Textilní průmysl: výroba textilií od A do Z. Textilní průmysl v Rusku

V první řadě, pokud jde o velikost poptávky po výrobcích, trh s potravinami vždy stál a zůstane. To není překvapující, protože zde se prodává a kupuje zboží, které je v kategorii životně důležité pro každého člověka.

Další je textilní průmysl. Překvapivě v tomto segmentu je vysoká poptávka po produktech spojena s nedostatkem nabídky od domácích výrobců. Podíl zboží vyráběného v továrnách a továrnách naší země je jen jedna pětina celkového trhu.

Zbytek je obsazen dováženým zbožím, dovezeným jak legálně, tak i padělaným. Samozřejmě, tento stav věcí má nejvíce nepříznivý dopad na samotné ruské výrobce a na ekonomiku země jako celek. Je tu ještě další problém - výroba textilií a textilních výrobků v domácích podniků jsou často zmrazené po dlouhou dobu z důvodu vysokých nákladů na suroviny, přerušení dodávek a potřebu modernizace vybavení.

Účast státu na rozvoji průmyslu

Situace by se měla radikálně změnit a vláda již začíná podnikat kroky k jejímu zlepšení. Zejména byla přijata strategie pro rozvoj lehkého průmyslu v naší zemi do roku 2020.

Na druhé straně se stát vážně zabýval problémem domácí výroby: podpora podnikání je jak v oblasti financování a dotování nákupu surovin, tak v otázce technické modernizace výroby. To nám dovoluje myslet, že změny jsou bezprostřední a malé zlepšení již dnes lze pozorovat v roce 2014.

Textilní průmysl v Rusku: aktuální stav

Dosavadní situace je taková, že podíl dovážených výrobků na textilním trhu v Rusku stále převládá. V porovnání s posledním desetiletím však dochází k významným změnám směru jejího poklesu. V posledních 10-12 letech rostl ruský lehký průmysl rekordním tempem a v současné době se domácí textilní výroba odhaduje na zhruba 70 až 85 miliard rublů.

Průmysl zaměstnává asi 700 velkých a až 5 000 středních a malých podniků, jejichž celkový objem výroby činí zhruba 200 miliard rublů. Současně je tento segment stále podhodnocován ruskými investory, což znamená, že je čas vstoupit na trh.

Průměrný textilní podnik je nyní o 20-30% levnější než potraviny se stejnou úrovní ziskovosti. Ti podnikatelé a investoři, kteří dnes budou věnovat pozornost této oblasti podnikání, budou během několika let schopni sklízet dobrou "sklizeň" se správným přístupem k podnikání. O tom, jak správně uspořádat výrobu textilu v naší zemi, budeme hovořit dále.

Hlavní otázky týkající se organizace textilní výroby

Samozřejmě, je ještě příliš brzy říci, že dnes je to nejvýnosnější podnikání v Rusku. Nicméně není pochyb o tom, že návratnost z takové výroby může být poměrně vysoká a z dlouhodobého hlediska. Tento směr je vhodný pro strategické investory a podnikatele, kteří hledají budoucnost.

Proto je dnes důležité zabývat se otázkou uspořádání textilní výroby z úplně nové pozice, která sází na inovace a význam. Jaké jsou body, které je třeba zvážit při vytváření vlastního podniku od začátku? Klíčovými faktory jsou:

 1. Organizace designového oddělení. V dnešním světě bez práce tito odborníci nemohou dělat. Jednou z hlavních podmínek pro vysokou poptávku po produktech vašeho podniku bude skutečnost a originalita designu tkanin. A vývoj nových sbírek textilií by měl být prováděn pravidelně a ne jednou. Proto musí být v továrně / továrně nutně vlastním oddělením se skupinou návrhářů, kteří pracují společně a pod vedením svého vlastníka.
 2. Samotná organizace výroby. Tato otázka nevyžaduje menší pozornost. Kde a kým budou tkaniny vyrobeny, závisí na dostupnosti dostatečných investic. Někteří podnikatelé proto vytvářejí od začátku vlastní výrobní dílnu, někteří podnikatelé připravují objednávky mezi domácími pracovníky. Navíc mnoho výrobců tkanin v Rusku umístí svou výrobu do čínských továren (kvůli dostupnosti levné práce a dobrého technického vybavení).
 3. Pro organizaci vlastní textilní průmysl musí získat certifikát na své výrobky, přemýšlet a plánovat výrobu tkáňového technologie, nákup moderního vybavení a najmout zaměstnance (z řezaček a švadleny-motoristok a konče účetní).
 4. Chcete-li prodat výrobky, musíte přemýšlet o jejich přepravě. Pokud je podnik velký, budete potřebovat vaši flotilu. Malé továrny / dílny pro výrobu textilií využívají služby třetích stran.
 5. Podobně jako každá obchodní činnost vyžaduje textilní podnikání reklamu. Mělo by existovat několik účinných kanálů: vaše webové stránky na internetu, reklamní jednotky ve specializovaných časopisech, vlastní brožury se vzorkami tkanin. Dobrým (a dokonce i povinným) přírůstkem bude účast na výstavách organizovaných pro zástupce tohoto segmentu trhu. To umožní získat užitečné známosti ve své oblasti, rozšířit prodejní a maloobchodní sítě pro efektivnější prodej produktů.

Všechny tyto body jsou důležité a navíc povinné fáze budování opravdu úspěšné textilní výroby v moderním Rusku. Nemůžete zanedbávat žádnou z nich, pokud opravdu chcete uspořádat vysoce výnosný podnik, který nejenže může přežít, ale také účinně fungovat po dlouhou dobu.

Technologie textilní výroby a druhy tkanin

Dále jsme se zabývali hlavními otázkami, které jsou důležité pro každého podnikatele, který se rozhodl zapojit do textilního průmyslu v Rusku. Nyní se podrobně zabývejme skutečnou výrobou. Tento proces zahrnuje výběr sortimentu, samotnou technologii výroby a potřebné vybavení pro její realizaci.

Druhy tkanin a jejich vlastnosti

Všechny stávající textilní výrobky jsou rozděleny na velké a menší druhy. Obecně lze látku rozdělit na přírodní a chemické. Dřívější může být rostlinného původu - bavlna, len, juta, atd., A zvíře -.. hedvábí, vlny, atd. Ty jsou rozděleny do syntetických, umělé a minerální.

