Podnikatelský záměr konference

Tento podnikatelský plán je určen k investování otevření konferenční haly.

Účelem vytvoření podnikatelského plánu: přilákat investora;
Rozsah práce: 20 stran;
Podnikové plánování společnosti Horizon: 5 let.

Současným projektem je rekonstrukce starého hotelového komplexu založeného na multifunkční konferenční hale.

Je plánováno, že po spuštění v areálu konference budou probíhat následující akce:

 • Konference;
 • Pronájem filmů;
 • provozování festivalů;
 • výkon umělců;
 • zábavní aktivity atd.

Pro uskutečňování festivalů, koncertních vystoupení a konferencí bude hala pronajata na základě uzavřených smluv, pronájem filmu v otevíracím areálu bude probíhat trvale.

JAK ZÍSKAT KOMERČNÍ VÝHODY Z KONFERENČNÍHO SÁLU? OBCHODNÍ PLÁN KONFERENČNÍHO POKOJE V KANCELÁŘSKÉM STŘEDISKU PŘÍPRAVNÉ ŘEŠENÍ PRO KONFERENČNÍ SÁL

JAK ZÍSKAT KOMERČNÍ VÝHODY Z KONFERENČNÍHO SÁLU? OBCHODNÍ PLÁN KONFERENČNÍHO POKOJE V KANCELÁŘSKÉM STŘEDISKU PŘÍPRAVNÉ ŘEŠENÍ PRO KONFERENČNÍ SÁL

Jak vydělat peníze v konferenční místnosti?

Je možné nastavit schůzky v konferenční místnosti. Nejzákladnější z nich - je provádět firemních akcí, jako jsou setkání, semináře, školení, prezentací, videokonference apod Také v dnešním obchodním prostředí jsou velmi oblíbené akce s pozváním k tisku -.. tiskových konferencí, briefingů, kulaté stoly. Ale veřejné akce koná daleko od každý den, a místnost konferenční místnosti vyžadují fixní náklady - platby nájemné, služby, atd Jak oprávněná takové řešení -.. mít svůj vlastní konferenční místnost nebo pronajmout?

Majitel konferenční haly bude vždy moci získat komerční výhody z jejího užívání. Na dnešním trhu existuje trvalá poptávka po pronájmu malých a středně velkých konferenčních místnostech, tvořená všemi druhy MLM-podniků, školicí střediska a trenéry, školení firem, a tak dále. D. se správným přístupem je dobře-vybavená konferenční místnost je vždy možné si pronajmout za takových událostí.

my vám ukážeme, jak vytvořit nebo převést ze stávajícího prostoru 60-80 m² moderní a funkční konferenční místnost, v níž se náklady na to všechno bude stát a jaké doby návratnosti této místnosti na základě údajů získaných od našich partnerů.

Zvažte připravené řešení

Účel: vytvořit konferenční místnost v kancelářském centru, pro pronájem nájemcům. Současně zváží možné trvalé zatížení, vysokou dopravu a různé formáty činností.

Je třeba provést následující práce:

· Obecné dokončovací práce;

· Instalace specializovaného koberce odolného proti opotřebení na podlaze;

· Instalace falešného stropu z akustických panelů;

· Instalace zvednuté klimatizace, napájecí a odsávací ventilace, instalace vzduchových kanálů;

· Elektroinstalační práce, dodávky a instalace svítidel;

· Vývoj a dodávka ergonomického a praktického nábytku;

· Vývoj a instalace komplexu potřebných podpor AV systémů.

Zařízení a jeho popis

Akustický modulární strop

DŮLEŽITÉ! V každém interiéru konferenčních místností pro pohodlnější přirozené akustické pozadí je obvyklé používat materiály pohlcující zvuk. "Zrušení" místnosti, zvýšíme srozumitelnost řečových řečníků.

V řadě stropů a stěnových panelů je prezentována řada dalších prvků, které umožňují vytvořit jedinečný design interiéru. Pomocí jiné úrovně akustického stropu můžete skrýt inženýrské systémy a sítě, organické lampy, požární čidla, větrací mříže a další zařízení.

Osvětlení interiéru

V konferenční síni se konají různé formáty událostí, které se soustředí na pozornost diváka - to je hlavní úkol mluvčích!

Stropní LED světla poskytují efektivní osvětlení pozadí. Konstrukce umožňuje připojit několik svítidel do kontinuální linky!

Špičaté LED světla zvýrazňují uličky mezi řadami a evakuačními cestami, dekorovými prvky a stěnami.

LED svítidla pro směrové osvětlení osob na pódiu bez projekce. Přípojnice vám umožňuje vyhnout se klasickým farmám!

Podlahová krytina

Je vhodnější použít koberce pro kanceláře s vysokou mírou hluku a extrémní trvanlivostí. Tím se výrazně sníží hluk při chůzi, zejména na podpatcích nebo při pohybu křesel. Přirozená tlumení místnosti umožňuje podstatně zlepšit srozumitelnost řeči během představení.

Napájecí a odsávací větrání a klimatizace

Založené odstřihnout pro konferenční haly spotřeba vzduchu na osobu je menší než 20 m3 hodinu, vztaženo na maximální kapacitou konferenční místnosti a konferenční místnosti, je nutné počítat s minimální průtok systému vyberte vzduchotechnické jednotky, nejlépe s regeneračním zařízením pro krmení, čištění a odvádění odpadního vzduchu v malých místnostech. Vytápění a zvlhčování vzduchu se v tomto případě provádí bez dodatečných nákladů na elektrickou energii. K tomu dochází v důsledku Deskový výměník tepla membránu, která získávání tepla a vlhkosti z recyklovaného vzduchu předává je k dodávání vzduchu z venku. Instalace jednotky může být provedena přímo v místnosti, kde je služba podávána, a podvěšný strop.

Systém kondicionování kanálů je schopen vytvořit komfortní vnitřní mikroklima a zahrnuje univerzální externí jednotku a je dokončen z poloprůhledných klimatizačních jednotek typu indoor, outdoor, stropu, kazety a kanálů.

Nábytek a křesla

Stylové a moderní židle - vynikající řešení pro zasedací místnosti a konferenční místnosti. Opěradlo a sedák jsou vyrobeny na základě pevného překližkového rámu a jsou čalouněny z přírodní kůže. Stabilní kovový chromový rám. Anatomické formy dávají páteři fyziologicky správnou pozici. Jednotlivé rozměry podle hlavních parametrů: výška a hloubka sedadla, vychýlení výšky a opěradla, výška a poloha područek, správné držení těla s maximálním komfortem.

