Automatizace kondice: není-li trénink potřebován

IT průmysl proniká do tradičních obchodů bez ohledu na místo. CRM, webové řešení, cloudové služby - tyto podmínky žijí v hlavách malých a velkých firem. Sport není výjimkou. Fitnický průmysl se také nachází na IT-kolejích a deleguje programy potřebné pro své úkoly.

Fitness průmysl v Rusku

Krátce o ruské fitness je to asi 5000 fitness klubů různých profilů v celé zemi. Navštíví je asi 3% populace, v hlavním městě se jedná o úroveň 7%. Nejde o vrchol, pokud se podíváte na západní země. V Anglii chodí asi 16% obyvatel do hal, 37% v New Yorku. Je důležité, aby ruský průmysl byl mladší a dosáhl dosavadních výsledků v posledních několika letech. Trh se aktivně rozvíjí. Podle RBC v roce 2017 byla míra 11%. A to je na pozadí krize v ekonomice a poklesu kupní síly. Fitnický průmysl roste, kluby si navzájem konkurují a využívají špičkových technologií pro rozvoj podnikání.

„V této oblasti využívání automatizace a moderní technologie je již široce: od kontrolních systémů, vztahů se zákazníky (CRM), který shromažďuje vlastní“ velké data „na náramky pro vstup / placení a vložit čipy v klubu ručníky, aby se zabránilo krádežím“, Vysvětluje Maxim Borovikov, vedoucí analytické skupiny RBC Market research.

Stanislav Korobkov, Generální ředitel platformy pro vytváření mobilních aplikací fitness klubů Mobifitness, to spojuje také s tím, že podnikatelé z oblasti fitness služeb dozrály a vědomě se přiblížili otázkám automatizace. Pochopení přichází prostřednictvím aktivní odborné komunity. V posilovně se koná řada průmyslových akcí, konferencí a fór, kde se nehovoří jen o metodách školení, ale také o přístupu k rozvoji podnikání, které přitahují specializované služby a začínající podniky. Taková setkání se stala efektivní platformou pro výměnu zkušeností a pokročilejší technologická řešení.

Technologie aktualizovat obchodní model

Fitness kluby se snaží zlepšit své vztahy s klientem, učinit je pohodlnější a dlouhodobější technologií. Již dlouhou dobu se průmysl ponechal na prodeji předplatného pro budoucí použití a důvěru, že 60% prodaných karet nikdy nebude sloužit účelu.

Dnes je konzumace fitness služeb stále více vědomá, nebudete ztratit na mrtvé duše. Zaměření podnikání se posunuje k udržení klienta, který kdysi přišel. "Přitažlivost nového návštěvníka k fitness klubům je rovněž nákladná, jako je ponechání pěti již existujících", sdílí jeho pozorování Ruslan Mikityuk, ředitel pro vývoj automatizačního systému "1C: Fitness Club". - Kvalita práce s klientem přichází do popředí: gratulujeme včas, připomínáme prodloužení předplatného, ​​informujeme o akci. Když je ve vaší databázi více než sto lidí, všechny tyto úkoly již nejsou schopné se vejít na kusy. Kluby chtějí delegovat své služby, které vedou záznam o každém prodaném odběru, sledují datum vypršení platnosti, připomínají rozšíření a nedovolují si vynechat detaily. "

Fitness by mělo být cenově dostupné

Dalším problémem, který se kluby rozhodují pomocí automatizace, je zlevnění předplatného. To se týká klubů v masovém segmentu. Existuje nesoulad - zájem o službu roste, ale zároveň závisí přímo na kupní síle populace, která klesá.

Automatizace umožňuje ušetřit na několika místech najednou. Za prvé, snížit počet zaměstnanců, především prostřednictvím oblasti příjmu. Systémy pobočkové automatizace jsou snadno konfigurovány pro úkoly klubu a přebírají většinu úkolů administrátora recepce - eliminují potřebu příchozích hovorů, kontrolu vstupu / výstupu z klubu, registraci a obnovu vstupenek. "Když člověk poprvé přijde do našeho klubu," říká Oleg Matrosov, Head projekty posilovna řetězové Athletic-GYM, - údaje o něm budou mít v našem klubu systému, prodal kartu, fotit, zvedl otisk prstu, telefon instalovány mobilní aplikace. Pak klient, pokud chce dělat v posilovně přichází ve vhodnou dobu, koupil předplatné, položí prst na senzoru vstoupí do klubu, zvolit jakoukoliv vhodnou skříňku, která se mu líbí chodit do posilovny. Pokud jde o návštěvy skupinových návštěv, pak člověk otevře mobilní aplikaci, podívá se na plán, má k dispozici místa, zapíše, monitorovací systém automaticky opraví účast nebo nezúčastní se. Prostřednictvím smartphonu je karta buď prodloužena nebo zmrzlá. " Tato organizace práce snížila počet správců při přesunu z 3 na jednu osobu.

Za druhé, automatizace umožňuje ušetřit další služby. Nejprve na SMS a e-mailových seznamech. Zprávy SMS lze provádět za pomoci klubového systému a kontaktu s existujícími zákazníky podporovat prostřednictvím oznámení, která jsou k dispozici v mobilní aplikaci.

Mobathl pro fitness

Inteligentní telefon pro mnoho firem se proměnil v nástroj pro komunikaci s klientem, avšak vzhledem k tomu, že jsou k tomu přidány zvláštní okolnosti. Aplikace Google Play a App Store na první žádost o "fitness" poskytnou port aplikace, nabízející samočinné tréninky, počítání kroků, kalorií a komponentů menu pro každý den.

Nyní kluby musí konkurovat zákazníkovi s mobilními konkurenty a prokázat svou kompetenci. V tomto kontextu vypadá model interakce mezi fitness centrem a klientem prostřednictvím smartphonu velmi harmonický. "Prostřednictvím mobilní aplikace integrované s automatizačním systémem můžete konfigurovat všechny základní parametry interakce," vysvětluje Ruslan Mikityuk. - V roce může její smartphone zákazník zaregistrovat na školení s cílem získat informace o mapě (zbytek dní mrazu, trvání), můžete sledovat vytížení klubů, rozmístit recenzí konkrétního kouče, na přání trenéra. Mimochodem, kluby jsou velkým plusem. Veškerá negativita zůstává uvnitř systému, dosáhne manažera a nevystupuje na veřejnosti. "

Oleg Matrosov říká, že ve své síti fitness klubů se většina interakcí se zákazníky omezuje na push-oznámení a osobní kabinet. Klient může v reálném čase pozorovat pracovní zátěž klubu. Systém neustále zvažuje, kolik turniketů se otočilo. Ve své osobní skříňce můžete vidět všechny informace na mapě: až skončí, co je v něm obsaženo, kolik dní zmrazení je. Kartu v mobilní aplikaci můžete také zmrazit nebo rozšířit.

IT se sjednotil

Fitness kluby mají zpravidla tendenci měnit a vytvářet síť větví. S tímto obchodním modelem jsou důležité centralizované řízení, sjednocené databáze a analýza kvality.

Komplexní automatizační systémy sledují všechny akce od prvního kontaktu s klientem až po počet výrobků prodávaných ve fitness baru, shrnující vizuální grafy. Parametry nastavené - příjmy a výdaje, mzdy, nakládání klubových zón, počet prodaných jízdenek atd.

"V Athletic-GYM se to ukázalo jako zvlášť cenné pro správu pobočkové sítě," poznamenává Oleg Matrosov. - Používáme cloud verzi, takže máme přístup k databázi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Můžete jít do databáze a provádět analýzu z libovolného počítače prostřednictvím libovolného prohlížeče. "

S podrobnými statistikami o každém aspektu činnosti manažeři řeší naléhavé problémy pro takovou firmu, například kontrolu prodeje. Systémy automatizace jsou schopny zavřít nejzranitelnější místa v transakčním algoritmu - vyloučit možnost prodat kartu zpět, neoprávněný průchod do klubů na lhůtě splatnosti nebo na kartě přítele.

Automatizace činí efektivitu zaměstnanců klubu transparentnější. Zjistí se například, kolik lidí přijíždí ke každému trenérovi na zkušební třídě a kolik po něm zakoupí předplatné.

Technologické školení

Bude úroveň automatizace fitness klubů neutralizovat práci trenérů - velmi kontroverzní problém. Ve Velké Británii existuje příklad - Gym Group, která opustila služby školitelů a nabízí klubové IT systémy pro individuální programování. A přesto je to výjimka. Na straně skutečných trenérů - živá kontrola, technika inscenace a charisma.

