Podnikání v oblasti výroby těstovin

V posledních letech se postoj k těstovinám změnil k lepšímu. Ukázalo se, že těstoviny mohou být základem užitečných a opravdu chutných pokrmů. A co je nejdůležitější, může výrobek přinést značné zisky těm, kteří se odvážili stavět na prodeji těstovin. Doporučujeme věnovat zvláštní pozornost výrobě prémiových produktů. Vysoce kvalitní makarony budou vždy požadovány.

Podnikání ve výrobě těstovin. Organizační momenty

Makarony jsou základem pro širokou škálu pokrmů, od ekonomických variant až po exkluzivní pokrmy restaurace s účastí cenných a drahých surovin. Jak vidíme, poptávka po výrobku je nesporná. Dobře promyšlená výroba těstovin najde svou výbavu. Pokud se bojíte rizik, pak můžete uspořádat miniprodukci těstovin. V takovém případě můžete zvážit výrobu těstovin doma (zároveň, a na pronájem prostor šetří).

Pokud se rozhodnete začít vyrábět těstoviny, stojí za to udělat efektivní obchodní plán, který pokryje klíčové body a povede ke stabilnímu zisku. Hlavní věc, kterou je třeba definovat, je:

 1. Potenciální spotřebitelé a kanály, kterými prodáváte produkty.
 2. Způsoby, výrobní technologie, druhy těstovin.
 3. Organizace výrobního procesu, suroviny.
 4. Výběr vybavení.
 5. Výpočet zisku, ekonomické zdůvodnění projektu, účtování o dostupných investicích.

Zaměřte se na spotřebitele a typy makaronů

Jednou z důležitých fází budování podniku je rozhodovat o potenciálních spotřebitelích výrobků. Spotřebitelé se samozřejmě ocitnou v každém případě, ale nejvýnosnější segment je těstoviny prémiové třídy. Koneckonců, cena za velmi kvalitní makarony nebude příliš vysoká, ale cena takového produktu je mnohem vyšší než cena makaronů středních a ekonomických tříd. V tomto případě sázíme ne na množství, ale na kvalitu. Několik možností marketingu produktů:

 1. Maloobchodní prodej (supermarkety, obchody s potravinami).
 2. Velkoobchod.
 3. Prodej kaváren a restaurací.
 4. Prodejní místo - obecní sektor (v případě, že se rozhodnete vyrábět těstoviny z ekonomiky a střední třídy).

Pokud uvážíte, který výrobek chcete zastavit vaši pozornost (ekonomika, střední nebo elitní třída), stojí za to analyzovat spotřebitelský trh ve vaší lokalitě a konkurenčních podnicích.

Typy těstovin

Makarony mají velké množství odrůd a v rámci jakéhokoliv typu segmentu je možné vyrábět různé druhy produktů. V závislosti na stupni mouky mohou mít vaše produkty první kategorii nebo vyšší. Rozmanitost mouky ovlivňuje složení a nutriční hodnotu. Kromě toho se makarony liší svým tvarem a velikostí:

 1. Makaronové vlákno (vermicelli, tenké nebo ve formě pavučiny).
 2. Ve formě stužek (vlnité nudle, hladké, zvlněné hrany).
 3. Trubkové (rohy).
 4. Různé tvary v jednom balení.

Existují také těstoviny s přísadami, barviva, výrobky se zásypem pro první a druhé nádobí, instantní nudle apod. Takový velký výběr zahrnuje nákup různých typů zařízení pro výrobu. Mimochodem, nová technologie, nazývaná evakuace, vám dovolí dokonce dokonalou chuť těstovin. Taková těstovina se neleží a neváří. Takové vlastnosti samozřejmě zvýší poptávku spotřebitelů.

Suroviny

V závislosti na tom, jakou třídu těstovin jste si vybrali, musíte vyzvednout suroviny a další přísady. Pokud se rozhodnete vyrábět těstoviny středních a elitních segmentů, mouka musí být nutně nejvyšší kvality a složení produktů musí splňovat následující charakteristiky:

 1. Vlhkost je v rozmezí 15 procent.
 2. Gluten - od 30 procent.
 3. Obohatení s vitamíny je žádoucí.

Etapy a technologie výroby těstovin

 1. Nejprve je třeba připravit suroviny (prosévat a ohřát mouku) a připravit těsto (mouku vsunout vodou do hnětače, přidat přísady podle receptury, hněte těsto).
 2. V dalším kroku by těsto mělo být zhutněno šroubem a vyfouknuto s integrovaným ventilátorem, řezané a rozložené produkty na zásobníku.
 3. Třetí etapa zahrnuje předběžné sušení na požadovaný limit (index vlhkosti není vyšší než 20%).
 4. Poté je třeba udržet těstoviny v kartonové nádobě, dokud vlhkost nedosáhne hranice 13 procent.
 5. V poslední fázi provádíme vyšetření produktů (stav, vlhkost, síla, stravitelnost atd.) A balíme se speciálními plnicími stroji.

