Je obchodní franchising výhodný?

Před každým podnikatelem, který chce zahájit podnikání s nápadem, který se již ukázal na trhu, existuje možnost volby: začít samostatně od nuly nebo získávat povolení. Tato volba je obtížnější, než se zdá, protože peníze investované do podnikání jsou v sázce. Někteří říkají, že franchising je plýtvání penězi. Jiní tomu říkají nejlepší způsob, jak se zbohatnout. Řekneme vám, zda je franšízový obchod výhodný a jak správně rozhodnout.

Výhody franšízy

Podstata franchisingu přináší do popředí své nejlepší vlastnosti: dokonalou spolupráci prodávajícího a kupujícího, když první s téměř žádnými investicemi nerozšiřuje podnikání a druhá získá podnikatelské zkušenosti, podporu a zisk. Statistiky jsou také na straně franšízy, protože většina nováčků je nucena ukončit v prvním roce. Při franchisingu je toto procento mnohem nižší. Budeme rozumět, proč je výhodné pracovat na franchisu:

 1. Zakoupením franšízy získáte automaticky propagovanou značku, kterou poznáte a která má čistou pověst.
 2. Samotný franchisor investuje do reklamy. Můžete ušetřit na tomto článku příjem a čas na formování obrazu společnosti, dobývání zákazníků - můžete okamžitě pokračovat ve získání stabilního zisku.
 3. Podpora a školení od franchisora ​​- to nebudete mít, a to samo. Prodávající se může postarat o franchisanta, zvýšit své znalosti, dovednosti a dovednosti prostřednictvím kurzů, mistrovských kurzů, školicích materiálů, individuálních konzultací.
 4. Poradenství. Při nákupu franšízového partnera pomůžete řešit konkrétní problémy: poskytovat počáteční informace o segmentu trhu, poradenství při výběru místnosti a personálu, marketingové poradenství.
 5. Znáte částku, kterou potřebujete k podnikání, protože jste již všechno vypočítali. Takže si riskujete méně, vezmete příliš mnoho peněz do oběhu nebo narazíte s příliš malými částkami.
 6. Jednotlivci podnikatelé rybníky rybníky, protistrany nebude dát někomu, co se nedá říct o franchisorech. Spravidla mají kontakty s dodavateli a existují velké slevy, takže získáte příznivé podmínky.
 7. Franchisee sdílí odpovědnost s franchisorem. Je to stres, který může zabránit nově příchozí klidně a sebejistě se k věci přistupovat. Necítí se osaměle v složitých obchodních situacích, a proto se franchising stává konkurenceschopnější.
 8. Franchisor často odřízne území, aby nevytvářel konkurenci mezi vlastními franchisanty. Rozšiřující rámečky jsou předepsány ve smlouvě.

Výsledkem je, že obraz je jasný: povolení je snadné peníze. Dostanete příležitost k rozvoji a okamžitě vstoupíte na stejnou úroveň s mateřskou společností. Ale v žádném případě nemůžete vyvodit závěry, aniž byste věděli o nevýhodách franšízy.

Nevýhody povolení

Franchising není dominantním systémem v podnikání, což znamená, že není zdaleka ideální. Nevýhody souvisí s tím, že franšízant s podnikáním, který mu patří jako člověk, se necítí nezávislý. A návratnost franšízy závisí na mnoha faktorech. Můžete čelit překážkám nejen v rozvoji franchisingu, ale také jako podnikatel.

Nejobvyklejší problém franšízantů je velký odpad. Samotný start - paušální příspěvek - stojí hodně. Zvláště pokud chcete mít privilegia, tak od začátku se franchising nemůže hodit. Přidejte k tomu neustálou platbu licenčních poplatků, což může být konstantní částka nebo vnímatelné procento zisků. Vyděláváte vážně, což je vaší povinností platit, i když jste zničeni.

Bohužel v Rusku neexistuje žádná legislativa týkající se franchisingu, která by regulovala své aktivity z tohoto subjektu a od něho obvykle trpí. O jejich právech je třeba postarat i ve fázi podepsání smlouvy, žádost o pomoc specialistovi. Nezapomeňte na silnou právní podporu franchisora.

Dalším problémem, s nímž je franchisant konfrontován, je omezení nezávislosti na všech frontách. Franchisor již vypracoval strategii rozvoje podnikání a pracuje na něm, takže se z tohoto rámce nebude možné dostat. Pro franchisora ​​je důležité, abyste podporovali image značky. Tyto normy se mohou týkat kvality služeb nebo výběru prostor a mohou být velmi vysoké - takže šance na vyhoření se stávají skutečnými. Dokonce i smysluplná poznámka nebo účinná myšlenka podnikatele může být odmítnuta pouze proto, že franchising je dobře zavedený mechanismus, který netoleruje odklon od standardu.

Franchisingové franchisingy jsou spojeny s riziky, která závisí na volbě mateřské společnosti. Franchising se stal tak oblíbeným, že ho dokonce i prodávající včera prodávají. Někdy to "střílí", ale častěji vede k bankrotu a franchisorovi a všem jeho franšízantům.

Dokonce i ve fázi výběru franšízy je vaším úkolem studovat zainteresovanou společnost, abyste se ujistili, že má opravdu úspěšný zážitek, rozlišitelnou značku a dobrou pověst. Kolaps mateřské společnosti s nepřesvědčivou pravomocí pro franchisingy navíc povede k uzavření všech, kteří s ní pracují.

A nakonec další společný problém: franchisant může nakonec nalézt dodavatele, kteří jsou připraveni pracovat za výhodných podmínek, ale existuje požadavek, aby franchisor koupil pouze od něj nebo jeho dodavatelů. Pravidla volné soutěže nefungují.

Vyvodit závěry

Samozřejmě, že závěr pro každého je jiný a závisí na specifické povaze podnikání, očekáváním podnikatele, podmínkách franchisora. Není nadbytečné se učit budoucímu partnerovi čísly (pokud máte k nim přístup), abyste zjistili efektivitu franšízy. Nezapomeňte, že nákup franšízy znamená investovat. Proto postupujte podle stejných pravidel. Jaký zisk přinese peníze vynaložené na franšízu? Jaká bude doba návratnosti daného povolení? Bude s touto zkušeností lépe pracovat? Přístup s veškerou zodpovědností k rozhodnutí, pak dostanete opravdu výnosný systém pracující pro vás.

Katalog dodavatelů a franšízy 2018

Showcase dodavatelů a franšízy

Každoročně vybírá více než 10 milionů podnikatelů na portálu Openbusiness.ru. Doporučujeme vám začít hledat vaši firmu s přehledem nabídek připravených a testovaných obchodů, které jsou uvedeny v katalogu franšízy. V něm najdete podmínky a ceny nejoblíbenějších franchisů dobře známých značek a také se o nich dozvíte.

Vývoj sítě prodejců

3 způsoby, jak budovat prodejní síť, což je ostudné neví

A pamatujete si, jaké jsou tři klíčové marketingové strategie při vytváření distribuční sítě? Vzpomínáme si na základy marketingu, když se podíváme na náš pohodlný stůl.

Falešní zákazníci. 6 klasických podvodných schémat dodavatelů

Nejčastější machinace v podnikání jsou ty, které jsou jednoduché a primitivní, jako sekera. V tomto materiálu hovoříme o klasických žánrech - nejoblíbenějších rozvodových systémech pro dodavatele a výrobce.

3 nejlepších reklamních nástrojů pro vyhledávání obchodníků

Obraz společnosti je maraton. Vítězí v něm, kdo ví, jak myslet na dlouhé vzdálenosti. V tomto materiálu hovoříme o nejúčinnějších nástrojích pro nalezení dealerů.

Ukončete do sítě. Jak se s regionem nedopustit chyby při otevření pobočky nebo zastoupení

Co je dobré v Moskvě, pak v Lipetsk smrti. Jak správně posoudit potenciál regionálního trhu před rozsahem podnikání, aby nebylo bolestně bolestné pro peníze, které byly vynaloženy bezúčelně.

Obalový průmysl bez zprostředkovatelů. Jak vytvořit sami sebe, který bude zakoupen

Slovo "franšíza" dnes má magický účinek na ty, kteří chtějí otevřít své vlastní podnikání. Vytváření kvalitní licence však není snadný úkol. A služby zprostředkovatelů nejsou vždy tou nejlepší cestou.