Ale asistenti IT pro ně jsou k dispozici v Rusku. Jedná se především o sledovače náramků, které sledují fyzický stav a individuální vlastnosti člověka. Technologie je užitečná, ale ve skutečnosti představuje pro kluby nové výzvy: zpracovávat, uchovávat a používat údaje o fyzickém stavu a chování organizmu svých klientů, aby jim poskytly lepší služby. A zatímco problémy týkající se skladování a akumulace nebudou účinně vyřešeny, budou tyto technologie uplatňovány omezeně.

To není limit

Automatizace v oblasti fitness bude pokračovat a řešení - budou stále dokonalější. Za prvé, pro použití IT řešení je hodně prostoru, říká Maxim Borovikov: „Optimalizace a automatizace lze použít téměř všude - od náramků s přístupem ke skříňkám na hlubokou inteligenci lidské fyzické kondici - potenciál je velmi vysoký.“ Za druhé, kvůli činnosti odborné komunity a dynamice trhu jako celku. Zatřetí, integrované automatizační systémy se stanou tak přístupné, že mohou být poskytnuty malým studiem během zahajovací fáze. Vývojáři přenášejí své produkty do cloudu a nabízejí software jako službu, kterou můžete používat, a to měsíčně za správnou cenu.

Fitness odvětví v Rusku: trendy a způsoby propagace

Národní výzkum Tomsk Polytechnická univerzita

student, Katedra inženýrského podnikání

UDC 339.138

V posledních letech se sport stal pro nás nejen vítanou nutností, v současné době je nedílnou součástí našeho života. Kultivovat zdravý způsob života dosáhla kvalitativně novou úroveň: Nyní se stalo módou „pumpa“ své tělo, a touha vypadat sportovní a cítit fit a zdravá zaujímá přední pozici v seznamu priorit.

V tomto ohledu se každoročně zvyšuje počet fitness klubů a tělocvičen s geometrickým pokrokem, protože lidé jsou ochotni platit peníze, aby vypadali perfektně. Otevření fitness centra dnes je populární a velmi výnosné podnikání. Ze stejného důvodu se však objevuje otázka: jak přilákat více zákazníků bez utrácení obrovských peněz na reklamu a propagaci klubu? Jak zvýšit konkurenceschopnost na trhu služeb?

V tomto článku se pokusíme odpovědět na tuto otázku a představit vám několik účinných způsobů, jak zvýšit počet klientů a zvýšit kvalitu reklamy v každém fitness klubu bez dalších nákladů.

Důležitost tohoto problému spočívá v tom, že odvětví fitness je v současné době na vrcholu své popularity (obrázek 1). Pro úspěšný rozvoj fitness centra je třeba vzít v úvahu nejen vnitřní obsah fitness centra, ale také to, jak ho potenciální zákazníci vidí. To je důvod, proč dobře navržený marketingový program je klíčovým faktorem, který ovlivňuje propagaci fitness centra.

Cílem tohoto článku je analyzovat trendy ve vývoji fitness průmyslu v Rusku a určit některé nízkorozpočtové způsoby propagace fitness centra.

Metodickým základem studie jsou články a publikace týkající se souvisejících témat. Například v článku MV Efremovy "Analýza ruského trhu s fitness službami" se zvažuje problém efektivního rozvoje fitness služeb v Rusku a v zahraničí. Budeme také odkazovat na statistické údaje sestavené autory výše uvedeného článku. Kromě toho jsme se obrátit na článek Osokina MN „současného stavu kultury zdravého způsobu života...“, který detailně malovaného vývojové trendy, jak fyzické zdatnosti a zdravého životního stylu obecně. Článek také využil údaje O. Kiselevy, vývojového ředitele Světové gymnázium v ​​Rusku, v jednom z jejích rozhovorů.

Obecné trendy vývoje fitness v Rusku.

V současné době je segment "prémiových" fitness center nejrozvinutější v Rusku, zatímco na Západě převažuje ekonomický segment. Jaké jsou vyhlídky vývoje různých segmentů fitness?

V Rusku začínal vývoj v prémiovém segmentu. Sport v polovině devadesátých let byl nejmódnějším trendem, který je nedílnou součástí života člověka, který usiloval o sebeidentifikaci. Lidé za takovou metodu sebeurčení byli připraveni zaplatit nějaké peníze. Proto byl počáteční potenciál pro podporu fitness odvětví soustředěn v segmentu rozpouštědel. Když se vyčerpá, fitness odvětví "padá" do segmentů "střední" a "ekonomiky". K dnešnímu dni jsou nejvíce ilustrativní procentuální podíl segmentů fitness trhu v Moskvě av Moskvě:
Ekonomika: 34%;
Nízké náklady: 22%;
Komfort: 21%;
Podnikání: 16%;
Premium a luxusní: 7%.

Důležité je také upozornit na zásady tvorby cen v oblasti služeb v oblasti fitness, příčiny vzniku "jednorázových" zákazníků a také vysvětlit popularitu nákupu ročního předplatného.

Tento systém členství v klubu (roční předplatné) se poprvé objevil v oblasti fitness na západním trhu. V Rusku zůstává nejdůležitější, zatímco na Západě je v současné době zaveden systém automatických měsíčních plateb.

Roční platební model má dobré důvody pro existenci a realizaci: pro společnost je pro zákazníky jednoduchá a pohodlná prodejní prognóza a správa - pohodlný způsob platby a další motivace.

Ve fitness průmyslu je takový ukazatel - procento obnovy. Její hodnota především závisí na segmentu, v němž projekt funguje: v segmentu prémií je tento ukazatel vyšší, v ekonomickém segmentu je nižší. V průměru se pohybuje od 40 do 70%. Tento ukazatel udává počet lidí, kteří obnovili členství v následujícím roce. Klub má samozřejmě páteř přívrženců - věrných zákazníků, kteří se v klubu zabývají po mnoho let.

V současné době lze identifikovat následující trendy v oboru fitness služeb v Rusku:

- aktivní růst průmyslu na úkor regionů;

- fitness se stává masivní, přestává být službou pro rozpouštědlo;

- způsobilost přestala být demonstrací statusu, stala se způsobem života;

- aktivní rozvoj směrem k segmentu "nízkých nákladů";

- vývoj studiového formátu: studio jóga, běh, tanec atd.;

- fitness "vyšel na ulici": velké množství programů probíhají na volném prostranství, běh se stal jednou z forem zdravého životního stylu;

- u starších lidí přišla do kondice: 10-15% klientů fitness center - lidí starších 50 let.

Ekonomické způsoby podpory fitness centra

Existuje mnoho způsobů, jak potenciálním zákazníkům říci o sobě, přitahovat jejich pozornost a dělat to, aby se od "jednorázových" návštěvníků stali trvalými. Mnoho sportovních klubů tráví většinu svých zisků z reklamy v médiích a spolupráce s dalšími společnostmi, avšak v tomto případě není princip "dražší - to znamená lepší" zcela relevantní. Můžete přilákat nové tváře do fitness centra více rozpočtovými způsoby.

  1. Povzbuzování zákazníků. Mnoho fitness klubů dává novým klientům příležitost přijít na první lekci zdarma, která přitahuje nové publikum. Ne vždy však první dojem zůstává pozitivní a v budoucnu po jednorázové návštěvě klient nechce spolupracovat s tímto klubem. Úkolem je udělat první dojem, aby se klient nejen vrátil, ale také přivedl své přátele a známé. Chcete-li to provést, můžete maximálně diverzifikovat úvodní lekci: kromě standardního tréninku poskytněte klientovi příležitost seznámit se s různými programy nebo s ním zacházet s proteinovým koktejlem. Návštěvník bude s tréninkem nejen spokojen, ale doporučuje to svým přátelům jako originální.
  2. Užitečný obsah. Živé obrázky vždy zachycují publikum, ale kromě vizuálních obrázků v reklamě musí být pro spotřebitele důležité informace. To nemusí být virový obsah, spíše naopak: některé životnost hackerů, pár barevných a stručných diagramů a výzvy k akci heslem - klíčem k úspěšnému prosazování fitness klubu.

Nejdůležitější věcí v tomto oboru není přehánět. Příliš mnoho informací přetěžuje reklamu a způsobí více odmítnutí než sympatie. Několik motivačních instalací na zadní straně letáků je dost. Také užitečné fakty jak pro profesionály, tak pro začátečníky jsou zajímavé fakty na téma správné výživy, tabulka parametrických vztahů a mnohem více.

