Co je catering a jak vydělat peníze na to?

Catering je cateringový servis mimo pevnou servisní halu. Koncept spojuje velmi odlišné služby: od prodeje koláčů na městské dovolené až po pořádání luxusní banketů s číšníkem. Jeho hlavním rysem je, že předem připravené jídlo je doručeno do bodu.

Profesionální catering jako podnik - ve skutečnosti nic jiného než outsourcing cateringových služeb. Společnost uzavírá smlouvu s klientem, který potřebuje uspořádat skupinu lidových jídel na určitém místě v určeném čase s určitou úrovní služeb. Tento směr, jako druh veřejného stravování, se začal rozvíjet v Rusku poměrně nedávno od počátku dvacátých let.

V ruské praxi se catering obvykle považuje za organizaci cateringových služeb pro soukromé osoby a organizace. Podniky poskytující tento typ služeb mohou být podmíněně rozděleny do tří skupin.

 • Agentury specializující se na podávání akcí: obchodní schůzky, sportovní akce, pikniky, svatby, rauty a tak dále. Častěji organizují plný cyklus práce s pomocí odborných pracovníků.
 • Stacionární stravovací zařízení: restaurace, kavárny, bary, jídelny, které spolu s hlavními činnostmi instituce nabízejí vaření pro pohostinství. Balíček služeb může zahrnovat jejich registraci na místě, nastavení stolu, poskytování číšníků.
 • Zprostředkovatelské společnosti, které organizují vzdálené služby zákazníkům. Při objednávání telefonem a internetem doručují vařené pokrmy do kanceláří a soukromých adres. Někdy má tato firma vlastní výrobu, někdy pracuje na základě smluv s podniky veřejného stravování.

Je zřejmé, že první dva typy organizací mohou poskytovat služby na VIP úrovni - to vyžaduje solidní materiál a technickou základnu. Dodávka nevyžaduje velké investice, můžete pracovat i bez kanceláře, ale tento typ podnikání je také nejzranitelnější z hlediska rizik. Koncept stravování zahrnuje také prodej hotových kulinářských výrobků s organizací dočasného místa během hromadných akcí, například slavení městského dne nebo jiné významné události.

Jaké druhy stravování jsou v Rusku oblíbené

Nejběžnější v naší zemi získaly dvě oblasti výstupní služby.

1. Catering na události.

Jeho organizace je úzce spjata s událostmi, tedy s poskytováním služeb pro pořádání a zdobení svátků. Stravování je nedílnou součástí každé události. Společnosti zabývající se tímto druhem činnosti obvykle uzavírají smlouvu o subdodávkách s kavárnou, restaurací. Pokud se tedy podnikatel zajímá o stravování a kde začít podnikat, je praktičtější nabídnout spolupráci agentuře. V tomto svazku můžete počítat s určitým stabilním tokem objednávek. Stravovací služby zahrnují:

 1. bankety, recepce, přestávky na kávu, gala večeře, koktejly pro firemní klientelu;
 2. svatby, večírky, grilování na venkově, pikniky, promoční míče, novoroční svátky;
 3. dodávky vyššího a středního manažerského personálu společností na vhodný časový plán a speciální menu.

Tato činnost je charakterizována sezónností: pro letní období tvoří asi 50% příjmů, v prosinci - asi 25%. Ve zbytku roku se příjmy skládají z pořádání obchodních jednání, prezentací, seminářů a školení.

Obrázek 1. Pořádání banketu pro 1100 lidí v restauraci "Figaro" v Gostiny Dvor při oslavě 175. výročí Sberbank. Společnost působí od roku 1993, podává recepce starosty Moskvy, vojenského hudebního festivalu Spasskaya Tower.

2. Firemní stravování.

Tato kategorie zahrnuje organizaci potravin v práci a v kancelářích. Teoreticky mohou být tyto služby poptávané v prázdninových domovech, nemocnicích a dalších sociálních zařízeních, ale zatím nejsou v naší zemi velkou poptávkou (sociální stravování). Tento směr je slibnou výbavou na trhu s cateringem. Podle RBC v USA používat více než 90% organizací služeb outsourcingu společností poskytovat zaměstnancům teplé jídlo, zatímco v Rusku - asi 30%, ale jejich počet roste každým rokem.

V servisních organizacích byly distribuovány dva formáty. Častější je dodávka hotových jídel v "obědových krabicích" na pracoviště, kde je zaměstnanci zahřívají v mikrovlnné troubě. Druhý způsob zahrnuje plný servisní cyklus ve zvláštním pronajatém prostoru, například na území obchodního centra. Zatímco se setkává méně často, hlavní důvod: drahé nájemné. Je-li jeho podíl více než 20% nákladů, stává se nerentabilní. V Moskvě se vybavení "jídelny" ostrova v kancelářském středisku střední úrovně odhaduje na zhruba 6 až 7 milionů rublů, platí za 1 až 1,5 roku.

Obrázek 2. Společenská jídelna velkého ruského dodavatele "Fusion Management Group" v obchodním centru. Provozovatel zajišťuje stravovací služby od roku 1997, aktivně rozvíjí sociální směřování, podává hlavní sportovní projekty a Den města Moskvy.

Co potřebujete k uspořádání jídel na "výjezdu"

Předpokládá se, že otevření venkovní restaurace (RVO) je o 30% levnější než zachování plnohodnotného stacionáře (bez pronájmu místa). Specifičnost spočívá v tom, že gastronomie vyžaduje takové další práce, jako jsou:

 1. provozní vývoj menu s přihlédnutím k formátu události, požadavkům zákazníka;
 2. dává zákazníkovi možnost ochutnat si výběr jídel a nápojů;
 3. flexibilní plánování cen s výpočtem nákladů na různé nabídky;
 4. provedení předběžné kontroly lokality pro následné zónování, zpracování;
 5. vypracování akčního plánu, scénáře, logistiky, harmonogramu interakce mezi všemi službami.

Chcete-li plně podporovat pracovní postup, budete potřebovat minimálně:

 • výrobní místnost (dílna, kuchyň) pro vaření;
 • sklad pro skladování nápojů a potravin;
 • Malá degustační místnost, kde se zákazník může seznámit s nabídkou;
 • oddělení manažerů pro prodej služeb a organizaci akcí;
 • dopravní služby pro dodávku zásob, nádobí, hotových jídel.

Ve srovnání s obyčejnou restaurací získává cestovatel úsporu nákladů při údržbě prostorů, zaměstnanců a přijímání číšníků podle potřeby. Nicméně, mnohokrát zvýšení nákladů na dopravu a speciální nástroj pro rozvoz jídel Služby: chladničky na nápoje, termostaty a termolotki horké, zařízení pro přepravu křehkých předmětů. Počet zaměstnanců 59% stravovacích firem je 10 - 50 osob, 10% velkých provozovatelů - je vyšší. Velký význam má vytvoření a udržování vlastního klientského zázemí v aktuálním stavu.

Otevírání a registrace: existují nějaké nuance?

V zásadě se stravování jako podnik neodlišuje od konkrétních požadavků, pokud jde o registraci podniku, koordinaci činností nebo návrh. Navíc podle GOST 30389-2013, platného od roku 2016 „Veřejné stravovací zařízení všech typů mohou poskytovat cateringové služby pro organizaci (včetně cateringu)“ S tímto základním dokumentu platí „Minimální standardy...“ (objednací Rosstandart № 1676-V z 22.11.2013).

