Vlastní podnikání: výroba vánočních stromků. Výroba vánočních hraček: nezbytné vybavení a výpočet nákladů

Trh s novoročním zbožím má určitou specifičnost. Výroba vánočních stromků nevyžaduje dostupnost nákladného a technicky složitého vybavení, ale bez kvalifikovaného personálu je nemožné.

Specialisté často považují své problémy za poměrně problematické, což vytváří další potíže. Přesto, navzdory faktorům, které odradí investory, je ziskovost takového podnikání poměrně vysoká. Jak se vyrábí vánoční stromek? Kolik bude tato činnost vyžadovat? Jak uspořádat podnik kompetentně a obsadit prázdné místo na trhu? Přečtěte si o tom v článku.

Sezónní nebo mimo sezónu?

Novoroční atributy, které lidé kupují přímo před svatbami, takže začátek prodeje vánočních hraček by měl být v září, ne dříve. Ukazuje se, že toto podnikání je sezónní? Ne tak přesně. Ano, skutečně, hlavní část zisku, kterou obdržíte za poslední tři až čtyři měsíce roku, ale výroba skleněných kuliček a dalších vánočních ozdob se provádí po celý rok bez přerušení. Během dvanácti měsíců pracují mistry a snaží se vyrábět co nejvíce hraček. A na konci roku jsou výrobky zakoupeny, jako horké koláče, což vám poskytuje dobrý zisk.

Musíte však vzít v úvahu jednu nuanci. Během pracovní doby budete muset zaplatit nájemné a úplatky, platit platy zaměstnancům, nakupovat suroviny a materiály na vlastní náklady, to znamená, že potřebujete dostatečně velký startovací kapitál. Ale na konci roku se všechny investice vrátí se zájmem.

K otázce konkurence

Mnozí podnikatelé se obávají, že se takový obchod budou zabývat, protože se domnívají, že v něm existuje obrovská konkurence. Ve skutečnosti je to blud. Ano, všechny obchody a obchody ulicí před novým rokem jsou plné vánočních ozdob, takže se zdá, že pro začátečníky prostě není místo.

Ve skutečnosti mohou domácí výrobci tohoto výrobku počítat jen několik desítek, přibližně stejný počet velkoobchodníků, kteří provádějí prodej zboží. Současně je většina produktů společnosti vyvážena do zahraničí (některé exporty činí až 90% výrobků).

Kde je tedy na polích obchodů taková škála novoročních hraček? Faktem je, že většina vánočních dekorací, které dovážíme z Číny. Jedna velká domácí továrna nemůže vyrábět více než tři sta až pět set tisíc jednotek ročně. Celkem ročně vstupuje na trh patnáct až dvacet milionů hraček ruských výrobců, což je méně než 40 procent trhu.

Všechny ostatní zboží jsou dodávány z Číny. Výroba vánočních ozdob v této zemi probíhá, nicméně většina výrobků je vyrobena z plastu, respektive není kvalitní. Ale také tyto hračky jsou levnější než sklo.

Hodnocení perspektiv

Konkurence s čínskými výrobky kvůli jeho levosti je poměrně obtížné, ale možné. Ruské novoroční výzdoby mají vysokou míru provedení, vynikající kvalitu, unikátní a pestrý design. Nyní tuzemští výrobci aktivně zavádějí nové technologie, které automatizují některé fáze výroby, což nám umožňuje aktualizovat sortiment častěji v souladu s módními trendy nového dekorace.

Takové inovace jsou spotřebiteli vnímány velmi pozitivně - lidé jsou unaveni nekvalitními lisovanými výrobky a chtějí vidět na vánočním stromku klasický, známý z dětských historických hraček a skleněných kuliček. Ačkoliv dovážené zboží nadále dominuje trhu s vánočními dekoracemi, existuje značný potenciál pro expanzi a rozvoj domácí výroby.

Výroba vánočních stromků

Jak již bylo uvedeno, vytvoření takových produktů nevyžaduje významné technické vybavení. Koneckonců, celý proces se provádí ručně. Náklady na vybavení budou činit asi padesát sto tisíc rublů, co bude muset vynaložit na materiály a suroviny. Věnujte zvláštní pozornost stavu místnosti: musí mít dobré větrání, protože většina práce zahrnuje použití vysokých teplot. Krok za krokem se dozvíme, jak se vyrábí hračky z vánočních stromků.

Vyčištění

Za prvé, skleněné dmychadla vyfukují balónky ze skleněných trubic pomocí plynového hořáku. Tato práce vyžaduje dovednost a nejvyšší přesnost. Zkušení majitelé používají minimální počet materiálů a zařízení a oči vybírají správnou velikost skleněné trubice, optimální režim požáru, určují dobu vstřikování vzduchu a jednotnost otáčení. A přípustná chyba (jen si představte!) Je pouze 0,2 milimetru.

Jak si vyrobit hračku z nafukovací míče? Za tímto účelem se používají speciální kleště. Je nutné, aby míč měl velmi tenké skleněné stěny, a to je spíše obtížné, protože sklo se rychle ochlazuje, takže se ve výrobku vytvoří napětí.

Výroba vánočních stromků není možná bez účasti zkušených a zkušených dmychadel, takže dopředu vyhledejte vhodné specialisty. Vzhledem k tomu, že práce je téměř úplně ruční, výkon nebude vysoký - jeden mistr může dát jen 200-250 míčů denně. Na kolik výkonu chcete produkovat, bude záviset počet skleněných dmychadel, které bude nutné najat. V regionech začíná plakát takových specialistů od patnácti tisíc rublů.

Metallizace

Ochlazené skleněné předlitky jsou umístěny v nádobách s reagenciemi, kde jsou (pro lesk) pokryty tenkou vrstvou kovu (hliníku nebo stříbra). Vnitřní produkty injekčně zvláštní strukturu (např, amoniak, oxid stříbrný, a destilované vody), načež se vloží do lázně s horkou vodou, který se vyskytuje pod vlivem reakce a jsou uloženy na stěnách stříbra.

Malování a sušení

Výroba vánočních stromků pokračuje v lakovně, kde po metalizaci pocházejí. Zde se provádí primární malba na pozadí kuliček. Udělejte to s konstantní rotací výrobků, aby vzduch nepronikl vrstvu laku. V opačném případě se objeví bubliny a povlak bude poškozen. Hračky jsou natřeny nitro-emaily, nitrokyselinami a dalšími materiály.

Při lakování a výběru barev se používá metoda kreativních variací a každý produkt je jedinečný a jedinečný. Vánoční koule lze lakovat v kontejnerech s lakovými materiály nebo v kabinách s odsáváním. V tomto případě se však proces také provádí ručně - hračky se postupně ponořují do barvy, zatímco rotují, takže vzduch zůstává pod filmem.

