Podnikání na zelené: osobní zkušenosti a praktické rady ohledně organizace skleníků

Složitá finanční situace v zemi nás nutí věnovat pozornost zemědělství. To není jen způsob, jak krmit rodinu, ale také získat. Profesní povolání v zemědělství vyžaduje vážné finanční investice, stejně jako zkušenosti a příslušné dovednosti. Proto je rostoucí zelená považována za jednoduchý způsob, jak vydělat peníze.

Obchodní přínosy

Tento typ činnosti je atraktivní, protože vyžaduje relativně malé finanční investice. Podnikatelé, kteří sdílejí osobní zkušenosti s obchodem se zelení, říkají, že na začátku můžete dosáhnout zisku 65%. Organizace skleníku na malém pozemku umožňuje příjem příjmů po celý rok.

Podnikání v zeleni je výhodnější než růst zeleniny a ovoce, protože tyto plodiny vyžadují značnou práci a čas. Výnosnost tohoto druhu činnosti je zajištěna nízkou cenou rostlinných materiálů. První dávka zboží je obvykle připravena za 40 dní, současně podle odborníků lze získat až 4 kg výrobků od jednoho metru čtverečního.

Ve prospěch tohoto druhu podnikání je důkaz a jeho relevance. V kuchyni po celý rok je vhodná vůně zeleně. Množství stravovacích zařízení a sektor hotových jídel v obchodech s potravinami je jen prospěšné pro podnikatele.

Celkově podnikání rostoucí zeleně má řadu výhod, díky čemuž je nejvhodnějším způsobem pro ty, kdo chtějí vydělat na pěstování půdy. Podnikání v zelené oblasti vyžaduje malé investice, funguje po celý rok, rychle přináší příjmy a je vždy poptávané.

Pracovní plán

Při plánování podniku pro pěstování zeleně je důležité určit rozsah činnosti a účel. Někteří pěstují pro své vlastní potřeby a pouze přebytek je poslán na prodej.

Pokud existuje půda, zůstává investice do výstavby skleníku, nákupu rostlinného materiálu a hnojiv. Na úrovni hlavních příjmů nevycházejte, ale investice se vyplatí, a na stole jsou vždy svěží, ekologické zelené. Pokud je spousta pozemků, pak bude zapotřebí více investic. V závislosti na klimatické zóně může být práce sezónní.

Pěstování a nucení zelené cibule

Popularita růstové zelené cibule je způsobena nenáročnou kulturou. Čoskoro roste sama o sobě, a to ještě s využitím nejrůznějších moderních technologií. V teplém období není žádný nedostatek, ale v chladné sezoně poptávka zůstává tak vysoká, že to ovlivňuje náklady.

Pěstování zelené cibule je snadnější proměnit se v ziskový podnik, ale budete muset zvážit všechny jemnosti a nástrahy. Pokud rostou cibule ve velkém množství, je lepší usilovat o celoroční práci. V létě je možné je zasadit do terénu a pro zimní období bude nutné uspořádat skleníky. V některých případech je výhodnější nevytvářet, ale pronajmout si pozemky z farem. Pro růst cibule je lepší vybrat místo s rozlohou 20 hektarů. Na jaře, když mráz projde, je cibule osazena semeny.

Je důležité vzít v úvahu, že semena cibule "na hlavě" a pro zeleninu se liší. Zahraniční dodavatelé často preferují japonské a nizozemské kultury. Výsadba materiálu je výhodnější koupit od výrobce nebo nakupovat ve velkém množství. Semena tedy mohou stát od 2 do 5 rublů na kg.

Pro zimu se zpravidla vyskytují cibule. To snižuje vegetační dobu a v hotové podobě má produkt dobré chuťové vlastnosti.

Ti, kteří hodlají postavit skleník, by měli věnovat pozornost moderním materiálům. Místo tradičního skla je lepší použít polykarbonát, protože stojí méně a lépe udržuje teplo.

Klimatické podmínky tohoto regionu výrazně ovlivňují produktivitu. Aby se minimalizovaly ztráty, je nutné používat chemické ochranné prostředky, hnojiva a chemikálie. To pomáhá zvýšit plodinu a vytvořit vzhledný vzhled.

Vlastní výroba zelené cibule vyžaduje skladování zboží. Pro 100 metrů čtverečních. m půdy bude muset zorganizovat úložný prostor až 30 metrů čtverečních. Velké průmyslové podniky využívají průmyslové prostory. Pokud je v zimě, pěstování oblasti na 600 metrů čtverečních. m, bude vyžadovat zařízení tekoucích ohřívačů vody pro termální zalévání, stejně jako výtahy a pece pro vytápění.

Pro větší efektivnost je zakoupený humus s hnojivy a horním obvazem častěji používán. Osvětlení může být vybaveno denním osvětlením, stejně jako lampy s ultrafialovým světlem. Jen za přítomnosti všech těchto podmínek může zelená cibule růst po celý rok vysoké kvality.

Užitná plocha 80 metrů čtverečních. m dává kolem 400 kg peří v oblasti. Cenová cena může stát od 10 do 60 rublů. Na růst cibule trvá až 21 dní. Tento proces lze dvakrát zrychlit, pokud používáte aeroponickou technologii. Náklady však budou stát až 4 tisíce rublů na metr čtvereční. m, a vyplatí pár let. Aeroponické systémy se doporučují pro použití ve velkých výrobních oblastech.

Celkově, když si založíte podnikání na zelené cibuli, je důležité sdílet se stupnicí výroby. Pokud je malý pozemek, použijte polykarbonát pro výstavbu skleníku a pro velký podnik k pronájmu průmyslových zařízení.

Obchod s skleníkem: přezkum trhu a odborné poradenství

Organizace skleníkových podniků začíná definicí:

 • co růst
 • kde prodávat
 • jaký typ budovy dělá

Zelená ve skleníku

Tato sféra podnikání se neustále mění, objevují se nové technologie, zařízení se stává dražším, takže je důležité stále sledovat aktuální procesy a před vypracováním práce sestavit podrobný obchodní plán.

Při posuzování celkové situace v regionu ve skleníku je důležité určit, zda se jedná o sezónní nebo trvalý typ podnikání. Pro sezónní použití je vhodné použití konvenčních zemědělských zařízení, celoročně bude nutné vybavit průmyslová zařízení topením a osvětlením.

Ještě před zahájením práce je důležité přemýšlet o způsobech uvádění na trh a setkat se s velkoobchodníky, pokud se nepředpokládá, že budou samostatně prodávat výrobky na trhu.

V případě výstavby celoročního skleníku je nutné pro něj získat projektovou dokumentaci včetně vnějších sítí. Dokument specifikuje specifikaci všech zařízení. Tímto způsobem můžete přesně vědět, jaké náklady budou náklady na zařízení.

Je třeba specifikovat, kde se skleník nachází, jaká oblast zaujímá a jaká bude v něm růst. Také musíte specifikovat způsob pěstování, ať už je to hydroponie nebo aeroponie. Měli byste také vědět o množství sklizně za čtvereční metr za rok a o odhadovaných kupujících.

Vzhledem k účelu podnikatelského projektu je důležité vzít v úvahu poptávku v nejbližších osadách. Schopnost prodávat výrobky v blízkých městech výrazně snižuje přepravní náklady.