Ne vždy možnost. Je výhodné hledat prodejce a franšízy prostřednictvím kontextové reklamy

Kontextová reklama je někdy mylně považována mnoha podnikateli za nebe manžela a klient je údajně vedoucím cílem a je to levné. Jenomže všichni nemají cíl.

Encyklopedie franšízy

Jak prodat franšízu na internetu: 3 nejlepší způsoby

Existuje mnoho způsobů, jak prodat franchisu přes internet, ale ne všechny z nich stojí za Vaši pozornost. V tomto článku budeme hovořit o nejúčinnějším z nich.

Jak vytvořit úspěšnou franšízu: 4 zlaté pravidla

Místo toho s nárůstem počtu franchisingů bohužel jejich kvalita klesá a důvěra mezi franšízanty klesá. Pravidla pro vytvoření úspěšné franšízy sdílí ředitel Domino Pizza franchise Oleg Yudin.

10 trendů v oblasti franchisingu za posledních 10 let

Odborníci předpovídají desetinásobný nárůst franšízových bodů do konce roku 2025. Je to skutečné? Chcete-li odpovědět na otázku, podívejme se na zkušenosti z posledních 10 let a na hlavní trendy na franchisingovém trhu.

Co je franšízová smlouva (obchodní koncesní smlouva)

Jak funguje franchising z hlediska ruských právních předpisů? Budeme rozumět, co přesně rozumí zákon v rámci franchisingové dohody nebo obchodní dohody o koncesi.

Jak se vyhnout podvádění ze strany franchisora

Obliba franchisingu má také opačnou stránku: počet podvodníků také rychle roste. Pod záminkou jedinečného podnikání se prodávají frivolní frivice, které zničily nešťastné franchisy.

30 základních podmínek franchisingu

Co je royalty, franšízový balíček, franšízový titul a sub-franšíza? Univerzální sada 30 nejdůležitějších franchisingových slov, jejichž hodnota musí být pochopena před zakoupením franšízy.

Recenze franšízového trhu

Franšízy obchodů s domácími zvířaty. Přehled trhu

Investice do otevírání obchodu s domácími zvířaty v rámci franšízy se budou lišit v závislosti na formátu, který si franchisant zvolí pro sebe. Na počátku bude nutné investovat nejméně 700 tisíc rublů.

Lékárna v oblasti franchisy: studujeme trh

Na základě přibližných výpočtů RBC pro lékárnu o průměru 60 metrů čtverečních bude vyžadováno alespoň 3 miliony rublů. Jak ukazuje praxe, můžete dosáhnout výtěžku v podmínkách 1,5% licenčních poplatků po přibližně 1,5-2.

Franšízy obchodů se spodním prádlem. Výhody a nástrahy

Množství investic potřebných k otevření ložního prádla, franchisers teoreticky znamená v průměru 1,8-3,3 milionů rublů. Uplatnění jednorázového příspěvku a placení licenčních poplatků z franšízy je vyžadováno pouze v roce 2008.

Franchise quest-rooms: výběr ideálního partnera

Podle hrubých odhadů, aby se otevřít quest room for franchise bude potřebovat od 1,5 milionu rublů nebo více. Ve franchisu franchisové často nazývají cenu své scény.

Nabídky a formáty kosmetických salonů

Poptávka po kráse a zdravém životním stylu v Rusku roste, proto se na vrcholu objevují demokratické kosmetické salony a kadeřníci s nízkými a středními cenami. Při otevření takového bodu na.

Franšízy rozvojových středisek pro děti a školy rychlého čtení. Přehled trhu

Chcete-li otevřít dětské centrum pro franšízu, bude to trvat od 800 tisíc až 3,5 milionu rublů investic. Chcete-li se připojit k jedné ze síťových značek, budete muset zaplatit příspěvek od 170 tisíc až 1,1 milionu rublů.

Franšízy organizací poskytujících mikrofinancování. Výhody a nástrahy

Když přijde na malých městech s počtem obyvatel 30 tisíc. Rublů, bude portfolio vyžadují minimálně 1 milion. Rublů, v případě, že město je domovem více než 300 tisíc. Člověk, nemůžete vyběhnout a 2 mil. Rublů.

Franšízy vědeckých představení. Přehled trhu

Chcete-li uspořádat společnost organizovat svátky v podobě vědecké show na franchise, můžete se setkat 200-250 tisíc rublů. Náklady na balíček se zvýší v závislosti na počtu zakoupených.

Franšízy automobilových myček. Návrhy a formáty

Náklady na spuštění mobilního mycího automatu v nabídce franšízy se pohybuje od 100 tisíc do 2 milionů rublů a závisí na mnoha faktorech, včetně franchisového balíčku a oblasti rozvoje obchodu. Sto.

Obchodní franšíza: výhody a nevýhody podnikání pod zahraniční značkou

V souvislosti s krizovou situací v zemi a velkým množstvím úrazů na pracovišti má mnoho Rusů přirozenou otázku - a co dělat dál? Ti, kteří mají úspory a mají možnost investovat do podnikání, stejně jako ti, kteří chtějí založit vlastní podnikání, ale mají strach riskovat, tento článek je věnován.

Dnes budeme hovořit o výhodě budování podniku pod záštitou velké rozvíjející se společnosti, která se na trhu stala a má rozpoznatelnou, prodávanou značku. Už jste uhodli? Jedná se o obchodní povolení.

Co je franšíza a co se jí?

Metodika práce na franchisu přišla k nám ze Západu a jeden z nejpozoruhodnějších příkladů tohoto druhu podnikání lze nazvat slavné síťové kavárny.

Jejich nepochybným vedoucím je MacDonald's, následovaný "Starbucks", "Chocolate Girl" a jiní podobní.

To neznamená, že prodej franšíz je soustředěn pouze v oblasti veřejného stravování.

Můžete si koupit franšízové ​​auto díly nebo otevřít franchisní cestovní kancelář, můžete se stát anti-sběratel právník, nebo dát prodejní automaty. Dokonce výroba PET kontejnerů pro lahvové nápoje nyní funguje pod franšízou.

Co to je?

Franchise - prodej hotového obchodního modelu, který již byl na trhu založen.

Kupující - franšízant - má možnost investovat určitou částku peněz a začít podnikat v krátké době pod jménem známé společnosti.

Chcete otevřít restauraci? Trochu známá kavárna bude dlouho sbírat loajální zákazníky. Otevřete McDonald's - a pouze outdoorová reklama vás přiláká od prvních dnů.

Prodává hotový obchodní model jeho majitelem - franchisorem. K nákupu licence je kupující povinen zaplatit paušální částku - jednorázovou platbu za možnost zařazení do seznamu partnerů. Ve skutečnosti je členským poplatkem. Poté měsíčně nebo čtvrtletně za práci v rámci franchisového franchisanta platí autorské honoráře - procento příjmu. To jsou hlavní obchodní podmínky pro franšízový obchod.

Existují některé společnosti, které nemají jednorázový příspěvek. Někdo odmítá licenční poplatky a účtuje jednorázovou platbu.

Tyto informace naleznete v sekci "Franchiseři" na stránkách společnosti, která vás zajímá, nebo na telefonních číslech uvedených na webu.

Jak víte, že společnost nabízí franšízovou práci?

V tuto chvíli všichni hlavní síťoví používají tuto metodu práce.

Umožňuje jim rozšiřovat regionální síť, ne vytvářet konkurenci na trhu, kontrolovat vývoj značky a zvyšovat její uznání. Navíc je to dodatečný a občas velmi významný příjem.

Abyste našli nejzajímavější franšízu, měli byste se obrátit na specializované katalogy.

Obvykle se zobrazují firemní karty, franchisingové podmínky, paušální částky a licenční poplatky.

Výběr franchisora ​​může být proveden buď ve směru jeho činnosti, nebo v ratingu společnosti. Každá možnost má své vlastní výhody. Zvláštní pozornost by však měla být věnována tomu, jaký druh zisku předvídá franchisor, a jaká doba návratnosti investic je uvedena.

Nejoblíbenější obchodní linky, které lze vytvořit pod franšízou:

Výhody a nevýhody podnikání na franchise

Promluvme si o tom, co vám dá práci pod známou značkou.

Výhody práce na franchisingu

Jak již bylo uvedeno, první výhodou je dobře zavedený obchodní model.

To vám umožní jednoduše řídit se pokyny osobního mentora a rychle zahájit vlastní podnikání, vyhýbat se prakticky všem "úskalím", kterým začínající podnikatel čelí při zahájení podnikání.

Druhou výhodou je rozpoznatelná značka. Společnost, která je široce slyšena, způsobuje větší důvěru spotřebiteli.