Pro estetiku při provádění demonstrací z přenosných zařízení na plošině a v rozhovoru se navrhuje instalovat špičkové architektonické rozhraní. Připojení externích zdrojů je prostřednictvím konektoru HDMI nebo z tabletu s adaptérem na HDMI.

Video a audio zařízení

Jako prostředek pro zesílení řečových a reprodukčních prezentací je navrženo používat několik zvukových systémů pro distribuci zvuku, což je jednotné a čitelné, bez parazitních odrazů. Zesilovač hlasitosti poskytuje rezervu energie pro přenos bez zkreslení mluveného projevu nebo reprodukce multimediálních materiálů.

Pro konferenční místnosti velké a střední velikosti se doporučuje vybrat instalační projektor s vysokým rozlišením hardwaru a vysokým jasem.

V sekci "Užitečné dokumenty" si můžete stáhnout plnou verzi dokumentu, který obsahuje náklady na vybavení konferenční haly a konferenční místnost, jakož i výpočet doby návratnosti investice.

Vývoj projektu Zahájení konference v hotelu N g

příkladná prezentace projektu.ppt

Vývoj projektu "Zahájení konference v hotelu" N "v Kostromě" Připravil student 14-MSTU KSTU 2014

Plán 1 1 1 Zdůvodnění Targeting Zahájení projektu 1. 2 Cíle a úkoly 1. 3 Popis produktu a klíčové vlastnosti 1. 4. Očekávané výsledky projektu 2 struktuře projektu 2. 1 2 2. Vývoj SRI výstavby MTR 2 3 Stavební plán pro milníky 2. 4. rozvoj plán 5 2. stavební síťový model 3 Development rozpočtu projektu 3. 1. Vývoj plánu zdrojů 2 3. odhady nákladů 4 projekt management 4 1 2 4. řízení kvality komunikace managementu a personální řízení 3 4. rizik

1 Účel 1. 1 Odůvodnění zahájení projektu Důležitost tohoto projektu spočívá v tom, že v posledních letech se podnikatelský cestovní ruch v Kostromě začal aktivně rozvíjet. V expozici Kostroma se rozvíjí obchodní činnost. Kostroma se každoročně stává centrem mezinárodních a meziregionálních ekonomických výstav, fór, veletrhů.

1. 1 Odůvodnění zahájení projektu Hotel "N" byl otevřen v roce 2007 a v současné době se skládá ze tří moderních budov, vybavených v souladu s moderními standardy. Hotel má 84 pokojů. Životní náklady jsou od 1300 rublů.

1. 1 Odůvodnění zahájení projektu Potřeba otevření konferenční haly v hotelu byla odhalena v důsledku analýzy profilů hostů, recenzí na oficiálních stránkách a na stránkách partnerů "Rezervace". com - hotelové rezervace ».

1. 1 Odůvodnění pro zahájení projektu Konkurence v poskytování služeb pro podniky je poměrně velká.

1. 2 Cíle a cíle projektu Hlavním cílem projektu "Otevření konferenční místnosti v hotelu" Troy "- zlepšení podnikového image hotelu.

1. 2. Cíle a záměry K dosažení tohoto cíle jsme se potýkají s následujícím rozsahu problémů, které podle našeho názoru splňují kritéria SMART, tak jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, realistické a dobře definované s ohledem na čas.. Vytvořit a dohodnout se na rozpočtu projekt; vypracovat a odsouhlasit harmonogram projektu; vyvíjet reklamní kampaň; zakoupit a nainstalovat potřebné technické a kancelářské vybavení; spustit vyvíjenou reklamní kampaň; uspořádat slavnostní otevření konferenční haly; provádět nezbytné činnosti PR; provádět finanční a ekonomické a marketingové analýzy.

1. 3 Popis produktu a jeho hlavní charakteristiky Plánujeme otevřít konferenční sál s průměrnou kapacitou cca 30 osob. Podle našeho názoru to stačí, protože podnikatelé nemusíte vždy potřebovat velké haly a nyní se většina zasedání koná v přátelské atmosféře, takzvané "setkání bez vazeb".

1. 3 Popis produktu a jeho hlavní rysy Konferenční sál má být vybaven veškerým potřebným vybavením pro jednání, prezentace a školení. Bezplatné Wi-Fi a bezplatné hlídané parkoviště pro automobily s kamerovým systémem budou fungovat v prostorách konferenční haly.

1. 3 Popis výrobku a jeho hlavní charakteristiky Žádost o rezervaci konferenční haly lze provést telefonicky. Tyto žádosti přijme rezervační služba hotelového komplexu.

1. 4 Očekávané výsledky projektu Podle našeho názoru může být tento projekt úspěšný, neboť otevření konferenční haly zpočátku zvýší tok obchodních hostů do hotelu; za druhé, přispěje k rozvoji konkurenceschopnosti společnosti v oblasti služeb pro podniky; za třetí, rozšíří nabídku dalších hotelových služeb hotelu.

2. 1 Vývoj SRI Obrázek 1 - Hierarchická struktura práce

2. 2 Výstavba MTR

2. 3 Vytvoření plánu pro milníky

2. 4 Vývoj kalendářního plánu Projekt je krátkodobý a očekává se, že se uskuteční od ledna do března 2015. V průběhu realizace projektu se plánuje vyčlenit čtyři hlavní etapy. První přípravná fáze by měla začít hned po skončení novoročních svátků, údajně v druhé polovině ledna. Druhá etapa přípravných nákladů začíná v únoru a trvá měsíc. Reklamní kampaň, která začala ve druhé fázi, bude pokračovat ve třetí fázi, která začne v březnu. Začátek fungování konferenční haly by měl začít v polovině března. Souběžně se budou provádět finanční a marketingové analýzy.

2. 5 Vytvoření síťového modelu (graf Ganttův)

3 Vývoj rozpočtu projektu 3. 1 Vypracování plánu zdrojů Práce tohoto projektu vyžaduje různé zdroje pro jeho realizaci. Při plánování budeme zvažovat dva hlavní typy zdrojů: obnovitelné a neobnovitelné. K obnovitelným zdrojům tohoto projektu můžeme zahrnout projektového manažera, zástupce. ředitel pro ekonomickou část. Typ neobnovitelného typu zahrnuje zdroje, které nelze znovu použít. Příklady zdrojů tohoto druhu jsou palivo, finanční zdroje.

