťku 80 x 240 mm. Při přepravě je vyložte v blízkosti stavby, abyste neztratili sílu a čas. Jelikož jsou křehké a prudce pichlavé, měli byste být velmi opatrní. Samozřejmě, nezapomeňte na hydroizolaci stěn a podlahu suterénu. Při práci v roztoku cementu se přidávají různé vodoodpudivé látky. Pro vnější ochranu stěn se používá mazací nebo utahovací hydroizolace.

Výroba betonových bloků

V situacích, kdy je vysoká pravděpodobnost zaplavení podzemními vodami, jsou sklepy železobetonu nižší než jejich monolitické bratři. Pokud chcete trochu snížit náklady na stavbu, můžete si s vlastním rukama vytvořit betonové bloky. Prvním krokem je instalace bednění. Je lepší je udělat vše-v-jednom.

 1. Formy pro nalévání betonu mohou být vyrobeny z improvizovaných desek z překližky, dřevotřískové desky.
 2. Forma, se kterou skutečně pracujeme, by neměla mít dno. Měl by být umístěn pod baldachýnem na hladké podlaze, pokryté fólií nebo hadrem.
 3. Při chladném počasí vylijte lépe, protože se zvyšuje doba odpařování vody z roztoku, což zabrání vzniku prasklin na hotových výrobcích.
 4. Všechny detaily bednění by měly být olejovány, takže později by nebylo těžké odstranit bloky.
 5. Do speciálního kontejneru vložíme písek, jemný štěrk, vápno a cement. Poměr roztoku k cementu je 1: 4. To vše je dobře promícháno a přidává se voda tak, aby cement nebyl příliš tlustý a příliš kapalný.
 6. Formulář zaplní polovinu a pak položí silný drát.
 7. Vyplňte formuláře na vrchol a hladkou hladítku, že náš blok je stejný.
 8. Zmrazené bloky netrvají dlouho - za 2-5 dny je možné je odstranit, ale to neznamená, že jsou připraveni pracovat.
 9. Chcete-li, aby byl hotový materiál snazší, musíte rozebírat samotné bednění.

Ve srovnání s výrobní výrobou dosahuje úspora vlastní výroby až 70%.

Technologie výroby betonových bloků

Výroba betonových tvárnic jako hmotného stavebního materiálu, a to i s moderními objemy výroby, není schopna pokrýt všechny potřeby trhu. Blok stěn, dutý, blok pro vnitřní přepážky a odlehčený druh materiálu se vydává nejen na průmyslových zařízeních, ale i na vlastních strojích. Atraktivita tohoto druhu podnikání je tak velká, že mnozí si zvolí, aby zahájili činnost, protože v prvním kroku je dost plochý prostor a formy pro lití betonu.

Výrobní technologie

Pro odlévání standardních betonových bloků z pískovobetonové směsi se nejčastěji používá nejprimitivnější technologie, aniž by bylo zapotřebí významných kapitálových investic a komplexního vybavení. Technologie výroby betonových bloků je založena na principu rovnoměrného kalení betonové směsi v přírodních podmínkách při normální teplotě vzduchu.

Model procesu, který ilustruje proces přípravy a zmrazení konkrétního řešení, bude popisem procesu nalévání základní formy nebo monolitické desky:

 • Příprava formy;
 • Příprava betonového roztoku;
 • Plnění roztoku do formy;
 • Těsnicí roztok;
 • Smršťování směsi;
 • Odstranění bednění;
 • Konečné sušení směsi a soubor tvrdosti betonu.

V zásadě je takový systém vhodný pro nalévání velkého množství betonu, ale pro betonový blok pro zídky je jen částečně vhodný. Faktem je, že pro vytvoření pravidelného obdélníku s odlišnými stranami obličeje a hladkého povrchu vnějších ploch je nutné použít betonový roztok s minimálním obsahem vody. Objevuje se tedy drobivý beton, který při zasažení do formy a poté zhutněný vibrací a tlakovým tlakem je zaklepán do husté hmoty schopné držet tuto formu.

Použití betonu s velkým množstvím vody naopak znamená, že nevytváří tuhý tvar, ale vymačká se z hmoty vlhkosti, která není schopna vydržet tuhosti, která mu byla dodána, ale jednoduše se vznáší.

Při přípravě roztoku se dodržuje pořadí přídavku složek - plnivo, cement, voda, změkčovadlo.

Technologie výroby zajišťuje optimalizaci výrobního procesu pro světlo použití zařízení pro výrobu betonových bloků ve formě vibračního stojanu nebo vibrační desky. V prvním případě zůstává tvarovaný prvek na místě po vysunutí formy suchý na místě, ve druhém případě silikonová forma zůstane na prvku až do ukončení procesu sušení.

Pomocí vibrací se vytváří lis:

 • Blok stěny integrální;
 • Blokovat stěnu s dutinami zesílenou;
 • Bloková stěna dutá usnadněna;
 • Poloviční nebo poloviční blok;

Při použití vibračních stolů a silikonových forem se vyrábějí:

 • Blok;
 • Blok simulující kámen;
 • Dekorativní dlaždice nebo prvky pro dekoraci fasád, cest, plotů.

