Jak otevřít restauraci od začátku a kolik peněz potřebuje? Pokyny krok za krokem

Navzdory rozsáhlému území naše země značně zaostává za státy východní a západní Evropy, pokud jde o počet prodejen potravin. Například v Polsku je počet takových zařízení téměř dvojnásobný a ve Španělsku téměř šest. Podle odborníků i přes nestabilní ekonomickou situaci má ruský cateringový trh vysokou míru vývoje a je jedním z nejslibnějších pro podnikání. Průměrná návratnost v tomto segmentu je tedy období 1-3 let, což je vynikající ukazatel.

Chci otevřít restauraci: odkud mám začít?

Je třeba rozhodnout, který typ instituce (přinejmenším přibližně) se chystáte otevřít:

 • Podle formátu. Bar, jídelna, rychlé občerstvení, rodinná kavárna, módní restaurace, "pro vaši" instituci - výběr je široký. Jak ukazuje praxe, pro začátečníky jsou "klasická městská kavárna" nejčastěji "úspěšná", bez složitosti a vlastností, které jsou součástí všech cílových institucí.
 • Podle cenové hladiny. Toto kritérium je často, ale ne vždy, závislé na předchozím kritériu. Obvykle je jedním z významných omezení zde rozpočet začínajícího restaurátora: čím vyšší je úroveň instituce, tím vyšší jsou náklady na její otevření. Odborníci nedoporučují nováčkům začít s drahými restauracemi - veřejnost je velmi náročná, investice a rizika jsou příliš vysoká. Optimálním řešením bude otevření demokratického příležitostného založení.
 • Podle typu kuchyně. Obvykle interiér a požadované umístění zařízení závisí na typu kuchyně. Japonský, ruský, italský, gruzínský nebo možná exotický peruánský? Experti doporučují, abyste svůj úkol nekomplikovali a vybrali ten, kterému rozumíte: pro začátečníky jsou dobré pojmy ruské nebo jednoduché evropské kuchyně.
 • Pro maximální počet hostů. Náklady na uspořádání instituce jsou přímo úměrné počtu míst. Bez ohledu na to, jak velké je pokušení otevřít velkou restauraci okamžitě, je lepší se omezit na místnost pro 30-80 hostů.

Trh veřejného stravování v Rusku pokračuje i přes krizi. Takže pro rok 2014 jeho objem vzrostl o 8,3% a obrat dosáhl 1,2 bilionu rublů. I přes malý pokles v roce 2015 odborníci tvrdí, že nevyhnutelný další růst ukazatelů a dosažení obratu ve výši 2 bilionů rublů do roku 2017.

Takže v okamžiku, kdy téměř všichni zkušení restauratéři doporučujeme začátečníkům otevřený formát instituce „demokratický“ kavárnu nebo restauraci, kde se podává místní, evropské nebo smíšené potraviny a alkohol. Hala by měla být určena pro průměrný počet návštěvníků.

Mějte na paměti, že se okolnosti mohou dělat plány pro ty nečekané úprav: Po sečtení odhadované náklady přesahují možnosti nájemní jednotky nevejde pod původním konceptu, ale by byl dokonalý ve všem ostatním. Proto je optimální přemýšlet nad několika pohodlnými koncepcemi stylu a typu kuchyně a být připraveni provést některé změny plánované nabídky a cenové politiky.

Kolik stojí za otevření restaurace?

Odpověď na otázku ohledně nákladů na otevření restaurace od začátku bude záviset přímo na jejích vlastnostech, jak jsou definovány v předchozí části.

Celková částka se skládá z několika položek:

 • pronájem / nákup / výstavba prostor. Pokud se podíváte na zařízení pro 50 míst, pak si pronajmout pokoj (pravděpodobně 150-200 m?) Bude stát 200.000 rublů měsíčně. V takovém případě budete muset okamžitě zaplatit nejméně dva měsíce plus vklad, tedy 600 000 rublů. V centrálních oblastech megacities a ve velkých nákupních centrech se částka může zvýšit o 3 až 10krát. Stavba nebo nákup prostoru bude samozřejmě mnohem dražší, ale nezapomeňte, že to nebude konstantní náklady;
 • provádění dokumentů - od 300 000 rublů, v závislosti na specifikach instituce, při stavbě budovy pro restauraci - několikrát vyšší;
 • designu a inženýrství v průměru stojí zhruba 2000 rublů na metr, tedy 300 000 rublů pro naše prostory;
 • opravy - náklady budou záviset na složitosti návrhu a počátečním stavu místnosti. V průměru asi 3000 rublů na m, což znamená - z 450 000 rublů pro vypočtenou plochu;
 • nábytek - potřebné minimální množství židlí, stolů, pohovky, stejně jako číšnických a barových pultů bude stát 300 000 rublů;
 • vybavení a nářadí pro kuchyň - poskytnout instituci potřebné množství vysoce kvalitních profesionálních nástrojů, přístrojů a nádobí pro skladování, přípravu a podávání jídel, jakož i pro mytí výše uvedených prostředků, bude vyžadováno množství 1 500 000 rublů;
 • pokrmy a servírované předměty, navržený pro 50 hostů, bude stát 350 000 rublů;
 • primární nákup potravin a alkoholu obvykle stojí ve výši 200 000 rublů;
 • uniformu pro zaměstnance - není povinným, ale žádoucím prvkem, součástí podnikové identity. Když si koupíte minimální sadu oblečení pro číšníky a kuchaře, měli byste se spolehnout na 50 000 rublů.

Celkem bude celková částka všech plateb přibližně 4 000 000 rublů. Pokud k tomu přidáte náklady na speciální software, nastavení terminálů pro číšníky (R-Keeper), tiskové nabídky, vytváření firemních webových stránek, provádění reklamních kampaní - můžete se spolehnout na částku 4 500 000 a více.

Vedle jednorázových restaurací čekajících na fixní náklady:

 • nájemné (pokud jsou prostory odstranitelné);
 • mzdy;
 • komunální platby;
 • telefonie, internet;
 • nákup výrobků, alkohol;
 • náklady na reklamu.

Jaké dokumenty potřebujete k otevření restaurace?

Organizace veřejného stravování je jedním z nejkomplexnějších typů podnikání, pokud jde o sběr dokumentů. Seznam cenných papírů požadovaných pro legální provoz restaurace zahrnuje více než sto položek a v různých regionech se může seznam potřebných povolení lišit. Proto většina podnikatelů, s cílem ušetřit čas a peníze, dává přednost kontaktům společností, které zpracovávají potřebnou dokumentaci na klíč.