  1. Nejvíce bezkonkurenční možnost je mistrovské třídy. Master class s trenérem, takže předběžné oznámení - dobrý způsob, jak přilákat nejen nové zákazníky, ale také získat zájemce o zajímavých programů a inovací, jakož i příležitostí pro trenéry sdílet osobní zkušenosti.
  2. Informativní blog. Pro každý fitness klub je nezbytný blog. Díky tomu se zákazníci budou moci seznámit s různými klubovými zprávami, obdržet zpětnou vazbu od trenérů a účastníků, a hlavně si uvědomují nové propagační a slevové programy.
  3. Další způsob, jak se o sobě dozvědět - youtube kanál. Není to tajemství pro kohokoli, kdo blogování YouTube začal získávat popularitu ne méně než jiné typy médií. To znamená, že kanál je určitá fitness centrum umožní jeho majitelé známější nejen s programy a speciální nabídky, ale i „zákulisí“ momentech tréninku: můžete střílet vše, co se děje v klubu, což je nejdůležitější, nezapomeňte o vyslovení značky a dát zákazníkům možnost najít všechny potřebné informace o vás.

Proto jsme zkoumali trendy v oblasti fitness průmyslu v Rusku a seznámili jsme se s procesem rozvoje této sféry u nás od 90. let. Také jsme uvažovali o několika způsobech, jak propagovat vaše fitness centrum na trhu služeb, aniž byste museli vynaložit velké množství peněz na inzerenty a tiskové bannery. Nejdůležitější je zájem klienta, poskytnout mu užitečné a rozsáhlé informace, aniž by se uchýlil k virové reklamě.

Fitness 2017: 5 Hlavní pravidla pro spolupráci s klienty

Fitness odvětví: Světová organizace pro rozvoj fitness centra "ISPO" vyzvala kluby, aby se obrátili na nové nástroje pro budování vztahů se zákazníky

Návštěva fitness klubu je už dlouho symbolem stavu. Zatím, odvětví fitness pokračuje v růstu. Někteří klienti se stanou členy fitness studií z důvodů udržení zdraví, jiní chtějí být rychlejší, flexibilnější a silnější každý den. Je velmi důležité, aby fitness odvětví mohlo reagovat na potřeby každé cílové skupiny. To je hlavní trend roku 2017.

Mnoho fitness klubů a tělocvičny funguje na principu "Přineste co nejvíce zákazníků a umožněte jim, aby se zabývali zařízením s minimálním dohledem zaměstnanců". V tomto období se tento přístup k interakci se zákazníky neodůvodňuje ani z hlediska nákladů, ani z hlediska efektivity.

Dnes mnozí odborníci říkají, že „jednorozměrná“ používat simulátory, zejména ty, které byly vyvinuty v rámci cíle klasické kulturistice, to vůbec ne v souladu se zásadami zdravého životního stylu, i když je budete používat při provádění správné techniky.

V souladu s tím, některé společnosti v odvětví vzali příležitost stát se součástí revoluce ve fitness oblasti: nabízí na jedné straně odmítá radikální simulátory ve prospěch sportovních akcí sociálního charakteru, a na druhé straně, e-koučovací praxe v reálném čase. Školení se tak stalo extrémně individuálním a zároveň společenským. V souvislosti se změněnými skutečnostmi jsou společnosti povzbuzovány k tomu, aby dodržovaly následující hlavní pravidla interakce se zákazníky, aby zůstaly v trendu:

1. Vývoj on-line a offline fitness komunit

V městech po celé Evropě se lidé shromažďují ve skupinách, vedou školení na ulici, společně jogují a účastní se bootcamps. Od roku k roku roste počet účastníků takových forem společné fyzické aktivity. Stále více lidí odmítá zůstat v hale ve prospěch komplexního funkčního výcviku v otevřeném prostoru, kde se můžete setkat s novými přáteli.

Faktor komunity je stále důležitější. Skvělý příklad skutečnosti, že to opravdu funguje, je iniciativa "Freeletics": pomocí inteligentního telefonu se sportovci okamžitě připojují k vlastní síti fitness a dostávají radu a doporučení, ale především vzájemnou motivaci.

2. Trh fitness zařízení je stále více rozmanitý a specializovaný

Například nyní nikdo nepochybuje o potřebě TRX-pásů pro funkční trénink. Toto zařízení ve skutečnosti ztělesňuje celou skupinu nástrojů, pro jejichž použití potřebujete pouze dveře nebo referenční bod pro kvalitní výcvik celého těla. Mnoho výrobců tohoto zboží tuto skutečnost využilo.

Mezi inovace v oblasti fitness vybavení: bulharské tašky a vojenské lana, které již získaly místo ve vyspělých fitness centrech; nové generace trubek, podpěr a válečků, každý model je lepší než ten předchozí. A i kdyby se vám zdálo, že výběr zařízení je příliš velký, nezapomeňte: zákazníci vždy rádi pracují s něčím novým.

3. Pro každou cílovou skupinu - jejich přídatné látky v potravinách

Proteinový prášek není pro všechny vhodnou volbou. Současně žádný průměrný fitness klub nemůže udělat bez proteinového koktejlu v baru. Dnešní trend směřuje k použití speciálních produktů na krku, například hrách nebo konopných bílkovinách, které jsou vhodné pro různé cílové skupiny, včetně veganských sportovců.

Fitnický průmysl se nikdy neobtěžuje a nabízí všechny nové a slibnější doplňky. Budete se řídit skutečností, že jste měli co nabídnout zákazníkům s různými zájmy a potřebami - přísady jak pro spotřebu před tréninkem, tak během a po něm.

4. Smart gadgets produkují živou zpětnou vazbu

Vyškolení v souladu s plánem předepsaným v mobilní aplikaci - to není nové. Co je nového, například, je řešit senzor v podrážce nebo ve funkčním zařízení, které měří pohyb a ovládá funkce těla. Na základě přijatých dat aplikace zaznamenává informace o školení. Digitální technologie se blíží ke spotřebitelům. Použijte toto.

5. EMS-trénink je stále praktičtější každý den

S pomocí přenosných sestav EMS (Elektronické svalové stimulace) mohou zákazníci pumpovat svaly bez intenzivního fyzického stresu a negativního vlivu na klouby.

Pokud dříve bylo zařízení EMS těžkopádné a těžké (v kombinaci s trojrozměrnými stacionárními počítači), je nyní spíše kompaktní. Dnes specializované firmy vyvinuly speciální obleky s elektrodami, které poskytují příležitost pro aktivní i pasivní trénink. Dokonce i takoví profesionální sportovci, jako Usain Bolt, používají EMS. Významnou výhodou tohoto zařízení je, že aktivuje i hluboko umístěné svaly. To způsobilo rostoucí popularitu tohoto produktu.

Vaše podnikání: Jak vstoupit do fitness odvětví

Fitness služby jsou výrobkem třetí, a možná dokonce čtvrtou, nutností. Možná je tedy, že i v Moskvě zůstává fitness centrum v rozvoji od jiných klientově orientovaných trhů: stále není dostatek konsolidace, mnoho výklenků je zdarma a perspektiva slibuje mnoholetý růst. Lepší pro začínající podniky a nové ambiciózní projekty. Nicméně, stejně jako v každém podnikání, existuje spousta "buts" zde...

Prohlášení, že za rok a půl nebo dva roky provozovatelé malých fitness klubů opustí průmyslový průmysl pod tlakem sítí, zatímco to zní trochu exoticky, ačkoli mají své příznivce. Ale ve skutečnosti, že v příštích letech bude nevyhnutelně růst podíl síťových fitness klubů, téměř všichni účastníci trhu jsou přesvědčeni. To však v žádném případě nezmenšuje publikum velmi populárních obchodních seminářů v Moskvě, jako například "Jak otevřít svůj vlastní fitness klub".

