Je provoz biohumusu životaschopný?

Biotechnologie v průmyslové a zemědělské sféře se dnes aktivně rozvíjejí. Umožňují výrazně snížit výrobní náklady a udržovat hospodaření. Zvláštní poptávka mezi společnostmi je pozorována u přírodních hnojiv, zejména biohumus. A začátečníci, kteří hledají ziskový obchodní směr, stojí za to zvážit myšlenku výroby těchto produktů. Hlavní výhodou je, že můžete vlastní domácí biohumus otevřít vlastním rukama za minimální cenu. A pokud existuje "bezplatné" financování, existuje reálná šance na zahájení ziskového rozsáhlého průmyslového podniku.
Biohumus je produkt získaný přirozeným zpracováním hnoje a různým potravinovým odpadem. Aktivně se používá v oblasti zemědělství - jako přírodní hnojivo.

Naše ocenění:

Zahájení investic - 200000 rub.

Saturace trhu je průměrná.

Složitost zahájení podnikání je 5/10.

Průmyslová výroba biohumu jako podniku je spojena s některými zvláštnostmi. Zvažme je podrobněji.

Potřebuji zaregistrovat firmu?

Pokud provozujete domácí firmu, při registraci budete potřebovat další hotovostní infuze. Nejste si jisti, že případ půjde? Pak je lepší investovat nejprve do hledání klientů a reklamy. Zaregistrujte firmu, na kterou máte vždy čas.
Zpočátku je nepravděpodobné, že byste řídili velkoobchodní prodej hotových výrobků.
Ale s cílem dále rozvíjet spolupráci s velkými zemědělskými podniky je nutná registrace! Velkoobchodní prodej vermicompost bude možný pouze v případě, že je k dispozici dostatečná dokumentace k zboží. Pokud otevíráte velký výrobní podnik, proveďte jej podle všech pravidel.

Jak začít podnikat?

Výroba biohumu doma av průmyslovém měřítku začíná hledáním vhodné plochy. V prvním případě můžete dokonce využít stodolu na svém venkovském místě - bude se jednat o hlavní a obalové "obchody". Výrobní podnik, který produkuje velké množství biohumu, však bude vyžadovat vážnější přístup, neboť s cílem nalézt zařízení a zajistit skladovací prostory je zapotřebí mít k dispozici dílnu o ploše nejméně 80 m2.

Celková plocha užívaná podnikem bude záviset na rozsahu výroby. Přibližné výpočty - od 1 m2 plochy ročně je možné obdržet až 300 kg biohumu.

Produkce biohumu by se měla provádět za určitých mikroklimatických podmínek. A to bude znamenat další investice - prostory by měly být vybaveny větráním, všechny komunikace musí být přivedeny zde. Chcete-li znovu vybavit malou soukromou farmu, strávíte nejméně 100 000 rublů.

Bio-humus se vyrábí s "účastí" červů - budou muset být neustále zakoupeni. Červené kalifornské červy jsou častěji používány. Již v počáteční fázi podnikání najdete spolehlivého dodavatele. Cena 1000 červů se pohybuje mezi 2000-5000 rublů. Toto množství "živého tvora" stačí k usazování 2 m2 pozemků. Vypočítejte produkce s přihlédnutím k rozsahu plánovaného podniku.
Kromě faktu, že potřebujete koupit červy pro vermikompost, musíte udělat určitou zásobu hnoje a potravinového odpadu. Náklady na suroviny se pohybují v rozmezí 1000 až 2000 rublů na tunu. Každoročně budete muset koupit asi 15-30 tun hnoje.
Vzhledem k specifické povaze tohoto podnikání je produkce biohumusu červy nejvýhodnější pro soukromé podnikatele, kteří již působí v oblasti zemědělství - drželi prasata nebo dobytek. V takovém případě nemusíte utrácet peníze na pravidelné nákupy surovin a biohumus se stane dalším prodejem produktů.

Technologie získání vermikompost

Myšlenka podnikání je obzvláště dobrá, protože pro novináře není obtížné zvládnout technologii výroby biohumů. Pokud je taková příležitost, nezapomeňte navštívit provozní farmu, aby viděla vše od první ruky.
Obecně platí, že technologie biohumusové produkce vypadá takto:

 • Příprava podkladu. V boxech nebo speciálních kompostérech je umístěna směs obsahující hnůj z hovězího dobytka, drůbežího hnoje a potravinového odpadu. Pro zlepšení kvality živného substrátu se přidá směs vápna a rašeliny v poměru 20 kg na 1 tunu substrátu.
 • Záložky červů. Na 1 m2 podkladu se zpravidla nachází 700-1500 červů. Současně by měly být rovnoměrně rozloženy po celé ploše skládané směsi. Krabice jsou pokryty tmavým netkaným materiálem, který neumožňuje procházet vzduchem - červy nemají rádi jasné světlo.

Technologie výroby biohumu v kontinuálním cyklu znamená neustálou péči o vermi-farmu. Jaké úkoly budete muset provést?

 • "Postele" s červy by měly být pravidelně uvolňovány. Udělejte to pečlivě, abyste nezničili jedince.
 • Červi reagují špatně na snížení vlhkosti, a proto v případě potřeby voda živný substrát. Pro tento účel použijte stojatou vodu při teplotě 20-24 ° C.
 • Příležitostně přidejte výživný substrát, jinak červy nebudou mít co jíst.

Sběr biohumu začíná, když hustota červů v substrátu začíná překračovat přípustné limity. Nejprve přestanou krmit pár dní. Poté se nalévá směs živin, aby se červy plazily tady. Po několika dnech by měla být tato horní vrstva pečlivě odstraněna. Tento postup se opakuje třikrát. Zbývající půda je biohumus. Sběr, balení a odeslání do úložiště.
V závislosti na vybavení, které si koupíte, můžete upravit výrobu kapalných biohumusů nebo granulovaných produktů. Druhá varianta podnikového řízení umožní značnou úsporu na začátku podnikání - nákladová cena hotových výrobků bude nižší. Kromě toho existuje vždy poptávka po "suchých" surovinách.

Jaké vybavení potřebujete k zahájení podnikání?

Podnikatelský plán na výrobu biohumusu v Rusku nutně zahrnuje náklady na nákup zařízení. Jedná se o významnou položku výdajů, ale bez mechanizace procesu je nezbytný i podnikatel, který bude případ provádět doma.

Chcete-li provést vermi farmu doma, budete potřebovat následující sadu vybavení a vybavení:

 • Dřevěné nebo plastové krabice pro zasypání podkladu podepřete.
 • Váhy.
 • Mechanické síto.
 • Rake, lopata, vrtulník.

