Hlavní výrobci produktů z kozího mléka

Většina kozího a ovčího obyvatelstva Ruska padá na farmy Leningradského kraje. Surové mléko se prodává prostřednictvím trhů. Z velkých zemědělských podniků se chov kozy řídí ZAO Kotelskoye (okres Kingiseppsky), jehož hospodářská zvířata činí 150 koz. Vlastní linka pro pasterizaci a balení umožňuje vyrábět 250 kg mléka denně. Výrobky (balené a lahvové kozí mléko) jsou dodávány společnosti Kingisepp a v malých dávkách do Petrohradu. ZAO Prinevskoye je jedním z tří největších mlékárenských farem v regionu Leningrad a produkuje 7,3 tisíc tun mléka ročně. Společnost má vlastní linku pro zpracování kravského mléka (vyrábí se i jiné mléčné výrobky). Speciálně pro kozí stádo je samostatný dojárna určená pro jedno dojení 150 kusů skotu. Kapacita mlékárny umožní zpracovat všechny objemy mléka nezávisle, ale existují návrhy jak od Moskvy, tak od jiných místních zpracovatelů. Navíc je v budoucnu plánováno dodávání kozího masa do restaurací. (Deniev Kh.D., 2006).

vlastnil TPG „VTK-Holding,“ při zpracování kozího mléka v Republice Mari-El prvním místě. Škála výrobků z kozího mléka se pasterizuje obsahu kozího mléka tuku ve výši 4%, a různé druhy sýrů: „Legend“, s obsahem tuku v sušině - 50%, určené k prodeji do 3 měsíců; "Suluguni" s obsahem tuku v sušině - 45%, prodejní doba je až 25 dní; "Sýry" ssoderzhanie tuku v sušině - 40%, které mají být prodány až 30 dní (Suyunchev OA Voblikova televize, 2006).

V západní Evropě je hlavním výrobcem produktů z kozího mléka Holandsko. Vyrábí se různé druhy sýrů, pasterizované kozí mléko, kyselé mléčné výrobky. V současnosti je zvláště zajímavé rozpustné kozí mléko "Amalteia". Vysoce kvalitní kozí mléko Amalthea je vyrobena z čerstvého kozího mléka na technologii, který zachovává svou biologickou hodnotu, kozího mléka je obohacen vitaminem C, kyselina listová, železo, jód a selen. Navrhované kozí mléko má jemnou krémovou chuť. Rozpustný kozí mléko balené v inertním plynu v uzavřených plechovkách při 400 g se snadno redukuje a poskytuje 3,2 L vysoce kvalitní kapalné mléko. V otevřené nádobě se kozí mléko skladuje po dobu 4 týdnů na chladném suchém místě. To může být použit k přípravě různých mléčných výrobků: obiloviny, polévky, nápoje, mléko, ovocné dezerty, tvaroh z kyselého mléka (Tenness R., 1990).

Kromě toho byla vyvinuta technologie suchého kozího mléka (TU 9223-056-07532800-2005) a v Rusku. Rozpustné kozí mléko se dokonale vstřebává a doplňuje nedostatek vitamínů a vápníku. Podporuje regeneraci těla, oslabenou fyzickým stresem a stresem (Dilanyan ZH, 1984).

V závislosti na obsahu tuku, způsob sušení a druhu výrobků vložení komponent vyrobených v následujícím rozsahu: kozí sušené mléko, celé a odtučněné rozprašováním sušené mléko kozí sušená a štíhlé vymrazování mléko kozí prášek se peletizuje, mléko kozí suchý laktulóza, chitosan, vlákno "Vanilla", "ovoce" (jízda IJ, Denisova SN, Vahrameeva SN, 2000).

Vysoce kvalitní kozí mléčné výrobky tak mohou poskytnout plnohodnotnou racionální a zdravou výživu pro děti i dospělé.

Co se vyrábí z kozího mléka

V Rusku 2 miliony koz, z nichž 80% obsahuje soukromé farmy. Velké podniky - 1-2 tisíc zvířat, s přihlédnutím k plumu - ne více než deset. Ale to je prozatím: brzy kozí mega farmy budou vytvořeny v zemi, dodavatelé jsou si jisti. Odborníci uvádějí rostoucí zájem účastníků trhu o komoditní výrobu kozího mléka a jeho zpracování. Investoři mají něco na mysli: cena kozího mléka začíná na 50 rublů na litr, zatímco investice do chovu koz jsou vráceny 5-6 let (při produkci mléčného skotu - nejdříve 10-12 let).

Až donedávna nedošlo k žádné průmyslové výrobě a zpracování kozího mléka v Rusku, říká Tatiana Rybalová, přední expert ICAR. Vedoucí oddělení kozího chovu a chovu ovcí RGAU-MAHA Evgeny Karasev říká: v současné době je v zemi nejvýše 10 firem, které mají více než 1 000 koz s vlakem (viz tabulka). Zvířata jsou obecně vlastněna soukromými farmami, soukromými pozemky a soukromými osobami. Celkově v Rusku uvádí Karasev alespoň 100 malých kozích farmařů - většinou zemědělských s 50-400 zvířaty. Výrobci dodávají kozí mléko obchodním podnikům, v zemi asi 20, odhaduje.

"Nadezhda" ekonomika oblasti Tver se nazývá jednou z prvních společností, které zahájily průmyslovou výrobu kozího mléka a založily své dodávky pro prodej potravin v Moskvě. Ředitel "Naděje" Alexander Bodrov připomíná, že v devadesátých letech neexistovaly žádné státní normy pro kozí mléko a musel sám rozvíjet TU, aby měl právo vyrábět a prodávat mléko a sýry. Jediným výrobkem, který byl poté prodáván v maloobchodních řetězcích, bylo sterilované kozí mléko od francouzské společnosti Lactel, dodává.

Podle něj se od roku 2000 přepravu pasterizovaného mléka riteylu start „naděje“, a pak vyšel na trh, „Margareta“ (společnost „EkoMol“ produkt izoluje z dovážených surovin) a „Clean Line“. Prodávají sterilizované kozí mléko a produkty jeho zpracování.

Now "Hope" 150 mlékárna kozy mléko je v Moskvě na 55-70 rub. / L s obaly (PET láhev 285 g) a dopravu. 75% příjmů společnosti pochází z prodeje mléka, 25% mladých. V podstatě se prodávají děti se dvěma měsíci, cena je 15 tisíc rublů na hlavu. Celkově od roku 1995 společnost prodala asi 1,5 tisíc čistokrevných zvířat, říká Bodrov. Před krizí, připomíná, ziskovost výroby dosáhla 40%. Nyní, i když prodej neklesl, se snížil na 20%. Příčiny Bodrov nazývá zvýšení nákladů na ropné produkty, sazby za elektřinu a zvýšené náklady na kontrolu a povolení dokumentace. Jen přinést všechny dokumenty v souladu s technickými předpisy stojí více než 100 tisíc rublů, stěžuje ředitele. Maloobchodní řetězce nesmí zvýšit prodejní ceny a aplikovány sankce ekonomiky pro nestability dodávek, stěžuje si: „Předtím, než hmotnost Lambing jsme nadaivaem 70-80 l / den, v létě dojivost dosáhnout 350-400 litrů / den.. Maloobchodníci se s tímto rozvrhem nedovedou a v zimě nás často pokazují za nedostatek. " Ačkoli samozřejmě je stále výhodné pracovat se současnou ziskovostí, připouští Bodrov.

