Špatné partneři. Proč se kupující a prodavači koncesí navzájem oklamají

"Cítím na Altyně, že nevěří v půl ruby." Toto přísloví bylo vynalezeno v Rusku ve století XVIII: asi sto let před tím, než Isaac Singer vytvořil první franchisovou síť na světě pro opravy a prodej šicích strojů. Podle ruské franchisingové asociace (RAF) dnes v Rusku existuje asi 1200 franšíz a více než 60 000 franchisingových bodů. Mohly by být mnohonásobně větší, kdyby se franšízové ​​a franšízové ​​vzájemně důvěřovali a nebyli oklamáni v očekávání.

Proč bych měl v supermarketu najmout tři prodejce, když mám dost dva? Franchisor si jistě přeje, aby na mě uložil další personál a vydělal si peníze. Proč bych měl dekorovat vitrínu s dřevěným obložením, jak mi doporučuje hlavní firma? Jedná se o dalších 20 000 rublů, které můžu ušetřit bez toho, abych ublížil obchodu. Proč používat značkovou společnost? Já sám jsem skvělý návrhář. A musím plně počítat před franchisorem o mém příjmu? Koneckonců nedávno zvýšil výši licenčních poplatků. Možná požádejte účetního, aby "čerpal" druhý pokladník pro franchisovou společnost?

Mnoho franchisorů žije ve světě obav, které vyvolávají nedůvěru. Povaha těchto obav se často vysvětluje franchisingem jako obchodní model, který zajišťuje přítomnost seniorského partnera, který je někdy vnímán jako banka, kde lze investovat bez rizika nebo jako chůva. Jak víte, dítě může dokonce milovat chůvu, ale nebude domorodá osoba.

S chůvou, můžete někdy hádat, whilepriznichat, a příležitostně a klame. Ve skutečnosti by se neměla ublížit, ale také získává peníze v podobě licenčních poplatků, paušálních příspěvků, plateb za právní poradenství, konečně. Starší a zkušenější dítě se stává, čím častěji a obratněji klame. Franchiseři často věří, že od svého prvního podnikání se mohou podílet stejně jako franchisor na rozhodování. Nevěnujeme pozornost tomu, že jejich názor často odporuje postavení franchisora. A když protirečení projdou bodem bez návratu, hra začíná ve tmě.

Pokud mluvíme o naší franšíze, nejvíce obyčejný příklad klamu kupuje na straně. V naší síti neexistuje žádný royalty, jen symbolická paušální částka. Veškerý business zymus - je realizace našich produktů prostřednictvím franšízy. Ale franšízant po půl roce práce vypadá pokoušen koupit něco levnějšího.

Například pytláctví, u prodeje kterého můžete získat až tři roky výkonu trestu odnětí svobody podle článku 258.1 trestního zákona. Nemluvě o tom, že může značně poškodit značku. Ale ne, dokonce i poté, co všechny třídy právní gramotnosti nějak vytahují na nakupování v podmíněné bráně. Musíme sledovat, běží "tajné kupující", v pořádku. U mnoha je vyčerpávající, ale vůbec ne.

Dalším oblíbeným způsobem podvodu v maloobchodní franchisingu je vědomé podhodnocení výnosu pomocí podvojného účetnictví. V franšízových sítích, kde jsou poskytovány licenční poplatky, tj. Měsíční odpočet určité procento příjmu nebo zisku, je to alespoň vysvětlitelné, jak lze vysvětlit banální krádeží. Otázkou je, proč skrýt příjmy v síti, kde neexistuje žádná licenční práva? Odpověď se bude zdát jednoduchá - někteří franšízové ​​stále věří, že v Rusku milují staré i chudé. Můžete si stěžovat na nedostatek zákazníků, růst ceny dovolené nebo na neúspěšný produkt a můžete si porazit nějakou osobní slevu, odloženou platbu nebo jinou laskavost. Ale co kdyby?

Ve franchisu v sektoru služeb je stále ještě trickier. Mnoho franchisových sítí dětských klubů, úklidové služby, doručovací služby, kosmetické salony nebo dnešní módní holičství má zřídkakdy povýšenou značku, která je sama o sobě účinným prodejním nástrojem. Tam je předmětem franchisingu technologie a metody práce s návštěvníky, školení a profesionální rozvoj personálu. Po obdržení této informace najednou se mnozí franšízové ​​rychle zapojí s mateřskou společností a spěchají, aby si otevřeli vlastní holičství nebo doručovací službu. A pokud značka stále hraje roli, pak pracují podobně jako hrdina Vicina pracoval jako pokladník na taneční škole v "kavkazském zajetí". To je v pokladně.

Na jedné nedávné franšízové ​​konferenci činil tento údaj 50%, což je maximální procentní podíl licenčních poplatků placených v licenčních podmínkách souvisejících se zábavním a kosmetickým průmyslem.

Iluze přínosu je to, co dělá franchisanta sám plot s oponou nedůvěry a opacity od jeho senior partner. Myslí si, že v případě, že podváděl, budou mít nějaký užitek a zisk, a ve skutečnosti, na konci, buď nedostal to nejlepší z podmínek, které by učinily kdyby byli upřímní, pokud existují, budou zbaveni volebního práva a jejího podnikání jako takové.

Na tuto medaili však existuje nevýhoda. Mateřská společnost má také své iluze a existuje místo pro podvod s ohledem na franchisanta. Franchisor, jako stará sestra, která nechce říci dítě, co se s ním stane, pokud každý den sníst kilo čokolády, ale ne vždy věnuje výhradně franšízy v jejich podnikání a kuchyň neinformuje o všechna rizika. Doufá, že právě jeho franšízové ​​budou obcházet. Finále bude stejné - uzavření franšízy. Podle informací, které opakovaně vyjádřil v ruských odborných konferencích a fórech o franchisingu v Rusku každý rok z trhu asi 20% franšízových projektů. Samozřejmě, že na oplátku nabízí i další nové franšízy, ale nedostatek důvěry, nedostatek transparentnosti a podvodu jsou rizikové faktory pro ně.

Na závěr: podle RAF dnes podíl franchisanta na ruském HDP nepřekročí 1,1%. Podle francouzské franchisové asociace poskytuje franchising v zemích jihovýchodní Asie okolo 10% HDP av Evropě 5-7%. Bez průhlednosti, vzájemné důvěry a společných cílů pro franchisanta a franšízy bude tato vzdálenost problematicky snížena. "Důvěra svěřuje důvěru. Věřte, že jste důvěryhodný. " Toto je z "Vampire Diaries", kde se hrdina nakonec zbavil svého špatného zvyku...

Jak se při zakoupení franšízy nedostáváte do falešných reklam

V Rusku se franchising rozvíjí rychle. Počet navrhovaných povolení je velmi velký. Ale navzdory tomu je volba pro kupujícího velmi obtížná z důvodu přítomnosti takzvaných "foukaných" licencí na trhu, tedy těch, jejichž hodnota pro budoucí franšízy z pohledu vývoje obchodního rozvoje je velmi pochybná.

Právní předpisy Ruské federace týkající se této oblasti nebyly dostatečně vyřešeny, postrádá samotný pojem "franchising", který dosud nahrazuje velmi vágní termín "obchodní koncese". Mechanismy vytváření povolení nejsou regulovány. To vše vyvolává růst machinací v této oblasti. K dnešnímu dni je každá pátá franšíza na domácím trhu "vyfukována". Po takovém "falešném" styku kupující riskuje své podnikání.

V tomto ohledu stojí za to připomenout situaci v USA v sedmdesátých letech: přišlo k masovým protestům podnikatelů proti prodeji podvodných povolení a slovo "franchising" se stalo špinavým slovem. Situace se stala normální až po přijetí příslušných zákonů. "Frustrované" franšízy se mohou objevit z různých důvodů. Například tam jsou tzv. "Pseudo-franchise", které prodávají firmy, které chtějí získat peníze na slávě jiných značek.