Zařízení na výrobu těstovin

Většina nákladů na výrobu těstovin půjde na nákup zařízení. Požadované pozice:

 1. Výrobní linka (automatická nebo poloautomatická), jejíž účinnost je od 100 do 500 kg za hodinu.
 2. Formuláře (souprava těchto pozic závisí na rozsahu vašich produktů).
 3. Balicí stroj.

Náklady

Chcete-li začít podnikání ve výrobě těstovin, musíte mít kapitál v rozmezí 0,8-1,5 milionů rublů. Tato částka zahrnuje následující náklady:

 1. Kompletní sada výrobních zařízení, jejich dodávky, instalace, uvedení do provozu.
 2. Pronájem prostor, účty za úplatu.
 3. Náklady na suroviny.
 4. Školení, plat zaměstnancům.
 5. Registrace IP, otevření zúčtovacího účtu.
 6. Jiné náklady, které jsou nepředvídatelné.

Ziskovost

Podnikání ve výrobě těstovin se vyplácí asi za 1,5 roku, ale pouze pokud je zásoba surovin a prodej produktů dobře promyšlená. Stojí za zmínku, že v prémiovém segmentu se návratnost výrazně zvýší. Ale nejdůležitější je navázat vztahy se spolehlivými dodavateli a odborně organizovat výrobní proces.

Čistý příjem

Výnosy z prodeje produktů jsou v průměru 600-800 tisíc rublů za těchto podmínek:

 1. Výroba se provádí na zařízení s výkonem 150 kg za hodinu.
 2. Načítání - 50 procent.
 3. Pracovní den zaměstnanců je 12 hodin.
 4. Pracovní dny jsou 30 dní.

Na základě těchto výpočtů získáme 27 kg těstovin a přibližný zisk. Ale nezapomeňte, že z výsledné částky více než polovina půjde na měsíční výdaje: platy zaměstnancům, suroviny, nájemné, daně, náklady na dopravu atd. Zbývá zhruba 100-300 tisíc rublů. To je čistý zisk. Výroba makaronů jako podnikání je velmi výnosný podnik s rozumným přístupem.

Výroba makaronů jako podnikání

Všichni milují špagety nebo nudle, makarony a spirály. Myšlenka otevřít továrnu na výrobu makaronů a nakrmit lidi s lahodným produktem a učinit zisk přišla v mysli mnoha podnikatelů. Před několika lety se podařilo vyrábět těstoviny s vysokým příjmem.

Nyní se jeho ziskovost mírně snížila, neboť vysoká konkurence a dumpingové ceny velkých výrobců neumožňují vývoj nových hráčů. Nicméně, i nyní, s kompetentním přístupem, existuje šance na obsazení nika.

Zařízení

V nedávné době je nedostatek nejen v obchodě s potravinami, ale také při nákupu průmyslového vybavení. Linka makaronů není příliš složitá při navrhování a výrobě, tyto dopravníky nabízejí zahraniční a ruští výrobci.

Ceny za ně se pohybují od 400.000 dolarů za dovezené plně automatizované linky až do 1 milionu rublů za vybavení ukrajinské nebo ruské výroby. Linie pro výrobu makarónů s produktivitou 500 kg produktů za hodinu stojí v průměru 2 miliony. Začneme z tohoto čísla.

Tento stroj obsluhuje 2 operátoři, kteří jsou zodpovědní za dodávku surovin a výstupu hotových výrobků. Chcete-li změnit jeden druh výrobku na jiný, nemusí nutně kupovat další řádek - vydání trysku. Tato činnost trvá jen několik minut, takže s sortimentem nebudete mít problémy ani při práci s jednou linkou.

Suroviny

Továrna na výrobu makarónů spotřebovává obrovské množství mouky, což je základem budoucího produktu. V mnoha ohledech cenu mouky a v budoucnu určuje výrobní náklady. Velcí producenti s cílem minimalizovat náklady kombinují výrobu těstových výrobků s vlastními mlýny.

Celý komplex zaujímá budovy v 5-6 podlažích a tisících metrů čtverečních a otevření takové výroby vyžaduje desítky a stovky milionů rublů. A nákladová cena jeho bídného, ​​kvůli automatizaci výroby v tomto velkém podniku pracuje jen 60-70 lidí.