Jedná se o minimální soubor zařízení, pro které nevyužijete více než 150 000 rublů. Ale automatizovat proces, budete muset koupit balicí stroj - náklady na něj od 1 000 000 rublů. Za prvé, aby se zabránilo plýtvání, je možné umístit hotové hnojivo ručně a zabalit kontejner se speciálním strojem - jeho cena nepřesahuje 5000 rublů.

K získání granulovaného biohumu v průmyslových podmínkách bude zapotřebí více "vážného" vybavení, a tím i vyšších nákladů. Velké rostliny hnojiv jsou vybaveny mechanickými separátory pro prosévání substrátu a získání čistšího produktu, linky pro balení a balení biohumusu. V továrnách se namísto samostatných skříní se substrátem často instaluje vícestupňová instalace - zabere méně prostoru, což umožňuje získat malé objemy výroby v malých oblastech.
Chcete-li koupit zařízení na výrobu biohumusu v kapalné frakci, strávíte nejméně 1.000.000 rublů. Potřebujeme speciální stroje pro extrakci, fermentaci a "mytí" hnojiva. Pro začátečníky v podnikání - to není nejlepší možnost. Kromě toho je technologie výroby konečného produktu poměrně komplikovaná a bude vyžadovat určité znalosti v oblasti fyzikální chemie.

Prodej hotového výrobku

Biohumus v pytlích lze prodávat zahradníkům a majitelům pozemků pro domácnost, pěstitelům květin, farmářům pro pěstování zeleniny a ovocných plodin, školkám. Největší zisk získáte, pokud používáte několik kanálů najednou. Pokud je taková příležitost, v letní sezoně si můžete pronajmout místo na místním trhu, kde prodávají sazenice, zahradní nářadí a hnojiva.
Stojí za to snažit se vytvořit spojení s obchody, které prodávají zboží pro zahradníky. V takovém případě však budete muset zaregistrovat vaši firmu a provést kontroly jakosti výrobků.
Zpočátku bude obtížné najít pravidelné kupce hotových hnojiv - musíte se postarat o reklamu na prodané výrobky. Umístěte reklamy do novin a na internet, zúčastněte se tematických výstav, posílejte vzorky produktů potenciálním velkoobchodním kupcům. Nemusíte utrácet spoustu peněz provozovat vlastní internetový obchod - vynikající možnost prodeje.

Přečtěte si více:

Náklady na podnikovou organizaci a možný zisk

Chcete-li koupit separátor biohumu a další zařízení, připravit prostory pro práci a zajistit surovinu, potřebujete nejméně 200 000 rublů. Chcete-li zorganizovat průmyslový podnik, strávíte asi 2500000 rublů. Zvažte své síly a schopnosti dříve, než začnete podnikat. Je lepší začít malé a postupně se rozšiřovat. To minimalizuje všechna rizika.

Kolik stojí biohumus na domácím trhu? Budete prodávat hotové výrobky za průměrnou velkoobchodní cenu 10-20 rublů na kilogram. Pokud každoročně prodáte až 20 tun biohumu (což je docela možné i pro malou vermife), dostanete až 400 000 rublů ročně. Po odečtení variabilních nákladů na údržbu podniku činí čistý zisk nejméně 250 000 rublů ročně.

Rozsah podnikání však může být mnohem větší! Není to špatné ukazatele ziskovosti vzhledem k jednoduché technologii výroby přírodních hnojiv.

Vlastní podnikání: výroba biohumu. Podnikatelský plán pro výrobu biohumu: výpočet nákladů a potřebných dokumentů

Biohumus, také známý jako vermicompost, je přírodní hnojivo, které je několikrát silnější než organické analogy. Při použití se výnos zvyšuje o 25-50%.

Je třeba poznamenat, že není nutné tuto hnojiva vyrábět každý rok, protože se jí dokonale hodí živiny. Stačí, abyste tento postup provedli jednou za tři až čtyři roky. Takové výhody vedou k tomu, že poptávka po biohumu se neustále zvyšuje. V tomto ohledu se jeho výroba může stát ziskovým a slibným obchodním nápadem. Budeme mluvit o tom, jak uspořádat takový případ v našem článku.

Výroba biohumu: obchodní plán

Vermicompost je ztráta životně důležité činnosti deště nebo kalifornských červů, které jsou umístěny v živném prostředí, kde jsou vytvořeny optimální podmínky pro jejich reprodukci. Organizaci takové činnosti lze rozdělit do čtyř hlavních etap:

 1. Přípravná fáze. V této fázi je vybrána vhodná místnost, která je poté vhodně vybavena. Kupují se také červy a podniká registrace.
 2. pěstování cyklus, zahrnující rozmělňování organických materiálů a přidání alespoň zpracování v kompostéry (přibližně jednou za měsíc), denní hydratace živná půda, včasného odeslání ukládání červy a Vermicompost pro další zpracování.
 3. Přípravky pro prodej hotových výrobků. Produkce biohumu se neomezuje pouze na odstranění červů z kompostéru. Vermicompost musí být také pečlivě vysekáno, vysušeno a až poté je možné pokračovat v balení. V této fázi budete také muset vážit a balit hotové zboží.
 4. Implementace. Tato fáze zahrnuje vyhledávání a rozšíření prodejních kanálů pro hotové výrobky pomocí různých marketingových nástrojů.

Příprava potřebné dokumentace

Chcete-li začít podnikat, nemusíte vydávat žádná povolení ani přijímat certifikáty o shodě a licence. Stačí se zaregistrovat jako individuální podnikatel (IP) pro placení daní v rámci zjednodušeného režimu.

Zařízení pro výrobu vermicompost

Výroba biohumusu neznamená použití jakéhokoli sofistikovaného zařízení. Bude vyžadovat pouze kompostéry, které lze zakoupit i vyrobit z desek, mechanické síto pro prosévání, stejně jako váhy a zařízení pro utěsňování obalů.

Stěny kompostů, ve kterých budou žít červi, by měly mít výšku řádově 35-40 centimetrů. A mohou představovat nejen plastové nebo dřevěné krabice, ale i jámy s betonovými stěnami pokrytými betonem. V závislosti na typu zvolené konstrukce vermikultivátoru bude 50 metrů čtverečních stát 50 až 125 tisíc rublů.

Další agregáty, jako je síto, váhy apod., Budou stát další 30-40 tisíc rublů. Kromě toho budete potřebovat pracovní nástroje ve formě lopatek, vozíků, kbelíků, vidliček pro uvolnění, stejně jako zavlažovací systém a nástroje pro měření teploty a kyselosti půdy. K nákupu bude muset strávit asi 30-40 tisíc rublů.

