Pěstování houbových ústřic hub jako podnikání

Obchodování s třešněmi je slibnou obchodní myšlenkou, která nevyžaduje rozsáhlé počáteční investice. Tato činnost může být organizována v suterénu nebo v garáži a podle odborníků může zajistit vysokou ziskovost. Hlívy ústřice mají neobvyklou pikantní chuť. Jsou dobré v nakládané, solené a smažené formě. Používá se jako součást borščů, salátů a polévek, stejně jako v mnoha jiných pokrmech. Nejlepší čas začít růst hub je podzim. Nezávislé pěstování hub je bezpečnější než jejich shromažďování v lesní pase, protože Doma nemáte šanci narušit jedovatou houbu. Poptávka po houbách a houbách ústřice podle statistik neustále roste. Hlívy ústřice se získávají bez použití "chemie", v houbách nejsou žádné konzervační látky ani barviva. V Rusku se dováží více než 80% všech kultivovaných hub, zejména z Polska. V Rusku není praxe jíst houby tak běžná, takže průměrný ruský občan spotřebuje 300 gramů. houby za měsíc, zatímco v Belgii 4 kg.

Výhody a nevýhody zahájení podnikání pěstování hub

Hlavní spotřebitelé houby veselok: maloobchodní prodejny, specializované prodejny, trhy zeleniny, restaurace a supermarkety. Zvažte klíčové výhody a nevýhody implementace tohoto podnikatelského nápadu.

Hlívy ústřice jsou vynikající houby, nikoli nižší obsah živin na bílé houby. Obsahují snadno stravitelné lidské bílkoviny, vitaminy skupiny PP, C, B, H, aminokyseliny, stejně jako buňky ústřic odstraňují radioaktivní prvky, zlepšují krevní tlak, snižují riziko rakoviny. Pěstování houb ustrice hub jako podnikání je slibná oblast pro objev jejich podnikání. Péče o ústřicové houby je snadnější než například houby. Pro pěstování třešní se používají substrátové bloky, které lze zakoupit v obchodech nebo vyrobit samostatně. Nejjednodušší a nejlevnější způsob je směs slámy a slunečnice, který je vařený a zabalený po dobu 4-5 hodin, aby se odstranila forma. Na trhu s houbami je mezi houbami spousta konkurentů, z nichž nejběžnější jsou žampiony, flammulina, shiitake.

Registrace podniku při pěstování ústřicových hub

K zahájení podnikání je nutné zaregistrovat svou podnikatelskou činnost u daňového inspektorátu. Je třeba určit kód typu aktivity podle OKVED, v našem případě: 01.12.31. - "rostoucí houby a mycelium (mycelium)." Tento typ podnikání může mít následující právní formu: IP, LLC. Je třeba poznamenat, že forma podnikání, jako soukromé pozemky pro domácnosti, nesedí! Níže uvedená tabulka uvádí možné formy podnikové organizace:

 • doklad o zaplacení státního poplatku (800 rublů);
 • ověřená přihláška notáře ve formátu č. Р21001;
 • prohlášení o přechodu na ECN nebo STS (jinak to bude implicitně OSHO);
 • kopie všech stránek pasu.
 • formulář žádosti # P11001;
 • charta LLC;
 • rozhodnutí o otevření LLC nebo protokolu, pokud existuje několik zakladatelů (partnerů);
 • doklad o zaplacení státního poplatku (4000 rublů);
 • Notářské kopie pasů zakladatelů;
 • prohlášení o přechodu na ECN nebo STS (standardně bude existovat společný daňový systém pro OCHA).

Podle zákona nesmí být základní kapitál společnosti LLC nižší než 10 000 rublů.

Při registraci PI, LLC nebo PF se doporučuje okamžitě požádat o přechod na speciální režim zdanění: USN, ESKH. V opačném případě budete muset zůstat stát na obecném systému zdanění (OSS) až do konce kalendářního roku.

Podnikatel může přejít na EUCN, pokud svou hlavní činností produkuje více než 70% zemědělských produktů.

Po registraci je nutné získat povolení od SES, požární inspekce. Pro předání SES je nutné za účelem vyšetření zahrnout krabici s produkcí hub. Po houbách vyrostou, bude nutné získat certifikát kvality v SES (cena

40-80 $). Níže jsou uvedena funkce výukového videa z jednotné zemědělské daně (ECHO).

Pěstování hub: příprava mycelií (inokula)

V současné době existují následující typy vesmíru: plicní, ústřice, citronová, florida, stepní, carobiformní. Všichni rostou ve volné přírodě, pro výrobu používají speciální kmeny, které jsou jednodušší a nenáročné.

V počátečním stádiu je nutné připravit semenný materiál - mycelium. Mycelium je základem klíčení hub. Domácí výrobci produkují levnější osivo, takže náklady na mycelium Saratov společnost "Santana" je čtyřikrát levnější než maďarský "Silvan".

Při nákupu podhoubí je nutné dávat pozor na kmenu houby a stupně (na štítku na obalu), rychlost a procento zanášení zrn, trvanlivost, odolnost vůči plísní. Zkontrolujte teplotu mycelií uvnitř, optimální teplota je + 20-22 ° C. Nesmí existovat černé nebo zelené skvrny s vůní čpavku. Mycelium by mělo mít jasně oranžovou barvu s malou příměsí žluté. Mycelium lze skladovat 90-120 dní při teplotě až + 2 ° C a dokonce i zmrazit. Na vegetaci takové podmínky skladování neovlivňují. Od jednoho setí můžete získat až 3 sklizně.

Výroba mycelií sama

Hlíva ústřičná patří organismu, který ničí dřevo, pěstuje se na pilinách listnatých druhů. Optimálním růstem je sláma, kukuřičné tyčinky, slunečnice. Houba-podnikatelé používají bloky s obsahem substrátů s přídavkem prádla nebo slámy. Musí být zajištěno, že materiál není kontaminován a nemá podestýlku. Je lepší vytvořit bloky v samostatných čistých místnostech.

Pro výrobu slámových substrátů ve drcené formě nebo piliny pálených v horké vodě. U 1 kg myceliu se odebírá 10 kg. substrátu. Materiál se ochladí, kombinuje s mycelií a balí do polyethylenových sáčků (80 x 40 cm). Hmotnost jednoho balení je 10-12 kg. Tašky jsou vázány a uloženy v regálech v temné místnosti s teplotním režimem (+ 18... 20 ° C).

Mycelium bezprostředně před rozbalením záložky, bez otevření balení, vyrovná teploty mycelium a substrátu, aby se zabránilo tepelnému šoku mycelium. Obal s mycelií před otevřením je ošetřen dezinfekčním roztokem pro pozorování sterilních podmínek. Manipulace při pokládání mycelií jsou prováděny s rukavicemi.

Vaky jsou zářezy v přesazených řadách po povrchu v krocích po 10-15 cm. Štěrbiny jak akutní čistý objekt (dláto nůž), v úhlu 45 °. Délka štěrbiny. - 0,5 cm houby pak zlomit intergrown husté, mají velký počet ovocných orgánů. Pokud potřebujete menší porosty, boční drážkování provedena v podobě „cross“ nebo „show“ hloubky 0,2-0,3 cm. Mounted narazil houby bloky na pultech inkubačního prostoru tak, že perforované stěny měl dobrý přístup vzduchu, není odpočíval stěna.

Tašky jsou umístěny na regálech s volným přístupem vzduchu mezi nimi i zezadu. Mezi bloky by mělo být minimálně 5 cm. Během inkubace není místnost větrána, aby se vytvořila vysoká koncentrace oxidu uhličitého a zvýšilo se procento vlhkosti. Je nutné provádět denní mokré čištění roztoky obsahujících chlor.