Při absenci sálu pro návštěvníky není třeba se dohodnout na reorganizaci prostor (SanPiN 2.3.6.1079-01) a dodržování požadavků na požární bezpečnost zařízení veřejného stravování. Nicméně, všechna ostatní pravidla týkající se kuchyně, výrobních hal, skladů jsou vyžadována pro provedení stejným způsobem jako při otevření kavárny. Před zahájením činnosti na vaření musí být informován Rospotrebnadzor a musí být s ním dohodnuty technologické mapy připravených jídel. Stravování je druh služby a můžete začít podnikat na základě stávajícího podniku nebo ho otevřít od začátku. Chcete-li to udělat, nepotřebujte samostatný kód OKVED, můžete použít jakýkoli vhodný pro veřejné stravování, například: 56.10 - aktivity restaurace a dodávky potravin.

Poptávka po službách: vyhlídky na stravování

Během uplynulého desetiletí se tento typ podnikání v Rusku aktivně rozvíjel, avšak po roce 2014 klesla dramaticky (obrázek 3). Důvody jsou jasné: celkové úspory firemních zdrojů, snížení solventnosti obyvatel, rostoucí ceny potravin. Náklady na oběd v segmentu obchodního centra "A": 350 - 500 rublů, v kancelářích velkých společností - asi 300 rublů (Moskva). Existují operátoři nabízející cenu 165 až 200 rublů, obvykle malých firem nebo IP. Politika dumpingu na jedné straně snižuje kvalitu služeb a na druhé straně podnikatele zatěžuje. Výnosnost podnikání za poslední dva roky je v průměru 5%.

Graf 3. Tempo růstu ruského podnikání v oblasti výstupních služeb (% / rok).

Celkově na domácím trhu v roce 2015 se v tomto oboru zabývalo zhruba 500 společností. Z nich je 62% v Moskvě a 22% v Petrohradě. V mnoha vzdálených oblastech mnozí podnikatelé neříkají nic o slově "catering".

Vývoj odchozích restaurací je charakterizován následujícími údaji (tabulka 1).

Stáhněte si bezplatný cateringový plán

Stáhněte si bezplatné obchodní plány ze speciálního katalogu:
"BEST FREE BUSINESS PLANS OF RUNET"!

Pozor prosím! Volný obchodní plán nabízený ke stažení níže je příkladem. Podnikatelský plán, který nejlépe vyhovuje vaší firmě, musí být vytvořen za pomoci odborníků.

Marketingový průzkum ukázal, že stravování ve velkých městech získává oblibu. Svetlana Simonenko je úspěšným podnikatelem, který dokázal podnikat na stabilní platformě. Po pronájmu části prostor v kavárně, vytvořením jedinečného jídelního lístku, pronájmem dvou lidí k distribuci večeří, obsadila takřka nevyžádaná výklenky a zajistila si stabilní celoroční příjmy. Světla sama vypráví o úspěšném začátku podnikání.

Podnikatelský plán stravování s výpočty

Mnoho zkušeností v oblasti stravování, vzdělání kuchařů mě přimělo k vytvoření vlastního podnikání.

Pečlivě analyzovat stravovací trh, vlastní finance, bylo jasné, že v restauračním podnikání jsem na flop kvůli nedostatku kapitálu a prodávám sendviče na trhu byl pro mě ponižující jako profesionál.

Proto jsem si vybrala přípravu a doručení večeří do kanceláří - ve sféře stravování.

Důvody, proč jsem si vybral catering:

 • přítomnost zkušeností, znalostí, ambicí;
 • malý počáteční kapitál;
 • znalosti trhu.

Vzhledem k třech komponentům úspěšného vývoje jsem si uvědomil, že nemůžete přestat. Moje povolání - krmení lidí a stravování se stane místem realizace svých přání a dovedností.

Podnikatelský plán. Začátek vzletu

"Pamatujte si, že každá minuta věnovaná plánování vám ušetří deset minut práce." (Brian Tracy)

Myšlenkou je, že touha po více než dost, to zůstalo přijít s obchodním plánem, přesně vypočítat velikost počátečního kapitálu, čas ztráty a ziskovosti podniku, běžné náklady.

Vzdělávací šéfkuchař mi nedal příležitost vytvořit gramotný projekt s uvedením rizikových oblastí, bodů ztráty, nulového zisku a růstu výnosů.

V ekonomice jsem nebyla silná, bylo jen jedno: koupit připravený podnikatelský plán od specialisty. To je jediný způsob, jak se chránit před bankrotem a špatnými akcemi na začátku.

Podnikatelský plán je jedinou záchrannou linkou v bouřlivém světě tržních vztahů. Je to on, kdo nám dává příležitost:

 • předem vypočítat výši základního kapitálu;
 • určení místa, rezervy zdrojů;
 • vyřešit problém počtu přijatých zaměstnanců;
 • zjistit pravidla činnosti ze strany legislativy.

Koupit připravený obchodní plán nebo důvěřovat tomuto bezplatnému podvodu?

Je bezplatná rada relevantní a užitečná pro osobu, která se rozhodla investovat do podnikání několik tisíc rublů? Pochybnost byla okamžitě rozptýlena, rozhodl jsem se, že si koupím hotový projekt a stáhnu si podnikatelský plán pro stravování na autoritativním zdroji.

Výsledek byl pozitivní. Za prvé, v mých rukou, byly hrubé odhady kapitál pro zahájení podnikání, a za druhé, krok za krokem akční plán, zatřetí, základní právní normy upravující mé zaměstnání jako soukromý podnikatel.

Zůstalo se mierně upřesnit podnikatelský plán podle aktuálních údajů.

Hlavní zdokonalení vyžadovalo finanční plán. Vzhledem k tomu, že směnný kurz v posledních letech je velmi nestabilní, jsem se rozhodl zvýšit počet výdajů uvedené v posledním obchodním plánu 2,5krát na nájemné a 3 krát při výpočtu nákupu výrobků.

Šablona podnikatelského plánu pro malé peníze - úspora na začátku

Komplexnost všech ekonomických výpočtů svěřila čtvrtletnímu studentovi Ekonomické fakulty.

Tak jsem ušetřil téměř 25 tisíc rublů na vývoji podnikatelského záměru a je to přesně to, kolik připravuje připravený cateringový projekt od specialistů.

Poté, co jsem koupil šablonu podnikatelského plánu pro stravování 350 rublů, zaplatil jsem studentem 6 000 rublů, kteří získali kvalitní základnu pro zahájení podnikání.

"Pro dosažení velkého a důležitého díla jsou nezbytné dvě věci: jasný plán a omezený čas." ​​(Albert Hubbard)

Pracovní podnikatelský plán byl připraven, zůstal ji realizovat. Mít špičky na ruce, to se ukázalo rychle a bez ztrát. Kolik mi při startu stojí firma?

Podnikatelský plán pro stravování založený na připravené šabloně byl 6,350 rublů:

 • Koupit šablonu pro podnikatelský plán pro stravování na místě za 350 rublů;
 • Shromažďování údajů o finančních výdajích (zdarma, shromážděné osobně);
 • Dokončení studenta za 6 000 rublů;
 • Celková cena projektu je 6350 rublů a příjemné emoce z výsledku.

