Chov králíků jako podnikání: plánování a výpočty

Vedení zemědělce nebo malého soukromého podniku nedávno získalo popularitu jako zdroj hlavních nebo doplňkových příjmů. Hlavním úkolem této činnosti je vybrat správný sektor živočišné výroby a poskytnout podmínky pro zvířata. Chov králíků vám přinese zisky nebo poskytne vaší rodině jídlo. Ale nejprve musíte udělat podnikatelský plán pro chov králíků, který zahrnuje výpočty počátečního kapitálu, položky výdajů a výnosů, další zisky. Je také užitečné seznámit se se zvláštnostmi péče o zvířata.

Králíci mohou přinášet dobré zisky

Maso těchto zvířat je charakterizováno jako dietní, má jemnou chuť, je absorbováno tělem a nezpůsobuje alergickou reakci. Zahrnuto do menu pacientů trpících metabolickými poruchami.

Příjem přinese oběma směrem maso a kožešinu chov králíků.

Výhody

Králíci se vyznačují řadou výhod, které se stanou zdrojem zisku:

 • plodnost;
 • krátké období sarkasmu;
 • Produktivita: jak maso, tak kůže.

Chovné králíky jsou přínosné i pro začínajícího obchodníka:

 • rychle se vyplatí;
 • Zisk za malý čas a úsilí;
 • nevyžaduje velký počáteční kapitál;
 • nepodléhá vysokým daním;
 • nevyžaduje velké náklady na údržbu zvířat.

Mínus - ztráty mezi mladými zvířaty.

Náklady na chov králíků se rychle vyčerpávají

Odrůdy

Vyberte si masné plemena, jelikož hlavní příjem z králíků je maso. Mezi tyto odrůdy jsou populární:

 • Červená Nový Zéland - hmotnost do 5 kilogramů, předčasná splatnost;
 • Novozélandský bílý - rychle rostoucí hmotnost, již tři měsíce váží až tři a půl kilogramu;
 • Californian - brojlerské plemeno, o pět měsíců vzorek váží čtyři a půl kilogramu, se zvýšením až o 45 g denně.

Zástupci těchto plemen chovatelů získávají na zvláštních veletrzích a výstavách zemědělství. Vyhněte se nákupu hospodářských zvířat na trzích s ptáky.

Červený novozélandský zástupce králičího masa

Kde začít?

Otevření farmy pro králíky nevyžaduje velké počáteční příspěvky. Takže údržba stád až do 1000 kusů bude vyžadovat pozemek, který nesmí překročit šest set standardů. Domácí klece a zařízení pro jídlo, voda budou mít vliv na snížení nákladů.

Než začnete chov králíka, zvolte způsob registrace aktivit. U mini-podniku je nejvhodnější osobní typ dceřiného zemědělství. Další možností je získat dokumenty jednotlivého podnikatele. Řešení je spojeno s způsoby prodeje produktů.

Pokud jste přemýšleli o trhu (maso prodávané přátelům nebo vystaveno na veletrzích venkovské produkce), budete potřebovat osobní pomocnou farmu (LPH).

Ušetříte na daních. Volba činnosti jednotlivých podnikatelů (PI) se zcela rozvine, ale s některými nedostatky:

 • zvýšené náklady na organizaci podnikání;
 • je nutné získat povolení.

Buňky s králíky zaberou spoustu místa

Chcete-li otevřít farmu pro chovné králíky, potřebujete místo, kde je postavíte. To se provede na vlastní nebo pronajaté zahradní ploše. Vypočítat ztráty z registrace podniku. Samostatnou položkou výdajů je zajištění vstupního a odvodňovacího systému. Rovněž budou zapotřebí materiály pro výstavbu budov haly:

 • jemná oka se zinkováním;
 • tyče ze dřeva;
 • plechy a profil;
 • materiály na střeše.

Domácí krmítka a pijáci sníží platby, ale chladírenské zařízení a stroje pro přípravu kombinovaných krmiv jsou nákupy skladu. Pokud máte v úmyslu najmout zaměstnance pro krolefermu, pak jejich mzdy představují dodatečné náklady.

LPH nebo PI?

Při výběru soukromé farmy budete potřebovat k založení firmy následující dokumenty:

 • potvrzení práv pozemku;
 • vaše zdravotní záznamy;
 • záznam knihy o zdraví vozu, na kterém je králík doručen (pokud je to vaše osobní vozidlo);
 • osvědčení veterinárního lékaře o stavu králíků;
 • hodnocení bezpečnosti masa získané od veterinárního laboratoře.

Dokumenty, které budou vyžadovány pro registraci šlechtění IP a králíků:

 • certifikáty: farmy pro králíky, rostlinolékařská kontrola;
 • prohlášení o shodě se státními standardy kvality.

Stav IP znamená platbu daní

LPH není zdaněn, protože IP platí jednu daň z zemědělství.

Činnosti soukromé farmy jsou sledovány venkovskou nebo městskou vládou a Rosselkhoznadzor je zodpovědný za období šetření. Kód vaší ekonomické aktivity - A.01.25.2, že je „Chov králíků a kožešinových zvířat v zemědělském podniku,“ a uložila zákaz výroby kůží-sobecký živočišného původu vytěženého lovci.

Podmínky výstavby

 • zjistit v místní správě požadavky na vzdálenost mezi zemědělskými budovami a domy;
 • zvolit rovnoměrnou plochu na kopci, aby nedošlo k záplavám během období dešťů nebo při tání sněhu;
 • vyberte si klidné místo, daleko od hlučných stezek;
 • Vyhněte se mokřinám s vysokou vlhkostí (králíci se z toho zhorší);
 • Vložte asfalt na území králíkové farmy, zajistěte odvodnění vlhkosti.

Králíci jsou kontraindikováni vlhkostí

Články s pevnými náklady

Chcete-li udržet hospodářská zvířata, budete potřebovat náklady na služby veterináře a krmení. Každoročně mrzák přináší 24 (více či méně) mláďat. Králíci jsou exkomunikací za dva měsíce, ale za 90 dní jsou zabiti. Chcete-li krmit rod raků a telat, připravte 340 kilogramů kombinovaného krmiva za rok.

Pokud kilogram takového jídla stojí v průměru ne více než 9 rublů, pak náklady na krmení rodiny králíků budou 3000 rublů. Tři přístřešky ročně spotřebovávají krmivo pro asi 126 000 rublů.

Výroba domácích smíšených krmiv z obilovin a bylinné mouky s vitamínovými a minerálními doplňky sníží náklady na jídlo. Šťavnaté potraviny a seno lze sklízet vlastními silami, ale nedoporučuje se vynakládat peníze na hospodaření více než tisíc kusů.

U veterinárních služeb odložte na hlavu 300 rublů nebo více. Tři přístřešky, z nichž každý obsahuje 14 háčků, budou potřebovat více než 12 tun žita. Přidejte k tomu platby za elektřinu (1500 rublů) a seno (2000).

