Průmyslová výroba a technologie kultivace veselok

Produkce lidových jazyků má jedinečnou povahu. Technologie pěstování těchto hub používané zemědělství odpady a zpracovatelském průmyslu, a v důsledku vysoce kvalitní získá cenný produkt, bohatý na aminokyseliny, minerální látky, vitamíny a proteinem, který je rozštěpen v lidském těle o 90%.

Stále nezpochybnitelnými zásluhami těchto hub, jako jsou hlívy ústřic, je jejich nízkokalorický obsah a nepřítomnost cholesterolu. Vzhledem k vysokému obsahu polysacharidů zůstávají houby v procesu vaření. Díky všem těmto vlastnostem ústřice nebo ishiven jako pojmenovaný tato houba ve starověku, je považován za obzvláště důležité pro výrobu potravin. Vysoké tempo růstu houby v kombinaci s odolností vůči škůdcům, aby výroba hlívy ústřičné je poměrně jednoduchý proces a vybavit ho se zvláštními výhodami, které odlišují pěstování hlívy ústřičné na technologii výroby jiných pěstovaných hub. Výroba nebo kultivace ústřicových hub v průmyslových podmínkách se skládá z několika technologických etap.

Příprava substrátu

Kultivace ústřice tvoří hlavní složku v zařízení, jako je příprava kvalitního podkladového konstrukčního dílu, na které, v závislosti na výrobci dostupnosti a láce lze použít slámy obilovin (pšenice, žito), stonků a stonky kukuřice, slupky slunečnice, strom piliny než jehličnanů, rákosu nebo vinné révy.

Aby se zabránilo rozvoji plísní, je intenzivní metoda kultivace ústřicového hubu zahrnuta tepelným ošetřením, když je substrát sterilizován nebo pasterizován.

V přírodě by růstu ústřicových hub na takovém substrátu zabránily plísňové houby, které jsou jeho konkurenty.

Průmyslová výroba z hub Pleurotus ostreatus (hlíva ústřičná) nevyžaduje použití sterilní techniky, protože v tomto případě je nutné dodržet úplnou sterilitu Ve všech následujících etapách, což je možné pouze v laboratorních podmínkách.

Grubovody-amatéři, kteří pěstují plodiny v malých množstvích doma, způsobují určité pasterizace. Balená v polyethylenových sáčcích nebo nádobách, složka podkladu (vrstvy 25-30 cm) se nalije vroucí vodou, těsně zabalená a namočená po dobu 2-4 hodin. Teplota složky substrátu během pasterizace by měla být udržována v rozmezí 55-60 ° C, při teplotě nad 62 ° C uhyne užitečná mikroflóra. Pasterizace trvá 6-8 hodin. Poté se substrát zvlhne tři dny při teplotě 48-50 ° C, poté se ochladí na 25 ° C a teprve potom se vysadí mycelium.

Sláma pro komponent substrátu

Inokulace substrátu

V substrátu chlazeného na 20-30 ° C se vysadí mycelium. Nedělejte to při teplotě podkladu vyšší než 30 ° C, protože riziko smrti mycelií je vysoké. Po uložení inokulovaného myceliu do chladničky musí být ponechána v místnosti 24 hodin při pokojové teplotě. Při výsadbě mycelií je důležité pozorovat sterilitu:

 • Kontejner, kde bude umístěno mycílium semen, musí být dezinfikováno,
 • Na ruce gumové rukavice by měly být pravidelně ošetřovány 1% hydrochloridem sodným.

Přidání mycelium (rychlost 3-5% hmotnostních, vztaženo na substrát) v podkladu může být pasterizována vrstvy (vrstva mycelium, složka nosná vrstva), nebo v procesu rovnoměrné smíchání se substrátem mycelium.

Substrát s požadovaným množstvím mycelia se umístí do polyethylenových sáčků 50 × 100 cm buď v krabici 40 × 60 × 20 cm, nebo v jiných nádobách. Vaky naplněné substrátem s vloženým mycelium je nutné protřepat a upevnit krk tak, aby byl substrát těsně přilnut k povrchu vaku. Hrdlo je utěsněno lepicí páskou a na bocích pytlíky jsou děrovány 12 otvory o průměru 10 mm. Hmotnost jednoho pytle je 14-15 kg. Tímto způsobem se takto zabalený substrát umístí do prostoru pro klíčení mycelií.

Klíčení bloku substrátu

Tento proces, který se také nazývá inkubace - období, kdy substrát překonává mycelium, trvá zpravidla 14-18 dní. Světlo a větrání v tomto období nejsou potřeba. Optimálními podmínkami jsou teplota 24 ° C a vlhkost 75-90%. Když se teplota vzduchu a podkladu liší o více než 5 ° C (substrát je teplejší), vytváří se kondenzace na stěnách místnosti, na sáčky a jiné předměty.

V této fázi mohou výrobci očekávat řadu potíží. Například vytváření stromy. Jedná se o myceliální kůru na povrchu bloku substrátu, což způsobuje významné snížení výtěžku. Důvody jsou obvykle zjištěny při přehřátí bloků nebo v přebytku zavedeného mycelia.

Rovněž je možné bakteriální kontaminaci bloků, projevující se nepříjemným zápachem a uvolněním vlhkosti nebo poškozením plísní, což jsou známky zelené, černé nebo jasně oranžové skvrny. Infikované bloky musí být okamžitě vyjmuty z místnosti.

Substrát zarostlý mycelií

Vyhazování ovocných těl a sklizeň

Plodová ústřice může probíhat v jiné místnosti, nebo na stejném místě a inkubace proběhla, ale se změnami teploty, kontinuální 12 hodin pokrytí, s vysokou vlhkostí (90%) se za intenzivního větrání.

2-3 dny po instalaci pytlů s myceliovým podkladem na regálech (vertikální uspořádání sáčků stimuluje plodnost), místnost prudce snižuje teplotu na 5-7 ° C po dobu 3-4 dnů. Takový teplotní šok je nutný pro vyvolání plodin. Poté se teplota opět sníží na 12-15 ° C a uskladní se po celou dobu plodu.

Optimální pro normální růst plísní je považováno za osvětlení při 7500-8000 luxách po dobu 12 hodin. Výroba hub ústřice vyžaduje splnění všech výše uvedených podmínek. Nadměrné vzduchu v přítomnosti oxidu uhličitého nebo nedostatku světla (1700-1800 lux) může způsobit protažení hlívy nohy, tj. K jeho deformaci nebo způsobit, že tvorba plodnicích hub přestanou úplně.

Oyster plodící vlny. V závislosti na všech optimálních podmínek pro růst hlívy ústřičné a půl až dvou týdnů, je první vlna hub po dobu 3-4 dnů po přenosové jednotky, což přináší 70-80% úrody, druhá vlna zpravidla prochází 2-3 týdnů, jeho výtěžek je 20 25%.

Sklizeň hlívy ústřic

Ustřičné houby by měly být odříznuty spojemi blízko povrchu podkladu a ponechány malé houby. V den sběru se neprovádí zavlažování, aby se zabránilo hromadění hub a snížení jejich kontaminace, což negativně ovlivní přepravu a skladování hlínic ústřic.

Sbírejte hlívy ústřic v dřevěných bednách, jejichž výška nepřesahuje 40 cm, a maximální hustota plněných hub je téměř 15 kg. Je třeba si uvědomit, že z vícenásobného posunu se sníží prezentace každé ústřice. Při teplotě 2-4 ° C lze ustricovité houby skladovat po dobu až 2 měsíců, při teplotách do 7 ° C se toto období rovná týdně, při pokojové teplotě je skladování možné pouze za jeden den.

