Franchising v cestovním ruchu

Ve světě je franchising nejčastěji zastoupen v odvětví služeb: restaurace, hotely, obchody, cestovní kanceláře, servisní střediska, čerpací stanice, reklamní agentury. Úspěch franchisingu začal v 70. letech dvacátého století a neustále roste; dnes ve Spojených státech tvoří franšízové ​​podniky více než 3% celé ekonomiky a v odvětví služeb kontroluje 35% trhu. Co je to franchising (v ruské legislativě - smlouva o komerční koncesi) a kdo ji potřebuje?

Představte si, že jste pan Müller, majitel turistické kanceláře v Německu. Nejste cestovní kancelář, ale "prodejní místo", které prodává turistické produkty od různých provozovatelů.

Existuje mnoho takových kanceláří ve vašem městě a vy máte obavy o nalezení konkurenční výhody.

Máte dvě koncepční výběr - rozvíjet vlastní značku ( „Mueller“ nebo cokoliv call) nebo vstoupit do dobře známé značky, zaměřené na volný čas, nebo služební cesty (například „American Express“, „TUI“, „Thomas Cook“, "ZINZ" atd.). Jak úspěšná bude první, závisí nejen na kvalitě vaší práce na výběru produktů a zákaznickém servisu, ale také na talentu tvého návrháře, úspěšném umístění reklamy a prostě množství peněz, které jste vynaložili na propagaci.

Pokud zvolíte druhou cestu, můžete uzavřít smlouvu například s firmou „TUI“ na pravé straně být volán její jméno, připrav rozpoznatelný logo pro značení a konstrukční kancelář, barevných katalogů a jiných prezentačních produktů, s největší pravděpodobností systém zpracování proces objednávek a možnosti pravidelných firemních školení, a také bude mít prospěch z reklamy ochranné známky "TUI", kterou tato společnost umístí po celé Evropě na billboardy, televizi a v tak drahých časopisech, kde byste mohli osobně koupit pár stránek zkontrolovat. Váš obraz roste bez dalšího úsilí.

A samozřejmě máte právo prodat prohlídky tohoto operátora se zvýšenou provizí agentury. Vzhledem k tomu, to není past na myši a sýrem není zadarmo: budete platit vstupní poplatek jednorázový (odpočitatelné) a budou platit pravidelně licenčních poplatků za užívání ochranné známky, který se odkazuje na náklady (částka může být stanovena nebo je vyjádřena jako% obratu). Ale. vzniká přirozená otázka: proč vaše cestovní kancelář potřebuje tak známou a soběstačnou společnost jako "TUI"? Odpověď: má ladit turistických produktů a systémů podnikání, které se zvyšují zisky, musíte replikovat (úspory z rozsahu, jako v každém podnikání, zejména proto, že produkt cestovního ruchu nelze skladovat, takže prodeje a logistiky řeší téměř všechny), a má zájem na růstu podíl na trhu (na kterém jsou přeplněni jinými giganty).

V této sérii hraje příjezdový cestovní ruch důležitý, ale ne rozhodující roli: samotná existence sítě zvyšuje agentury „třídu“ cestovní hostitele na trhu cestovního ruchu, ale v případě, že trh není atraktivní cílovou cestování nebo na služební cestu - franchisingu nic. Nicméně, většina nadnárodních společností mají smlouvu na obsluhu svých služebních cest s mezinárodními tour operátory, kteří zase mají rozsáhlou síť partnerských nebo franšízových kancelářích po celém světě. Členství v solidní mezinárodní turistické franchise je proto dlouhodobým přínosem, který dříve nebo později "pracuje".

Po celém světě jsou franchisingové firmy vysoce rozvinuté a ziskové. V Rusku se v současné době aktivně rozvíjejí. V civilizovaných zemích (Evropa, USA, Kanada) již delší dobu většina cestovních kanceláří pokrývá franšízové ​​sítě. Příklady takových rozsáhlých sítí jsou TUI (největší světová síť, vlastní 97 letadel, vlastní plavbu a charterovou flotilu), Thomas Cook. Totéž se stane v naší zemi ve velmi blízké budoucnosti.

Francouzský trh s cestovním ruchem v Ruské federaci je stále podhodnocený a je ve fázi poptávky. Navíc franšízová síť je nejvíce odolná vůči všem možným vnějším hrozbám, tk. nesouvisí s konkrétní zemí odeslání. Změna celkové ekonomické situace v zemi také není tak kritická. Protože v případě jejího zhoršení budou agentury více přetrvávat v síti a v případě zlepšení se k ní připojí nové agentury. Franchising v cestovním ruchu ve velmi blízké budoucnosti se stane prodávajícím trhem.

Nyní v Ruské federaci existují ve skutečnosti 2 síťové značky: (zahrnuje 76 firem) a (asi 100 firem). V nich je několik menších sítí, počet účastníků je asi 10 firem (Grinex, East Kazakhstan Club, Economy tour). Tyto sítě jsou více mateřské než franchising.

Potřeba vytváření turistických franšízových sítí v Rusku je nyní důležitá. Většina manažerů malých a středních turistických firem se snaží vyřešit tytéž problémy stejného typu, vyřešit, což je samo o sobě téměř nemožné. Hlavní je efektivní technologie přitahování zákazníků. Není to tajemství turné. V Rusku je spousta společností a na tomto trhu je spousta konkurence.

Každý, kdo vstoupí na tento trh, má nejprve šanci stát se vůdcem. Stále je prodávajícím na trhu. Navzdory nízké ziskovosti cestovního ruchu obecně jako průmyslu, v rámci projektu franšízy může být roční výnos v prvních 2 letech přibližně 300%.

Franchising v cestovním ruchu: přehled trhu. Cestovní agentura

Turistický podnik zřídkakdy vyžaduje značné investice, ale nikdy nezaručuje, že nová společnost bude mít ihned pravidelné zákazníky a stabilní příjem. Dosud se problémy s zaváděním franšízy v cestovním ruchu snaží minimalizovat. V tomto odvětví musíte vydělat krvavé čestné jména, zejména po nedávné vlně bankrotů cestovních kanceláří. Pokud podnikatel má velkou touhu pracovat v odvětví cestovního ruchu, ale neexistují peníze ani čas na plnohodnotnou nezávislou propagaci, franchising v cestovním ruchu bude ideálním řešením situace. Mnohé cestovní kanceláře a cestovní kanceláře jsou připraveny dát začínajícím podnikatelům své už neznámé jméno a zkušenosti výměnou za dodržování svých vlastních podmínek. Nejdůležitější věc - před zahájením podnikání v cestovním ruchu, studovat trh a hlavní konkurenti.