Další velký ve srovnání s ostatními hráči - farma "Lukoz" z Marije El (2,3-2,5 tuny / den, plán - 3 tuny / den.). Byl založen počátkem roku 2000 a patří do Sernursky Cheese Factory. Jeho majitel a zakladatel "Lukose" Vladimir Kozhanov se rozhodl, že se zabýval chovem koz, diverzifikoval hlavní podnik - zpracování mléka skotu, - uvolnil produkt výklenku. Nakoupil vybavení v Izraeli a znovu vybavil jednu z firemních linek pro výrobu kozího mléka a sýru malou tonáž. Pro realizaci projektu trvalo vlastní stádo. "V Rusku stále ještě není mnoho kozího hospodářství, a před osmi lety pouze soukromé farmy vedly kozy," řekl Kozhanov. - Samozřejmě, nevybrali jsme na dvoře nekontrolované mléko, protože jsme se rozhodli začít stádo. " Rodokmenové kozy plemena Zaanen byly zakoupeny ze Stavropolského výzkumného ústavu pro chov koz a také získaly smíšená plemena mladých zvířat v místních farmách a oplodněly jeseterem.

Nyní téměř všechno hejno odpovídá standardu plemen Zaanen. Průměrný výnos mléka v roce 2009 činil 940 litrů (Lukos začal s 240 litry av roce 2008 to bylo 896 litrů), podnikatel je potěšen. Za rok vyrábí Lukoil 520 tun mléka. Stádo je dojeno na paralelním zařízení 2x24 určeném pro skot a přebudováno pro kozy. Na farmě pracuje 15 lidí. Mléko je dodáváno do továrny Sernursky Cheese za cenu 40 až 45 rublů na litr a poté prodáno za min. 60 rublů na kilogram. Náklady jsou však vysoké, Kozhanov poznamenává, protože cena je 3,5krát vyšší než kravské mléko, 32-35 rublů na litr. Tyto plány „Lukoza“ - což představuje nárůst o stáda dojnic až 2 tisíc koz, které v roce 2011 ke zdvojnásobení produkce mléka až do výše 1 tisíc tun, a do roku 2012 -.. Blíže k 2 tuny „Prinevskoe“ (Leningrad region, výroba.. - 1,1-1,2 tisíc litrů / den mléka výnos -... 3-4 litry / den) v roce 2007 investovali do hospodářských koz 60 milionů rublů, včetně 40 milionů Kč. rub. kredity. Odhadované období návratnosti je 6 let. „Okamžitě jsme vsadil na plné mechanizace: Koupil salon SAC (Dánsko), a to až do 2 tisíc koz a jsou vybaveny počítačovým řídícím systémem stáda.“ - říká vedoucí oddělení chovu zvířat Michail Romanov. Farma obsluhuje 4 osoby. Kapacita sálu umožňuje zvětšit stádo třikrát - nyní má hospodářství 708 mléčných koz. Spolu s nárůstem počtu produktů se rozšiřuje sortiment produktů, Romanov plánuje: do mléka a měkkých sýrů budou přidány další dva druhy sýrů. Suroviny se zpracovávají ve vlastním závodě Prinevského. Pasteurované a zabalené mléko se prodává v Petrohradě za 66 rublů na litr. Primární cena surovin je 23-25 ​​rublů na litr.

Zemědělci vyrábějí kozí výrobky s velkými sítěmi, včetně federálních. "Hope" od roku 2000 spolupracuje s Ashanem a Crossroads. "Splátky v maloobchodě - 70 bankovních dní. A nákupní cena našeho mléka za poslední tři roky se zvýšila pouze o 3%, zatímco motorová nafta se zvýšila o polovinu, - Bodrov je nespokojený. "Přesto budeme i nadále pracovat na trhu v Moskvě."

Produkty "Lukoza" (ochranná známka "Sernur sýr rostlin") prodávané v "Scarlet plachet", "ABC chuť", "Globus Gourmet", "The Seventh Continent", "Victoria", "inteligentní", "Duha" a další. První produkty z mléčných koz, společnost realizovala pouze ve svém regionu - město Yoshkar-Ola, pak šla do sousedních oblastí a následně do moskevských supermarketů.

Nyní hlavní značky pasterizovaného kozího mléka, které se prodávají v Moskvě - „naděje“, „Lukoz“ a „Vireneya“ a sterilizována - „čistá linie“, uvádí Bodrov.

Podle vyjádření Bodrov je „naděje“, v posledních letech roste zájem investorů „poměrně velký“ (500-2000 tis. Animals) předpokládá produkci komerčních kozího mléka a výrobků z jeho zpracování. V Rusku byla vyvinuta technická dokumentace pro výrobky vyrobené z kozího mléka, které umožnily zpracování v továrně, vysvětluje Rybalova z ICAR. „V posledních letech jsme 1,5-2 často získat návrhy megafarms s živočišnou od 1 tisíc koz.“ - říká konstruktér společnosti GEA Farm Technologies Paul Zhadobin. Konkrétní investoři nemá jméno, s uvedením jen to, že tyto projekty jsou plánovány v Baškortostánu, Tatarstánu, Krasnodar a Stavropol území, Moskvě, Nižném Novgorodu, Pskov, Kaluze Kemerovo regionech av regionech černozem.

Například Kursk obchodník Vyacheslav Smirnov rozhodla vytvořit farmu, který je určen pro 1000. Kozy, rozšiřitelná až na 1,5 tis. K tomu, nabyl v území regionu Kursk 522 hektarů a budovy bývalého dobytka na výkrm komplexu. Projekt by měl investovat 60 milionů rublů. Včetně 20% vlastních prostředků. 80% Smirnov očekává půjčku od Rosselkhozbank za kauci získané pozemky. Náklady budou zahrnovat rekonstrukci farmy, nákup nového či ojetého dojírně (DeLaval nebo SAC) paralelní 2h36 a konstrukci v malém měřítku výrobní linky pasterizovaného mléka a měkkých sýrů. Projekt se vyplatí do 5-6 let, doufá Smirnov.

Pokud zvážíme ekonomiku takového podnikání, která se odvíjí od situace na trhu, je to velmi výhodné, tvrdí Andrei Danilenko, ředitelka Národní unie producentů mléka. "Cena kozího mléka je 2,5-3krát vyšší než cena krávy: v závislosti na regionu se pohybuje od 50 do 90 rublů na litr," uvádí citační čísla. "Ve stejné době, cena je v průměru 20-40 rublů na litr." Zhadobin odhaduje návratnost projektů chovu mléčných koz ve 5-6 letech proti 10-12 rokům s investicemi do mléka skotu. Kozy mají rychlejší reprodukci, vysvětluje (můžete je pokrýt ve věku 7-8 měsíců) a mléko se prodává alespoň s 40% marží. Ziskovost je vysoká, zatímco trh je vzácný, Rybalova poukazuje na to: "Pokud do tohoto nedokončeného výklenku přichází velký počet investorů, taková marže už nebude existovat." V sektorech chovu koz se segmenty sušeného mléka a kojenecké výživy dosud nezkoušely, dodává Kozhanov.

Problémy a rizika "Jedním z problémů kozího obchodu je malá komodita," říká Kozhanov. - Malé objemy se obtížně zpracovávají, a proto rozšiřují rozsah. Přijímající méně než 300 l / den je smysl prodávat pouze pasterizované mléko. Složitější výrobky - jogurty, sýry atd. - je lepší nechat to udělat. " Jogurt z kozího mléka nyní vyrábí pouze "Sernursky Cheese Factory", Rybalova ví. Společnost má obecně velkou linku: s výjimkou mléka a tří druhů jogurtu je to brynza, máslo, 18% tvarohu a 5%, zakysaná smetana a čtyři druhy sýrů. Podle vyjádření Kozhana se nejlépe prodávají celozrnné mléčné výrobky, sýry jsou horší. Proto se vyrábějí v "Sernursky" až v létě, kdy je mléko přebytečné.