3. 2 Odhad nákladů

4 Řízení projektu 4. 1 Řízení jakosti Prvním aspektem kvality tohoto projektu je soulad výrobků s potřebami a očekáváními trhu. Tento aspekt kvality se dosáhne analýzou konkurenčního trhu a také účinnou identifi- kací a aktualizací potřeb a očekávání spotřebitele, aby bylo možné je uspokojit. Druhý aspekt kvality - dostupnost jasných plánů, je dosaženo prostřednictvím pečlivého návrhu a plánování projektu. Třetí aspekt - kontrola zabezpečení kvality je dosažena díky souladu projektu s plánovanou dokumentací a rozvinutými charakteristikami projektu pro spotřebitele a další zainteresované osoby. Čtvrtý aspekt - zajištění zdrojů je dosažen díky řádné logistické podpoře projektu v průběhu celého životního cyklu.

4. 2 Komunikace a personální management Personální management v tomto projektu zahrnuje organizační plánování, projektový personál, budování projektového týmu a implementuje funkce monitorování a motivování pracovních zdrojů projektu pro efektivní pracovní výkon a úspěšné dokončení projektu. Cílem je řídit a koordinovat aktivity projektového týmu. Tuto funkci provádí správce projektu.

4. 2 Komunikace a personální management Hlavní uživatelé projektových informací jsou: Project Manager - analyzovat nesrovnalosti mezi skutečnými ukazateli výkonnosti od plánovaného a rozhodovacího procesu projektu. Zákazník (sponzor) - pro povědomí o průběhu projektu. Dodavatelé - jsou-li potřeba materiály, vybavení atd., Nezbytné pro výkon práce. Řízení komunikace projektu zajišťuje podporu komunikačního systému (interakcí) mezi účastníky projektu, předávání informací o řízení a zpravodajství, které mají zajistit dosažení cílů projektu. Každý účastník projektu by měl být připraven na interakce v rámci projektu v souladu s jeho funkčními povinnostmi.

4. 3 Řízení rizik Tento projekt se svou povahou provádí v prostředí, jehož rysy jsou nejisté a nejisté. Během práce na projektu byly identifikovány následující rizikové skupiny. • nedostatky ve výpočtu finančních prostředků na výkon některých typů prací (na odhadu nákladů na projekt). Toto riziko je třeba vzít v úvahu při počátečním a následném přezkoumání výpočtu finančních prostředků na realizaci projektu. Řízení rizik by měl provádět projektový manažer. • podhodnocení nákladů: náklady na projekt pro případ nouze. Povaha odhaleného rizika spočívá v možném podhodnocení této položky výdajů, aby nedošlo k výraznému nadměrnému čerpání finančních zdrojů. Řízení rizik by měl provádět projektový manažer. • nerovnoměrné rozdělení povinností a odpovědnost za provedení prací podle hlavních etap (hierarchická struktura práce, matice odpovědnosti). Tento typ rizika spočívá v oblasti řízení projektů a funkcí správy podniku. Řízení rizik provádí generální ředitel. • nedokončení projektových fází podle plánovaného harmonogramu. Rizikové rysy jsou stanoveny jak s ohledem na roli lidského faktoru, tak i v případě chyby v prognózování celkového časového průběhu projektu. Tento typ rizika by měl být pod kontrolou projektového manažera a generálního ředitele podniku. • Nedostatečná reakce na realizované průvodní marketingové komunikace (zejména reklama). Řízení rizik by měl provádět projektový manažer. • Zvýšení cen výroby reklamních materiálů a zařízení. Povahou tohoto rizika je obecná ekonomická povaha vztahu mezi nabídkou a poptávkou na trhu výroby reklamních materiálů a vybavení. Řízení rizik je vhodné pro správce oprav a projektového manažera.

Podnikatelský plán pro vytvoření mikropodnikového centra

Obchodní myšlenkou je vytvořit obchodní centrum "La Quarry", které zahrnuje pronájem konferenčních místností, pronájem multimediálních zařízení, přestávky na kávu.

Setkání jsou velmi rozmanité. Mohou mít komerční i nekomerční úkoly, mohou být jen málo (od několika lidí až po několik desítek účastníků) a četné (stovky účastníků); může být krátká (několik hodin) a dlouhá (několik týdnů). Hlavní charakteristikou setkání, podle níž lze považovat za součást trhu cestovního ruchu v oblasti podnikání, je to, že využívá služeb cestovního ruchu a je veden mimo prostory organizace, která schůzku vede.

Například sbírka několika manažery diskutovat o strategii týkající se mezd ve svých jednotek na půl dne je považován za součást trhu služebních cest, pokud se koná v konferenční místnosti vyhrazené v místním hotelu, a to zejména v případě, že je doprovázena pracovním obědě. Je-li setkání se konalo v konferenčním sále organizace, kde tyto manažeři pracují, ale nemohou být považovány za součást cestovního ruchu, protože nevyužívá služeb v cestovním ruchu.

Pro města Perm jako hlavního správního centra regionu, prioritou je vývoj automatizace obchodních služeb a technologií pro efektivní vedení podniku. V této fázi vývoje sektoru služeb v Perm existuje spousta konferenčních místností a zařízení podle jakékoliv akce. Často se tyto prostory nacházejí v hotelech, restauracích, knihovnách a dalších podnicích. Proto, aby se najít potřebný prostor pro akci, je nutné zkontrolovat dostatečně velký počet společností, které poskytují tuto službu. Vytvoření samostatné obchodní centrum vzhledem k tomu, že doposud žádná organizace zaměřené pouze na poskytnutí prostor pro pořádání akcí. Všechny konferenční místnosti jsou k dispozici v hotelech města, který je umístěn jako doplňkovou službu (a tudíž vyvstat řada otázek se zákazníky, zůstávají nevyřešeny), zatímco obchodní centrum je umístění tuto službu jako základní a pomáhá klientům v aktivitách spravované, poskytuje vše, co potřebujete.

Všechny pokoje mají být vybaveny klimatizací, pohodlným nábytkem. V závislosti na povaze schůzky je možné uspořádat nábytek.

Prostory jsou dvě haly, určené pro 100 a 20 osob.

Hlavním dodavatelem produktů pro banket, bufet nebo přestávku na kávu bude bufet (bar) umístěný ve stejné administrativní budově, což je výhodné.