Po lakování jsou výrobky instalovány vertikálně, aby nedošlo k proudění do sušicí komory vyplněné pilinami a pískem. Pak pomocí hadrů z lakované dekorativní vrstvy jsou zbytky pilin, písku a skleněných hraček poslány umělcům k finální výzdobě.

Vykreslení

Tato fáze, stejně jako předchozí, zahrnuje použití manuální práce. Umělec-návrháři přesně vědí, jak vyrobit šperky z koulí neobvyklé krásy. Výrobek se aplikuje na výrobek, v případě potřeby ho pokrývá flitry. Kreslení hracích automatů - proces je ještě časově náročnější než foukání koulí, takže rychlost umělců je nižší než rychlost dmychadel. V den první generuje 50-100 položek.

Po výkresu je špička odříznuta a na ní je umístěna čepice se smyčkou. Všechno, hračka je připravená!

Balení

Věnujte zvláštní pozornost tomu, co budou balené výrobky. Často jsou výrobci práce na výrobě kartonových dekoračních krabic převedeni na dodavatele. Velkoobchodníci se však často stěžují na skutečnost, že ani jedna strana nedosáhne obchodníků bezpečně, protože mnoho hraček se potýká s přepravou. Samozřejmě to negativně ovlivní vaši reputaci, a tak vyvine bezpečný balíček, i když to mírně zvýší náklady na produkty.

Nuance

Jak již bylo řečeno, budete muset vynaložit náklady na výrobu vánočních koulí a skleněných figurín z vlastní kapsy nebo na úkor půjčky, protože velkoobchodní prodej začíná nejdříve v září. Mnoho společností používá vypůjčené prostředky a poté, když se zboží prodává, vrátí půjčky. Samozřejmě to znamená určité riziko. Kromě toho cena vánočních ozdob není výrazně nadhodnocená, jinak vaše výrobky nebudou moci soutěžit s levnými čínskými výrobky.

Existuje však prostor pro zvýšení výnosů. Takže někteří podnikatelé se pokoušejí pracovat pro export, jiní organizují pro všechny návštěvníky placené výlety do továrny, během kterých můžete pozorovat proces výroby hraček a dokonce se pokusit vytvořit si skleněné dílo. Dare - a všechno se ukáže! Hodně štěstí!

Továrna na výrobu vánočních hraček

Velmi brzy, Nový rok a všichni dostaneme krabici vánočních hraček, ale víte, jak dělat vánoční ozdoby? Nedávno jsem se v Nižním Novgorodu podařilo navštívit jednu z továren pro výrobu skleněných vánočních stromků a špehovat o tomto procesu. Chcete ho vidět také?

Než se dostanu k samotné výrobě, navrhuji, abych obdivoval výstavní vzory, které se nacházejí v prvním patře budovy:

Zde je skutečná novoroční rozprávka:

V jedné části haly jsou staré vánoční stromky vyzdobené vánoční stromek v sovětských dobách:

A to by mělo vypadat jako moderní vánoční stromek. Poslední pohled na módu:

Továrna vánočních ozdob je již 20 let. Podívejte se, jaká krása:

Můžete si vyrobit speciální objednávku a dát si koule na objednávku. Například řada objednaná metrem:

To v Rusku, takové dekorace jsou relevantní v novém roce, a v zahraničí jsou používány po celý rok. Proto v továrně nedochází k výpadkům ani v létě - nakreslíme a posíláme míčky do USA a dalších zemí (dokonce i koule s obrazem Obamy na zvláštní objednávku). A toto je pokračování seriálu o metru:

V továrně pracují pouze ženy, mají jen jednoho muže - ředitele. Vlastní také myšlenku, aby se stropy pod střechou staly v podobě vánočního stromku:

Zde si můžete koupit své hračky (trochu trpělivost a půjdeme do výroby):

Můžete uspořádat fotografickou relaci v pohádkové scenérii:

Tak jsme se zvedli do druhého patra. Hlavní umělec továrny vyvíjí náčrtky a přichází s předměty, které budou následně aplikovány na ozdoby:

Výrobou jsou takové dlouhé skleněné sloupy:

Hůl je ohřívána a rozdělena na několik malých polotovarů:

Dále se obrobek zahřívá a vháňuje do výrobku požadovaného tvaru (existují speciální tvary):

Tento seminář zaujímá jednu malou skříňku a zde pracuje pouze 4 lidé

Pak se hračky dostanou k umělcům

Umělci jsou třikrát víc než skleněné dmychadla:

Každý umělec vykresluje určitý spiknutí. To vše se děje ručně, ale kresby na koulích se prakticky nedají rozlišit:

Vzor se aplikuje v několika fázích: hračka se odebere a aplikuje se jeden nátěr, zatímco barva na něm vysuší, umělec na druhou hračku umístí hlavní barvu atd. Pak se hacker vrátí k prvnímu a nakreslí část spiknutí a opět pozastaví hračku, atd.

A pak jsou hračky baleny a odeslány do obchodu :). Zdá se, že je to všechno snadné a jednoduché. A podívejme se na to!

Byli jsme pozváni do speciální třídy, kde se nabídli vyzdobit hračku.

Alexey mě fotografoval

Umělec ze mě tak-tak, tak jsem dostal nějaký kudrnatý vánoční strom :)) Přinesl jsem to se mnou, budu viset na strom v letošním roce))

Jak jste pochopili, produkce je poměrně malá, ale podle jejich slov není objednávka uvolněna. V tomto roztomilem domě je továrna:

Tak jsou vyrobeny hračky vánočního stromku! S příchodem vás!

Výroba kožešinových hraček

Zde jste vyrostli, ale jistě si vzpomínáte radost dětí, když byli rodiče dostat krabici vánočních hraček jako vy odvíjení zamotanou drátu vánoční věnec jako při pohledu na žárovku v něm. A vůně čerstvé jedle nebo borovice! Koneckonců, vánoční strom musí být skutečný, bez umělých řemesel! Tento malý dětinský zázrak, aby se podílel na vytvoření dovolené - výzdoba novoroční strom! V Sovětském svazu existovalo jen několik továren vánočních stromků, z nichž jedna byla v obci Kladno v oblasti Kyjeva.

Ale nejzajímavější je, že dvacet let po zhroucení SSSR zůstává proces výroby vánočních hraček stejný manuál a ročník! Ručně ohřívané sklo, foukání koulí, barvení. Úplně úžasný záblesk - v jiných podnicích počítače-dopravníky-sterilní čistota, a tady je velmi útulný kopeček. V pozitivním pochopení tohoto pojmu!