Proces pěstování hub: technologie

Po naplnění substrátu za 2,5 týdnů se v předplněných pytlích objeví malé klastry. Obaly se substrátem jsou přenášeny do jiné místnosti s dobrým osvětlením nejméně 12 hodin denně s určitou vlhkostí a teplotou + 10... 15 ° С. Během dozrávání a růstu hub by měla být vlhkost 85-95%.

Barva hubičky závisí na teplotě v místnosti. Čím vyšší je teplota, tím klobouk bude lehčí, ačkoli to nemá vliv na chuť. Osvětlení také ovlivňuje barvu hubového uzávěru. Klobouk je tmavší a má větší intenzitu světla.

Zavlažování hub bloků by mělo být provedeno "suché", pomocí hydratační, pak tělo houby nebude vodnatý. Vzhledem k tomu, že růst je povolen, je povoleno použití obyčejného zavlažování, ale voda s teplotou 10-25 ° C se nastříká ze shora dolů na houbové čepice 1-2 krát denně.

Místnost by měla být dobře větrána. Hlívy ústřice musí být vysušeny mezi zavlažováním, netolerují přebytečnou vlhkost. Klobouky houby s nadměrnou vlhkostí budou poháry, pokryté žlutými talíři. Houby během plodu tvoří velké množství výtrusů, které mohou způsobit alergie. Z tohoto důvodu by se místnost pro pěstování neměla nacházet v blízkosti obytných místností.

Za týden se houby stávají obchodovatelnými, mohou být řezány. Zbytky nohou jsou odstraněny a houbové bloky jsou přesunuty. Bloky postižené plísní jsou z prostor vyňaty a používány jako organické hnojivo. O týden později jsou houby opět ovoce. Z 1 sáčku substrátů se shromáždí 3 šarže hub, pak se inokulum nahradí novým.

Problémem pro intenzivní růst hub je houba houba, proto je nutné ventilační otvory uzavřít síťkou proti komárům o velikosti 1 mm. Začátečníky podnikatelé doporučujeme koupit hotové bloky substrátů. Existují firmy, které prodávají osivo pro chov hub. Náklady na jednu jednotku o hmotnosti 10 kg - 60 rublů. Produkuje asi 2 kg hub. Cena velkoobchodníků pro pěstované houby - 40 rub. na kg. Příjem z 1 sáčku semena je 20 rublů.

Video lekce: "Houbaření hub jako podnikání"

Vyhodnocení zisku: kolik můžete vydělat?

Odhadujeme zisk 400 bloků, které lze umístit na plochu až 200 m2. Je třeba poznamenat, že výroba třešní je několikrát ekonomičtější než žampiony! Výnos Při nákupu 400 jednotek bude výnos 8000 rublů. Pokud vyrábíte substrát sami, může se zisk zvýšit. Po získání zkušeností se doba získání hotových výrobků snižuje na 30 dní, přičemž cena za 1 kg. Veshenok bude 12,6 rublů. Cena prodeje hub pro spotřebitele je 50 rublů. na kg.

Příjem přináší nejen realizaci hub a substrátu. Můžete prodat tzv. "Konopí houby". Děláme díru z choky ze stromu, mycelium a podklad vložíme do něj. "Houba konopí" je velmi populární u letních obyvatel. Druhou možností je prodej použitého osiva, který je dobrým krmivem pro zvířata a hnojiva pro zahradu. Třetí možností pro rozvoj podnikání je výroba konzervovaných hub. Čtvrtou možností je uspořádání speciálních kurzů o pěstování hub doma.

Prodej produktů

Hlavním rizikem tohoto podnikatelského nápadu je marketing; ne schopnost prodávat v požadovaném objemu. Chcete-li, aby podnikání rostoucích hub úspěšné, potřebujete jasně stanovený trh. V Rusku je konkurence v této oblasti stále nízká a poptávka po houbách je stále tam. Hlavní kupci hub: restaurace, kavárny, obchody s potravinami, trhy zeleniny. V zimě se zvyšuje potřeba ústřicových hub, protože populace vlastní houby končí. V prosinci cena kilo třešní dosahuje 60 rublů.

Obchodní myšlenka: Rostoucí žíly

Exotická hlíva ústřička rychle dobila náš trh. A protože poptávka vytváří nabídku, pak můžeme tuto výhradně bezpečně obsadit. Houby ústřice jsou velmi oblíbené, protože jsou velmi užitečné a velmi snadno se připravují. Obsahují nízký obsah kalorií a obsahují mnoho užitečných látek. Veshenki je druhým nejoblíbenějším v CIS po žampionech. Existuje několik pozitivních faktorů pro založení podniku na růst veselíků.

 • Abyste se zapojili do kultivace vezikulů, nepotřebujete zvláštní znalosti nebo dovednosti;
 • Materiály pro podnikání lze snadno získat a nejsou drahé;
 • Nepotřebujete pomoc zvenčí, můžete to udělat bez zaměstnání;
 • Tato činnost netrvá dlouho, takže je můžete kombinovat s hlavním úkolem a farma s ústřicovými houbami bude pro vás dalším příjmem.

Nejprve se můžete pokusit o růst této houby pro rodiny a blízké v malém množství, kód, který budete mít jistotu ve svých schopnostech - můžete pokračovat v rozšiřování svých plantáží.

Proč je prospěšné pěstovat kuře?

Přijměme přibližné číselné údaje. V současné době je cena kilo třešní asi 3 dolary. Při výpočtu plochy plodin 100 m2 lze sklizeň sklízet na 4 tuny za rok. 4 000 × 3 = 12 000 USD ročně nebo 1 000 USD za měsíc.

Abyste zvýšili své příjmy, je nutné zvýšit prodejní trh a tím i plochu výsevu. Tato činnost nevyžaduje mnoho času a zvláštních znalostí. Pěstování houbových třešní vám přinese dodatečné finanční prostředky do rodinného rozpočtu. První věc, o kterou se musíte postarat o pěstování lupusu, je vhodná místnost. Mělo by mít dobré větrání a konstantní vlhkost asi 80-90%. Je velmi důležité, aby bylo možné regulovat klima v místnosti.

Při pěstování hub jsou tři stupně a je důležité zachovat nezbytné podmínky pro každou fázi. Houby ve svých vlastnostech jsou filtrem, to znamená, že se nedoporučuje používat další chemická hnojiva. To ovlivní užitečnost a chuť hub. Je také nutné udržovat čistotu místnosti. Doporučuje se, aby byly materiály před použitím dezinfikovány.
Chcete-li růst třešně, je třeba připravit substrát - to je "půda" pro houby. Pro podklad bude vhodná sláma, dřevěné piliny, slupka slunečnice nebo odpad z ovesné mouky. Podklad musí být opatrně vybrán, protože může být několikrát sklizen.

Existuje další způsob, jak vyrůst hrachu, ve kterém se používají konopné stromy. Takové pady jsou impregnovány vodou a pak umístěny do připravené místnosti, kde dochází k vývoji hub.

Výpočet ziskovosti kultivace veselok

Asi 300 m 2 může být umístěno kolem 1000 hubových bloků. Na základě těchto údajů můžete provádět výpočty, stejně snadné přizpůsobit výpočty na větší nebo menší straně.
Na těchto datech potřebujeme:

 • mycelium na 333 kg při 10 dolarů = 3.330 dolarů
 • substrát 4 tuny za 100 USD = 400 USD
 • Náklady na zachování potřebných podmínek v místnosti - cca 2000 USD

Celkové náklady 3 300 $ + 400 $ + 2 000 $ = 5 700 USD (náklady potřebné pro sklizeň 3-4).
Ve výpočtech vezmeme v úvahu skutečnost, že prostory jsou ve vašem majetku a nezohledňují náklady na pronájem.