Bodrov z Nadezhda nazývá "hlavním problémem" tohoto odvětví nedostatek vysoce kvalitní chovné hlavy pro chov komodit stáda. Nejoblíbenějším a nejvýnosnějším plemenem kozlů je Zaanen. Pokud však uskutečníte velký projekt, nebude možné okamžitě najít v Rusku 2 000 takových zvířat a ještě vzácnější kozy nubijského plemene, které v zemi "nebudou psány víc než sto," říká Bodrov. A kráva, která je v Rusku rozšířena, pokračuje, není vhodná pro chov průmyslových koz, protože má nízkou produktivitu: produkuje mléko maximálně 500 litrů na laktaci. Dokonce i když s vylepšenou údržbou těchto zvířat nemůžete čítat více než 700 litrů, takže stádo se bude dlouho vyplácet, uzavírá Bodrov. On doporučuje koupit Zaanen kozy pro absorbování křižovatky (0,5 až 2 tisíce rublů / cíl) a část stáda, která má být zakoupena v zahraničí. Cena plnokrevného kozla, společně s dodávkou z Evropy, činí asi 1 tisíc dolarů, z USA - 3 tisíce dolarů.

Sergej Černogorov, technický ředitel společnosti Transfair-Agro, upozorňuje na to, že v naší zemi neexistuje kultura konzumace kozího mléka, což s sebou přináší potíže s prodejem. Vzhledem k tomu, že poptávka nebyla vytvořena, technologie zpracování nejsou rozšířené, neexistují žádné specializované linky v mlýnech, není uváděn žádný marketing, na trhu není k dispozici zařízení pro chov koz, uvádí se. Zájem o podnikatelské investice je k dispozici, ale jen málo lidí se skutečně zabývá chovem mléčných koz, shrnuje Chernogorov. Existuje spousta potíží s prodejem, potvrzuje Bodrov.

Nesetevye obchody málokdy převezmou prodej kozích produktů: trvanlivost pasterizovaného mléka - maximálně 12 dní a kupující jsou méně než v maloobchodní síti. A velcí nechtějí pracovat s farmáři kvůli malým objemům, které mohou zemědělci nabídnout. Proto je "ekonomicky výhodné" produkovat nejméně 5-10 tun kozího mléka denně, věří Danilenko. Na druhou stranu je však v tomto případě nutné držet velké stádo a dělat něco s vlakem. Například u kozy Zaanen se narodily tři kozy, z nichž jen jedna samice. V odvětví skotu jsou tato zvířata prodávána jako rodokmen nebo vykrmována. Neexistuje však žádný udržitelný požadavek na kmenové kozy v Rusku, stejně jako maso těchto zvířat.

Existují dvě strategie pro investice do chovu koz, říká Danilenko: mega-projekty a farmy s malým zpracováním nebo zpracováním (alespoň pasterizátor). "Existuje také třetí cesta - diverzifikace," dodává Rybalová. "To znamená, že kozí chov může být dodatečným příjmem hlavní produkce, především pro velké farmy." Podle tohoto modelu fungují chovatelské stanice "Lukoz" a "Prinevskoe".

Tradiční výrobci mléka (včetně skotu) jsou však skeptičtí ohledně chovu koz. Vedoucí zemědělského podniku "Trio" (Lipetská oblast) Evgenia Uvarkina věří, že ruský kupující není připraven k masovému konzumaci kozího mléka. "Průmyslová kozí chov je vzdálená budoucnost," myslí si. "Nejprve musíme dosáhnout vážné průmyslové úrovně v tradičním segmentu [kravského mléka]." Uvarkin hodlá diverzifikovat podnikání jiným způsobem: zahájí projekt na výrobu brambor. "Já také nejsem připraveni vyvinout nový směr," - podporuje Danilenko od Národní unie producentů mléka, který také řídí společnost Ruské farmy. Chce se soustředit na zvýšení efektivity komplexů skotu, které řídí jeho skupina. Riziko chovu koz je prodej mléka a je důležitější než vysoká marže, říká Yury Valetsky, generální ředitel Zelenogradského (Moskevská oblast). Chcete-li zvýšit produkci mléčných koz, budou to především zemědělci, navrhuje.

Kozí produkty

Kozí mléko není v naší zemi příliš oblíbené, mnozí ji považují za ne chutné a špinavé, preferují krávy. Navíc popularita kozího mléka snižuje jeho nízkou dostupnost a vysokou cenu, stejně jako relativně malý seznam prodaných produktů. Ale studie prováděné již více než jedno století ukazují vysokou výživovou hodnotu kozího produktu - je snadno stravitelná a vhodná pro kojence. Teprve včas lze očekávat nárůst poptávky po výrobcích z kozího mléka - sýr, tvaroh, jogurt, zakysaná smetana a další.

Obsah článku

Jak vyrobit zakysanou smetanou a smetanou?

Příprava zakysané smetany z kozího mléka je doprovázena určitými potížemi. To je způsobeno zvláštností struktury tuků, které jsou špatně vysráženy i během separačního procesu. Odstranění kozího mléka je nezbytné pro získání krému. Je obtížné vyrobit krém z čerstvého (parního) mléka - měli byste používat včerejší chlazení, které zůstalo v chladničce po dobu nejméně 12 hodin.

Nejjednodušší způsob, jak získat krém, je udržování. K tomu je mléko uchováváno v kontejneru se širokým krkem, po 1-2 dnech je stratifikováno. Na povrchu se vytvoří vrstva nasycená mléčným tukem (krémem) a pod ním je odstředěné mléko (návrat) vodnaté konzistence. Ve velkém množství nemůžete tímto způsobem získat krém, kromě toho ztratíte velké množství tuku. Proto se používají elektrické separátory - centrifugací se mléko rychle rozdělí na dvě frakce. Nastavením separátoru je možné dosáhnout požadovaného obsahu tuku a konzistence smetany.

Kozí krém lze snadno změnit na zakysanou smetanu. K tomu je třeba přidat kvas. Vzhledem k tomu, že může sloužit jakýmkoli mléčným výrobkům (kyselé mléko, jogurt, kefír, zakysaná smetana) nebo speciální kultivační předkrm, který se prodává v specializovaných prodejnách. Po přidání kvasu do kvasu je třeba je smíchat a nechat stát 24 až 36 hodin, aby mikroorganismy umožnily zpracovat krém. Existuje další recept na zakysanou smetanu z kozího mléka - kvas se přidává do čerstvého mléka a stárne po dobu 2 dnů. Výsledkem je, že na povrchu je zakysaná smetana a níže je sušené mléko.

Recepty kozího oleje

Z přebytku kysané smetany k dispozici, můžete si vyrobit máslo. Vezměte dva litry kozí kysané smetany a nalijte ji do hluboké pánve. Pomocí velké dřevěné lžíce zamíchejte zakysanou smetanou energicky kruhovým pohybem. Jakmile se syrovátka začne objevovat, nalijte do zakysané smetany 150-200 ml ledové vody.

Pokračujeme v míchání kyselé smetany, dokud se neobjeví kóm. Nyní byste měli oplachovat vzniklý olej studenou vodou. Nalévejte je do malého pramínku, nepřestávejte míchat. Je důležité smíchat olej pouze v jednom kruhovitém směru - pouze tak se vytvoří koma. Po dvojnásobném promytí ledovou vodou by se měla vytvořit hrudka. Může být uložen v chladničce.

Pro dlouhodobé skladování oleje by měl být taven. Olej nakrájíme na kusy a vložíme do hrnce. Nad vodou nalijte olej na 1-2 cm. Po varu pokračujte v ohřevu oleje na malém ohni po dobu 20-25 minut a odstraňte vytvořenou pěnu. Poté je nutné vychladnout a umístit do chladničky.

