Podnikatelský plán pro sportovní obchod: kde začít a jak vypočítat náklady

Zdravý životní styl bude vždy oblíben u všech segmentů obyvatelstva. Další věc je, že někdy se jeho autorita zvyšuje, a někdy naopak - klesá. Nyní, po období recese, sport opět získává popularitu. A podnikavý člověk může získat dobrý zisk tím, že otevře obchod s sportovním zbožím. No, jak otevřít sportovní obchod, zjistíte, že si přečtete tento článek až do konce.

Plánování

Podle statistik se nejméně 10% obyvatel každého města aktivně podílí na sportu, což znamená, že všichni jsou potenciálními zákazníky vašeho obchodu. Jako příklad zvažte určité město s počtem 600 tisíc obyvatel.

Podle hrubých odhadů může v tomto městě bezpečně fungovat 10 velkých sportovních obchodů, každý z nich získá každý rok zisk ve výši 30 milionů rublů. Pokud se divíte, odkud pocházejí tyto údaje, pak je vše velmi jednoduché. Každá osoba, která se aktivně zabývá sporty, během roku tráví nejméně 9 tisíc rublů na oblečení pro výcvik, sportovní výživu a fitness zařízení.

Vědomí toho je snadné vypočítat, kolik peněz každý rok utratí velmi 10% sportovců a kolik z této částky může jít do každého obchodu. Jak vidíte, sportovní podnikání má velký potenciál téměř ve všech městech.

Výběr formátu obchodu

Abyste si mohli vybrat správný sortiment vašeho obchodu, musíte nejprve pochopit, jaké druhy sportů se občané zabývají. Pokud existuje velké množství fitness klubů a tělocvičen, bude se stavět podnikání ve sportovní výživě. To je velmi dobrá volba, protože budete schopni dosáhnout stabilního příjmu dostatečně rychle a bude snadnější připojit se k klientům.

Univerzální produkt pro jakékoliv město bude vždy sportovní oblečení, protože kromě sportovců budou vaši klienti studenty všech okolních škol. Ale neopomeňte, protože je prostě nemožné otevřít obchod s sportovním oblečením bez malé války se sanitární a epidemiologickou kontrolou. Kromě toho je konkurence trhových obchodníků s nízkokvalitními, ale mnohem levnějšími čínskými sportovními obleky velmi vysoká.

Rychlý start

Ve sportovních obchodech téměř vždy najdete výrobky pro turistiku. Stany, speciální batohy, nafukovací čluny a další užitečné věci jsou velkým požadavkem mezi lovci a rybáři. A právě v případě cestovního zboží můžete vyřešit mnoho problémů zakoupením licence.

To znamená, že zakoupíte právo užívat zboží nějaké značky. Takže si okamžitě získáte propagovanou značku, počáteční sadu produktů a pomůžete při organizaci práce samotného obchodu. Jedna ze společností, které prodávají franšízu, se nazývá "Expedice".

Velkoobchod

Dalším způsobem rozvoje je velkoobchodní prodej. Koupit zboží od výrobce a prodávat je s malou rezervou pro malé obchody, můžete velmi dobře vydělat. Navíc se velkoobchodní prodej uskutečňuje ihned do poměrně velkého množství. Tato možnost je však relevantní pouze pro dostatečně velká města.

Obchod se sportovním zbožím je podnik, ve kterém existuje mnoho možností pro rozvoj. Můžete začít svůj sportovní obchod s malým obchodem prodávajícím malou skupinu zboží nebo otevřít velký sportovní obchod se širokou škálou. Zde vše závisí na tom, kolik peněz a co je důležitější, úsilí, které jste ochotni investovat do vytváření obchodu.

Dokumentace a design

První věc, kterou by měl začátečník podnikat, je formalizovat IP. Pod tímto zkratkou skrývá název svého nového „individuální podnikatel“ stavu, a vydala příslušné dokumenty, které jsou z obyčejného člověka proměnit v právnické osobě, které mohou uzavírat smlouvy a je povinen platit daně státu svých zisků. Samotné zpracování dokumentů pro získání nového statutu trvá v průměru asi týden.

Ale pouze pokud jsou všechny dokumenty správně vyplněny. Mimochodem, při registraci budete muset označit vedoucí aktivity ve formě zvláštních OKVED kódů. To je nezbytné k výpočtu výše daní a výpočtu dávek. Ve vašem případě musíte hledat OKVED - maloobchod se sportovním zbožím. Nicméně, pokud se můžete vždy obrátit na jednu z mnoha advokátních kanceláří, které za malý poplatek vyplní všechny potřebné dokumenty.

Ale pokud se rozhodnete jednat sama, připravte se na nejhorší. Vzhledem k tomu, že maloobchod se sportovním zbožím je možný až po získání příslušných povolení od různých služeb, jejichž hlavním předmětem je hygienická kontrola. Pokud je to v pořádku, pak potřebujete:

 1. Uzavřete smlouvu o dezinfekci přepravy a samotných prostorách skladu.
 2. Uzavírat smlouvy o vývozu a likvidaci odpadu, včetně svítilen obsahujících rtuť.
 3. Uzavřete dohodu se službami zabývajícími se dezinsekcí a deratizací.

Takže pokud chcete bez problémů otevřít obchod s sportovním oblečením, musí podnikatelský plán nutně obsahovat seznam nutných kroků, které přinesou prostory obchodu do správného stavu.

Optimální velikost

Nejvýhodnější velikost pro velký sportovní obchod - 200 metrů čtverečních. m, a to je pouze přímo v areálu obchodní síně, všechny ostatní prostory budou zaujímat asi 50 metrů čtverečních. m. Taková velká plocha je nutná, aby návštěvníci mohli snadno přistupovat k některému ze svých výrobků. Nejlepším schématem práce v tomto případě je samoobsluha, protože zároveň tržby vzrostou v průměru o 20-35% ve srovnání s běžnými obchody.

Pro malý obchod je dostačující a 40 metrů čtverečních. m. Ale soustředit se na jeden výrobek, nemůžete vydělat zvláštní peníze. A problém konkurence s velkými obchody se zvětšuje v plném růstu. Takže pečlivě zvažte, zda byste měli riskovat své peníze tím, že zahájíte sportovní obchod z malého obchodu.

