Podnikání na zelené: osobní zkušenosti a praktické rady ohledně organizace skleníků

Složitá finanční situace v zemi nás nutí věnovat pozornost zemědělství. To není jen způsob, jak krmit rodinu, ale také získat. Profesní povolání v zemědělství vyžaduje vážné finanční investice, stejně jako zkušenosti a příslušné dovednosti. Proto je rostoucí zelená považována za jednoduchý způsob, jak vydělat peníze.

Obchodní přínosy

Tento typ činnosti je atraktivní, protože vyžaduje relativně malé finanční investice. Podnikatelé, kteří sdílejí osobní zkušenosti s obchodem se zelení, říkají, že na začátku můžete dosáhnout zisku 65%. Organizace skleníku na malém pozemku umožňuje příjem příjmů po celý rok.

Podnikání v zeleni je výhodnější než růst zeleniny a ovoce, protože tyto plodiny vyžadují značnou práci a čas. Výnosnost tohoto druhu činnosti je zajištěna nízkou cenou rostlinných materiálů. První dávka zboží je obvykle připravena za 40 dní, současně podle odborníků lze získat až 4 kg výrobků od jednoho metru čtverečního.

Ve prospěch tohoto druhu podnikání je důkaz a jeho relevance. V kuchyni po celý rok je vhodná vůně zeleně. Množství stravovacích zařízení a sektor hotových jídel v obchodech s potravinami je jen prospěšné pro podnikatele.

Celkově podnikání rostoucí zeleně má řadu výhod, díky čemuž je nejvhodnějším způsobem pro ty, kdo chtějí vydělat na pěstování půdy. Podnikání v zelené oblasti vyžaduje malé investice, funguje po celý rok, rychle přináší příjmy a je vždy poptávané.

Pracovní plán

Při plánování podniku pro pěstování zeleně je důležité určit rozsah činnosti a účel. Někteří pěstují pro své vlastní potřeby a pouze přebytek je poslán na prodej.

Pokud existuje půda, zůstává investice do výstavby skleníku, nákupu rostlinného materiálu a hnojiv. Na úrovni hlavních příjmů nevycházejte, ale investice se vyplatí, a na stole jsou vždy svěží, ekologické zelené. Pokud je spousta pozemků, pak bude zapotřebí více investic. V závislosti na klimatické zóně může být práce sezónní.

Pěstování a nucení zelené cibule

Popularita růstové zelené cibule je způsobena nenáročnou kulturou. Čoskoro roste sama o sobě, a to ještě s využitím nejrůznějších moderních technologií. V teplém období není žádný nedostatek, ale v chladné sezoně poptávka zůstává tak vysoká, že to ovlivňuje náklady.

Pěstování zelené cibule je snadnější proměnit se v ziskový podnik, ale budete muset zvážit všechny jemnosti a nástrahy. Pokud rostou cibule ve velkém množství, je lepší usilovat o celoroční práci. V létě je možné je zasadit do terénu a pro zimní období bude nutné uspořádat skleníky. V některých případech je výhodnější nevytvářet, ale pronajmout si pozemky z farem. Pro růst cibule je lepší vybrat místo s rozlohou 20 hektarů. Na jaře, když mráz projde, je cibule osazena semeny.

Je důležité vzít v úvahu, že semena cibule "na hlavě" a pro zeleninu se liší. Zahraniční dodavatelé často preferují japonské a nizozemské kultury. Výsadba materiálu je výhodnější koupit od výrobce nebo nakupovat ve velkém množství. Semena tedy mohou stát od 2 do 5 rublů na kg.

Pro zimu se zpravidla vyskytují cibule. To snižuje vegetační dobu a v hotové podobě má produkt dobré chuťové vlastnosti.

Ti, kteří hodlají postavit skleník, by měli věnovat pozornost moderním materiálům. Místo tradičního skla je lepší použít polykarbonát, protože stojí méně a lépe udržuje teplo.

Klimatické podmínky tohoto regionu výrazně ovlivňují produktivitu. Aby se minimalizovaly ztráty, je nutné používat chemické ochranné prostředky, hnojiva a chemikálie. To pomáhá zvýšit plodinu a vytvořit vzhledný vzhled.

Vlastní výroba zelené cibule vyžaduje skladování zboží. Pro 100 metrů čtverečních. m půdy bude muset zorganizovat úložný prostor až 30 metrů čtverečních. Velké průmyslové podniky využívají průmyslové prostory. Pokud je v zimě, pěstování oblasti na 600 metrů čtverečních. m, bude vyžadovat zařízení tekoucích ohřívačů vody pro termální zalévání, stejně jako výtahy a pece pro vytápění.

Pro větší efektivnost je zakoupený humus s hnojivy a horním obvazem častěji používán. Osvětlení může být vybaveno denním osvětlením, stejně jako lampy s ultrafialovým světlem. Jen za přítomnosti všech těchto podmínek může zelená cibule růst po celý rok vysoké kvality.

Užitná plocha 80 metrů čtverečních. m dává kolem 400 kg peří v oblasti. Cenová cena může stát od 10 do 60 rublů. Na růst cibule trvá až 21 dní. Tento proces lze dvakrát zrychlit, pokud používáte aeroponickou technologii. Náklady však budou stát až 4 tisíce rublů na metr čtvereční. m, a vyplatí pár let. Aeroponické systémy se doporučují pro použití ve velkých výrobních oblastech.

Celkově, když si založíte podnikání na zelené cibuli, je důležité sdílet se stupnicí výroby. Pokud je malý pozemek, použijte polykarbonát pro výstavbu skleníku a pro velký podnik k pronájmu průmyslových zařízení.

Obchod s skleníkem: přezkum trhu a odborné poradenství

Organizace skleníkových podniků začíná definicí:

 • co růst
 • kde prodávat
 • jaký typ budovy dělá

Zelená ve skleníku

Tato sféra podnikání se neustále mění, objevují se nové technologie, zařízení se stává dražším, takže je důležité stále sledovat aktuální procesy a před vypracováním práce sestavit podrobný obchodní plán.

Při posuzování celkové situace v regionu ve skleníku je důležité určit, zda se jedná o sezónní nebo trvalý typ podnikání. Pro sezónní použití je vhodné použití konvenčních zemědělských zařízení, celoročně bude nutné vybavit průmyslová zařízení topením a osvětlením.

Ještě před zahájením práce je důležité přemýšlet o způsobech uvádění na trh a setkat se s velkoobchodníky, pokud se nepředpokládá, že budou samostatně prodávat výrobky na trhu.

V případě výstavby celoročního skleníku je nutné pro něj získat projektovou dokumentaci včetně vnějších sítí. Dokument specifikuje specifikaci všech zařízení. Tímto způsobem můžete přesně vědět, jaké náklady budou náklady na zařízení.

Je třeba specifikovat, kde se skleník nachází, jaká oblast zaujímá a jaká bude v něm růst. Také musíte specifikovat způsob pěstování, ať už je to hydroponie nebo aeroponie. Měli byste také vědět o množství sklizně za čtvereční metr za rok a o odhadovaných kupujících.

Vzhledem k účelu podnikatelského projektu je důležité vzít v úvahu poptávku v nejbližších osadách. Schopnost prodávat výrobky v blízkých městech výrazně snižuje přepravní náklady.

Podle doporučení odborníků je také nutné vypočítat náklady na zahájení skleníkové farmy na začátku. Celkovým výsledkem musí být veškeré náklady: od nákupu vybavení a osiva až po tokové náklady. Nevyhnutelně se stávají, protože všechny nuance stále neposkytují, což znamená, jak říkají odborníci, by měly vypočítat možné náklady na první příjmy.

Podnikatelé, kteří organizovali skleník, doporučují před zahájením práce zhodnotit technickou stránku výroby. Za tímto účelem je důležité zvážit stupeň odlehlosti komunikace z navrhovaného místa výstavby skleníku. Všechny potrubí musí být napnuty na vlastní náklady, takže je lepší zahrnout náklady do odhadu.

Je nutné zvolit místo pro skleníky, kde bude snadné uspořádat přístupové cesty. Odborníci doporučují, aby v případě nedostatku pozemků pronajmout nebo koupit, i když v tomto případě může být výhodnější koupit prefabrikované skleníky, s nimiž se můžete přesunout na libovolné místo v případě potřeby.