Po ztuhnutí se začne opakovat tlumení. Olej znovu protřete na malé kousky, čímž vyčistíte tvaroh. Nyní není přidána voda, ale olej se vaří na nízké teplotě po dobu 20-30 minut. Po několika vrstev bandáže (nebo síto gázou) filtrovat rozpuštěné máslo do sklenice (to by mělo být předem vyčištěny a sterilizovány v peci). Hotový kozí olej zůstává chutný i po několika letech skladování.

Kojenecké nápoje

Kozí mléko je zřídka používáno v čerstvé formě pro jídlo kvůli specifické chuti a vůni. Ale nápoje z kyselého mléka jsou velmi oblíbené. Při procesu fermentace se ztrácí nepříjemný zápach a zvyšuje se nutriční hodnota produktu.

Kefír

Nejčastějším kyselým mléčným nápojem, který byl poprvé vyroben z kozího mléka. Poprvé se tento výrobek objevil na území severního Kavkazu, poté byl aktivně rozšířen v celé ruské říši. Od 19. století se aktivně používá k léčbě onemocnění trávicího systému. V imunostimulačních vlastnostech se objevil také tonizační efekt. Nedávné studie ukazují pozitivní účinek na rakovinu a metabolické problémy.

Pro přípravu jogurtu je nutné:

 • kozí mléko;
 • sourdough;
 • cukr (ne více než 1% objemu).

Jako startér se používají speciální bakteriální přípravky. Doma můžete použít kefír v obchodě. Pro vaření by mělo být mléko zahřáto na 35 stupňů nebo použito párového produktu.

Mléko smíchané s kvasem a cukrem, důkladně promíchejte. Zakryjte kontejner bavlněným hadříkem nebo několika vrstvami gázy - je důležité zajistit vzduch, aby se mikroorganismy množily. Kefír je infuzován 8-10 hodin v temné místnosti při teplotě 17-22 stupňů. Při přístupu ke světelným nebo jiným teplotním režimům je technologie přerušena a kefír je zkažený.

Jogurt

Užitečnost jogurt Mečnikova bylo prokázáno již v 19. století, protože studie potvrdily zvýšení imunity, zlepšit zažívací ústrojí při každodenním používání mléčných výrobků. Kozí jogurt je bohatý na aminokyseliny, bílkoviny, vitamíny, vápník a draslík. Normalizuje činnost střeva a přispívá k růstu normální mikroflóry.

 • viskózní homogenní konzistence;
 • svěží příchuť a chuť;
 • bílá barva bez inkluzí;
 • obsah tuku 3,8 až 4,5%;
 • obsah bílkovin není menší než 2,9%.

Pro přípravu jogurtu používejte čerstvé mléko. Předběžně musí být pasterizován (sterilizace povolena), následované chlazením. Před aplikací startéru (kultura bulharského bacilu a streptokoku) je nutné teplotu mléka nastavit na 40 stupňů.

Je důležité udržovat konstantní teplotní režim tak, aby růst mikroflóry v jogurtu nezastavil, jinak dojde k vývoji patogenních mikrobů, které vedou ke zkažení produktu. Příprava jogurtů 3-5 hodin, čím déle to vydrží, tím vyšší je kyselost. Chcete-li zabránit růstu bakterií, musíte jogurt ochladit. Pak je možné jej uchovávat v chladničce, ale ne více než 5 dní.

Srvátka a návrat

Tyto odpadní produkty při výrobě sýrů, tvarohu a smetany, ale také se používají v potravinách, v čisté formě nebo jako přísady do různých misek (těsta). Na výživové hodnotě jsou mnohem nižší, než jsou pravidelné mléčné nebo kysané mléčné nápoje. Takže v opačném případě je téměř žádný mléčný tuk - v procesu získávání krému, to je častěji oddělené.

Sérum obvykle neobsahuje bílkoviny, protože většina z nich zůstává v tvarohu nebo sýru. Pokud jsou však tyto produkty připraveny z odstředěného mléka (tj. Obráceného), pak obsahuje syrovátka pouze stopy tuku a bílkovin. Tyto nápoje nejsou o moc lepší než voda.

Ale sérum může být použito k obnově trávicího systému - má příznivý účinek na kyselost, podporující růst dobré mikroflóry. Také v nápojích obsahují vitaminy a stopové prvky. Na kozím séru a naopak, můžete si udělat pečené těsto pro pečení. A jejich hlavní hodnota spočívá v nízkých nákladech.

Vlastnosti vaření tvarohový sýr

Můžete získat sýr z kozího mléka ve velkém množství. K tomu je vhodné plnotučné mléko a opak (pro beztučný tvaroh). Kromě mléka k výrobě tvarohu je vyžadován kvas, jelikož může být použit:

 • speciální mikrobiální počáteční kultury;
 • pepsin;
 • kysané mléčné výrobky - zakysaná smetana, kefír, jogurt.

Startér je nezbytný pro rychlé zasychání. Pokud bakterie fermentovaných bakterií nestačí, pak se rozšiřuje patogenní mikroflóra a mléko se stane hořkým a sýr nebude fungovat. Můžete použít čerstvé mléko nebo zahřát na 38-40 stupňů. Nyní je nutné přidat směs a směs důkladně promíchat.

Surování probíhá v teplé pokojové teplotě (25-28 stupňů). Po 10-12 hodinách by měly tvořit těsný shluk, pak musíte dát cedník s tenká (nebo bavlněné tkaniny) a filtrem. Těstovinový sýr je připraven a též sérum může být také požíváno. Použití kozí sýr může být v čisté formě, připravit pro budoucnost (v mrazáku mohou být zmraženy a rozmraženy malé porce v pravý čas). Také z tvarohu je možné vyrobit různé pokrmy včetně sýrů.

Z kozího tvarohu můžete udělat lahodný tavený sýr. Pro nádobí potřebujeme:

 • 1 kg tvarohu;
 • máslo 100 gramů;
 • 2 kuřecí vejce;
 • lžička soli;
 • 1 lžička sódy na pečení.

Vypusťme tvaroh s sodou, z níž by se měl trochu zesvětlit, pokud se tak nestane, pak zvýšíme obsah sody. Poté se tvarový tvar ponechá na chladném místě po dobu 4-6 hodin. Spodní a boční stěny smaltované nádoby jsou opatrně namazány máslem. Dejte tvaroh do hrnce, dejte ho na malý oheň. Aby hmota na spodní straně nehořla, je nutné neustále míchat.

Jakmile začne tvarová hmota roztavit, vylijte do ní vajíčka a přidejte sůl. Po trochu míchání se roztavený tvaroh ponechá, dokud se nevytvoří hustá pěna. Poté rychle vyjměte panvu z ohně a lehce ochlaďte, aby se pěna usadila. Teď se hmota znovu ohřívá a poté se nalit do nádoby (můžete použít studené nádoby nebo nádoby). Po ochlazení je sýr připraven k použití.

Druhy sýra na kozím mléce

Kozí mléko se používá k výrobě velkého množství sýrů - tvrdé, měkké, slané, roztavené. Mléko koz je ideální pro výrobu sýrů - vysoký obsah bílkovin je možné, aby se z 10 litrů až 1,5 kg sýru. Kromě toho mléko pro sýr nádobím by měl mít - stiskněte cedník nádobu (za varu 20 litrů mléka) lavsan sáčku. Důležitou složkou při vaření sýr je považován kvasem - dobré mít syřidlo, který je vyroben ze slaných žaludků malými dětmi, ale také použít lékárny pepsin, kyselinu octovou, a jsou speciální přípravky.