Vzhledem k tomu, že cena za kilogram zeleniny v obchodech činí 3,9 USD a odčerpání zisku obchodu o zhruba 30% = celková čistá cena je 3 USD za kilogram veselok.

Přibližný výnos z prvního sklizně podle našich výpočtů pro tuto oblast činí 1500 kg. Stejná sklizeň očekáváte od druhé a třetí sklizně.

1500 * 3 $ = zisk 4,500 USD za první sklizeň;
4,500 dolarů * 3 = 13 500 dolarů - zisk ze tří sklizně veselíků;
13.500 dolarů - 5.700 dolarů = 7.800 dolarů - čistý zisk pro tři sbírky.

Počínaje druhou sklizní získáte čistý zisk, protože jste od druhého měsíce vyplatili své výdaje.

Jak postupovat při kultivaci veselok?

1) Je nutné zakoupit mycelium a podestýlku. Při nákupu mycelium věnujte pozornost dokumentům, které dodavatel poskytne. Absence chemických nečistot a záruka kvality mycelií budou hrát hlavní roli v množství plodiny a jejích chuťových vlastnostech. Zkontrolujte balení kvůli nedostatku zelených bodů - ve všech fázích růstu by se měla zabránit plísním. Jako podestýlka můžete použít slámu, lépe rozdrcenou. Můžete také koupit odpad z ovesné mouky, jsou nasyceny užitečnými minerály, které mohou zvýšit sklizeň. K slámě se přidávají přírodní hnojiva, na tonu substrátu je zapotřebí asi 8 kg mycelií. Seznamte se s možnými mechanismy automatizace některých procesů, například s udržováním teploty a vlhkosti, což značně zjednoduší vaši práci.

2) Poté musíte připravit kompost pro houby. K tomu se sláma uchovává ve vroucí vodě, po chvíli se nechá vychladnout. Následující den je sláma rozložena v otevřené místnosti a sušena.

3) Pro pohodlí balení slámy a mycelium v ​​pytlích střídavých vrstev. Sláma musí být položena více než mycelium, dodržujte poměr 7cm-10cm, resp. Začněte se slámou a úplně nevyplňte pytel, zavěste ho a vytvořte otvory ve vaku. Pověsíme je v předem připraveném zařízení.

4) Nyní přišla hlavní fáze kultivace. Je nutné dodržovat správné podmínky inkubace. Odstraňte všechny zdroje přirozeného světla. Teplota v místnosti by měla být asi 13-17 stupňů. Pokud budou dodržena všechna pravidla, za dvacet nebo třicet dnů se začnou objevovat první plody vaší budoucí plodiny.

5) Pro další krok musíte dodržovat konstantní vlhkost místnosti. V ideálním případě pro klíčivost a růst hub, musíte připravit dvě různé místnosti, protože podmínky se výrazně liší. Teplota by měla být vyšší než v inkubačním stupni o 17-22 stupních. A také trvalý světelný zdroj. Existuje jedno tajemství, které může urychlit současnou fázi. Tašky můžete dočasně umístit na chladném místě a pak znovu na teplém místě. Tato metoda urychlí plodnost.

6) Je čas na sklizeň. Když jsou houbové uzávěry plně tvořeny, bude možné sklízet první houbovou plodinu. Není nutné je přeexponovat, protože v průběhu času se jejich noha stává pevnou a zbytečně se používá. Tašky mohou být umístěny na prvním stupni, aby dozrály novou plodinu. Před zahájením nového procesu pěstování je nutné dezinfikovat prostory a zařízení. V tuto chvíli se postarat o provedení hotového výrobku.

Důležité! Při práci s houbami by měl být použit respirátor, protože spóry houb mohou způsobovat alergie. Pokračujte v léčbě hub pouze po umytí rukou. Chcete-li ochránit sklizeň z hřbety, zavřete poklopy sítí proti komárům.

Celá fáze houbového růstu trvá asi dva měsíce.

Když se v tomto případě stanete špecialistou, můžete přemýšlet o zlepšení výroby. Takže místnost může být přeměněna na speciální komory s regulací mikroklimatu a oxidu uhličitého.

Mycelium může být pěstováno sám nebo koupit již připraven. Vlastní výroba bude o něco levnější, ale to bude trvat déle. Velmi pěstování mycelií se může stát výnosným obchodem.

Prodej zboží

Dokonce i ve stádiu pěstování hub si stojí za to přemýšlet o trhu. Před sklizní můžete jednat s obchody, trhy pro spolupráci. Také ústřicové houby jsou oblíbené v kavárnách, restauracích, jídelnách a rekreačních centrech. Můžete jim poskytnout vzorky pro test, který bude úplatkem pro budoucí zákazníky.

Vezměme si dopravu a logistiku, budete si muset koupit krabici nebo podnos, protože ústřice je velmi křehká a může ztratit svou prodejnost ještě předtím, než dorazí na prodejním místě, která by mohla ohrozit budoucí spolupráci. Je třeba připravit prostor pro skladování sklizených plodin po dobu přípravy přepravy. Tam také musí být v souladu s podmínkami teplotě asi 18-22 stupňů a bez vlhkosti.

Za předpokladu, že jste zahájili rozsáhlé pěstování hub, je možná spolupráce s velkoobchodními odběrateli. Nabídnutím nízkých cen vyhrajete na kvantitativním základě.
Na jaře je cena všech druhů hub mnohem vyšší, protože v době Půstního období jsou houby velmi žádané.

Je známo, že můžete prodávat houby čerstvé, pokud se zboží neprodává, co s tím mám dělat? Můžete si zakoupit balíčky na mražení nebo materiály, které vám pomohou schnout houby, pak se doba realizace zvýší o několik měsíců.

Rizika pěstování dítěte

Aby bylo možné dostatečně posoudit podnikání, je třeba vzít v úvahu možná rizika a možnosti řešení těchto problémů.
1) Korupce, neprodávané zboží - takový problém lze vyřešit rozšířením klientské základny, použitím sušících a mrazících hub, stejně jako možným zachováním;
2) Slabá plodina - je třeba zlepšit podmínky v místnosti, použít jiné materiály, koupit minerální hnojiva;
3) Finanční náklady způsobené nezkušeností - je užitečné tuto problematiku studovat před tím, než se to podaří, je také možné navštívit podobné farmy, aby se poučilo ze zkušeností jiných odborníků.
4) Poškození zařízení, selhání rostoucího procesu - je lepší zakoupit zařízení od odborníků, kteří poskytují záruku a servis. Dodržujte pravidla pro používání materiálů.
5) Hospodářská soutěž - stejně jako v jakémkoli podnikání, je nutné dodržovat konkurenční cenu a zachovat kvalitu zboží.
6) Škůdci v podobě houbových mušek mohou zkazit vaši sklizeň, takže je třeba dbát na to, aby se nedostaly do místnosti skrze ventilační poklopy. Je nutné zakoupit sítě proti komárom.

Vzhledem k vysoké ziskovosti a nízké konkurenci je podnikání pěstování třešní velmi výhodné. Je také třeba připomenout, že k zahájení podnikání nevyžadují velké náklady a zvláštní znalosti.