Samotný proces však nebude dokončen bez posledního stupně, ve kterém zůstává vlhkost od betonu odpařena a postupně začíná získávat sílu. Sušení hraje jednu z důležitých rolí, protože kromě odpařování vlhkosti se vyskytuje současně druhý, neméně důležitý proces - postupné vytvrzení cementu.

Pro výrobu v normálních podmínkách, sušení probíhá při normální teplotě s minimální denní amplitudy kmitů, a za extrémních podmínek, například na teplotu nižší než 5 stupňů Celsia je třeba použít syntetická aditiva a přísady do betonu při nízkých teplotách.

Pro kontrolu kvality a určení připravenosti přenosových bloků a využití při konstrukci stupnice, standardní sada pevnosti betonu - 3,5,7 dní tvar může být zrušeno a přepravované za 9-11 hodin zařazeny do hromádky, v den 28. použité v konstrukci.

Požadované materiály

U stavebních materiálů byla síla vždy jednou z nejvýznamnějších vlastností. Použitím pouze cementu a písku bude výroba betonových bloků nerentabilní, bloky jsou drahé.

Cesta z této situace je použití dodatečných surovin jako plniva jako hlavních materiálů pro výrobu. Takové plnidla poskytují příležitost získat výrobky s dalšími vlastnostmi - snadnou a sníženou tepelnou vodivostí.

Pro přípravu betonového roztoku se používají:

 • Cementová značka 400 nebo 500;
 • Přírodní plnivo;
 • Plastifikátory;
 • Voda.

Cement je vhodnější než třídy 500 a 400, je to nejen nejoblíbenější materiál, ale také nejpřijatelnější materiál pro přípravu formulace roztoku. Všechny formulace doporučené pro přípravu betonu jsou založeny na podílech cementu této skupiny.

Při použití plniva:

 • Písek řek nebo lomu;
 • Rozbitá žula je jemná a střední frakce;
 • Žulové projekce;
 • Granlag;
 • Piliny a hobliny;
 • Expandovaná hlína;
 • Produkty zpracování betonových výrobků a cihel;
 • Chemické plniva používané pro výrobu ohřívačů;
 • Vysokopecní struska.

Příprava betonové směsi vyžaduje správné dávkování cementu a poměr plniva. Pro kvalitní beton se stěnové prvky nosných stěn berou takto:

 • Cement - 1 měřicí část;
 • Filler - 7-9 rozměrových částí;
 • Voda - 1/2-rozměrná část cementu;

Změkčovadlo za normálních teplotních podmínek, kdy je teplota vzduchu stabilně nad + 15 stupňů, se nepoužije. Když je teplota snížena, při sušení v nevytápěných místnostech nebo na ulici je žádoucí přidat změkčovadlo, ale pokud teplota neklesne pod +5, nemůže být použito. Při teplotách pod +5 je takový změkčovadlo povinné.

Při výrobě betonu by mělo být použití změkčovadla co nejpřesnější a nejpoužívanější. Většina výrobců aditiv doporučuje provést přísadu ve výši 5 gramů na podmíněný objem tvaru bloku.

Průmyslová zařízení

Minimální soubor zařízení pro výrobu betonových bloků doma je přítomnost formy a lisu. Pro přípravu betonu je vhodný stavební koryto a pro dávkování přísad a míchání směsi je vhodná lopata. Je pravda, že tato sada bude trvat 20-40 cast bloků za směnu, výroba takovým tempem zajistí výstavbu domu nebo dobré garáže za pouhých 6-8 měsíců.

Zesilovat výrobu může být pomocí prostředků malé mechanizace - elektrická vibroprese pro 1 formu a betonový mixér pro 120-140 litrů zajistí zvýšenou produktivitu občas! Zde však je třeba hledat a rozsáhlou platformu, kterou by bylo možné plně využít zařízení pro výrobu betonových bloků.

Chcete-li začít úspěšně podnikat ve výrobě stavebních materiálů, musíte nejen vyrábět velké objemy výrobků, ale také nabídnout spotřebiteli sortiment odlišný od řady konkurentů. Za tímto účelem je nutné zajistit výrobu materiálů pro nosné stěny, příčky a příčky, bloky nestandardního tvaru. K výrobě takového sortimentu lze použít pouze průmyslové vzorky zařízení pro výrobu betonových bloků. Struktura zařízení obvykle zahrnuje nádrž pro přípravu roztoku, vibropresu a ovládací panel. Samotná instalace je mobilní, takže po vytvoření jedné dávky forem se může přesunout na jiné místo tak, aby bloky začaly suché.

U mini-zařízení se zařízení používá s větším stupněm automatizace a snížením podílu ruční práce. Pro výrobu betonových bloků je pro zrychlení procesu sušení potřebná maltová míchačka, lisovací nádrže a oddělená místnost s klimatizačním zařízením. Výkon linky navíc bude vyžadovat i linku pro balení a sklad pro skladování výrobků připravených k odeslání spotřebiteli.