Výhody franšízy

Dnes jsou téměř všichni občané zaměřeni na nákup drahého zboží pouze od spolehlivých prodejců, stejně jako u různých výletů. Navíc ne každá samoobslužná kancelář je schopna zůstat na hladině na dlouhou dobu, zatímco její popularita bude odůvodněna zákazníky. K tomu je třeba nejdříve získat a pak už spokojen. Chcete-li přitahovat zákazníky z dobře známých a časově ověřených značek, je to dost těžké, ať už si jich vybere ihned otevření oblíbené cestovní kanceláře. Je to dost, jen uzavřít franšízové ​​dohody se známým operátorem a bezpečně používat jeho jméno, že od zahájení toku zákazníků a zaručuje stabilní příjem.

Odrůdy nákupu značky

Franchising v cestovním ruchu lze rozdělit na:

 • franšízy od cestovních kanceláří;
 • franšízy od cestovních kanceláří.

Každá firma má své vlastní vlastnosti. Příklady franchisingu v cestovním ruchu první varianty jsou značky "Chain Store Hot Spots", "RossTour" a tak dále, tito jsou již operátory jako Coral Travel nebo Tez Tour. V každém případě, po zavedení licence, všichni patroni díky svým malým partnerům dostávají rychlé rozšíření sítě s malou nebo žádnou investicí. To také přispívá k šíření jména v celé zemi.

Práce s cestovními kancelářemi

Takoví franchisováři zřídkakdy předkládali svým franšízantům rigidní rámce a požadavky. Otevřít cestovní kancelář se zvučným a slavným jménem může někdo, protože jako takové zkušenosti v této oblasti není nutné. Současně a svoboda zvolit cestovní kanceláře pro spolupráci, což vám umožní nezávisle regulovat některé ceny, s přihlédnutím k zvláštnostem regionu.

Spolupracujte s touroperátory

Tady je všechno trochu komplikovanější. Pro plodnou spolupráci vyžadují patroni zkušenosti v odvětví cestovního ruchu a za pár let. Začátečníci v takovém podnikání mohou velmi zřídka získat dobrou spolupráci. To je způsobeno množstvím podvodníků používajících známé jméno, které oklamá lidi. Franchising v cestovním ruchu na základě provozovatele cestovního ruchu předpokládá rozdělení výletů pouze mezi obyvatelstvo, které nemohou regulovat cenovou politiku na úrovni jednoho bodu.

Sjednotit obě možnosti pro rozvoj podnikání pomocí faktorů franšízy:

 • schopnost sestavit plán prodeje;
 • reklama na státní úrovni;
 • známý název;
 • příležitost získat propagační zájezdy.

Přínosy pro franšízy

Za prvé, franchising v cestovním ruchu láká každého, kdo má malé investice na start. Nepřehlédnutelná částka je zapotřebí k založení vlastní agentury, avšak neexistuje žádná záruka, že by se takový podnik mohl stát ziskem. Důvodem je právě důvěra obyčejných zákazníků se zvukovými názvy společností, které jsou na trhu po mnoho let.

Při nákupu cestovní kanceláře se známým jménem není potřeba věnovat další finanční prostředky na různé propagační akce, což je nespornou výhodou. Již dobře známé jméno začíná okamžitě pracovat a přináší zisk majiteli a samotné značce.

Výhody také zahrnují možnost získání svobodného softwaru pro zákaznické služby. Patří sem:

 • všechny základy pro rezervaci hotelových a leteckých čísel;
 • centrální místo s nepřetržitým proudem internetových aplikací;
 • školícího personálu a samotného franchisanta.

Poslední věc je velmi důležitá, protože veškeré nahromaděné zkušenosti práce společnosti zdarma jsou převedeny na nové partnery z prvních úst. K tomu si každá značka zvolí vlastní strategii. Někteří dávají přednost šíření vzdělávacích brožur, vedení teoretických seminářů, webových seminářů, distribuci výcvikových videí a tak dále. Jiní dávají přednost školení personálu "v bitvě", což jim dává místa pro stáže v reálných pracovních bodech. Někteří franchiséři dokonce přidávají kvalifikovaného nadřízeného k novému partnerovi, který v případě potřeby zodpoví všechny otázky a dohlíží na splnění všech předem stanovených požadavků na práci.

Nepopiratelné výhody zahrnují právní pomoc v různých záležitostech. Zkušení právníci velké značky jsou vždy ochotni pomoci svým partnerům při složitých problémech s klienty, například při odmítnutí prohlídky.

Také franchising cestovní kanceláře předpokládá vyšší výdělky než s nezávislým otevřením bodu. Je to kvůli velkému toku zákazníků známým společnostem, což umožňuje majitelům získat provize za realizaci poukázek pro jejich franšízy na 13-15%.

K nepřímé výhodě lze přičíst neustálému rozvoji značky, která nutně ovlivňuje všechny zaměstnance v jeho jménu. To je způsobeno skutečností, že naprostá většina sítí má tendenci získat co nejvíce trhu a jsou nuceni neustále měnit seznam poskytovaných zájezdů a úroveň služeb a potěšit zákazníky.

Požadavky na franšízy

Mezi tak širokým seznamem různých výhod, které malý podnikatel obdržel, by se měl také zdůraznit jeho povinnosti. Franchise cestovní agentura předpokládá, že franchisant musí na vlastní náklady, aby se prostor svého úřadu a provádět opravy v souladu se všemi požadavky patrona. Forma zaměstnanců by měla být také propojena, ale někdy franchisor sám o sobě poskytuje hotovou podobu. Mohou být také poskytnuty katalogy, brožury a propagační materiály, avšak v některých případech budou muset být zaplaceny dodatečně.

Jak rozhodnout o výběru

Při výběru franšízy od cestovní kanceláře nebo operátora byste se měli seznámit s principem výběru potenciálních partnerů pro samotné patrony. Pracovní podmínky franchisingového cestovního ruchu v Rusku od jakékoliv cestovní kanceláře lze dohodnout se zástupcem značky. Každý se s nimi může seznámit a rozhodnout se pro určitou značku.

Pokud jde o žadatele o společnou práci s oblíbenými provozovateli cestovního ruchu, budou muset zaslat své dotazníky a čekat na schválení od manažerů společnosti. Teprve potom budou známy všechny další pracovní podmínky.

