Přehled obchodních modelů: Lezecký stroj

Vzhledem k veřejnému zájmu o extrémní sporty může být otevření lezecké stěny považováno za úspěšný obchodní nápad. Chcete-li jej realizovat, musíte studovat trh, vypočítat obchodní plán nebo použít hotovou franšízu. Společnost může splatit za 3-6 měsíců.

V programu Olympiády-2020, spolu s několika novými sporty zahrnoval horolezectví. Důvodem je neuvěřitelná popularita tohoto sportu. Ale jedna věc je milovat extrémní sporty a další je podívat se na lezeckou zeď jako firmu. Okamžitě vzniká mnoho otázek: jak velká je konkurence? Za jakou dobu se podnik vyplatí? Bude služba po dlouhou dobu poptávána, nebo móda brzy přejde k tomu?

Chcete-li pochopit, zda je obchodní myšlenka slibná, musíte určit cílové publikum, kapacitu trhu a posoudit rizika.

Co je to lezecká stěna?

Lezecký stroj se nazývá simulátor (lezecký stojan), napodobující přírodní povrch pro sportovní nebo zábavné horolezectví. Přibližně 20% takových simulátorů se vyrábí s úplným skalním lezením, z nichž 80% je vybaveno horolezeckými háky různého uspořádání a reliéfu.

Existuje několik základních typů lezeckých stěn (viz tabulka 1)

 • min. výška 4 m, max. je určen výškou místnosti a technickými možnostmi konstrukce
 • mohou být připevněny ke stěně nebo existují jako samostatná konstrukce
 • mohou sestávat ze samostatných modulů nebo z monolitické konstrukce

Pro výcvik je nutné speciální vybavení, pomoc instruktora a bezpečnostní systém

Lezecká stěna pro bouldering

 • má komplexní úlevu
 • výška nejvýše 4 m

Zvláštní pojištění není nutné, bezpečnost při pádu zajišťují speciální rohože

 • výška až 6 m
 • Pohybuje a je namontován pomocí speciálního přívěsu
 • je instalován jak uvnitř, tak venku

Používá se k zábavě během veřejných akcí, propagací, svátků atd.

 • výška od 1,2 do 2,2 m
 • Nízký lezení s dětskými háčky

Určeno pro děti od 5 let

 • výška nad hladinou vody do 5 m (hloubka vody 3 m)
 • je umístěn na okraji ve formě oblouku s háčky nebo šikmé plochy pro stoupání

Velmi oblíbená je návštěva vodních parků a bazénů. Může se stát hmatatelnou konkurenční výhodou v oblasti vodních atrakcí

Móda nebo stálý trend?

Vzhledem k tomu, že horolezectví je dnes oficiálně uznáváno za jeden z nejpopulárnějších sportů, lze tvrdit, že zájem o něj roste. Zde je několik argumentů, které dokazují toto:

 1. Každý rok vzrůstá počet lidí, pokud jde o příjmy související se střední třídou. Podle Forbesu za méně než 15 let bude asi 5 miliard. Například v Asii se předpokládá, že přibližně 66% zástupců světové střední třídy bude žít.

Jejich počet roste v Rusku. V letech 2013-2014 byl počet této sociální skupiny udržován na úrovni 42% (viz obr. 1)

Obr. Údaje Sociologického ústavu RAS

Do konce roku 2015 již sociologové mluvili o 44% (podle "Rossiyskaya Gazeta" ze dne 10.03.2016) kromě toho střední třída cítila důsledky krize méně než ostatní.

Vzhledem k tomu, že hlavní hodnotou pro střední třídu je zdravotní stav, potom mohou podnikatelé a investoři po sázce na tento trend získat skutečný zisk.

 • Být extrémní zábavy, lezení je stále bezpečnější než ostatní. Jedná se o bezkontaktní sport, při dodržování pravidel koučování jsou zranění vyloučena. Třídy pro začátečníky jsou pod vedením mentora, který je zpřístupňuje všem.
 • Lezení přitahuje rostoucí pozornost rodičů, kteří se rozhodnou pro děti:

  třídy splňují přirozenou touhu dítěte pro pohybovou aktivitu, rozmanitost v pohybu

  zařízení vám umožní vyhnout se trhání a nárazům na podzim

  rozložené zatížení pomáhá přirozeně trénovat všechny svalové skupiny: postoj je korigován, zlepšuje se koordinace pohybů, síla, zručnost atd.

  je dosažen další terapeutický účinek - úleva od stresu, řešení problémů s hyperaktivitou, porucha pozornosti atd.

  rozvíjí inteligenci, logické myšlení, překonává strach z výšek.

  To vše přispívá k přílivu dětí do sportovních sekcí, které pracují na lezeckých stěnách.

 • Sportovní lezení, nevyžadují velké náklady na vybavení: pohodlné bavlněné šaty, speciální obuv - „lezečky“ (k dispozici k pronájmu), magnesium - prášek, odstranění skluzu efektu - to je celá „inventář“ amatérský horolezec. Proto je dnes tento sport považován za velmi demokratický.
 • Shrnutí: Sociální a ekonomické předpoklady pro rozvoj tohoto podniku je zřejmý: přítomnost široké publikum střední třídy profesionálních sportovců na rodiny s dětmi, informační podpory sportovních organizací, které podporují sport, relativní novinkou vyhledávané fanoušky extrémní relaxaci, dostupnost.

  Perspektiva podnikatelského nápadu

  V roce 2013 zveřejnila marketingová služba publikovaných údajů o RBC vysokou poptávku po sportovním zboží a službách od ruských spotřebitelů. O jejich aktivitě v tomto segmentu uvedlo 65,7% respondentů. 16,5% přiznalo jejich zájem o extrémní sporty.

  Z pohledu hmoty je horolezectví stále horší než "tradiční" zábava, ale díky své široké popularitě a dostupnosti se stává stále atraktivnějším (viz obrázek 2)

  Obr.2 Popularita extrémních typů odpočinku

  Skalodromy jsou rozděleny do specializovaných zařízení určených pro trénink sportovců a zábavu, s nižší úrovní složitosti a poptávky mezi fanoušky. Ty se nacházejí v místech aktivního odpočinku občanů, včetně rodin s dětmi: v nákupním středisku, v školách, na univerzitách, na otevřených plochách v parcích.

  Oficiální internetové stránky Ruské federace po skalách (FSR) obsahuje informace o 478 lezeckých stěn - partneři organizace. Většina z nich se nachází ve městě Moskva - 57, Petrohrad - 28. Baškortostán - 23. Aby však bylo možné hovořit o plnosti na trhu je ještě příliš brzy, protože v posledních letech, svět zažívá opravdový boom v lezení: podle mezinárodních výrobců, jeden z deseti Evropanů si přejí získat zkušenosti nebo praxe extrémně pravidelně.