Výběr prostoru pro vytvoření vermicompost

Výroba biohumu není možná bez dostupnosti vhodných prostor. Musí být nutně vybavena ventilačním a topným systémem. Jeho plocha je určena na základě plánovaného výkonu hotových výrobků. Dále je třeba poznamenat, že pro balení, balení a skladování kompostu bude zapotřebí další prostor.

Pokud jde o finanční náklady na nákup nebo pronájem a uspořádání místnosti, kde se vyrábí bio-humus, budou se lišit v závislosti na regionu a typu struktury. Buďte však připraveni, že v této fázi budete muset investovat z 50 na 500 tisíc rublů.

Získání kolonie červů

Bez těchto malých dělníků to nemůžete udělat. Nákup 1000 červů vás bude stát za dva nebo tři tisíce rublů. Tato částka stačí na to, abyste obsadili dva čtvereční metry vaší vermiformy. Pokud plánujete vyrábět biohumus na ploše 50 m2, koupit dostatečnou populaci červů bude muset utrácet asi 50 tisíc rublů.

Suroviny

Surovinou pro výrobu biohumu je hnůj, který prošel etapou kompostování. Zpravidla se používají živočišné produkty skotu. Suroviny jsou zakoupeny za cenu 500-1000 rublů za tunu. Nicméně, pokud máte štěstí, můžete se dohodnout na svobodném vývozu, protože zemědělci často čelí problému využívání statkových hnojiv.

Prodej hotových výrobků

Hlavním produktem vašeho vermiformu bude čistý biohumus, zabalený do sáčků různých objemů, stejně jako směsi založené na něm. Můžete však také prodat červy paralelně. Má smysl nabízet takové zboží rybářům, obchodům s chovatelskými potřebami a drůbežářským farmám a také je přímo prodávat jako výrobci ekologicky nezávadných hnojiv.

Potenciálními spotřebiteli vašeho hlavního produktu budou zahradníci a majitelé domácích pozemků, milovníci domácí květinářství, stejně jako různé školky a farmy zabývající se výrobou zemědělských produktů. Kromě toho je možné prodávat hnojiva velkoobchodním kupujícím, kteří se zabývají dalším prodejem hnojiv.

Výroba biohumu: finanční stránka problému

Zahájení investic do nákupu nebo pronájmu, stejně jako vybavení prostor, poskytnutí všechno potřebné a nákup červů bude činit 170 až 800 tisíc rublů. Současné náklady na úplatky, suroviny, mzdy atd. Budou od 100 do 200 tisíc ročně. Vaše náklady v prvních 12 měsících podnikání se tak budou pohybovat od 270 tisíc do 1 milionu rublů.

Pokud jde o příjmovou stranu, pokud vyrábíte a prodáváte 15 tun biohumu za rok, čistý zisk bude ze 150 až 200 tisíc rublů. A toto množství lze zdvojnásobit, vystavovat za prodej nikoli čistou vermikompost, ale míchat s jinými substráty.

Investice do podnikání na biohumu se tedy vyplatí za jeden a půl roku až dva roky. Současně bude úroveň ziskovosti přibližně 150-170%.

Bio-humusová výroba jako podnik

Moderní lidé preferují nákup ekologické zeleniny pěstované na základě biohumu. Jedná se o velmi cennou technologii, která pomáhá zachovat lidské zdraví. Navíc je to jedna z velmi slibných a výnosných aktivit pro začátečníky. Budeme mluvit o tom, jak otevřít humus produkce doma v tomto článku.

Proč potřebujeme biohumus?

Prakticky všechny oblasti naší země jsou znečištěny pesticidy a různými minerálními hnojivy. Zemědělci neustále stěžují na to, že výnosy plodin se každoročně snižují, a proto se zisk snižuje. Škůdci a nejrůznější nemoci zničí rostliny přímo na vinici.

Biohumus je organické hnojivo, které má jedinečné vlastnosti. Samozřejmě, že to není všelék, který dokáže vyřešit všechny problémy, nicméně taková droga poskytuje skutečnou pomoc. Dnes je v zemědělství používán místo chemických hnojiv pro pěstování organické zeleniny.

Vlastnosti podnikání

Být zapojen do výroby biohumusu v domácích podmínkách je vhodnější pro ty, kteří chovají dobytek. V takovém případě podnikatel nebude muset nakupovat suroviny. Pro výrobu tohoto organického hnojiva se nejčastěji používají červené kalifornské červy. Žijí čtyřikrát déle než běžné žížaly a množí se více aktivně. Tyto úžasné červy můžete zakoupit prostřednictvím internetu. Dodávají se bez problémů do kterékoli oblasti naší země. Před provedením tohoto podnikání je nutné sestavit podrobný obchodní plán pro výrobu biohumu. To vám pomůže naplánovat správně všechny fáze činnosti a správně uspořádat práci.

Technologický proces

Teď pojďme zjistit, kde začít s výrobou biohumus. Především je třeba připravit substrát a zakoupit červy. Tento případ by měl být zodpovězen velmi zodpovědně. Typicky jsou červy zakoupeny v specializovaných farmách vermis. Genetická populace by měla obsahovat nejméně 1500 jedinců, mezi nimiž budou mladí červi a kokony. Před nákupem červů pro vermicompost připravte místo pro ně. K tomu můžete použít hromady kompostu nebo běžné dřevěné krabice. Také si přečtěte o pěstování a chovu červů jako o podnikání doma.

Schéma: Výroba vermikompost

Tradiční technologie výroby biohumusů se skládá ze čtyř etap:

 1. Příprava živného substrátu. Jako použití kompostu vrhu ptáků a hnoje dobytka. Pro zvýšení kvality můžete přidat listy zeleninových plodin, potravinového odpadu a také směs rašeliny a vápna ve výpočtu 20 kg na 1 tunu substrátu;
 2. Záložky červů. Tato fáze vyžaduje pečlivou přípravu a pečlivou pozornost. Na 1 čtverec. Jeden metr pěšáka kompostu má 750-1500 červů. Jsou rovnoměrně rozloženy po celém povrchu spolu s živinovým substrátem. Protože červy nemají rádi jasné světlo, hromada musí být pokryta tmavým materiálem, který neumožňuje průchod vzduchu;
 3. Nejlepší oblékání. Hřebeny s červy by měly být pravidelně uvolňovány a napájeny, protože jsou velmi citlivé na snížení vlhkosti. Zavlažování se provádí stojatou vodou, jejíž teplota je 20-24 stupňů. Kompost v krabici je rozdělen na tři zóny. Horní vrstva je jídlo pro červy. Mělo by být pravidelně doplňováno, aby jim bylo zajištěno jídlo;
 4. Odběr biohumu a červů. Jakmile začne hustota červů v živném substrátu překračovat přípustné limity, je potřeba jejich výběr. Za prvé, červy jsou po několik dní hladové, po němž aplikují vrstvu jídla, do které se pohybují. Po 2-3 dnech se provádí s červy. Postup je opakován ještě 3x během 3 týdnů. Zbývající biohumus se shromažďuje s lopatkou, suší se a skladuje se pro skladování.

