kolik metrů potřebujete pro jednu stopu v bowlingu

Naše vícekanálová horká linka: 8 800 775 85 19 (zdarma z jakéhokoli telefonu Ruské federace)

kolik metrů potřebujete pro jednu stopu v bowlingu

MASTER BOWLING je výhradním partnerem světově proslulé společnosti XIMA. Profesionální, vysoce kvalitní vybavení pro bowling, za cenu výrobce továrny. Master Bowling nabízí majitelům klubů a zábavních center nejnovější vývoj systému výpočtu výsledku hry pro vybavení pro bowling a kulečník. V roce 2007 společnost podepsala smlouvu o výhradním zásobování vybavení pro bowling značky XIMA na území Ruska a zemí SNS. Za tímto účelem byla založena nová společnost s názvem MAXIMA (MASTER BOWLING + XIMA). Tato ochranná známka pevně zaujímá hodně místa na ruském trhu s bowlingem a po mnoho let vás potěší svou bezvadnou kvalitou služeb.

 • Zařízení pro bowling
 • Náhradní díly pro bowling
 • Automatický systém pro výpočet výsledků hry
 • Příslušenství pro bowling
 • Koule pro bowling
 • Kuželkya mnohem více na skladě ze skladu

Pokud plánujete koupit bowling a vybudovat klub.
Bowlingová činnost je nejen příjemným, ale i výnosným směrem. Ale abyste mohli kompetentně navrhnout a navrhnout vaši budoucí bowling, nedělejte si chybu při výběru koncepce vaší instituce, zvedněte personál a zřizujte jasnou práci, stačí jen pečlivě prostudovat všechny součásti tohoto opravdu ne snadného zaměstnání. Na našich webových stránkách jsme shromáždili nejvíce užitečných informací, které vám pomohou při rozhodování o výběru bowlingu a při vytváření bowlingového centra nezpůsobují mnoho typických chyb. Po zhruba dvou hodinách strávených na studium našich materiálů, které vám pomohou, ušetříte spoustu času, peněz a energie. Přejít na článek

Nové vybavení pro bowling za nejlepší cenu. Porovnejte naše ceny za vybavení bowlingu s cenami dalších dodavatelů.

Náklady na instalaci bowlingu - od 2700 $ za 1 stopu.

Chcete postavit bowlingovou dráhu s více výhodami než ostatní, ale současně získáte nejkvalitnější vybavení? Pro vás jsme připraveni na vašem území vytvořit orientační bowling, který později využijeme k prezentaci našich nových klientů. Jedná se o affiliate program, který znamená významné výhody a slevy, stejně jako přímou účast na výstavbě nového bowlingového klubu. Výsledek většiny úkolů spojených s touto nevýraznou událostí výrazně zjednodušíme. Pomůžeme vám vybrat si vybavení pro bowling, vytvořit seznam zaměstnanců, vyzvednout kvalifikovaný personál a mnoho dalších věcí. Naše profesionální podpora vás nepřetržitě doprovází.

Pro nejmladší návštěvníky bowlingu.

Pro nejmladší návštěvníky bowlingu byla vytvořena nová skořápka, která zobrazuje výsledky hry. Nyní je to také velmi zajímavé pro děti. Jasné a vtipné postavy ze slavných karikatur nedovolí vašim dětem nudit při hraní bowlingu.

- Kompletní sada vybavení Brunswick je v prodeji. 4 měsíce provozu. 6 skladeb na 26000 $ Stav - dokonalý.
- Další verze (červen 2016) softwaru "OPERATOR" a "Lane" byla propuštěna. Nyní pro BRUNSWICK (více)
- Jedinečné ceny od exkluzivního dodavatele (Přečtěte si více)
- Ohřev a zvuková izolace bowlingových center s polyuretanovou pěnou. (Další informace)

kolik metrů potřebujete pro jednu stopu v bowlingu

LIPETSKÁ KRAJINA, Lipetsk, Dirt, Dankov, Jelets, Zadonsk, Lebedyan, Usman, Chaplygin.

Jaká je délka bowlingové dráhy, jaký je standard a jaká velikost?

Délka trati závisí na vašich cílech, vydělává hodně a často buď vydělává a drží soutěže. Standardní délka bowlingové dráhy schválená Mezinárodní asociací bowlingů (FIQ) je 25,41 metrů, která zahrnuje: vzletovou zónu, chodník a bowling. Šířka stopy začíná od 1,7 metru, výška stopy je od 0,43 do 0,46 metru.

Standardní velikost bowlingové dráhy podle mezinárodně uznávaných norem je 25,4 metru a šířka 1,7 metru.

Ale v klubech mohou být menší bowlingové dráhy, například šířka 1,2 metrů a délka asi 20 metrů.

Stejně jako různé velikosti kulečníkových stolů, každý pronajímatel může si objednat individuální rozměr, s cílem maximalizovat využití prostoru, tyto stopy jsou čistě zábavné a školení, ale ne to není profesionální.

Jak otevřít bowlingovou uličku v malém městě

Postoj domácích spotřebitelů k bowlingům ještě není plně tvořen. Pro některé je to exotický sport, pro druhé - způsob, jak se pobavit ve společnosti přátel, pro druhé - hra pouze pro bohaté. Vzhledem k tomu, že historie bowlingu v Rusku začala zhruba před třiceti lety, můžete předpovědět stálý nárůst zájmu diváků o tuto hru.

Dostupnost pro obyvatele se středními a nízkými příjmy je nejdůležitějším pravidlem, jehož dodržování umožní otevření bowlingu v malém městečku. V této situaci je vhodné zvolit rodinnou instituci, která zahrnuje další ubytování v zábavních centrech, kulečníkových stolech, hracích automatech a atrakcích pro děti. Pokud je ve městě dostatečný počet mladých lidí, je vhodné, aby do instituce bylo zařazeno diskotéka nebo noční klub: je to komplexní služba, která umožní, aby se bowling v malém městě stal populárním a výnosným zařízením.

Můžete také zvážit možnost nákupu ready-made podnikání: bowlingová franšíza podnikateli ušetří od složitých výpočtů a poskytne příležitost použít techniku, jejíž výkonnost je již testována v praxi. Samozřejmě, školení personálu, instalace zařízení a jeho obsluha by měla být součástí podmínek smlouvy.