Současně taková společnost vytváří svou vlastní značku, která v mnoha ohledech, až do malých částí a balení zboží kopíruje známou značku. Odborníci často uvádějí jako ilustraci k této situaci historii značky ZaraZara, která je klonem slavné značky Zara. Kopie překročila původní počet z hlediska počtu otevřených zásuvek. Dalším příkladem je salon "Eurosvyaz", velmi podobný jménu známého salonu mobilní komunikace "Euroset" atd.

Současně majitel této značky často ani nezaregistruje, což však nebrání prodeji pseudo-franšíz. Na internetu najdete obchody a franšízové ​​katalogy, které nabízejí obrovský výběr takových "atraktivních" možností. Pseudo-franchising je v první řadě nebezpečný, protože má zanedbatelnou komerční hodnotu. Nestačí mít krásné jméno. Předmět franšízy by měl být především úspěšným obchodním modelem, který se osvědčil v praxi.

Pomoc zkušeného franchisora ​​pro začínajícího obchodníka nemůže být příliš zdůrazněna. Po koupi pseudo-franšízy za cenu údajně slavné značky může podnikatel získat práva na nevyužitou a nepopulární značku, která nemá úspěšné komerční ospravedlnění. Zpravidla není nutné spoléhat na pomoc franchisora ​​při rozvoji podnikání - týká se pouze tvorby zisku a zbytek není zahrnut do jeho plánů.

Značka a technologie výroby a podnikání jsou duševním vlastnictvím. Proto jejich kopírování pro zisk je podvod. Pro majitele originálu, je-li to žádoucí, existuje možnost získat náhradu za škody od majitele pseudo-franšízy.

Pro obchodníka, který si koupil pseudo-franšízu, existuje velké riziko, že nebude mít nejlepší pověst v místní obchodní komunitě, jelikož kopírování někoho jiného není obvykle vítáno. Zákazníci franšízy mohou být navíc zaváděni. Když vidíme známé logo oblíbené značky, zjistí, že zboží ve skutečnosti nesplňuje jejich očekávání. V důsledku toho si franchisant ztratí svou pověst v očích kupujícího.

Pokud jsou pseudo-franchisingy parazitické na známých značkách, takzvané "jednodenní franchisingy" používají neprokázanou ochrannou známku s dobře promyšlenou legendou, která by inspirovala důvěru. Tato značka je vytvořena speciálně tak, aby rychle vydělávala z prodeje licencí a poté zmizela z trhu. Obchodní síť takové franšízy se neliší ani v úspěchu, ani ve vývoji.

Další typ povolení, který představuje potenciální nebezpečí pro kupujícího - "neúmyslně foukané" franchising nebo "frančízové-polotovary". Jsou vytvořeny začínajícími franšízanty, kteří mají víceméně úspěšné podnikání. Pokud má někdo zájem o takového podnikatele, zda prodává povolení, podnikatel rozumí, že může získat další příjmy z takových činností a začne prodávat franšízy bez toho, aby je podrobně zpracoval.

Výsledkem je poměrně hrubý projekt, franchisor není schopen poskytnout dceřiné společnosti dostatečnou podporu, protože to prostě není připraveno. Taková spolupráce může trvat nejlépe jeden nebo dva roky, ne více. Netřeba dodávat, že zde a řeč nemůže jít o žádné efektivní způsoby podnikání.

Jaká opatření by měli budoucí franšízové ​​podniknout, aby se ochránili před rizikem? Pokud máte v úmyslu zakoupit si franchisu slavné značky, ale máte pochybnosti, měli byste kontaktovat majitele této značky přímo a objasnit všechny otázky, které vás zajímají. Je nezbytné minimalizovat komunikaci s zprostředkovateli, kteří se nazývají "franchisingové obchody". Komunikujte přímo s účastníky obchodního trhu, jejich kontakty lze nalézt na oficiálních internetových stránkách na internetu, mnoho z těchto stránek má zvláštní sekci určenou pro franchisanta.

S touto metodou kontaktu nic neohrožujete, v nejhorším případě můžete odmítnout a kompetentně odůvodnit. Některé velké podniky v zásadě neprodávají povolení. Zároveň vysvětlují své postavení v médiích a na svých webových stránkách.

Pokud se rozhodnete koupit franšízu, zkontrolujte, zda má vybraná značka oficiální registraci. Můžete požádat franchisora, aby vám poskytl kopii certifikátu o registraci ochranné známky, kde by mělo být uvedeno číslo certifikátu. Prostřednictvím webu Rospatent bude možné ověřit jeho pravost.

Pokuste se najít další franšízy vašeho budoucího partnera a komunikovat s nimi. Můžete se dokonce zeptat kontaktů stávajících franšízantů přímo od prodejce franšízy. Pokud jste ochotni poskytnout veškeré informace o provozních franchisorech - to je dobré znamení. Pokud v odpovědi existují různé výmluvy s odkazem na obchodní tajemství - věnujte si čas nákupu.

Zeptejte se svého potenciálního franchisor co nejvíce o jeho podnikání: kolik má body, jejich adresy, historii společnosti, informace o zboží a službách, kdy vznikla první série prodal, atd. Je vše nezbytné pro vás, aby rozhodnutí o koupi... Pokud takové informace budou skryta od vás - to je příležitost podívat se na další franšízy.

Věk společnosti a velikost její stávající sítě je zásadním bodem při hodnocení potenciálního partnera. Měli byste být znepokojeni skutečností, že když společnost, která existovala na trhu méně než 3 roky, začíná franšízový program téměř od prvního dne existence: s největší pravděpodobností byla tato značka vytvořena výhradně k prodeji.

I kdyby taková síť měla nějaký úspěch, stojí za to přemýšlet o tom, že franchisor v tomto případě dosud nemá dostatečné zkušenosti a riskujete s partnerem, že projde všemi druhy chyb. Je lepší nevěřit budoucnosti vašeho podnikání nezkušenému franchisorovi, ale hledat profesionálního partnera.

Nedávno podnikatelé mají příležitost obdržet konzultaci v Ruské franchisové asociaci (RAF), která zastupuje zájmy účastníků vztahů v oblasti franchisingu. Tato organizace je akreditována v tuzemských a mezinárodních asociacích a tvrdí autoritativní a nestranné názory v této oblasti. Pracuje na standardizaci franchisingových vztahů s cílem bojovat s bezohlednými franchisory.

Můžete požádat RAF o informace o vašem potenciálním franchisoru, stejně jako získání hodnocení jeho pověsti mezi odborníky. Je nadále doufat, že se budou dále rozvíjet všechny dobré iniciativy RAF.

Podvody v oblasti franšízy

Obsah

Jak říkají odborníci francouzské francouzské asociace, dnešní franšíza v naší zemi zaměstnává více než sedmdesát tisíc bodů. Zároveň je v Rusku asi 1 300 franchisorů. Franchising se každodenně stává stále oblíbenější díky své dostupnosti, jednoduchosti a účinnosti. V důsledku toho vidíme obrázek, že počet franšíz je prostě obrovský. Nicméně spolu s tím jsou i případy banálního podvodu.

Spálené frustrované franchisingy a každoročně v naší zemi jsou stovky franšízantů zničeny, rozloučení s podnikáním jejich snů. Podle názoru různých odborníků je současný trh plný sporných povolení. Kromě toho jsou případy, kdy franchisor prodává franšízu neexistující značky nebo klon populární značky, velmi časté. K dispozici jsou i dodavatelé, kteří jsou prodávány, jsou prodávány nelikvidní věci a nepracující zařízení.

Nejběžnější je schéma, ve kterém se podvodník vydává za zkušeného franchisora ​​a vstupuje do důvěryhodnosti potenciální oběti. Budoucí franšízant je zaváděn tím, že poskytne nepravdivé údaje o výdělcích, nevyslovených nebezpečných skutečnostech a slibech, které samozřejmě nejsou splněny. Samozřejmě, cíl podvodníků v tomto případě je jeden - to je získání peněz franchisorem. Tyto akce jsou ve skutečnosti kvalifikovány jako podvody (podrobněji jsou popsány v článku 159 trestního zákona Ruské federace).