Technologie výroby těstovin zahrnuje použití následujících produktů:

Předpokládá se, že tyto špagety a těstoviny jsou vyrobeny výhradně z mouky z pevných odrůd. Další legenda říká, že produkty vyrobené z pšenice pevných druhů nevedou k tuku. Takže nebo ne, nikdo neví. Ale každý ví, že při vaření takový výrobek se neváří a nestane se limp.

Rozdíl ve velkoobchodní hodnotě mezi kilogramy mouky z tvrdých a měkkých odrůd pšenice nepřesahuje 5%. Proto nemůžeme říci, že výrobce ušetří značné množství, což produkuje produkty špatné kvality. Nyní i ty nejlevnější nudle na trzích jsou vyrobeny z "pevné" mouky.

Místnost

Důležitá položka výdajů, mini shop na výrobu těstovin, nesmí zaujímat plochu menší než 300 metrů. Kromě umístění samotné linky je třeba najít oblasti pro:

 • laboratoř;
 • sklad hotových výrobků;
 • sklad surovin;
 • místnosti pro odpočinek;
 • úřadu.

Náklady na nákup takového předpokladu budou asi 5 milionů, jeho nájem bude stát 100 000 rublů měsíčně. Pokud existuje příležitost, pak budova je lepší koupit, protože ve čtyřech letech bude platit zpět úspory na pronájem.

Volba strategie

Ve skutečnosti se náklady na výrobky ekonomické třídy a elitní výrobky značně liší, můžete minimalizovat výdaje bez nákupu balicí linky a nevyvíjejte si vlastní značku.

Další rozvojová strategie pro mini-shop bude tvorba a propagace vlastní značky. Bude to vyžadovat velké počáteční náklady, ale výrazně zvýší obchodní marže.

Paradox moderního podnikání spočívá v tom, že jak potraviny "pro chudé", tak obaly "elitních" špaget obsahují stejné těsto vysušené z pšenice plné odrůdy. Rozdíl se týká pouze balení a propagace značky.

Strategie hospodářství

Pokud má podnikatel na svém účtu každou kopečku, může být podnikatelský plán pro výrobu těstovin vybudován na principu maximálních úspor. V takovém případě se můžete rozhodnout pro vypuštění plnicí linky a prodávat hotové výrobky velkoobchod, tašky o hmotnosti 20 kg. Současně budou hlavní náklady:

 • nákup vybavení;
 • nákup surovin za první měsíc práce;
 • registrace povolení;
 • pronájem pokoje;
 • nábor zaměstnanců;
 • náklady na dopravu.

Vybavení a prostory

Čím více bude produktivita zařízení pro výrobu těstovin, tím levnější bude stát 1 kg hotových výrobků. Optimální volbou by bylo koupit linku s kapacitou 500kg / h a náklady na 2 miliony rublů.

Chcete-li plně vybavit výrobu, bude nutné zakoupit další řadu stolů, polic, židlí a dalších drobností. To bude trvat až 100 000. Různé nájemné na 100 000 nezahrnuje náklady na zařízení, ale budete muset zaplatit za světlo, vodu a kanalizaci. Proto, všechny náklady budou asi 150 000.

Suroviny

Po dobu 20 pracovních dnů s dvouměnným provozem bude linka produkovat 160 tun hotových výrobků. Chcete-li vytvořit takovou zásobu surovin, budete potřebovat více než 3 miliony rublů. Abychom si představili tento objem, stačí představit 3200 pytlů mouky a hotových těstovin.

Snad taková zásoba není nutná. Praxe však ukazuje, že ve skutečnosti k zajištění nepřetržitého sortimentu ve skladu je dostatečný týdenní zásobování. Proto budete muset nakupovat mouka, vejce a barviva pro 700 000.

Provádění dokumentů

Nemá smysl poskytnout úplný seznam dokumentů, které budou potřebné pro plynulý chod podniku. Seznam organizací, se kterými bude výrobce spolupracovat, je jednodušší:

 • daňová kontrola;
 • hygienická služba;
 • orgány místní samosprávy;
 • MES (požární bezpečnost);
 • statistické orgány;
 • penzijního fondu.

Nezávisle na porážce byrokratů je velmi obtížné, je třeba se obrátit na pomoc účetního a právníka. Nakonec to zvýší náklady o 100 000.

Zaměstnanci

Bez zaměstnanců společnost nemůže existovat. A tak bude nutné najmout nejméně 13 lidí:

 • provozovatel výrobní linky - 4 osoby;
 • balíky-nakladače - 4 osoby;
 • Technolog;
 • řidič;
 • Vedoucí výroby;
 • účetní;
 • specialista na prodej.

Dopravní služby

S dodavateli surovin můžete vyjednávat a přivedou mouku přímo do podniku. Ale nebude možné organizovat prodej bez vlastní doručovací služby. Proto bude nutné zakoupit nejméně 1 nákladní automobil.