Formát instituce

 • Sportovní centrum. Jako obchodní myšlenka může být bowling tohoto typu otevřen na stadionu nebo ve sportovním komplexu při výpočtu přitahování fanoušků nebo profesionálních sportovců. Návštěvníci sem přijíždějí nehledáním zábavy: prioritou cílového publika jsou školení nebo soutěže různých stupnic. Proto je důležité dodržovat všechny normy a pravidla tohoto sportu, vybrat profesionální vybavení a udržovat rozměry dráhy až do milimetru. V baru můžete prodávat džusy, vitaminové koktejly, minerální vodu a sportovní výživu;
 • Rodinné centrum. Jako podnikání může být bowlingový klub tohoto formátu otevřen ve velkých prostorách pro spaní, nákupních a zábavních komplexech nebo na jiných místech pro rekreaci občanů. Přilákat návštěvníky, je třeba zde firemních akcí, oslav a výročí, stejně jako organizování aktivit pro děti přijato opatření, nastavte kulečníkové stoly, hrací automaty, jezdí, místa zahrnout do baru a kavárně s plně vybavenou kuchyň;
 • Centrum mládeže. V tomto formátu je bowling jako podnikání navržen tak, aby přilákal studenty a již pracující mladé lidi, kteří nejsou zatěžováni rodinou a jsou připraveni trávit čas po celý den hledáním zábavy. Instituce tohoto typu potřebuje moderní extravagantní design, bar s pivem a nízkoalkoholickými nápoji, kulečníkový stůl a sadu výherních automatů. Doporučujeme kombinovat bowling s nočním klubem nebo diskotékou, kde můžete uspořádat představení slavných DJů a hudebníků;
 • Uzavřený klub. Jako podnikání, bowlingové centrum tohoto formátu zahrnuje organizaci volného času úzkého okruhu zajištěných osob. Můžete se dostat dovnitř pouze pozváním nebo zakoupením roční klubové karty, jejichž cena je mnohem vyšší než průměrný plat manažera. Pro otevření instituce tohoto druhu je zapotřebí zaujmout zodpovědný postoj k výběru budovy, zajistit střežení parkoviště a prostor, vycvičit personál a do projektu zahrnout i malou, ale rafinovanou restauraci. Samozřejmě, bez určitých obchodních vazeb a kapitálu několika milionů dolarů, je tato myšlenka prakticky nerealizovatelná.

Provádění dokumentů

Dokumenty potřebné k otevření bowlingového klubu a zajištění jeho práce v souladu s právními předpisy mohou být podmíněně rozděleny do pěti skupin. První obsahuje různé certifikáty a povolení:

 • Certifikát o registraci SAP;
 • Osvědčení o registraci u daňové kontroly;
 • Oznámení o přidělení kódů OKVED;
 • Doklady zakládající práva k prostorám;
 • Osvědčení od úřadu pro inventarizaci s plánem objektu;
 • Povolení společnosti SES k podnikání;
 • Povolení společnosti Gospozhnadzor;
 • Povolení od místní správy k umístění komerčního objektu;
 • Dohoda o vývozu pevného odpadu;
 • Dohoda o údržbě a dezinfekci větracích systémů;
 • Smlouvy o službách s úřady;
 • Povolení k umístění označení;
 • Osvědčení o registraci hotovostních zařízení;
 • Navrženo podle požadavků "spotřebního rohu";
 • Licence na prodej alkoholických nápojů.

Druhá skupina zdravotních dokumentů, které je potřeba zařídit před otevřením podnikání: bowling nemůže fungovat bez smlouvy na dodávku potravin a alkoholických nápojů, certifikáty kvality, zdravotnického personálu knih, jakož i smlouvy provádět regulaci škůdců a hlodavců opatření.

Třetí skupina obsahuje dokumenty týkající se požární bezpečnosti instituce: pokyny od zaměstnanců, objednávky vhodných opatření a jmenování osob odpovědných za stav prostor, evakuační plány a protokoly požární techniky.

Čtvrtou skupinou je personální dokumentace. To zahrnuje pracovní knihy zaměstnanců a pracovní smlouvy s nimi, objednávky na jmenování ředitele a vedoucího účetního, personální obsazení, plány dovolené a podobně.

Pátá skupina obsahuje dokumenty o ochraně práce v podniku - příkaz k schvalování pokynů, samotné pokyny k dodržování bezpečnostních opatření, evidenci záznamů a doklady potvrzující kvalifikaci zaměstnanců.

Vyberte místo

 • Obchodní centra, která mají volný prostor;
 • Uzavřené kina, staré kulturní domy;
 • Skladovací zařízení a obchody na území uzavřených podniků v centrální části města;
 • Staré administrativní budovy.

V případě neexistence takového výstupu bude výstavba vlastních prostorách: počítání, kolik to stálo otevřít bowling, v tomto případě je třeba vycházet z toho, že pro stavbu budov 800-1000 m² zapotřebí 6-8 měsíců a 30-50 milionů rublů, s výjimkou pozemků náklady. Tyto výdaje se vyplácejí až po několika letech.

Vyhledávání vhodného místa a vývoj projektu by mělo předcházet definice cílového publika a volba formátu instituce. Pokud jsou hlavními návštěvníky klubu lidé se středními a nízkými příjmy - jako bowlingová dráha je žádoucí zvážit objekty umístěné v blízkosti stanic metra a zastávek veřejné dopravy. Je-li to otázka zajištěných zákazníků vlastních osobních automobilů, bude vhodnější věnovat pozornost dostupnosti přístupových cest a pohodlného parkování.

Kromě toho je třeba vzít v úvahu vliv na výběr následujících faktorů:

 • V bezprostřední blízkosti klubu by neměly existovat zábavní centra a další bowlingová centra;
 • Doporučuje se otevřít instituci poblíž míst, kde potenciální klienti tráví většinu dne - práce nebo studia;
 • Dopravní dostupnost bowlingu pro zákazníky žijící na druhé straně města může být rozhodující.

Pokoj a interiér

Při určování velikosti a uspořádání místnosti je třeba postupovat od standardních velikostí bowlingových komplexů. Pohodlí pro hráče jsou výška stropů považována za 3,5-4 m a minimální délka sálu je určena následujícími rozměry koleje:

 • 4-5 m pro rekreační oblast hráče;
 • 4.93 m pro vzletovou zónu;
 • 18,23 m pro samotnou trať;
 • 2,27 m pro podložku s kužely a pinspotter;
 • 1,4-1,5 m pro servisní mechanismy.

Celková délka hřiště je 32 metrů. Při výpočtu šířku místnosti se bere v úvahu skutečnost, že tratě jsou instalovány v párech, s mechanismem návratu koulí mezi nimi Šířka skupiny. - 3,45 m Proto, pokud jde o čtyři stop je nutné vyčlenit 6,9 m, šest - 10,35 m, na deset - 17,25 m. Navíc, podél stěn na obou stranách jsou poskytovány servisní průchody až na jeden metr široký. Kromě toho je třeba rezervovat místo pro pohovky se stoly, bar, kulečníkový stůl a hrací automaty.

Vzhledem k tomu, tyto výpočty místnost vhodná pro otevření bowlingová dráha 4 v malém městě, by měly mít rozlohu 700 metrů. Sál této velikosti v obchoďáku, můžete si vzít dlouhodobý pronájem ve výši 400-600 rublů za metr čtvereční na měsíc: Celková platba bude v průměru 350 tisíc rublů.

Kapitola 1. Požadavky na uspořádání bowlingového prostoru.

Velikost bowlingu.

Požadavky na sex v bowlingovém centru.

Hydroizolace v bowlingovém centru.

Zvuková pohltivost a zvukové izolace v bowlingovém centru.
Systém větrání a klimatizace v bowlingovém centru.