Současná situace ovlivnila postoj podnikatelů k novému návrhu. Výsledkem je, že samotná myšlenka franchisingu v mnoha případech je mylně spojena s podvodem, i když ve skutečnosti je tato spolupráce na vzájemně výhodných podmínkách. Nejprve je třeba pochopit, že to představuje legislativně vydané a úspěšně kontrolované povolení.

Atraktivita franšízy

Většina podnikatelů hledá především jednoduché a výnosné podnikání a teprve poté je věnována pozornost značce a její propagaci. Je zřejmé, že akvizice hotové franšízy je rozhodně snadnější než začít podnikat od začátku. Například se již musíte obtěžovat s účetním a personálním řízením, protože tyto problémy často vyřeší franchisor sám. Při práci na franchisu podnikatel nakupuje již připravenou a kontrolovanou strategii, která se občas projevila v mnoha dalších odvětvích společnosti. Samozřejmě, poradenská podpora franchisora ​​je velkým plusem. Řešením problémů společným úsilím oba strany dostávají stabilní a vysoký příjem.

Výhodou franchisingu je, že jakákoli více či méně dobře známá značka je zaslouženou pověstí, která někdy nepotřebuje reklamu. Je známo, že často potenciální zákazníci mají zájem o otevření svého oblíbeného obchodu nebo kavárny ve svém městě nebo okrese. Otevření prodejního místa pod známým názvem je příležitostí šetřit čas vašim zákazníkům, protože v takovém případě bude pro ně pohodlnější kontaktovat svou oblíbenou firmu, která se objevila vedle svého domu. Z tohoto důvodu získává franchisant formované cílové publikum, dobré známosti s navrhovaným produktem.

Studie provedené různými společnostmi ukazují, že franchisingové firmy dokonce úspěšně udržují nad vodou i v krizi. Stabilita a spolehlivost jsou neocenitelnou kvalitou jakéhokoli podnikání, proto je zřejmé, že franchising v Rusku má vynikající vyhlídky.

Ať už to bylo cokoliv, vážný problém při prodeji licencí je podvod. Dále budeme podrobně studovat, jak se to ve skutečnosti vyskytuje, a studovat všechny legislativní aspekty v tomto směru.

Franchising na základě komerční koncese

Dokonce i když se silnou touhou, to je ještě v současné legislativy nenajde žádné přesné definice franchisingu jako takového. Právníci v této oblasti raději použít článek 1027 občanského zákoníku, který stanoví, že v souladu s dohodou o obchodní koncese, jedna strana (v tomto případě je franchisor) za poplatek, poskytne druhé straně (u nás je to franchisant) řadu práv, ať už právo užívat ochrannou známku nebo poskytovat jakékoli tajemství výroby. To znamená, že smlouva o povolení - je schopnost regulovat vztahy mezi podnikateli.

Jak říká zaměstnanci ruského franchisingového sdružení, tato činnost znamená těsnou a dlouhodobou spolupráci mezi franchisorem a franchisorem. Podle informací této organizace poskytne franchisor určité práva franchisanta a ukládá mu řadu povinností.

Ukazuje se, že komerční koncese je podstatou franchisingu. Nicméně v ruských právních předpisech se nepoužívají takové pojmy jako "franchisor", "franšízant" a tak dále. Často se používají takové pojmy, například "uživatel" a "zákonný majitel".

Je důležité si uvědomit, že smlouva o komerční koncesi je dokument, který je nejvhodnější pro franchising. Dokonce i když je nahrazeno několika smlouvami, nebude to správné rozhodnutí, protože takový přístup nezaručuje přesně franchisanta od podvodníků.

Pseudo-franšíza

Je obtížné mluvit o tom, v jaké konkrétní oblasti obchodu existuje více nebezpečných povolení. Faktem je, že v Rusku lze považovat pouze za dvacet procent franšízových nabídek. Mohou se snadno ztratit mezi testovanými značkami a dokonce i upřímně přeformulovat známé jméno, aby přinesly pozitivní sdružení s podnikatelem.

Na obrazovce níže je zobrazena reklama z oblíbené sociální sítě. sítě o tom, jak jsou tyto pseudo franchisingy skutečně vytvořeny:

Na internetu může někdo najít franšízy s pochybným původem. Široké a cenové rozpětí takových franchisů: v průměru od jednoho do pěti set tisíc amerických dolarů. Pokud kopnete na stejném internetu, takové franšízy nemusí existovat a různé "ochranné známky", s nimiž jsou označeny, nikdy neskončily povinnou registrací v Rospatentu.

Falešná licence je projekt, který se vzal odjinud a existuje výlučně na papíře. Tyto franšízy jsou zpravidla baleny a nabízeny velmi hezky a atraktivně. Nejdůležitější věcí pro franchisanta je prodat "franchisu", slibující zlaté hory. Po obdržení od podnikatele jednorázovou platbu ve formě paušálního příspěvku může dát i doklady ve formě teorie. Dále pseudo-franchisor prostě zmizí a jeho partner zůstává bez peněz a obchodu.

Často psevdofranshiza je kopie známou značku, takže společnost jeden den může být skutečně zaznamenány všemi pravidly. V tomto případě je identifikace podobnosti se slavnou značkou, franchisant může využít třetího odstavce článku 1484 občanského zákoníku, který stanoví, že bez oficiálního povolení nikdo nemá právo užívat označení, podobně jako ochranná známka ve vlastnictví. Podobnost zde může být jako zvuk (foneticky podobné) a vizuální (grafika). Možná sémantická (sémantická) podobnost ochranných známek.

Ukazuje se, že podnikatel, který získá podobnou licenci, není žádným způsobem chráněn. Mohl trpět kvůli neoprávněnému užívání ochranné známky někoho jiného a může obdržet i padělané výrobky pod záminkou originálu. Pravděpodobně podvod ve vazbě na nevrácení finančních prostředků.

Je třeba mít na paměti, že nezákonné používání ochranné známky je trestným činem uvedeným v článku 180 trestního zákoníku Ruské federace. V tomto případě všichni účastníci trestného činu nesou v tomto případě odpovědnost, a proto je tento čin uznaný za spáchaný skupinou osob, což je také přitěžující okolnost.

Pseudo-franšízy bez ochranné známky

Pseudo-franšízy nejsou nikdy podporovány smlouvou a registrací v Rospatentu, což je porušení občanského zákoníku Ruské federace. To znamená, že neexistence všech požadovaných postupů je uznání smlouvy jako neplatné v souladu s čl. 1028 druhým pododstavcem občanského zákoníku Ruské federace.

Když vznikají otázky od franchisanta, podvodníci přicházejí s různými výmluvami. Na otázku, proč není možné uzavřít koncesní smlouvu, pak pseudo-franchisor hovoří o neslučitelnosti takového dokumentu. Může zajistit, že žádost o registraci ochranné známky je údajně podána a chystá se vydat certifikát. Současně by mu peníze měly být okamžitě převedeny. Možná, registrací ochranné známky je již odmítnutí, ale podvodníci nejsou ve spěchu ohlásit to franchisantovi.

Pokud je dokonce podána žádost o zápis ochranné známky, není to záminkou pro uzavření smlouvy s franchisem. Vzhledem k tomu, že právo na značku franchisora ​​se dosud neobjevilo, je předčasné ji zlikvidovat. To znamená, že předložená přihláška stále neznamená nic a není zárukou, že ochranná známka bude zaregistrována.

"Raw" franchising

Samozřejmě, každý chce získat franchising, což je relevantní nejen pro známé, ale i nové společnosti. Sotva začali podnikat a začali pracovat, mnozí podnikaví podnikatelé považují schéma výdělků za spolehlivé. Proto je často touha vydělat na prodej franchisingu. Tato volba může být nazvána méně nebezpečná, ale zde musíte být opatrní.