Králíci mohou potřebovat veterináře

Články s trvalým příjmem

Prodej masných výrobků je hlavním příjmem v chovu králíků. Vyčistěte vyčištění z hlavy - 2 kg. Tři Shed komplexy dávají každoročně až 1000 hospodářských zvířat mladých zvířat, celkem 2000 kilogramů, 250-300 r.

Za rok za takové ceny bude zisk z prodeje masa 500 tisíc rublů. Pokud odečtete od této částky výdajových položek, pak je 360 ​​tisíc rublů (30 tisíc měsíčně).

Odděleně vypočítáme výtěžnost vedlejších produktů - játra a ledviny (plus dva tisíce ročně). Zaměstnanost králíků se vyplácí do šesti měsíců.

Další zisk

Peníze pomáhají i za králičí kůže, které jsou nejlépe zachovány během porážky v létě. Ve studiích nebo v továrnách jsou za 30 až 40 rublů oblečeny jsou dražší (až 150). Prodej ročně za tisíc kůže, chovatel získá až 150 000 rublů.

Doporučujeme používat stelivo pro výrobu biohumu, které se získává po fermentaci exkrementů v bioplynových stanicích.

Biohumus z vrhu králíků přinese další příjmy

Prodejní trhy

Vytvořte si vlastní zákaznickou základnu. V počátečních fázích bude zahrnovat příbuzné, známé a podobně. Dejte reklama do novin, publikujte reklamy na ulici. Prodáváme masné výrobky přímo z langusty. Pokud vás blíží prodejci, předloží jim certifikát veterináře.

Pro spolupráci s restauracemi budete potřebovat certifikát veterináře formuláře číslo 2.

Vedle veterinární správy navštívit SES, místní centrum pro normalizaci a metrologii, s cílem orientovat se v normách uvádění masných výrobků na trh.

Je nepravděpodobné, že se velký řetězec supermarketů stane slibným trhem pro vás. Tito dodavatelé nabízejí příliš nízké velkoobchodní ceny masa.

Králík ochotně koupil restaurace

Organizace péče o zvířata

Pro chov, koupit 45-50 hlavu rodokmenu mladých (výdaje až 13,500 rublů). Nejpohodlnějším systémem, který představuje možnosti automatizace obsahu zvířat a úspory místa, jsou buněčné baterie (systém haly).

Dvě baterie jsou kombinovány pomocí střechy. Plášť je vyroben ze dřeva nebo kovových surovin, průchod mezi bateriemi a podlahou je pokrytý deskami nebo nalit betonem.

Pod systémem přístřešků jsou buňky a další prostory pro domácnost umístěny na jednu sotku, kde se ročně (v metrech čtverečních) pěstuje až tisíc výtisků:

 • tři komplexy kůlny (20 * 2,4 * 2,8 m) - 360;
 • prostor pro smíšené krmivo, obiloviny, se vstupem - 200;
 • skladovací prostor pro inventář - až 50;
 • místo pro porážku a chlazení masa (s ventilací a dodržováním hygienických norem) - až 50;
 • betonová vrata do hloubky tři metry, pod vrchlíkem - 30;
 • zbytek - průchody pro malý traktor.

V dvouvrstvé metodě se umístí 60 buněk s parametry 1,3 x 0,7 x 0,55 metru. Pro výrobu buněk použijte pozinkované okénko s malými články (v mm) 18 x 18, 20 x 20, 16 x 48. U podlahového zařízení nakloněte zadní stěnu místnosti o 20 centimetrů pod přední část. To usnadní čištění. Podlahová uspořádat dvojí na střechu do spodní části slouží jako kolektor pro horní patro vrhu obyvatel (v dolní vrstvě je rovněž nutné dvojité podlahy).

Na jatkách se dodává keramika a trouba, ve které se po porážce spaluje odpad. Pokud vybavíte chladničky v blízkosti, usnadní to zpracování masa a ušetří čas.

Buněčné baterie jsou nejvhodnější volbou pro uchování králíků

Krmení a chov

Pro pěšáky a výrobce mužů jsou v horní části kůlny přiděleny oddělené místnosti (14 buněk plus jeden). Ve zbývajících 45 buňkách žije mladá, 7-8 kopií ve skupině. Udržujte čisté, vyměňte podlahu včas a odstraňte podestýlku, dezinfikujte ji.

Krolomatki připraveni k reprodukci bezprostředně po narození, ale zemědělci doma dovolí jim k sobě 3-4krát ročně (na jaře, léto a podzim).

Na světle se objeví 6-8 králíků, které samice podává nejméně dva měsíce. Celkový obsah ve čtrnácti krolematok Schede přináší každý rok od 250 do 350 hlav, a společnost, v níž tři Shedao vzdát tisíce králíků mrtvých těl.

Mezi místy příjmu potravy a hnízda v buňkách jsou umístěny školky z sítě 35 (25) o 35 milimetrů, naplněné seno. Pod nimi nainstalujte podavače a pijáky.

Koncentrované potraviny (obiloviny, směsné krmiva) se skladují ve speciální suché místnosti. Smíšené krmiva, vyrobené ručně, budou levnější. Je mnohem užitečnější než koupená, která obsahuje syntetické vitamíny a nežádoucí látky pro zvířata. V létě dostávají čerstvou trávu pod trávu a seno je sklizeno na zimu. Nabídka ošetřovatelských a kojeneckých žen je pestřejší a výživnější, včetně šťavnatých odrůd krmiv a doplňků minerálních a vitaminových prvků.

Smíšené krmivo pro králíka si můžete koupit nebo připravit sami

Pro vlastní výrobu smíšených krmiv nakupujte drtič obilí a extruder pro peletizaci. Jeden z receptů na domácí krmiva obsahuje (v procentech):

 • Podzemní zrno ovsa a pšenice - 30;
 • mletý ječmen a kukuřičné zrno - 45;
 • pšeničné otruby - 12;
 • koláč - 12;
 • křída - 0,5;
 • sůl - 0,5.

Za den konzumuje dospělý králík (v gramech):

 • byliny - do 1500;
 • fazolové seno - 1200;
 • podávání větví - 600;
 • mrkev - 600;
 • zelí krmiva - 600;
 • krmná řepa - 200;
 • otruby - 100.

Přísady do základního menu - živočišného původu mouky (15 g), sodné soli - 2,5 g, drceného křída - 2 v ranním krmivu hrnou šťavnaté a zelená píce, k večeři a večer - píce, zrnin. V pijácích nalévejte čerstvou čistou vodu, mírně zahřátou.

Nízký trh s králičím masem je nyní na rozdíl od kuřecího nebo vepřového masa málo obsazen.

Být dokonce začátečníkem chovatel, pokud máte přemýšlivý obchodní plán, budete vydělávat peníze s malými výdaji. Chov králíků, který byl dříve opomíjen, se postupně stává ziskovým podnikatelským podnikem.

Podnikání pro chovné králíky

Předmět chovu králíků odhaluje úspěšný ruský podnikatel, který se profesionálně angažuje v různých oblastech agrobyznysu již více než 15 let. Podílel se na tvorbě a vývoji vlastních i třetích stran. Má rozsáhlé znalosti v mnoha oblastech zemědělské výroby. Článek obsahuje krátký, ale velmi ambiciózní obchodní plán pro chovné králíky (až 1000 zvířat za rok) se specifickými údaji o příjmech a výdajích.