Minimální plocha obsazená jednou trasou je 53 m 2 (bez rekreační plochy pro hráče - 49 m 2). Přibližně 90 cm na obou stranách pro boční průchod. Boční průchody jsou nezbytné pro průchod údržbářských pracovníků do strojovny a do skladovacího prostoru náhradních dílů. Doporučená šířka je 90 cm. Pokud jsou v místnosti sloupce, optimální vzdálenost mezi sloupci by měla být násobkem šířky obou stop. V tomto případě není třeba oddělovat pár stop. Šířka bowlingové haly v přítomnosti sloupců, se vypočítá jako šířka stop a šířka samotného sloupce (nebo sloupců) plus 5 cm na obou stranách sloupce (nebo sloupců). Boční průchody a oddělení kolejí jsou utěsněny Zákazník dle vlastního uvážení.

Doporučená výška stropu místnosti je minimálně 3 m.

Délka haly potřebná pro instalaci bowlingu by měla být nejméně 28 m. Patří sem:

 • servisní průchod pro mechaniky pro pinpottery 0,8 - 1,7 m.
 • zóna hry - vzdálenost od zadní čáry pinu na začátku běhu je 25 m.
 • rekreační areál - dětské hřiště s místy pro hráče - 3 - 4 m.

Pokud je další prostor, pak za zbytkovou zónou je uspořádána soutěžní zóna.
Hloubka soutěžní oblasti je zvolena z důvodů pohodlí pro návštěvníky.

Pod celou plochou bowlingu by měla být hladká, hladká a trvanlivá podlaha z betonu značky M300 (GOST 7473-94) s výztuží. Tloušťka betonové základny musí být nejméně 120 mm. Prázdnota a praskliny v podlaze bowlingu jsou nepřijatelné. Rozdíly v její úrovni na celé ploše instalovaného zařízení pro bowling (bowlingové vybavení, zóna tratě, vzletová zóna) od nulové značky by neměly přesáhnout 6 mm. Bowling je umístěn na relativně velké ploše a zatížení na 1 m 2 je relativně malé. Nicméně pevnost podlahy musí být schopna odolat maximálnímu zatížení:

Tyto údaje mohou být užitečné pro návrháře vašeho klubu pro přesnější výpočty struktury budovy. Po dokončení všech betonových prací je nutné nechat betonový podklad vysušit. Po vysušení se povrch betonové podlahy odstraňuje speciálním pronikavým základním nátěrem.

Před nalitím betonových podkladů je nutné pečlivě zajistit vodotěsnost po celé ploše místnosti. Také může být nutné ošetřit hydroizolační směsi a stěny. Vzhled vlhkosti v betonové podlaze je nepřijatelný. Pokud je v bowlingové ulici nějaká komunikace, nezapomeňte, že k nim nebude přístup. Pro údržbu komunikací a jejich opravu bude nutné úplně rozložit bowling, což samozřejmě není žádoucí. Pokud nemůžete nalézt komunikaci nikde jinde, hloubka jejich výskytu by měla být nejméně 150 mm. Současně musí být elektrické a jiné kabely chráněny kovovou trubkou.

Obrázek 1. Zařízení betonové podlahy bowlingu.

Vodotěsnost je nezbytná, pokud je bowlingová hala umístěna v podzemních podlažích budovy, stejně jako v případech, kdy do betonové základny může dojít k vniknutí vody nebo vodní páry. Polymerní materiály se používají k hydroizolaci. Při nalití betonu se ujistěte, že vodotěsná vrstva nemá žádné poškození a pokrývá celý povrch. Vzhledem k tomu, že při montáži se používají kotevní šrouby, musí být vodotěsná vrstva v hloubce nejméně 60 mm od povrchu. Nepoužívejte jako hydroizolační vrstvu materiály na bázi bitumenu. To povede k nesrovnalostem mezi stopami mezinárodních norem a odmítnutím záruk.

Ke snížení hluku převedena ze strojů v oblasti her, přání zákazníka, dokončit stěny, strop a zavěšení na stěnu pinspotter zóna může být provedena s použitím materiálů pohlcujících zvuk. Dobré výsledky při vytváření stropu dávají použití desek s otvory absorbujícími zvuk. Jako povrchový materiál pro stěny je také možné použít takové desky. Když je třeba zajistit izolační prostor s vysokým zvukové bowlingové ze sousedních místností je třeba řídit požadavky na pokojích s vysokou hladinou hluku (tanečních sálů, kin, atd) v této části. Používá-li se zvuková izolace z minerální vlny, je nutné, aby se zabránilo vnikání vlněných vláken ve vzduchu a na trati (například na blízko, že hustý netkaný materiál). V případě umístění střediska nad každou místnost s přísnými požadavky na hluk musí být k dispozici dodatečná zvuková izolace podlahy.

Ventilační a klimatizační systém je nezbytný pro udržení požadované teploty a vlhkosti v bowlingovém centru po celý rok. V závislosti na těchto požadavcích závisí kvalita trati a životnost zařízení. K udržení požadovaných teplotních podmínek v místnosti je výhodnější použít tzv. systém "klimatizace", který zajišťuje automatickou údržbu teploty a vlhkosti v předepsaných mezích tím, že dodává vzduch do místnosti, vyhřívá a zvlhčuje na požadovanou hodnotu. Můžete použít méně účinný, ale snadnější způsob, jak udržet klimatické podmínky - je použití ohřívačů, zvlhčovačů a klimatizačních zařízení. V takovém případě musí pracovníci bowlingového centra provádět neustálé sledování změn parametrů ovzduší a řízení těchto zařízení. Doporučujeme používat elektrická zařízení jako ohřívače a zvlhčovače. Vyhřívací zařízení (prvky topného systému) umístěné v zóně bowlingových drah musí být uzavřeny tak, aby se zabránilo cirkulaci vzduchu skrz trať. Nedoporučuje se je umísťovat v blízkosti tratí v dosahu menší než 1,5-2 m. Při navrhování ventilačního systému je třeba vzít v úvahu odhadovaný počet návštěvníků, pomocí tepelné lampy, zařízení (jeden pinspotter úniky tepelné energie asi 700 W / h), a ztrátu tepla přes příchod desek a stěn budovy. Větrání v bowlingové hale je navrženo ve dvou okruzích: jeden okruh - v zóně hráčů, druhý v oblasti automobilů. kuželky prostor musí být nad dráhou nadměrný příliv zóny (objem vzduchu by měla přesáhnout objem vzduchu odsávaného o 15 - 20%), a vtokový nulový zůstatek / extraktor pro stroje zóny. Ventilace, se nachází přímo nad sedadly hráčů (poskytuje čerstvý vzduch hrát na dráze, a výfuk odstranit kouř a zápach z hráčů rekreačních oblastí) a pinspotter zónu, stejně jako tam, kde je potřeba sledovat zónu. Je nutné navrhnout přívodní ventilaci tak, aby proudění vzduchu přímo neproniklo k povrchu vzletové zóny a ke koncové zóně tratí. Není třeba instalovat odvětrání přímo přes koleje, protože v této oblasti nejsou žádní lidé, jiný než ten větrání bude podporovat nežádoucí odpařování speciální kompozice nanesené na povrch dráhy.