Při organizování vytápění byste měli věnovat pozornost nejnovější technologii, protože to může být efektivní a v tomto případě bude muset být stará zlikvidována. Odborníci také doporučují určitou částku, kterou je třeba věnovat zavedení nových technologií, které se mohou objevit po zahájení výroby. Takové opatření umožní sestavit soutěž, dokud skleníkový park neplatí sám.

Druhy plodin a ziskovost

Vzhledem k tomu, že různé druhy zeleně jsou chutné a zdravé koření, jsou v každé době velmi žádané. Zelenina je součástí tradičních pokrmů téměř všech národů země, takže jsou vždy v poptávce:

Tyto kultury tolerují nízké teploty, které jsou typické pro většinu oblastí země, což znamená jejich setí na otevřeném terénu. Nejčastěji se z semínek pěstuje petržel. Technologie je poměrně jednoduchá, znamená to, že udržuje výsadbu ve vlhkém prostředí po dobu pěti dnů a po klíčení se přenese do chladnější místnosti. Musí trávit další týden.

Po výsadbě klíčí rychleji a lépe tolerují změny teploty. Podle počátečního počtu 10 čtverců. m to trvá až 20 gramů. Namontujte v tupém úhlu na malou hloubku. Vzdálenost mezi semeny je až 5 cm. Po přistání je nutné hojně vyplachovat a půdou kompaktovat.

Při správné péči může na čtvereční metr růst až 6 kg. V chladné sezóně lze získat kilogram petrželky ze 180 rublů.

Trochu těžší růst kopr. Je zasazen s postelemi v brázdách, předem položených. Semena leží v hloubce až tří centimetrů. Hustota výsevu odpovídá petrželu a pokles teploty je horší. Pod 15C nemusí přežít. Sklizeň je však bohatá. V zimě, bez ohledu na prodejní oblast na kg, můžete získat od 200 rublů.

Špenát lze vysadit na začátku jara. Semena hlouběji než jeden a půl centimetru se nedoporučují. První sklizeň se objeví za měsíc. Odolnost vůči houpačkám poskytuje příležitost růst až do pádu.

Podnikání rostoucích zelených zahrnuje výběr prvotřídních a vytrvalých odrůd. Pokud se různé plodiny pěstují současně, je nutné sledovat sekvenci výsevu.

Úskalí

Podle odborníků, založené na osobní zkušenosti, zelené podnikání je výhodné dělat v jižních oblastech země. Klimatické podmínky v jiných regionech a regionech předpokládají vytvoření zvláštních podmínek, které zase znamenají značné investice. Výstavba hlavních skleníků zahrnuje pokládku vytápění a osvětlení, které v zimě bude vyžadovat více. V takovém případě se náklady nezaplatí bez ohledu na stupnici.

Než podniknete zelenou firmu, budete muset najít trh a za účelem snížení nákladů na dopravu je lepší vyzvednout zákazníky v nejbližší vesnici.

Je vhodné předem uvažovat, které plodiny jsou ve vysoké poptávce, při výpočtu frekvence výsevu. Tak budou plodiny nahrazeny a místo nebude prázdné. Odborníci zdůrazňují péči o ničení škůdců, jsou schopni vyhubit až 30% produktů a hnojiv. To může výrazně zvýšit ziskovost.

Naše rodina konzumuje zeleninu každý den a začala jsem přemýšlet o tom, jak začít s prodejem těchto produktů. K dispozici je pozemek, pracovní zkušenosti v zemědělství. Zamezuje tomu, aby chemikálie zvyšovaly výtěžky.

Rostoucí zelená je užitečná a potřebná alespoň pro sebe, ti, kteří mají soukromý domov a místo mají štěstí, protože mohou postavit skleník a rozvíjet vše, co v něm chtějí.

Také jsem začala růst zeleně ve skleníku pro sebe a svou rodinu, pak se mi líbilo toto podnikání a já jsem to změnil v malou firmu, příjem je malý, ale stále příjemný, že si vydělávám.

Ano, pěstování bylinek není špatný obchod, a na něm můžete získat v sezóně, ale mějte na paměti, že to bude vyžadovat úsilí a náklady, a to vybudovat hodně neobsahuje žádné chemické látky, a trh by měl být.

Jak začít podnikat v rostoucí zeleni?

Podnikání rostoucí zeleně je jednou z nejslibnějších a rychle se zužitkových oblastí zemědělství. Tento formát podnikání však bude vyžadovat zodpovědnost a trpělivost.

Vlastnosti "zeleného" obchodu

Rostoucí zeleň jako podnikání je atraktivní díky možnosti začít podnikat, téměř bez hotovosti. Jen pár desítek tisíc rublů může v blízké budoucnosti přinést zisk.

Podnikatelé v této myšlence přitahují jednoduchost a vysokou ziskovost - na rostoucí zeleni můžete získat až 500% investovaných prostředků na tuto sezónu. Příjemným momentem je, že poptávka po takových produktech je velmi vysoká, a to nejen v létě.

Žádná zvláštní znalost, mnohem méně vzdělání k zahájení takového podnikání, není nutné - bude stačit ke studiu zvláštností pěstování vybraných plodin.

Investice do pěstování zeleně se mohou pohybovat od několika tisíc do desítek a stovek tisíc rublů - vše závisí na rozsahu výroby a velikosti požadovaného zisku. Největší příjem lze získat v chladné sezóně, protože lidé v tomto období rostou zeleně mnohem méně často a cena díky nízké zásobě produktů se výrazně zvyšuje.

Profesní práce v průmyslu

Podnikatel, který otevírá podnikání na rostoucí zeleni od začátku, by měl jasně pochopit výhody práce v tomto odvětví. K těmto výhodám patří:

 • nízké náklady na osivo;
 • jednoduchost kultivace a péče o zelené;
 • vysoká poptávka po zelení;
 • vysoká ziskovost (může dosáhnout 200-500%);
 • nízké počáteční kapitál;
 • rychlá návratnost (v prvním měsíci zeleného obchodu můžete vrátit vložené prostředky).

Čím více sadenic je zasazeno podnikatelem, tím větší zisk získá se správnou péčí o rostliny. Například, z pozemku o 1000 m 2, zaset zeleniny, můžete získat měsíční příjem 30-90 tisíc rublů měsíčně. Z toho je zřejmé, zda je růst zeleně přínosný.

Volba směru

Každý začínající podnikatel, který se rozhodl růst zeleně, se diví, jak začít podnikat? První věc, kterou potřebujete pro určení jedné nebo několika oblastí práce. Nejvýhodnější pro dnešek jsou následující formy:

Co růst?

Výhody

Nevýhody

Kopr, petržel

Jednoduchost odchodu, nenáročnost vůči vnějším podmínkám. Konstantní poptávka po produktech, jelikož oba typy zeleně patří do tradiční kuchyně. Rychlá návratnost díky rychlému růstu.

Vysoká úroveň hospodářské soutěže.

Salát listí

Schopnost růst nejen na zemi, ale také na živinový roztok (hydroponie). Dobrý vkus bez ohledu na způsob kultivace a péče. Vysoká poptávka po produktech během celého kalendářního roku.

Vyšší náklady na organizaci místa pro pěstování salátu. Potřeba používat moderní metody kultivace.

Ředkvičky

Vysoký výnos, snadná péče, rychlý růst (můžete sklízet měsíc po výsadbě ředkvičky), relativně nízkou konkurenci v průmyslu.

Sezónní poptávka po zboží (největší zájem se zaznamenává v letní sezóně). Dostatečně velké plochy pro setí jsou nezbytné (ve srovnání s dříve popsanými plodinami). Potřeba vybudovat skleník.

Cibule (na prodej peří)

Vysoká poptávka po zboží, vyšší zisk z prodeje.

Je zapotřebí pečlivé péče (například z přebytku světla, peří z cibule může zbarvit a stát se nevhodným pro pozdější marketing). Vysoká pravděpodobnost morbidity.

Basil, špenát, šťovík, celer

Vysoká poptávka a cena.

Rozmar, potřeba přísné a důkladné péče.

Je lepší pro začátečníky, aby si vybrali jednodušší možnosti - kopr, petržel, salát nebo cibuli. Reďkovka je výhodnější použít jako pomocnou kulturu. Ale takové specifické rostliny jako bazalka a špenát vyžadují určité dovednosti a znalosti. Pro nezkušené podnikatele může tento formát způsobit ztráty.

Kde rostou zelené?