Určitě znáte řeč: "Nejbezpečnějším způsobem, jak házet peníze, je investovat do zemědělství". No, je načase úplně vyvrátit toto řečení a zapomenout na to jednou provždy. Koneckonců, bude to asi jeden z nejstabilnějších a výnosných směrů - chov králíků jako podnikání. Konkrétně o vytvoření vlastní králičí chovatelské mini-farmy, která vám poskytne stálý zdroj příjmů po celý rok.

Za prvé, Králičí maso má výjimečné, dietní vlastnosti. Kromě toho, že králičí obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, je absorbován v lidském těle o 90% (vepřové maso, hovězí maso a jehněčího pouze 60%) a usnadňuje úpravu metabolismu. A na těchto vlastnostech králíka můžete hrát dobře. Souhlaste s tím, že lidé, kteří dodržují dietu z jednoho nebo jiného důvodu, nyní více než dost.

Za druhé, trh s králičím masem není prakticky obsazen a není těžké se k němu připojit. To je způsobeno především k tomu, že králičí maso nikdo nemůže soutěžit s:.. NO drůbežárnách, žádné prasat nebo skotu, chovných komplexů, tedy to výklenek je prakticky prázdný. A zeptejte se sami sebe, jak často vidíte na regálech supermarketů velké množství králičích trupek domácí produkce?

Organizační a právní aspekty řízení králíků

Před otevřením mini-farmy zvažte dvě nejvhodnější formy podnikání: PF a PI.

Zemědělci (rolnické zemědělství).

Ve skutečnosti je činnost PF stejná jako PI, ale pouze s jedním rozdílem: může zahrnovat občany, kteří společně vlastní majetek podniku a mají právo vykonávat jakoukoli ekonomickou činnost. V tomto případě PF nemá své zákonné dokumenty, zakládací smlouvu a vlastní jméno. Registrací PFK ve vlastním jménu se stanete jeho hlavou, nebo přesněji obyčejným individuálním podnikatelem.

Ale zda stojí za přijetí nových akcionářů či nikoliv, závisí na situaci, ale řeknu ne. Jelikož v případě úspěchu budou nevyhnutelně vznikají problémy s partnery (vlastníky), což může vést k úplné likvidaci podniku. Kromě toho máte zákonem právo spravovat rolnické hospodaření u jedné osoby. Výhodou PF je, že může spoléhat na státní podporu ve formě různých dotací a daňových výhod.

Individuální podnikatel.

Například, abyste získali zvýhodněnou půjčku pro zemědělské producenty, musíte požádat místní správu okresu. Komise, která uvažuje o takových žádostech, bude mít dobré strýce a tetové, kteří mají zásadní zájem o získání těchto půjček. A teď hádej, kdo vyhraje nabídku na zvýhodněné půjčky?

Forma zdanění pro chov králíků

Jako daňový systém pro tento druh činnosti je třeba zvolit ze dvou forem zdanění: zjednodušený režim zdanění, výnosy mínus výdaje nebo jednotná zemědělská daň.

Kód druhu hospodářské činnosti

Organizace materiálové a technické základny

Aby bylo možné maximalizovat celý proces pěstování a udržování králíků, je nejlepší použít systém haly. Bouda je kůlna s dřevěným nebo kovovým rámem, který kombinuje pod jednou střechou buňky s králíky.

Místo pro mini farmu

Chcete-li postavit mini-farmu, není vyžadováno zvláštní povolení. Vše, co potřebujete, je mít pozemek mimo město, který je vlastněn nebo pronajatý. Jediným závažím je přípustná vzdálenost miniparku od obytných budov. Stejné věci řídí místní samosprávy, takže se předem zeptat, kam můžete farmu dát a kde je to nepřijatelné.

Samotné místo pod farmou by mělo být na kopci nebo na pozemku s mírným sklonem.

Snažte se vyhnout se nížinám, protože králíci netolerují vysokou vlhkost. V ideálním případě by celá plocha pod farmou měla být asfaltová, betonová nebo pokrytá štěrkem, a také zajistit stokovou kanalizaci a odvodňovací systém.

Takže projekt mini-farmy umožní obdržet 700-1000 jatečně upravených těl králíků za rok a plocha farmy bude asi 800-1000 m² pozemků.

 • Přístřešky - 3 ks. Celková plocha je 360 ​​m².
 • Kormotseh a přístup k autu - 200 m².
 • Prostor pro zásoby a náhradní stavební materiály - 40-50 m².
 • Místnost pro jatka a chladící zařízení - 40-50 m².
 • Sběrač hnoje - 30 m ².
 • Zbytek oblasti jsou průchody a průchody pro mini traktor.

Shady pro chov králíků

Vzhledem k tomu, že buňky v přístřešcích jsou umístěny na jednom místě, šetří se zde spousta stavebních materiálů a doba jejich údržby. Buňky v přístřešcích jsou instalovány ve dvou vrstvách na obou stranách krytého průchodu. Aby buňky s králíky získaly více světla a čerstvého vzduchu, na svých zadních stěnách se vyrábějí okna o rozměrech 20x100 cm s odnímatelnými pláty na závěsech. Délka kůlny může být libovolná (v našem případě je 20 m), výška je 240 cm, šířka průchodu je 120-140 cm. Podlaží v průchodu je betonováno nebo asfaltováno se sklonem směrem k buňkám.

Klece pro králíky

Klec pro stáda má délku 100-130 cm, šířka - 60 až 70 cm, s přední výšky stěny 55 cm, zadní -. 35-40 cm, pro pohodlné čištění hnůj střešních spodní vrstvy buněk z šikmých zpět a druhý kontinuální dolní části pro buněk horní vrstvy. Podobná paleta by měla být také pro buňky nižší vrstvy.

Všechno buňky jsou vyrobeny z pozinkovaného svařovaného drátěného pletiva (velikost buněk je 18X18, 20X20, 16X48 mm).

Shedah buňky jsou rozděleny do dvou částí - krmiva a hnízdění, a mezi nimi umístit postýlku mesh (velikost 35x35 buněk nebo 25x50 mm), ale krmítka a waterers mají žlab, který významně šetří místo. Jedna buňka tedy obsahuje 60 buněk, ve kterých může ročně vyrůst až 400 mladých zvířat.

Krmný mlýn

Kormotseh je místnost, kde bude uložena působivá zásoba koncentrovaných krmiv (krmiva, obilí), která by měla stačit po dobu 2-3 měsíců. Pokud je to požadováno, může být potravina vybavena profesionálním vrtacím zařízením (nejméně 500 kg / h) a granulátorem, který samostatně vyrábí smíšené krmivo a ušetří na tomto nákladovém místě.

Také na území mini-farmy by měl být prostor pro náhradní zásoby (krmítka, pijáci atd.) A stavební materiály (oka, desky, spojovací materiál atd.).