Přírodní tkáně rostlinného původu

Bavlněné tkaniny jsou vyrobeny ze směsi bavlny s jinými vlákny. Tato kategorie je velmi běžná a má nejvyšší poptávku v segmentu přírodních materiálů. Odlišují se v závislosti na hustotě a druhu. Je to vše známé denim, kaliko, chintz, plátno, cambric a další. Lněné vlákno je méně elastické než bavlněné vlákno. Tkaniny z ní mají drsný povrch a tužší strukturu a jejich výrobní náklady více.

Textil živočišného původu

Základem pro výrobu hedvábí je bource morušového. Tento druh textilu je velmi elastický a trvanlivý, a proto je velmi náročný ve výrobě. Používá se k výrobě materiálů jako je samet, satén atd. Rusští výrobci obvykle berou ovčí vlnu pro výrobu vlněných tkanin. Zachovává teplo dobře, neabsorbuje pachy a vlhkost, špatně se rozpadá.

Chemické látky

Umělá vlákna jsou také široce používána v moderním textilním průmyslu. Viskózní a acetátové tkaniny jsou lehké a hladké, mají atraktivní vzhled a dobré hygienické vlastnosti. Polyamidové materiály - silné, odolné proti opotřebení, ale absorbují tuky a odpuzují vlhkost, a proto jsou nehygienické. Polyester je velmi žádoucí, protože se používá k výrobě oděvů.

Technologie textilní výroby

Klíčovým momentem, který určuje veškerou výrobu textilií a organizaci jednotlivých procesů, je sama fáze výroby. Skládá se z několika základních kroků, které nyní uvažujeme:

 1. Příprava. Získání příze z vláken jejich zpracováním - uvolnění, protřepávání, česání.
 2. Spřádání příkrých vláken. Z rozptýlených bavlněných vláken se vytváří textilní nit.
 3. Přímá výroba textilií na tkalcovských stavech.
 4. Finální dokončení. Výsledkem této fáze je, že tkanina získává takové vlastnosti jako pevnost, měkkost, hladkost, hydroizolace a další.

Toto je obecný popis a každý z výše uvedených kroků má své vlastní nuance.

Potřebné vybavení

Zároveň je ve výrobním procesu zapojen velký počet různých zařízení ve všech krocích. Povinné pro organizaci plnohodnotného výrobního procesu lze identifikovat:

 • vyrovnávací stroj;
 • tkaniva;
 • útočný navíjecí automat;
 • stroje na navíjení a automaty;
 • převíjecí stroj;
 • Velkoobjemové stroje;
 • lepidla;
 • Sekundární obráběcí stroje;
 • uzlové pletací stroje.

Jak můžete vidět, seznam zařízení je působivý. Vzhledem k tomu, plně funkční textilní výrobu vyžaduje hodně podlahové plochy, další úložný (pro surovin a hotových výrobků), stejně jako dostatečné množství pro pracovníky údržby a efektivní řízení organizace.

Závěr

Doposud se textilní trh vyvíjí poměrně dobře - alespoň 25% ročně. Toto místo potřebuje kompetentní podnikatele a velké investice pro organizaci moderního vybavení a stejný přístup k realizaci výroby.

Výroba textilií je v Rusku velmi výnosná a zůstane tak příštích 7-10 let, a možná i déle. Pokud jste se nerozhodli o segmentu kapitálové aplikace a podnikové organizaci, nyní je čas vstoupit na textilní trh.

Textilní průmysl

V éře vědecké a technologické revoluce se struktura výrazně změnila. V současné době se v textilním průmyslu, v závislosti na použitých surovinách, izoluje bavlna, vlna, hedvábí, plátěné subsektory a netkaná textilie (umělá vlákna).

Po dlouhou dobu zůstala hlavním odvětvím textilního průmyslu světa bavlna, následovala vlna, prádlo a zpracování umělých vláken. V současné době se podíl chemických vláken ve světové výrobě textilií výrazně zvýšil, podíl bavlny, vlny a zejména lnu se snížil. Velmi důležitá byla výroba smíšených tkanin z přírodních a chemických vláken, pleteniny (pleteniny). Zvláště zvýšený podíl chemických vláken v textilním průmyslu rozvinutých zemí. V ekonomikách rozvojových zemí jsou hlavními druhy textilních surovin bavlna, vlna, přírodní hedvábí, i když se podíl výrobků z chemických vláken v poslední době výrazně zvýšil. Dnes je struktura textilního průmyslu následující: bavlna - 67%, výroba chemických vláken - 20%, vlna - 10%, prádlo - 1,6%, ostatní - 1,4%.

Textilní průmysl jako celek se rozvíjí rychleji ve skupině rozvojových zemí. Dnes má světový textilní průmysl pět hlavních regionů: východní Asii, jižní Asii, SNS, zámořskou Evropu a Spojené státy. Hlavním regionem textilního průmyslu na světě se stala Asie, která dnes představuje asi 70% z celkového počtu tkanin, více než polovinu výroby bavlny a vlněných tkanin.

Hlavními producenty bavlny textilií jsou Čína (30% světové produkce), Indie (10%), USA, Rusko, Brazílie, Itálie, Japonsko, Tchaj-wan, Německo a Francie (viz Tabulka č. 28 učebnice, strana 394).
Přední výrobci vlny a vlněných tkanin jsou Austrálie, Nový Zéland a Čína.

A při výrobě nejdražších hedvábných tkanin, s absolutním vedením USA (přes 50%), je také poměrně vysoký podíl asijských zemí, zejména Indie, Číny a Japonska (více než 40%).

Výrazně poklesla výroba textilií. Ve velkém počtu se vyrábějí pouze v Rusku av západní Evropě (ve Francii, Belgii, Nizozemí, Velké Británii).

Rozvinutých zemí (zejména Spojených států, Itálie, Japonsko, Německo, Francie), a zároveň snížit svůj podíl na produkci bavlny a vlněné tkaniny, úplety zůstávají největší výrobce tkanin z chemických vláken (syntetických a smíšených). Přestože v těchto typech textilního průmyslu jejich role neustále klesá kvůli organizaci výroby v rozvojových zemích (Indie, Čína, Korejská republika, Tchaj-wan atd.). Deset největších výrobců chemických vláken.

V Rusku, která byla jedním z největších výrobců všech druhů přírodních tkanin na světě, dochází k výraznému poklesu jejich výroby.

108. Textilní průmysl ve světě

Obr. 83. Dynamika světové výroby textilních vláken v letech 1950-2005.