Recept pro země kozí sýr:

 • 20 tablet pepsin rozemlejte a nalijte malé množství teplé vody;
 • vezměte 10 litrů kozího mléka a přidáte do něj rozpuštěný pepsin;
 • opatrně přesuňte směs a položte na teplé místo po dobu 40-60 minut;
 • když se vytvoří hrudka okamžitě položená na malý oheň;
 • míchání neustále, zahřát mléko na nízké teplotě;
 • nedovolte vaření;
 • při tvorbě sýrových vloček házíte hmotu na malý cedník (můžete ji navíc v několika vrstvách opatřit gázou;
 • pečlivě vytlačte vlhkost a posypeme malým sýrovým povrchem;
 • produkt lze okamžitě spotřebovat.

Namísto farmacie pepsinu je lepší používat enzym z pryskyřice. Připravuje se tím, že trvá na žaludku kozy (tele, ovce) a je také možné použít žaludek králíků. Enzym syřidla se však připravuje velmi dlouho a kvůli malému množství sýra není nutné zkomplikovat proces vaření.

U tvrdého sýra se mléko uchovává 12-24 hodin v chladničce - čerstvě zkvašené. Pro sýrovou hlavu o hmotnosti 1 kg bude zapotřebí asi 8 litrů kozího mléka a také kvas, vařič, lis a nádoba na osolení. Stupně přípravy tvrdého sýra:

 1. v mléce zahřátém na 35 stupňů se zavede ferment;
 2. po pečlivém míchání nechte kvasit 40 minut - musí se vytvořit želé podobná hmota;
 3. drcené fermentované mléko s nožem na malých kostech;
 4. nyní je nutné počkat, dokud sérum nezůstane - 30 minut;
 5. zahřátá a bránit 3-4 krát před vzhledem sýrových zrn;
 6. peroxidovat hmotu přes vak (gázu);
 7. posun nadměrné vlhkosti a tvorbu hlavy pomocí lisu;
 8. Během lisování je třeba několikrát vyměnit sýr za 4-6 hodin.

Sýr už může být konzumován, ale stále není daleko od tvrdého stupně. Je nutné, aby byl salinován ve slané vodě a poté umístěte na suché, suché místo (sklep). Odkud bude nadměrná vlhkost a mléčný cukr nahrazen solí. Pouze tehdy získá sýr vynikající chuť.

Kozí mléko je vhodné pro výrobu různých produktů. Některé z nich nejsou získávány horšími (nebo možná lepšími) než kravami, protože ostatní (jako v případě ropy) budou muset pracovat vážně. Z určitého zápachu se můžete zbavit, pokud budete sledovat čistotu koz a udržovat je odděleně od výrobce. Je důležité nezapomínat na individuální nesnášenlivost kozího mléka.

Technologie výroby kozího mléka (strana 1 z 3)

KAPITOLA 1. SOUČASNÝ STAV OTÁZKY

1.1 Trochu historie

1.2 Výhody a užitečné vlastnosti kozího mléka

1.3 Technologie výroby kozího mléka

1.4 Hlavní výrobci kozího mléka

KAPITOLA 2. ÚČEL A CÍLE VÝZKUMU

2.1 Odůvodnění zvoleného směru

2.2 Účel a cíle výzkumu

KAPITOLA 3. SCHÉMA A METODA PROVÁDĚNÍ ZKUŠENOSTI

3.1 Obecný plán výzkumu

3.2 Schéma výzkumu této vědecké práce

Seznam použitých zdrojů

Relevance. Není žádným tajemstvím, že v posledních 10 letech klesá počet krav v Rusku. Produktivita stád nekončí dostatečně rychle, takže v důsledku toho klesá hrubá produkce mléka v zemi. Podle prognóz bylo v roce 2003 přijato v Rusku 28 milionů tun mléka, což není mnohem více než v roce 2007 (Sphere: Ingredients, Equipment, Packaging..., 2005).

Analytici nezaznamenávají optimistické trendy na globálním trhu s mlékem. Tak ve Španělsku produkují mléčné výrobky 6 milionů tun mléčných výrobků, zatímco jejich spotřeba činí 8 milionů tun. Podíl Francie a Portugalska tvoří 90% dovozu mléka do této země. Nedostatek mléka na španělském trhu vedl ke zvýšení jeho hodnoty - zatímco ceny ve zbytku EU jsou poměrně nízké. Tato situace také vyvolala vznik nezákonného trhu s mlékem, který se vyrábí a prodává mimo systém kvót EU (Sphere: Ingredients, Equipment, Packaging..., 2006).

Na základě výše uvedeného lze vidět, že nejen v Rusku, ale i po celém světě dochází k poklesu výroby mléka, zatímco spotřeba mléčných výrobků naopak vzrůstá. Proto má mlékárenský průmysl velmi jasný cíl - zastavit pokles výroby mléka.

Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je technologický, s pomocí moderního vybavení a nejmodernějších technologií. Dalším způsobem, který navrhujeme, je zavedení mléka do mlékárenského průmyslu jiných zvířat, totiž koz.

KAPITOLA 1. SOUČASNÝ STAV OTÁZKY

1.1 Trochu historie

Koza byla oblíbená po celou dobu. Říkají, že mléko je zdravé a prodlužuje život. Není náhodou, že v oblastech, kde konzumují hodně kozího mléka, je tolik jater. Podle starodávné legendy mléko božské kozy Amaltei pocházelo ze svého rohu hněvem Zeusem. Skutečnost, že kozí mléko je nejvíce "vyvážené", napsal Avicenna. Ve starém Římě zacházeli slezinou. Pro zlepšení hojivých vlastností mléka vařeného různými přísadami: proti kataru oka - se sezamem, proti úplavici - s mořskými oblázky a ječmenem. Je pravda, že v historii došlo k období, kdy začalo pronásledování na kozích. Její mléko bylo dokonce prohlášeno za jedovaté. Ale tyto ošklivé časy byly krátké (SP Urusov, 1992).

Od konce devatenáctého století začíná kozí renesance. V této době lékaři začali mluvit o tom, že kozí mléko je lepší než jiné mateřské mléko. V roce 1909, vášnivým obdivovatelem kozího mléka, začal V. Zhuk bojovat proti umělým směsím. Koza netrpí tuberkulózou, brucelózou, jinými nemocemi, které jsou krávy nemocné. Kvalita kozího mléka je mnohem vyšší než kravské mléko, je více homogenní, obsahuje více bílkovin bez dusíku, jeho bílkoviny jsou lepší, s vyšším obsahem piacrinu a thiaminu než jakékoliv jiné potraviny. Mimochodem, thiamin patří k nejdůležitějším vitamínům skupiny "B", bez níž člověk nemůže bez jakéhokoli období života. Hippocrates považuje kozí mléko za správné léčivo pro léčbu tuberkulózy. Avicenna také doporučila, aby krajané pravidelně konzumovali kozí mléko, aby později neprojevili svým vnukům nestranné snímky senilní senility. Tradiční medicína přiřazuje kozí mléko jako potravinu pro oslabující a trpící děti s potravinovou alergií (Bogomolova BF, 2005) zvláštní roli.

1.2 Výhody a užitečné vlastnosti kozího mléka

Složení kozího mléka je velmi blízko mléka ošetřující ženy, takže se často používá k krmení kojenců a nedávno na jejím základě se vyrábějí směsi pro dětskou výživu. Obsahuje vápník, fosfor, kobalt, železo, vitamíny B1, B2 a C v přirozeně stravitelné formě. Proteiny z kozího mléka, na rozdíl od krav, neobsahují kaseiny, které způsobují alergii na potraviny, takže lidé, kteří jsou alergičtí na kravské mléko, mohou používat bez strachu. A molekuly tuku obsažené v kozím mléce jsou mnohem menší než obsahy v kravském mléce, takže jsou dobře absorbovány bez přetížení trávicího systému (Kuznetsova TA, 2003).

