Podnikání v pěstování brambor

Názor, že zemědělské podnikání není velmi ziskové, je nesprávné. Jenom jeden věří v něho, kdo buď o tom nic neví, nebo nemá trpělivost, logické myšlení a není určen, jak tvrdě pracovat. Existuje mnoho směrů tohoto druhu činnosti, mezi nimiž je zvláštní místo zabírá pěstování brambor.

Výhody a nevýhody podnikání brambor

Hlavní výhodou je vysoká poptávka po tak rozsáhlé zelenině, bez níž prakticky každý den, žádná rodina, žádný člověk. Podle popularity, brambory nejsou horší než jakékoliv jiné zeleniny. Vycházíme z toho, ziskovostpodnikání na jeho pěstování může dosáhnout více než 160%.

Relativně malé investice v podnikání, jehož návrat lze získat po první sklizni, je dalším faktorem "pro".

Při pěstování brambor v malých dávkách ušetříte daňové platby, které v tomto případě nejsou nutné.

Pokud je půda dostatečně obohacena organickými hnojivy, můžete to udělat bez hnojiv - to je také zřejmý plus.

Proces kultivace nevyžaduje složité technologické znalosti, kromě toho je tento produkt ve vysoké poptávce po celý rok. A pokud se postaráte o dobré skladovací podmínky a zvolíte okamžik prodeje, kdy ceny brambor jsou nejvyšší, můžete výrazně zvýšit svůj příjem.

Rychle náhrady podnikání také odkazuje na významné výhody.

Technika pro pěstování brambor, speciální, nadrozměrné - pluhy, mini-traktory, hiller.

Když o tom mluvíme kons, pak jsou zde kontroverzní body. Mnoho z nich je posedlá rizikem spojeným s povětrnostními podmínkami, které ne vždy upřednostňují sklizeň nebo kvalitu rostlinného materiálu a složitost kontroly škůdců. Nicméně se všemi těmito problémy se můžete vyrovnat díky moderní technologii. Pokud jsou z hlízy a chorob z brambor Colorado používány vysoce kvalitní hnojiva a účinné prostředky, pak nebudou mít vliv na výsledky sklizně žádné klimatické podmínky.

Samozřejmě, můžete volat vážnou nevýhodu - je to nízká cena a roste jen jednou za rok v teplé sezóně. Tento problém však lze snadno vyřešit, pokud je správné provést výpočty a nastavit prodej.

Podnikání je sezónní a v zimě je zemědělec prakticky bez práce. Ale abychom tuto skutečnost považovali za příležitost zapojit se do nějaké jiné činnosti, která vytváří příjmy, nebude v žádném případě mínus.

Zvláštnosti pěstování brambor

Úspěch podniku závisí na profesionálním přístupu k realizaci hlavního výrobního procesu. V našem případě mluvíme o technologii pěstování brambor.

Existují dvě možnosti: přistání skorých zralých odrůd ve sklenících v takovém období, kdy je brambor zralý už počátkem jara a rostou obvyklým způsobem na otevřeném terénu.

Pokud vsadíte na získání podstatnějších zisků, měli byste zkusit první metodu, protože můžete prodat rané brambory za vyšší cenu. Zároveň je třeba vzít v úvahu nadcházející náklady na instalaci skleníků. Tato možnost je vhodnější pro zkušené pěstitele brambor, kteří znají všechny jemnosti rostoucích rostlin.

Je lepší pro začínajícího podnikatele zvolit druhou metodu. Za prvé, jsou minimální náklady a za druhé, proces pěstování je jednoduchý a známý i laikovi.

Není těžké pěstovat brambory, ale je nutné dodržet technologii, která umožňuje následující etapách:

 1. Nákup rostlinného materiálu a jeho příprava na setí.
 2. Příprava půdy.
 3. Pěstování brambor.
 4. Hilling.
 5. Léčba speciálními přípravky proti škůdcům.
 6. Půdní oplodnění.
 7. Sklizeň.
 8. Příprava speciální skladovací místnosti.
 9. Přepážka, třídění.
 10. Balení.
 11. Prodej.

Dokonce ani s minimálním objemem podnikání to nemůže udělat stavební stroje, což výrazně usnadní zpracování půdy, výsadbu, péči a čištění brambor. Pro práci na půdní ploše na pol hektaru je nutné mít:

 • motoblok nebo malý traktor;
 • pluh;
 • hiller;
 • zařízení pro vykopávání brambor.

Je marné čekat na dobrou sklizeň, pokud se nestaráte o plodnost půdy. Zkušení zemědělci používají následující typy hnojiva:

 • síran amonný;
 • síran draselný;
 • superfosforečnan draselný;
 • biohumus;
 • popel.

Chcete-li dosáhnout plodné kvality půdy, vzniknou náklady na hnojiva o zhruba 20 rublů. na 1 čtverec. m pozemku. Avšak ve skutečnosti - to nejsou náklady a investice, protože krmení půdy se vrátí vše stokrát ve formě vysoké plodiny.

Hlavním úskokem v tomto oboru je Colorado chrobák, která po mnoho desetiletí nadále představuje jasnou hrozbu pro sklizeň brambor. Bohužel je třeba používat chemické přípravky. Podle průměrného odhadu budete hradit náklady na získání prostředků z tohoto zákeřného škůdce asi 3 000 rublů. na 35 hektarů půdy.

Požadavky na materiál osiva

Každý, kdo někdy kultivoval brambory pro osobní potřebu, ví, jak je důležité, aby byl výsadbový materiál vysoce kvalitní. K tomu existují požadavky:

 • Nemíchejte odrůdy.
 • Velikost brambor by měla být pokud možno stejná.

Příprava osiva začíná na podzim. Za tím účelem se brambory vyřeší, upřednostňují nejzdravější (bez podezřelých skvrn, poranění, jiných zranění). Osivo je vystaveno zahradnictví a pokládá se po dobu 3 týdnů na světlo (přímý sluneční svit, aby se vyloučil).

Pro další skladování se semena posílají do skladu s teplotou vzduchu nejvýše +3 a vysokou vlhkostí (maximálně 80%).

Během zimy stojí několikrát za účelem kontroly stavu semen. Pokud se objevují rozmazané vzorky, musí být okamžitě odstraněny a zlikvidovány.

Měsíc před výsadbou se semínka uvedou na světlo na teplejší místo než na skladování, místo klíčení. Pokud se rozsáhlé hlízy objeví, jsou rozřezány na kusy, aby v nich zůstalo alespoň 3 oči. V ideálním případě se doporučuje řezat přímo v den vylodění. Ale v obou případech by mělo být místo úseku ošetřeno dřevným dehettem.

Takové podrobné akce jsou prováděny s malým měřítkem podnikání. Při růstu v průmyslových velikostech pro takový proces budou zapotřebí automatické instalace, které zcela nahrazují manuální práci.