Potřebné vybavení

Velký sklad musí mít velmi širokou škálu různých výrobků, z nichž každý musí být prokázán kupujícímu v celé jeho slávě. To vám pomůže v řadě regálů, vitríny, figuríny a zrcadla. Samozřejmě, nezapomeňte na pokladnu, čtečku čárových kódů a další užitečné trivia.

Obecně platí, že obchod se sportovním zbožím se značně liší od obchodu s výrobky nebo nástroji z hlediska použitého zařízení. A to dává příležitost šetřit hodně nákupem podporovaných regálů a prodejní plochy namísto nových. Bez velkých obtíží si můžete koupit téměř nové vybavení za mnohem nižší cenu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována ochraně a kamerovým systémům. Velký obchod se samoobslužným systémem jako magnet přitahuje celou řadu ne zcela poctivých lidí. A neustálé ovládání obchodní plochy s pomocí mnoha videokamer je jediným způsobem, jak snížit riziko náhlého zmizení zboží.

Malý obchod vyžaduje podstatně méně vybavení. Ve skutečnosti to můžete udělat s několika prodejnami a pokladně, například za účelem prodeje sportovní výživy. Zvláště pokud máte větší zájem o velkoobchodní prodej sportovního zboží. Ale nezapomeňte, že bez ohledu na velikost skladu musí být vybaven systémem čištění vzduchu.

Zaměstnanci

Dobré záběry jsou již polovinou úspěchu. Proto by měl být výběr pracovníků co nejodpovědnější. Pro normální fungování velkého sportovního obchodu potřebujete nejméně 17 osob. Z toho čtyři prodejní konzultanti, kteří nebudou jen mluvit o vlastnostech různých simulátorů, ale také je budou demonstrovat v akci. Také tam budou tři pokladníci pracující na směnách.

Aby bylo zajištěno zabezpečení, postačí pět hlídačů, kteří opět pracují v posunech. Nezapomeňte na čistotu, která bude poskytovat tři čističe. Spravovat své finance a řešit všechny problémy s daněmi bude účetním. No, ale aby bylo zajištěno, že všichni jsou zaneprázdněni jejich obchodem a nevyhýbali se z práce, bude to váš manažer. Mimochodem, je lepší nejprve najmout manažera, aby se s ním mohl zbavit všech ostatních zaměstnanců.

Dodavatelé

Nejlepší je samozřejmě prodat výrobky známých výrobců. Nechte za to trochu víc, ale jeho vysoká kvalita vám umožní získat mnoho pravidelných zákazníků. Takže je lepší přeplatit trochu, než ztrácet zákazníky z důvodu vadného zboží. Navíc, pokud se rozhodnete vybudovat svou firmu na sportovní výživě, může se vadný výrobek pro kupujícího stát zdravotním problémem a pro vás i soud a velkou pokutu.

Reklama

Hlavním úkolem pro podnikatele po otevření obchodu je přilákat co nejvíce cílových kupců. Pod cílem se rozumí lidé, kteří pravidelně nakupují sportovní zboží nebo cestovní zboží. Mohou se stát stálými zákazníky, ale první věcí, kterou je udělat, je přimět je, aby přišli do obchodu a nejlépe koupili.

Hlavní věcí je nalákat

První fáze reklamní kampaně začíná otevřením obchodu. A přesněji - z akcií na počest otevření obchodu. K této události, aby se dozvědět více o počtu lidí, které je třeba předplatit inzerovat na místní rozhlas a televizi, organizovat distribuci letáků a slevových kupónů, inzerovat na billboardech na veřejných místech. Samozřejmě, poštovní bannery u vchodu do obchodu se zprávou o zahajovací den a stručné informace o očekávaných akcích a slevách.

Stabilní příliv

Druhá fáze je zaměřena na to, aby se co nejvíce lidí dozvědělo o vašem obchodě ao zboží, které tam můžete koupit. To se děje stejným způsobem jako v první fázi, s tím jediným rozdílem, že pak byla vyhlášena určitá událost a teď je to samotný obchod.

Konstantní zmínka o skladě v rozhlase a televizi poskytne příliv nových zákazníků. Hlavní věc v této fázi není přehánět. Novinka rychle zmizí a většina těch, kteří žijí blízko obchodu, se o tom dozví několik měsíců. Poté se příliv nových zákazníků začne postupně snižovat, což znamená, že náklady na reklamu mohou být poněkud sníženy.

Oznámení

Třetí etapou je neustálé uskutečňování různých akcí zaměřených na to, aby člověk stálým kupujícím. Nyní existují diskontní systémy, akumulační karty a slevové kupony pro druhý nákup. Je obzvláště důležité spojit akcie s víkendy a svátky, kdy mají lidé touhu a možnost nakupovat.

Můžete se také podílet na organizaci sportovních akcí poskytováním vybavení a vybavení. To je skvělý způsob, jak přilákat profesionální a začínající sportovce do obchodu. Můžete také prodat simulátory a vybavení školám se slevou nebo dokonce na úvěr. Takže vy oba vyděláváte peníze a své školáky ukáž své zboží.

Po slovu

Nyní víte, jak ve vašem městě otevřít sportovní obchod. Se správným přístupem k podnikání se obchod plně platí za dva roky po otevření. Podnikání založené na prodeji sportovního zboží může být velmi výhodné, pokud jste ochotni investovat do něj dostatek peněz a energie. A velikost návratnosti všech to závisí jen na vás.

Podnikatelský plán pro sportovní obchod

Vzorový obchodní plán pro otevření sportovního obchodu prodávajícího zboží pro trénink a lyžování.

Podrobný plán otevření sportovního obchodu

Móda pro zdravý životní styl v naší zemi získává dynamiku. Nedávné sportovní události související s olympijskými hrami v Soči, mistrovství světa, které se stále častěji konají v Rusku, samozřejmě pohánějí zájem mladých lidí o sport. Proto existuje rostoucí poptávka po všech druzích sportovních potřeb, oblečení a doplňků. Neexistuje nic, že ​​velké hypermarkety pro prodej sportovních potřeb otevřené i tam, kde 10 let otevřené nemělo smysl (berte například "Sportmaster").