Podle doporučení odborníků je také nutné vypočítat náklady na zahájení skleníkové farmy na začátku. Celkovým výsledkem musí být veškeré náklady: od nákupu vybavení a osiva až po tokové náklady. Nevyhnutelně se stávají, protože všechny nuance stále neposkytují, což znamená, jak říkají odborníci, by měly vypočítat možné náklady na první příjmy.

Podnikatelé, kteří organizovali skleník, doporučují před zahájením práce zhodnotit technickou stránku výroby. Za tímto účelem je důležité zvážit stupeň odlehlosti komunikace z navrhovaného místa výstavby skleníku. Všechny potrubí musí být napnuty na vlastní náklady, takže je lepší zahrnout náklady do odhadu.

Je nutné zvolit místo pro skleníky, kde bude snadné uspořádat přístupové cesty. Odborníci doporučují, aby v případě nedostatku pozemků pronajmout nebo koupit, i když v tomto případě může být výhodnější koupit prefabrikované skleníky, s nimiž se můžete přesunout na libovolné místo v případě potřeby.

Při organizování vytápění byste měli věnovat pozornost nejnovější technologii, protože to může být efektivní a v tomto případě bude muset být stará zlikvidována. Odborníci také doporučují určitou částku, kterou je třeba věnovat zavedení nových technologií, které se mohou objevit po zahájení výroby. Takové opatření umožní sestavit soutěž, dokud skleníkový park neplatí sám.

Druhy plodin a ziskovost

Vzhledem k tomu, že různé druhy zeleně jsou chutné a zdravé koření, jsou v každé době velmi žádané. Zelenina je součástí tradičních pokrmů téměř všech národů země, takže jsou vždy v poptávce:

Tyto kultury tolerují nízké teploty, které jsou typické pro většinu oblastí země, což znamená jejich setí na otevřeném terénu. Nejčastěji se z semínek pěstuje petržel. Technologie je poměrně jednoduchá, znamená to, že udržuje výsadbu ve vlhkém prostředí po dobu pěti dnů a po klíčení se přenese do chladnější místnosti. Musí trávit další týden.

Po výsadbě klíčí rychleji a lépe tolerují změny teploty. Podle počátečního počtu 10 čtverců. m to trvá až 20 gramů. Namontujte v tupém úhlu na malou hloubku. Vzdálenost mezi semeny je až 5 cm. Po přistání je nutné hojně vyplachovat a půdou kompaktovat.

Při správné péči může na čtvereční metr růst až 6 kg. V chladné sezóně lze získat kilogram petrželky ze 180 rublů.

Trochu těžší růst kopr. Je zasazen s postelemi v brázdách, předem položených. Semena leží v hloubce až tří centimetrů. Hustota výsevu odpovídá petrželu a pokles teploty je horší. Pod 15C nemusí přežít. Sklizeň je však bohatá. V zimě, bez ohledu na prodejní oblast na kg, můžete získat od 200 rublů.

Špenát lze vysadit na začátku jara. Semena hlouběji než jeden a půl centimetru se nedoporučují. První sklizeň se objeví za měsíc. Odolnost vůči houpačkám poskytuje příležitost růst až do pádu.

Podnikání rostoucích zelených zahrnuje výběr prvotřídních a vytrvalých odrůd. Pokud se různé plodiny pěstují současně, je nutné sledovat sekvenci výsevu.

Úskalí

Podle odborníků, založené na osobní zkušenosti, zelené podnikání je výhodné dělat v jižních oblastech země. Klimatické podmínky v jiných regionech a regionech předpokládají vytvoření zvláštních podmínek, které zase znamenají značné investice. Výstavba hlavních skleníků zahrnuje pokládku vytápění a osvětlení, které v zimě bude vyžadovat více. V takovém případě se náklady nezaplatí bez ohledu na stupnici.

Než podniknete zelenou firmu, budete muset najít trh a za účelem snížení nákladů na dopravu je lepší vyzvednout zákazníky v nejbližší vesnici.

Je vhodné předem uvažovat, které plodiny jsou ve vysoké poptávce, při výpočtu frekvence výsevu. Tak budou plodiny nahrazeny a místo nebude prázdné. Odborníci zdůrazňují péči o ničení škůdců, jsou schopni vyhubit až 30% produktů a hnojiv. To může výrazně zvýšit ziskovost.

Naše rodina konzumuje zeleninu každý den a začala jsem přemýšlet o tom, jak začít s prodejem těchto produktů. K dispozici je pozemek, pracovní zkušenosti v zemědělství. Zamezuje tomu, aby chemikálie zvyšovaly výtěžky.

Rostoucí zelená je užitečná a potřebná alespoň pro sebe, ti, kteří mají soukromý domov a místo mají štěstí, protože mohou postavit skleník a rozvíjet vše, co v něm chtějí.

Také jsem začala růst zeleně ve skleníku pro sebe a svou rodinu, pak se mi líbilo toto podnikání a já jsem to změnil v malou firmu, příjem je malý, ale stále příjemný, že si vydělávám.

Ano, pěstování bylinek není špatný obchod, a na něm můžete získat v sezóně, ale mějte na paměti, že to bude vyžadovat úsilí a náklady, a to vybudovat hodně neobsahuje žádné chemické látky, a trh by měl být.

Jaká zeleň je přínosná pro růst

Když se podíváme na spoustu různých myšlenek, abychom mohli začít podnikat, často si ani neuvažujeme o možnostech, které doslova "leží" pod našimi nohami. Opravdu, kdo se věnuje pozornost každodenním a neviditelným aspektům našeho života, chceme něco globálního a že peníze okamžitě a víc. Zapomínáme-li, že velikost zisku ve skutečnosti není vždy přímo úměrná hodnotě produktu, jeho kráse a módnosti, a aby byl přesný, je často s těmito aspekty zcela nesouvislý.

V tom samozřejmě nechci věřit, ale přesto. Jako nejjednodušší příklad života stojí za to připomenout bitvy, které se v Moskvě rozvinuly doslova před šesti měsíci. V centru tohoto "militanta" s trestnou demontážou nebyly výbuchy a naprosto skutečné zabíjení ropnými plošinami nebo zlatými doly, ale banálním velkoobchodním trhem Moskvy "zeleň". Ovládání tohoto díla stojí za to, protože to není levné, vzhledem k tomu, že se ho snažíme pravidelně stlačovat. A okamžitě vzniká otázka, ale je to "zelené podnikání", které stojí za takové úsilí a oběti? Pokud budou konflikty pokračovat, rozhodně to stojí za to, ale proč?

Vše se děje ve stejné nákladové efektivity a ziskovosti podniku na greeny, že skutečný výpočet ekonomické efektivnosti pěstování různých plodin ukazuje, že za všechny podmínky jsou stejné, pěstovat zeleninu ve dvou až třikrát výnosnější než obilovin, samozřejmě, na základě jednoho hektaru. Ale kultivace je několikrát výhodnější než růst stejné zeleniny, jak? Současně s využitím malých pozemků skutečně získáte plodiny celoročně a hlavní věc je, že poptávka po těchto produktech je také celoročně. Souhlasím s tím, že v létě a v zimě existují nuance s náklady na rostoucí zeleň, avšak i při poklesu ceny je ziskovost kultivace několik set procent, v žádném jiném zemědělském podniku neexistují takové marže.