  Zábavné nebo sportovní?

  Všechny druhy lezeckých stěn jsou nyní označovány jako atrakce, takže licence na jejich objevení se nevyžadují. Nicméně, pokud jde o směr, jsou rozděleny do zábavy, sportu a dětí.

  Nejpopulárnější a nejrychlejší návratnost jsou zábavné a dětské lezecké stěny. Věk jejich diváků začíná od 5 let. Trasy jsou snadno průchodné, takže i začátečník získá svůj podíl adrenalinu a uspěje v první den výuky. Výhodou tohoto typu zábavy je to, že s relativně nízkými investicemi získáte rychlejší zisk. Místo pro podnikání lze pronajmout v nákupním středisku, dětském klubu, škole atd. Hlavní věc je, že průchodnost by měla být dostatečně vysoká.

  Zpravidla soudů, který je určen pro seriozní trénink, zahrnovat nejen stěny, simulaci svítit na skalách, ale i Tréninkové plochy: trampolíny pro parkour oblastech sleklayna (praxe vyrovnávání), boulderingu (krátké běhy vysoké složitosti), atd.

  Sportovní lezecké stěny přitahují slavné lezce a vytvářejí pro ně další reklamu. To pozitivně ovlivňuje představu instituce a poskytuje další konkurenční výhodu.

  K urychlení návratnosti investice a zvýšení zisku se podnikatelé co nejvíce spoléhají na potřeby cílového publika. Za tímto účelem se ve velkých špecializovaných lezeckých centrech o rozloze nejméně 400 m² zohledňují zájmy různých skupin návštěvníků (viz tabulka 2).

  Obchodní myšlenka: lezecká stěna - ziskové sezónní podnikání

  S každým rokem získává skalní lezení stále větší popularitu mezi lidmi, kteří dávají přednost aktivnímu odpočinku s přínosy pro zdraví. Mnoho milovníků extrémních zábavy bude rád strávit pár hodin na lezecké stěně, poté, co obdrží moře adrenalinu a poplatek za živost nejméně týden před námi.

  Poptávka vytváří nabídku, takže dnes jsou lezecké stěny považovány za ziskové místo v podnikatelském průmyslu. Zahájení takového podnikání však vyžaduje přesný výpočet, značné úsilí a významné počáteční investice. Současně zdůrazňujeme, že lezecké stěny platí maximálně ve městech s počtem obyvatel 250 tisíc lidí.

  Druhy lezeckých stěn

  Skalodrom je umělá konstrukce se speciálně modelovaným povrchem, napodobujícím úlevu skal. Takový sportovní simulátor se skládá z vertikálně stoupajících tras (tras) se speciálními háky navrženými pro zvedání horolezců na vrchol.

  Aby byla zajištěna rychlá návratnost podnikání, musí mít lezecká stěna minimálně tři, a v ideálním případě - pět tratí s různou úrovní složitosti.

  Rozdělení lezeckých stěn na druhy se provádí na základě stacionarity konstrukce:

  1.modulární - ve většině případů instalovány ve vybaveném prostoru a jejich reliéf je sestaven ze speciálních modulů s háčky:

  • pro jejich uspořádání je třeba pečlivě zvolit pokoj (nejméně 100 m2), který musí splňovat požadavky na výšku (stropy minimálně 7 metrů) a být dobře větrané a klimatizované;
  • výstavba malé modulární lezecké stěny "na klíč" bude zpožděna nejméně o 1 milion rublů.

  2. mobilní - snadno přenositelné konstrukce instalované na jakémkoli vhodném místě (parkové plochy, volné plochy v blízkosti nákupního střediska, hlavní ulice města), jejichž instalace trvá nejdéle 2-3 hodiny:

  • nevyžadují dlouhé vyhledávání místa, vše, co potřebujete k instalaci - rovný povrch a zátěžová protizávaží;
  • jsou nejvhodnějším nástrojem pro letní sezónní podnikání, protože jsou ideální pro venkovní lezení.

  Výhody podnikání na lezeckých stěnách

  1. jako „horská dráha lezecká“ jsou důležité pro profesionální sportovce i pro ty, kteří chtějí pobavit s přáteli a blízkými, a proto - tok cílová skupina za předpokladu, a to jak ve všední dny ao víkendech;
  2. pro zahájení a další provozování není potřeba licencování aktivit, protože lezecké stěny souvisí s atrakcími;
  3. kromě hlavních příjmů z "jednorázové návštěvy" (tj. hodinové relace) můžete získat zisk tím, že pracujete v několika směrech:
  • vydávat měsíční předplatné se slevami na "velkoobchodní" návštěvu;
  • organizovat firemní večírky a dětské večírky;
  • Otevřete lezeckou školu jak pro dospělé, tak pro děti;
  • organizovat soutěže (město, oblast atd.).

  Všimněte si, že zábavné lezecké stěny jsou více populární než profesionální. Nemají ve svém arzenálu extrémně složité trasy a nabízejí své služby širokému spektru spotřebitelů - párům s dětmi, aktivní mládeži, obecně všem, kteří chtějí diverzifikovat svůj volný čas.

  Ve stejné době, jako myšlenka v hospodářském roce, to je nejlepší, aby zůstali na mobilní lezecké stěně, protože v nejteplejším období roku pro zájemce o tom outdoorové sporty. Kromě toho bude horolezecká stěna stála několikrát levnější než pevné konstrukci a při hmotnostní průtok ty, kteří chtějí vyzkoušet svou ruku při lezení po skalách, počkejte pokrytí nákladů na zahájení podnikání velmi dlouho.

  Podnikatelský plán pro organizaci tohoto druhu lezecké stěny by měl být zvažován podrobněji.