"Kachalkin" blues

Pojem "fitness" přišel do Ruska na začátku devadesátých let a novináři nového průmyslu se okamžitě pokoušeli dát kouzlu tříd pro bohaté - na rozdíl od toho, co se tehdy vyskytuje ve spoustě suterének "rockerů". První světový klub v Moskvě se otevřel na ulici Zhitna v roce 1993 a získal slávu mezi "novými Rusy". Takto se móda v Moskvě začala rozvíjet na takzvaném anglickém modelu, který uspokojuje potřeby pro fyzickou aktivitu nejprve nejvhodnější vrstvy obyvatelstva a teprve potom - všechny ostatní. Ve Spojených státech naopak trh rostl z malých a široce dostupných tělocvičny, a to především kvůli podpoře ze strany vlády a podpoře zdravého životního stylu. "Ve státech poskytovaly první fitness kluby stát s velmi dobrými podmínkami pro rozvoj a máme 100% komerční prostředí, jen podnikání," říká Olga Diveeva, marketingová manažerka vedení SFS. "Zdá se však, že zdraví se stává módní a stává se způsobem života."

Do roku 2005 rostl moskevský fitness průmyslový sektor v podstatě kvůli elitnímu segmentu - až do chvíle, kdy byla tato výplň prakticky vyplněna. Kapitál "fitness" spíše musel spíše než chtít věnovat pozornost segmentu průměrné ceny trhu, který mimochodem zůstává relativně zdarma až dodnes. Konzultační společnost AMIKO RESERCH tvrdí, že je nyní plněna pouze o 20%, což z ní činí nejslibnější a dynamičtější vývoj.

Důvod tohoto vektoru rozvoje je pochopitelný a plně v souladu s ekonomikou. Velikost počáteční investice do prémiového fitness klubu je určitě vyšší než v klubu střední třídy, ale ne moc: může to být asi desítky nebo několik desítek procent. A příjmy od klienta jsou občas vyšší. Rychlejší návratnost projektu. Mimochodem, jeho průměrný termín je podle odborníků dva až tři roky.

Nedávno se na trhu objevil nový trend: hráči, kteří nejsou jiní hlavními hráči, začali soutěžit se staršími hráči, zejména ti, kteří mají přístup k jednomu z klíčových zdrojů pro tento typ podnikání - nemovitosti s výhodnou polohou. Například stavební firma "Krost" vyvíjí vlastní síť fitness klubů Else Club. Před rokem začala fungovat síť fitness klubů Terra-sport, realizovaná společností GC "MIAN". V současné době existují dva síťové kluby: v okrese "Raduzhny" (Solntsevo) a rezidenční komplex "Copernicus" na Bolshaya Yakimanka. Podle tiskové služby společnosti se plánuje další rozvíjení sítě a otevření nových klubů.

Nyní je klientela fitness klubů 2-3% moskovců. Mimochodem, v průměru v Rusku je počet lidí připojených k fitness průmyslu ještě nižší - pouze 0,2% populace. Jedna věc je jasná: prémiový segment už není schopen prokázat předchozí tempo růstu, tady mluvíme o přerozdělování stávající klientely mezi účastníky trhu. Novou a mnohem masivnější klientelu jsou jen ti, kteří mají potenciální zájem o levné služby v oblasti fitness. Příjmy obyvatelstva rostou, počet lidí, kteří chtějí strávit část svého volného času ve sportovním klubu, také roste. Z toho důvodu rostoucí zájem podnikatelů o projekty ve středním a ekonomickém segmentu. Velcí hráči na trhu, kteří touží získat zákazníky mezi nejpočetnějšími členy třídy, již spěchali na nová území. Takže v roce 2006 založila síť "FizKult" Olga Slutsker, prezident sítě World Class. Společnost Strata Partners, která vlastní síť fitness klubů Orange Fitness, rozvíjí síť CityFitness, která se zaujímá v segmentu středních cen.

Odběry v nových demokratických sítí mnohem levnější (v průměru asi tisíc dolarů za roční údržbu až dva tisíce v prémiovém klubu), a ještě obchodníci mají tendenci se domnívat, že tato částka je příliš vysoká pro střední třídu. Věří, že tak dlouho, dokud se trh nejeví dostatečný počet nabídek na $ 400-600 pro roční kartu, explozivní růst by neměl čekat na zákazníky. Samozřejmě, hráči trhu s tímto výrokem nesouhlasí a jsou vedeni jinými čísly.

"Na rychle se rozvíjejícím ruském fitness trhu není zdaleka snadné určit, ve kterém konkrétním segmentu funguje určitý klub," říká Dmitrij Babanov, generální ředitel sítí fitness klubů World Class a "FizKult". - A je ještě obtížnější jasně definovat hranice segmentu průměrné ceny. A pokud myslíme demokratický segment, podle našich odhadů by roční mapa klubu s plným počtem služeb s dobrým technickým vybavením a vybavením, která by pracovala na tomto trhu, měla stát 700 až 200 dolarů. Jinými slovy, za měsíc by cena výuky měla činit 60-100 dolarů. Pak můžeme říci, že se jedná o klub demokratického segmentu.

Zde je třeba zmínit, že v USA s vyšším standardem bydlení bude měsíční předplatné pro třídy ve fitness klubu středního cenového segmentu stát pouze 30-60 dolarů. A je jasné, že nejde o altruismus amerických podnikatelů z kondice - právě tam podmínky umožňují nastavit opravdu nízké ceny. Máme stejné podmínky se brzy nezobrazí: pokud od bank v vzdálené budoucnosti můžete stále očekávat více lukrativní půjčky, pak možnost snížení cen nemovitostí je vnímána jako utopie.

Nicméně, se stávajícím nedostatkem fitness služeb pro segment průměrné ceny "v Moskvě" je spousta spotřebitelů.

Celou cestu k okraji
Podle největšího mezinárodního sdružení zdravotnických a fitness klubů IHRSA v roce 2006 dosáhl obrat na ruském trhu s fitness službami 700 milionů dolarů, což dokazuje tempo růstu 40% ročně. Podle AMICO Research je potenciální kapacita ruského trhu asi dvě miliardy. "Geografie" ruského fitness průmyslu je velmi výmluvná a překvapivá. Pokud odborníci na tržní trh v Moskvě volají zdarma, pak je regionální trh zcela zdarma - jinak to neřeknete. Podle odborníků z AMICO Research téměř dvě třetiny ruského trhu s fitness službami (63%) spadají do oblasti Moskvy (!), 18% do Petrohradu a 19% všech ostatních regionů. Dispozice, která je velmi připravena na zahájení vytváření provozovatelů sítí na skutečně federálním měřítku.

Elena Kuramshina, předsedkyně federace fitness a aerobiku města Krasnojarsk, popisuje situaci na regionálních trzích:

- Trh je zastoupen především malými ateliéry pracujícími ve střední cenové kategorii. A střední segment je stále na měsíčních odběrech. Lidé nejsou připraveni dávat tři tisíce dolarů najednou za každoroční údržbu: vědomí spotřebitelů nedosáhlo úrovně, která v daném okamžiku zaplatí takové peníze za sportovní hry. Výhodnými položkami výdajů jsou potraviny, služby, oblečení a nákup klubové karty se provádí zbytkově. Takže město síť, pronikání do oblastí, uznávají, že prémiového ještě není zcela relevantní, protože odpovídající sociální prostředí ve městech, jako je Novosibirsk, Krasnojarsk, Tomsk, dosud nebyla vytvořena. Ačkoli existují předpoklady pro to.

Zajištění "volných výšin" samozřejmě již začalo. Mimo těchto dvou hlavních měst jsou světová třída "FizKult", Orange Fitness, City Fitness, "Marcus Aurelius" a další. Činnost ukazují nejen velké sítě, ale i někteří malí hráči, kteří oznamují poměrně vážné plány rozvoje regionálních trhů. Například, „Art-sport“, otevřel svůj první fitness klub v elitní segmentu v Moskvě, méně než před rokem, se chystá jet do Moskvy, Krasnodar a Samara. „Tam je, podle našeho názoru, jsou více v poptávce instituci se zaměřením na střední třídu, protože fitness pokračuje v“ mas“- podělil o své plány, Ivan Seliverstov, fitness ředitel klubu.

Regionální hráči ve farnosti "Moskovité" nevidí pro sebe velký problém. V této fázi bude na trhu dostatek prostoru pro všechny, jsou si jisti.

- Nemyslím si, že s příchodem velkých sítí pro místní trh, něco se radikálně změní, - tvrdí Elena Kuramshina. - Určitý odliv zákazníků se samozřejmě stane. Nicméně každý klub má dlouhou dobu určitý počet pravidelných návštěvníků, což je zachováno nejen zvykem: jsou opravdu spokojeni se vším. Koneckonců kvalitní kluby nejsou jen v Moskvě. Závažnějším problémem lze považovat nevyhnutelný odliv pracovníků, protože personální obsazení nových institucí bude tvořeno lákadlem místních odborníků. Samozřejmě to destabilizuje trh nějakou dobu, ale nemyslím si, že je to konečné: přijdou nové mladé kádry a vše se normalizuje.