Továrna byla založena v roce 1949, přežila krize 90. let, ale stále obnovila své fungování a stále pracuje, postupně zvyšuje objemy výroby a snaží se dosáhnout sovětských ukazatelů.

Kamna pracují na skutečných palivových dřívích? Ročník a přirozenost i v tomto

Podívejme se na samotnou výrobu vánočních stromků, první etapa je sklářský obchod:

Počátečním materiálem jsou 50 cm skleněné trubice, které jsou vyráběny v Bělorusku.

Trubice je ohřátá na teplotu nad 1000 stupňů, jedna trubka produkuje až 20 kuliček nebo 5-10 "rampouchů" nebo vrcholů na stromu.

A pak ručně vyfouknout kuličky různých průměrů, maximální velikost - 150 mm. Světelní pracovníci v tomto obchodě vyhodí přísně měřený objem vzduchu, chybu ne více než 5% s množstvím kuliček na směnu - 150-200! Na výstupu získáme průhlednou skleněnou kouli, která potřebuje dalších 5 minut k vychladnutí.

Dalším stupněm je stříbření. To je nejúžasnější a nejzajímavější okamžik. Všechno je velmi jednoduché z hlediska chemie, ale velmi efektivně s vlastními oči. Děti jsou potěšené, vyhlídkové skupiny jsou vyměňovány každých 5-7 minut, lidé jsou tak moc!

Nejprve se do každého peletového předlisku vstříkne roztok sestávající z oxidu stříbrného, ​​amoniaku a destilované vody:

Poté ponořte do horké vody (50 stupňů) na několik vteřin a protřepejte roztok uvnitř míče, uvnitř míče je tzv. "Reakce stříbrného zrcadla", když je stříbro uloženo na stěnách.

Zde je míč také průhledný:

A za sekundu to je stříbro:

Pak jsou koule natřeny ve stejné barvě pozadí a vysušeny:

V poslední fázi je umělecká výzdoba hraček. Zde z nějakého důvodu nemůžete střílet, ale ve skutečnosti to nikdo neovládá:

Výroba špičkových technologií se zde nepoužívá, takže stačí "modrá obrazovka smrti"

Zde je "zlatá" strouhanka se aplikuje na hračku předem ošetřenou lepidlem:

Každý z nich může vyfouknout a pokusíte se vyhodit vlak! K tomu mají pracovníci továrny 3D tiskárny 3D-light - 100 500 dmychadel pod určitým úhlem a intenzitou toku - a vlak je připraven!

Každý zaměstnanec oddělení uměleckého designu pro jednu směnu dělá z 3-4 až 50 hraček, v závislosti na složitosti.

Zde jsou tyto koule pro změnu provedena 4-6:

Oblíbenou zábavou pro velké společnosti jsou hračky s tiskem loga:

No, poslední místnost, kde odřízli "krk" a položili na sponky a pak zabalili koule. Stroj, který vyrábí ořezávání, je vybaven diamantovým kruhem:

Kolik to stojí? Náklady na míčky v obchodě - od 15 gramů (2 dolary) s termálním tiskem na 15 až 30 dolarů za ručně vyráběné korálky:

Továrna pracuje obvykle od jara a do ledna v závislosti na objednávkách, je zde vždy vítána.

Jak otevřít podnikání při výrobě vánočních hraček

Trh s novoročními výrobky má určitou specifičnost a proces výroby skleněných vánočních ozdob nevyžaduje složité a drahé vybavení, ale kvalifikovaní odborníci v jeho spíše vzácných obchodech, což vytváří další potíže.

Navzdory všem těmto faktorům, které odrazují investory, je kapacita tohoto trhu poměrně vysoká a při výběru stále prázdné výklenky může podnikání "vánočního stromu" přinést dobrý zisk. To však zcela změní koncept výroby a uvádění sezónních výrobků na hračky na trh.

Počátkem 2000 se výroba vánočních stromků v naší zemi snížila o 5-6krát oproti objemům počátků devadesátých let.

Tuzemská základna výrobců vánočních hraček obsahuje několik desítek společností různých velikostí a stejného počtu velkoobchodníků, kteří se zabývají prodejem tohoto zboží. A většina jejich výrobků vyváží tuzemští výrobci v zahraničí a podíl vývozu některých společností je více než 90%.

Objem výstupu vánočních dekorací jednoho velkého podniku dosahuje 350-500 tisíc kusů za rok. Dnes se každoročně vyrábí 15-20 milionů vánočních stromků, což je méně než 40% trhu. Zbytek tvoří dovozy.

Velcí tuzemští výrobci skleněných kuliček a další novoroční atributy lze počítat na prstech. Například podíl z největších a nejznámějších společností „rybí kost“ (Klin okres, Vysokovsk) a CJSC „PC Rime“ (Pavlovský Posad district, d. Danilovo) tvoří asi 15 až 20% celkové ruské výroby.

Domácí výrobci vánočních ozdob se však postupně ztrácejí pod náporem čínských výrobků. Čína vyváží do jiných zemí nové ornamenty a doplňky za 1,5 až 2 miliardy dolarů ročně. Více než polovina výrobků z vánočního stromku vyráběných v Číně se prodává v USA. Je tedy velmi obtížné soutěžit s levnými čínskými vánoční stromky.

Nicméně je to možné, protože ruské vánoční dekorace se vyznačují vyšší kvalitou a jemnějším provedením, různorodým designem a jedinečností. Postupně se domácí výrobci začínají hledat nové řešení, zavést automatizované zařízení v určitých fázích produkce a nových technologií, přemýšlet o pravidelnou aktualizaci rozsahu, sledování módních trendů ve vánočních ozdob. Spotřebitelé tyto inovace vnímají pozitivně.

Průzkumy ukazují, že spotřebitelé jsou unavení z lisovaných a nevyhovujících výrobků v posledních deseti letech, postupně oživila módu pro klasické, znají všichni od dětství, skleněné kuličky a historických hraček, poptávka po produktech z ruského původu.

V poslední době se aktivně vyvíjí segment drahých sérií dárkových předmětů vyrobených po částech. I přes skutečnost, že na trhu vánočních ozdob stále převládá dovážený výrobek, je nepochybně potenciál pro rozvoj a expanzi domácí výroby.

Proces výroby vánočních stromků

Proces vytváření skleněných vánočních koulí - nejoblíbenějších výrobků z celého nového roku - obvykle nazýváme "výrobu". Ale ve skutečnosti jsou tyto produkty dokonce i ve velkých továrnách vytvořeny téměř úplně ručně.

Skláři s plynovým hořákem vyfouknou skleněné vánoční koule z polotovarů - skleněné trubky. Pro tvorbu hraček se používají speciální kleště.