  Organizační otázky týkající se zahájení podnikání na lezecké stěně

  Abyste mohli začít úspěšný projekt, musíte:

  1. zapisovat individuální podnikání (ve vzácných případech - LLC) do daňové kontroly a zvolit vhodný daňový systém;
  2. Kam umístit lezeckou stěnu - podnikatel není omezen na provedení, protože mobilní simulátor může být umístěna kdekoliv, což je nejdůležitější, budou dohodnuty „zaparkován“ s majitelem území (zpravidla je nutné uzavřít krátkodobé nebo dlouhodobý pronájem);
  3. koupit mobilní lezeckou stěnu od výrobce - domácí firmy jsou připraveny nabízet kvalitní stavbu za velmi reálnou cenu 350 tisíc rublů;
  4. nákup speciální nástroje a zařízení: kreshpady (bezpečnostní odpružení rohože), bezpečnostní zařízení, lana, lana a popruhy, které chrání střelivo jako helmy, rukavice, lezečky (speciální boty pro lezení) a spotřební materiál (prášek z oxidu hořečnatého, lahví na vodu a jiné);
  5. vybrat vhodného personálu - administrátora a profesionálního instruktora v horolezectví;
  6. určit režim provozu - je lepší otevřít lezeckou stěnu brzy ráno a zavřít nejdříve 23:00;
  7. provést marketingovou kampaň ve velkém měřítku - pro podnikání v posilovně zaměřením na slovo z úst sama nemá smysl, přilákat velké množství zájem o zábavu, je nutné zapojit sdělovací prostředky, nástroje sociální podpory jako možnost - vytvořit a udržovat aktuální on-line vizitku.

  Ziskovost podnikání na lezecké stěně

  Pokud si ekonomové nastaví dobu návratnosti stacionárních horolezeckých stěn po dobu nejméně jednoho roku, pak "mobilní verze" začnou přinášet zisk během jednoho měsíce nebo jednoho a půl po zahájení podnikání.

  Počítáme tedy s počátečními náklady na zahájení podnikání:

  Nové obchodní nápady

  Když někdo stoupne na zeď, chudák dostane sedativa nebo doktora. No, pokud je mnoho takových pacientů, jsou pro ně postaveny speciální komplexy - lezecké stěny. Zde, na umělých skalách, dovedně vyrobených z bukové překližky, mají lidé možnost dostat se až k stropu. Za peníze, samozřejmě.

  Současný stav trhu dokonce i v Moskvě odborníci nazývají "žalostnou", a to je v pořádku: existuje spousta místa pro začátečníky.

  V zemi je spousta lezeckých stěn postavených nadšenci. Kovové rámy, překližky, barvy, tucet silných rukou, zkušenosti s lezením a - stavba je připravená. Již dlouhou dobu je známý v oblasti profesionálů v oblasti životního prostředí, jako jsou například lezecké stěny na Moskevské státní technické univerzitě. Bauman nebo MAI jsou proslulé svými nízkými cenami. To je populární u veřejnosti, ale zde v plném smyslu pro komerční takové projekty je obtížné jmenovat.

  - Existuje názor, že lezecká stěna nikdy nezíská zisk, jedinou možností jsou dotace. Ale to není tak, - říká Dmitrij Smaznevič, ředitel komplexu Skala-City. Myšlenka naplnit prázdné výklenky sama přišla na mysl na Smazněviče sám před dvěma či třemi lety. Dmitry studoval v Holandsku na specializaci "Finanční úvěry", ve svém volném čase se zabýval horolezectvím. Pak se vrátil do Moskvy a zjistil, jestli v hlavním městě jsou lezecké zdi, pak - úplně na rozdíl od známého holandského. Skalodromy u nás nízké, vedle kromě velice sebe sama vyrobené řemeslné výroby. Obecně platí, že tento obchod nebyl kladen na širokou, komerční nohu.

  Smaznevich chápal: existují všechny šance na zahájení vlastního podnikání a v roce 2001 se přestěhovali do aktivních akcí. Rozhodl se hledat producenty a pak se posadil s přítelem pro přípravu podnikatelského plánu. To je místo, kde holandské studie přišly v pořádku! "Naučili jsme se dělat obchodní plány, takže se ukázalo být velmi zajímavé. Pojďme k jednomu investora, k druhému. Sestavili tým deseti lidí, našli vhodnou budovu, šli do dodavatele, ideologicky přijali koncept. Navzdory skutečnosti, že lezecká stěna jako simulátor - není nový jev, jsme se snažili spojit netradiční nápad, vlastně horolezecká stěna a moderní sportovní klub, čímž sázku na čistotu, kvalitu služeb a pohodlí. Postavili jsme kavárnu ve druhém patře, o něco dál jsme měli malou tělocvičnu, šatnu, sprchy a saunu. "

  Nejtěžší v tomto celku, podle Smazneviče, bylo období propagace: "Myšlenka je nová, nikdo se nemůže spoléhat, nikdo neposkytuje záruky. Je to děsivé! A také mám veškerou morální odpovědnost vůči lidem, se kterými pracuji. "

  Takové podniky jsou jasně v poptávce, o čemž svědčí zkušenost již zahájených projektů - v Moskvě, Petrohradě, v Kazani. I v regionech existují investoři, kteří jsou připraveni investovat do rozvoje tohoto sportu. „Neustále jsem zvonění podnikatele z provincií, ptát, jak zopakovat své zkušenosti, mají zájem na nákladech projektu,“ - říká Alexander Semyonov, vedoucí Business School při lezení tělocvičny horolezectví nákupního centra „Extreme“. Pokračující zájem ze strany regionů cítí a Dmitrij Smaznevich: „Přicházejí z Petropavlovsk-Kamchatsky, z jiných měst, které jsem nikdy ani neslyšel. Oni mají zájem a já jim vždy rád říkám. "

  Tržní potenciál lze snadno posoudit na základě zkušeností jiných zemí. V Německu je dnes ve všech městech lezecká stěna bez ohledu na její velikost. Takže Alexander Semenov je si jistý: část lezeckých stěn poroste v lavinách. Mimochodem, charakteristickým rysem: investoři zábavní a nákupní centra jsou stále v projektu spočívala v horolezecká stěna plán, i když malý. Na druhou stranu, některé z potenciálních hráčů i nadále reagovat na vyhlídky na organizování lezení posilovny spíše pomalu, zvláště sítí kluby. „V poslední době jsme nabídli vedení jednoho z klubu našich služeb, ke kterému odpověděl:“ Kluci, máme hřiště na mini-golf není znám, natož lezecké stěny pro diváky právě ještě není zralé „- Alexander Semenov vzpomíná.

  Obchodní centra a soukromí investoři jsou mnohem efektivnější než vlastníci fitness klubů. V nedávné době na 71 km Moskevské ulici v nákupním centru "Veikpark" byla vybudována zámecká lezecká stěna a nyní není nikdy prázdná. Další podobný projekt za pár měsíců začne na jihu hlavního města. Lezecká stěna v Kazaňě tak potěšila investory, že se okamžitě rozhodli investovat do výstavby druhé "zdi".

  Na investici a složení diváků by měly být rozlišeny lezecké stěny, související s kategorií sportovních středisek a zábavy. Takže sportovní lezecká stěna v hlavním komplexu "Extreme" podle jeho vůdce je v jistém smyslu "domácí": klubový systém vede k tomu, že se jedná hlavně o "své vlastní". Další věc - "stěny" v nákupních centrech. Toto je atrakcí pro začátečníky, ale ne pro sportovce. Masové lezecké stěny jsou zábavou, hnací silou je především poptávka po impulse: šel jsem nakupovat, viděl jasnou, krásnou "skálu", rozhodl jsem se zkusit.