Z domácí výroby biohumu můžete získat stabilní vysoký zisk, pokud najdou kanály pro prodej hotových výrobků předem.

Zařízení

K výrobě organických hnojiv ve větších objemech je nutné zakoupit speciální zařízení na výrobu biohumu. Budete potřebovat kompost a mechanické síto pro prosévání hotového hnojiva. Navíc musíte koupit měřítko a speciální balicí zařízení.

Je třeba poznamenat, že cena zařízení na výrobu biohumusu do značné míry závisí na typu konstrukce. Přibližně musíte strávit 50 až 125 tisíc rublů. Sítko a váhy vás budou stát 30 až 40 tisíc rublů. Také je třeba zakoupit pracovní nástroje - lopaty, vozíky, přístroje pro měření kyselosti a teploty půdy. Na tom utratíte dalších 30-40 tisíc rublů.

Než vytvoříte biohumus podnikatelského plánu, musíte najít spolehlivé prodejní kanály. To značně závisí na úspěchu vaší společnosti.

Čistý biohumus se prodává v pytlích různých objemů. Kromě toho můžete také prodávat červy. Kupují je drůbežáři, rybáři, prodejny zvířat, stejně jako výrobci organických hnojiv.

Hlavní spotřebitelé biohumu jsou vlastníci pozemků pro domácnosti, farmy a školky pro pěstování květin. Velké množství hnojiv nakupují velkoobchodníci pro jejich další prodej. Vzhledem k tomu, že náklady na biohumus jsou poměrně cenově dostupné, tento produkt je velice žádoucí. Při jeho realizaci obvykle neexistují žádné zvláštní problémy.

Finanční výpočty

K nákupu zařízení a červů, budete muset strávit 150-500 tisíc rublů. Kromě toho je třeba brát v úvahu neustálé platby - mzdy pracovníkům, surovinám, platbě za služby.

Teď mluvme o příjmech. Chcete-li je vypočítat, musíte zjistit, kolik biohumusů stojí. Jeden kilogram organických hnojiv se prodává za 10-15 rublů. Pokud produkujete asi 15 tun biohumu za rok, čistý příjem bude 150-200 tisíc rublů. Chcete-li zvýšit zisky, můžete kombinovat čistou vermicompost s jinými substráty. Počáteční investice platí 1,5-2 roky. Ziskovost společnosti současně dosahuje 150-170%. V budoucnu budou příjmy pouze růst.

Tipy pro začátečníky

 • Před zahájením výroby biohumus jako podnikání byste se měli seznámit se všemi nuancemi tohoto oboru;
 • Především je třeba si uvědomit, že krysy, krtci a další hlodavci se živí žížaly. Kontejnery s červy by proto měly být umístěny v místnosti s tvrdými podlahami a nepropustnými stěnami.
 • Kromě toho byste měli zvážit, jak budete ukládat a přepravovat polotekutá hnojiva. Traktorové přívěsy se zpravidla používají k tomuto účelu. Kromě toho bychom se měli o balení postarat. V zásadě jsou tyto produkty zakoupeny v malých dávkách, takže budete potřebovat odpovídající balení.

Závěry

Odborníci se domnívají, že výroba biohumus červů - to je docela slibná a výnosná obchodní linka. Nepochybně, za 2-3 roky vás nebude milionářem, ale navzdory tomu můžete z prodeje biohumu získat dobrý zisk. Chcete-li uspět v této oblasti, musíte neustále hledat nové velkoobchodní kupce. To vám pomůže získat pozitivní výsledek.

Vlastní podnikání: výroba biohumu

Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Zpět na výpočty

Všechny položky podle značky: chovatelské červy

Podnikatelský plán pro chov králíků

Podnikatelský plán pro farmu na výrobu kozího mléka

Integrované ukazatele v obchodním plánování nebo jak zhodnotit investiční projekt?

Především je nutné vyhodnotit konkrétní investiční projekt nejen z hlediska finančních (integrovaných) ukazatelů, ale složitějšího. Je povinné zvážit (číst "asi.

Vaše podnikání: jak otevřít letové kurzy

Ziskovost takového podniku není příliš vysoká, ale je přesně určena počtem studentů - čím více jsou, tím lépe samozřejmě. Doba návratnosti tohoto projektu je samozřejmě velmi dobrá.

Přehled trhu: zemědělství

Dnes je zemědělství v Rusku jedním z nejslibnějších investičních objektů. Infrastruktura zemědělství - výroba krmiv, premixů, hnojiv - také.

Podnikatelský plán farmy chovu prasat

Ziskovost odvětví chovu prasat je asi 28%. Všechny náklady můžete získat zpět za 3,5 až 4 roky.

Vaše podnikání: jak otevřít vízové ​​centrum

Mezi tipy na otevření vízového centra najdete zhruba 60 tisíc rublů "za všechno", ale za takové peníze můžete jen najmout jen dva lidi, kteří pracují pro počítače a nikdo o tom.

35 drsné podniky pro skutečné muže

V některých obchodech jsou ženy objednány na objednávku: jsou plněny výhradně muži. V této sbírce najdete pro tyto brutaly 35 typů obchodů.

Přehled trhu s informačními technologiemi

Legislativní omezení nákupu zahraničního softwaru se stala pro průmysl IT v Rusku významná. V tomto kontextu začali západní prodejci používat politiku dumpingu, která také zavedla.

Podnikatelský plán internetového obchodu s oblečením pro mládež

Výše investičních nákladů na otevření online obchodu s oblečením pro mládež činí 760 000 rublů. Jednoduchá (PP) a diskontní (DPP) doba návratnosti - 6 měsíců.

Typický obchodní plán... Jak relevantní je?

Jak relevantní je typický obchodní plán na téma, o které máte zájem? Jaké informace lze vzít v úvahu? Jak spolehlivá je a může být použita v budoucnu? Zkusme r.

Psí trénink: profesionální výcvik psů

Psí trénink je sezónní. Největší poptávka po službách trenéra spadá do období od jara do podzimu. Doba návratnosti je od 1 měsíce (s minimálními investicemi) do tr.

Vinařství jako průměrné podnikání v Rusku

S investicí 10 milionů rublů bude doba návratnosti tak obtížného, ​​ale velmi zajímavého a slibného obchodu nejméně pět let.