Pěstování brambor

Doporučení pro všechny případy života neexistují, načasování setí určuje klimatické a klimatické charakteristiky určité oblasti. Můžete se orientovat pouze na teplotní index: když se ohřeje půda až o 12 stupňů, můžete vyrazit na vylodění.

Před vysazením je půda ručně uvolněna lopatkami nebo traktorem na velkých plochách. Tento proces poskytne rostlině dostatek vzduchu a zadržuje vlhkost.

Brambory jsou vysázeny v řadách, jejichž vzdálenost není menší než 1 m. To přispívá k aktivnímu vývoji keřů a pohodlí sklizně za použití speciálních strojů - frézovacích jednotek. Pokud je vzdálenost menší, i při ručním zpracování je možné kořeny poškodit, čímž zpomalí vegetaci.

Hloubka vylodění - přibližně 8 cm, plodina je uzavřena zemským hřebenem o výšce 10 cm.

Po 2 týdnech je první ošetření z plevelů a hilling (vzestup hřebene dalších 10 cm). Ze shora vylije světlo, uvolněná půda, která umožní hlízám dobře se formovat.

Potřebují brambory zalévání. Pokud se neočekáváte žádné deště, proveďte to nejméně dvakrát týdně. Pokud je vzduch vlhký, napájejte jej jednou za 7 dní.

Na samém začátku kvetení se preventivní léčba provádí od pozdní pachuti a nejnebezpečnějšího nepřítele bramboru - chrobáka z Colorada. Během sezóny se tato ošetření provádí až pětkrát.

Při zpracování brambor před škůdci a nemocemi je nutné dodržovat doporučení uvedená na obalu přípravku.

Registrace podnikání brambor

Je-li to otázka malých objemů výroby, kdy se prakticky veškerá práce provádí nezávisle na vlastní půdě, lze to udělat bez dokladů. Pěstování brambor a jeho prodej - to je také podnikání, ale můžeme říci, že je vadný. Je to spíše malý částečný úvazek, což je dodatečný příjem rodinného rozpočtu. A bez dokladů pro prodej zboží bude muset vlastnit.

Pokud mluvíme o pevném měřítku, budeme muset projít registrace společnosti individuální podnikání v zemědělství při daňové kontrole formou OKVED A01,13,21. Doporučuje se zvolit daňový systém pro ECCN.

Více informací o tomto daňovém režimu se můžete dozvědět z následujícího článku: http://moyaidea.ru/esxn.html. Právě tato forma podnikání je pro obchodníka a jeho partnery přijatelnější. Tento formulář je pro obě strany jednoduchý a pohodlný.

Organizace prodeje brambor

Dlouho před zahájením pěstování první bramborové sklizně je při vypracovávání podnikatelského záměru nutné zpracovat problematiku prodeje a setkat se s potenciálními partnery, s nimiž lze uzavřít dlouhodobé smlouvy o spolupráci.

Je-li plánována výroba ve velkém měřítku, je nutné s předstihem uzavřít kontakty s velkými obchodními sítěmi. Chcete-li to provést, musíte svůj výrobek připravit tak, aby měl nápadný vzhled: umytý, dobře zabalený do čistě utěsněných sáčků.

Prodej na trhu je také možný, zvláště když se jedná o cenový nárůst. Není-li možnost stát za pultem, můžete ho najít na stejném velkoobchodním trhu. To dává smysl, protože brambor označuje produkt, který vyžaduje zvláštní skladovací podmínky, jinak se začne zhoršovat (hniloba, vadnutí, klíčení). Na velkoobchodě je možné v krátké době prodat zboží a započítat příjem.

Je třeba poznamenat, že pokud správně dodržujete požadavky na technologii, můžete vydělat až 20 tun brambor na hektar. Pokud máte zároveň stálého kupce, můžete plně očekávat vysoký příjem.

Finanční stránka obchodu s bramborami

Aby se pěstování brambor obrátilo na podnik generující příjmy, je zapotřebí systematického přístupu. Za tímto účelem je vypracován obchodní plán. Nejdůležitější je finanční výpočty s jasně vyváženými náklady, výnosy a ziskem.

Následující údaje nejsou vyloučeny výdaje:

 • Získávání osiva.
 • Nákup chemických přípravků pro léčbu škůdců a chorob.
 • Hnojiva.
 • Speciální vybavení (nákup nebo pronájem).
 • Obalový materiál.
 • Plat v případě náboru pracovníků při velkých objemech výroby.
 • Dopravní náklady.
 • Placení daní.

Výše nákladů se může lišit v závislosti na faktorech, jako je dostupnost vlastních skladů, technické vybavení pro skladování a pěstování plodin nebo jejich pronájem.

Příklady výpočty:

 • Náklady na zhruba 450 tisíc rublů.
 • Bylo shromážděno 22 tun brambor.
 • Po přepážce asi 2,5 tun odmítnutí.
 • Průměrná cena 1 kg brambor je 50 rublů.
 • S prodejem 19,5 (22 - 2,5) tun bude výnos 975 tisíc rublů.
 • Zisk - 525 tisíc rublů. (975-450).

"Potato" podnikání (video)

Technologie a stupně pěstování brambor, jakož i výhody tohoto druhu podnikání jsou popsány ve videu.

Při pěstování brambor získáte více než 100% výnosu z investované částky. To znamená, že tento typ podnikání je docela ziskové. K tomu je třeba vyvinout úsilí, zodpovědně řešit otázky stavu půdy, kontroly škůdců a chorob, zajistit řádné skladování a uvádění na trh sklizené plodiny.

Všechny jemnosti sestavování podnikatelského plánu pro pěstování brambor

Brambory jsou nejoblíbenější zeleninou na stole kteréhokoli Ruska. V naší zemi mluvčí nazývají druhým chlebem. Poptávka po této kořenové plodině na našem trhu je mnohem vyšší než nabídka. V tomto okruhu zemědělské produkce je vždy místo nejen pro velké zemědělské podniky, ale i pro jednotlivé zemědělce.

Pěstování brambor je proces, který ovlivňuje výnos. Aby bylo dosaženo vysokého výnosu, je nutné dodržovat technologii pěstování brambor. V tomto článku jsme se pokusili poskytnout potřebné informace, které vám pomohou vytvořit příznivé podmínky pro pěstování brambor.

Vlastnosti výrobní technologie v průmyslovém měřítku

Průmyslové měřítko výroby kořenových plodin vyžaduje vážné investice. Než začnete podobné podnikání, musíte vytvořit plán, který bude zahrnovat následující:

 1. najít a pronajmout pozemek požadované plochy;
 2. zaregistrovat farmu, která předtím shromáždila všechny potřebné dokumenty;
 3. koupit zařízení pro výsadbu a sklizeň;
 4. nájem zaměstnanců;
 5. nákup materiálu pro výsadbu.