Při nákupu připraveného podnikatelského záměru získáte kvalitní projekt, který pomůže vyřešit nejdůležitější obchodní otázky na začátku a to je klíč k úspěšnému pokroku v oblasti činnosti.

Můžete si koupit podnikatelský plán na webu a objednat si revizi od studenta nebo známého ekonoma, nebo můžete využít služby ekonomů zdroje, který vám prodal připravený projekt. Náklady budou minimální a výsledek - ekonomicky životaschopný a odůvodněný.

Jak vybrat catering

Několik užitečných informací a stručné prezentace podnikatelského plánu pro stravování:

Souhrn

Tento projekt popisuje podrobný plán pro vytváření stravování s plnou návratností za 2 roky.

Účel projektu: Účel vytvoření klíčování zahrnuje 3 hlavní úkoly:

 • Tvorba podniku;
 • Dosažení zisku;
 • Poskytování služeb veřejného stravování, které odpovídají potřebám obyvatelstva.

Financování se provádí prostřednictvím komerčních půjček ve výši 2 900 000 rublů.
Účel podniku: poskytování stravovacích služeb pro organizace a obyvatelstvo, návštěva přírody.

Doba návratnosti je dva roky.

Základní platby v rámci úvěru a pod úrokovou sazbou začínají od prvního měsíce zahájení projektu.
Výpočty pro tento podnikatelský plán jsou vytvořeny na základě úrokové sazby úvěru ve výši 14%.
Výše přírůstku úroků bude 173 455,45 rublů.
Podmíněně je pracovní doba projektu dva roky.
Začátek návratnosti od čtvrtého měsíce od začátku realizace.
Období návratnosti bude dva roky.
Celkový zisk za dva roky projektu bude 6 999 099 rublů.

Studium a výběr z katalogu nejlepších franšíz v Rusku a na Ukrajině je prvním krokem k zahájení úspěšného podnikání s jednoduchým a jednoduchým začátkem.

Rozhodnutí o koupi franšízy je nezbytné s odbornými doporučeními oddílu: "Vše o franšízách."

Nejnovější zprávy a obchodní trendy s franchisingem najdete zde >>

Podmínky realizace projektu

Začněte okamžitě po obdržení půjčky na tento projekt.
Ukončete za dva roky.

Náklady, které budou potřebné k realizaci projektu:

1. Nákup zařízení (kontejnery, ubrousky, párátka apod.) Vám bude stát 150 000 rublů ročně.
2. Získání vozu pro realizaci objednávek 500 000 - 600 000 rublů najednou.
3. Denní nákup výrobků a spotřebního materiálu (výpočet je založen na skutečnosti, že průměrný nákup za den je 50 kg) -3 600 000 rublů ročně.
4. Vytvoření kvalitní stránky, nákup skriptů, platba za hostování vás bude stát 54 000 rublů ročně.
5. Stálé náklady na reklamu - 80000 rublů ročně.
6. Platby zaměstnanců -4 327 680 rublů ročně.
7. Daně -1 383 680 rublů ročně.
8. Nepředpokládané výdaje - 140 110 rublů ročně.

Tabulka č. 1. Potenciál spotřebitelů cateringových služeb v Rusku

Vybavení potřebné k realizaci tohoto projektu

Auto. V tomto obchodním plánu zvažujeme minivan s kapacitou motoru 1598 cu. viz také kapacita 98/600.

Potravinářské tácky. Potravinářské nádoby odolné chemickým vlivům jsou nezbytné. Sady různých velikostí od GN1 / 1 do GN1 / 9. Všechny velikosti jsou dodávány s kryty a odtokovými policemi.

Hodnocení rizik

U tohoto druhu obchodních rizikových faktorů jsou následující:

 • vysoké konkurence v této oblasti;
 • nábor nekvalifikovaných pracovníků;
 • každodenní práce s jídlem.

Tabulka číslo 2. Růst účastníků trhu s potravinami v Rusku

Závěry

Studie ukázaly, že vytvoření stravování je poměrně výnosné podnikání, riskantní, ale slibné.
Jednou z hlavních podmínek úspěšné realizace projektu je dostupnost zákazníka této služby.

Podpora stravování bude vyžadovat od vedoucího projektu, aby měl v této oblasti hluboké znalosti, silnou vůli, odhodlání, trpělivost.

Pokud je manažer připraven převzít zodpovědnost za vytvoření takového velkokapacitního podniku, uvědomí si odpovědnost za lidi, kteří pracují pod ním, pak jeho finanční, fyzické a intelektuální investice přinesou zisk.

Stáhněte si další bezplatné obchodní plány ze speciálního katalogu:
"BEST FREE BUSINESS PLANS OF RUNET"!

Podnikatelský plán pro dodávku potravin

Podání k dodání jídlo podnikatelského záměru poskytuje dostatek ziskové podnikání s cílem zajistit zákazníkům připravují večeře, oběd. Moderní městský obývací diktuje své vlastní zákony, a to je někdy výhodnější objednat obědy do kanceláře od spolehlivých firem, než trávit čas hledáním slušné míst, kde můžete levný a chutný oběd bez omezování ve frontách a plýtvání vzácnými minut čekají na oběd.

Tento obchodní plán pro organizaci stravování najdete hlavní body, které vám pomohou začít podnikání od nuly, s cílem stanovit budoucí náklady a plánoval zisk bude pochopit, co v nabídce by měly být vybrány tak, aby opustit obědy z vaší společnosti se stal nepostradatelným atributem kancelářského života. Také cateringová společnost může rozšířit své aktivity a začít poskytovat stravovací služby v přírodě, když je objednávka přijde do služby rauty.

Chcete-li se seznámit s obchodním plánem pro poskytování jídel, máte nyní možnost na našich stránkách. Vezměte prosím na vědomí, že jídla by měly být vždy doručovány do kanceláře čerstvé, horké, při respektování maximální sterility, čisté nádobí. Tento zákrok je samozřejmě nemyslitelný, aniž by měli kvalitní kuchaři, kteří mají zkušenosti s vařením jídel pro velké množství návštěvníků. Veřejné stravování není dosud plně rozvinutým segmentem trhu pro poskytování služeb, takže je na čase, abyste si v něm získali své hodné místo.

Organizace stravování: doručení jídel do kanceláře

Trh s dodáním potravin je dnes považován za jednu z nejvíce se rozvíjejících a slibných velkých vyhlídek. Navzdory skutečnosti, že obchodování s obědem v kanceláři každoročně roste s novými společnostmi, tento trh je téměř nevyčerpán o čtvrtinu. To znamená, že nyní je optimální čas pro vstup do tohoto sektoru trhu. Navíc objem počátečních kapitálových investic může být zcela odlišný.

Nejlepší volbou - investovat do obchodní organizace na dodávku hotových jídel nejméně 20 tisíc dolarů na nákup vhodných prostor, zařízení, najít dobré kuchaře, a dokonce začít malou vlastní flotilu vozidel, která mají dodávat jídlo na dobu..