Tou nejlepší volbou organizace podnikání zelená, je samozřejmě skleník, ačkoli realizace této myšlenky přijít i v interiéru, většina kultur, které se zmiňujeme o „zelené“ se daří jako když pěstují ve skleníku a rostou i ve světle zářivek. Stačí použít metodu skleník je kapitálově náročné a ne vždy vhodné pro začínající podnikatele, ale vrcholem domácí prostory v 20 čtverců a umístěte tam regály s potřebným zařízením bude stát řádově levnější. V takových případech je ovládání, teplota, vlhkost a množství světla mnohem jednodušší a hlavní věc je levnější. No, více o rostoucí zeleni ve sklenících a technologii uspořádání, budeme mluvit v následujících publikacích, nezapomeňte se přihlásit.

Nejvýnosnější směry zeleného podnikání:

Možnost jedna - růst kopr a petržel. Je třeba poznamenat, že ve většině svého komplexního pěstování plodin a zelených, včetně, vždy vypadá jako nejlepší možnost pro podnikání. Proč byla právě tato volba zvolena nejlepší?

Výhody růstu kopru a petržele:

 • - Petržel a kopr nejsou náladový a vyžadují minimální podmínky;
 • - Spotřeba prvního a druhého v naší kuchyni je tradiční, což není bezvýznamné, protože v takových případech máme stabilní poptávku.
 • - Rychle rostoucí.

Minulosti rostoucí petržele a kopru jako podnikání na zeleni:

Možnost dva - salát. Salát poměrně specifická kultura a má řadu pozitivních na prvním místě, je to velmi dobře roste hydroponicky, zadruhé, hydroponie nezkazí chuť (ve skutečnosti, že je neutrální, na jeho vlastní), a zatřetí, stabilní poptávka po celý rok. Existuje však značná nevýhoda, protože rostoucí salát vyžaduje organizaci "pokročilejšího" procesu kultivace, mluvíme o stejné hydroponice.

Třetí možností pro zelené podniky je ředkvička. Reďkovka na domácích trzích je spíše sezónní produkt, který se na jaře objevuje masivně, ale poptávka po něm trvá po celý rok, fanoušci ředkvičky jsou docela hodně. Hlavní pozitivní aspekty tohoto směru jsou:

 • -nenápadnost samotné ředkvy;
 • Vysoký výtěžek;
 • - rychle rostoucí období, nové odrůdy umožňují sklizeň 30 dní po výsadbě;
 • - není vysoká konkurence;

Existuje však značná nevýhoda, bohužel, tato rostlina vyžaduje velké plochy výsadby (ve srovnání s koprem, petrželkou a salátem). Takže, když je pěstovat jako hlavní produkt v podnikání na zeleni bude muset vybudovat plnohodnotný skleník.

Možnost čtyři - luk na peru. Přesněji pak kultivovat cibuli na peří. Tento směr je z nějakého důvodu považován za nejlepší nápad pro podnikání, ačkoli praxe ukazuje, že toto hledisko je chybné.

 • Za prvé, rostoucí zelená cibule vyžaduje velké plochy, přinejmenším stejné jako při pěstování ředkviček, plus musíte zajistit dobré osvětlení a zabránit nadměrnému slunci, cibule jen stane žlutá. Ve všech ohledech mluvíme o kopři, ředkviči, petrželce a dokonce i salátu mnohem jednodušší pro podnikání než růst cibule.
 • Za druhé, cibule na rozdíl od jiných druhů rostlin používaných k pěstování, nejvíce rozmarná, když je implementována. Na jedné straně je velmi nemocný, na druhé straně po dosažení komoditního stavu, musí být rychle odstraněn, jinak "spálí" nebo střílí "šipky".

Samozřejmě, že rostoucí zelená cibule je také zisková a možná, ale určitě ji neposkytuje poradenství jako hlavní kulturu vašeho podnikání.

Variant pátý - bazalka, celer, špenát, šťovík. Pro ty, kteří právě začínají své vlastní podnikání a ještě víc od začátku, rozhodně nedoporučuji používat kulturní údaje pro kultivaci. Na jedné straně vyžadují větší péči pro sebe. U druhého poptávka po těchto produktech není dostatečně vysoká.

Stojí za zmínku jeden malý rys, celý zelený obchod může být rozdělen do dvou oblastí:

Prvním směrem je realizace samých produktů nebo malý velkoobchod (půl kilogramového kilogramu) ve vlastním regionu. V takových případech bude optimální růst několika plodin nebo dokonce celého seznamu na malých místech.

Druhým směrem je prodej volně loženého zboží. V takových případech se nestříkejte a rozhodněte se o jednu konkrétní kulturu, začátečníkům bych raději zkusil petržel a jednal jsem se s ní. V takových případech budete schopni dosáhnout maximálních výsledků při pěstování a nejdůležitější je, že budete schopni poskytnout rytmické dodávky velkoobchodních zásilek stejné kultury, což zajistí interakci s velkoobchodníky.

Nakonec bych chtěl říci, že zelený podnik, snad jeden z nejslibnějších v našich malých městech, je hlavním problémem uspořádání zeleně. Ve skutečnosti mnoho rozhovorů o nemožnosti soutěže skleníků ve středních šířkách s rostoucím v teplých zónách není nic víc než slova. Správná organizace topného systému s využitím nových technologií umožňuje takovým výrobkům konkurovat "jižním" analogům.

Podnikání na rostoucí zeleni

Podnikání na rostoucí zeleni - 7 etap realizace tohoto projektu + 10 nápadů, které pomohou zajistit stabilní výdělky + 10 obchodních tipů.

Kapitálové investice: budete potřebovat 30 000 rublů
Doba návratnosti: od 1 měsíce

Vyhlídky na takový podnik jsou zřejmé: rostoucí zeleň jako podnikání uspokojuje potřeby současných obyvatel města.

Obyvatelé megaci jsou stále více zažívá nedostatek energie a energie.

Vysoká míra života, hojnost informací, zhoršení životního prostředí ovlivňují zdraví lidí.

Občané chodí do lékárny a upravují své zdraví a nakupují syntetické vitamíny.

Každý ví, že takové přípravky jsou tráveny mnohem horší než přírodní vitamíny, které jsou v hojnosti v zeleni.

Kromě toho je celá "zelenushechka" silným antioxidantem.

Používá se jako "detoxikační" strava.

"Detox" znamená detoxikaci.

To znamená, že pokud člověk není fanouškem stravování zelených nebo syrových potravin, bude je stále používat pro stravovací a léčebné účely.

V extrémních případech, jako koření a lék, který zlepšuje chuť k jídlu a trávení.

Je zřejmé, že bude vždy poptávka po tomto typu produktu.

Takže musíte zbalit rukávy a pracovat pro zdraví vašich spoluobčanů.

Určete způsob pěstování zeleně


4 způsoby, jak růst greeny:

 • V pokoji svého vlastního bytu.
 • V zemi na otevřeném terénu nebo na větší ploše.
 • Ve skleníku.
 • V izolované garáži nebo suterénu.