Pohodlí tohoto produktu jsou centralizované služby. Mnoho podniků a firem nemá vlastní prostory pro pořádání schůzí, konferencí, recepcí, výstav a dalších věcí. V důsledku toho je nutné jim poskytnout tuto příležitost.

Posláním plánovaného podniku je zjednodušení poskytování služeb podnikům při vedení firemních a jiných akcí.

Tyto služby budou pro místní podnikatele nebo obchodní aktivních lidí, podnikatele či firemní klientelu k dispozici, potřebují lidé v místnosti pro každou událost, a hosté z města, kteří potřebují organizování a pořádání akcí. Obchodní centrum poskytuje služby pro vedení školení, konferencí a setkání na nejvyšší úrovni. Pohodlné konferenční místnosti, má veškeré potřebné vybavení (multimediální projektory, plátna, bílé tabule, flipchart, notebooky, mikrofony, jakékoliv světelné a zvukové zařízení, stoly různých tvarů a velikostí). Pro speciální případy je zvolen speciální vzhled dle přání zákazníků. Hosté si mohou pochutnat na banketovém či bufetovém menu, stejně jako v nabídce coffee breaků a obchodních obědů. Veškeré akce jsou organizovány zkušenými manažery banketové služby na nejvyšší úrovni s přihlédnutím k přáním zákazníků. Manažeři vám pomohou vybrat zábavní program, navrhnout a řešit všechny problémy související s organizací a průběhem akce.

Je třeba poznamenat, že město má mnoho konferenčních místností, ale nejsou prezentovány správně a jsou hlavně doplňkovou službou (například v hotelech). Tento projekt však jako hlavní službu řadí k leasingu konferenčních hal.

Organizační a právní forma - individuální podnikatel - je vybrán v souvislosti s tím, že je možné organizovat podnik bez vzniku právnické osoby, mít úplnou nezávislost a být schopen se uvědomit jako vlastník. Příležitost disponovat ziskem samotným, stejně jako zjednodušené zdanění v tomto případě.

1. Vytvořte vizi budoucnosti organizace.

2. Určete směr organizace.

3. Vypracovat úplný obraz o poskytování plánovaných služeb a technologii jejich poskytování.

4. Určete ziskovost organizace.

5. Vypočítte náklady na organizaci činnosti společnosti.

Tento obchodní plán zajišťuje vytvoření obchodního centra v obchodním centru města: ulice Ostrovského, 59/1, obchodní centrum "Parus", 3. patro.

Tato administrativní budova je obchodním centrem třídy "A". Obchodní centrum „Sail“ - unikátní 14-ti patrový obchodní centrum o celkové rozloze 4570 m2, s originálním architektonickým řešením, vynikající design interiéru, který je vybaven moderními inženýrských sítí.

Business Center „Parus“ se nachází v rychle se rozvíjející oblasti, na křižovatce Ostrovského a revoluce. Nejbližší zastávka veřejné dopravy je vzdálená 2 minuty chůze. V okruhu 0,5 km se nachází nákupní centrum „Rodina“ Perm Fair Exhibition Centre, administrativně-hotelový komplex „Pearl“, Správy Sverdlovské oblasti, banky, restaurace, fitness centra.

Vysoce kvalitní dekorace interiéru: stropy - zavěšené, podlahy; kancelářské prostory - komerční linoleum; společné prostory - keramická žula. V některých pokojích je možné vybavit kuchyň, další koupelny. To znamená, že není potřeba provést úvodní opravu.

Moderní integrované bezpečnostní systémy: celoroční (ozbrojené) zabezpečení. Systémy: kontrola přístupu, video sledování, bezpečnostní poplach, video monitorování obvodu budovy. Moderní hasicí systémy, požární signalizace, nouzové varování v případě požáru.

Center Infrastructure: centrální recepce, banka s odděleným centrálním vstupem a vstupem pro sběr, kavárna na 14. patře vyhlídkovou plošinu na střeše obchodního centra, autobusová zastávka 1 minutu chůze, profesionální správcovská společnost, parkovací kapsy jsou uvedeny v přední a ve dvoře 20 m / m, stejně jako 2 obecní parkoviště na ulici. Ostrovského a Revoluce a na placené střežené parkoviště poblíž obchodu Buster. [37] (viz dodatek 1)

Blízkost centra, železniční stanice vytvářejí podmínky pro práci podnikatelů.

K propagaci plánovaných služeb je plánováno vytvoření slevových karet pro stálé zákazníky s 10% slevou na využívání konferenčních místností, každý návštěvník obdrží reklamní brožury. Pro zaměstnance jsou na základě výsledků práce (pro přítomnost a udržení pravidelných zákazníků) poskytovány bonusy a pobídky za měsíc.

Hlavní činnosti

Podle plánu budoucí podnikatelský komplex nabízí tyto služby:

1. Pronájem konferenční haly pro 100 míst

2. Pronájem konferenční haly pro 20 míst

3. Pronájem multimediálních zařízení.

Všechny pokoje, bez ohledu na místo určení, mohou být přeměněny na konferenční místnost, showroom, výstavní síň, taneční sál nebo nějakou jinou akci. Plánuje se pronajmout multimediální zařízení zákazníkům, například projektor, notebook, audio systém. Také služby kopírovacího stroje, skeneru, tiskárny a přístup k internetu jsou vykresleny.

Nezbytné menu pro pořádání banketů, bufetový stůl, svátky je projednáváno formou bufetu (baru).

Individuální podnikatel je absolventem odboru Sociálně-kulturní služby a cestovního ruchu Perm State University a bude plnit povinnosti ředitele podniku, a to v kombinaci s prací s klienty.

Zaměstnanci podniku budou 4 osoby, bez sub-nájemce.

Činnost společnosti je plánována na pronajatém areálu obchodního centra. Nájemné zahrnuje: DPH, služby správcovské společnosti, provozní náklady, služby (omezená spotřeba elektřiny), úklid, bezpečnost. Dodatečné platby: telefon, internet, služby správce systému, nadměrná spotřeba elektrické energie, další služby). Potřebné počáteční opravy již byly provedeny.

Vlastní podnikání: obchodní plán pro centrum spolupráce

1. SOUHRN PROJEKTU

Cílem projektu - otevření Coworking centrum realizovat škálu služeb v oblasti Coworking (organizace práce různých specialistů v jedné oblasti, která je „sdílené office“). Toto coworking centrum se představuje jako jedinečný kreativní prostor spojující lidi tvůrčích profesí a inspiraci k práci.