Lidé aktivně nakupují nebo využívají služby důvěryhodných hráčů na trhu, neboť jejich podnik je součástí známé a známé sítě. Jsou přesvědčeni o kvalitě zboží / služeb. To vám umožní snížit impozantní náklady na reklamu, které jsou nevyhnutelným společníkem začínajících podnikatelů.

Minimální rizika. Ve srovnání s novými projekty je úspěch franšízových společností několikrát vyšší. Podle statistik si zvyknout na toto místo a rozvíjet normálně, asi 14% podnikatelů, kteří si koupili tento nebo ten podnikatelský model, nemohl.

Váš franchisor má zájem o úspěšné nastartování a rozvoj vaší společnosti, protože přináší příjem nejen vám, ale i jemu.

Proto vám je zajištěna neustálá podpora a poradenství.

Mělo by se také zmínit o loajších úvěrových podmínkách pro podnikatelskou franchisu, neboť váš franchisor může působit jako ručitel mezi vámi a bankou.

Banky jsou ochotny setkat se s těmito zákazníky, což výrazně zjednoduší váš postup při získání úvěru na rozvoj podnikání nebo doplnění pracovního kapitálu.

Jasně stanovená částka pro zahájení podnikání může být také přičítána výhodám práce v rámci franšízy. Víte přesně, kolik peněz je zapotřebí k zaplacení paušálního poplatku, přímo zaregistrovat právnickou osobu nebo IP, pronajmout si pokoj a koupit potřebný sortiment (pokud je to nutné).

Výsledky této sekce budou vypadat takto. Práce pod franšízou známé značky získáte:

 • snadný start;
 • stálé konzultace;
 • podpora mentorů;
 • hotový obchodní model;
 • rozpoznatelná značka;
 • spotřebitelská důvěra;
 • rychlá návratnost;
 • snadné získání půjčky;
 • minimální rizika.

A teď hovoříme o nedostatcích.

Mnozí podnikatelé chtějí podnikat, ale nejsou připraveni investovat svou energii a peníze na propagaci své značky. V takovém případě si můžete vybrat franchising. Pojem franchisingu jako způsob organizace a podnikání, četl v článku.

O jemnosti výběru franšízy pro malé město, přečtěte si zde.

Značný počet podnikatelů se domnívá, že franchising je určitě velmi nákladný. Ve skutečnosti existují franšízy s minimálními investicemi. Tento odkaz http://businessmonster.ru/franchayzing/poleznaya-informatsiya/obzor-variantov-franchayzinga-s-minimalnyimi-vlozheniyami.html víte, jaké možnosti odpočtů bude stát malé množství.

Nevýhody

Navzdory skutečnosti, že nákup franchise se stáváte plnohodnotným obchodní partner organizace franchisant, buďte připraveni na to, že plná spolupráce může vyústit v úplnou kontrolu nad kvalitou služeb a podnikání ze strany poskytovatele franšízy.

Tento „hřích“ ne všechny společnosti, ale v některých specifických pravidel franchisory (stejného McDonald), můžete najít položky, jako jsou pravidla tabulky po otření klienta. A oni budou sledovat to, a zkontrolovat to taky!

První nevýhodou franšízové ​​práce je to, že musíte dodržovat pravidla práce, kterou si franchisor vyvíjí a dodržovat všechna pravidla zákaznického / zákaznického servisu, který si stanovil.

Druhou nevýhodou je úplná kontrola franchisorem a častá kontrola vašeho podnikání.

Pokud porušujete pracovní pravidla přijatá společností, můžete být penalizováni. To je způsobeno tím, že franchisor sleduje jeho pověst, a proto je třeba pracovat na přísných pravidlech. Podstata tohoto přístupu je stále jasná - všechny tyto kontroly a pravidla jsou zaměřeny na získání důvěry spotřebitele.

Práce na obecně uznávaných standardech a vysokou úroveň služeb zákazníkům jsou zaměřeny na propagaci značky a získávání její lásky mezi zákazníky. To hraje do rukou, nakonec - koneckonců, kdo půjde do obchodu nebo kavárny, kde jsou číšníci nebo prodejci hrubý vůči klientovi?

Přísný přístup k výcviku nových zaměstnanců nakonec povede k pozitivnímu výsledku, ale nervy se mohou také nosit spravedlivě.

Proto tato nevýhoda může být přičítána podmínce - to vše závisí pouze na vašem přístupu k tomuto druhu kontroly.

Nevýhody zahrnují skutečnost, že franšízová činnost vyžaduje relativně velké investice v první fázi.

Začněte podnikání se 100 tisíci rublů prostě nebude fungovat. Minimální počáteční kapitál pro budoucí franšízy je od 500 tisíc rublů. Lepší - od 1 000 000 rublů.

Závislost na značce má svou vlastní stínovou stránku, která by měla být zapamatována - pokud váš franchisor toleruje ztráty nebo uzavře, ovlivní to vaše podnikání. Ztráty franchisora ​​- vaše ztráty, uzavření jeho podnikání znamená svůj konec, protože v rámci franchisingu jste podnikali, zatímco smlouva je v platnosti.

Závěr

Navzdory určitým nedostatkům úspěšně pracuje více než 9 000 podniků v franchisu v Rusku a každý měsíc jejich počet roste. Abyste se vyhnuli rizikům, stačí zvolit spolehlivého franchisora ​​a pečlivě prostudovat podmínky smlouvy, pro kterou budete pracovat.

Pokud tedy přemýšlíte o zahájení svého podnikání, prostudujte si katalog franšízy. Možná to bude ideální řešení pro zahájení vlastního podnikání?

Absence počátečního kapitálu výrazně komplikuje zahájení podnikání. Existuje franchising bez investic? Zvažte co nejvíce.

Jak vydělat peníze na další prodej, přečtěte si v tomto článku. Zvažte, co můžete prodat během krize a kde získat startovací kapitál.

Jak otevřít franchisovou firmu: krok za krokem

Aktivní růst domácího franšízového trhu je způsoben vysokou poptávkou začínajících podnikatelů pro hotové a výnosné obchodní řešení. Na druhou stranu se zvyšuje počet podvodných organizací, stejně jako společnosti, které prodávají neziskové modely. Pokud vás zajímá otázka, jak otevřít franchisingovou firmu, postupné pokyny uvedené níže vám umožní vzít v úvahu všechny specifika konstrukce zisku s minimálními riziky.

Krok 1: Vyberte franšízu pro vaši firmu

Licenci je složité právo užívat ochrannou známku nebo značku, stejně jako technologie, způsoby podnikání a jiné formy duševního vlastnictví, které jedna společnost prodává druhému za rozšíření sítě. Cena franšízy se skládá z paušálního příspěvku (splátky jistiny) a licenčních poplatků (měsíční odpočty).

Podle pravidel franchisingu se franchisor (prodejní právo) zavazuje prověřit trh ve vaší lokalitě a vyvodit závěr, zda bude podnik úspěšný pro franchisanta (strana, která si koupí právo). Nicméně mnoho společností (zejména v případě, že existuje vysoká paušální částka ve smlouvě), které se snaží získat své zisky rychle, může vás záměrně neinformovat o nízké poptávce po výrobcích nebo službách. Takže před zakoupením franšízy musíte nezávisle studovat produkt, který vás zajímá, a provést analýzu trhu a cílové skupiny.

Jaké jsou typy povolení

Podle druhu činnosti se rozlišují tři hlavní skupiny franšíz:

 1. Výroba - uvolnění výrobků podle norem společnosti a pod její obchodní značkou. S touto formou spolupráce musí franchisor poskytnout všechny technologické sekvence, poskytnout seznam dodavatelů surovin a vybavení pro vybavení výrobního komplexu.
 2. Obchod - Prodej značkového zboží vyrobeného partnery, určeného franchisorem. S takovou spoluprací franchisor určí, od koho si zboží koupíte a za jakou cenu jej prodat, zvolit, kde bude obchod umístěn a jakou oblast by měl být.
 3. Služby - poskytování služeb pod značkou společnosti. Poskytovatel franšízy vám musí poskytnout pokyny k postupu a podmínkám poskytování služeb, jakož i personálu s návazností na vlak.

Podle formy implementace může být franšíza dvou typů:

 1. Přímý - převod práva na otevření jedné nebo více zastoupení v regionu. Takové franšízy nevyžadují velké investice a usnadní vstup na trh.
 2. Master franchise - převod výlučného práva na všechny zastoupení v regionu. Při nákupu takové licence budete chráněni před pravděpodobností, že se ve vašem regionu otevřou jiné společnosti ve stejném modelu.