Při plánování výroby bloků z pórobetonu musí být výroba doplněna autoklávem, aby byl materiál sušen pod tlakem. Linka v tomto případě umožní výrobu betonu s konkrétním tvarem a účelem, který dodá zákazníkovi kompletní sadu bloků pro výstavbu domu nebo garáže.

Zařízení pro vlastní výrobu

Není těžké vyrábět zařízení pro přípravu malty a vytvarovat dutý stěnový blok doma. Stačí, abyste měli schopnost pracovat se svařovacím strojem a bulharským, abyste mohli správně vypočítat a řezat kov.

Tvar bloku je pravidelný obdélník s následujícími rozměry:

 • Výška 200 mm;
 • Šířka 200 mm;
 • Délka je 400 mm.

Forma je svařena z plechu o tloušťce 4 až 5 mm. A je zesílena zvenku rámu z rohu nebo profilového potrubí. Pro vibroprese pro výrobu betonových dutých bloků je lepší použít vyměnitelné prvky pro vytváření vnitřních dutin:

 • pro nosné konstrukce kulaté o průměru 100 mm;
 • pro vnitřní úseky, multiprofilové prvky ze čtvercové trubky;
 • pro příčky a polokombinované obdélníkové prvky z několika profilových trubek svařených do jednoho prvku.

Jako vibrátor se používá standardní elektromotor s vačkovým hřídelem namontovaným na hřídeli.

Ve spojení s jejich ruce vibropres mající pohon z elektrického motoru musí být zabezpečeno před úrazem elektrickým proudem - musí být motor připevněn k tělu přes gumové těsnění, rukojeť by měla mít gumové ochranné prvky a použít kabel s dvojitou izolací vodivé dráty.

Jak vydělat peníze výrobou stavebních bloků

Proč dělat bloky?
Co pro to potřebujete?
Co vytvářet bloky?
Jak je vyrobit?
Proč je výhodné vytvářet bloky sami?
Jaký je zisk z toho?
Jak začít a jak tuto firmu rozvíjet?

V tomto článku obdržíte odpovědi na všechny kladené otázky a budete moci "zahrnout" spolehlivý zdroj příjmů, který závisí pouze na vás.

A tak budeme na to přijít.

Proč dělat stavební bloky?

Určitě jste věnovali pozornost, že posledních 4-5 let zhruba existuje budova. Jsou postaveny z malých a středně velkých soukromých budov: garáže, vily, farmy, dílny, obchody, zemědělské budovy, velké průmyslové, obytné budovy, sklady, centra. Specialisté stavebních specialit jsou v poptávce jako nikdy předtím.

K dispozici jsou nové stavební technologie a materiály. Jsou ale stále k dispozici za cenu a technologii pro celou řadu vývojářů?

Proto se v malých a středních stavbách používají málo ve velkých městech av malých městech.

Nejvíce dostupným stavebním materiálem zůstává tzv. Sklovitý blok a cihla.

A cihla je často nižší než blok strusky za cenu, tepelnou vodivost a jednoduchost zdiva.

Ale duté stavební bloky jsou pohodlné a přístupné většině soukromých developerů.

Ano, protože díky svým vlastnostem:

- z nich prostě staví nízkopodlažní (2-3 podlaží) budovu (garáž, dům, dacha, hozblok, dílna atd.), aniž by se uchýlili ke službám zedníka. (1 blok = 3-4 cihel);

- stěny bloků strusky jsou zvukově a tepelně odolné;

- cena bloku strusky je nižší než ceny cihel, pěnového bloku a jiných stavebních materiálů kvůli nízké a dostupnosti jeho součástí (viz níže);

- Pouze blok skvrn může být vyroben sami. Jiný Saman (cihlovitá cihla) lze také provést samostatně.

Tak jak vyrábíte bloky strusky?

Co je nezbytné pro výrobu stavebních bloků?

Je známo, že škvárový blok byl vyroben se speciálním zařízením s použitím parní komory. Proto nebyla k dispozici výroba kvalitních jednotek v domácích podmínkách.

Pokud však existuje poptávka, návrh je nevyhnutelný. A to je!

Od roku 1994 odpověděl na kladenou otázku zkušenosti ve výrobě stavebních prvků v soukromém sektoru av drobné výrobě.

Co je pro to nutné?

Podrobně vyjasníme každou položku.

Vibrace

Existují různé konstrukce vibračních zařízení. V domácích podmínkách výroby a malých firmách je v zemích SNS dobře zaveden ruční, elektrický, malý třískový blok vibrostanik MZ30 (ve 14. ročníku). U lidí známých jako "Dream Builder"

Suroviny

Pro konstrukční bloky jsou vyžadovány následující komponenty:

 • - cement
 • - plniva
 • - plastifikační činidlo (žádoucí, ale nevyžaduje se)
 • - voda (bez komentáře)

Cement - portlandský cement 400. Předpokládejme další. Ale je třeba zvolit rozměry. Například při použití cementu o 300 stupních by měla být jeho spotřeba zvýšena o 10-15%.