Pohoda místních hráčů je částečně založena na skutečnosti, že podle prognóz odborníků se regionální trh rychle rozvíjí nejméně dalších deset let. Experti z Moskvy říkají vysokou dynamiku pro příštích pět let.

Uzavřená síť

Dnes je v Moskvě a v Moskvě zaregistrováno více než tři sta fitness zařízení. Z nich je asi jedna třetina v síťových fitness centrech. Pokud se domníváte, že odborníci tvrdí, že Rusko opakuje cestu Ameriky a Evropy, síťový formát se dříve nebo později stane dominantním pro fitness odvětví. Pochyby se také objevují v jiném: jsou malé oddělené kluby schopné vydržet tlak velkých síťových hráčů?

"Myslím, že za rok a půl to bude sotva možné," říká Ivan Seliverstov z Art-Sport. - Zvýší se počet sítí, a to i prostřednictvím dobrovolných fúzí. S největší pravděpodobností budou sítě "hltají" malé operátory, otevírají kluby v bezprostřední blízkosti a maximálně snižují ceny. Mohou si dovolit pracovat a ztrácet, pokud to úkol vyžaduje. V rozvinutých zemích dominují síťoví hráči, kteří prodávají levné členství, a nákladné - doplňkové služby.

Existuje však optimistický pohled.

"Nemyslím si, že formát v práci klubu je rozhodujícím faktorem úspěchu," říká majitel jednoho z malých klubů na severu Moskvy. - Kterýkoli, dokonce i ten nejmenší, může najít klienty pro sebe na úkor služeb, soubor poskytovaných služeb, ceny a koučovací personál. Vše závisí na práci každého jednotlivého klubu a právě teď lze říci, že klienty na velkých síťových hráčích mají zášť. Každopádně se kluby různých formátů a cenových kategorií nadále otevřou a klientům zatím není nedostatek. Pracujeme na trhu již více než deset let - a my si nestěžujeme. Samozřejmě by bylo hezké otevřít ještě pár klubů, ale nedá se říci, že je to důležité pro naše podnikání.

Někteří síťovatelé souhlasí s účastníkem trhu, snaží se rozptýlit obavy malých operátorů.

"Bylo by špatné domnívat se, že několik velkých sítí může vyřadit všechny malé hráče z ruského fitness centra," říká Dmitrij Babanov (World Class and FizKult). - Nekompromisní hráči byli, jsou a budou existovat. Vše závisí na tom, kdo a jak se vypořádat s touto komplexní službou. Mnoho řídí fitness klubů kompetentně a profesionálně. Přesto náš trh je stále v pohybu směrem ke globalizaci, takže bylo logické očekávat, že v blízké budoucnosti zvýšit počet nabídek k prodeji jako jednotlivé kluby a malých sítí. Přestože v současné době je úroveň penetrace fitness služeb v naší zemi tak nízká, že konkurence mezi hráči nemůže být nazývána tvrdou.

Recept na přežití osamělých giganty na trhu, některé dříve či později se stal ruský fitness průmysl, podle hráčů, je to docela jednoduché. Ať už se dá říci cokoli, fitness průmyslem je maloobchod, který prodává služby. Proto jsou hlavními složkami jsou tady - první, láska návštěvníků a dobré služby na „správnou“ cenu, a za druhé, dobře zvolené umístění instituce. Současně by měl být klub čistý, bezpečný, všechny procesy - jasně sladěné a koučovací personál - profesionálně připravené. Korespondence na poslední bod je jen jedním z nejtěžších úkolů pro malé operátory. Odborníci tvrdí, že obrovský nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu, a proto držet hůl drahých a málo odborníků na trhu - je spíše výsadou velkých hráčů.

- Koneckonců, nemůžete s jistotou říci, že je výhodnější držet italskou restauraci nebo prodat pizzu na ulici. Takže s fitness: právo na existenci mají všechny formáty, - tvrdí jeden z vlastníků portálu Russianfitnes.ru. - Další věcí je, že udržovat vysokou úroveň služeb, udržovat dobré trenéry, malé kluby musí vyvinout mnohem větší úsilí. A z nedostatku kompetentního managementu trpí fitness kluby bez ohledu na formát a velikost. Mimochodem, s managementem existují problémy prakticky ve všech ruských sítích. Takže nejzajímavější začne, když se velké ruské zahraniční hráči s nejsilnější strategií a vysoce kvalitními službami chystají pracovat v Rusku.

A dříve nebo později se to stane, a pak se události v Ruské kondice se bude vyvíjet podle scénáře, který již prošel zaběhnout mnoha trzích: globální sítě závod s národními „těžké váhy“ Bude to pěkný bonus koupit jim odpovídající velikosti malých lokálních hráčů. A to minimálně dává malé a střední ruský „fitnesmenam“ velmi plodný nápad, aby se aktivně pumpovat „svaly“ kapitalizace, že v dlouhodobém horizontu se značným zvýhodnění prodat podnik. Čas na to je.

Zdroj: Obchodní věstník

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Zapomeňte na obvyklé tréninky: co teď můžeme překvapit fitness průmyslem

Spoluzakladatel Intervalového trénovacího studia TRIB3

Život v metropoli vyžaduje nutnost hledat nové tréninkové formáty - rychle a efektivně, vedle kanceláře nebo přímo v práci. Vzpomeňte si na reklamní teleshopping, kde s pomocí zázračného pásu můžete pumpovat kosky tisku a bicepsy velikosti nádoby? Časy se mění, ale původní návrhy jsou stále v poptávce ve fitness průmyslu. A některé technologie jsou opravdu úspěšné! Igor Gaiduk, spoluzakladatel tréninkového studia TRIB3, hovoří o tom, jak se tato oblast mění.

Tento materiál se týká tématu sportovního marketingu. Přečtěte si a další texty rubriky.

Fitness s doručením

Fitness se přizpůsobuje rytmu města. Předtím byl výlet do haly v průměru 2-3 hodiny denně. Ve sportovním týdnu s ohledem na cestu, vyhledávání parkovacích míst, procedury SPA po třídách trvají nejméně 12 hodin - luxusní v metropoli. Vypočítejte si i čas, který strávíme v sociálních sítích, u počítače, v dopravní zácpě a standardním pracovním dnem v kanceláři. Při takovém rytmu spánek netrvá déle než 5-6 hodin denně. Je těžké nazvat tento způsob života zdravým.

Existuje cesta ven z uzavřeného kruhu. Například mnoho zaměstnanců již začalo přidělovat čas na sportovní přestávku v rozvrhu zaměstnanců. A některé z nich vyzývají firemní trenéry pro běh, jógu a bojová umění. V době oběda můžete mít plné cvičení a emocionálně se přepnout. Haly se simulátory a firemní fitness studie jsou k dispozici v tak velkých IT společnostech jako CROC, Mail.ru, Yandex.

V tréninku. Foto s laskavým svolením tiskové služby společnosti

Dalším trendem je změna celosvětového formátu fitness klubů. Statistiky, které již byly potvrzeny v USA a Evropě, naznačují, že malé ateliéry s důrazem na určitý druh sportu postupně nahrazují velké síťové kluby. Podle Kurt Salmon, přední poradenská společnost v Evropě, průměrný počet návštěvníků sportovní monostudy rostoucích na 16% ročně, a obvyklých fitness klubů - jen o 1%. Opět - touha ušetřit čas a vypořádat se s maximálním účinkem. Moskva zažívá rozkvět těchto návrhů: je to všelijaké TRX ateliéru saykl (kola), strečink, jógu v houpací sítě, Bikram jóga v teplé místnosti, bojová umění.

Neméně populární intervalový trénink a crossfit, které vám umožní ztratit 45 minut až tisíc kalorií. Například od listopadu naše studio pro interní trénink v temnotě také začalo na britské franšíze v Moskvě. V Británii se tato síť nachází v obchodních centrech nejoblíbenějších obchodních obvodů města, takže můžete jednoduše jít dolů z kanceláře do tréninku ve výtahu. Postupně se fitnessový trénink přizpůsobuje požadavkům stále míchajících moskevů.