Cílové publikum centra pro spolupráci se skládá z různých skupin, mezi něž patří nezávislí pracovníci, začínající podnikatelé, osoby samostatně výdělečně činné a lidé, kteří hledají vlastní rozvoj.

Pro realizaci projektu je v centrální části města pronajata obchodní plocha 160 m2.

Coworking centra jsou nový fenomén v podnikatelském prostředí Ruska. První taková instituce byla v roce 2008 otevřena v Rusku. K dnešnímu dni bylo v celé zemi registrováno asi 300 coworking center, z nichž třetina se nachází v Moskvě. V ostatních velkých městech je tato výbava volnější a otevírá spoustu vyhlídek.

Coworking centrum je relativně dlouhodobá investice, která se okamžitě nevyplatí. Doba návratnosti coworking center je 1-2 roky, což může některé podnikatele odradit. Dalším problémem je požadavek na značnou část počátečních nákladů. Tento typ podnikání je vhodnější pro ty investory, kteří se zaměřují na realizaci dlouhodobého projektu, který bere v úvahu trendy moderní ekonomiky. Hlavní výhodou coworking centra jako směru podnikání je orientace na trend ekonomiky. Ročně se zvyšuje počet specialistů pracujících v systému distančního zaměstnání. Očekává se, že v Rusku do roku 2020 vzroste podíl specialistů pracujících na "vzdáleném" na 20%. Proto otevření coworking center nám nyní umožní obsadit svobodné a nadějné místo, jehož popularita se za několik let výrazně zvýší.

Objem počáteční investice je 1 020 000 rublů. Investiční náklady jsou zaměřeny na opravy prostor, nákup nábytku a vybavení, reklamu a tvorbu pracovního kapitálu, na jehož náklady budou kryty ztráty počátečních období. Převážná část požadovaných investic je určena na nákup nábytku a vybavení - 44,1%. K realizaci projektu budou využívány vlastní prostředky.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Finanční výpočty zahrnují období pěti let provozu projektu. Podle výpočtů bude počáteční investice splatit po patnácti měsících práce. Čistý zisk na výstupu z plánovaného objemu prodeje činí 86000 rublů měsíčně. Odchod do plánovaného prodeje se očekává ve čtvrtém měsíci provozu.

Tabulka 1. Klíčové ukazatele výkonnosti projektu

Doba návratnosti (PP), měsíce.

Diskontovaná doba návratnosti (DPP), měsíce.

Čistá současná hodnota (NPV), rub.

Koeficient návratnosti investic (ARR),%

Interní míra návratnosti (IRR),%

2. POPIS PRŮMYSLU A SPOLEČNOSTI

Rozvoj ekonomiky a podnikání je velmi dynamický. Změny ovlivňují všechny organizační procesy podniku, což přispívá k rozšíření spektra outsourcingu a volného pohybu. Moderní podnikání se přizpůsobuje novým požadavkům a potřebám subjektů ekonomických vztahů. Jednotliví odborníci a profesionální skupiny hledají alternativní možnosti pro organizaci pracovního prostoru. Obvyklé kanceláře, pro které jsou vynakládány významné částky, jsou nahrazeny tzv. Coworking centry - místem, kde můžete pracovat, pořádat obchodní jednání, využívat Wi-Fi a relaxovat.

V posledních letech získávají coworking centra oblibu, protože existuje tendence ke změně odborníků na dálkovou práci. Fotografové, designéři, IT specialisté, spisovatelé, právníci - zástupci zcela odlišných profesí dospěli k závěru, že využívání coworking center je mnohem pohodlnější a levnější než pronájem drahých kanceláří v centru města.

Myšlenka coworking center se objevila v USA v roce 2005 a pro Rusko je relativně nová. První coworking centrum v Rusku bylo otevřeno v Čeljabinsku v roce 2008. K dnešnímu dni bylo v Rusku zaregistrováno zhruba 300 center spolupráce, z nichž více než 100 se nachází v Moskvě. Je však příliš brzy na to, abychom mluvili o nasycení trhu.

Tento formát se v mnoha zemích dokonale zakořenil, avšak v Rusku je stále v počáteční fázi svého vývoje a nedosahuje takových rozměrů jako v některých zemích. Důvodem jsou specifika domácí ekonomiky: zaprvé, vzdálenost zaměstnanců odborníků v Rusku nepřekročí 5% z celkového počtu aktivních ekonomicky aktivních obyvatel (pro srovnání ve Spojených státech pracuje 45% zaměstnanců na "vzdáleném" nebo má takovou příležitost); Za druhé, nájemci se zdráhají pronajmout prostory určené pro coworking centra, neboť považují tento podnik za nestabilní. Navzdory tomu pozitivní trendy v podnikání umožňují mluvit o centrách coworkingu jako slibný směr, protože:

- Roční procentní podíl zaměstnanosti na dálku v Rusku roste. Podle J'sona Partners Consulting, do roku 2020 bude podíl zaměstnanců na dálku pracujících v Rusku růst na 20%, což ušetří zaměstnavatele více než 1 bilion rublů.

- velké společnosti v Rusku již vykazují tendenci přesouvat se na vzdálené zaměstnání. Například společnost VimpelCom plánuje ukončit 70% svých kanceláří do konce roku 2017 a přenést zaměstnance na vzdálené zaměstnání. Malý a střední podnik podporují tento trend. Podle výsledků průzkumu společnosti Bitrix 24 plánuje 27% podniků vzdáleně zaměstnat více než polovinu zaměstnanců.

- 67% žadatelů je ochotno pracovat na "vzdáleném" pracovišti. A počet volných pracovních míst nabízejících tuto práci činí asi 35% z celkového počtu reklam.

- touha malých a středních podniků ušetřit při pronájmu kancelářských prostor během krize.

V Rostově na Donu se v současné době nachází 5 míst, která poskytují služby centru spolupracovníků. Pro velké město s počtem obyvatel více než 1 milionu lidí to nestačí, takže vytváření pohodlného pracovního prostoru ve formátu coworking centra je považováno za slibný směr.

Můžeme tedy mluvit o investiční atraktivitě tohoto podnikání. Otevření coworking centra umožní zohlednit tendence moderní ekonomiky a podnikání a v předvečer rozvoje tohoto směru si osvojí volné místo.

