Podnikatelský plán mini-pekárna s výpočty 2018

Minulé pekárny se každým dnem stávají stále oblíbenějšími, protože spotřeba pekařských výrobků je aktuální mezi všemi segmenty obyvatelstva. Mnoho lidí sní o založení své instituce, ale je důležité si uvědomit, že nestačí najít si pokoj a koupit vybavení. Je důležité vyvinout kompetentní podnikatelský plán pro mini pekárnu, který vám pomůže dosáhnout zisku a v tomto závazku nebude poražen. Po správné přípravě všech výpočtů majitelé pekárny nebudou schopni nejen co nejrychleji zaplnit veškeré finanční náklady, ale i pravidelně zvýšit svůj vlastní zisk.

Příprava: analýza situace na trhu pekárenských výrobků

Pekařské výrobky jsou jedním z nejoblíbenějších produktů, které jsou denně náročné. To platí pro běžný chléb, stejně jako pro velké množství dalších produktů, ať už je to koláč nebo bagel. To platí zejména pro naši zemi, kde chléb od starověku zaujímá zvláštní místo na stole a tato zvláštní tradice přežila dodnes. To je důvod, proč nemůžete pochybovat o tom, že pekařství bude mít zisk se správným plánováním. Peníze však neprobíhají do rukou ihned po otevření. Je třeba provést řadu důležitých předběžných akcí, které vám pomohou vzít vaše místo a neztratit peníze. Nejprve je třeba určit, které etapy by měly být součástí výrobního procesu. Existuje několik možností:

 • Podnik, který funguje od začátku do konce, nebo jinými slovy, plní celý cyklus. To znamená, že ve výrobě budou všechny produkty vytvořeny od nuly a do plné připravenosti, včetně vytvoření samotného testu. Tato možnost je vhodná pro osoby s velkým rozpočtem, protože v počáteční fázi budou vyžadovat vážné investice. Příjem v budoucnu však bude vyšší.
 • Tvorba výrobků z polotovarů. Podobný podnik nakupuje hotové těsto a vyrábí už z něj produkty. To šetří čas a šetří peníze, ale příjem bude nižší.
 • Také je tu možnost otevřít vlastní mini-pekárnu, a to v dnešní populární podobě - ​​franšízou. Zakoupením franšízy získáte výrobní technologii, která již prošla všechny nezbytné kontroly a je plně certifikována. Současně, i když objem výroby je stejný jako v prvním variantě, úroveň příjmu bude nižší.

Pro podrobnou analýzu stojí za výběr první možnost, protože je nejen výhodnější, ale také nejvíce popisuje vytvoření podnikatelského plánu. Je důležité si uvědomit, že soukromé pekárny mají na moderním trhu mnohem více vlivů, než si myslíte. Postačuje zmínit skutečnost, že tvoří 21% celkového objemu pekařských výrobků, které překonávají například pekárny v supermarketech (13%) a druhé pouze ve velkých továrnách (61%).

Které konkurence mohou čelit

Pokud hovoříte podrobněji o celkovém objemu trhu a procentuálním poměru, pak můžete rozlišovat dva hlavní konkurenty vašeho mini-pekárny:

 1. Za prvé, jedná se o velké pekárny, které vyrábějí pekárenské výrobky v průmyslovém měřítku. Samozřejmě, hlavní část trhu patří k nim, protože jejich hlavní výhodou je masová. Ne všechny výrobky takových rostlin se mohou pochlubit kvalitou, ale často se to nevyžaduje, protože většina lidí nakupuje potřebné produkty v obchodech na příslušných regálech, kde leží tento výrobek.
 2. Pekárny v supermarketech. Dnes stále více a více velkých obchodů vybaví vlastní pekárnu a hodnotí všechny výhody takového řešení. Nicméně tyto pekárny mají mínus - neschopnost poskytnout velké objemy. Ano, celkový podíl na trhu je poměrně vysoký, ale jednotlivě se nemůže pochlubit vysokým výkonem. Kromě toho je tento produkt často zakoupen spontánně, když návštěvník trhu prostě projíždí po pultu.

Výhodou konkurentů je rychlá reakce na jakékoliv změny na trhu, stejně jako možnost diverzifikace rozsahu a zvýšení objemu kdykoli. Většinou používají vysoce kvalitní suroviny, tj. Jejich výrobky budou kupujícím příjemné, ale ne vždy.

Existuje také nevýhoda, na kterou můžete hrát: a velké rostliny a pekárny v supermarketech používají při výrobě pekařských výrobků různé přísady. Přídatné látky zvyšují atraktivitu vzhledu produktů, ale kvůli nim se zvyšují náklady, a tím i cena konečných produktů. Obchody, které nakupují výrobky zvenčí, budou nutně věnovat pozornost této skutečnosti a pravděpodobně se rozhodnou ve prospěch Vaší mini-pekárny. Abychom zvýšili šance na takový výsledek, stojí za to věnovat pozornost několika důležitým konkurenčním výhodám:

 • Výrobky by měly být vždy čerstvé. Jedná se o axiom, bez něhož žádná mini-pekařství nebude žít, bez ohledu na to, jak má rozmanitý sortiment.
 • Kvalita samotných výrobků by měla být na vysoké úrovni.
 • Cena vašich pekařských výrobků by měla být přijatelná. Nemusíte dávat příliš nízkou cenu, protože nemůžete získat žádný zisk, ale nezaplatíte cenu.

Jakmile se najdou hlavní kupující, pravidelně nakupují a spokojují se zbožím, můžete si uvědomit o otevření svého vlastního obchodu, kde si každý může koupit pekařský výrobek přímo ze sporáku. Obchod bude sloužit jako vynikající zdroj dodatečných příjmů a zvýší popularitu vašich produktů.

Provádění analýzy SWOT

Vytvoření obchodního plánu při otevírání mini pekárny je nezbytné, protože je důležité vzít v úvahu a analyzovat všechny stávající faktory. Existuje mnoho faktorů, ale pro pohodlí je lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: externí faktory, které nezávisí na podnikateli, a interní, s nimiž můžete pracovat. Mezi těmi faktory, které se týkají vnějších, můžeme rozlišit:

 • Dostupnost volného přístupu ke všem potřebným zdrojům.
 • Činnost konkurentů, která může být nízká, což jistě zaujme místo.
 • Zavedení nových technologií do výrobního procesu.
 • Rozmanitost sortimentu - existuje možnost rozšíření výroby.
 • Úroveň příjmů občanů, jejich schopnost nakupovat potřebné produkty bez pohledu na jejich vlastní peněženku.
 • Spotřebitelské preference.
 • Hrozba náhlého nárůstu konkurence.
 • Vznik nových požadavků na výrobky, které je třeba dodržovat.