Po plodu je substrát odstraněn, místnost je důkladně omyta, dezinfikována a připravena pro další cyklus. Rostoucí veshenok od fáze přípravy substrátu až do konce plodinové fáze trvá 2-2,5 měsíce.

Metody pěstování ústřicových hub: rysy a technologie

Pěstování hlívy ústřičné je skutečně unikátní proces, a jen proto, že k tomuto účelu nezbytné zemědělsko-průmyslových odpadů, díky které je možné pěstovat vysoce kvalitní houby, bohatý na bílkoviny, aminokyseliny, minerály, které jsou nezbytné pro zdraví a správné fungování lidského organismu.

Další nepopiratelnou výhodou je, že je nízký obsah kalorií a úplná nepřítomnost cholesterolu, což je pro naše tělo nebezpečné. Vzhledem k tomu, že houby obsahují velké množství polysacharidů, neztrácejí svůj tvar při jakémkoli způsobu vaření, což z nich činí dokonce chutný. Díky svým nepřekonatelným kvalitám ve starých dnech byly tyto houby nazývány "Ishvin", který je ze starého ruštiny přeložen jako "cenný". Dokonce i naši předkové si uvědomili, že tato houba je pro tělo prospěšná a začala ji používat k jídlu.

Rychlá a poměrně jednoduchá růst ústřice může být na piliny a hobliny, stejně jako na jakémkoliv druhu dřeva. Nejjednodušší metodou je pěstování hub na pahýlech, které zůstávají po řezání dřevin v lese, na pozemku atd. Avšak v posledních letech byla výroba vezikulů aktivně prováděna v průmyslovém měřítku.

Pěstování hub podle průmyslové metody

Hlívy ústřičného rostou rychle a jsou odolné proti škůdcům, což je důvod, proč rostoucí houby průmyslovými metodami každým rokem získávají impuls. Tyto houby, na rozdíl od stejných hub, rostou mnohem jednodušší a jsou méně nákladné, než si podmanily srdce farmářů.

Takže, pojďme se podívat na nejdůležitější věc a zjistíme, jak se vezikuly pěstují v průmyslových podmínkách. Je rozdělen na následující technologické etapy:

 1. Příprava substrátové složky.
 2. Inokulace substrátové složky.
 3. Klíčení bloku se substrátem.
 4. Vyloučení mycelií.
 5. Sklizeň.

Příprava substrátové složky

Pěstování třešní závisí především na přípravě substrátu. Musí být vysoce kvalitní, jinak plodiny prostě nebudou. Průmyslové výrobci houbách podkladového konstrukčního dílu pomocí obilovin, kukuřičných palic a stonky, než jehličnaté piliny, slupek slunečnice, vinná réva nebo cukrové třtiny stonky.

Aby nedošlo k vytvoření formy v substrátu, zpracuje se před zasetím při vysokých teplotách pasterizace materiálu. V přírodě, spolu s hlívy ústřic, pěstuje plísně, soutěží s ní ve vývoji, takže houby slabé a často nevhodné k jídlu.

V průmyslové výrobě není prováděna sterilizace substrátu, protože nebude možné pozorovat úplnou sterilitu ve všech fázích kultivace. Lze jej poskytovat pouze v laboratoři, což je velmi nákladné a prostě nesmyslné.

Amatérští houbaři, kteří se zabývají výrobou vezikulů v zemi nebo doma, pasterizují substrát i ve výrobě. K tomu se odeberou sáčky z polyethylenu s vrstvou substrátu třicet centimetrů, naplněné vroucí vodou, zabalené a uchovávané po dobu dvou až čtyř hodin. Teplota pasterizace by neměla být menší než padesát pět stupňů a více než šedesát. Po pasterizaci se substrát ponechá dozrát při teplotě 48-50 ° C po dobu sedmdesát dva hodin. Po uplynutí této doby se ochladí na 25 stupňů a až poté, co se může hýbat houba.

Inokulační proces substrátové složky

V substrátu ochlazeného na 25 stupňů je mycelium vysazen. Teplotní režim by neměl překročit deklarovanou teplotu, protože mycelium může zemřít. Před vysazením mycelií, zejména pokud byly uchovávány v chladničce, musí být uchovávány po dobu 24 hodin při pokojové teplotě. Při výsadbě mycelia v substrátu je nutno dodržet plnou sterilitu. Před vysazením myceliu musí být nádoba, do které má být umístěna, dezinfikována. Na rukou je nutné nasadit sterilní rukavice předem ošetřené jedním procentním roztokem hydrochloridu sodného. Přivést mycelium do pasterizované složky substrátu vrstvou nebo rovnoměrně míchat mycelium se substrátem.

Komponenta substrátu je umístěna v polyetylénových sáčcích nebo jiných vybraných nádobách. Před uvedením do pytle na regálech musí být trochu chvění a utěsnit krk s lepicí páskou, takže dobrý podklad přiléhající ke stěně pytloviny. Na bocích v pytlích je třeba děrovat otvory o průměru deseti milimetrů pro perforaci. Každý sáček vede až patnáct kilogramů. Po naplnění vaků složkou substrátu s myceliem je nutné je umístit do vlhkého, dobře větraného prostoru pro klíčení. V průmyslových podmínkách jsou takové prostory připraveny předem, aby se budoucí houby cítily "pohodlně"

Proces klíčování bloků se substrátovou složkou

Podobný proces se nazývá inkubace. Trvá od čtrnácti do osmnácti dnů. Během této doby roste celý připravený blokový substrát s mycelií. Pro tuto dobu není světlo a větrání zvlášť důležité. Optimální mikroklima je udržovat teplotu na dvacet čtyři stupňů a vlhkost není vyšší než sedmdesát pět procent a ne nižší než devadesát. Pokud je teplota v podkladu vyšší než pokojová teplota, stěny budou pokryty kondenzátem.

Tento problém je plný mnoha potíží. Mycelium může tvořit kůru (stroma), která významně sníží výtěžek budoucích hub. Může se také objevit v důsledku přehřátí bloků se substrátem nebo nadbytku zavedeného mycelia.

Porušení mikroklimatu může vést k vzhledu plísní, což vede k usmrcení ústřicových hub. Vypadá jako vzhled oranžové, černé a zelené skvrny na pytlících s mycelií. Pokud k tomu dojde, zaměstnanci podniku odstraní postižené pytle, vzduchem prostory a mikroklimatu vyrovnají požadovanému standardu.

Proces pastevních plodů

Ovocná ústřičná houba, plechovka a v jiné místnosti. Často rostoucí houby průmyslovým způsobem zahrnují provedení celého procesu od očkování až po sklizeň ve stejné místnosti. Pro tento účel odborníci prostě mění teplotu a vlhkost, po procesu růstu mycelium.

Tři dny po položení vaků se substrátem a mycelií v místnosti se teplota sníží na 7 stupňů a tento režim trvá devadesát šest hodin. Podobné chvění teploty je děláno, aby houby ústřice začnou přinášet ovoce. Po uplynutí doby se teplota zvýší na patnáct stupňů a udržuje se stabilní až do sklizně.

Optimální osvětlení pro normální růst třešně se považuje za osm tisíc luxů za dvanáct hodin. Chcete-li pěstovat třešně, je nutné splnit všechny výše uvedené požadavky. Pokud růst hub je nedostatek světla, zda je překročena hladina oxidu uhličitého, houby budou mít dlouhé a deformované nohy av nejhorším případě prostě přestanou růst.