Parametry vzdušného prostředí bowlingové haly.

Teplota v herně je 17 ° - 24 ° C, vlhkost 35 - 55%.

Teplota v servisní oblasti strojů není vyšší než 25 ° C.

VÍCE DŮLEŽITÉ! Klimatizační systém by měl začít pracovat 10 dní před instalací zařízení.

Potřeba splnit tuto podmínku je dána skutečností, že dřevo a HPL syntetické materiály použité pro montáž kolejí musí být skladovány a instalovány za stejných podmínek, které budou zachovány během provozu.

Instalace falešného stropu a instalace svítidel by měla být dokončena před začátkem instalace bowlingu. Doporučujeme instalovat žárovky s dvojitým osvětlením (denní a ultrafialové světlo) s rovnoměrným rozložením po délce koleje, jak je znázorněno na obr. 2. Přímé osvětlení z nainstalovaných příslušenství by nemělo být pro hráče viditelné. Počet svítidel a počet svítilen bílého světla se vypočítají podle obr. 2 hodnoty osvětlení. Ultrafialové žárovky by se měly nacházet také nad dráhami, stejně jako nad dráhou, odpočívadly a soutěžní oblastí. Nedoporučuje se pokrýt ultrafialové žárovky s kopulemi z plexiskla, protože to výrazně snižuje jejich jas. Chcete-li vytvořit normální hladinu osvětlení ultrafialového světla v místnosti množství bowlingové ultrafialového světla lampy by měl být stejný jako počet bílého světla. Ve strojovně není nutné instalovat ultrafialové žárovky, ale je nutné zajistit nouzové osvětlení pro zapojení do bowlingové haly ultrafialového záření. Svítidla v dráze a odpočinku by měla být umístěna tak, aby světlo nespadalo na obrazovky suspendovaných monitorů a současně nezaslepalo přehrávače. Přístroje mohou být seskupeny tak, že existuje možnost samostatného zapnutí / vypnutí světla nad požadovanou stopou. Proto je nezbytné zajistit zapojení uspořádání napříč osvětlení pro snížení elektromagnetické interference na napájecí síti nízkého napětí komunikační kabely (část 2), rozprostírající se mezi středy párů stop na stropě. Rozváděče osvětlení bowling svítidla nebo přepínače, je žádoucí zavést v oblasti řídících skříní pro rychlé zapnutí / vypnutí zaměstnance den / ultrafialovým světlem v bowlingu.

Osvětlení nad dráhami by mělo dosáhnout 250 - 300Lk.

Pokrytí vzletové zóny, rekreační zóny a soutěžní oblasti je 150 - 200Lk.

Osvětlení strojovny 400Lk.

Obrázek 2. Umístění svítidel a osvětlení v různých místech bowlingu.

Profil a rozměry zavěšeného stropu, znázorněné na obr. 2, jsou optimální pro bowlingové centrum, avšak v závislosti na konstrukci místnosti a výšce stropu může být jiný druh. Při navrhování falešného stropu je nutné zajistit místo mezi zavěšením a hlavním stropem pro instalaci komunikačních potrubí (viz část 2). Pro dokončení zavěšení stropu v pásmu tratí a strojů se doporučuje používat materiály absorbující hluk.

Závěsná oddělovací stěna určená k oddělení prostoru strojů od haly, aby se snížil šum z pracovních pinzetrů. Navíc jsou na závěsné stěně namontovány elektronické součástky a jsou instalovány elektrické zásuvky. Zavěšená zeď je umístěna ze zdi ke stěně v šířce a až do stropu místnosti ve výšce. Zavěšená zeď je umístěna ve vzdálenosti 22,3 m od okraje betonového stupně stupňovitého stupně (v některých případech je povoleno odchýlení od této dimenze). Dolní okraj stěny se nachází v nadmořské výšce 1,9 m od betonové podlahy. Zavěšená zeď je samonosná. Konstrukce zavěšené stěny musí odolat zatížení 25 kg na pár tratí. Tloušťka závěsné stěny může být 100 - 150 mm, protože jelikož je žádoucí položit hluk absorbující materiál uvnitř stěny (viz výše část zvuková izolace). Povrch pro upevnění bloků na zavěšené stěně (ze strany strojovny) musí být provedeno od překližkové desky tloušťka nejméně 12 mm. Zákazník zajišťuje instalaci konstrukce zavěšené stěny ve správné poloze a také instalaci elektrických vodičů, zemnicích vodičů a elektrických zásuvek. Není-li technická možnost instalace takové stěny, pak Zákazník musí poskytnout další konstrukci pro bezpečné uchycení výše uvedeného zařízení.

Zákazník poskytuje řídicí stojan vhodného rozměru pro umístění elektronických zařízení pro správu trati. Stojan se obvykle kombinuje s místem dodání valivých obuvi, kde je třeba zajistit buňky pro výměnu obuvi. Vedle stánku jsou obvykle místa pro přeškolení hráčů. Design, layout, řízení výroby nosič, v něm montáž elektrické instalace potřebného počtu zásuvek a potrubí pro pokládku datové kabely jsou před instalací zákazníka bowlingové dráhy. Další informace o instalaci zařízení naleznete v kapitole 4.

Kancelářské prostory jsou nezbytné pro instalaci elektronického ovládacího zařízení pro celé bowlingové centrum. Je žádoucí vybavit kancelář v kanceláři správce nebo v kanceláři správce. Podrobněji je zařízení instalované v kanceláři popsáno v kapitole 4 Instalované zařízení v bowlingu.

Zisková dráha: ziskovost bowlingu 25%

Skutečnost, že trh s bowlingy není zdaleka nasycený, je doložen čísly: jestliže ve státech na každé trati je 2000 lidí, v Evropě - 10 000 lidí, pak v Rusku 72 000!

Kolik peněz každý rok odjíždí moscovci do bowlingových klubů, není to těžké vypočítat. V průměru hodina pronájmu chodníku stojí od 300 rublů za den až po 900 rublů po 18 hod. Každý měsíc čtrnáct stop přináší vlastníkům bowlingového klubu 2 miliony rublů. Ukazuje se, že pouze v Moskvě je na bowling vynaloženo zhruba 57 milionů dolarů.

hlavním problémem, který omezuje vývoj trhu, je nedostatek prostor. Takže pro otevření klubu na deseti tratích je třeba 1,5 tisíc metrů čtverečních. metry otevřeného prostoru bez sloupů a dalších věcí. Budování stejné místnosti od začátku je příliš drahé a ne každý majitel klubu rozhodne o takových nákladech.

Proto, nejčastěji pro bowling pronajaté prostory v nákupních centrech, hotely a zábavní centra.

Otázka „propagace“ klubu o nic méně složitý než problém najít místo.. Reklama v novinách a časopisech neúčinné, Rádio - je příliš drahé, a proto všichni majitelé klubové jsou jednotní v tom, že nejúčinnější reklama na zem..

Jak řekl jeden z majitelů bowlingového klubu, poté, co nařídili zúžení přes ulici před klubem, počet návštěvníků se okamžitě zvýšil o 10%.