Pokud mluvíme o vnitřních faktorech, které podnikatel může a měl by ovlivňovat, je to:

 • Výběr příslušných zaměstnanců. Vytvoření pekařských výrobků ve vaší mini-pekárně by mělo být zajištěno lidmi s vysokou kvalifikací.
 • Všechny vytvořené produkty musí být vysoce kvalitní, což osloví spotřebitele.
 • Reklama, jako integrální motor pokroku.
 • Poskytování výroby s potřebným vybavením a kompletní ladění celého procesu.
 • Dodavatelé výrobků musí být pečlivě vybráni.
 • Je důležité pravidelně analyzovat preference spotřebitelů s cílem rychle reagovat na možné změny.

Když věnujete pozornost všem těmto faktorům, můžete vážně zvýšit své vlastní šance na úspěch a zajistit vaší mini-pekárně pohodlnou existenci. Dále je důležité věnovat pozornost následujícím otázkám, které také hrají důležitou roli při dosahování úspěchu:

 • Nezapomínejte na to, že se rozšiřujete v konkurenčním boji. Zvýšení by mělo být po analýze promyšlené. Vyhodnocení preferencí spotřebitelů pomůže zjistit, které výrobky jsou velmi žádané a jakým směrem stojí za to.
 • Vlastní výrobní technologie může být důležitou výhodou. Originální produkty, jedinečné recepty a produkty, které nelze nalézt jinde, přitahují velké množství potenciálních kupujících. Je důležité, aby se to nepřehnulo, kdyby nový produkt namísto zájmu způsobil odmítnutí.
 • Rozvoj vlastního podnikání. Když se mini pekárna stává soběstačná a úspěšná, je důležité jít dál. Může se jednat o prodejce sítě několika pekáren, vlastní prodejny nebo uzavření spolupráce s jiným obchodem, pokud vaše peníze ještě nemají.
 • Odborný podnikatel připraví půdu před otevřením mini-pekárny. Například se předem poskytne individuální objednávky.

Pokud si myslíte, že otevírání vlastního podniku v podobě mini-pekárny je příliš obtížné, mýlíte se. Je důležité, aby se věc jednalo pouze s maximální odpovědností a pozorností a pozitívní výsledek nebude trvat dlouho.

Otevření mini pekárny: turn-based strategie

Touha otevřít vaši pekárnu se často shoduje se strachem kvůli tomu, že se nic nestane. Jsme připraveni vám ukázat hlavní plán činnosti, který byste měli dodržovat v počátečních fázích. Chovám se podle plánu, můžete se vyhnout závažným chybám a připravit kompetentní obchodní plán, který v budoucnu více než jednou udělá dobrou službu. Takže založení vlastní firmy zahrnuje následující akce:

 1. Provádějte plnohodnotný marketingový výzkum celého trhu s pekárenskými výrobky, abyste zjistili základní preference spotřebitelů.
 2. Hledání zdroje financování, kterým projekt začne.
 3. Vyhledejte pokoj, kde bude umístěna vaše mini pekárna.
 4. Vypracování předběžných kanálů, které budou použity k předběžnému prodeji výrobků.
 5. Registrace vlastní podnikatelské činnosti.
 6. Uzavření nájemní smlouvy s majitelem objektu. Chcete-li si koupit potřebný prostor, nemůžete si dovolit každému nováčkovskému obchodníkovi, takže pronájem bude nejlepší volbou.
 7. Vybrané prostory musí splňovat stávající normy, což znamená provedení oprav.
 8. Nákup všech potřebných zařízení pro práci.
 9. Najme zaměstnance.
 10. Vývoj receptů, které vytvoří chléb a pekařské výrobky.

Po splnění všech těchto bodů můžete začít podnikat a začít podnik. Nejdůležitější body plánu budeme podrobněji diskutovat, abyste nezaznamenali zbytečné obtíže.

Výběr prostor pro mini pekárnu

Pokud mluvíme o podnikání s plným cyklem, potřebuje prostorný pokoj, který bude mít více než sto metrů čtverečních. Pronájem takových prostor bude činit zhruba 60 tisíc rublů měsíčně. Cena je poměrně vysoká, ale má racionální vysvětlení - pokoj je v dobrém stavu a je připraven jít. V místě, kde brzy usadí pekárnu, vytvořila všechny nezbytné podmínky, vybavení zakoupené a důkladně testovány, aby splňovaly požadavky na hygienické-epidemiologické služby a požární bezpečnosti.

Prostory by měly být vybaveny přívodem studené a teplé vody, kanalizace a vysoce kvalitní větrací systém. Díky velké ploše je možné ji rozdělit do několika zón, včetně obchodu, kde bude přímo provedena výroba, sklad, personál, koupelna a různé pomocné prostory.

Při výběru místnosti věnujte pozornost několika pravidlům:

 • Ventilační systém musí být v provozním stavu.
 • V mini-pekárně nemůžete vybrat suterénu.
 • Sklad a toaleta jsou povinné prvky.
 • Během opravy je potřeba stínit stropy a zakrýt stěny dlaždicemi. Použití toxických nátěrů je přísně zakázáno.

Výběr zařízení pro výrobu chleba

Podnikatelský plán mini-pekárny jasně ukazuje přesně, jaké zařízení bude potřebné k zajištění výroby 50 kilogramů hotových výrobků za hodinu. Cena soupravy se pohybuje kolem 350 tisíc rublů. Patří sem:

 • Trouba.
 • Dokladová skříň.
 • Mlýnek na prosévání.
 • Zařízení na hnětení těsta.
 • Větrací deštník.
 • Umývací lázeň s jedním průřezem.
 • Stěnové a cukrářské stoly.
 • Váhy.
 • Police, vozíky, pilové listy a formy chleba.

Plán může být také podrobnější, ukazující modely požadovaného vybavení a jejich náklady. Celkově toto zařízení bude mít plochu přibližně 30 metrů čtverečních a umožní pečení výrobků z kvasnicového těsta, pšenice a žitného pšeničného chleba. Také pomocí této techniky můžete připravit suroviny, včetně tříslé mouky, míchat těsto a mnohem více.

Zaměstnávání zaměstnanců

Není zde žádné potíže, je důležité určit, kolik potřebujete. Podnikatelský plán pro mini pekárnu zahrnuje výběr technologa, pět pekařů, dvou řidičů, jednoho řemeslníka, dvou obchodních zástupců a čističe. Také nezapomeňte na účetního, který může pracovat na částečný úvazek. Celkový mzdový fond v tomto případě bude 135 tisíc měsíčně.