Hlívy ústřice mají princip vlnění plodů. Pokud dodržujete všechny optimální podmínky pro růst ústřicových hub, pár týdnů poté, co vaky přenesli s myceliem do připraveného předpokladu, začne první růst vlny po třech až čtyřech týdnech. Přinese sedmdesát procent sklizně. V příštích dvou až třech týdnech projde druhá vlna plodů a přinesou zbývajících třicet.

Proces sklizně

Houby ústřice jsou vyříznuty z povrchu substrátu. Vystřihněte všechny houby a nechte je nedoporučujeme. Během sklizně není nutné zalévat houby. To se provádí tak, aby nebyla vlhčena půda a ne zkazit sklizeň. Špinavé houby jsou špatně uloženy a rychle se začnou zhoršovat.

Stříbřené houby se skládají v dřevěných bednách o výšce čtyřicet centimetrů. V krabicích by hmotnost hub nesměla přesáhnout patnáct kilogramů. Uchovávejte je při teplotě 2 až 4 stupně. Tento režim vám umožňuje uložit houby až na dva měsíce. Pokud je teplota vyšší, houby se skladují maximálně za týden.

Když se sbírá poslední sklizeň, podklad se vyčistí, místnost se vyčistí a dezinfikuje. Poté probíhá příprava dalšího plodného cyklu. Celý proces od počátku až k plodu trvá dva až dva a půl měsíce.

Pěstování hlívy ústřice na mini-farmě v Tule

Farma pro pěstování kuřecích třešní je v Tule ve vesnici Arkhangelsk. Tato farma funguje již více než deset let, ale je stále jediným svého druhu, který chová kuřata v centrální části Ruska. Agrárníci si vybrali tento druh hub, díky tomu, že houby ústřice jsou velmi populární mezi obyvatelstvem.

Každý měsíc odborníci roste asi dvacet tun vysoce kvalitních hub. Téměř všechny houby jsou odvezeny do velkých supermarketů Tula. Jsou to právě ti, kteří objednávají většinu zemědělců a doufají, že v budoucnosti budou ještě houby, protože jsou prostě šíleným požadavkem.

Podnikaví zemědělci si povšimli, že kultivace hub průmyslovým způsobem je prospěšná, ale velmi nákladná. Pouze za účelem provozování farmy bylo vynaloženo zhruba 100 milionů rublů. Farmáři nyní rozmýšlejí o rozšíření podniku, aby poskytli obyvatelům Tuly a Rusům jako celek kvalitní a užitečné houby, které jsou v regionu stále podobné.

Průmyslové pěstování ústřicových hub. Video

Průmyslové pěstování ústřicových hub, které se ve starověkých zdrojích nazývalo "Ishiven", lze nazvat jedinečným. Pro jejich kultivaci, různé zpracování odpadu průmyslu a zemědělský průmysl, a v důsledku toho je výrobce dostane produkt velmi kvalitní bohaté na vitamíny, minerály a bílkoviny, složení aminokyselin, které je tak dobré, že je absorbován v lidském těle je 90%, vyšší než v ryb, masa a mléka, druhý pouze na vaječné bílé.

Nespornou výhodou kuře je nedostatek cholesterolu a nízká hladina kalorií. Vzhledem k velkému počtu polysacharidů se v průběhu vaření ústřicové houby nezmršťují na mikroskopické velikosti a udržují objem blízko k originálu. Všechny tyto vlastnosti dělají ústřicový hub nejhodnotnějším produktem.

Průmyslová výroba ústřicových hub

Odolnost roztočů ustrice vůči škůdcům, vynásobená vysokou rychlostí růstu, činí v průmyslovém měřítku produkci houb ustrice poměrně jednoduchou a výhodně odlišnou od kultivace jiných kultivovaných hub.

Průmyslové pěstování ústřicových hub lze rozdělit do několika fází:

Příprava podkladu

Základem pro pěstování houb z ústřice je příprava vysoce kvalitní substrátové složky. Ve své úloze může působit révy, rákosí, piliny jehličnany, slunečnicová semena plevy, kukuřičných palic a stonky nebo sláma z obilovin, jako je pšenice nebo žita, v závislosti na tom, co je k dispozici a úspornější. Při pěstování vezikul intenzivní metodou se tepelné ošetření používá k zabránění vzniku formy, během které je substrát pasterizován nebo sterilizován. Je to z důvodu nedostatku in vivo tepelného zpracování hlívy ústřičné na takový substrát je téměř neroste, protože jim brání forem.

Průmyslová výroba ústřicových hub nevyžaduje sterilizaci, protože v tomto případě bude nutné zachovat úplnou sterilitu ve všech dalších fázích výroby, což není možné v průmyslových podmínkách.

Pokud výroba ještě není tak velká, že používáte speciální zařízení pro pasterizaci, můžete použít přístupnější způsob, který se často používá v počátečních fázích výroby. Za tímto účelem se složka substrátu (vrstvy asi 30 cm) umístí do nádob nebo polyethylenových sáčků a poté se nalije do vroucí vody, těsně zabalené a udržuje se v tomto stavu asi dvě nebo výhodně čtyři hodiny. Je důležité zajistit, aby teplota substrátu během pasterizace nepřekročila 60 stupňů Celsia, ale neklesla pod 55. Pokud se zvýší nad 62 stupňů, užitečná mikroflóra zemře. Doba pasterizace je obvykle 6-8 hodin. Poté by měla být složka substrátu zralá po dobu tří dnů při teplotě 48-50 stupňů. Pak by mělo být chlazeno na 25 stupňů. Poté je substrát připraven k výsadbě mycelií.

Průmyslové pěstování ústřicových hub. Příprava podkladu.

Zakládání (naočkování) substrátu.

Když se substrát ochladí na 20 až 30 stupňů, může se v něm vysadit mycelium. V případě, že teplota složka substrátu je větší než 30 stupňů, zasazené v ní mycelium je nemožné, protože v tomto případě je velmi vysoká pravděpodobnost úmrtí mycelia. Pokud byl výsadkový mycelium uložen v chladničce, měl by být před vysazením skladován 24 hodin při pokojové teplotě. Tak během přistání důležité pro udržení sterility, která by měla předem dezinfikovaný kontejner, který bude obsahovat mycelia pro výsev a zpracuje se pravidelně nosí v rukou, gumové rukavice 1 -% - sodného NYM hydrochlorid.

Umožňují buď uniformě míchání substrátu mycelium nebo vrstvy (jednu vrstvu mycelium jedné vrstvy substrátu) na substrátu podhoubí pasterizované (rychlost 3-5 procent hmotnostních substrátu).

Poté se složka substrátu s požadovaným množstvím mycelia umístí do krabice o rozměrech 40 x 60 x 20 cm nebo do polyethylenových sáčků 50 x 100 cm. Můžete použít jiné kontejnery. Pokud se používají vaky, pak po naplnění mycelií a substrátu je třeba je protřepat a potom krk uzavřít tak, aby byl substrát těsně u vaku. Poté se krk utěsní pomocí lepicí pásky a po stranách se vytvoří 12 otvorů o průměru asi 10 milimetrů. Každá taška váží 14-15 kg. Poté, co jsou tašky se substrátem a mycelií připraveny, mohou být umístěny do prostoru pro klíčení.

Inkubace (klíčení bloku substrátu).