V regionech je mnohem snazší najít vhodné místo, ale náklady na otevření klubu v provincii se již blíží kapitálu.

Standardní délka bowlingové dráhy je 25,41 m (včetně vzletové zóny, samotné dráhy a zařízení pro nastavení pinů - pinzotter). Navíc další 1 - 1,5 m by mělo být přiděleno průchodu pro údržbu pinzotů, stejně jako 3 - 5 m pod rekreační oblastí pro hráče. Nezapomeňte na místa pro umístění baru a kulečníkových stolů.

Šířka haly je také stanovena na základě počtu stop. Pro dva jsou požadovány 3,46 m, pro 3 - 5,25 m, pro 4 - 6,85 m, pro 6 - 10,23 m apod. Celková délka jedné dráhy je cca 55 m2 m (to je minimum) a výška místnosti nesmí být nižší než 4 m (pro pohodlí hráčů).

Zkušení majitelé klubů důrazně doporučují, aby odolávali pokušení řezání, standardní délce stopy. Dokonce i několik centimetrů. Tím se zbavíte významné části zisku, kterou profesionální hráči přinášejí všem bowlingovým klubům.

Je třeba si uvědomit, že bowlingový klub není jen několik tratí, sada míčků a pantoflí, ale i celá infrastruktura pro rekreaci, kde návštěvník může strávit celý večer. Proto je důležité, aby do areálu byly přístupné pohodlné komunikace.

Hlavní detail zařízení - pinzotter - je zvláštní a poměrně komplikovaný mechanismus pro sběr a umístění vyrazených kolíků. Před svým vynálezem musel tento náročný a spíše nebezpečný úkon provádět zvláštní člověk. V konstrukci pinypotter je více než tři tisíce různých částí, a tudíž i nejdůležitější požadavek - spolehlivost a trvanlivost.

Kompletní sada obsahuje také systém automatického vracení kuliček (jeho dopravník prochází pod podlahou pozemku); systém automatického skórování (jeho hlavní součástí je monitor, na kterém jsou na opačné straně názvy všech hráčů zobrazeny brýle); cesta. Chcete-li pokrýt dráhy pomocí dřeva nebo syntetických materiálů - a pokud první vypadá "dražší", pak odborníci doporučují, vzhledem k dlouhověkosti, zvolit druhou.

V Rusku jsou prezentovány vybavení tří světových výrobců - dvou amerických společností AMF a Brunswick a také čínského Zhonglu. Podle Georgy Ryabokona jsou stopy čínské produkce prakticky nekvalitní v porovnání s americkými, ale mnohem levnější - 25 až 27 tisíc dolarů.

Soubor amerického vybavení stojí majitel klubu 38 až 40 tisíc dolarů. Navzdory vyšším nákladům na vybavení z USA (ve srovnání s čínskými) se v Rusku kupuje častěji. Chcete-li ušetřit až třetinu ze sto
Můžete si koupit takzvané "renovované" zařízení. Není však zaručeno.

Podle statistik je jedna stopa obvykle stažena 6,5 ​​hodin denně v Moskvě a 7,5-8,5 hodiny - v regionech. Za rok je schopen přinést z 50 tisíc dolarů na 60 tisíc dolarů. To stačí k tomu, aby se náklady splacily s ohledem na všechny náklady.

Ale to nejsou všechny peníze, které bowling může přinést.

Takže na alkoholovém pruhu činil klub nejméně 40% zisků. Koneckonců až 70% hráčů v bowlingu jsou muži, což znamená, že bowling pro ně je neoddělitelný od piva.

Ale kulečníkové stoly, instalované v mnoha klubech, nepřinášejí značné zisky, čímž plní funkci další zábavy.

Dobrý stůl pro ruské kulečník bude stát 10 tisíc dolarů, a poplatek za hodinu jeho nájemné je jen 150-400 rublů, takže neměli byste očekávat, že se rychle vyplatí. Fanoušci kulečníku se shromažďují na jiných místech.

Mnoho klubů otevře na svém území drobné obchody s kuličkami, produkty péče, speciální obuv, různé doplňky, trička a další. A zisk z takových prodejen není vyšší než 5%, přítomnost takového obchodu může přilákat další návštěvníky.

Abychom to shrnuli, v průměru o otevření jednoho z klubu s dvaceti skladeb stojí 1-3 milionů $, malý klub šest pruhů mohou být otevřeny za 300.000 $, z nichž polovina bude vynaložena na instalaci speciálního zařízení, zbytek -.. Pro opravy a přípravu prostor.
Majitelé klubů však stále nedoporučují zahájení bowlingu na méně než deset jízdních pruhů, protože čím více tras, tím nižší jsou jednotkové náklady na každý.

Podle materiálů článku Dmitrije Tikhomirova, publikovaného v časopise "Svoy Biznes"

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Podnikový plán bowlingu. Náklady na vybavení bowlingu. Jak koupit nejlepší vybavení pro bowling

Nedávno se velmi oblíbené místo pro rekreaci a rekreaci pro lidi různého věku a prosperity stalo bowlingovými centry. Navzdory skutečnosti, že první takové instituce se začaly objevovat v Rusku v polovině devadesátých let 20. století, velmi rychle se zamilovali do našich krajanů. Počet bowlingových center se tak téměř 20 let zvýšil o několik desítekkrát, díky čemuž je taková zábava dostupná nejen obyvatelům Moskvy a Petrohradu, ale také většině Rusů.

Pokud si vážně přemýšlíte o otevření takového centra, měl by být prvním krokem podnikatelský plán pro bowling, který bude detailně analyzovat hlavní etapy práce, náklady a plánovanou úroveň příjmů.

Historie domácího vývoje podnikání v oblasti bowlingu

První bowlingové kluby, které se objevily v Rusku, byly určeny hlavně pro lidi s velmi vysokými příjmy. Takže v těch dnech jedna hodina hry stojí asi 100 dolarů. Není překvapením, že majitelé těchto institucí doslova "platili peníze lopatou".

Postupně se začaly vytvářet bowlingová centra s orientací nejen na bohaté lidi, ale i na střední třídu. Navzdory tomu, že to vedlo ke snížení ceny za hodinu hry na zhruba 25 dolarů, podnikatelé dostali velký příliv nových návštěvníků. Kromě toho bylo možné zakoupit vybavení pro bowling za nižší ceny, což vedlo k nižším nákladům na otevření zábavních center.

Tato situace vedla k rozšíření trhu: podle statistik se tak počet rodičů v Rusku každoročně zdvojnásobuje. Pokud před 15 lety bylo centrum se šesti stopami považováno za centrum, pak dnes nikdo nebude překvapen třicet.

Vzhledem k tomu, všechny výše uvedené, můžeme s jistotou říci, že toto podnikání v naší zemi je stále ve fázi vývoje, takže podnikatelé mít všechny šance, aby své místo v tomto dosud nenaplněné výklenku. O tom, jak otevřít bowlingový klub, navrhujeme promluvit si v našem článku.

Kde začít?