Výběr daňového systému

Individuální podnikatel, který zaregistroval svůj podnik u místního daňového úřadu, musí zvolit zjednodušený daňový systém, neboť tato možnost je prospěšná. 15% z celkového zisku jako daň není tak hodně.

Vytvoření marketingového plánu pro mini pekárnu

Prodej výrobků je tím, čím je pekárna určena. Podle podnikatelského plánu bude realizace realizována jak v obchodních podnicích, tak v místech veřejného stravování. Jinými slovy, velkoobchodní kupující budou:

 • Různé kiosky a pavilony specializující se na prodej pekařských výrobků.
 • Klasické obchody s potravinami.
 • Všechny druhy kaváren a restaurací, kde také pravidelně potřebují čerstvý chléb.
 • Nezapomeňte na obecní instituce, jako jsou školy a nemocnice.

Smlouvu s kupujícím uzavře speciálně najatý obchodní zástupce. V budoucnu, kdy je mini-pekárna na nohou, je plánováno otevření obchodů, které se budou zabývat nezávislým prodejem stávajících produktů.

S jakými riziky můžeme čelit

Žádný podnik nemůže dělat bez rizika a mini pekárna není výjimkou. V tomto případě patří mezi rizika, s nimiž lze čelit, že je třeba si uvědomit:

 • Konkurence na trhu bude neustále růst, v důsledku čehož se člověk nemůže vyrovnat s neustálým tlakem.
 • Průmysl ztratí státní podporu.
 • Budou růst požadavky na výrobu, což bude mít vliv nejen na technologie a zdravotní normy, ale i na obchodní marži.

S těmito obtížemi se můžete vyrovnat, ale to bude vyžadovat určité úsilí.

Příprava dokumentů

Registrace podniku znamená uvedení příslušných kódů v celo ruské klasifikaci ekonomických činností. Kód závisí na konkrétním druhu činnosti, včetně rozsahu a metod implementace. Obchod s pekařskými výrobky v maloobchodě zahrnuje kód 52.24 a hromadně - 51.36.3.

Zpočátku se musíte zaregistrovat jako individuální podnikatel, rozhodnout se o vhodném způsobu zdanění, jak jsme popsali výše, a platí také pro Rospotrebnadzor s certifikátem o zahájení vaší činnosti. Právní forma může být jakákoli, ale PI je nejlepší volbou, protože je nejen snadnější se zaregistrovat, ale také je ziskovější.

Také je třeba se starat o dohody o dezinfekci a likvidaci, věnovat pozornost kontrole výroby, připravovat doklady potvrzující správnou činnost ventilačních systémů a poskytovat lékařské prohlídky zaměstnanců.

Mezi těmito oprávněními, která budou vyžadovat zahájení práce, jsou:

 • Povolení vydané společností Rospotrebnadzor.
 • Závěr SES, který pokrývá všechny produkty.
 • Schválené prohlášení potvrzující, že výrobky odpovídají TR TS.
 • Vývoj vlastních specifikací nebo jejich zakoupení od jiných výrobců.
 • Přítomnost státního kontrolního programu.
 • Povolení vydané společností Gospozhnadzor.

Pokud se vše dělá správně a není problémem s nedostatkem konkrétního dokumentu, pak za výše popsaných podmínek můžete počítat s následující úrovní příjmu:

Odhadovaná úroveň nákladů

Pokud odmítnete zakoupit levné franšízy a spoléhat se na vlastní zdroje, uděláte správnou volbu, avšak úroveň nákladů v důsledku toho se výrazně zvýší. Celkový požadovaný výdaj:

 • Registrace jako individuální podnikatel - 800 rublů.
 • Výkon opravářských prací v místnosti - 90 tisíc rublů.
 • Nákup potřebného vybavení - 350 tisíc rublů.
 • Technolog - 70 tisíc rublů.
 • Nákup chleba van - 490 tisíc rublů.
 • Vyčerpatelný inventář - 30 tisíc rublů.
 • Ostatní výdaje, včetně komoditních zásob, prohlášení, schválení atd. - 100 tisíc rublů.

Celkem, přibližný odhad všech nákladů potřebných k otevření vaší pekárny podle podnikatelského plánu je 1 milion 130 tisíc 800 rublů.

Jedná se pouze o odhad nákladů, který nezohledňuje například skutečný nájem prostor, jelikož lze s vlastníkem dohodnout zcela jinak. V některých bodech je také možnost ušetřit značně, vše závisí pouze na vašich schopnostech.

Bez ohledu na to, co přesně plánujete pro vaši pekárnu, vypracování kompetentního podnikatelského plánu je klíčem k její úspěšné práci a plánovanému rozvoji. To lze provést nezávisle, ale je mnohem lepší kontaktovat specialisty, kteří jsou obeznámeni se všemi jemnostmi tohoto procesu. Oni vám ušetří od chyb a vezměte v úvahu všechny možné nuance.

Podnikatelský plán pro pekárnu

Podnikatelský plán pro otevření pekárny pro výrobu chleba a pekařských výrobků s objemem výroby 400 kg hotových výrobků za směnu.

Kolik peněz potřebuje k otevření pekárny?

Podle předběžného plánu bude otevření pekárny v pronajatých prostorách vyžadovat investice asi 970 000 rublů:

 • Kosmetická oprava prostor - 150 000 rub.
 • Získání a dodání pekárny "na klíč" - 350 000 rublů.
 • Nákup surovin - 70 000 rub.
 • Dohody a povolení, příjem prohlášení o shodě pro výrobky - 150 000 rublů.
 • Registrace podniků a další organizační výdaje - 50 000 rublů.
 • Rezervní fond - 200 000 rublů.

Podrobný plán otevření pekárny

Na začátku pekařského obchodu plán obsahuje následující činnosti:

 1. Provádět marketingový výzkum trhu uvnitř města s chlebem a pekárenskými výrobky;
 2. Najít zdroje financování projektů;
 3. Vyhledání vhodné pekárny;
 4. Vypracovat předběžné kanály pro prodej produktů;
 5. Registrace obchodní činnosti;
 6. Uzavřít nájemní smlouvu;
 7. Proveďte odpovídající opravy;
 8. Koupit základní a pomocné zařízení;
 9. Pronajmout zaměstnance;
 10. Vypracujte recept na chléb a pekařské výrobky;
 11. Spusťte podnik.