Generalizované údaje o nákladech

Ze všech dostupných údajů o nákladech na pracovní povolení je třeba vyvodit závěry o potřebě malého počátečního kapitálu. V průměru budou muset majitelé budoucího podnikání potřebovat zhruba půl milionu, ale částka se může pohybovat od několika desítek tisíc do několika milionů. Cestovní agentura, jejíž výlety jsou mnohem levnější než obvykle, nabízí svým partnerům nízké pevné poplatky, které se liší pouze v regionech a hlavním městě. Některé platby zruší vůbec, výměnou za dodržování plánu prodeje a většina společností zcela odmítá zaplatit paušální částku a licenční poplatky. Popularita značky a lidé v oblasti křížového bodu nového dobou návratnosti závisí, které se často mění v regionu půl roku, ale v některých případech může dosáhnout i několik let.

Potřeba konkrétní oblasti

Franchising v cestovním ruchu není vždy zárukou úspěchu při výběru nejoblíbenější značky jako jejího patrona. Hlavním ukazatelem ziskovosti budoucího podnikání je geografická poloha nového bodu a počet konkurentů ve stejné lokalitě.

Pro výpočet přibližně možných budoucích příjmů je nutné určit počet pracujících obyvatel ve městě. Z přijatého množství je možné bezpečně odebrat 40%, protože ne všichni pracující občané jsou schopni platit za sebe odpočinek. Poté musí být získané číslo rozděleno počtem turistických firem ve městě. Výsledkem bude ukazatel potenciálních zákazníků.

Samozřejmě, i málo známá cestovní kancelář, spalující výlety, které přitahují rozmanitost, se mohou hodit několika procentám potenciálních zákazníků, protože náklady na tato povolení budou výrazně nižší. Současně je nutné brát v úvahu potenciální možnost cross-country a zvolit místo pro bod daleko od konkurence. Mimochodem, takové vzdálené umístění je dokonce podmínkou pro některé značky, které chtějí monopolizovat určité oblasti města.

Obecné podmínky pro uspořádání prostor

Franchising v cestovním ruchu, jehož návrhy dnes jsou nejrozmanitější, vyžaduje své vlastní charakteristiky, ale s ohledem na výzdobu a uspořádání prostor lze vymezit obecná pravidla. Takže:

 1. Místnost je malá pro pohodlné umístění 1 nebo 2 úloh. Obvykle stačí pouze 20-40 metrů čtverečních.
 2. Kancelář musí být umístěna v 1. patře centrální linky budov. Můžete si vybrat pro tato kancelářská centra, zařízené byty v prvním patře obytných budov nebo nákupních center.
 3. Viditelnost by měla být dobrá ze všech okolních míst, stejně jako ubytování pouze v místech s vysokou návštěvností lidí.
 4. Fasáda vybraných prostor by měla být schopna umístit venkovní reklamu. Obvykle jsou tyto velikosti 1 až 2 metry.
 5. Pokud jde o uspořádání prostor, musí být oprava provedena v souladu s firemní standardy.
 6. Kancelářské zařízení musí poskytnout přístup k síti, přítomnost kopírky, tiskárny, skeneru, pevnou městskou telefonní linku.
 7. Ve vzácných případech může být vyžadován samostatný vstup.

Požadavky na zaměstnance

V tomto případě je vše přísně individuální, protože ne všechny společnosti jsou připraveny spolupracovat s podnikateli bez zkušeností v této oblasti. Systém výcviku personálu je také odlišný. Společné mohou být pouze požadavky na nosení firemní formy na pracovišti a dodržování norem.

Každá franšíza (tuzemská nebo mezinárodní turistika) musí pracovat pod přísným systémem svého patrona, který je ve smlouvě okamžitě uveden. Franchisee se zavazuje pracovat pouze na standardech společnosti, včas platit poplatky a splnit zavedené plány prodeje.

V tomto případě je hlavní věc - čas pochopit, jaké jsou požadavky skutečné, a se kterou je lepší souhlasit, protože plnou kontrolu a neustálé kontrole ze strany představitelů značky budou rozptylovat franšízy skutečné práci a nedat mu plně věnovat pozornost zákazníků, což povede ke ztrátě zisků a bankrotu. Je důležité, že na prvním jednání navázat dobré vztahy s jeho patrona a najít vzájemné porozumění ve všech záležitostech zájmu s možností poradenství, pokud je to nutné.

Závěr

Nebojte se začít podnikat, což přinese dobrý příjem. Než začnete důkladně studovat trh a zákazníky. Přijďte s touto záležitostí s veškerou vážností a pak vám zaručíte úspěch.

Co je franchising v cestovním ruchu?

Mnoho podnikatelů dnes má zájem o turistické povolení. Tato poptávka souvisí s růstem poptávky Rusů za služby těchto společností. V mnoha ohledech je růst počtu franchisingových bodů způsoben tím, že známé cestovní kanceláře aktivně propagují svou značku vůči masám.

Situace v oblasti cestovního ruchu

Už od roku 2010 začal růst objem poptávky v oblasti služeb cestovního ruchu. Navíc jsou tempo růstu impozantní - až v letech 2011-2013 bylo možné zvýšit počet vstupenek a dalších služeb prodaných o více než 30%.

Infrastruktura cestovního ruchu se rozvíjí. Nyní se tempo růstu poněkud snížilo z důvodu prodloužené krize, která výrazně snížila kupní sílu Rusů. Skutečný příjem obyvatelstva se snížil, což znamená, že ještě více lidí si nemůže dovolit odpočívat v jiných zemích.

Franchising v oblasti cestovního ruchu je také vyvíjen, protože lidé dávají přednost žádostem o služby známým společnostem. Malé body nevyvolávají důvěru v mnoho.

Více než polovina stávajících agentur v Rusku je členem franchisingové sítě. Pracují podle jednoho z následujících režimů:

 1. Nezávislé cestovní kanceláře s velmi rozvinutou sítí v regionech;
 2. cestovní sítě.

Velké vyhlídky na rozvoj jsou v druhém typu franšízy. V mnoha ohledech to vyplývá ze skutečnosti, že značky jsou v Rusku velmi známé, vyvolávají důvěru, jsou spojeny s vysokou úrovní kvality. Značky na domácím trhu mají obecně rozhodující dopad na spotřebitele. Osoba je ochotna přeplatět, aby se ujistila o kvalitě služby.

Poptávka po franšízách v oblasti cestovního ruchu je potvrzena přítomností velkého počtu návrhů. Každoročně se v seznamu 100 nejlepších franšíz dostane asi 5 turistických produktů.