Takové jedinečné složení kozího mléka je proto, že kozy jsou velmi vybíravé v jídle. Vybírají nejefektivněji vegetaci bohatou na živiny a saturují tak mléko hodnotnými vitamíny a minerály. Pravděpodobně tedy kozí mléko a výrobky vyrobené na jeho základě, tak jemná krémová chuť, dlouho milovaná mnoha labužníky (Ivonina AA, 2003).

Lékaři pravidelně doporučují použití kozího mléka se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy, žaludečního vředu a kolitidy. Normalizuje střevní mikroflóru a také léčí mikrodamky trávicího traktu. Moderní výzkum dokazuje účinnost kozího mléka u kožních onemocnění (ekzém), chorob kloubů, osteoporózy, cholelitiázy, fibromyomu, bronchiálního astmatu, migrény, nespavosti. Navíc pomáhá obnovit tělo po fyzickém a psychickém zatížení, což je obzvláště důležité pro moderní obyvatele měst (Kuznetsova TA, 2005).

Už dlouho je známo magické vlastnosti kozího mléka, které zajišťují vysokou účinnost při podávání oslabených dětí. Moderní studie ukázaly, že obsah základních živin (bílkovin, tuků a uhlohydrátů) u kravského a kozího mléka je velmi blízký, ale výrazně se liší od jejich obsahu v lidském mléce. Krávy a kozy v mléce mají mnohem více bílkovin, ale nižší obsah sacharidů a dokonce méně tuků. Je zajímavé, že bílkoviny z kozího mléka mají odlišné kvalitativní složení ve srovnání s kravskými bílkovinami. Jejich fyzikálně-chemické a imunologické vlastnosti se také liší. To je velmi důležité z hlediska trávení mléka (Horse I.Ya., 2000).

Sraženina, která se tvoří v žaludku dítěte po požití kozího mléka, je mnohem menší a méně hustá než po kravském mléce, což usnadňuje jeho trávení v gastrointestinálním traktu dítěte. Je to spíš jako sraženina, která vzniká trávením lidského mléka. Tuk z kozího mléka je jednodušší a lépe absorbovaný než kravský tuk. Na rozdíl od kozího a kravského mléka je více mineralizováno, obsahuje dvakrát až třikrát vyšší obsah sodíku, draslíku, vápníku, fosforu. U některého z těchto druhů mléka je však obsah železa nízký. Je pravda, že železo kozího mléka je lépe absorbováno organizmem dítěte než železa kráva (Kunizhev SM, Andrusenko SF, 1999).

V mléce kozy jsou vitamíny, ale má mnohem méně kyseliny listové než ostatní dva druhy mléka. V kravském mléce je více vitaminu B12 a u mléka koz je obsah vitamínů E a C. Nejnižší je obsah vitamínů B1, B2, B6 a PP. pak jejich obsah v kozích a kravských mlékách je téměř stejný, ale liší se od úrovně lidského mléka. Studie o úloze kozího mléka ve výživě dětí do 3 let byla provedena teprve v posledních letech. Ukázalo se, že přírůstek hmotnosti dětí s kozím mlékem není menší a snášenlivost kozího mléka není horší a někdy dokonce lepší než krávy (Antsiferova NP, 2004).

Je zajímavé, že děti trpící potravinovými alergiemi a nesnášenlivostí bílkovin z kravského mléka jsou mnohem méně ochotné trpět těmito nemocemi, pokud konzumují kozí mléko. Podle studií způsobilo pouze jedno dítě ze 100 s nesnášenlivostí kravského mléka, kozy také nežádoucí kůži a astmatické reakce (Kostina GA, 2003).

1.3 Technologie výroby kozího mléka

Sortiment produktů vyrobených z kozího mléka není v současné době tak významný. Kozí mléko jako surovina je pouze částečně vyvinuto. V malých objemech se vyrábí pasterizované a sterilizované mléko (oblast Leningrad), sýr se vyrábí v jižních oblastech země (Krasnodarské území). Vyhlídky na zpracování kozího mléka jsou však velmi široké, což souvisí s nárůstem spotřebitelské poptávky, významným nedostatkem kravského mléka a možností využití stávajících zařízení.

Nedávno vzrostl počet studií o vývoji nových typů měkkých sýrů v důsledku dostupnosti řady technických a ekonomických výhod ve srovnání s tvrdými a slanými sýry (Dovbenko IB, 2008).

Nejzajímavější jsou studie o použití při výrobě sýrů této skupiny kozího mléka nebo ze směsi s jinými druhy mléka (krávy, ovce). Zvláštní pozornost je věnována hypoalergenní a biologické vlastnosti kozího mléka (AI Erokhin, VV Sokolov, 2001).

Pro průmyslovou výrobu produktů z kozího mléka technické dokumentace na přírodní kozího mléka - syrové (Tu 9811-055-07532800-2005). Regulace fyzikálně chemických, mikrobiologických a organoleptických ukazatelů surového kozího mléka.

Pro děti i dospělé vyvinuli unikátní řadu kozím sýrem (Samoilov VA Suyunchev OA, Nesterenko PG, Sannikov M.Yu. Novopashina SI Voblikova TV, 2005).

Měkké sýry (TU 9225-050-07532800-2004) se liší obsahem tuku, výrobní metodou a jsou vyráběny v následujícím sortimentu:

- syřidlovým sýrem "From goat-dereza" 50% obsah tuku v obci. c. Sýr se vyrábí v prodeji v pětidenním věku v polymerních filmech;

- sýr "stříbrný kopyt" 55% obsah tuku v obci. c. Technologický proces je charakterizován cheddizací a tavením sýrové hmoty;

Recepty na vaření kozího mléka doma

Použití kozího mléka je nepopiratelné. Ve srovnání s krávou v něm je mnohem více bílkovin, vitamínů a stopových prvků. Její oblíbenost není tak velká, že je způsobena předpojatým názorem o specifické chuti a vůni. Nicméně kozí mléko je velmi chutné a zdravé, stejně jako produkty z něj: sýr, zakysaná smetana, tvaroh, máslo, jogurt, jogurt. Sledujte technologii a recept, můžete je učinit doma.

Smetana - fermentovaný mléčný výrobek se získává fermentačním krémem. Struktura mléčných bílkovin v důsledku dozrávání se mění. To způsobuje lepší stravitelnost tělního mléka než krému. Nicméně získávání krému z čerstvého mléka je problematické dokonce i oddělením. Chcete-li to provést, postupujte nepřetržitě nejméně 12 hodin na chladném místě.

Kozí kysaná smetana se změní na tuky, ale žaludek netrpí. Naopak, díky bohatým vnitřním složením, výrobek pomáhá zlepšit trávení a žaludek. Více vitaminu set v kozím krém pomáhá efektivně vypořádat s vyčerpáním a pokles vitálních sil. Minimální obsah cholesterolu snižuje riziko tvorby cév.

Z 10 litrů mléka se získá přibližně 0,5 litru čisté smetany. Kozí kysaná smetana zvenčí se liší od kravské barvy. Je čistě bílá, ne žlutá.

Takže k výrobě zakysané smetany potřebujete krém. Nejjednodušší možností je chránit mléko několik dní. Výsledkem je, že z horní části je tvořena dostatečně tlustá vrstva tuku (krém) a nízkotučné mléko (obrácené) zespoda. Získejte hodně krému tímto způsobem je obtížné a ztráta tuku bude významná. Proto, ekonomika nemůže dělat bez oddělovače - elektronické nebo mechanické zařízení pro oddělení mléka. Centrifugací se mléko bez fyzické námahy zvenčí rozdělí na dvě frakce. V takových zařízeních existuje funkce pro regulaci obsahu tuku a konzistence krému.

