Průmyslové pěstování hub: podnikatelský plán pro začínajícího podnikatele

Mezi všemi druhy zemědělských podniků je chov hampiňů jedním z nejvýnosnějších. Šampiňony jsou oblíbené houby a jejich spotřeba v Rusku neustále roste. Tento typ podnikání je nenáročný a může přinést celoroční zisk. Kromě toho není zapotřebí spousty investic.

Vlastnosti a výhody podnikání pěstování žampionů

Výhody:

 • rychlá návratnost;
 • vysoká produktivita;
 • konstantní příjem po celý rok;
 • vhodné pro obyvatele a města a obce;
 • jednoduchý systém hospodaření;
 • možnost uplatnění zjednodušeného daňového systému;
 • mini-farma může být organizována kdekoli: v suterénu, garáži a dalších obchodních prostorách;
 • cenově dostupný nákup surovin;
 • vytvoření stabilních obchodních cest.

Vlastnosti tohoto podnikání jsou navzdory mnoha výhodám stále přítomny. Jsou to následující:

 1. V tomto procesu je nutné zapojit ruční práci.
 2. Chcete-li tento proces automatizovat, budete potřebovat drahé zařízení.
 3. Vyrobit kvalitní čištění je velmi obtížné, což může vést k znečištění půdy a kompostu, stejně jako následné houby hub.

Vytvoření potřebné hygieny a udržování čistoty je klíčem k dobru sklizně

Pěstování jiných hub

Další stejně atraktivní houba, kromě hub, je hlíva ústřičná. Tento druh houby nedávno získal obrovskou popularitu. A, jak víte, poptávka vytváří nabídku. Pěstování hlívy ústřice také není špatné podnikání.

Oyster je velmi nenáročná houba. Jeho kultivace nevyžaduje stálou účast a péči. Doba mezi výsevem a sklizní není delší než šest týdnů. A z plochy 25 metrů čtverečních ročně můžete vybírat až 1 tunu sklizně.

Pokud jde o mínusy, nejdůležitější je zde počáteční úsilí. V první fázi je nutné velmi pečlivě organizovat vše, protože na tom závisí veškeré další podnikání. Dalším rizikem lze považovat možnost infekce plodiny parazity nebo nemocemi, což vede k její smrti.

Registrovat LLC? Informace o poskytnutí právní adresy.
Chov králíků je slibnou myšlenkou pro podnikání? Přečtěte si zde.
Ztělesňujeme sen: podnikatelský plán pekárny je k dispozici všem.

Ziskovost tohoto druhu činnosti je poměrně vysoká, od té doby Oyster je považován za exotickou houbu a poptávka po ní je velká. S řádnou organizací tohoto podnikání přinese dobrý příjem. A co je nejdůležitější, kromě růstových hub můžete udělat i jinou práci. houby netrvají dlouho.

Analýza odvětví a jeho vývojové trendy

Gribovodstvo je spíše mladé, ale velmi dynamicky se rozvíjející odvětví zemědělství. Nedávno hlavní místo mezi dodavateli trhu s houbami země obsadili dovozní výrobci. V současné době v podmínkách komplexní substituce dovozu má tento sektor vynikající vyhlídky na rozvoj.

Stát poskytuje všestrannou podporu rozvoje zemědělství.

Pěstované v zemědělských houbách jsou považovány za bezpečné a zdravé potraviny. Co se týče jejich chuti, jsou často považovány za maso. Postupné tempo růstu spotřeby hub v Rusku naznačuje, že potenciální kapacita tohoto trhu je velmi vysoká a je stále daleko od saturace.

Analýza cílových trhů

Houby se doporučují všem lidem, zejména těm, kteří musí dodržovat dietu s nízkým příjmem kalorií. Podrobná analýza cílového trhu znamená rozdělení do skupin podle různých kritérií: věk, úroveň příjmů, pohlaví, typ činnosti atd. V tomto případě není rozdělení do kategorií nutné, jelikož houby jsou kvůli svým vlastnostem vhodné ke krmení jakékoli kategorii lidí.

Vyhodnocení soutěže

Až donedávna byli hlavními konkurenty v oblasti marketingu hub pro domácí farmáře zahraniční dodavatelé, a to: Polsko, Čína, Bělorusko. V současné době se situace radikálně změnila a ačkoli se polské výrobky stále dotýkají domácího trhu, Rusští producenti mají možnost rozvíjet své vlastní houbové farmy.

V Rusku je kultivace houb relativně volná výklenka, takže konkurence zde není vysoká. Každý začínající pěstitel houby má potenciální příležitost najít svůj prodejní kanál.

V současné době má země příznivý mikroklima pro rozvoj houbového průmyslu.

Možná rizika

Stejně jako u každého druhu podnikání existují rizika. Za prvé, zejména nově příchozí, kteří nemají odpovídající zkušenosti, není nutné nasadit velké plantáže. Nadhodnocením jejich schopností existuje riziko, že se s tímto úkolem nepodaří a jednoduše zničit celou produkci.

Stejně jako u každé rostliny rostoucích, v rostoucích houbách vždy existuje riziko poškození kultury bakteriemi nebo nemocemi. Abychom tomu zabránili, je třeba pečlivě připravit podmínky pro pěstování a udržování nezbytných podmínek v mateřském mlýně.

Pěstování žampionů, i když je to poptávka, ale i zde nezanedbávejte analýzu trhu. Poptávka po žampionech je vysoká, ale například ve venkovských oblastech, které jsou daleko od městského života, možná tento výrobek nenajde svého kupce.

Před zahájením podnikání musíte pečlivě analyzovat všechna možná rizika a maximalizovat pojištění proti nim.

Ziskovost podnikání při pěstování žampionů

Ziskovost tohoto druhu podnikání se pohybuje od 30% do 50% pro různé zemědělce.

Rozdíly jsou důsledkem rozdílu v mikroklimatických podmínkách prostor, rozsahu výroby, nákladů na materiál a pracovní síly, nákladů na energii a dopravních nákladů.

Jeho suché čištění - je to možné?
Je výhodné zapojit se do chovu ovcí? Více v tomto článku.
Jak otevřít soukromou školku? Přečtěte si zde.

Odhad odhadovaných nákladů na zahájení podnikání

Náklady budou záviset na velikosti plantáže a technologii pěstování. Hrubý výpočet lze provést na základě potřebných materiálů pro každou technologii.

Od výsevu mycelium ke sbírce hub trvá přibližně 8-10 týdnů. Toto se považuje za jeden cyklus. Přibližné náklady na toto období při pěstování briket a ruční práce jsou 120 tisíc rublů:

 • nákup 30 tun kompostu - 30 tisíc rublů;
 • plat 4 zaměstnanci - 60 tisíc rublů;
 • pronájem prostor a další výdaje - ukazatel, který závisí na různých podmínkách. Uveďte přibližné množství nákladů na jeden cyklus - 30 tisíc rublů.

Pokud budete mít ideální prostředí, ve kterém můžete získat 20% úrody z množství dostupných materiálů, stejně jako prodávat úplně na průměrné tržní hodnotě 100 RBL. / Kg, pak se dostaneme zhruba 600 tisíc rublů. pro jeden výrobní cyklus. Jedná se o tržby bez daní a výdajů na výrobu.