Je třeba si uvědomit, že sportovní trh je nákladný projekt. Chcete-li úspěšně soutěžit se síťovými přehrávači, budete potřebovat:

 1. Prodejní plocha není menší než 150 metrů čtverečních. m.
 2. Bohatý sortiment zboží nebo specifická specializace na určitý produkt (například "vše pro fitness" nebo "cyklus"),
 3. Úspěšná lokalita obchodu, ve velkých nákupních centrech (nebo v blízkosti), v místech, kde se zvýšila průchodnost placeného publika
 4. Aktivní reklama a propagace (marketing a PR)
 5. Výběr kvalifikovaného personálu

Otevření specializovaného obchodu samozřejmě bude vyžadovat mnohem menší investice než obchod "vše v řadě". Ano, a plocha pro obchod může být dostatečná v rozmezí 50 - 100 metrů čtverečních. m. Je však třeba říci, že tento formát bude fungovat pouze ve velkých městech, kde je dostatečný počet potenciálních zákazníků kupujících. Mluvíme o městech s počtem obyvatel nejméně 500 tisíc obyvatel.

V tomto článku stručně přezkoumáme obchodní plán pro otevření specializovaného obchodu pro prodej zboží pro cyklistiku. Aby se zabránilo sezónní faktory (v zimě tento sport není relevantní), v zimní sezóně obchod se budou specializovat na prodej zboží pro zimní sporty. Lyže, snowboardy, brusle, oblečení, atd Tak získáme velmi konkurenční obchod, zatímco výdaje mnohem méně investice.

Kolik peněz potřebujete k otevření sportovního obchodu

Nejprve zjistíme přibližnou výši investic do podnikání. V praxi se ze zřejmých důvodů mohou investice drasticky lišit od "varianty papíru". Ale obecně nám to umožní pochopit, na co budou vynaloženy hlavní prostředky:

 • Záloha na pronájem pozemků po dobu 2 měsíců. - 119 000 r. pro 85 metrů čtverečních. m (700 r./m2)
 • Obchodní zařízení (stojany, přehlídka, video pozorování, pokladna apod.) - 150 000 r.
 • Sortiment zboží - 1 400 000 р.
 • Rozpočet na reklamu (vývěsní tabule, bannery, tvorba webových stránek) - 120 000 р.
 • Registrace a další výdaje - 50 000 р.
 • Rezervní fond - 300 000 r.

Celkem - 2 139 000 rublů.

Popis zboží a služeb

Charakteristická výhoda sportovních trhů, před ostatními projekty v oblasti obchodu, je vysoká průměrná kontrola. Podle některých zpráv průměrná kontrola zde není nižší než 10 000 rublů. (podle výzkumu PayU). Tuto skutečnost potvrzuje sortiment našeho obchodu, kde převážná část zboží překračuje bar v 10 000 rublech (jízdní kola a náhradní díly nejsou levným zbožím).

Průměrná obchodní známka je však pouze 35%. Potenciální příjmy z jednoho prodeje se tedy budou rovnat průměru 2600 rublů.

 • Bicykle pro dospělé (horské, silniční, dámské, skládací, univerzální)
 • Dětské jízdní kola
 • Zařízení (brýle, batohy, rukavice, čepice, trička, velomayki, bundy, mikiny, trička, velostrusy, kombinizony, velobele, boty, ponožky)
 • Díly (pro děti kola, stěhování, úchytky, kazetové kamery vozík, pedály, spínače, pneumatiky, kola, sedla, brzdy, řetězy, kliky, posunovače, atd.)
 • Příslušenství (kufry, kola, ochrana pera, volání, křídla, čerpadla, zrcadla, nářadí, světla, kryty apod.)
 • Lyže (včetně lyžařských bot, hole, vázání apod.)
 • Snowboardy
 • Brusle
 • Oděvy a obuv pro zimní sporty.

Kolik můžete získat tím, že otevřete sportovní obchod

Vypočítejte potenciální příjmy.

Podle předběžných výpočtů bude potenciální příjem (bez zboží) za první rok provozu činit 4 316 000 rublů.

Výrobní plán

Náš obchod bude umístěn v pronajatém prostoru o rozloze 85 metrů čtverečních. Nájemné bude 700 rublů. / m2. Tento pokoj má velmi dobrou polohu. Za prvé se jedná o nový mikrodistrict s množstvím nových budov a rozpustnou mladou populací. Za druhé, tam je zaneprázdněná dálnice a velký federální hypermarket s názvem Lenta. Umístění pouze jednoho banneru v blízkosti trasy nám umožní přilákat velké množství zákazníků.

Místnost nepotřebuje větší opravy. Je již v souladu s bezpečnostními standardy, včetně požadavků Rospotrebnadzor a Pozhnadzor. Budeme provádět pouze kosmetické opravy a zakoupíte potřebné obchodní vybavení: stojany, prodejní stojan, stojan na kola. Nainstalujte dobrý systém osvětlení a kamerového dohledu. Celkové náklady v této fázi nebudou vyšší než 150 000 rublů.

Zboží je plánováno nakoupeno od významných obchodních zástupců, kteří představují přední značky takových výrobců jako Scott, Trek, Specialized, Merida. Dnes již neexistují žádné problémy s výběrem dodavatelů. Většina z nich vyjde sama.

Nyní s ohledem na zaměstnance. Požadavky na prodejce tohoto obchodu jsou velmi vysoké. Osoba by neměla mít pouze zkušenosti v oblasti obchodu, ale měla by být i sportovní "důvtipná". V ideálním případě by měl být dobře obeznámený s jízdou na kole a na kole. Dnes je však jen velmi málo lidí (kteří vědí, jak prodávat a chápat jízdní kola). Z tohoto důvodu bude nějaký čas trávit hledáním mladých lidí, kteří mají zkušenosti z obchodu a učení základy prodeje kola, příslušenství a potřeb pro zimní sporty (lyže, snowboardy, brusle). Celkově plánujeme zaměstnat 2 prodejce, jednoho správce obchodu a pracovníka skladu (a dodavatele na jednu osobu). Jeho povinnosti budou zahrnovat nejen kontrolu nad zůstatky, ale i práci s dodavateli.

Jako organizační formu se plánuje registrace společnosti s ručením omezeným (LLC). Optimální daňový systém pro obchod s sportovním zbožím o rozloze menší než 150 metrů čtverečních. m. je UTII - jediná daň z imputovaných příjmů. Daňové platby budou pevně stanoveny a nebudou závislé na příjmech. Měsíční platba je 7500 rublů.

Které OKVED specifikujete při registraci firmy?

