Jak začít podnikat při pěstování brambor

Je obtížné si představit oblíbenější zeleninu na stole domácího spotřebitele než brambory. Milujeme a ctíme tento kořen, s úctou a nazýváme ho druhým chlebem. Kromě toho se stále více poptává od evropských firem, což umožňuje ruským zemědělcům, aby je pěstovali na vývoz.

Za zmínku stojí také rostoucí poptávka na domácím trhu, kde poptávka výrazně převyšuje nabídku. Umístění v této výkleně zemědělské výroby bude tedy pro každého dostačující: malé a velké podnikatele.

Pros, nevýhody, význam pro podnikání

Je třeba si uvědomit, že řízení vlastního podnikání má své vlastní výhody a nevýhody. A podnikání brambor není výjimkou.

Hlavní výhody, které umožňují rychlou návratnost projektu, jsou:

 • nezávislost poptávky po zboží z období roku (rostlinná plocha je stejně tak poptávka Rusů kdykoli a náklady na rané odrůdy brambor jsou obzvláště vysoké);
 • nenáročnost a dobrá adaptabilita kořenových plodin na klimatické podmínky a půdu;
 • sezónní návratnost projektu (s příslušným přístupem podnikání začne přinášet reálný příjem za 4-5 měsíců);
 • nízká cena hnojiv a možnost využití produkčního odpadu (například vrcholů) ke zlepšení kvality a úrodnosti půdy.

Pokud jde o malou a střední firmu ve vesnicích nebo vesnicích, osvobození od daně bude dodatečným bonusem a finanční podporou budoucích zemědělců. Kromě toho můžete ušetřit na mzdách vyplácených zaměstnancům prostřednictvím kontaktů s místními obyvateli, a zde již máte vzájemný prospěch: máte mzdové náklady, místní lidé získávají nové zaměstnání.

Pěstování rostlin na prodej má také své charakteristické nevýhody a rizika, z nichž většina může být minimalizována, pokud jsou opatření přijata včas:

 • sezónní teplo - je lepší okamžitě vynaložit peníze na zavlažovací systém, než se snažit zachránit zbytky plodiny;
 • člověk není jediným fanouškem tohoto kořene. Jakmile se objeví první vrcholy, škůdci začnou srážet rostliny. Včasný boj s nimi se zbaví problému;
 • kontaminovaný výsadbový materiál sníží veškeré vaše úsilí na nulu a zničí všechny rostliny.

A možná, hlavní nedostatek podnikání je jeho sezónnost, která se v případě potřeby může změnit na důstojnost. Po několika měsících práce můžete uvolnit nebo přemýšlet o novém projektu.

Jak uspořádat podobnou firmu podle evropských standardů na následujícím videu:

Přistávací plocha

Podle odborníků pěstování brambor zahrnuje použití oblastí zakázky 250-300 hektarů. Nicméně, pro dobrou sklizeň a získání stabilního zisku, dostupnost území nestačí. Aby byla půda úrodná, je nutné ji připravit na výsadbu plodiny. Nejvhodnější doba je září - říjen (před prvními mrazy).

Země je vyčištěna z plevele, zbytků a kamenů, uvolněna, brání míchání půdních vrstev. Je čas myslet na hnojivo. Tento proces je lépe rozdělen na několik etap, saturací půdy novými mikroživinami. Je lepší používat pouze přírodní organická hnojiva. Mimochodem, jak ušetřit na krmení zemi je velmi nemoudré - malé množství organických látek i malé snížení teploty povede ke zmrazení půdy a rozmnožovacího materiálu, který byste si vybrali, bude úroda nebude náhradu nákladů řízení.

Příprava rostlinného materiálu

Kvalitní výsadbový materiál je čisté, malé, bez viditelných příznaků onemocnění a defektů hlíz. S nástupem podzimu je vybraný materiál "krajinářský", a to po dobu 2-3 týdnů ve světle (vyhýbá se nadměrnému slunci). Proveďte toto s cílem zlepšit kvalitu hlízy a její odolnost proti procesu rozkladu.

Pak jsou brambory položeny v tmavé, chladné a vlhké místnosti, kde se skladují až do jara. Asi měsíc před přistáním v zemi potřebuje výsadbový materiál teplo a lehký úložný prostor, aby mohl dát klíčky. Velké vzorky jsou nakrájeny na kusy, z nichž každý bude později také pokryt papoušci. Plátky jsou ošetřeny popelem pro účely dezinfekce.

Časový úsek pro zahájení výsadby je určen teplotním faktorem. Jakmile se půda zahřeje až na 8-10 stupňů v hloubce 10-15 cm, můžete pokračovat.

Péče, sběr a skladování

Pár týdnů po přistání se provádí první hilling (umožní půdě dýchat, uvolnit ji a uvolnit), odstraní první plevele.

V období začátku kvetení mladé keře doslova přitahují Colorado brouci. Ve velkém počtu dokáží zničit celou plodinu v co nejkratším čase. Aby se tomu zabránilo, provádí se důkladné stříkání anténé části zařízení.

Polévání se provádí pravidelně - brambory netolerují sucho. Při silném ohřevu je denně zobrazeno zalévání, což je normálně dost jednou za 3 až 4 dny.

Skladujte zeleninu v dobře větraných, větraných skladovacích prostorách. Ideální volba - tmavé, suché, středně chladné úložiště. Před naplněním je produkt pečlivě vysušen ve venkovním prostředí. Hlízy s vadami by měly být skladovány odděleně, aby se zabránilo šíření hniloby.

Distribuční kanály

V závislosti na objemu a zvláštnostech podnikání lze sklizeň prodat následujícími způsoby:

 • Nezávislá realizace trhu. Je to odůvodněné poměrně malými objemy, přítomností času a správnými podmínkami, které poskytují kvalitativní dlouhodobé skladování produktu.
 • Předání k implementaci. Na jedné straně je to pohodlné a rychlé, na druhé straně to znamená určité finanční ztráty. Tato možnost je přijatelná pro zemědělce, kteří vlastní velké plochy a shromažďují dobrou sklizeň. S dobrou kvalitou zboží nebudou mít problémy s prodejem.
 • Uzavření smluv s velkými prodejnami a supermarkety. Důležitý bod: cena balených brambor je dvakrát vyšší než cena za balené brambory. Balicí zařízení dost rychle na to, aby zaplatilo i za malých objemů výroby. Dnes se více než 50 procent domácích brambor prodává prostřednictvím obchodní sítě.