Plniva pro beton mohou být různé materiály: písek, štěrk, struska, granshlak, popel, piliny, hobliny, štěrk, keramzit, sádra, cihly šrotu a jiných přírodních a průmyslových materiálů.

V závislosti na místních podmínkách, požadavcích na vyráběné bloky a ceně můžete zvolit vhodný výplň. Uvádím několik populárních kompozic betonu a hlavních skupin betonů

1). Štěrka z metalurgických podniků (šedá nebo tmavě šedá barva s vysokým obsahem cementu, jemně frakcionovaná frakce) - 9 dílů

+ cement - 1 díl

+ voda 0,5 objemu cementu

2). Granlag z metalurgických podniků (žlutozelená barva s vysokým obsahem cementu, zaočkovaná jemná frakce) - 4 díly

+ malé projekce - 4 díly

+ cement - 1 díl

+ voda 0,5 objemu cementu

3). Ostatní pěnové bloky

4). Betony na písku a štěrku

5). Beton na cihelný odpad

a dalších betonů s jinou kombinací uvedených látek.

Nyní je zřejmé, že současný název "blok uhlíku" není nejpřesnější definicí možných stavebních prvků.

Plastifikační přísada - to není povinná složka betonu. Nicméně, jeho přítomnost poskytuje: počáteční pevnost jednotky (to je velmi důležité při omezené výrobní zařízení), zlepšuje kvalitu bloků (snížené praskání a oděru bloky), zlepšenou odolnost proti vodě a mrazu odolnost betonu.

Množství přísady je velmi malé - asi 5g na blok.

Výrobní technologie stavebních bloků:

 1. Příprava betonu
 2. Výroba bloků
 3. Sušení a skladování hotových bloků.

Příprava betonu (na příkladu předcházejícího 2. receptury betonu)

1). Spíží 4 lopaty malých projekcí + 4 lopaty granulované strusky

2). Spí 1 lopatou z cementu

3). Důkladně promíchejte

4). Přidá se 7 až 9 litrů vody + 250 ml (půl litrové nádoby) rozpuštěného FRP. Roztok přísady se připraví následujícím způsobem: v 40 litrové nádobě se vylije 0,5 kg FRT a důkladně se promíchá, dokud se zcela nerozpustí.

5). Mícháme. V tomto případě je beton impregnován roztokem FRT.

Výroba bloků

1). V betonovém vibračním stroji uschnete s malým kopcem. Krátce po dobu 1-2 sekund. obsahuje vibrátor - beton sedí dolů, hladítka, v jednom pohybu, vyrovnat povrch lehce ustáleného betonu.

2). Namontujte svorku a bez velké námahy jej zatlačte dolů a zapněte vibrátor.

Bloky s kulatými a obdélníkovými dutinami jsou vibrovány po dobu 4-5 sekund. před spuštěním spony na doraz.

Úzké plné bloky (2ks) Vibrujte po dobu 5-7 sekund.

3). Při vibraci zvedněte stroj - jednotka zůstane na místě.

Sušení a skladování hotových bloků

Při použití FRT lze hotové bloky odstranit z místa a uložit do 5-6 hodin. Bez FRT - po dvou dnech.

Po uplynutí této doby se bloky nerozkládají při dodržení poměru betonu a technologie jejich výroby.

Bloky připravené na zásobník Doporučuji v pyramidálních sloupcích v jednom bloku s malým (2-3 cm) průsvitem mezi bloky - pro další sušení bočních ploch.

V každé takové pyramidě 100 kusů. Je snadné počítat. Je vhodné označit každou pyramidu s datem a časem výroby posledního bloku. To je užitečné při implementaci. 4., 5. den můžete odeslat.

Výrobní místo

 1. Pokoj s plochou betonovou podlahou.

Můžete vyrábět bloky po celý rok. Dobré větrání a vytápění jsou žádoucí v chladném počasí.

 1. Otevřená rovina.

Mohou být beton nebo zem, pokryté polyethylenovou fólií, aby se zachovala prezentace bloků (nezkazte zadní stranu).

 1. Otevřená, relativně plochá plocha bez předběžné přípravy.

Na takové platformě můžete položit připravené bloky na paletách.

Jak začít s výrobou stavebních bloků?

1. Zvolte optimální místní materiál pro beton, vzhledem k jeho ceně a dodávce.

2. Vypočítejte cenu jedné jednotky s přihlédnutím ke složkám betonu.

3. Rozhodněte o výrobním místě.

4. Koupit vibrační stůl.

5. Ovládněte tyto technologie.

Na začátku se beton může vařit ručně. Později je efektivnější a jednodušší - na elektrický betonový mixér o objemu 0,2-0,5 m3 (s výhodou 0,5 s přídavkem perpektiva).

Proč je výhodné vytvářet stavební bloky?

Zde je moje skutečné náklady na doručení jádra a cementu, výpočet nákladů na výrobní jednotky a vrátit vibrostanka „sen vývojáře“ na výrobu škvárové bloku v Záporoží (Ukrajina) v roce 2004 na konkrétním příkladu granshlaka (šedá) a cementu.