Samozřejmě, každý začínající podnikatel si nemůže dovolit takové náklady. Začátek podnikatelů někdy musí začít malý, například vaření doma, postupně zvyšovat klientskou základnu a rozšiřovat rozsah podnikání. Opět je to možné, pouze pokud nemáte žádné problémy s regulačními orgány.

Jíst se podává!

Jak ukazuje praktická zkušenost, varianta domácího stravování je vhodná pouze pro starší důchodce, který dodává teplé jídlo několika blízkým kancelářím. Při zvláštních příjmech v tomto případě není nutné mluvit, ale s dostatečným zájmem existuje dostatek problémů. Takže pokud sní o stabilním a výnosném podnikání, je nejlepší okamžitě uspořádat normální společnost - i když je malá, ale vybavená vše, co potřebujete v plné míře.

Za prvé, musíte se postarat o vhodný pokoj. Vzhledem k tomu, že obchodování s potravinami je určeno pro pracovníky v kanceláři, musíte si zvolit místo, které se dostanete co nejrychleji k zákazníkům. Ve velkých městech byste měli pečlivě zpracovávat možné dopravní systémy s ohledem na možné dopravní zácpy. Plocha výrobní haly by měla být poměrně prostorná - od 100 do 400 metrů čtverečních, podle toho, kolik jídel bude denně připravováno.

Při plánování zahájení podnikání s dodávkami potravin do kanceláře se postarat o nákup kvalitního vybavení pro výrobu jídel. Zkušení podnikatelé dávají přednost zahraničním výrobcům - firmám v Německu, Itálii a Číně. Domácí vybavení je téměř dvakrát levnější, ale jeho kvalita je velmi žádoucí.

Nestačí však otevřít dodávku obědů, je také nutné přilákat dostatečný počet zákazníků. V tomto typu podnikání jsou nejvhodnější přímý prodej, tedy telefonní hovory potenciálním zákazníkům. Je důležité, aby byli schopni přitáhnout pozornost: nižší ceny, vysokou úroveň služeb a samozřejmě kvalitu a rozmanitost hotových jídel. Příjem objednávek nejen pro obědy, ale také pro párty, zvýší vaše podnikání na vyšší úroveň.

Mnoho podnikatelů, které se chystá otevřít svou firmu při poskytování jídel do kanceláře, se snaží najít odpovědi na své otázky na fórech. Zatímco efektivní poradenství může být poskytnuto pouze poradenstvím odborníků prezentovaných v dobrém příkladu podnikatelského záměru pro otevření jídla s hotovými výpočty. Podpořený podnikatelským projektem pro přípravu a dodávku obědů, dokonce i nezkušený podnikatel bude schopen dosáhnout velkého úspěchu v podnikání.

Jak otevřít doručení jídla

Stravovací trh v Rusku se může podmíněně rozdělit na dvě oblasti: zákaznický servis a zákaznické služby mimo městu. Formát odchozí restaurace je nejvíce atraktivní z ekonomického hlediska, zisky z takové organizace stravování jako podnikání jsou významnější. Měla by však vzít v úvahu také skutečnost, že úroveň hospodářské soutěže v tomto odvětví je také extrémně vysoká.

Odborníci předpovídají, že začínající podnikatelé by měli věnovat pozornost místu, kde mohou být poskytovány služby pacientům, například při otevření podniku při doručení jídel do kanceláře. V takovém segmentu jako je firemní catering je konkurence mnohem nižší. Zároveň se neustále zvyšuje potřeba takových služeb, neboť stále více firem upřednostňuje uspořádání teplých jídel pro zaměstnance přímo v kanceláři.

Náklady na oběd pro soukromé společnosti se pohybují v rozmezí od 3 do 7 dolarů, ale nikdo nebude od vás požadovat speciální ozdobné předměty. Ale tato možnost je nejvhodnější pro podnikatele, kteří nemají významný počáteční kapitál.

Jak se dostat do sezóny

V takovém podnikání, jako je pohostinství, existuje mnoho nuancí, které musí podnik bere v úvahu. Pokud je dostatek finančních prostředků, můžete pokrýt několik činností najednou. Například kombinovat takový obchod jako oběd v kanceláři s dodávkou a služby pro terénní službu. Ale předtím je vhodné pečlivě analyzovat situaci v regionu, abychom pochopili, kolik těchto služeb jsou v poptávce, ať už existuje nějaký smysl pro zahájení stravování.

Pokud jste si jisti, že tento typ podnikání má určité vyhlídky, zvažte, že tyto služby jsou jednoznačně sezónní. Například počet venkovních událostí, otevřené strany, se v teplé sezóně dramaticky zvyšuje. Vrchol objednávek pro firemní večeře a soukromé oslavy klesá v období leden-únor-březen. Období novoročních svátků je tradičně horkou sezónou pro společnosti poskytující stravovací služby. Pokud otevřete společnost v předvečer jedné z těchto období, výrazně se sníží doba návratnosti.

Přemýšlejte o tom, jak otevřít obchod na hotových obědách a na místě. Zohledněte takovou statistiku: téměř polovina klientů, kteří se obracejí na kapitálové společnosti, nejsou spokojeni s kvalitou služeb. Hlavní stížnosti se týkají skromné ​​nabídky, nízké chutnosti pokrmů a velikosti porcí. Pokud jste si jisti, že můžete poskytnout dokonalý servis, pak budete v soutěži mnohem jednodušší vyhrát.

Chcete-li přilákat zákazníky, budete muset použít řadu opatření, od rozšiřování řady pokrmů až po vývoj speciálních typů menu - nízkokalorické, slané atd. Bude vám jednodušší vzít v úvahu všechny důležité body, a to pomocí profesionálního vzorku obchodního plánu pro dodávky obědů s hotovými výpočty.

Podnikatelský plán stravování

Catering získal v poslední době popularitu. Jedná se o organizaci recepcí, obědů a večeří mimo domu. A že tyto návštěvy jsou pro svou kreativitu velmi důležité a nemají kreativitu. Navrhujeme, abyste vytvořili svoji vlastní firmu v souladu s tímto módním trendem.

Podstatou takového podnikání, jako je pohostinství, je, že můžete uspořádat firemní večírek, párty nebo si jednoduše objednat jídlo na libovolném místě a čase vhodném pro vás. V takovém případě má spotřebitel plnou svobodu volby, program potřebné události je také připraven podle jeho uvážení.

Je třeba porozumět zásadnímu rozdílu mezi stravováním z obvyklých dodávek, spočívá v tom, že stravování je kompletní dekorace dovolené, včetně nastavení stolů a dalších drobností. Jedná se o celý komplex služeb, který rozvíjí až do nejmenších detailů návrh interiérových dekorací, dodávku nábytku, pokud je to nutné, a menu. Kromě toho zahrnuje stravovací služby i pokrmy, tepelné kontejnery, stejně jako video a audio zařízení podle potřeby.

Tato činnost je poměrně rozsáhlá, umožňuje zákazníkovi vyřešit řadu organizačních otázek, za které mu poděkuje za důstojnou odměnu. Pokud jde o státní registraci, budete muset získat všechna potřebná povolení a licence, které jsou typické pro organizace zajišťující stravování.

Trh s cateringovými službami není v dnešní době dostatečně rozvinutý, což je důvod, proč existují všechny šance na úspěšný rozvoj a získání hlavního tržního podílu těchto služeb.