Prvním krokem při otevírání jakéhokoli druhu zařízení je registrace právnické osoby. Nejpopulárnější a nejvhodnější pro restaurace je formulář "OOO". Plné balíčku základních dokumentů a nájemní smlouvy (nebo osvědčení o vlastnictví prostor) je povinné ve všech fázích další harmonizace.

Také pro otevření instituce budete potřebovat:

 • závěr SES o shodě instituce se sanitárními normami;
 • závěr ministerstva pro mimořádné události ohledně dodržování norem požární bezpečnosti;
 • přítomnost registrované pokladny;
 • smlouvy o kontrole škůdců, deratizace a likvidaci odpadků;
 • bezpečnostní smlouvu (pro získání licence na prodej alkoholu).

A to je jen základní balíček nezbytných dokumentů. Majitel instituce by si měl pamatovat spoustu nuancí, bez nichž by činnost orgánu nebyla oprávněná.

Rozvoj podnikatelského plánu: 1. etapa

Jak víte, při otevření nového podniku, včetně restaurace, musíte vytvořit podnikatelský plán od začátku. Jedná se o druh "schématu" pro vytvoření budoucího podniku s výpočtem plánovaných nákladů a výnosů, analýzu ziskovosti a dalších ukazatelů.

Obvykle se rozlišují dva typy podnikového plánování: pro externí i interní použití.

První je zapotřebí pro ty, kteří se chystají přilákat své podniky - úvěr nebo investice. V tomto případě by nejlepší volbou bylo oslovení zvláštních organizací: pro laiky je poměrně obtížné přesvědčit investory nebo bankovní organizace o ziskovosti investic. Ti, kteří se chystají vytvořit dokument sám, by měli vzít v úvahu, že je lepší to udělat, protože již získal údaje o pokoji, počtu zaměstnanců a velikosti mzdového fondu, provozu a nakonec potvrzení koncepce instituce.

Podnikatelský plán vnitřního užití, nezbytný pro každého obchodníka pro pochopení perspektiv podnikání, je další záležitostí. Dokument obvykle obsahuje následující kapitoly:

 • název a obecný popis projektu: plánovaná koncepce, plocha areálu, počet zaměstnanců, typ kuchyně a cenová politika;
 • přibližný rozsah výrobků;
 • předběžné odhady nákladů na otevření;
 • orientační měsíční výdaje (nájem s ohledem na veřejné služby a komunikace, mzdový fond, výdaje na nákup);
 • výpočet časových nákladů pro každou etapu před otevřením instituce;
 • plánované finanční ukazatele;
 • výpočet návratnosti investice.

Počáteční obchodní plán má smysl sestavit v nejranější fázi otevření restaurace - analýzou trhu obecně, konkurenty podobného formátu, stejně jako statistické údaje. Pak budou muset být indikátory upraveny v souladu s realitou.

Výběr a oprava prostor: 2. etapa

Hledání místa pro budoucí restauraci se často stává bolestem hlavy. Odborníci doporučují, že přístup problém velmi opatrně, často cituje italský restauratér a kuchař Marciano Palli: „V první řadě - místo, na druhém místě - na místě, třetí místo - místo na čtvrté místo - místo na pátém místě - kuchyně ».

Obecné pravidlo ziskovosti je toto: čím je průměrná kontrola kavárny nižší, tím vyšší by měla být její účast. V případě, že nejdražší místa na světě si nemůže dovolit, aby zůstali daleko od civilizace, dobré gastronomické restaurace - u soudů centrálních částech města, měšťácký kavárna vybrat živé ulice, a fast food - Podívejte se na místech velkých nákupních center a nádražích.

Nejen důležitá je však nejen doprava, ale i význam potenciálního publika na úrovni instituce. To platí pro cenovou politiku a rysy kuchyně. Například vegetariánská kavárna by měla být umístěna v blízkosti velkého centra jógy a rozpočtu restaurace Pan-asijské kuchyně - v blízkosti trhu. Kvůli všem těmto jemnostem začínají zkušení podnikatelé po vytvoření pronajatých prostor vytvořit koncept restaurace: v žádném městě není tolik vhodných míst a jakýkoli typ instituce by mohl být úspěšný, bylo by žádoucí.

Po pronájmu se nevyhnutelně jedná o opravu a často - přestavbu. Zde je lepší důvěřovat zkušeným návrhářům a návrhářům - to pomůže vyhnout se mnoha chybám, které jsou pro začátečníky typické. Nepřipomínejte, že styl restaurace musí odpovídat její koncepci a vytvořit ideální interiér bez pomoci odborníka může být velmi vzácný.

Nákup zařízení, nábytku a nádobí: 3. etapa

Zpravidla se veškeré vybavení pro kuchyňský prostor zvolí po dohodě s šéfkuchařem: je to ten, kdo objednává potřebné nářadí a vybavení pro práci, s přihlédnutím k navrhovanému menu. Nábytek a nádobí pro servírování jsou vybírány podle obecné koncepce stylu. Počet jídel obvykle odpovídá maximálnímu počtu sedadel vynásobenému 2 nebo dokonce 3, tj. Pro 50 hostů by mělo být 100-150 desek, spotřebičů a sklenic každého druhu.

Koupit inventář raději ve specializovaných prodejnách, dodávku zařízení pro restaurace: v první řadě, zde všechny nástroje a pomůcky si můžete koupit za velkoobchodní ceny, a za druhé, tyto organizace poskytují instalační služby a záruční opravy zařízení, a za třetí, v případě ztráty nebo poškození podávacích předmětů, můžete podobné položky snadno zakoupit.

Při uspořádání nábytku je lepší obrátit se na odborníky - konstruktéry nebo dodavatele - nabídnou kompetentní a krásné řešení.

Počítačová simulace: fáze 4

Je obtížné si představit moderní restauraci bez výrobních a účetních programů, personální kontroly. Můžete si vyvíjet vlastní software, ale na trhu je dostatek hotových balíčků.

Nejpopulárnější z nich jsou: R-Keeper, 1C: Veřejné stravování, POS sektor. Jsou plně koordinovat činnost instituce: číšník odešle objednávku přes terminál do kuchyně, kuchař vidí seznam jídel vařit na speciálním monitoru, po výpočtu všechny ingredience se odepisují ze skladu v souladu s kalkulací, fixní náklady a výnosy pro účetnictví. A to je jen malá část z možných funkcí tohoto software: kromě toho, mnoho programů jsou schopni přijímat objednávky přímo z telefonu zákazníkům shromažďovat a držáky historie nákup obchod slevových karet pomocí speciálních řadičů stanovit výši nalije do nápojového baru... Stručně řečeno, náklady na programu v restauraci zcela ospravedlnit, a bez speciálního softwaru začínající podnikatel prostě nemůže dělat.