Maloobchodní prodej oblečení? OKVED 52.42. A také 52.48.39? Specializovaný maloobchod s ostatními nepotravinářskými výrobky, nebo 52.48.3? Specializovaný maloobchod s nepotravinářskými výrobky. V závislosti na sortimentu výrobků.

Jaké dokumenty potřebujete k otevření obchodu

Budete muset zaregistrovat IP nebo LLC. K tomu je třeba: cestovní pas, žádost o státní registraci, doklad o zaplacení státního poplatku a kopii certifikátu TIN.

Jaký daňový systém si vyberete pro registraci podniků

Jedna imputovaná daň z příjmů nebo zjednodušený daňový systém jsou vhodné pro takový obchod.

Potřebuji povolení k otevření

Chcete-li otevřít obchod s sportovním zbožím, potřebujete následující oprávnění a smlouvy:

 • srozumitelné závěry o souladu skladovacích prostor s platnými pravidly a normami SES;
 • povolení k umístění od společnosti Rospotrebnadzor - dává právo zahájit činnost podniku;
 • Přítomnost PPK (program hygienicko-průmyslového řízení) zajišťuje dodržování San. normy a pravidla;
 • smlouvy a dezinfekce vozidel;
 • dohody o poskytování deratizace, dezinfekce, dezinsekce, služby praní a čištění oděvů;
 • smlouvy o čištění větrání a klimatizačních zařízení;
 • smlouva o vývozu pevného odpadu a jiných odpadků.
 • uzavření kontroly požáru;
 • registraci pokladny.

Prodejní technologie

Technologie prodeje závisí na sortimentu zboží, specializaci obchodu, jeho umístění a klientele. Obchod může být orientován na zimní nebo vodní rekreační areály, extrémní sporty. Možná sortiment zboží, který odpovídá zákazníkům fitness center nebo milovníkům sportovního joggingu, jízdy na kole či bruslení.

Marketing a propagace

Počet fanoušků cyklistiky v našem městě roste. Rekonstrukce parků, výstavba chodníků a zón pro půjčovnu jízdních kol přispívá k rozvoji tohoto sportu.

Celkově inzerujeme náš obchod, pokusíme se dosáhnout cíle. To znamená, že tam, kde existuje potenciální publikum. Za prvé, tato spolupráce s organizacemi pro půjčovnu jízdních kol. Za druhé, toto umístění reklamy v parcích, v blízkosti sportovních zařízení. Zatřetí je to reklama na internetu, prostřednictvím vlastního webu, kontextové reklamy a skupin v sociálních sítích.

Je plánováno pravidelné rozdávání letáků a brožur v místech hromadného sběru mladých lidí. Nebudeme ztratit zrak dospělé publikum kupujících, kteří si mohou koupit jízdní kola, lyže a další sportovní vybavení nejen pro sebe, ale i pro své děti. Chcete-li to provést, můžete provádět nejrůznější akce, inzerovat v blízkosti velkých nákupních center. V zimě, kdy přichází sezóna oblohy, bude náš obchod inzerován na lyžařských základnách.

Zvláštní pozornost bude věnována vytvořením jasné reklamní tabule. Kompetentní uspořádání vývěsní tabule je 50% úspěšné při získávání nových návštěvníků. Měla by být nejen jasná, ale i dobře viditelná.

Výpočet podnikové účinnosti

Konečným bodem podnikatelského plánu je výpočet efektivnosti obchodu s sportovním zbožím.

 • Pronájem - 59 500 rublů.
 • Plat od 2 prodejců (plat + procento z prodeje) - 60 000 rublů.
 • Mzda správce a zaměstnance skladu - 50 000 p.
 • Stratifikační odpočty pro zaměstnance - 33 000 r.
 • Účetnictví a úklid (outsourcing) - 11 000 р.
 • Daně (UTII) - 7500 rublů.
 • Užitkové platby - 10 000 r.
 • Náklady na ochranu zařízení - 18 000 rublů.
 • Reklama - 15 000 р.
 • Ostatní nepředvídané okolnosti - 25 000 stran.

Celkem - 289 000 rublů.

Výnosy a výdaje jsou známy. Nyní můžete vypočítat čistý zisk podniku: 4 316 000 - 3 468 000 = 848 000 rublů. za rok. Ziskovost je 24%. Stojí za zmínku, že tyto výpočty jsou typické pro první rok práce, kdy obchod stále ještě nezískal popularitu. V následujících letech budou příjmy, stejně jako zisk, jistě rostou. S takovými ukazateli očekáváme návratnost investic ve 30 až 35 měsících.

Podnikatelský plán pro otevření sportovního obchodu

Zdravý životní styl, tak rozšířený v zahraničí, úspěšně rozvíjí území naší vlasti. Podle průzkumů populace je více než 10% populace země aktivní ve sportu a vítá aktivní životní styl a toto číslo se zvyšuje. Pokrok se vyvíjí nejen v oblasti technologií, vědeckých úspěchů, ale také v rozvoji sportu. Rozmanitost sportu se rozrůstá, pro sport je zapotřebí modernější vybavení, poptávka po sportovním vybavení a oblečení se zvyšuje. To vše vytváří neomezené možnosti pro organizaci vašeho podnikání při prodeji sportovního zboží.

Zdravý životní styl je stále populárnější

Sportovci a lidé, kteří rádi hrají sport, žijí kolem nás. Žijí také v jiných oblastech. Navrhovaný obchodní plán je tedy pro každou zemi naprosto vhodný. Navrhovaný obchodní plán obsahuje seznam potřebných položek výdajů na obchod se sportovními potřebami, a seznam průzkumů, které musí být provedeny najít ten správný sortiment výrobků pro úložiště, a aby určitý koncept obchod v budoucnu.

Otevření obchodu. Co se specializujeme?

Existují tři hlavní možnosti, jak otevřít své podnikání v oblasti prodeje sportovního zboží. Výběr vaší volby závisí na vašich finančních investicích. První možností je otevření specializovaného obchodu. Pro začínajícího podnikatele, který má malý počáteční kapitál, je tato možnost optimální.

S minimální investicí bude zisk přijat dostatečně rychle a investiční náklady budou splaceny. V malém obchodě můžete prodávat sportovní vybavení a sportovní oblečení pro jeden nebo dva sporty a navíc se zaměřit na období roku. Produkt by měl být jednoduchý, levný, v poptávce. Například v zimních bruslích a klubech av letních válečcích, fotbalových a volejbalových mílích, tenisových raketách. Totéž platí pro sportovní oblečení.