Podle statistik není projekt dost nákladný a doba návratnosti může dosáhnout maximálně 3-6 měsíců, ale vše závisí na rozsahu a množství objednávek.

Chcete-li podnik rychle splatit, musíte nejprve vytvořit efektivní obchodní plán. S takovými příklady můžete vidět níže v našem článku.

Organizační etapy tvorby projektu - ukázka podnikatelského plánu pro stravovací služby. Obsahuje podrobný teoretický popis povahy tohoto podnikání, jakož i služeb poskytovaných v jeho rámci. Naléhavost vytváření takového podnikání je oprávněná. Vyvinují se konkurenční výhody, jejichž dodržování nás rozdělí mezi více konkurentů. Důležitá role a kreativita v tomto oboru jsou přiděleny, obraz a "rozpoznatelnost" vašeho podniku bude přímo na něm založen. Zvláštní pozornost je věnována širokému spektru pokrmů.

Klíčové rysy cateringu - je vyvíjen obchodní projekt pro stravování mimo město, jinými slovy podniky zajišťující stravovací služby. Tento článek popisuje všechny nejdůležitější body, které musíte věnovat pozornost při organizaci a rozvoji takového podnikání. Byla vytvořena efektivní marketingová politika, která je zaměřena na aktivní vyhledávání klientů. Zobrazí se seznam funkcí nabídky, což vám ušetří peníze. Vypočítané hlavní ekonomické ukazatele: úroveň nákladů (kapitál a aktuální), stejně jako ziskovost projektu.

Podstata a odrůdy tohoto projektu - obsahuje podnikatelský plán stravovacího podniku. Popis samotné podstaty pojmu "stravování" je obsažen. Prezentoval své stávající druhy. Je analyzován trh s těmito službami v oblasti zájmu. Jsou popsány vlastnosti organizace letního stravování. Představují se rysy tohoto podnikání, stejně jako potíže, s nimiž může dojít v procesu. Byly vyvinuty prioritní směry vývoje projektu. Analyzovali možné konkurence s jejich silnými a slabými stránkami, stejně jako přednostní pozice na trhu.

Prioritní směry vývoje projektu - obchodní plán podniku na organizaci služeb výstupního stravování (catering). Byla provedena analýza cateringového průmyslu, historie vzniku, vývoje a propagace. Jsou zde uvedeny statistické údaje o stávajících organizacích těchto služeb. Nabídka sortimentu je vyvinuta v nejmenších detailech. Možnost organizace takovéto činnosti jako celku je oprávněná. Objevuje se možnost stravovacích služeb ve formě pikniků a výletů do přírody. Byly vyvinuty prioritní směry pro další efektivní rozvoj.

Studie proveditelnosti účinnosti - obsahuje projekt plánování stravovacího podniku "Obědy do kanceláře". Teoretické základy projektového řízení jsou vyvíjeny na příkladu stravování. Bylo provedeno hodnocení a analýza významu tohoto projektu. Představeny jsou klíče, jejichž realizace povede k úspěchu podniku. Byla vyvinuta účinná strategie pro propagaci zboží na trhu. Ve finančním plánu jsou vypočítány daně, splatné, fixní náklady (odhady jsou sestaveny), ukazatele zisku a ztráty. Analýza citlivosti podniku se provádí výpočtem určitých ukazatelů.

Sklenice - na výjezdu!

Dnes slavnostní stůl nastavený v klasickém stylu nikoho nepřekvapí. Stále více lidí preferuje objednávat pokrmy připravované profesionály, vyzdobené v evropském stylu. Stravování je cateringovou službou pro každou akci, díky níž mohou zákazníci zcela uvolnit a důvěřovat specializované společnosti. Je možné otevřít veřejnou stravovací zařízení bez vážných investic a od prvních dnů existence k dosažení výsledku - na tyto otázky odpovídá Artem Rakhmeev, spolumajitel společnosti Tyumen společnosti Jar Catering.

Zkušenosti jako cenný přínos

Jar Catering není prvním projektem Artyoma Rakhmeeva a Vladimíra Maryeva. Kromě aktivního veřejného života a členství ve sdružení podnikatelů "Opora Russia" se každý z nich již několik let zabývá podnikáním. Po absolvování studia Artem přišel do továrny na výrobu akrylových vaniček, kde pracovalo 5 let v pozici vedoucího prodeje. Již tehdy se těsně angažoval v prodejně snowboardů Revert Boardshop, který se za 3,5 let stal největším v regionu Tyumen s měsíčním obratem 2 miliony rublů. Projekt musel být uzavřen kvůli měnovému riziku a nepředvídatelným nákupním nákladům.

Vladimir dříve vyvíjel několik podniků souvisejících s dodávkou sushi, lahvových nápojů, nábytku, svateb. Všechny jsou prodávány a dodnes fungují. Jedná se o projekt věnovaný svatebním oslavám, který za 6 let práce získal jednu z vedoucích pozic na trhu v Tyumenu, sloužil jako podnět pro přidělování obsluhy recepcí a rautů v samostatném zaměstnání.

Bez potíží je to nezbytné

Téměř každý podnikatel, který zahajuje nový projekt, prochází všude kolem "hrabání". Ne bez chyb v restauraci Jar. Hlavním problémem na počátku majitelů cateringové společnosti je nedostatečné pochopení procesu přípravy na akce. Prvních 10 objednávek bylo provedeno s časovým nesouladem - událost již začínala a snacky byly ještě rozloženy.

Nuance, které nebyly zákazníky před událostí objasněny, se také ukázalo jako počáteční chyba. Dnes byly vytvořeny kontrolní seznamy pro objednávky a manažery společnosti neztrácejí zřetelné detaily. Nebylo to bez problémů na začátku a bez problémů se zaměstnanci, kteří nemohli opustit objednávku a selhali tým - nebylo dost lidí, pracovní podmínky s nimi nebyly plně dohodnuty.

Jar Catering má potíže s škálováním: prostředky nestačí k něčemu, pak jsou priority v jejich distribuci umístěny nesprávně. "Nemáme dostatek času na kvalitní vypořádání se strategií a taktikou, protože existuje spousta operačních prací, aktuálních záležitostí, aplikací ve zpracování. Za poslední dva měsíce prakticky neuděláme studené hovory - pro to prostě není čas, "říká Artem.

Na přistávací dráze

Na počátku zakladatelé neinvestovali do společnosti Jar Catering, s výjimkou několika tisíc rublů, které si koupily pokrmy. Spuštění projektu bez peněz je výzvou k existujícímu stereotypu potřeby mít solidní počáteční kapitál. Komunikovat se začínajícími firmami, neustále zmatený nedostatkem finančních prostředků, Artem se snaží přesvědčit každého, že všechno se může projevit bez investic. Naši hrdinové vytvořili skupinu ve společnosti VKontakte, vyhlášili se v komunitách s podobnými tématy a strávili jen pár dní v práci.

V důsledku toho podnikání ještě nezačalo a objednávky již byly očíslovány asi 100 - musely se omluvit a odmítnout. Tímto způsobem můžete říci, že projekt byl testován na relevanci. První objednávka byla provedena 12. dubna 2016 - tento den je považován za den narození Jar Catering.