Doba trvání tohoto období je obvykle od 14 do 18 dnů. Je zajímavé, že v této fázi není zapotřebí ventilace ani světlo. Nejlepších klimatických podmínek je teplota 24 stupňů při vlhkosti 75 až 90%. Pokud se teplota podkladu a vzduchu liší o více než pět stupňů (pokud je substrát teplejší než vzduch), na sáčky, jiné předměty a stěny místnosti se objeví kondenzace.

Průmyslové pěstování ústřicových hub v této fázi může být plno řady potíží. Například stroma může být vytvořena, což je myceliální kůra na povrchu bloku, což vede k výraznému snížení výtěžku. Důvodem je zpravidla přebytek zavedeného mycelia nebo přehřátí bloků.

Kromě toho není vyloučeno bakteriální znečištění bloků, jejichž znakem je uvolňování vlhkosti a nepříjemný zápach. Je také pravděpodobné, že budou ovlivněny houbou plísní, což je indikováno vzhledem jasně oranžové, černé nebo zelené skvrny. V případě detekce infikovaných bloků je nutné je vyloučit z prostor.

Plody (pastviny plodů).

Průmyslová kultivace veseln umožňuje plodnost jak ve stejné místnosti, ve které probíhala inkubace, tak v některých dalších. V obou případech je však nutné, aby místnost měla intenzivní větrání, vysokou vlhkost vzduchu (90%), stálé 12hodinové osvětlení a změněný teplotní režim.

Přibližně po dvou až třech dnech po vložení pytlů s myceliovým substrátem na regály by měla být teplota v místnosti snížena na 5-7 stupňů po dobu přibližně tří čtyř dnů. Je důležité, aby tašky byly na regálech vertikálně, protože to má povzbuzující účinek na plody. Poskytnutí takového teplotního šoku je důležité pro stimulaci plodu zajíce. Poté by měla být teplota opět zvýšena, tentokrát na 12-15 stupňů, a dále by měla zůstat na této úrovni.

Pokud jde o osvětlení, optimální je 7 500 až 8 000 luxů po dobu 12 hodin. Je velmi důležité dodržovat všechny výše uvedené požadavky v průmyslové výrobě. Pokud je ve vzduchu přítomen přebytek oxidu uhličitého nebo pokud není dostatek světla (1700-1800 lux), ústřičná hříva může být příliš dlouhá a nakonec se deformovat. Není vyloučeno a úplné zastavení formace ovocných těl.

Hřib ústřice má zvlněný charakter. Pokud splníte všechny požadavky, pak po 10 až 15 dnech po přemístění bloků proběhne první vlna plodů, která bude trvat 3-4 dny. To představuje asi 70-80% celé plodiny. Po dvou nebo třech týdnech můžete očekávat druhou vlnu plodů, jejíž výnos je 20-25 procent.

Sklizeň.

Vystřižené houby ústřice potřebují spoje vedle povrchu podkladu. Malé houby by neměly zůstat. V den, kdy bude sklizeň, by nemělo být zalévání. To je nezbytné ke snížení kontaminace hub a zabránění jejich nadměrného namočení, což může nepříznivě ovlivnit jejich prodejní vzhled a vytvořit problémy s dopravou.

Sklizeň jde do dřevěných krabic. Jejich výška by neměla být větší než 40 cm, jinak by spodní vrstvy byly pod příliš vysokým tlakem. Maximální hmotnost takové krabice v naplněném stavu je 15 kg. Je důležité zabránit posunu ovoce, protože z několika pohybů se jejich vzhled zhoršuje. Hlívy ústřic mohou být skladovány při různých teplotách a jejich vhodnost bude záviset na tomto faktoru. Takže při pokojové teplotě budou hlívy ústřice uskladněny ne více než jeden den. Při teplotě až 7 stupňů budou ležet asi týden, a pokud jsou 2 až 4 stupně, zůstávají vhodné až na dva měsíce.

Průmyslová kultivace ústřicových hub zahrnuje odstranění substrátu na konci plodu. Je také důležité důkladně umýt pokoj, dezinfikovat a připravit se tak na další cyklus. Obecně platí, že průmyslová kultivace veshnok, od první fáze až po sklizeň, trvá od 2 do 2,5 měsíce.

Chcete začít s produkcí pěstování kuřat?

Každý, kdo má zájem o průmyslovou výrobu ústřicových hub, by měl dodržovat soubor pravidel a doporučení, které mohou výrazně pomoci při zahájení výroby, zejména v počáteční fázi. Zisk této výroby může přinést značné a poměrně krátké termíny. Organizace cyklu výroby ústřicových hub je poměrně jednoduchá. Hlavním důvodem je racionální řízení výroby. Uvádíme nejdůležitější doporučení:

Získejte kvalitní substrát a mycelium. Ten bude stát asi 3 dolary / kg, a dá asi čtyři sklizně a možná i více. Jako vrh se obvykle používají dřevní štěpka nebo sláma, které jsou lepší než štěpky. Ideální volbou je nasekaná sláma. Je žádoucí přidat hnojiva. Tato směs se nazývá kompost a jedna tuna její hmotnosti bude vyžadovat 8 kilogramů mycelií, které mohou poskytnout 175 kilogramů hub.

Především byste měli sledovat prodejní trhy. Pokud je výrobní proces organizován správně, plodiny budou významné a budou potřebovat kupujícího. Je důležité si uvědomit, že ústřice není brambor a dokonce ani za ideálních podmínek nelze skladovat déle než dva měsíce. Proto je důležité dodávat zboží s poptávkou a tím vyšší výnosy - tím více zákazníků by mělo být. Nejprve byste se měli obrátit na pomoc zeleninových trhů, které mohou přitáhnout mnoho zákazníků. Reklamní stojany, které nejen přilákaly pozornost potenciálních kupujících, ale také skutečně přispěly k intenzivnějšímu prodeji, ukázaly se být úspěšné. A je nutné tuto záležitost řešit ještě dříve, než začne proces kultivace.

Dobrým trhem mohou být restaurace, ve kterých jsou houby tradičně ve vysoké poptávce. Skvělá propagace by byla distribuce bezplatných vzorků. Tento krok téměř vždy zaručuje objednávky na produkty. Někdy poptávka po houbách v restauracích je tak vysoká, že jednotliví výrobci zde prodali celou plodinu.

Kromě trhů byste určitě měli navštívit místní supermarkety a zejména ty, které se zaměřují na kupce vysoce kvalitního zboží od nejlepších nebo od místních výrobců. V takovém případě budete muset poskytnout distributorovi velkoobchodní slevu. Vzhledem k podmínkám velkých objednávek je tato sleva zcela opodstatněná. Naštěstí poptávka po houbách ústřice zůstává stabilně vysoká.

Chcete-li šetřit peníze, můžete se pokusit, aby se mycelium pomocí sterilních kultur. Z dlouhodobého hlediska je to poměrně výnosné, ale v počáteční fázi mohou náklady na produkci mycelií vyústit v vyšší částku, než je jeho nákup. Proto je zapotřebí zahájit průmyslovou výrobu ústřicových hub, je lepší upřednostnit nákup hotového myceliu.

Je třeba najít speciální místnost, ve které by bylo možné regulovat osvětlení, vlhkost a teplotu. Vzhledem k tomu je zapotřebí vhodného vybavení, včetně vybavení.