V závislosti na podmínkách smlouvy jsou přiděleny také franšízy následujících typů:

 • Standardní - Provozovatel franšízy kontroluje všechny fáze činnosti společnosti a neumožňuje odchýlení se od norem, které přijal. Tento formát je vhodný pro začínající podnikatele, protože se vyhýbá mnoha chybám.
 • Zdarma - provozní pravidla franchisanta jsou nastavena konvenčně. Tato franšíza je vhodná pro zkušené investory, jejichž hlavním cílem je rychle vstoupit na trh.
 • Se substitucí - technologie a metody práce nastaví franchisor, ale sami si můžete vybrat dodavatele. Takový formát je vhodný pro výrobní podniky ve vzdálených oblastech.
 • Ready-made společnost - franchisor otevírá zastupitelskou kancelář, která se plně zabývá organizačními záležitostmi, a poté jej prodá nebo převede franchisantovi s následnou platbou licenčních poplatků. Tento model vyžaduje vysokou počáteční investici v podnikání, ale je to také nejjednodušší způsob, který začíná vytvářet zisk v co nejkratším čase.

Jak si vybrat správnou franšízu

Jakmile se rozhodnete o směru a druhu zboží nebo služeb, měli byste začít hledat vhodné nabídky. Za tímto účelem můžete provádět nezávislé průzkumy trhu nebo používat online katalogy (franch.biz, franshiza.ru, beboss.ru, greens-idea.com). Chcete-li vybrat spolehlivou franchisu, bude užitečné následující pokyny:

 • Při výběru směru věnujte pozornost nákladům na franšízu. Druhá částka zahrnuje paušální příspěvek a licenční poplatky, které se platí za právo užívat ochrannou známku a obchodní model, ale neznamenají náklady na vybavení, pronájem a první nákup zboží nebo surovin. To znamená, že výhodná franšízová činnost pro výrobu zboží může vyžadovat mnohem větší investice než obchod nebo služby s velkým paušálním příspěvkem, neboť vyžaduje další investice.
 • Při výběru konkrétního produktu nebo služby zkontrolujte soutěž ve vaší oblasti. Pokud je vysoká, i nejspolehlivější franšíza může být nerentabilní investicí.
 • Vyberte několik návrhů pro svůj cíl a porovnejte podmínky.
 • Naučte se o historii každé společnosti a osobně navštěvujte stávající kanceláře ve vašich a sousedních regionech. Je-li společnost velmi mladá (měla by být nejméně 5 let) a nemá vlastní jednotky, s největší pravděpodobností - jste nespolehlivým partnerem.
 • Analyzujte zpětnou vazbu zákazníků, kteří nakupují zboží nebo služby z vybraných licencí. Zboží nebo služby musí být na trhu skutečné a poptávky.
 • Provádějte jednání s podnikateli ze sousedních regionů (s cílem vyhnout se střetu zájmů, je lepší ne kontaktovat zástupce ve vašem regionu), kteří pracují na této franšíze. Zjistěte výhody a nevýhody podnikání.
 • Posoudit míru investic do vašeho podnikání. Pokud vám bude nabídnuto založení podniku pro svobodnou franšízu, ve většině případů se jedná o standardní nabídku na dodání zboží k prodeji.

Krok 2. Uzavření smlouvy s franchisorem

Po úvodním výběru návrhů je třeba před uzavřením smlouvy detailněji prozkoumat podrobnosti transakce. K tomu je třeba pořádat předběžné setkání se zástupci franchisorské společnosti a získat právní poradenství ohledně navrhované smlouvy.

Jak provést předběžné vyjednávání

První schůzka s franchisorem se obvykle koná v kanceláři nebo ve spolupracovně, jestliže ve vašem regionu společnost nemá zastoupení. Pokud jste pozváni do kavárny, s největší pravděpodobností se jedná o fiktivní nebo nerentabilní povolení. Výjimkou může být možnost, kdy je schůzka naplánována v kavárně, jejíž zakoupení jste zakoupili.

Jste-li ctižádostivý podnikatel, pokud je to možné, pozvete na schůzku zkušeného obchodního konzultanta. Z franchisoru byste měli zjistit následující body:

 • Dostupnost a podmínky registrace autorských práv k ochranné známce. Není neobvyklé, že poskytovatel franchisingu prodal práva na značku, která není registrována, nebo právo vlastnictví skončí před koncem smlouvy s franchisorem.
 • Velikost a plán plateb. Musíte obdržet podrobné informace o paušálním příspěvku a licenčních poplatcích v národní měně. Pokud jsou částky dány v konvertibilních měnách, musí být stanoven směnný kurz. Odměna může být pevnou částkou nebo vyjádřena v%. Někdy je royalty spojeno s objemem podniku (například s plochou obchodní síně).
 • Výdaje na organizaci. Mnoho společností, které přitahují franchisanty, paušální částku přispívá minimálně nebo vůbec není součástí smlouvy. Na druhé straně se často ukázalo, že franchisant je zároveň pověřen náklady na vytváření návrhových projektů pro body (obchody, kanceláře), školení a vydávání povolení.
 • Vyberte místo podnikání. Při setkání s franchisorem můžete vybrat předem několik míst, kde byste chtěli umístit svou firmu, ale váš budoucí partner vám může nabídnout ziskové možnosti, které nemůžete odmítnout, pokud uzavřete smlouvu.
 • Úroveň podpory. V ideálním případě by vám franchisor měl poskytnout všestrannou pomoc a radu, dokud podnik nedosáhne požadované úrovně. Mnoho společností však prakticky neposkytuje podporu při vytváření podnikání, které se pro začátečníky může stát rozhodujícím faktorem.
 • Úroveň kontroly. Potřebujete vědět, jak přísné jsou pravidla práce na koncese, o které se zajímáte, a také určovat hranice, ve kterých se můžete rozhodovat (co můžete změnit a co ne). Jedná se o nákup zařízení, surovin, zboží, jakož i ceny a celkovou strategii.

Vypracování obchodního plánu pro franšízy

Je chybou předpokládat, že si každý může koupit franšízu. Pevné společnosti mají právo odmítnout vás, pokud vidí ohrožení jejich vlastní pověsti a značky. Abyste je přesvědčili o závažnosti svých záměrů, musíte poskytnout podnikatelský plán krok za krokem pro budoucí podnik. Měla by sestávat z následujících částí:

 • Úvod. Je to popis důvodů pro výběr směru pro podnikání a co Vás přitahuje k zakoupené licenci.
 • Informace o franchisantovi. Měli byste napsat o sobě: jméno, kontaktní informace, věk, vzdělání, oblast bydliště a registrační údaje a popište vaše podnikatelské nebo profesní zkušenosti.
 • Popis současného trhu. V této části byste měli popsat, kde a jak plánujete podnikat na základě získané licence.
 • Výběr předpokladů pro podnikání. Máte-li nemovitost nebo máte s pronajímatelem předběžnou smlouvu, musíte poskytnout informace o vybrané lokalitě: adresa, vlastnictví, sousední infrastruktura, oblast.
 • Vedení. Je třeba upozornit franšízy o tom, kdo povede divizi (pokud to není jen vám), který je mezi vybranými kandidáty na vzdělávání, obchodní zkušenosti ve vedoucí pozici, zda existují důkazy o účasti v řízení o úpadku nebo finančních trestných činů.
 • Marketingový plán. Můžete nabídnout několik možností inzerce s přihlédnutím k zvláštnostem vašeho regionu, avšak zpravidla je tato odpovědnost franchisora ​​zodpovědná.
 • Seznam partnerů. Pokud je franchising volný nebo náhradní typ, musíte se informovat o dodavatelích, jejich úrovni jakosti surovin a výrobků, a také prokázat, že splňuje požadavky franšízy.
 • Finanční plán. V této sekci je třeba poskytnout informace o franchisor vlastních investic do rizikových půjček (pokud existuje), hotovostních rezerv v případě zásahu vyšší moci, jakož i fixní náklady svých výpočtů a výstupním časováním na nulu.

V některých případech může franchisor pomoci při sestavování a výpočtu podnikatelského plánu, který umožní zohlednit specifika vývoje sítě.