Počáteční data:

8 kubických metrů strusky - 30 USD / dodávka auta ve městě (KRAZ nebo velký MAZ)

Cement:

Podíl 1: 9 - 0,88 krychlových metrů nebo 18 sáčků po 3 dolarů = 54 dolarů

Cena vibračního stojanu - 200 dolarů

Celkový objem roztoku:

Poměr 1: 9 - 8 + 0,88 = 8,88 (cu.m.)

Objem malty pro 1 jednotku GOST strusky:

- celkový objem: 39cm x 19cm x 19cm = 0,014 (cub.m)

- při d = 9,5 cm: 3 x 3,14 x 4,75 ** 2 x 15 = 3188 cm = 0,003188 cu.m.

- objem roztoku na 1 w / blok při d = 9,5 cm: 0,011 krychlových metrů

Technologie výroby stavebních betonových tvárnic vlastním rukama

Výroba stavebních bloků může výrazně snížit náklady na jakoukoli výstavbu. Výroba betonových tvárnic může být v současné době zjednodušena použitím speciálních technik, forem a přísad do řešení. Technologie výroby stavebních bloků umožňuje použití jako plniva. Mohou to být piliny, struska, zlomená cihla, zbytky kamenné výroby, hlína, sláma a mnoho dalšího.

Dále na stránce se můžete dozvědět, jak vyrobit levnější stavební materiály doma a co lze postavit pomocí této technologie.

Pro konstrukci lze použít pěnové a plynové bloky. Zásada pokládky stěn je stejná jako u cihel, pásy bloků mezi sebou v rozích a roztečí stěn se provádějí přesně stejným způsobem jako v cihelnách. Pouze v tomto případě jsou bloky větší než cihla, takže konstrukce stěn je rychlejší. A pokud použijete samostatně vyráběné bloky, pak bude konstrukce stát mnohem méně než všechny ostatní možnosti, zvláště ve srovnání s náklady na cihlovou cihla, která se obvykle používá při stavbě malých předmětů. Kromě toho, tlustší bloky cihly dvakrát a je-li zařízení pro pevné tloušťku cihlové zdi požadováno, aby zdivo cihel na dvě části, v případě použití bloků z jednoho bloku je dostatečné nejen pro dosažení stejné tloušťky stěny.

K poznámce!

Ve srovnání s nákupem ready škvára blok, výrobní techniky improvizované bloky náklady 1,5-2 krát méně ve srovnání s peskoblokom 3-6 krát, s bloky pěny, keramických nebo gazosilikata - 8-12 krát. Existuje zřejmá ekonomika financí.

Výroba stavebních betonových bloků s vlastními rukama doma

Výroba stavebních betonových bloků na fotografii

K výrobě domácích bloků je zapotřebí jen několik forem pro odlévání, stejně jako cement, písek a plnící troska nebo zlomená cihla. Jiné druhy plnidel (štěrk nebo drcený kámen) způsobí, že blok bude velmi těžký a navíc stěna z takového materiálu se v létě rychleji zahřeje a v zimě se ochladí. Pokud jako plnivo použijeme expandovanou hlínu, i když má téměř identické tepelně izolační vlastnosti se zlomenou cihlou a struskou, bude to stát několikrát více.

Formy pro výrobu stavebních betonových bloků

Pro samostatnou výrobu stavebních prvků doma budou potřeba speciální kovové nebo dřevěné tvary, jejichž vnitřní rozměry se liší: 150 x 150 x 300 mm, 175 x 175 x 350 mm nebo 200 x 200 x 400 mm. U malých bloků je výhodnější provádět pokládku a při větších blocích je konstrukce rychlejší.

Kovové formy pro výrobu stavebních betonových tvárnic

K vytvoření kovové odnímatelné formy vyžaduje jeden blok čtyři pravoúhlé železné desky o tloušťce 3 až 4 mm (výška, šířka a délka desek závisí na zvolené velikosti tvaru). Na stranách desek je nutné vyříznout upevňovací drážky a svařit rukojeti na koncové části formy. U tvaru čtyř bloků budete muset vytvořit dvě obdélníkové desky a pět menších desek, abyste oddělovali budoucí bloky ve tvaru.

Výroba stavebních betonových bloků

Pro výrobu betonových tvárnic s vlastními rukama je zapotřebí zhutnění a vytváření bublin, proto je nutné vytvořit speciální zařízení. Bude to vyžadovat jednu obdélníkovou železnou desku (ve formě tvaru), malý kus drátěné tyče o průřezu 10 mm a tři ořezávací trubky o průměru 50 mm a délce 150 mm. Na jednom konci každé trubky je třeba řezat čtyři "zuby" trojúhelníkového tvaru do hloubky 50 mm. Pak musí být tyto zuby spojeny dohromady tak, aby vznikl kužel. Švy mezi zuby by měly být pečlivě svařeny. Potom do jedné roviny desky musíte svařit rukojeť z tyče a na druhé - ořezání trubek s tupým koncem.