"Surová" franchising zahrnuje prodej špatně připraveného projektu. Vzhledem k ambiciím začínajícího franchisora ​​může jeho partner snadno trpět. V takových případech je obtížné mluvit o jakékoliv podpoře a délce spolupráce, neboť nové společnosti se ne vždy zdrží.

V případech s "surovou" franšízou není uzavřena obchodní koncesní smlouva a franšízové ​​obvykle nabízejí další dokumenty. To je však pochopitelné, protože nikdo se nechce zatěžovat s povinnostmi a řídit se v těsném rámci. Například produkt nebo služby mohou být nestandardní a v takovém případě bude pravda na straně franchisanta.

Někdy podnikatelé používají pojem "koncese" poměrně libovolně, bez zlomyslného úmyslu a nevědomky klamávají své partnery. Je obtížné nazývat takovou schématu sto procent podvodu a poslední slovo zde bude stále pro franchisanta, protože je na něm, aby rozhodl, zda bude pracovat na nekontrolované licenci nebo ne. Je pravděpodobné, že i bez obchodní koncesní smlouvy bude taková obchodní činnost úspěšná. Je třeba si uvědomit, že franchisant nebude v tomto případě chráněn zákonem.

Bývalý franchisant

Někdy podvod může být řešen bývalým franšízemi, kteří dříve pracovali pro určitou franšízu. Například, v určité fázi spolupráce, si partner uvědomil, že nepotřebuje podporu pro franchisora. Platba licenčních poplatků je zatěžující a v určitých rámcích může řídit dodržování firemních norem. Na základě toho franšízant si myslí, zda potřebuje v zásadě franchising. Poté, co získal neocenitelné zkušenosti a získal veškerou technologii výdělků, může snadno do volného plavání.

Naučit se pracovat v určité oblasti, franchisant může stát vážným konkurentem na bývalého partnera. Za tímto účelem může podnikatel využít i podobné atributy značky, které přesahují současnou legislativu. Výsledkem je, že nic netušící franchisant stává rukojmí obtížné situaci, jako úvodní poplatku a může spadnout na svou stranu. Samozřejmě, že se tak nestalo, je třeba zkontrolovat velmi podrobně povolení a opět se dozvědět o frančízový - v případě, že poskytovatel franšízy nechce ji čerpat, a spolupracovat na povolení se také nedoporučuje.

Jak chránit franchisor

Poté, co se dozvěděl, že někdo začal kopírovat existující franšízu, musí franchisor opravit porušení se svou silou. Zejména je to fotografování a natáčení videoprojekce podvodníka. Měla by být také fotografována a všechny prvky podnikové identity, které využívají porušovatele v jejich činnostech. Pokud je to možné, musíte také získat reklamní materiály, které používá pro získávání franšízy. Tam jsou pevné porušení práv na internetu, to znamená, že název domény je zapamatována a obrazovka webu je vytvořen. Mimochodem, dnes existuje taková věc, jako je inspekční protokol - to je notářský postup, který obvykle provádí příslušný odborník. Všechny kontakty a osobní údaje pachatele jsou shromažďovány.

V rámci soudního procesu je pachateli zaslána reklamační list, který vyžaduje ukončení trestného činu. V některých případech může franchisor požadovat zničení všech falešných reklamních materiálů a zboží.

Porušená práva jsou chráněna v souladu s článkem 14 federálního zákona č. 135, který podrobně popisuje ochranu proti nekalé soutěži. Neoprávněné užívání ochranné známky je článek 1515 občanského zákoníku Ruské federace. Tyto protiprávní činy také spadají pod čl. 14.10 Správního řádu Ruské federace a článek 180 trestního zákona Ruské federace.

Jak chránit franchisanta

Jaký by měl potenciální kupující franšízy vědět, kdo se chce chránit před podvodníky. Nejdříve je několik osvědčených tipů:

 1. Chcete-li najít správnou franšízu, je nejlepší navštívit specializované výstavy, které se zabývají tématem franchisingu nebo specifickou oblastí podnikání. V takových případech zpravidla existují auditované společnosti, které důvěřují tisíce zákazníků.
 2. Chcete-li šetřit čas a minimalizovat rizika, je lepší kontaktovat franchisora ​​přímo (výrobce nebo správce firmy), abyste se vyhnuli všem druhům zprostředkovatelů.
 3. Nejdůležitějším kritériem každého franchisora ​​je jeho otevřenost. Podnikatel, který nabídne spolupráci ve svém programu, se prostě nedokáže skrýt před svými partnery. Chcete-li se dozvědět pravdu, stojí za to podívat se na informace o kanceláři, zaměstnancích a počtu podniků, které pracují na této franšíze. Bude dobré, pokud potenciální franchisant obdrží kopii nebo číslo dokladu potvrzujícího zapsanou ochrannou známku - dále jej lze zkontrolovat na webové stránce http://www1.fips.ru.
 4. Pokud je to možné, je lepší kontaktovat stávající pobočky společnosti - umožní vám to dozvědět se všechny jemnosti pracovního postupu a samozřejmě vidět skutečný stav věci. Díky tomuto přístupu bude možné vypočítat vlastní vyhlídky na rozvoj. Znovu, většina zkušených a známých franchisorů neskrývá souřadnice jejich větví, takže pokud chcete, vždy se můžete dozvědět o spolehlivosti a úspěchu jejich podnikání.
 5. Doporučuje se dozvědět se o historii společnosti jako celku, tj. Objasnit přesně, kdy byla založena a na jaké úrovni její podnikání existuje v posledních letech.
 6. Opatrně potřebujete studovat a balíček franšízy - to znamená ve skutečnosti vše, co poskytuje franchisor v případě registrace spolupráce. Je třeba si uvědomit, že nákup franchisingu není jen sada propagačních materiálů, ale také dobře zavedený systém interakce spolu s neustálou podporou všech nových otázek. Spravedliví franchiséři spravují školení svých partnerů a mluví o svém podnikání až po nejmenší detaily. Každý franchisor, který respektuje sebe sama, má zájem o to, aby jeho obchodní činnost byla zisková, takže je vždy vyžadován mnohostranný přístup k rozvoji nové pobočky.
 7. Věnujte pozornost finančním podmínkám, zejména licenčním poplatkům. Obvykle je v ziskových franšízách vždy požadována platba licenčních poplatků, což svědčí o důvěře franchisora ​​ve ziskovost jeho podnikání. Je pravda, že někdy zaplacení licenčních poplatků není nutné v případě velkoobchodních nákupů zboží od franchisora, například pokud je to producent zboží - v tomto případě mateřská společnost a bez licenčních poplatků získává slušný příjem.
 8. Je nutné velmi pečlivě přečíst dohodu o spolupráci, ve které musí být registrována všechna práva a povinnosti stran. Také dobře navržená smlouva zajišťuje všechny formy kontroly nad činností partnera. Samozřejmě tato smlouva určuje všechny data, čísla a čísla.

Vezmeme-li v úvahu všechny jemnosti plánované transakce a z bezpečnostních důvodů, je lepší obrátit se na odborníky zabývající se právní podporou franšízových smluv. Tím se ochráníte před nedorozuměním a podvodnými činnostmi. Většina neprofesionálů a pseudo-franchisorů používá věrohodnost podnikatelů. Proto je nutné mít dostatečné znalosti a pochopit, co je franchising a jaké jsou jeho principy práce.

Čím více informací má potenciální franchisér, tím více příležitostí, které musí udělat, je nejlepší volba!