Pěstování houb ustrice houby v domácnosti jako ziskové podnikání

Houby - chutné a zdravé jídlo, ve svých vlastnostech a složení podobné masům. Užitečné vlastnosti hub z nich činí oblíbený produkt, který je součástí každodenní stravy. Vysoká poptávka po ústřicových houbách je základem pro ziskovost podniku.

Hlavní výhodou této činnosti je celoroční poptávka. Objem prodeje produktu bez ohledu na sezónu bude vysoký. Atraktivní podnikání s minimálními investicemi. Majitelé sklepů mohou vůbec vyloučit investiční náklady z položky výdajů. Pěstování nevyžaduje nákup drahého zařízení, výstavbu skleníků atd.

Registrace společností

Pěstování hub je výhodným řešením pro začínající podnikatele, což vyžaduje malé finanční investice ve fázi vývoje. K registraci podniku musí být iniciátor zaregistrován u daňového inspektorátu jako samostatný podnikatel.

Vzhledem k tomu, že v počáteční fázi bude objem prodeje malý, bude zisk nevýznamný. Tato skutečnost umožňuje platit daně zjednodušeným daňovým systémem. S rozvojem podnikání a zvyšováním objemů výroby lze změnit způsob vlastnictví na LLC atd.

Vlastnosti těchto hub, jejich přínosů a druhů

V přírodě existuje 5 druhů jedlé veselok:

 • Běžný rostou klastry (svazky) na kmenech listnatých stromů, pahýly. Klobouk je hladký. Barva - hnědá, šedavě žlutá. Masná bílá s příjemným zápachem. Tvar klobouku je oválný, polokruhový až do 10 cm. Noha - porézní, chlupatá, délka až 4 cm.
 • Rozhkovidnaya roste ve velkých skupinách na kmenech a pahýlech. Struktura buničiny je tlustá, tlustá, bílá s výrazným moučným zápachem. Rozměry čepičky se pohybují od 3 do 12 cm. Při růstu získává houba tvar lávky. Noha je spíše krátká - 1-1,5 cm.
 • Lemon roste na stromech. Tvar je podobný odrůdě rohovky. Barva čepice je citronová, vyznačuje se velkým množstvím ovocných těl.
 • Plicní. Ve vaření se používají pouze mladé výhonky, stárnutí houby se stává velmi tuhou. Buničina mladé ústřice je tenká, bílá s šedivým odstínem barvy. Klobouk - postranní, tvar - konvexní.
 • Steppe roste na mrtvých stoncích rostlin. Maso má masitou konzistenci, barva je bílá s nažloutlým nádechem. Rozměry krytu - 5-8 cm, tvar je plochý-konvexní, šupinovitý na dotek.

Složení bioelementů ústřice zvyšuje imunitu organismu na působení radionuklidů a také je aktivně odstraňuje. Lze konstatovat, že tento druh houby má protinádorový účinek. Na základě výsledků řady studií vědci zjistili, že používání ústřicových hub několikrát týdně je vynikající prevencí hepatitidy, cholecystitidy, peptického vředového onemocnění, aterosklerózy. Látky obsažené v houbách snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Normalizují tlak hypertenziv a hypotenzi.

Oyster je bohatý na biotin, jeho obsah je několikrát vyšší než hmotnostní podíl ve vejcích, špenátovém mléce. Lipidový komplex ve výrobku se nachází v blízkosti rostlinných olejů. Prostřednictvím obsahu bílkovin houby vynikají masem a jsou také bohaté na stopové prvky a minerální soli. Odborníci na výživu rozpoznali svou nízkokalorickou rostlinu, takže mohou být součástí diety.

Možnosti růstu

Pěstování na pahýlech

Výhodný způsob, jak dostat dobrou sklizeň s minimálními náklady pro vlastníky dachů nebo domácích pozemků. Myceliové ústřicové houby (zakoupené v chovných farmách) se vysazují na dřevěných pylách nebo dřevěných dlážkách o délce 30-50 cm. Příznivé pro růst hub, prostředí by mělo být umístěno na stínované oblasti, kopání do země dvě třetiny jeho objemu.

Aby bylo zajištěno kvalitativní růst hub, ve výčnělcích (3-5 cm) se vyvrtnou otvory ve vzdálenosti 25-30 cm, případně se mycelium posypeme na zem a pýtá se vrcholem. Starý a suchý kmen musí být předem navlhčen ve vodě po dobu 5-7 dnů. V zářezech musíte umístit mycelium a utěsnit ho páskou nebo mechem. Během růstového období houby je třeba pýřit pady, udržovat vysokou úroveň vlhkosti.

V zemi by měly být vysazeny klíčky. Plodina zpravidla dozráva při teplotě 8-14 ° C, přirozeně je tato teplota typická pro říjen až listopad. Aby bylo zajištěno celoroční kultivace vezikul, je nutné uspořádat skleník.

Pokud je v dóze 20 jamek, je jeho výtěžnost až 10 kg hub.

Pěstování v pytlích

Výhodnější celoroční možnost získání kvalitních hub. Taška je naplněna substrátem. Pro jeho výrobu je sláma vhodná. V suché formě se umístí do lázně, naplněné vařící vodou a vaří se 4 hodiny. Výsledkem bude změkčení a sterilizace. Substrát, který byl tepelně ošetřen, musí být vyhozen, pod tlakem.

Ve sáčku jsou otvory o průměru 1 cm ve vzdálenosti 10 cm od sebe. Teplota místnosti, ve které budou pytle skladovány, by měla být na úrovni 23-24 ° C, vlhkost vzduchu - 80-90%. Po 2-2,5 týdnech budou obaly pokryty bílým povlakem, po kterém začne růst mycelií intenzivně. Tašky jsou zavěšeny na vzdálenost od sebe, aby poskytly přístup vzduchu a prostor pro růst.

Tato metoda pěstování je výhodnější z finančního a technologického hlediska.

Příprava rostoucího a semenného místa

 • Jako prostor pro pěstitelské houby je vhodná kůlna, suterén, dřevěná konstrukce a opuštěná průmyslová budova.
 • Pro vytvoření příznivých podmínek je nutné zajistit vysokou vlhkost (až 85%) a vybavit ventilaci.
 • Plocha prostorů by měla být vybrána na základě předpokládaného zatížení: pro uspořádání 7 sáčků je třeba 1 m².
 • Pro kontrolu teploty v budově je vhodný pokojový teploměr.
 • Optimální vlhkost zajistí přítomnost několika nádob s vodou nebo pravidelným zaléváním podlahy.

Jako semenný materiál se používá houbový mycelium, který je zakoupen ve speciálních laboratořích.

Pokud se divíte, který podnik je lepší otevřít v malém městě, podívejte se na tento materiál.

Proces pěstování, péče o houby

Tento proces je rozdělen na tři etapy - příprava substrátu, kultivace mycelií a přímých hub:

 • Oyster - na dřevo houby v prostředí, ve kterém rostliny rostou na piliny listnatých stromů, tak vhodné prostředí pro jejich růst in vitro se slunečnice slupky, kukuřičné klasy, nebo slámy.
 • Rozdrcená surovina je párována, po ochlazení je filtrována, smíchána s mycelií. Výsledná směs je naplněna polyethylenovými sáčky o rozměrech 80x40 cm. Hmotnost jednoho takového pytle ve své konečné podobě může dosáhnout 12 kg. Pro klíčení mycelií v sáčcích se dělají díry.
 • Po 15-20 dnech budou malé štěpky klíčit štěrbinami. Místnost pro další růst hub je vybavena osvětlením, které by mělo fungovat 12 hodin denně. Pomocí ventilátoru a kontejnerů s vodou je zajištěna vhodná vlhkost a teplota až 16 stupňů. Během 7-10 dnů rostou houby na požadovanou komerční váhu, plodina se odstraní a tašky se spóry jsou posílány do sedmidenního "odpočinku". Po 7 dnech jsou opět připraveni přinést ovoce. Z jednoho pytle je možné odebrat až 3 plodiny, po substrátu je nutné je vyměnit.