Popis produktu

Naše pekárna plánuje vyrábět následující typy produktů:

 • Formovaný chléb (0,5 kg) - 150 ks.
 • Bateriový závit (0,3 kg) - 180 ks.
 • Bagely (0,3 kg) - 100 ks.
 • Koláče s náplní (0,2 kg) - 1200 ks.

Objem výroby bude 400 kg za směnu (8 hodin). Většina produktů bude pečena na noční směně, takže ráno dopraví horký chléb do maloobchodních prodejen. Pekárna bude pracovat bez dnů v přepočtu (2/2).

Průměrná prodejní cena chleba a pekárenských výrobků činí 44 rublů na kilogram. Denní obrat bude tedy 17 600 rublů a měsíční obrat - 528 000 rublů.

U všech typů výrobků bude vydáno prohlášení o shodě s uvedením, že produkt je připraven podle všech norem a pravidel, neobsahuje GMO a další zakázané přísady. Bez tohoto dokumentu nebudete moci prodávat produkty do obchodů.

Výběr místnosti

Pro organizaci podnikání se plánuje pronajmout pokoj o rozloze 115 m2. Nájemné bude činit 60 tisíc rublů měsíčně. Vysoká cena za pronájem je dána dobrým stavem areálu. Zde byly vytvořeny všechny podmínky pro výrobu potravinářských výrobků a rozložení a složení zařízení splňují požadavky SES a požární bezpečnost. K dispozici je přívod teplé a studené vody, větrací a kanalizační systém, stěny a strop jsou natřeny netoxickými barvami a částečně obloženy. Rozměry areálu umožňují rozdělení na výrobní oddělení, skladu hotových výrobků a skladu surovin (mouku), salonek, toaletu s koupelnou a technickou místností.

Jaké vybavení si vyberete pro pekárnu

Pro pečení chleba a pekárenských výrobků je v obchodním plánu stanoven nákup zařízení s kapacitou 50 kg hotových výrobků za hodinu. Pro tyto účely se plánuje utrácet asi 350 tisíc rublů. Souprava bude obsahovat:

 • Pece na pečení ХПЭ-500 (40 tis. Rbl.)
 • Police skříňka SHRE 2.1 (22 tisíc rublů.)
 • Mug-třídelník PVG-600M (24 tisíc rublů.)
 • Režim těsta MTM-65MNA 1,5 (63 tisíc rublů.)
 • Větrací deštník ZVP 10 * 8 (9 tisíc rublů.)
 • Mytí prádla v jednom průřezu (3,5 tis. Rublů).
 • Cukrovinkový stůl SP-311/2008 (17 tisíc rublů.)
 • Stropní stěna SPP 15/6 sc - 2ks. (9 tisíc rublů.)
 • Váhy CAS SW-1-20 (4000 rublů.)
 • Regálová jednotka SK 1200/400 - 2 ks. (17 tisíc rublů).
 • Vozík na HPE TS-R-16 - 2 ks. (45 tisíc rublů).
 • Listové podvy pro KHPE - 12 ks. (7 tisíc rublů.)
 • Forma na chléb 3L10 - 72 ks. (41 tisíc rublů).

Toto zařízení je umístěno na ploše 30 metrů čtverečních. m. a je určen k pečení pšeničného chleba, žito-pšenice podovogo a lisované, pekařské výrobky z těsta kvasnice. Toto zařízení vám umožní provádět všechny nezbytné operace pro přípravu surovin a přímo pečení:

 • Prosévání a uvolňování mouky;
 • Test hnětení;
 • Řezací a tvářecí zkušební předlitky;
 • Důkaz polotovarů v dávkovači;
 • Pečení pečiva a pečiva v peci.

Nábor zaměstnanců

Vzhledem k tomu, pekárna personál plánuje zaměstnat zkušeného technologa, pekařství (5 os.), Ovladače (2 os.) Nekvalifikovaní (1 os.), Obchodní zástupce (2 os.) A čistší. Účetní bude organizován na částečný úvazek (na základě smlouvy o outsourcingu). Fond odměňování za práci činí 135 tisíc rublů měsíčně.

Jaký daňový systém si vyberete pro pekárnu

Organizační formou podniku bude běžné individuální podnikání registrované v místní daňové službě. Jako daňový systém se plánuje uplatňovat zjednodušený daňový systém ("zjednodušená daň"). Jedná se o jeden z nejvýnosnějších daňových systémů pro pekárnu. Částka daně bude 15% ze zisku organizace.

Marketingový plán pekárny

Realizace produktů je plánována v obchodních a veřejných provozech v našem městě. Město má asi 300 podobných organizací. Přesněji řečeno, velkoobchodní kupující budou:

 • Specializované obchodní stánky a pavilony pro prodej chleba, pekařských a cukrářských výrobků;
 • Obchodní řetězce uvnitř města (obchod s potravinami);
 • Kavárny a restaurace;
 • Městské instituce (nemocnice, školy, mateřské školy).

Pro uzavírání smluv s potenciálními kupci bude najat obchodní zástupce.
V budoucnu, s vývojem výroby, se plánuje otevření vlastních maloobchodních prodejen prodávajících čerstvě upečený chléb a pekařské výrobky.

Obchodní rizika

Rizika takového podnikání jsou následující:

 • Zvýšená hospodářská soutěž na trhu
 • Nedostatek státní podpory pro průmysl
 • Růst požadavků na výrobu, komplikace regulace cen státu (maximální obchodní rozpětí)

Finanční plán

Přejdeme k výpočtu základních ukazatelů efektivity podnikání.
Měsíční výdaje podniku

 • Pronájem - 60 000 rublů.
 • Plat - 135 000 rublů.
 • Pojistné odpočty v Penzijním fondu a FSS - 40 000 rublů.
 • Suroviny a přísady (20% příjmů) - 105 000 rublů.
 • Komunální platby - 20 000 rublů.
 • Účetnictví (outsourcing) - 8 000 rublů.
 • Reklama - 15 000 rublů.
 • Palivo a mazadla - 25 000 rub.

Celkem - 408 000 rublů.

Výpočet hrubého a čistého zisku je uveden v tabulkové prognóze příjmů a výdajů pekárny:

Kolik můžete vydělat otevřením pekárny

Podle obchodního plánu bude čistý zisk za měsíc 102 tisíc rublů. Výnosnost pekárny je 25%. Tyto ukazatele lze dosáhnout pouze za předpokladu, že bude provedeno 100% prodeje všech produktů. V praxi může být situace odlišná (výnosy, odložené platby atd.), Takže konečný zisk lze snížit o 25-30%. Ale s ohledem na to se můžete spolehnout na návratnost investice po dobu 13 až 15 měsíců podniku.