Odborníci na pěstování těchto hub důrazně doporučují upustit od používání chemických přísad. Je třeba si uvědomit, že každá houba je přirozený filtr a dokonale hromadí toxické látky. Samozřejmě, že sklizeň bude větší a bude rychlejší, ale určitě to ovlivní jakost výrobku, včetně jeho chuti. Výsledkem je, že prostě nebude soutěžit a vaše reputace výrobce bude tlumena. Je lepší používat přírodní přísady, jako jsou listy lucerny bohaté na dusík, bavlníkové listy, sójové nebo slunečnicové moučky. Na výtěžku je nepravděpodobné, že budou mít významný dopad, ale chuť a vůně se zlepší na úroveň lesních hub.

Zajistěte odpovídající úroveň hygieny. Všechny plochy, které budou v kontaktu s houbami, mycelií nebo substrátem, musí být čisté. Ta část polic, kde budou v kontaktu s pytlíky, by měla být ošetřena 10% roztokem bělícího prostředku. Samozřejmě se musíte postarat o čistotu rukou.

Nezapomeňte, že motor obchodu je reklama. Takže nečekejte na okamžik, kdy bude sláva vašich výrobků procházet ústně a tuto záležitost přijmout do vlastních rukou. Můžete se pokusit distribuovat jeden vzorek na potenciálních místech prodeje. Můžete tedy získat dobrou klientskou základnu.

Abyste získali měsíční příjem ve výši 1000 dolarů, musíte každoročně prodat 8 tun houb z ústřice na základě nákladů 1,5 USD za kilogram. Na ploše 100 metrů čtverečních můžete vyrůst asi čtyři tuny hub. Proto, získat 12 tisíc dolarů ročně bude vyžadovat plochu 200 m². tak je nejprve žádoucí začít s menším počtem míst a dostat se pohodlně, ale zároveň postupně rozšiřovat svou klientskou základnu, protože růst je jen polovina úspěšného podnikání.

V případě, že zboží nelze prodávat čerstvě, musí být zařízení pro konzervační, sušicí nebo mrazicí houby předem zakoupeno. To umožní prodej výrobku i po několika týdnech nebo dokonce měsících.

Technologie kultivace ústřicových hub

Kniha pro houbaře: průvodce pro správné pěstování ústřicových hub.
Úvod. Obecné informace o práci houbového podniku.

Technologické předpisy pro houbaře. Doporučujeme vám, abyste si je přečetli všem, dokonce i těm, kteří pracují samostatně.

Kapitola 1. Technologie pro zpracování substrátu pro ústřičná houba

Zavedení myceliu do substrátu - očkování, setí nebo inokulace:

Kapitola 2. Inkubace houbových bloků ústřice. Mikroklima při inkubaci.
 • Inkubace houbových bloků. Podmínky (mikroklima) během inkubace, přerůstání bloků podle dnů.
 • Mikroklima v domácím inkubátoru
 • Režimy optimálního mikroklimatu pro pěstování ústřicových hub.
 • Jak pochopit, že houbový blok je připravený na plod?
 • Problémy s vývojem houbových bloků.
 • Proč nejsou na hluboko zarostlém bloku žádné houby?
Kapitola 3. Mikroklima v rostoucí komoře:
Kapitola 4. Nemoci ústřicových hub a vývojové vady, jejich eliminaci.
 • Deformace (změna) ve tvaru ústřicových hub a jejich příčiny.
 • Vzhled houby a prodej. Vliv chloridu vápenatého na odolnost vůči bakterióze ústřicových hub a žampionů.
 • Proč je ústřice snadno sbírat. Proč závisí výtěžek?
Kapitola 5. Populární problémy pěstitelů hub:
Kapitola 6. Přednášky technologa Kobtseva LN

1. "Technologické procesy,
aby byl vytvořen cyklus výroby ústřicových hub»Stáhnout

2. Zařízení pro mikroklima
komory pěstování hub ústřice a její výpočty Stáhnout

3. Inkubace a plodnost Stáhnout

Přednášky popisují:

 • Obecné požadavky na inkubační technologii
 • Provozní parametry mikroklimatu v inkubační komoře
 • technologická regulace inkubace
 • plán inkubace teploty a vlhkosti
 • inkubační chyby houbových bloků
 • chladící fázi
 • technologického procesu plodin

Vyhledávání na webu. Zadejte požadované slovo nebo frázi

Společnost FUTAR

Vše o houbách

Pro komunikaci klientů s technologisty a manažery podniků

FUTAR nabízí:

 • Mycelium cereal
 • Mycelium na holech, 16 druhů
 • Chemie pro pěstitele hub
 • Zařízení a zařízení
 • Bloky substrátu

O nás

Ochranná známka TM Futar® -
synonymum pro vysokou profesionalitu a kvalitu výrobků.

Máme dvě specializované výrobní laboratoře, které rostou mycelium jedlých hub, pomocí sterilní technologie, kterou jsme zdokonalili.
PŘEČTĚTE VÍCE

Nápad pro podnikání č. 19: ziskovost pěstování hub

Při hledání myšlenky na vlastní podnikání přichází mnoho lidí domů k pěstování vezikulů. V tomto materiálu budeme podrobně zvážit náklady, ziskovost a zpětnou vazbu této aktivity. Stojí za to úsilí, nebo je nutné investovat vážně a velký podnik?

Výhody a nevýhody

Tato činnost je v mnoha ohledech ideální volbou pro začátečníky, kteří se seznámí s podnikáním. Vyžaduje minimální počáteční kapitál a umožňuje vám začít pracovat s malými svazky, případně je zvyšovat. Kromě toho je možné pěstovat houby na začátku pouze pro osobní potřebu a jakmile je technologie laděna, vstoupit na trh.

Měly by být také zaznamenány následující výhody:

 1. Houby lze pěstovat jak ve venkovských oblastech, tak v městských oblastech.
 2. Vysoká poptávka po sklizni.
 3. Nejširší možnosti rozvoje a rozšiřování podnikání.
 4. Není třeba pronajmout si zaměstnance, přinejmenším v prvních etapách.
 5. Není potřeba široké škály obchodních kontaktů.
 6. Relativně stabilní příjem.

Je třeba poznamenat i tak důležitý faktor jako sezónnost. V létě a na podzim se prodej výrazně snižuje, a od počátku zimy, kdy selhávají vlastní populace, poptávka roste.

Důvody pro výběr hlívy ústřic

Pomineme-li výživovou hodnotu, chuť a užitečnosti, je třeba poznamenat, že v porovnání s více populární lišek, houby, houby a další, jednoduše pěstovat hlívy ústřičné, a tempo růstu je vysoká. Pokud v přírodních podmínkách může být sklizeň hub získána za 2-2,5 měsíců, za umělých podmínek se tato doba sníží na polovinu.

Ovocné plodiny v několika vlnách, hmotnost jednoho svazku může dosáhnout 200 gramů, a držitelé záznamů rostou na několik kilogramů, a ještě více.

Výběr trhu

Mezi nejzřejmější možnosti:

 • Vlastní prodej na trzích. V takovém případě se musíte postarat o nalezení volného místa pro obchodování, reklamu a správné umístění, přilákat pozornost potenciálních kupujících. Implementace v tomto případě je v maloobchodním tempu. Jako výhodu - příležitost stanovit vlastní ceny s ohledem na konkurenty, pokud existují.
 • Realizace v obchodech s potravinami a supermarketech. V každém dostatečně velkém městě je obchodní síť nebo samostatný bod, který bude mít zájem o velkoobchodní nákup hub. Bohužel, většinou nabízejí velmi nízké ceny. Během času se můžete přesunout k příznivějším podmínkám spolupráce a nabraná základna stálých zákazníků zůstane u vás, a to iv případě, že ukončíte spolupráci s prodejnou.
 • Prodej do restaurací. Houby jsou tradičně velkým požadavkem v restauracích. Důvod je jednoduchý - tyto zařízení jsou připraveny pouze z nejčerstvějších produktů. Spolupráce umožní rychle a ziskově prodat velké množství hub. Zbytek může být prodáván prvním nebo druhým způsobem.