Přednostně přemýšlejte o distribučních kanálech předem. To nejen šetří časové náklady, je to příležitost šetřit sklizeň a přinést spotřebiteli kvalitní produkt, který mu za to získal slušnou platbu.

Jak uspořádat podnikání rostoucích malin - viz tady.

Náklady a ziskovost podniku

Obchod s brambory je výnosný podnik ve srovnání s pěstováním jiných druhů plodin. I při zohlednění počátečních investic s dobře napsaným obchodním plánem budou náklady splaceny během několika měsíců a ziskovost bude nejméně 150%.

Náklady na projekt budou:

 • pronájem pozemků - 20% (současně se považuje za výhodné pronajmout alespoň 2,5-3 hektarů půdy);
 • speciální zemědělské stroje (zpravidla tato položka představuje přibližně 25% celkové investice);
 • mzdový fond (20%);
 • (20 procent);
 • náklady na dopravu, palivo, chemikálie a organické látky (asi 15%).

Je třeba si uvědomit, že již ve druhém roce činnosti projektu se nákladová stránka mění ve směru klesání: není třeba nakupovat stroje (provozní náklady již jsou k dispozici minimální). Ano, a s dobrou sklizní může stačit pro vlastní výsadbu.

Mimo jiné má podnikání brambor vynikající vyhlídky - hned za rohem možnost dalšího zpracování surovin. A to jsou zcela jiné zisky.

Brambory, které jsou nejziskovejším zemědělským produktem, přesto jsou velmi náročné na technologie pěstování, zpracování, skladování. Tento produkt neodpomíná na jeho nedbalostní postoj, ale kvalitní přístup ke všem výrobním etapám umožní, aby váš podnik byl úspěšný, ziskový a prosperující.

Podnikání v pěstování brambor

Názor, že zemědělské podnikání není velmi ziskové, je nesprávné. Jenom jeden věří v něho, kdo buď o tom nic neví, nebo nemá trpělivost, logické myšlení a není určen, jak tvrdě pracovat. Existuje mnoho směrů tohoto druhu činnosti, mezi nimiž je zvláštní místo zabírá pěstování brambor.

Výhody a nevýhody podnikání brambor

Hlavní výhodou je vysoká poptávka po tak rozsáhlé zelenině, bez níž prakticky každý den, žádná rodina, žádný člověk. Podle popularity, brambory nejsou horší než jakékoliv jiné zeleniny. Vycházíme z toho, ziskovostpodnikání na jeho pěstování může dosáhnout více než 160%.

Relativně malé investice v podnikání, jehož návrat lze získat po první sklizni, je dalším faktorem "pro".

Při pěstování brambor v malých dávkách ušetříte daňové platby, které v tomto případě nejsou nutné.

Pokud je půda dostatečně obohacena organickými hnojivy, můžete to udělat bez hnojiv - to je také zřejmý plus.

Proces kultivace nevyžaduje složité technologické znalosti, kromě toho je tento produkt ve vysoké poptávce po celý rok. A pokud se postaráte o dobré skladovací podmínky a zvolíte okamžik prodeje, kdy ceny brambor jsou nejvyšší, můžete výrazně zvýšit svůj příjem.

Rychle náhrady podnikání také odkazuje na významné výhody.

Technika pro pěstování brambor, speciální, nadrozměrné - pluhy, mini-traktory, hiller.

Když o tom mluvíme kons, pak jsou zde kontroverzní body. Mnoho z nich je posedlá rizikem spojeným s povětrnostními podmínkami, které ne vždy upřednostňují sklizeň nebo kvalitu rostlinného materiálu a složitost kontroly škůdců. Nicméně se všemi těmito problémy se můžete vyrovnat díky moderní technologii. Pokud jsou z hlízy a chorob z brambor Colorado používány vysoce kvalitní hnojiva a účinné prostředky, pak nebudou mít vliv na výsledky sklizně žádné klimatické podmínky.

Samozřejmě, můžete volat vážnou nevýhodu - je to nízká cena a roste jen jednou za rok v teplé sezóně. Tento problém však lze snadno vyřešit, pokud je správné provést výpočty a nastavit prodej.

Podnikání je sezónní a v zimě je zemědělec prakticky bez práce. Ale abychom tuto skutečnost považovali za příležitost zapojit se do nějaké jiné činnosti, která vytváří příjmy, nebude v žádném případě mínus.

Zvláštnosti pěstování brambor

Úspěch podniku závisí na profesionálním přístupu k realizaci hlavního výrobního procesu. V našem případě mluvíme o technologii pěstování brambor.

Existují dvě možnosti: přistání skorých zralých odrůd ve sklenících v takovém období, kdy je brambor zralý už počátkem jara a rostou obvyklým způsobem na otevřeném terénu.

Pokud vsadíte na získání podstatnějších zisků, měli byste zkusit první metodu, protože můžete prodat rané brambory za vyšší cenu. Zároveň je třeba vzít v úvahu nadcházející náklady na instalaci skleníků. Tato možnost je vhodnější pro zkušené pěstitele brambor, kteří znají všechny jemnosti rostoucích rostlin.

Je lepší pro začínajícího podnikatele zvolit druhou metodu. Za prvé, jsou minimální náklady a za druhé, proces pěstování je jednoduchý a známý i laikovi.

Není těžké pěstovat brambory, ale je nutné dodržet technologii, která umožňuje následující etapách:

 1. Nákup rostlinného materiálu a jeho příprava na setí.
 2. Příprava půdy.
 3. Pěstování brambor.
 4. Hilling.
 5. Léčba speciálními přípravky proti škůdcům.
 6. Půdní oplodnění.
 7. Sklizeň.
 8. Příprava speciální skladovací místnosti.
 9. Přepážka, třídění.
 10. Balení.
 11. Prodej.

Dokonce ani s minimálním objemem podnikání to nemůže udělat stavební stroje, což výrazně usnadní zpracování půdy, výsadbu, péči a čištění brambor. Pro práci na půdní ploše na pol hektaru je nutné mít:

 • motoblok nebo malý traktor;
 • pluh;
 • hiller;
 • zařízení pro vykopávání brambor.