V druhé variantě bude možné se stát prodejcem určité luxusní značky. V takovém případě budete muset prozkoumat trh v případě, že již existuje takový obchod v tomto obchodním výklenku. Pak bude obtížné překonat konkurenci s již provozovanými prodejnami, které prodávají zboží stejné značky.

A nakonec otevření univerzálního obchodu pro prodej sportovního zboží. Tento typ podnikání v oblasti prodeje vyžaduje největší finanční investice. Chcete-li ji otevřít, musíte být obeznámeni s znalecký posudek na trh, provést analýzu na základě výzkumu v oblasti marketingu, ať už finančně rentabilní otevřít obchodní dům v tomto regionu, bude dostatečná poptávka nabízená skladování produktů, stejně jako jaký druh soutěže v této oblasti na trhu regionu. Chyby v obchodním plánu v této situaci povedou k velkým finančním ztrátám v budoucnu.

Výběr sportovní obuvi

Místo pro otevření obchodu

Vzhledem k specializaci zboží ve vašem obchodě bude nejlepším místem pro jeho otevření blízkost všech sportovních center, například tělocvična, bazén, sportovní areál. Kupující budou mnohem víc, protože návštěvníci těchto sportovních zařízení jsou vaši potenciální zákazníci. Pokud však taková možnost neexistuje, je třeba, aby byl obchod otevřen ve velké ložnici, kde žijící obyvatelstvo nemá rozhodně nízkou úroveň prosperity.

Pronájem v této oblasti bude levnější než v prvním případě. V extrémních případech bude další volbou pro výběr místa pro obchod velký obchodní centrum. Ale nájem zde bude několikrát vyšší. Pronajaté prostory by měly být nejméně 50 m². Pro prodej velkého sportovního vybavení (jízdních kol, stacionárních trenažérů) potřebuje prostor budovy 100-150 m2.

Tvorba sortimentu sportovního zboží

Sortiment přímo závisí na orientaci obchodu. V univerzálním specializovaném obchodě musíte nabídnout produkty takových prestižních sportovních značek. V malém obchodě se prodávají sportovní oblečení (sportovní oblečení, trička, trička). Také dobré půjdou různé sportovní doplňky. Naposledy existují rozšířené třídy ve fitness centrech, a proto je stále větší potřeba zboží pro fitness, sportovní výživu, vybavení pro výcvik v různých typech bojových umění.

Počáteční finanční investice

Pokud nemáte dostatek peněz na zahájení podnikání, získáte půjčku od banky nebo otevřete obchod s účastí partnera (sponzora), který má také sport a aktivní životní styl. Obchod se zaplatí za rok nebo dva, pokud je rozpětí pro prodané zboží v rozmezí 50 procent.
Úspěch podnikání závisí na vašem povědomí - musíte se neustále učit různým sportovním zprávám. Musíte se zajímat o sport, vést zdravý životní styl, porozumět specifickým sportovním potřebám a oblečení. A pak investovat do otevření sportovního obchodu vám přinese nejen zisk, ale i vynikající fyzický tvar a touhu dosáhnout dalších vrcholů.

Podnikatelský plán pro otevření obchodu s sportovním zbožím

Teorie podnikového plánování: cíle, studie proveditelnosti, podrobná struktura. Obchodní plán sportovního obchodu Ltd. "SportOz". Shrnutí, analýza stavu věcí v průmyslu. Výrobní a organizační plán. Riziko nedostatku poptávky.

Posílání dobré práce do znalostní základny je snadné. Použijte níže uvedený formulář

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří používají znalostní bázi při studiu a práci, vám budou velmi vděční.

Publikováno na http://www.allbest.ru/

Podnikové plánování (obchodní plánování) je nezávislý typ plánované činnosti, která je přímo spojena s podnikáním.

Za tržních podmínek, nelze dosáhnout udržitelného obchodního úspěchu, pokud nechcete efektivně plánovat pro jeho rozvoj, a to neustále hromadí na jejich vlastního stavu a perspektivách, stav cílových trhů, situaci na svých konkurentů, a tak dále. D.

Je nezbytné nejen přesně představit své potřeby do budoucna v materiálních, pracovních, intelektuálních, finančních zdrojích, ale také zajistit zdroje jejich přijetí, schopnost identifikovat efektivitu využití zdrojů v práci podniku.

Předtím, s vládou, plánování bylo čistě centralizované, podíl podniků zůstal pouze plnění úkolů a plánů pocházejících shora.

Dnes většina komerčních firem nemá oficiálně schválené plány a neexistuje žádný plánovací mechanismus: různé druhy norem, nařízení atd.

Plánování je nahrazeno různými druhy rozhodnutí vlastníka o určitých oblastech ekonomické činnosti, které jsou zpravidla počítány pro příští období a neposkytují orientaci do budoucnosti.

To je vzhledem k rychlým změnám situace na trhu a ekonomických podmínek, malý počet vedoucích pracovníků v malých podniků, velké podniky kontrolní orgán, s pevným zkušenosti hospodaření, i když praxi a často staví tyto lídry v mrtvém bodě.

Přijetí různých druhů současných rozhodnutí, a to i včas, nenahrazuje plánování, které je ve srovnání s rozhodováním řídící činností mnohem vyššího řádu.

Podnikové plánování je tedy objektivní hodnocení vlastních podnikatelských aktivit podniku, je zároveň pevným a zároveň nezbytným nástrojem pro projektová a investiční řešení v souladu s potřebami trhu a současnou ekonomickou situací.

Obecně platí, že plánování podnikání zahrnuje řešení strategických a taktických výzev, jimž podnik čelí.

Formální plánování určitě vyžaduje úsilí, ale přináší také značné výhody:

dělá lídry před námi;

poskytuje základ pro provádění účinných řídících rozhodnutí;

zvyšuje možnosti poskytnutí potřebné informace podniku;

pomáhá snižovat rizika podnikatelské činnosti;

vede k jasné koordinaci činností všech účastníků podnikání;

umožňuje předvídat očekávané změny, připravit se na náhlou změnu tržního prostředí.

Předmětem výzkumu jsou vztahy mezi komoditami a penězi na trhu sportovního zboží Ruské federace. Předmětem studie je možnost otevření prodejny sportovních potřeb v Ozersku.