Který OKVED by měl být uveden při registraci pekárny

Registrace firmy na výrobu a prodej chleba a pečiva v all-ruské číselníku ekonomických činností za předpokladu, že kód 15.81, 15.82, 52.24, 55.30 - v závislosti na zamýšleném rozsahu zboží a způsoby realizace.

Kromě toho byste měli vybírat kódy jako 52.24 - maloobchodní pekárenské výrobky; 51.36.3 - Velkoobchod s chlebem a pekárenskými výrobky.

Jaké dokumenty jsou potřebné k otevření pekárny

Nejprve se musíte zaregistrovat jako individuální podnikatel, zvolit formu zdanění a předložit společnosti Rospotrebnadzor certifikát o startovní činnosti s potvrzením o registraci. Jako právní formu je možné použít LLC, ale IP bude levnější a snadnější při registraci a vypisování potřebných dokumentů. Dále je nutné uzavřít dohody o dezinfekci, využití průmyslových odpadů, vypracovat program řízení výroby, doklady potvrzující údržbu větracích systémů, lékařskou prohlídku personálu s vydáním zdravotnických záznamů.

Potřebujete povolení k otevření pekárny?

Při výrobě a prodeji pekařských výrobků jsou vyžadována tato povolení:

 1. Povolení od společnosti Rospotrebnadzor.
 2. Sanitární a epidemiologický závěr pro všechny výrobky.
 3. Schválení prohlášení o shodě výrobků s požadavky TS TS 021/2011.
 4. Vývoj technických specifikací nebo získání práv technických specifikací jiných výrobců.
 5. Program kontroly výroby.
 6. Povolení Gospozhnadzor.

Technologie výroby pekařských výrobků

Proces výroby chleba a pekárenských výrobků závisí především na výběru receptury. V závislosti na tom je vybráno potřebné vybavení - trouba a hnětač.

Fáze výroby může být rozdělena do tří kroků:

 1. Test hnětení.
 2. Lisovací výrobky.
 3. Proces pečení.

V závislosti na kapacitě vaší výroby může být hnětení buď manuální nebo automatické. Po hnětení by těsto mělo "dozrát", pro toto použití speciální nádoby.

Poté, co těsto zrálo, je odesláno do obchodu formou lití, kde je celá hmotnost odebrána z těsta podle hmotnosti pro každý produkt a umístěna do nádob na pečení.

V poslední fázi se po 25 minutách pečení v peci samotné při teplotě 240-280 stupňů, v závislosti na produktu.

Podnikatelský plán mini pekárny s výpočty - jak otevřít mini pekárnu

Odhadovaná data:

 • Měsíční příjem je 600 000 rublů.
 • Čistý zisk činí 70 550 rublů.
 • Počáteční náklady - 1 000 800 rublů.
 • Návrat - od 1 roku do 3 měsíců.

Obsah

V tomto článku sestavíme podrobný mini-pekařský obchodní plán s výpočty.

Popis služby

Organizace se zabývá výrobou pekařských výrobků. V nabídce bude: chléb, bagely, bagelky, sušení, vdolky, muffiny a buchty s tvarohem. Upozorňujeme, že pekařství se nebude zabývat přímým prodejem hotových výrobků. Při prodeji hromadně vyráběných výrobků odpoví obchodní zástupce.

Analýza trhu

Pekařské výrobky jsou komoditou každodenní poptávky. V jakékoli ekonomické situaci budou lidé muset jíst. Kromě toho byl chleba nepostradatelným atributem každé tabulky od dob Rusů.

Když otevřete vlastní mini-pekárnu, musíte se rozhodnout, jaké etapy budou zahrnuty do výroby. Existuje několik možností:

 1. Podnik s plným cyklem. Organizace se bude zabývat výrobou pekařských výrobků od začátku až do konce. To znamená, že těsto bude vyrobeno v mini-pekárně samotné. Tato možnost je vhodná pro ty, kteří jsou nyní připraveni investovat vážné peníze, aby získali velký zisk na cestě ven.
 2. Podnik založený na výrobě pekařských výrobků z polotovarů. V tomto případě se při výrobě provádí pouze pečení výrobků z hotového těsta. Tato volba vyžaduje méně investic než první. Ale ziskovost bude mnohem nižší.
 3. Otevřete pekárnu franšízou. Tato možnost umožňuje získání certifikované výrobní technologie. Výnos bude mírně nižší než v první variantě, pokud jsou objemy výroby stejné.

Zvažujeme první možnost, protože dává podnikateli větší vyhlídky.

Dnes je hlavní výrobou pekárenských výrobků zpracována továrnami a velkými pekárnami (61%). Téměř čtvrtina trhu tvoří soukromé pekárny (21%). Podíl ve výši 13% připadá na supermarkety, které samostatně vyrábějí pekařské výrobky k prodeji.

Hlavní konkurenti naší mini-pekárny budou:

 1. Velké pekárny. Jejich hlavní výhodou bude hromadná výroba a tím i velké množství výrobků. Poptávka po jejich zboží je poměrně velká.
 2. Různé hypermarkety a supermarkety, stejně jako další obchody, které se zabývají samoopalováním. Objem výroby pro každý z nich je malý. Uspokojují poptávku svých zákazníků, ale nemohou poskytovat velké objemy. Často se jejich produkty nakupují pod vlivem okamžité poptávky (spontánní nákupy).

Hlavními výhodami produktů obou typů konkurentů bude, že rychle reagují na změny na trhu. Také jsou schopni v krátkém čase zvýšit sortiment a objemy. Další výhodou je, že tyto organizace jsou používány pro výrobu kvalitních surovin pro pekárny.

Je třeba poznamenat, že hlavní nevýhodou je, že oba konkurenti používají přísady, které zlepšují vzhled výrobků. Ale kvůli tomu také roste cena chleba.

Zpočátku bude spíše obtížné nalézt obchody, které jsou připraveny koupit produkty v naší mini-pekárně. Hlavní konkurenční výhody budou:

 • poskytování čerstvých produktů;
 • kvalita pekařských výrobků;
 • rozumné náklady.

Potenciálními kupci budou malé obchody, stánky.

Po nalezení hlavních spotřebitelů podnikatel může přemýšlet o otevření vlastního chleba, který bude sloužit jako dodatečný příjem.

SWOT analýza

Otevřením vlastní mini-pekárny je třeba pečlivě analyzovat všechny faktory. Jsou rozděleny na externí - nezávislé na podnikatele - a vnitřní - které mohou být ovlivněny.