Netřeba říkat, že ať už se nakonec rozhodne, že se rozhodne uchýlit se, houby musí být nutně nejvyšší kvality.

Registrace společností

Než začnete, měli byste zaregistrovat firmu. K tomu je třeba zvolit kód OKVED 01.12.31.

Tento typ podnikání zahrnuje tři možnosti právní formy: IP, LLC nebo rolnická farma, tedy rolnická farma. Všechny tři mají své výhody a nevýhody. Tento formulář, jako osobní pomocná farma v tomto případě, není vhodný.

Dává možnost pěstovat houby a prodávat sklizeň.

Pro registraci je povinen zaplatit státní povinnost ve výši 800 rublů, požádat o převod do zjednodušeného daňového systému nebo ECHO a také připravit žádost pod formulářem č. Р21001, který budete muset notarizovat.

O fotokopii všech významných stránek pasu byste měli předem postarat.

Poskytuje právo na získávání investic prostřednictvím půjček na zemědělství a prostřednictvím státních programů.

Základní kapitál podniku musí být nejméně 10 000 rublů.

Dokumentace

Dokumentace vlastní farmy má v tomto případě důležitou roli. Houbová společnost neposkytuje na území Ruska zvláštní osvědčení.

Nicméně, aby se stal úspěšným prodejcem jejich produktů, bude požadován výsledek laboratorního výzkumu. Můžete to dostat do laboratoře pro potraviny. Její zaměstnanci jsou často navíc vyzváni k přípravě bezpečnostního protokolu. Bude již vyžadovat analýzu přítomnosti radioaktivních látek a těžkých kovů.

Dokumentární registrace pěstování veselok v průmyslovém měřítku (i když ve vlastním suterénu) je nezisková činnost. Navíc: Výsledný protokol bude muset být aktualizován každé 3 měsíce.

Výběr místnosti

Výběr prostor pro vytváření houbových plodin by měl být prováděn co nejodpovědněji. Je vhodné vybrat dostatečně mokré, ale ne příliš horké místo. Je-li to otázka samotného začátku podnikání, pak se může blížit sklep nebo sklep domu. Jak se podnik vyvíjí, mohou být zakoupeny a převedeny staré krávy, obchody s rostlinami a podobné budovy. V extrémních případech si můžete koupit speciální skleník.

Požadavky na prostory:

 1. Zbytková vlhkost.
 2. Kvalitní větrání, ale bez průvanu (v případě, že není vhodná žádná jiná možnost, můžete udělat několik děr ve spodní části stěny a protáhnout kapotu).
 3. Možnost nastavení teploty (zejména v zimě).
 4. Povinná dezinfekce před zahájením vykládky.

Několik slov o velikosti místnosti. V kamionu je umístěno zhruba 20 tun kompostu pro kultivaci. Za účelem jeho úplného rozdělení a úplného rozdělení bude požadována plocha 200 m2. Vnitřní prostor je rozdělen na části, ve kterých jsou instalovány víceúrovňové regály (v závislosti na výšce stropu).

Mezi další prostory lze nalézt kotelnu, několik chladniček pro skladování shromážděných hub, prostor pro balení a různé technické prostory: kabiny, toalety a další. Výsledkem je, že celková plocha farmy roste téměř na 1-1,5 tisíc metrů čtverečních. Samozřejmě, zpočátku můžete udělat skromnější prostory.

Pokud plánujete pěstovat houby ústřice celoročně a zcela na vlastní pěst, budete muset poskytnout několik dalších místností:

 • Místnost pro inokulaci, kde z připraveného substrátu v pytlích vytvoří houbové bloky, do kterých se mycelium vysévá.
 • Inkubační místnost pro klíčení mycelií.
 • Kultivační místnost pro destilaci ovocného tělesa (největší místnost, bloky jsou závitové na tyčích, umístěné na vícevrstvých regálech nebo zavěšené).

Zařízení

První věc, kterou potřebujete, je vysoce kvalitní ventilační a klimatizační systém, který bude použit pro udržení optimální teploty a vlhkosti.

Pro skladování hotových výrobků se používají chladicí komory. Je velmi důležité, aby houby uchovávaly pouze po dobu tří dnů. Navíc pro správnou cirkulaci vzduchu je třeba, aby nebyly vyplněny víc než polovinu.

Pro prostory je vyžadováno velké množství regálů. Také v závislosti na konkrétním stupni výroby se budou vyžadovat tašky nebo krabice.

Zaměstnanci

Převažující zátěž zodpovědnosti spočívá na majiteli. On je, přinejmenším na začátku, se zabývá dodávkou a marketingem. Velmi často na začátku práce, kdy několik obchodníků pracuje, je zodpovědný za dodávky, zatímco ostatní se zabývají přímými otázkami pěstování, oplodnění, výsadby apod.

Vzhledem k tomu, že farma roste a produkce hub se zvyšuje, bude stále obtížnější se všemi vypořádat. V určitém okamžiku se pozvání nových zaměstnanců na jejich malou firmu stane naléhavou nutností. Neexistují však žádné zvláštní požadavky na zaměstnance v této věci - budou vyžadovat pouze dobrou víru, nedostatek špatných návyků a dostupnost lékařské knihy.

Jaký druh celkového počtu zaměstnanců je nutný pro chov, je těžké říci. Při kultivaci veselok doma bude dostatek a jeden pomocník. Pokud mluvíme o plodinách za den, pak bude nutné přilákat alespoň několik zaměstnanců.

V takovém případě se budou zabývat pouze houbami, zatímco při prodeji produktů bude výroba surovin pro výrobu a postavení účetního vyžadovat další síly. Samozřejmě, jedna osoba, pokud je to žádoucí, může kombinovat několik rolí.

Odhadovaný výpočet

Přibližnou analýzu nákladů a příjmů velkého podniku lze vidět v tabulce.

Připravený obchodní plán pro pěstování hub (ústřicových hub)

Minimální počáteční kapitál


Projekt pro pěstování ústřicových hub se vyznačuje nízkou mírou rizika kvůli jednoduchosti své organizace, malým počátečním investicím a nízkým současným nákladům. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců.

Shrnutí projektu


Účelem tohoto projektu - pěstování hub (hlíva ústřičná), s ohledem na jejich implementaci v čerstvé formě splňovalo Rostov na Donu s následným zvýšení výrobní kapacity a rozšíření sortimentu jiných druhů hub. Hlívy jsou vždy v poptávce mezi obyvatelstvem liší nenáročnost na kolísání teploty, úroveň vlhkosti vzduchu a světla, snadno se čistí, má rychlý klíčení. Náklady na rostoucí houby ústřice nejsou velké, díky čemuž má podnik dobré ukazatele ziskovosti.


Produkce má neomezené zdroje surovin (slámy, pilin, kukuřičných palic, slunečnicová semena, slupky slunečnicových semen a tak dále.), A se nachází v ekologicky čisté oblasti, 15 km od města, takže bez ztráty kvality náklady na přepravu zboží konečnému spotřebiteli, je minimální.