Předtím, než začnete psát podnikatelský plán pro bowlingovém klubu, je třeba zodpovědět mnoho otázek: Informace o funkcích a specifika tohoto podnikání, náklady na koncovým zařízením a nákup vybavení, možnosti dalších příjmů, výpočet výnosu, provozní náklady, doba návratnosti, a tak dále. Navrhujeme podrobněji prozkoumat jednotlivé položky.

Vyberte a vybavte pokoj

Při navrhování podnikového plánu bowlingu byste měli vzít v úvahu, že s největší pravděpodobností budete muset strávit spoustu času hledat vhodnou místnost. To je způsobeno skutečností, že musí splňovat určité normy a mít potřebné rozměry.

Takže pokud plánujete otevřít klub pro 10 stop, pak budete potřebovat pokoj, jehož plocha je nejméně 1500 metrů čtverečních, také by neměly být žádné sloupy, sloupy, atd. Struktury. Samozřejmě můžete také vytvořit vlastní bowlingovou budovu, ale tato volba je velmi nákladná a zahrnuje řadu rizik. Proto je nejlepší snažit se najít vhodný prostor k pronájmu v novém nákupním a zábavním komplexu.

Také při výběru místnosti je třeba mít na paměti, že ziskovost vaší firmy bude do značné míry záviset na poloze jejího umístění. Úspěšným rozhodnutím bude umístění bowlingového klubu v centru města.

Pokud jde o organizaci vnitřního prostoru místnosti, je třeba mít na paměti, že délka každé trati by měla činit 26 metrů. Navíc bude před provedením hodu trvat dalších 4-5 metrů. Dále je třeba mít na paměti, že stropy ve vašem zábavním centru by neměly být menší než 3,5 metru. Chcete-li vytvořit příjemnou atmosféru pro návštěvníky, je nejlepší využít služeb interiérového designéra. Koneckonců, zákazníci s velkým potěšením přijdou do stylově navrženého klubu.

Zařízení pro bowlingové centrum

Podnikatelský záměr bowlingového klubu musí nutně zahrnovat náklady na nákup potřebného vybavení, která se skládá z pinspotter - o uvedení pin zařízení na trati, systémové monitory odehrát míč, bodovacího systému, sleduje se zemí. Kromě požadované a volitelné příslušenství - součásti nábytku, dekorativní panely, spotřební materiál, příslušenství a náhradní díly.

Náklady na vybavení bowlingu přímo závisí na výrobci. Pokud tedy upřednostňujete významné zahraniční společnosti, budete muset zaplatit spravedlivě vyrovnanou částku. Pokud dáváte přednost čínskému vybavení, pak můžete očekávat kvalitní, za velmi přijatelnou cenu. Kolik je bowlingová dráha? Jednoznačně odpovědět na tuto otázku je nemožné, ale v průměru to bude stát ve výši 25 až 40 tisíc dolarů.

Náklady na vybavení bowlingu mohou být výrazně sníženy, pokud kupujete výrobky z druhé ruky, které však mají dobrou kvalitu a fungují správně. V takovém případě můžete ušetřit až 40%. A pokud se údržba povlaku a automatizace provádí správně a pravidelně, pak jejich životnost může dosáhnout 20-25 let.

Personál bowlingového centra

Pokud plánujete otevřít malou provozovnu, pak v počáteční fázi by podnikový plán pro bowling měl zahrnovat potřebu najmout takové zaměstnance jako účetní, pokladní a zkušený instruktor. Pokud vaše plány také zahrnují otevření bar, pak budete potřebovat barman a 1-2 číšník.

Typy bowlingových center

Naneštěstí nestačí jednoduše zakoupit vybavení pro napájení kolíků a míčků, stejně jako bowlingové dráhy. Koneckonců především musíte rozhodnout o typu vašeho zábavního centra. Existují tedy čtyři koncepty pro pořádání bowlingového klubu: sport, rodinu, zábavu a určený pro VIP hosty. Navrhujeme vypracovat každou z možností.

Sportovní bowlingové centrum

Instituce tohoto typu, kdy má smysl otevřít fitness centrum, stadion či sportovní areál, kde bude bowling být jedním z mnoha sportovních programů, stejně jako může působit jako hra kromě tělesné výchovy a útulné místo, kde si mohou hrát sportovní fanoušky. Ve sportovním bowlingovém centru budou hlavními návštěvníky profesionálové a "pokročilí" amatéři. Tito lidé zpravidla dodržují stanovená pravidla chování a tradice hry.

Tito návštěvníci se nebudou opírat o alkohol, ale stráví na samotné hře, lahodné občerstvení, kyslíkové koktejly a sportovní výživové doplňky. Například ve Spojených státech v institucích tohoto druhu se můžete často setkat s takovými hvězdami jako jsou Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone a další. V Rusku jsou pravidelnými zákazníky sportovních bowlingových center sportovní hvězdy, za kterými jsou zpravidla aktivní fanoušci a fanoušci.

Samozřejmě, v tomto klubu přijdou i profesionální hráči v bowlingové uličce pro trénink. A ne

buďte překvapeni, pokud s sebou přinesou kompletní kufry vybavení. K upevnění těchto stálých a cenných návštěvníků za jejich centrem je vhodné jim poskytnout místo, kde si jejich vybavení za malý poplatek uloží.

V podobném zábavním středisku bude mít vynikající příjem příležitostný obchod, stejně jako vrták (osoba, která vrtá díry do kuliček, přizpůsobí je přehrávači). Vzhledem k tomu, že toto povolání je poměrně vzácné, skuteční profesionálové jsou vysoce oceňováni ve světě bowlingu.

Takže neplatíte na plat tohoto zaměstnance. Kromě toho buďte připraveni, aby váš klub navštívili nejen zkušení profesionálové, ale i nováčci, kteří chtějí zvládnout tuto fascinující hru. Proto má smysl najímat inteligentní trenéry, kteří se budou zabývat začínajícími hráči.

Kromě toho má čas od času smysl pořádat soutěže s dobrým výherním fondem. Jejich organizace bude vyžadovat personál zkušených soudců a organizátorů takových turnajů.

Co se týče propagace sportovně orientovaného bowlingového klubu, nemůže být nazváno příliš drahé, ale samozřejmě musí být prováděno zkušenými PR specialisty.

Vzhledem k tomu, že tato instituce budou navštěvovány profesionálními hráči, bowlingové dráhy a další vybavení by měly mít mimořádně vysokou kvalitu. Jinak nebudete muset spoléhat na sportovní elitu.

Rodinný bowlingový klub

Instituce tohoto druhu je zpravidla zábavným centrem pro rodinnou i firemní rekreaci, jehož jádrem je bowlingová dráha a restaurace. V podstatě přijdou homosexuální přátelé a kolegové, stejně jako rodiny s dětmi, aby se mohli bavit součástí volna nebo večera po práci. V takových zábavních centrech jsou často oslavovány narozeniny a různé svátky, stejně jako firemní večírky a nedávno oblíbená budova týmu.

Vzhledem k tomu, že na kavárně a baru ponese poměrně vážná zátěž, měly by vyčlenit plochu nejméně 50 metrů čtverečních. Nabídka by měla obsahovat jak rychlé občerstvení, které se dá jíst na hřišti, tak i seriózní pokrmy pro ty, kteří chtějí mít hned po obědě těsný oběd.