Pokud vezmete v úvahu náklady, čistý zisk za jeden cyklus s vybraným objemem výroby činí přibližně 480 tisíc rublů. Dokonce i tyto spíše přibližné výpočty ukazují, že tento typ podnikání je vysoce ziskový a ziskový.

Jak začít s výrobou?

Přehled moderní produkce v tomto videu:

Nejprve musíte získat primer s myceliem (mycelium). Tento okamžik je zásadní a následně ovlivní ziskovost případu. Neměli byste tady zachránit. Zadávání veřejných zakázek je nejlepší ze spolehlivých houbových farem nebo důvěryhodných společností.

Také byste měli najít vhodný pokoj. Neexistují zde žádné přísné požadavky. V závislosti na požadované výrobě si můžete pronajmout jakýkoliv velký pokoj (např. Prázdnou zeleninovou základnu) nebo použít suterénu. Při uspořádání prostor by mělo být zajištěno stálé osvětlení, termoregulace, větrání a zavlažování.

Dobré podmínky jsou důležitou součástí budoucí sklizně!

Jako půda se používá vícekomponentní kompost, který zahrnuje: drcenou slámu, kuřecí hnůj, půdu a minerální přísady. Mnoho zkušených výrobců připravuje kompost sami.

K tomu je zapotřebí zvláštní technika. Je lepší pro začínající podnikatele koupit hotovou půdu. Nemáte žádné zkušenosti, můžete zlomit technologii kompostování. To povede k pomalému růstu plodin a ztrátám zisku.

Při chovu hub na prodej je nutné řádně formalizovat farmu. Ideální je návrh individuálního podnikání.

Pro prodej produktů je nutné mít:

 1. Osvědčení o hygienické službě.
 2. Prohlášení o shodě.
 3. Protokol o radiologickém výzkumu.
 4. Pokyny pro skladování a přepravu čerstvých houbových výrobků.

Prodejní kanály jsou žádoucí předem uvažovat. Může se stát seberealizací na trhu, prodejem velkoobchodníků, prodejem do supermarketů a restauracím. Při plánování tohoto druhu podnikání byste měli určit technologii pro pěstování plodin. Existuje několik možností:

 1. Na lůžkách - nejstarší a nejlevnější způsob. Potřebujete film a samotnou půdu, která je umístěna na filmu. Existuje velké riziko napadení houbami bakteriemi kvůli neschopnosti řádného čištění.
 2. Brikety - modernější metoda. Směs se umístí do briket a lehce stlačuje. Takové bloky se snadno pohybují a dopravují.
 3. Kontejnery - půda je umístěna ve speciálních nádobách z plastu nebo dřeva. Při této metodě se riziko smršťování hub sníží a samotný proces je zjednodušen. Zde jsou náklady na získání kontejnerů vysoké.
 4. Na regálech - úspora místa, snadný přístup k samotným kulturám.
 5. V pytlích - substrát je umístěn v pytlích, jsou vytvořeny otvory pro mycelium a tašky jsou zavěšeny. Minimální riziko infekce, optimální využití prostoru.
 6. Automatizované linky - drahé vybavení, které může nahradit manuální práci; vhodné pro velmi velké objemy výroby.

Finanční složka na začátku podnikání přímo závisí na způsobu a rozsahu výroby. U domova pěstování je lepší odmítnout pronajmout předpoklad a drahé techniky. Tím se sníží náklady.

Šlechtění chovu je ziskové podnikání, které se může stát jak dodatečným příjmem, tak hlavním vysoce výkonným podnikáním. Správný a důsledný přístup k podnikání zaručí úspěch vašeho úsilí. Buďte dobří sklizeň!

Kromě toho je dalším velmi ziskovým podnikem zařízení na zpracování odpadu.

Jak pěstovat žampióny doma k prodeji

Kdo z nás nemá rád brambory s houbami nebo houbovou polévkou? A houby smažené v grilování? Možná, samozřejmě, jsou takové, ale ne tolik. Proto jsou houby v neustálé poptávce, což znamená, že rostoucí žampiony jako podnik budou docela ziskové podnikání. Níže uvažujeme o všech nuancích tohoto podnikání a vypracujeme podnikatelský plán.

Dokumenty

Aby bylo zajištěno, že dozorčí orgány nemají o vaší firmě žádné dotazy, musíte své budoucí podnikání zaregistrovat správně a včas. Registrace podniku pro pěstování hub nemusí být tak snadná, jak se zdá na první pohled.

Zaprvé je nutné zaregistrovat formu vlastnictví. Pro takovou firmu se můžete zaregistrovat jako individuální podnikatel (IP) nebo jako společnost s ručením omezeným (LLC). Jaký druh vlastnictví si vyberete, je na vás, především vše závisí na plánované míře podnikání.

Pokud uvažujete o tom, jak pěstovat žampióny doma k prodeji, můžete se zaregistrovat jako PI a prodávat své výrobky na trhu nebo prostřednictvím prodejců. Pokud hodláte postavit velkou farmu a prodávat zboží prostřednictvím velkých řetězců supermarketů, pak budete potřebovat LLC.

Za druhé, je třeba mít na paměti, že vzhledem k tomu, že se zabýváte výrobou rostlinných produktů, budete muset projít rostlinolékařskou certifi kací prostor určených pro výrobu hub. Navíc pro každou šarži zboží budete muset obdržet certifikáty kvality, které jsou vydávány po nezbytné analýze výrobků.

Výběr místnosti

Před výběrem předpokladů pro sklizeň žampionů je nutné určit objem budoucího obchodu. Abyste mohli stavět na tom, co potřebujete, musíte vědět, že výroba jedné tuny za rok vyžaduje 50 metrů čtverečních. Podle toho, pokud chcete mít objem přibližně 10 tun, budete potřebovat plochu asi 500 metrů čtverečních.

Existuje několik možností nákupu místnosti: nákup nebo pronájem. Pokud máte v domě předpoklad, můžete si zakoupit hotový předpoklad a postavit ho sami. Co je výhodnější, koupit dokončenou budovu nebo postavit se, musíte se podívat na místo. To bude záviset především na nákladech na pozemky a na stavebních nákladech.

Pokud si kupujete hotovou budovu nebo pronajímáte nemovitost, měli byste věnovat pozornost stavu prostor a kolik peněz je zapotřebí, abyste ji dostali do stavu nezbytného pro vaši firmu. To je způsobeno skutečností, že proces pěstování hub má přísné požadavky na teplotní režim a nedodržení těchto požadavků zničí celý proces.

Nejčastěji používaný vícepónový systém. Díky tomu je místnost rozdělena do 4 zón:

 • příprava kompostu;
 • dezinfekce kompostu;
 • kultivace a očkování mycelií;
 • sklizeň.

Určitě plánujete pokračovat v podnikání po celý rok. A to znamená, že budete potřebovat vytápění na zimu, chlazení na léto a přirozeně i vodu a kanalizaci po celý rok. Navíc nelze bez silného větrání, protože během fermentace kompostu se uvolňuje velké množství amoniaku.

V oblasti, kde je kompost fermentován, je nutné udržovat teplotu v rozmezí 12-16 stupňů Celsia. Aby byla získána 1 tuna kompostu na fermentační cyklus, měla by být tato zóna přidělena 20 m2.