Prodejní trhy

Houby nejsou v naší zemi běžným druhem podnikání. Tato skutečnost zaručuje minimální konkurenci na trhu.

Nicméně obchody, supermarkety, stravovací zařízení a běžné velkoobchodní trhy jsou velmi nadšeny nákupem výživných produktů.

Vyhlídky na tento segment trhu jsou velmi velké a je připraven přijmout nové účastníky.

Celkové náklady a přibližný zisk projektu

Prvotní výdaje zahrnují:

 • Pronájem suterénu plocha 10 metrů čtverečních - 20 tisíc rublů.
 • Výrobní kapacita podniku je 70 pytlů. Náklady na spotřební materiál (balíčky, ventilátory, suroviny na substrát, mycelium) - 30 tisíc rublů.
 • Odškodnění 2 zaměstnanci - 50 tisíc rublů.
 • Doprava, veřejné služby a další výdaje - 10 tisíc rublů.
 • Celkem: 110 tisíc rublů.

Z každého sáčku můžete vybírat až 3 kg hub. Pokud máte 70 sáčků, které dodávají ovoce dvakrát měsíčně, lze získat 420 kg hub. Cena 1 kg veselek na trhu je 200 rublů.

Příjem - 84 tisíc rublů měsíčně. Průměrná ziskovost průmyslu činí 50-60%.

Video o pěstování těchto hub

Na videu můžete vidět celý proces:

Ziskovost kultivace hub ústřice

Exotické houbové ústřičná houba stále zvyšuje zájem o spotřebitele a stává se stále oblíbenější. Takže existuje produkt, který je v dobrém zájmu. Tato skutečnost vede k otázce, zda je možné vytvořit podnik? Chcete-li najít odpověď na tuto otázku, musíte nejprve určit ziskovost obchodu s houbami. Kolik můžete vydělat na trhu s pěstitelskými houbami? Jak dlouho bude trvat, než vytvoříte ziskovou produkci. Jaká jsou rizika a náklady spojené s organizací zisku? Nyní více. Ziskovost rostoucích ústřicích hub je poměrně vysoká. Tyto exotické houby jsou jednou z nejvýnosnějších hub, které můžete vyrůst i doma. Na houbách ústřice houba vždy obrovský požadavek je důležitou podmínkou pro ziskovost každého podnikání. Nejenže je poptávka vysoká, je také velmi snadné se o ně postarat a růst po houbách ústřic. Takové houby trvají asi šest týdnů od plodin a sklízet, a nezaberete příliš mnoho času na péči o houby. Můžete mít k dispozici práci na plný úvazek v dalších důležitých záležitostech a současně být úspěšným producentem hub. Za předpokladu, že máte několik hodin týdně sledovat kontrolu, ziskovost výroby a věnovat pozornost rostoucím ústřicovým houbám pro získání hmatatelných zisků.

Proč je výhodné vypěstovat hlívy ústřic?

Kolik můžete získat tím, že pěstujete houby ústřice? Tyto exotické houby se v současné době prodávají za cenu 1,5 USD za 1kg. A 100 metrů čtverečních. m kultivované plochy mohou během roku poskytnout až 4 tuny hub. Je to asi 6000 dolarů nebo 500 dolarů za měsíc. Souhlasíte s tím, že je to již poměrně nákladově efektivní výroba. Ale pokud potřebujete více peněz? Rozšiřte prodejní trhy ve vaší oblasti a získáte více plodin. Rostoucí houbové ústřičná houba, jistě nebudete pro zítřek bohatým člověkem. Ale můžete dosáhnout dobrého příjmu, který vám nebude trvat dlouho. To je perfektní způsob, jak zvýšit peněžní prostředky nebo získat druhý příjem. Jak se tedy může stát ziskovým výrobcem hub? Za prvé, musíte určit příznivý rostoucí pokoj, kde můžete ovládat teplotu, vlhkost a množství světla. Houby mají tři stupně růstu a je velmi důležité, abyste měli možnost regulovat klima v místnosti ve všech třech fázích. Za druhé, a hlavně, ujistěte se, že místnost je schopna udržet vysokou úroveň čistoty. Pasterizace vaší slámy, hoblin a živného média pomůže eliminovat možné zdroje kontaminace. Buďte opatrní, odstraňte potenciální zdroje kontaminace. Před výsevem hub ze slámy je nutné povrch otřít a dezinfikovat. A samozřejmě si důkladně umyjte ruce před manipulací s jakýmikoliv předměty, jako je sláma nebo mycelium. Pokud pomůžete ústřicům vyhnout se kontaminaci, sklizeň bude mnohem větší a lepší a získáte větší podíl na trhu.

Výhodná ústřice, musíte vědět, jak růst a prodávat

Technologie výnosného pěstování hlívy ústřice.

Houbářské podnikání může během několika týdnů přinést velké zisky. Kromě toho stačí uspořádat cyklus houbové produkce. Zachovat vysokou úroveň ziskovosti - racionálně řídit výrobu. V praxi používejte tipy pro pěstování hlístových ústřic. Ve skutečnosti zde je návod, jak začít v pouhých šesti jednoduchých krocích.

 1. Získejte kvalitní mycelium a vrh. Mycelium pro pěstování hub vám bude stát 3 dolary za kilogram, můžete odstranit až čtyři plodiny a více. Budete také muset koupit vrh. Mnoho pěstitelů hub využívá slaměné nebo dřevěné štěpky. Sláma je obvykle upřednostňovanou možností. A nejlepší ze všech, nakrájená sláma. Je také žádoucí přidat hnojiva. Celá směs se nazývá kompost. Pro 1 tunu podkladu je zapotřebí 8 kg mycelií. S jednou tunou kompostu můžete získat 175 kg. houby ústřice houby.
 2. Příprava houby ústřice houby kompostu. Nejprve nakrájejte slámu. Potom rozprašujte silně slámou. Nyní je čas ohřát slámu ve vroucí vodě. Pokračujte v vaření po dobu půl hodiny, pak slámu vyjměte z vroucí vody a vypusťte ji trochu. Poté rozložte slámu na čistý povrch a nechte vychladnout.
 3. Balení v plastových sáčcích. Nyní je čas zabalit plastové tašky se slámou a mycelií. Balení se provádí v následujícím pořadí: v sáčku usínají 5-7 cm slámy a pak mírně posypeme mycelií. Dodržujte tuto objednávku, dokud vak zcela nevyplníte. Dále zavřeme tašku shora a použijeme nůž, abychom vytvořili několik otvorů s nožem. Umístěte tašky na police.
 4. Inkubace hub. Teď je čas na inkubaci. První fáze kultivace ústřicových hub. Dodržujte teplotu v místnosti. V žádném případě nedovolte přirozené světlo do mycelií. Zavřete všechny a spustíte. Použijte červené světlo, pokud potřebujete zkontrolovat své tašky. Když si začnete všimnout malých hub špičaté u vzduchových otvorů v sáčku, budete připraveni se přesunout do další fáze kultivace hub ústřice.
 5. Hubnutí plodů. K plodu místnosti musí být vysoká vlhkost. Musíte mít vlhkoměr. Teplota vzduchu by měla být od 17 do 20 stupňů Celsia. Na rozdíl od inkubace musí nyní místnost dávat hodně přirozeného světla, nejméně 12 hodin denně. Pro vyšší plodinu můžete použít jednu tajnou techniku. Musíte šokovat mycelium, které se aktivně dostane do plodné fáze. Chcete-li to provést, přesuňte pytle na chladné místo během dne, například v suterénu nebo jiném chladném místě, a pak je přeneste zpět do ovocné místnosti.
 6. Poslední fází je sklizeň a znovuzrození. Když jsou houbové uzávěry plně tvořeny, je čas sklízet. Pečlivě odřízněte všechny houby na pytlích a zde máte připravenou první sklizeň hub na prodej. Ale tašky jsou stále plodné, stačí, abyste je poslali do první fáze a po šesti týdnech opět sklízet a tak až čtyři cykly.
Pracujte racionálně a vaše podnikání s houbami bude mít vysokou ziskovost s dobou návratnosti.