Nábor: Stupeň 5

Samozřejmě, že najmete správné lidi, je lepší kontaktovat specializované agentury, ale s omezeným rozpočtem se můžete řídit sami. Při volbě myčkou na nádobí a čisticí prostředky obvykle dost rozhovorů, ale najímání odběratelů, číšníky a manažerů by se měl poučit ze svých zkušeností a doporučení, ale v dovednostech kuchařů, kuchařů a barmanů, je žádoucí, aby vidět na vlastní oči. Šéfkuchař, je zpravidla vybrán ve fázi schvalování konečné koncepce instituce. Významná část úspěchu bude záviset na tomto zaměstnance. Důležité nejen kulinářské talenty, ale také pochopení cílového publika, klíčovou myšlenku restaurace. Kandidáti na místo kuchaři osobně vybírá šéfkuchaře.

Kolik pracovníků potřebuje pro normální fungování instituce? Odpověď závisí na velikosti a formátu instituce. Jelikož se zaměřujeme na malou restauraci na demokratické úrovni, příkladný seznam pracovníků bude následující:

 • šéfkuchař;
 • vařit (ve výši 50 hostů na směnu stačí 2-5 kuchařů);
 • barman / barista (pro malé restaurace, dostatek jedné za směnu;
 • myčka nádobí;
 • kupujícího;
 • správce / hosteska;
 • číšníci - zpravidla jeden číšník může sloužit až 10-15 hostům (odpovídajícím způsobem při změně naší instituce by mělo být 3-5 takových zaměstnanců);
 • čistící prostředek;
 • účetní (můžete se omezit na "příchod").

Obvyklou chybou začínající podnikatelé se snaží převést do podnikání svůj vlastní ideální obraz společnosti: v případě restaurace - služby, interiéru a kuchyně. Nenechte se řídit vaším vlastním vkusem - koneckonců, navštěvujete nejen kavárny a restauraci, ale vy i vaše přátele.

Sestavení nabídky a výběr dodavatelů: Krok 6

Fáze vývoje menu včas se shoduje s fází konečného schválení konceptu. Obvykle jedním z hlavních účastníků tohoto procesu je šéfkuchař: vytváří seznam plánovaných pokrmů a majitel nebo správce je hodnotí, pokud jde o přitažlivost, chuť a cenu ingrediencí.

Výběr dodavatelů provádí vedoucí restaurace nebo nákupní manažer: analyzují trh zboží a vybírají v každém segmentu společnosti to nejlepší z hlediska poměru "cena-kvalita-spolehlivost". Prakticky žádná instituce není omezena na jednoho dodavatele, obvykle 7-10: nejdříve pro každou skupinu výrobků by se podmínky měly zvažovat odděleně a za druhé je lepší zajistit "rezervní" zdroj, zejména u vzácných složek.

Reklama: 7. etapa

K poskytování informací o zákaznících svým zákazníkům podnikatelé obvykle používají soubor opatření:

 • označení objednávky, které odráží typ a koncept instituce;
 • umístění billboardů a indexů;
 • tvorba a propagace webu;
 • registrace na různých specializovaných portálech ("Afisha" atd.) a otevření účtů v sociálních sítích;
 • reklama v tisku;
 • distribuce letáků, brožur atd.

Spuštění reklamní kampaně se uskuteční krátce před otevřením restaurace nebo bezprostředně po ní. Komplex událostí je vybrán v závislosti na zamýšleném cílovém publiku: u příležitostných zařízení je distribuce letáků a PR na internetu dobrá, u restaurací drahého formátu - umístění informací v odborných publikacích.

Otevřením cateringového zařízení je nesmírně náročný úkol. Pro začátečníky je obzvláště obtížné: musí vzít v úvahu mnoho nuancí a mnoho neúspěchů se stane dříve, než začnou chápat "v kuchyni" kuchyně. Proto mnoho začínajících restaurátorů vyhledává pomoc od specialistů - společností, které jsou ochotné pomoci při vytváření úspěšné instituce.

Organizace restauračních podniků na klíč

Je extrémně obtížné realizovat všechny etapy nastíněné ve vaší vlastní síle: kvůli nevědomosti o specifikach podnikání se nováčci vyznačují nadměrnými časovými a peněžními náklady, které někdy způsobují kolaps podnikání. Aby se zabránilo kritickým chybám, doporučuje se v mnoha fázích uchýlit se k pomoci odborníků, protože praktické zkušenosti nenahrazují žádné kurzy a výhody.

V oblasti veřejného stravování existují zprostředkovatelské společnosti, které provádějí integrovaný přístup k organizaci restaurace, a tím šetří značné finanční prostředky pro vlastníka podniku. Například společnost "Klen" nabízí svým zákazníkům návrh a otevření jakéhokoliv typu zařízení veřejného stravování na klíč: od vývoje koncepce a výběru místa až po umístění nábytku a zahájení reklamní kampaně. A to vše za přijatelné ceny. Organizace má vlastní výrobu nábytku pro restaurace, nádobí a příbory. Pokud se chcete obrátit na "MAPLE", můžete si být jisti, že vaši restaurace nebo kavárna budou vytvořena s přihlédnutím ke všem funkcím trhu, vybranému konceptu a cílovému publiku.

Co potřebujete k otevření kavárny: plán pro začátečníky

Co je potřeba k otevření kavárny v Rusku: výběr formátu Cafe + poradenství o výběru prostor nákladů + zařízení + zaměstnanců v kavárně + měsíční náklady + přibližný výpočet návratnosti investice.

Kde se můžete v létě rychle vznášet z tepla a zápachu horkého asfaltu? Kde se teplo v zimě a na jaře a na podzim skrývat před deštěm?

Samozřejmě, v útulné kavárně, kde můžete nejen teplo / ochlazení těla, ale také po jídle a pití po rozhovoru s přáteli. Zde můžete označit konec pracovního týdne nebo narozeniny dítěte.

Ukázalo se, že kavárna je univerzální věc, která je k dispozici kdykoli během roku. V důsledku toho, pokud existuje poptávka, pak bude podnikání, které může v tomto výklenku dělat dobré peníze.

Co potřebujete k otevření kavárny nebo malé restaurace - v našem článku.

Jak spustit zahájení vaší kavárny nebo mini-restaurace?

Chcete-li otevřít kavárnu, musíte si uvědomit jednoduchý plán krok za krokem:

 1. Analýza místa (oblast, kde bude kavárna umístěna).
 2. Analýza cílového publika (kdo bude vaším hlavním klientem).
 3. Výběr formátu kavárny (pro potřeby tohoto diváka).
 4. Registrace.
 5. Nábor zaměstnanců.
 6. Nákup zařízení.
 7. Reklamní kampaň.