Závěr

Vzhledem k přinejmenším výše uvedeným tipům můžete již pravděpodobně najít spolehlivou a výhodnou franšízu. Stejně tak můžeme říci o franchisorech, kteří mají zkušenosti a budou se moci vypořádat s bezohlednými partnery. Nicméně stále je většina franchisingů na ruském trhu dostatečně spolehlivá a dobře navržená, takže obvykle neexistují žádné zvláštní obavy. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu, že každá franšíza umožňuje rozvoj, který probíhá v souladu se současnými trendy. S vysokou reputací a všemi příležitostmi pro výdělek je franchisor připraven s přáteli přenést své znalosti.

Komentář podnikatelů, kteří se odvážili začít podnikat na základě licence

Otevření vlastního podnikání není snadné a velmi riskantní. Hodně závisí především na osobních kvalitách začínajícího obchodníka a na ekonomické situaci převažující na trhu. To je důvod, proč mnozí podnikatelé začínají podnikat s franchisingem.

Co je to a zda si koupit franšízu, budeme se snažit pochopit, spoléhat se na skutečné zkušenosti a zpětnou vazbu o franšízách lidí, kteří měli šanci a nastoupili na práci.

Co je franchising?

Jedná se o druh spolupráce, při níž jedna strana (franchisor) převede druhé (franšízové) právo prodat své zboží a služby nebo vyrábět výrobky pod obchodním jménem franchisora.

Franchisant zaplatí paušální platba a licenční podnikání vlastníka, který je zase plně pod kontrolou činnosti partnera, to diktuje své podmínky, umožňuje využívání svých technologií a vývoje, rozvíjí rozvoj podnikatelského záměru, v některých případech - dodá zboží k prodeji.

V naší zemi začala franchisingová historie teprve koncem 80. let a počátkem 90. let se společností vyrábějící a prodávající zmrzlinu "Baskin Robins". V zahraničí je zkušenost s nákupem franšízy více než deset let. Jedná se o jeden z nejčastějších typů expanze podnikání pro potenciální společnosti.

V Rusku jsou nejúspěšnějšími oblastmi franšízy:

 • prodej potravin;
 • organizace bodů veřejného stravování;
 • prodej každodenního zboží: levné značky oblečení a obuvi, nábytek, stavební materiály atd.;
 • poskytování služeb: lékařský, právní, zábavní, atd.

Mnohem méně úspěchu a poptávky požívá franšíza výrobních společností, jejichž vývoj vyžaduje znalost složitých technologických procesů, vyžaduje dodatečné náklady na materiály a další výrobní zdroje a také dostupnost kvalifikovaného personálu.

Jaká je výhoda nákupu licence

Franchising má mnoho výhod, zvláště pro lidi, kteří podniknou první kroky v podnikání.

Podívejme se podrobněji na hlavní výhody franšízy:

 1. Zakoupením povolení, nemusíte se obávat, že se budeme věnovat vašemu podnikání - získáte hotovou značku s její historií, názvem, cílovým publikem.
 2. Nemusíte přemýšlet o tom, kde koupit suroviny pro výrobu, jaké technologie je třeba použít, jak vytvořit podnikatelský plán, jaké vybavení bude potřebovat k otevření obchodního sálu, zdravotního střediska atd.
 3. Franchisor se aktivně účastní podnikání, poskytuje konzultační, marketingové a školící služby.
 4. Nemusíte utrácet peníze na reklamu - reklamní kampaň provádí franchisor, který má přímý zájem o spřádání produktů společnosti.
 5. Při nákupu zaplatíte přísně určitou částku, kterou v nejlepším případě vypočítají ekonomové, kteří jsou dobře orientováni v obchodních procesech.
 6. Nepotřebujete hledat partnera pro vaše podnikání - franchisor vám dává příležitost spolupracovat se svými partnery.

Získání podnikání franchisingem vám umožní získat zpět všechny náklady za rok a půl podnikání, což je samozřejmě další výhodou tohoto typu obchodního vztahu. Zde je seznam nejúspěšnějších franšíz v roce 2017.

Jaké potíže může majitel franšízy očekávat?

Stejně jako u každého fenoménu má franchising své nevýhody. Před nástupem do volné plavby se musíte dozvědět o všech nástrahách, které vás čekají na silnici. Recenze franšízy od našich podnikatelů jsou velmi rozporuplná a také pro negativní zkušenosti existují důvody.

Jednou z hlavních překážek může být nedostatek počátečního kapitálu pro počáteční splátku. Paušální poplatek je často dražší než investování do vlastního podnikání. Kromě toho není zaplacení paušálního příspěvku omezeno na - pravidelně placené poplatky.

Další nevýhoda, která je zaznamenána v přehledech franšízy některých podnikatelů, se odvozuje od zásluh. Neustálé sledování vlastníkem firmy může omezit autonomii franchisanta. To je důsledkem přísných podmínek smlouvy, které vyžadují plnou shodu se všemi požadavky na kvalitu zboží a služeb.

Bez ohledu na to, jak s vámi probíhají věci, nebude možné překročit rámec podnikatelského plánu. Pro ambiciózní podnikatele to může být velký problém.

Dobrá pověst vaší firmy bude záviset na tom, jaký franchisor to je. Proto při výběru společnosti byste se měli pokusit o získání úplných informací před tím, než se dohodnete na koupi franšízy nebo si vybráte světoznámou společnost, jako je Zara nebo Carl's Jr.

Další významnou nevýhodou tohoto druhu obchodních projektů lze považovat za to, že v naší zemi dosud neexistují žádné legislativní normy upravující tyto vztahy.

Recenze franchisů

I přes pokračující krizi a některé nedostatky, které nelze ignorovat, začínají noví obchodníci nadále mít zájem o povolení, recenze na ně lze nalézt na internetu nebo se pokusit hledat přátele, kteří mají podobné zkušenosti.

Zde je například osobní zkušenost mladé ženy, která už dlouho hledá zajímavý obchod:

"Dlouho jsem to hledal. Problém spočíval také v tom, že v podnikání nic nerozuměla a měla strach vyhořit. Bylo mi doporučeno, abyste se dozvěděli více o franchisingu. Tato myšlenka mi připadala zajímavá. Stejně jako každá žena, jsem rád, že navštívím obchody s oděvy, něco, co bych chtěl udělat sám. S jejími nápady se obrátila na franchisovou asociaci. Tam mi pomohli vyzvednout několik vhodných možností, z nichž jsem za pár dní vybral jednu ze společností, aby si koupili franšízu. Velmi znepokojuje, jak všechno půjde. Pomohla mi však připravit místnost, vyškolit zaměstnance a obecně neustále posílala a podněcovala, jak podnikat. Společnost má navíc již dobře známé jméno na trhu. Investice peněz vyplaceny za měsíc. Jsem franchising s oběma rukama: vyberte si to, pokud nemáte zkušenosti s obchodem, určitě to nebude litovat! "

Mnoho pozitivní zpětné vazby ohledně franšízy různých sítí. Čím větší je značka, tím více zisků z partnerů společnosti. Proto si vybírejte pro sebe tento směr, přemýšlejte o tom, jak si koupit franšízu od známých, osvědčených franchisorů.

Zde je například skutečný tip o řetězci rychlého občerstvení Metro:

"Pokud nemáte žádné zkušenosti s podnikáním a život stále není dost, je v kapse prázdný, ale ambice vám neumožňují klidně spát v noci, pak bezpečně vybírat franchising. Vzal jsem si šanci, koupil si franšízu Metro, a za půl roku otevřel druhý bod, a pak i některé restaurace v dalších městech. Metro dokonale pomáhá vyrovnat se s prvními potížemi, řídí a velmi přísně kontroluje všechny procesy. Pro ty, kteří jsou zvyklí pracovat a odpovědně se zabývají touto záležitostí, je to nejlepší volba. Získáváte neocenitelné zkušenosti a během několika měsíců budete moci získat veškeré výdaje ".

Velmi oblíbené jsou franšízy v oblasti volného času pro děti, stejně jako sportovní nebo hudební a estetické tréninky. Franšízy sportovních a tanečních klubů umožňují velkým množstvím lidí realizovat své sny nejen o podnikání, ale také o jejich tvůrčích, pedagogických a intelektuálních schopnostech.