Pokud není vůbec nic, můžete začít s pokojem v bytě. Přílohy budou málo.

Budete potřebovat základní nátěr, kontejner pro pěstování, hnojení a vysazování.

Krabice se sadbami by měly být umístěny na vrstevnicích.

Tím se zvýší užitečná plocha místnosti.

Nemůžete zde tady moc růst, ale jako počátek, určit, co, kde, kolik a kolik si vezmete, je dobrá volba.

Možná je toto místo ve vašem městě už obsazeno?

Slovo je mini-marketing v akci.

Ano, a seznámit se s zvláštnostmi rostoucích plodin, jistě zkuste něco nového a exotického, neobvyklého pro naše slovanské žaludky.

Na spiknutí si můžete uvědomit svůj nápad jen v teplém čase.

Kvalita zelených bude vyšší, ale cena je nižší kvůli hojnosti produktů v létě. Zde můžete růst mnohem víc.

Přílohy budou minimální.

Ale protože se pozemek nenachází ve městě, náklady na dopravu se zvýší.

Zvláště pokud pronajmete velké plochy.

Rostoucí zeleň ve skleníku je celoroční podnikání.

Ale to je nejdražší volba.

Budete muset koupit pozemek, pokud nemáte vlastní, a na něm postavit skleník.

Místnost by měla být zahřátá a osvětlena.

Půda bude vyčerpána rychleji.

Náklady na dopravu se zvýší, protože se budete věnovat dodávkám po celý rok, ale ne sezónně.

Porovnejte výhody a nevýhody jednotlivých způsobů podnikání:

Nejvýhodnější plodiny zeleně pro pěstování


Nejoblíbenější kulturou je zelená cibule, jedna z nejvíce nenáročných a rychle rostoucích.

Nevýhodou je hledání kupujících, protože mnoho z nich roste.

Vyžaduje velké plochy plodin.

Nejvýnosnější kultura je salát.

Stojí za to více a doba vegetace je 25 dní.

Dobře pěstované ve sklenících.

Špenát má poptávku, ale prodlužuje se.

Možnosti, které jsou vždy kladeny a snadno se starají, jsou náš tradiční kopr s petrželkou.

Velmi efektivní ředkvičky.

Má krátkou dobu zrání a vysokou poptávku.

Ovšem v rámci plodin jsou zapotřebí velké plochy.

Začněte lépe s malým a postupně se rozšiřujícím rozsahem.

Můžete růst koriandr, celer, bazalku, estragon (estragon), tymián, šťovík.

Z nových trendů - kultivace rukoly.

Vyberte si časné a vytrvalé plodiny.

Věnujte pozornost termínu a podmínkám skladování, rostou zeleně.

Zajistíme analýzu a ukážeme ji v tabulce.

Pěstování zeleně ve skleníku jako podnikání. Vlastnosti.


Rostoucí zeleň ve skleníku - nejnákladnější a časově náročnější podnikání, z uvedených možností.

Ale je to výnosnější než rostoucí zeleninový skleník ve čtyřnásobku.

 • pozemek, plocha skleníku;
 • nákladové materiály pro výstavbu (skleníkový film je levnější než sklo) a izolace;
 • investice do skleníkových zařízení (osvětlení, zavlažovací systémy, kontejnery na rostliny, fólie na balení hrnců (aby se zabránilo přehřátí půdy), ohřívače, teploměry);
 • semena nebo sazenice;
 • půda;
 • hnojivo;
 • náklady na nezbytné technologické potřeby pěstování.

Existují různé technologie pro pěstování zeleně ve sklenících:

 • hydroponie (rostoucí rostliny bez půdy na kapalných médiích s přídavkem hnojiv);
 • "Meziprodukt" (rašelina, hydroponie (kapalná hnojiva) a obyčejná půda); tato metoda je 3krát dražší než konvenční hydroponie.

Existují také různé druhy půd, které lze použít v kombinaci s hydroponií: obyčejná půda, piliny, štěrk, kokosové vlákno, expandovaná hlína, hydrogel.

Každá půda má své vlastní vlastnosti.

Takže piliny umožňují, aby zeleň nehazovala, levné.

Štěrka je praktickou ekonomickou možností, ale je těžká a nezachovává vlhkost. Kokosové vlákno, hydrogel jsou šetrné k životnímu prostředí, univerzální, ale drahé.

Rozšířená hlína je ideální volbou.

Zachovává vlhkost, je lehký, je levný.

Čím větší je skleník, tím více můžete růst.

Ale náklady na velký skleník jsou větší.

Je lepší jít vždy od jednoduchých - do složitých, od malých až po velké.

Takže začněte s malým skleníkem.

Typ osiva pro pěstování zeleně

Tradičně je využívání osiva nejjednodušší a nejlevnější způsob, jakým jsou plodiny.

Později si můžete sbírat své semena, nekupovat.

Ze semenáčků můžete pěstovat greeny, ale musíte si je koupit nebo pěstovat sami.

Sazenice jsou výhodné použít k výsadbě v otevřené půdě místo osiva, aby se dosáhlo lepšího sklizně.

Rozšířená kultivace: přemístění rostliny z otevřené země do hrnce a jeho umístění do prostředí skleníku.

Mimochodem, mohou být prodávány krabice se zeleninou.

Pokud je rostlina dekorativní, například bazalka, pak ji lze prodávat v květináčích.

Destilace je kultivace z cibulí nebo hlíz.

Registrace podnikání na rostoucí zeleni


Máte-li malé objemy, rostoucí zeleně, nemůžete být registrováni jako podnikatel.

V takovém případě prodáváte výrobky sami (na trhu) nebo předáte prodejcům, kteří nabízejí nízkou cenu.

Chcete-li prodat zeleninu do základny, musíte se registrovat v obchodě.

Když máte velký přebytek produktů, které nebudete schopen realizovat sami, řešíte návrh (kódování

To znamená, že jste zemědělským výrobcem s preferenční formou zdanění: Jednotná zemědělská daň bude 6% z zisku (ESKH).

Odhadujeme, že rentabilita a doba návratnosti rostoucí zeleně jako podnik


Doba návratnosti pro růst zeleně je malá.

To je velmi atraktivní.

Někteří podnikatelé dosáhli ziskovosti 500%.

Ale je to z oblasti záznamu.

Každá metoda pěstování má svou vlastní ziskovost a její nižší prahovou hodnotu, podle níž se náklady nezaplatí.

Například rostoucí zeleň ve skleníku jako podnik má lhůtu 30%.

Tableta nám pomůže vyhodnotit každý typ podnikání.

Předpokládáme, že v téže oblasti budeme růst cibule.

Pěstování a prodej zeleně jako podnikání

Jednou z nejjednodušších a nejziskovějších aktivit dnes je zelené podnikání. Má vysokou ziskovost a v počátečních fázích nevyžaduje velké investice. Kvůli kultivaci můžete použít naprosto všechno, od plošiny k okennímu parapetu. Některé z nich mají upravené garáže a suterénu pro podnikání. Produkty jsou v poptávce kdykoliv v roce, bez ohledu na velikost sídla. Proto, pokud hledáte svou firmu, pak rostoucí zelená je optimálním řešením pro začátečníky.