Výhody

Proč podnikatelé dávají přednost práci jako franšízantům než rozvíjet svou značku? Tato touha se vysvětluje tím, že šetří čas, zdroje, zvyšuje šance na úspěch. Mnoho podnikatelů se domnívá, že je možné se stát úspěšným pouze pod známou značkou. Práce na franchisu v odvětví cestovního ruchu má mnoho výhod, včetně následujících výhod:

 • růst tržeb v důsledku přilákání zákazníků se známou značkou (zvýšení motivace klientů kontaktovat franchisanta pracujícího pod známou značkou);
 • příznivější podmínky provize (a malé nezávislé agentury a franšízové ​​spolupracují s touroperátory, druhý se podaří obdržet provize o 2-4% vyšší než první);
 • všestranná podpora franchisora ​​(veškerá zodpovědnost spadá do řídící organizace, nikoliv na franchisanta);
 • poskytnutí dodatečné záruky pro zákazníky (v oblasti cestovního ruchu „slovo z úst“ do značné míry určuje, věrnost značce, pozitivní zpětnou vazbu a vysoký rating - to vše motivuje osobu, která bude žádat o povolení v franšízy společnosti působící pod známou značku, a ne v malých firmách);
 • práce na připraveném obchodním modelu (všechny mechanismy jsou zpracovány a pochopeny);
 • komplexní podpora franšízantům (již existují pracovní schémata, včetně systému klientských služeb);
 • podpora franchisanta, včetně pomoci regionální inzerce a zveřejňování informací na oficiálních stránkách franchisora.

Turistická výklenka je velmi konkurenceschopným odvětvím. Opustit, abyste v ní pracovali sami, není snadné. Pravděpodobnost kolapsu se v tomto případě někdy zvyšuje. Působit jako franšízant je mnohem jednodušší. Podnikatel nemusí rozvíjet koncept, přitahovat návštěvníky od začátku. Ve skutečnosti už má zákaznickou základnu, i když není početná. Volbou správné franšízy můžete okamžitě zvýšit tok spotřebitelů o 30%.

Práce na franchisingu jsou vhodné pro ty, kteří chtějí začít pracovat v krátkém čase, i když pod vedením cestovního kanceláře.

Nevýhody

Práce na povolení má vždy řadu nedostatků. Pokud mluvíme o odvětví cestovního ruchu, jsou to nevýhody:

 • možnost snížit poptávku kvůli poklesu obchodní pověsti franšízy;
 • potřeba striktně splňovat požadavky (až po návrh kanceláře v určitých barvách, používání log a symbolů franchisora);
 • možné omezení práce (někteří franšízové ​​mohou pracovat ne se všemi cestovními kancelářemi nebo omezit seznam zemí, které mohou být prodány na turné).

Aby nedošlo k nepohodlné situaci, je lepší okamžitě projednat s franchisorem seznam požadavků, vymezit odpovědnost a možné svobody.

Přehled franšízy v cestovním ruchu

Dnes existuje řada licencí z cestovních kanceláří. Nabízejí vzájemně prospěšnou spolupráci za různých podmínek. Zvažme některé nabídky franšízy podrobněji.

Sleta.Ru

Společnost Sletat.Ru byla založena v roce 2010. Jeho povolení zahájilo v roce 2014. Během této doby, v celé zemi, výmluva otevřít více než 240 franchisových podniků.

Částka paušální částky pro tuto franšízu činí 60 000 rublů. Celková výše investic se může pohybovat od 390 000 do 800 000 rublů. Budete muset platit měsíční licenční poplatky ve výši 10 000 až 25 000 rublů.

Společnost franšízy slibuje následující seznam služeb:

 1. propagace reklamy na federální a regionální úrovni;
 2. přístup k týdenním webovým seminářům;
 3. pomoc při řešení právních otázek;
 4. průběžně testovat zaměstnance;
 5. pomoc při sběru aplikací (pomocí webu, mobilní aplikace, call centra, sociálních sítí).

Natalie Tours

Společnost Natalie Tours je další známá společnost v oblasti cestovního ruchu. Provozuje se od roku 1992 a působí jako franchisor od roku 2009. Během této doby bylo otevřeno více než 65 franšízových prodejen.

Záloha je 15 000 rublů. Celková výše investic se pohybuje od 100 000 do 500 000 rublů. Existuje několik programů, které se mohou pohybovat od 6 do 18 000 rublů. Kromě toho budete muset platit marketingový poplatek ve výši 9000 rublů měsíčně.

Seznam služeb zahrnuje:

 1. komplexní podpora (včetně právních a poradenských služeb);
 2. školení zaměstnanců;
 3. pomoc při sběru aplikací (pomocí stránek, volání do call centra).

Shrňme výsledky

Turistická oblast je vynikající příležitostí k rychlejšímu získání svého podnikání a získání zisku. Je to snadné vstoupit na trh kvůli malým investicím, ale úroveň konkurence zde je skvělá.

Nyní nebo nikdy: franchising v cestovním ruchu.

Během posledních dvou let se cestovní ruch podobá buď závodu, nebo dobrodružnému filmu. Někteří hráči plávají s tokem a čekají na to, co se stane dál. Ostatní - zcela restrukturalizují své principy. Ještě jiní - a vůbec jdou z dálky. A to vše na pozadí největší krize sféry v dějinách moderního Ruska.

Existuje místo pro franchising v cestovním ruchu? Může vám takový obchodní systém pomoci přežít hospodářský útlum?

Tradičně je franchising v cestovním ruchu rozdělen do dvou kategorií:

Turoperatorskikh (franchisor - touroperátor formování cestovními produkt): např., «Coral Travel» «Pegas Touristik», «Tez Tour», «Natalie zájezdy», «Anex Tour»;

Cestovní kancelář (franchisor - síť agentur): například "Hot Ticket Shop", "Hot Tours", "Ross Tour". Master-tour "," Vista "," 1001 kolo ").

V prvním případě se franchisor zaměřuje na prioritní prodej svých zájezdů, který je neustále sledován (to jsou směry odjezdu, které předkládá cestovní kancelář).

Ve druhé - síť dává franchisantovi zvýšenou provizi od hlavních domácích tour operátorů.