Vnější faktory jsou obvykle:

 1. Vlastnosti:
 • Volný přístup k potřebným zdrojům.
 • Mírná aktivita soutěžících (jejich práce není zaměřena na boj).
 • Využití nových technologií a vývoje.
 • Možnost rozšíření odrůd produktů.
 • Zvýšená poptávka po zboží.
 • Růst životní úrovně a následně i úroveň příjmů občanů.
 • Určitý počet nových konkurentů (vzhledem k tomu, že existují překážky pro volný vstup na trh).
 1. Hrozby:
 • Změna spotřebitelských preferencí.
 • Prudký nárůst konkurence mezi stávajícími výrobci.
 • Vznik alternativních produktů.
 • Zvýšené požadavky na vyráběné produkty.
 • Vysoká citlivost na podmínky nově vznikajícího podniku.

Interní faktory zahrnují:

 1. Silné stránky:
 • Společnost zaměstnává pouze vysoce kvalifikované pracovníky.
 • Vyrobeny jsou výhradně vysoce kvalitní výrobky.
 • Využívání efektivní reklamy.
 • Ladený technologický proces.
 • Využití nejmodernějších výrobních technologií.
 • Práce se spolehlivými dodavateli produktů.
 • Použití nejmodernějších zařízení.
 • Hluboká analýza spotřebitelských preferencí.
 1. Slabé stránky:
 • Samofinancování.
 • Nevyvinutá strategie.
 • Nedostatek distribučních kanálů.
 • Nekonečnost.

Při vytváření mini-pekárny je důležité věnovat pozornost následujícím otázkám:

 1. Zvyšte sortiment výrobků. Současně je důležité brát v úvahu preference spotřebitelů, aby se jejich výrobky orientovaly na určitou škálu velkoobchodních odběratelů.
 2. Vývoj vlastních výrobních technologií. Je důležité přijít s originálními recepty a při výrobě používat pouze přírodní produkty.
 3. Rozvoj dealerské sítě, schopnost otevřít vlastní prodejní místa. Nemáte-li finanční prostředky na otevření obchodů, můžete si uvědomit spolupráci se sítí obchodů, která se objevila na trhu již dávno.
 4. Snažte se zajistit předem individuální objednávky.

Posouzení příležitostí

Naše mini-pekařství bude pracovat bez dnů volna. Pracovní režim pro různé kategorie pracovníků se bude lišit.

Pekaři tak budou pracovat ve dvou směnách podle plánu 2 až 2. Jejich pracovní doba: od 23:00 do 09:00.

Druhá kategorie zaměstnanců bude obchodním zástupcem, který bude hledat zákazníky a dodat produkty. Pracuje denně od 7:00 do 15:00. Můžete to udělat bez obchodního zástupce, pokud sám podnikatel převezme tyto povinnosti.

Sezónnost jako taková, v tomto druhu podnikání tam. Poptávka může v horké sezóně klesat, ale nevýznamně. V těchto okamžicích může organizace najít další velkoobchodní odběratele.

Co se týče propagace a reklamy, nemá smysl vytvářet vlastní webové stránky ani reklamu na venkovní ploše. Hlavní funkce propagace podniká podnikatel. Obchodní zástupce bude spolupracovat s velkoobchodními odběrateli.

Během otevření bude také nutné najmout profesionálního technologa, který pomůže vytvořit produkci. Jak se sortiment a workshop rozšiřují, mohou být jeho služby opět potřeba.

Při výběru místnosti pro pekárnu je třeba určit požadovanou oblast. Vybrali jsme si společnost s plným cyklem, takže potřebujeme alespoň 50 m 2. Pokud plánujete pečení z hotového těsta, dílna se může hodit na ploše 15-20 m 2.

Je velmi důležité vybrat si pokoj, věnovat pozornost a elektrickou energii. Tato otázka je lépe koordinována s technologem. Řekne vám, jakou sílu bude potřebovat pro provoz mini-pekárny.

Organizační a právní aspekty

 1. Registrace vlastní firmy. Může to být IP nebo LLC. Kódy pro OKVED mohou být následující:
 • 15.81 Výroba chlebových a moučkových cukrářských výrobků krátkodobého skladování;
 • 15.82 - Výroba suchých pekařských a cukrářských výrobků.

Pokud plánujete prodávat své vlastní produkty, možná budete potřebovat následující kódy OKVED:

 • 52.24 - Maloobchod s chlebem, pekárenskými výrobky a cukrovinkami;
 • 55.30. Aktivity restaurací a kaváren.
 1. Podnikatel si může zvolit USN nebo UTII. Ve druhém případě existují dvě možnosti - USN "Výnosy" 6% nebo USN "Příjmy mínus výdaje" 6-15% (sazba se určuje v závislosti na regionu).
 2. Chcete-li pracovat bankovním převodem, musíte otevřít zúčtovací účet.
 3. Zeptejte se, zda je ve vašem regionu daňová dovolená. Jsou poskytovány pouze pro určité typy aktivit IP. Mini pekárna je předmětem výrobních činností. Připomínáme, že podnikatel, který předtím neprováděl vlastní podnik, může získat daňovou dovolenou. Existují další podmínky pro získání dávek (procento příjmu, určitý daňový systém a další). Délka těchto daňových prázdnin nesmí trvat déle než dva roky (1 nebo 2 daňová období). Další informace naleznete v části Federální zákon č. 477-FZ "o změně části druhé daňového řádu Ruské federace".
 4. Musíme pochopit, že mini pekárna vyrábí výrobky pro obyvatele. Tato oblast je přísně upravena různými normativy. Před zahájením činnosti je třeba je studovat a porovnávat.
 5. Dodržujte stávající protipožární předpisy, hygienické předpisy.
 6. Dokumenty s požadavky na jakost výrobků jsou předmětem zkoušky.
 7. Nezapomeňte, že musí být všechna zařízení certifikováno v Rusku.
 8. Povolení práce mini-pekárny, stejně jako povolení od FEZ pro výrobky a prostory nepotřebují.
 9. Bude nutné uzavřít smlouvy s příslušnými organizacemi pro dezinsekce, dezinfekci a deratizace.
 10. Uzavře smlouvu o likvidaci tuhého odpadu a prádelny.
 11. V podniku musí být schválen program průmyslové kontroly s plánem věnovaným přijatým hygienickým opatřením a kontrole výrobní technologie.
 12. Měly by být časopisy o registraci dezinfekčních prostředků a všeobecné čištění v prostorách.
 13. Všichni pracovníci měli mít lékařské knihy a měli včas lékařskou prohlídku.
 14. Nezapomeňte, že všechny pekařské výrobky musí mít prohlášení o shodě s požadavky TR TS 021/2011. Platí 5 let. Certifikační centra mohou pomoci, protože poskytují poradenské služby.