"V mém městě je velmi málo sportovních sekcí, kde děti mohou být zapojeny s potěšením. Poté, co jsem analyzoval všechny dostupné franšízy v tomto směru, zpětnou vazbu o nich, vybral jsem pro sebe fotbalový klub "Junior" a vůbec jsem toho nelitoval. Před zahájením školní docházky mi pomohly všechny problémy, včetně právních, personálu, vyřešit firmu. A dodnes ani jedna z mých otázek nezůstává bez pozornosti. V škole je asi 40 dětí. Za několik měsíců jsme plně zaplatili všechny náklady na nákup franchisingu, inventář, reklamní náklady. Děti a jejich rodiče jsou velmi šťastní se školou ".

Existují však i negativní názory. Velmi často je to kvůli tomu, že lidé nakupují franšízy od společností, které v regionu nejsou dobře známé. Kvůli tomu je mnohem obtížnější přilákat klienty, vyžadovat kompetentní reklamní kampaně, hodně závisí na osobě vlastnící firmu:

"Můj přítel koupil zboží ze zahraničí od jedné velmi známé značky v této zemi. Měla ráda kvalitu oblečení a cenu. Rozhodla se, že si koupí své povolení a otevře obchod v jejím městě. Nicméně zde nikdo nic o takové značce neslyšel a navzdory dobrému zboží, podpoře správcovské společnosti, podnikání nevyšlo. Takže se nezměníte s neznámými značkami - je lepší jít již podél zbité cesty a zakoupit si povolení od známého zisku společnosti ".

Recenze franšízy a skutečné příběhy lidí často obsahují praktické rady a varování. Mnozí, kteří mají takové zkušenosti, doporučují věnovat pozornost tomu, co bude vyjádřeno v licenčních poplatcích.

Pokud by franchisor získal na základě dohody procentuální podíl příjmů, pak bude osobně mít zájem o růst a rozvoj vaší společnosti, usnadní to, bude vás řídit a dohlížet na práci velmi striktně. Pokud je výše platby pevně stanovena, pak se správní společnost s největší pravděpodobností nebude podílet na propagaci vaší firmy.

Můžete se dozvědět o rizicích franchisingu konkrétní společnosti tím, že mluví s jinými vlastníky povolení; jejich názory a názory by měly být pečlivě prozkoumány. Obvykle jsou tyto informace snadno dostupné. To vám pomůže při rozhodování o tom, zda si koupíte franšízu, nebo počkejte a vyhledejte další.

Na závěr

Analýza recenzí franchisů různých společností a příběhů skutečných lidí, lze říci, že to bude vyhovovat těm, kteří mají prostředky k zahájení podnikání, ale zatím málo zkušeností a znalostí o podnikání.

Práce na franchisu je výhodná, pokud si před tím, než je získáte, pečlivě analyzujete pověst společnosti, zjistíte, kolik to a její služby jsou nárokovány ve vašem regionu a jak je toto jméno známé jednoduchému spotřebiteli. Neméně důležitý je směr činnosti: je tam poptávka, existuje mnoho konkurentů ve vaší firmě.

Velkou roli hrají vlastní ambice obchodníka. Ne každý bude souhlasit s neustálou kontrolou a tlakem správcovské společnosti, která diktuje její podmínky.

Ve všech ostatních případech je nákup koncese ideální volbou pro ty, kteří se stále snaží o sebe, pro mladé a podnikavé lidi, kteří se chtějí rozvíjet, učit se ze zkušeností a nebojí se odpovědnosti.

Franšízový podvod nebo ne

"Zpočátku jsem cítil nějakou euforii: krásnou kancelář, slova franchisora ​​o rychlých a snadných penězích. Ve skutečnosti, všechno nebylo tak báječné, "- říká, že franchisant obchodních služeb centra Mail Boxes Etc. (MBE) Konstantin Chubarov. Po zaplacení paušální částky (jednotné platby za právo provozovat pod značkou) postoj dramaticky změnila: slíbenou podporu nikdo za předpokladu, v nové oblasti musela pochopit sám sebe: „Jednal jen náhodně. Uložil jsem si chat na Skype, kde seděli všichni franšízové: zeptal jsem se lidí, jak provést tuto operaci, a pomohli si navzájem. "

Moskvich Konstantin Chubarov pracoval jako zaměstnanec v oblasti telekomunikací a v roce 2013 se rozhodl začít podnikat. "Měl jsem malý plat, takže jsem se nelitoval, že mi přestává pracovat. Obchodní zkušenosti nebyly, tak jsem se rozhodl koupit povolení, "- říká Chubarov. Podíval se na seznamy franšíz, které nabídly agregační stránky, a usadil se na italské značce Mail Boxes Etc. - jedná se o zprostředkovatelská střediska mezi kurýrními službami a zákazníky, kde si můžete objednat expresní doručování dokumentů a drobného zboží, stejně jako obdržet zásilkovou službu a zásilkovou službu.

Problémy začaly bezprostředně po podepsání smlouvy. Bylo napsáno, že hlavní společnost poskytne všechno, co je nezbytné pro otevření kanceláře franchisantovi za zvýhodněných podmínek. Ukázalo se, že "preferenční" ceny násobně překračují tržní ceny. "Na všechno jsme zavedli náš cenový rozměr, počínaje tiskovým zařízením a nábytkem a dokončováním kuličkami," dodává Chubarov. Rozhodl se, že si koupí všechno sám: nařídil plasty pro dokončení nábytku v USA a přinesl vybavení z Evropy a ušetřil několik set tisíc rublů.

Na začátku celkem Chubarov strávil asi 4 miliony rublů, včetně 700 tisíc rublů. paušální příspěvek (půjčil peníze od přátel). "Po podpisu smlouvy bez zájmu mi správní společnost kromě výběru měsíčních plateb neukázala," říká podnikatel. Sergey Moiseenkov, generální ředitel MBI-Eurasie, který prodával franšízy Mail Boxes Etc. v Rusku se domnívá, že Chubarov je subjektivní: "Někteří franchiseři si to myslí, jiní jsou jiní."

Posledním slámcem pro Chubarov byla přestávka v roce 2015 spolupráce s FedEX, významným dodavatelem. "Všichni franšízové ​​platili služby FedEXu centrálně prostřednictvím mateřské společnosti, ale jak se ukázalo, peníze nedosáhly operátora," říká podnikatel. "Společnost skutečně čelila obtížím, které byly spojeny s krizovým stavem ekonomiky v zemi a silnou fluktuací dolaru. Ve skutečnosti obdržel od franšízy rublů nestačí koupit správné množství dolarů zaplatit FedEH, - říká Moiseenkov. - Francouzci platební kázeň nemohou být nazýváni ideálem: někdo zaplatil včas, někdo neustále zpožďoval platby. " Na žádost RBC o tomto incidentu ve společnosti FedEX nebylo zodpovězeno.

Po oddělení vztahů se společností FedEX Chubarov ztratil 20% příjmů. Podnikatel se rozhodl přerušit smlouvu se správcovskou společností a prostřednictvím soudu, aby získal částku paušálního příspěvku a licenčních poplatků za rok a půl. Jeho příklad následoval několik franšízů (podle SPARC Interfax, od roku 2013, MBI-Eurasie podala 16 soudních sporů). Sergej Moiseenkov vlastní verze: "V této bouřlivé době začalo několik franšízů situaci houpat, psalo dopisy Itálii o přání získat kapitálovou licenci. Myslím, že jejich cílem bylo zbavit práva k ochranné známce. "

Na jaře roku 2016 Moiseenkov řekl, že odchází ze společnosti, „Krize v zemi se výrazně změnila na trh prodejní kurýrních služeb: méně operací, marže klesla, samotná obchodní model je zastaralý. Jedinou možností pro vývoj společnosti bylo sloučení s některými klíčovými dodavateli. Ale nebylo možné se dohodnout na změnách s akcionáři a italskou stranou. "

Poté byla společnost nahrazena několika generálními řediteli a doručovací služby odmítly spolupracovat s představiteli MVE, franšízové ​​se snažili jednat s nimi přímo. "Podnikání se rozpadalo částečně, nikdo nepochopil, co se děje. Povolení, které by nám mělo poskytnout připravený obchodní model, se stalo nekonečnou bolestí hlavy, "říká Konstantin Chubarov.