K výrobě dřevěné odnímatelné formy potřebujete čtyři prořezávací desky o tloušťce 35-50 mm (rozměry budou záviset na velikosti vybraného tvaru). Samozřejmě, dřevo je slabší materiál pro plísně, takže desky potřebují kvalitní a silné. Veškeré spoje v dřevěné podobě je třeba zpevnit pomocí utahovacích šroubů. Ve zbytku je design dřevěné formy stejný jako design kovové. Držadla pro tvar mohou být vyrobena z drátěné tyče s průřezem 10 mm, zploštělé konce a vrtací otvory v nich o průměru 6-8 mm.

Cementové řešení pro výrobu domácích bloků

Chcete-li vytvořit stavební bloky vlastním rukama, musíte udělat roztok cementu, písku a kameniva (strusky nebo zlomené cihly) v poměru 1: 4: 6. Přidáním plniva do roztoku je nutné se ujistit, že je viskózní a lepkavé, ale nevykazuje, že je tekutý nebo drobivý. Pak se roztok nalije do forem, ve kterém se horké prostředí ztuhne po dobu 2 hodin a konečná pevnost se získá po 1 až 1,5 dnech. Při chladném počasí (+7. + 18C) se doba tuhnutí a úplné sušení zvyšuje o 3-5krát a při teplotách pod +7 ° C a během srážek se bloky obecně nedoporučují.

Pokud se struska používá společně s cementem, je možné úplně opustit písek a poměr cementu a strusky by měl být 1: 6 nebo dokonce 1: 8.

Před nalijením roztoku do formy by měly být všechny její části, bez ohledu na výrobní materiál, navlhčeny vodou. Práce by měla být na rovinném povrchu a forma by měla být naplněna roztokem 2/3 nebo 3/4 objemu (přesné množství je empiricky stanoveno po použití zařízení pro vytváření prázdných míst).

Po dokončení zpevnění bloku musí být uvolněny z částí formy. Surový blok by měl být ponechán úplně vyschnout a plnit formu vodou.

Je možné vytvářet bloky přímo na staveništi, tj. Vyplnit místo. V tomto případě lze rozměry formy pro nalévání zvýšit na 330 x 300 x 600 mm. To dále urychluje stavební proces.

Konzistence injektážní směsi a způsob plnění jsou stejné jako v předchozím případě. Do pracovní struktury můžete svázat různé tvary (3-4 formy jsou dostatečné) a zdi budou i nadále rychlejší.

Výroba stavebních betonových bloků na fotografii

Aby se zajistilo, že cementová směs nedrží na stěnách formy, před nalijením její vnitřní dutiny je nutné pomocí použitého motorového oleje navlhčit velkým množstvím vody nebo mastnoty. Po nastavení směsi se desky formy oddělují od stěn bloku. Při montáži stěn je nutné ověřit horizontální a vertikální řady. Obecně platí, že položení rohů, ligatura mezi bloky plně odpovídají metodám cihel v polovině cihel.

Nejlevnějším stavebním materiálem pro betonové tvárnici doma je adobe - směs hlíny a slámy. Levnost není jedinou zásluhou adobe - je to odolný materiál s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi, jednoduchými v "výrobě". Pro výrobu kvádrů s blokem adobe se také používají rozebíratelné kovové nebo dřevěné formy. Je lepší vytvořit bloky malé velikosti, nejvýše 150 x 150 x 300 mm, protože větší bloky jsou těžké a nepohodlné k práci a navíc nelze dělat díry v nich.

K poznámce!

Nedostatek adobe je nestabilita vlhkosti. Před postavením stěny Adobe nezbytné pro zajištění spolehlivého hydroizolace základu, a omítku vyžadují omítání tsementnopeschanym potahovací roztok veškeré dostupné polymerní nebo kovové pletivo a provést úpravy.

Výroba betonových bloků pro stavbu domů

Postup prací při stavbě a výrobě betonových bloků standardu: nejprve je třeba zvolit místo, a pak se základ - to vyžaduje výstavbu desky nadace, můžete použít základové desky, přinese komunikaci, stavět zdi, postavit střechu, instalaci oken a dveří, a provádět obrácenou práce a nábytek letní kuchyně.

Stěny jsou rozmístěny v polovině cihel, v letní kuchyni tloušťka stěny může být jedna cihla - a to stačí. Jak se používá zdiva, je nutné stěny vyrovnat svisle a horizontálně pomocí olova a šňůry, které jsou vodorovně roztaženy z jednoho rohu domu na druhý.