1) Místo, které potřebujete k otevření kavárny.

První tři body našeho plánu lze stručně nazvat "analýzou trhu". Co potřebujete k otevření kavárny nebo restaurace, je především analýza poptávky.

Vzhledem k tomu, že tato činnost je stacionární, je třeba věnovat zvláštní pozornost výběru míst pro její založení. Stejně jako v místnosti.

Prvním a nejdůležitějším ukazatelem tradičních kaváren a mini-restaurací je ekologická doprava: kolik lidí projde zařízením.

V závislosti na průměrné úrovni prosperity ve vašem regionu může mít jedna instituce od 5000 do 20 000 lidí.

Z tohoto důvodu, kde je vysoká návštěvnost, kavárny a restaurace jsou doslova jeden na druhém a nevyhoří, což vytváří dobrý příjem.

Pokud se jedná o centrum města, kolem kterého se nacházejí stanice metra, obchodní centra, různá nákupní centra atd., Pak je to velmi výhodné místo. Ale konkurence tam je extrémně vysoká - s největší pravděpodobností, nejlepší místa již byla pronajata někým.

V spaní v Moskvě pro návratnost kaváren může být docela. 5 - 6 tisíc obyvatel, ale mimo evropské části Ruska a 20.000 lidí nemůže ospravedlnit investice.

Ale stále existuje hodně záleží na formátu kavárny / mini-restaurace a na jakém publiku očekáváte.

2) Formát instituce.

Zde jsou 3 příklady různých formátů kaváren, které jsou určeny pro různé typy publika:

 1. Letní kavárna.
 2. Mladá kavárna.
 3. Kavárna je plnohodnotná restaurace.

Letní mikrovlnné trouby pár stolů kolem malé maloobchodní prodejny by mohl splatit tento týden - to stojí minimálně zvláštní oprávnění jsou nezbytné (nebude existovat vařit), personál se také nijak zvlášť potřeba (jen prodávající).

Nic nevarují, servírují pouze studené nápoje a studené občerstvení, jako jsou čipy nebo sušené ryby. No, možná nějaké jednoduché sendviče. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější verzi jejich podnikání.

Nicméně letní kavárna má své vlastní vážné nevýhody.

Za prvé, přirozeně jde o dočasný zisk. Pokud máte stánku s čipy, zmrzlinou a pivem, pak můžete stoly se stany. Ale tady je, jak začít samostatné podnikání nestojí za to.

Ano, v teplých zemích je to jedna z nejoblíbenějších možností pro jednoduché výdělky, ale naše zimy nepřispívají k příjemné outdoorové rekreaci.

Letní kavárna může stát 20 000 - 40 000 rublů. za měsíc a jeho ziskovost bude velmi odlišná. Například na přeplněných místech (na silnici nebo na stejném trhu) - stejné číslo, ale týden. Nicméně na okraji, kde nedošlo k lidské dopravě, je nepravděpodobné, že by to bylo superziskové.

Kromě toho musíte získat souhlas s otevřením kavárny s místními obyvateli, protože levný alkohol přitahuje nejvíce představitelný kontingent.

Mladá kavárna se samoobslužnými službami nebo "proti kouření" je často mnohem levnější než klasický - s číšníky, barmany atd.

Vzhledem k tomu, že tato možnost je velmi flexibilní, nelze určit přesnou výši výdajů.

Klasická kavárna / mini-restaurace bude vyžadovat otevření tří až čtyř tabulek, pár číšníků, průměrné menu a další zábavy: pouze jídlo a nic víc. To může být docela výhodné, pokud tam jsou další místa v okolí, kde lidé pracují nebo baví.

Nicméně s příznivou polohou může být kavárenská restaurace pro mládež velmi výnosná. Ovšem nejen jeho místo určuje jeho úspěch, ale i něco jiného.

Co potřebujete k otevření kavárny - standardní, bez zvláštních inovací? To je správné - chutné jídlo za přijatelné ceny.

3) Průměrná kontrola: cesta k srdci klienta je přes žaludek.

"Průměrná kontrola" je zavedená kategorie, která v restauraci určuje úroveň úspěchu a úctyhodnosti instituce.

Například tam jsou dvě kavárny / restaurace, v jedné průměrné šek je 200 rublů, av druhém - 900: kde je služba lepší? Je zřejmé, že dražší.

Zde je příklad průměrné kontroly pro Rusko ve střední skupině:

Jak otevřít restauraci od začátku: krok za krokem

Mnoho podnikatelů sní o vlastní restauraci. Ne každý však podniká konkrétní kroky k dosažení svého cíle. Vytvoření restaurace vyžaduje značné finanční náklady, nemluvě o čase a energii. Aby se tyto náklady snížily, budete se muset hodně naučit o tomto typu podnikání.

Restaurace má několik zásadních rozdílů od jiných stravovacích zařízení. V kavárně přicházejí lidé, kteří očekávají rychlé občerstvení. Podává jídlo z polotovarů, takže čekání na jídlo netrvá dlouho. Bar se specializuje na prodej alkoholických nápojů. Restaurace mezi nimi zaujímá zvláštní místo - zde mohou zákazníci vychutnávat právě vařené jídlo.

Je výhodné otevřít restauraci

Podle statistik publikovaných novinami Vedomosti 16. prosince 2016 je v prvním roce práce téměř 5-7% těchto institucí uzavřeno. Průměrná doba návratnosti je asi 1,5-2 let. Souhlasíte, je třeba něco myslet a bojovat. Když hovoříme o ukazatelích čistého zisku, podle společnosti RestCon může být 10-20% dobrý výsledek. Tak, podle odhadů RBC, příjmy z restaurace je asi tři miliony rublů za měsíc, a jeho výdaje na nájemné, mzdy a účet potravin pro zhruba 2,3 milionu rublů, po majitelé daňové odpočty restaurací lze získat asi 500 000 rublů čistého zisku.

Která restaurace je lepší otevřít: výběr konceptu

Existuje několik typologií institucí:

 • Podle počtu hvězd - od jednoho do pěti. Závisí na oblasti, interiéru restaurace a počtu číšníků.
 • Podle kategorie - první kategorie, nejvyšší kategorie, luxusní restaurace. Hodnocení zařízení je ovlivněno výběrem jídel, kvalitou služeb, úrovní služeb.
 • Podle cenové hladiny - ekonomika, podnikání a prémiová skupina. Závisí na průměrné kontrole jednoho návštěvníka.
 • Podle typu kuchyně - restaurace ruské, východní, kavkazské, evropské a jiné kuchyně.