Proces zahrnuje 4 hlavní etapy:


Nákup inokula (mycelium);


Příprava substrátu (vak se živným médiem a mycelií);


Náklady na projekt budou 202 500 rublů, které budou čerpány z osobních úspor. Většinou budou prostředky vynaloženy na vytvoření a vybavení skleníku ve vlastnictví chaty, stejně jako na nákup mycelií, hnojiv a jiných spotřebních materiálů. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců.


Klíčové finanční složky projektu


Čistý zisk projektu *, rub.


Index ziskovosti, PI


Doba návratnosti, měsíce.


Diskontovaná doba návratnosti, měsíce.


* údaje za 12 měsíců od zahájení prodeje


Termín přípravné části projektu bude 2 měsíce. První sklizeň je plánována na 40-50 dní po výsadbě.

Ziskovost rostoucích hub (ústřicové houby)


Hlíva ústřičná patří ke kultivovaným houbám. Trh kultivovaných hub, na rozdíl od trhu s houbami, se snadno vypočítá. Do roku 2014 byl největší podíl na domácím trhu (přibližně 85-90%) obsazen dováženými výrobky. Objem ruské produkce v roce 2014 byl omezen na 8,02 tis. Tun hub. V srpnu 2014 však houby spadly pod embargo. Dovoz začal klesat ve všech pozicích. Zahraniční výrobci začali opouštět trh a uvolnili ruské podnikatele. Podle časopisu "School of Mushrooming" se po dobu 9 měsíců roku 2015 zvýšily pěstitelé houb z Ruska o 17% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.


Podobné trendy zaznamenává výroba jiných hub, zejména hub. V důsledku devalvace rublu vzrostly prodejní ceny kultivovaných hub. Dnes, aby pokryla schodek na trhu a přechod na úplnou náhradu dovozu, bude trvat nejméně 158 tisíc tun hub. Převládající tržní podmínky, stejně jako slabá úroveň hospodářské soutěže, přispívají k otevření vlastní výroby.


Samotná výroba se nachází v předměstské oblasti, 15 km od Rostova na Donu. Plocha skleníku a prostory, ve kterých probíhá proces pěstování hub, činí 60 metrů čtverečních. metrů. Pro pěstování hub, specializovaná společnost koupí semeno (mycelium), jehož cena je 50-55 rublů. na kilogram. Dále na místě je příprava substrátu a proces pěstování ústřicových hub s potřebnou vlhkostí. Surovina pro přípravu substrátu je připravena samostatně nebo částečně zakoupena (cena 1 tony slámy - 2 tis. Rublů). Termín jednoho výrobního cyklu je asi 40-50 dní. Zboží se prodává na nestacionárním místě prodeje na trhu s potravinami v Rostově na Donu.


Vzhledem k tomu, že v počáteční fázi je podnik zaměřen na malé množství produkce (asi 1 tunu hub měsíčně), personální obsazení a nábor zaměstnanců nebudou potřebné pro údržbu. Hlavní povinnosti, včetně nákupu mycelií, výsadby, hnojení a sběru hub, jsou prováděny členy rodiny majitelů. Vlastník firmy se přímo podílí na hlavních výrobních procesech a provádí maloobchod na trhu zeleniny. Jako forma vlastnictví byla zvolena IP se zjednodušeným daňovým systémem - 6% z příjmu.

Popis zboží (houbová ústřice)


Oyster je produkt šetrný k životnímu prostředí, jehož kultivace se nepoužívá. Na rozdíl od jiných populárních kultivovaných hub - žampiony, které rostou na přeplněném hnoje, ústřicové houby dávají přednost stromům. Popularita této houby je vysvětlena různými způsoby její přípravy. Oyster může být smažený, vařený, solené, marinované. Oyster je také aktivně používán jako složka různých jídel, přidaných do salátů. Obzvláště populární je ústřice ve studené sezóně, kdy jsou vyčerpány populační populace hub.


Hlíva ústřice má nejen vynikající chuťové vlastnosti, ale je také užitečná pro zdraví. Veshenka snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ustricová šťáva zabraňuje vývoji E. coli. Tyto houby mají nízký obsah kalorií (asi 38 kcal v čerstvé formě). Hlívy ústřice obsahují velké množství sacharidů, obsahují vitamíny D2, E, C, B, PP. Tyto houby také obsahují enzymy, které vypalují tuky a glykogen. Buničina houby obsahuje vápník, jód, draslík, železo, biotin a thiamin. Další užitečná vlastnost ústřice se považuje za snížení hladiny cukru v krvi. Použití ústřice může pomoci zabránit vzniku onemocnění, jako je ateroskleróza, hepatitida, žaludeční vředy a cholestů. Také lékaři doporučují používat hlívy ústřic v potravinách pro lidi, kteří trpí bronchitidou nebo kteří podstoupili chemoterapii.


Hlavní nevýhoda ústřice jeho křehkost je zvažována, v souvislosti s níž je tato houba obtížně transportována na dlouhé vzdálenosti. Čerstvé nechladené houby jsou považovány za velmi jemný náklad, který vyžaduje speciální teplotní režim a nejrychlejší dodávku. Také ústřice houba má spíše mírný slabý zápach. Když spory přicházejí do plíce, hlíst úst se může projevit alergií.


Kvalita výrobku a bezpečnost pro koncové uživatele je plánována prostřednictvím nákupu certifikovaného mycelia, dezinfekce výrobních zařízení a zařízení a také pomocí moderních výrobních technologií.


Pěstování ústřic patří do výroby téměř non-odpadu, jak je použit substrát se používá jako doplněk stravy, který se používá ke krmení prasat, stejně jako hnojiva pro zahrádkáře a zemědělce. Vyčerpaný substrát je plánován jako dodatečný zdroj příjmů.

Prodej a uvádění na trh zásobování ústřicovými houbami


Základním požadavkem spotřebitelů na výrobky tohoto typu je čerstvost, která určuje kvalitu. Umístění houbové farmy je 15 km. z místa realizace umožňuje organizovat dopravu na vlastní dopravě (van "Lada Largus") bez ztráty kvality. Prodej produktů probíhá na trzích s potravinami a zeleninou v Rostově na Donu. Pro houby není vyžadováno žádné speciální balení. Pro přepravu se používají plastové boxy.


Jádrem ceny výrobků jsou materiálové náklady na výrobu a pohonné hmoty, stejně jako cena konkurentů, která je v průměru ve městě 150 rublů. na kg. Jako konkurenční výhodu je nejprve třeba stanovit maloobchodní cenu 140 rublů. na kg. V závislosti na úrovni poptávky a dalších faktorech (například znehodnocení rublu) může být možné zvýšit nebo snížit prodejní ceny.


Jako způsob zvýšení prodeje se plánuje využívání reklamy na internetu za účelem získání velkoobchodních společností.

Plán výroby houb z ústřice


Geograficky, houbová farma se nachází 15 km od města Rostov-na-Don, kvůli tomu, že doba dodání hub do místa prodeje není delší než půl hodiny. Proces pěstování hub probíhá v ekologicky čisté venkovské oblasti, v příměstské oblasti. Obchodní technologie lze rozdělit do několika hlavních fází:


V první fázi Kupuje mycelium od specializovaných laboratoří. Kritériem pro výběr dodavatele je dostupnost příslušných dokumentů, hodnocení zákazníků, kvalita a cenově dostupné produkty (50-55 rublů na kg). Objednávání mycelium není prováděno jednou, ale několikrát ročně, protože trvanlivost nepřesahuje 3-4 měsíce. V počáteční fázi se plánuje koupit mycelium od různých dodavatelů pro jasné porovnání výsledků a další rozhodování.