Tato práce vyžaduje extrémní přesnost a dovednost. Výběr optimálního režimu požáru, velikost skleněné trubice, určení okamžiku vstřikování vzduchu, jednotnost otáčení - to vše se dělá "oko" s použitím minimálního počtu improvizovaných zařízení a materiálů. A přípustná chyba je pouze 0,2 mm.

Protože se sklo ochlazuje velmi rychle, což vytváří vnitřní stres uvnitř výrobku, je zapotřebí velké pracovní zkušenosti pro výrobu skleněné koule s tenkými stěnami. Proto si nejprve vytvořte vlastní výrobu vánočních stromků, budete potřebovat zkušené a kvalifikované skleněné dmychadlo.

Stejně jako u jiné téměř takřka ruční práce, produktivita jednoho pracovníka není velká a činí ne více než 200-250 míčů denně.

V dalším kroku je chlazená skleněná pokrývka pokryta velmi tenkou vrstvou kovu (nejčastěji hliníkem, zřídka stříbrem), aby se dosáhlo lesku. To vše probíhá v nádobě s reagenciemi a pak v lázni s horkou vodou.

Uvnitř hračky injekčně konkrétní kompozice (např, oxid stříbrný, amoniak, a destilované vody v určitém poměru) a potom se umístí do horké vody, pod vlivem které reakce probíhá, a stříbro se ukládá na stěnách.

Po procesu metalizace se hračky dostanou do malířství. Zde koule čeká na primární malování na pozadí a sušení. Barevná hračka vánočního stromu s neustálým rotačním pohybem tak, aby se vzduch nedostal pod vrstvu nátěru, což vede k vzhledu bublin a poškozuje povlak. Vánoční ozdoby jsou natřeny nitro-laky, nitro-emailů a dalších materiálů.

Při vytváření barev a lakování se používá metoda kreativních variant, která činí každý produkt unikátní a unikátní.

Někdy jsou koule lakované v kabinách s kapucí a nádobou s lakem a lakem. A tento proces se také provádí ručně. Výrobek je ponořen do laku postupně a současně se otáčí tak, aby nebyl pod filmem vzduch.

Po lakování je hračka instalována přísně vertikálně, aby nedošlo k znečištění v podnosech pece pece plněné pískem nebo pilinami. Pak s pomocí hadrů se z dekorativní vrstvy laku ručně odstraní zbytky písku a pilin a hračky jsou buď posílány na ořezávání, nebo procházejí další etapou - výzdobou.

Jak lze očekávat, je to také provedeno ručně - umělci položí balón na kresbu a v případě potřeby ji posypeme flitry. Rychlost vytahování koulí je mnohem nižší než rychlost skleněných dmychadel a je pouze 50-100 perliček denně na osobu.

V poslední fázi je pomocí kosočtvercového kruhu špička odříznuta od kuličky, čepička se smyčkou je umístěna na místě řezání a hračky jsou baleny v kartonových krabicích.

Balení pro vánoční ozdoby

Balení si zaslouží zvláštní pozornost. Jeho výroba je zpravidla převedena na externí dodavatele. Kartonové obaly, ve kterých jsou prodávány skleněné ozdoby, mají většinou dekorativní charakter. Mezitím mnozí velkoobchodníci, kupující výrobky přímo od výrobce, si stěžují na velké množství boje.

Prakticky žádná strana nedosahuje prodejce neporušeného. Snížení rizika ztrát je však poměrně jednoduché - stačí vyvinout bezpečnější balíček, i když má nepatrný vliv na cenu výrobku ve směru jeho nárůstu.

Personál pro výrobu vánočních stromků

Je zřejmé, že hlavním problémem při organizaci výroby vánočních hraček je hledání kvalifikovaného personálu. Odborníci v této oblasti zjevně nestačí a práce na vytváření skleněných ozdob vyžadují určité znalosti a hlavně zkušenosti.

Abyste se například mohli stát dobrým skleníkem, budete muset studovat nejméně šest měsíců, a pak alespoň dva další roky, abyste pracovali na výrobě. Neméně složitá a pečlivá práce na malování koulí vyžaduje také dovednosti a zkušenosti.

Pokud jste měli tolik štěstí, že jste našli takové specialisty, většina práce již byla hotová. Větrný mlýn je v regionech (konkrétně tam je většina ruských továren na výrobu vánočních stromků) od 10 tisíc rublů za měsíc.

Náklady na nákup potřebného vybavení bude činit 50-100 tisíc rublů. Přibližně stejné množství bude vynaloženo na suroviny a materiály. Kromě toho potřebujete produkční místnost.

Hlavním požadavkem je dobré větrání (odsávání), protože většina práce se sklem prochází při vysokých teplotách.

Ziskovost továren vyrábějících vánoční hračky činí 15-20 procent a obrat kolem 3 milionů dolarů ročně.

Existuje však několik nuancí, které je třeba vzít v úvahu. Vzhledem k sezónnosti tohoto druhu podnikání po většinu roku mnoho podniků pracuje na úvěr. Velkoobchodní prodej hraček začíná nejdříve v září až říjnu. Proto společnost musí půjčovat finanční prostředky a pak vrátit půjčky při prodeji zboží. To zahrnuje určité riziko. Kromě toho je maloobchodní cena sklářské "exkluzivní" domácí výroby příliš nízká, aby zajistila řádný rozvoj celého odvětví.

Aby ceny vyšly (podle přibližných odhadů o 60-70% dražší), výrobci se bojí kvůli potřebě konkurovat na trhu s levnými čínskými výrobky.

Téměř všechny velké společnosti se snaží proniknout na zahraniční trh (evropské země, Izrael atd.). V takovém případě jsou objednávky obvykle vystavovány na mezinárodních výstavách. Nicméně objem výroby je mnohem nižší a jen několik desítek tisíc, ne milionů, hraček ročně. Existuje však nepochybný plus - při práci na vývozu se některé společnosti dokonce dokáží zcela zbavit půjček.

Stále více ruských továren používá jeden další zdroj příjmů, výdaje pro všechny návštěvníky vyplácejí prohlídky výroby a dávají návštěvníkům možnost vytvořit si vlastní sklenici s vánočním stromem.

S malou investicí můžete uspořádat celý turistický komplex s muzeem, obchody a kavárnami, jako například finská sklářská továrna s podporou Národní rady pro cestovní ruch Finska.

Video o výrobě vánočních hraček

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Nápad č. 271: jak je výnosná výroba vánočních stromků?

Ze všech nápadů, jak vydělat peníze na slavnostní zboží, jsou nejzajímavější novoroční výzdoba. Výroba vánočních stromků jako podnikání: je to ziskové, zejména tato podnikatelská činnost, výrobní technologie.