Domácí výroba stavebních bloků umožňuje snížit náklady na pokládku otvorů s následnou instalací oken a dveří. Během výstavby v stavební krabici musí být provedeny dveřní a okenní otvory. Instalujte umístění oken a dveře musí být ve fázi plánování. To může být v procesu stavby stěn v místech instalace dveřních a okenních otvorů opustit požadovanou šířku a vložte dřevěné zátky, které jsou potom upevněny box-nosítka. Dřevěné zátky musí být uvedeny v druhé řadě vzhledem ke spodní části skříně a v předposlední řadě s ohledem na její horní části. U horní úrovně krabice by měla být instalována vyztužená propojka o tloušťce 120 mm nebo tloušťka trámu 70 mm. Konce mostu je nutné mít na zeď 20 cm. V případě, že rovina další sérii zdiva a v horní části rámu se bude nacházet v různých úrovních, bude nutné, aby se do požadované výšky, s použitím částí bloků a roztok nebo montáž bednění, kravata prutu a nalít cementové malty.

Poté, co byly stěny postaveny na prostranství určená pro okna a dveře, je nutné instalovat krabice, které předem zakrývají rohy. Potom je musíte zarovnat vodorovně a svisle a teprve pak je možné připevnit boční části krabice na dřevěné zátky pomocí hřebíků nebo šroubů. Zbývající prostor mezi stěnami, základem, přechodem a skříní musí být vyplněn obvodem akrylovou montážní pěnou.

Druhou cestou zařízení pro otvory dveří a oken je, když jsou na správných místech instalovány dveřní a okenní schránky a pak jsou obklopeny bloky. Typicky se tato metoda používá v dekorativním zdivu, pokud není dodatečně zdobena stěna.

V takovém případě, aby při pokládce rámu dveří nevedla, je nutné jej při obou stranách upnout na bloky v průběhu položení první řady, přičemž předsadené podpěry do rohů. Po druhém řádku zarovnejte krabici vertikálně a horizontálně, upevněte jej k hřebíkmi nebo šrouby po stranách. Také je nutné ponechat výstup na 10 cm, pak je třeba u uvolnění aplikovat řešení a přitisknout je na blok dalšího řádku a opět se ujistit, že je box vyrovnaný. Totéž musí být provedeno v horní části dvířek, stejně jako ve čtvrtém a šestém řádku s okenní krabičkou. Zde jsou propojky nastaveny stejným způsobem jako v první metodě.

Betonové bloky: typy, vlastnosti a vlastní výrobní proces

Jedním z nejběžnějších materiálů pro výstavbu nosných zdí a příček obytných budov, jakož i malých výrobních objektů jsou betonové bloky. Jejich popularita je způsobena nízkou cenou, vynikajícími výkonnostními charakteristikami a velkým počtem odrůd, které vám umožňují vybrat správnou jednotku pro téměř všechny úkoly.

Pokyny uvedené v tomto článku vám umožní naučit se vytvářet nejvíce betonových bloků a seznámit se s jejich stávajícími typy.

Bloky betonových stěn

Odrůdy umělých kamene z betonu

Zvažte hlavní typy + charakteristiky stavebních betonových bloků, které jsou v moderní výstavbě nejběžnější.

Tyto stěnové kameny jsou vyráběny metodou vibrokompresní betonové směsi na speciálních plošinách.

Složení směsi, z níž je vytvořen sklovitý blok, může zahrnovat:

 • drcený kámen pro výrobky z betonu;
 • cihla bitva;
 • piliny;
 • rozšířená hlína.

Technické vlastnosti betonových bloků s troskami zanechávají hodně žádoucí, ale vzhledem k tomu, že jejich cena je jeden z nejnižších na trhu, je uhlíkatý blok široce používán v soukromé výstavbě.

Ale náklady jsou skoro jedinou výhodou, protože jsou daleko za ostatními materiály v následujících parametrech:

 • trvanlivost;
 • tepelně úsporné parametry;
 • sílu.

Hlavní oblastí použití bloků jsou malé budovy, které nebudou vystaveny silnému zatížení:

 • přístřešky;
 • garáže;
 • letní kuchyně;
 • workshopy a tak dále.

Méně obyčejný materiál, který je vyroben z následujících komponent:

 • organická hmota (zejména dřevo);
 • vazebný prvek (prášek);
 • tvrdidlo.

Ve skutečnosti se tento umělý kámen skládá z pilin, obalených do betonu.

Výhody tohoto materiálu jsou zřejmé:

 • lehký betonový blok;
 • vysoké tepelně izolační vlastnosti;
 • dobrá zvuková izolace;
 • efektivní výměna vzduchu.

K ochraně bloků před negativními účinky prostředí se kameny ošetřují speciálním roztokem. Toto zabraňuje tvorbě plísní a zabraňuje hnilobě.

Arbolit je ideální pro výstavbu malých domů, které jsou vhodné pro celoroční bydlení bez použití dodatečné izolace.

Plynové bloky a pěnové bloky

Bloky z pórobetonu podle normy GOST, které určují jejich technické vlastnosti, by měly sestávat z uměle vytvořených pórů (buněk) naplněných vzduchem. Nejběžnější pěnové a plynové bloky.

Tyto materiály mají následující výhody:

 • mají nízkou hmotnost, v důsledku čehož doprava betonových bloků a jejich instalace v soukromé výstavbě nevyžaduje použití speciálních zařízení;
 • snadná manipulace - k dosažení požadovaného tvaru voštinového bloku je možné pomocí obyčejné pilové páky pro dřevo;
 • Stěny pórobetonových bloků udržují teplo dobře a mají vynikající zvukově izolační vlastnosti.