Druhá fáze znamená nezávislou přípravu substrátu, tj. živného média pro houby. Kvůli nedostatku komerčních zkušeností s houbami na začátku činnosti se navrhuje připravit substrát z různých složek k určení nejlepšího výtěžku. Mezi nimi: pšenice, žito, ječmenová sláma, oves, lněné oheň, klasy a stonky kukuřice. Substrát musí mít aerobní aktivitu, přítomnost vzduchových mezer mezi částicemi, možnost rychlého vývoje mycelií.


Očekává se také použití přísad pro zvýšení výnosů: piliny, štěpky, kůra stromů, plevy a jiné rostlinné odpady. Pro čištění slámy z mikroorganismů se používá postup pasterizace. Surovina se uchovává ve speciální komoře, do které se vodní pára čerpá asi 6-8 hodin při teplotě 60 ° C. Teplota pasterizace by měla být udržována v rozmezí 55-60 ° C: nižší teplota nezabije nemoci a mikroorganismy, a vyšší podporuje vývoj Trichodermy, který zničí plodinu. Potom se teplota snižuje a surovina zůstává v komoře dalších dvou dnů.


Poté se substrát ochladí a umístí do polyethylenových sáčků o hmotnosti 10-12 kg a zasadí se houbami ústřice mycelií o rychlosti 150-200 gramů na 1 sáček. Pro odstranění přebytečné vlhkosti ve spodní části vaku se dělají otvory, po kterých se sáčky umístí do klíčivé komory.


Třetí etapa je poskytnout podmínky pro pěstování hub. V místnosti není povoleno přímé sluneční světlo. Pro klíčení jsou houbové bloky instalovány svisle a vzdálenost mezi nimi je 10 cm. Teplota je asi 24 ° C, relativní vlhkost je asi 60-65%. Mycelium je klíčeno po dobu 10-17 dní, po které musí být sáčky přeneseny do komory pro plod. Plísňové jednotky jsou instalovány v řadě do tříd, je vzdálenost mezi řadami os je 1 m v rodící komoře se udržuje nižší teplotní úroveň. - v řádu 12 až 18 ° C a vlhkosti 80-85%.


Pro udržení vysoké vlhkosti se používá speciální zavlažovací systém. Pokud jsou splněny tyto podmínky, objeví se embrya plodu po dobu 2 týdnů. Sklizeň z každého sáčku se odebírá ve třech vlnách, po kterých je mycelium nahrazeno novým. Houby se shromažďují v kostech v mladém věku. Optimální velikost krytu je až 40 mm. Minimální výnos z 1 vlny nabídky je 150-200 kg z 1 tuny substrátu, 350-400 kg - od 2 tun. Celková doba trvání výrobního cyklu je asi 2 měsíce.


Závěrečná fáze zahrnuje realizaci sklizně. Houby jsou produkty podléhající zkáze, které lze skladovat v chladničce maximálně 5 dní. Hlavními kanály pro prodej hub jsou trhy, obchody s potravinami, restaurace a cateringové body, podniky pro krmení zemědělských zvířat. V souvislosti s poměrně malými počátečními objemy výroby se plánuje prodávat jeden z rostlinných trhů v Rostově na Donu na nestacionárním místě prodeje jako první možnost prodeje. Cena za pronájem za den s DPH činí 250 rublů.


Pro realizaci projektu bude vyžadovat plochu 60 metrů čtverečních. metrů. Za účelem vyloučení nákladů na pronájem je plánováno, že se na ústředním vlastním letním chalupě bude organizovat kultivace ústřic. Je plánováno vybavit 2 oddělené místnosti - inkubátor, kde rostou mycelií, stejně jako klíčící komora s extraktem. Plánovaný objem výroby pro výrobní cyklus je 2000 kg, po dobu jednoho roku (6 výrobních cyklů) - asi 12 000 kg.


Náklady na výstavbu skleníku bude 100 tisíc rublů. Dalších 114 500 rublů. zařízení. Náklady na vybavení jsou uvedeny v tabulce. 1. Stavební práce mají být dokončeny do 2 měsíců.


Tabulka 1. Náklady na zařízení


Pro provozování podniku jsou zapojeni členové rodiny majitelů, kteří společně s majitelem vykonávají základní funkce, včetně výsadby, hnojení a sběru hub. Formát rodinného podniku je určen ke snížení nákladů na platy zaměstnanců. Potřebná zkušenost má být získána v průběhu činnosti, stejně jako čtení odborné literatury.


Současné náklady zahrnují elektřinu, nákup mycelií (50-55 rublů na kg), náklady na palivo a mazadla. Náklady na nákup mycelium mohou vzrůst nebo klesat v důsledku sezónních výkyvů poptávky. Také na výdaje za hlavní období je nájemné na trhu na trhu - 250 rublů. za den (v průměru 7600 rublů za měsíc).

Finanční plán pro pěstování hub (ústřicové houby)


Hlavní odpovědnost za správu jsou svěřena majiteli projektu, který provádí obchodní plánování, jakož i funkce zajišťující podmínky klíčení hub, jejich dodání do místa prodeje a řízení přímého prodeje v prodejně. Povinnosti pro pěstování, ošetřování, sběr hub jsou také přiděleny členům rodiny majitele.


Pro přípravné období bude trvat 202 500 rublů. Tato částka zahrnuje výstavbu a uspořádání skleníku (100 tisíc rublů.), Nákup zařízení (92,5 tisíc rublů.). Náklady na hlavní období zahrnují nákup mycelií, zaplacení služeb bydlení, pronájem prodejního místa, ropné produkty. Finanční ukazatele projektu jsou uvedeny v příloze 1.

Odhad efektivity pěstování hub


Projekt pro pěstování ústřicových hub se vyznačuje nízkou mírou rizika kvůli jednoduchosti své organizace, malým počátečním investicím a nízkým současným nákladům. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců. Diskontovaná doba návratnosti je 9 měsíců. Ukazatele účinnosti projektu, počítané na období pěti let, jsou uvedeny v tabulce. 2


Vzhledem k tomu, že lze nalézt hlavní vyhlídky: zvýšení prodejní ceny návratnosti návratnosti investice o 10% (na 150 rublů na kg). Zvýšení výroby, rozšíření navrhovaného sortimentu, hledání nových trhů a přístup velkoobchodníkům.


Tabulka 2. Ukazatele výkonnosti projektu


Pěstování Veselok je dobře zvládnutelná odvětví podnikání. Technologie růstu vesmíru je poměrně jednoduchá, navíc existuje mnoho způsobů, jak zvýšit výnos bez kontaktu s koncovým uživatelem. Riziko snížení rizika je poněkud usnadněno převažujícími tržními podmínkami. Pro dnešní Rusko se kvůli embargu cítí nedostatek hub. Dovezené produkty opustily trh, v důsledku toho se náklady domácích hub zvýšily bez negativních dopadů na poptávku. V důsledku toho, když cena klesá, poptávka získá významnou úroveň pružnosti.


Hlavní rizika jsou uvedena v tabulce. 3.


Tabulka 3. Hodnocení projektových rizik a opatření k zabránění jejich výskytu nebo jejich důsledků


Aplikace


Výrobní plán a klíčové finanční ukazatele projektu v pětileté perspektivě