Podívejme se nejprve na charakteristiky surovinové základny textilního průmyslu. Hlavní změnou v této oblasti, která úzce souvisí s úspěchy vědecké a technologické revoluce, je postupné, ale stálé snižování podílu přírodních vláken a nárůst podílu chemických vláken, zejména syntetických vláken. To umožnilo rozšířit a posílit surovinovou základnu průmyslu. Jak byl změněn poměr přírodních a chemických vláken v tabulce 117.
Analýza tabulky 117 ukazuje, že do poloviny 90. let, spotřeba přírodních a chemických vláken se rovnala. Současně se struktura spotřeby přírodních vláken změnila poměrně málo: stále v něm 80% spadá na bavlnu, 11% na vlnu a ostatní na ostatní druhy těchto vláken. Struktura spotřeby chemických vláken se naopak v posledních desetiletích výrazně změnila: v roce 1955 například poměr umělých (viskózních) a syntetických vláken činil 90:10 a v polovině roku 2005 - 7:93.
Tabulka 117

ZMĚNA SVĚTOVÉ STRUKTURY VÝROBY TEXTILNÍCH VLÁKEN V ROCE 1950-2005


Další důležitou strukturální a technologickou inovací ve vývoji NTR je rychlý vývoj pletené výroby, která se v západních zemích stala téměř hlavním subsektorem celého textilního průmyslu a překonala výrobu textilií výrobními náklady. To je do značné míry způsobeno tím, že produktivita práce v pletací výrobě je několikanásobně vyšší než v případě tkaní. Odvětví netkaných textilií se však vyvíjela ještě rychleji, což se stále častěji využívá pro technické účely. Kromě toho je produktivita práce v tomto subsektoru vyšší než u pletenin.
Změny v surovinové základně průmyslu značně určily posuny v sektorové struktuře.

PRVNÍ DESKY ZEMÍ V OBLASTI VÝROBY BAVLNY V ROCE 2005


Změny v zahraničním obchodu s textilním zbožím jsou také spojeny s hlavním geografickým posunem popsaným výše. V polovině osmdesátých let. rozvojové země představovaly zhruba čtvrtinu světového vývozu textilu, ale nyní je jejich podíl mnohem větší. V mnoha z těchto zemí má textilní průmysl silnou exportní orientaci, takže někdy 2/3 nebo dokonce 3/4 zboží je zasíláno na zahraniční trhy. Proto Čína je nyní třetím největším nekonkurenčním vývozcem textilií na světě (společně s Hongkongem) a vyspělými zeměmi jsou Itálie, Německo, Spojené státy a Korejská republika.
Textilní průmysl v Rusku v 90. letech. byl ve stavu hluboké krize: až v první polovině tohoto desetiletí se jeho výkon snížil o 80%. V důsledku toho se podíl textilního průmyslu na HDP země snížil ve stejném období z téměř 8% na méně než 2% a na straně příjmů z rozpočtu - z 26 na 2%. Takový prudký pokles výroby byl způsoben komplex důvodů, včetně ztráty tradičních zdrojů bavlny a zásobování vlny, zbytkové principu financování, nízké technické úrovni a neefektivní výroby a organizační struktury, která se vyznačuje mnoha velkých podniků (s počtem zaměstnanců více než 1000 osob), která neumožňuje pružně a rychle reagovat na požadavky trhu. Teprve koncem 90. let. Tato recese byla zastavena, takže existovala naděje na oživení nejstaršího průmyslu v zemi.

Textilní průmysl

Velká sovětská encyklopedie. - Moskva: sovětská encyklopedie. 1969-1978.

Podívejte se, co je "textilní průmysl" v jiných slovnících:

Textilní průmysl -... Geografický atlas

TEXTILNÍ PRŮMYSL - skupina lehký průmysl zabývající se zpracovatelském závodě (bavlna, len, konopí, kenaf, juta, ramie), zvířete (vlna, hedvábí zámotků), umělých nebo syntetických vláken do příze, nití, tkaninou. Textilní průmysl...... Velký encyklopedický slovník

Textilní průmysl - skupina lehkých průmyslových odvětví, která se zabývá zpracováním přírodních, umělých a syntetických vláken do nití, nití a tkanin. Podniky pro primární zpracování surovin jsou soustředěny na výrobních místech surovin, výrobní náročnosti výroby...... Finanční slovník

TEXTILNÍ PRŮMYSL - zahrnuje všechna odvětví výroby, ve kterých probíhá zpracování vláknitých látek. Nejdůležitější typy vláken, které se zpracovávají, jsou získávány z rostlin (bavlna, len, konopí, juta, ramie, kenaf) a ze zvířat (vlna, hedvábí); určitý význam...... Velká lékařská encyklopedie

textilního průmyslu - - [http://www.eionet.europa.eu/gemet/alphabetic?langcode=en] CZ textilní průmysl Průmysl pro výrobu tkanin. (Zdroj: MGHa) [http://www.eionet.europa.eu/gemet/alphabetic?langcode=en] Předměty ochrany životního prostředí EN textilní...... Příručka technického překladatele

textilního průmyslu - Průmysl lehkého průmyslu zabývající se zpracováním rostlinných, živočišných, umělých a syntetických vláken v přízi, nitě, tkaninách... Slovník geografie

Textilní průmysl - Textilní skupina světlo průmyslová odvětví, podílející se na zpracování rostlin (bavlna, len, konopí, kenaf, juta, ramie), zvířata (vlna, hedvábí [1]), umělých nebo syntetických vláken v přízi, nitě, tkaniny. Industries...... Wikipedia

Textilní průmysl - I Textilní průmysl (z latinského textilu, látky) je jednou z nejstarších a největších odvětví lehkého průmyslu, která se vyrábí z různých druhů zeleniny, živočišných a chemických...... Velké sovětské encyklopedie

textilního průmyslu - skupina lehký průmysl zabývající se zpracovatelském závodě (bavlna, len, konopí, kenaf, juta, ramie), zvířete (vlna, hedvábí zámotků), umělých nebo syntetických vláken do příze, nití, tkaninou. Textilní průmysl...... Encyklopedický slovník

textilního průmyslu - (. Bavlna, len, konopí, juta a další) skupina lehký průmysl podílejících se na zpracovatelském zařízení povolena (vlna, kokony sholkopryada) a chemické (umělé a syntetické) vlákna, příze, nití, tkaninou. Světový textil... Zeměpisná encyklopedie

Pobočky textilního průmyslu

Textilní průmysl - je považován za jeden z největších a nejdůležitějších odvětví lehkého průmyslu. Ve 20. století zůstala v mnoha zemích světa vedoucím, ale prodělala strukturální krizi s poklesem podílu hrubé produkce několikrát v letech nacistické okupace, kdy bylo mnoho podniků důkladně zničeno.