Existují dva způsoby, jak pěstovat hlízy na prodej:

 • Zimní pěstování ve sklenících. Zisk z této metody je větší, ale náklady jsou také zvýšeny placením za elektřinu a topení.
 • Pěstování brambor v létě.

Pokud jste začínající podnikatel, pak je druhá metoda mnohem výhodnější - náklady jsou minimální, jednoduché zemědělské techniky, které nevyžadují určité znalosti.

Existuje určitá technologie, jejíž dodržování zaručuje úspěch v tomto oboru:

 1. koupit osivo a připravit ho na výsadbu;
 2. připravit pozemek;
 3. k výrobě organických hnojiv;
 4. k sadbě brambor;
 5. hilling;
 6. k ošetřování plodin parazitů a škůdců;
 7. aplikace hnojiv v létě;
 8. Sklizeň;
 9. příprava skladů zeleniny;
 10. třídění brambor před uskladněním a prodejem;
 11. marketing;
 12. záložku pro ukládání nerealizovaných produktů.

Jak vidíme, technologie kultivace je dost jednoduché a každý se s ní dokáže vypořádat.

Země

Odborníci to říkají pro pěstování brambor v průmyslovém měřítku stačí mít pozemek o rozloze 300 ha. Ale studie ukázaly, že získání stabilního zisku z dobré sklizně těchto oblastí bude malý.

Abyste získali trvale vysoký výnos, musí být půda před sadením brambor dobře připravena. Nejoptimálnější čas pro to je konec září, začátek října:

 1. Vyčistěte půdu z plevelů, kamení a zbytků, uvolněte pomocí kultivátoru. To je nezbytné, aby se nezmíchaly půdní vrstvy.
 2. Zavést hnojiva - je žádoucí postupovat postupně, postupně saturací země živinami.
 3. Pokud bylo hnojivo zavedeno humusem, pak se půda znovu kultivuje.

Výsadba materiálu

K získání velké plodiny je třeba připravit kvalitní výsadbu - hlízy bez závad jsou čisté, dokonce i středně velké. Pro výsadbu ve středním pásmu je lepší dávat přednost raným a středně zralým odrůdám, aby se hlízy dozrály v krátkém létě.

Na podzim by se sadba brambory měla "vysadit", a to po dobu tří týdnů. Tento proces umožňuje výrazné zvýšení kvality rostlinného materiálu a zvyšuje odolnost brambor před rozpadem.

Poté jsou hlízy uloženy na tmavém, chladném místě až do jara. Měsíc před vysazením rostlinného materiálu v půdě se přemisťuje na teplé místo, aby se klíčovaly.

Zařízení

Za účelem optimalizace procesu přistání se zakoupí následující zařízení:

 • traktor - 900 tisíc rublů;
 • sadba brambor - 320 tisíc rublů;
 • bramborový bagr - 430 tisíc rublů;
 • prapor - 300 tisíc rublů;
 • line pro třídění - 410 tisíc rublů.

Kromě toho budete potřebovat zvláštní místnost, ve které bude toto zařízení skladováno v zimě - suché a dobře větrané.

Skladování zeleniny

Místnost, která pomůže udržet hlízy až do jara s minimálními ztrátami. Stojí za zmínku, že na jaře se náklady na druhý chléb zvyšují téměř trojnásobně. Vybavení této místnosti bude trvat asi dva miliony rublů.

Zaměstnanci

Pracovat na pěstování brambor bez prodlení, pomoci pracovníkům:

 • dva provozovatelé strojů;
 • jeden mechanik;
 • tři bezpečnostní strážci;
 • kteří budou pomáhat sklizeň sklizně ve výši 10 lidí.

Cenová cena

Než vytvoříte podnik s bramborami, musíte posoudit, jak bude podnik profitovat, a za tímto účelem odhadnout nákladovou cenu procesu. Určete, kolik peněz bude muset vynaložit na nákup vybavení, výsadby, personálu a tak dále.

Náklady na vybavení pro práci se semínkovými minikluby

Jedná se o jedinečnou instalaci, která lze provozovat jak ve venkovním, tak iv interiéru. Je určen k výrobě velkého počtu minituberů z jedné továrny.

Pokud se instalace používá v období jaro-léto, náklady na elektrickou energii jsou výrazně sníženy, protože umělé osvětlení není nutné pro výrobu. Cena tohoto zařízení je 180 tisíc rublů.

Výdaje na hlízy

Náklady na výsadbu hlíz se pohybuje od 8 do 30 rublů na kilogram, v závislosti na období nákupu. Pokud tedy na jaře koupíte hlízku, pak bude jejich cena maximální.

Ale uskutečnění nákupu na podzim je neúčinné, protože není jasné, jak budou v zimě skladovány. Proto je pro výpočty lepší vzít průměrnou cenu 25 rublů.

Aby se zabránilo rozsáhlé spotřebě rostlin, velké a střední hlízy se rozřezávají na části o velikosti 40-50 g, takže každá podíl má 2-3 klíčky. V letech teplé, ne příliš mokré jarní sklizně z nich není o nic méně než z celých hlíz asi stejné hmotnosti.

Nákup nebo pronájem pozemků

Jedná se o jednu z důležitých etap při vytváření podnikání při pěstování brambor. V průměru vážená země stojí 5 tisíc rublů. Pokud vezmeme v úvahu, že potřebujeme 0,3 hektarů, pak bude investice činit 80 tisíc rublů. Ale v první fázi, mono není vynaložit peníze, ale vzít půdu k pronájmu pro 49 let od městských organizací.

Pokud vezmeme v úvahu, že taková oblast bude přidělena někde na venkově, náklady nebudou vysoké. Jakmile je podnik založen a začne přinášet trvalý zisk, můžete přemýšlet o koupi pozemku v nemovitosti.

Ziskovost

Produkce brambor na prodej - ziskový a relevantní obchod. V naší zemi se jedí denně. Výhody tohoto podnikání jsou následující:

 • brambory jsou jednoduché k růstu, nemusíte mít dovednosti a zvláštní znalosti;
 • v poptávce po kořenové zelenině se neočekává sezónnost, je konzumována po celý rok;
 • v první fázi nemusíte v podnikání investovat hodně peněz;
 • rychlá návratnost - za předpokladu kompetentního přístupu bude první zisk obdržen na konci první sezóny.

Nevýhody:

 • implementace - pokud prodáváte brambory velkoobchodníkům, jejich náklady budou malé;
 • sezónnost - brambory mohou být pěstovány pouze v létě, ale můžete prodávat celoročně;
 • Je zapotřebí zavlažovací systém, aby se zabránilo riziku úbytku plodin v důsledku sucha;
 • trvalé zpracování polí škůdců a parazitů.

Je výhodné růst na prodej?