  "Často se klienti takových lezeckých stěn stávají běžnými návštěvníky profesionálních komplexů jako je náš," říká Alexander Semenov. - Koneckonců, každý nováček v lásce s lezením nevyhnutelně zažije evoluci. Na malých lezeckých stěnách v nákupních a zábavních centrech se lidé pokoušejí o ruku a pro pravidelné kurzy se dostanou do vážnějších institucí.

  Pokud jde o investice, cena "zábavy" stojí dva až třikrát levnější. Pokud se vám soustředit na masovém návštěvníků lezecké stěně v Kazan slibuje splatit za rok, komplex „Rock City“, čímž sázku na profík vrátí peníze investované do pouhých tří. Je to jednoduché: v nákupním centru stačí jen "stěna", zatímco "skutečná" sportovní lezecká stěna je bez infrastruktury nemyslitelná.

  Stavba stánku v nákupním centru "Extreme" vyžaduje zhruba 60 tisíc dolarů a dalších deset - za opravy, osvětlení, umístění sprchy a nákup sady valivých zařízení. Majitelé "Rock City" se rozhodli nezveřejnit přesné množství investic, ale je známo, že každý metr lezecké stěny stojí 500-600 euro zde. Tržní experti jsou přesvědčeni, že dnes je možné postavit klíčový klíč na světové úrovni za cenu zhruba 700-800 eur na metr, včetně projektového projektu, doprovodné dokumentace a instalace kovového rámu. Nižší prahová hodnota je 200 eur na metr. Říká se, že se někteří lidé snažili snížit bar na 100 eur. Ale výsledek, podle většiny účastníků trhu, je strašný. Úhrada projektu závisí na poloze, velikosti simulátoru a publiku, na němž je orientován. Například "Extreme" označuje publikum s průměrným příjmem a "Scala-City" usiluje o nejvyšší cenový segment.

  Stavební část v „rock“ nejnákladnější podnikání, takže rozhodnutí o tom, zda bude ve středu bouldering sálu (imitace převislými „kameny“), a jak vysoko bude hlavním skála - je to investor. Náklady na projekt závisí na konfiguraci, protože stěny mohou být ploché, rozbité, spojené... A čím komplexnější je reliéf, tím dražší je projekt.

  Zvláštní povolení pro stavbu lezecké stěny není nutná. Definice - spadá pod "přitažlivost", takže žádné problémy s registračními vůdci existujících umělých hornin necítili. Hlavní věcí je přiměřená cenová politika. Dnes je hlavním klientem lezecké stěny pro 8 lekcí (kurz se všemi zařízeními) průměrně 3,5 tisíc rublů. Ale ti, kteří navštěvují tato střediska již léta, dostávají slušné slevy - až 30%. Lezecká škola přináší 30-40% příjmů, zbytek - skutečně "lezení" a další služby, včetně firemních akcí a dětských párty.

  Překližka Everest

  - Projekt je zajímavý, funguje. Jediná věc - v Moskvě, za daných okolností, tento podnik není velmi výhodné pronajmout si pronájem. V budově máme, bohužel, ne v majetku, půjčujeme, který ukládá určitá omezení, - stěžuje Dmitrij Smaznevich, dokud jsme v krátké prohlídce inspekci komplex „Rock City“, o rozloze asi 800 metrů čtverečních.

  "Ne tak ziskové, jak jste doufali?"

  - Docela ziskové. Nemůžeme se otočit, dělat, co chceme tady. Na výplatě lezecká stěna v této velikosti je pro nás výhodná, ale nemá smysl udělat velký projekt. Ale kdyby to byl náš majetek, mohli bychom mluvit o rozšíření, replikaci a tak dále. Přemýšleli jsme o tom, jak se pohybovat, protože konečná doba pronájmu je znám, a máme záložní plán obchodní převod na předměstí, kde „The Rock“ se bude muset postavit do konce času - v blízkosti dalších sportovních a zábavních podniků. Pokud se lezecká stěna stane součástí velkého komplexu, lidé ochotně cestují z Moskvy.

  Lví podíl na nákladech nezbytných pro výstavbu jakékoli lezecké stěny, účetnictví pro stavební práce a "správná" stavba - klíč k úspěchu. Centrum "Scala City" se podařilo najít ideální stavbu na Kutuzovského prospektu: 12 metrů na strop a žádné překrytí. Nález! Tato konfigurace odpovídá standardům mezinárodních soutěží. "Kdyby byla hala nižší, nebudeme mít takový bláznivý zájem o naše služby. Přísně řečeno, pro výcvik není nadměrná výška vůbec nutná. Ale přilákat zákazníky... mají něco ohromit! "- uznává Dmitrij Smaznevič. Lezecká stěna však může být také zapsána do místnosti se spodním stropem. Stěna v nákupním centru "Extreme" se vejde pod výšku stropu 7 metrů a návštěvníci jsou stále šťastní.

  Jak postavit lezeckou zeď? Najděte místnost, připravte náčrt a diskutujte s dodavatelem. Hlavní věc - nezapomeňte navázat na sladění stezek a projekt jako celek zkušených horolezců. V Rusku již existují společnosti, které nabízejí stavební služby na klíč, včetně společností Alpogor a Sorel-Eco, jejich služby jsou levnější než služby zahraničních společností. Ale existují návrhy z východní Evropy. "Když jsme hledali dodavatele, ukázalo se, že bulharská Walltopia je levnější, mnohem technologičtěji. Nikdo nemá takovou plastovou, osvědčenou technologii. Bulhary přinášejí 99% hotového výrobku, mohou rychle nakreslit trojrozměrný projekt, kde bude každý štít číslován, - říká Dmitrij Smaznevič ("Scala City"). - Kromě toho se Bulharům přiblížíme v duchu. A holandský například jedná na nudné schéma "Chcete projekt? Zaplaťte! "Obecně platí, že západoevropští výrobci berou peníze na všechny kýchání."

  Zvláštní požadavky se týkají nosných konstrukcí, ačkoli může být vytvořena i samostatná krabicovitá konstrukce. Buková překližka, ze které byla postavena "Scala City" a lezecká stěna v "Extreme", je poměrně pevný materiál. Konvenční simulátory dělají překližku jednodušší. Ale když je rozpočet nulový, pak simulátory jdou nízké poshiba. Mezitím jsou odborníci přesvědčeni: komerční projekt by měl být krásný! „Naše náklady, jako nové, po dobu tří let a myslím, že v příštích pěti letech, přičemž je nepravděpodobné, že se něco stane,“ - řekl Alexander Semyonov (lezecká stěna na „Extreme“ nákupního centra). I když pouze jedna "stěna" nestačí.