Předmět tohoto kurzu je v současné době relevantní z několika důvodů:

Dobrý obchodní plán je nedílnou součástí každého prosperujícího podnikání;

vypracování podnikatelského plánu vám pomůže získat potřebné zkušenosti v této oblasti činnosti a prohloubit znalosti o předmětu.

Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

K dosažení tohoto cíle je třeba řešit následující úkoly:

studovat teoretické aspekty obchodního plánování, odhalit jeho podstatu a rysy;

analyzovat odvětví, ve kterém bude vypracován obchodní projekt;

Popište podstatu navrhovaného projektu.

vypočítá prodejní plán;

vypracovat marketingový plán;

vypracovat organizační plán;

vyhodnotit rizika a vytvořit finanční plán.

Teoretickou a informační základnou pro psaní písemných prací byly díla tuzemských i zahraničních autorů věnovaných problematice obchodního plánování, periodické tisky, materiály Státního výboru pro statistiku Ruské federace, internet.

1.1 Koncepce podnikového plánování a podnikatelského plánu

Podnikové plánování je postup pro psaní a rozvoj podnikatelského plánu, jehož cílem je studovat efektivitu investice do projektu.

Podnikatelské plánování se provádí společně s investorem, protože osud podniku a jeho vývoj závisí především na jeho cílech. Hlavní výhody tohoto postupu:

Možnost zhodnotit možnost realizace nápadů a uspořádat je na papíře s výpočty;

Výsledkem podnikového plánování bude eliminace mnoha chyb a zbytečných výdajů, pomůže ušetřit peníze, čas a úsilí na myšlenkách na faktory, které vytvářejí "překážky" pro dosažení cíle;

Podnikové plánování jako hlavní součást vytváření podnikatelského plánu umožňuje plně pochopit mechanismus fungování společnosti, analyzovat současnou situaci na trhu a jednat v souladu s okolnostmi mnohem efektivněji;

Podnikatelský plán bude nakonec vždy po ruce a bude se ukázat jako schéma, karta, jehož snaha o dosažení cíle nejjednodušším způsobem.

V průběhu práce na vytváření podnikatelského plánu se také provádí studie proveditelnosti. Výsledky této práce jsou poptávané investory, protože odrážejí řadu prací na výzkumu a analýze prvků investičního projektu a jasně ukazují návrh podmínek návratnosti investovaných prostředků.

Ve světové obchodní praxi jsou téměř všechny investiční projekty popsány pomocí obchodních plánů.

Podnikatelský plán je finanční dokument, který v určitém období plánuje podnikatelskou činnost a stanovuje ukazatele, které je třeba v tomto období dosáhnout.

1.2 Cíle podnikového plánování

Podnikové plánování je jedním z nejdůležitějších mechanismů a nástrojů podnikového řízení, které předurčuje a předpovídá jeho efektivitu v budoucnu. Vytvoření podnikatelského plánu umožní manažerskému týmu účinněji využívat aktiva a aktiva podniku a využívat plánování pro kompetentní vedení.

Nejrychlejší a nejvhodnější reakce na změny na trhu, vnitřní infrastruktury zvýší konkurenceschopnost podniku a povede jej k vůdcům v akutním boji pro spotřebitele. To je možné pouze v případě, že jsou splněny některé podmínky:

Investor a manažerský tým skutečně přistupují k odhadu finanční pozice podniku, jeho skutečné pozice na trhu a jsou také schopni vysledovat tendence ke změně situací a odhalit důvody jejich výskytu;

Řídicí tým vidí cíle, na které by se měly snažit, jasně pochopí kroky nezbytné k dosažení těchto cílů;

Management aktivně využívá plánování podnikání při vývoji strategie rozvoje podniku, při stanovování strategických a současných cílů, dovedně provádí kontrolu nad realizací každého kroku plánovaného plánu;

Investor a manažerský tým chápou důvody a podstatu procesů, které se vyskytují ve vnějším prostředí, uvnitř společnosti, na trhu - a jsou připraveni jim nabídnout odpověď.

Základem všech těchto podmínek je podnikatelské plánování a v důsledku tohoto procesu podnikatelský plán.

Hlavním účelem, pro který je součástí obchodní plán - zdůvodnění dalších investic nebo půjčené prostředky, demonstrace možností dostupných pro firmy a přilákat pozornost investorů a bank, jejich víru v dostatečné úrovni efektivity investičního záměru a vysoké úrovně řízení podniku.

Každý investor chce vyhodnotit výhodnost investice do navrhovaného investičního projektu a odhad poměru možného dopadu projektu a rizikovost investic, a nejlepší způsob, jak to udělat - studovat a analyzovat obchodní plán investičního projektu.

Obchodní plán dává investorovi odpověď na otázku, zda se vyplatí investovat do těchto investic a podmínky, za kterých bude nejúčinnější, pokud se nechá rizika ze strany investora a věrnostních odhadů developera investičního projektu.

Povinnou podmínkou pro získání bankovního úvěru je kompetentně vypracovaný obchodní plán investičního projektu poskytnutého bankám. Pokud to dlužník nemá, znamená to nízkou profesionální úroveň správy podniku a znemožňuje bankovní půjčku. Kromě toho v budoucnu posoudí banka vydávání půjčky takovým podnikům jako rizikovější operaci, která nutně ovlivní výši úroků z úvěru směrem nahoru.

Vytvořením podnikatelského záměru je tedy možné zefektivnit a zvládnout podnik, aby bylo možné předvídat situaci v budoucnu s větší přesností.

Vytvoření podnikatelského plánu se provádí pro externí i interní účely. Ve většině případů se podnikatelské plánování a vývoj podnikatelského záměru provádí pouze při potřebě získat úvěr, přilákat investice. Taková je ruská praxe - a tak většina podnikatelů je zvyklá dělat. Kromě těchto vnějších cílů existují i ​​další - včetně těch, které nezahrnují těžbu "nových" prostředků.

Externí cílem vytvořit podnikatelský plán - zdůvodnění pro společnost přilákat vypůjčené finanční prostředky, nebo jiné investice, prezentaci dostupných zdrojů a příležitostech, koncentraci pozornosti ze strany investorů a bank, jakož i přesvědčení, že zvolená politika je vysoce kvalifikovaný a strategické cíle ziskovosti a efektivity.