Rozhodl se, co má růst, podnikatel si musí zvolit vhodný způsob pěstování. Zde mnoho bude záviset na rozsahu podnikání a zvolené kultuře. Obvykle lze vybrat následující metody:

 1. Ve svém bytě. Tento formát je vhodný pro malé podnikatele, kteří nemají dostatek počátečního kapitálu. Pro pěstování je však nutné přidělit samostatnou místnost. Existuje mnoho možných variant zeleně - lze jej umístit do běžných plastových lahví, hrnců nebo krabic. Budeme se muset starat o pravidelné zavlažování a dostat se do místnosti světla a vlhkosti.
 2. V předměstské oblasti (na lůžkách). Takový formát umožní uspořádání sezónního podnikání, protože v chladné sezóně rostliny zemřou. Nejatraktivnější formát pro lidi žijící v jižních oblastech, protože existuje vyšší teplotní režim než na severu. Chcete-li vytvořit kontinuální práci, můžete kombinovat tento způsob pěstování s prvním. Velikost zisku bude záviset přímo na ploše pozemku, kvalitě péče a napájení.
 3. Ve sklenících. Tento formát umožní růst greeny po celý rok, bez ohledu na povětrnostní podmínky. Nejčastěji tato metoda využívají obyvatelé jižních oblastí. V severních regionech budou zisky výrazně nižší z důvodu vysokých nákladů na elektřinu. Použití skleníků je smysluplné pouze v případě velkých podniků. Za prvé, budou vyžadovány vážné investice pro výstavbu skleníků a jejich vybavení (osvětlení, zalévání).

Distribuční kanály

Lidé, kteří oceňují své zdraví, zahrnují zeleninu ve stravě kvůli přítomnosti mnoha užitečných látek (vitamínů, minerálů, stopových prvků). Proto můžete své výrobky prodávat sami, aniž byste je dodávali do obchodů. To však bude vyžadovat dodatečné náklady a čas. Největší poptávku mezi velkoobchodními odběrateli je v těchto institucích:

 • obchody a supermarkety;
 • kavárny a restaurace;
 • trhy;
 • rostlinné základny.

Všichni jsou připraveni nakupovat zeleninu ve velkém množství, ale ve velkoobchodě (levnější) než v maloobchodním prodeji.

Můžete pracovat několika směry najednou:

 1. Prodáváme produkty v maloobchodě. Zvláště důležité v létě. Prodej má smysl v rostoucí oblasti. V tomto případě můžete všechny výše uvedené kultury pěstovat ve stejných množstvích.
 2. Prodáváme zeleninu velkoobchod. Tento formát podnikání bude výhodnější, pokud člověk rozvíjí jednu kulturu, ale ne všechny najednou. Začátek podnikatelů by měl zvážit možnost pěstování a prodeje petrželky s koprem. Díky rychlému růstu je možné zajistit nepřetržité dodávky zboží do obchodů. Pak není třeba hledat nového kupce pokaždé.

Organizační a právní momenty

Velké objemy prodeje a závažná podnikatelská činnost vyžadují registraci vlastního podnikání. To je nezbytné pro úplný prodej zboží prostřednictvím obchodů, restaurací, zeleninových základen. Takový závažný přístup maximalizuje zisky tím, že odmítne pracovat s prodejci a budovat práci s velkoobchodními kupci přímo.

Můžete otevřít LLC nebo IP. Druhý formát je však jednodušší z hlediska registrace a doručení následných zpráv. Stát bude muset platit daň. Nejvýnosnějším formátem je ECHN. To způsobuje nízkou úrokovou sazbu - budete muset zaplatit 6% z částky zisku. To eliminuje přesný výpočet nákladů.

Výrobky musí mít certifikáty shody a kvality. Bez nich nejsou velkoobchodníci připraveni nakupovat výrobky.

Výpočet finančních výsledků

Pěstování zeleně přináší vysoký zisk. Budeme provádět výpočty pro podnikání v našem bytě. Řekněme, že se podnikatel rozhodl pro růst cibule pro pozdější prodej. V místnosti o ploše 25 m 2 je plocha vhodná pro výsadbu asi 35 m 2 (pokud umístíte krabice do několika vrstev). Zde můžete vypočítat náklady:

 • 1 kilogram cibule na setí stojí 15 rublů za velkoobchodní nákup;
 • při 35 m 2 bude vyžadovat 350 kilogramů cibule;
 • celkové náklady na nákup cibule - 5 250 rublů;
 • krabice a krabice není nutné kupovat - lze je nalézt ve velkých supermarketech a piliny - na pila;
 • hnojiva budou vyžadovat 2400 rublů měsíčně;
 • pro instalaci umělého osvětlení musí strávit asi 12 500 rublů;
 • měsíční náklady na elektřinu - 2 000 rublů;
 • Náklady na dopravu cibule na velkoobchodníky jsou 4 500 rublů.

Celková cena bude: 26 650 rublů - to je počáteční investice potřebná k zahájení podnikání na růst cibule.

Příjem bude následující:

 • s 1 m 2 výsevní plochy je docela možné získat 15 kilogramů cibule (ale je třeba řádně pečovat o cibuli, koupit kvalitní půdu a potřebné doplňky);
 • s 35 m 2 výsevní plochy může obdržet 525 kilogramů za sklizeň;
 • za měsíc, můžete sbírat 2 cibule plodin, to znamená, že měsíční objem cibule bude rovnat 1050 kg;
 • velkoobchodní cena za 1 kg cibule - 80 rublů;
 • za měsíc můžete získat 84 000 rublů.

Už první měsíc plodné práce nejen splatit původní investice, ale přinese i poměrně vysokou úroveň zisku. Proto můžeme konstatovat, že pěstování zeleně je vysoce výnosné a cenově dostupné podnikání, a to i pro začínající podnikatele, kteří jsou zodpovědní za jejich podnikání.

K-dou18.ru

Rady pro zahradníky

Podnikatelský plán pro pěstování kopru

Rostoucí kopr jako ziskový podnik

V tomto materiálu:

Pěstování kopru jako podnikání je lukrativní oblastí podnikatelské činnosti, kterou by měli posuzovat vlastníci vlastní půdy.

V zeleni je vždy poptávka, takže prodej je zaručen celoročně. Čerstvý kopr je zakoupen nejen pro saláty, ale i pro přípravu okurky a marinád. Poptávka je zelená a deštníky se semeny.

Rostoucí kopr na prodej

Mnoho lidí často přemýšlí, co dělat, aby získali další příjmy bez významných investic. Skutečnou myšlenkou je výroba kopru pro komerční účely.

Charakteristickým rysem tohoto případu je skutečnost, že fenykl je sama o sobě odolná vůči škůdcům a různých onemocnění, takže problém se ztrátou značné části plodin na budoucích podnikatelů, není ohrožena.

Rostoucí kopr je atraktivní z následujících důvodů:

 • Kopr je nenáročná kultura, která nebude vyžadovat zvláštní péči. Stačí, abyste dodrželi určitá pravidla a podmínky zadržování.
 • Kopr má rád vše pro své jedinečné aroma, což každé jídlo má zvláštní chuť, takže pěstování takových odrůd bude relevantní po celý rok.
 • Výrobní náklady jsou minimální, obecně bude nutné utrácet peníze v zásadě až na samém začátku. Bude to vyžadovat stavbu skleníku (pokud se plánuje růst kopru ve velkém množství), nákup hnojiv a samotných semen. V budoucnu se mohou semena shromažďovat nezávisle. Podnikání se rychle zaplatí za sebe a bude mít zvláštní poptávku již brzy na jaře av předvečer novoročních svátků.
 • Při pěstování této plodiny se zřídkakdy potýkáte s chorobami a škůdci. I při nedbalé péči se to děje zřídka.

  Neexistuje zde žádný nedostatek. Mohou to být následující:

 • Řezaný fenikel není dlouho uložen, takže je nutné předem stanovit aktivní prodej sklizně, jinak bude možné ztratit část jeho části a to je již ztráta.
 • Zelená plocha vyžaduje dlouhé osvětlení, takže v zimě bude nutné strávit další osvětlovací zařízení, pokud není touha ztratit plodinu.