Bloky betonu s buněčnou konstrukcí jsou vyrobeny z roztoku, který zahrnuje písek, cement a agregát. Pro tvorbu pěny, vápna, hliníkového prášku nebo jiného pěnového činidla se k němu přidává.

Dávejte pozor!
Na rozdíl od pěnového betonu je pórobeton vystaven dodatečnému zpracování v autoklávové peci, kde je vystaven vysokým teplotám pod vysokým tlakem (10-12 MPa).
Výsledkem je, že tento materiál má zvýšenou sílu: je téměř nemožné ho rozdrtit nebo zlomit.

Blok pórobetonu

Samostatně vyrobené bloky

Technologie výroby umělého kamene z cementové malty s plnidlem je poměrně jednoduchá, což umožňuje samostatné vytváření betonových bloků.

V počáteční fázi by měla být určena velikost budoucího bloku. V případě vlastní výroby se parametry jednotlivých prvků berou na základě požadované šířky stěny.

Tloušťka spodní části bloku by neměla být menší než 2 cm, a stěnové dutiny. - alespoň 4 cm v tomto případě Velikosti standardní kámen 20h20h40 cm s dutinami uvnitř váží asi 40 kg, což je výhodné pro zděných stěn.

Pro výrobu bude vyžadována jakákoli plochá plocha, pokrytá polyethylenovou fólií a speciální formy bez dna.

Materiál pro formuláře bude:

K ochraně stromu před poškozením je vnitřek formy opláštěn plechem. Podobně vyrábíme a vkládáme, díky nimž se v dokončeném bloku vytváří dutiny. Zlepšují tepelně izolační vlastnosti materiálu a ulehčují ho.

Formy pro výrobu bloků betonu

Betonové bloky lze vyrábět ručně, pokud se vytvoří několik forem v jednom bloku najednou. Chcete-li to provést, potřebujete překližku nebo šířku desky rovnající se výšce budoucího bloku. Materiál je rozřezán na kusy a připevněn samořeznými šrouby. Další interní oddíly jsou vytvořeny.

Poradenství!
To, že zmrazený blok se snadno oddělí od formy, všechny jeho díly musí být mazány petrolejem, motorovým olejem nebo nemrznoucí kapalinou.

Pro odlévání bloků z betonové směsi budou potřebné následující materiály:

 • štěrk s jemnou frakcí;
 • cement;
 • písek;
 • voda;
 • vápno;
 • drát pro vyztužení.

Množství každé složky je určeno na základě vašich potřeb pro umělý kámen. Podíl cementu, písku a štěrku se odebírá v poměru 1: 3: 5.

Pro míchání betonového roztoku je lepší použít betonový míchač

Celý následný proces pro usnadnění prezentace bude rozdělen do několika etap.

 • V betonovém mísiči by měl být umístěn štěrk, písek a cement. Poté přidávejte vápno během malého míchání. Voda se přidává v poslední fázi dávky. Hotový roztok by neměl být příliš kapalný, aby nevytekal z formy. V důsledku toho získáte beton M135 s kamenivem z jemného štěrku.
 • Směs z betonové míchačky je umístěna ve formě s vrstvou o tloušťce 2 cm. Poté jsou vložky pevné, které jsou nezbytné pro vytvoření dutin uvnitř umělého kamene. Upevňovací vložky mohou být provedeny pomocí příčných nosníků, které jsou odstraněny po naplnění jedné třetiny betonu betonem.
 • Spodní část formuláře je vhodné zakrýt novinami nebo papírem. To zabrání tomu, aby se beton dostal na zem. Směs, která vyplňuje formu, musí být polosuchá. Zkontroluje se to takto: po přijetí malého roztoku by měla být rozdrcena a položena na rovný povrch. Hrudka musí zachovat svůj tvar, aniž by se rozšířila.
 • Po naplnění formy na polovinu výšky je nutné položit výztuž, což znemožní budoucí kamen.
 • Namísto vložky pro vytvoření dutin uvnitř betonového bloku můžete použít prázdné lahve. Je uzavřen zátkou a je zakotven v kamenu.
 • Po dokončení plnění formy musí být malta zhutněna a vyrovnána pomocí lžíce.
 • Je možné odstranit bloky z forem ve dnech 4-5, ale mohou být použity v práci pouze po 2-3 týdnech, jakmile roztok úplně ztuhne.

  Samostatně stojící betonový blok

  Výše popsaná technologie nám umožňuje bez zvláštního úsilí vyrábět betonové tvárnice vlastním rukama. Technické vlastnosti hotových výrobků nebudou v žádném případě horší než ty, které jsou prodávány v supermarketech v budovách a jejich velikost je ideální pro vaše potřeby. Dále je možné výrazně snížit náklady na nákup stavebních materiálů a jejich dodávání.

  Podrobnější informace o materiálu pomohou video v tomto článku.