Jatka a chladicí zařízení

Při masivním zabití králíků je třeba postavit samostatnou místnost nebo spíše rozšíření konstrukce, kde bude umístěno chladicí zařízení. Na jatkách je samostatné jatečné místo, které je vybaveno průtokem krve a speciálním zařízením. spalovna (hlavy, tlapky, entrály, nelikvidní kůže atd.). Tento přístup umožňuje vytvoření kontinuálního procesu zpracování jatečně upravených těl králíků. To znamená, že kohouti, řezali, okamžitě zabalili a zmrazili.

Sběrač hnoje

Sběrač hnoje je obyčejná jáma s betonovými stěnami a otevřenou střechou (vrchlíkem). Hloubka jámy je minimálně 3 metry široká a délka je libovolná. Sběrač hnoje se nachází v nejvzdálenějším rohu farmy a co nejdále od haly, krmivářského a chladírenského zařízení.

Obchodní proces: pěstování a krmení králíků.

Zvažte obchodní procesy pro pěstování králíků pro maso.

Jaký druh králíka je přínosné pro chov?

Vzhledem k tomu, že hlavním produktem králičího mini-farmy je maso, potom musí být i plemena králíků. Žádná holubice, maso a drůbež a ještě více králíci nesmí být. Na první pohled neexistuje žádný rozdíl v hmotnosti dospělých králíků z masa a hovězího a masného plemene, ale tito již dosáhli tělesné hmotnosti 3,5 kg ve věku 3 měsíců. Existují pouze tři: Nový Zéland červený, Nový Zéland bílý a Kalifornie.

 • Nový Zéland červený. Dospělí králíci dosahují živé hmotnosti 4,5-5 kg. Jsou charakterizovány vysokou energií růstu, zejména v raném věku.
 • Nový Zéland bílý. Tito králíci mají také vysokou energii růstu, masivnosti a rané zralosti. Živá hmotnost mláďat ve věku tří měsíců činí 2,7 až 3,5 kg.
 • Kalifornie. Průměrný denní zisk mladých zvířat tohoto plemene je 40-45 gramů. na den až dva měsíce věku, takže tyto králíky-brojleři dosáhnou hmotnosti 4,5 kg za 5 měsíců.

Moje rada k vám: Nekupujte rodokmen na trzích s ptáky. Nejlepší místo k nákupu je specializovaná farma. výstavy. Zde najdete dobré dodavatele čistokrevných králíků, zhodnoťte své produkty přímo na místě a porovnejte navrhované králíky s normami plemene.

Organizace krmení

Velmi často jsem slyšel takový názor, že králíci jsou bylinožravci a na jedné trávě můžete získat tuny králíka. Věřte, ale ne.

Šťavnaté a bylinné krmivo (tráva, seno, sláma atd.) Ve stravě králíků pro nutriční hodnoty je pouze 15-20%, zbytek je krmivo na zrno. V tomto případě existuje obrovské množství stravy krmných králíků, stejně jako charakteristika krmiva, která jim byla podána. Abyste se nezaměňovali ve všech druzích srovnání, níže uvedu tabulku kombinovaného typu krmení. Vědět, že šťavnaté a bylinné krmiva v této tabulce jsou zaměnitelné.

Tabulka 1: Maximální denní dávky hlavního krmiva pro králíky v gramech.

Pokuste se dodržovat normy doporučené v tabulce a ne králíky s nadměrným napájením.

Ale následující tabulka vám pomůže pochopit nejen roční množství krmiva pro každou kategorii králíků, ale také vypočítat potřebu krmení až do každého dne.

Tabulka č. 2: Roční potřeba králíků v krmivech pro kombinovaný typ krmení.

Ráno králíci dostávají šťavnaté potraviny a zeleniny a večer i večer - koncentráty (smíšené krmiva, zrno). V tomto případě by králíci měli mít nepřetržitě čistou pitnou vodu.

Reprodukce králíků

Při reprodukci králíků používám následující schéma. Chodba pro 60 buněk, horní vrstva buněk obsazených samicemi (14 buněk) plus jeden samec (1 klec). Zbývajících 45 buněk se používá k chovu mladých zvířat. Z každého králíka dostanu 3 prameny: jaro, léto a podzim. Králíci a samice drží dohromady až 2 měsíce věku a někdy více (v pozdním podzimním období). Od jedné ženy za rok je asi 25 králíků, které v celkové hmotnosti jsou 300-350 jednotek mladých zvířat (14 žen násobí 25 králíků).

Přesná postava mladých lidí nelze určit, protože ústup mezi králíky je nevyhnutelný, takže si vezmeme minimálně 300 kusů. Tento počet mladých zvířat je volně umístěn na zbývajících vrstvách s buňkami (7-8 kusů na klec). V důsledku toho máme tyto údaje: třikrát násobit 300 kusy. králíků a na výstupu jsme dostali 900 jatečně upravených těl králíků za rok.

Ale nedoporučím vám, abyste drželi odděleného stáda pro čistokrevná chov. Pokud vylíčíte obsah takového stáda za čas a peníze vynaložené na krmivo, bude snadnější koupit chovné mláďata každé dva roky.

Jak uložit na zdroj

Jak jste pochopili, hlavní položka výdajů v chovu králíků jako podnik je krmivo. Je velmi drahé podávat králíky s nakoupenými směsnými krmivy, je nemožné pěstovat obilniny sami, není také možné snížit množství krmivových norem, protože to povede k prudkému poklesu produktivity. Proto jediný způsob, jak snížit tuto položku výdajů - zahájit vlastní výrobu smíšených krmiv.

Vše, co potřebujete, je silný drtič obilí a krmivo pro peletizér, protože zrno v půdě formy králíků se zdráhá jíst. A samozřejmě i suroviny ve formě odpadů z obilí a zrn. To je právě podstata ekonomiky, jelikož odpad z obilí je dvakrát levnější než smíšená krmiva.

Níže uvedu 3 recepty smíšeného krmiva pro králíky všech věkových kategorií.

1) recept č. K-92-1 koncentrovaný krmný koncentrát pro dospělé králíky.

2) Recept č. K-91-1 směsný krmný koncentrát pro mladé zvíře.

3) recept na koncentrovaný krmný koncentrát pro králíky všech věkových skupin.

Nesnažte se připravit na zimu takové šťavnaté potraviny jako siláž a kořenové plodiny. Je to jedna věc, když držíte 20-30 králíků, a je to úplně jiná věc, když jejich dobytek přechází přes 1000 kusů. Sklizeň a pěstování takových krmiv bude trvat ne jen hodně času, ale bude vyžadovat impozantní investice na zaplacení zaměstnanců. Jedinou výjimkou je seno, protože je obtížné koupit dobře oblečené a vitamínové seno.

Pokud je to možné, zkuste to mechanizovat veškerou manuální práci. Dobrou volbou v tomto případě je mini-traktor, na kterém můžete přinést jídlo do přístřešků a vytáhnout hnůj. Také se starat o automatické krmení vody králíkům.

Způsoby realizace

Takže jsme přišli na hlavní součást našeho podnikání na králících - kteří prodávali maso. A pak musíte zvážit všechny možné způsoby.