V rodinné instituci si můžete nejen koupit bowlingovou dráhu, ale také hrací automaty, kulečníkové stoly, malé atrakce. Kromě toho nezapomeňte vybavit zábavní centrum zábavním místem pro nejmenší hosty.

Bowlingový klub s zábavním komplexem

Tato instituce je multidisciplinární a je určena především pro masovou rekreaci mladých lidí a studentů. Obchodní plán pro bowling tohoto typu by měl zahrnovat organizaci další zábavy ve formě počítačového klubu, výherních automatů, amerického bazénu, diskotéky, lezecké stěny, stejně jako rychlé občerstvení a bar.

Bowlingový klub pro VIP

Tato instituce, jak naznačuje název, je uzavřený klub pro mocnosti tohoto světa a jejich spolupracovníky. Měl by být umístěn výhradně v módní oblasti a jeho interiér by měl být stylový a luxusní.

Zařízení pro bowling, stejně jako všechna zařízení klubu, by měla být drahá a velmi kvalitní. Tato instituce získává hlavní příjem nejen z hodinového doručení bowlingové dráhy, ale také z prodeje ročních klubových karet, zisků z baru a restaurace. Koneckonců, zákazníci sem přijíždějí ne tak hrát, aby zůstali v příjemné atmosféře obklopené stejnými úspěšnými lidmi jako oni sami.

Kolik stojí za otevření bowlingového klubu

Začátek takové činnosti bude vyžadovat spoustu finančních investic. Průměrné náklady na organizaci bowlingového centra jsou kolem 400 tisíc amerických dolarů. Ziskovost tohoto podnikání je na úrovni 20-25% a doba návratnosti zpravidla nepřesahuje dva roky. V tomto ohledu lze tvrdit, že zábavní centrum tohoto druhu je velmi ziskové, i přes poměrně vážnou počáteční investici.

Dnes jsme se dozvěděli, kolik stojí otevření bowlingového klubu, stejně jako hlavní aspekty a detaily tohoto podnikání. Doufáme, že naše informace vám budou užitečné.

Technické podmínky pro plánování bowlingu Hlavní rozměry bowlingu Vycházíme z následujících doporučení: • Oblast

• Plocha. Pro bowling s minimální velikostí je nutné poskytnout 80 m2 plochy budovy na trať. V ideálním případě potřebujete 94 m2 středového prostoru na jednu stopu.

• Šířka síně je určeno počtem stop.

Pokud žádné sloupy v místnosti, vzít šířku požadovaného počtu skladeb z tabulky 1, přidejte 900 mm na každé straně pro bočních kanálků.

Často pokoje mají sloupy. V tomto případě je třeba vzít v úvahu, že optimální mřížka je sloupová mřížka, která nevyžaduje rozdělení dvojic dráh (viz tabulka 1). Šířka místnosti za přítomnosti sloupců se vypočte podle písmene a), přičemž se zohlední šířka samotného sloupce plus 125 mm na každé straně sloupce.

V obou případech hovoříme o obdélníkových prostorech. Pokud tomu tak není, pak šířka by měla být chápána jako šířka obdélníku o délce 30,5 m, která může být zapsána do rozměrů této místnosti. To platí zejména v případě b), protože velmi často nejsou sloupce jedna přímka.


Tabulka 1. Rozměry šířky pro různé počty stop.

• Šířka bočních průchodů. Je určen parametry budovy. Boční průchod je nezbytný pro průchod do zóny stroje a do skladovacího prostoru náhradních dílů. To je také nezbytné z hlediska požární bezpečnosti. Šířka bočního průchodu musí být nejméně 500 mm. Doporučená šířka je 900 mm. To také zajistí dostatečnou volnost pohybu přehrávače na krajní cestě.


• Délka místnosti. Minimální požadovaná délka haly pro bowling (s výjimkou oblasti služeb) je 25350 mm + stroje servisní oblast (minimální přípustný 900 mm) + hráči rekreační plocha (3200-4000 mm). Nejvýhodnější je schéma, ve kterém je služba zóna (přední provozovatel krmení zóny, herní pasáž) nachází za hrací plochy. Celková délka se skládá z hrací plochy (potřebného prostoru) a servisní plochy a je 40 metrů.
• Výška místnosti. Při určování výšky bowlingové haly se předpokládá, že od úrovně podlahového povrchu až po podvěšný strop by měl být 3500-4000 mm. Minimální přípustná výška stropu je 2800 mm.

• Vchodové dveře V době instalace je zajištěn vstupní prostor, kterým se zařízení vnáší do místnosti. Otvor musí mít minimální rozměry: šířku 1,83 ma výšku 2,30.

• Call of průchodu pro mechaniky (průchod mechanismů nastavení kolíků - pinspotte-ramie) 1800-2400 mm (pokud není k dispozici úložný prostor pro kolíky, náhradních dílů a zařízení pro různé služby). Jsou-li tato zařízení k dispozici, pak je za pinzety dost 1300 mm. V případě nedostatečné délky bowlingové haly je možné (ale nežádoucí) snížit provozní průchod na 900 mm.

• Vlastní hrací plocha - vzdálenost od zadní čáry pinspotteru k počátku rozběhové plochy je 25350 mm.

• Rekreační oblast - oblast, kde se nacházejí místa pro hráče. V závislosti na typu sedadel - minimálně 3200-4000 mm.

Tato zóna je sestavena individuálně pro každou budovu, aby bylo možné harmonizovat povinné a pomocné služby. Zvažte následující doporučení:

• Pro každou řadu sedadel pro diváky přidejte 1500 mm.

• Pro sály musí mít hala nejméně 3650 mm volného prostoru.

• Pokud jsou v hale potraviny nebo nápoje, přidejte do haly velikost 1500 mm.
• Požadované služby:

• Mužské a ženské toalety.

• Bar a technická místnost.

• Šatník pro návštěvníky.

• Pracovní místnost.

• Umístění jednotlivých skříněk.

• Místnost pro vrtání otvorů v kuličkách. "Sprcha muži a ženy.

Bowlingové dráhy jsou instalovány na vodotěsné železobetonové základně s antiseptickými přísadami. Výška betonové vrstvy musí být nejméně 60 mm. Betonové třídy 200-250. Povrch bezprostředně pod dráhy by měl být vyrovnán tak, aby odchylka od vodorovné roviny nebyla delší než 12 mm po celé délce koleje. Zakryjte přípravky (penetračními náplasti), které zabraňují vzniku prachu (nelakujte).


Kanalizace, potrubí a kabely, které mohou vyžadovat výměnu, nesmí být instalovány v betonové podlaze pod kolejnicemi ani umístěny pod nimi.
Pevnost podlahy musí splňovat bezpečnostní normy a musí odolat vybavení a maximálnímu počtu návštěvníků.
• Zatížení na podlaze ve strojovně je 500 kg / m2.

• Zatížení podlahy v oblasti koleje je 3000 kg / m2.