Investor se dále chce ujistit, že investiční projekt, který mu byl předložen, je prospěšný, a proto chce zhodnotit plnou rentabilitu kapitálových investic. K tomu je třeba zkoumat poměr výnosů a rizik projektu - nejlepší způsob, jak tento úkol řešit, je vytvořit podnikatelský plán pro investiční projekt a jeho analýzu.

Obchodní plán je charakteristickým znakem investičního projektu. Pouze na základě studie investor odpoví na poměrně jednoduchou, ale velmi důležitou otázku - zda stojí za to investovat do navrhovaného projektu a za jakých podmínek a přípustných rizik se bude ukázat jako nejefektivnější.

Vytvoření podnikatelského záměru je také nezbytné při získávání úvěru od banky - tento požadavek je již dlouho nepostradatelnou podmínkou. Bankovní instituce nemá žádnou touhu podstupovat rizika - a proto s vysokou mírou rizika zvýší úroky z úvěru. Poskytnutý úvěr přestane být prospěšný a splňuje podmínky. Podnikové plánování v tomto případě bere v úvahu zájmy banky a poskytuje mu záruky, které jsou nezbytné k získání půjčky s nízkou úrokovou sazbou.

Interní cíle jsou pro společnost důležitější, protože umožňují jasně stanovit vizi a porozumění dalšímu rozvoji podniku.

Vnitřní cíle zahrnují plánování podnikání, školení řídícího týmu, poskytování informací o tržním prostředí a aktuální situaci podniku na trhu v současné době. Jsou důležité, je-li třeba definovat pracovní metody a rozvojové strategie, identifikovat silné a slabé stránky investičního projektu, studovat možnou efektivitu v různých situacích a podmínkách. [6]

1.3 Studie proveditelnosti

Studie proveditelnosti nebo studie proveditelnosti je analýza, výpočet, posouzení ekonomické proveditelnosti navrhovaného stavebního projektu, výstavba podniku, vytvoření nového technického zařízení, modernizace a rekonstrukce stávajících zařízení. Studie proveditelnosti je založena na komparativním vyhodnocení nákladů a výsledků, stanovení efektivnosti využití, období návratnosti investic.

Studie proveditelnosti je nezbytná pro každého investora do výzkumu, v jehož přípravě se provádí řadu studií a analýz všech složek investičního projektu a vývoji, pokud jde o návratnost investic do obchodního majetku. Pro vypracování studie proveditelnosti je zapotřebí komplexní práce skupiny odborníků - ekonomů, finančníků, právníků atd.

Podnikatelský plán je vypracován pro efektivní řízení a obchodní plánování a je jedním z hlavních nástrojů podnikového řízení, které určují efektivitu svého podnikání.

V podmínkách trhu a brutální konkurence musí být podnik schopen rychle a přiměřeně reagovat na změny, ke kterým dochází ve vnějším prostředí av rámci samotného podniku.

To je možné, pokud jsou splněny některé podmínky:

správa a investor správně posoudily skutečnou finanční situaci podniku a jeho místo na trhu;

Existují konkrétní cíle, které by se podnik měl snažit dosáhnout;

plánuje a provádí každý krok k dosažení těchto cílů;

správa podniku a investor pochopí podstatu procesů probíhajících na trhu, ve vnějším prostředí a v rámci samotné organizace.

1.4 Podrobná struktura podnikatelského plánu

Název a adresa společnosti.

Názvy a adresy zakladatelů.

Podstata navrhovaného projektu.

Odkaz na tajnost.

Úvod. Hlavní ustanovení navrhovaného projektu.

Analýza stavu věcí v průmyslu.

Současná situace a vývojové trendy.

Jaká byla dynamika prodeje v průmyslu za posledních 5 let?

Jaké jsou očekávané tempa růstu pro průmysl?

Kolik nových firem se v tomto odvětví objevilo za poslední 3 roky?

Jaké nové typy výrobků se v poslední době objevily v průmyslu?

Potenciální konkurenti - kdo to jsou?

Jak se dělají konkurenti? Jejich prodej roste, klesá nebo udržuje na úrovni?

Jaká je síla a slabost vašich konkurentů?

Potenciální spotřebitelé, kdo to jsou?

Je možné rozsah spotřebitelů vašich výrobků odlišný od kruhu, na kterém jsou navrženy produkty konkurentů?

Podstata navrhovaného projektu.

Produkty a služby.

Kancelářská místnost, vybavení pro něj.

Správní a výrobní personál.

Informace o podnikateli.

Jaké výrobky nebo zboží se očekává?

Uveďte podrobný popis zamýšleného produktu nebo služby, včetně informací o patentu, ochranné známce a podobně.

Kde bude společnost umístěna?

Je třeba opravit budovu? V čem může opravit přibližně opravit?

Je to váš vlastní pokoj nebo má být pronajímán?

Je pokoj a jeho umístění pohodlné?

Jaké zaměstnance potřebujete?

Jaké vybavení je nutné pro kancelář?

Mohu si půjčit toto zařízení, nebo ho musím koupit?

Máte nějaké obchodní zkušenosti?

Máte nějaké manažerské zkušenosti?

Řekni nám něco o sobě: věk, vzdělání, náklonnosti a zájmy.

Proč jste se rozhodli stát se podnikatelem?

Jaká je vaše víra v úspěch?

V jaké fázi je vývoj nového produktu?

Popis výrobního procesu.

Uveďte úplný popis celého výrobního procesu. Uveďte seznam transakcí, které mají být přiděleny subdodavatelům.

Identifikujte jména, názvy společností a adresy subdodavatelů.

Vysvětlete, proč jste tyto subdodavatele vybrali.

Kolik budete platit subdodavateli?

Uveďte diagram výrobních toků, nejlépe v grafické podobě.

Jaké výrobní vybavení bude třeba nejprve koupit nebo pronajmout?

Jaké suroviny / materiály budou potřebné?

Kdo dodá tuto surovinu a za jakou cenu?

Jaká bude cena výrobního produktu?

Jaké vybavení může být v budoucnu potřeba?

Od koho si koupíte zboží?

Jak je plánováno zřízení skladového systému ve skladu?

Existuje vhodný sklad a skladový prostor?

Předpověď nových produktů.

Organizační a právní forma.

Informace o řídících pracovnících.

Organizační struktura ve formě schématu.

Jaká je forma vlastnictví?

Pokud se jedná o organizační společnost, řekněte nám o hlavních akcionářích a o tom, jaký podíl kapitálu společnosti vlastní.