Nováček restauratér s omezeným rozpočtem by měl přemýšlet o otevření malých místech 150-200 m 2 40-45 zákazníky v obytné zóně. Pokud se ambiciózní plány, můžeme zvážit možnost otevřít restauraci v centru města, ale být připraven na vysoce konkurenčním a působivé nájemného.

Abychom pochopili, jaký formát restaurace uspokojí budoucí publikum, je třeba provést marketingový výzkum. Jejich výsledky budou ukazovat volný výklenek a úroveň požadavků zákazníků.

Rozvoj podnikatelského plánu

Důležitý a zodpovědný krok, kterému se nedá vyhnout při otevření restaurace od začátku. Podnikatelský plán je finanční karta projektu. Díky tomu můžete pochopit, kolik to bude stát a jak rychle se restaurace vyplatí.

Zde jsou předepsané všechny finanční náklady:

 • k pronájmu, opravám, projektování, projektování a vybavení prostor;
 • pro registraci právnické osoby, výpočet sazby daně;
 • na platy každého zaměstnance.

Ve fázi podnikatelského záměru by mělo být připravováno menu restaurace. Zde tedy uveďte cenu pokrmu a vypočtejte přirážku pro každou z nich.

Registrace činností v daňové inspekci

Otevřít restauraci může pouze právnická osoba nebo individuální podnikatel. Proto je nutné předregistrovat organizační a právní formu vlastnictví v příslušném orgánu. Podle zákona je tento orgán inspekcí Federální daňové služby. Je také nutné uvést potřebné kódy OKVED a daňový systém. Chcete-li otevřít restauraci, je vhodnější forma právnické osoby, neboť poskytuje prostor pro rozvoj, například prodej silných alkoholických nápojů. Dokumenty požadované pro registraci jako právnická osoba:

 • žádost o státní registraci, vystavená v souladu s formulářem č. P11001;
 • rozhodnutí o vytvoření právnické osoby ve formě protokolu, smlouvy nebo jiného dokumentu;
 • zakládající dokumenty právnické osoby (2 kopie);
 • výpis z rejstříku zahraničních právnických osob (pokud je otevřen zástupce zahraniční společnosti);
 • potvrzení o zaplacení státního poplatku.

Rozhodnutí o registraci právnické osoby ústavu by mělo být učiněno do 3 pracovních dnů po předložení dokumentů.

Uzavření nájmu nebo koupě prostor

Získání potřebného prostoru pro restauraci je upřednostňovanou volbou, ale ne všechny jsou k dispozici. Mnozí se rozhodli pronajmout si pokoj, což snižuje počáteční zátěž pro rozpočet instituce. V každém případě je třeba věnovat zvláštní pozornost umístění potravinářské stanice. Jednou z možností win-win lze volat velké nákupní a zábavní centra, turistické místa, živé dopravní trasy. Věnujte pozornost soutěži - dokonalá bude absence nebo přítomnost řady restaurací na jiné úrovni s jinou koncepcí, cenovou politikou apod. Prvotřídní restaurace jsou vhodnější k otevření v centrálních oblastech velkých megacities. Před otevřením podobné instituce ve městě s malým počtem obyvatel stojí za to důkladné prozkoumání kupní síly a úrovně plnosti trhu. Rozpočet rodinné zařízení bude nejlepší volbou pro spaní.

Objednejte technický a projektový projekt

Technickým projektem je výkres s plánem uspořádání zařízení a komunikací (vodovody, větrací sítě atd.).

Registrace hraje klíčovou roli - v restauraci zákazníci zůstávají po dlouhou dobu, takže pokoj by měl být krásný a útulný. Rovněž je důležité naplánovat uspořádání a vybavení výrobních zařízení. Existují společnosti, které se specializují na vytváření 3D projektů institucí v souladu s požadavky zákazníka, regulačními dokumenty, požadavky cílové skupiny. V této fázi přemýšlejte nad všemi detaily - materiály, nábytek, dekor, fasádní design.

V ideálním případě by společnost nebo projektant, který vytváří projekt restaurace, měl provádět následný autorský dohled nad jeho realizací.

Připravené projekty musí odpovídat legislativním požadavkům, normám, pravidlům a normám platným v Ruské federaci v době schválení projektu.

Nákup zařízení, nádobí, nábytku a textilu

Ze stupně vybavení kuchyně závisí rychlost obsluhy a dokonce i rozsah pokrmů. Nováček restauratér se neobejde bez pomoci profesionála - vysoká pravděpodobnost chyb (nákup zbytečných nebo závadě na zařízení), který bude stát dodatečné náklady nebo výskyt dalších komplikací. Klasickým příkladem vybavení pro kuchyň restaurace je tepelná a chladicí zařízení, technologická, hmotnostní a neutrální zařízení.

Nákup nábytku pro restauraci má také své jemnosti, například byste měli vzít v úvahu vysoký stupeň opotřebení. Ti, kteří mají ve výběru zařízení a prvků situace restauraci žádnou zkušenost může obrátit jednou ze společností, organizování dodávky základních položek pod klíčem.

Registrace licence pro maloobchodní prodej alkoholických nápojů při poskytování služeb veřejného stravování

Pokud nabídka vaše restaurace bude mít silný alkohol, pak podle zákona podlahová plocha by neměla být menší než 50 m 2 (v případě, že instituce se nachází v městských omezení) a nemůže být umístěn v okolních oblastech děti, vzdělávání, zdravotnických zařízení, a další. Povolení k použití alkohol v místě prodeje vydávají místní samosprávy, například v Moskvě se jedná o ministerstvo obchodu a služeb Moskvy. Při registraci budou vyžadovány tyto dokumenty:

 • Žádost o poskytnutí služeb.
 • Doklad potvrzující totožnost vedoucího právnické osoby.
 • Notářské kopie zakládacích dokumentů.
 • Dokumenty k obchodním zařízením a skladům ve vlastnictví nebo pronájmu, jejichž doba je stanovena smlouvou a je jeden rok nebo více.
 • Dokument potvrzující dostupnost schváleného kapitálu a řadu dalších.

Licence nebo odmítnutí je povinen vydat do 30 dnů od okamžiku předložení dokladů. V současné době je možné licenci vydat prostřednictvím internetu na oficiálních stránkách starosty Moskvy.