Proces zevnitř

Prvním směrem práce společnosti byly bufetové stoly - dodnes zakladatelé považují za klíčové a silné strany. Největší recepce formou bufetu se konala pro 250 lidí. Později se pokusily obchodovat s pouličními potravinami, ale touha zapojit se do nich se rychle rozplynula. V současné době je v prioritě dva směry - recepce a bankety. Návštěvy banketů jsou zvládnuty pouze proto, že mají spoustu jemností a složitých interních procesů. "Snažíme se vytvořit zcela nový postoj k rautům ve formátu stravování, při zachování společného konceptu," zdůrazňuje Artem Rakhmeyev.

Pro fungování společnosti Jar Catering byl vybrán zajímavý obchodní model, který nikdo předtím nepoužíval, ačkoli to umožní, aby se projekt rozrostl po celé zemi. Zvláštnost koncepce spočívá v tom, že společnost outsourcuje své vedlejší funkce: připravuje potraviny a dopravuje produkty do míst.

Obchodní proces v Jar Catering je jasně definován. Nejprve se telefonem seznámíte s klientem a pak mu nabídnete komerční nabídku. "Nejčastěji to není potřeba, ale kancelář, kde mohou zákazníci přicházet, máme. Setkání je nutné pro objednávky 100 tisíc rublů, protože pak existuje mnoho nuancí, které je třeba projednat, "- vysvětluje Artem. Dále - úplná záloha od zákazníka, pak je sestaven kontrolní seznam pro každou událost. Manažer, který pracuje na objednávce, zavolá zákazníka a objasní každý okamžik, až po nutnost přinést párátku nebo vývrtku. Po dohodě objednávka dorazí do kuchyně a samotná událost se koná.

Vývoj projektu je plánován ve třech směrech: prodej franšízy, který bude k dispozici do konce roku 2016 všem, účast na výběrových řízeních a změna velikosti samotné společnosti. První cíl je téměř dosažen - již 4 - 5 kupujících, kteří jsou ve svých městech připraveni provozovat firmu pod značkou Jar Catering. Dokumenty pro výběrová řízení jsou také téměř hotové - v listopadu se plánuje první vážný prodej velkých obchodních organizací a státních institucí. Finanční výkonnost podniku je výrazně před očekávanými hodnotami: příjmy, které byly očekávány v říjnu a listopadu 2016, již byly obdrženy, stejně jako některé plánované příjmy z prosince.

Nakonec Artem Rakhmeev poradil všem začínajícím podnikatelům: "Nebojte se podniknout zajímavý obchod. Mnozí, aniž se snaží, se domnívají, že jejich myšlenka je neudržitelná. Je nutné přijmout a udělat - pak bude výsledek. "

Stravování v obrázcích a faktech

Jedinečné nabídky

Pevné menu, které se budou líbit všem. Důraz je kladen na design. Jídla jsou podávána v nádobách, které jsou jako dekorace vázány jako lano. Artem Rakhmeyev: "Kvalitní potraviny a služby nejsou konkurenční výhodou, měly by být standardně dostupné. Jsme velmi krásně zdobené události - to je klíčový moment, který nás činí zvláštním. "

Služba přípravy masa je k dispozici na místě. Na zvláštní objednávku na kusy masa dáme individuální značku.

Startovní kapitál

2-3 tisíce rublů pro skleněné nádoby jako pokrmy.

Měsíční příjem

500-550 tisíc rublů.

Měsíční provozní zisk

80-100 tisíc rublů.

Měsíční výdaje

Celkově se vynakládá zhruba 400 tisíc rublů. Z toho je placení zaměstnanců na plný úvazek 100-120 tisíc rublů, služby dopravní společnosti - asi 20 tisíc rublů, kancelářské nájemné - 6 tisíc rublů.

Ziskovost

Vypočítává se individuálně pro každou objednávku a je v průměru 40%.

Průměrná kontrola

20-25 tisíc rublů.

Počet objednávek za měsíc

Přibližně 20 objednávek.

Propagace

Místo, sotsseti, studené hovory. Majitelé společnosti Cater Catering se domnívají, že hlavním nástrojem podpory jejich podnikání je samotná služba. "U událostí lidé vyzkouší naše pokrmy, viz úroveň služeb. Žádná reklama není zaměřena na tolik potenciálních zákazníků s plnou účastí. Je poměrně absurdní mluvit o jiných kanálech propagace, "tvrdí Artem Rakhmejev.

Provozní režim

Na webu a v sociálních sítích je oznámen plán - od 9:00 do 18:00. Pracovní proces je ve skutečnosti 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Peak objednávky

Většina žádostí je přijímána o víkendech. Pátek, sobota, neděle - pro 2-3 objednávky.

Zaměstnanci

4 osoby na trvalém základě ve státě a asi 35 osob mimo stát na výletech. Průměrná mzda zaměstnanců na plný úvazek je 30 000 rublů a volná pracovníci dostávají peníze za odpracované hodiny.

Office

Cílové publikum

Analýzou bylo identifikováno 15 typů potenciálních zákazníků. Pro sebe, majitelé, spíše vidět cílové aktivity: svatby, firemní večírky, prezentace a narozeniny dospělých a dětí.

Zařízení

Termopoty, kávovary, stoly, nádobí, výzdoba - vše je vlastněno společností. Bylo plánováno přidělit tuto část služby pro outsourcing, stejně jako všechno ostatní, ale výpočty ukázaly nesoulad takového rozhodnutí.

Připravený obchodní plán pro stravovací služby

1. SOUHRN PROJEKTU

Cílem projektu je založení cateringové společnosti v Krasnodaru. Stravování - poskytování služeb pro údržbu akcí při poskytování restauračního typu restaurace. Jinými slovy, v případě konání akce (firemní svátky, svatby apod.), Nikoliv v restauraci, ale například v přírodě, zajišťovna zajišťuje dostupnost jídla na akci. Formát služby může být jakýkoli - od poskytování vybavení (nábytek, kotle, marmits, nádobí) k plnému doprovodu akce s obsluhou a údržbou.

Mezi faktory úspěchu tohoto projektu patří nízká konkurence v tomto segmentu, rostoucí popularita aktivit v terénu v Rusku, přístup klienta k projektu. Výhodou tohoto formátu je také nízká vstupní prahová hodnota a nízká úroveň běžných nákladů.

Investiční náklady směřují na nákup fixního majetku - vybavení, nábytek, nádobí, stejně jako organizaci počáteční reklamní kampaně. V investičních nákladech jsou také zahrnuty finanční prostředky na vytvoření fondu pracovního kapitálu, z něhož jsou ztráty v prvních obdobích kompenzovány před tím, než projekt dosáhne doby návratnosti.

Ukazatele efektivnosti projektu naznačují vysokou efektivitu a investiční přitažlivost.

Tabulka 1. Klíčové ukazatele výkonnosti projektu

Doba návratnosti (PP), měsíce.

Diskontovaná doba návratnosti (DPP), měsíce.

Čistá současná hodnota (NPV), rub.

Koeficient návratnosti investic (ARR),%

Interní míra návratnosti (IRR),%

Index ziskovosti (PI)

2. POPIS SPOLEČNOSTI A PRŮMYSL

Stravování je součástí stravovacího trhu. Navzdory poněkud malému podílu na trhu, který představuje stravování, tento segment podléhá stejným vlivům a zákonitostem jako trh s pohostinstvím jako celku.