  Jak nezničit první sklizeň

  Kvetoucí fenikel pro osobní potřebu a pro prodej - různé v rozsahu jejich činnosti. Ve druhém případě je důležité shromažďovat bohaté a voňavé plodiny. Chcete-li dosáhnout vynikajících výsledků v této záležitosti, bez skleníku nemůže dělat. Nejlepší je koupit speciální skleník termosku pro pěstování kopru. Má sluneční kolektor a dvojitý kryt, který vytváří příznivé podmínky uvnitř konstrukce. V tomto případě je vysoká šance získat velkolepou sklizeň.

  Příprava skleníku pro zakládání koprů by se měla konat v únoru. Musí být vyčištěn ze sněhu, pokrývat postele krycím materiálem tak, aby se země ohřívala a byla připravena k dalšímu výsevu. To nejlepší pro tento účel je střešní papír nebo jednoduchý černý film. Země by se měla zahřát až na hloubku 15 cm, to stačí k získání první sezónní sklizně. Semena před výsadbou by měly být namočeny a ponechány po dobu 3 dnů. Nedoporučuje se je klíčit, jinak by při zasazování do země byly mladé výhonky poškozeny a nakonec by nedošlo k plodinám.

  S výsadbou kopru zpravidla neexistují žádné problémy, pokud následují následující pokyny krok za krokem:

 • Posypte semeny na lůžka, kterou potřebujete ručně, pak lehce posypané půdou. Hlouběji je 1-2 cm.
 • Pravidelně navlhčete půdu teplou vodou ze speciálního postřikovače, nedovolte, aby půda vyschla.
 • Všechny vznikající plevele musí být okamžitě odstraněny. Půda by měla být pravidelně uvolňována tak, aby na její ploše nedošlo k tvorbě kůry, což zabraňuje vzniku mladých výhonků.
 • Během vegetace je nutno oplodnit výsadbu, pro to je vhodné jakékoliv složité hnojivo.

  Nesnažte se vysadit co nejvíce semen v omezeném prostoru, abyste získali maximální výnos. K kopci se rozrůstá hustě, potřebuje dostatek prostoru a světla, a jestliže jsou příliš blízko k sobě, výhony mohou růst slabé a tenké. Nejlepší je připravit odrůdy předčasného zrání, odrůda Gribovsky je považována za ideální pro obchodní účely. Pro trvalé sklizně je nutné zasévat nové semena. V průměru rostliny rostou za měsíc a půl. Při sázení semen na začátku března, první sklizeň již lze odříznout v polovině dubna, a pak (v případě, že sedadlo vedle nových semen v čase) na konci května a v létě.

  Můžete také použít hydroponii pro pěstování kopru. Namísto půdy se používá speciální roztok živin. Přistání nemusí vynaložit energii na získání všech potřebných látek z půdy a vyvinout vážný kořenový systém, všechny síly se dostanou do formace zeleně.

  Jak snížit náklady

  Chcete-li výrazně snížit náklady, můžete vytvořit skleník sám. Chcete-li to provést, použijte dostupné nástroje a materiál, který zůstal po opravě. Za prvé je nutné vytvořit kostru, neboť jsou nutné plastové nebo kovové trubky. Plast je snadnější instalovat, protože jsou lehčí a jsou levnější. Je také nutné postarat se o formu skleníku, je žádoucí udělat to ve formě oblouku nebo se svahy. V tomto designu vzduch nebrání cirkulaci, což přispěje k dobrému zahřátí a větrání. Tato forma vylučuje akumulaci srážek na povrchu skleníku. Po instalaci kostry je třeba dbát na její pokrytí. Pro zimní skleníky je vhodný pouze polykarbonát nebo sklo.

  Vlastnosti polykarbonátu jsou následující:

 • tento materiál je trvanlivý, nebojí se poškození;
 • zajišťuje dobrou tepelnou izolaci a přenos světla;
 • polykarbonát je v provozu naprosto bezpečný;
 • nevýhoda spočívá v tom, že takový potah nutně vyžaduje přítomnost základů, nemůže být vyčištěn agresivními prostředky.

  Vlastnosti skla jsou následující:

 • skleněný povlak prochází světlem dobře;
 • sklo je šetrné k životnímu prostředí;
 • Nebojí se abrazivního poškození;
 • z mínusů lze nazvat, že se může rychle zahřát a ochladit a je také křehké.

  Kopřiva by měla klíčit v dobře vyhřívaném skleníku, bude třeba pečovat o přídavné topení (zejména v zimě). K dispozici jsou následující typy topení:

 • Elektrické vytápění za předpokladu přítomnosti radiátorů;
 • položení elektrického kabelu pod zem;
 • pokládání trubek pro teplou vodu;
 • instalace infračervených lamp;
 • ohřívání plynovým válcem;
 • vytápění na tuhá paliva instalací speciálních kotlů.

  Sklizeň a prodej

  Před sběrem čerstvé sklizně za účelem prodeje za 5 hodin bude nutné ji hojně vyplatit. To usnadní úlohu vykopávat kulturu a další čištění kořenů od země. Poté se kopr je umístěn ve speciálních uzavřených kontejnerech a v nich hustě zhutněný prostor. Pokud chcete co nejdéle kopyto zůstat čerstvé, neztraťte jeho prezentaci, v kontejneru můžete přidat vodu hnojivem nebo rozpustit tabletu aspirinu.

  Fenykl při skladovací teplotě +10 ° C si ponechá prezentaci po dobu jednoho týdne.

  Pokud se pěstuje kultivar, není nutné ho vykopat, nebo můžete prostě odříznout zeleninu.

  Implementovat takovou kulturu je nejlepší v městech, kde lidé nemají příležitost samy růst. Bude to mnohem výhodnější najít velkoobchodního kupce, pak nebude mít žádné problémy s implementací vůbec.

  Rostoucí zeleň ve skleníku: podnikatelský plán a jeho implementace, technologie a vyhlídky

  Vývoj malých podniků v naší zemi v posledních letech ukazuje pozitivní trend. Podnikatelé vyvíjejí nové výklenky v oblasti automobilového obchodu, vaření, stavebnictví a dalších sfér, ale mnoho nezasloužitelně ztratilo zřetel na nevýnosnou, na první pohled ale výnosnou větev - rostoucí zeleň ve skleníku. Podle nedávných studií roste potřeba lidí zahrnovat tento produkt do stravy každý rok o 10%. Vysokou poptávku lze vysvětlit rozšířenou popularizací zdravých potravin. Stejně jako v jakémkoli jiném podnikání by se podnikatel měl přibližovat organizaci tohoto podniku, mít jasný obchodní plán, nezbytné zemědělské znalosti a dostatečné finanční prostředky na investice. Pěstování zeleně je dobrým začátkem pro odborníka v agrární sféře, který nemá velký kapitál pro zřízení rozsáhlé produkce.

  Co uvažovat v obchodním plánu

  Podrobný obchodní plán vám pomůže vyhnout se problémům na bázi vašeho podnikání. Každý nově příchozí, který se rozhodl zvládnout rostoucí záležitost zeleně ve skleníku, by měl analyzovat následující aspekty místního trhu:

 • stávající úroveň hospodářské soutěže;
 • perspektivní směry v sortimentu produktů (cibule, kopr, petržel atd.) a možné objemy kultivace.

  Navzdory skutečnosti, že zelené kultury jsou poměrně nenáročné, pro jejich kultivaci po celý rok nebude jedna plodina postačující. Podnikatel bude potřebovat:

 • skleník;
 • vhodná voda pro zavlažování;
 • další zdroje osvětlení;
 • půda;
 • hnojivo;
 • semena;
 • Topný systém v chladném zimním období.

  Obchodní registrace

  Podle začínajících podnikatelů prodej zeleně nevyžaduje získání povolení. Situace na trhu je přesně opačná. Většina skladů a obchodů vytváří dodávky především od podnikatelských subjektů, které registrovaly svou činnost v souladu se stávajícími právními předpisy.

  Bez řádné registrace obchodního subjektu může výrobce pouze neformálně prodávat zeleň prodejcům, což je mimořádně nevýnosná možnost.

  Dokumentace drobné výroby (pro realizaci na nejbližších trzích a prodejnách) nevyžaduje sběr velkého množství dokumentů. Nejběžnější možností zůstává registrace vlastních aktivit formou IP (individuální podnikání). V tomto případě se registrace provádí podle zjednodušeného režimu a vyžaduje podání daňového úřadu s následujícími dokumenty:

 • kopie pasu obchodníka;
 • notářské prohlášení o státní evidenci FE (formulář P21001);
 • přijetí platby státního poplatku;
 • kontaktní údaje (registrační adresa a telefonní čísla);
 • certifikát o přidělení TIN (kopie).