Koordinace projektů s Rospotrebnadzor a Rostekhnadzor

Než začnete pracovat na rekonstrukci prostor, musíte získat povolení pro projekt ve státních institucích. Potřebujete získat následující dokumenty:

 • Závěr sanitární a epidemiologické služby Rospotrebnadzor.
 • Závěr znaleckého rady o koordinaci projektových rozhodnutí o stavbě Úřadu státního požárního dozoru Ministerstva Ruské federace pro civilní obranu, mimořádné situace a odstraňování následků přírodních katastrof v Rusku.
 • Technický pas prostor vydaný Krajským úřadem pro technický inventář.
 • Závěr o předložených architektonických materiálech, který poskytuje architektonické a plánovací řízení.
 • Závěr státní (nebo nestátní) odborné způsobilosti projektové dokumentace a výsledků inženýrských průzkumů.
 • Při přestavbě prostor budete muset obdržet příkaz od Státního inspektorátu bydlení a řady dalších.

Všechna schválení vyžadují poskytnutí určitých dokumentů - zakládajících dokumentů, výpisů, výkazů, plánu řízení výroby atd.

Složit zkoušky potřebné k zajištění Gospozharnadzora pokoj evakuační plán, hasicí přístroje, indikátory nouzový východ, stejně jako na techniku ​​v požárně bezpečnostního protokolu.

Oprava a příprava prostor

Zde není tolik o návrhu místnosti. Restauratér primární cíl - aby se změny a půjčovat vhodně veškerou komunikaci (větrání, voda, elektřina). Pokud zůstane staré zařízení v místnosti, musí být demontováno. Upozorňujeme, že restaurace vyžadují dobré větrání - digestoře, klimatizačních zařízení - a velké množství míst pro dodávku vody.

Poté opravárenský tým provádí práce na podlahách, markýze stropů a teprve pak - dokončení. Délka opravy restaurace závisí na ploše areálu a v průměru se pohybuje od tří týdnů nebo déle.

Nábor a školení zaměstnanců

Pro otevření personálu restaurace musí být přijati personál (číšník, barman, pokladní), kuchyňský personál (kuchař, sous-chef, kuchař), administrace (manažer, rada, správce). V takovém případě je v předstihu žádoucí vytvořit vzdělávací program, který by odpovídal vysokému obratu zaměstnanců, který je charakteristický pro podnikání v restauracích. Mělo by být co nejúčinnější a co nejkratší.

Najít profesionálního číšníka je obtížný úkol. Tato pozice je považována za frivolní a vhodnou pouze pro studenty jako dočasnou práci na částečný úvazek. S rostoucí povědomí o restauracích je tento stereotyp věcí minulosti, konec klienta závisí na číšníku. Je žádoucí motivovat zaměstnance s důstojným mzdovým a kariérním vyhlídkem.

Tréninkový manažer někdy začíná měsíční certifikací, během které pracuje v kuchyni, v baru, v hale a tak dále. K tomu, aby obsadil manažerskou pozici, musí odborník pochopit komplikovanost každého oddělení restaurace.

Vývoj TTC a TI pro nádobí

Každá restaurace by měla mít nejen připravené menu, ale také technologické dokumenty schválené hlavou pro každé jídlo. Patří sem:

 • Technologická mapa je recept na výrobu misky, která udává spotřebu produktů.
 • Technologická výuka - požadavky na proces výroby, skladování, přepravy.
 • Technická a technologická mapa - požadavky na nové výrobky, které jsou vyráběny poprvé.

Tyto doklady jsou zapotřebí k tomu, aby byly zohledněny spotřeby surovin v procesu vaření, jakož i náklady na řízení. Také tyto dokumenty jsou nezbytné pro inspekce Rospotrebnadzor.

Instalace a instalace zařízení

Přístroje pro kuchyně v restauracích jsou obzvláště obtížné, takže instalace je lepší svěřit odborníkům. Existují společnosti, které se specializují na podobné služby. Často se chovají jako dodavatelé potřebných zařízení. Práce zahrnují rozbalení, montáž, připojení, testování a přizpůsobení a podle výsledků získáte do provozu uvedení zařízení do provozu. Časování závisí na počtu zařízení, složitosti instalace a počtu instalátorů.

Reklama a PR

První akce zaměřené na podporu založení by měly být uspořádány několik měsíců před zahájením. Budoucí zákazníci musí být informováni o vzhledu nové restaurace. Je žádoucí upozornit návštěvníky na jedinečný koncept instituce, aby lidi čekali na otevření s netrpělivostí. Po otevření musíte získat první pravidelné hosty - za tím můžete vytvořit různé věrnostní programy (klubové karty atd.) Nebo provádět zajímavé propagační akce. Je také velmi důležité vytvořit atraktivní obraz restaurace v různých sociálních sítích.

Uzavření smluv s dodavateli výrobků a smluv o vývozu pevného odpadu

Práce každé restaurace je spojena s každodenním výskytem velkého množství jídelního odpadu. Proto je instituce povinna uzavřít dohodu o odstraňování domácího odpadu se specializovanou společností, která ji provede podle stanoveného harmonogramu.
Mezi dodavatelem produktů a restaurací, mezi právnickými osobami, musí být uzavřena dohoda o transakci. Zkušení restaurátoři doporučují mít několik dodavatelů pro každý druh zboží - to je nezbytné pro sledování cen. Je možné snížit náklady na produkty při výpočtu předčasného splacení, a také pokud si zboží vezmete sám.

Umístění nábytku a zkušební provoz

Jedním z vážných problémů s designem restaurace je optimální organizace prostoru. Je třeba uspořádat nábytek tak, aby se návštěvníci cítili pohodlně a současně je maximální počet stolů vhodný. Když je vše připraveno, můžete provést zkušební provoz restaurace, například pozvat své přátele a známé jako zákazníky. V průběhu takové kontroly můžete identifikovat hlavní problémy v práci každého oddělení.

Informovat Rospotrebnadzor o začátku činnosti

Od roku 2009, otevření restaurace je dostačující informovat územní orgán Rospotrebnadzor o začátku činnosti a restaurací, které vaše restaurace splňuje všechny hygienické normy. Oznámení je nutné po registraci v IFTS, ale před otevřením instituce. Žadatel obdrží kopii příspěvku se záznamem o registraci. V průběhu této instituce mohou zaměstnanci Rospotrebnazora provádět pravidelné kontroly s frekvencí 1 každé 3 roky nebo na žádost spotřebitele. V rámci tohoto ověření inspekce bere v úvahu nejen dodržování všech standardů areálu, ale také například program průmyslové inspekce, lékařské záznamy zaměstnanců, smlouva o dezinfekci, nakládání s odpady, atd.

Začátek činnosti

Po úspěšném zkušebním běhu jste připraveni otevřít dveře pro první skutečné zákazníky! Je důležité udělat si dovolenou z této akce - a to zejména pro návštěvníky.

Jak dlouho to trvá?