Vytváření dokumentů při zakoupení licence

Ve vnitrostátních právních předpisech existuje jedno závažné mínus - neexistuje koncept franšízy. Proto je většina transakcí vyhotovena na základě smlouvy o obchodní koncesi. Při uzavírání smlouvy je nutné pečlivě prozkoumat smlouvu a získat podrobnou konzultaci od právníka. Zvláštní pozornost věnujte následujícím úsekům smlouvy:

 • Práva a povinnosti stran. Zde jsou podmínky pro převod práv duševního vlastnictví, velikost a harmonogram plateb (je důležité zkontrolovat, zda jsou v souladu s dříve poskytnutými informacemi, zda existují skryté platby), načasování poskytování konzultací a řízení podniků.
 • Doba platnosti dohody. Nejčastěji je to neomezené, což vám umožňuje kdykoli ukončit smlouvu, ale s výpovědní lhůtou šest měsíců. Rovněž věnujte pozornost podmínkám ukončení. Takže franchisor, aby se ochránil před podvodem ze strany franchisanta, může zavést omezení podnikání stejným směrem po dobu několika let po ukončení smlouvy.
 • Geografie právní síly smlouvy. V jaké oblasti se mohou vztahovat práva a povinnosti uvedené ve smlouvě.

Smlouva o komerční koncesi je sestavena v několika vyhotoveních a je povinně zapsána do státních registračních služeb země, ve které je zastoupení otevřeno a podnikatelská činnost franchisanta je registrována.

V některých případech může být nákup a prodej franšízy proveden nikoliv smlouvou o komerční koncesi, nýbrž několika dokumenty - licenční smlouvou, smlouvou o dodávce surovin nebo produktů, poradenskými službami a dalšími dohodami upravujícími vztahy mezi stranami.

Krok 3. Rozhodnutí organizačních otázek při zahájení

Po podpisu smlouvy by franchisor měl po dohodě s odborníkem nebo týmem specialistů přidělit pomoc při organizaci práce franchisanta, což je nepopiratelný plus pro začínajícího podnikatele. Často se však na domácím trhu nestane, a proto potřebujete znát obecný akční plán. Chcete-li začít pracovat, provádějí se následující postupy:

 • Pokyny, technologie, techniky, licence a materiály pro branding jsou převedeny;
 • Závěrečná pronájem areálu je uzavřena a jsou vydány povolení k výkonu činnosti;
 • Individuální návrh je navržen pro návrh kanceláře (prodejní místo) nebo výrobní plán pro obchod;
 • Smlouvy o dodávkách zařízení a instalačních pracích pro jejich instalaci jsou uzavřeny;
 • Zaměstnanci jsou vybíráni a vyškoleni;
 • Dohody jsou podepsány pro dodávky surovin nebo zboží;
 • Produkce je zahájena nebo je společnost otevřena;
 • Probíhá reklamní kampaň, která přiláká první klienty.

Díky kompetentní implementaci vám vaše vlastní podnikání podle franšízové ​​dohody umožní rychle vstoupit na trh a získat požadovaný zisk. Ale jakýkoli druh podnikání vyžaduje tento formát práce úsilí, finanční investice a pozornost věnovanou detailům. Proto při řešení problému otevření franchisového podnikání se krok za krokem stává účinným průvodcem a akčním plánem pro vás.

Jak otevřít franšízu: 7 detailních kroků

Jak otevřít franšízu: výhody a nevýhody + výběr registračního formuláře + 8 kroků k otevření společnosti tímto způsobem.

Franchising je jedním z nejvýnosnějších a nejslibnějších způsobů, jak vydělat peníze, protože vám umožňuje používat hotovou značku.

Proč se to považuje za výhodu?

Značka, která existovala déle než rok, prošla testem času, má poptávku od kupujících a veškeré organizační otázky a reklamní pohyby propagující zboží již byly zřízeny.

To je proto, že začínající podnikatelé často uvažují, jak otevřít obchod pro franšízu.

Nejprve však zjistíme slabé a silné stránky takové podnikatelské činnosti.

Jak otevřít franšízu: "klady a zápory" tohoto druhu činnosti

Výhody franšízy

Tento typ příjmů má obrovské výhody, které přitahují začínající podnikatele:

Otevřete obchod pro udělení licence - znamená získání zaručené pomoci a podpory od franchisora.

Jeho konzultace se zakládá nejen na jeho vlastních znalostech a dovednostech, ale také na zkušenostech jiných lidí, kteří již prožili franšízový obchod.

Pro začátečníky je naprosto nezbytné poskytnout tuto pomoc ve fázi vývoje.

Chcete-li otevřít franšízový obchod, nemusíte přijít s novým směrem nebo vytvořit strategii od začátku, abyste tuto myšlenku implementovali.

Stačí stačit počáteční kapitál a některé znalosti v této oblasti podnikání.

Dalším přírůstkem je, že podnikatel před otevřením franchisového obchodu si je předem vědom popularity a popularity značky na trhu.

Podnikatel má příležitost vyhodnotit a analyzovat popularitu produktu, což je niche na trhu bez ztráty vlastních zdrojů.

Díky tomu můžete výrazně snížit náklady na marketingovou strategii.

Důležitým faktem je půjčka za velké množství.

V takovém případě je majitel právního řádu ručitelem osoby, která úvěr odebírá.

V obvyklém případě je téměř nemožné získat z banky velké množství bez záruky nebo kauce.

Před zahájením podnikání se všichni podnikatelé spoléhají na podnikatelský plán, ve kterém jsou často jen zhruba vypočteni:

 • objem investice pro zahájení podnikání;
 • přibližný zisk;
 • ziskovost podnikání;
 • doba návratnosti daného případu.

Ale díky franchisorovi získává zájem o podnikatelku spolehlivé a osvědčené informace o podnikatelském plánu.

Tím se minimalizuje riziko, že se podnik bude rozvíjet nesprávným směrem, nebo se vyskytne nepředvídatelný odpad.

Nevýhody myšlenky, jak otevřít franchisový obchod

Po zvážení výhod jsme se obrátili na nedostatky, které mohou vést k zničení případu i na začátku, pokud nevíte o jejich existenci:

Velkou nevýhodou je závislost podnikání a další rozvoj zakladatele franšízy.

Například kvůli jistým okolnostem se franchisor rozhodne ukončit svou obchodní kariéru.

Poté přestane existovat celá značka včetně vaší firmy na trhu.

Proto je na začátku spolupráce nutné uzavřít dohodu s vlastníkem sítě, kde jsou předepsány body týkající se využívání povolení a výše náhrady škody, pokud podnik přestane existovat.

Taková opatření pomohou zajistit budoucnost, která už nebude záviset na náladě vlastníka franšízy.

Před otevřením obchodu pro franšízy franchisor v podstatě předkládá požadavky začínajícímu podnikateli, který ho musí splnit.

Tyto podmínky jsou podobné dluhovým závazkům, nikoliv vůči bance, ale vůči majiteli značky.

Ale pokud otevřete obchod ne pro povolení, pak takové povinnosti pro začátečníky podnikatel, samozřejmě, nikdo nebude.

Úzká spolupráce s majitelem podniku.

Tento aspekt lze posuzovat z pozitivních i negativních stran.

Například, pokud je činnost zakladatele na špičce ziskovosti, pak vaše podnikání bude mít dobrý příjem.

Ale jakmile je tato pyramida otřesena a podnikatel zakladatel franchisingu nebude tak hladký, a vaše podnikání "zanikne".

Mnoho podnikatelů přestane otevírat náklady před otevřením franšízy.

Koneckonců, pokud budete sledovat cestu nejmenšího odporu a otevřete stejnou firmu od začátku, můžete se vyhnout velkým investicím.

Právě tato skutečnost brání rozvoji takového směru podnikatelské činnosti v naší zemi.

Jak otevřít franšízu: 7 kroků k úspěchu

Krok 1. Definice rozsahu činnosti

a) maloobchod.

Chcete-li nastavit svou franšízovou firmu v oblasti maloobchodního prodeje, musíte se dostat "pod křídlo" známých regionálních značek.

Ve skutečnosti to znamená nákup velkoobchodních zásilek a prodej na maloobchodní zákazníky.

Podnikání však bude fungovat pod známým "jménem". Například "L'Etoile", "Pyaterochka" nebo "Magnet".

b) oblast výživy.

Jak otevřít obchod s povolenkami tímto směrem?

K tomu je třeba uzavřít smlouvu se zakladatelem značky a vyrábět výrobky pod jeho záštitou. Zde je dobrý příklad: "Little Kartoshka", "McDonald's" atd.

c) Výroba.


Jak otevřít franšízovou firmu metodou výroby?