Podle odborníků byla v roce 2015 nejobtížnější pro průmysl v posledních letech. Hlavními faktory ovlivnění byly: pokles spotřebitelské aktivity v důsledku poklesu reálných příjmů obyvatelstva a také potravinového embarga, které vedlo k vyšším cenám ak poklesu ziskovosti mnoha provozoven.

Do konce roku 2015 se obrat veřejného stravování v Rusku snížil o 5,5% oproti předchozímu roku.

Graf 1. Dynamika obratu na trhu s cateringem v letech 2006 - 2016, miliard rublů,% (dané společností Alfa-Bank a RBC)

Největší pokles zaznamenaly restaurace středního cenového segmentu - 12,4%. Obrat tohoto segmentu do konce roku 2015 činil 396 miliard rublů. Tento segment byl nejvíce ovlivněn kontraktačními transakcemi - omezením dovozu potravin, v důsledku čehož ceny pro mnohé z nich výrazně vzrostly. V důsledku toho - přechod na produkty domácích výrobců, změna v nabídce, zvýšení cen pokrmů. Kromě toho ekonomická krize nepříznivě zasáhla střední třídu, která byla hlavním cílovým publikem v neformálních restauracích - lidé začali šetřit, jíst méně z domova.

Nabídky franšíz a dodavatelů

V tomto kontextu je jedním z hlavních trendů na trhu posun poptávky z segmentu průměrné ceny do segmentu rozpočtu, zejména do zařízení rychlého občerstvení. Tento trend zaznamenává řada odborníků a účastníků trhu. Bylo to rychlé občerstvení, které se stalo jediným segmentem trhu, který rostl na pozadí nepříznivé hospodářské situace. V roce 2015 dosáhl růst v reálných hodnotách 5,2%. RBC.research odhaduje objem trhu stacionárních restaurací rychlého občerstvení na 198 miliard rublů.

Restaurace s jemným jídelním segmentem (vysoký cenový segment) vykazovala také vysokou stabilitu v krizových podmínkách. Zde pokles v roce 2015 bylo pouze 0,2%, z důvodu, zdá se, že k vysoké věrnosti publika, stejně jako dostupnost přidanou hodnotu - lidé nejen považován za tyto instituce, a to nejen jako místo pro splnění základních nutričních potřeb, ale také jako potvrzení o společenském postavení, místo pro obchodní jednání atd. Navíc příjmy poskytované části obyvatelstva klesly výrazně nižší než příjmy střední třídy.

Nejvíce postižené zařízení segmentu pouličního jídla - pokles o 5,5%. Důvodem je méně spontánní nákupy obyvatelstva; rozhodnutí o návštěvě stravovacího zařízení se začalo brát více záměrně = zpravidla ve prospěch rozpočtových restaurací, restaurací rychlého občerstvení a jídelen.

Nicméně, segment jídelních jídel trpěl poměrně hodně kvůli vzniku velkého množství rozpočtu restaurací nabízejících různé combo menu a obchodní obědy za přijatelné ceny. Zejména se jedná o síťové restaurace, které mají možnost snížit náklady na jídlo kvůli nízkým nákupním cenám velkých objemů. Navíc formát jídelních míst je kvůli nízkému stavu stále méně populární. Obrat v tomto segmentu klesl o 3,8%.

Všechny uvedené změny na trhu naznačují jeho demokratizaci - podíl rozpočtových institucí včetně rychlého občerstvení na celkovém objemu trhu se neustále zvyšuje. V roce 2015 se zvýšil o 3,3% a dosáhl 21,0% a od května 2016 již 21,8%. Růst struktury trhu rovněž ukazuje projekty síťových restaurací. Rovněž se vyznačují demokratickou cenou a relativně nízkou úrovní nákladů.

Podle jednoho z oficiálních definic, stravování - stravování segment trhu spojené s poskytováním služeb na odlehlých místech, včetně všech podniků a služeb, které poskytují smluvní stravovací služby pro zaměstnance firem i jednotlivců v místnosti a stravovacích službách, jakož i provádění činností, servis různé účely a maloobchod s hotovými kuchařskými výrobky. V praxi se jedná nejen o přípravu jídla a jeho dodávky, ale také o údržbu, servírování, zdobení a další služby.

Hlavní druhy stravování jsou:

Stacionární catering - vaření na pokoji včetně stravování ve veřejných institucích (školy, nemocnice)

Cateringové služby - venkovní stravování (catering)

Dodací smlouva - různé dodávkové projekty (stravování pro zaměstnance v kanceláři)

Maloobchod s hotovými kulinářskými výrobky

Podle údajů za rok 2015 činil objem světového stravovacího trhu 70 miliard dolarů. Objem ruského trhu je více než 500 milionů dolarů. Zároveň odborníci odhadují potenciální kapacitu ruského trhu na 10 miliard dolarů. To naznačuje, že v této oblasti chybí nasycení trhu a široké možnosti rozvoje. Kapacita (potenciál) pouze na trhu s cateringem v Moskvě se odhaduje na 1 mld. USD. Roční růst ruského trhu odpovídá průměrným světovým indexům - 10-12% ročně, nicméně vykazuje tendenci k poklesu tempa růstu.

Vysoký potenciál trhu svědčí o tom, že podíl stravovacích služeb v Evropě představuje o něco více než 30% objemu trhu s potravinami "mimo domov". Tento formát tak překonává i takový oblíbený segment jako rychlé občerstvení. V Rusku je podíl stravování velmi nízký - podle některých odhadů, ne více než 5% z celkového počtu.

Některé studie trhu uvádějí, že jedním z nejvýznamnějších negativních faktorů je vysoká úroveň hospodářské soutěže a v důsledku toho nízká ziskovost. Studie provedené v rámci studie proveditelnosti projektu však ukazují, že vzhledem k dostatečně velkému počtu hráčů v regionu nabídka nepřekročí poptávku a ziskovost může dosáhnout 30% nebo více.

Jak otevřít cateringovou společnost

Catering v Rusku je dnes jedním z nejrychleji rostoucích obchodních oblastí. To potvrzují statistiky: v roce 2009 7% ruského obyvatelstva využívalo cateringové služby, dnes již takové služby využívají 12%. Otevřením cateringové společnosti je slibná obchodní myšlenka, protože objednávky na obědní službu umožňují zákazníkům vybrat si obědy z různých pokrmů, které budou dodány v určitém čase. Stravování je výhodné, protože náklady na oběd zahrnují dodávku, jednorázové pokrmy, chléb, párátka, ubrousky.

Čas na oběd v kavárně, dnes mnoho zaměstnanců kanceláře nemá dost, takže zákazníci u cateringové společnosti budou vždy.

Cateringová společnost by měla být otevřena ve velkých městech s počtem obyvatel více než 500 000 lidí, přičemž je třeba poznamenat, že v takových megacities jako Moskva a Petrohrad je tento segment velmi konkurenceschopný. V tomto ohledu je velmi důležité vypracovat podrobný plán a takový plán, který bude zahrnovat všechny aspekty. Měli byste být okamžitě připraveni na skutečnost, že stravování není snadné podnikání, ale v tom můžete uspět.