Všechny uvedené body jsou originálními fázemi, které vedou k otevření vlastní restaurace. Plnění každého z nich závisí na vašich zkušenostech, dostupnosti připojení a dalších součástech. Pokud je vše v souladu s plánem, může být malá instituce připravena k otevření za 3-4 měsíce. K otevření velkých prémiových restaurací může trvat až šest měsíců.

Kolik je otevření restaurace

Uveďme přibližné náklady na otevření rodinné restaurace o rozloze 200 m 2 v centru Moskvy:

Předmět výdajů

Přibližné množství, rub.

Co potřebujete k otevření vaší restaurace a jak to udělat kompetentně

Jako nejkonkurenceschopnější a nejkomplexnější oblast působnosti mnoho lidí nazývá restaurační podnikání.

Ale to neznamená, že je tak velký a mimo dosah, že absolutní začátečník se s ním nemůže vyrovnat. Hlavním úkolem je sledovat pravidelnost a přesnost vašich činností.

O nuance obchodu

Nyní i malé města jsou připraveny potěšit návštěvníky s velkým množstvím malých a velkých restaurací. Mladá instituce s ní bude moci konkurovat pouze v případě, že má velmi úzké zaměření. Například, pokud je chutné vařit čínské, francouzské nebo italské jídlo.

Navíc, podle zkušených podnikatelů, úspěch práce je silně ovlivněn gramotností a účelnost majitele. Ale pokud tento obchod je pro vás něco nového a neznámého, je lepší nepoužívat drsné a drastická opatření, a dělat sledování reakce návštěvníků na zavedení určitého doplňkových služeb.

Úspěch instituce do značné míry závisí:

 • od dobrého profesionálního kuchaře;
 • od chuti, která je pro vaši instituci typická;
 • z dobrého místa.

Nebezpečí v podobě bankrotu děsí mnoho začínajících podnikatelů, a ne za nic, protože takový výsledek není zdaleka neobvyklý.

Zajímavý materiál o správném zapojení do těchto aktivit je uveden na následujícím videu:

Kde začít? Požadované dokumenty

Chcete-li otevřít svůj vlastní podnik, specializující se na stravování, to vyžaduje celou řadu povolení, které by potvrdily dodržování požadavků hygienických předpisů, požární bezpečnosti, stejně jako licence - dokumentu, který prodávat alkohol.

Zařízení veřejného stravování je obvykle registrováno jako LLC. Podkladové dokumenty takového právního subjektu by měly sestávat z:

 • rozhodnutí zakladatelů o zařízení;
 • osvědčení o registraci právnické osoby;
 • příkaz k jmenování ředitele;
 • statut;
 • potvrzení o přijetí TIN;
 • písmena se statistickými kódy (OKVED, OKPO, OKFS atd.);
 • osvědčení o registraci v MHIF;
 • osvědčení o zápisu do PF;
 • dohodu o otevření běžného účtu.

Pokud byl zvolen formulář, jako je CJSC nebo JSC, je nutné dodatečně připojit dokumenty k akciím. Nejjednodušší organizační formou je IP, ale velmi důkladně se věnuje daňové kontrole.

Pokud jde o prostory, musí existovat písemné důkazy o tom, že je vlastněna nebo oficiálně pronajata.

Koncept instituce

Základem restaurace by měla být zajímavá myšlenka. Ale i kdyby neexistovala, neměla by to být překážka otevření vlastního podnikání. Hlavní věc je mít na skladě podrobný koncept, který se skládá z:

 • umístění restaurace;
 • charakteristické rysy obchodního projektu;
 • organizační a personální struktury řízení;
 • efektivní zónování a maximální funkčnost prostor;
 • podrobné pokyny týkající se způsobů poskytování služeb;
 • legenda a původní jméno;
 • nabídka projektu;
 • konkurenční analýza;
 • seznam základních a doplňkových služeb;
 • doporučení týkající se reklamy a propagace.

Výběr vhodného místa, opravy a vybavení

Výběr pokoje je jedním z nejtěžších otázek, protože má velké technické požadavky.

Vhodné pro restaurace nejsou ani tolik ve velkých městech a těch, které jsou velmi rychle zapojeny. Samozřejmě, že můžete udělat stavbu, ale obvykle restaurátoři nepoužívají tak drahou metodu. Pokud máte dostatek peněz, je lepší koupit pokoj - to je nejvýhodnější volba.

Velikost a tvar místnosti jsou jen otázkou vašich preferencí, ale existují věci, které musíte vždy věnovat pozornost:

 • komunikace (voda, elektřina, odpadní vody) by měly být v bezvadném stavu;
 • dodatečná izolace proti hluku a větrání, pokud se provozovna nachází v obytné budově;
 • obecný stav prostor, protože nevhodné ukončení způsobí velké finanční náklady.

Nejvíce osvědčenou možností, zejména pro začátečníky - je pronájem místnosti, ve které byla restaurace umístěna.

Vybavit bodu, budete muset dávat pozor na kombinace nábytku na stěny a podlahy, lustry s ostatními svítidly a dalších aspektů, které ovlivňují reprezentativní prostory a vytvořit si názor. Dalším důležitým bodem je pokladna a šatna umístěná poblíž.

Atmosféra každé restaurace nečiní bez ohniska - fontána, obrovské akvárium, původní bar, scéna, atd. To je hlavní referenční bod pro všechny tabulky, které se nacházejí na chodbě... Mimochodem, správné uspořádání tabulek může pozitivně i negativně ovlivnit pověst instituce. Návštěvníci nejvíce ocení nenápadnou službu a mohou být poskytnuty pouze v případě, že mezi tabulkami je velká vzdálenost.

Provádění oprav nebo přepracování vyžaduje dodržování hygienicko-epidemiologických pravidel:

 • výška místnosti není menší než 3 metry pro možnost instalace výfukových zón;
 • dostupnost všech inženýrských komunikací, signalizace, jakož i vstup do služeb;
 • správné přidělení prostoru, například kuchyně by neměla zaujímat méně než 50% celkové plochy;
 • povinná přítomnost v prodejnách, v chladírenských a horkých prodejnách;
 • racionální uspořádání: chladicí jednotka by neměla být v blízkosti fritézy nebo fritézy;
 • pečlivě organizovaný tok surovin a výrobků.

Zařízení, které je nutné pro kuchyň a sál

Navzdory typu instituce, její orientaci a velikosti poskytuje moderní úroveň vybavení:

 • tepelná zařízení - desky, povrchy na smažení, fritézy, skříně na smažení, ohřívače vody, konvekční pece atd.;
 • elektromechanická zařízení - zeleninové řízky, čističe na ryby, škrabáky na brambory, masové mlýnky, balicí stroje;
 • myčky nádobí;
 • chladicí zařízení;
 • technologické vybavení a nábytek z nerezové oceli;
 • vybavený bar;
 • vybavení pro haly - židle, stoly, audio systémy, klimatizační zařízení;
 • sanitární keramika a průmyslové regály;
 • počítače a pokladny.