Vánoční ozdoby visí nejen na hlavním symbolu Nového roku, ale také zdobí domy, výlohy, kanceláře, ulice, nákupní a výrobní zařízení. Ačkoli nákup slavnostního zboží začíná na začátku zimy, výroba se nezastaví po celý rok.

Přehled trhu

Zvyk zdobit vánoční stromek na Vánoce vznikl v 17. století v Evropě. Ozdoby byly pak křesťanské náboženské symboly - hvězdy, jablka, svíčky. Různé hračky, bonbóny a perníky se začaly objevovat později.

Výroba skleněných kuliček se začala v 19. století ve městě Lauscha, na území dnešního Německa, a zůstává nejstarší na světě. Podle legendy to bylo nahrazení tradičních jablek v chudém roce.

V Rusku prošla výroba vánočních hraček dvěma vážnými krizemi:

 1. V roce 1929, kdy byla oslavy Vánoc zrušena na státní úrovni. Po šesti letech se tradice vrátila jako nerecyklovaný nový rok.
 2. V roce 2000, během hospodářského poklesu. Pak byl trh naplněn levným čínským zbožím, stejného druhu a převážně z plastu.

Hromadná výroba vánočních stromků v Rusku zahrnovala 10 -20 firem, které dodávají výrobky jak na domácí trh, tak do zahraničí. Největší jsou:

 • "Vánoční strom", který se nachází ve městě Vysokovsku v Moskvě, který působí jako nástupce sklářského podniku z počátku 18. století.
 • "Ariel" v Nižním Novgorodu, který vyrábí originální a vysoce kvalitní hračky.
 • Karachev továrna na vánoční stromky, která existuje více než 80 let a dodává dekorace pro Kreml.
 • "Biryusinka", Krasnojarsk se širokou nabídkou novoročních produktů.

Podnikatelský plán

Podnikatelé, kteří se zajímají o myšlenku vytvářet vánoční ozdoby, musí nejdříve učinit krok za krokem pokyny pro zahájení projektu:

 1. Studium specifik průmyslu.
 2. Prodejní organizace.
 3. Studium výrobních technologií.
 4. Prostory k pronájmu.
 5. Obchodní registrace.
 6. Nákup zařízení a materiálů.
 7. Zaměstnávání zaměstnanců.
 8. Ekonomické výpočty.

Vlastnosti

Při zahájení podnikání na vánočních stromech je třeba vzít v úvahu specifika tohoto odvětví:

 • Výroba a prodej nejsou propojeny. Výroba probíhá po celý rok a doba aktivního prodeje klesá za poslední 2-3 měsíce.
 • Minimální doba návratnosti investic je šest měsíců.
 • K pokrytí stávajících měsíčních výdajů se používají vedlejší typy příjmů - pořádání mistrovských kurzů, vedení exkurzí do výroby, otevření výstavních hal.
 • Technologie nejoblíbenějších skleněných hraček je dlouhá a náročná. Téměř ve všech fázích se používá manuální práce vyžadující vysokou kvalifikaci.
 • Existuje jen málo specialistů na foukání skla a při výběru personálu vzniknou vážné problémy.
 • Není možné použít většinu reklamních metod, neboť vánoční ozdoby nepatří k zboží stálé poptávky.

Zvláštní pozornost je věnována tvorbě cen, protože bude muset konkurovat dostupným čínským výrobkům.

Pro organizaci ziskových obchodů jsou potřebné kanály pro prodej specifických novoročních produktů. To je nutné provést v první fázi realizace projektu, aby se zajistilo, že investice do výroby se vyplatí.

Velké maloobchodní řetězce začínají velkoobchodní nákupy rekreačních doplňků koncem léta nebo počátkem podzimu. Malí obchodníci aktualizují sortiment blíže k začátku prodeje nového roku. To znamená, že je potřeba začít vyrábět hračky na začátku jara.

Technologie

Originální a krásné vánoční hračky jsou vyráběny ručně s minimálním vybavením. Hlavní etapy výroby:

 1. Vyfukovací forma - pro tento účel se skleněné trubice odebírají a zahřívají malým plynovým hořákem na 1000 až 1500 ° C. Koule je vyfouknutá ze změkčené podoby - jako bublinku s mýdlem. Pokud jsou splněny podmínky - teplotní režim, rychlost otáčení, síla a okamžik počátku vstřikování vzduchu, pak se získá průhledná tenkostěnná koule. Chcete-li vytvářet složité produkty, použijte klíšťata. Hlavní obtíž je, že pokud sklo ochladí příliš rychle, bude prasknout. Proto zkušení odborníci pracují rychle a s vysokou přesností.
 2. Chlazení - polotovary se umístí do trouby, aby se postupně snížila teplota a vyrovnal se vnitřní tlak.
 3. Pokovování kovem - pokud hračka není průhledná, je vnitřek polotovaru namalován. K tomu se činidla nalije do koulí a vloží se do horké vody. Výsledkem je, že produkt je na vnitřní straně pokryt tenkou vrstvou stříbra.
 4. Primární zbarvení - budoucí vánoční stromek je neustále zkroucený, aby se vypustil vzduch, nitro-laky a nitro-emailové vrstvy leží hladce a hladce. Pak se produkty suší v peci s pískem nebo pilinami a vyčistí se z trosky. Chcete-li hračku dále barvit, přejděte k další fázi.
 5. Kresba kresby - umělci vytvářejí báječné vánoční koule a ve sériové výrobě je stejný motiv kopírován téměř na jeden. K tomu je vytvořen vzorek, ke kterému bude pracovník veden. Obrobky jsou zavěšeny na rámu a jedna vrstva kompozice je aplikována jeden po druhém na každou kouli. Po dokončení poslední hračky pokračuje kresba na vysušenou část.
 6. Upevnění - po dosažení požadovaného vzhledu výrobku se zavede úzký hrot a vloží se držák s očkem pro zavěšení na vánoční stromeček.
 7. Balení je důležitou etapou výroby, protože křehké hračky snadno porazí. V ideálním případě by měla být každá koule nebo postava umístěna v samostatné speciální krabici s fixační pozicí. Toto však zvyšuje cenu, často hračky v továrnách jsou zabaleny v kartonech s měkkým těsněním pro několik kusů.

Podle této technologie dělník produkuje 200-250 předlitků za den nebo 5-50 kompletně hotových výrobků. Branding hraček se provádí pomocí tamponového tisku.

Výroba dalších šperků je jednodušší a nevyžaduje zapojení specialistů se vzácnou profesí skleněných dmychadel. Malá firma může v továrně koupit hotové průhledné kuličky, zabývat se jejich barvením a dekorativním designem.

Místnost

Pro velký projekt výroby vánočních ozdob potřebujete prostor o rozloze 150-200 metrů čtverečních. m. pro výrobní oddělení, sklad a správu. Vzhledem k tomu, že skleněné dmychadla pracují při vysokých teplotách a barvy a smalty vytvářejí škodlivé látky, je zapotřebí silného výfukového systému.