  - Když jsme psali podnikatelský plán, byli jsme vedeni klíčovými zásadami podnikání, - potvrzuje Dmitrij Smaznevič. - Každopádně - budeme stavět lezeckou stěnu nebo terminál opravy vrtulníků... Pokud je dobrý produkt dobré kvality a dobré umístění, cena je zjištěna zkušební a omylovou reklamou. Všechny ostatní nejsou důležité.

  Mimochodem, je obtížné začít v tomto oboru "s něčím levným". Je lepší okamžitě vytvořit zajímavý a krásný simulátor, než dokončit stavbu a přepracovat jej. V "Rock City" se nachází centrální stěna a dvě "boční" převisy. Ze strany "strany" není příliš zatížené, nově příchozí se lezou hlavně na centrální stěnu. Ale rychle rostou a je velmi důležité udržet zákazníky co nejdéle. "Simulátor musí mít budoucnost. Takže musí existovat konfigurace, neustále se měnící trasy a školy, "- shrnuje Alexander Semenov.

  Kromě větrání a klimatizace budete muset vynaložit peníze na rohože, lana, bezpečnostní zařízení a vybavení. Přítomnost nájemního parku je prostě nutná, protože nováčci jsou "prázdní".

  Horolezci hledají drážky

  Je třeba podporovat nové podnikání. Jinak potrubí! V Rusku však existuje možnost hrát právě na novinkách služby. "Věděli o nás před spuštěním," vzpomíná Dmitrij Smaznevič, "takže nebyly požadovány žádné zvláštní akce, nikomu jsme nenašli za reklamu. Koneckonců, nic takového neexistovalo v zemi, lidé sami sebrali pověst, pak přišla tisková zpráva a promluvila o tom. "

  Na propagační práci mají své vlastní internetové stránky, publikace o tom, jak zabíjet volný čas. Přesto je hlavním prostředkem informování potenciálních zákazníků o tomto podnikání "ústně".

  Konstantní klienti jsou základem ekonomického zabezpečení jakéhokoli podnikání. Ale kdo je dnes připraven na pravidelnou stoupání na zdi? Publikum je rozsáhlé, i když není příliš atraktivní. Za prvé, jsou to amatéři se zkušenostmi - v SSSR bylo horolezectví oblíbenou činností. Toto publikum s radostí využije příležitosti k zapamatování mládeže a pokračování v tréninku. Fanoušci aktivního životního stylu od 35 do 50 let budou s největší pravděpodobností zničeni o 100 dolarů za měsíc, aby navštěvovali kurzy. Druhou kategorií jsou mladší lidé, až 35 let. Lezení pro většinu z nich je nový a velmi atraktivní koníček. A konečně majitelé současných lezeckých zdí volají, aby nezapomněli na mládí z bohatých rodin. Pokud se podíváte pozorně na sociální složení těch, kteří "vystupují na zeď" za peníze, ukazuje se, že navzdory viditelným specifikám je většina návštěvníků obyčejnými lidmi.

  Současně je lví podíl klientů, kteří pracují. Takže pro ně je nutné upravit práci centra a ne zavřít před 11 hod. Dosažení nepřetržitého obsazení sportovního komplexu je téměř nemožné, je to právem Sisypheanu. Jako každá jiná rekreační instituce, maximální horolezecká stěna funguje pouze v přesně stanovených dnech a hodinách. Celý zbytek času - ani neotřesený ani rytmus. "Vrcholem" sezóny v létě jsou večery ve všední dny a v zimě - ve stejný večer a víkend. Chcete-li zvýšit tržby v "nízkých" hodinách, podnikatelé zavádějí další služby, přicházejí s neobvyklými programy, které přitahují jiné publikum. Po lezeckých stěnách si můžete pronajmout výcvik, teambuilding, dětské svátky. "Nemohu říci, že tyto pokyny jsou dárci, nepřinášejí pravidelný příjem. Ale někdy se to stalo: jeden podnikový klient konal svou akci a vyrovnal úpadek celého léta. No, trávíme narozeniny našich dětí v době mimo pracovní dobu, takže nemůžeme mít žádné šance, "říká Dmitrij Smazněvič.

  Ceny jsou zvláštní problém. Někdo se rozhodne pro individuální lezení. Někdo - pro výuku. To je v centru města "Scala City", které dlouho experimentuje s cenami. Nejprve vzali peníze jen na jednorázovou návštěvu. Pak vstoupili do karet za 10 návštěv. Pak - na 15 let, zvýšit loajalitu návštěvníků. Několikrát jednoduše zvýšili ceny dvakrát nebo třikrát a podívali se na reakci. Nakonec sdíleli "levný" a "drahý" čas. "Je těžké říci, co je lepší - deset lidí v ruble nebo v jednom z deseti. Nemůžeme úplně vynechat bar, je to příliš drahá hračka. Proto musíme udržet potřebnou úroveň ziskovosti. Myslím, že v Moskvě máme průměrné ceny, "říká Alexander Semenov.

  Co se týče bezpečnosti zaměstnanců, pak je třeba, pokud jde o bezpečnost nově příchozích, požádat instruktora a dva správce o účast na hale. Mimochodem, míra instruktorů by měla poskytnout zájem o jejich zájem o získávání nových zákazníků. Dnes škola horolezectví přináší komplex "Scala City" z 10 na 40% příjmu. A nemusí nutně pronásledovat "hvězdy". Instruktoři v "Rock" jsou speciálně vyškoleni pravidelným psychologem, takže se již naučili, jak "prodat" myšlenku: horolezectví je drahý, elitní sport a ne jen zábava!

  Lezecká stěna detailně

  Investice. Můžete si udržet až 50-60 tisíc dolarů. Náklady na stavby je od 200 do 700-800 eur za metr čtverečního "stěny" (na klíč).

  Formáty. Nejběžnější možnosti - "masivní" lezecká stěna v nákupním, zábavním centru a nezávislý "profesionální" komplex.

  Doba návratnosti. Z jedné (masivní lezecká stěna na území nákupního nebo zábavního centra) na tři roky (samostatný komplex).

  Certifikáty a licence. Nevyžaduje se - podléhá registraci jako atrakci.