Nejprve je třeba určit směr činnosti.

 • pěstování zeleniny a ovoce;
 • péče a následný prodej květin pro specializované obchody;
 • pekárna, kde se nejen výrobky vyrábějí, ale také se prodávají na území podniku za pomoci dodatečně instalovaného obchodního domu nebo kavárny.

Úspěšný příklad z nich může sloužit jako obchodní síť "Pokrovsky pekárna".

Proč je tato varianta franšízového podnikání úspěšná? Jen málo lidí neví, že chléb je základní komoditou, která je nakupována téměř každý den.

Pokud existuje poptávka po výrobě, pak bude existovat zisk. Proto je směr zvolen správně!

d) Dětské výrobky.

Směsi, hračky, dudlíky, boty a oblečení, výrobky pro hygienu dětí - to všechno nutně koupí maminky za jejich drobky.

Ale dříve než otevřete povolení tohoto směru, zhodnoťte popularitu tohoto místa ve vašem městě, abyste nezahájili původně nerentabilní podnikání.

e) Oblečení, obuv.

Tento výrobek, vyráběný pod křídlem uznávaných značek, se může stát také franchisingovým podnikem.

Nicméně před začátkem je také třeba posoudit finanční možnosti městského obyvatelstva. Nikdo nebude kupovat boty nebo VIP oblečení, pokud celkový měsíční příjem rodiny je 60 000 rublů.

Můžete otevřít obchod pro franchise a prodávat příslušenství, šperky, auto díly.

Perspektiva každého směru je ve vaší měste snadno stanovena analýzou.

Krok 2. Příprava dokumentů


Chcete-li začít podnikat, musíte zaregistrovat firmu.

Ve stavu existují dvě formy registrace - to je IP a LLC. Podívejme se na výhody a nevýhody těchto typů před otevřením franšízy:

Jak otevřít franchisingovou firmu: výhody a nevýhody, krok za krokem

Dobrý den, V tomto článku budeme hovořit o otevření franšízy.

Dnes se dozvíte:

 • Co je franšíza;
 • Výhoda podnikání na franchise;
 • Jaký druh franchisového podnikání je nejlepší začít.

Obsah

Co je povolení

Začněme hlavní věc - definici franšízy.

Franchise - soubor výhod, které umožňují právnímu nebo fyzickému použití značky společnosti.

Franchise - právo užívat značku, technologii a zkušenosti známé společnosti.

Ten, kdo si koupí franšízu, se nazývá "franšízant". Je to franchisor, který uděluje právo používat značku.

To znamená, že samotný koncept franšízy znamená nákup práva na práci pod jménem známé společnosti. V takovém případě si můžete koupit nejen značku, ale také veškerý marketingový a strategický vývoj, který umožní zahájení podnikání.

Také většina společností je zodpovědná za vybavení, výběr místa podnikání, vývoj počátečního reklamního plánu a mnoho dalších věcí, které vám umožňují úspěšně zahájit a provozovat svou firmu.

O inzerci je třeba mluvit zvlášť. Vzhledem k tomu, že ve většině případů kupujete hotovou značku, již jste se postarali o propagaci produktu nebo služby na trhu. A rozsáhlá síť franchisingů umožňuje inzerovat tentýž produkt několika obchodníky, což výrazně snižuje náklady na propagaci.

Franšízový systém je široce využíván ve veřejném stravování. Nejjasnějším zástupcem je McDonald's. Společnost prosazuje své služby v rámci franšízového modelu již více než 30 let.

Typy povolení

Odborníci rozdělují několik typů licencí:

 1. Klasické. Nejoblíbenější typ franšízy v Evropě. Majitel zaplatí počáteční částku za nákup povolení, pravidelné příspěvky ve formě% výnosu a provozuje se pod přísným dohledem franchisora.
 2. Zdarma. Nejpopulárnější typ franšízy v Rusku. Majitel obdrží téměř úplnou svobodu jednání, orientační akční plán pro podnikání a minimální příspěvky. Charakterizováno průměrnou zálohou.
 3. Nahrazení importu. Vytváření produktů, které jsou podobné známým značkám.
 4. Na klíč. Při výběru tohoto modelu si franchisor sám vytvoří podnik a předá jej manažerovi za poplatek. Zisk je rozdělen podle podmínek smlouvy mezi manažerem a franchisorem.
 5. K pronájmu. Téměř totéž jako podnikání na klíč, s jediným rozdílem, že podnik je pronajat po určitou dobu.
 6. Master franchise. Nákup monopolních práv k podnikání v regionu. Franchisant má právo rozhodnout se, jak s ním jednat. Dostává pouze obecné rady ohledně řízení podniku, ale s takovýmto modelem bude rušení společnosti minimální.
 7. Firemní. Majitel jednoduše vytváří své podnikání pod značkou známé značky, ale přijímá většinu rozhodnutí nezávisle. Poskytovatel franšízy mu může říct pouze své dodavatele, hlavní činnosti společnosti a rozsah. Samotný podnikatel je zodpovědný za všechno ostatní.

Zvolený typ franšízy bude záviset na výši počátečního kapitálu, zkušenosti a aspiracích samotného franšízy.

Zároveň je svobodná ekonomika franšízy charakteristická pro ruskou ekonomiku, v níž se franchisor zajímá pouze o počáteční příspěvek - nákup značky. Za to dává recept na úspěšné podnikání, stejně jako kontakty většiny dodavatelů.

To téměř ukončí spolupráci. Franchiseové a franšízové ​​budou společně diskutovat o problematice reklamy a propagace společného zboží a služeb.

Ale Evropané často vybírají přísnější klasický model, protože poskytují neustálou pomoc od franchisora, a tím také dohlíží na kvalitu podnikání. S touto volbou je ztracena svoboda a s ní pravděpodobnost chyb.

Klady a zápory franchisingu

Chcete-li prozkoumat pozitivní a negativní aspekty zahájení franšízy, musíte se dotknout statistik. Oficiální údaje uvádějí, že přibližně 80% začínajících podnikatelů je v prvním roce eliminováno. Zbývající 20 - 15 let po 5 letech práce.

Samozřejmě, tato statistika považuje selhání prodeje práv, nákup startovních společností velkými společnostmi a další výhody výhodné pro podnikatele. Obecným trendem je však toto: asi 1/3 skutečného podnikání je pro začínající podnikatele úspěchem.

A odtud následuje hlavní pozitivní stránka franšízy - spolehlivost. Ve skutečnosti po nákupu získáte připravený recept, jak začít podnikat. Se všemi dodavateli, výběrem produktů a služeb, víceletou marketingovou strategií, týmem analytiků a jasným obchodním plánem, který obsahuje všechny detaily a požadavky na vytápění budovy.

Když si zakoupíte franchisovou značku známé značky, získáte jasný plán pro to, jak úspěšně podniknout, což přinese zisk během několika let.

Podle oficiálních statistik začínající podnikatelé, kteří si vybrali jako model pro rozvoj podnikání, ušetří až 5 let na rozvoj své vlastní firmy.

Z implicitních výhod lze rozlišit:

 • Školení pracovníků franšízy;
 • Dostupnost osvědčených dodavatelů;
 • Reklamní kampaň v rámci značky.

Francouzská statistika se poněkud liší od skutečnosti. Asi 60% franchisových obchodů je úspěšné. Současně bylo 30 z 40 na ztrátě kvůli vlastním chybám, kvůli odchylce od podnikatelského plánu franchisora.

Zbývajících 10% si vybralo špatný region pro podporu podnikání. To znamená, že pokud si vyberete ten správný region a zcela budete dodržovat rady společnosti, pak podnik přinese stabilní příjem.

Ale kromě plusů existuje několik významných nedostatků, které většina začínajících podnikatelů může zbavit.

Nevýhody:

 • Cena;
 • Snadné podnikání.

A pokud je první věc jasná - například otevření malé restaurace McDonald's může vyžadovat až 30 milionů rublů, pak druhý není tak jednoznačný.

Na jedné straně je vše jednoduché - existují pracovní rady, které je třeba dodržovat a zisky nebudou dlouho čekat. Na druhou stranu, podnikatel nebude získávat zkušenosti, zkouší různé strategie, "vycpává nárazy" a vyrovnává se s krizemi.

Franšízové ​​podnikání je spíše jako hra podle předem definovaných pravidel - udělejte to a získáte stabilní podnikání a příjmy. Za pár let může být povoleno "změnit nabídku" nebo "přidat malý obchod".