Současný generální ředitel MBI-Eurasie (podle SPARK Interfax) Alexander Shilo odmítl komentovat RBC. 99% akcií společnosti JSC MBI-Eurasia patří do pobřežní z Britských Panenských ostrovů "Korenelli Invest, Ltd.".

Franchise bez rukojeti

V létě roku 2017 se v historii poštovních schránek objevil nový herec - Saratov MBI-RU LLC, který uvedl, že vykoupí italské právo pracovat v Rusku. Soudě podle Rospatent, 9. listopadu 2017 velitel licenční of „IBI-Eurasie“ opravdu přestal mít účinek a právo na práci v Rusku byly přeneseny do OOO „IBI-RU“ až do 8. května 2027. Zástupci MBI-RU odmítli komentovat.

"Podle občanského zákoníku Ruské federace smlouva o obchodní koncesi automaticky ztratí platnost, pokud mateřská společnost přestane být vlastníkem hlavní licence. Takže franšízy nutné buď odebrat znak MBE nebo prodloužit smlouvy s novými vlastníky, „- vysvětluje právník moskevské kanceláři společnosti“ Ilyashev and Partners „Ruslan Mannapov.

Konstantin Chubarov se rozhodl nepodepsat smlouvu s novými majiteli poštovní schránky, ale zaregistroval vlastní značku Postburo. "Za poslední čtyři roky se mi podařilo vyřešit tuto záležitost a teď se cítím mnohem klidnější a jistější," vysvětluje. Chubarov vyvinul vlastní CRM systém a nyní sám prodává franchising. Postburové body pracují v Moskvě, Voroneži a Kazani.

Jediná věc, která spojila podnikatele s poštovními schránkami, byla zkouška, která trvala více než dva roky. 16.listopadu 2017 Soud nicméně rozhodl, že smlouva mezi společností „MBI-východ“ (společnost Chubarov) a JSC „IBI-Eurasie“ má být ukončen a zotavit se z posledních 2,3 milionu rublů.

Dalším nešťastným kupujícím z MBE franchise je Ivan Ponayda ze Surgutu. Otevřel jednu z nejdražších kanceláří poštovních schránek v zemi - pouze opravu a nákup zařízení vynaložených na zhruba 3 miliony rublů. Dalších 1,44 milionu rublů. poskytla správcovské společnosti paušální příspěvek.

Podnikatel často chodil na služební cesty a vždy používal kuriérové ​​služby prostřednictvím poštovních schránek atd. Naučila jsem se, že společnost prodává povolení a rozhodla se koupit firmě pro ženu: "Lidé obvykle nakupují kosmetické salony pro své ženy a já jsem kurýrní služba." Podepsal dvě obchodní koncesní dohody s MBI Eurasií najednou, aby obsadil celé území Surgutu.

První půl roku se věci ujely dobře, kancelář pracovala navíc. Problémy začaly v roce 2014, kdy společnost výrazně snížila počet zákazníků v době krize. K pronájmu prostorné kanceláře v centru města Ponayda nemohl a, aby se nedostal do negativního území, přestěhoval se do menší místnosti. Současně podle něj ústředí nepodniklo žádné kroky, které by pomohly franchisantovi. "Místo bylo v dětství, neexistoval žádný obecný CRM systém, v němž by se dalo udržet záznamy, nebyla žádná reklama, nikdo nepropagoval, značka nepropagovala. Za jaké peníze byly zaplaceny - to není jasné, - uvádí podnikatel. "Tato práce je jako kufr bez pera, plný mých krevních peněz, a je těžké ho nést a je to škoda ho házet."

Kvůli kurzu měnového kurzu nebyla druhá kancelář Poneyde otevřena a první byla uzavřena 1. prosince 2017. „Musíme vzdát hold, Moiseenkov - velký vyjednavač: mě přesvědčil ke koupi bezvýznamný druhou povolení, a jakmile jsem volal nároky, slíbil, že se pro rybaření a brandy všechny poreshat. Jeho v tabuli, jak se říká, "- říká Ivan Ponayda. Zanechal obchod s doručováním korespondence a zabývá se svou hlavní společností, která pronajala speciální vybavení.

Čtyři známky problémového povolení

Nina Semina, generální ředitelka poradenské společnosti "Francon" a zakladatel franšízového katalogu Franshiza.ru

1. Levná franšíza mezinárodní značky, která ještě není v Rusku zastoupena. Bezohledné společnosti mohou napodobovat známou značku, registrovat podobnou ochrannou známku a rozvíjet síť s využitím slávy "velkého bratra". Abychom se nestali partnerem takového lzhedera, stojí za to navštívit stránky řídící společnosti a zkontrolovat, zda je mezi partnery Rusko. Ještě lepší - napište na e-mailovou adresu sídla. (Historie poštovních schránek atd. Však ukazuje, že s oficiálními zástupci značky mohou vzniknout problémy. RBC.).

2. Start-up franchise. Často franšízové ​​jsou vedeni k jasnému nápadu, charismatickému vůdci a prvnímu místu v ratingu médií, ale to nestačí k kvalitní franšíze. Pokud začne startování prodávat povolení měsíc po jeho spuštění, je to výmluva, že musí být v pohotovosti. Za tak krátkou dobu je prostě nemožné vytvořit vzdělávací program, vytvořit komunikační a podpůrné procesy pro partnery.

3. Sériový franchisor. Na trhu se objevilo poměrně málo společností, které nabízejí celou řadu fanoušků v různých oblastech - od sítě "kávy sami" až po prodejny sportovních potřeb. Tito franchisori zpravidla nemají jediný vlastní bod. S největší pravděpodobností společnost získává z prodeje nápadů, není třeba čekat na žádnou podporu.

4. Smlouva obsahuje velký paušální příspěvek a neexistuje žádná odměna. Tento režim je přijatelný, pokud se jedná o otázku maloobchodu, kde franchisor získává zbožový prodej. Ve všech ostatních případech tato podmínka naznačuje, že hlavním cílem franchisora ​​je prodat co nejvíce franchisingů. Po uzavření smlouvy je finanční úspěch partnerů nepravděpodobné, že by jej narušil.

Provádění výběrového řízení

Problémy s koncesí poštovních schránek jsou daleko od izolovaného případu, někdy selhává franchisový obchodní model a bez vnějších obtíží, jako je skok v měnách a změna majitelů.

Taxikář z Kirov, Roman Abramov, nahromadil nějaké peníze a rozhodl se otevřít vlastní podnik. Zástupce v oblasti veřejných zakázek Goszakaz Life se mu zdál být prezentovatelný. Podle společnosti Abramov se správcovská společnost slíbila, že na internetu vyhledá atraktivní nabídky, informuje o nich franchisanty a dokonce vyberá exekutory objednávky. "Musel jsem připravit dokumenty, aplikovat tam, kde mi bude řečeno, vyhrát nabídky, koupit zboží a doručit zákazníkovi," řekl Abramov.

Smlouva stanovila záruky: pokud franchisant předloží 20 žádostí za měsíc, bude nutně vyhrát od jednoho do deseti vítězů měsíčně. „Dáváme takovou záruku, protože podle našich statistik, při podání měsíčně po dobu nejméně 20 žádostí o účast, dávek od jednoho do 10 smluv není obtížné,“ - říká zakladatel projektu Goszakaz Life Rinat Abuzarov. Podle něj společnost vybírá nabídky s malou konkurencí a specifickým produktem a poskytuje přístup ke své vlastní dodavatelské základně, která poskytuje slevy partnerům společnosti.