Pokud podnik nevyvolává foukání skla, stačí 50 až 100 metrů čtverečních. m. Pro výstavní síň nebo obchodní oddělení bude nutné rozdělit 15-25 metrů čtverečních. m.

Registrační formulář

V této fázi dochází k oficiální registraci podniku ve státních orgánech. U společnosti s ručením omezeným je třeba přijít s názvem, který by odrážel specifika činnosti a nesplňoval se s již existujícími společnostmi.

Podnikatel, který se rozhodne se zaregistrovat jako individuální podnikatel, musíte mít na paměti, že velkoobchodní prodej vánočních hraček právním subjektům bude problematický. Transakce mezi IP a UL podléhají určitým daňovým omezením.

Uvolnění vánočních ozdob není povoleno, je však nutné získat povolení k výrobě a předat certifikaci výrobků pro vývozní dodávky a prodej do velkých prodejen.

Zařízení a materiály

Ve sklárně je nutné zakoupit (na 1 pracovní místo):

 • plynový hořák;
 • kamna;
 • Pracovní stůl;
 • systém pro metalizaci;
 • tamponový tiskový stroj, pokud jsou aplikovány loga.

Hlavní výrobní materiály:

Výstavní a obchodní prostory jsou vybaveny regály, vitríny, pokladna.

Zaměstnanci

Úspěch celého podniku závisí na dovednostech pracovníků při výrobě vánočních stromků. Je obtížné najít kompetentní kvalifikované odborníky - to není velmi časté odvětví činnosti. Počet zaměstnanců závisí na plánovaných objemech výroby.

Zaměstnanci jsou najati:

 • skleněné dmychadla;
 • umělec;
 • pomocný pracovník;
 • účetní;
 • manažer;
 • čistič.

Ke šetření peněz je odpovědný manažer nákupu materiálu a prodeje hotových výrobků.

Video: Vánoční hračky.

Finanční výpočty

Chcete-li odpovědět na otázku, zda je výhodné podnikat při výrobě vánočních stromků, je třeba provést výpočet investic, pravidelných výdajů a plánovaných příjmů.

Chcete-li provozovat podnik s vlastním sklářským oddělením od regionálního centra se 6 zaměstnanci, bude požadována následující částka (ve výši 6 měsíců):

Zde byl "Letidor": nejstarší továrna vánočních stromků v Rusku

Hračky jsou před balením sušeny

Vytvoření skleněné hračky pro vánoční stromky je křehká záležitost. V roce 1848 začala tovární výroba skleněných vánočních dekorací v Rusku, kdy kníže Menshikov otevřel sklárnu v jeho panství Aleksandrovo (dnes ve městě Vysokovsk, okr. Klín). Zpočátku vyráběly pokrmy, lahve lékáren, lampy. Když se z Evropy do Ruska objevila móda k ozdobení vánočního stromku hračkami, rostlina začala vyrábět skleněné korálky.

5 zajímavých faktů o ruské hře na vánoční stromeček

Tradiční ruská vánoční dekorace - dlouhé skleněné korálky (girlandy)

Mnoho se mylně domnívá, že tradiční vánoční dekorace v Rusku je míč. Ale historie skleněných vánočních ozdob v Rusku začíná korálem.

Vesničané, kteří zvládli řemeslo v továrně Menshikov, často vyráběli domy rukodělnými výrobky, knoflíky, náušnicemi a korálky. Takové věci byly nazývány "triviální".

Předtím byly vánoční hračky vyrobeny doma na kerosenovém hořáku

Dokument byl nalezen v archivu města Klina, že v roce 1887 mistr Vekshin Yakov Ivanovič, pracoval ve sklárně Prince Menshikov, naučil umění foukaných perliček. Pak opustil továrnu a organizoval své podnikání.

Výroba řemesel byla obvykle uspořádána v chatrčích. K tomu si každý velitel v domě nechal hrnčířku o průměru 15 cm. V hrnci byl vytvořen balíček, z něhož byl vyroben knot. Klesli dolů petrolej. Pak zapálili náplast. Oheň byl rozmazaný velkými kožešinami.

Skleněné trubky pro majitele domácí výroby musely nakupovat v továrnách. Sklo, z něhož křoviny foukaly šperky, bylo vyrobeno z křemenného písku. Teplota tání takové trubky byla přibližně 1710 ° C Použitím vlastního kerosenového hořáku nebylo možné dosáhnout vysoké teploty. Proto majitelé nezískali elegantní hračky a korálky.

První korálky vypadaly jako kameny

Girlandy vánočního stromu, které jsou vyráběny v moderním podniku, téměř nic neváží. Sklenice je tak tenká, že může prasknout, pokud stisknete korálky vánočního stromku v pěst.

Za starých časů byly korálky těžké, s hustými stěnami a nerovnými okraji, což bylo způsobeno refraktorem skla doma. Girlandy byly spíš jako kameny. A roztřásli jako oblázky hodené na zem.

Proto se řemeslo pro výrobu korálků nazývalo oblázky. Bylo téměř nemožné tyto výrobky rozbít nebo protřepat.

V Rusku není žádná vzdělávací instituce, kde vyučují mistři skleničky

Většina mistrů, kteří v závodě pracují, jsou dědičnými skleněnými dmychadlami. Zkušenosti a dovednosti, které získali od svých otců a matek. Tato tradice vznikla v 19. století a přežila až dodnes.

Každý, kdo se chce učit sklářům, musí být v továrně vyškolen. Stáž trvá šest měsíců, po níž nový majster začne vyrábět hračky.

Největší hračka, kterou majitel v závodě "Yolochka" fouká, dosahuje průměru 11,5 cm, nejmenší - 3 cm

Hračky jsou vyráběny v takové velikosti, že vypadají dobře na jedle v typickém bytě. Příliš velké míčky jsou nepohodlné na pověsit na vánočním stromku, takže rostlina je nedovolí.

Jak vyrobit hračku vánoční stromek dnes

Dnes rostlina vyrábí v průměru až milion hraček za rok, které jsou rozptýleny po celém Rusku a v sousedních zemích. "Herringbone" se vztahuje na podniky národního řemesla, protože zde zůstává zachována řada technologií tradičních řemesel z 19. století.

Proces výroby moderní hračky pro vánoční stromce lze rozdělit do 5 hlavních etap:

Foukání

Vyfukovací hračky pocházejí z dlouhých skleněných trubek. Majster drží trubku "anténami", ohřívá ji a neustále se otáčí nad ohněm hořáku. To je nezbytné pro zajištění rovnoměrného zahřívání skla. Teplota plamenů dosahuje 1000 ° C. Poté, co se materiál stává plastovým (určuje se oko), začne maska ​​vtlačovat do trubice. V závislosti na síle dýchání se získají míče nebo jiné hračky volného vyfukování (houby, vnořené panenky, sněhuláci, vrcholy).