Pro dezinfekci kompostu je lepší vyjmout zónu, která bude mít samostatný vchod. Taková zóna může být vybavena samostatně. Na internetu se můžete dozvědět, jak vytvořit takovou zónu utěsněnou komoru.

V oblasti, kde se mycelium vysévá a klíčí, by měla být teplota v rozmezí 24-26 stupňů Celsia. Vlhkost by měla být udržována alespoň 95%.

Zóna sklizně by měla mít teplotu 14 až 16 stupňů Celsia a vlhkost 80-85%. V zásadě je téměř stejné jako v oblasti klíčení mycelií.

Vybavení postele

Chcete-li správně vybavit postele pro houby, musíte správně připravit kompost. Základem "správného" kompostu je krmný hnůj. Proč kůň? Ano, protože obsahuje nejvhodnější poměr sloučenin draslíku a fosforu k houbám. Hnůj hnůj je nejlepší volbou, ale stále je často nahrazován krávou kvůli větší dostupnosti.

V současné době existují osvědčené a osvědčené technologie pro výrobu substrátu pro pěstování hub, jak s použitím hnoje, tak i bez něj. Je nutné, aby podklad splňoval následující požadavky:

 • Přítomnost dusíku by měla být v rozmezí 1,6-1,8%, fosfor 1 a 1,5% draslíku;
 • vlhkost kompostu v oblasti 70-72% a její teplota je 60-65 stupňů Celsia.

V procesu fermentace je substrát obohacen o nezbytné složky pro vytvoření hub. Zvláště je třeba dbát na obsah dusíku v kompostu, protože to je ten, kdo určuje kvalitu humusu. Zvláštní pozornost při přípravě kompostu je věnována třem stupňům:

 • hydratace a míchání;
 • fermentace;
 • podpůrné teploty.

Technologie růstu

Pokud pěstujete houby, abyste se ujistili, technologie je jednoduchá a není náladová - všechny operace na lůžkách se provádějí ručně. Při rostoucím významném objemu je technologie výroby žampionů komplikovaná. Všechny procesy jsou vyráběny v dřevěných bednách nebo pytlích, což přispívá k efektivnějšímu rozvoji objemu místnosti a usnadňuje automatizaci řídícího systému pro pěstování hub.

Mezi technologie používané velkými producenty patří pěstování žampionů na speciálních polích, v pytlích a kontejnerech. Takové technologie vyžadují značné finanční náklady.

Pokud hodláte pěstovat plodiny v poměrně malých množstvích, bude pro vás jednodušší a levnější používat kontejnerový systém. S tímto systémem jsou kontejnery umístěny na mobilních polích a umožňují zvýšení produktivity o jeden čtvereční metr.

U hub, které se nacházejí v různých fázích dozrávání, se podmínky zadržení liší:

 1. V prvním měsíci po výsadbě mycelia je nutné udržovat vlhkost 90% a ne vodu, teplota pro udržení zdravého růstu by měla být v rozmezí 25-27 stupňů Celsia.
 2. Jakmile zarostlé mycelia, podle krycí vrstva půdy a nalije do, dokud nebude navlhčena vrstvy kompostu, teplota by měla být v rozmezí 15-17 stupňů Celsia a okolní vlhkost 80%.

Když se vaše budoucí plodina začne objevovat, je třeba sledovat koncentraci oxidu uhličitého v místnosti. V této fázi je třeba dbát na dobré větrání. Současně je nutné zajistit, aby houby, které prošly, nerušily proudy vzduchu.

Existují dva druhy mycelií pro výsadbu - kompost a obiloviny. Začátečníci by měli věnovat pozornost prvnímu formuláři. To je způsobeno jeho větší odolností proti poruchám přepravy a skladování.

Poté, když získáte dostatečné praktické dovednosti a upravíte všechny fáze technologického procesu, můžete použít mycelium zrn. Použití zrna mycelium umožní mnohem větší výnos.

Je-li vaším cílem získat a následně uskutečnit sklizeň, pak není vhodné vynaložit nezávislé přípravky na mycelium a mycelium. Budete jen ztrácet svůj vlastní čas. Je snazší zakoupit hotové mycelium nebo mycelium v ​​speciálních farmách, které se specializují právě na tuto produkci.

Pokud jste správně sledovali všechny fáze technologického procesu, začnete sklízet po 1,5-2 měsících. Zrání sklizně není simultánní, ale v 3-6 návštěvách. Vrchol počtu shromážděných hub patří ke 2. a 3. sbírce.

Odhad ekonomických ukazatelů podnikání

Chcete-li pochopit, jak výhodná může být vaše podnikání a kdy se vyplatí, musíte vypočítat všechny možné náklady a podniknout obchodní plán pro pěstování žampionů.

Veškeré možné náklady a příjmy budou vzaty v úvahu na příkladu určité farmy, která vyrůstá na žampiony za 2měsíční cyklus. Takže za účelem nákupu 20 tun kompostu budete muset zaplatit za:

 • komponenty pro kompost asi 30 tisíc rublů;
 • mycelium asi 17 tisíc rublů;
 • zahřívání farmy a pasterizace kompostu o 75 tisíc rublů;
 • pronájem z 10 tisíc rublů;
 • reklama z 15 tisíc rublů;
 • zařízení používané od 40 tisíc rublů.

Celkem 187 tisíc rublů.

Dvacet tun kompostu, při dodržení technologických parametrů, bude produkovat plodinu asi 4 tuny. Velkoobchodní cena za 1 kg žampionů je asi 120 rublů. To znamená, že za 2 měsíce práce obdržíte 480 tisíc rublů.

Pokud odložíte počáteční náklady, ukáže se, že zisk za 2 měsíce bude 293 tisíc rublů. Nezapomeňte však, že budete pravděpodobně potřebovat zaměstnance, kteří také potřebují platit mzdy. Kromě toho nezapomeňte na daně a různé nepředvídané výdaje.

Sklizeň

V závislosti na počtu vyrobených produktů budou existovat různé způsoby prodeje. Pokud houby nejsou příliš mnoho, pak je můžete prodávat sami prodávat na trhu nebo je předat k prodeji prostřednictvím malých obchodů.

Pokud jsou objemy významné, je třeba hledat způsoby, jak prodat plodiny hromadně. Toho lze dosáhnout prostřednictvím restaurací a kaváren, řetězců supermarketů. V takovém případě budete muset přemýšlet o tom, jak doručíte plodiny kupujícím. Samozřejmě, při prodeji výrobků hromadně bude jeden kilogram levnější, ale můžete ušetřit spoustu času.

Závěry

Takže obecně jsme zjistili, jaká je výroba žampionových žampionů a zda je tato činnost výhodná. Na základě výše uvedených údajů můžeme s jistotou říci, že podnikání pěstování žampionů je docela ziskové zaměstnání. Samozřejmě, je dobré mít tento případ, mít alespoň minimální zkušenosti s výrobou žampionů. Ještě lepší, pokud můžete dříve pracovat na farmě, která se zabývá tímto druhem podnikání. Takže se můžete naučit celý proces zevnitř a znáte všechny jemnosti a nuance.