Jaký druh franchisingu je efektivnější říci, je obtížné. Je zpravidla těžší stát se franchisorem cestovního operátora, protože franchisor často vyžaduje znalost svého produktu a pozitivní historii spolupráce. Zároveň však franchisant získá příležitost, aby se postavil jako firemní kancelář cestovního ruchu. Moderní turisté, zejména v krizi, se pokoušejí oslovit zdroj - tedy pro ty, kteří vytvářejí zájezdy, aby zkrátili řetězec "cestovní kanceláře - cestovní kanceláře - konečného spotřebitele".

Francouzská turistická agentura dává více svobody. Několik franšíz agentských sítí se podařilo dokázat dobře.

K dnešnímu dni je v naší zemi více než 20 balíčků franšízy v oblasti cestovního ruchu. Franchisors jsou firmy, které vycházejí, zpravidla více než 10 - 15 lety ( „Shop pálení povolení“ z roku 1998, „1001 Tour“ 13 let na trhu, „Hot Tours“ z roku 2002, „geografie“ pro více než 15 let, „Anex Tour "od roku 1998 a další). Tam jsou dlouhé játra, kteří pracují více než 20 let v domácím cestovním ruchu ("Natalie Tours", "Tez Tour", "Pegas Touristik" atd.).

Hlavní akcie franchisingových sítí jako celku v zemi jsou rozděleny takto:

V každém regionu se cílové údaje liší v závislosti na franšízových letových programech, stejně jako historie jejich interakce s cílovými skupinami - cestovními kancelářemi.

Počet cestovních kanceláří-franšízantů po celé zemi je impozantní: více než 4550 pro stát 31. března 2016. Na konci roku 2014 (pro stát od listopadu 2014) počet franchisingových poboček v zemi činil více než 5 550 kanceláří. Je snadné počítat, že v době krize se počet kanceláří snížil o 18%.

Někdo může toto číslo vyděsit. Podle našeho názoru je to však pozitivní ukazatel. Cestovní ruch je stále velmi spojen s cenami dolarů a eur - protože operátoři platí se zahraničními partnery v terénu je v měně). Až do nedávné doby se hlavní směry turistů podílely na směru odchodu.

31. října 2014 byl oficiální směnný kurz dolaru 43,3943 rublů za dolar. 31. března 2016 byla výše dolaru již 67,6076. To znamená, že dolar vzrostl o 55% (kromě dočasných skoků na vyšší hodnoty). Jinými slovy, počet kanceláří během krize poklesl pouze o 18%.

S takovou nestabilitou směnných kurzů, zuřivou konkurencí ve sféře, klesající poptávkou po prohlídkách, franchisingem je víc než rozumným krokem.

Nyní vidíme proces globalizace trhu. Ne daleko je čas, kdy bude trh rozdělen mezi hlavní hráči - franšízové. Tento proces se již vyskytl v Evropě a ve Spojených státech. Většina cestovních kanceláří bude existovat v rámci sítí. Tak ekonomicky výhodnější než bojovat s větrnými mlýny sám.

Franchising v cestovním ruchu je pro dnešní skutečnou schůzku pro rozvoj podnikání. Právě tento koncept nám dovoluje zůstat "nad vodou" velkému počtu cestovních kanceláří naší země.

Autor: Julia Filina, odborník na franchising a marketing v oblasti cestovního ruchu

Franchising v cestovním ruchu: přehled trhu

Průmysl cestovního ruchu je směrem, kde se začínající podnikatel nevyhnutelně setká s desítkami a stovkami konkurentů. Otevřete svou agenturu od začátku, není to tak jednoduché - v době hospodářských šoků a devalvace rublu se ti, kteří chtějí koupit turné, stále více obracejí na spolehlivé a důvěryhodné společnosti. Odůvodněným řešením je získání značky známé cestovní kanceláře.

Otevřít vlastní cestovní kancelář od začátku - úloha není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. To je všeobecně věřil, že pro úspěšnou práci je nutné pronajmout malou kancelář, najmout jednoho nebo dva manažery a zisk bude protékat řekou. V praxi se ovšem ukazuje, že zákazníci si pomalu objednávají zájezdy v neznámém podniku a prodejní úroveň je daleko od očekávání. Situaci zhoršuje skutečnost, že účty za renty nebyly zrušeny - nadále přicházejí se záviděníhodnou pravidelností. K dosažení ziskovosti a zisku musí nově vytvořená cestovní kancelář buď vyvíjet klientskou základnu nebo krvácet nebo vyskočit, někdy pracovat "v negativním" pro zvýšení prodeje. Často druhá možnost nevede k dobrému - s obecným poklesem trhu, dumping se zhroutí.

Ne ve prospěch sebe-otevřené podnikání je také měnící se spotřebitelské chování Rusů. Jestliže před hlavním kritériem při výběru agentury přínosem byl náklady na cesty, pak se po sérii neúspěchů a skandálů, která se přehnala na trh v roce 2014, priorita je věnována spolehlivosti společnosti. V očích obyčejného kupujícího je spolehlivost uznávanou značkou, která se osvědčila v letech úspěšné práce. S nadějí na značku hledají také podnikatelé. Získání franšízy známých značek není jen šancí zůstat na hladině, ale také vybudovat vynikající podnikání.

Jaké druhy turistických povolení existují

Cestovní franšízy mohou být rozděleny do dvou kategorií: franchisové sítě cestovních kanceláří a agentur ( "Chain Store na poslední chvíli", "RossTur", "1001 Tour", atd.) A povolení od touroperátorů (franchise Pegas turistické, Tez Tour, Coral Travel, TUI Rusko a další). Pro cestovní kanceláře je práce na franchisingu příležitostí pro rychlou expanzi a propagaci s minimálními náklady. Zkušenosti s podnikáním franchisorů z oblasti cestovního ruchu obvykle nevyžadují. Získáním takového povolení si franchisant získává relativní svobodu při výběru cestovních kanceláří a prodeje zájezdů.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Franchise od touroperátorů představují touroperátor prodejny, kdy poskytovatel franšízy obvykle dává jeho franšízy mají za cíl realizovat vlastní zájezdy. Zároveň si cestovní kanceláře vybírají partnery pro spolupráci čitelně, upřednostňují již zkušené cestovní kanceláře a berou v úvahu zkušenosti s interakcí s nimi. Například cestovní kanceláře Pegas Touristic, TUI Russia vyžadují, aby franšízant měl 2leté zkušenosti s činnostmi cestovní kanceláře.