3. POPIS ZBOŽÍ A SLUŽEB

Termín "coworking" lze přeložit doslovně jako "družstvo". Coworking je tedy forma sebeorganizace, společenství lidí spojených ve stejném prostoru, aby dělali nějakou práci. V podstatě jsou coworking centra "komunální kanceláře" a poskytují místa pro práci, obchodní jednání a různé akce. V tomto prostoru si můžete pronajmout trvalé pracoviště nebo pravidelně navštěvovat instituci dle potřeby. Tato variabilita určuje hlavní výhodu coworking center. Kromě toho jsou coworking centra velmi výhodné, protože jsou vybaveny vše potřebné k organizaci pohodlné práce. Zde si můžete pronajmout celé pracoviště se stolem, osobní skříňku na věci, využít bezplatné wi-fi a pít kávu. Covorking centra jsou obzvláště populární mezi odborníky intelektuální práce a zástupci tvůrčích profesí. V prostoru coworkingu se můžete setkat s obchodníky, svobodnými investory, malými společnostmi, které nemají prospěch z pronájmu samostatné kanceláře, a tvůrčími skupinami, které se shromáždily, aby rozvíjely jeden společný projekt.

V podstatě jsou coworking centra podobná anti-kouření, s jediným rozdílem, že anti-kouření je určeno k rekreaci, a coworking centra jsou pro práci. Princip je však stejný: návštěvníkovi je věnován univerzální prostor za využití času stráveného v něm.

Coworking centra mají následující výhody:

- úspory na pronajatých prostorách;

- variabilita použití: ve středisku lze po určitou dobu pronajmout jedno pracoviště nebo pravidelně navštěvovat centrum pomocí volného prostoru;

Podpora vlastnictví

NP "Agentura pro rozvoj měst" nabízí začínajícím podnikatelům a podnikům účast na programu "Podnikový inkubátor".

⇒ BUSINESS INCUBATOR Je strukturou pro podporu podnikání, jejíž charakteristickým znakem je komplexní pomoc podnikům v rané a nejrizikovější fázi vývoje. Podnikatelský inkubátor poskytuje rychlý start začínajícím firmám, snižuje rizika, která doprovázejí první kroky podnikatelů v podnikání a vytvářejí pohodlné podmínky pro jejich rozvoj.

Podnikový inkubátor - plný rozsah služeb požadovaných pro podnikatele:

 • Ustanovení o optimálních podmínkách vybavených kancelářských prostor s nábytkem a kancelářským vybavením od 17 do 30 m². TheCena za metr čtvereční je 350 rublů.
 • Pro začátečníky (do 1 roku) je cena za metr čtvereční 200 rublů.
 • Informační a poradenská podpora specialistů (účetnictví, právní služby, finanční konzultace), obchodní vzdělávání

K ÚČASTI NA PROGRAMU "BUSINESS-INCUBATOR" NUTNÉ

Podnikatelský inkubátor je součástí "NÁRODNÍHO SPOLUPRÁCE OBCHODNÍCH INKUBATORŮ" (NSBI).

________________________________________________________________________________________

⇒Můžete se také seznámit s informacemi o objektech nemovitosti G. Cherepovets na těchto internetových stránkách:

- http://www.agr-city.ru/en/svobodnye-pomeschenia - mapa volného obecního majetku města Cherepovets, zveřejněná na webových stránkách NG "Agentura pro rozvoj měst"

- http://ia-cher.ru/investor/investment-map/ - elektronický zdroj "Investiční karta Cherepovets", kategorie "Nemovitosti"

- http://tenders.agr-city.ru/ - informační platforma "Elektronická obchodní spolupráce", kategorie "Nemovitosti"

- http://mayor.cherinfo.ru/516 - město, informace o aukcích a prodeji majetku, seznamy a vlastnosti parcel. Cherepovets Property Management Committee

⇒ ŘÍZENÍ KONFERENCÍ

NP "Agentura pro rozvoj měst" nabízí v Cherepovets moderní konferenční místnost pro všechny obchodní akce:

 • konferenční organizace;
 • pořádání setkání a kulatých stolů;
 • vedení jednání a setkání;
 • prezentace;
 • semináře, školení a obchodní hry;
 • video konference.

Kapacita konferenční síně je 70 osob. Na požádání jsou pro posezení k dispozici různé možnosti: uspořádání tabulek pro práci ve skupině "divadlo", "učebna", "kulatý stůl". Nabízíme přestávky na kávu.

ZAŘÍZENÍ

Hala je vybavena celou řadou moderních technických zařízení:

 • prezentační zařízení: promítací plátno, projektor, notebook, možnost ovládat projektor z jakéhokoli místa;
 • rádiový mikrofon, obrubník s mikrofonem pro reproduktor;
 • audio systém;
 • klimatizační systém;
 • flipchart;
 • magnetická deska;
 • přístup na internet, Wi-Fi;
 • videokonference.

Konferenční sál se nachází v centrální části města, kde je parkoviště pro vozidla. V okolí se nachází: hotel, kavárna, restaurace.

NÁKLADY NA PRONÁJEM

Náklady na pořádání akcí: 1 hodina - 650 rublů za použití projektoru - 450 rublů za hodinu.

Místo: Vologda, Cherepovets, b. Domenschikov, 32 (levý křídlo) - NP "Agentura pro rozvoj měst".

Další informace o všech programech podpory podnikatelé v on-line adresáři "FORMULÁŘE PODPORNÉHO PODNIKÁNÍ"

Vývoj obchodních plánů a studií proveditelnosti

Najděte čas a náklady na vypracování podnikatelského plánu pro váš investiční projekt

Podnikatelský plán pro koncertní sál Je dokument obsahující všechny klíčové aspekty budoucího podniku (projektu) z pohledu manažera odpovědného za realizaci budoucího projektu:

Podnikatelský plán pro koncertní sál popisuje následující aspekty podnikání:

 • vnější prostředí koncertní síně;
 • vnitřní prostředí koncertní síně;
 • materiálové, pracovní, finanční a jiné druhy prostředků koncertní síně potřebné pro realizaci projektu;
 • organizační plán pro realizaci projektu vytvoření koncertní síně;
 • prognóza finančních ukazatelů projektu;
 • Rizika projektu a způsoby, jak minimalizovat jeho negativní důsledky;
 • ekonomickou efektivitu projektu.