Obchodní myšlenka: Pěstování žampionů

Houby jsou součástí stravy mnoha lidí a jejich kultivace je prospěšná nejen pro svou rodinu, ale i pro podnikání. Zvláště oblíbené jsou žampiony: jsou zdravé, chutné a velmi snadno se připravují. A pokud jsou houby pěstovány ve vlastním skleníku, pak jsou také šetrné k životnímu prostředí. Ovšem kvůli tomu jsou samozřejmě potřeba dovednosti a jisté znalosti, protože rostoucí houby nejsou na první pohled tak snadné, jak by se to mohlo zdát. Budete potřebovat trpělivost a nejprve se naučit všechny technologie, protože vynechání i těch nejmenších detailů může snížit veškeré úsilí na "ne".

Pokud podnebí a účel pěstování žampionů dovolí - pouze pro sebe, pak je to možné na otevřených postelích. Ale v tomto případě musíte být připraveni na skutečnost, že i za přítomnosti velké zahrady nemůže být shromážděna bohatá sklizeň. Není tedy žádných přípravy na zimní čas. Pokud je vaším cílem sběr úrody, je výhodnější pěstovat houby v přítomnosti sklepa nebo sklepa. Pak houby mohou poskytovat nejenom sebe a své přátele, ale také úspěšně je realizovat. Proč začít a jak pěstovat tyto lahodné houby? Zjistíme to.

Příprava podkladu

Šampiňony - houby náročné a bez substrátu (kompostu) nebudou růst. Proces přípravy je poměrně složitý, protože by to vyžadovalo slámy, kráva nebo koňského hnoje (mohou být nahrazeny kuřecího trusu), sádrovec a vápenný hydrát. Množství závisí na objemu oblasti. Sláma ideálně lepší, aby pšenice nebo žita, jiné typy je rovněž možné, ale sníží výtěžek hub. A nutně čerstvé! Jako minerální aditiva se požaduje sádra a vápno a lze také přidat kostní moučku. Je velmi důležité, aby voda pro kompost nebyla voda z vodovodu, obsahuje chlor.

Jak mám připravit podklad? Nejdříve je třeba slámu nakrájet na malé proužky a namočit ve vodě. Po několika dnech bude důkladně nasycena vlhkostí a pro budoucí kompost budete potřebovat rameno. V něm leží vrstvy mokré slámy a hnoje (začínající a končící slámou). Připraveno na pokrytí hromady fólií, které zůstávají po stranách několika otevřených prostorů (pro větrání). Jednou týdně by měl být substrát přerušován přidáním sádry a vápna. V důsledku toho byste měli získat hnědý kompost bez štiplavého zápachu. Není-li touto touhou pořádně bavit - stačí si koupit hotový substrát.

Získáváme a vyrábíme mycelium

Mycelium není ničím víc než mycelium, které se dnes dá snadno koupit. Hlavní věc je, že by měla být kvalitní. K získání mycélií žampionů se nejčastěji používají zrna žita, takže se mycelium krmí. Toto semeno se prodává v plastových krabicích, mělo by mít charakteristickou houbovou chuť a špinavou bílou barvu. Pokud jsou v myceliu nazelenalé odstíny, znamená to přítomnost plísně. Uchovávejte je v chladničce (až do tří měsíců) a před použitím namočte po dobu alespoň 24 hodin při pokojové teplotě, aby byl mycelium přizpůsoben.

Snadná zasadil mycelium: vysejat může stejně dobře možné pokládat jamky (hloubka 5 cm), a krycí kompost (vrstva 5 cm). Jamky se nejlépe provádí na principu šachu, vzdálenost mezi nimi by neměla být menší než 20 cm. O několik týdnů později hrob začne růst, a to bude nutné pro uzavření vrstvy půdy 3-4 cm a pravidelně zvlhčují chránit podklad před sušením. Taková půda se nazývá integrální, lze ji zakoupit jako hotovou formu a vyrobit sami. To bude vyžadovat rašelinu, půdu a křídu (5 částí, 4 části a 1 část) a 1 čtverec. m - 50 kg směsi.

Řídíme teplotu a pečujeme o houby

Základní pravidla pro pěstování žampionů jsou čistá místnost bez světla a průvanů, ale s větráním. Výborná zástěna, garáž, sklep, sklep a dokonce podkroví. Teplota by měla být v rozmezí 15-25 stupňů a vlhkost je 65-85 procent. Pokud je třeba zvýšit vlhkost, musí být místnost stříkána, pokud je spuštěna, - aby se odvětrávala. V chladném počasí je nutné dodatečné teplo, ale bez fanatismu, výjimečně mírné teplo. A nezapomeňte ovládat vlhkost kompostu: sprej, kryt s novinami - zkrátka udělejte vše, abyste se vyhnuli suchu.

Povinná podmínka pro péči o pěstování hub - teplota nejméně 25 stupňů během prvních dvou týdnů. Po růstu mycelia teplota klesá na 20 stupňů a zbývající čas se udržuje v rozmezí 15-17 stupňů. Nedělejte to "oko", je lepší vždy se zaměřit na teploměr. Důležité je také, aby krycí půda byla sterilní, jinak by bakterie mohly vstoupit do mycelií. Proto se doporučuje, aby se směs pro pokrývku páry nebo jednoduše přelila alespoň vroucí vodou, protože výtěžek závisí na této směsi.

Sklizeň hub

První houby se objeví za měsíc a hlavní pravidlo, které musíte pevně uchopit: houby nelze odřezat, jen zkroutí! Poté okamžitě posypte otvory mletím a nalijte vodou - pro novou plodinu. Pokud je žampion rozřezán, pak jeho pozůstatky budou hnitět, hmyz se usadil v něm a nemůže být řeč o nové houbě. Pokud je vše správné, pak každý měsíc můžete sbírat až 10 kg žampionů na 1 čtvereční. m. První tři plodiny poskytují nejvíce hub, po které se jejich počet snižuje. Po šesté sklizni byste měli vyčistit oblast starého myceliu a zřídit nový.

Zvláště chci zdůraznit takovou nuanci jako sbírku "kvalitních" hub, protože správně uvážíme zralé žampiony s napnutým světle růžovým tenkým filmem. Je na stonku a na samém okraji víčka, což označuje "zdravou" houbu. Pokud si všimnete hnědé žíly, je to "špatná" houba a není vhodná k jídlu. Někdy existují kopie výbuchu filmů, což znamená, že jsou přezrálé (nebo byly ztraceny zraky při sklizni předchozího plodin). Takové houby jsou jedlé, ale zrání se nedoporučuje, protože staré houby vyčerpávají mycelium.

Pěstování hub: podnikatelský plán

Vytváření ziskových obchodů s minimálními náklady je snem mnoha lidí. Pěstování hub na prodej dnes je nejen zisková, ale také nevyžaduje mnoho úsilí a času. Champignons zaujímají vedoucí postavení v tomto oboru, protože jsou chutným, voňavým a užitečným produktem, který lidé rádi kupují. Navíc je jedním z mála druhů hub, který dobře roste v uměle vytvořeném prostředí. A když se houby pěstují doma, je to vždycky obrovský plus, který přitahuje kvalitu většiny kupujících.