A nyní jsme dosáhli omezení a požadavků, které většina franchisorů uděluje potenciálním kupcům značky.

Pokud se dotknete nejpopulárnějších - rychlého občerstvení pro franšízu, pak je spousta požadavků:

 • Do budov;
 • Zaměstnanci;
 • Do nabídky;
 • Na franchisanta sám.

A mnoho omezení, jako jsou:.. Neměňte nabídku učit První úředníci přísně od franchisora, nákup vybavení od takového výrobce, koupil poprvé jen na těchto dodavatelů apod Každý individuální podmínky, ale jsou zhruba stejné: dařit, jako známí představitelé značky.

Ale nemyslete si, že takové akce na šabloně budou nerentabilní. Většina velkých firem se obávají, že jejich franšízy, aby byla úspěšná, vykonává analytickou práci, během kterého identifikovat potřeby regionu, a to zejména, jaký produkt by měl být spuštěn, co to nejpohodlnější časy a tak dále. D.

Tým provede kompletní analýzu úspěšné značky v průměru města nebo megapolisu, což je výhodnější pro provoz ve středním Rusku, a to v jižních oblastech.

Stojí za to začít s franchisingem?

Z předchozího odstavce bylo jasné, že franchising má jak jeho plusy, tak minus.

V souhrnu je možné uvést, že:

Pokud najdete dobrého franchisora ​​a budete následovat jeho radu, získáte úspěšné podnikání, které přinese stabilní zisk ve 90% případů. Současně se podnikateli, který je vystavuje franšízáři, ukládá řada omezení v úsilí o ochranu proti nesprávným rozhodnutím.

Z toho vyplývá, že podnikání na franchisu je skvělý způsob, jak začít podnikatelskou cestou. Ale práce s velkými značkami bude vyžadovat značné množství peněz. Začátek vlastního podnikání je proto lepší se spoluprácí se středními franchisory.

Pro zkušené podnikatele může spolupráce s velkými franchisory ušetřit značné množství času na podporu projektu. Od 1 do 3 let, abyste získali svůj podíl na trhu a od 2 do 4, abyste mohli na něm plně sloučit.

Jak otevřít franšízový obchod

Je velmi snadné otevřít franšízový obchod. Stačí projít 7 kroků, po kterém můžete mít legální a vysoce výnosný obchod.

Krok 1. Definice koule

Na rozdíl od Evropy a Ameriky, která stabilně a jistě dominovat rychlého občerstvení v Rusku je stále populárnější propagace povolení v oblasti maloobchodního prodeje nepotravinářského zboží.

Pak přichází poskytování různých služeb a teprve poté jde o rychlé občerstvení. Prodej potravin a obchod na internetu zaujímá 3% z celkového objemu ruského franšízového trhu.

Zvažme každou z možných koulí odděleně:

 • Maloobchod. Je to interakce s hlavními značkami, které pracují v regionu. Ve skutečnosti bude kupovat velkoobchodní množství zboží a prodávat je v maloobchodě. Jasné zástupce, kteří dodávají své zboží v realizaci - Lacoste, Oodji. Ti, kteří řídí své franšízy, si koupili zboží - Sportmaster, Sela atd.;
 • Veřejné stravování. Zde je všechno jednoduché. Otevřete restauraci nebo si pronajmete místo na jídelním dvoře a pod značkou známé značky prodáváte jídlo a nápoje. Nabídku vybírá franchisor, poskytuje také dodavatelskou základnu, kontroluje prostory a vyškolel personál. Nejslavnějšími představiteli jsou Metro, McDonalds;
 • Výroba. Nejvýnosnější a nejméně likvidní způsob, jak investovat do franšízy. Vyrobte si franšízu: zeleninu, květiny, pekařské výrobky a další podobné výrobky. Franchisor se často podílí na tvorbě výroby, sdílí recepty na tvorbu a vlastní kanály pro prodej produktů v regionu. Jasný zástupce výrobní franšízy - pekárny Pokrovsky;
 • Oděvy a obuv známých značek. Otevírání obchodů slavných značek je docela ziskové podnikání. Budete prodávat řadu známých produktů ve vašem regionu a zároveň získáte plnou reklamní podporu od franšízy společnosti. Ve skutečnosti právě otevřete pobočku. Známými značkami jsou HM, Timeout.

Výběr oboru činnosti zcela závisí na preferencích obchodníka. Každý segment lze nalézt jako povolení s malým vstupním právem 100-400 tisíc rublů a velkými giganty - od 20 milionů rublů na značku. Zároveň zůstává výrobní sféra nejtěžší a odvětví maloobchodu je nejméně náročné na kvalifikaci manažera.

Krok 2. Výběr konkrétního povolení a absolvování školení

Po výběru výklenku budete muset pečlivě prozkoumat všechny nabídky franšízy. K tomu můžete využít náš katalog franšízy. Jakou volbu uděláte, váš zisk přímo závisí.

Z kvalifikace franchisora ​​bude záviset:

 • Ziskovost podniku;
 • Stabilita;
 • Konkurenceschopnost;
 • V poptávce.

Jak již bylo zmíněno dříve - s dobrým franchisorem získáte pracovní recept pro podnik, který přinese dlouhodobý příjem. Ale špatný partner může jen vzít peníze a dát hrubý plán, který obsahuje obecné pokyny, jak vytvořit podnik.

Známky dobrého franchisora:

 • Sláva značky;
 • Dostupnost vzdělávacího centra;
 • Výzkum regionu;
 • Dostupnost dodavatelské základny;
 • Jasná pravidla a požadavky;
 • Údaje o skutečném výnosu;
 • Investice do reklamy.

Všechny tyto body ukazují postoj franchisora ​​vůči kupci franšízy. Známá značka nemá smysl prodávat nekvalitní produkt - včetně jeho jména. Výcvikové středisko ukazuje, že některé tajemství toho, jak se podnikatelské záležitosti dělají, nebyly zveřejněny a že se budou muset učit.

Dobrý analytický tým, který zkoumá potřeby regionu a tvoří dodavatelskou základnu, mluví o kvalitě podnikání. Pouze ti, kteří vsadili na výsledek, si mohou dovolit investovat do informací a jejich analýzy.

Přítomnost jasných požadavků je neměnná kvalita dobrého franchisora. Vzhledem k tomu, že má zájem o to, aby si franchisant vyvíjel a nedělal chyby, ochrání ho tím, že stanoví jasné požadavky.

Je také zaměřena na zachování značky. A investice do reklamy znamenají, že podnikatel bude z velké části na úkor franchisora ​​schopen získat dobrou reklamu na své podnikání a rychlou přitažlivost klientů.

Krok 3. Příprava dokumentů

V této fázi byste měli zvolit organizační a právní formu, podle které budete pracovat v rámci franšízy. Existují dvě možnosti pro podnikání: jako IP nebo LLC.

Podnikání jako individuální podnikatel má řadu výhod:

Současně však budete zodpovídat za svůj majetek za závazky vašeho IP. I když pracujete se ztrátou, budete muset zaplatit 35 000 ročně do fondu sociálního pojištění.

Také IP nemůže najímat velký počet zaměstnanců - což může výrazně zpomalit rozvoj podnikání.

Současně má společnost LLC jeden významný přínos - v případě úpadku lze ručení získat pouze z majetku společnosti.

Současně má LLC složitější daňový a účetní systém, je náročnější k účtům a má pracovní náročný postup státní registrace.

Při výběru organizační a právní formy je třeba vzít v úvahu, že při výběru IP nebudete mít přístup ke všem druhům obchodů souvisejících se spotřební spotřebou - alkohol, cigarety atd.

Krok 4. Vyhledávání a opětovné vybavení místnosti

V každém podnikání má místnost velkou roli. Proto každý franchisor má jasnou představu o tom, jak by měl být pro úspěšné podnikání.

Při studiu různých franchisů v podmínkách budou požadavky na prostory vždy specifikovány.

Ve většině z nich:

 • Objem od ** metrů čtverečních;
 • Dostupnost tekoucí vody;
 • Dodržování všech bezpečnostních norem;
 • Různé specifické rysy. Liší se od podnikání k podnikání.

Někteří dovolují, aby jejich franšízové ​​pronajali prostory, jiní trvají na tom, že by měl být vlastní.

Většina franchisorů, kteří působí v různých regionech Ruska, má vlastní základny vhodných prostor pro každé město. Můžete také využít konzultanty franchisorů, kteří najdou místo pro podnikání v krátké době. To je jedna z výhod práce se středními a velkými značkami.