Výběr této nebo té techniky závisí do značné míry na kvalitě, záruční době, úrovni a době služby, ceně a zemi původu.

Převládání výhradně dováženého zařízení na trhu bylo nahrazeno vzhledem vysoce kvalitního vybavení domácích výrobců, schopného soutěžit s německými, francouzskými nebo italskými protějšky.

Zaměstnanci

Každá restaurace nemůže bez:

 • Barmen. Pro malou instituci stačí jedna osoba, a pokud je velká návštěva nebo široká škála koktejlů, můžete si vzít svého asistenta.
 • Barista, které překvapí návštěvníky vynikající kávou.
 • Číšníci. Optimální počet návštěvníků pro jednoho zaměstnance činí 15 osob.
 • Šéf číšník. Toto volné místo je typické pro velkou instituci. Mezi jeho povinnosti patří vítaná část, primární pořadí a koordinace práce číšníků.
 • Správce, v jehož pracovních povinnostech je zahrnuto rozhodnutí organizačních otázek, sestavení menu, výběr pracovníků a definice pracovní doby.
 • Pracovníci v kuchyni: kuchař a kuchaři.

Nejčastěji se v restauraci používá časově závislá platba. Chcete-li přiřadit časový limit pro výměnu jednoho nebo jiného zaměstnance, existuje zvláštní časový harmonogram, který by měl být založen na:

 • požadovaný počet zaměstnanců;
 • počet návštěvníků;
 • kvalifikace zaměstnanců;
 • zájmy zaměstnanců (kombinace několika pracovních míst nebo studentů).

Kromě toho je třeba vzít v úvahu každodenní okolnosti, někdy vedoucí k tomu, že zaměstnanec nemůže jít do práce.

Nákup produktů, vývoj menu

Nová restaurace se může spolehnout pracovní zátěž 10-15%, proto může šéfkuchař nezávisle určit požadovaný počet produktů.

Počáteční zásoby baru, samozřejmě, je známo barmanovi, ale protože většina alkoholických výrobků je drahá, kontroluje jeho spotřebu a zbytek je upřednostňován režisérem.

V dobré restauraci by měla být vždy takzvaná "police" láhev koňaku v hodnotě nejméně 1 tisíc dolarů, které alespoň jednou ročně někdo koupí. A sortiment vinařské karty by se měl pohybovat od 50 do 70 míst.

Nabídka instituce, pro kterou je průměrná cenová politika inherentní, by měla zahrnovat následující hlavní pozice:

 • teplé nádobí: z masa a ryb nejméně 6 kusů, z drůbeže - nejméně 3;
 • několik nízkokalorických jídel (saláty), které jsou obvykle preferovány ženami.

Nabídka restaurací se obvykle zaměřuje na dosažení maximální ziskovosti, proto restaurátor musí sledovat nádobí, které nejsou oblíbené a zbavit se.

Reklamní instituce

Jakýkoli druh propagace má účel, do jisté míry souvisí s povzbuzením poptávky. Způsob propagace závisí na různých faktorech: směr kuchyně, cenová politika, návrh obchodního sálu nebo kvalita služeb.

Mezi hlavní typy propagace patří reklama, publicita a osobní prodej.

Reklama má jeden cíl - informovat potenciálního kupujícího nebo stálého zákazníka o maximálních požadovaných informacích.

 • Venkovní reklama - označení, které je také povinným požadavkem místních úřadů pro každou restauraci. Chcete-li přilákat zákazníky, použijte také panely, konzoly nebo plastové postavy lidí.
 • Interní reklama, často se všemi druhy brožur a letáků, které obsahují informace o instituci ao plánovaných nebo možných událostech.
 • Internet. Správně organizovaná a propagovaná stránka je velmi účinnou metodou přilákání potenciálního hosta. Nejdůležitější věc současně přísně sledovat nabídku - návštěvník by měl vědět o každé změně.
 • Média. Mimořádné a živé uspořádání je vynikající reklamní krok.
 • Výroba suvenýrů, například zápalky, zapalovače, párátka, brýle atd.
 • Slevy pro pracovní oběd, komplexní večeři, jídlo dne a podobně.

Podrobnosti o tom, jak si sami umýt mycí automat, najdete zde.

Kolik to stojí?

Existuje mnoho možností, jak otevřít takovou firmu, a je téměř nemožné popsat náklady každého z nich. Pojďme se zabývat možností, která zahrnuje pronájem hotového pokoje, ve kterém je k dispozici veškeré potřebné vybavení:

 • 15 000 rublů - registrace společnosti LLC;
 • 6 500 - platba za práci zaměstnance společnosti SES, který bude provádět měření osvětlení a hluku pro dodržování předpisů;
 • 50 000 - nákup různých druhů drobností: ubrusy, lžíce, nože, hadry, kbelíky atd.;
 • 300 000 - náklady na licenci, která uděluje právo obchodovat s alkoholickými nápoji;
 • 144 000 - platy zaměstnanců:
  • šéfkuchař - 25 000 rublů;
  • kuchař v horké prodejně (2 osoby) - 20 000 rublů;
  • vařit studený obchod - 8 000 rublů;
  • kořen - 5 000 rublů;
  • čistší - 5 000 rublů;
  • myčka nádobí - 5 000 rublů;
  • účetní - 8 000 rublů.

  Veškerá částka (s výjimkou s / n účetního) se vynásobí číslem 2, protože pracovní režim instituce je v průměru 16 hodin.

 • 100 000 - potravinářské výrobky;
 • pronájem ve výši 1000 rublů na 1 čtvereční. m;
 • platba za služby;
 • reklamy.

Doba návratnosti a přibližný zisk

Pro období návratnosti a úroveň ziskovosti instituce ovlivňují různé faktory: umístění (nejúspěšnější možností je velký mikrodistrict s velkým počtem kanceláří), vysoce kvalitní potraviny, široký sortiment a krásně navržené menu.

Ziskovost podnikání je téměř zcela závislá na restauraci, která musí efektivně organizovat proces, získávat pravidelné zákazníky a neustále se zapojovat do získávání nových.

Výběr důstojného kvalifikovaného personálu, poskytování bezvadného servisu, kompetentní přístup k návrhu nabídky, uspořádání vynikajícího interiéru a organizace příslušného managementu umožňují očekávat ziskovost 30 až 50%.