Fitness v rytmu techno

Ale možná se nejvíce pozoruhodných a zajímavých změn v oblasti sportovních gadgetů. Například v moderních evropských studiích se již objevily simulátory s vakuem. Vakuum vytváří negativní tlak, který stimuluje krevní oběh, urychluje metabolismus a činí vaše tělo rychleji. Podle tvůrců vakuového simulátoru z popisu na video, 30 minut takového tréninku dá účinek srovnatelný s dvěma hodinami na běžeckém trenažéru.

Podle průzkumu Avito, který společnost pořádala před svatbami 8. března a 23. února, se gadgety již staly nejoblíbenější kategorií dárků. Jak se ukázalo, 25% mužů očekává, že dívky budou mít novou IT-hračku a dalších 13% silnějších žen nebude odmítat dárek ze sféry sportu. Netřeba dodávat, že nákup gadgetu na fitness bude zasahovat do býčího oka?

Pokud jste již slyšeli o fitness trackerech a náramcích, čipy a vysoce přesný pulzní monitor pro trénink jsou stále ve stínu. Zatím nejpokročilejší fitness kluby již zahrnují senzory MYZONE do skupinových tréninků, které jsou připojeny k tělu v oblasti srdce a vysílají ukazatele výkonu výcviku na monitorech v hale. Tento systém umožňuje trenérovi, a to i ve skupině 20 osob, sledovat výkon každého účastníka a podle potřeby upravovat zatížení.

Ve fitness centru. Foto s laskavým svolením tiskové služby společnosti

Dalším krokem ve vývoji sportovního odvětví je oblečení ze speciální tkaniny se snímači. Ve vzhledu jsou obyčejné tričko a šortky ve skutečnosti vyrobeny ze speciální elastické vodivé tkaniny. Senzory v celém kostýmu monitorují srdeční frekvenci, dýchání a svalovou aktivitu. Získejte úsek s takovým oblekem nebude fungovat - zařízení okamžitě vydá signál o nadměrném zatížení mobilního telefonu. Školení tedy bude nejen nejúčinnější, ale i bezpečnější. Náklady na takový kostým začínají v průměru od 650 dolarů za všechna zařízení.

Psychologie sportu a podnikání

Pokud jste si mysleli, že technologie pro fitness končí s legračními simulátory a monitory srdeční frekvence, ve skutečnosti vše začíná právě s nimi. Psychologické triky fitness průmyslu jsou hudba, hluk a akustické efekty, vybavení hal, salonky a sprchy. Dokonce i takové podrobnosti skutečně ovlivňují trénink.

Například se ukázalo, že v temné místnosti se lidé cítí uvolněnější, neváhejte, což znamená, že utrácejí více a tráví více kalorií. Je to jednoduché - ve tmě naše tělo produkuje melatonin, hormon spánku, který spouští všechny procesy v těle a urychluje metabolismus.

Ve fitness centru. Foto s laskavým svolením tiskové služby společnosti

Nejznámější světové fitness studny již dlouho prošli z tělocvičny do programu sportovní show s vaší účastí. Disko světlo, senzorické inteligentní klimatizační systémy, originální zvukové přerušení mezi stopami, speciální zvukové zvukové systémy v salonech a SPA - bez moderních technologií to všechno bude jako sen.

Mediální průmysl se mezitím mění a dokonce začíná konkurovat zábavnímu oboru. Školení na večeři v nedaleké restauraci - tento vzorec již nalezl reakci mezi obyvateli hlavních evropských měst.

Pro Rusko mezitím tech fitness zdá být něco dražší, nesrozumitelný. Mnoho zdravotnických klubů sledování bezpečnosti a investovat hodně peněz na identifikaci uživatele při vstupu: otisk na kartách pomocí speciálních náramků - ale nesměřují k implementaci technologií v běžném cvičení a učinit je trochu více interaktivní a zajímavé.

V důsledku toho to vše ovlivňuje návštěvy a splacení souvisejících služeb, fitness barů. Podle studie globálního koncertního sdružení IHRSA se ve Spojených státech pravidelně pohybuje pouze 19,3% prodaných vstupenek do klubu. V Rusku je tento ukazatel mnohem nižší - pouze 3% moskevců se zabývá fitness, podle studie RBC "Světové trendy na trhu služeb pro fitness 2016". Chci věřit, že technologie změní situaci pozitivně.

Jak se mění odvětví fitness a proč je to důležité?

Úvod → Doprava → Trénink → Jak se mění odvětví fitness a proč je důležité

V trendu - fitness studiích, které se specializují na jednu oblast tréninku: cyklistika, crossfit, jóga, pilates. Studijní formát fitness je zvláště aktivní při zachycení západního trhu. Proč se tak stane a co očekávat, vysvětluje zakladatel Booster Workout Daria Savelyeva.

Ve velkých městech Ruska se také otevře ateliér - a jejich počet bude jen růst. Na moskevském Mezinárodním Fitness Festivalu (MIOFF 2016) získal zvláštní styl odborné pozornosti odborníků. To hovoří o uznání tohoto trendu ruskou fitness komunitou.

Generační systém Y breaks

Sport pro generaci Y je způsob, jak získat živé dojmy, posunout hranice možného, ​​komunikovat s lidmi v duchu. To je jejich hlavní rozdíl od předchozích generací, kteří se rozhodli pro udržení zdraví a vzhledu. Fitness studio se objevila v reakci na potřeby milénia a posunula pozornost z výsledku na samotný proces.

Věrnost

Máte rádi pedál, ale nejste připraveni riskovat své zdraví na ulicích, které jsou nabité auty? K dispozici je studiové studio. Chcete rozvíjet vědomí a naučit se dlouhodobě stát v nečekané pozici? K dispozici je ateliér jógy. Chcete trénovat svaly za 15 minut a pot s krupobitím? Tam je ateliér intervalového tréninku.

Studio - malá rodina

Společenství hraje pro tisíciletí klíčovou roli. Inspirají se, hledají podporu a podporu, vyměňují si zkušenosti a emoce. Ateliér vysílá hodnoty své značky a přitahuje zákazníky, kteří je sdílejí. Návštěvníci se cítí součástí něčeho víc, setkávají se s lidmi, kteří jsou s nimi na stejné vlně. Jsou tak napjaté tím, že kupují značkové věci ve studiu a hrdě je nosí.

Fitness odvětví je

Co je to "fitness průmysl"? Jedná se o odvětví sportovních a rekreačních služeb. Dnes je mnoho konceptů použitých k určení organizace, která poskytuje řadu sportovních a rekreačních služeb. Jedná se o "sportovní a zdravotní klub", "fitness klub" nebo "fitness centrum", "fitness centrum" atd.

Různé typy organizací poskytují různé typy organizací, avšak v širším smyslu se jedná o organizaci, která existuje na trhu s fitness a poskytuje příslušné služby.

Organizace na trhu sportovních a rekreačních služeb mohou být veřejné i soukromé.

V závislosti na stupni nezávislosti a vlastnictví jsou vytyčeny dva typy klubů [Pryakhin ON, 1997]:

· Vytvořena v podnicích (jako strukturální divize nebo na základě vlastnictví podniku);

· Vytvořeno jako nezávislé podnikatelské subjekty.

První poskytují služby pouze zaměstnancům podniků, druhým veřejnosti.

V sortimentu služeb mohou být všechny organizace, které působí na trhu sportovních a zdravotních služeb, rozděleny do dvou skupin (Petrenko SN, 2001):

1 skupina - sportovní kluby s omezeným spektrem sportovních služeb a nedostatkem doplňkových služeb (sauna, solárium, masáže, fytobar atd.). Tyto organizace převážně zaujímají malé prostory umístěné v neatraktivních oblastech města a mají velmi nízkou úroveň služeb a úrovně služeb. A v důsledku toho nízké ceny za nabízené služby.

2 - sportovní a zdravotní kluby, které nabízejí širokou škálu sportovních služeb a dalších zdravotních a kosmetických ošetření. Organizace této skupiny se vyznačují vysokou úrovní služeb a úrovně služeb.

Pracovníci sportovního klubu zadá správu, instruktory a jiný profil zaměstnanců. Organizovat práci celého ředitele pro zaměstnance sportovního klubu. Jeho úkolem, zpravidla čistě ekonomické (pokud se kombinuje práci jako instruktor): poskytuje materiální a technické zázemí, náboru zaměstnanců, který odpovídá za celkové řízení prací různých částech klubu (tělocvična, sály aerobik, masáže, opalování, atd. ).