Vaše podnikání: jak vytvořit film

Obecně platí, že pokud budete muset zaplatit za práci vašeho týmu, pak musíte započítat ne méně než 100 tisíc rublů, takže je lepší hledat lidi, kteří mají stejnou představu.

Produkce Bio-humus: Mýty a realita 300% ziskovosti

Na počátku devadesátých let se pod vedením firmy Kovrov NGO Green Peak začalo rozšiřovat myšlenka vyrábět biohumus jako podnik s obrovskou ziskovostí a malým počátečním kapitálem.

Co je biohumus?

Organické hnojivo, které produkuje žížaly.

Již tato novátorská definice zaručuje zájem letních obyvatel, zahradníků, zemědělců a dalších podnikatelů.

300% ziskovost! Podnikání od začátku! Garantovaný prodej! To nemohlo jen spěchat stovky začínajících a zkušených podnikatelů.

Od prvního úspěchu firmy Green Peak uplynulo 10 let. Technologie produkce biohumus, žížaly nazývané "technologické", biohumus samotný a vodné přípravky na něm založené - je neúplným seznamem jeho produktů.

Během této doby bylo v této technologii vyškoleno více než 600 podnikatelů a jednotlivců. Cena technologie se v porovnání s rokem 2002 zvýšila 10krát. Školení stojí peníze, ale nezastaví ty, kteří chtějí získat hrdý název "specialisty na vermikultivaci".

Je ale všechno hladké, jak slibují vůdci Green Peak v osobě generálního ředitele Konina Sergeje Stepanoviče?

Zvláště zajímavý je podnikatelský plán pro výrobu biohumusů, který je zveřejněn na oficiálních stránkách společnosti.

Proto začneme odhalovat mýty a objevovat realitu výroby biohumu v Rusku.

Mýtická ziskovost výroby biohumu

Pokud se podíváte na webovou stránku neziskové organizace Green Peak, můžete se k vám podívat Technologický a ekonomický výpočet pro výrobu biohumu na 1000 m² vytápěné plochy.
Na konci tohoto dokumentu uvidíte úžasné postavy.
Slibujete, že za rok práce budete mít 3 miliony rublů hotových výrobků a náklady nepřesáhnou 500 tisíc rublů.

To je vzhledem k tomu, že 1000 m² prostor, které budete vytápět, znovu vybavit, vyplácíte platy zaměstnancům. A strávit polovinu částky za nákup červa.

250 tun vyrobeného biohumu, který prodáte za 12 rublů. za kg, vrátí všechny své náklady a umožní vám profitovat ve výši 2,5 milionu dolarů rublů.

Jak je vypočítána ziskovost?

Jedná se o poměr výše zisku k součtu nákladů na výrobu a uvádění výrobků na trh. Kolik rublů zisku obdržíme z každého rublu našich nákladů na výrobní a obchodní výdaje.

V tomto případě dostaneme zhruba 5 rublů na 1 investovaný rubl. A to je z oblasti fantazie. Vypadá to spíš jako podvod, než skutečný a seriózní obchodní plán.

Je to všechno tak důležité?

Je výroba skutečná?

Nemá smysl říkat, že výroba organických hnojiv v naší zemi je správným a nezbytným typem činnosti.
Naše pole jsou vyčerpány a znečištěny minerálními hnojivy, pesticidy. Produktivita klesá každý rok.

Dokonce i zahradníci a kamionáři si stěžují, že se nic nestane, že plodiny nejsou stejné a že onemocnění a škůdci zničují vše v zárodku.

V této situaci může biohumus, jako přirozené organické hnojivo s jedinečnými vlastnostmi, stejně jako vodné přípravky založené na něm, opravdu pomohou.

Ale to není všelék. To je jen část balíčku opatření.

Ale byli to podnikatelé, kteří prodávali pohádku, sen. Ve skutečnosti vydělávají jen peníze a vytvářejí iluzi řešení všech problémů.

"Otevřete svou firmu a získáte 5 rublů z každého investovaného rublu."

"Nepěstujte rajčata - vyrážka 200 gramů humusu na díru."

"Byly vysazeny vraky - vodní výtažky z biohumu nejenže ochrání rostliny, ale také zvýší výnos."

Koupit, použít, experimentovat. Nezapomeňte však na okamžité ohromující výsledky. Nezapomeňte na miliony zisků, které nejsou zajištěny přísnými výpočty.

Mýtus číslo 1. Je možné vyrobit 250 tun humusu na 1000 m2 za rok?

V zásadě je to skutečné. A ještě víc. Ale podstatou věci je jiná. Může to být provedeno v prvním roce práce? Toto je poskytováno, že potřebujete:

1. Připravte suroviny pro přípravu živného substrátu. Musí to být hnilobný hnůj s pololetním stárnutím.

2. Připravte prostor pro usídlení červů.

V pronajaté nebo zakoupené stodole je to jen:

 • nalijte podlahu betonem tak, aby byl rovnoběžný povrch hřebenů;
 • položte okna do cihel tak, aby se v zimě nedostalo tepla;
 • aby z toho důvodu byl zavěšený strop co nejnižší;
 • přístupové cesty, opravy vnitřních prostor, rozdělení místnosti do pracovních prostor pro sušení surové vermicompost, drcení suchého humusu, balení;
 • připravte si úložný prostor, kde jej budete skladovat až do jara.

3. Přiveďte a kolonizujte červy v hřebenech.

A za předpokladu, že již pracujete s vodovodem a vytápěcími systémy. Dokážete si představit, kolik práce.

Jeden rok od výrobního procesu vyhodíte. Nechte šest měsíců. Zbývá půl roku pro usazování hřebenů a začátek výrobního procesu.

Pokud je z 1000 m² pouze 400 m ² přiděleno hřebenům, pak v případě usazení milionu osob za půl roku dostanete jen 100 tun humusu. A pak bude v hřebenech humus.

Musí to být ještě vysušeno, což je nemožné bez teplé podlahy a projít mlýnem. Nemyslíte, že byste je přistáli s kusy země?

Iridescentní výhledy jsou rozptýleny jako mrak.

Mýtus číslo 2. Realita nákladů

Kolik tam jsme museli investovat? 500 tisíc rublů?

Reálné údaje za první rok jsou následující:

- Akvizice pozemků a prostor (stodola) - 2-3 miliony rublů (čím vyšší cena, tím méně investic do oprav).

- Provádění oprav a přestavby kravského kříže - nejméně jeden milion rublů.

Hodně? Vypočítejte teplé podlahy v sušicí zóně, zavěšené stropy, uspořádání přístupových cest pro možnost příjezdu kamionů, topení, zásobování vodou, podlah, oddělení společenské místnosti do pracovních prostor. Možná je stačilo milion.