Formované hračky (chaty, kočky, králíci a další) ztěžují. Velitel také ohřívá trubici a pak čeká na správnou chvíli, umístí plastové sklo do kovového tvaru, pevně ji uzavře a vhání do volného konce trubky. Sklo je rovnoměrně rozloženo na kov a vezme požadovanou formu. Toto by mělo být provedeno velmi rychle, protože sklo se téměř okamžitě ochlazuje.

Produkce je v úplné tmě, mistry pracují ve sluchátkách, protože je plynulý hluk z plynových hořáků. Všechny manipulace se sklem jsou prováděny pouze s pomocí požáru a lidského dýchání.

Nejobtížněji vyrobené - montážní hračky (samovar, konvice). Potřebují spálit jeden skleněný kus do druhého s pomocí ohně.

Metallizace

V další fázi výroby hračky dostanou zrcadlový lesk. Tento proces se nazývá metalizace. Předlitiny jsou umístěny na kovovém rámu, nahoře na něj visí fólie. Pak je vše posláno do obrovské vakuové instalace, podobně jako sud. Z jednotky je vzduch evakuován, po kterém je proud vyslán přes tenký wolframový drát. Z tohoto důvodu se fólie začne tát, spadne na speciální výparník a rychle se změní v hliníkovou mlhu. Doslova za 20 vteřin se mlha usadí na studené sklo a rovnoměrně ji zakryje hliníkovým filmem. Během jednoho dne se na jednom počítači pokovuje více než 3 000 hraček.

Rybářské ryby. Jak a kdo vyrábí vánoční hračky

Technologie výroby skleněných novoroční hraček v Klíně se po sto let nezmění. Skleněné dmychadla pořád sedí v soumraku nad hořáky a pouze na vlastní inspiraci určují připravenost výrobku.

Výroba skla v Klíně

Továrna "Yolochka" byla první v Rusku, která vyráběla šperky pro nový rok. Její hračky byly vyloženy jak na hlavní králi Kremlu, tak v domácnostech sovětských občanů. Společnost má nyní ročně obrat produktů a dodávky zboží do Estonska, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Běloruska a Kazachstánu. Které z nich exportují hračky do Německa, Ameriky, Izraele a Austrálie.

Klin sklenice se narodil v roce 1848. Pak Alexander Menshikov postavila první sklárnu na výrobu láhví pro petrolejové lampy, farmaceutické lahve, nádobí a hračky. Na tom pracovalo jen 80 rolníků ze sousedních obcí. Po smrti prince dělníci odevzdali skleničku z chalupy a zahájili vlastní řemeslnou výrobu. V domácnostech celé rodiny pracovaly na výrobě šperků ze skla. Náhrdelníky, které vyrobili, byly nazývány "kamushnye", protože měly velmi silné stěny a nerovné hrany a připomínaly kameny více než dekorace.

Sklárna

V 19. století pracovali jen muži jako skleněné dmychadla. Nyní se situace radikálně změnila. Nejškodlivější a důležitou práci v doprovodu lidových uměleckých řemesel a „rybí kost“, se provádí ženy. Jsou to mistři skleničky. Veselý, klidný, s obvyklým jednoduchým a velkým profesionalismem. Manželství jejich vina není vidět, i když všechno, co dělají na oko. Práce v temné místnosti, kde několik řádky tabulky, z nichž jsou steklodroty (skleněné trubice, která se později dělá vánoční hračky - pozn.).. Hlavní pracoviště je přiděleno plynovým hořákům. Nad nimi visí masivní kapuce. A vedle sebe na židlích jsou zaměstnanci. Z řev té záplavě dílny, jejich záchranné sluchátka. Pod vaší oblíbenou hudbou je ovládáno sklem. Jeho zavedení v plameni hořáku jsou dobře zahřeje a protáhl. Pak buď vložte určitý tvar, abyste získali například Aladdin, nebo jednoduše vytlačte míč přes "anténu" - díru. Pak položte na stůl, aby vychladl. To vše se dělá ve tmě, aby bylo vidět sklo a sledovat kvalitu výrobků. Za den, každý odborník může produkovat asi 300 100 koule nebo „vrcholy“, 100-150 výrobky v podobě (kužely, kreslené postavičky, zvonky).

"V obchodě je 25 pánů. Ženy pracují od 20 do 70 let. Obecně je samozřejmě toto povolání velmi obtížné, protože se zabýváme sklem a ohněm. Nejprve se to děsí, tady pracujeme s plynem a hořáky jsou pod vysokým tlakem, které nejsou srovnatelné s domácím sporákem. Proto se začátečníci často bojí. Mnoho z nich nemůže obstát a jít. U nás na výrobu jsou pouze profesionálové s klidným, volným dechem a sebevědomou rukou, "- řekl skleněné dmychadlo Ekaterina Korkina.

Metalizační obchod

Po vyfoukání hotových transparentních hraček, které se také nazývají "hlava", se dostanete do metalizačního obchodu. Tam jsou lesklé díky hliníku. Za tímto účelem se položky nosí na speciálních kazetách: kovový rám připomínající závěsnou sušičku pro hrnky. Pak dělník utírá všechny hračky a vezme je do vysavače. Vypadá to jako hlaveň s čerpadly po stranách, ve kterých je odpařovač a wolframový drát, na něm jsou kusy obyčejné varné fólie zavěšené. Když jsou produkty v autě, pracovník je spustí. Po startu je veškerý vzduch odčerpán a elektrický proud běží podél drátu a otáčí kusy fólie do brilantního mraku. Usadí se na hračkách a dává jim nový vzhled.

V tomto obchodě je také hluk a pracovní den je rozdělen na 6 cyklů, během kterých mají dělníci čas na zavěšení na kazety a otírají ze 180 na 600 hraček.

"V našem obchodě je 5 strojů, obsluhuje je 5 operátorů. A také všechny ženy. Tato práce není pro muže, protože potřebují specificitu. A tady je potřeba trpělivost vymazat každou hračku. Tato kvalita je jen upřímný sex, "- sdílí šéf OTK metalizačního obchodu Valentina Afanasyeva.

Barvení a malování

Když je hračka pokovená, je poslána k malování. V této fázi je dekorace pro ocas spuštěna do laku, pak je odstraněna a ponechána uschnout. Po případu je umělec přijat. Použitím akrylových laků a prášku zobrazuje vzory výrobku. Pak hračku odřízne špičku, skrz kterou byla vyfukována. A až poté, co jsou všechny tyto postupy odeslány k prodeji.