Někdy cestovní kanceláře zaujmou své křídlo a začátečníky, ale počet franchisantů je obvykle zřetelně omezen. Partnerství s nimi je navíc velmi opatrné. Tam jsou často případy, kdy franšízy cestovní kanceláře byly zakoupeny podvodníky, kteří se rozhodli používat krytí úspěšné značky k oklamání zákazníků. Touroperátoři, v závislosti na zásadách společnosti, jako jsou cestovní kanceláře, mohou vytvářet plány prodeje (ve většině případů) nebo naopak, nevyžadují vždy přísné provedení plánu. V každém případě je výhoda pro franšízy je, že je povinné získat silnou podporu reklamní, propagační volné prohlídky (sítě se dostanou ne tak často) a rozpoznatelnou značku.

Jaká je výhoda franšízové ​​spolupráce?

Dnes je tendence rozšíření pevně stanovena na turistickém trhu. Více než polovina cestovních kanceláří patří do franchisových sítí a podíl agentur, které nefungují v rámci franšízy, klesá. Turistickou sférou vždy podnikatelé přitahovali příležitost k zahájení podnikání, přičemž mají k dispozici skromné ​​počáteční prostředky (od 50 do 100 tisíc rublů). Nicméně, vstup na přeplněný trh, rozvinutá společnost bez vlastní zákaznické základny je těsná. Proto je franšíza příležitostí obejít veškerou "černou práci". Nemusíte utrácet peníze na propagaci a propagaci. Místo toho si franchisant získá reklamní značku, která má rozsáhlou síť svých agentur. Franchisor poskytuje franšízy s tokem webových stránek na klíč aplikace (často aplikace se aktivně přicházet i ze sociálních sítí a mobilních aplikací), bezplatný software pro vyhledávání a letenek, stejně jako rezervace hotely a vlaky, personální standardy a metody práce. Výsledkem je, že si franchisant musí koupit pokoj, vybavit jej, provádět opravy ve firemním stylu, zaměstnávat zaměstnance a začít pracovat. Někdy franchisor kompenzuje část nákladů na kancelářský design tím, že poskytuje partnerům, například formulář pro zaměstnance, reklamní materiály, katalogy a tak dále.

Hlavní věc, kterou partner sítě obdrží, je nahromaděná zkušenost. Metody jeho přenosu mohou být zcela odlišné a spojují jak teorii, tak praxi. Někteří franšízové ​​dávají přednost organizaci stáží a turistických škol v ústředí s osobní účastí franšízantů, jiní k tomu využívají různé video tutoriály, webové semináře, elektronické konference a horké linky. Například cestovní kancelář "Sletat.ru" pořádá týdenní semináře pro své zaměstnance o různých tématech, jako jsou země, střediska, hotely, jemnosti vízové ​​politiky a tak dále. Cestovní agentura "RossTour" přenáší nahromaděné poznatky ve formě příručky pro stolní počítače, ve které může manažer najít standardy a technologie pro práci s značkou a praktická doporučení pro přilákání a obsluhu turistů. Některé agentury přidělují franchisanta svého kurátora. Někdy mohou franchisové, aby zlepšili kvalitu práce, mohou dokonce sledovat své partnery pomocí tajných kupců.

Stejně jako ostatní agentury získávají franšízové ​​své výdělky na úkor provizí od provozovatelů zájezdů za účelem realizace zájezdů. Současně jsou částky franchisantů agentury větší než společnosti, které nejsou zapojeny do sítě. Více často než ne, sítě slibují provize na 13-15%. Díky rozsáhlé síti a podpořené značce se tok zákazníků zvyšuje o jednu třetinu. "Silné rameno" se projevuje v právních záležitostech. Na základě mých zkušeností, franchisors jsou vždy připraveni pojistit své partnery ve všech situacích, například v otázkách zrušených zájezdů ( „rezignaci zájezdy“), v případě nároků, stížnosti zákazníků a řešení konfliktů u soudu.

Také práce na franchisingu je slibná, pokud jde o vývoj. Sítě zpravidla mají tendenci získat dominantní postavení na trhu, a proto jsou neustále zaměřeny na optimalizaci své práce a rozšíření sortimentu turistických produktů.

Jaké jsou nabídky?

Jak již bylo uvedeno, na trhu existují franchisingy dvou typů: cestovní kanceláře a cestovní kanceláře. Aby bylo možné získat informace o první, je často nutné dokončit postupy pro vyplnění on-line dotazníků. V případě, že žádost má zájem o franšízy a splní nezbytné požadavky firmy s potenciálními franchisantů kontaktovat delegátů. Cestovní kanceláře dodržují otevřenější přístup a uvádějí informace o povolení do veřejné sféry. Ruský trh dnes disponuje širokou nabídkou franchisových cestovních kanceláří působících jak v Rusku, tak i v zahraničí a na regionální úrovni. Tabulka zobrazuje pouze některé oblíbené síťové nabídky, které byly platné v době psaní tohoto dokumentu. Data jsou převzata z oficiálních webových stránek az veřejných zdrojů.

Franšízy oblíbených cestovních kanceláří

Co je třeba vzít v úvahu při zakoupení licence

Zakoupení turistické franšízy přineslo úspěch, je třeba vzít v úvahu řadu faktorů, počínaje hodnocením příznivého geografického postavení a výsledkem porovnání výhod určitých franchisů a jejich reputace. První věc, kterou franchisant musí udělat, je však analyzovat místní trh. Je důležité si uvědomit, že trh s turistikou je poměrně nasycený a v některých městech bude obtížné "otočit se" i pod ochranou silné značky.

Můžete provést přibližné výpočty, znáte celkový počet turistických organizací pracujících v lokalitě a obyvatelstvo území. S pomocí těchto údajů lze snadno spočítat, kolik účet cestovní kanceláře například na každých 10 nebo 100 tisíc obyvatel města a předpovídat s libovolným tokem zákazníků bude muset zabývat. To je situace, například v 20 největších městech Ruska.

Závislost počtu obyvatel a počtu cestovních kanceláří v 20 největších městech Ruska

** podle odhadů Federální státní statistické služby k 1. lednu 2015

Z těchto údajů lze snadno pochopit, že pokud v Jekatěrinburgu, s populací 1,428,000 lidí, zatímco počet organizací cestovního ruchu - 836, že jedna společnost bude mít 1708 potenciálních zákazníků a ve Volgogradu s počtem obyvatel 1,017 milionu lidí a 205 cestovních kanceláří - 4960 zákazníků. Kromě toho můžete ve výpočtech bezpečně odhodit asi 40% insolventní populace.

Je také třeba říci, že většina franchisors se snaží přiřadit ke každému franšízy určité území (okres, městská část), umístění své kanceláře ve vzdálenosti od sebe tak, že nebudou vzájemně konkurovat. Například cestovní kancelář "RossTour" má jednu franchisovou kancelář otevřenou pro 40 až 50 tisíc lidí.