Roman Abramov spolu se svým bratrem vzali dvě půjčky ve výši 300 tisíc rublů. a v roce 2017 podepsal smlouvu se správcovskou společností Goszakaz Life - OOO Digital Consult. Paušální příspěvek činil 350 tisíc rublů, další 3% z výtěžku, který podnikatel musel zaplatit franchisoru jako odměnu. "Ihned jsem začal nabízet účast v soutěžích, ale v těch, kde nákup zboží potřeboval strávit 700-800 tisíc rublů okamžitě, což samozřejmě jsem neměl. Musel jsem odmítnout mnoho nabídek, "vzpomíná obchodník.

Správcovská společnost tvrdí, že Abramov neinformoval o nedostatku pracovního kapitálu. "Zpočátku řekl, že investice je v dostatečném objemu, ale když přišel do praxe, ukázalo se, že nemá takové peníze," uvádí Rinat Abuzarov svou verzi událostí. Nicméně, kvůli přestávkám, Abramov nemohl zaplatit další úrok z půjčky a znovu začal pracovat jako taxikář. "Neuměl jsem si představit, jak dlouho trvá shromažďování dokumentů: za účelem podání 20 aplikací za měsíc, je nutné pouze to udělat," - stěžuje si podnikatele.

Podle soutěžní dokumentace, po dobu osmi měsíců práce s Goszakazem, Život Abramov získal pět nabídek, avšak podle samotného Abramova mu nezískala hmatatelné zisky. Podle podmínek jedné ze soutěží měl Abramov zásobovat kazanskou toaletu. Po všech výdajích na obal, dopravu a daně na jeho běžném účtu byl 1 tisíc rublů. "Bolest hlavy je auto a výfukové plyny jsou nulové," podnikatel je rozhořčen.

Rozhodování o tom, že problém je, že výběrové řízení správce, který je připevněn ke každé franšízy, ho nabízí dostatečně atraktivní soutěže, Abrams požádala nahradit odborníka, ale to nepomohlo: „Ukázalo se, že každý manažer desítky lidí, jako jsem já, a oni prostě fyzicky nemají čas dělat svou práci kvalitativně. " Každý špecialista na zadávání veřejných zakázek nemá více než 5 partnerů a jejich zaměstnanci jsou neustále doplňováni a oddáni v ústředí. Nyní obchodník vyplácí půjčku a žije z peněz, které dostane od práce jako taxikář.

Podobné problémy s Stanislavem Kuznetsovem. Úspěšně se zabýval pronájmem nemovitostí, ale rozhodl se vydělat na výběrových řízeních. "Prosherstil místo s hodnocením povolení, model Goszakaz život se mi zdálo slibné, infuze - adekvátní," - říká. Smlouvu s OOO Digital Consult v roce 2015 uzavřela firma OOO TK Teks pod kontrolou společnosti Interfax SPARK Sergey Komissarov. Kuznetsov se stal také investorem v projektu.

Za dva roky práce uzavřel Kuznetsov se zákazníky pouze dvě zakázky, pouze jedna mohla vykonat. Prvním úspěchem byla dodávka gumových rukavic k transfuzní stanici. Ale během tří dnů přidělených k provedení objednávky dodavatel rukavic, který našel v sídle společnosti Goszakaz Life, nesplnil své povinnosti a nebyl čas hledat nového výrobce.

Druhým pořádkem bylo získání modelových zbraní pro vojenské oddělení Uralské těžební univerzity. Tentokrát také výrobce nedokázal vyrábět modely včas. "Tyto modely byly tak vzácné, že je téměř nemožné najít je na volném prodeji. Vše jsme prohledali a nakonec je koupili v jednom obchodě. Ale cena byla tak vysoká, že jsme si sami nezvládli téměř nic, "řekl Stanislav. Po odečtení nákladů na dopravu modelů a daní se zisk z této transakce ukázal jako nulový.

Chcete-li vydělat na výběrových řízeních od Stanislava Kuznetsova, nedošlo kvůli neúspěšně zvolenému daňovému systému, věřte v správcovskou společnost. "Pracovali s DPH, což blokovalo přístup k mnoha smlouvám - tato forma zdanění spotřebovala většinu zisků. Důrazně doporučujeme otevřít novou firmu a pracovat bez DPH, ale naše doporučení byla ignorována, "říká Rinat Abuzarov.

Abramov a Kuznetsov věří, že je zbytečné žalovat franchisora. "Majitelé zaregistrovali druhou společnost s podobným jménem a všechny případy jsou vedeny jejími jmény," uvedl Kuznetsov. Podle SPARK "Interfax", CEO Rinat Abuzarov Goszakaz život opravdu je vůdce tří subjektů: LLC "Poraďte Group", LLC "Poraďte Skupina" a LLC "Digital Poraďte". První dvě firmy byly zaznamenány pouze v roce 2017, a „Digital konzultujte“ pro běžný rok 12krát obhajované žalovaného u soudu při projednávání záležitostí, neplnění nebo nesprávného plnění povinností ‚a‘ bezdůvodné obohacení. " Podle Rinat Abuzarova, v okamžiku „Digital konzultujte“ se prodává třetím stranám k použití v jiných oblastech.

"Častěji lidé, kteří si kupují franšízy, si zcela nerozumějí, že vyžadují aktivní akci z jejich strany. Naše společnost činí 90% všech zákazníků a někteří partneři si myslí, že jsme investičním projektem, kde potřebují investovat pouze peníze, - vysvětluje Rinat Abuzarov. "Máme však 70-80% spokojených zákazníků, kteří se aktivně účastní a dosahují výsledků."

Smlouva LLC "TC Tex" se společností Goszakaz Life přestala být účinná v dubnu 2017. "Jen jsem se s touto záležitostí vzdálil svou rukou - nic se nevrátím, takže je rozumnější postarat se o nervy a peníze," shrnul Kuznetsov.

Nina Semina nazývá příběhy popsané RBC typické a běžné: mnozí majitelé značek si vydělávají při sběru paušálních příspěvků, kteří se nezajímají o budoucí osud partnerů. Na druhou stranu, mnoho franšízových kupců se domnívá, že investují do "psacího stroje pro tisk peněz". Není tomu tak - franchisant čelí stejným rizikům jako začínající podnikatelé. A ne vždy majitelé franšízových sítí mohou a chtějí vyřešit své problémy.

Pět kroků k uzavření úspěšné franšízové ​​dohody

Právník moskevské kanceláře společnosti "Ilyashev a partneři" Ruslan Mannapov

1. Zkontrolujte spolehlivost druhé strany k dohodě. K tomu je třeba se aplikovat na databáze Spolkové daňové služby, Rozhodčího soudu, služby soudního vykonavatele, Federálního rejstříku informací o konkursu. Přečtěte si recenze o společnosti na specializovaných stránkách a kontaktujte přímo s franchisingy.

2. Podívejte se na místo společnosti Rospatent, že franchisor má práva k ochranné známce a další výsledky intelektuální činnosti převedené na základě smlouvy: know-how, předměty autorského práva, obchodní označení, patenty apod.

3. Hovořte o hranicích franšízy. Licence na práci pod značkou může být výlučná (pouze jeden franchisant může pracovat na určitém území) a jednoduchý (právo na práci může být převedeno na neomezený počet osob). Konflikty kvůli vzájemné konkurenci nejsou v sítích franchisingu neobvyklé.

4. Zajistěte, aby byly ve smlouvě stanoveny všechny ústní sliby obou stran. Předepsat sankce za porušení ustanovení smlouvy a podmínky jejího ukončení. Považujte smlouvu za obchodní plán, který umožňuje různé situace. Zadání obchodního vztahu je vždy snadnější než dostat se z nich.

5. Zaregistrujte smlouvu s Rospatent. Skutečnost převodu práva na užívání ochranné známky podléhá povinné státní registraci.