Vlastní zákaznická základna

Dobrým začátkem může být vytvoření zákaznické základny. To jsou přátelé, příbuzní, známí přátel a tak dále. Tato kategorie lidí by neměla být podceňována. Byly chvíle, kdy jsem opustil téměř celou další dávku králíků přímo z dvora. Někdo vzal naživu, některé hotové kostry, ale další věc je důležitá, jak vytvořit tuto databázi rychle a efektivně?

S přáteli a příbuznými je vše jasné, volali, přišli a koupili, ale cizinci jsou přitahováni prostřednictvím reklamy. Používejte jakoukoli reklamu: reklamy v novinách, na ulici apod. Hlavní věcí je přijatelná cenová politika. Nezničte cenu masa na obloze, nechte ho k dispozici všem kategoriím zákazníků, a ti, kteří chtějí vyzkoušet nabídku, domácí králík, nebude dlouho přicházet.

Maso můžete prodávat přímo z farmy bez dokladů o povolení. Výjimkou jsou prodejci z druhé ruky, kteří potřebují pravidelné osvědčení z veterinární medicíny o přítomnosti králíků ve vaší domácnosti.

Provádění králičích těl přes restaurace

Realizace jatečně upravených těl králíků prostřednictvím restaurací je na první pohled velmi atraktivní. Buďte však připraveni na skutečnost, že v téměř každé restauraci budete odmítnuti. A to vše proto, že ve většině restaurací v jídelníčku nejsou žádné králíky.

Proto, ne přímo kontaktovat správu těchto institucí s návrhem na nákup králičího masa. Je lepší se obrátit na šéfkuchaře a s námětem nekoupit si maso, ale jen ho vařit a představovat mu 2-3 jatečně upravená těla králíka. Pro mnohé je tento přístup směšný, ale věřte mi, že to funguje skvěle. Samozřejmě, že ne všechny restaurace se stanou vaši zákazníci a zpočátku ztratíte nějaký zisk, ale ti, kteří souhlasí, se stanou stabilním prodejním kanálem.

Nicméně zde, na rozdíl od prodeje masa z dvora, vy bude vyžadovat formulář veterinárního osvědčení č. 2. Vedle místního veterinárního řízení se nezapomeňte obrátit na místní SES, regionální centrum pro normalizaci a metrologii. Faktem je, že všechny druhy pravidel, které upravují prodej masa, se neustále mění, takže ve výše uvedených případech byste měli konzultovat.

Obchody

Velkoobchodní základny, obchody a supermarkety v rámci našeho projektu nejsou volbou. Jednoduše, vše závisí na objemu vyrobeného masa a objemy jsou malé - 2 tuny masa ročně, které se skládají z následujících ukazatelů: 1 jatečně upravená těla králíka - 2 kg, 1000 jatečně upravených těl - 2000 kg. Je to všechno o certifikaci samotné farmy, jatka, zpracovatelského průmyslu atd. Roční registrace a potvrzení všech těchto dokladů, bude jíst většinu zisků. Ale pokud se rozhodnete tuto možnost využít, doporučuji vám kontaktovat prodejní místa přímo a vyřešit takové otázky individuálně.

Pokoušíte se prodat králičí maso prostřednictvím maloobchodních řetězců, setkáte se s velkými velkoobchodními dodavateli, a to jsou extrémně nízké ceny za váš produkt. A jsou tak nízké, že mohou úplně zničit váš podnik. Takový způsob implementace je vhodný pouze v případě, kdy vyrobené objemy projde 5-6 tuny masa ročně a k tomu budou přidány dodatečné zdroje příjmu.

Další zdroje příjmů

Zvažte, jak používat vedlejší produkty k získání dodatečných příjmů.

Králíkové kůže

Pro většinu populace králíci jsou nejen chutné a dietní maso, ale také kožešiny. Nicméně situace s realizací kůže - hrozný, ale ne slepý konec.

Při zabíjení králíků nezapomeňte zachovat kůže bez ohledu na to, co jsou, v létě nebo v zimě, jako u každého produktu existuje kupující. Jen jejich cena je poměrně nízká, někde kolem 30-40 rublů. apiece. Jsou získávány hlavně velkými podniky pro výrobu kůže a kožešinových výrobků. Proto se ve volném čase ujistěte, že hledáte ty ve svém regionu. Nepochybně na této položce příjmů nebudete vydělávat moc, ale alespoň zaplatíte část stejného krmivu.

Vrh

Přirozená organická hnojiva byla vždy a bude v ceně, ale kvůli malým objemům nevydáváte spoustu peněz na hnůj. Další věc biohumus. Biohumus je kapalné vysoce koncentrované hnojivo získané v důsledku fermentace hnoje ve zvláštních zařízeních na výrobu bioplynu. Jistě jste o tom slyšeli, když se ze živočišných odpadů extrahuje metan zemního plynu, ale biohumus je vedlejším produktem zpracování. Podobné hnojivo, nalije do plastových lahví, viděl jsem v obchodech pro letní obyvatele a byl ochoten koupit. Takže nikdo vám nebrání v tom, aby podnikl takovou práci, kromě toho, že biohumus má dlouhou trvanlivost.

Inventář

Podavače bunkrů, systémy na pití králíků a buněčné baterie jsou vždy požadovány. Mnoho majitelů venkovských domů dává přednost tomu, aby v teplé sezóně rostly malá zvířata pro své vlastní potřeby. Například buňka 3 buňky z pozinkovaného pletiva a kovu. profil, a také vybavené krmítka a vodní, trh stojí v hodnotě asi 5-8 tisíc rublů.

Výnosy a výdaje na podnikání pro pěstování králíků

Počáteční investice.

Ale tady, milí chovatelé králíků, nemohu dát přesné údaje o počátečních investicích, s vůlí. A vzít je ze stropu, aby nakreslil krásný snímek (jak je to všude hotové), když se podíváme na to, jaký je dojem zjednodušeného a vícestranného zisku, neudělám to. Vše závisí na konkrétní situaci.

Za prvé, ceny stavebních materiálů v každém regionu jsou různé. Za druhé, někdo už má potřebné vybavení, zásoby stavebních materiálů, stejný mini-traktor atd. A někdo bude muset začít od začátku. Proto budu jednoduše vypsat potřebné vybavení a stavební materiály, ze kterých můžete snadno vypočítat počáteční náklady.

 • Stavební materiály - kovový profil, pozinkovaná síť, střešní krytina a řezivo.
 • Registrace dokumentů k pozemku. V nemovitosti - drahé, k pronájmu - téměř zdarma.
 • Dokončení mini-farmy - bouře, odpadní vody, asfalt, beton nebo drcený kámen.
 • Náklady na výstavbu farmy jsou výplaty pro pracovníky pracující v mzdě nebo pro vlastní práci.
 • Zařízení - mini-traktor, mrazničky, drtič obilí, granulátor.
 • Kmenové králíci - nejméně 50 kusů ve věku 3-4 měsíců.
 • Možné náklady - nákup zásob (neposkytuji radu, lépe to dělat sami).