Je marné čekat na dobrou sklizeň, pokud se nestaráte o plodnost půdy. Zkušení zemědělci používají následující typy hnojiva:

 • síran amonný;
 • síran draselný;
 • superfosforečnan draselný;
 • biohumus;
 • popel.

Chcete-li dosáhnout plodné kvality půdy, vzniknou náklady na hnojiva o zhruba 20 rublů. na 1 čtverec. m pozemku. Avšak ve skutečnosti - to nejsou náklady a investice, protože krmení půdy se vrátí vše stokrát ve formě vysoké plodiny.

Hlavním úskokem v tomto oboru je Colorado chrobák, která po mnoho desetiletí nadále představuje jasnou hrozbu pro sklizeň brambor. Bohužel je třeba používat chemické přípravky. Podle průměrného odhadu budete hradit náklady na získání prostředků z tohoto zákeřného škůdce asi 3 000 rublů. na 35 hektarů půdy.

Požadavky na materiál osiva

Každý, kdo někdy kultivoval brambory pro osobní potřebu, ví, jak je důležité, aby byl výsadbový materiál vysoce kvalitní. K tomu existují požadavky:

 • Nemíchejte odrůdy.
 • Velikost brambor by měla být pokud možno stejná.

Příprava osiva začíná na podzim. Za tím účelem se brambory vyřeší, upřednostňují nejzdravější (bez podezřelých skvrn, poranění, jiných zranění). Osivo je vystaveno zahradnictví a pokládá se po dobu 3 týdnů na světlo (přímý sluneční svit, aby se vyloučil).

Pro další skladování se semena posílají do skladu s teplotou vzduchu nejvýše +3 a vysokou vlhkostí (maximálně 80%).

Během zimy stojí několikrát za účelem kontroly stavu semen. Pokud se objevují rozmazané vzorky, musí být okamžitě odstraněny a zlikvidovány.

Měsíc před výsadbou se semínka uvedou na světlo na teplejší místo než na skladování, místo klíčení. Pokud se rozsáhlé hlízy objeví, jsou rozřezány na kusy, aby v nich zůstalo alespoň 3 oči. V ideálním případě se doporučuje řezat přímo v den vylodění. Ale v obou případech by mělo být místo úseku ošetřeno dřevným dehettem.

Takové podrobné akce jsou prováděny s malým měřítkem podnikání. Při růstu v průmyslových velikostech pro takový proces budou zapotřebí automatické instalace, které zcela nahrazují manuální práci.

Pěstování brambor

Doporučení pro všechny případy života neexistují, načasování setí určuje klimatické a klimatické charakteristiky určité oblasti. Můžete se orientovat pouze na teplotní index: když se ohřeje půda až o 12 stupňů, můžete vyrazit na vylodění.

Před vysazením je půda ručně uvolněna lopatkami nebo traktorem na velkých plochách. Tento proces poskytne rostlině dostatek vzduchu a zadržuje vlhkost.

Brambory jsou vysázeny v řadách, jejichž vzdálenost není menší než 1 m. To přispívá k aktivnímu vývoji keřů a pohodlí sklizně za použití speciálních strojů - frézovacích jednotek. Pokud je vzdálenost menší, i při ručním zpracování je možné kořeny poškodit, čímž zpomalí vegetaci.

Hloubka vylodění - přibližně 8 cm, plodina je uzavřena zemským hřebenem o výšce 10 cm.

Po 2 týdnech je první ošetření z plevelů a hilling (vzestup hřebene dalších 10 cm). Ze shora vylije světlo, uvolněná půda, která umožní hlízám dobře se formovat.

Potřebují brambory zalévání. Pokud se neočekáváte žádné deště, proveďte to nejméně dvakrát týdně. Pokud je vzduch vlhký, napájejte jej jednou za 7 dní.

Na samém začátku kvetení se preventivní léčba provádí od pozdní pachuti a nejnebezpečnějšího nepřítele bramboru - chrobáka z Colorada. Během sezóny se tato ošetření provádí až pětkrát.

Při zpracování brambor před škůdci a nemocemi je nutné dodržovat doporučení uvedená na obalu přípravku.

Registrace podnikání brambor

Je-li to otázka malých objemů výroby, kdy se prakticky veškerá práce provádí nezávisle na vlastní půdě, lze to udělat bez dokladů. Pěstování brambor a jeho prodej - to je také podnikání, ale můžeme říci, že je vadný. Je to spíše malý částečný úvazek, což je dodatečný příjem rodinného rozpočtu. A bez dokladů pro prodej zboží bude muset vlastnit.

Pokud mluvíme o pevném měřítku, budeme muset projít registrace společnosti individuální podnikání v zemědělství při daňové kontrole formou OKVED A01,13,21. Doporučuje se zvolit daňový systém pro ECCN.

Více informací o tomto daňovém režimu se můžete dozvědět z následujícího článku: http://moyaidea.ru/esxn.html. Právě tato forma podnikání je pro obchodníka a jeho partnery přijatelnější. Tento formulář je pro obě strany jednoduchý a pohodlný.

Organizace prodeje brambor

Dlouho před zahájením pěstování první bramborové sklizně je při vypracovávání podnikatelského záměru nutné zpracovat problematiku prodeje a setkat se s potenciálními partnery, s nimiž lze uzavřít dlouhodobé smlouvy o spolupráci.

Je-li plánována výroba ve velkém měřítku, je nutné s předstihem uzavřít kontakty s velkými obchodními sítěmi. Chcete-li to provést, musíte svůj výrobek připravit tak, aby měl nápadný vzhled: umytý, dobře zabalený do čistě utěsněných sáčků.

Prodej na trhu je také možný, zvláště když se jedná o cenový nárůst. Není-li možnost stát za pultem, můžete ho najít na stejném velkoobchodním trhu. To dává smysl, protože brambor označuje produkt, který vyžaduje zvláštní skladovací podmínky, jinak se začne zhoršovat (hniloba, vadnutí, klíčení). Na velkoobchodě je možné v krátké době prodat zboží a započítat příjem.

Je třeba poznamenat, že pokud správně dodržujete požadavky na technologii, můžete vydělat až 20 tun brambor na hektar. Pokud máte zároveň stálého kupce, můžete plně očekávat vysoký příjem.

Finanční stránka obchodu s bramborami

Aby se pěstování brambor obrátilo na podnik generující příjmy, je zapotřebí systematického přístupu. Za tímto účelem je vypracován obchodní plán. Nejdůležitější je finanční výpočty s jasně vyváženými náklady, výnosy a ziskem.