Zvažte, jaké náklady budou mít za následek zahájení podnikání prodávající brambory:

 1. pronájem pozemků do 200 tisíc rublů;
 2. nákup sadby - 300 tisíc rublů za předpokladu, že 10 hektarů půdy budou vysázeny;
 3. hnojiva - 100 tisíc rublů;
 4. otázky týkající se organizace - 100 tisíc rublů;
 5. nákup vybavení - 2,5 milionu rublů;
 6. výstavba zeleninového skladu - 2 miliony rublů.

Domníváme-li se, že se zřizuje farma pro průmyslovou výrobu brambor o ploše 10 hektarů, pak investice dosáhnou 5,2 milionu rublů.

Za předpokladu, že můžete sklízet 250 tun hlíz z 10 hektarů v hospodářském roce, lze předpokládat, že zisk za jednu sezónu bude činit 10 milionů rublů. Od této částky odečteme počáteční kapitál ve výši 5,2 milionu a měsíční výdaje 864 000 rublů, pak čistý zisk v sezóně bude 3 936 milionů rublů.

Výše investic je značná, takže je lepší začít s menšími územími, a pak rozšířit své podnikání.

Projekt produkce na hektar v Rusku

Než začnete realizovat projekt, musíte vytvořit podnikatelský plán, který by měl být podrobný. To pomůže nejen vypočítat částku potřebnou k zahájení podnikání, ale také vypočítat přibližný zisk podniku. Kromě toho musíte pochopit, kolik peněz musíte vynaložit na měsíční výdaje.

Nejprve vypočítáme jednorázové investice:

 • akvizice pozemku - 50 000 rublů;
 • vybavení - 970 000 rublů;
 • hnojiva a semena - 42 000 rublů;
 • registrace dokladů - 15 000 rublů;
 • Ropné produkty - 10 000 rublů;
 • sklady k pronájmu - 30 000 rublů.

Z výpočtu je zřejmé, že v první fázi budeme potřebovat 1,117 milionů rublů.

Nyní vypočtejte měsíční náklady na podnikání:

 • plnění za služby - 25 000 rublů;
 • pronájem prostor - 30 000 rublů;
 • daně - 20 000 rublů;
 • platba zaměstnancům - 100 000 rublů;
 • amortizace zařízení - 15 000 rublů;
 • Ropné produkty - 10 000 rublů;
 • nepředvídané výdaje - 10 000 rublů.

Takže - náklady na výrobu budou 216 000 rublů měsíčně.

Dalším krokem je výpočet možného zisku. S průměrným výnosem z této oblasti můžete shromáždit 25 tun brambor, ovšem ne všechno bude vhodné k prodeji, na straně 2,5 tun hlíz bude jít na výkrm. Můžete prodat 22,5 tuny.

Prodáme sklizeň v maloobchodě za cenu 40 rublů na kilogram. Nakonec se ukázalo, že prodáme brambory za 900 tisíc. Čistý zisk činí 252 000 rublů. V průběhu času můžete rozšířit výrobu a tím zvýšit čistý zisk.

Závěr

Pokud se rozhodne začít podnikat s pěstováním brambor, pak je nutné přistupovat k této otázce racionálně. Nepouštějte do banky za miliony půjček, začněte malý. Pronajme si půl hektarů pozemků a vyzkoušejte si práci v této oblasti. Získejte zisk - rozšiřte svou firmu. Pěstování brambor je obtížné, ale ziskové a postupně se můžete dostat do velkých prostor.

Pěstování brambor jako podnik: ziskovost a důležité tajemství získání bohaté sklizně

Pěstování brambor v průmyslovém měřítku je ziskové a nákladově efektivní obchodní myšlenka, která přinese podnikatelskému zisku hmatatelný zisk, za předpokladu kompetentního přístupu a jasného výpočtu nákladů. K pěstování brambor je třeba vypracovat algoritmus pro zahájení podnikání, zajištění dokumentace, nalezení prodejen a pěstování plodin.

Pěstování brambor jako podnikání

Obsah pokynů krok za krokem:

Obchodní význam

Pěstování brambor je vždy aktuální téma, protože tato kořenová zelenina je častým hostem na každém stole. Dokonce i když má rodina soukromý pozemek, ne všechny mohou poskytnout své potřeby v množství brambor, a proto ji získat.

Pěstování brambor je vždy výnosné

Pro podnikatele jsou výhody podnikání:

 • v jednoduchosti pěstování kořenových plodin;
 • neboť neexistuje závislost na poptávce po produktu prodaném z daného roku;
 • při nízkých nákladech na osivo a hnojivo;
 • v rychlé návratnosti - s kompetentním přístupem bude podnikání ziskové již od první sezóny.

Mezi nevýhody a složitosti podnikání patří:

 • nízká cena při prodeji produktu;
 • sezónnost - není možné pěstovat brambory po celý rok v ruském podnebí;
 • potřeba pravidelného zpracování rostlin od škůdců a instalace na polích zavlažovacích systémů v případě sucha.

Potenciál spotřeby brambor v Rusku

Prodej zboží

Před zahájením podnikání by podnikatel měl prozkoumat možnosti uvádění zemědělských produktů na trh. O tom, jak ziskový obchodník bude prodávat brambory, zisk, který vydělává, do značné míry závisí.

Brambory můžete prodávat následujícími způsoby:

 • nezávisle prodávají kořenové plodiny na trhu - tato metoda vyžaduje spoustu času (což zemědělcům často nestačí) nebo dodatečné výdaje, pokud je přijato rozhodnutí o pronájmu prodávajícího;
 • prodat sklizeň těm, kteří již obchodují na maloobchodních trzích - je to výhodné a často výnosné;
 • prodávat brambory velkoobchodním prodejcům. Tato metoda je vhodná, protože není nutné vybavit speciální skladování brambor pro období zimní a jarní;
 • přímá dodávka zboží do prodejen. Tato možnost je nejvýnosnější, ale je poměrně obtížné najít pravidelné zákazníky.

Poté, co jste rozhodli o distribučních kanálech a ujistili jste se o jejich spolehlivosti, můžete pokračovat v hlavní věci - navrhnout a uspořádat vlastní podnikání pro pěstování brambor.

Pěstování a prodej brambor

Algoritmus podnikové organizace

Chcete-li pěstovat kořenové plodiny, abyste získali zisk, musíte každý krok přemýšlet. Zpočátku je nutné dokumenty vydávat:

 • v případě, že podnikatel plánuje obchodovat na vlastní malé ploše a činnost spadá pod definici osobních dceřiných podnicích, pak projít postup zápisu do státních orgánů je volitelný, ale bude prodávat zboží může být jen sami;
 • pokud se podnik plánuje rozšířit do průmyslového měřítka, je nutné se zaregistrovat u daňového inspektorátu jako jednotlivého podnikatele výběrem OKVED A. 01.13.21 a daňového systému ECCN.