Před odloučením se mléko brání, ale není těsně uzavřeno. Lepší je pokrýt gázou nebo jakoukoli látkou propustnou pro vzduch, jinak dojde k smíchu a vůni koz. Před zahájením procesu výroby zakysané smetany se mléko zahřeje na teplotu 34 až 40 ° C. Separátor je také ohříván horkou vodou, která je nalita do zvláštního otvoru pro příjem mléka. Po předběžné přípravě se mléko nalije a separátor se uvede do provozu. Jednoduše, pokud je elektrický, není třeba žádné zvláštní úsilí, pouze kontrola cvičení. Intenzita vypouštění zakysané smetany je regulována speciální přepínačem. Při mechanickém pohonu se centrifuga pomalu otáčí.

Po prvním průchodu zůstává na separačních stěnách hodně tuku. Proto znovu běží mléko, aby tyto částice zcela vypralo. Naplněný krém naplníme skleněnou nádobou na třetinu objemu. Několik hodin ponechalo v teple, pak vyčistilo v lednici. Postupně se zakysaná smetana stává silnější, což naznačuje připravenost.

Při absenci separátoru může být kysaná smetana připravena jiným účinným způsobem. Receptura je následující:

 • V čerstvém mléku se nalévá kyslé v malém množství.
 • Zakryjte gázou a uchovávejte při pokojové teplotě po dobu 3-4 dnů.
 • Na konci předepsané doby se tvoří mezivrstva zhora - to je zakysaná smetana.

Z níže leží další cenný mléčný výrobek - jogurt. Jako fermentovaný kvašení mohou být připraveny hotové kulturní směsi, které jsou komerčně dostupné.

V kozím průmyslu nedochází k přebytku. Zbývající kysanou smetanu lze snadno převést na máslo. Technologie je následující:

 • Do samostatné mísy vložte 2 litry kozí smetany. Dřevěná stěrka nebo lžíce se pomalu mísí v kruhových pohybech.
 • Jakmile sérum působí, nalévají se 130-200 ml ledové vody.
 • Míchání pokračuje, dokud se nevytvoří mastná kóma.
 • Opláchněte ho studenou vodou.
 • Hotový olej je zabalen a vložen do chladničky.

Pro dlouhodobé skladování udělejte ghee. Nakrájejte na kusy, vložte do pánve, naléváme vodu nahoře a zahřejte. Po varu stojí 20-25 minut a pravidelně odstraňuje pěna z povrchu. Pak ochlaďte a čistěte jeden den v chladu. Když zamrzne, uchýlí se k opakovaným touhám, jen bez vody. Olej se ořezá, čistí se z kukuřičných inkluzí a vaří se na nízké teplotě po dobu 15-20 minut. Roztavená konzistence másle se filtruje a nalije do sterilizovaných plechovek. Tento produkt udržuje skvělou chuť po dobu delší než jeden rok.

Kyselé mléčné výrobky se snadno připravují doma. Po zrání se získávají chutné a výživné produkty. Je velice žádoucí kvůli neocenitelným výhodám pro lidské tělo. Kozí kýr je účinný při léčbě jakékoli patologie trávicího systému a také zvyšuje imunitu a má tonizující účinek. Pozitivní účinek byl prokázán u nádorových onemocnění a narušeného metabolismu.

Receptura je následující:

 • Mléko se zahřeje na teplotu 35-37 ° C nebo se použije pára.
 • Přidejte bakteriální počáteční a granulovaný cukr (ne více než 1% objemu mléka) a důkladně promíchejte.
 • Pokryjte nádobí vícedílnou gázou. Trvejte alespoň 8-10 hodin v teplé a tmavé místnosti.

V případě porušení světelných a teplotních podmínek je technologie porušena. Pravidelné používání jogurtu normalizuje trávení, obnoví přirozenou mikroflóru a peristaltiku.

Jogurt je sklad vitaminů, bílkovin, aminokyselin, draslíku a vápníku. Má hustou a homogenní konzistenci, jasně nasycenou chuť a vůni, bílou barvu bez částečných impregnací. Obsah tuku v hotovém výrobku se pohybuje mezi 3,5-4,5%. Obsah bílkovin je vyšší než 2,8%.

Jako základ se používá čerstvé kozí mléko, které je před pasterizací. Zahřejte na teplotu 40 ° C a nechte kvašení (kultivace streptokoků a bulharských bakterií). Po dobu 4-5 hodin se tento teplotní režim udržuje na stejné úrovni. Jinak se proces růstu mikroflóry přeruší a vzniknou patogenní bakterie. To vede ke zkažení produktu. Po ochlazení se bakteriální růst zastaví. Uchovávejte v chladničce maximálně 5 dní.

Sérum a zpět se klasifikují jako vedlejší produkty kozí produkce. Používají se však v čisté formě a používají se při vaření všech druhů jídel. Na výživové hodnotě jsou mnohem nižší než mléko. Naopak, neexistuje žádný tuk a v séru zůstává málo bílkovin. Navzdory tomu sérum a zpět mají příznivý vliv na funkce trávicího systému, stabilizují kyselost a zlepšují střevní mikroflóru. Těsto na nich vychází svěží a voňavé.

Co se vyrábí z kozího mléka

Osoba používá k jídlu nebo používá k jinému účelu mléko pouze několik druhů zvířat. Prvním místem popularity je mléko koz. Ano, divné, jak se to může zdát slovanským obyvatelům, ale krávové mléko vyrobené v procentech zcela ztrácí kozy, protože hlavními spotřebiteli kozího mléka jsou četné národy Asie.

Kozí mléko je lídrem ve spotřebě

Historie kozího mléka

Koza byla předtím domestikována lidmi. Stalo se to kolem 9. století před naším letopočtem. lidé žijící na území moderního Afghánistánu a Íránu. Do 7. století před naším letopočtem. populace koz již pokročila na západ, pozůstatky kozích stád se nacházely v Turecku a dokonce i v částech Afriky. Technologie výroby sýrových výrobků byla poprvé popsána starými Řeky a Římany a mléčné výrobky byly také oblíbené starými Egypťany. Někteří faraoni dokonce přikázali umístit do svých hrobek hlavy sýru z mléka koz vedle dalších drahokamů. A podle legendy byl hlavní bůh Olympu - Zeus živen kozím mlékem. Kozí mléko se později objevilo v Evropě. V historii bylo kozí mléko a období, kdy bylo považováno za nebezpečné pro zdraví, ačkoli takové pronásledování bylo krátkodobé. A od konce 19. století mnoho lékařů již mluví o výjimečných přínosech kozího mléka. Je oproti oblíbenějšímu - kravskému mléku, s přihlédnutím k obrovskému počtu koz po celém světě. Kozí mléko představuje téměř 72 procent celkového mléka.

Obecné informace o kozím mléce

Na celém světě je asi 440 milionů koz. Takové hospodářství každoročně vyprodukuje až pět milionů tun mléka. Koza je spíše nenáročné zvíře. Pro jeho chov není nutné velké plochy a pastviny. Má dost malou plochu s bylinkami, aby plně produkovala mléko. Kozí mléko se vyrábí z krve a plazmy zvířete. Jak bylo napsáno výše, kozí mléko je populární v zemích Asie, tedy v místech své historické vlasti. Kozí mléko je navíc často používáno na severním Kavkaze, na Krymu. Mnoho pokrmů z kozího mléka a sýrů lze nalézt ve středomořské kuchyni, zejména v Itálii, Řecku a také v zemích Středního východu.