Příjem za měsíc a za rok

Vypočítání přibližných příjmů za rok z naší mini-farmy je mnohem jednodušší, protože víme, kolik naše krmivo spotřebuje krmivo - 1 ženu a 25 králíků.

 • Spotřeba smíšených krmiv pro 1 výrobní jednotku - 340 kg vynásobená 5 rulami. za kg získáme 1700 rublů. a přidejte k této částce 300 rublů. pro ostatní výdaje: provedení dokladů, pohonných hmot atd. Výsledkem je, že jedna jednotka produkce stojí 2 000 rublů. za rok.
 • V mini-farmě s třemi hangárkami máme 42 výrobních jednotek (14 fen v každém kůlně), 42 jednotek se vynásobí 2000 rublů a roční výdaje jsou 84 tisíc rublů. Ale jak je známo na papíře, všechno je krásné, ale ve skutečnosti jinak, a tak přidáme k tomuto číslu pár vyšších zásahů a zaokrouhlujeme na 100 tisíc rublů. za rok.
 • Jedna výrobní jednotka je 50 kg králičího masa (25 jatečně upravených těl 2 kg). Buďme realističtí, protože většina vašich zákazníků nebude věnovat pozornost dietním a užitečným kvalitám králičího masa. Pro ně je hlavní věc cena produktu, takže jej vystavíme v rámci 200 rublů. na kg. A dostaneme takovou postavu - 10 tisíc rbl. z jedné výrobní jednotky.
 • Dále je vše jednoduché, od 10 tisíc rublů. odečteme naše výdaje - 2000 rublů. a my dostáváme čistý zisk 8 tisíc rublů, které se množí o 42 výrobních jednotek - 336 tisíc rublů. za rok. Za měsíc je to asi 30 tisíc rublů.

Poslední argument: vy nikdo nenaruší čas prodlužovat výrobu. Jakmile je systém spuštěn a bude ospravedlnit sám, a uvidíte, že jsou schopny více, neváhejte a jděte do toho, učit více a více na nové trhy.

Chov králíků je výnosný podnik s malými investicemi

Řízení chovu králíků jako podnikání je jak jednoduchým, tak spíše obtížným úkolem. Příjem takového podniku bude přímo záviset na potřebách obyvatel regionu, ve kterém plánujete takové podnikání zahájit. Požadavek na králičí maso není tak velký, protože nedostatečné povědomí obyvatel o cenných vlastnostech, proto úspěch případu závisí na tom, jak jste kompetentně přistupovali k procesu hledání koncových spotřebitelů. Jak ukazují statistiky, tento typ podnikání se vyplácí po dobu dvou až čtyř let. Koneckonců, užitečné produkty budou vždy najít své zákazníky a podnikání bude odsouzeno k úspěchu.

Perspektivy králíků

V souvislosti se speciální výživovou hodnotou králičího masa je v zahraničí docela populární. Například v Americe se vytvářejí celé vědecké programy o problému chovu nových plemen králíků s cenným masem. V Rusku v sedmdesátých letech minulého století existovala celá živočišná farma se specializací na chovné králíky, které byly přivezeny z jiných zemí. V 90. letech však většina těchto farem nezvratně zmizela.

Odborníci dnes zaznamenávají nedostatek králíka na domácím trhu a v důsledku toho výrazný pokles poptávky po něm. V souvislosti s dietními vlastnostmi tohoto druhu masa by měl růst poptávka po tomto druhu masa. Dnes je nedostatek masa od ruských producentů kompenzován svými zahraničními možnostmi.

Se správným uspořádáním podnikání může být chov králíků poměrně nákladově efektivní. Je důležité pouze zvážit hlavní rizika spojená s:

 • kolísání teploty,
 • nízká produktivita práce,
 • infekčních nemocí.

Takový obchod je slibný, především proto, že za jeden rok může králík reprodukovat hmotnost, která je 50krát větší než jeho vlastní váha. Je také možné organizovat bezproblémovou výrobu. Odborníci doporučují sázet na farmy, které se specializují na masové hybridy.

Výhody a nevýhody chovu králíků

Chov králíků má své výhody a nevýhody. Výhody chovu králíků zahrnují:

 1. poměrně rychlá návratnost,
 2. vysoká ziskovost,
 3. užitečnost výrobků,
 4. univerzálnost podnikání.

Nedostatky chovu králíků, jako podnikání, lze také připsat několika bodům.

 • Králíci jsou velmi čistá zvířata, takže je musíte pravidelně čistit ve svých klecích, jinak se mohou dostat špatně (viz podrobnosti o chorobách králíků).
 • Rychle si zvyknou na majitele, ale jsou vystrašeni cizími, pachy a ostrými zvuky. Důsledky se mohou projevit na fyzické úrovni. Byly chvíle, kdy zvířata jednoduše zemřely strachem.
 • Králíci vyžadují nejen péči, ale i zvýšenou pozornost. Takže začínající chovatelé králíků jsou překvapeni, proč králík jedl své mladé. Ukazuje se, že po dodávce nebyla v misce voda.

Podnikání na králících: IP nebo LPH

Otevření takové činnosti vyžaduje minimální investice. U hospodářství, na kterém bude pěstováno 1000 zvířat, je požadována plocha dokonce menší než standardní pozemek o rozloze 6 hektarů. Můžete ušetřit peníze tím, že budujete buňky, pitné misky a podavače sami. Nejprve však musíte určit organizační a právní formu podnikání.

Při vytváření mini-farmy je nutné zvolit si mezi jednotlivým podnikáním (IP) nebo údržbou osobního dceřiného podniku (LPH).

Volba by měla vycházet z možných způsobů prodeje výroby. Takže pokud plánujete prodávat produkty zemědělským trhům nebo známým, pak je lepší vybrat si soukromé farmy, protože nemusíte platit daně. Ale úplné zveřejnění všech výhod prodeje králíků může být, pokud získáte status IP. Ve druhém případě je nutné zvýšit náklady na organizační okamžiky a získat různá povolení k výkonu činností. V případě malých podniků bude činnost mini-farmy sledována městskou nebo venkovskou správou a v případě IP bude kontrolovat Rosselkhoznadzor.

Jak začít chovné králíky

Chov králíků jako podnikání

Odpověď je poměrně jednoduchá - s vědomím. Poznejte je lépe, zjistěte, jak žijí, co jedí a za jakých podmínek by měly být uchovávány. Tyto teoretické znalosti vám v budoucnu pomohou. Viz také charakteristiky nejoblíbenějších plemen. Koneckonců, držení zvířat není zábava, ale skutečná práce. Mějte dostatek trpělivosti. Právě děláte své první kroky v této záležitosti, takže nejste nervózní, pokud se něco pokazí.

Chov králíků dostatečně rychle, takže jejich chov může začít v každém ročním období. Nejprve vyberte plemeno, připravte potřebnou oblast a napijte pro ně. Doporučuje se, aby byly králíky umístěny do speciálních buněk, které mohou být umístěny na ulici. Prodávejte králíky od zkušených farmářů, kteří vám pomohou s poradím.