Při organizaci velkého podniku je třeba mít na zřeteli, že velkoobchodní kupující a obchodní sítě jsou ochotnější spolupracovat s IP než se soukromými osobami, proto mají oficiálně organizovaní podnikatelé více možností pro prodej rozvinutých produktů.

Také následuje:

 • k pronájmu nebo koupi pozemku;
 • připravit půdu na zakořenění;
 • pronájem vozidla;
 • organizovat systém zavlažování;
 • k nákupu sadby (v prvním roce, v budoucnu zůstane z předchozí plodiny);
 • organizovat místo pro skladování výroby.

Pro pěstování brambor ve velkém množství jsou potřebná pole a strojní zařízení

Jak pěstovat brambory na prodej?

Jak pěstovat brambory na prodej

V první sezóně bude stačit pěstování brambor o rozloze 3-5 hektarů, později se tato plocha může zvýšit. Ale jen pronájem nebo koupě pozemků nestačí - je třeba připravit na výsadbu kořenových plodin:

 • oplodnit půdu před nástupem mrazu, až do poloviny podzimu;
 • půda je uvolněná, zbavená rostoucích plevelů;
 • vyrobit hnojiva - nejlépe organická;
 • Na jaře se vysazují brambory - čas vykládky přímo závisí na regionu: v jižních oblastech začíná výsadba od konce března a ve středním pásmu v květnu.

Příprava brambor pro výsadbu

Výběr brambor pro pěstování

Před první přistávací sezónou musíte materiál zakoupit - měli byste si vybrat hlízy, které nemají stopy zkažení, parazitů a hniloby. Od druhého roku strávíte na brambory na vylodění nebude nutné - materiál bude vybrán z sklizně získané v loňské sezoně.

Příprava brambor pro výsadbu

Připravte brambory k výsadbě by měla začít dobře předem, od podzimu. "Zelená" brambory takhle:

 • hlízy se umístí na osvětlené místo po dobu 20 dnů - tato akce je nutná k ochraně zemětřesení před rozpadem a ke zlepšení klíčení na jaře;
 • po přemístění kořenové zeleniny do místnosti bez osvětlení a skladování při pozitivní teplotě v rozmezí 1-3 stupňů.

Před sadením, po dobu jednoho měsíce, se brambory přemístí na světlo, aby vyklíčily. V době výsadby musí výhony dosahovat minimální délky jednoho centimetru. Pokud jsou vysazeny velké hlízy, musí být před klíčením provedeno několik manipulací:

 • Každý brambor je rozřezán na několik částí, zatímco na jednom z nich by měl být 2-4 "oči";

Řezné hlízy před výsadbou

Je vhodné řezat hlízy napříč

Kolik částí k řezu závisí na velikosti hlízy

Doba výsadby

Než budete brambory pěstovat v zemi, měli byste se ujistit, že je dostatečně zahřátý - jeho teplota by měla být asi 9 stupňů v hloubce 12-15 centimetrů. Přesný čas výsadby je určen klimatickými podmínkami v každé konkrétní oblasti a počasím.

Zvolte správný čas pro výsadbu

Před tím, než se brambory dostanou do země, musí být půda řádně vykopána, vyčištěna z klíčivých plevelů. Pro dosažení maximálního komfortu růstu plodiny a následného pohodlí při zpracování zařízení s agroindustriálními stroji je třeba dodržet určité vzdálenosti:

 • mezi řádky - od 30 do 40 centimetrů;
 • mezi křovinami - asi o metr.

Péče o kořenovou zeleninu, sběr a skladování

Po uplynutí 1,5-2 týdnů po výsevu je nutno zasadit výsadbu - tento postup dává zemi jemnost a vzdušnost, nasytí ji kyslíkem a pro jeden - odstraní se plevele.

Hlavní péče o rostliny v procesu růstu a zrání je:

 • v pravidelném ošetřování nadzemních částí Colorado brouci kulturu (topy) - hmyz především nekontrolovatelný během kvetení brambory, a pokud nechcete provádět včasné léčby může zničit celou úrodu;
 • při zalévání - za normálního počasí stačí, aby rostliny rostly na vodu každých 4 dny, a v suchách brambory potřebují vlhkost denně.

Hnojte půdu hnojem (koněm nebo krávou), nejlépe před zasetím. A že země neztrácí svou plodnost, po sklizni kořenových plodin je vysazena slunečnicemi, jetelem nebo kukuřicí.

Sklizeň dospělé plodiny po zrání je:

 • Příznivě ovlivňuje jeho chuťové vlastnosti;
 • umožňuje udržovat v kořenových plodinách všechny užitečné látky;
 • prodlužuje trvanlivost brambor.

Hromadná těžba brambor začíná 20. srpna

Uchovávejte brambory ve větrané, mírně chladné, tmavé místnosti. Před umístěním zeleniny do skladovacího místa je třeba je vysušit a třídit - ty, které mají stopy hniloby a poškození hlíz, nejsou skladovány spolu se zdravou plodinou.

Skladování pro brambory

Ziskovost podnikání brambor

Pokud je pozemek o rozloze 30 hektarů vhodný k pěstování brambor, hlavními položkami výdajů budou:

 • získání kultivátoru a příloh - asi 48-55 000 rublů;
 • nákup traktoru na traktor - z 20 000 rublů;
 • nákup sadby - 15 000 rublů;
 • údržba strojů, nákup hnojiv - až 10 000 rublů;
 • registraci dokladů a daňových odpočtů - cca 10-12 000 Kč.

Celkové otevření podnikání bude stát podnikateli 112 000 rublů. Při průměrném výtěžku 240 kilogramů ze 100, po zrání sklizně bude mít podnikatel 7200 kilogramů produkce. S velkoobchodní cenou za kilogram brambor 23 rublů bude zisk za sezonu činit 54 000 rublů.

Výše uvedený výpočet je přibližný, což nám umožňuje zhodnotit ziskovost a přizpůsobení materiálových a fyzických investic při získávání zisků z podnikání pěstování a prodeje brambor. Pokud zorganizujeme rozsáhlejší výsevní operace s rozsáhlými plochami, pak bude zisk vyšší.

Pěstování a prodej brambor je poměrně výnosný a výnosný podnik, jehož jedinou nevýhodou je sezónnost. Pokud se rozhodnete tuto aktivitu provést, pak pečlivě prostudujte algoritmus otevření a podnikání, aby podnikání přineslo zisk a nezpůsobilo problémy.

Podnikatelský plán pro pěstování brambor

Různé druhy podnikání v oblasti zemědělství dnes patří k nejslibnějším. Pěstování brambor je slibným a vysoce výnosným projektem, ale při jeho realizaci je důležité vzít v úvahu všechny nuance a jasně dodržovat vypracovaný podnikatelský plán.

Podnikatelský plán pro pěstování brambor

Obchodní význam

Pěstování brambor je důležitým a ziskovým obchodem. Příjem vysokých příjmů z projektu je způsoben popularitou kořenové kultury - je pravidelně konzumován prakticky všemi občany země. Současně, i když se rodina zabývá pěstováním brambor na svém místě, ne vždy dokáže uspokojit své vlastní potřeby, takže se zakoupí kořenové plodiny.