Auto "Gazelle" je nyní nejvýhodnější nabídka pro malé a střední podniky bude jejich cena 800 000. K tomu je třeba přidat měsíční výdaje na benzín a údržbu ve výši 10 000.

Výpočty

Ziskovost podniku lze odhadnout výpočtem rozdílu mezi cenou surovin a cenou hotových výrobků. Jedna tuna mouky pevného druhu ve velkém velkoobchodu stojí 17 000. Tuna hotových makaron pro velkoobchod a prodej bez nákladů na balení 23 000.

Nyní vypočtejte měsíční výdaje:

 1. 150 000 - nájemné a poplatky za služby;
 2. 400 000 - náklady na zaměstnance;
 3. 10 000 - náklady na dopravu.

Celkový zisk zůstává na úrovni 400 000. Z toho musíte odečíst příjem Daň na podnik ve výši 6% od obratu nebo 15% ze zisku. V tomto případě je téměř žádný rozdíl, platby budou činit 60 000. Podnikatel obdržel zisk 340 tisíc.

Zahajovací náklady v tomto případě byly:

 1. 2 000 000 - vybavení;
 2. 100 000 - evidence dokumentů;
 3. 800 000 - nákup dopravy;
 4. 100 000 - uspořádání výroby.

Celkově obchodník strávil 3 miliony rublů. Je-li výroba plně naplněna, bude trvat zhruba 1 rok, dokud nebudou plně investovány. Praxe ukazuje, že mladá firma může dosáhnout plného využití kapacity nejdříve za 6 měsíců.

Je docela možné, že v prvních měsících firma provozuje ztráty kvůli nedostatku poptávky po zboží. Proto bude realističtější doba návratnosti za 18 měsíců za příznivých okolností.

Jak zvýšit zisk

V budoucnu, kdy společnost vstoupí do konstantní úrovně prodeje, můžete uspořádat tříměsíční plán. To bude vyžadovat najímání dalších 6 lidí, ale zařízení pro miniprodukci těstovin nebude nečinné. Tato forma organizace činností přinese až 100 000 osob.

Elite podnikání

Další rozvojová strategie může přinést ještě větší zisky. Balení makaronů v krásných obalech, vytvoření vlastní značky a skvělé marketingové úsilí vám umožní vydělat z 1 kg hotových výrobků na 15 rublů na zisku.

To však bude vyžadovat dodatečné výdaje v počáteční fázi:

 1. 300 000 - nákup balicí linky;
 2. 100 000 - vývoj značek a ochranných známek;
 3. 500 000 - náklady na reklamu.

K tomu je třeba přidat měsíční náklady na nábor dalších zaměstnanců a obchodních zástupců, neustálý proud reklamy v médiích a na internetu přidá dalších 300 000 lidí. To zvýší měsíční výdaje o 250 000.

To znamená, že počáteční náklady jsou 3,9 milionu, a měsíčně - 1 110 000. Výroba v uplynulém měsíci bude těstoviny, která přinese 2400 000 získáte měsíční zisk ve výši asi 1,3 milionu před zdaněním. Tento výpočet je však založen na ideálním trhu.

Závěry

Navzdory vysoké konkurenci a nasycení trhu může nový podnik poměrně úspěšně najít své místo. Je tedy nutné, aby byly počáteční investice zhruba 4 miliony rublů. Výsledek práce závisí převážně na profesionalitě a zkušenostech podnikatele, jeho pečlivosti.

Vlastní podnikání: výroba těstovin

Makarony se v naší zemi již dlouho staly známým a oblíbeným způsobem. Hlavní výhody těstovin jsou rychlé vaření a cenová dostupnost. Navíc, bez účasti producentů těchto výrobků z mouky se "obraz" makaronů postupně mění. Pokud dříve nebyly považovány za nejužitečnější potraviny a nedoporučovaly se lidem, kteří jsou diety, nyní postupně získávají status užitečného produktu díky módě pro italskou kuchyni. Poptávka po těstovinách se zvláště zvyšuje během hospodářských krizí, kdy jsou spotřebitelé skladováni pro budoucí použití s ​​produkty s dlouhou trvanlivostí.

Těstoviny byly doslova před několika lety považovány za velmi výhodné. Organizace "obchodu s těstovinami" vyžaduje několik tisíc dolarů (relativně malá částka pro výrobní podnik). Technologie výroby těstovin je poměrně jednoduchá. Doba návratnosti takového podniku je nízká a ziskovost je vysoká (přibližně 30% v obvyklém čase a až 80% v "těžkých časech"). Není tedy překvapující, že každý rok se počet hráčů na tomto trhu zvyšuje dvakrát nebo třikrát. Ještě překvapivější je, že brzy vedlo ke krizi nadprodukce (asi 30% domácí výrobní kapacity se rychle stalo nadbytečným), což je způsobeno skutečností, že objemy těstovinové produkce překročily objemy jejich spotřeby.