Kolik akcií a jakého typu bylo vydáno a kolik má být vydáno ještě?

Seznam členů představenstva.

Kdo má právo podepsat finanční doklady?

Kdo je součástí řízení podniku?

Jak jsou rozděleny odpovědnosti mezi členy řídícího týmu?

Jaký druh platu by měl být přidělen členům řídícího týmu? Budou placeny pojistné a příspěvky?

Jaké jsou slabé stránky společnosti?

Pravděpodobnost nových technologií.

Plán příjmů a výdajů.

Plán příjmů a plateb.

Zdroje a využití prostředků [7].

2. Podnikatelský plán pro otevření obchodu s sportovním zbožím

Podnik: LLC "SportOz" obchod se sportovním zbožím.

Náklady na projekt: 300 000 rublů.

Důvěrné. Vraťte se, pokud se projekt nezajímá

Komu: Shcherbinin AA

Podnikatelský plán pro obchod Sportovního sportovního zboží

Vedoucí podniku: А.А. Shcherbinin tel. +7 951 111 28 45

Projekt připravil A.A. Shcherbinin tel. +7 951 111 28 45

Datum zahájení projektu je 1. dubna 2014.

Doba trvání projektu je delší než 5 let.

Časové období od data, kdy jsou počáteční údaje relevantní, před zahájením projektu 4 měsíce.

Datum kompilace je 18. prosince 2013.

Odkaz na tajnost.

Tento obchodní plán připravil Alexey Shcherbinin (dále jen "vlastník") a obsahuje informace, které charakterizují finanční, ekonomické, organizační a marketingové aspekty projektu.

Informace uvedené v tomto dokumentu jsou důvěrné a jsou majetkem Vlastníka. Tento dokument je určen pouze těm, kteří jej obdrželi se souhlasem vlastníka informací. Přenos, kopírování nebo zveřejňování informací obsažených v tomto obchodním plánu bez písemného souhlasu vlastníka je zakázáno.

Projekt je moderním, sportovním obchodem pro lidi všech věkových kategorií, který splňuje všechny požadavky obyvatelstva.

Obchod bude umístěn na adrese: Rusko, Chelyabinsk, Ozersk, ul. Lenin, číslo domu 64.

Cílem je vytvořit obchod, který by vytvořil soutěž pro obchody, které jsou na trhu v Ozersku.

Tržby v této oblasti se v posledních letech výrazně zvýšily a předpokládá se jejich další růst.

Konkurenční výhoda: relativně nízká cena pro město, souvisí se skutečností, že zboží bude možné zakoupit přímo od dodavatelů a prostřednictvím velkých distribučních společností, které poskytují širokou škálu produktů a schopnost poskytovat služby, které nejsou zastoupeny na trzích Ozersk (nákup sportovních vstupenky přes internet).

Možní dodavatelé: společnost "Sima-Land", "Velkoobchod sport", "Sportmaster".

Spotřebitelé: občané se středním a vysokým příjmem, hlavní kategorie - mladí lidé od 14 do 35 let.

Produkt: široká škála sportovních potřeb, možnost zakoupení vstupenek do lyžařských středisek a sportovních aktivit regionu a města.

Zaměstnanci: 6 osob.

Srážky do daňového fondu ve výši 27 600 rublů za měsíc.

Reklama v médiích a na webu Ozersk.

Měsíční čistý zisk činí 8 080 rublů.

2.3 Analýza stavu věcí v průmyslu

Prodej síťových sportů se začal aktivně rozvíjet v Rusku v letech 2006-2007, což dalo impuls růstu maloobchodního trhu s sportovním zbožím obecně. V současné době na trhu zaměstnává přibližně 15 velkých síťových hráčů, které tvoří nejvýznamnější podíl na trhu. Kromě toho na trhu existují malé maloobchodní řetězce, nejčastěji regionální nebo místní (ve stejném městě), které se pohybují od 2 do 10 prodejen. Soutěž je tvořena velkými specializovanými nákupními středisky (vybavením), ve kterých mohou být umístěny sítě.

Údaje o dynamice objemu ruského sportovního trhu jsou uvedeny na obrázku 1.

Obrázek 1 - Dynamika objemu ruského trhu s sportovním zbožím v letech 2009-2011,%

Za méně než deset let se sportovní maloobchodní síť podařilo zaujmout vedoucí postavení na trhu maloobchodních sportovních potřeb, včetně sportovního oblečení a obuvi.

Podle výzkumu RBC.research "Retailové maloobchodní prodejny: maloobchodní řetězce pro prodej sportovního zboží 2013" se podíl maloobchodních řetězců specializujících se na prodej sportovního zboží, včetně oděvů a obuvi, v roce 2012 pohyboval kolem 85%.

Přítomnost takového velkého hráče jako SC "Sportmaster", který současně působí na maloobchodních a velkoobchodních trzích, vedl k rychlé konsolidaci síťového sportovního maloobchodu. Zahraniční společnosti úspěšně pracují na ruském trhu: Adidas, Puma, Nike, Columbia, Decathlon, Intersport a další. Světoví výrobci sportovního zboží, oděvů a obuvi a zahraničních sítí se v Rusku rozvíjejí jak organickým růstem, tak franchisingem.

V blízké budoucnosti lze očekávat nárůst prodeje sportovního zboží v souvislosti s olympijskými hrami v Soči v roce 2014, nicméně, negativní trendy ve spotřebitelské poptávce, rostoucí každý rok, negativní dopad na tempo růstu maloobchodních tržeb sportovních potřeb v budoucnosti.

V roce 2011 vzrostl maloobchodní prodej sportovního zboží v Rusku o 23,4% oproti předchozímu roku. Změna ročních období má vliv na dynamiku prodeje sportovního zboží: v létě převažují prodeje turistických zařízení a v zimě je poptávka přeorientována na lyže, snowboardy, brusle atd. Více než polovina celkového maloobchodního prodeje sportovního zboží je v oblečení. Přibližně stejný podíl zaujímá sportovní obuv a vybavení. Nejvíce nevýznamnou část prodeje tvoří simulátory.

Tempo růstu trhu.

Roční růst domácího trhu s sportovním zbožím činí 6-10%, což výrazně překonává v tomto ukazateli trhy v USA a v zemích EU.

Tabulka 1 - Počet obchodních společností v ruských městech,%