Obchodní přínosy

Navzdory všem obtížím s provozováním "zelených" obchodů má v porovnání s jinými druhy podnikatelských aktivit spoustu výhod.

 • Garantovaná poptávka po produktech. Postarat se o prodej zeleně je lepší předem. K vašim zákazníkům patří restaurace, kavárny, prodejny, supermarkety nebo soukromé osoby.
 • Nekomplikovaná zeleň. Rostliny produkují plodiny ve všech regionech a nevyžadují zvláštní klima. Přizpůsobit pěstování může být libovolná volná plocha nebo místnost, vybavit ji minimálně.
 • Získání rychlého zisku. S kompetentním přístupem získáte příjem za několik měsíců po zasetí první sklizně.

Je velmi důležité si uvědomit, že pro dosažení zisku je nutné rostlině růst v průmyslovém měřítku. V opačném případě nemůžete nejen získat výhodu, ale také náročné náklady.

Jaký druh zeleně zvolit?

Zelení obsahují velké množství vitaminů, neuvěřitelně chutné a zdravé. Bez tohoto produktu, vaření nádobí neudělá, což dělá výklenku atraktivní pro malé a velké podniky. Nejčastěji se na prodej pěstují plodiny, jako je kopr, cibule, petržel a salát. Všechny z nich jsou odolné vůči změnám teploty a chladu a také mají poměrně jednoduchou technologii péče.

 • Dill. Ideální metodou kultivace je skleník. Zelenina se vysazuje na metr dlouhé lůžka o rozměrech 8 až 10 cm. Semena jsou zapuštěna do hloubky 2-3 cm, hustota výsevu je upravena na základě výpočtu 15 gramů semen na 10 čtverečních metrů. Připravená sklizeň se shromažďuje, když kopr dosahuje výšky 10-12 cm. Po dobu jedné sezóny můžete nakrájet minimálně dvě sklizně kopru.
 • Zelená cibule. Na prodej tento druh zelených zaujímá druhé místo. Je rozdělen na tři druhy: ostré cibule, polokutinné a sladké. První zraje asi 3 měsíce, druhý - až 6 měsíců, třetí - 10-12 měsíců. V ostrých odrůdách je hmotnost zeleného pera velmi nízká, ve srovnání s jeho "bratry". Jako optimální variantu chovu se doporučuje zastavit na polokoulelé cibuli, zejména ve Stuttgartu Riesen.
 • Salát. Ve zeleni je velké množství odrůd: Romain, list, hlava, chřest a další. Nejčastěji rostou listoví zemědělci, kteří využívají předčasné splatnosti. Pro jeho výsev je však nutné pečlivě vybavit místo: vytvořit dostatečné osvětlení, dodržet hustotu osiva. Péče o zelené je standardní: pravidelné uvolňování půdy, ničení plevele a včasné zavlažování. Přečtěte si také náš článek o podnikání na salátu a zelí.
 • Špenát. Ze salátu se liší pouze pravidla výsevu. Mezi oblečení musí dodržet vzdálenost 20 cm. Spotřeba je v průměru asi 40 gramů semen na 10 čtverečních metrů. První výnos špenátů dává o měsíc později, což umožňuje jednu sezónu snížit nejméně tři výhonky. Nejvíce obyčejné odrůdy zeleně jsou "Virofle", "Victoria" a "Summer Giant". Při pravidelném zavlažování má špenát bohatou barvu a uchovává všechny užitečné vitamíny.
 • Petržel. Aby se plodina zlepšila, před secím se doporučuje odolat semenám v mokré gázě. Postup se provádí po dobu 5 dnů při pokojové teplotě. Když semena klíčí, musí být umístěna po dobu 10 dnů ve vlhkém prostředí při teplotě + 1-2 stupně. Po 30-40 dnech jsou výstřely zaručeny. Při pravidelném zavlažování a dobrém osvětlení bude vaše plodina asi o 6 kg od 1 m2.

Zahájení podnikání v zeleni je lepší s 1-2 druhy. S růstem příjmů je možné rozšířit rozsah, zavádět nové odrůdy a druhy rostlin.

Co je nezbytné pro rostoucí zeleň?

Po zvážení všech kladů a nevýhod podnikatelské myšlenky rostoucí zeleně stojí za to, že převezmete její implementaci. Pokud vlastníte skleník nebo plochu, start bude vyžadovat minimální investice. Obecný seznam obsahuje:

 • skleníku, skleníku, pozemku nebo užitkové místnosti (v závislosti na zvolené metodě kultivace);
 • půda;
 • Podnosy (PVC trubky nebo plastové kelímky);
 • semena;
 • žlaby;
 • nástroje (lopaty, hřebeny, potrubí, lžíce);
 • vytápění;
 • teploměr;
 • fólie;
 • organická hnojiva.

Pokud je výstavba skleníku pro vás příliš drahá, udělejte přednost pronájmu. Také mnoho nově příchozích, vybavených pod kultivací zeleně jako podnikatelských budov a garáží. Ke snížení nákladů podnikatelé nacházejí náhradní a specializované zásobníky. Dobrou alternativou jsou PVC trubky a plastové kelímky. Hlavní věc je, že hloubka kontejneru není menší než 8-10 cm.

Finanční stránka obchodu: výnosy a náklady

Problematika peněz je jedním z nejdůležitějších v podnikání. Pouze správné výpočty pomohou získat maximální užitek i při malých objemech plodiny. Navrhujeme použít podnikatelský plán pro 30 čtvercových čtverců pro osivo. Výdaje za první plodinu:

 • 300 kg secí cibule - 4000 rublů. (za cenu 12-15 rublů na 1 kg);
 • hnojiva - 2,5 tisíc rublů. za měsíc;
 • tara - 5-7 tisíc rublů;
 • lampy - 10-15 tisíc rublů;
 • voda, elektřina, náklady na dopravu - 2,5 tis. rublů.

Při maximálních výdajích činí celkový výdaj přibližně 31 tisíc rublů. Ročník od 1 m2. není menší než 10 kg cibule. V souladu s 30 m². - 300 kg. Za měsíc můžete sbírat ze dvou plodin, které vám přinesou 600 kg zelené cibule. Minimální velkoobchodní cena produktů je 70 rublů na 1 kg. Celkový zisk činí 42 tisíc rublů. První měsíc tak odrazí všechny prostředky vynaložené na uspořádání prostor. Všechny následující měsíce čistý příjem bude nejméně 30 tisíc rublů.

Závěr

Za současných tržních podmínek není prodej zeleně zcela vyplněn výklenkem. S základní základnou můžete vytvořit spoustu dalších zdrojů, které přinese příjem majiteli podniku. Není to jen okamžitá realizace řezaných zelených, ale také prodej klíček, zeleně v hrncích, sušených zeleninách a dalších. Díky vysoké ziskovosti a rychlé návratnosti můžete za pár let od malého zemědělce k velkému zemědělskému podniku.

Zelený růst Business (obchodní plán)

Skleníkové podniky jsou považovány za velmi žádané, protože dávají podnikatelům šanci získat skutečně vysoký příjem. Nejčastěji se volí rostoucí zeleň ve skleníku jako podnik, protože je vždy poptávka, a také je stanovena vysoká cena s minimálním úsilím o růst. Navrhovaný obchodní plán pro rostoucí zeleň popisuje hlavní etapy organizace vašeho podnikání.