Následující údaje nejsou vyloučeny výdaje:

 • Získávání osiva.
 • Nákup chemických přípravků pro léčbu škůdců a chorob.
 • Hnojiva.
 • Speciální vybavení (nákup nebo pronájem).
 • Obalový materiál.
 • Plat v případě náboru pracovníků při velkých objemech výroby.
 • Dopravní náklady.
 • Placení daní.

Výše nákladů se může lišit v závislosti na faktorech, jako je dostupnost vlastních skladů, technické vybavení pro skladování a pěstování plodin nebo jejich pronájem.

Příklady výpočty:

 • Náklady na zhruba 450 tisíc rublů.
 • Bylo shromážděno 22 tun brambor.
 • Po přepážce asi 2,5 tun odmítnutí.
 • Průměrná cena 1 kg brambor je 50 rublů.
 • S prodejem 19,5 (22 - 2,5) tun bude výnos 975 tisíc rublů.
 • Zisk - 525 tisíc rublů. (975-450).

"Potato" podnikání (video)

Technologie a stupně pěstování brambor, jakož i výhody tohoto druhu podnikání jsou popsány ve videu.

Při pěstování brambor získáte více než 100% výnosu z investované částky. To znamená, že tento typ podnikání je docela ziskové. K tomu je třeba vyvinout úsilí, zodpovědně řešit otázky stavu půdy, kontroly škůdců a chorob, zajistit řádné skladování a uvádění na trh sklizené plodiny.

Pěstování brambor jako podnik: ziskovost a důležité tajemství získání bohaté sklizně

Pěstování brambor v průmyslovém měřítku je ziskové a nákladově efektivní obchodní myšlenka, která přinese podnikatelskému zisku hmatatelný zisk, za předpokladu kompetentního přístupu a jasného výpočtu nákladů. K pěstování brambor je třeba vypracovat algoritmus pro zahájení podnikání, zajištění dokumentace, nalezení prodejen a pěstování plodin.

Pěstování brambor jako podnikání

Obsah pokynů krok za krokem:

Obchodní význam

Pěstování brambor je vždy aktuální téma, protože tato kořenová zelenina je častým hostem na každém stole. Dokonce i když má rodina soukromý pozemek, ne všechny mohou poskytnout své potřeby v množství brambor, a proto ji získat.

Pěstování brambor je vždy výnosné

Pro podnikatele jsou výhody podnikání:

 • v jednoduchosti pěstování kořenových plodin;
 • neboť neexistuje závislost na poptávce po produktu prodaném z daného roku;
 • při nízkých nákladech na osivo a hnojivo;
 • v rychlé návratnosti - s kompetentním přístupem bude podnikání ziskové již od první sezóny.

Mezi nevýhody a složitosti podnikání patří:

 • nízká cena při prodeji produktu;
 • sezónnost - není možné pěstovat brambory po celý rok v ruském podnebí;
 • potřeba pravidelného zpracování rostlin od škůdců a instalace na polích zavlažovacích systémů v případě sucha.

Potenciál spotřeby brambor v Rusku

Prodej zboží

Před zahájením podnikání by podnikatel měl prozkoumat možnosti uvádění zemědělských produktů na trh. O tom, jak ziskový obchodník bude prodávat brambory, zisk, který vydělává, do značné míry závisí.

Brambory můžete prodávat následujícími způsoby:

 • nezávisle prodávají kořenové plodiny na trhu - tato metoda vyžaduje spoustu času (což zemědělcům často nestačí) nebo dodatečné výdaje, pokud je přijato rozhodnutí o pronájmu prodávajícího;
 • prodat sklizeň těm, kteří již obchodují na maloobchodních trzích - je to výhodné a často výnosné;
 • prodávat brambory velkoobchodním prodejcům. Tato metoda je vhodná, protože není nutné vybavit speciální skladování brambor pro období zimní a jarní;
 • přímá dodávka zboží do prodejen. Tato možnost je nejvýnosnější, ale je poměrně obtížné najít pravidelné zákazníky.

Poté, co jste rozhodli o distribučních kanálech a ujistili jste se o jejich spolehlivosti, můžete pokračovat v hlavní věci - navrhnout a uspořádat vlastní podnikání pro pěstování brambor.

Pěstování a prodej brambor

Algoritmus podnikové organizace

Chcete-li pěstovat kořenové plodiny, abyste získali zisk, musíte každý krok přemýšlet. Zpočátku je nutné dokumenty vydávat:

 • v případě, že podnikatel plánuje obchodovat na vlastní malé ploše a činnost spadá pod definici osobních dceřiných podnicích, pak projít postup zápisu do státních orgánů je volitelný, ale bude prodávat zboží může být jen sami;
 • pokud se podnik plánuje rozšířit do průmyslového měřítka, je nutné se zaregistrovat u daňového inspektorátu jako jednotlivého podnikatele výběrem OKVED A. 01.13.21 a daňového systému ECCN.

Při organizaci velkého podniku je třeba mít na zřeteli, že velkoobchodní kupující a obchodní sítě jsou ochotnější spolupracovat s IP než se soukromými osobami, proto mají oficiálně organizovaní podnikatelé více možností pro prodej rozvinutých produktů.

Také následuje:

 • k pronájmu nebo koupi pozemku;
 • připravit půdu na zakořenění;
 • pronájem vozidla;
 • organizovat systém zavlažování;
 • k nákupu sadby (v prvním roce, v budoucnu zůstane z předchozí plodiny);
 • organizovat místo pro skladování výroby.

Pro pěstování brambor ve velkém množství jsou potřebná pole a strojní zařízení

Jak pěstovat brambory na prodej?

Jak pěstovat brambory na prodej

V první sezóně bude stačit pěstování brambor o rozloze 3-5 hektarů, později se tato plocha může zvýšit. Ale jen pronájem nebo koupě pozemků nestačí - je třeba připravit na výsadbu kořenových plodin:

 • oplodnit půdu před nástupem mrazu, až do poloviny podzimu;
 • půda je uvolněná, zbavená rostoucích plevelů;
 • vyrobit hnojiva - nejlépe organická;
 • Na jaře se vysazují brambory - čas vykládky přímo závisí na regionu: v jižních oblastech začíná výsadba od konce března a ve středním pásmu v květnu.