  Publikum a ceny. Všestranná veřejnost, schopná vyplatit asi 100 dolarů za osm až deset lekcí za měsíc. Je třeba mít programy, které udržují pravidelné zákazníky. Profesionálové jsou zpravidla menšinou návštěvníků, což vyžaduje dostupnost pronájmu zařízení a kurzů pro začátečníky (schopných přinést až 30-40% příjmů). Náklady na hodiny ve špičce se zvyšují, ráno a ve všední dny je vhodné provádět aktivity pro děti a firemní klientelu.

  Propagační nástroje. Internet, městské vydání věnované zábavě a zábavě, "ústně".

  Požadavky na prostory. Vysoké stropy (od 7 metrů), klimatizace, větrání.

  Zaměstnanci. Požadovala přítomnost profesionálních instruktorů, kteří získali zájem o přilákání nových zákazníků.

  Autor: Ekaterina Chinarová
  Publikováno v časopise "Business Journal" č. 19 ze dne 27. září 2005.

  Otázky, chybové zprávy nebo typografické chyby v tomto článku, prosím, zanechte komentář.

  Podnikatelský plán lezecké stěny: náklady na stavbu a potřebné dokumenty

  Podstatou podnikání je naplnit potřeby lidí. a horolezecká stěna je velmi úspěšná volba, díky níž můžete lidem pomoci po náročném dni odpočinout a vydělat si dobré peníze. Proto je třeba podrobněji zvážit obchodní plán lezecké stěny, tedy nuance, které je třeba vzít v úvahu.

  Proč je nutné otevřít lezeckou stěnu

  Generace moderní mládeže a těch lidí, kteří jsou málo přes třicet, věnuje více pozornosti sportovním a fyzickým cvičením. V tomto ohledu je rocní lezení jako velmi exotické a fascinující druh sportu a outdoorových aktivit stále více populární každý rok.

  Existuje mnoho občanů, kteří tvrdě pracují, ale chtějí sledovat jejich fyzickou podobu. Často cestují mimo město, aby dobývali vrcholy, nemají čas a v této situaci je horolezecká stěna záchrannou linií, pro kterou jsou lidé ochotni platit.

  Takže si nemyslete, že budou mít problémy se zákazníky, lezecká stěna - to je podnik, který může přinést dobrý a stabilní příjem.

  Co potřebujete vědět o lezeckých stěnách

  Předtím, než vytvoříte podnikatelský plán pro lezeckou stěnu a investujete své peníze do tohoto druhu činnosti, stojí za to pochopit, jaké jsou takové komplexy a jaké rozdíly mají.

  Podstata lezecké stěny spočívá v tom, že v místnosti s dostatečnou výškou (nejméně 7 m) je instalována svislá stěna simulující reliéf skály. A výška takové zdi a složitost trasy, která bude vylézt všechny ty, kteří chtějí protáhnout jejich svaly, mohou být jiné.

  Nejvhodnějším místem pro otevírání lezecké stěny je nákupní a zábavní komplex. Koneckonců, existuje vždy velký proud lidí, který nemůže ovlivnit úroveň příjmů. Navíc v takových kompletech je vždy vysoký strop, což značně usnadňuje montáž stěn jakékoliv výšky.

  Kromě nákupních komplexů mohou být lezecké stěny umístěny v různých vzdělávacích institucích, sportovních halách a horolezeckých střediscích, které se specializují v tomto směru. K dispozici je také rychlá zpevňující stěna pro horolezectví, která může být věnována různým událostem.

  Pokud hovoříme o stupni složitosti lezeckých zdí, pak nejdražší je plnohodnotná sportovní stěna, protože na ní jsou stopy všeho druhu složitosti. Nejvíce přístupná verze bude zábavná, zjednodušená verze. To vše musí být bráno v úvahu při přípravě podnikatelského plánu pro lezeckou stěnu.

  Kolik odhaduje obchodní organizace

  Pokud mluvíme o finanční stránce tohoto podnikání, stojí za zmínku, že instalace jednoduchého sportovního komplexu bude vyžadovat nejméně dva miliony rublů. S přihlédnutím k průměrným údajům se náklady na lezeckou stěnu plně vyplatí přibližně za 3 roky. Při aktivní a úspěšné činnosti lze však tento termín zkrátit na 1 rok.

  Ceny za služby poskytované podnikatelem

  Pokud jde o nabídky pro tento druh služeb, je třeba uvést následující údaje: jeden školící areál sestávající z 8 tříd má průměrné náklady na tři tisíce rublů. Pro věrnost pravidelných zákazníků bude nutné poskytovat určité slevy pro stabilní návštěvy. Takové slevy mohou být 20% nákladů na školení.

  Organizace horolezecké školy

  Při přípravě podnikatelského plánu na lezeckou stěnu je třeba dbát na možnost školení. Samotná lezecká škola, kde se lidé učí všechny dovednosti, které jsou nezbytné k dobytí špiček s různou složitostí, přináší 25-40% z celkového zisku.

  Proto by kurzy založené na lezecké stěně měly být. Kromě toho samotná skutečnost, že učit takový exotický sport, jako je horolezectví, může přitáhnout mnoho zákazníků, kteří chtějí diverzifikovat každodenní život.

  Další služby

  Také byste neměli nechat ujít příležitost poskytnout lezeckou stěnu pro různé akce, například pro firemní akce nebo pro děti. Pokusí se dostat na vrchol strmé stěny, je oblečen do horolezec zařízení samy o sobě jsou neobvyklé a vzrušující zážitek, a je-li více odborně prezentovat své služby různým organizacím, můžete vytvořit stabilní poptávku a výrazně rozšířit základnu věrných zákazníků.

  Pokud jde o registraci a povolení k instalaci, konstrukce lezeckých stěn nebude mít žádné obtíže, protože jsou definovány jako atrakcí. Nebudou požadovány žádné licence a povolení ke shromažďování. Podnikatel bude muset zaregistrovat svou činnost pouze jako organizační a právní formu LLC.

  Organizace dětského komplexu

  Pomocí dodatečných služeb můžete výrazně zvýšit ziskovost lezecké stěny. A optimálním řešením bude otevření dětského komplexu. Místa, která se na něm hodně hodí, nebudou vyžadována.

  Pro výcvik dětí bude nutné najmout odborníka - profesionálního trenéra. On je nejen učí, ale také zodpoví všechny otázky, které vznikají. A: nikdo nesmí vstoupit do sportovního areálu bez odpovídajícího pojištění!

  Dětská lezecká stěna bude zajišťována samotnými studenty. A stojí za to říci, že tento druh reklamní aktivity bude nejoptimálnější. Aby nedošlo k vystrašení dětí z takovéto sportovní události, je nutné stanovit preferenční ceny.