Plemeno pro chov

Pro úspěšné chov králíků je důležité:

 • kvalita masa,
 • rychlost nárůstu hmotnosti,
 • konverze směsných krmiv, což ukazuje, kolik jíst zvíře, aby získal jeden kilogram hmotnosti.

Farmy obvykle získávají hybridní plemena. Pozornost je věnována děloze dělohy. Hlavním ukazatelem je, jak může samice podávat a reprodukovat králíky.

V Ruské federaci neexistují chovné stanice, takže je třeba se zaměřit na zahraniční centra. Všichni mají distributory v Rusku. V těchto firmách můžete také zakoupit vysoce kvalitní vybavení pro rozvoj podnikání a absolvovat školení nebo školení zaměstnanců.

Zařízení pro chov a krásu králíků

Zařízení pro chovné králíky

Existují různé systémy pro uchování králíků:

Sopečné a polokruhovité systémy jsou vzácné. Pozornost by se měla zaměřit na buněčnou údržbu zvířat. S její pomocí můžete kompetentně organizovat chov králíků, správně krmit a včas organizovat páření. Kromě toho celoroční udržování králíků v buňce na volném prostranství zvyšuje odolnost zvířat proti různým nemocem, zlepšuje produktivní a chovatelské vlastnosti zvířat. Ale s celoročním udržováním zvířat je v zimě spíše obtížné získat potomky.

Jednodílné buňky by měly být umístěny na dřevěných sloupech tak, aby buňky stoupaly nad zemí ve výšce 80 cm. Buňky je lepší vybrat dvojité. Jako oddíly pro buňky nechte používat školky pro seno, které jsou vyrobeny z kovových sítí. V hnízdě by měly být stěny a podlaha jednoduché, v zádi - z kovové sítě. Střecha buňky bude vyrobena z dobře ohýbaných desek se sklonem 15 stupňů a průměrem 20 cm. Z vrcholu může být pokryta střešním materiálem. Pohlaví by mělo být prováděno se sklonem 5 stupňů, aby se vyprázdnil moč zvířat. Mladí jedinci mohou být drženi pro 3 až 4 osoby v jedné kleci a 10 kusů v rozmezí, což je dřevěný rám pokrytý kovovou síťovinou.

Systém obuvi pro udržování králíků

Systém obuvi pro udržování králíků

Kromě obvyklého venkovního systému pro uchování králíků je možné použít tzv. Přístřeškovou metodu. To usnadňuje péči o králíky a také vám umožňuje mechanizovat práci, která přináší vodu a krmení do buněk. Díky tomu se produktivita práce zdvojnásobí. Díky této metodě udržování králíků může chovatel králíka současně sloužit 130 samic a 1200 králíků, které dosud nebyly vysazeny.

Délka kůlny dosahuje 120 cm, je zde až 270 buněk. Podlaha mezi uličky je betonována a má svah po obou stranách. Šířka průchodu mezi buňkami by měla dosáhnout 130 cm, buňky jsou vybaveny sítí nebo stojanem s dřevěnými palety. Zvířata jsou mechanizovaná. V shedah by délky buněčného dosáhnout 140 cm, hloubka - 70 cm, výška zadní stěny - 36 cm, výška přední stěny - cm na 55 buněk, by měl být umístěn ve dvou řadách ve dvou řadách.. Ve spodním řádku by měly obsahovat jedinci hlavního seriálu a horní vysazené mladé králíky. Chcete-li vykrmovat mláďata pro maso, musíte použít dvoustranné horniny, distribuci potravin a vody, čištění hnojiv je mechanizováno. V těchto přístřešcích lze uchovat až 600 mladých zvířat. Buňky jsou dřevěný rám, dokončený kovovou síťovinou. Pití králíků lze provádět pomocí automatizovaných nápojů s plovoucím automatem.
Vytvořením projektu farmy se směrem maso-kůže, minimálně 1200 děloh dělohy zajišťuje, že je udržuje v dvoustupňových přístřeších. Takové boudy musí být hluché na jedné straně.

Máme článek o webu věnovaném obsahu králíků v kůlnách, ve kterém najdete všechny vaše odpovědi na otázky.

Jak uspořádat mini-farmu

Před budováním haly je nutné se zástupci místní správy vyjasnit, kolik by měla být zemědělská usedlost vyloučena z rezidenčních sektorů. To vám nepomůže získat správní pokutu.

Stavba budov je nejlepší na malých pahorkách. Na jaře, kdy sněží padne a v létě-podzimní deštivé období, nebude voda nahromaděna. Králíci s vysokou vlhkostí se nelíbí. Nejlepším způsobem je konkretizovat lokalitu tak, aby voda zde stagnovala.

Pro uložení jídla si vezměte jiný pokoj. Koupit koncentráty krmiv ve velkém, takže to bude levnější. V místnosti, kde budete skladovat podávání, musí být vytvořeny všechny podmínky, které umožňují udržovat potřebnou vlhkost, což neumožňuje vzhled formy.

Místo, kde bude jatka vyrábět, musí být opatřeno drážkou krve a troubou, ve které bude možné po porážce odpad zničit. Také je možné vybavit okolní ledničky pro skladování masa.

Aby bylo možné hromadit hnůj, který se hromadí ve velkých množstvích králíků, je nejlepší vybavit jámu. Hloubka této jámy musí činit až tři metry. Její stěny musí být betonovány a vrchlík musí být vyroben shora, aby byl chráněn před deštěm.

O nákupu králíků

Králíci na farmě

Aby se zabránilo chybám při nákupu králíků, musí začínající chovatel králíků dodržovat některá doporučení.

 • Při nákupu králíků věnujte pozornost vnitřní straně uší. Pokud se vyskytují chrasty a rány, je to známka takového onemocnění jako ušního roztoče. Toto je nebezpečné onemocnění. Žena s roztočem může snadno přestat podávat své mláďata.
 • Nekupujte samice ani muže pro chov z jednoho vrhu. Z tohoto přechodu není nic dobrého.
 • Nepoužívejte králíka, který má rozcuchané vlasy, vlhkou tvář a matné oči. Takový králík může být nemocný. U zdravých zvířat by srst neměla mít plešatou.
 • Nekupujte osoby, které jsou vypáleny, jsou problematicky impregnovány.
 • Králík, který se prodává speciálně pro kmen, by měl být upozorněn, stejně jako těhotný králík. Málokdo nebude prodávat dospělé dobré zvíře. Buď má špatné chovatelské kvality, nebo je prostě starý.
 • A konečně, jak určit sexu králíka při nákupu? Dejte je zpátky na kolena a pak vytáhněte ocas nahoru. U muže uvidíte penis, který vypadá jako trubice, žena má štěrbinu napnutou na ocas.

Potíže s udržováním králíků

V chovu králíků existuje řada potíží, které se mohou zhoršit na začínajících chovatelů králíků, jako je sníh na hlavě. Musíme být připraveni na následující obtíže.
Problémy s jídlem. Vyskytují se častěji, pokud dodržujete správnou dietu. Ale králíci jsou citliví na hnilobu a plísně a mohou se zhoršit. Pokud jsou potraviny příliš suché, mohou se udusit. Je nezbytné pravidelně přidávat vitaminy do stravy králíků.