Příprava brambor pro výsadbu

Výběr brambor pro pěstování

Před první přistávací sezónou musíte materiál zakoupit - měli byste si vybrat hlízy, které nemají stopy zkažení, parazitů a hniloby. Od druhého roku strávíte na brambory na vylodění nebude nutné - materiál bude vybrán z sklizně získané v loňské sezoně.

Příprava brambor pro výsadbu

Připravte brambory k výsadbě by měla začít dobře předem, od podzimu. "Zelená" brambory takhle:

 • hlízy se umístí na osvětlené místo po dobu 20 dnů - tato akce je nutná k ochraně zemětřesení před rozpadem a ke zlepšení klíčení na jaře;
 • po přemístění kořenové zeleniny do místnosti bez osvětlení a skladování při pozitivní teplotě v rozmezí 1-3 stupňů.

Před sadením, po dobu jednoho měsíce, se brambory přemístí na světlo, aby vyklíčily. V době výsadby musí výhony dosahovat minimální délky jednoho centimetru. Pokud jsou vysazeny velké hlízy, musí být před klíčením provedeno několik manipulací:

 • Každý brambor je rozřezán na několik částí, zatímco na jednom z nich by měl být 2-4 "oči";

Řezné hlízy před výsadbou

Je vhodné řezat hlízy napříč

Kolik částí k řezu závisí na velikosti hlízy

Doba výsadby

Než budete brambory pěstovat v zemi, měli byste se ujistit, že je dostatečně zahřátý - jeho teplota by měla být asi 9 stupňů v hloubce 12-15 centimetrů. Přesný čas výsadby je určen klimatickými podmínkami v každé konkrétní oblasti a počasím.

Zvolte správný čas pro výsadbu

Před tím, než se brambory dostanou do země, musí být půda řádně vykopána, vyčištěna z klíčivých plevelů. Pro dosažení maximálního komfortu růstu plodiny a následného pohodlí při zpracování zařízení s agroindustriálními stroji je třeba dodržet určité vzdálenosti:

 • mezi řádky - od 30 do 40 centimetrů;
 • mezi křovinami - asi o metr.

Péče o kořenovou zeleninu, sběr a skladování

Po uplynutí 1,5-2 týdnů po výsevu je nutno zasadit výsadbu - tento postup dává zemi jemnost a vzdušnost, nasytí ji kyslíkem a pro jeden - odstraní se plevele.

Hlavní péče o rostliny v procesu růstu a zrání je:

 • v pravidelném ošetřování nadzemních částí Colorado brouci kulturu (topy) - hmyz především nekontrolovatelný během kvetení brambory, a pokud nechcete provádět včasné léčby může zničit celou úrodu;
 • při zalévání - za normálního počasí stačí, aby rostliny rostly na vodu každých 4 dny, a v suchách brambory potřebují vlhkost denně.

Hnojte půdu hnojem (koněm nebo krávou), nejlépe před zasetím. A že země neztrácí svou plodnost, po sklizni kořenových plodin je vysazena slunečnicemi, jetelem nebo kukuřicí.

Sklizeň dospělé plodiny po zrání je:

 • Příznivě ovlivňuje jeho chuťové vlastnosti;
 • umožňuje udržovat v kořenových plodinách všechny užitečné látky;
 • prodlužuje trvanlivost brambor.

Hromadná těžba brambor začíná 20. srpna

Uchovávejte brambory ve větrané, mírně chladné, tmavé místnosti. Před umístěním zeleniny do skladovacího místa je třeba je vysušit a třídit - ty, které mají stopy hniloby a poškození hlíz, nejsou skladovány spolu se zdravou plodinou.

Skladování pro brambory

Ziskovost podnikání brambor

Pokud je pozemek o rozloze 30 hektarů vhodný k pěstování brambor, hlavními položkami výdajů budou:

 • získání kultivátoru a příloh - asi 48-55 000 rublů;
 • nákup traktoru na traktor - z 20 000 rublů;
 • nákup sadby - 15 000 rublů;
 • údržba strojů, nákup hnojiv - až 10 000 rublů;
 • registraci dokladů a daňových odpočtů - cca 10-12 000 Kč.

Celkové otevření podnikání bude stát podnikateli 112 000 rublů. Při průměrném výtěžku 240 kilogramů ze 100, po zrání sklizně bude mít podnikatel 7200 kilogramů produkce. S velkoobchodní cenou za kilogram brambor 23 rublů bude zisk za sezonu činit 54 000 rublů.

Výše uvedený výpočet je přibližný, což nám umožňuje zhodnotit ziskovost a přizpůsobení materiálových a fyzických investic při získávání zisků z podnikání pěstování a prodeje brambor. Pokud zorganizujeme rozsáhlejší výsevní operace s rozsáhlými plochami, pak bude zisk vyšší.

Pěstování a prodej brambor je poměrně výnosný a výnosný podnik, jehož jedinou nevýhodou je sezónnost. Pokud se rozhodnete tuto aktivitu provést, pak pečlivě prostudujte algoritmus otevření a podnikání, aby podnikání přineslo zisk a nezpůsobilo problémy.

Nové obchodní nápady

Dokonce i začínající ruský farmář je schopen shromáždit z každé vazby až 3 centy brambor, které každý miluje. To znamená, že minimální mzda bude 3000 rublů, v případě, že úroda je prodávána ve velkém, a 1,5-4 krát více zemědělci obdrželi, má se zabývá prodejem úrody v maloobchodě.

Brambory jsou oblíbenou zemědělskou plodinou, která je z dětství známá. Výhodou této zeleniny je, že každý nový zemědělec ji může používat bez použití speciálního vybavení. Samozřejmě, zpracování bramborových polí se speciálním vybavením šetří čas, ale na rozdíl od jiných zemědělstvím, brambory mohou být zasazeny a odstranit ručně, bez mezilehlých manipulací, tedy sklizni okamžitě jít do závěrečné fáze a brambory, po zaschnutí je možno položit vklad.

Díky těmto výhodám začínající zemědělci mají otázku - podnikání na brambory je ziskové nebo ne? Odpověď naleznete v tomto článku.