Houbářské podnikání nevyžaduje sezónnost, protože můžete růst houby po celý rok. Samozřejmě se všemi technologickými pravidly, které byly podrobně popsány výše. Takový chutný produkt jako houby je vždy v poptávce, a pokud kompetentně zvládnete veškerou moudrost pěstování, můžete v této oblasti velmi dobře uspět. Obzvláště dobré jsou houbové obchody pro lidi, kteří již mají zkušenosti s prací na domácích pozemcích, kteří chtějí "kopat" v zemi, něco rostlin, postarat se o sklizeň a sklízet. Takže, co byste se měli naučit, pokud máte v úmyslu podnikat pěstováním hub?

Podnikový plán sestavujeme postupně

Jakýkoli velký podnik by měl začít s vypracováním podnikatelského plánu s cílem systematizovat své činnosti a další zisk. A rostoucí žampiony není výjimkou. Podnikatelský plán by měl sestávat z několika etap:

 1. Vydávat IP nebo LLC, stejně jako balíček potřebných dokumentů.
 2. Vyberte vhodnou formu zdanění pro vás osobně.
 3. Najděte vhodný prostor pro pěstování šampaňského.
 4. Koupit mycelium (prostřednictvím internetových stránek nebo od zemědělců).
 5. Zakupte nebo vytvořte substrát sami (kompost pro houby).
 6. Rozšiřte houby podle všech technologických pravidel.
 7. Najděte správné kanály, se kterými můžete prodávat produkty.
 8. Přímo samotná implementace hub, které jste vyrostli.

Podnik s houbami má mnoho výhod, například: počáteční kapitál budete potřebovat malou částku. Rozhodněte se: suroviny potřebné pro pěstování (sláma, hnůj, kompost) jsou poměrně levné a zjištění, že to není problém. Šampiňony nevyžadují žádné zvláštní podmínky, mohou růst kdekoli, dokonce i v pytlích. A co je nejdůležitější: náš trh s houbami je plný nízkokvalitního zboží, takže vaše podnikání bude úspěšné. Za předpokladu, že můžete vytvořit kanály a dát prodej žampionů na tok.

Vybíráme způsob kultivace

Celkově existuje pět způsobů, jak pěstovat žampiony. Pečlivě je prostudujte, abyste se rozhodli, který z nich je pro vás vhodný. Každý má oba plusy a minus, takže budete muset vážit všechny výhody a nevýhody, abyste získali dobrou sklizeň.

 1. Na zemi. Tato metoda je poměrně levná, protože umožňuje růst hub v lůžkách, v suterénu, garáži, skleníku a dalších prostorách, které máte k dispozici.
  Pros: není nutné nakupovat speciální zařízení.
  Nevýhody: V zemi je mnoho mikroorganismů, takže infekce mycelií je možná.
 1. Na briketách. Populární způsob, který spočívá v lisování podkladu a jeho umístění na brikety. Za takových podmínek je zvětšovací postup zjednodušen.
  Výhody: Brikety jsou levné, s jejich pomocí jsou výrobky snadno transportní.
  Nevýhody: nedostatek potřebné vlhkosti povede k onemocnění žampionů.
 1. Na regálech. Tato metoda se nazývá "holandština" a zahrnuje pěstování hub v uzavřených prostorách, pokud je zapotřebí využití celého prostoru.
  Pros: možnost uspořádat mnoho polic pro velké houbové plodiny.
  Nevýhody: ne nejlevnější systém, který vyžaduje náklady na vybavení.
 1. V rámečcích. Dalším způsobem - pěstování žampionů ve speciálních krabicích - kontejnerech, které byly předem ošetřeny antimikrobiálními látkami.
  Výhody: Tato metoda umožňuje plně automatizovat kultivaci.
  Nevýhody: zřídka se používají kvůli nákladným nákladům na kontejnery.
 1. V pytlích. Nejjednodušší způsob, jak pěstovat houby, které lze aplikovat i v bytě. Jeho velký plus je v izolaci žampionů od sebe navzájem.
  Pros: prakticky nevyžaduje zvláštní výdaje a speciální vybavení.
  Minusy: minimální plodina a pro takovouto metodu se takřka těžko přibližuje.

Provádíme finanční výpočty

Pokud zahájíte podnikání s houbami od začátku, začáteční kapitál bude trvat hodně. Na pozemcích, objektech a zařízeních budete potřebovat asi 1 500 000 rublů. Nyní o aktuálních nákladech: je třeba je počítat na základě jednoho výrobního cyklu. To znamená dva měsíce. Podklad - asi 20 000 rublů, mycelium - 10 000 rublů, platba za služby - od 50 000 rublů, mzda zaměstnanců - asi 60 000 rublů. Celkem: 140 000 rublů. Náklady na kilogram žampionů - asi 100 rublů, pokud vezmete v úvahu 30 tun substrátu, pak můžete získat 6 000 tun hub. Celkový výrobní cyklus vám přinese 600 000 rublů. Kalkulujeme náklady na 130 000 rublů a získáme čistý zisk ve výši 460 000 rublů. Vynásobíme tuto hodnotu čtyřmi (počet pěsteb houb za rok) a jsme přesvědčeni, že v průběhu roku je možné vydělat asi 1 840 000 rublů. V důsledku toho se inves- tivní počáteční částka vyplácí za 12 měsíců. Pokud již máte své vlastní prostory, pak samozřejmě bude trvat mnohem méně.

Hledání zákazníků, inzerce a prodej produktů

Pokud je vaším hlavním cílem dosáhnout dobrého zisku z pěstování žampionů, pak nemůžete bez inzerce svých produktů. Co byste měli dělat, aby vás potenciální zákazníci věděli? Existuje mnoho způsobů: oznámení v médiích a sociálních sítích, letáky a letáky na ulici, venkovní reklama. Můžete také prodávat houby sami nebo nabízet své zboží prodejcům. První možnost vám přinese více příjmů, ale to trvá hodně času, zatímco druhá možnost, naopak - zisk méně, ale čas šetří. Další možností je prodávat houby v obchodech, ale pro to je nutné mít registraci soukromého podnikatele. Nejvýhodnější možností je prodávat své houby na internetu, prostřednictvím sociálních sítí nebo prostřednictvím vlastních webových stránek.

Výběr vybavení pro pěstování žampionů - záruka dobré úrody

K dnešnímu dni se rostoucí žampiony stávají poměrně výnosnými obchody. Stejně jako v každém podnikání, správný přístup k procesu, důsledná implementace technologických norem, podmínek a pravidel hraje důležitou roli. Stejně důležité jsou i otázky spojené se zařízením pro pěstování žampionů, které jsou nezbytné pro stabilní provozování farmy po celý rok.

Připravte pouze prostory, které ještě nejsou zárukou sklizně. Technologie pěstování žampionů zahrnuje následující hlavní etapy:

 1. Příprava místa pro pěstování hub (zpravidla je to položka největších výdajů v počáteční fázi);
 2. Získávání mycelií;
 3. Akvizice nebo seberealizace kompostu;
 4. Pěstování žampionů;
 5. Sklizeň a skladování;
 6. Prodej produktů.

Absolutně všechny informace o pěstování žampionů najdete na našich webových stránkách.

Hlavní etapy pěstování hub

Většina těchto stupňů bez speciálního vybavení pro pěstování hub jednoduše nemůže udělat: bez ní se produkce stává extrémně neefektivní. Jaké vybavení je třeba a v jakém množství?