  Finanční příležitosti určují hodně

  Pokud jde o investice, všechno závisí na finančních možnostech, neboť nejdražší volba zdi bude nejslibnější možností. Ale současně nejdražší. Pokud je rozpočet přidělený na zahájení podnikání přísně omezen, pak stojí za to začít s nejjednodušší volbou a postupně s kumulací peněz zlepšit své podnikání.

  Také budete muset zakoupit potřebné vybavení, pojištění, rohože a mnoho dalších potřebných potřeb pro kvalitní práci lezecké stěny. Dodatečný inventář, kromě zdi, bude stát asi 250 tisíc rublů.

  Důležitá nuance konstrukce

  Než stavíte lezeckou stěnu, měli byste zvážit některé faktory. Předtím, než hledáte prostor pro sportovní areál, musíte nakreslit náčrt projektu, abyste ho mohli předložit majiteli a administraci budovy, kde je plánováno nájemné. V tomto obrázku je třeba vybrat všechny odstíny. Je-li to nutné, může být změna projektu lezecké stěny změněna s ohledem na odstíny prostor, po které bude požadováno schválení dodavatele.

  Také během instalace je vhodné konzultovat lidi, kteří se profesionálně zabývají tímto sportem. To pomůže kompetentněji navrhnout všechny úseky tras a přiblížit je skutečným podmínkám.
  V současné době existují firmy, které provádějí veškeré práce nezbytné k vybudování lezecké stěny. Proto v přítomnosti financí je smysl obrátit se na takové specialisty a získat stěnu na klíč.

  Vyhledání budovy pro organizaci

  pro budovu na lezecké stěně hledá, by se měl zaměřit na ty oblasti, kde je výška stropu je 7-12 m. Jedná se o velmi důležitý bod, protože na celé výšce stěn s maximálním sklonem méně než 7 metrů, je nepřijatelná. Také je třeba věnovat pozornost přítomnosti dobrých servisních ventilačních a klimatizačních systémů.

  Abyste mohli poskytnout služby v této oblasti na slušné úrovni, kromě vhodné místnosti a samotné zdi budete potřebovat speciální lana, veškeré potřebné vybavení a zařízení pro pojištění.

  Vyhledávání zaměstnanců

  Samozřejmě potřebujeme také personál, jehož úkolem je poučit návštěvníky lezecké stěny a sledovat jejich bezpečnost. A pokud se opravdu těšíte na věc vážně, neubližuje se tomu, že najmete profesionálního lezce, který bude schopen provádět vysoce kvalitní kurzy na výcvikových kurzech.

  Reklamní činnost


  Skalodrom jako podnik, a to ani na nejživějším otevření, nemůže přinést očekávaný příjem. Pro stálý příliv zákazníků musí být stabilní a kompetentně inzerovaný.

  Aby se veřejnost dozvěděla o nových možnostech zajímavou zábavu, je nutné umístit reklamy v nejčtenějších publikací města, populární místní rozhlas, billboardy a průčelí budovy, kde se nachází přímo lezecká stěna.

  Rovněž stojí za pozornost reklama v sociální oblasti. sítě, která vám umožní prezentovat službu konkrétnímu cílovému publiku. Mimochodem, přechod z kompetentní reklamy na sociální. sítě je poměrně vysoká.

  Závěr

  Lezecká stěna je druh činnosti, která přináší zisk i radost. Navíc podnikatel sám s pomocí sportovního komplexu bude schopen udržet svou postavu v tónu. Pokud důkladně přistupujeme k otázce uspořádání podniku a jeho rozvoje, potom je stabilní finanční tok jen otázkou času. Ale nezapomeňte na možnost rozvíjet své podnikání, jinak by nebyly dosaženy vysoké vrcholy.

  Doufám, že teď není otázka, jak udělat lezeckou zeď příliš těžké pro vás. Hodně štěstí v tomto obchodě a úspěch při organizaci vašeho podnikatelského myšlení!

  Jak otevřít lezeckou zdi od začátku: podnikatelský plán s výpočty

  Skalodrom je populární atrakce, která kombinuje sport, zábavu a extrém. Vytvoření bude vyžadovat jen několik měsíců, zatímco lezení může přitáhnout jak profesionály, tak i lidi, kteří hledají zábavu. Podnikatelský plán lezecké stěny pomůže zjistit, co je zapotřebí k otevření vlastního podnikání a jaké zisky může podnikatel očekávat.

  Poskytované služby

  Základní služby lezecké stěny:

  • jednorázové návštěvy a předplatné;
  • zkušební výtahy pod vedením instruktora pro začátečníky (zkušební karty);
  • pronájem lezecké stěny.

  Další směry příjmů lezecké stěny:

  1. Firemní akce. Lezecká stěna je skvělým místem pro týmový stav. Marketingová kampaň by se měla zaměřit na tento bod při vytváření reklamní kampaně.
  2. Dětské svátky. Pro celou třídu nebo malou společnost školáků můžete na lezecké stěně uspořádat zajímavé dobrodružství.
  3. Horolezecká část. Tyto třídy umožní dospělým i dětem naučit se lézt na skalách.
  4. Soutěže. Tento typ služeb je k dispozici majitelům sportovních horolezeckých stěn. Touto dobou by měla lezecká stěna získat určitou popularitu a získat stálé zákazníky.

  Typy a typy lezeckých stěn

  1. Atletický. Vhodné pro výcvik profesionálů a pro vyškolené fanoušky extrémních sportů.
  2. Zábavné. Navrženo pro začátečníky nebo pro firemní akce.
  3. Dětské. Servíruje pro děti od 5 let.

  Pokud to prostor dovolí, doporučuje se v jedné budově umístit několik typů lezeckých stěn. Třídy mohou být uchovávány odděleně pro každou skupinu nebo dělené oddíly.

  Sportovní zařízení by mělo být blízko k přírodním plochám, ale vytvoření úhlu stěny zvýší náklady na lezeckou stěnu.

  Existují 3 typy stěn:

  • byt;
  • rozbité;
  • vzájemně propojeny.
  1. Modulární. Je sestaven z výměnných modulů, které umožňují sbírat různé stopy na jedné lezecké stěně. V tomto případě je zapotřebí spolehlivé upevnění konstrukce na cihlové nebo betonové stěně. Háky jsou bezpečně připevněny k potřebným bodům, v důsledku toho se objeví nové trasy.
  2. Mobile. Je snadné jej přenášet a lze jej instalovat během několika hodin do jakéhokoliv parku nebo do dvora. Výhodou mobilní verze: kompaktní velikost a snadná instalace, nevýhoda - sezónnost podnikání na volném prostranství. Mobilní lezecké stěny se obvykle instalují tam, kde se lidé řídí fyzickou formou.
  3. Monolitická. Tento návrh má nejvyšší složitost, protože se týká profesionálního. Při instalaci jsou potíže - je obtížné najít vhodnou místnost. Náklady na takové jízdy jsou vyšší než ostatní, ale v podobě organizačních soutěží je dodatečný příjem.
  4. Dětské. Třídy na lezecké stěně umožňují dětem a dospívajícím užitečné využívání energie, rozvíjení obratnosti a koordinace. Trasy v takových konstrukcích jsou jednodušší než u dospělých a berou v úvahu potřeby rostoucího organismu.