Dnes se tkaniny vyrábějí prakticky ve všech regionech Ruska (Vitebsk, Gomel, Mogilev).

Odvětví průmyslu

Vedoucími odvětvími textilního průmyslu jsou:

Vlněný průmysl se specializuje na výrobu výrobků získáním příze z vlněných vláken.

Hedvábí - na výrobu látek z hedvábí, přírodních nebo s přídavkem chemických vláken.

Lněné prádlo - pro výrobu hedvábných tkanin nebo chemických vláken.

Bavlna s vývojem polotovarů a bavlněných tkanin, používajících převážně bavlněné příze nebo s přídavkem chemických vláken. Bavlněné výrobky do dnešního dne jsou mezi obyvateli velmi žádané.

Producenti se každoročně snaží rozšířit sortiment a zlepšit kvalitu výrobků, automatizovat a mechanizovat výrobu, zavádět nové technologie a tím zvýšit produktivitu práce.

Většinou se zpracovává směs čisté bavlny s chemickými vlákny, aby tkáně získaly nejlepší cenné vlastnosti. Sběr bavlny na plantážích je poměrně náročný proces a spousta operací prochází primární výrobou, než se na cestě dostanou nějaké hotové látky:

 • tkanina;
 • pleteniny;
 • vysoce kvalitní závity.

Základní požadavky na přízi

Hlavním úkolem spřádání v podnicích je získání nekonečného nepřetržitého vlákna nebo nitě s největší silou zkroucení a lepení vláken mezi sebou. Příze by měla plně vyhovovat provozním a technologickým charakteristikám, měla by být opotřebená při opotřebení a mít určité vlastnosti. Typ textilních vláken může být:

 • technické. Ve složení 2-5 nití, lepené dohromady;
 • elementární. Ve formě jednoduchých nedělitelných nití až do několika set metrů;
 • příze. Je to několik zkroucených tenkých nebo více narovnaných vláken mezi sebou.

S přihlédnutím k oblasti použití výrobci dávají vlákenu tento stupeň pevnosti, odolnost proti opotřebení, schopnost skvrnit a jiné specifické vlastnosti.

Výroba přízí

Mnoho vláknitých materiálů (vlna lněná hedvábná bavlna) pro zpracování v tkanině se nejprve podrobí odstřeďování. Jedná se o proces náročný na práci, který se skládá z několika operací pro získání hotové příze.

 • očištěné od vrhu, semena, jiné nečistoty;
 • prochází procesem uvolňování přívodem do roštových agregátů pro uvolnění;
 • odstranění nečistot přes tyče s dalším vniknutím do oxidu uhelnatého;
 • se přivádí do vrstvy třecího agregátu, vyrovnávací a uzavírací vrstvy bavlny;
 • skládání na válce určité tloušťky;
 • postup mykání se provádí přiváděním bavlněných vrstev na speciální stroje nebo zuby;
 • čištění z nejmenších přilnutých nečistot;
 • Dále je vlákno tvořeno nerovnoměrným tlustým páskem ve formě kulatého volného polotovaru o průměru až 3 cm;
 • V budoucnosti bude páska vystavena ztenčení, vyrovnání, rovnání, protažení a zkroucení;
 • získání rovingu (tenké a silné příze) se spřádacími stroji.

Následující spřádací systémy se také používají při výrobě příze:

 • prstencovité;
 • hardware;
 • pneumomechanické;
 • melange.

Tento proces zvlákňování musí splňovat určité normy. Příze by měla být:

 • hustý;
 • hladké;
 • pevný;
 • flexibilní;
 • dostatečně tuhé při roztažení;
 • elastický;
 • rovnoměrně v torzi po celé délce;
 • čisté, bez mnoha vad a nečistot na vývodu.

Samozřejmě, minimální odchylky od normy v textilním průmyslu jsou přijatelné v souladu s GOST, avšak příze by měla obecně odpovídat normám s přihlédnutím k typu a skupině vyrobeného zboží.

Jaké suroviny se používají

Textilní průmysl vyrábí přírodní a syntetická vlákna v závislosti na chemickém složení a původu. Přírodní vlákno:

Syntetická vlákna - textilie, vyrobené ve většině chemických řetězců uhlíku nebo heterochainových organických sloučenin. Přirozené složky ve složení představují jen malou část. Takže suroviny používané v průmyslu:

Charakteristika nitronu

Nitron je syntetické vlákno složené ze směsi přírodních vláken a polyakrylonitrilových sloučenin. Je to vlnitý materiál, příjemný a teplý na dotek, ale méně trvanlivý než kapron, lavsan. Používá se hlavně při výrobě tkanin pro technické účely.

Aplikace lavsan

Lovsan - staplové nebo vláknové vlákno v složení polyesterových sloučenin. Ukázalo se, že materiál je docela elastický, elastický a odolný na výstupu. Když kombinujete směs přírodních a chemických vláken, tkanina vypadá krásně, odolná proti opotřebení a vůbec se nedotýká při stlačení nebo zkroucení. S přídavkem bavlněné nitě z lavsanu šijí pánské a dámské košile, pláštěnky, polokošile.

Capron

Kapron jako syntetické vlákno ve složení polyamidových sloučenin. Na výstupu - odolný materiál, bez změny jeho hustoty, i když je mokrý. Vhodné pro šití pletenin, šatů.

Výroba viskózy

Viskóza je umělá vlákna s výrobou spon na délku až 40 mm. Materiál je odolný, s nízkou cenou a schopností barvy. Používá se v čisté formě nebo s přídavkem směsi bavlny.

Vlastnosti azbestu

Azbest je minerální vlákno přírodního původu složené z hornin v tloušťce až do 18 mm. Při odstřeďování se často přidává bavlna. Ukazuje se jako nehořlavý, ale studený materiál, použitelný pouze pro technické účely a výrobu izolačního žáruvzdorného materiálu.