Základní vybavení

Zařízení klimatické komory pro udržení nezbytného mikroklimatu

Za prvé, ventilační a klimatizační systém, který umožňuje regulovat teplotu vzduchu a jeho vlhkost, obsah oxidu uhličitého v každé fázi růstu hub. Každá kamera musí být vybavena individuálním systémem ovládání klimatizace. Pouze v tomto případě je možné vytvořit optimální podmínky, které se liší v každé fázi kultivace hub. Jako chladicí systém se používá chladič, k vytvoření ohřívacího systému se používá kotel s horkou vodou a parní generátor pro systém přívodu páry.

Výhodou vybavení automatických klimatizačních systémů je, že umožňují nastavit klimatické parametry pro každou z fází pěstování houby. Systémy pro vodu, elektřinu a osvětlení jsou standardní, nevyžadují samostatný popis a jsou vypočteny na základě potřeb výroby.

Automatické řízení je jednou z nejdůležitějších podmínek optimálního růstu žampionu, tedy výnosu z farmy.

Pro dlouhodobé skladování žampionů potřebujete chladicí komory, které vám umožní rychle ochladit a uchovat houby. Existují dva typy fotoaparátů. Některé jsou navrženy tak, aby chladné houby co nejrychleji, jiné jsou určeny k jejich ukládání. Vzhledem k tomu, že žampion je ochlazován na řadu 40-60 minut, zařízení pro rychlé chlazení by mělo mít velikost, která udržuje objem houb shromážděných do jedné hodiny.

Skladovací komora je určena pro krátkodobé (1-3 dny) skladování plodiny. Krabice s výrobky jsou instalovány na paletách tak, aby vzduch mohl volně cirkulovat. Z tohoto důvodu nelze chladničku naplnit více než 50% objemu. Počet komor je stanoven podle jejich kapacity a denního objemu plodiny vynásobený třemi. Pro vertikální a horizontální pohyb na stojanu během péče o houby a jejich sběr použijte stojany s vozíky.

Stroje a mechanismy

Zařízení pro nakládku kompostu na žampiony pro pěstitelské účely a pro jejich vyložení

Pokud je výše uvedený seznam zařízení pro pěstování hub zásadně důležitý pro správnou technologii, zdá se, že mechanizace výroby se zdá být zbytečná. Ale není tomu tak, protože dostupné mechanismy velmi usnadní práci, a v některých případech je prostě nemožné bez nich. Vzhledem k tomu, že vybavení, které bylo speciálně navrženo pro výrobu hub, ještě není k dispozici, je třeba vybavit hospodářství pro pěstování žampionů, je třeba upřesnit všeobecné průmyslové vybavení.

Pro vybavení farmy budete potřebovat:

 1. Vybaveno navijákem (plnění bloků s kompostem a jejich vykládkou);
 2. Přepravce (vykládka krycí půdy a vyčerpaného kompostu);
 3. Stroj pro uvolnění krycí zeminy a její vyrovnání;
 4. Zavlažovací "strom", pohybující se mezi řadami polic (nebo vylepšených zahradních postřikovačů).

Zpět na obsah

Větrání a klimatizace v růstových komorách

Vzhledem k tomu, že šampiňon je velmi citlivý na mikroklima, je třeba věnovat zvláštní pozornost mikroklimatickým systémům. Standardní klimatický systém zahrnuje:

 1. Instalován u vchodu do žaluzie na čerstvý vzduch;
 2. Zařízení na přívod čerstvého vzduchu;
 3. Systém čištění vzduchu s filtrem hrubého a jemného čištění (hrubý filtr zachovává částice prachu a spory mikroorganismů - tenké);
 4. Míchací komora, která reguluje poměr čerstvého vzduchu, který cirkuluje v komoře, přes systém vzduchových ventilů, a nastavuje koncentraci CO2. Vyžaduje otevírací zařízení ve stěně rostoucí komory, ve které se odebírá čerstvý vzduch.
 5. Výměníky tepla. Chladit a vypustit teplý a vlhký letní vzduch nebo snížit teplotu vzduchu, který cirkuluje v komoře. Chladicí systém se skládá z chladiče, které snižuje teplotu vody vstupující do výměníků tepla. Jeho výkon je určen teplotou a relativní vlhkostí vzduchu v oblasti, kde je farma umístěna. Kondenzát, který vzniká při ochlazování vzduchu, vstupuje do samostatné komory.
 6. Ohřívače. V chladném počasí je nutné ohřívat vzduch a v létě ho sušit s přebytečnou vlhkostí. Zařízení vytápěcího systému je možné realizovat na základě teplovodního kotle. Jeho výkon, stejně jako kapacita chladicího stroje, je určen počtem komor a maximální zimní teplotou. Aby se zabránilo zamrznutí chladicího vzduchu v chladném klimatu, je instalován přídavný ohřívač pro předehřátí čerstvého vzduchu. Pozornost by měla být věnována dobré tepelné izolaci teplovodních potrubí
 7. Odstředivý ventilátor s nastavitelnou rychlostí, určený k cirkulaci čerstvého vzduchu v místnosti kamery.
 8. Systém pro distribuci vzduchu s plastovými kanály a vodícími tryskami. Díky zařízení podle systému, vzduch vystupující z trysek dopadne na podlahu první, a teprve potom, jako sekundární proud vzduchu je rovnoměrně rozptýlena v řadách polic jako Agaricus, „odpor“ silný proud vzduchu.
 9. Aby bylo možné zmírnit nadměrný tlak, komory jsou vybaveny filtrem a ventilovým otvorem ve stropu. Plocha této díry se vypočte podle velikosti rostoucí komory.

Zpět na obsah

Parní napájecí systém

Tento systém je vybaven na základě parního generátoru (obvykle generátoru plynu). Používá se k zvlhčení vzduchu v komoře (což je zvláště důležité v zimě) a k parní komoře s vyčerpaným kompostem, aby se zabránilo šíření možných infekcí. Parní linka pro zvlhčení vzduchu má menší průměr a pro hlavní přívod páry je větší.

Automatické ovládání klimatizace

Vzhledem k tomu, že řada parametrů (koncentrace CO2, relativní vlhkost, kompost a teplota vzduchu) v každé komoře musí být přísně kontrolována, je nesmírně důležité mít automatizované zařízení pro ovládání a ovládání klimatu na základě snímačů. Každá komora musí mít snímače kompostu a teploty vzduchu, které monitorují parametry v různých částech komory a na různých úrovních, vlhkosti a CO2 snímačích.

Osvětlení rostoucí komory

Osvětlovací systém žampionů

Dobré osvětlení je životně důležité pro plný rozvoj hub, kontrolu onemocnění, technologickou práci a sklizeň. Pro 20 tun kompostu ve standardní komoře musíte nainstalovat 14 zářivek instalovaných podle následující schématu:

 • 5 svítidel na bočních stěnách;
 • 4 lampy na stropě, podél linie centrálního průchodu. Jsou umístěny rovnoběžně s bočními stěnami.

Vzhledem k nepříznivým podmínkám ve výrobě (vysoká vlhkost a jiné) by veškerá elektroinstalace měla mít potřebnou ochranu, která by zajistila bezpečnost personálu a dodržování požárních předpisů.