Tato firma má určité výhody:

 • růst brambor jednoduše, to nevyžaduje zvláštní dovednosti;
 • poptávka po produktu nezávisí na sezóně - po celý rok se spotřebovává ve velkém množství;
 • nízký finanční limit vstupu do podnikání;
 • rychlý zisk - s příslušnou organizací, příjmy budou obdrženy na konci první sezóny;
 • potíže s prodejem - při prodeji zboží velkoobchodníkům je cena za minimální, což znemožňuje získat očekávaný zisk;
 • sezónnost - není možné pěstovat brambory po celý rok;
 • potřeba pravidelné úpravy výsadby od parazitů a na polích bude nutné zavést zavlažovací systém.

Kolik stojí za zahájení podnikání?

Naléhavost podnikání pěstování brambor

Pro realizaci projektu bude vyžadovat materiální investice. Částka investic zahrnuje položky jako:

 • pronájem pozemku - od 200 000 rublů;
 • nákup hlíz pro výsadbu - 300 000 (za cenu 15 rublů na kilogram brambor na 10 hektarů půdy);
 • nákup hnojiv - 100 000;
 • organizační záležitosti - 100 000;
 • nákup zemědělské techniky - 2 500 000.

Důležité! Také je třeba v seznamu výdajů peníze na výstavbu skladování zeleniny - od 2 000 000 rublů a částka na platby pracovníkům.

Minimální výše investic na otevření zemědělského podniku bude 5200000 rublů. Vzhledem k tomu, že investice jsou poměrně velké, musíte kompetentně přistupovat k projektu a naučit se technologie pěstování zeleniny.

Postupný algoritmus pro organizaci firmy

Ve fázi rozhodování je důležité posoudit vaše materiální možnosti - pěstování brambor vyžaduje určité investice a přemýšlet nad algoritmem pro otevření podniku.

Prvním krokem je právní registrace - podnikatel potřebuje určit předmět podnikání a zvolit formu podnikání:

 1. Pokud je rozhodnuto o pěstování kořenových plodin na vlastním pozemku, pak se tato činnost považuje za údržbu pomocné osobní farmy a nepotřebuje oficiální registraci. Ale zemědělec bude schopen zboží prodávat jen sám.
 2. V případě, že pěstování ve velkém měřítku, průmyslových, je vhodné zajistit činnost k registraci u finančních orgánů jako SP od UAT daňového systému a zadání kódu OKEVD 01.13.31.

Důležité! Obchodní sítě a velcí kupci aktivněji spolupracují s podnikateli spíše než se zemědělci, kteří prodávají produkty soukromě.

Výběr oblasti a příprava půdy

Chcete-li pěstovat zeleninu v dostatečném množství na prodej, musíte si koupit nebo pronajmout pozemek. Zejména v obci můžete vzít pozemek k pronájmu po dobu 49 let. Minimální plocha by měla činit 10 hektarů.

Příprava půdy začíná na podzim - v tomto okamžiku z pole odstraňte trávníky, osejte půdu a připravte organická hnojiva. Je důležité důsledně sledovat množství hnojiv, jinak bude dosaženo zpětného výsledku místo velké úrody. Také byste měli připravit výsadbu:

 • nákup hlíz pro výsadbu;
 • vybrat průměrné instance;
 • velké hlízy nakrájené na polovinu a plátek pokropený popelem;
 • Brambory jsou rovnoměrně rozloženy, ponechány po dobu tří týdnů, zatímco je důležité, aby nedošlo k zasažení slunce;
 • po uplynutí této doby se hlízy přesunou na místo skladování - optimální ukazatele pro zachování brambor jsou vlhkost až 85% a teplota kolem 3 stupně Celsia;
 • měsíc před výsadbou je materiál přenesen na světlo (ale ne pod přímými paprsky) a ponechán až do výskytu "očí".

Důležité! Optimální teplota půdy pro zakořenění je 8 stupňů.

Volba techniky

Chcete-li optimalizovat proces výsadby, péče a sběr zeleniny, budete potřebovat vybavení:

 • traktor - od 900 000 rublů;
 • sadba brambor - od 320 000;
 • harvestor pro sklizeň - od 430 000;
 • stroj pro mezinarodni pěstování půdy - od 300 000;
 • třídící linka - od 410 000.

Bude také nutné vybavit sklad a zeleninu - musí být suché a dobře větrané.

Skladování zeleniny umožní zachránit sklizenou plodinu až do jara, v současné době cena za tyto plodiny roste 2-3krát. Na stavbu podnikatele bude muset utrácet asi 2 miliony rublů.

Zaměstnávání zaměstnanců

Aby byl zajištěn bezporuchový provoz, bude nutné vybrat správný personál. Pro pěstování půdy, péči o výsadbu a sklizeň potřebujeme zpravidla:

 • provozovatelé strojů - 2 osoby;
 • mechanik - 1;
 • bezpečnostní stráže - 3 osoby, pracovní směny;
 • Nekvalifikovaní pracovníci - 10 osob na období sklizně.

Vlastník firmy může převzít určité funkce, například vést záznamy a vyhledávat dodavatele.

Technologie pěstování brambor

Pro získání kvalitního sklizně je důležité dodržovat technologii výsadby a péče o zeleninu. Rostliny brambor v řadách, jejichž vzdálenost by měla být nejméně 70 cm, zatímco mezi rostlinami by měl být volný prostor 15-18 cm.

Technologie pěstování brambor

Od okamžiku výsadby hlízy až po vzhled výhonků prochází od dvou týdnů do jednoho měsíce, během této doby se vyskytují plevele, jejichž přítomnost snižuje výnos o 30-40%. Pro sběr velké plodiny je nutné provést opatření pro zpracování půdy:

 1. Pro vytváření půdních hřebenů, uvolňování půdy a odstraňování plevelů používejte zemědělské agregáty a kultivátory. Půda je ošetřena hloubkou 5 až 9 cm. Takové zpracování se provádí při vzhledu prvních výhonků.
 2. Druhá fáze léčby trvá týden po prvním. Hlavním cílem těchto opatření je vytvoření příznivé vodní a vzdušné rovnováhy v půdě.

Důležité! Včasné zpracování a dobře tvarované hřebeny pomáhají ke zvýšení odolnosti rostlin vůči suchu, teplo a nemoci - fitotorozu a další Rhizoctonia.

Léčba parazitů se provádí léky:

Při zpracování je třeba striktně dodržovat proporce přípravy stříkaných rychlosti jednotky nesmí překročit 15 km / h, a počasí by mělo být téměř bezvětří - maximální rychlost větru 4 m / s.