Specialisté rozlišují tyto segmenty cen na trhu makaronů:

 • Ekonomická třída (nižší cenový segment). Do této skupiny patří hmotnostní kategorie těstovin "B". Jejich podíl je více než třetina trhu (asi 350 tisíc tun).
 • střední segment cen. Do této skupiny patří balená skupina těstovin "B". Podíl tohoto produktu na trhu je asi 25% (200 tisíc tun). Taková těstovina je balena v baleních o hmotnosti od 400 gramů do jednoho kilogramu.
 • "Průměrný plus." Do této skupiny patří kategorie těstovin "A", které jsou vyrobeny z pevných odrůd pšenice. Výrobky této kategorie zaujímají přibližně 35% tržního podílu těstovin (300 tisíc tun). Tyto makarony jsou z větší části baleny v pytlích z polypropylenu o hmotnosti do jednoho kilogramu a jsou prodávány pod různými značkami.
 • prémiový segment. Jedná se o těstoviny kategorie "A", převážně italské producenty (nebo ruské, ale "maskování" pod westernem pro název a design obalů). Výrobky této skupiny mají malý podíl na trhu - asi 5% (45 tisíc tun). Náklady na půl kilogram balení prémiové třídy makarony začíná od 55 rublů.

Na trhu těstovin, jakož i obecně v potravinářském průmyslu, většina spotřebitelů (70 až 80% podle různých zdrojů) preferují střední výrobky třídy. Současně spotřebitelé tohoto segmentu zpravidla nemají výrazné preference značek. Na druhou stranu, v případě, že poměr ceny a kvality konkrétního výrobku vyhovuje kupující, pak jsou ochotni ukázat loajalitu ke značce, i nadále kupovat své výrobky v budoucnosti. Během krize trpí zejména střednědobé a prémiové segmenty. Nicméně, to je výroba těstovin Skupina „A“, které jsou vyrobeny z tvrdé pšenice používající importovaná zařízení a surovin, je považován mezi nejperspektivnější oblasti podnikání. Pokud již dávno dokončili nižší a střední cenové segmenty a konkurence je příliš vysoká, drahé těstoviny domácí výroby (včetně nové značky) mohou soutěžit se západními výrobků, a to nejen v kvalitě, ale také, což je důležitější, je cena. Donedávna byl tento úsek byl hlavně dovážen těstoviny, ale v posledních letech se objem jejich dodávek byly podstatně sníženy. Druhým nejatraktivnějším segmentem jsou nízkokvalitní těstoviny z odrůd měkké pšenice. Za pouhé dva roky se jejich podíl na trhu zvýšil z 40 na 55%. Od roku 2011 se však míra růstu tohoto segmentu mírně snížila, ale stále se jedná o většinu tržeb. Podle analytiků je na trhu s těstovinami méně než 200 hráčů, včetně malých výrobců.

Podívejme se podrobněji na hlavní trendy v rozvoji průmyslu. Zbytečně velký výběr různých výrobků z těstovin vedl k tomu, že výrobci postupně přecházejí z ceny na necenovou konkurenci a vytvářejí vlastní federální značky. Tento trend je spojen s civilizovanějšími tržními vztahy. Sortiment producentů se skládá především z těstovin ze středního cenového segmentu (cena od 35 do 125 rublů na balení). Rozvoj makaronického průmyslu přímo závisí na dodavatelích surovin. Vzhledem k tomu, že mouka je hlavní složkou pro výrobu těstovin, náklady na hotové výrobky závisí výhradně na cenové politice mlynářských podniků. To je obzvláště důležité pro výrobu segmentu středních cen. Z tohoto důvodu začínají velcí producenti, kteří doufají, že dostanou záruky na včasné dodávky surovin odpovídající kvality. Tyto fúze umožňují výrazně zvýšit ziskovost výroby - až o 5% optimalizací logistických procesů a snížením pravděpodobnosti přerušení dodávky. Na druhou stranu je zřejmé, že tato opatření nejsou vhodná pro střední a navíc malou výrobu, a to v těchto segmentech je konkurence nejvyšší. Za takových podmínek jsou analytici přesvědčeni, že během několika let zůstanou v průmyslu pouze pět největších výrobců. Zatím ale makaronské firmy neztrácejí atraktivitu pro malé firmy. Průměrná spotřeba konvenčních makaronů v naší zemi dosahuje více než 7 kg ročně na jednoho obyvatele. Současně pro nudle a instantní nudle je toto číslo téměř 8 kg na osobu za rok.