  Nezbytnou podmínkou je podnikatelova volba vhodného daňového systému pro něj. Do 5 pracovních dnů podnikatel obdrží potvrzení o registraci FE v příslušném orgánu, předloží potřebné informace státní statistické organizaci a otevře účet u banky (registruje pokladnu).

  Tento typ podnikání podléhá jediné zemědělské dani.

  Často se vedení výroby rozděluje mezi členy stejné rodiny a obchodní registrace se může provádět ve formě rolnického statku (PFH). V tomto případě mají všichni příbuzní stejná vlastnická práva. Pro registraci zemědělského podniku se podávají okresní správě (finanční úřad) následující dokumenty:

 • kopie pasu hlavy;
 • seznam kódů pro OKVED;
 • doklad potvrzující rodinné vazby členů domácnosti;
 • notářskou žádost o registraci podnikatelského subjektu;
 • dohodu o založení PF, která musí obsahovat následující části o kapitole, o účastnících, o rozdělení zisku, o postupu přijímání a odstoupení, o řízení, o majetku.

  Pokud se výroba zeleně rozšiřuje a vyžaduje rozsáhlé plochy a počet zaměstnanců, je vhodnější zaregistrovat takový podnik ve formě společnosti s ručením omezeným. Účast několika zakladatelů může snížit náklady jedné osoby na rozvoj podnikání. Podívejme se na seznam dokumentů požadovaných pro registraci:

 • kopie pasu generálního ředitele;
 • kopie pasu vedoucího účetního;
 • kopie pasů spoluzakladatelů;
 • rozhodnutí o vytvoření LLC;
 • žádost o státní registraci právnické osoby;
 • úplné a zkrácené jméno;
 • informace o vybraném daňovém systému;
 • základní kapitál;
 • bankovní údaje;
 • kontaktní telefonní číslo pro IMNS;
 • právní adresa organizace a dokumentační potvrzení o vlastnictví (pronájmu) nemovitosti;
 • určení potřebných kódů podle OKVED.

  Startovní kapitál

  Zvažte přibližné náklady na organizaci výroby zeleně v zelené ploše 50 hektarů:

 • stavba skleníkové struktury této velikosti - až 1 000 000 rublů (15 000 dolarů);
 • náboru technologa, manažera a 3 pracovníky s výpočtem jejich celkové roční mzdy - od 1 400 000 do 2 100 000 rublů (20 000 až 30 000 dolarů).
 • Vzhledem k tomu, že tento podnik bude mít průměrnou ziskovost 15%, bude jeho návratnost přibližně 3 roky.

  Asi 90% nákladů půjde na vytápění a osvětlení. Podnikatel se může snažit snížit náklady pomocí levnějších zdrojů energie.

  Fotogalerie: různé skleníkové varianty

  Faktory určující úroveň zisku

  Každý podnikatel investující prostředky v jakémkoliv směru podnikání chce získat maximální zisk a návratnost. Reálné tržní podmínky však činí začínající podnikatele správnými obchodními plány. Při pěstování zeleně existuje několik aspektů, které přímo ovlivňují ziskovost výroby a měly by být zohledněny při zakládání skleníkových podniků.

  Vlastnosti technologického procesu

  Široce populární mezi majiteli velkých a malých průmyslových odvětví využívá metodu hydroponie, která umožňuje sbírat vysoké výnosy s malými finančními investicemi. Podle odborníků využívání takové umělé technologie při pěstování zeleně ve skutečnosti zbavuje tyto produkty přírodní přirozenou chuť. Spotřebitelé nebudou kupovat "čerstvé" zeleniny a takové podnikání nemusí být ziskové. Zkušení zemědělci doporučují uchýlit se k dražším, ale kvalitním umělým hnojivům.

  Význam geografického umístění je určen jeho schopností ovlivňovat náklady na rostoucí zeleň a čistý zisk. Jak víte, centrální a severní části naší země se vyznačují silnými mrazy a častými teplotními výkyvy v chladné sezóně. Tento faktor výrazně zvyšuje úroveň investic podnikatele při nákupu a instalaci dalších systémů vytápění a osvětlení, stejně jako náklady na jejich pravidelné fungování. Růst cenové ceny zeleně může vést k vyšším cenám než ceny konkurentů, což povede k bankrotu. Je vhodnější zapojit se do pěstování tohoto druhu výrobků v jižních oblastech země s dlouhým denním světlem, jehož podmínky nebudou využívat značnou dobu ročního vytápění a osvětlení.

  Náklady na dodávku zeleně do severních oblastí země nebudou tak velké jako udržování skleníků v zimě.

  Optimální výběr sortimentu

  Podnikatelé, ovládající skleníkový obchod, často rostou nejen obyčejné zeleniny a zelenina, ale také exotické rostliny. Zkušení majitelé zemědělských podniků nedoporučují experimentovat s "exotiky", protože to vyžaduje velké finanční náklady a může se jednoduše neoplatovat v prostředí spotřebitelů.

  Ziskovost podnikání

  Je zřejmé, že přesné výpočty finančních investic jsou možné pouze tehdy, jsou-li k dispozici informace o geografické oblasti nadace skleníkové ekonomiky, známých sazeb pro osvětlení a vytápění. Přibližná cena skleníkových termos (6x3 m), pokrytá mrazuvzdornou fólií, s polykarbonátovou střechou, bude přibližně 20000-25000 rublů.

  Semena lze buď koupit, nebo pěstovat samostatně.

  Podívejme se na přibližné parametry pěstování kopru na 12 čtverečních metrů m užitečné oblasti. Jak ukazuje praxe, 1 čtverec. m skleníky mohou získat až 4 kg zeleně. Průměrné náklady na 1 kilogram výrobků - 150 r. Tak, zisk z 1 čtverec. m zahrady bude 600 r., a celkový zisk bude 7200 r. Zpravidla je sklizeň zeleně odstraněna 5krát za 1 sezónu, což zaručuje příjem čistého příjmu 30 000-35 000 rublů.

  Zelení jako zboží

  Před zahájením praktických aktivit rozvoje obchodu by měla být provedena analýza specifik okresních skleníkových hospodářství. Je třeba určit sortiment nabízené zeleně, stejně jako její kvalitu a množství v obchodech a dalších prodejnách. Kromě toho je třeba porozumět úrovni spotřebitelské poptávky v určité lokalitě pro různé druhy zeleně.

  Nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typem zeleně ve všech regionech Ruska je tradičně kopr, jehož podíl v tomto segmentu je 50%. Vysoká prevalence se vysvětluje skutečností, že tato kultura je poměrně nenáročná a roste už při teplotě půdy 3 stupně. Jsou zpravidla ponořeny na krátkou dobu před výsadbou semen.

  Dále na požádání mezi obyvatelstvem je zelená cibule. Účinná realizace této kultury zahrnuje kultivaci ročních odrůd, které zahrnují poloakutní. Podnikatel by měl vědět, že zelená cibule existuje ve 4 typech: sladká, pikantní, polosladká a polokutá. Jedná se o druhý druh, který má optimální hmotnost peří s krátkou dobou zrání.

  Salát je také populární ve stravě rusů, stejně stravitelné a obsahují užitečné prvky, jako je vápník, mangan, železo, hořčík, bór, draslík, fosfor, molybden, jód. Podnikatel, tato kultura může být zajímavá kvůli odolnosti vůči chladu, rychlému zrání a nenáročnosti. Pěstujte salát téměř ve všech regionech Ruska za normálního denního světla.

  Aktivně pěstování a využití petrželkou v Rusku nejen kvůli své dobré chuti, ale také celá řada užitečných funkcí: vylepšené metabolismus a vize, léčení onemocnění ledvin a regulace jejich činnosti, k obnově chuti k jídlu, posílení srdce a cévní systém.

  Fotogalerie: nejoblíbenější druhy zeleniny v Rusku

  Technologie pěstování zelených rostlin ve skleníku

  Při výběru semen této kultury stojí za to zabývat se ultra-ranými odrůdami. Nákup odrůdových odrůd osiva umožňuje v budoucnu je přijímat samostatně bez pravidelných následných aktualizací.