Jaké jsou požadavky na franchisanta?

Mezi klíčové požadavky, které franšízové ​​udělují svým partnerům, je možné vyjasnit požadavky na prostory, technické vybavení kanceláře, požadavky na personál a standardy podnikání.

Jak víte, prostor pro cestovní kancelář potřebuje trochu. Převážný počet franchisorů udává minimální rozlohu 15 metrů čtverečních ("síť horkých turistických balíčků", TUI Rusko, "RossTour" a další). Má-li kancelář rozšířený formát s více než dvěma úlohami, vyžaduje se větší plocha. Důležitým aspektem je umístění agentury. V podstatě se jedná o první patra bytových nebo samostatných budov na první řadě domů, kancelářských budov, obchodních nebo nákupních center. Hlavním předpokladem je dobrá dopravní obslužnost a viditelnost kanceláře. Agentura by měla být v místech přetížení lidí s nasyceným chodcem a autotraffic (v blízkosti metra, zastávky veřejné dopravy). Často franšízové ​​v předstihu zdůrazňují, že fasáda budovy by měla být schopna umístit venkovní reklamu - jasné znamení, obvykle 2 x 1 metr. Také někdy je samostatný vchod. Požadavky na kancelářské vybavení, franchisoreři nejčastěji předepisují dostupnost přístupu k internetu, pevnou telefonní linku, stejně jako kopírku, skener, tiskárnu nebo zařízení MFP.

Co je franchising v cestovním ruchu?

Mnoho podnikatelů dnes má zájem o turistické povolení. Tato poptávka souvisí s růstem poptávky Rusů za služby těchto společností. V mnoha ohledech je růst počtu franchisingových bodů způsoben tím, že známé cestovní kanceláře aktivně propagují svou značku vůči masám.

Situace v oblasti cestovního ruchu

Už od roku 2010 začal růst objem poptávky v oblasti služeb cestovního ruchu. Navíc jsou tempo růstu impozantní - až v letech 2011-2013 bylo možné zvýšit počet vstupenek a dalších služeb prodaných o více než 30%.

Infrastruktura cestovního ruchu se rozvíjí. Nyní se tempo růstu poněkud snížilo z důvodu prodloužené krize, která výrazně snížila kupní sílu Rusů. Skutečný příjem obyvatelstva se snížil, což znamená, že ještě více lidí si nemůže dovolit odpočívat v jiných zemích.

Franchising v oblasti cestovního ruchu je také vyvíjen, protože lidé dávají přednost žádostem o služby známým společnostem. Malé body nevyvolávají důvěru v mnoho.

Více než polovina stávajících agentur v Rusku je členem franchisingové sítě. Pracují podle jednoho z následujících režimů:

 • Nezávislé cestovní kanceláře s velmi rozvinutou sítí v regionech;

  Velké vyhlídky na rozvoj jsou v druhém typu franšízy. V mnoha ohledech to vyplývá ze skutečnosti, že značky jsou v Rusku velmi známé, vyvolávají důvěru, jsou spojeny s vysokou úrovní kvality. Značky na domácím trhu mají obecně rozhodující dopad na spotřebitele. Osoba je ochotna přeplatět, aby se ujistila o kvalitě služby.

  Poptávka po franšízách v oblasti cestovního ruchu je potvrzena přítomností velkého počtu návrhů. Každoročně se v seznamu 100 nejlepších franšíz dostane asi 5 turistických produktů.

  Výhody

  Proč podnikatelé dávají přednost práci jako franšízantům než rozvíjet svou značku? Tato touha se vysvětluje tím, že šetří čas, zdroje, zvyšuje šance na úspěch. Mnoho podnikatelů se domnívá, že je možné se stát úspěšným pouze pod známou značkou. Práce na franchisu v odvětví cestovního ruchu má mnoho výhod, včetně následujících výhod:

 • růst tržeb v důsledku přilákání zákazníků se známou značkou (zvýšení motivace klientů kontaktovat franchisanta pracujícího pod známou značkou);

 • příznivější podmínky provize (a malé nezávislé agentury a franšízové ​​spolupracují s touroperátory, druhý se podaří obdržet provize o 2-4% vyšší než první);

 • všestranná podpora franchisora ​​(veškerá zodpovědnost spadá do řídící organizace, nikoliv na franchisanta);

 • poskytnutí dodatečné záruky pro zákazníky (v oblasti cestovního ruchu „slovo z úst“ do značné míry určuje, věrnost značce, pozitivní zpětnou vazbu a vysoký rating - to vše motivuje osobu, která bude žádat o povolení v franšízy společnosti působící pod známou značku, a ne v malých firmách);

 • práce na připraveném obchodním modelu (všechny mechanismy jsou zpracovány a pochopeny);

 • komplexní podpora franšízantům (již existují pracovní schémata, včetně systému klientských služeb);

  Turistická výklenka je velmi konkurenceschopným odvětvím. Opustit, abyste v ní pracovali sami, není snadné. Pravděpodobnost kolapsu se v tomto případě někdy zvyšuje. Působit jako franšízant je mnohem jednodušší. Podnikatel nemusí rozvíjet koncept, přitahovat návštěvníky od začátku. Ve skutečnosti už má zákaznickou základnu, i když není početná. Volbou správné franšízy můžete okamžitě zvýšit tok spotřebitelů o 30%.

  Práce na franchisingu jsou vhodné pro ty, kteří chtějí začít pracovat v krátkém čase, i když pod vedením cestovního kanceláře.

  Nevýhody

  Práce na povolení má vždy řadu nedostatků. Pokud mluvíme o odvětví cestovního ruchu, jsou to nevýhody:

 • možnost snížit poptávku kvůli poklesu obchodní pověsti franšízy;

 • potřeba striktně splňovat požadavky (až po návrh kanceláře v určitých barvách, používání log a symbolů franchisora);

 • možné omezení práce (někteří franšízové ​​mohou pracovat ne se všemi cestovními kancelářemi nebo omezit seznam zemí, které mohou být prodány na turné).

  Aby nedošlo k nepohodlné situaci, je lepší okamžitě projednat s franchisorem seznam požadavků, vymezit odpovědnost a možné svobody.

  Přehled franšízy v cestovním ruchu

  Dnes existuje řada licencí z cestovních kanceláří. Nabízejí vzájemně prospěšnou spolupráci za různých podmínek. Zvažme některé nabídky franšízy podrobněji.