Marketingový plán

Výrobní náklady by neměly být přeceňovány. Je lepší zastavit se za průměrnou tržní cenu nebo mírně nižší. Druhá strategie by měla být použita pouze tehdy, pokud podnik nevytváří ztráty.

Jako taková naše mini-pekárna nebude inzerovat. Propagaci výrobků bude zajišťovat obchodní zástupce a podnikatel sám. Jejich hlavním nástrojem bude předběžné volání potenciálních zákazníků, distribuce komerčních nabídek, distribuce brožur pro nákup s cenami, jednání s potenciálními zákazníky.

Můžeme tedy říci, že náklady na reklamu budou sníženy na náklady použité při tvorbě brožur. Podíl těchto nákladů na celkových nákladech bude velmi malý.

Dalším plusem práce bude, že pekař bude pracovat na předobjednávkách. To znamená, že nebudou existovat žádné stažené výrobky a zboží, které budou muset být odepsány. Vše, co bude vyrobeno, bude okamžitě prodáno.

Mini pekárna jako podnik z osobní zkušenosti

Klíčem k úspěchu všech malých podniků je dostupnost stálé poptávky a opakovatelnosti prodeje. Tyto požadavky jsou plně v souladu s výrobou různých pekařských výrobků: tyto výrobky občané denně a jíst s velkým potěšením. Kromě toho se mnozí neomezují na chléb, přidávají do seznamu nákupů vdolky, pečivo a jiné sladkosti.

Dokonce i začátečníci jsou zjevné výhody mini pekárny jako podnikání: z osobní zkušenosti podnikatelů vyplývá, že spotřeba chleba a jiných pekařských výrobků dnes zůstává vysoká i přes pokles kupní síly obyvatelstva. Kromě toho mohou dovážené výrobky nesoutěží s výrobky malé a střední podniky vzhledem k omezené trvanlivosti a velkých domácích pekáren působících v jiném segmentu trhu, vyrábějící především nízké náklady a hmotnost standardních typů chleba recepty.

Vlastnosti podnikání

Prostřednictvím organizace výroby rozlišujeme:

 1. Plnohodnotné pekárny. V tomto případě začíná technologický proces nákupem mouky a končí prodejem hotových výrobků velkoobchodníkům nebo koncovým uživatelům. Vybavit společnost vyžaduje značné kapitálové investice, ale zisk podnikatele je maximální;
 2. Pekárny pracující na polotovarech. Finanční zatížení majitele podniku je v tomto případě o něco méně, protože můžete otevřít mini pekárnu bez nákupu drahých jednotek. Příjem podniku s použitím hotového těsta se však stává i mírnější;
 3. Pekárny se otevřely pro franšízu. Nováček bez zkušeností v tomto oboru, je to jednodušší použít jeden ze série nabízí získat ready-made obchodní plán mini pekárny odpadu a technologický model. Samozřejmě, že část zisku bude muset být vynaložena na zaplacení licenčních poplatků;
 4. Domácí výroba. S malými objemy pečení můžete začít vyrábět chléb a pečení i ve vlastní kuchyni. Podnikatel však bude muset pracovat nelegálně, protože není možné otevřít mini pekárnu, která splňuje požadavky legislativy doma.

Navíc před vypracováním podnikatelského plánu pro mini pekárnu je třeba určit hlavní cílové publikum a zvolit produktovou řadu, která je pro něj optimální. V budoucnu toto rozhodnutí vytvoří seznam potřebného vybavení a vytvoří efektivní marketingovou strategii.

Podnik může pracovat jako:

 1. Univerzální pekárna. Vyrábí produkty určené pro široké cílové publikum. Sortiment zahrnuje pšeničný a žitný chléb, chleby, bagety, koláče, sušenky, croissanty, muffiny a jiné pekařské výrobky;
 2. Chléb butik. Ve velkých městech se určitá kategorie spotřebitelů pravděpodobně zajímá o drahé druhy chleba - obiloviny, dietní, vyrobené podle národních nebo exotických receptů;
 3. Pekárna sloužící pohostinským zařízením. Hlavními odběrateli těchto výrobků jsou hotely, restaurace, kavárny a další zařízení, která svým návštěvníkům nabízejí neobvyklé nebo rafinované pokrmy;
 4. Bäckerei. Chcete-li otevřít mini pekárnu, můžete podnikat v tomto populárním evropském formátu, což znamená sjednocení výroby a malou kavárnu. Zde prodávají nejen čerstvé pečivo, ale také kávu, čaj, nápoje a poskytují také stoly pro použití těchto výrobků pro jídlo;
 5. Specializovaná pekárna. Někteří podnikatelé soustředí své úsilí výhradně na výrobu jednoho druhu produktů - například národního chleba, plochých koláčů, pita chleba, diabetických výrobků;
 6. Tradiční pekařství. Otevřete mini pekárnu od začátku s využitím starodávné tradice pečení chleba v dřevěné troubě. Takový produkt je velmi nákladný a extrémně žádaný mezi příznivci zdravého životního stylu.

Výhody a nevýhody podnikání

 • Můžete si vybrat preferovaný formát podniku a vytvořit jedinečné recepty;
 • Nově příchozí nebude muset vytvořit svůj vlastní model, protože na internetu jsou příklady malých pekařských obchodních plánů od začátku.
 • Chléb je jedním z nejdůležitějších prvků;
 • Vzhledem k malé velikosti pekárny může podnikatel plně ovládat výrobu a marketing produktů;
 • Produkce je flexibilní a mobilní - linka může být snadno rozšiřována nebo přeměněna v souladu s měnícím se požadavkem;
 • Mini pekárna zaujímá samostatnou tržní mezeru, aniž by se soupeřila přímo s velkými pekárnami;
 • Podnikatel se může spolehnout na finanční pomoc, protože v roce 2018 dostává od státu bezplatně peníze na podnikání zcela realisticky.

Naneštěstí mnoho nově příchozích v rozhodovacím procesu k vybudování pekárny je omezeno na studium zásluh, ačkoli toto podnikání je také charakterizováno některými nedostatky, někdy poměrně významné:

 • Podnik vstupuje do plánované kapacity teprve po několika měsících, zatímco povinnosti týkající se leasingu, mzdy, úplatnosti a daňových plateb pocházejí z prvních dnů práce;
 • Pekárna by měla fungovat bez volných dnů, někdy i za noční směny;
 • Objem spotřeby chleba je vystaven sezónním výkyvům;
 • Trvanlivost produktů je omezena na několik dní;
 • Průmysl upozorňuje kontrolní subjekty, a proto musí podnikatel shromažďovat spoustu dokumentů pro otevření mini pekárny.