Předpokládá se, že až do věku 6-7 let má dítě enzymy, které štěpí v mléce, ale po jejich aktivitě se sníží fyziologicky. Toto není úplně pravdivé tvrzení, protože hodně záleží na genetické predispozice, to znamená, že v oblastech, kde byla použita tradiční kozí mléko po mnoho staletí do vysokého věku, je pozorován tento pokles enzym. Ale pokud člověk stále cítí nepříjemně po sklenici kozího mléka, můžete jít do mléčných výrobků z mléka koz (Thane, Ira) bez ztráty prospěšné vlastnosti.

Někdy může být kozí mléko nahrazeno mléčnými výrobky

Složení kozího mléka

Celkové chemické složení kozího mléka nelze považovat za stálé, záleží zcela na umístění zvířete, kozí mléko v Itálii se bude výrazně lišit od kozího mléka vypěstovaného v Afghánistánu. Existují však některé stabilní kompozitní prvky, které jsou charakteristické pro všechny kozy. Kozí mléko, jako kráva, patří do skupiny kaseinových druhů. Kasein je pomalu stravitelný protein. Kasein se dokonce používá k výrobě lepidla. U kozího mléka je však na rozdíl od kravského mléka prakticky žádný obsah alfa-1 s-kaseinu (kasein v případě latinského caseus je sýr). Ale to je přesně druh mléčné bílkoviny, který často způsobuje alergické reakce a vnímá lidské tělo jako cizince, v souvislosti s nímž se objevují alergické reakce. Tělo tedy upozorňuje na nepřípustnost přijetí určitého produktu do jídla. Ale beta kasein v kozím mléce je mnohem víc, než to přinese blíž k mléčnému mléku. Beta-kasein je speciální protein, který má vysokou imunostimulační aktivitu. Celkový obsah bílkovin v kozím mléce je dvakrát vyšší než u kravského mléka.

Kozí mléko je bohaté na minerály, včetně vápníku, draslíku, hořčíku, sodíku, fosforu, železa, mědi a manganu. Vitaminy jsou také přítomny v kompozici podle kozího mléka - je vitamíny skupiny B, vitaminy A, D, a malé množství vitamínu C, kozího mléka s nízkým obsahem sacharidů, a energetický obsah je poměrně dietní, protože ve 100 gramech obsahuje pouze 68 kalorií.

Kozí mléko lze považovat za nízkokalorickou

Tvar tuků, které jsou přítomny v kozím mléce, je velmi šťastný. Tuk z tohoto mléka je jemně rozdělen, to znamená, že je ve formě, která je snadněji strávitelná. Koneckonců, molekuly kozího tuku jsou velmi malé, takže jejich propustnost pro buňky těla je velmi vysoká. Nebojte se nadváhou při konzumaci kozího mléka. Procento mastných složek je velmi malé, ale výhody, které přinášejí, jsou neocenitelné. Koneckonců, základní vitamíny A a D jsou rozpustné v tucích, což znamená, že jsou prostě absorbovány pouze v přítomnosti tuku.

Vitamin D je jedním z nejdůležitějších vitamínů, zejména pro dětský organismus a pro lidi, kteří žijí v severních šířkách, kde přichází malé sluneční světlo. Koneckonců je to sluneční záření, nebo spíše ultrafialové paprsky typu B, které jsou katalyzátorem produkce vitamínu D v lidském těle. Při nepřítomnosti slunečního světla byste měli navíc užívat vitamín D nebo jednoduše zavést do stravy bohaté potraviny, jako je kozí mléko.

Vitamin D je zodpovědný za distribuci vápníku a fosforu v těle. Obvykle se vápník a fosfor, konzumované s jídlem, pravidelně doplňují kostní tkáně, ale v praxi i vysoký příjem vápníku a fosforu nezaručuje normální proces. Můžete si to představit jako železnici, na níž stojí stálý vlak. Vitamin D zahajuje proces řízení a je lokomotivou pro normální asimilaci vápníku a fosforu.

Výhody dalšího tuku rozpustného vitamínu kozího mléka, vitaminu A, je známo mnoha. Tento vitamín je obzvláště oblíben u ženy, protože vitamín A je zodpovědný za pružnost a turgor pokožky. Vitamin A je přirozený antioxidant, tj. Látka, která může v našem těle vázat volné radikály, které mohou v nepříznivých případech způsobit mutace a poškození buněk. Také vitamín A nebo retinol zvyšuje odolnost těla před infekčními onemocněními a také významnou roli ve vizuálním vnímání. Kromě toho má vitamín A pozitivní vliv na lidský endokrinní systém, pomáhá při produkci hormonů a je také nezbytný pro tvorbu spermií a vajíček.

Fosfáty obsažené v kozím mléku činí tento produkt nádhernou přírodní antacidou, která má schopnost snižovat kyselost žaludku. Nejde pouze o dobrou prevenci a léčbu žaludečních vředů nebo duodenálních vředů. Antacidové vlastnosti kozího mléka jsou oblíbené u těhotných žen, neboť velmi často čelí stejnému problému v pozdním těhotenství a v této pozici nelze přijmout mnoho léků.

U těhotných žen je kozí mléko cenným produktem

Vitamin B, zejména vitamín B1 (thiamin), B2 (ribiblabin) a B12 (kyanokobalamin) mají pozitivní vliv na lidský nervový systém. Tyto vitamíny, na rozdíl od tuku rozpustných, se v těle nehromadí, jejich přebytek se zcela vylučuje močí. Vitamín B1 se podílí na oxidaci produktů rozkladu, urychluje proces a také se aktivně podílí na výměně nejjednodušších proteinových složek - aminokyselin. Vitamín B1 se podílí na obnově všech buněk, zejména nervových. Vitamín B2 se podílí na tvorbě určitých hormonů a také syntetizuje ATP (kyselina adenosintrifosforečná), která je základem lidské energie. Riboflabin je nezbytný pro růst a dobrý stav všech tělních tkání. Navzdory skutečnosti, že tento vitamin je jedním z mála, který může být syntetizován člověkem ve střevě, jsou často případy jeho nedostatku. Obvykle jsou prvními příznaky suchá kůže, svědění kůže nebo očí, fotofobie a špatné uzdravení ran a poškrábání. Zvýšená spotřeba může být způsobena těžkým duševním a fyzickým stresem, stresovými situacemi, onemocněními endokrinního systému a rakovinnými stavy. Vitamin B12 je také částečně syntetizován střevní mikroflórou. Tento vitamin je potřebný pro hematopoézu. A také má příznivý účinek na nervový systém člověka jako celku a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Jednou z nejdůležitějších vlastností vitamínu B12 je jeho účast na syntéze DNA, takže je velmi důležitá pro ženy během těhotenství. Koneckonců, nedostatek tohoto vitaminu vede k genetickým nezvratným patologickým stavům plodu, takže tento vitamin je na seznamu léků, které těhotným ženám poskytují zdarma. Prvek tvořící vitamin B12 je kobalt a kozí mléko jej obsahuje v dostatečném množství.

Kozí mléko je bohaté na různé minerály. Hlavním minerálem je vápník. Méně vyšší bylo již uvedeno o vitamínu D. Vitamín D, vápník a fosfor, který je také v kozím mléce - toto trio pomáhá vytvářet kosti silné. Kromě toho má vápník pozitivní vliv na normální průběh všech nervových procesů. Mnoho nápojů používaných moderními lidmi, jako je káva, čaj nebo alkohol, odvádí vápník z těla. Proto je třeba vypít alespoň dvě sklenice kozího mléka za den, tito lidé jsou prostě nutní.