Přímo tréninkové kurzy organizují a provádějí instruktoři fitness, aerobní instruktoři, instruktoři kulturistiky a další sportovní a organizační personál.

Principy a rysy marketingové činnosti v oblasti tělesné kultury a sportu

Termín marketing vychází z anglického slova "trh", který v překladu znamená trh. A derivát tohoto slova marketing znamená činnost v oblasti trhu, prodeje zboží a služeb, tj. obchodní činnost, která řídí propagaci výrobků a služeb od výrobce až po spotřebitele. Díky marketingu je poptávka po zboží a službách promítána, rozšířena a spokojena. Vývoj marketingu určuje řadu okolností:

· Urychlení vědeckého a technického pokroku;

· Zvýšení konkurence mezi společnostmi na tržních trzích;

· Požadavky spotřebitelů na kvalitu zboží v souvislosti s rozšířením sortimentu;

Sportovní marketing je rozvoj marketingových konceptů pro: sport a sportovní kluby, trenéry a služeb; metodologie a technologický rozvoj; simulátory a sportovní vybavení. Z ekonomického hlediska, marketing sportovních a rekreačních služeb (fitness) nesmí se odchylují od zavedených tradic, to by mělo stačit spojena s některými specifiky vlastní fitness, jako jsou: non-komerční účely, dobrovolné práce atd Marketing se primárně zaměřuje na trhu a na trhu průmyslu je skupina lidí, skutečně nebo potenciálně zájem o fitness tříd a schopni zaplatit za to. [Stepanova ON, 2004].

Marketing v oblasti sportovních a zdravotních služeb má několik typů:

· Marketingové služby (služby sportovních a rekreačních organizací, služby ve sportovních zařízeních, individuální služby);

· Marketingové nápady (vzdělávací programy, tréninkové techniky);

· Marketing organizací (vytváření image týmu, instruktor).

Výrobek sport-zdraví je zcela specifický. Účinnost marketingu proto závisí na adekvátním posouzení konkrétní situace a programu akcí, který zohledňuje tuto specifičnost. Koncept marketingu nebude úspěšný, pokud nebude zohledňovat tradiční hodnoty kondice a orientace na trh a zisky nebudou přizpůsobeny ekonomickým, sociálním a pedagogickým cílům. Vzhledem k tomu, že sportovní a rekreační služby poskytují nejen ekonomické, ale i sociální funkce, koncept čistě komerčního marketingu pro sportovní organizace jako celek je nevhodný. Aby bylo dosaženo rovnováhy hospodářských a sociálních zájmů, je nutné učinit kompromisy a nalézt řešení, která minimalizují rozpor. Tyto podmínky odpovídají sociálnímu a etickému marketingu, jehož koncepce je založena na stanovení potřeb, potřeb a zájmů cílových trhů a zajišťuje jejich spokojenost s efektivnějšími metodami než konkurence, při zachování dobrých životních podmínek spotřebitele a společnosti jako celku. Sociálně-etický marketing předpokládá, že firma působící v rámci její koncepce by měla rozhodovat s přihlédnutím k potřebám spotřebitelů, zájmům společnosti a jejich potřebám. Nezohledňuje-li zájmy spotřebitelů a společnosti, snaží se dosáhnout komerčního účinku, může sportovní společnost ohrozit sociální konflikt a poškodit sociální, kulturní a morální vývoj společnosti.

Organizace sociálního a etického marketingu sportovního komplexu by měla mít složitější strukturu odrážející rozmanitost zájmů a potřeb. Různé služby mohou mít odlišný sociální význam (například služby pro profesionální sportovce, služby pro amatéry, služby pro děti, služby pro nemocné). Proto je hlavním cílem marketingu příležitost provádět a úspěšně realizovat sportovní a rekreační aktivity, v závislosti na cílech, které se v jednotlivých konkrétních případech uskutečňují - společenský význam nebo ziskovost. Následně je možné přerozdělit hospodářské výsledky z vysoko-ziskových služeb tak, aby poskytovaly hromadným spotřebitelům služby společensky důležité.

Marketing poskytuje následující směry v činnosti sportovních organizací: rozvoj vztahů s veřejností a hledání nových skupin spotřebitelů služeb; rozšíření vazeb s médii, zejména s televizními a tiskovými médii; reklamní a holdingové masové společnosti; partnerství a spolupráce; hledat sponzory.

Hodnota sportovních a rekreačních služeb pro marketing je z velké části důsledkem růstu jejich společenského významu v moderní společnosti. Sportovní marketing ovlivňuje:

Rozšíření sportovního kalendáře, zejména kvůli pořádání nových zábavních soutěží, které přitahují především televizi a inzerenty. Příkladem je konání každoročních konvencí o fitness a aerobiku v Krasnojarsku.

· Vznik a zavedení nových fitness systémů a trendů (ve fitness centrech v Krasnojarsku, např. Jóga, pilates, orientální tance, orientální bojové umění apod.)

· Změna pravidel soutěže: přenos her na zábavnější dny v týdnu a ve vhodnou dobu v zájmu živého vysílání v televizi. (Mezinárodní traťový a polní turnaj "Světová třída v Moskvě).

Každý rok se zvyšuje trend zvyšování významu marketingu ve vývoji sportovních a rekreačních služeb. Zvláštní rysy sportu vyžadují speciální marketingové metody.

Analýza sportovního marketingu v řadě zemí, především v USA, Kanadě, Německu, ukazuje, že je velmi důležité správné segmentaci trhu. Důležitou podmínkou pro účinnost marketingu je zlepšit plánování rozsahu služeb založených na predikci potřeb lidí za služby, které požadovaný rozsah. Pojetí marketingu v oblasti sportovních a zdravotnických služeb by měla být založena na třech hlavních oblastech: podpora a povzbuzování zaměstnanců (správců, instruktory fitness klubů), aktivní rozvoj strategií, jak přilákat zákazníky a udržet ty stávající, stimuluje spotřebu zboží a služeb prostřednictvím vhodnosti [Guskov SI., 1996, atd.]

Trh mění celý způsob společenského života, proniká do všech sfér lidské praxe. Systém tělesné kultury a sportu není výjimkou. Organizace tělesné kultury a sportu mají dnes větší autonomii, nezávislost a svobodu jednání. To se týká především možnosti přilákání rozpočtových a mimorozpočtových fondů, organizování placených tříd a obchodních aktivit. Tělesná kultura a sportovní organizace mají právo utvářet své pedagogické pracovníky a obsluhovat personál, samostatně řídit finanční zdroje, rozvíjet svou materiální a technickou základnu, informace, metodickou a technologickou podporu. Kromě toho se nedávno rozšířila řada předmětů sportovního a sportovního hnutí, protože se objevily příležitosti pro rozvoj nestátních struktur (obecních, soukromých). Potřeba efektivního řízení v systému tělesné kultury a sportu, fungující v tržním módu, vyžadovala použití marketingu v této oblasti.

Analýza názorů různých autorů [Guskov VI, 1991; Ivanov IL, 1997; Esaulova AG, 2004; Stepanova ON 2004; 2005 a tak dále] vám umožní vytvořit marketingový koncept v systému tělesné kultury a sportu, zejména s cílem definovat a formulovat zásady marketingu a řízení marketingových aktivit sportu a sportovních organizací, které se překrývají s obecnými zásadami marketingu, ale také zohlednit specifika tohoto odvětví.

1. Hlavním, základním principem marketingu je princip suverenity spotřebitelů, který lze zpřístupnit a upřesnit v několika následujících zásadách:

· Zaměřit se na řešení problémů koncových uživatelů služeb sportovních a sportovních organizací;

· Svrchovanost není abstraktní průměrný spotřebitel, jak je obvyklé v masovém marketingu, ale specifické, jasně vymezené segmenty trhu pro fyzickou kulturu a sport s jejich vlastními potřebami a příležitostmi;

• zohlednění potřeb v úzkém, ale širokém smyslu, mimo rámec tradičních známých způsobů jejich řešení, s ohledem na skutečné (latentní) ukazatele spotřebitelské poptávky a tedy:

· Aplikace těch marketingových nástrojů, které nejvíce ovlivňují identifikaci skutečných problémů a dotazů na osobnost koncových uživatelů fyzické kultury a sportovních služeb;

· Postoj k klientům jako aktivní partneři v procesu formování marketingové strategie sportovní a sportovní organizace - přijetí základní verze strategie koncového uživatele pro základní verzi;

· Postoje vůči klientům jako aktivní účastníci procesu výroby a spotřeby služeb sportovních a sportovních organizací.