Jmenování obchodní plán koncertní sál

Podnikatelský plán pro koncertní sál je potřeba pro následující úkoly:

 • plánování činností společnosti z dlouhodobého hlediska;
 • koordinace činností zaměstnanců;
 • hodnocení finančních ukazatelů a rizik pro potenciální investory a věřitele.

Seznam členů obchodní plán koncertní sál

Hlavní uživatelé obchodní plán koncertní sál jsou:

 • Podnikatel. Použití obchodní plán společnosti ověřit přiměřenost, realismus, praktickou proveditelnost a nákladovou efektivnost svých myšlenek.
 • Vedení koncertní síně. Použití obchodní plán pro koncertní sál pro plánování a koordinaci činností z dlouhodobého hlediska.
 • Pracovníci koncertní síně. Může používat obchodní plán pro koncertní sál pochopit dlouhodobé vyhlídky společnosti, její cíle a kariérní vyhlídky.
 • Investory třetích stran. Použijte obchodní plán pro koncertní sál posoudit efektivitu a rizika projektu a rozhodnout o jeho účasti.
 • Věřitelé - rozhodnout o poskytnutí půjčených prostředků.

Struktura obchodní plán koncertní sál

Typická struktura Obchodní plán koncertní síně zahrnuje následující oddíly:

 1. Souhrn
 2. Popis společnosti
  • Vize
  • Prohlášení o poslání
  • Filozofie a hodnoty společnosti
  • Klíčové obchodní procesy
  • Podsystémy správy
  • Právní forma společnosti
  • Organizační struktura řízení
  • Zaměstnanci
  • Strategickí partneři
  • Klíčové ukazatele výkonu
 3. Projektový tým
  • Klíčové obchodní procesy a manažery
  • Shrnutí a zkušenosti s jejich prací
  • Volná místa a plán hledání zaměstnanců
 4. Popis produktu (služby)
  • Účel výrobku
  • Vlastnosti produktu
  • Technické specifikace
  • Aplikace
  • Srovnání s podobnými produkty
 5. Analýza trhu
  • Popis odvětví
  • Poptávka
  • Nabídka
  • Ceník
  • Faktory ovlivňující tvorbu cen
  • Soutěžící
 6. Marketingový plán
  • Sortiment výrobků
  • Spotřebitelé
  • Vlastnosti produktu, které určují hodnotu pro spotřebitele
  • Ceny a ceny
  • Politika propagace produktu
  • Soutěžící
  • Propagační aktivity
  • Rozpočet marketingových událostí
 7. Výrobní plán
  • Výrobní technologie
  • Výrobní kapacita
 8. Zdroje
  • Potřebné vybavení
  • Dodavatelé zařízení
  • Suroviny, materiály a energetické zdroje používané ve výrobě
  • Dodavatelé surovin
  • Ceny surovin a materiálů
  • Normy spotřeby surovin a materiálů
  • Potřeba zaměstnanců
 9. Organizační akční plán
  • Aktivity
  • Termíny událostí
  • Odpovídá za provádění akcí
  • Rozpočet pro události
 10. Rizika projektu
  • Komerční rizika projektu
  • Výpočet diskontní sazby
 11. Finanční plán projektu
  • Předpoklady a předpoklady provedené ve výpočtech
  • Výkaz zisku a ztráty
  • Plán peněžních toků
  • Předpokládaná rozvaha
  • Ukazatele účinnosti investičního projektu
  • Analýza citlivosti ukazatelů výkonnosti investičních projektů
 12. Financování projektu
  • Zdroje financování projektů
  • Nabídka pro investory
  • Strategie odchodu investorů
 13. Závěr
 14. Aplikace:

Cena a doba vývoje obchodní plán koncertní sál

Cena a doba vývoje obchodní plán koncertní sál závisí na mnoha faktorech. Pro hrubý odhad nákladů na vývoj obchodní plán koncertní sál použijte tento formulář (kalkulačka ceny).

Co je to obchodní centrum, jak otevírat a podporovat podnikání

Výstavba obchodního centra je rozsáhlý projekt vyžadující vážné financování a obrovské množství přípravných prací. Je nutné najít pozemky, koordinovat výstavbu, získat potřebná povolení. Již ve stadiu stavebních prací je nutné hledat budoucí nájemníky a vytvořit obecnou koncepci obchodního centra - ať už se jedná výlučně o kanceláře nebo mají maloobchodní podlaží v přízemí.

Co je infrastruktura a služby obchodního centra

Obchodní centrum je velkým objektem nebo komplexem nebytových nemovitostí, ve kterých se nacházejí různé kancelářské nebo kancelářské a obchodní prostory. Budova by měla mít veškerou nezbytnou infrastrukturu pro organizaci nepřerušeného provozu kanceláří různých společností, a to:

 • požární bezpečnostní systém;
 • CCTV kamery;
 • čištění prostor;
 • parkování;
 • vysokorychlostní přístup k internetu atd.

Nejoblíbenější jsou obchodní centra, která se nacházejí v blízkosti hlavních silnic a mají vlastní prostorné parkoviště.

Co je obchodní centrum třídy A?

Oficiálně Rusko neschválilo systém, který by klasifikoval obchodní centra v různých třídách. Majitelé mohou samy vystavovat třídu své budovy a přitahovat nájemníky. Existuje však několik obecně uznávaných kritérií, podle kterých lze objektům přiřadit vyšší nebo střední třídu. Jedná se o umístění, kvalitu dokončovacích oprav, infrastruktury atd.

Třída A je nejvyšší třída, která může být přiřazena obchodnímu centru. Takové posouzení ukazuje prestiž prostor a kanceláří, dostupnost moderních klimatizačních a větracích systémů, optických sítí, klimatizačních systémů. Často v takových kancelářských centrech má vlastní fitness klub, posilovnu, podzemní parkoviště.

Podnikatelský plán obchodního centra

Podnikatelský plán pro projekt založení obchodního centra by měl zahrnovat velké množství aktivit pro organizaci a koordinaci práce. Aby bylo možné vytvořit obchodní centrum od začátku na klíč, bude to trvat v průměru zhruba dva až tři roky za předpokladu, že nedojde k narušení časového rozvrhu výstavby.

Obchodní centrum stavebnictví obchodní plán by měl obsahovat podrobný popis projektu, studie proveditelnosti jeho budoucí ziskovosti, technické aspekty, náklady na čištění a kolem bezpečnosti hodinový prostor, mediální reklamní plán, výzkum dalších podobných zařízení ve městě a další.