Obecný popis projektu

Hlavním cílem podnikání je generovat zisk prostřednictvím pěstování a efektivního prodeje zeleně. Tato obchodní činnost s optimálním nastavením prodeje může být vynikajícím způsobem, jak získat vysoký a stabilní příjem. Každým rokem stoupá počet lidí, kteří chtějí jíst zdravá a zdravá výživa, takže poptávka po zelení roste. do obsahu ↑

Cíle a cíle

K dosažení hlavního cíle, kterým je vytvoření velkého, rozvinutého a výnosného podnikání, je nutné správně provést všechny úkoly:

 • správná volba umístění místa, kde je činnost plánována;
 • výběr populární zeleniny pro pěstování;
 • vytváření optimálních pracovních podmínek;
 • nalezení spolehlivých, stabilních a ziskových prodejních kanálů.

Při plnění těchto úkolů je dosaženo hlavního cíle vytvoření podniku.

Jakou zeleň můžete růst?

Podnikatel samostatně určuje, která zeleň může být pěstována, a za přítomnosti rozsáhlé plochy pro výsadbu, může být rozmanitá zeleň poměrně efektivní. Výběr by měl být založen na návrhu v regionu, jelikož jestliže konkurenti rostou hodně bazalky, pak se doporučuje věnovat pozornost ostatním greeny. Nejčastěji se volí:

Pokud je to možné, je dovoleno pěstovat všechny výše uvedené druhy zeleně.

Volba způsobu pěstování

V závislosti na plánovaném rozsahu činností je vybrán jeden ze způsobů provedení:

 • v bytě. K tomu je obvykle přidělen balkon, což je vytápěná místnost. Instaluje boxy nebo hrnce používané k pěstování zeleně. Nejvýnosnější takovou aktivitou bude v zimě, kdy poptávka po čerstvých zelených převyšuje nabídku.
 • v zahradě. Pokud je v létě dům, jehož velikost není menší než 5 akrů, pak můžete podnikat na tomto území. Práce přinese příjem v létě av zimě budete muset přestat pracovat.
 • ve sklenících nebo ve sklenících. Tato činnost již odkazuje na plnohodnotnou podnikatelskou činnost. Práce jsou přijímány zaměstnanci a prodejní kanály jsou také nastaveny předem. Zeleň je prodávána nejen koncovým uživatelům, ale také obchodům a gastronomickým zařízením.

Pokud hodláte získat dobrý příjem z práce, pak je zvolen třetí způsob pěstování.

Průmyslová analýza

Analýza se provádí samostatně nebo za pomoci poradenských firem. Umožňuje zjistit saturaci trhu, počet konkurentů a rizika práce. do obsahu ↑

Analýza trhu

Před investováním do zahájení podnikání se doporučuje analyzovat trh určitého regionu za účelem získání informací:

 • počet konkurentů na trhu;
 • jejich nabídky;
 • poptávka po produktech v různých obdobích roku;
 • nástrah a rizik.

Pokud máte tyto informace, je snadné se dostat před výhodnost práce a také rozhodnout, jaké funkce by měly mít.

Analýza konkurentů

Jako konkurenti existují jak velké společnosti, tak i soukromí zemědělci, kteří stále rostou doma. Je důležité studovat:

 • jejich číslo;
 • jakou zeleninu prodávají;
 • práce sezónně nebo celoročně;
 • jaké ceny jsou nastaveny.

V důsledku toho je možné získat údaje o tom, které produkty jsou v poptávce, a také o tom, jakým způsobem můžete získat kupující, vzhledem k nedostatkům jiných prodejců. do obsahu ↑

Analýza rizik

Před zahájením činnosti je důležité studovat rizika, která se objeví v průběhu práce:

 • vysoká konkurence;
 • nemožnost stanovit nízké ceny kvůli nákladnému vytápění skleníků;
 • pokles poptávky v důsledku poklesu kupní síly;
 • vznik zdravotních problémů ve skleníku.

Zelení se odkazuje na jídlo, takže poptávka po ní klesá jen zřídka, takže i když existuje mnoho rizik, podnik založený na jeho pěstování se považuje za stabilní a ziskový. do obsahu ↑

Marketingový plán

Vzhledem k tomu, že se potravinářské produkty pěstují, měly by být prodány ihned po řezání, jinak by rychle ztratily svůj atraktivní vzhled a chuť.

Doporučuje se propagovat produkty následujícími způsoby:

 • tvorba webu na internetu;
 • distribuce obchodních nabídek do různých obchodů a stravovacích zařízení;
 • otevření malých prodejen na trzích regionu;
 • přímou komunikaci s různými malými prodejnami, které mohou působit jako prostředník mezi výrobcem a přímými spotřebiteli zeleně.

Výrobní plán

Pěstování zeleně se provádí na vhodných pozemcích s úrodnou půdou, takže je důležité, aby byla oblast kompetentně vybrána. Vybírá se pracovní zařízení a získává se také kvalitativní výsadbový materiál. do obsahu ↑

Požadovaný prostor

Optimální je považováno za kultivaci zeleně ve skleníku, a proto je důležité najít vhodný pozemek. Jsou mu uloženy určité požadavky:

 • dostatečná plocha pro umístění požadovaného počtu skleníků;
 • vysoká kvalita půdy;
 • odlehlost od města, železnice, dálnice nebo závody;
 • možnost uspořádání ochrany.

Pokud máte v úmyslu pronajmout si pozemky, je důležité kontaktovat je po dlouhou dobu. do obsahu ↑

Zařízení a inventář

Chcete-li provádět činnosti, budete potřebovat:

 • ne méně než 5 skleníků vyrobených z polykarbonátu, skla nebo akrylu;
 • zařízení pro vytápění, větrání, zavlažování a osvětlení zeleně ve sklenících;
 • inventář pro zemní práce;
 • pokud je pozemek na místě nevhodný pro plánovanou práci, získává se úrodná půda.

Nákup semenáčků, semen a jiných materiálů

Můžete pěstovat zeleninu s žárovkami nebo sazenicemi a můžete také použít semena zasazená do otevřené země.

Koupit veškerý sadební materiál je nutný pouze od testovaných prodejců, jelikož jinak je vysoká pravděpodobnost, že nedojde k vyklíčení. Pro zvýšení výnosu jsou zakoupeny různé kvalitativní hnojiva. Pro ochranu zeleně před škůdci nebo chorobami jsou zakoupeny speciální preventivní léky.

Technologie rostoucí zeleně

Tento proces je považován za jednoduchý, takže se s ním každý vyrovná. Důležité body práce jsou brány v úvahu:

 • optimální podmínky pro zeleň ve sklenících jsou připraveny, takže dobrá sklizeň se získává v létě iv zimě;
 • semena před výsadbou jsou předem namočena;
 • pro ně jsou stvořeny v zemi;
 • Osivo položte v optimální vzdálenosti od sebe;
 • sazenice jsou obvykle vysazeny v rozloženém pořadí;
 • je důležité řádně vodit rostliny, poskytnout jim optimální teplotu a dobré osvětlení.