- Koupit 500 tun hnoje za rok práce. Jeho doručení.

Důsledkem toho je, že výroba musí být umístěna vedle sebe nebo v kombinaci s mléčnou farmou, kde je hnůj vždy bohatý.

- Červi. Jeden milion kusů - to je asi 200 tisíc rublů, bez počítání dodávky.

- Zásoby (kolečka, lopaty, kbelíky, teploměry, měřiče vlhkosti půdy, kyselost).

- Zařízení pro balení, separaci, drcení humusu.

- nejméně jeden traktor s čepem a přívěsem. Nebo ručně vytlačte 500 tun hnoje?

- 6 pracovníků pro výrobu humusu a zařízení pro údržbu. Nezahrnuje personál řízení. To je, pokud sami budete vést a prodávat.

Co? Slyšel jsem to? Kdo pak říkal asi 500 tisíc rublů ročně za výrobu?

Vypočítejte pouze plat. Pouze půl milionu a vyjde.

Mýtus číslo 3. Ziskovost 300%

No, nezohledňujeme investiční náklady.
Ale vaše výdaje nebudou 500 tisíc rublů ročně! Je to jen plat plus daně.

A zbytek? A suroviny a vytápění a voda?

Reálné náklady na produkční aktivity jsou asi jeden a půl až dva miliony rublů ročně. Jedná se o reálná data podobné produkce umístěné v regionu Rostov. Dokonce i objemy a počet zaměstnanců.

Hlavní položkou výdajů, kromě mzdy, je vytápění, suroviny a elektřina. Není tak snadné vytvářet ani teplotu 15 stupňů v místnosti s plochou 1000 m2 v zimě v minus 20 stupňů na ulici.

Proto s objemem výroby 250 tun a cenou 10 rublů na kilogram obdržíme pouze zisk 500 tisíc rublů.

Výroba 400 tun humusu ve stejné oblasti vás nebude stát víc.

Proto produkujeme 350-400 tun za rok, což je docela možné na ploše 400 m2 hřebene, obdržíme zboží za 3,5 až 4 miliony rublů za ceny 10 rublů na kg.

A to vám umožní jako podnikatel získat dobré roční příjmy. Ziskovost produktů bude až 100%, což je velmi dobré. Ale nejdůležitější otázka je ještě před námi!

Kdo a kolik můžeme prodat náš biohumus?

Mýtus číslo 4. Realita cen a prodejů

Všechno je možné vzít v úvahu, veškeré výrobní práce jsou prováděny, udržet technologii na nejmenší detail. Ale komu komu prodávat?

A je třeba vrátit se z mraků a mýtů o neskutečné ziskovosti a super ziscích na zemi.

A skutečnost spočívá v tom, že biohumus potřebují stovky zemědělců, tisíce zahradníků a zahradníků po celém Rusku. Je to jako vzduch, to je možné a tak říkat. Ale ne za cenu, která by vám poskytla super ziskovost.

V Moskvě stojí kilogram humusu v obchodě 25 rublů. Platební schopnost obyvatel hlavního města jim umožňuje koupit pro své letní chaty několik stovek kilogramů za tuto sezónu za tuto cenu.

V regionech je dokonce 10 rublů na kilogram příliš vysoká cena, kterou většina nemůže platit.

Můžete investovat stovky tisíc rublů do balení a reklam. Snažte se vyjednávat s velkoobchodními prodejnami a supermarkety. Cestujte po všech zemědělských a sklenících. Ale masivní biohumus v Rusku bude prodáván a koupen brzy.

Léto obyvatelé, zahradníci, kamionáři, farmáři a dokonce i vedoucí skleníkových farmářů a školkařů nejsou připraveni koupit biohumus.
Nemají informace o účinnosti. Nevědí, co to je. Techniky kultivace různých kultur nejsou přizpůsobeny použití biohumusu.

Prodej organizace bude nesmírně obtížný.

Jak vyrobit biohumus v Rusku a zda je to nutné?

Je to nutné, a to pouze proto, že je to vynikající způsob, jak zbavit zemi miliony tun organického odpadu, který se každoročně nahromadí na farmách, v dceřiných farmách.

Ale jak to udělat?

V komplexu. Jedná se o jednu z nejlepších možností.

Pokud máte králičí farmu, králičí hnoje se může stát jídlo pro červy.

Samotní červi jsou vynikajícím produktem, který lze prodávat rybářům. Zbývající humus lze použít na zadním dvoře nebo zabalené v pytlích a pokusit se prodat.

Přečtěte si článek: "Jak získat milion na chovných červů pro rybolov"

Začněte se sousedy, známými. Pokud existuje poptávka, můžete přemýšlet o rozšíření.

Majitelé a ředitelé zemědělských podniků a hromadných zemědělských podniků však získají zvláštní výhodu, zvláště těch, kteří mají alespoň některé dobytek.

Zpracováním obrovské množství statkových hnojiv, které prostě hnít na farmě a ne vždy je použít i na hnojiva vlastních polí, farmáři a zemědělci obdrží hodnotné hnojivo, který pracuje mnohem efektivněji hnůj.

Ale je ještě efektivnější a výhodnější udělat dokonce i domácí výtažky z biohumu. Jejich použití při oblékání na listy může nejen snížit poškození rostlin škůdci, ale také zvýšit výnos.

Současně klesají i náklady na hnojiva!

Koneckonců, nemusíte platit za nákladnou chemii. Všechno vlastní. Pouze cena. A je to 5krát nižší než cena minerálních hnojiv.

Ukazuje se, že ekonomická účinnost zemědělských podniků může být vynásobena zavedením technologií pro zpracování organického odpadu žížalami. A to je již otázka přežití celého zemědělského a zemědělského sektoru země.

Ale počítat s tím, že zítra se zabýváte výrobou biohumu, za 2-3 roky se stanete milionářem - to není nutné. Slepě nevěřte všem slibům a reklamním trikům.

Prozkoumejte trh a hledáte velkoobchodníky mezi zemědělci a vedoucími skleníkových hospodářství.

Vaše úsilí bude úspěšné pouze tehdy, pokud budete chápat potřeby zákazníků. A pokud je jeho potřeba pouze snížit náklady na výrobu 1 kg rajčat, proč to potřebujete s biohumusem? Koneckonců, není to levná komodita.

Ale pokud můžete přesvědčit výrobce, který vermicompost obnoven půda bude vyžadovat dva až třikrát méně chemických hnojiv, pak máte šanci na úspěch, a v takovém případě, jako produkce Vermicompost a organické hnojivo tekuté na jejím základě.