Vlastnosti hedvábí

Hedvábí ve formě nejjemnějších vláken, odstraněných housenkami, bource morušového. Vlastnosti jsou skutečně pozoruhodné. Nitě na výstupu je krásné, vyrovnané, pružné, silné, rovnoměrné. Při výrobě může být několik závitů použito společným sklápěním a zkroucením. Zbývající odpad se převádí ke zpracování na jiné hedvářské dílny pro výrobu syntetické příze.

Z hedvábí získáváte krásnou látku pro šaty, stejně jako širokou škálu produktů pro technické potřeby.

Charakteristika vlny

Vlna je přírodní vlákno extrahované po stříhání velbloudů, koz, ovcí. Sekundární zpracování vlněných surovin je také možné u podniků. Vlna ve formě vláken není tak pružná, jako v případě dolkanů nebo bavlny. Ale hlavní vlastnosti:

 • odolnost proti opotřebení;
 • malý drobek;
 • drapeability.

Tkanina, česaná nebo záclonová látka je vyráběna a používána k šití kabátů, pletenin, šatů, obleků.

Lýkové vlákno

Tato surovina je extrahována z kmenů a listů mnoha rostlin, většinou z lnu a konopí. Luba nebo kůra rostlin podléhá dlouhodobému namáčení, pak - chemické tepelné ošetření a protřepávání, spíše práce náročné na proces. Lýkové vlákno:

 • odolný;
 • tlustý;
 • nerovnoměrná struktura.

Používá se pouze pro výrobu:

 • technická tkanina;
 • spací a stolní prádlo;
 • ručníky;
 • lana, lana;
 • tašku tkaniny s přidáním hrubší tkaniny, lněné vlákno.

Vlastnosti bavlny

Bavlna jako rostlinné vlákno, extrahované z bavlníkových semen, které rostou především na jihu naší země. Semena osiva jsou zasílána do primárního zpracování za účelem oddělení semen od vlákna. Vlastnosti bavlny jsou jedinečné, on:

 • odolný;
 • flexibilní;
 • odolný proti opotřebení a houževnatý;
 • délka vláken až 40 mm;
 • má vynikající způsobilost k barvení.

Výstup je nejvíce odlišný příze - tlustý nebo tenký elegantní, připomínající cambric, marquiset, mayi.

Geografie textilního průmyslu

Textilní průmysl podle klasifikátoru OKVED patří do oddílu 17. Rozvinutější v zemích, kde se suroviny vyrábějí ve velkém měřítku, například bavlna. Podniky se zabývají nejen zpracováním surovin, ale také výrobou textilií, zejména v oděvech, zejména v exportu do jiných, ne méně rozvinutých zemí.

Dosavadní světový průmysl zažívá určité problémy na celém světě. Výrobky jsou levné za cenu a hlavně jsou dodávány z asijských zemí, kde je práce levná a kvalita zboží je velmi žádoucí.

Začaly se vyrábět levné výrobky:

Pouze Asie produkuje až 70% celkové vlny a bavlněné tkaniny. 30% - Čína, 10% - Indie.

Čína a Austrálie jsou předními výrobci vlněných tkanin a výrobků.

Vlastnosti domácího textilního průmyslu

Ruský výrobci nevyrábí více než 30% produkce textilního průmyslu z celkového hrubého počtu na světě. Soutěž je vysoká. Mnoho výrobců přežívá pouze kvůli státu. zakázky na šití speciálních. oblečení. Jedná se o jediný ziskový segment v tomto odvětví.

Doba krize neměla nejvyšší dopad na oděvní průmysl a textilní průmysl. Kupní síla se několikrát snížila. Zákonodárci plánují však modernizaci výroby textilních podniků a šicích obchodů do roku 2025 a investování dotací do těchto odvětví.

V textilním průmyslu se plánuje především výroba umělého, syntetického, viskózního polyesterového vlákna a následného vývozu do zemí blízkého zahraničí.

Geograficky se Rusko blíží Číně a Turecku, kde se nacházejí hlavní trhy polyesterových vláken. Plánuje se exportovat do zemí SNS až 70-100 tun hlavně viskózních výrobků ročně.

Viskóza je levný materiál, avšak v Rusku se vyrábí dostatečná buničina pro tuto surovinu. Jedná se o technické textilie, které jsou dnes na světovém trhu poptávané. Podpora bude tedy poskytována pracovníkům lehkého průmyslu. Plánuje se export viskózních vláken a vláken až do 6 000 000 tun pro export do Turecka, Afriky a Evropy.

Zatímco textilní průmysl klesá. Ale Rosstat dostává poměrně povzbudivé údaje. Zůstává nadále doufat, že sanace tohoto odvětví bude v nadcházejících letech prováděna v plném rozsahu.

Výhodná činnost: výroba textilií. Textilní průmysl v Rusku

Textilní výroba se nazývá lehký průmysl, který se zabývá výrobou textilií. Navzdory skutečnosti, že toto odvětví má nejdelší historii, celkový výrobní plán již několik tisíc let neprošel značnými změnami. Na konzistentně vysoké úrovni zůstává poptávka po textiliích.

Pokud jde o prodej, textilní trh v naší zemi zaujímá druhé místo po trhu s potravinami. Je pravda, že podíl domácího zboží, který je na něm zastoupen, je jen jedna pětina z celkového počtu. 42% patří do legálně dovezených textilií a více než třetina je nelegálně dovezených a padělaných výrobků. Tato situace má nepříznivý vliv na ekonomiku země a na zisky domácích výrobců. Další problém, s nímž se setkává, je spojen s neúplným zatížením a častými odstávky rostlin po dobu čtyř měsíců nebo déle. Především se to týká společností vyrábějících bavlněné tkaniny a vysvětluje je růst cen surovin a nedostatečné dodávky ze zahraničí. Kromě toho lze mezi hlavní problémy tohoto odvětví také říkat nízkou technickou úroveň výroby (většina podniků využívá technologii s dlouhodobou zastaralostí), nedostatek investic na jeho modernizaci a větší závislost tuzemských výrobců na světovém trhu surovin. Jedním z hlavních trendů tohoto trhu je nárůst poptávky po kvalitě a zároveň cenově dostupné výrobky s originálním a především nejaktuálnějším designem.