Těstoviny se suší nekvašené těsta z pšeničné mouky a vody speciální broušení, které je tvarované ve formě trubek, stuhy, filamenty nebo předměty různých tvarů, a suší se na zbytkový obsah vlhkosti 13%. Někteří těstoviny, kvůli nízké vlhkosti lze skladovat za vhodných podmínek po dobu jednoho roku, aniž by ztratil většinu svých spotřebitelských vlastností. Odrůdy těstovin závisí na jejich složení, kaloriích a výživové hodnotě. Kolínka každá třída, v závislosti na úrovni, může být jeden ze čtyř typů: trubkové, tvarové, závitu a pásový. Proto každý z těchto typů má své podtypy a typů, v závislosti na délce, šířce a průměru výrobku. Těstoviny fast food, která stojí v samostatné skupině, mají porézní strukturu a celou řadu obohacovacích přídatných látek v jejich složení, takže nevyžadují vaření. Mouka a voda slouží jako surovina hlavního mouky používaná při výrobě těstovin. Nejvhodnější surovinou pro výrobu těstovin je mouka z tvrdé pšenice (tvrdé) pro těstoviny, zvýšené disperze tvrdé pšeničné mouky, mouky z měkké pšenice sklovité, pšeničná mouka, pečení a mouka (krupice), vybírá na pečení broušení. Tak mouky musí být pečlivě zbaven kovových nečistot, a v některých případech může být dále obohacen vitamíny (za použití tepelně stálé ve vodě rozpustné vitamíny B1, B2, PP). Vlhkost mouka použít, musí být vyšší než 15,5% a obsah lepku v nich by neměla být nižší než 28%. Těstoviny, které jsou vyrobeny z pečení mouku, mívají světle krémovou barvu a výrobky z mouky prvního stupně mají tmavě krémové barvě s šedým odstínem. Pitná voda, která se používá pro přípravu těsta, musí splňovat určité požadavky, v bezpečí epidemie vztahu, neškodné chemické složení a dobrou chuť.

Kromě základní suroviny - mouky a vody, při výrobě těstovin zlepšit chuť a kvalitu výrobků, různé další složky: vejce, vaječné melanže, vaječný prášek, mléčné výrobky (sušené plnotučné mléko nebo odstředěné kravské mléko), zeleniny (koncentrované rajčatové šťávy a pasty, přírodní šťávy s mrkví a řepnou dužinou). Certified syntetické (např., Tartazin) nebo přírodní (např. Beta-karoten) - Kromě toho, barviva mohou být použity při výrobě těstovin. Jak tartazin, tak beta-karoten dodávají produktům příjemnou nažloutlou barvu.

Jako Zlepšující přípravky používané povrchově aktivní látky, které přispívají ke zlepšení kvality těstovin, nedovolit, aby držet pohromadě během sušení a pomáhají lépe zachovávají svůj původní tvar při vaření. Při výrobě těstovin pro dietní a dětskou výživu v jejich složení může být zelenina a ovocné pyré, glycerofosfát železo a tak dále. D. Těstoviny Skupina „A“ jsou vyrobeny z tvrdé pšeničné mouky (tvrdé) nebo mouky zvýšené disperze tvrdé pšenice pojistného, výrobky skupiny "B" - z mouky měkké sklovité pšenice, skupiny "B" - z pekařské mouky.

Makaróny každou třídu jsou rozděleny podle čtyř hlavních typů norem, v závislosti na jejich tvaru: trubkovité tvaru závitu, pásek a podobně. Tím je pro každý typ rozdělen do podtypů v závislosti na délce, průměru a šířky (těstoviny, peří, rohů). Makarony jsou dlouhé trubky s přímým řezem. Jejich délka se může lišit od 15 cm do 30 cm (krátké těstoviny) a od 30 cm (dlouhé těstoviny). V tomto případě mohou být těstoviny druhého typu dvakrát ohnuté nebo jednoduše. V závislosti na průměru těstovin rozdělený do brčka (4 mm) speciální (4,1-5,5 mm), běžné (5,6-7 mm) a amatérské (během 7 mm). Peří jsou těstoviny ve formě trubek se šikmým řezem. Délka pera z akutní do tupý úhel se může pohybovat od 3 do 10 cm. Druhy těstovin závisí na jejich průměru (singulární, společné a amatérské) a profilové tvary (kulaté, čtvercové, a tak úlevy. D.). Rohy se nazývají makarony ve formě krátkých, zakřivených trubek s přímým řezem. Jejich délka vnějšího ohybu je od 1,5 do 10 cm., V závislosti na průměru rohy jsou sláma, speciální, a běžné amatérské. Tím, vláknitými produkty patří nudle, které mohou mít různý tvar průřezu,:.. kruhové, čtvercové, elipsoidní, atd nudle je rozdělena do následujících skupin v závislosti na velikosti sekce: pavouk (0,8 mm), tenké (1,2 mm) obyčejný (1,5 mm), amatérský (3 mm). Lento tvarované těstoviny se nazývají nudle jinak. Nudle je hladký nebo vroubkovaný s přímým nebo vlnitými hranami lapoobraznymi různé délky (délka - 20 cm a na krátkou - 2 cm). Ozdobné výrobky jsou vydávány ve formě skořápek, písmen, pásek, ozubených kol, ozubených kol atd.