2. Princip koncentrace úsilí - soustředit úsilí a zdroje sportovních a sportovními organizacemi v oblasti výroby a poskytování takových služeb, které jsou opravdu potřebné zákazníky ve vybraných segmentech trhu, splňují povahu a vyhlídky poptávky cílového publika při návrhu, rozsah výkonu, kvality a konkurenceschopnosti; na realizaci takových akcí v marketingovém komplexu, které jsou schopné řešit konkrétní problémy zákazníků organizace.

Veškeré ukazatele služeb, které nepomáhají vyřešit problémy zákazníků a přesahují povahu poptávky, by neměly být brány v úvahu při vývoji a realizaci nabídky těchto služeb.

3. Pochopení odvětví služeb „tělesné kultury a sportu“ jako celek, mnohostranný ekonomický a zároveň, sociálně pedagogický předmět, vyznačující se souborem vlastností a charakteristik, které splňují potřeby cílových spotřebitelů na úrovni přístupnosti (včetně cen), bezpečnost, kvalita (efektivita a spolehlivost) výcviku poskytovaného školitelem, kvalitou práce pracovníků sportovní základny apod.

Tvorba poskytování těchto služeb by proto měla probíhat komplexně, s přihlédnutím k rozmanitosti jejich identifikovaných vlastností a charakteristik, na jedné straně a při zohlednění významu (významu) každého z vlastností uvažovaných pro cílové spotřebitele na straně druhé.

4. Princip kombinace adaptivity s dopadem na spotřebitele. Na jedné straně je třeba respektovat základní zásadu marketingu - orientace činnosti -Sport sportovní organizace spotřebitelů svých služeb, na druhou stranu, to neznamená, že pasivní pokračování spotřebitele, jeho potřebám, které jsou často implicitní nebo deviantní. Jedním z cílů marketingu je vytvoření spotřebitele - osoba zaměřená na valeologické hodnoty, vedoucí zdravý životní styl, systematicky zapojený do fyzických cvičení a sportů atd.

Pro uplatnění této zásady je nutné používat nereaktivní metody, ale předvídat (anticipovat) a aktivně utvářet poptávku na trhu a spotřebitele, a to i ve směru řešení sociálně významných problémů.

5. princip sociální orientace na trh znamená spolu s výrobou a technické a ekonomické problémy při formulaci a řešení problémů perspektivní rozvoj jednotlivých spotřebitelů tělesné výchovy a sportu, kolektivní sporty -Sport organizací různých společenských institucí (rodina, škola, zdravotnictví, kultura, mezilidské a sociální vztahy, práce, ozbrojené síly, moc, právo atd.), stát a společnost jako celek.

6. Porozumění kvalitě služeb v oboru "fyzická kultura a sport" jako opatření, v němž služby uspokojují potřeby zákazníků za cenu, kterou si mohou dovolit a kdy potřebují tyto služby.

V tomto ohledu může zbytečné, nebo příliš drahé služby, které nejsou dobré kvality, a kvalita služeb je určena jednak stupeň důležitosti pro spotřebitele každé ze svých charakteristik (vyšší míře významnosti zvláštní charakteristiky služeb, tím větší přínos to dělá na vnímání kvality služeb zákazníkům ) a zadruhé spokojenost zákazníků (čím vyšší je spokojenost zákazníků, tím vyšší je kvalita služby).

7. Porozumění konkurenceschopnosti odvětví služeb "fyzická kultura a sport" jako měřítko jejich přitažlivosti pro spotřebitele.

Konkurenceschopnost služeb určují pouze ty nemovitosti, které mají pro spotřebitele významný zájem. Všechny ukazatele služby, které přesahují tento rámec, by neměly být brány v úvahu při posuzování konkurenceschopnosti, neboť nezvyšují hodnotu služeb pro spotřebitele.

Konkurenceschopnost služby je určena jednak význam požadavků, která je zaměřena na uspokojení měřenou vlastnost nebo charakteristiku služby, a za druhé, míra spokojenosti zákazníků, a zatřetí, že přítomnost svých služeb a produkující konkurenční výhody, tj. atraktivní pro klientské kvality, které jsou nepřítomné nebo méně vyjádřené ve službách konkurenčních organizací.

Vycházíme z toho, že pouze zakoupené služby mohou být považovány za konkurenční, zbytečné nebo příliš drahé služby nemohou být považovány za konkurenční.

8. výrobní expozice a marketingové subjekty nabízející služby tělesné kultury a sportu ve směru snížit celkové náklady na spotřebitele, a při zohlednění spotřebitelských cen při tvorbě cen za služby uvedené.

9. Zásadou zaměření na budoucnost je dominance dlouhodobé orientace a rozhodující trendy ve vývoji odvětví "fyzické kultury a sportu" a jeho trhu.

10. Zásada kontinuity je systematické (průběžné) shromažďování a zpracování dodatečných dodatečných informací o situaci na trhu v průmyslu a jeho reakcích.

11. Zásada přiměřenosti - koherence strategie a konkrétních činností sportovní a sportovní organizace s reálnými parametry vnějšího a vnitřního marketingového prostředí.

Aktuální stav na trhu naznačují, že fungování organizace v situaci nejistoty, nejistoty a rizika, pod vlivem ní nastaví různých řádů a slozhnovzaimosvyazannyh faktory. V takovém případě uplatnění zásady přiměřenosti znamená:

· Vzhledem k pravděpodobnostní povaze reálných procesů a převládajících trendů,

· Využívání různých variant prognóz, odhadů a rozhodnutí na multifaktoriálním základě,

· Zvýšení počtu zvažovaných faktorů,

· Zvýšení přesnosti prognóz - preferenční operace s kvantitativním hodnocením dotyčných ukazatelů, aplikace moderních matematických statistických a ekonomicko-matematických nástrojů odpovídajících vyřešeným problémům.

12. Zásada pružnosti a přizpůsobivosti je studovat a maximalizovat využívání vnějších a vnitřních faktorů sportovní a sportovní organizace při přizpůsobování kritérií, metod a nástrojů tržní činnosti těmto faktorům specifické situaci.

13. Zásada složitosti, propojení obecného strategického směru činnosti sportovní a sportovní organizace, cíle její hospodářské a marketingové činnosti, specifické problémy, jakož i metody a nástroje jejich řešení.

Marketingové strategie, stejně jako specifické tržní akce, by měly být vytvořeny na základě kombinací činností prováděných v rámci marketingového komplexu, tj. Spotřebitelů, zprostředkovatelů, konkurentů, personálu vlastní firmy, jakož i komoditních, cenových, komunikačních a marketingových politik.

14. Zásada vzdělávací orientace marketingu sportovních a sportovních organizací zajišťuje detekci, vykazování a srovnávací (vazby) charakteristik vybraných pedagogický proces s obecným strategickým vedením organizace, její obchodní cíle a marketingové aktivity, specifické problémy, stejně jako metody a nástroje k jejich řešení.

Na základě charakteristik vybraného pedagogického procesu je realizován vývoj a realizace aktivit v rámci marketingového komplexu.

15. Zásada variability a optimality je dána vývojem alespoň tří alternativních možností řešení stejného marketingového problému a výběru nejlepší (nejlepší) varianty k dosažení plánovaného cíle s co nejmenšími náklady a největším sociálním a pedagogickým efektem.

16. Zásada ekonomického ospravedlnění. Podle této zásady by konečná volba nejpřijatelnějších možností pro rozhodnutí vedení měla být provedena teprve po ekonomické analýze, optimalizaci a zdůvodnění jejích výhod oproti alternativním možnostem.

17. Zásada situačního managementu je přijímání rozhodnutí nejen včas, ale i při jejich vzniku, zjištění nových problémů, možností jejich řešení a změn v situaci.

Všechny výše uvedené zásady lze podmíněně rozdělit na tři vzájemně se protínající skupiny. Zásady vztahující se k první skupině (č. 1-8) odhalují marketingovou filozofii ve vztahu k potřebám klientů sportovních a sportovních organizací. Druhá skupina (č. 9-14) obsahuje principy výběru a formování marketingových strategií v systému tělesné kultury a sportu. Třetí skupina (č. 13-17) obsahuje principy konkrétních manažerských rozhodnutí a akcí na trhu oboru "tělesná kultura a sport".