Myšlenka č. 217: ziskovost a technologie výroby vermicompost

V zemědělství se používají škodlivé hnojiva. Ale existuje alternativa šetrná k životnímu prostředí. Dokonce i doma je možné otevřít výrobu bio-humusu jako podnikání. Technologie, ziskovost, výhody přírodního hnojení rostlin před chemikáliemi jsou uvedeny v detailním obchodním plánu.

Hnojiva jsou prostředky pro zvýšení výnosu a snížení výskytu chorob rostlin. Pesticidy, herbicidy a dusičnany z půdy však spadají do produktů a pak do lidského těla. Je mnohem bezpečnější používat organické biohumus, který má parametry chemických hnojiv, ale neškodí zdraví.

Výrobní proces

Vermicompost se také nazývá vermicompost nebo palinový papír, protože původní technologie výroby zahrnuje červy. Surové suroviny se přivádějí k červům a na výstupu se získává hnojivo.

Jako surovina se používá shnilá směs odpadních produktů z hospodářských zvířat, malých zvířat nebo ptáků. Chcete-li zlepšit nutriční vlastnosti, přidejte listy, potravní odpad, piliny, vápno a rašelinu.

Vzhledem k tomu, že červy se zabývají vermikultivací, nazývají se technologickými. Ve skutečnosti se jedná o žížaly odrůdy Californian nebo Vladimir. Pro zpracování 1 čtverec. Pro humus je zapotřebí 1500-3000 osob.

Zpracování substrátu v biohumu trvá 4-5 měsíců. Během této doby se musíte postarat o postele a udržovat mikroklímu:

 1. Při trhlinách opatrně uvolněte zem.
 2. Tři měsíce na výrobu živin.
 3. Pro vodu s teplou stojatou vodou udržujte vlhkost 70%.
 4. Udržujte teplotu nejméně 19 ° C a ne vyšší než 30 ° C.

Pokyny zkušených výrobců: Před usídlením v krabicích tisíce červů je třeba testovat kvalitu živného média na deset nebo dvacet jedinců.

Worms nejen zpracovávají substrát v hnojivech, ale také reprodukují. Definice růstu je následující: z krabice je vytočeno 10 metrů čtverečních. podívejte se na zemi a vypočítat počet červů v ní, vynásobte číslo číslem 100. Zvolte vermicompost, pokud populace vermikultury překročí normativní hodnoty.

Kolekce se provádí dvěma způsoby:

 • Sít celou hmotnost přes síto.
 • Do krabičky se vloží trochu čerstvého humusu a červi se vynoří při hledání jídla. Postup se opakuje několikrát, přičemž se pokaždé odstraní vrstva zeminy. Zbylá hmotnost je biohumus.

Z 10 kg substrátu se získá 5 kg hnojiva a počet červů se zvyšuje 5-10 krát. Přebytek populací se prodává rybářům nebo začínajícím producentům humusu.

Podnikatelský plán

Chcete-li spustit projekt, musíte vytvořit podnikatelský plán pro výrobu biohumusu:

 1. Organizace místa pro farmové ubytování.
 2. Nákup zařízení, nástrojů a materiálů.
 3. Získávání surovin a červů.
 4. Obchodní registrace.
 5. Prodejní organizace.
 6. Ekonomické výpočty.

Dětské hřiště

Výroba biohumu jako podnikání je otevřena několika způsoby:

 • Na základě již existujícího zemědělského sektoru se jedná například o pěstování skotu.
 • Spusťte samostatný projekt.

V prvním případě je třeba přidělovat přístřešek, prázdnou stodolu nebo dokonce i část suterénu. Ve druhé - bude muset pronajmout území, a nejlépe u drůbeží farmy nebo chovu skotu. K výrobě pilotních malých šarží hnojiva může podnikatel začít vyrábět doma.

K udržení potřebných podmínek a mikroklimatu musí být prostory farmy vybaveny topením, větráním, tekoucí vodou a elektřinou. Aby se minimalizovaly tepelné ztráty v zimě, je nutné nanést podlahy z betonu, pichat všechny otvory ve stěnách, včetně oken, a snížit strop co nejmenší.

Zařízení

K výrobě humusu doma stačí stavět boxy pod substrátem, zakoupit pracovní nástroje, váhy, polyetylenové pytle, těsnící stroj. Teplotu a vlhkost je možné nastavit ručně podle naměřených hodnot měřicích přístrojů.

Průmyslová výroba biohumusu vyžaduje vážnější investice do zařízení:

 1. Regálová instalace pro plnění humusu červy.
 2. Systém kropení zavlažování.
 3. Drtič.
 4. Mechanická obrazovka pro prosévání humusu.
 5. Plnicí zařízení.
 6. Přístroje pro měření a řízení mikroklimatu v místnosti a podkladu.
 7. Lopaty, kbelíky, vozíky.
 8. Traktor s přívěsem pro přemísťování velkého množství hnojiva.

Pokud se budeme dále zabývat produkcí vodního extraktu z biohumusu, náklady na zařízení se několikrát zvýší. Výrobní technologie zahrnují použití extraktorů, zařízení pro fermentaci a čištění výrobku.

Suroviny a červy

2 hlavní komponenty pro výrobu biohumu:

Složení substrátu také zahrnuje kompost, piliny, seno. Podle technologie se před tím, než se odpad stává vhodným pro potravní červy, musí během pěti až šesti měsíců hnilit. Chcete-li skladovat hodně humusu, musíte vybavit zvláštní oblast nebo podepsat smlouvu s dodavatelem o dodávce již starých surovin.

Červené kalifornské červy se používají při výrobě biohumusu z následujících důvodů:

 1. Životnost je 4 krát delší než běžné žížaly.
 2. Míra reprodukce je desetkrát vyšší.
 3. Vysoká odolnost vůči chorobám.

Tam jsou Vladimir červy, odvozené od ruských vývojářů, předčí Kalifornian někteří ukazatelé. Nakupují červy od vermiferařů, kteří je chovali v průmyslovém měřítku.

Registrační formulář

Chcete-li získat právní příjmy z prodeje biohumus, musíte zaregistrovat podnik. Pro práci malého hospodářství je vhodná forma individuálního podnikání, velká produkce by měla být lépe formalizována jako společnost s ručením omezeným. Daně jsou ziskové platit v rámci zjednodušeného režimu.

K výrobě biohumu nejsou vyžadována žádná zvláštní povolení nebo licence. Při uzavírání prodejních smluv s obchody a farmami budete potřebovat certifikát kvality výrobků.