  Odborníci doporučují zasazení v řadách s vzdáleností mezi nimi 10-12 cm, což umožní výhonům získat optimální množství světla a tepla. Řádky by měly být umístěny ze severu na jih. Nezapomínejte také na systematické zavlažování a plenění, získáte tak vynikající sklizeň. Nejlepší čas k setí koberce jsou měsíce od března do srpna.

  Podnikatel, který pěstuje tuto plodinu, si vybírá individuální paletu produktů. Existují významné rozdíly v kultivaci různých druhů cibule:

 • Sladká odrůda dozrává asi 6 měsíců, ale přináší největší sklizeň zeleně;
 • semi-akutní roste na 4 měsíce a má průměrné ukazatele "peří";
 • ostrý vám umožní dosáhnout nejrychlejší sklizně (do 3 měsíců), ale má nejnižší ukazatel kvality zeleně.

  Většina majitelů farmářů ve skleníku si vybírá "zlatý zlom" a pěstuje polokrouhanou cibuli. Podnikatelé doporučují první dvě výsadby používat cibuli černé třešně, a ne hnízdo. Nepřetržitý výsev semen v krabicích může začít počátkem února. Když se teplota půdy stane nejvhodnějším, cibulové výhonky se vysazují ve vzdálenosti 5 cm od sebe.

  Druhá dávka semen se zasílá 14-21 dnů po přistání černých v skleníku. Pohyb se provádí okamžitě po obdržení prvního sklizně. S třetí dávkou je dovoleno přistát ihned na lůžku.

  Většina podnikatelů, kteří chovají cibuli, přidělují 2 lůžka, z nichž jedna slouží k pěstování zeleně, a druhá - získávají semena.

  Video: skleníky pro růst cibule

  Téměř všechny druhy salátů (chřest, list, romaine, zelí a žerucha) lze úspěšně pěstovat ve skleníkových podmínkách. Nicméně za účelem podnikání v této oblasti budou nejlepším řešením odrůdy skleníkových listů, které produkují plodiny v co nejkratším čase (20 dní). Cress salát také vykazuje dobrou zralost během 14-21 dnů po výsadbě.

  Navzdory skutečnosti, že se zasít úrodu ve skleníku může být celoročně k výrobě dobré produkty půda by měla být mírně kyselé nebo neutrální reakce. Někteří odborníci doporučují předem přidávat kompost na zem. Očkovací kultury se provádí v řadách s roztečí asi 20 cm a hloubku setí 0,5 až 1 cm. V případě, že zavlažování výhonky zárodků půdy se musí provádět každý druhý den po vzejití vlhkosti listy půdy musí být snížena na 2 krát týdně.

  Optimální ve skleníku bude teplotní režim od +18 do +20 ° C, ačkoli salátové výhonky se mohou objevit na +5 ° C.

  Kultivace této kultury je možná dvěma způsoby:

  1. Secí semeno vyklíčené v gázích do hloubky asi 10 mm, se vzdáleností 10 cm mezi řadami. Podnikatelé doporučují přidání fosforu nebo draselného hnojiva do půdy před výsadbou.
  2. Odstranění z kořenové zeleniny. Předpokládá počáteční expozici při +2 ° C s následným vysazením v nalité půdě do hloubky 150 mm pod úhlem 45 stupňů. Vzdálenost mezi řadou by měla být asi 10 cm. Hlava a krk kořenové kultury (optimální hmotnost - 60 g) by neměla být posypána půdou.

  Prodejní organizace

  Minimalizaci nákladů na zeleň a nákladů na jejich dopravu usnadňuje dostupnost distribučních kanálů u skleníků. Podnikatel by proto měl věnovat pozornost dostupnosti stravovacích zařízení umístěných v jeho oblasti, supermarketech nebo podnicích, které vyrábějí potraviny.

  Není nutné omezovat se na jeden nebo dva zavedené prodejní místa, protože mohou krachovat nebo změnit místo. Každý majitel firmy by měl mít několik rezervních možností, které by zajistily jeho případ v případě nepředvídaných okolností.

  Možné problémy a řešení

  Vytvoření skleníkového podnikání může být doprovázeno určitými potížemi, které podnikatel může poskytnout předem:

 • Vytápění podnikatelů skleníků zpočátku doporučuje vybavení moderním zařízením, protože následné náklady na jeho modernizaci mohou vést k výraznějším nákladům.
 • Hospodářství by se mělo nacházet v blízkosti komunikací, což výrazně sníží náklady na produkci zeleně.
 • Konstantní konkurenceschopnost je zajištěna stanovením odhadu nákladů na zlepšení výroby.
 • Při stavbě podniku na pronajaté půdě doporučují odborníci kupovat odnímatelné skleníky. To pomůže zamezit zbytečným starostem o ukončení pronájmu.

  Vyhlídky

  Při analýze výše uvedených informací můžeme stanovit následující podmínky pro budoucí vývoj skleníkových podniků:

 • Úspory při nákupu osiva v důsledku zakládání velkoobchodních nákupů v jižním Rusku.
 • Neustálé vyhledávání prodejních kanálů s přihlédnutím k náhradním možnostem.
 • Akvizice nebo pronájem pozemků v centrální části země, ale ne v hlavním městě. To se vysvětluje minimalizací nákladů na nákup nemovitostí, vybavení a nábor zaměstnanců. Optimálním místem pro vytvoření podnikání jsou oblasti nacházející se poblíž velkých měst, které umožní prodej výrobků za přijatelnou cenu.

  Ziskovost skleníkových podniků pro rostoucí zeleň závisí především na vážených činnostech začínajícího podnikatele. Podnikatelé, kteří rozvíjejí podnikání tímto směrem, doporučují, aby nezkušení výrobci měli začít s jedním skleníkem. Pokud je stabilní návratnost, může majitel výroby v následujících sezónách rozšířit počet skleníků a sortiment výrobků.

  Jaká zeleň je přínosná pro růst

  Když se podíváme na spoustu různých myšlenek, abychom mohli začít podnikat, často si ani neuvažujeme o možnostech, které doslova "leží" pod našimi nohami. Opravdu, kdo se věnuje pozornost každodenním a neviditelným aspektům našeho života, chceme něco globálního a že peníze okamžitě a víc. Zapomínáme-li, že velikost zisku ve skutečnosti není vždy přímo úměrná hodnotě produktu, jeho kráse a módnosti, a aby byl přesný, je často s těmito aspekty zcela nesouvislý.

  V tom samozřejmě nechci věřit, ale přesto. Jako nejjednodušší příklad života stojí za to připomenout bitvy, které se v Moskvě rozvinuly doslova před šesti měsíci. V centru tohoto "militanta" s trestnou demontážou nebyly výbuchy a naprosto skutečné zabíjení ropnými plošinami nebo zlatými doly, ale banálním velkoobchodním trhem Moskvy "zeleň". Ovládání tohoto díla stojí za to, protože to není levné, vzhledem k tomu, že se ho snažíme pravidelně stlačovat. A okamžitě vzniká otázka, ale je to "zelené podnikání", které stojí za takové úsilí a oběti? Pokud budou konflikty pokračovat, rozhodně to stojí za to, ale proč?

  Vše se děje ve stejné nákladové efektivity a ziskovosti podniku na greeny, že skutečný výpočet ekonomické efektivnosti pěstování různých plodin ukazuje, že za všechny podmínky jsou stejné, pěstovat zeleninu ve dvou až třikrát výnosnější než obilovin, samozřejmě, na základě jednoho hektaru. Ale kultivace je několikrát výhodnější než růst stejné zeleniny, jak? Současně s využitím malých pozemků skutečně získáte plodiny celoročně a hlavní věc je, že poptávka po těchto produktech je také celoročně. Souhlasím s tím, že v létě a v zimě existují nuance s náklady na rostoucí zeleň, avšak i při poklesu ceny je ziskovost kultivace několik set procent, v žádném jiném zemědělském podniku neexistují takové marže.

  Tou nejlepší volbou organizace podnikání zelená, je samozřejmě skleník, ačkoli realizace této myšlenky přijít i v interiéru, většina kultur, které se zmiňujeme o „zelené“ se daří jako když pěstují ve skleníku a rostou i ve světle zářivek. Stačí použít metodu skleník je kapitálově náročné a ne vždy vhodné pro začínající podnikatele, ale vrcholem domácí prostory v 20 čtverců a umístěte tam regály s potřebným zařízením bude stát řádově levnější. V takových případech je ovládání, teplota, vlhkost a množství světla mnohem jednodušší a hlavní věc je levnější. No, více o rostoucí zeleni ve sklenících a technologii uspořádání, budeme mluvit v následujících publikacích, nezapomeňte se přihlásit.