Krok 5. Nákup zařízení

Jeden z nejjednodušších kroků. Poskytovatel franšízy vydává kontakty všech dodavatelů nebo zcela nezávisle nakupuje a dodává zařízení. Také odborníci mohou provádět a instalovat všechna zařízení. Přibližně 80% veškerých nákladů před zahájením podnikání se vynakládá na umístění a přípravu zařízení.

Současně, pokud pracujete s evropskými značkami, budete muset nakupovat drahé zařízení a nebudete moci koupit ruské analogy. A vzhledem k vysoké ceně bude vhodná i kvalita zařízení.

Například německé vybavení, které koupil franchisant společnosti McDonald's - záruka je od 10 do 30 let.

Krok 6. Předběžná příprava

Předběžný proces přípravy zahrnuje: nákup zboží, přípravu prostor, realizaci reklamní kampaně a testování obchodu / restaurace. Tento proces se bude řídit specialisty franchisora: jejich hlavním úkolem je nalézt nedostatky a odstranit je před spuštěním, současně učit obchodníka různé jemnosti podnikání.

Předběžná příprava podnikání může trvat od 1 do 3 měsíců.

Krok 7. Zahájení podnikání

Po přípravné přípravě je čas začít podnikat. Poprvé po zahájení budou odborníci a analytici franchisora ​​pečlivě sledovat, co ukáže obchod / restaurace. Po několika měsících získá franchisant větší svobodu, například změnu rozsahu obchodu.

Po uplynutí 1 - 2 let bude franchisant plně převzít kontrolu nad obchodem a vybere si dodavatele zboží, vyškolení zaměstnanců samostatně a budovat prodejní linku, jak to považuje za vhodné.

To znamená, že v průběhu času každý franchisant dostane mnohem více svobody, bez ohledu na zvolenou franchisovou formu. Dokonce i u klasického modelu s náročným franchisorem, jako je McDonalds, po 1 roce budete mít možnost změnit menu po jednom a půl - vytvořit si vlastní jídlo a po dvou letech otevřít obchody v restauraci a vedle ní.

Obecně platí, že zahájení franchisingu je poměrně snadné, protože probíhá pod kontrolou franchisora. Dává cenné rady, poskytuje svým zaměstnancům pomoc v právních záležitostech, dává kontakty dodavatelům vybavení a zboží a plně se zabývá předběžnou reklamní kampaní. Podnikatel může absolvovat pouze školení a dodržovat podrobné pokyny.

Vše o zaplacení povolení

Nyní budeme hovořit podrobněji o finanční stránce problému.

Při prodeji franšízy může franchisor zvolit dva způsoby:

 • Požadovat pouze počáteční platbu, která vrátí veškeré náklady na pomoc při zahájení podnikání.
 • Požadovat počáteční platbu, stejně jako měsíční (čtvrtletní nebo roční) příspěvky ve výši% podniku.

Poplatek za povolení je nazýván paušální příspěvkou. Jedná se o jednorázovou platbu, která se vypočítá ze všech nákladů, které franchisor vznikne za účelem zahájení podnikání, jakož i za zaplacení jeho služeb.

Měsíční poplatek za užívání licence je nazýván licencí.

Existují 3 typy licenčních poplatků:

 • Procento obratu;
 • Procento z přirážky zboží;
 • Pevné honoráře.

Nejčastěji se používá procentuální podíl obratu - z výše výnosu se udržuje od 5 do 30% měsíčně, v závislosti na tom, jak zisk je podnik.

Současně, jak již bylo zmíněno dříve, pokud franchisor účtuje franchising pouze jako poplatek za povolení, znamená to, že bude mít menší zájem o rozvoj vašeho podnikání.

Bude to stačit, kdyby jednou dostal velkou částku, dal podnikatelský plán a nechal se neznámým směrem, a nechal tak obchodníka, aby se sám sešel s vlastním projektem.

Na druhou stranu mohou vysoké zisky negativně ovlivnit ziskovost podniku. Je pravda, že většina franchisorů zohledňuje ziskovost svých projektů, proto vykazují poměrně odpovídající sazby ve výši 5-15% zisku za měsíc. To umožňuje vydělávat peníze z celé pobočkové sítě a současně jim ponechat značné zisky.

Existuje ještě jeden příspěvek - reklamní. Díky němu se vytváří reklamní rozpočet, který se vynakládá na propagaci celé značky ve všech regionech. Tedy platí od 10 do 100 tisíc rublů za měsíc, v závislosti na objemu obchodu, můžete získat plný reklamy v této oblasti, jakož i zvýšení důvěryhodnosti značky po celém světě, který také ovlivňuje pozitivně na prodeje.

Příklady odpočitatelných položek

Na závěr zvažte tři hlavní franchisingy ve třech různých oblastech: McDonald's, Pyaterochka, Lacoste.

McDonald's.

Vznikl na ruském trhu poměrně nedávno, velký gigant veřejného stravování začal diktovat své vlastní, spíše přísné podmínky.

Abyste se mohli kvalifikovat pro McDonald's franchise, musíte:

 • Mějte kapitál 10 až 40 milionů rublů, v závislosti na městě a velikosti restaurace. Současně by alespoň 50% finančních prostředků mělo být vlastněno, nikoli půjčeno. Zbylých 50% můžete zaplatit do 7 let pod minimálním podílem samotné společnosti;
 • Provádějte placené školení. Cena školení je 10 000 USD;
 • Mají rozsáhlé zkušenosti v oblasti obchodu nebo stravování.

Ve skutečnosti, chcete-li otevřít franchising společnosti McDonald's, musíte být buď úspěšným obchodníkem, nebo mít obrovskou pracovní zkušenost v oboru stravování.

Záloha společnosti McDonald's činí 45 tisíc dolarů. Licenční poplatky - 12,5%. Období návratnosti je 3-5 let.

Pyaterochka.

Maloobchodní potravinářské obchody v Rusku raději vyvíjejí ekologicky - ne prodávají franchising, ale samostatně rozšiřují rozsah výroby a absorbují regionální maloobchodní řetězce.

Skupina X5 Retail Group - majitelé obchodů Pyaterochka, Perekrestok a Karusel, se rozhodla vytvořit franšízovou síť obchodů s potravinami v Rusku za spravedlivých podmínek.

 • Přítomnost vlastních prostor (vhodný je dlouhodobý pronájem);
 • Pozitivní obchodní pověst;
 • Přítomnost obchodní místnosti od 100 m2 m.

Záloha - 750 000 - 1 000 000 rublů. Z právního hlediska neexistuje žádná autorská práva. Ale zde leží jeden důležitý detail - franšízant na základě smlouvy obdrží provizi ve výši 14 až 17% z příjmu obchodu. Dostatečně výnosný systém pro začínající podnikatele.

Období návratnosti podnikání je 1,5-2 let. Skvělá volba pro podnikatele bez zkušeností.

Lacoste.

Nejvíce nejednoznačné v tomto seznamu.

Požadavky jsou málo, ale jsou docela těžké:

 • Přítomnost vlastních prostor - 100-150 metrů čtverečních. m;
 • Zkušenosti v oblasti maloobchodního prodeje a dostupnosti vlastních obchodů s oděvy.

V tomto případě neexistuje paušální příspěvek ani licenční poplatky. Koupíte značkové oblečení, boty a doplňky a prodáte je ve svém obchodě. Provozovatel franšízy bude muset zaplatit za výrobek a povinné procento inzerce.

Doba návratnosti závisí na podnikateli. Nejvíce volný franchisor, jen pro nejzkušenější podnikatele.

Tito tři franchiséři ukazují zcela odlišný přístup k franšízám. Jeden je klasický Evropan s pevným rámcem a vynikající strategií. Druhá je typická ruská, s poněkud podivným přístupem ve formě agenturních odpočtů. A třetí - Američan, s příznivými podmínkami pro sebe, který hledá zkušeného partnera.

Každý franchisor je jedinec a společnost s desetiletou zkušeností za ním. Vezměte v úvahu všechny funkce při výběru partnera, až do velikosti místnosti a závažnosti podmínek.

Závěr

Otevření franšízy je nejvýhodnější způsob, jak začít podnikat začínajícím podnikatelům. V Rusku, nejoblíbenější franšízy s objemem investic od 400 tisíc do 4 milionů rublů.

Pokud máte podobný kapitál, pak za 1,5 - 3 roky budete moci získat zpět všechny investice a půjdete na příjem z 40 až 500 tisíc rublů měsíčně.