Během posledních několika let se textilní průmysl rozvinul nejrychlejším tempem ve srovnání s ostatními odvětvími ekonomiky. Objemy výroby zde vzrostly v letech 2008-2009 v průměru o 25-30% každý rok. Během krize však stejně jako mnoho jiných hospodářských odvětví značně utrpělo: mnoho domácích textilních podniků se zastavilo, objem výroby a prodeje prudce klesl. Investoři stále podceňují tento sektor. Stejně jako před několika lety, náklady na výrobu textilu tržní připravenosti podniku na 15-20% nižší než náklady na potravinářské společnosti se srovnatelnou zisku ao stejných aktiv. Na druhou stranu tato skutečnost naznačuje, že textilní průmysl má velký potenciál pro rozvoj. Při správném přístupu se tato činnost vyznačuje vysokou návratností investic a je pro strategické investory nejvíce zajímavá. Podle odborníků, nákup malé textilní výroby (s investicemi až 1,5-2 milionů rublů) se vyplatí po 1,5-2 letech. U velkých podniků se situace liší. Přinášejí méně zisku a investoři se mohou spolehnout na věk investice ne dříve než 4-5 let. To je způsobeno skutečností, že většina ruského textilního průmyslu používá zastaralé vybavení a jeho modernizace vyžaduje další investice.

Všichni účastníci domácího textilního trhu lze přičíst jedné ze čtyř hlavních skupin. Mezi první patří největší podniky, které vyrábějí velké množství stejného typu výrobků. Takové textilie jsou dostupné za přijatelné ceny, ale kvalita výrobků může být lame a výběr návrhů není příliš rozmanitý. Mnoho takových podniků má vůči státu velký dluh. Nacházejí se v regionech a dostávají status "společenského významu", zvláště pokud jsou obsazeny velkou částí obyvatel nejbližších osad - malých měst, měst a okresních center. Většina podniků tohoto typu již byla prodána. A kupující se více zajímají o nemovitost, která je vlastněna těmito společnostmi, protože jejich výrobní základna a marketingová složka by měly být revidovány a zcela aktualizovány. Podnikatelé, kteří mají zájem na rozvoji textilního průmyslu je někdy výhodnější postavit továrnu od nuly, spíše než získávají stávající nelikvidní podnik.

Druhá, největší skupina účastníků textilního trhu zastupují zahraniční výrobci. Produkty, které jsou dováženy z asijských zemí, většina z nich má nízkou a střední kvalitu a stejně nízké ceny. Avšak na rozdíl od textilií stejné cenové kategorie tuzemské výroby se dovážené levné tkaniny vyrábějí ve velkém sortimentu a modernějším designem, který je částečně originální a částečně kopírován výrobci z kolekcí jiných lidí. Dostupné ceny a atraktivní barvy se srovnatelnou kvalitou umožňují čínským továrnám úspěšně konkurovat ruským továrnám. Výrobci z Ameriky a Evropy dodávají kvalitní a krásné tkaniny naší zemi. Ale jejich náklady jsou příliš vysoké pro domácí výrobce oděvů a jiných textilních výrobků, takže podíl západních značek na ruském textilním trhu je nízký.

Třetí skupina zahrnuje velkoobchodní a obchodní společnosti, které zadávají zakázky na výrobu svých výrobků od zahraničních výrobců (především v Číně) a poté prodávají textilie v naší zemi pod vlastní ochrannou známkou. Jejich výrobky jsou pozoruhodné pro kvalitní a cenově dostupné ceny. V budoucnosti, jak se vyvíjejí, většina takových společností dává přednost vytvoření vlastních výrobních zařízení v Rusku. Ty se zpravidla nemohou pochlubit drahými aktivy, ale přinášejí dobrý a stabilní zisk. Proto jsou tyto podniky nejatraktivnější pro investory. Jak ukazuje zkušenost, přítomnost vlastního designového studia v takové společnosti vám umožňuje zvýšit zisk o 30%.

Poslední, čtvrtá skupina zahrnuje malé výrobní společnosti. Ve většině případů se jedná o malé dílny, které se nacházejí v pronajatém prostoru o rozloze až 300 m2. metrů. Jsou špatně vybaveny a většina práce v těchto odvětvích se provádí ručně. Malé firmy se obvykle nacházejí v oblastech, kde jsou mzdové náklady mnohem nižší než ve velkých městech. Aktivně využívají služby dopravních společností, takže jejich prodejní trh je téměř neomezený. Výtěžnost investic do takového akvizice odhadují odborníci přibližně na 80% ročně.

Zatímco na ruském trhu dominuje dovážených produktů, ale úřady vyvinuli a přijali takzvanou „Strategii rozvoje lehkého průmyslu v Rusku do roku 2020“. Podle tohoto dokumentu se ke stanovenému datu plánuje zvýšit podíl ruského zboží na textilním trhu v zemi na 50%. A 46% jejich celkového objemu by mělo být "inovativní produkty". Navíc stát poskytuje základní podporu domácích výrobců, a to především ve formě dotovaných úrokových sazeb z úvěrů na sezónní nákupu surovin, stejně jako na technické re-zařízení.

Druhy tkanin

Textilní výrobky se nazývají látky a hotové výrobky z různých přírodních a syntetických vláken. Všechny látky jsou rozděleny do dvou hlavních skupin: přírodní a chemické. Přírodní tkaniny jsou zase rozděleny do samostatných skupin podle jejich původu - zvířete (vlna, hedvábí atd.) Nebo rostlinná (lněná, bavlněná, jutová, drogová atd.). Chemické látky jsou rozděleny do textilií minerálního, umělého a syntetického původu. Syntetická vlákna se používají v čisté formě a ve formě přísad.

Mezi nejběžnější přírodní tkaniny lze označit bavlnu, která je vyrobena z čisté bavlny nebo bavlny smíchané s jinými vlákny. Bavlna je vyrobena z měkkých chlupů na semenách bavlny a sestává z přírodního polymeru - celulózy. Každé vlákno představuje asi třicet vrstev celulózy. Bavlněné tkaniny se může měnit vzhled v závislosti na hustotě: nejcitlivějším batist se vztahuje k průměrné hustoty - kartounů, satén, bavlna, flanel, plátno, a nejvíce hustý - džínoviny.

Lněné vlákno je vyráběno ze stejnojmenné jednoleté rostliny z rodiny lnu. Vzhledem k tomu, že lněná vlákna mají nízkou elasticitu a tudíž jsou špatně propletená, výroba takové látky je dražší než bavlna. Lněné tkaniny jsou obtížně dotykové, navíc na jejich povrchu vidí charakteristické zesílení vláken.