Organizační plán

Velké podniky vyžadují dostupnost zaměstnanců a je také nutné, aby se případ případu oficiálně zaregistroval. Plánovaný rozvrh otevření se rozvíjí. do obsahu ↑

Požadovaný personál

V prvních fázích práce můžete sami provést všechny akce. Jak se podnik vyvíjí, jsou najati asistenti a také můžete agronomové odvézt do zaměstnance.

Účastníci účetnictví jsou zaměstnáni účetním. do obsahu ↑

Obchodní registrace

Případ je povolen bez oficiální registrace, ale v tomto případě lze prodej uskutečňovat pouze pro soukromé osoby.

Pokud hodláte spolupracovat s velkými organizacemi působícími jako zprostředkovatelé, pak je žádoucí formalizovat podnikání. K tomu je zapsána PI a jako systém zdanění je vybrána možnost ECCN. Jaké daně platí IP, lze nalézt na tomto odkazu - http://business-poisk.com/kakie-nalogi-platit-ip.html na obsah ↑

Plán otevření

Takovou firmu můžete otevřít za pár měsíců:

 • 1 měsíc - registrace společnosti, nákup a instalace skleníků, nákup vybavení pro pěstování zeleně;
 • 2 měsíce - vyhledávání zaměstnanců, nákup sazenic, jejich vykládka, hledání prodejních kanálů.

Tak, po dvou měsících můžete získat ziskové a stabilní podnikání pro pěstování a prodej zeleně. do obsahu ↑

Finanční plán

Chcete-li otevřít tuto firmu bude potřebovat 470 tisíc rublů:

 • nákup 5 skleníků - 200 000;
 • jejich uspořádání a vybavení potřebným vybavením - 200 000;
 • nákup zásob pro pozemní stavby - 50 000;
 • nákup sadby a hnojiv - 20 000.

Měsíční výdaje se rovnají 133 tisíc rublů:

 • pronájem pozemků - 20 000;
 • nákup sadeb - 15 000;
 • nákup hnojiv a jiných látek pro efektivní pěstování zeleně - 10 000;
 • mzdy zaměstnanců - 70 000;
 • platby za elektřinu - 10 000;
 • daně - 8 000.

Měsíční zisk v létě může dosáhnout 70 tisíc rublů, a v zimě 200 tisíc rublů. Investované peníze se vyplácejí po půl roku efektivní práce.

Otevření podnikání založené na rostoucí a prodávané zeleni je tedy účinnou a zajímavou činností. Může přinést podnikateli vysoký zisk, pokud bude mít řádně organizovaný prodej, a také zvýšit kvalitu, atraktivní a poptávkové produkty.

Pěstování zeleně na toku

Ziskové podnikání: rostoucí zeleně na prodej

Většina lidí, kteří si vybírají nápad začít své "venkovské" podnikání, považují za první možnost růstu zeleně na prodej. Tento nápad se zdá být na první pohled ideální pro začátek. Pro jeho implementaci, podle autora četných článků na internetu, nevyžaduje velký startovací kapitál. Výsadba je poměrně nenákladná, rostoucí doba zeleně je v průměru za měsíc a výnos je velmi vysoký: od jednoho metru čtverečního plochy můžete vybírat až čtyři kilogramy zeleně. Poptávka po těchto produktech je stabilní a ziskovost takového podniku je více než 65%. Nicméně bohužel nejsou všechna tato tvrzení potvrzena v praxi.

Především je třeba určit účel, pro který hodláte. Je to jedna věc, pokud vyroste zeleně pro vaše potřeby a prodat přebytek. Pokud je půda, náklady na nákup rostlinného materiálu a hnojiv budou minimální. Ale v tomto případě byste neměli očekávat velké zisky. V nejlepším případě zaplatíte za své investice a zajistíte čerstvé a ekologické zeleně od jara do podzimu. Také, pokud je dostatečně velká plocha, můžete zeleninu pěstovat výhradně k prodeji. Tato možnost však vyžaduje zaprvé velké investice a zadruhé bude takový podnik také sezónní. Tam je také třetí možnost pro příjmy na zeleni - celoroční kultivaci zelených plodin ve sklenících. Avšak v období od konce podzimu do poloviny jara je nutné ohřívat a osvětlovat skleníky, což je drahé. Jedním z největších zklamání pro nově příchozí v tomto oboru je názor na možnost shromažďovat 4-4,5 kg zeleně na metr čtvereční. Dokonce i za nejpříznivějších podmínek (dobré osvětlení, kapkové zavlažování, hnojení a hnojení) výnos nebude průměrně vyšší než tři kilogramy zeleně od 1 km čtverečního. metr. Současně bude jeho cena velmi vysoká. Zvýšení hustoty vysetí nad doporučenou je extrémně nežádoucí, protože to povede ke zhoršení kvality zelených rostlin.

A konečně, klíčovým problémem je marketing hotových výrobků. Jak říkají samotní zemědělci, rostoucí zeleň není problém. Hlavním problémem je jeho prodej a dosažení zisku. Za prvé, nákupní ceny se mohou výrazně lišit iv jednom regionu a v jedné sezóně. Melkooptovye ceny za zeleň může být až 50 rublů a 150 rublů na kilogram, ale v průměru ne více než 70-80 rublů za maloobchodní ceny 200 rublů na kilogram. Soutěž místním producentům zeleně provádí zemědělci z blízkých regionů.

Typy a rysy zelených plodin

Zelení jsou užitečné a chutné, obsahují velké množství vitamínů, umožňují lepší chuť prvního a druhého jídla, zlepšují asimilaci jídla. Zelené kultury jsou poměrně odolné vůči nízkým teplotám, takže mohou být pěstovány venku z počátku jara až do pozdního podzimu s rannými nebo podzimními plodinami. Nejčastěji rostoucí kopr, zelená cibule, salát, špenát, petržel. Tato zelenina se používá k přípravě různých pokrmů a technologie jejich pěstování je velmi jednoduchá.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Dill rostou ve sklenících a jako nezávislá kultura a jako tmel. Při pěstování zeleně na jeho vyseté do postele metr řádky (8-10 cm mezi řádky) nebo pevných setí semen uzavřeny do hloubky 2-3 cm. Setí hustota 15-20 g semen na 10 sq. metrů. Řezané koprem, když dosáhne výšky 10-12 cm. V průběhu léta, v závislosti na počasí a klimatických podmínek, fenykl lze vysévat nejméně dvakrát. Je pozoruhodné, že ze všech greeny fenykl je nejnáročnější pro osvětlení a teploty (nesmí být nižší než 15 ° C). Navíc trvá nejdelší zrání, ale zároveň má nejvyšší produktivitu.

Pro pěstování cibule na pero, odborníci doporučují používat malý průměr žárovky až do 30 mm a o hmotnosti do 30 gramů a velká cibule. Očkovací schéma používané v této sérii se uliček 45 cm nebo pásu 20 plus 50 cm při pěstování pádu žárovky jsou uzavřeny do hloubky 4-5 cm, a pružina -.. v hloubce 2-3 cm sklizně bude, když peří vyrobeny v délce 20 -25 cm. Existují technologie, které umožňují růst zelené cibule po celý rok. Nejlepších odrůd pro pěstování na prodej jsou považovány za "Welsh", "Smaragdový ostrov", "Parade", "Karatal", "Krasnodar G-35", "Spanish 313", "Kaba".