• Obecně platí, že v bowlingových centrech je podlaha dvouúrovňová: jedna - pod kolejnicemi a vozy, druhá (tzv. Podium) nad první 430 mm - pod zbytkovou zónou.

• V rekreační oblasti jsou hráči k dispozici stoly, židle a kontrolní stojan (podlahový terminál).

• Jako materiál pro rekreační oblast (pódia) se doporučuje používat beton, aby se zajistilo spolehlivé sezení, aby se zabránilo jejich uvolnění v budoucnu, avšak v některých případech se používají jiné materiály, například dřevěné konstrukce. Zakrytí rekreační oblasti: "koberec" nebo linoleum (linoleum je lepší). V souvislosti s denním mokrým čištěním rekreační oblasti se nedoporučuje používat parkety a lamináty.

Zakrytí zbytkové zóny se provádí během instalace zařízení v souvislosti s potřebou položit komunikační trubky.

Polyethylenové materiály se používají k hydroizolaci. Při nalití betonu se ujistěte, že vodotěsná vrstva nemá žádné poškození a pokrývá celý povrch. Vzhledem k tomu, že během instalace je nutné použít nehty pro beton, vodotěsná vrstva by měla být v hloubce nejméně 60 mm od povrchu. Kromě toho vyvarujte se použití bitumenu jako vodotěsné vrstvy. při prodloužených střídavých zatíženích v něm může dojít k prasknutí, díky kterému voda pronikne.

Dveře, kterými se vkládá pinzeta do místnosti, musí mít následující minimální rozměry: výška 2200 mm, šířka 2000 mm.

Tabulka 2. Hladiny hluku v bowlingu podle výsledků měření v terénu


Strojovna, lect

Napájecí větrání musí být navrženo tak, aby proudění vzduchu přímo neproniklo k povrchu dráhové plochy, aby nedošlo ke zhoršení posuvu obuvi hráče.


• Parametry vzdušného prostředí v bowlingovém centru:

• Teplota v herně: 18 - 22 ° С, vlhkost 40 - 50%.

• Teplota v strojovně: max. 28 ° C.

• Množství tepelné energie uvolněné jedním pinypotrem je 1000 kcal / h.

• Množství tepla generovaného jedním hráčem je 250 kcal / h, odhadovaný počet hráčů je 8 osob na trať.

• Množství výměny vzduchu v bowlingu se vypočítá jako u restaurací.

• Maximální počet návštěvníků v nemocnici se vypočítá zdvojnásobením počtu hráčů na trati 8x2 = 16 na stopu.
Klimatizační systém by měl začít fungovat 10 dní před instalací bowlingového zařízení!
• Klimatizace - Zóna-bod, poskytované centrální a autonomní klimatizace rekreační zóny pro hráče a diváky.
• Topné radiátory. V případě, že jsou kolejnice umístěny v bezprostřední blízkosti stěn, na kterých jsou instalovány radiátory topného systému, musí být tyto radiátory namontovány tak, aby spodní okraj radiátoru byl ve výšce minimálně 900 mm od podlahy.

Typicky se fáze A a B používají k napájení elektrického zařízení. Fáze C - na logické uzly (počítače, monitory, ovládací panely atd.).

Všichni spotřebitelé elektřiny mají jmenovitý výkon 220 V. Kapacita - viz tabulka 3. Majitel bowlingu namontuje zásuvky a napájí následující zařízení:

• systém mechanismu: mechanismus pro nastavení kolíku, mechanismus pro přivádění a vracení kuliček, mechanismy údržby tratí a poplašný systém;

• systém automatického skórování (SAPO): centrální procesor, ovládací panel, hlavní stojan počítačového systému, závěsné monitory.
Umístění zásuvek pro napájení zařízení je uvedeno v tabulce 3. Navíc je pro SAPO nutné provést samostatnou zemní smyčku s odporem nejvýše 4 ohmy. "Pozemky" musí být napájeny samostatným bytem přímo k bowlingové ústředně.
Nezapomeňte; Je nutné oddělit zdroj napájení do systému mechanismů a systému vyhodnocování. Věnujte pozornost: je nepřípustné položit elektrické vedení v komunikačních potrubích určených pro signální vedení.

Rozložení elektrických obvodů a spotřebičů energie je individuálně rozvíjeno v každém projektu.

• Požadavky na napájení:
• Vzhledem k stavu dodávky elektřiny ve většině částí země jsou majitelé bowlingu povinni pro správné fungování bowlingového vybavení použít požadovaný stabilizátor napětí, jinak dodavatel nezaručuje elektrické zařízení.
• Je nutný napájecí zdroj se stabilním napětím 220 V, jednofázový s tolerancí výstupního napětí + 5%. Pokud je nutné instalovat třífázový napájecí zdroj se stabilním napětím, nesmí rozdíl napětí mezi zemnicími a zemnicími kabely překročit 1 V.
• Pro napájení systému automatického vyhodnocování (SAPO) potřebujete nepřerušitelný zdroj napájení, který se používá jako záložní zdroj. Po ztrátě napětí v síti musí zajistit proud na dobu 5 minut.
• Napájení regulátoru napětí se přidává z kapacity na každou stopu a plus napájení do stojanu operátora. Požadovaná kapacita elektronického systému (počítačové systémy) stojanu operátora je 0,6 kW / pracovní stanice. Požadovaný výkon pro každý pár kolejí je 4,7 kW (ve variantě s PBL). V případě použití víceblockového stabilizátoru (pokud každá jednotka stabilizuje jednu fázi), výpočet musí být proveden v nejčastěji nabité fázi!
• Napájení nepřerušitelného napájecího zdroje (UPS) se vypočítá podobným způsobem, pouze výkon pro několik stop je nahrazen výkonem potřebným pro SAPO každého páru stop. Požadovaná kapacita (počítačový systém) stojanu operátora je 0,6 kW / pracovní stanice. Spotřeba energie u každého páru kolejových vozidel je 0,7 kW.
Příklad výpočtu pro čtyři stopy (dva páry):

výkon stabilizátoru napětí = 2 X 4,7 (kW) + 0,6 (kW) = 10 kW

Napájení UPS = 2 X 0,7 (kW) + 0,6 (kW) = 2 kW.
Vlastník bowlingové haly je zodpovědný za projektování napájecího systému dle požadavku dodavatele, pro pokládku napájecích vodičů (vedení) do polohy všech mechanismů, instalace spínačů (spínacích bloků), zásuvek.
• Osvětlení a zásuvky jsou napájeny z rozvaděče, který není připojen k distribuční desce napájení technologického zařízení pro bowling.
• Doporučujeme instalovat zásuvky ve výšce 700 mm od úrovně betonového potěru. Přesnější uspořádání těchto zásuvek je určeno zákazníkem s přihlédnutím k celkovému designu místnosti.
• Doporučená poloha vnějších monitorů podél trati je nad touto řádkou. Konečně, tato vzdálenost je určena zákazníkem, s ohledem na konstrukci, sloupce (pokud existují) a výšky stropů.
• Napájení stropu se provádí před instalací koleje.
• Napájení na podlaze - během instalace.

Tabulka 3. Spotřebitelé elektřiny.