Přírodní hedvábí je vyrobeno z kokosů bource morušového. Hedvábné vlákno se skládá ze dvou hedvábných látek, které jsou upevněny spolu se speciální látkou - sericinem. Délka takového závitu je od 400 do 1200 metrů. Kokony jsou ošetřeny párou, která změkčuje sericin, vysušuje, poté je hedvábně pečlivě odvíjen a zkroucen na prameny. Díky své síle a pružnosti je hedvábí základem pro výrobu mnoha textilních materiálů (například satén, plyn, samet).

Vlna je vlákno přírodního (zvířecího) původu, které se používá pro spřádání a tkaní jak v čisté formě, tak ve směsi s jinými typy vláken. Ve většině případů používají výrobci ovčí vlnu. Méně často se tkanina vyrábí z vlny jiných zvířat (kazmírská koza, lama-alpaka, vecuña, velbloud, atd.). Každá srst vysoce kvalitních vlasů má tři vrstvy. Horní vrstva se skládá ze sady vloček, které se navzájem překrývají. Druhá vrstva se skládá z keratinovaných buněk ve tvaru vřetena a třetí vnitřní vrstva má porézní strukturu. Tkanina, která se vyrábí pomocí vlněných vláken, udržuje teplo dobře, neroztrhne a dokonale absorbuje vlhkost a zápach.

Umělá vlákna, která zahrnují viskózu a acetát, jsou získávána chemickým zpracováním přírodních vláken. Viskózní tkáně jsou chemicky blízké bavlněným tkaninám. Současně mají řadu výhod - atraktivní vzhled, dobré hygienické vlastnosti, hedvábnost. Acetátové tkaniny jsou lehké, hladké a mají lesklejší povrch než hedvábné tkaniny. Nicméně nejsou silné (zvláště když jsou mokré) a nejsou příliš hygienické.

Syntetické tkaniny se vyrábějí syntézou různých materiálů (uhlí, olej atd.). Polyamidové tkaniny (kapron, nylon) mají hladký povrch, mají vysokou pevnost a odolnost proti opotřebení, ale neabsorbují vlhkost, ale snadno absorbují tuk, a proto jsou nehygienické. Polyesterové tkaniny (v čisté formě nebo ve směsi s přírodními vlákny) patří mezi nejběžnější druhy textilií, které se používají k oděvu.

Technologie textilní výroby

Výroba textilu se skládá z několika hlavních etap. První z nich se nazývá předvýroba a spočívá v zpracování vláken před získáním příze. Při přípravě se vlákno dodává v lisovaných balících. Předtím, než se vlákna změní na přízi, musí být podrobeny dalšímu zpracování. Nejprve je balíček uvolněn, vlákna procházejí procesem protřepávání a jsou česaná hřebeny. S pomocí rovingových strojů dostáváme roving. Při použití zařízení pro pneumomechanické spřádání je možné vyrábět přízi přímo z pásky bez kroku "stupňového" zpracování. Druhým stupněm je odstředění tuhého vlákna, které vede k výrobě příze (textilní příze) z nespojené hmoty bavlněných vláken. Tato příze musí splňovat normy kvality a má určité fyzikální a mechanické vlastnosti. Existuje několik způsobů spřádání příze, v závislosti na účelu: karta, hardware, melanž, česaná.

Ve třetí fázi výroby, která se nazývá tkanina, vzniká tkanina samotná, z níž jsou následně šité různé výrobky. Textilie se vyrábějí pomocí tkacích stavů vzájemným propletením podélných (hlavních) a příčných (útkových) přízí. Hotové tkanina vedena dokončení postupu, čímž se získá určité vlastnosti :. pevnost, lesk, měkkost, hebkost, požární odolnost, tepelnou vodivost, nepropustnost, atd Také v této fázi, výsledná látka se barevný v požadované barvě.

Kromě tkalcovského stavitelství se vyžaduje speciální vybavení v různých fázích výroby tkanin. Útková niť je převíjena na automatických strojích se vinutím útku. Pro převíjení hlavní příze se používají stroje na navíjení a navíječky. Pro deformaci hlavní příze se používají dávkovací a pásové pily. Při dimenzování hlavní nitě budou vyžadovány materiály pro přípravu lepidel (dimenzování), kalibrační stroje a lepidla. Škrabání se provádí na prefabrikovaných strojích, stacionárních a mobilních uzlových strojích.

Jak uspořádat textilní výrobu

Úspěšně organizovat výrobu textilní výroby bez ohledu na to, zda jde o zakoupení existujícího podniku nebo jeho vytvoření od začátku, je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů. První se týká vývoje nových sbírek. Originální a moderní design textilií je jednou z hlavních podmínek pro vysokou poptávku po vašich produktech. Vývoj nových sbírek ve velkých západních podnicích provádí celá skupina designérů, kteří pracují přímo pod vedením vlastníka společnosti. Možná, toto oddělení může být nazýváno klíčovým. Práce na nové kolekci mohou trvat od šesti měsíců do jednoho roku. Proto mladé firmy preferují nákup návrhů prvních kolekcí textilu od nezávislých projektantů.

Místnost pro výrobní halu by měla mít plochu nejméně 50 metrů čtverečních. metrů. Kromě toho budou potřebné oddělené prostory pro skladování surovin, hotových výrobků a nelikvidních látek. Čím větší je úložný prostor, tím lépe. V mimosezónních obdobích, kdy klesají výrobní objemy, přežívají společnosti na úkor zisku z prodeje skladových zbytků sbírek této a předchozích období.

Malé firmy umísťují až 80% objednávek na výrobu výrobků mezi domácími pracovníky. Středně velké firmy většinou objednávají v čínštině a méně často v ruských továrnách. Velké podniky potřebují speciální šicí zařízení. Náklady na jednu výrobní linku začínají od 1,5 milionu rublů. Kromě toho pro dodávku výrobků do prodejních míst nebo obchodních společností bude vyžadovat vozový park z nejméně pěti vozů. Malé a střední podniky se zaměřují na služby dopravních společností třetích stran.

Společnosti, které vyrábějí textil, musí mít pro své výrobky certifikát. Kromě toho bude průměrný podnik potřebovat asi 50 specialistů - od manažerů a účetních až po šicí stroje a řezačky. Textilní společnosti prodávají hotové výrobky prostřednictvím regionálních prodejních a maloobchodních řetězců. Proto, aby se najít zákazníky a zvýšit povědomí, že musí mít své vlastní stránky na internetu, inzerované v odborných časopisech, produkovat katalogy s vzorky svých výrobků, aby se aktivně podílet na specializovaných výstavách, prodávat a distribuovat prodejcům jeho značkové výrobky (stojany, brožury, katalogy, balíky a tak dále).