Podnikání v pěstování žampionů

Šampiňony jsou seznam nejoblíbenějších druhů hub. Vyznačují se svou zvláštní chutí a poměrně nízkou cenou, díky čemuž jsou mezi kupujícími velkou poptávkou. Nezávislé pěstování žampionů se snadno organizuje a náklady na prodej tohoto podniku se rychle vyplatí.

Vlastnosti a výhody podnikání

Pěstování žampionů pro komerční účely se týká jednoduchých typů podnikání. Jeho výhodami jsou:

 • Jednoduchý způsob pěstování hub, který nevyžaduje námahu;
 • minimální výše peněžních investic v počáteční fázi;
 • vysoký výtěžek.

Po vybavení pozemku o rozloze jen 3 metry čtverečních můžete získat asi 45 kilogramů žampionů.

Existuje asi 200 druhů žampionů. Z nich pouze dvě představují hrozbu pro lidské zdraví: žluté a skvrnité. Domácí výroba je nejvhodnější pro bisexuální houby, známé také jako "kulturní".

Organizace podnikání na pěstování žampionů zahrnuje použití průmyslové metody. Umožní sklizeň od 2 do 4 tun. To však vyžaduje samostatné místo.

Dané podnikání prakticky nemá žádné nedostatky, a proto má celý komplex výhod. Pokud je uzavřená oblast, můžete zajistit stabilní zisk po celý rok. Index zdanění pěstování hub je poměrně nízký. Do místnosti, kde budou pěstovány houby, jsou poskytovány minimální požadavky. Zdroje pro organizaci výroby jsou k dispozici téměř všem osobám.

Kde začít?

Zpočátku je nutné vytvořit podnikatelský plán pro pěstování a prodej žampionů. Zahrnuje následující kroky:

 • přibližný výpočet výše základního kapitálu;
 • obchodní registrace;
 • Uspořádání prostor pro pěstování hub;
 • nákup potřebného vybavení a materiálů;
 • výběr nejproduktivnějších druhů hub a studium technologie jejich pěstování;
 • nábor zaměstnanců;
 • hledat způsoby prodeje produktů.

Předtím musíte studovat potenciální trh a vypočítat přibližné množství žampionů, které lze prodávat. Rovněž by se měla uvažovat o možných rizicích a měly by se vyvíjet způsoby jejich řešení.

Nedoporučuje se okamžitě opustit hlavní zdroj příjmů a přejít na rostoucí houby. Šampiňóny jsou náchylné k chorobám a napadají parazity, takže pro nezkušené lidi v počáteční fázi tohoto druhu podnikání dochází ke ztrátám. Pro dosažení stabilního příjmu bude nutné udržet určitý objem výstupu, což není snadné.

Nepoznává-li technologie pěstování žampionů, je obtížné organizovat podmínky vhodné pro růst hub. Ignorování nemocí a parazitů, můžete ztratit celou plodinu. Proto než začnete pěstovat žampiony, musíte pečlivě prostudovat teoretické informace.

Potřebuji povolení k zahájení podnikání, dokumenty

V souladu s platnými právními předpisy je povolení k zahájení podnikání pro pěstování a prodej hub stanoveno, pokud:

 • rostlinolékařské osvědčení;
 • certifikát potvrzující shodu s GOST;
 • pokyny pro umístění a přepravu houbových výrobků;
 • dokument o provádění radiologické kontroly.

Zpočátku je nutné získat status individuálního podnikatele. Poté je uvedeno, že touha otevřít výrobu pro pěstování hub. Vyžaduje certifikát potvrzující platbu státních povinností a osobní pas.

Pro pěstování hub pro komerční účely byste měli zvolit daňový systém ECTS (jednotná zemědělská daň).

Místnost

Chcete-li získat sklizeň ve výši 2 až 4 tuny, je zapotřebí pozemek o velikosti 100 čtverečních metrů. Chcete-li pěstovat houby, potřebujete zvláštní místnost. Lze je koupit, pronajmout nebo vybavit doma, pokud je dostatek území.

V počáteční fázi se nájem lépe hodí, protože je levnější než všichni, a pokud se podnik ukáže jako nevýnosný, umožní minimalizovat peněžní ztráty na minimum.

Místnost by měla být rozdělena do čtyř oblastí s různými účely:

 • kompostování;
 • pasterizace kompostu;
 • sečení mycelií;
 • pěstování plodin.

V místnosti by měl být instalován komplex různých systémů:

 • kontrola klimatu;
 • komunikace;
 • větrání;
 • zvlhčovač vzduchu.

Aby byl zajištěn stabilní růst hub, měla by být v místnosti uspořádána určitá mikroklima. Při absenci potřebného vybavení je pro tento účel nejvhodnějším rozpočtem skleník. Pokud má lokalita již podobnou rostlinu pro sadbu zeleniny, může být použita pro pěstování hub v období od září do února.

Největší poptávka po houbách je zaznamenána v zimě, proto se doporučuje pěstovat je v této době.

U žampionů jsou vhodné skleněné a skleněné skleníky. Nejsnadněji je zajištěna teplota a vlhkost potřebná pro pěstování hub. Také pro uspořádání skleníku je povoleno použití polykarbonátu. Ve skleníku je třeba organizovat:

 • plynový nebo elektrický vytápěcí systém;
 • Větrání pro odstranění oxidu uhličitého uvolněného houbami;
 • Regály pro zvýšení počtu kultivovaných hub.

Také pěstování hub může být organizováno v suterénu, v přístřešku, v garáži nebo v podkroví. Požadavky jsou stejné jako u skleníku. Ale podlaha musí být cement, aby se snížila pravděpodobnost vzniku plísní. Bez ohledu na místnost vybranou pro houby je nutné vyloučit návrh. Šampiňóny budou mít dostatečné světlo, které majitelé suterénu používají pro své pohodlí.

Zařízení a materiály

Chcete-li zajistit podmínky pro pěstování hub v místnosti, budete potřebovat:

 • Větrání a klimatizace s tepelným řízením;
 • chladnička pro skladování výrobků;
 • Ohřívače vody (pro ohřev místnosti a zajištění potřebného indexu vlhkosti);
 • osvětlení.

Pokud se kultivace žampionů neuskuteční ve skleníku, je nutné dodatečně i roztok bělidla. Tato látka dezinfikuje prostor místnosti a snižuje riziko onemocnění.

Chcete-li pěstovat houby, musíte vytvořit substrát složený z:

 • sláma;
 • slupky slunečnice;
 • neihličnatých pilin.

Pěstování žampionů se provádí v krabicích, pytlích, paletách, na regálech naplněných speciálním podkladem.

Nejvýkonnější odrůdy žampionů

V seznamu nejproduktivnějších a kultivovaných odrůd žampionů jsou:

1. Sylvan 130 - selektivní hybridní druh, odvozený z amerických studií, který je charakterizován nevýrazností, vysokým výtěžkem a rychlým růstem.

2. Somicel 512, 608 - hybridní druh vyvinutý francouzskými vědci, který má stabilní a dlouhodobou plodinu (nevýhodou jsou požadavky na podmínky zadržení).

3. Hauser A15 - populární odrůda na americkém a evropském trhu, která se vyznačuje vysokým výnosem, minimálními požadavky na různé komposty, širokými klobouky.

Pokud plánujete pěstovat žampióny po celý rok, doporučuje se použít dovážené druhy nazvané Horst V1 a V3.