Salát sejí na začátku jara a dokonce i v zimě běžnou cestou. Pro skleníkové kultivaci jsou vhodné různé druhy hlávkového salátu - zelí, chřestu, listu a bahna. Nejčastěji pěstovaný listový salát skleníkových odrůd z důvodu ranné zralosti. Nicméně, dobře-dospělý a zamířil, ačkoli on je náročnější na osvětlení a hustotu osiva. Listová salát vysety ve vzdálenosti 15-20 cm mezi řádky a 2-3 cm v řadě, a ledovce - ve vzdálenosti 20-25 cm mezi řádky a 10 cm v řadě. Semena jsou uzavřena do hloubky 1-1,5 cm. Hustota semen je 5 g semen na 10 m2. metrů plochy. Sklizeň se dá získat po 35-40 dnech po setí. Salát potřebuje normální péči: je nutné pravidelně uvolňovat půdu, ničit plevele a rostliny hojně rostou. Kromě toho musíte rostliny včas vyřešit, jinak začnou kvitnout příliš brzy. Rané odrůdy jsou listnaté salát sleyuuschie odrůdy: „květen“ a „Yellow Berlin“ na ledovce - „Big Green“, „Tvrdohlavý“, „crystal“, „kamenná hlava“. Pro podzimní setí se používají odrůdy jako "Zimní Žlutá-Zelená" a "Romain".

Špenát roste stejně jako salát. Rozdíl je pouze v hustotě osiva: vzdálenost mezi řadami by měla být 15-20 cm. Spotřeba je 40 g semen na 10 m2. metrů. První sklizeň bude k dispozici za 30-35 dní. Takže v jedné oblasti můžete během léta sbírat ze dvou plodin nebo více. Tato kultura snáší první zmrazení, a proto se v létě často vysévá po salátu, cibulích na peru a dalších raných plodinách. Špenát může být pěstován až do pozdního podzimu. Jediným negativem této zelené kultury (jako je salát) je potřeba pravidelného zavlažování. Když dochází k suchu, špenát ztrácí svou nutriční hodnotu a vyhazuje šípy. Mezi nejběžnější druhy špenátu patří "Letní obří", "Virofle" a "Victoria".

Petržel vyrůstají jak ze semen, tak z vykořisťování kořenových plodin. Semená petrželena před sejbou jsou ponechány v mokré gázě po dobu pěti dnů při pokojové teplotě a dalších deset dní po klíčení při teplotě + 1-2 ° C. To vám umožní co nejdříve získat první výhonky a zvýšit výnos. Rychlost secí petrželky je 20 g na 10 m2. metr. Je mnohem obtížnější růst petrželky z kořenové zeleniny. K tomuto účelu jsou kořeny ponechány v písku při teplotě +2 ° C a pak vysazeny na vlhké půdě pod úhlem 45 stupňů a hloubkou 15 cm (s kořenovou hmotností 60-70 g). Předběžně probíhají v půdě řezané brázdy ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe, pak jsou zaplaveny vodou. Vzdálenost mezi výsadbou by měla být 5-6 cm, a mezi řádky - 10 cm. Hlavní věcí není posypat půdu hlavou a krkem kořenových plodin. Půda musí být mírně zhutněna a intenzivně napojena. Sklizeň se dá získat 30-45 dní po zakorenění, kdy listy petrželky dosahují délky 20-25 cm. S řádnou péčí (pravidelné zavlažování - nejlépe odkapávání, větrání, vyhýbání se náhlé změně teploty, dobrému osvětlení) můžete vybírat až 6 kg zeleně od 1 km čtverečních. metr.

Pro pěstování zeleně na prodej, odborníci doporučují upřednostňovat předčasné zrání a vytrvalé odrůdy. Pokud hodláte narůstat několik druhů zelených plodin najednou, musíte sledovat sled plodin. Nejdříve se osiva cibule-sowok, která jde k peru. Před vysazením musí být materiál připraven. Po tři dny výsevu se doporučuje namočit, protože jste odřízli horní část hlavy. Pak je vysazen v dobře zalévaném (teplém, pokud půda ještě není dostatečně zahřátá) půdy. Bow vyžaduje normální péči: uvolnění půdy, hnojení a pravidelné zalévání. Poté, co se cibule rozloží, koprem a petrželkou, semena jsou rovněž předem namočená. Dva týdny po výsadbě cibule a kopru můžete vysadit salát a špenát.

Rostoucí zeleň ve sklenících

Zkušenosti ukazují, že podnikání v oblasti skleníkových plynů je nejvýhodnější v jižních oblastech naší země - v oblastech Stavropol a Krasnodar, kde mrazy nejsou tak silné a trvání světelného dne je delší. V opačném případě by vysoké náklady na plyn a elektřinu v severních regionech "vyčerpaly" všechny zisky z prodeje hotových výrobků. Ve skleníku o rozloze 20 metrů čtverečních. metrů náklady na vytápění v zimě je asi 75.000-80000 rublů. Ve středním pásmu bude cena za vytápění takového území průměrně 250 000 rublů ročně (pokud splníte kvótu na elektřinu). Často se ukáže, že je výhodnější dodávat hotové výrobky z jiných regionů než samotné pěstování čerstvých bylin. Minimální ziskovost skleníkových podniků by měla činit 20%. V ideálním případě je třeba usilovat o ukazatele 30-35%, ale je obtížné dosáhnout.

Pěstování zelených zelenin ve skleníku je výhodnější alespoň čtyřikrát než zelenina. Domníváte se však, že v ideálním případě musíte organizovat stabilní prodej vašich výrobků v nejbližší obci, aby se minimalizovaly náklady na dopravu.

Nejlevnější technologií pro skleníkové pěstování zelených plodin je hydroponie. Ve skutečnosti vám umožňuje minimalizovat fyzickou práci, několikrát snižovat vegetativní cyklus rostlin a tím i občas zvyšovat produktivitu. Při použití hydroponické technologie rostliny rostou na umělém prostředí bez půdy - nikoliv v krabicích s půdou, ale v běžných plastových kelímcích nebo PVC trubkách s otvory v nich. Živiny jsou získávány z média s vlhkým vzduchem, které vyžaduje časté nebo trvalé zavlažování kapalinou pracovním roztokem minerálních solí. Vzhledem k malému objemu nádob k pěstování rostlin v nich mohou být umístěny nejen ve spodní části skleníku, ale i vertikálně, a na stěnách a dokonce i na strop, což vám umožní zvýšit produktivitu i na malém prostoru. Všechno by bylo dobré, ne-li "ale": kultury pěstované na hydroponii nemají charakteristickou chuť a vůni. Jsou prakticky bez chuti, ačkoli se liší atraktivním vzhledem. I nízká cena neodpovídá chuti. Ale přesto, i když tato technologie není vhodná pro letní sezónu (pokud je přítomna v přebytku čerstvých bylin, přímo „ze zahrady“ na trhu), je široce používán pro pěstování zeleně v zimních měsících. Při absenci alternativy spotřebitelé souhlasí s koupí čerstvých zelených plodů, i když jejich chuť zůstává hodně žádoucí.