Podnikání v oblasti výroby textilií je sezónní. Hlavní prodej klesá na jarní období (od března do června) a na podzim (od září do listopadu). Společnosti se proto snaží o uvolnění svých nových sbírek do března a do září, jinak zákazníci půjdou na konkurenty a podnik zůstane s nelikvidními akciemi a v nadcházející sezóně nebude moci platit za výrobu modelů.

Sysoeva Lily
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Textilní průmysl

Pokuste se vyhledat učitele pomoc

Koncepce textilního průmyslu

Textilní průmysl je velkým a významným odvětvím lehkého průmyslu. V mnoha světových státech ve 20. století zůstal textilní průmysl vedoucím odvětvím, ale prodělal strukturální krizi spojenou s poklesem podílu hrubého výkonu během 2. světové války, kdy bylo zničeno více podniků.

Dnes v naší zemi se tkanina vyrábí téměř ve všech oblastech, zatímco přední větve textilního průmyslu zahrnují:

Vlněný průmysl je charakterizován výrobou výrobků výrobou příze z vláken z vlny.

Hedvábný průmysl se soustředí na výrobu hedvábných tkanin, ve kterých se přidává chemické vlákno nebo bez přidání vlákna. Lněný průmysl textilního průmyslu je soustředěn na výrobu hedvábných tkanin nebo chemických vláken.

Bavlnářský průmysl je spojen s vývojem bavlněných tkanin nebo podlahy bavlněných tkanin, jejichž výroba využívá především příze z bavlněných vláken nebo chemických vláken.

Dosud jsou výrobky z bavlny ve vysoké poptávce. Producenti všech zemí se každý rok pokoušejí rozšířit sortiment a zlepšit kvalitu výrobků prostřednictvím automatizace a mechanizace výroby a zavádění nových technologií. Nejprve se nedávno uskutečnilo zpracování čisté bavlny a chemických vláken, aby textil poskytl nejlepší a cenné spotřebitelské kvality.

Textil zahrnuje výrobky, které jsou vyrobeny z měkkých a pružných vláken a přízí. Taková příze se obvykle vyrábějí na tkáně příze. Textil také zahrnuje hmotu, která není látkou. To může být cítit, pletené nebo moderní netkané materiály.

Vývoj textilního průmyslu

Textilní průmysl až do počátku 18. století byl docela náročný na práci a rozvíjel se pomocí řemeslných a improvizovaných metod v dílnách a doma.

Dlouhé období výroby přírodních tkanin a výrobků vedlo k hustě obydleným oblastem Persie, Egypta a Číny. V těchto zemích byly textilní výrobky dlouhodobě nejdůležitější zboží vyvážené do Evropy a dalších zemí.

V roce 1730 byl vynalezen zkroucený stroj a raketoplán letadla pro ruční tkalcovský stav, následně byly vyvinuty spřádací stroje. To stimulovalo útok anglické průmyslové revoluce.

Zeptejte se specialistů a získejte
odpověď za 15 minut!

Pozdější významná centra textilního průmyslu se stěhují do Evropy, když začínají pracovat s technologickými a dováženými zařízeními. Na konci 19. století se staly populárními umělé a syntetické vlákna, mezi něž patří především viskóza, lycra a nylon.

V Sovětském svazu a dalších socialistických zemích textilní průmysl nedosáhl v porovnání s těžkým průmyslem rozsáhlý vývoj. Nicméně v Rusku je velké centrum textilního průmyslu v Ivanově.

K dnešnímu dni se mnoho starých center textilního průmyslu potýkalo s potížemi v soutěži s levnějšími výrobci, například s zeměmi v asijsko-latinskoamerickém regionu.

Moderní textilní průmysl

V době vědecké a technologické revoluce textilní průmysl výrazně změnil strukturu. Dnes, bez ohledu na suroviny použité ve výrobě, rozlišují papír, vlnu, hedvábný průmysl, stejně jako výrobu netkaných nebo umělých vláken.

Po dlouhou dobu byl hlavním průmyslem papír, ale nyní ve světové produkci textilií výrazně převyšoval podíl chemických vláken, podíl bavlny byl snížen. To je způsobeno vytvořením směsných látek vyrobených z přírodních a chemických vláken, stejně jako pleteniny.

V textilním průmyslu rozvinutých zemí vzrostl podíl chemických vláken, avšak v rozvojových zemích hlavní typy textilních surovin stále zahrnují bavlnu, vlnu a přírodní hedvábí.

Textilní průmysl je obecně rozvinutější ve skupině rozvojových zemí. K dnešnímu dni světový textilní průmysl zahrnuje pět hlavních regionů: východní Asie, jižní Asii, USA, Evropa.

Hlavní oblastí textilního průmyslu představují asijské země, které vyrábějí přibližně 75% z celkového počtu tkanin a charakterizují více než 50% produkce bavlny a vlněných tkanin.

Hlavním výrobcem bavlněných tkanin je Čína, následovaná Indií. Také bavlna je vyráběna v USA, Rusku, Brazílii, Japonsku, Itálii a Německu.

Lídrem ve výrobě vlněných tkanin je Austrálie, Čína, Nový Zéland. Pokud uvážíme výrobu nejdražších hedvábných tkanin, pak absolutní vedení zaujímají Spojené státy. Asijské země, zejména Indie, Čína a Japonsko, hrají velkou roli.

Nedávno došlo k poklesu výroby textilií. Velké množství takových tkanin je charakteristické pro Rusko a země západní Evropy. Navzdory skutečnosti, že rozvinuté státy, zejména USA, Německo, Itálie, Francie a Japonsko, snižují podíl bavlny a výrobků z vlny ve výrobě, zůstávají velkými výrobci tkanin vyrobených z chemických vláken. Nicméně v těchto typech textilního průmyslu každoročně roste role rozvinutých zemí, neboť textilní průmysl se rychle rozvíjí a zlepšuje v rozvojových zemích, jako je Čína a Indie, Korea a Tchaj-wan.

Nenašla odpověď
vaše vlastní otázka?

Stačí napsat s tím, co potřebujete
potřebují pomoc

Naše země, která byla dříve největším producentem všech druhů přírodních tkanin, v současné době zažívá pokles v textilním průmyslu.

Pokuste se vyhledat učitele pomoc