Formulace těstovin závisí na kvalitě použité mouky, typu těstovin, způsobech jejich sušení a dalších faktorech. Při složení přípravku udává množství a teplotu mouky a vody, vlhkost a teplotu těsta, dávku přísad, pokud existují. Technologie výroby těstovin má určité nuance. Například, existují dva způsoby, jak uložit mouku ve skladech průmyslových podniků - Obalový, ve kterém je mouka uložené přímo v pytlích a hromadného procesu, ve kterém posety mouku v zásobníku (sila). Bulk způsob přepravy a skladování surové mouky je považován za lepší, protože při použití minimalizuje množství manuální práce a další moučné ztrátám souvisejícím s jeho paprsky nebo zbytků v sáčcích. Kromě toho se sníží náklady na výrobu obalů (šicích pytlů). Než budeme pokračovat výrobu mouky, se pečlivě vyšetřeni oddělování od něj metallomagnetic nečistoty, se zahřeje na 10 stupňů Celsia, míchání vzorků z různých šarží pro zlepšení výkonu. Potom v hnětacím mouky zásobníku se naplní předem určenou část a pak se postupně do ní pitné vody (někdy voda předem smísena s přísadami) podle receptu. Potom je těsto hněteno po dobu 8-10 minut se šroubem přiváděným do matrice a vytlačováním jeho otvorů. Výrobky vystupující z matrice jsou vzduchem vyfukovány z vestavěného ventilátoru. Výrobky jsou automaticky rozřezány do specifikovaných délek, které jsou umístěny na stojanu, který je umístěn na stojanu stolu stroje před sušením. Finální sušení se provádí v sušárně, kde je umístěno třicet táců. Každý takový zásobník vám umožní položit až dva kilogramy těstovin. Makarony se suší po dobu 50-60 minut (přesný čas závisí na druhu produktu), dokud jejich vlhkost nedosáhne 19%. Poté jsou těstoviny baleny v kartonových obalech, kde jsou přirozeně vysušeny při teplotě 25 stupňů ve větrané místnosti. Když obsah vlhkosti produktů dosahuje 13% (trvá nejméně čtyři hodiny), mohou být zaslány k balení. Ale předtím podstoupí vyšetření, kde je vyšetřován jejich vzhled, chuť a vůně. Inspektoři kontrolují články nekonditsiyu přítomnost (čárkovaně a deformovaný těstoviny) Drť byla hodnocena vlhkosti výrobků, jejich kyselost razvarivaemost žádné ukládání škůdce a kovové nečistoty, sílu. Makarony ze stran, které prošly odbornou praxí, jsou zabaleny do polypropylenových sáčků pomocí speciálních plnicích a balicích strojů.

Pro organizaci výroby těstovinových výrobků budou vyžadovány speciální linky. K dispozici jako poloautomatické kapacity linky cca 100 kg za hodinu (asi 500 až 700 tisíc. Rublů) a plně automatická kapacita zařízení cca 500 kg za hodinu a náklady 375 tis. Euro. Potřebná sada zařízení obsahuje lis, mřížku a linku na sušení. Linky s vysokou produktivitou jsou zpravidla vybaveny dopravníky a stabilizačním zásobníkem. Lisy jsou dodávány společně se speciálními matricemi (jejich přesná sada závisí na vašem sortimentu). Jedna matice pro výrobu jednoho typu výrobku bude stát 3-5 tisíc rublů. To stačí na 500-2000 hodin, v závislosti na pracovní zátěži linky. Navíc budete potřebovat vybavení pro balení hotových výrobků. V závislosti na vašem rozpočtu můžete zvolit poloautomatické, automatické zařízení nebo celou řadu (druhá možnost je vhodná pro velké objemy výroby). Jak již bylo uvedeno výše, hotové výrobky v hotovém balení se v krabicích uchovávají několik hodin. Tato fáze může být výrazně snížena použitím speciálního zařízení, které pracuje na hydrotermální technologii pro výrobu těstovin. Toto zařízení ochlazuje těstoviny a umožňuje okamžitě jít na jejich obaly. Kromě linek, které potřebujete regály pro disková pole a hotových výrobků, Vozíky pro přepravu surovin, zařízení pro broušení nožů matice (nepovinné, ale žádoucí) a umyvadlo.