Vlastnosti této činnosti

S výhodou pěstování brambor může být v různých oblastech, ale pro začátečníky, optimální volbou bude pole až 2 hektary. Příčiny:

 1. Tuto oblast může sloužit rodina a dokonce i jedna osoba;
 2. V tomto případě budou počáteční náklady poměrně malé - až 350 tisíc rublů. Přihlédne se k nákupu mini-traktoru (motobloku) se sadou vhodných zařízení (oko, pluh, tělo, agregát pro sklizeň). Náklady na všechny výše uvedené bude alespoň 200 tisíc rublů. V případě, že ošetřené oblasti je relativně malý (několik desítek akrů), bude rodina moci obejít bez traktoru, se spoléhat na své vlastní síly, ale, když si uvědomil, že všechny manipulace bude vyžadovat více času;
 3. U malých svazků s pěstováním brambor lze z hlavního díla vypořádat bez přerušení. To znamená, že realizace této zeleniny bude dalším příznivým příjmem a hlavní práce se může stát vynikajícím prodejním místem pro hotovou plodinu;
 4. Taková oblast bude stačit k získání zkušeností s pěstováním brambor v průmyslovém objemu.
Náklady na zahájení provozu

Jak již bylo zmíněno výše, bude hlavní výdaj být mini-traktor (jednoosý) s potřebným vybavením, navíc v prvním roce tvorby podniku, začínající zemědělec bude rovněž muset vysolit peníze na:

 1. Materiál semen Je brambor určen k výsadbě. Na to nepotřebujete šetřit, protože to ovlivní kvalitu, množství sklizené plodiny. V průměru musíte strávit 100 tisíc rublů. Takový odpad je jednorázový, příští rok podnikatel bude moci používat své vlastní brambory jako semenný materiál. Doporučujeme, abyste zakoupili semena ve specializovaných školkách, kde budete mít zaručenou odrůdu. Stejně jako na trhu, a to i s příslušnými dokumenty, ve formě semenného materiálu, nemůžete získat to, co potřebujete;
 2. Pronájem pozemku. Pokud není pole, pak na 2 hektary ročně bude nutné dát až 7 tisíc rublů (v mnoha oblastech je méně);
 3. Hnojiva, ochrana před chorobami, škůdci. V průměru to bude stát 10-25 tisíc rublů. A vzhledem k tomu, že postupy nutné k ochraně zeleniny budou prováděny odborníky. Pokud chtějí farmář zachránit, pak se můžete setkat se skromnými 6-7 tisíci rublů a dělat vše sami.
Jak ušetřit peníze

Nemáte-li správnou částku pro traktor a zařízení, pak může být finanční zátěž snížena kupováním všeho, co potřebujete k pronájmu. V takovém případě budete muset okamžitě zaplatit třetinu celkových nákladů. Zbývající částku lze platit za několik let.

To výrazně pomůže snížit náklady a zakoupit traktor s kilometrovým výkonem. Pokud nejsou peníze vůbec, můžete to udělat bez mechanických prostředků, ale oblast místa by měla být malá (až 10-100 akrů). Namísto speciálního vybavení je možné přilákat řemeslníky, jejich služby se odhadují na 100-200 rublů za hodinu. Pokud je přivedete ke sklizni brambor, pak lze platbu nahradit v naturáliích, to je nová plodina.

Technologie růstu

Správná technologie pěstování zahrnuje následující:

 1. Nákup, příprava osiva;
 2. Příprava půdy;
 3. Přistání;
 4. Hilling;
 5. Hnojivo;
 6. Ochrana proti všem druhům škůdců;
 7. Sklizeň;
 8. Skladování.
Materiál semen

Brambory pro výsadbu by měly být zakoupeny na podzim. A prodávající je povinen přiložit k němu doklady, které potvrzují vysokou reprodukčnost, absence chorob, pokud nejsou, pak kupující bere všechna rizika.

Materiál semen - jedná se o středně velké brambory (o průměru 3-5 cm), bez stop k chorobám, poškození. Všechny hlízy by měly patřit ke stejné odrůdě.

Před vysazením musí být veškerý zakoupený materiál osiva "zelený". Co je umístěno v chladném (teplota by měla být v rozmezí 1-3 ° C), vlhká místnost, kde je difúzní sluneční světlo. Tam by hlízy měly být 20 dní.

Také před výsadbou musí být brambory dány výhonky. Pro to, co je přesunuto na teplo (teplota by měla být v rozmezí 12-15 ° C), světlá místnost. Hlízy jsou považovány za připravené k výsadbě po výskytu silných, silných výhonů, jejichž délka není menší než jeden a půl centimetru.

Aby se zabránilo různým chorobám, musí zemědělec umístit osivo do roztoku kyseliny borité. Doba trvání procedury je 20 minut.

Příprava půdy

Země, ve které budou brambory zaseto, musí být volná, což umožní hlízám snadno se rozvíjet, aby se dosáhlo potřebného množství kyslíku. K tomu musí být půda vykopána, oraná nebo uvolněna od podzimu. A nejpravděpodobnější cesta je poslední možnost. Také v zemi musíte udělat:

 1. Popel z dřeva, který nejen krmí brambory, ale chrání je také před larvami protovolchniků, Colorado brouků;
 2. Humus, který krmí brambory, a také zahřeje půdu.
Zakládání brambor k prodeji

Tento postup se provádí, když se půda zahřeje na teplotu 8 ° C, vyznačující se tím, hloubka 10 cm. Významným ukazatelem je hustota výsadby, takže optimální režim je 75H50 cm. To znamená, že vzdálenost mezi řadami by měla být 75 cm, a stejnou rychlostí mezi keři série - 50 cm, ale optimální schémata pro různé odrůdy se mohou lišit. zejména pokud jsou brzy. Například populární typ domácí brambor Ryabinushka sedí podle schématu 60X30.

Hloubka výsadby hlíz je 4 až 8 cm.

Hilling

Týden po výsadbě brambor se vyskytují buriny a to je signál o potřebě hojení. Tento postup zabraňuje růstu všech druhů rostlin plevele a nejdůležitější je dostatečné větrání kořenů, hlíz a dává jim příležitost se vyvíjet. Co pomáhá zvýšit výnos. Uplink se provádí nejméně dvakrát během vegetačního období. Pokaždé by se měla vrstva půdy pod křovinou brambor zvýšit o 10 cm.

Hnojivo

Při výsadbě by se měl zavést hnůj, je-li třeba zachránit, změní se na kostní moučku, kuřecí hnůj a další organická hnojiva. Není-li půda vyčerpána, pak všechny výše uvedené stačí pro celou sezónu. Ale pokud půda obsahuje malé množství živin, pak musíte být připraveni používat chemická hnojiva.