Vakcíny. Králíci musí být čas od času očkováni. Pokud je místnost často větrána a čištěna, nemůžeme se starat o výskyt onemocnění u zvířat. Ale je lepší být v bezpečí a zvířata musí být očkována proti myxomatóze, pasteurelióze, VGBC.

Problémy s obsahem v buňkách. Zvířata mají rádi vše, takže se musíte postarat o kvalitní materiály pro buňky.

Teplota obsahu. Králíci se snadno přizpůsobí teplotnímu režimu, ale vyžadují pohodlnější podmínky skladování, než například pták nebo nutria. Přijatelná teplota pro život od +2 stupňů do +30 stupňů Celsia. Výhradně pro reprodukci a dobrý nárůst hmotnosti je teplota od 13 stupňů do 26 stupňů Celsia.

Jak podávat králíky

Jejich všichni králíci z farmových zvířat jsou možná nejvíce rozmarní. Jedná se o bylinožravce, takže šťavnatá tráva je jejich oblíbené jídlo. Ale nedávejte jim trávu, o které nic nevíte. Nemůžete králíkům poskytnout velké množství čerstvě řezané trávy, jinak je zajištěno nadýmání. Můžete dát králíkům větve takových zahradních keřů jako malinasmorodina, stejně jako březové a vrbové větve, dub a jilm. Zvířata budou hýčkat je, ne stěny v klecích. Dobře konzumované králíky zeleniny ze zahrady: mrkev, cuketa, dýně, okurky, rajčata, řepa, peeling a vrcholy.

Je nesmírně důležité dávat králíkům stravu bohatou na vlákninu, například seno. Sláma by však neměla být podávána zvířatům na jídlo. V zimě mohou být králíci krmeni drceni, kukuřice, ovesu, smíšené krmiva a krmné přísady pro králíky. Jako minerály v potravinách můžete přidávat sůl, mouku a křídu z 0,5 g na 2 g na zvíře. Voda vždy udržujte ve sladké vodě.

Doporučení odborníků, jak správně krmit králíky, naleznete zde.

Ochrana králíků před nemocemi

Chráňte králíky před všemi druhy onemocnění, které se na těchto zvířatech vyskytují poměrně často, je to možné pomocí očkování. Samozřejmě nechrání 100%, ale občas snižuje riziko vážných onemocnění zvířat.
Veterináři doporučují každoroční každoroční vakcínu pro králíky. Typicky obsahuje jedna ampule s takovou vakcínou lék na virové hemoragické onemocnění a myxomatózu. Jiné vakcíny, pokud nejsou užívány v kombinaci, by měly být použity v okamžiku, kdy je ohnisko pozorováno. Jedná se o vakcíny proti vzteklině, paratyfidu a pasteurelóze.

Odpadové hospodářství

Po porážce králíků kromě cenného masa a kožešin zůstává i odpad, který lze také použít. Pro výrobu lepidla můžete vzít tlapky a uši, pro výrobu enzymů syřidla - žaludek, pro cenné krmivo pro zvířata - krev.

Kousky kože, kůže z přední a zadní nohy jsou odstraněny, vysušeny a použity pro výrobu lepidla. Žaludek je také vyčištěn, sušen a odeslán do mléčných závodů nebo do zařízení na zpracování masa. Krev králíků může být podávána jako potravu pro prasata nebo drůbež. Zbývající odpad se nejlépe spálí ve speciálních pecích, které je nutno vzít v úvahu i v počátečních fázích výstavby.

Prodej králičích výrobků

Chcete-li zahájit implementaci králičího masa, můžete vytvořit vlastní zákaznickou základnu. Mohou to být přátelé a příbuzní, kteří zase povídají o svých produktech svým známým. Nestráchejte reklamu. Nepřekračujte cenu masa. Vytvořte ji tak, aby byla přístupná všem segmentům obyvatelstva. Mimochodem, prodej masa z farmy je možný bez povolení. Výjimkou jsou prodejci, kteří potřebují veterinární osvědčení. Můžete prodat králíka do restaurací. K tomu budete potřebovat veterinární osvědčení 2. Není velmi výhodné přenést maso do obchodů, pokud je objem výroby malý, pak budou všechny zisky obdrženy každoročním přijetím všech potřebných certifikátů. Kromě toho, pokud chcete prodat maso prostřednictvím velkých prodejen, pak buďte připraveni nakupovat výrobky od vás za velmi nízkou cenu.

Můžete profitovat nejen z prodeje masa, ale také z prodeje vedlejších produktů. Zaznamenávání zvířat může uchovat králičí kůže. Mohou být prodávány podnikům pro výrobu a oblékání kožešiny. Je pravda, že nejsou tak drahé. Také je možné prodat trupy králíků, protože organická hnojiva budou vždy v poptávce.

Jak vypočítat ziskovost a návratnost

Králíci v klecích

Hlavní výhodou chovných králíků je jejich plodnost. Pokud jsou splněny všechny nezbytné podmínky, může jedna děloha přinést zhruba 10 quarlů za rok. To znamená, Za jeden rok můžete získat z jednoho králíka až 60 zvířat. Takže například na farmě 120 králíků je možné získat 7 200 zvířat, které představují více než 14 400 kilogramů masa. Pokud prodáváte maso za 200 rublů na kilogram, můžete vydělat 2880 rublů ročně. Současně bude muset 50% zisků vynaložit na výrobní náklady, a to:

 • nákup krmiv,
 • náklady na dopravu,
 • náklady na elektřinu,
 • platy mzdových pracovníků (pokud existují),
 • opravy a nákup buněk,
 • očkování a veterináře. služby.

Pokud pracujete nezávisle a samy provádíte také očkování, náklady mohou být sníženy.

Přibližný obchodní plán

Podnikatelský plán pro chov králíků by měl obsahovat popis všech počátečních finančních investic, pravidelných výdajů a příjmů, způsobů dodatečných příjmů. Je důležité zvážit širokou škálu cen v různých regionech země.
Seznam počátečních příloh může obsahovat:

 • Koupit stránky pro farmu. Můžete použít to, co je již ve vaší nemovitosti.
 • Registrace dokumentace.
 • Zlepšení území.
 • Materiály pro stavbu přístřešků a buněk.
 • Inventář a vybavení.
 • Získávání králíků (cca 50 ks).

Takže obchodní plán se bude lišit v závislosti na regionu vašeho bydliště a na materiálech, které již máte.

Samozřejmě, že vytvoření vlastní mini-farmy není konstrukcí oleje. Zpočátku příjmy nemusí být tak velké. Ale nic vám nebrání v průběhu času rozšiřovat výrobu. Navíc je to slušný příjem. V práci musíte strávit 3-4 hodiny denně, aniž byste opustili své vlastní stránky.

Podívejte se na úspěšný zážitek v chovu videa - králíků jako podnikání, mladý muž pokračoval ve svém otcově obchodě s rostoucími králíky na farmě.