Nebezpečná výroba

Práce skleněného mlýna není marně považována za těžkou. Velitelé se musí zabývat plynem, takže jejich práce je považována za nebezpečnou. Zaměstnanci odcházejí do důchodu ve věku 45 let.

"Pracovní den je 8 hodin dlouhý. Všichni zaměstnanci mají plnohodnotný sociální balíček a dovolenou. Průměrná mzda v podniku je 25 tisíc, což je velmi dobré, vzhledem k tomu, že v Klíně je od 19 do 22 tisíc. A vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří se s normou vyrovnávají, dosahují až 60 tisíc, "vysvětluje Výkonný ředitel JSC "Yolochka" Vladimir Simanovich.

Móda pro vánoční hračky v Rusku

V 19. století byly vánoční stromky zdobeny skleněnými korálky, které dosahovaly délky až 4 metry. Byly tvořeny nejen perličkami, ale i malými hůlkami - housenky.

Pak přišly lepenkové hračky. Aby je udělali, vzali velkou lepenku, vložili ji zlatou a stříbrnou fólií, vytvořili dojem o požadované postavě a přilepili poloviny výrobku. Objevily se jasné ptáky, mořské koně a další zvířata.

Na konci 30. let se na stromech začali objevovat hrdinové dětských pohádek: Ivan Tsarevich, Červená karkulka, Kočka v botách.

Během Velké vlastenecké války byly hračky vyrobeny z improvizovaných materiálů. šperky hrdinové byli Santa Claus s pistolí, Maiden na sobě helmu, stíhací letouny, vzducholodě, děla a hvězdy.

Po válce začali vyrábět hračku. Jednalo se o trojrozměrné postavy, které byly shromážděny ze skleněných korálků a korálků. Jejich výroba byla zvládnuta hlavně vojenskými invalidy. Byly letouny, jízdní kola, žárovky a mnoho dalšího.

V padesátých letech, kdy většina obyvatelstva žila ve společných bytech, začala vyrábět hračky pro děti pro malé vánoční stromky.

Během vlády Chruščova, kukuřičných prasátek, všelijaké druhy ovoce a zeleniny se objevovaly na jedle v zemi.

První pilotovaný let do vesmíru označil novou etapu v módě vánočních stromků. Slavnostní stromy zdobené hračkami ve formě astronautů a raket.

V 80 letech začala vyrábět hračky s olympijskými symboly: olympijským medvědem a ohněm.

V devadesátých letech přišla móda na vánoční koule se symbolem roku ve východním kalendáři. To je v nadcházejícím roce 2017, kohout se bude chlubit mnoha novoročními míčky. Ale nejenže jsou mezi Rusy populární. Nyní existuje rostoucí poptávka po retro hračkách, které byly vyrobeny v 40. a 60. letech minulého století. Páni chtějí, aby jejich jedle byly nejkrásnější, a proto nelitují jejich fantazie, peníze nebo sílu.

Recenze ruských výrobců vánočních stromků

1. "Výrobní společnost Rime" (okres Pavlovo-Posadsky, obec Danilovo)

Vyrábí ručně vyráběné ozdoby. Jedná se o vrcholy, kuličky různých průměrů, figurky tvarovaného foukání (více než 40 druhů), hrbolky, přívěsky. Každý produkt, malovaný lidovým a moderním motivem, je zajímavý a jedinečný. Sortiment výkresů je neustále aktualizován. Podnik nevyrábí více než 500 koulí na jeden obrázek.

Pro ty, kteří mají zájem o výrobní proces, je video.

2. JSC "Yolochka" - nejstarší specializovaný podnik pro výrobu skleněných vánočních dekorací v Rusku (Vysokovsk, Moskevská oblast)

Vyrábí ručně vyráběné výrobky, vyrobené v tradičních a moderních stylech, s bohatou barevnou paletou a různými tvary.

Díky vysoké kvalitě a umělecká hodnota produktů společnosti svědčí i fakt, že skleněné vánoční ozdoby opakovaně obdržel vysoké známky a ocenění v mnoha národních i mezinárodních výstav (všechny Rus: „Hry a hračky“, „World of Childhood“, International: „Amdiente“, „ChristmasWorld "," Vánoční čas ").

3. Továrna "Ariel" (Nizhny Novgorod)

Továrna vyrábí výrobky současné evropské jakosti a díky tomu je známá jak v Rusku, tak iv zahraničí. Dodává suvenýry s uměleckým obrazem ve více než 15 zemích a všude je neměnný úspěch.

Docela neobvyklá objednávka, kterou společnost obdržela v březnu 2009. )))))))))))))))

4. Workshop novoroční styl "Vintage Ball" (Veliky Novgorod)

Byla založena v roce 2010. Hlavním předmětem činnosti je výroba vánočních ozdob z přírodního skla. Celý výrobní proces je manuální. Během existence společnosti se počet výrobků několikrát rozrostl a nyní se jedná o 280 druhů exkluzivních kuliček.

5. Factory "Krok za krokem" (Kresttsy, Novgorod oblast).

Neexistuje internetová stránka.

Malá společnost na okraji města Kresttsy v regionu Novgorod. Vně nápadné budově je továrna na výrobu jednoho z požadovaných atributů nového roku - hračka vánočního stromku.

6. Factory "Biryusinka" (Krasnojarsk)

Jeden z vedoucích firem v průmyslu, které produkují jemnou plyšové hračky, karnevalové kostýmy pro děti i dospělé, z PVC plastisolové hračky, skleněné vánoční ozdoby a hračky, obaly na vánoční dárky.

7. Vinařství Karačova vánoční hračky. (LLC "Interiér-řemesla") (Karachev, Bryansk oblast)

Neexistuje internetová stránka.

Továrna nedávno oslavila 80. výročí. Výrobky této továrny zdobí strom Kremlu. Za zásluhy a úspěchy vysokých ukazatelů se v roce 2009 stal "Interiérový řemesel" laureát soutěže "100 nejlepších zboží Ruska".

8.. Lavrovská továrna uměleckých malířství (Nerekhta, oblast Kostroma).

Ruský výrobce dřevěné hračky pro vánoční stromky. Střih a řezané postavy z březových a lipových stromů, vánoční koule, ručně malované krabice.

9. Style-Studio (Khimki, Moskevská oblast)

Ruský výrobce vánočních hraček vyrobených ze skla. Ozdoby jsou vyráběny řemeslníky. Všechny hračky jsou skleněné. Uchovávejte teplo z rukou a talent skleněných dmychadel, umělců a dekoratrů. Různé formy dekorace pro vánoční stromek, stejně jako pro interiér a vytvoření slavnostní nálady.