  Sleta.Ru

  Společnost Sletat.Ru byla založena v roce 2010. Jeho povolení zahájilo v roce 2014. Během této doby, v celé zemi, výmluva otevřít více než 240 franchisových podniků.

  Částka paušální částky pro tuto franšízu činí 60 000 rublů. Celková výše investic se může pohybovat od 390 000 do 800 000 rublů. Budete muset platit měsíční licenční poplatky ve výši 10 000 až 25 000 rublů.

  Společnost franšízy slibuje následující seznam služeb:

 • propagace reklamy na federální a regionální úrovni;

 • přístup k týdenním webovým seminářům;

 • pomoc při řešení právních otázek;

 • průběžně testovat zaměstnance;

 • pomoc při sběru aplikací (pomocí webu, mobilní aplikace, call centra, sociálních sítí).

  Natalie Tours

  Společnost Natalie Tours je další známá společnost v oblasti cestovního ruchu. Provozuje se od roku 1992 a působí jako franchisor od roku 2009. Během této doby bylo otevřeno více než 65 franšízových prodejen.

  Záloha je 15 000 rublů. Celková výše investic se pohybuje od 100 000 do 500 000 rublů. Existuje několik programů, které se mohou pohybovat od 6 do 18 000 rublů. Kromě toho budete muset platit marketingový poplatek ve výši 9000 rublů měsíčně.

  Seznam služeb zahrnuje:

 • komplexní podpora (včetně právních a poradenských služeb);

 • pomoc při sběru aplikací (pomocí stránek, volání do call centra).

  Shrňme výsledky

  Turistická oblast je vynikající příležitostí k rychlejšímu získání svého podnikání a získání zisku. Je to snadné vstoupit na trh kvůli malým investicím, ale úroveň konkurence zde je skvělá.

  Franchising v cestovním ruchu, co to je

  FRANCHISE V TURISTIKU. Obecné pojmy

  Franchise Jedná se o jeden z nejvíce výhodných nástrojů pro podnikání, ve kterých franchisor (velká společnost, majitel značky) předává franšízant (právnická nebo fyzická osoba) právo prodat nebo vyrábět výrobky nebo služby společnosti franšízy. Šťastnému člověku, který splňuje požadavky franchisora, jsou poskytnuty veškeré tajemství a technologie podnikání, právo užívat jméno společnosti, její obchodní značku a kvalifikovanou podporu ve všech otázkách. Zástupce franchisingu musí jednoznačně dodržovat požadavky kladené na podmínky podnikání; Franšíza je druh "mixu" volného podnikání a zastoupení konkrétní společnosti. Zkušenosti, jméno a znalosti budou (ne vždy) platit jednou paušální příspěvek a zadejte měsíční "nájemné" ve formě royalty.

  Franchising se neobejde a taková oblast činnosti jako cestovní ruch. Pokud plánujete otevřít vaši firmu a současně zvážit takovou možnost, jako je franchising, přečtěte si co nejvíce informací o této metodě podnikání, ujistěte se, že si přečtete smlouvy a věnujte pozornost následujícím skutečnostem:

  1. Jméno franchisora. Odpovězte na otázku: "Kdo je tento turistický operátor, který nabízí práci na franchisingu?". Získejte maximální informace, podívejte se na webové stránky provozovatele, zjistěte, které oblasti se zabývá, jaká je struktura společnosti. Přečtěte si recenze. Podívejte se na dokumenty navržené pro spolupráci (jsou obvykle k dispozici na webových stránkách). Nakonec kontaktujte zástupce operátora a promluvte o spolupráci. Osobní kontakt (i když je na telefonu) je důležitým ukazatelem vašich pocitů. Je důležité, jak rychle, jak plně odpovědět na všechny vaše otázky.

  2. Doporučuji vám, abyste se ve smlouvě podívali, zda Číslo licence cestovního operátora, číslo a částka bankovní záruky. Stává se, že vám samotný operátor nabídne vyřízení bankovních záruk a současně bere na sebe veškeré potíže. Pokud nenaleznete informace o licenci a bankovní záruce - nejedná se o katastrofu, ale nedostatek těchto údajů může být nazýván jako ukazatel neprofesionismu. Někdo bude říkat, že to je byrokratický "zamorochki", ale obchod, který se prodává sám, si nemůže dovolit takové překážky.

  3. Přečtěte si franchisovou smlouvu. Zde je důležité určit následující body:

  1. Existuje jednorázová platba (jednorázový poplatek za potěšení z práce s tímto nebo jiným provozovatelem).

  2. Jaké výše licenčních poplatků je předepsáno (kolik vám zaplatíte operátora a za jakou dobu), častěji se jedná o určité procento z objemu prodeje.

  3. Jaké jsou podmínky spolupráce nabízí operátor (ať už to omezuje jeho agenta uzavírat dohody s jinými operátory, umožňuje pracovat pod značkou Vaše jméno cestovní kancelář, která přináší kvalifikační požadavky na zaměstnance, jaké organizační požadavky vysvětlené, například v oblasti pokoje, atd.),

  4. Přečtěte si pravidla pro předčasné ukončení smlouvy (jen pro případ) a určit možnost změny smlouvy.

  Obecně platí, že franchising v cestovním ruchu má některé výhody:

  Za prvé, začínající agentura okamžitě začne pracovat pod záštitou velké propagované značky pod jménem, ​​kterým důvěřují turisté.

  Za druhé, operátoři mají tendenci vás naučit a předávat své zkušenosti s prodejem. Stanete se jedním týmem, který by měl pracovat pro společný úspěch. Pomohou vám. Téměř ve všech.

  Zatřetí existují takové podmínky, za nichž vy jako společnost můžete zůstat samostatným subjektem, pracovat s vaším jménem a přivést do práce to, co je pro vás vlastní, čímž se vaše služby stanou osobnějšími a konkurenceschopnějšími na trhu.

  O franchisorech existují dvě polární názory. Předpokládá se, že tyto franchisors, které vyžadují platbu paušální částky, vysoké licenční poplatky, určitou úroveň dovedností, některá pravidla chování a obchodní organizace věnují větší pozornost jejich franšízy, pomáhá více a právního hlediska a v procesu účtování a trénovat své zaměstnance. A ty franchisors které nevyžadují vstupné, autorský honorář kvůli takovým loajality mají širší agenturní síť, a tím i kvalitu péče takového operátora nemusí být dostatečně vysoká. To není pravidlo. A vybrat si jen ty.