  Relevance

  Naléhavost podnikání je způsobena těmito faktory:

  • zvýšená poptávka po extrémních druzích rekreace;
  • velký výběr druhů, který otevře dohodu s investicemi, které má podnikatel k dispozici;
  • poptávka po myšlence otevření skalní lezecké stěny demonstrují velká města Ruska, kde jsou takové stavby postaveny všude;
  • V programu Olympiády-2020 spolu s několika novými sporty bylo i lezení.

  Popis a analýza trhu

  Podnikatelská organizace by měla zahájit hodnocení projektu podle následujících kritérií:

  • charakteristické pro cílové publikum;
  • definice konkurenceschopnosti;
  • analýza podílu a dynamiky vybraného segmentu trhu.

  Specifičnost analýzy předpokládá posouzení rizikosti podniku a způsobů minimalizace rizik.

  Analýza popularity extrémních typů rekreace v Rusku

  Charakteristické rysy lezeckého trhu v Rusku jsou následující:

  1. V posledních letech je aktivní vývoj tohoto sportu. Hromadně je horolezectví stále horší než "tradiční" zábava. Nicméně vzhledem k široké popularitě a dostupnosti se tato zábava stává atraktivnější.
  2. Ve srovnání s ostatními zeměmi je ruský trh plný pouze 10%.
  3. Ve velkých městech se často objevují lezecké zdi, v malých osadách je úroveň konkurence nízká. Proto existuje šance získat ziskové podnikání.

  Podnikatelský plán horolezecké stěny, sestavený s přihlédnutím k průmyslovým trendům, umožní obsadit volné místo na trhu atrakcí a otevřít úspěšný obchod.

  Cílové publikum

  Publikum lezecké stěny je rozsáhlé, i když heterogenní:

  • mladí lidé ve věku 17-25 let, pro něž je horolezectví novým koníčkem;
  • milovníci aktivního životního stylu od 33 do 42 let, což vede k zdravému životnímu stylu;
  • mladí lidé z bohatých rodin;
  • Děti, které se v sekci zabývají, nebo jen přijít s rodiči;
  • náhodných návštěvníků, kteří přišli hodnotit atrakci.

  Konkurenční výhody

  Mezi hlavní konkurenční výhody lezecké stěny patří:

  • dobrá kvalita poskytovaných služeb za přijatelnou cenu;
  • slušná úroveň služeb;
  • poskytované dodatečné služby;
  • kombinace několika typů lezeckých stěn ve stejné místnosti;
  • správné umístění;
  • Modulární struktury lze snadno upravit tak, aby vytvářely nové "stezky", čímž podporují zájem cílové skupiny.

  Reklamní kampaň

  Navzdory moderním technologiím je hlavním prostředkem informování potenciálních zákazníků o tomto podnikání doporučení klientů.

  Další oblasti marketingové činnosti:

  • reklamní panel na vnější straně;
  • tvorba webových stránek;
  • Publikace v sociálních sítích - správa diskusních skupin;
  • objednávání publikací v městských médiích;
  • distribuce letáků;
  • Zveřejňování reklam;
  • slevové karty s slevou 5-10-15-20% (5% mědi, 10% stříbra, 15% zlato, 20% platinové karty);
  • slevy na denní návštěvy, práce sekcí pro děti a dospívající ve dne, aby zajistily nepřetržitý tok návštěvníků;
  • preferenční podmínky pro skupiny návštěvníků a firemních párty;
  • Slevy pro velké rodiny - minus 30% pro tři nebo více dětí.

  Podrobný návod k otevření lezecké stěny

  Po identifikaci cílového publika a analýze trhu je třeba provést následující kroky:

  1. Vypracujte podrobný obchodní plán pro lezeckou stěnu.
  2. Sbírat dokumenty pro otevření atrakcí.
  3. Najděte vhodný pokoj.
  4. Koupit zařízení a inventář.
  5. Nainstalujte návrh.
  6. Zvedněte personál.
  7. Proveďte marketingovou kampaň.
  8. Otevřete lezeckou stěnu.

  Dokumenty

  Skalodroma je považována za atrakci, takže zvláštní povolení pro její výstavbu není nutné. Neexistují žádné problémy s registrací.

  • certifikát o registraci IP nebo LLC;
  • potvrzení o vlastnictví (nebo pronájmu) na území obsazeném lezeckou zdí;
  • doklady potvrzující kvalitu zařízení.

  Pokoj a design

  Dalším krokem při realizaci podnikatelského záměru je vybrat si pokoj, kde bude atrakcí umístěna.

  Nejlepší možnosti pro umístění lezecké stěny:

  • tělocvičny;
  • fitness centra;
  • nákupních a zábavních center;
  • mini-zábavní parky.

  Dodatečný zisk přináší lezecké stěny organizované v takových místech:

  • v dětských sportovních centrech;
  • na školních sportovních halách;
  • vedle univerzit.

  Pronájem takových prostor bude nižší než průměr města a obrat je poměrně vysoký.

  Požadavky na prostory:

  • výška stropů od 5 metrů (čím vyšší je budova, tím zajímavější je napodobit skalnatý povrch);
  • dobré větrání;
  • stěny musí být silné a vydrží těžkou váhu.

  Před podpisem nájemní smlouvy se ujistěte, že stěny v místnosti splňují všechny technické specifikace stanovené výrobcem lezecké stěny. Projekt hlavních zdí je vypracován do nejmenších detailů, takže později nemusí být znovu proveden.

  Zařízení a inventář

  Výhodou hotového provedení je, že produkt bude dodán a instalován zkušenými odborníky výrobce s doklady o záručním servisu a provozu. Nicméně pro hotovou výstavbu bude muset zaplatit 7 až 25 tisíc rublů za 1 metr čtvereční.

  Pro bezpečnost zákazníků je nutné zakoupit kvalitní inventář:

  • kreshpady (rohože);
  • lana a popruhy;
  • skalniki (speciální obuv pro horolezectví);
  • magnézie (prášek nebo kapalná látka, zajišťující dobrou přilnavost horolezce háčky);
  • bezpečnostních zařízení.