Ochrana proti škůdcům, chorobám

Insekticidní ošetření je povinné, provádí se po rozkvětu křovin, je-li to nutné, a později. Musíte také bojovat proti bluethenóze, pro kterou se provádí postřik. V sezóně může být potřeba celkem 5-6 takových postupů.

Sklizeň

Skutečnost, že brambory mají čas shromažďovat, je naznačena sušícími vrcholy, které by měly být koseny. A za 2 týdny od země samy extrahované hlízy.

Skladování

Pro dlouhodobé skladování se brambory suší dva týdny na čerstvém vzduchu a pak se skladují ve větraném suterénu.

Jak dosáhnout maximálního zisku pěstováním brambor k prodeji

Ruské pěstitelé bramborářů si zvykli na porušení stávajících technologií pěstování, to se děje za účelem ekonomiky. Ve skutečnosti v naší zemi, často z nezbytných postupů, se provádí pouze výsadba, následné hilling, sklizeň. S nemocemi se snaží odstranit postižené křoví. A v roli nevhodných hlízových materiálů. Není náhoda, že takové úspory mohou ještě produkovat 18 až 20 tun brambor na hektar. To znamená, že snížení množství práce je jednou z metod kultivace.

Maximální zisk přesto přináší moderní technologie, například holandská metoda, která vytváří hřebeny ze země, kde sedí brambory.

Holandský způsob pěstování brambor

Také účinnou metodou kultivace je mulčování slámy, které chrání proti plevelům, vytváří potřebnou mikroklima, zabraňuje dehydrataci.

Mulčování brambor se slámou

Stále více se používá agrolonokon, který je schopen chránit před mrazem, což umožňuje rychlejší oteplování půdy, poskytuje potřebnou mikroklímu.

Nové technologie poskytují příležitost nejen růst, ale i dřív. To významně zvyšuje zisk, protože brambory nové sklizně v květnu a na začátku léta jsou nejdražší a jejich náklady mohou být 2-3krát vyšší než podzimní sklizeň. Kromě toho, agrovolokno, filmy umožňují pěstování, v několika ruských oblastech, dvě plodiny za rok.

Sklizeň brambor

Poptávka po bramborách je tradičně velká, ale úkolem zemědělce je prodávat ho jako nejvýhodnější. Proto se velkoobchod nestojí za prodej, je lepší pronajmout si místo na specializovaném trhu a prodávat ho sami. Pokud to není možné, mělo by být dohodnuto s prodejci pracujícími na těchto trzích, což je mnohem výhodnější než prodej brambor velkým zprostředkovatelům, což je mnoho. Když je možné balit brambory ve speciálních sítích, dává možnost přímo sklízet sklizeň v řetězci supermarketů.

Podobné nápady z 1691 podnikových nápadů:

Speciálně pro hobiz.ru

Otázky, chybové zprávy nebo typografické chyby v tomto článku, prosím, zanechte komentář.

Idea pro podnikání číslo 135: jak výnosné pěstovat brambory?

Každý člověk z dětství pozná brambory. Jeme to v různých podobách a mnozí vydělávají na tom. Zvažte pěstování brambor jako podnikání, jeho ziskovost a zpětnou vazbu od profesionálů.

Výhody a nevýhody podnikání

Pěstování brambor jako podnik má své plusy a minus. Především je to vysoká ziskovost. Výrobek je vždy na trhu. Zvláště je cítit ve velkých městech, kde lidé nemají vlastní zemi.

Možná hlavní nevýhodou je výrazná sezónnost podniku - v létě můžete pěstovat plodiny. K vyrovnání této vady je možné vybudovat speciální skleníky, ve kterých se zelenina pěstuje po celý rok, avšak v tomto případě se investice podstatně zvětšují.

Pro pěstování brambor lze z tohoto odkazu stáhnout detailní obchodní plán.

Registrace a právní otázky

Registrace této podnikatelské činnosti není v žádném případě vždy závazná. Například pokud půda, na které se sklízí pěstuje, prochází přes kategorii osobního částečného chovu a přebytek brambor je prodáván na trhu, není nutné zaregistrovat podnik. Velký zisk s tímto přístupem však nebude dosažen.

Pokud mluvíme o přání mít výnosné podnikání v oblasti pěstování brambor, první věc, kterou je třeba udělat, je zaregistrovat se jako IP. Jednou z fází tohoto procesu je výběr kódu OKVED. Požadováno je 01.11.2, zahrnuje nejen pěstování brambor k prodeji, ale také umožňuje prodej sadebního materiálu.

Nejvýnosnějším systémem zdanění v tomto odvětví je jednotná zemědělská daň nebo ECCN, což je 6% čistého zisku. Formulář je k dispozici pouze pro ty, kteří se zabývají nezávislým výrobou a následným prodejem zemědělských produktů. Pokud již máte provozní podnik, který má být převeden na USCN, je nutné, aby podíl příjmu z brambor byl alespoň 70% z celkové částky.

Existují dvě možnosti zdanění - obecné a zvláštní, každá má své vlastní charakteristiky. V prvním případě bude muset podnik zaplatit také DPH, daně z majetku na práci, daň z dopravy a jednotnou sociální daň, jakož i řadu dalších daní.

Pokud podnik přechází na ECN, je osvobozen od povinnosti platit daň z příjmů fyzických osob a rovněž získá řadu dalších finančních prostředků. To samo o sobě dává možnost mnohem atraktivnější než próza.

Neméně důležitý bod: můžete změnit formu zdanění do jednoho roku. Pokud podnik přestane působit v oblasti zemědělství nebo se jeho priority změní tak, aby přestal splňovat požadavky, zrušení EUCN je povinné, což je třeba vyhnout.

Ve výše uvedeném daňovém systému se za výdaje rozumí veškeré výdaje spojené s pořízením výrobních prostředků, mzdami zaměstnanců a reklamou. Veškeré výdaje musí být zaznamenány v účetní evidenci. Výnosem se rozumí prostředky přicházející do pokladní nebo na účet podniku v bance.

Technologie práce

Organizace produkce brambor zahrnuje práci v několika etapách.

Vše začíná, když se půda zahřeje na nejméně 8 stupňů Celsia - agronomka považuje tuto teplotu za optimální pro výsadbu zeleniny.