Technologie růstu

Pěstování hub zahrnuje jednoduchou technologii. Ale nezkušení lidé budou muset vzít v úvahu řadu jemností, takže houby neumírají. Předběžně je nutné připravit předpoklad. Kromě instalace zařízení by mělo být čištění prováděno s použitím antibakteriálních čisticích prostředků.

Akvizice nebo příprava kompostu

Připravený kompost lze zakoupit v obchodě nebo si sám připravit podklad. Za to jsou piliny, slupky slunečnice a sláma rozdrceny, vylijí horkou vodu a ochlazují. Tento proces se nazývá pasterizace.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak sami připravit kompost na pěstování žampionů, můžete toto video sledovat:

Jaké klimatické podmínky jsou nezbytné

Optimální teplota, která je vhodná pro pěstování žampionů, je o 25 stupňů Celsia nad nulou. Minimální obsah vlhkosti je 85%. Poté, co je krycí sklíčko naplněna nádobkou myceliem, teplota postupně klesne na + 15 ° C. Za tímto účelem se používá větrání.

Metody a fáze kultivace

Původně je nutné zakoupit mycelium. Můžete ho zakoupit ve speciálních houbových provozech nebo v obchodech s květinovými a zahradními výrobky. Mycelium je možné sestavit samostatně pouze v laboratoři.

Substrát je naložen do polyethylenových sáčků, do kterých je položeno mycelium žampionů. Potřebují dělat dva centimetrové otvory ve vzdálenosti 15-20 centimetrů. Za vhodných klimatických podmínek rostou houby na místě otvorů. Jako podklad lze použít i hnůj, vápno a močovinu. Mnoho lidí raději koupí pozemky určené k pěstování květin.

Pokud je podklad pokryt v zásobníku nebo zásuvce, jeho tloušťka by neměla být větší než 23 centimetrů. Díky této podmínce je pravděpodobnost, že patogenní mikroflóra poškozuje mycelium, minimalizována. Nad substrátem se nalije pět centimetrové vrstvy zrnového prášku, který je pokryt jinou vrstvou substrátu podobné tloušťky. Po dvou týdnech se vytvoří krycí zemina, která zahrnuje cernozem, křídu a rašelinu.

Pravidelně je nutné vyrábět zalévání. Za tímto účelem se používá stříkací pistole. Vytvoří efekt podobný dešti. Pokud napájete mycelium z konvice, houby nebudou stoupat. Není možné získat na houbách přímé sluneční paprsky - mohou poškodit plodinu.

Sklizeň

Pokud byla technologie výsadby správně použita, měla by se první plodina objevit po 2,5 týdnu. V průměru trvá doba sklizně 4 měsíce, v závislosti na druhu hub. Kvalitní zavlažování může toto období zvýšit.

Při shromažďování hub, nemůžete nohy odříznout. Šampiňóny jsou odděleny metodou zkroucení. Poté se místo, kde houba rostla, je pokryta zeminou a napojena. Díky této metodě budou na místě houby přistávat nové houby.

S technologií pěstování žampionů lze získat až 8 kmenů. Plná plodina však může být pozorována pouze od první do třetí vlny. Později se jeho objem postupně snižuje.

V chladničce mohou být žampióny skladovány po dobu až 2 týdnů.

Zaměstnanci

Pro pěstování hub ve velkých objemech vyžaduje personál 3-4 osob. Tento počet zaměstnanců bude stačit na sklizeň od 5 tun za rok. V závislosti na pracovním místě by zaměstnanci měli být zaměstnanci a řidič. Seznam povinností pracovníků zahrnuje:

 • výsadba a pěstování hub;
 • sklizeň;
 • Zpracování prostor a zachování potřebných podmínek.

Řidič se zabývá dodávkou produktů do míst prodeje.

Náklady na podnikání, přibližné výpočty

Organizace výroby žampionů bude vyžadovat zhruba 3,5 milionu rublů. Z nich budou vynaloženy:

 • 15 tisíc rublů - pro registraci;
 • 2 miliony rublů - na nákup prostor;
 • 200 tisíc rublů - na zlepšení prostor pro pěstování hub;
 • 1 milion rublů - na nákup a instalaci potřebného vybavení;
 • 25 tisíc rublů - na nákup nebo výrobu kompostu;
 • 10 tisíc rublů - na nákup mycelií;
 • 25 tisíc rublů - pro vývoj a realizaci marketingového programu.

Pokud je namísto nákupu premisy pronajato, nebo výroba je organizována na jeho vlastním území, můžete ušetřit 2 miliony rublů. K podpoře podnikání je nutné přidělit asi 70 tisíc rublů měsíčně. Z této částky se používá:

 • 10 tisíc rublů - za úhradu služeb;
 • 40 tisíc rublů - pro mzdy zaměstnancům (s personálem 3 osob);
 • 12 tisíc rublů - platit daně;
 • 5 tisíc rublů - na nákup surovin;
 • 3 tisíc rublů - platit za dopravní náklady.

Pokud pracujete samostatně, protože jste většinu času strávený v podnikání, můžete ušetřit 40 tisíc rublů. Vzhledem k množství práce je však v tomto případě také doporučeno najmout alespoň jednoho asistenta.

Ziskovost, jaký příjem můžete získat

Výnosnost tohoto podnikání je od 25% do 40%. Zpočátku však budou příjmy minimální. Průměrná cena jednoho kilogramu žampionů činí 200 rublů. V prvních 2 měsících bude produkce nezisková, protože toto období bude nutné pro pěstování plodiny.

Při stálém nárůstu výhonku hub v průběhu tří let by měl ukazatel výnosu vzrůst o 2 tuny. Průměrný měsíční příjem je asi 83 tisíc rublů. Při zohlednění měsíčních výdajů se čistý zisk pohybuje od 11 do 40 tisíc rublů, a to podle toho, zda se do výroby podílí další pracovníci.

Za druhý rok se čistý zisk zvýší na velikost 30 až 70 tisíc rublů. Za třetí rok - od 60 do 100 tisíc rublů.

Rizika

Hlavní rizika sledují nezkušení lidé, kteří se rozhodli okamžitě zorganizovat velké houbové plantáže. Při neexistenci zkušeností je vysoká pravděpodobnost, že některé z hub umřou nebo nebudou růst a vlastník podniku bude mít ztráty.

Ale i se zkušenostmi v této oblasti existuje nebezpečí smrti hub přes vadu škůdců a nemocí. Abyste tuto možnost minimalizovali, musí být místnost pravidelně čištěna.

Další riziko spojené s hledáním trhu. Musí to být provedeno předem. V opačném případě můžete vyrůst příliš mnoho žampionů, jejichž realizace nebude mít dost kupujících.

Pěstování doma

Je obtížné uspořádat výrobu domácích žampionů pro komerční účely. Houby mohou být pěstovány na balkoně, v komoře nebo ve volném pokoji. Taková oblast nebude stačit k tomu, abyste získali objem hub potřebných k otevření vlastního podnikání. Pěstování žampionů doma je proto vhodné pro ty, kteří chtějí mít houby pro své vlastní potřeby.

Pěstování žampionů je dobrý způsob, jak začít podnikat. Ale to vyžaduje velkou místnost a znalost technologie pěstování hub. Proto je třeba začít s tréninkem a snažit se shromáždit malou plodinu.