Než začnete podnikat, musíte určit výklenku, nejlépe vybrat ten, ve kterém je vysoká poptávka, a návrh je poměrně malý. Nejlepší je zaměřit se na dodávky jídel, které pro zaměstnance střední úrovně a kanceláře. Náklady na takovou večeři jsou v průměru 100 rublů (první pokrm stojí v průměru 30 rublů, druhý stojí 50 rublů, cena salátu je 10 rublů, 10 rublů je chléb a čaj). Náklady na takovou večeři nepřesahují 40 rublů. Zaměřte se na takové publikum, můžete získat velké množství zákazníků. Největším problémem, který je třeba řešit, je hospodářská soutěž. Dumping nestojí za to, protože levné večeře budou připravovány z nejkvalitnějších produktů, které nepříznivě ovlivní image společnosti.

S výhodou se liší od svých konkurentů, stojí za to nabídnout širokou škálu večeří, pokud stále nabízíte vegetariánské pokrmy a pokrmy pro diabetiky, pak bude počet klientů rychle růst.

Finanční plán

Chcete-li otevřít podnikání, jako je catering, musíte udělat podrobný finanční plán. Catering je podnik, který vyžaduje speciální umístění pro výrobu. Při výběru místnosti je třeba mít na paměti, že požadavky na to se prakticky neliší od požadavků, které jsou kladeny na výrobu potravinářského podniku se servisní oblastí. Takový obchod, jako je catering, zajišťuje zvláštní místnost, která by měla být rozdělena do výrobních, pomocných a kancelářských prostor. Na druhé straně je výrobní zóna rozdělena na horké, studené a cukrárny. Plán poskytuje pronájem místnosti o rozloze 200 metrů čtverečních. m, v průměru to bude stát 100 rublů měsíčně. Nyní se musíte postarat o zařízení, nákup bude stát 200 až 400 tisíc rublů (dovážené zařízení bude stát více).

Budete potřebovat varné desky, trouby, mikrovlnné trouby, ledničky. Obchodní plán cateringové společnosti předpokládá, že nákup drahých dovezených zařízení ne vždy zaručuje vysoký zisk. Nejlepší je zvolit takový prostor pro výrobu, který se nachází v blízkosti hlavních dopravních uzlů.

Podnikatelský plán zahrnuje získání povolení. K takové dokumentaci patří: osvědčení o státní registraci, hygienicko-epidemiologický závěr, osvědčení o zápisu do ESR. Vyžaduje to řadu standardních dokumentů, je nejlepší si objednat sbírku dokumentů a registraci firmy do advokátní kanceláře, což ušetří značné množství času, které lze vynaložit racionálněji. V průměru náklady na registraci společnosti s ručením omezeným stojí 10 000 rublů.

Zaměstnáváme zaměstnance pro firmu

Velmi důležitým aspektem úspěšného fungování cateringové společnosti je kompetentní výběr personálu. Podnikatelský plán nabízí dvě možnosti: můžete kontaktovat agenturu pro nábor pracovníků a objednat si tam všechny pracovníky. V úvodní fázi byste měli najmout dva nebo tři kuchaře, čtyři kurýry. Aby kuchaři mohli pracovat rychleji a neměli by být rozptýleni, můžete najmout pomocného kuchaře, který vykoná práci, která nevyžaduje hodně kvalifikaci (umýt a vyčistit zeleninu a ovoce atd.). Zvláště pečlivě musíte přistupovat k výběru kuchařů, protože to je na kvalitě potraviny, která závisí do značné míry na tom, jak úspěšně bude fungovat firma. Služby náborové agentury nemohou být drahé, ale nic není tak drahé jako levné výstřely.

Stravování je podnik, ve kterém hraje reputaci velkou roli, takže než si najmete šéfkuchaře, musíte se ujistit o jeho kvalifikaci. Musíme si okamžitě uvědomit, že je těžké najít dobrého kuchaře a takový obchod, jako je pohoštění, je do značné míry závislý na jeho kulinářských schopnostech.

Pokud jde o kurýře, měli by dobře poznat město, být ohleduplní, výkonní a zodpovědní. Nejlepší je vybrat si kurýry s praxí v této oblasti, protože zpoždění mohou způsobit, že klient jednoduše odmítne služby společnosti. Před doručením objednávek by měli vypracovat plán dodávek, což značně usnadní obchod. Při vytváření podnikatelského plánu je třeba mít na paměti, že pro to, aby zaměstnanci lépe fungovali, je třeba vytvářet podněty pro zaměstnance. V tomto ohledu bude nejlepším podnětem pro zaměstnance, že jako prémie budou jíst s pokrmy, které firma poskytuje. V tomto případě nemůžete pochybovat o tom, že se kuchaři pokusí vařit co nejlépe. A pro kuriérů můžete nastavit takový bonus: kdo rychleji doručuje jídlo a dostane od zákazníků méně nároků, získává na konci měsíce bonus.

K udržení účetních záznamů začínající společnosti se nedoporučuje pronajmout účetní do zaměstnance, je lepší využít služby outsourcingové společnosti k poskytování účetních služeb.

Co je třeba vzít v úvahu při sestavování nabídky

Vzhledem k tomu, že takový obchod, jako je catering, je vysoce konkurenceschopný, musíte přemýšlet o podrobnostech nabídky. Je třeba vzít v úvahu, že v chladné sezóně jsou náročné pokrmy, av létě by se měla zaměřit na lehčí pokrmy, saláty. Je velmi důležité nabídnout svým zákazníkům řadu nabídek, to znamená, že stejné menu by se mělo objevit v nabídce ne více než jednou týdně, což výrazně zvýší počet zákazníků.

Po vyřešení všech organizačních otázek můžete začít hledat zákazníky. Nejjednodušším a nejspolehlivějším způsobem je, aby najatá propagátoři obcházeli všechny poblíž kancelářské budovy pomocí propagačních brožur a nabídli zaměstnancům levnou a chutnou stravu. Je velmi důležité stimulovat poptávku zákazníků s různými akciemi, například můžete nabídnout společnost, která objednává 10 večeří, jako dárek velkou láhev nealkoholických nápojů nebo zdarma dezert. Takové akce jsou levné, ale výhody jsou skvělé.

Ziskovost podnikání, jako je pohostinství

Vycházíme-li z toho, že firma bude prodávat 200 večeří každý den 25 dní v měsíci, bude to zisk následující (cena za oběd 100 rublů):

 • obrat společnosti bude 500 000 rublů měsíčně;
 • nákup produktů bude 150 000 rublů měsíčně;
 • pronájem prostor bude 100 000 rublů měsíčně;
 • mzda zaměstnanců bude 120 000 rublů měsíčně;
 • ostatní náklady činí 30 000 rublů měsíčně;
 • příjmy společnosti budou 100 tisíc rublů bez placení daní.

Je třeba poznamenat, že plán zajišťuje neustálý rozvoj podnikání, aby se zisk v roce mohl zdvojnásobit.

Takové podnikání, jako je pohostinství, je nákladově efektivní a s obratným přístupem je možné počítat s vyššími zisky. Pokud se dokončený plán provádí důsledně, nesmí vzniknout žádné zvláštní potíže. Stravování je dnes jedním z mála typů podnikání, ve kterém stále existují neobsazené výklenky.