Zatímco se zabýváte pěstováním hub ustrice, dodržujte zákon zachování ziskovosti

Ale každá produkce má rizika, nevýhody a nástrahy, které mohou významně snížit ziskovost rostoucích hub. Zatímco se zabýváte kultivací hub ústřic, můžete se potýkat s některými obtížemi. To vše je skryto v nuanci. Abyste zjistili všechny nuance výroby, stačí se ptát.

 1. Proč ústřice? Když děláte houby z ústřice, dozvíte se ze svých vlastních zkušeností, jak tyto exotické houby mají vysokou úroveň poptávky. Bez kulinářského umění by kruté skutečnosti prostě nebyly přijatelné. Při každém vaření se používají houby. Mají také užitečné vlastnosti pro zdraví. Zabraňují onkologickým onemocněním, jsou silnými antioxidanty. Houby, jako jsou hlívy ústřic, patří k nejsnadnějším v rostoucí technologii. Mohou sklízet každých šest týdnů. Jsou poměrně snadné k růstu, rostou rychle, ústřice houby dokážou získat dobré peníze, aniž by si přebrali příliš mnoho času. To jsou hlavní důvody, proč pěstitelé hub vybírají ústřicové houby.
 2. Je možné připravit mycelium na snížení nákladů? Existují dva způsoby. Mycelium můžete připravit sami pomocí sterilních kultur. Nakonec získáte úspory. Může být levnější, ale počáteční náklady na produkci mycelií mohou být velmi vysoké. Místo toho zvážit koupi mycelium připraveného k očkování od dodavatele.
 3. Jaká teplota by měla být v místnosti během inkubace? V různých fázích pěstování ústřice musí být houby různé teploty, vlhkosti a množství přirozeného světla. Určitě potřebujete získat testovací přístroj. Všechny indikátory v různých fázích jsou popsány výše.
 4. Mohu použít doplňky ke zlepšení mého růstu? Kategoricky se nedoporučuje používat přísady chemického složení. Nezapomeňte, že houby jsou přirozený filtr, který mohou sami sehnat toxiny. Získáte rychlejší a více sklizeň, ale současně bude chuť a další vlastnosti vašeho produktu, který nebude odolat konkurenci, výrazně snížit. Takže můžete trvale ztrácet své pravidelné zákazníky. Používáte-li přírodní přísady, například: slunečnicová nebo sójová moučka, bavlníkové listy, listy lucerny bohaté na dusík. Tyto přísady významně nezvýší vaši sklizeň, ale poskytnou vysoký aromatický a aromatický parametr houb. Takové houby nebudou vycházet z chutí lesních hub.
 5. Při pěstování musíte dodržovat čistotu. Jak lze toto dosáhnout? Ujistěte se, že všechny plochy, které přicházejí do kontaktu se slámou, mycelií nebo houbami, jsou čisté. Proveďte dezinfekci všech povrchů. Aplikujte 10% bělicího prostředku na povrch, kde se police přijedou s taškami. Nezapomeňte před prací důkladně umýt ruce.
 6. Kde a komu prodávat houby houby ústřice? Tři způsoby realizace hub jsou již popsány výše. 1 na zeleninových trzích, 2 v restauracích (jídelny, restaurace, pizzerie atd.), 3 nabízet velkoobchodní dodávky maloobchodním prodejnám (supermarkety, supermarkety, stejné trhy).
 7. Jak mohu zvýšit prodej? Inzerujte svůj výrobek. Reklama je motorem obchodu. Propagujeme, vyrábíme reklamní stánky, provádíme propagační akce. Distribuujte jeden vzorek do restaurací zdarma. Mnoho zákazníků si přeje zkusit kvalitu před nákupem. Distribuce bezplatných vzorků je neúčinná akce. Můžete rychle najít zákaznickou základnu.
 8. Kolik potřebujete, abyste zasílali místo, abyste dostali 1000 dolarů za měsíc? Skutečnost získání 1000 USD za měsíc určuje nejen objemy výroby, ale i objemy prodeje. Měli byste být schopni nejen hodně růst, ale také prodat hodně. Pěstování mnoha hub je jen polovina práce pro ziskové podnikání. Množství čtverce můžete vypočítat pomocí jednoduchého vzorce. S 100 m². dostanete asi 4 tuny. Houby ročně. Náklady na jeden kilogram ústřicových hub začínají od 1,5 USD. A to: 4000kg. * 1,5 dolaru / 12 měsíců = 500 dolarů; Potřebujete tedy 200 metrů čtverečních pro plodiny. Ale za předpokladu, že pokud víte, jak růst 8 tun hub ročně, dostanete svůj zisk 1000 dolarů za měsíc. Pokud nevíte jak, začněte malý... Tento řemesel se naučí každý.
 9. Co je lepší použít pro vrh? Vrh je živné médium pro houby. Výrobci obvykle používají slámu. Někteří lidé si vybírají dřevní štěpku. Sláma je obvykle nejlepší volbou, protože ve většině obchodů s potravinami najdete za rozumnou cenu. A výživné vlastnosti slámy jsou větší. Můžete také přidat hnojiva, ale na začátku je lepší ne experimentovat.
 10. Pokud nemůžete prodávat čerstvou šarži hub, co můžete dělat?
  Vaše houby ústřic budou mít požadavek, pokud budou čerstvé. Pokud však uvidíte, že máte malou databázi zákazníků nebo malé objednávky a nemáte čas prodávat čerstvé houby. Předtím musíte získat vybavení pro zmrazení a sušení nebo koacervaci hub. Zmrazením, koacervací nebo sušením můžete prodat houby několik týdnů nebo měsíců.

Doufáme, že tyto často kladené otázky a odpovědi na ně vám pomohou dostat se k jistému začátku s ústřicovými houbami a růst vašeho rychle rostoucího obchodu. Za pár týdnů už můžete vydělat své první peníze.

Připravený obchodní plán pro pěstování hub (ústřicových hub)

Minimální počáteční kapitál


Projekt pro pěstování ústřicových hub se vyznačuje nízkou mírou rizika kvůli jednoduchosti své organizace, malým počátečním investicím a nízkým současným nákladům. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců.

Shrnutí projektu


Účelem tohoto projektu - pěstování hub (hlíva ústřičná), s ohledem na jejich implementaci v čerstvé formě splňovalo Rostov na Donu s následným zvýšení výrobní kapacity a rozšíření sortimentu jiných druhů hub. Hlívy jsou vždy v poptávce mezi obyvatelstvem liší nenáročnost na kolísání teploty, úroveň vlhkosti vzduchu a světla, snadno se čistí, má rychlý klíčení. Náklady na rostoucí houby ústřice nejsou velké, díky čemuž má podnik dobré ukazatele ziskovosti.