Důležité! Zavlažovací přistání by mělo být pravidelné 3 při nepřítomnosti deště se provádí každé 3-4 dny.

Několik týdnů před sklizní vysušíme s Bastou nebo Stompem. Tento postup bude asimilovat živiny z vrcholů hlíz, což zlepší kvalitu plodiny. Pak:

 • vysušená vegetativní hromada kosit;
 • uvolnění půdy - tato opatření umožní získat vysoce kvalitní plodinu a zlepšit její vlastnosti.

Video. Technologie pěstování brambor

Trh

Možnosti realizace produktu by měly být zvažovány ve fázi vývoje obchodního plánu. Farmáři zpravidla prodávají své produkty:

 • nezávisle - prodávat na trzích s rukama;
 • prostřednictvím zprostředkovatelů - prodat výrobek velkoobchodním kupujícím, uzavřít smlouvu o dodávkách s maloobchodními řetězci.

Důležité! Pro zvýšení hodnoty zboží jej umyjí, balí, balení ve vakuované podobě.

Předem balené brambory jsou dvakrát dražší než to, co se prodává podle hmotnosti. Samotné kořenové plodiny můžete zajistit:

 • odlupujte brambory, odstraňte rozmazané hlízy;
 • produkt se umyje - hlízy se umístí do nádoby, naplní se vodou po dobu jedné hodiny, po které se voda vypustí, tento postup se opakuje třikrát;
 • po promytí jsou kořeny rozloženy v jedné vrstvě až do úplného vysušení;
 • suché brambory balené v pytlích, je důležité dodržet určitou hmotnost - například 2 nebo 4 kilogramy;
 • na obalu je připevněn štítek uvádějící výrobce a hmotnost výrobku;
 • Balení je uzavřeno a utěsněno sešívačkou.

Vzhledem k tomu, že tyto možnosti vám neumožňují získat velký zisk, stojí za to přemýšlet o organizaci své vlastní produkce - například mohou být vyrobeny bramborové lupínky. Můžete také zvýšit výši zisku, který obdržíte tím, že otevřete vlastní stravovací zařízení, kde budou podávány všechny druhy pokrmů z kořenové zeleniny.

Podnikatelský plán pro pěstování kořenových plodin

Podnikatelé zahájení podnikání, je třeba vzít v úvahu možná rizika - závislost na počasí (v suché a deštivé, výtěžek se snižuje), problémy s uvádění produktů na trh a hospodářské soutěže. Měli byste také zvážit, jak se vypořádat s těmito obtížemi, je zde možnost vypořádat se s konkurencí, například tím, že nabízí spotřebitelům kvalitnější výrobek nebo podobný produkt, ale za nižší cenu.

Při sestavování podnikatelského plánu je důležité zohlednit roční investice odděleně od počátečních nákladů. Patří sem:

 • zaplacení nájmu pozemků - 220 000 rublů;
 • mzdy a daňové odpočty - 730 000;
 • náklady na údržbu a opravu zařízení - od 100 000;
 • Paliva a maziva - 190 000;
 • nákup chemikálií a hnojiv - 170 000;
 • zajišťování běžných skladovacích podmínek pro plodinu - 150 000;
 • ostatní náklady - 60 000.

Celková výše výdajů za rok bude činit 1 620 000 rublů. S výtěžností 25-30 tun na hektar se získá výnos 250-300 tun z plochy o rozloze 10 hektarů.

Při průměrné ceně brambor 20 rublů na kilogram bude zisk 5 až 6 milionů. Proto za příznivých okolností bude minimální zisk více než 3 miliony rublů.

Tyto výpočty ukazují, že pěstování brambor je ziskové a výnosné podnikání, které v co nejkratší době vrátí peníze, které jsou do něj investovány.

Pěstování brambor je jednou z nejvýnosnějších obchodních možností. Ale přinese to zisk pouze v případě kompetentní organizace a řízení projektů. Podnikatel by se měl seznámit s technologiemi pěstování, s právními aspekty a obchodními specifiky, a teprve potom rozhodnout, zda daný obchodní model je pro něj vhodný.

Idea pro podnikání číslo 135: jak výnosné pěstovat brambory?

Každý člověk z dětství pozná brambory. Jeme to v různých podobách a mnozí vydělávají na tom. Zvažte pěstování brambor jako podnikání, jeho ziskovost a zpětnou vazbu od profesionálů.

Výhody a nevýhody podnikání

Pěstování brambor jako podnik má své plusy a minus. Především je to vysoká ziskovost. Výrobek je vždy na trhu. Zvláště je cítit ve velkých městech, kde lidé nemají vlastní zemi.

Možná hlavní nevýhodou je výrazná sezónnost podniku - v létě můžete pěstovat plodiny. K vyrovnání této vady je možné vybudovat speciální skleníky, ve kterých se zelenina pěstuje po celý rok, avšak v tomto případě se investice podstatně zvětšují.

Pro pěstování brambor lze z tohoto odkazu stáhnout detailní obchodní plán.

Registrace a právní otázky

Registrace této podnikatelské činnosti není v žádném případě vždy závazná. Například pokud půda, na které se sklízí pěstuje, prochází přes kategorii osobního částečného chovu a přebytek brambor je prodáván na trhu, není nutné zaregistrovat podnik. Velký zisk s tímto přístupem však nebude dosažen.

Pokud mluvíme o přání mít výnosné podnikání v oblasti pěstování brambor, první věc, kterou je třeba udělat, je zaregistrovat se jako IP. Jednou z fází tohoto procesu je výběr kódu OKVED. Požadováno je 01.11.2, zahrnuje nejen pěstování brambor k prodeji, ale také umožňuje prodej sadebního materiálu.

Nejvýnosnějším systémem zdanění v tomto odvětví je jednotná zemědělská daň nebo ECCN, což je 6% čistého zisku. Formulář je k dispozici pouze pro ty, kteří se zabývají nezávislým výrobou a následným prodejem zemědělských produktů. Pokud již máte provozní podnik, který má být převeden na USCN, je nutné, aby podíl příjmu z brambor byl alespoň 70% z celkové částky.

Existují dvě možnosti zdanění - obecné a zvláštní, každá má své vlastní charakteristiky. V prvním případě bude muset podnik zaplatit také DPH, daně z majetku na práci, daň z dopravy a jednotnou sociální daň, jakož i řadu dalších daní.

Pokud podnik přechází na ECN, je osvobozen od povinnosti platit daň z příjmů fyzických osob a rovněž získá řadu dalších finančních prostředků. To samo o sobě dává možnost mnohem atraktivnější než próza.

Neméně důležitý bod: můžete změnit formu zdanění do jednoho roku. Pokud podnik přestane působit v oblasti zemědělství nebo se jeho priority změní tak, aby přestal splňovat požadavky, zrušení EUCN je povinné, což je třeba vyhnout.