Hlavní obtížností plánování podnikání je vytvoření trvalého prodeje hnojiv. Cílové publikum je velmi rozsáhlé:

 • soukromé farmy;
 • státní zemědělské podniky;
 • rostlinné školky;
 • květinářské obchody;
 • rybolovu;
 • majitelé skleníků;
 • letní obyvatelé.

Chcete-li informovat zákazníky o výhodách a výhodách biohumusu, je třeba vytvořit na něm balík s tištěným textem, který bude ukazovat vlastnosti hnojiva, pravidla použití a očekávaný výnos.

Také nezapomeňte na reklamu ve specializovaných časopisech, v novinách, na internetu. V mnoha osadách se konají zemědělské veletrhy a výstavy, je třeba se s nimi podílet na vzorcích hotových výrobků.

Video: technologie výroby biohumu.

Ekonomické výpočty

Pro odhad velikosti potřebných investic produkuje biohumus náklady na zahájení projektu. Výpočty jsou uvedeny pro rozvoj podnikání doma z 20 tun vlastních surovin:

Jak uspořádat výrobu biohumus doma

Jak uspořádat výrobu biohumus doma? V tomto článku uvádíme podrobné pokyny pro pěstování červů a získávání hodnotných hnojiv.

Registrační formulář

Dokonce i domácí podnikání stojí za registraci. Stačí otevřít IP a ukázat kód OKVED 01.49 - "Chov jiných zvířat". Zpracování dokumentů bude trvat ne více než 30-40 dolarů.

Nákup hospodářských zvířat

Normální žížala může také vyrábět hnojiva, ale pro průmyslové účely a rychlé zisky je Californian (prospektorův červ) vhodnější. Je to rychlejší zpracování půdy, takže první část humusu lze získat za týden nebo dva.

Koupit vyzváněný je nejlepší na vermiferms. Musíte si koupit genetickou jednotku: dospělé červy, spolu s "mladými" a kokony. Červy pro výrobu biohumusů jsou zakoupeny v cizí půdě a potom převedeny do speciálně připraveného substrátu. Průměrné náklady na "rodinu" 1500 osob jsou 35-40 USD.

Technologie výroby bio-humusu

Uspořádání práce bude vyžadovat několik etap.

 • Příprava půdy. Základem vermikompostu je kuřátka a pěstovaná kravská hnůj. Zde přidáváme malé množství vápna a rašeliny (z výpočtu 200 gramů na kilogram substrátu), potravinářský odpad, čištění zeleniny, siláž, seno.
 • Umístění podkladu do políček. Před aplikací na půdní horníky by měl být trochu "stát" po dobu 5-6 dní. Každé dva nebo tři dny je půda míchána a navlhčena teplou vodou. Pod vlivem fermentačních procesů se zahřívá až na 45-50 stupňů a poté klesne na optimální teplotu: 25-30 stupňů. Poté můžete připravit připravené podnosy.
 • Spuštěn "domácí mazlíčky". Vyrobit biohumus se svými vlastními rukama nezastavil na samém začátku, stojí za to, aby se do připravené země uvolnil "zkušební šarže" (50 kusů). Pokud se v průběhu dne cítí normální, zbytek se spustí. V průměru vyžaduje kubický metr 700-1000 kusů. Neměly by být nasyceny v jedné hromadě, ale rovnoměrně rozloženy podél podnosu. Poté je "dům" pokrytý látkou, která chrání "domácí zvířata" před jasným světlem.
 • Nejlepší oblékání. V příštích několika týdnech vaše "mazlíčky" jedí, množí a aktivně recyklují půdu.
 • Odstranění humusu. Když se hustota půdy stane příliš vysoká, budou muset být vysazeny a poté se shromáždí biohum nahromaděný pod kontejnerem.

Zařízení pro výrobu vermicompost

Minimální soubor zařízení pro práci: kontejnery pro chov, síto (průměr článků 4-6 mm), váhy, lopata, přístroje pro měření kyselosti a teploty půdy. Pokud vytvoříte "domy" vlastními silami, celkové náklady na zařízení nebudou vyšší než 300 USD.

Minory můžete pěstovat ve speciální jamce na ulici, ale je nebezpečné pronikání obyčejných červů, vystavení se nízkým teplotám a omezování sběru humusu. Nákup nebo samoobslužná výroba kontejnerů vám umožní podnikat po celý rok, přizpůsobená pro tento prostor (garáž, stodola, sklad atd.),

Krabička pro biohumus je obvykle dřevěná nebo plastová. Může být vyroben z dřevěných dýh 2,5-3 cm tlusté rozměry standardní kontejner:.. 1h2h0,5 m nepronikly do hlodavce, třeba box spoje posíleny cínu letu. Během dne jsou vyvrtány otvory, aby se sbírala vermikul, kontejner by měl být umístěn na slabých blocích pod mírným sklonem, aby se kapalina vyprázdnila. Pod rámečkem položíme podkladový substrát se spodní plochou. Víko může být také vyrobeno z překližky s otvory pro vzduch.

Chcete-li ušetřit prostor, mohou být zásobníky umístěny na sebe. To je vynikající volba, jak udělat biohumus v zemi s minimálními náklady na peníze a prostor. Malý vermifome je dobře větraný pokoj o rozloze 14-15 metrů čtverečních.

Pro chov může být upraven dokonce i lepenkové krabice a starou ledničku. Musí být také instalovány pod úhlem. Krabice se však často musí měnit.

Péče o kalifornské červy

Několik pravidel obsahu:

 1. Ideální teplota je mezi + 4... + 40 stupňů. V jiných podmínkách zvířata umírají;
 2. Pokud jsou horníci drženi na ulici, v zimě musí být přesunuty do místnosti a pokryty teplým materiálem;
 3. Obsah vlhkosti v kompostu by měl být 70-80%;
 4. V horkém počasí by měla být půda pravidelně napojena teplou, ustálenou vodou;
 5. Přípustná kyselost substrátu: 7-8 bodů;
 6. Aby bylo zajištěno potřebné teplo a vlhkost, doporučuje se zakrýt krabice se slámou. Prochází vzduchem a udržuje správné podmínky.

Uvolnění

Chcete-li zvířata volně dýchat, 1-2 krát týdně uvolněte kompost. Takže ve svých "domech" bude dost vzduch. Uvolňování se provádí s malou lopatou a velmi opatrně, aniž by došlo k poškození "nájemníků".

Krmení

Produkce biohumusu pomocí červů zajišťuje tvorbu správné stravy pro "domácí zvířata". Je téměř jakýkoliv odpad ze svých potravinových operací: staré čajové listy, kůry a slupky ovoce a zeleniny (mrkev, banány, brambory, jablka, červené řepy a tak dále.) Plesnivé chleba a housky, zloupili vařené zeleniny a vařené kaše stagnovat.