Produkce má neomezené zdroje surovin (slámy, pilin, kukuřičných palic, slunečnicová semena, slupky slunečnicových semen a tak dále.), A se nachází v ekologicky čisté oblasti, 15 km od města, takže bez ztráty kvality náklady na přepravu zboží konečnému spotřebiteli, je minimální.


Proces zahrnuje 4 hlavní etapy:


Nákup inokula (mycelium);


Příprava substrátu (vak se živným médiem a mycelií);


Náklady na projekt budou 202 500 rublů, které budou čerpány z osobních úspor. Většinou budou prostředky vynaloženy na vytvoření a vybavení skleníku ve vlastnictví chaty, stejně jako na nákup mycelií, hnojiv a jiných spotřebních materiálů. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců.


Klíčové finanční složky projektu


Čistý zisk projektu *, rub.


Index ziskovosti, PI


Doba návratnosti, měsíce.


Diskontovaná doba návratnosti, měsíce.


* údaje za 12 měsíců od zahájení prodeje


Termín přípravné části projektu bude 2 měsíce. První sklizeň je plánována na 40-50 dní po výsadbě.

Ziskovost rostoucích hub (ústřicové houby)


Hlíva ústřičná patří ke kultivovaným houbám. Trh kultivovaných hub, na rozdíl od trhu s houbami, se snadno vypočítá. Do roku 2014 byl největší podíl na domácím trhu (přibližně 85-90%) obsazen dováženými výrobky. Objem ruské produkce v roce 2014 byl omezen na 8,02 tis. Tun hub. V srpnu 2014 však houby spadly pod embargo. Dovoz začal klesat ve všech pozicích. Zahraniční výrobci začali opouštět trh a uvolnili ruské podnikatele. Podle časopisu "School of Mushrooming" se po dobu 9 měsíců roku 2015 zvýšily pěstitelé houb z Ruska o 17% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.


Podobné trendy zaznamenává výroba jiných hub, zejména hub. V důsledku devalvace rublu vzrostly prodejní ceny kultivovaných hub. Dnes, aby pokryla schodek na trhu a přechod na úplnou náhradu dovozu, bude trvat nejméně 158 tisíc tun hub. Převládající tržní podmínky, stejně jako slabá úroveň hospodářské soutěže, přispívají k otevření vlastní výroby.


Samotná výroba se nachází v předměstské oblasti, 15 km od Rostova na Donu. Plocha skleníku a prostory, ve kterých probíhá proces pěstování hub, činí 60 metrů čtverečních. metrů. Pro pěstování hub, specializovaná společnost koupí semeno (mycelium), jehož cena je 50-55 rublů. na kilogram. Dále na místě je příprava substrátu a proces pěstování ústřicových hub s potřebnou vlhkostí. Surovina pro přípravu substrátu je připravena samostatně nebo částečně zakoupena (cena 1 tony slámy - 2 tis. Rublů). Termín jednoho výrobního cyklu je asi 40-50 dní. Zboží se prodává na nestacionárním místě prodeje na trhu s potravinami v Rostově na Donu.


Vzhledem k tomu, že v počáteční fázi je podnik zaměřen na malé množství produkce (asi 1 tunu hub měsíčně), personální obsazení a nábor zaměstnanců nebudou potřebné pro údržbu. Hlavní povinnosti, včetně nákupu mycelií, výsadby, hnojení a sběru hub, jsou prováděny členy rodiny majitelů. Vlastník firmy se přímo podílí na hlavních výrobních procesech a provádí maloobchod na trhu zeleniny. Jako forma vlastnictví byla zvolena IP se zjednodušeným daňovým systémem - 6% z příjmu.

Popis zboží (houbová ústřice)


Oyster je produkt šetrný k životnímu prostředí, jehož kultivace se nepoužívá. Na rozdíl od jiných populárních kultivovaných hub - žampiony, které rostou na přeplněném hnoje, ústřicové houby dávají přednost stromům. Popularita této houby je vysvětlena různými způsoby její přípravy. Oyster může být smažený, vařený, solené, marinované. Oyster je také aktivně používán jako složka různých jídel, přidaných do salátů. Obzvláště populární je ústřice ve studené sezóně, kdy jsou vyčerpány populační populace hub.


Hlíva ústřice má nejen vynikající chuťové vlastnosti, ale je také užitečná pro zdraví. Veshenka snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ustricová šťáva zabraňuje vývoji E. coli. Tyto houby mají nízký obsah kalorií (asi 38 kcal v čerstvé formě). Hlívy ústřice obsahují velké množství sacharidů, obsahují vitamíny D2, E, C, B, PP. Tyto houby také obsahují enzymy, které vypalují tuky a glykogen. Buničina houby obsahuje vápník, jód, draslík, železo, biotin a thiamin. Další užitečná vlastnost ústřice se považuje za snížení hladiny cukru v krvi. Použití ústřice může pomoci zabránit vzniku onemocnění, jako je ateroskleróza, hepatitida, žaludeční vředy a cholestů. Také lékaři doporučují používat hlívy ústřic v potravinách pro lidi, kteří trpí bronchitidou nebo kteří podstoupili chemoterapii.


Hlavní nevýhoda ústřice jeho křehkost je zvažována, v souvislosti s níž je tato houba obtížně transportována na dlouhé vzdálenosti. Čerstvé nechladené houby jsou považovány za velmi jemný náklad, který vyžaduje speciální teplotní režim a nejrychlejší dodávku. Také ústřice houba má spíše mírný slabý zápach. Když spory přicházejí do plíce, hlíst úst se může projevit alergií.


Kvalita výrobku a bezpečnost pro koncové uživatele je plánována prostřednictvím nákupu certifikovaného mycelia, dezinfekce výrobních zařízení a zařízení a také pomocí moderních výrobních technologií.


Pěstování ústřic patří do výroby téměř non-odpadu, jak je použit substrát se používá jako doplněk stravy, který se používá ke krmení prasat, stejně jako hnojiva pro zahrádkáře a zemědělce. Vyčerpaný substrát je plánován jako dodatečný zdroj příjmů.

Prodej a uvádění na trh zásobování ústřicovými houbami


Základním požadavkem spotřebitelů na výrobky tohoto typu je čerstvost, která určuje kvalitu. Umístění houbové farmy je 15 km. z místa realizace umožňuje organizovat dopravu na vlastní dopravě (van "Lada Largus") bez ztráty kvality. Prodej produktů probíhá na trzích s potravinami a zeleninou v Rostově na Donu. Pro houby není vyžadováno žádné speciální balení. Pro přepravu se používají plastové boxy.


Jádrem ceny výrobků jsou materiálové náklady na výrobu a pohonné hmoty, stejně jako cena konkurentů, která je v průměru ve městě 150 rublů. na kg. Jako konkurenční výhodu je nejprve třeba stanovit maloobchodní cenu 140 rublů. na kg. V závislosti na úrovni poptávky a dalších faktorech (například znehodnocení rublu) může být možné zvýšit nebo snížit prodejní ceny.


Jako způsob zvýšení prodeje se plánuje využívání reklamy na internetu za účelem získání velkoobchodních společností.

Plán výroby houb z ústřice


Geograficky, houbová farma se nachází 15 km od města Rostov-na-Don, kvůli tomu, že doba dodání hub do místa prodeje není delší než půl hodiny. Proces pěstování hub probíhá v ekologicky čisté venkovské oblasti, v příměstské oblasti. Obchodní technologie lze rozdělit do několika hlavních fází:


V první fázi Kupuje mycelium od specializovaných laboratoří. Kritériem pro výběr dodavatele je dostupnost příslušných dokumentů, hodnocení zákazníků, kvalita a cenově dostupné produkty (50-55 rublů na kg). Objednávání mycelium není prováděno jednou, ale několikrát ročně, protože trvanlivost nepřesahuje 3-4 měsíce. V počáteční fázi se plánuje koupit mycelium od různých dodavatelů pro jasné porovnání výsledků a další rozhodování.