Příklad podnikatelského plánu pro obchodní centrum vám pomůže určit strukturu dokumentu a identifikovat všechny body, které je třeba vyřešit.

Nicméně, podnikatelé je důležité pochopit, že neexistuje univerzální vzorek, pro každý projekt je dokumentace vypracována výhradně na individuálním základě.

Shrnutí projektu

Shrnutí je nezbytné pro uvedení studenta obchodního plánu do běhu případu. Obvykle se sestavuje po sestavení dokumentu a obsahuje nejdůležitější informace o technických, ekonomických a marketingových charakteristikách plánu.

Abstrakt by měl obsahovat informace o povaze investice a způsobu platby, pokud je to nutné: lze jej půjčit nebo vlastní. Dále je třeba specifikovat, v jakém období bude obchodní centrum dosaženo ukazatelů soběstačnosti.

Souhrn by měl být předložen hlavní technické vlastnosti: počet podlaží, celková plocha, počet kanceláří, prodejní plochy, parkování. Základní principy propagace marketingu by se měl také odrazit v tomto dokumentu.

Popis služeb

Hlavním typem služeb obchodních center je poskytování kancelářských a obchodních prostor pro různé organizace. Mezi hlavní odrůdy těchto služeb patří:

 • pronájem malých kanceláří (v průměru do 50 m²);
 • Pronájem velkoprostorových prostor (do 200 m2 a více);
 • obchodní prostory v přízemí;
 • konferenční sály;
 • kavárna;
 • Parkování s pronájmem parkovacích míst.

Analýza trhu

Analýza trhu je sbírkou všech druhů skutečností a informací o všech obchodních centrech, která se nacházejí poblíž nebo obecně ve městě. Čím více údajů bude uvedeno v obchodním plánu, tím efektivnější bude v budoucnu propagace reklamy a marketingu.

Je nutné sbírat údaje o následujících parametrech:

 • celková plocha obchodních center;
 • infrastruktury;
 • počet kanceláří;
 • cena 1 m2;
 • poskytovatelů služeb;
 • úklidové služby atd.

Tyto informace pomohou při prognóze ziskovosti podniku v procesu tvorby cen a zajistí konkurenceschopnost projektu.

Marketingový plán

Marketingový plán by měl odrážet všechny aspekty, na kterých závisí finanční úspěch projektu, a umožnit tak pochopit, jak otevřít a propagovat obchodní centrum.

Především je třeba začít studovat cílové publikum: v závislosti na tom, pro který segment organizací bude vybudován komplex, závisí také další vývoj. K tomu je třeba studovat poptávku v oblasti navrhované stavby a analyzovat cílové publikum konkurentů.

Na základě těchto studií je pro obchodní centrum vyvíjen marketingový plán, který odráží všechny aktivity týkající se reklamy a hledání klientů, stejně jako marketingové odůvodnění pro tvorbu cen. Hledání nájemců by mělo začít dlouho před uvedením do provozu, takže budova začne dosahovat zisku ihned po dokončení stavebních prací.

Organizační plán projektu

Aby bylo možné pronajmout si kancelář v obchodním centru, je nutné provést celou řadu různých aktivit. Organizační plán zahrnuje následující akce:

 • pořadí výběru místa pro stavbu;
 • příjem všech potřebných dokumentů;
 • výběr dodavatele pro stavební práce;
 • výběr dodavatele pro dokončovací práce;
 • kanalizační systémy a zásobování vodou;
 • pokládka optických sítí;
 • montáž oken a dveří atd.

Hlavní úkol organizačního plánu - jmenovat osobu odpovědnou za každý aspekt práce, jmenovat řídící strukturu a regulovat vztahy s dodavateli. Zde jsou také stanoveny termíny pro realizaci projektu.

Analýza rizik

Existuje několik kategorií rizik, které mohou ovlivnit práci obchodního centra. Patří sem:

 • politická rizika;
 • technické;
 • právní;
 • výroba;
 • finanční;
 • marketing, atd.

K ochraně obchodního centra je nutné vypočítat pravděpodobnost rizika pro každou položku a připravit plán, jak zabránit nástupu krizové situace a bojovat proti ní.

Například ke snížení finančních rizik je nutné vypracovat systém monitorování úrovně spokojenosti s kvalitou poskytovaných služeb, sledovat modernitu a výkon zařízení, provádět výzkum a studovat požadavky spotřebitelů apod.

Finanční plán

Financial Business Center je v příštích 8-10 let, plán obsahuje všechny faktory, které mají vliv na účetnictví příjmů a výdajů, a vytváří viditelnost ekonomické efektivnosti projektu a jeho soběstačnosti, jakož i veškeré náklady na otevření obchodního centra.

Ukazatele ziskovosti a ziskovosti

Prognóza ziskovosti obchodního centra je postavena na základě nákladů na 1 m2. s ohledem na pravidelné zvyšování velikosti nájmu (každé 2-3 roky). Pro obchodní centrum o rozloze přibližně 5000 m². za průměrnou cenu za 1 m2. v roce 2000 ruble ročního příjmu vytvoří 120 milionů rublů. Z této částky je nutné odečíst náklady na:

 • elektřina - asi 1 milion rublů ročně;
 • Čištění prostor - 1,8 milionů rublů ročně;
 • ochrana - 1,2 milionu rublů ročně;
 • platy pro pracovníky údržby - 3 miliony rublů ročně;
 • reklama - 800 tisíc rublů ročně;
 • Ostatní výdaje - 10 milionů rublů ročně.

Celkově podle přibližných výpočtů bude ziskovost projektu asi 100 milionů rublů ročně, doba návratnosti bude nejméně 3 roky.

Zpětná vazba z Centra pro rozvoj podnikání

Střediska pro rozvoj podnikání jsou poměrně oblíbeným druhem služeb nabízených ve velkých nákupních a obchodních centrech. Centrá nabízejí podnikatelům různé konzultační, právní, organizační a další služby a poskytují pomoc a podporu v celé řadě obchodních oblastí.

Zaměstnanci pracující s těmito organizacemi se shodují, že tyto služby zvyšují efektivitu a produktivitu podniku a nakonec přispívají ke zvýšení prodeje. Otevření takového centra se stane dalším zdrojem obchodního centra a dalším informačním důvodem jeho propagace.