  Nejvýnosnější směry zeleného podnikání:

  Možnost jedna - růst kopr a petržel. Je třeba poznamenat, že ve většině svého komplexního pěstování plodin a zelených, včetně, vždy vypadá jako nejlepší možnost pro podnikání. Proč byla právě tato volba zvolena nejlepší?

  Výhody růstu kopru a petržele:

 • - Petržel a kopr nejsou náladový a vyžadují minimální podmínky;
 • - Spotřeba prvního a druhého v naší kuchyni je tradiční, což není bezvýznamné, protože v takových případech máme stabilní poptávku.
 • - Rychle rostoucí.

  Minulosti rostoucí petržele a kopru jako podnikání na zeleni:

  Možnost dva - salát. Salát poměrně specifická kultura a má řadu pozitivních na prvním místě, je to velmi dobře roste hydroponicky, zadruhé, hydroponie nezkazí chuť (ve skutečnosti, že je neutrální, na jeho vlastní), a zatřetí, stabilní poptávka po celý rok. Existuje však značná nevýhoda, protože rostoucí salát vyžaduje organizaci "pokročilejšího" procesu kultivace, mluvíme o stejné hydroponice.

  Třetí možností pro zelené podniky je ředkvička. Reďkovka na domácích trzích je spíše sezónní produkt, který se na jaře objevuje masivně, ale poptávka po něm trvá po celý rok, fanoušci ředkvičky jsou docela hodně. Hlavní pozitivní aspekty tohoto směru jsou:

 • -nenápadnost samotné ředkvy;
 • Vysoký výtěžek;
 • - rychle rostoucí období, nové odrůdy umožňují sklizeň 30 dní po výsadbě;
 • - není vysoká konkurence;

  Existuje však značná nevýhoda, bohužel, tato rostlina vyžaduje velké plochy výsadby (ve srovnání s koprem, petrželkou a salátem). Takže, když je pěstovat jako hlavní produkt v podnikání na zeleni bude muset vybudovat plnohodnotný skleník.

  Možnost čtyři - luk na peru. Přesněji pak kultivovat cibuli na peří. Tento směr je z nějakého důvodu považován za nejlepší nápad pro podnikání, ačkoli praxe ukazuje, že toto hledisko je chybné.

  • Za prvé, rostoucí zelená cibule vyžaduje velké plochy, přinejmenším stejné jako při pěstování ředkviček, plus musíte zajistit dobré osvětlení a zabránit nadměrnému slunci, cibule jen stane žlutá. Ve všech ohledech mluvíme o kopři, ředkviči, petrželce a dokonce i salátu mnohem jednodušší pro podnikání než růst cibule.
  • Za druhé, cibule na rozdíl od jiných druhů rostlin používaných k pěstování, nejvíce rozmarná, když je implementována. Na jedné straně je velmi nemocný, na druhé straně po dosažení komoditního stavu, musí být rychle odstraněn, jinak "spálí" nebo střílí "šipky".

  Samozřejmě, že rostoucí zelená cibule je také zisková a možná, ale určitě ji neposkytuje poradenství jako hlavní kulturu vašeho podnikání.

  Variant pátý - bazalka, celer, špenát, šťovík. Pro ty, kteří právě začínají své vlastní podnikání a ještě víc od začátku, rozhodně nedoporučuji používat kulturní údaje pro kultivaci. Na jedné straně vyžadují větší péči pro sebe. U druhého poptávka po těchto produktech není dostatečně vysoká.

  Stojí za zmínku jeden malý rys, celý zelený obchod může být rozdělen do dvou oblastí:

  Prvním směrem je realizace samých produktů nebo malý velkoobchod (půl kilogramového kilogramu) ve vlastním regionu. V takových případech bude optimální růst několika plodin nebo dokonce celého seznamu na malých místech.

  Druhým směrem je prodej volně loženého zboží. V takových případech se nestříkejte a rozhodněte se o jednu konkrétní kulturu, začátečníkům bych raději zkusil petržel a jednal jsem se s ní. V takových případech budete schopni dosáhnout maximálních výsledků při pěstování a nejdůležitější je, že budete schopni poskytnout rytmické dodávky velkoobchodních zásilek stejné kultury, což zajistí interakci s velkoobchodníky.

  Nakonec bych chtěl říci, že zelený podnik, snad jeden z nejslibnějších v našich malých městech, je hlavním problémem uspořádání zeleně. Ve skutečnosti mnoho rozhovorů o nemožnosti soutěže skleníků ve středních šířkách s rostoucím v teplých zónách není nic víc než slova. Správná organizace topného systému s využitím nových technologií umožňuje takovým výrobkům konkurovat "jižním" analogům.

  Ziskové podnikání: rostoucí zeleně na prodej

  (OKVED 2) 01.13.1 Pěstování zeleniny

  Většina lidí, kteří si vybírají nápad začít své "venkovské" podnikání, považují za první možnost růstu zeleně na prodej. Tento nápad se zdá být na první pohled ideální pro začátek. Pro jeho implementaci, podle autora četných článků na internetu, nevyžaduje velký startovací kapitál. Výsadba je poměrně nenákladná, rostoucí doba zeleně je v průměru za měsíc a výnos je velmi vysoký: od jednoho metru čtverečního plochy můžete vybírat až čtyři kilogramy zeleně. Poptávka po těchto produktech je stabilní a ziskovost takového podniku je více než 65%. Nicméně bohužel nejsou všechna tato tvrzení potvrzena v praxi.

  Především je třeba určit účel, pro který hodláte. Je to jedna věc, pokud vyroste zeleně pro vaše potřeby a prodat přebytek. Pokud je půda, náklady na nákup rostlinného materiálu a hnojiv budou minimální. Ale v tomto případě byste neměli očekávat velké zisky. V nejlepším případě zaplatíte za své investice a zajistíte čerstvé a ekologické zeleně od jara do podzimu. Také, pokud je dostatečně velká plocha, můžete zeleninu pěstovat výhradně k prodeji. Tato možnost však vyžaduje zaprvé velké investice a zadruhé bude takový podnik také sezónní. Tam je také třetí možnost pro příjmy na zeleni - celoroční kultivaci zelených plodin ve sklenících. Avšak v období od konce podzimu do poloviny jara je nutné ohřívat a osvětlovat skleníky, což je drahé. Jedním z největších zklamání pro nově příchozí v tomto oboru je názor na možnost shromažďovat 4-4,5 kg zeleně na metr čtvereční. Dokonce i za nejpříznivějších podmínek (dobré osvětlení, kapkové zavlažování, hnojení a hnojení) výnos nebude průměrně vyšší než tři kilogramy zeleně od 1 km čtverečního. metr. Současně bude jeho cena velmi vysoká. Zvýšení hustoty vysetí nad doporučenou je extrémně nežádoucí, protože to povede ke zhoršení kvality zelených rostlin.

  A konečně, klíčovým problémem je marketing hotových výrobků. Jak říkají samotní zemědělci, rostoucí zeleň není problém. Hlavním problémem je jeho prodej a dosažení zisku. Za prvé, nákupní ceny se mohou výrazně lišit iv jednom regionu a v jedné sezóně. Melkooptovye ceny za zeleň může být až 50 rublů a 150 rublů na kilogram, ale v průměru ne více než 70-80 rublů za maloobchodní ceny 200 rublů na kilogram. Soutěž místním producentům zeleně provádí zemědělci z blízkých regionů.

  Typy a rysy zelených plodin

  Zelení jsou užitečné a chutné, obsahují velké množství vitamínů, umožňují lepší chuť prvního a druhého jídla, zlepšují asimilaci jídla. Zelené kultury jsou poměrně odolné vůči nízkým teplotám, takže mohou být pěstovány venku z počátku jara až do pozdního podzimu s rannými nebo podzimními plodinami. Nejčastěji rostoucí kopr, zelená cibule, salát, špenát, petržel. Tato zelenina se používá k přípravě různých pokrmů a technologie jejich pěstování je velmi jednoduchá.