Druhá fáze znamená nezávislou přípravu substrátu, tj. živného média pro houby. Kvůli nedostatku komerčních zkušeností s houbami na začátku činnosti se navrhuje připravit substrát z různých složek k určení nejlepšího výtěžku. Mezi nimi: pšenice, žito, ječmenová sláma, oves, lněné oheň, klasy a stonky kukuřice. Substrát musí mít aerobní aktivitu, přítomnost vzduchových mezer mezi částicemi, možnost rychlého vývoje mycelií.


Očekává se také použití přísad pro zvýšení výnosů: piliny, štěpky, kůra stromů, plevy a jiné rostlinné odpady. Pro čištění slámy z mikroorganismů se používá postup pasterizace. Surovina se uchovává ve speciální komoře, do které se vodní pára čerpá asi 6-8 hodin při teplotě 60 ° C. Teplota pasterizace by měla být udržována v rozmezí 55-60 ° C: nižší teplota nezabije nemoci a mikroorganismy, a vyšší podporuje vývoj Trichodermy, který zničí plodinu. Potom se teplota snižuje a surovina zůstává v komoře dalších dvou dnů.


Poté se substrát ochladí a umístí do polyethylenových sáčků o hmotnosti 10-12 kg a zasadí se houbami ústřice mycelií o rychlosti 150-200 gramů na 1 sáček. Pro odstranění přebytečné vlhkosti ve spodní části vaku se dělají otvory, po kterých se sáčky umístí do klíčivé komory.


Třetí etapa je poskytnout podmínky pro pěstování hub. V místnosti není povoleno přímé sluneční světlo. Pro klíčení jsou houbové bloky instalovány svisle a vzdálenost mezi nimi je 10 cm. Teplota je asi 24 ° C, relativní vlhkost je asi 60-65%. Mycelium je klíčeno po dobu 10-17 dní, po které musí být sáčky přeneseny do komory pro plod. Plísňové jednotky jsou instalovány v řadě do tříd, je vzdálenost mezi řadami os je 1 m v rodící komoře se udržuje nižší teplotní úroveň. - v řádu 12 až 18 ° C a vlhkosti 80-85%.


Pro udržení vysoké vlhkosti se používá speciální zavlažovací systém. Pokud jsou splněny tyto podmínky, objeví se embrya plodu po dobu 2 týdnů. Sklizeň z každého sáčku se odebírá ve třech vlnách, po kterých je mycelium nahrazeno novým. Houby se shromažďují v kostech v mladém věku. Optimální velikost krytu je až 40 mm. Minimální výnos z 1 vlny nabídky je 150-200 kg z 1 tuny substrátu, 350-400 kg - od 2 tun. Celková doba trvání výrobního cyklu je asi 2 měsíce.


Závěrečná fáze zahrnuje realizaci sklizně. Houby jsou produkty podléhající zkáze, které lze skladovat v chladničce maximálně 5 dní. Hlavními kanály pro prodej hub jsou trhy, obchody s potravinami, restaurace a cateringové body, podniky pro krmení zemědělských zvířat. V souvislosti s poměrně malými počátečními objemy výroby se plánuje prodávat jeden z rostlinných trhů v Rostově na Donu na nestacionárním místě prodeje jako první možnost prodeje. Cena za pronájem za den s DPH činí 250 rublů.


Pro realizaci projektu bude vyžadovat plochu 60 metrů čtverečních. metrů. Za účelem vyloučení nákladů na pronájem je plánováno, že se na ústředním vlastním letním chalupě bude organizovat kultivace ústřic. Je plánováno vybavit 2 oddělené místnosti - inkubátor, kde rostou mycelií, stejně jako klíčící komora s extraktem. Plánovaný objem výroby pro výrobní cyklus je 2000 kg, po dobu jednoho roku (6 výrobních cyklů) - asi 12 000 kg.


Náklady na výstavbu skleníku bude 100 tisíc rublů. Dalších 114 500 rublů. zařízení. Náklady na vybavení jsou uvedeny v tabulce. 1. Stavební práce mají být dokončeny do 2 měsíců.


Tabulka 1. Náklady na zařízení


Pro provozování podniku jsou zapojeni členové rodiny majitelů, kteří společně s majitelem vykonávají základní funkce, včetně výsadby, hnojení a sběru hub. Formát rodinného podniku je určen ke snížení nákladů na platy zaměstnanců. Potřebná zkušenost má být získána v průběhu činnosti, stejně jako čtení odborné literatury.


Současné náklady zahrnují elektřinu, nákup mycelií (50-55 rublů na kg), náklady na palivo a mazadla. Náklady na nákup mycelium mohou vzrůst nebo klesat v důsledku sezónních výkyvů poptávky. Také na výdaje za hlavní období je nájemné na trhu na trhu - 250 rublů. za den (v průměru 7600 rublů za měsíc).

Finanční plán pro pěstování hub (ústřicové houby)


Hlavní odpovědnost za správu jsou svěřena majiteli projektu, který provádí obchodní plánování, jakož i funkce zajišťující podmínky klíčení hub, jejich dodání do místa prodeje a řízení přímého prodeje v prodejně. Povinnosti pro pěstování, ošetřování, sběr hub jsou také přiděleny členům rodiny majitele.


Pro přípravné období bude trvat 202 500 rublů. Tato částka zahrnuje výstavbu a uspořádání skleníku (100 tisíc rublů.), Nákup zařízení (92,5 tisíc rublů.). Náklady na hlavní období zahrnují nákup mycelií, zaplacení služeb bydlení, pronájem prodejního místa, ropné produkty. Finanční ukazatele projektu jsou uvedeny v příloze 1.

Odhad efektivity pěstování hub


Projekt pro pěstování ústřicových hub se vyznačuje nízkou mírou rizika kvůli jednoduchosti své organizace, malým počátečním investicím a nízkým současným nákladům. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců. Diskontovaná doba návratnosti je 9 měsíců. Ukazatele účinnosti projektu, počítané na období pěti let, jsou uvedeny v tabulce. 2


Vzhledem k tomu, že lze nalézt hlavní vyhlídky: zvýšení prodejní ceny návratnosti návratnosti investice o 10% (na 150 rublů na kg). Zvýšení výroby, rozšíření navrhovaného sortimentu, hledání nových trhů a přístup velkoobchodníkům.


Tabulka 2. Ukazatele výkonnosti projektu


Pěstování Veselok je dobře zvládnutelná odvětví podnikání. Technologie růstu vesmíru je poměrně jednoduchá, navíc existuje mnoho způsobů, jak zvýšit výnos bez kontaktu s koncovým uživatelem. Riziko snížení rizika je poněkud usnadněno převažujícími tržními podmínkami. Pro dnešní Rusko se kvůli embargu cítí nedostatek hub. Dovezené produkty opustily trh, v důsledku toho se náklady domácích hub zvýšily bez negativních dopadů na poptávku. V důsledku toho, když cena klesá, poptávka získá významnou úroveň pružnosti.


Hlavní rizika jsou uvedena v tabulce. 3.


Tabulka 3. Hodnocení projektových rizik a opatření k zabránění jejich výskytu nebo jejich důsledků


Aplikace


Výrobní plán a klíčové finanční ukazatele projektu v pětileté perspektivě