Ve výše uvedeném daňovém systému se za výdaje rozumí veškeré výdaje spojené s pořízením výrobních prostředků, mzdami zaměstnanců a reklamou. Veškeré výdaje musí být zaznamenány v účetní evidenci. Výnosem se rozumí prostředky přicházející do pokladní nebo na účet podniku v bance.

Technologie práce

Organizace produkce brambor zahrnuje práci v několika etapách.

Vše začíná, když se půda zahřeje na nejméně 8 stupňů Celsia - agronomka považuje tuto teplotu za optimální pro výsadbu zeleniny.

Vlastnosti

Na rozdíl od většiny ostatních zahradních plodin jsou brambory mnohem náchylnější k vlivům počasí. Existují dva hlavní způsoby, jak pěstovat zeleninu na prodej: ve speciálních sklenících, které vám umožní začít s prodejem na počátku jara a otevřenou cestou.

Výhodou druhé metody je delší skladovatelnost, ale první možnost je mnohem výhodnější. Bohužel to bude více vynaloženo, protože náklady na vybavení nejsou levné. To je důvod, proč mnoho začínajících podnikatelů dává přednost první metodě.

Pro první cyklus práce budete muset zakoupit sázení. Musí mít doprovodné doklady prokazující vysokou úrodnost a nepřítomnost onemocnění. Nejčastěji jsou hlízy takových odrůd malé, pouze v průměru 3-5 cm. Důležité: je přísně zakázáno míchat brambory různých odrůd. V případě, že reprodukce brambor nedosáhne druhého stupně, pak je zakázáno používat pro chov.

Počáteční fáze

Počáteční fází je příprava půdy pro výsadbu. Zahrnuje odstraňování plevele, orbu na místě, stejně jako nákup odrůdových brambor pro výsadbu. Doporučuje se zvolit nejsilnější mladé brambory střední velikosti pro setí. Větší lze rozřezat na několik částí.

Pěstování materiálu na chvíli, záhyby v dobře osvětlené místnosti po dobu 3 týdnů, aby se brambory nedostanou přímé sluneční světlo. Optimální skladovací parametry - 3 stupně tepla a vlhkosti 85%. Před sadením se rodí brambory a počkáme na vzhled prvních výhonků. Hlavní věcí není přehánět, nikdo nepotřebuje sušené brambory.

Výsadba a pěstování

Je důležité si uvědomit, že výsadba brambor by měla být provedena ve správnou dobu, vybraná podle teplotního režimu - jen tak můžete vyrůst bohatou sklizeň. Hlízy v zemi jsou umístěny ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe a ve stejné hloubce.

Od ukončení kvetení budou muset být dodatečně napojeny brambory. V závislosti na povětrnostních podmínkách se to musí provést každých pár dní. V některých vážných případech, kdy příroda nezkazí déšť, bude muset být prováděno dvakrát denně ráno a večer. Je důležité sledovat stav listů - což pomůže zamezit nadměrnému zvlhčení nebo sušení půdy.

Odborníci důrazně nedoporučují ignorovat způsoby zpracování a ničení škůdců. Jedním z nejúčinnějších prostředků je zasetí pole s cibulí. To současně sníží počet škůdců a pomůže zlepšit celkový stav půdy na místě.

Při sklizni není nutné utahovat, protože přezrálé plody jsou méně vhodné k uskladnění a jsou častěji rozkladné. Po sklizni se hlízy dávají do nádoby a uskladní se v suché chladné místnosti.

Přistávací plocha

Podle odborníků, pro úspěšné podnikání na brambory bude vyžadovat místo nejméně 250 hektarů. Nicméně pouze pozemky nestačí - vyžaduje to, aby půda byla úrodná. Kromě toho je povinně připravena k výsadbě, tj. Očistěná od trosky a plevele, uvolňuje se a hnojuje.

Pro prodej

Existuje několik hlavních způsobů, jak prodat plodiny:

 1. Obchodování na trhu samo o sobě. Tato možnost je oprávněná pouze při poměrně malých objemech výroby. Také by měly existovat odpovídající podmínky pro skladování a dostatečný čas. Mezi výhody této možnosti patří skutečnost, že tímto způsobem najdete velkoobchodní zákazníky.
 2. Pronájem pro realizaci (pro zpracovatelský závod pro škrob apod.). Tento projekt je trochu výhodnější, pokud jde o velké strany. Jeho hlavní nevýhodou jsou velké finanční ztráty. Může být použit pouze v případech, kdy je kvalita brambor udržována na úrovni. Kromě toho se občas objevují obtíže při hledání procesoru (například továrna na výrobu alkoholu, která zakoupí velkou šarži).
 3. Uzavření smlouvy s prodejní sítí. Tato možnost je optimální, ale je velmi obtížné pracovat s obchodními sítěmi, protože konkurence v této oblasti je vysoká. Podle statistik se přibližně polovina všech domácích brambor prodává prostřednictvím velkých obchodů. Důležitým bodem: je velmi žádoucí kupovat příslušné balicí zařízení v předstihu, protože cena brambor v balení je mnohem vyšší než u obvyklých pytlů. Náklady na odpovídající zařízení budou velmi rychle splaceny.

Ať už si vyberete jakoukoli možnost, měli byste se předem poradit s prodejními kanály. To nejen ušetří čas ve fázi implementace, ale také nedovolí, aby produkt zmizel kvůli skutečnosti, že nemá nic implementovat.

Výnos případu

Ve srovnání s prací s většinou ostatních plodin se bramborový průmysl vyznačuje zvýšenou ziskovostí. Počáteční náklady mohou být vráceny během několika prvních měsíců. Hlavní věc je správná výstavba podnikání a vytvoření prodejních kanálů. Podle odborníků může výnosnost společnosti dosáhnout 150%.

Hlavní náklady v tomto případě se týkají pronájmu nebo koupě pozemků od 2,5 hektarů, což je asi 20% všech investic. Nezbytné zemědělské stroje budou vyžadovat dalších 25% rozpočtu. O něco málo půjde na výplatní listinu. Přistávací materiál bude stát dalších 20%, stejná částka bude vyžadovat přepravní náklady, palivo pro inženýrství, organické a hnojivo.

Navzdory zdánlivě velkým investicím je třeba si uvědomit, že částka se bude každoročně snižovat, neboť akvizice zařízení je jednorázový odpad a náklady na jeho provoz nejsou tak velké. Kromě toho bude výsadbový materiál z druhého roku vlastní, což je obzvláště výhodné.

Mezitím jsou brambory samy o sobě náročné plodiny, které vyžadují vhodné podmínky zpracování a skladování. Negligentní přístup k sobě, nepřiznává, což lze pochopit z mnoha recenzí na webu.

Podnikatelský plán

Samostatně je třeba poznamenat, že podnikatelský plán pro pěstování brambor plánuje podnikání. Obsahuje seznam výdajů a příjmů. První lze vložit do tabulky (ceny jsou orientační):