Sortiment

 • Klasický chléb různých odrůd - pšenice, žito, otruby;
 • Jiné pečivo - loupané bochníky, chléb s česnekem, bagety, bochníky, francouzský chléb s náplní;
 • Dietní výrobky z žitné mouky, směs obilovin, bez kvasnic;
 • Produkty s přídavkem sušeného ovoce, kmínu, sezamu a dýňových semen;
 • Máselné koláče - koláče, rohlíky, koblihy, koláče, šlehačky a croissanty;
 • Cukrářské výrobky - perník, sušenky, koláče a koláče.

Registrace pekárny

Pro podnik, který má jednoho vlastníka, se považuje optimální forma vlastnictví za IP. Individuální podnikatel může skutečně využívat různé výhody a předkládat zprávy ve zjednodušené podobě. Jako daňový systém budete muset specifikovat USN ve výši 15%, jelikož není možné uplatnit UTII nebo SPE na neveřejné podniky vyrábějící potraviny.

Organizace pečení vyžaduje získání standardních povolení a schválení, to vše pro všechny zpracovatele potravin: proces jejich přípravy lze urychlit kontaktováním specializované firmy.

Jaké dokumenty potřebujete k otevření mini pekárny:

 1. Povolení k výkonu činností od společnosti Rospotrebnadzor;
 2. Závěr SES o hygienických požadavcích na shodu výroby;
 3. Závěr Státního dozoru o shodě obchodního domu s požadavky na požární bezpečnost;
 4. Osvědčení o registraci a registraci SPD u federální daňové služby;
 5. Program kontroly sanitární výroby;
 6. Dohody o dezinfekci, ničení hlodavců a hmyzu;
 7. Hygienický pas a smlouva na zpracování chlévského van;
 8. Smlouvy a lodní deníky pro vývoz tuhého a organického odpadu;
 9. Smlouva o zpracování zářivek;
 10. Časopis registrace dezinfekčních přípravků;
 11. Smlouva o poskytování prádla na prádlo.

V souvislosti se zvýšeným rizikem vzniku požáru musí podnikatel jmenovat a školit pracovníky odpovědné za dodržování pravidel na území podniku a také připravovat příslušné pokyny.

Jaké dokumenty jsou potřebné pro mini pekárnu v souladu s požadavky Gospozhnadzor:

 • Pokyn k dodržování bezpečnostních pravidel pro obchod;
 • Pokyny k dodržování bezpečnostních pravidel pro kancelářské a pomocné prostory;
 • Evakuační plán a telefonní čísla tísňového volání;
 • Záznamy o účetních hasicích přístrojích a školení pracovníků;
 • Indikátory kategorie požárního rizika v prostorách (umístěných na dveřích).

Nakonec podnikatelský záměr pro mini pekárnu od začátku by měl stanovit prohlášení o shodě pro výrobky v souladu s požadavky TR TC 021/2011. Tento dokument, který umožňuje plně legální prodej pekařských výrobků, je vypracován na základě výsledků pokusů o pečení v soukromých nebo státních certifikačních střediscích.

Výrobní místnost

Hlavní kritéria pro hodnocení různých možností jsou:

 1. Vysoká propustnost. Je žádoucí mít nedaleké nákupní nebo obchodní centrum, velkou vzdělávací instituci, trh nebo jiný atraktivní bod pro zákazníky;
 2. Dopravní dostupnost. Pekárna se s výhodou nachází v blízkosti zastávek veřejné dopravy, stanic metra;
 3. Dobrý stav budovy. Jinak je třeba opravit nejen dílnu, ale i fasádu, stejně jako zkrášlovat sousední území;
 4. Příležitost šetřit peníze. Někdy v rámci podpory malých podniků v roce 2018 získáte obecní budovu za podmínek preferenčního nájemného.

Mluvíte o tom, jak otevřít mini pekárnu v soukromém domě? Legislativně je to zakázáno, avšak v některých případech pro podniky, které vyrábějí až 1000 kg výrobků denně, je přípustné umístit dílnu do příloh obytných budov za předpokladu, že inženýrské systémy těchto systémů jsou zcela autonomní.

Navzdory skutečnosti, že mnohé vstupní technologické linky vyžadují pouze ubytování ve výši 25-40 m², měla by být místnost vybrána s rozlohou alespoň 100 m². Na takovém prostoru je možné vybavit:

 • Výrobní provoz;
 • Sklad mouky a jiných surovin;
 • Sklad hotových výrobků;
 • Koupelna pro zaměstnance;
 • Šatna pro zaměstnance;
 • Pokoj pro jídlo;
 • Administrativní kanceláře;
 • Malá obchodní síň.

Pro rychlé a bezproblémové vydávání povolení pro mini pekárnu je nutno ve fázi uspořádání a opravy dílny pečlivě dodržovat všechny hygienické požadavky a předpisy. Takže:

 1. Produkce nesmí být umístěna v suterénu ani v suterénu;
 2. Místnost musí být připojena k nástrojům;
 3. Pokud není k dispozici přívod teplé vody, je třeba zajistit ohřev vody;
 4. Elektrická síť musí poskytovat potřebný výkon pro provoz zařízení s rozpětím 20-25%;
 5. Stěny a stropy obchodu jsou pokryty keramickými dlaždicemi nebo lepidlovými barvami, které umožňují pravidelné mokré čištění.
 6. Podlaha by měla být pokryta hladkým a rovnoměrně nepropustným materiálem;
 7. Všechny dokončovací materiály musí mít hygienické certifikáty;
 8. Před každou dvířkou vedoucí k dílně je nutné umístit speciální koberec impregnovaný dezinfekčním prostředkem;
 9. Ve skladech je nutno zajistit vytápění a větrání (přípustná minimální teplota - 8 ° C, maximální vlhkost - 75%);
 10. Stěny a podlahy skladů by měly být hladké, bez trhlin;
 11. V jednolůžkovém pokoji se surovinami nebo hotovými výrobky by neměly být skladovány domácí a dezinfekční prostředky a jiné silně vonící látky;
 12. Výrobní toky surovin a hotových výrobků by se neměly překrývat.

Negativní postoj orgánů k otázce, zda je možné otevřít malou pekárnu doma, do jisté míry vzhledem k tomu, že z hlediska požární ochrany, společnost se odkazuje na objekty, které jsou vystaveni riziku požáru nebo dokonce výbuchu.