  Dill rostou ve sklenících a jako nezávislá kultura a jako tmel. Při pěstování zeleně na jeho vyseté do postele metr řádky (8-10 cm mezi řádky) nebo pevných setí semen uzavřeny do hloubky 2-3 cm. Setí hustota 15-20 g semen na 10 sq. metrů. Řezané koprem, když dosáhne výšky 10-12 cm. V průběhu léta, v závislosti na počasí a klimatických podmínek, fenykl lze vysévat nejméně dvakrát. Je pozoruhodné, že ze všech greeny fenykl je nejnáročnější pro osvětlení a teploty (nesmí být nižší než 15 ° C). Navíc trvá nejdelší zrání, ale zároveň má nejvyšší produktivitu.

  Pro pěstování cibule na pero, odborníci doporučují používat malý průměr žárovky až do 30 mm a o hmotnosti do 30 gramů a velká cibule. Očkovací schéma používané v této sérii se uliček 45 cm nebo pásu 20 plus 50 cm při pěstování pádu žárovky jsou uzavřeny do hloubky 4-5 cm, a pružina -.. v hloubce 2-3 cm sklizně bude, když peří vyrobeny v délce 20 -25 cm. Existují technologie, které umožňují růst zelené cibule po celý rok. Nejlepších odrůd pro pěstování na prodej jsou považovány za "Welsh", "Smaragdový ostrov", "Parade", "Karatal", "Krasnodar G-35", "Spanish 313", "Kaba".

  Salát sejí na začátku jara a dokonce i v zimě běžnou cestou. Pro skleníkové kultivaci jsou vhodné různé druhy hlávkového salátu - zelí, chřestu, listu a bahna. Nejčastěji pěstovaný listový salát skleníkových odrůd z důvodu ranné zralosti. Nicméně, dobře-dospělý a zamířil, ačkoli on je náročnější na osvětlení a hustotu osiva. Listová salát vysety ve vzdálenosti 15-20 cm mezi řádky a 2-3 cm v řadě, a ledovce - ve vzdálenosti 20-25 cm mezi řádky a 10 cm v řadě. Semena jsou uzavřena do hloubky 1-1,5 cm. Hustota semen je 5 g semen na 10 m2. metrů plochy. Sklizeň se dá získat po 35-40 dnech po setí. Salát potřebuje normální péči: je nutné pravidelně uvolňovat půdu, ničit plevele a rostliny hojně rostou. Kromě toho musíte rostliny včas vyřešit, jinak začnou kvitnout příliš brzy. Rané odrůdy jsou listnaté salát sleyuuschie odrůdy: „květen“ a „Yellow Berlin“ na ledovce - „Big Green“, „Tvrdohlavý“, „crystal“, „kamenná hlava“. Pro podzimní setí se používají odrůdy jako "Zimní Žlutá-Zelená" a "Romain".

  Špenát roste stejně jako salát. Rozdíl je pouze v hustotě osiva: vzdálenost mezi řadami by měla být 15-20 cm. Spotřeba je 40 g semen na 10 m2. metrů. První sklizeň bude k dispozici za 30-35 dní. Takže v jedné oblasti můžete během léta sbírat ze dvou plodin nebo více. Tato kultura snáší první zmrazení, a proto se v létě často vysévá po salátu, cibulích na peru a dalších raných plodinách. Špenát může být pěstován až do pozdního podzimu. Jediným negativem této zelené kultury (jako je salát) je potřeba pravidelného zavlažování. Když dochází k suchu, špenát ztrácí svou nutriční hodnotu a vyhazuje šípy. Mezi nejběžnější druhy špenátu patří "Letní obří", "Virofle" a "Victoria".

  Petržel vyrůstají jak ze semen, tak z vykořisťování kořenových plodin. Semená petrželena před sejbou jsou ponechány v mokré gázě po dobu pěti dnů při pokojové teplotě a dalších deset dní po klíčení při teplotě + 1-2 ° C. To vám umožní co nejdříve získat první výhonky a zvýšit výnos. Rychlost secí petrželky je 20 g na 10 m2. metr. Je mnohem obtížnější růst petrželky z kořenové zeleniny. K tomuto účelu jsou kořeny ponechány v písku při teplotě +2 ° C a pak vysazeny na vlhké půdě pod úhlem 45 stupňů a hloubkou 15 cm (s kořenovou hmotností 60-70 g). Předběžně probíhají v půdě řezané brázdy ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe, pak jsou zaplaveny vodou. Vzdálenost mezi výsadbou by měla být 5-6 cm, a mezi řádky - 10 cm. Hlavní věcí není posypat půdu hlavou a krkem kořenových plodin. Půda musí být mírně zhutněna a intenzivně napojena. Sklizeň se dá získat 30-45 dní po zakorenění, kdy listy petrželky dosahují délky 20-25 cm. S řádnou péčí (pravidelné zavlažování - nejlépe odkapávání, větrání, vyhýbání se náhlé změně teploty, dobrému osvětlení) můžete vybírat až 6 kg zeleně od 1 km čtverečních. metr.

  Pro pěstování zeleně na prodej, odborníci doporučují upřednostňovat předčasné zrání a vytrvalé odrůdy. Pokud hodláte narůstat několik druhů zelených plodin najednou, musíte sledovat sled plodin. Nejdříve se osiva cibule-sowok, která jde k peru. Před vysazením musí být materiál připraven. Po tři dny výsevu se doporučuje namočit, protože jste odřízli horní část hlavy. Pak je vysazen v dobře zalévaném (teplém, pokud půda ještě není dostatečně zahřátá) půdy. Bow vyžaduje normální péči: uvolnění půdy, hnojení a pravidelné zalévání. Poté, co se cibule rozloží, koprem a petrželkou, semena jsou rovněž předem namočená. Dva týdny po výsadbě cibule a kopru můžete vysadit salát a špenát.

  Rostoucí zeleň ve sklenících

  Zkušenosti ukazují, že podnikání v oblasti skleníkových plynů je nejvýhodnější v jižních oblastech naší země - v oblastech Stavropol a Krasnodar, kde mrazy nejsou tak silné a trvání světelného dne je delší. V opačném případě by vysoké náklady na plyn a elektřinu v severních regionech "vyčerpaly" všechny zisky z prodeje hotových výrobků. Ve skleníku o rozloze 20 metrů čtverečních. metrů náklady na vytápění v zimě je asi 75.000-80000 rublů. Ve středním pásmu bude cena za vytápění takového území průměrně 250 000 rublů ročně (pokud splníte kvótu na elektřinu). Často se ukáže, že je výhodnější dodávat hotové výrobky z jiných regionů než samotné pěstování čerstvých bylin. Minimální ziskovost skleníkových podniků by měla činit 20%. V ideálním případě je třeba usilovat o ukazatele 30-35%, ale je obtížné dosáhnout.

  Pěstování zelených zelenin ve skleníku je výhodnější alespoň čtyřikrát než zelenina. Domníváte se však, že v ideálním případě musíte organizovat stabilní prodej vašich výrobků v nejbližší obci, aby se minimalizovaly náklady na dopravu.

  Nejlevnější technologií pro skleníkové pěstování zelených plodin je hydroponie. Ve skutečnosti vám umožňuje minimalizovat fyzickou práci, několikrát snižovat vegetativní cyklus rostlin a tím i občas zvyšovat produktivitu. Při použití hydroponické technologie rostliny rostou na umělém prostředí bez půdy - nikoliv v krabicích s půdou, ale v běžných plastových kelímcích nebo PVC trubkách s otvory v nich. Živiny jsou získávány z média s vlhkým vzduchem, které vyžaduje časté nebo trvalé zavlažování kapalinou pracovním roztokem minerálních solí. Vzhledem k malému objemu nádob k pěstování rostlin v nich mohou být umístěny nejen ve spodní části skleníku, ale i vertikálně, a na stěnách a dokonce i na strop, což vám umožní zvýšit produktivitu i na malém prostoru. Všechno by bylo dobré, ne-li "ale": kultury pěstované na hydroponii nemají charakteristickou chuť a vůni. Jsou prakticky bez chuti, ačkoli se liší atraktivním vzhledem. I nízká cena neodpovídá chuti. Ale přesto, i když tato technologie není vhodná pro letní sezónu (pokud je přítomna v přebytku čerstvých bylin, přímo „ze zahrady“ na trhu), je široce používán pro pěstování zeleně v zimních měsících. Při absenci alternativy spotřebitelé souhlasí s koupí čerstvých zelených plodů, i když jejich chuť zůstává hodně žádoucí.