Vlastnosti

Na rozdíl od většiny ostatních zahradních plodin jsou brambory mnohem náchylnější k vlivům počasí. Existují dva hlavní způsoby, jak pěstovat zeleninu na prodej: ve speciálních sklenících, které vám umožní začít s prodejem na počátku jara a otevřenou cestou.

Výhodou druhé metody je delší skladovatelnost, ale první možnost je mnohem výhodnější. Bohužel to bude více vynaloženo, protože náklady na vybavení nejsou levné. To je důvod, proč mnoho začínajících podnikatelů dává přednost první metodě.

Pro první cyklus práce budete muset zakoupit sázení. Musí mít doprovodné doklady prokazující vysokou úrodnost a nepřítomnost onemocnění. Nejčastěji jsou hlízy takových odrůd malé, pouze v průměru 3-5 cm. Důležité: je přísně zakázáno míchat brambory různých odrůd. V případě, že reprodukce brambor nedosáhne druhého stupně, pak je zakázáno používat pro chov.

Počáteční fáze

Počáteční fází je příprava půdy pro výsadbu. Zahrnuje odstraňování plevele, orbu na místě, stejně jako nákup odrůdových brambor pro výsadbu. Doporučuje se zvolit nejsilnější mladé brambory střední velikosti pro setí. Větší lze rozřezat na několik částí.

Pěstování materiálu na chvíli, záhyby v dobře osvětlené místnosti po dobu 3 týdnů, aby se brambory nedostanou přímé sluneční světlo. Optimální skladovací parametry - 3 stupně tepla a vlhkosti 85%. Před sadením se rodí brambory a počkáme na vzhled prvních výhonků. Hlavní věcí není přehánět, nikdo nepotřebuje sušené brambory.

Výsadba a pěstování

Je důležité si uvědomit, že výsadba brambor by měla být provedena ve správnou dobu, vybraná podle teplotního režimu - jen tak můžete vyrůst bohatou sklizeň. Hlízy v zemi jsou umístěny ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe a ve stejné hloubce.

Od ukončení kvetení budou muset být dodatečně napojeny brambory. V závislosti na povětrnostních podmínkách se to musí provést každých pár dní. V některých vážných případech, kdy příroda nezkazí déšť, bude muset být prováděno dvakrát denně ráno a večer. Je důležité sledovat stav listů - což pomůže zamezit nadměrnému zvlhčení nebo sušení půdy.

Odborníci důrazně nedoporučují ignorovat způsoby zpracování a ničení škůdců. Jedním z nejúčinnějších prostředků je zasetí pole s cibulí. To současně sníží počet škůdců a pomůže zlepšit celkový stav půdy na místě.

Při sklizni není nutné utahovat, protože přezrálé plody jsou méně vhodné k uskladnění a jsou častěji rozkladné. Po sklizni se hlízy dávají do nádoby a uskladní se v suché chladné místnosti.

Přistávací plocha

Podle odborníků, pro úspěšné podnikání na brambory bude vyžadovat místo nejméně 250 hektarů. Nicméně pouze pozemky nestačí - vyžaduje to, aby půda byla úrodná. Kromě toho je povinně připravena k výsadbě, tj. Očistěná od trosky a plevele, uvolňuje se a hnojuje.

Pro prodej

Existuje několik hlavních způsobů, jak prodat plodiny:

 1. Obchodování na trhu samo o sobě. Tato možnost je oprávněná pouze při poměrně malých objemech výroby. Také by měly existovat odpovídající podmínky pro skladování a dostatečný čas. Mezi výhody této možnosti patří skutečnost, že tímto způsobem najdete velkoobchodní zákazníky.
 2. Pronájem pro realizaci (pro zpracovatelský závod pro škrob apod.). Tento projekt je trochu výhodnější, pokud jde o velké strany. Jeho hlavní nevýhodou jsou velké finanční ztráty. Může být použit pouze v případech, kdy je kvalita brambor udržována na úrovni. Kromě toho se občas objevují obtíže při hledání procesoru (například továrna na výrobu alkoholu, která zakoupí velkou šarži).
 3. Uzavření smlouvy s prodejní sítí. Tato možnost je optimální, ale je velmi obtížné pracovat s obchodními sítěmi, protože konkurence v této oblasti je vysoká. Podle statistik se přibližně polovina všech domácích brambor prodává prostřednictvím velkých obchodů. Důležitým bodem: je velmi žádoucí kupovat příslušné balicí zařízení v předstihu, protože cena brambor v balení je mnohem vyšší než u obvyklých pytlů. Náklady na odpovídající zařízení budou velmi rychle splaceny.

Ať už si vyberete jakoukoli možnost, měli byste se předem poradit s prodejními kanály. To nejen ušetří čas ve fázi implementace, ale také nedovolí, aby produkt zmizel kvůli skutečnosti, že nemá nic implementovat.

Výnos případu

Ve srovnání s prací s většinou ostatních plodin se bramborový průmysl vyznačuje zvýšenou ziskovostí. Počáteční náklady mohou být vráceny během několika prvních měsíců. Hlavní věc je správná výstavba podnikání a vytvoření prodejních kanálů. Podle odborníků může výnosnost společnosti dosáhnout 150%.

Hlavní náklady v tomto případě se týkají pronájmu nebo koupě pozemků od 2,5 hektarů, což je asi 20% všech investic. Nezbytné zemědělské stroje budou vyžadovat dalších 25% rozpočtu. O něco málo půjde na výplatní listinu. Přistávací materiál bude stát dalších 20%, stejná částka bude vyžadovat přepravní náklady, palivo pro inženýrství, organické a hnojivo.

Navzdory zdánlivě velkým investicím je třeba si uvědomit, že částka se bude každoročně snižovat, neboť akvizice zařízení je jednorázový odpad a náklady na jeho provoz nejsou tak velké. Kromě toho bude výsadbový materiál z druhého roku vlastní, což je obzvláště výhodné.

Mezitím jsou brambory samy o sobě náročné plodiny, které vyžadují vhodné podmínky zpracování a skladování. Negligentní přístup k sobě, nepřiznává, což lze pochopit z mnoha recenzí na webu.

Podnikatelský plán

Samostatně je třeba poznamenat, že podnikatelský plán pro pěstování brambor plánuje podnikání. Obsahuje seznam výdajů a příjmů. První lze vložit do tabulky (ceny jsou orientační):