Minimální počáteční kapitál pro organizaci výroby nízkých a středních těstovin pochází z 950 tisíc rublů (výpočet výrobců a dodavatelů zařízení). Tato částka zahrnuje nákup výrobní linky, registraci právnické osoby, pronájem výrobních a skladovacích zařízení. Období návratnosti těchto nákladů a dostupnost prodejních kanálů pro hotové výrobky nepřesahují 1,5 roku. Ale stojí za to zvážit skutečnost, že podnikání výroby a prodeje makaronů podléhá faktoru sezónnosti. Největší poptávka po těstovinách je tedy v zimních měsících pozorována a v létě - v sezóně čerstvého ovoce a zeleniny - dochází k rychlému poklesu tržeb.

Sysoeva Lily
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Jak vydělat peníze na výrobu těstovin

Trochu těstoviny

Dnes v Rusku pokračuje hospodářská krize. Poptávka po těstovinách téměř ve všech tržních segmentech vzrostla. Tato změna je způsobena následujícími faktory:

 1. Makarony jsou produkty, které lze dlouhodobě skladovat. Může být zakoupen pro budoucí použití v očekávání zhoršující se ekonomické situace.
 2. Makarony jsou poměrně levné produkty. Hlavní složkou je mouka. Mnoho domácích zástupců zemědělství se zabývá výrobou mouky.
 3. Makarony ve srovnání s jinými produkty nezvyšují cenu.

Pro podnikatele jsou tři slibné oblasti podnikání:

 • práce v "ekonomickém" segmentu, který představuje 30% trhu;
 • práce ve středním segmentu (to je nejžádanější skupina zboží pro zákazníky, tvoří asi 60-65% výrobků);
 • pracovat v kategorii "prémiové" (nejmenší skupina, která představuje 5 až 9% trhu).

Nepochybná výhoda pro podnikatele je poměrně jednoduchá technologie pro výrobu těstovin. Mnoho podnikatelů si zvolí tuto pobočku také proto, že úroveň ziskovosti je poměrně vysoká a investované prostředky se rychleji vyplácejí než v mnoha dalších segmentech výroby.

Podnikatelé dávají přednost tomu, aby se zabývali výrobou těstovin, protože se jedná o stabilní průmysl. U těchto produktů poptávka neklesá, ale roste každým rokem. Celkově činí makarony 9% z dávky Rusů ve zvyku. V době krize se makarony stávají "strategickým" zbožím. Lidé v těžkých časech si je vybírají proto, že:

 1. mají dostupnou cenu;
 2. snadno se připravují;
 3. jsou vynikající a vydatné přílohy.

Na úrovni hospodářské soutěže a největších domácích výrobců

Dnes největší společnosti těstovin v Rusku jsou tyto společnosti:

 • "Extra M" (jsou to zástupci značek jako "Znatnye", "Extra M", "Saomi" a De Cecco, dříve nazývaná "First Macaroni Company");
 • McFa;
 • "SI skupiny" nebo "Infolink" dříve (reprezentuje takové značky jako "Pasta Zara", "Shebekinsky", "Maltagalti");
 • "Altan" (značka Granulino);
 • Rollton.

Tito největší výrobci dnes tvoří více než 60% trhu s makaronkami. Celkově má ​​tento segment asi 200 hráčů, včetně malých podnikatelů.

Spotřebitelé doma upřednostňují produkty segmentu středních cen (přibližně 70-80% populace). Současně věnuje značnou pozornost povědomí o značce. Ale jejich věrnost může být vyřešena na úkor nízkých nákladů a vysoce kvalitních produktů.
Nejnižší úroveň hospodářské soutěže je zaznamenána v prémiovém segmentu. Hlavními konkurenty jsou zahraniční výrobci. Existuje však pozitivní trend - nedávno se vážně snížil objem dovezených těstovin na ruském trhu. V tomto segmentu dochází k rychlé návratnosti investic i přes vysokou úroveň počátečních investic. Ale v době krize trpí toto odvětví nejvíce.

Ale ve středním cenovém segmentu je konkurence velmi vysoká, bude velmi obtížné bojovat s dalšími výrobci s podnikatelem. Snad nejatraktivnější částí trhu pro podnikatele je nižší cenový segment. Jeho podíl rychle roste a částečně nahrazuje produkty střední třídy.

Jaký daňový systém si vyberete

Než začnete vyrábět těstoviny, musíte se zaregistrovat. V takovém případě si můžete zvolit jednu z následujících organizačních a právních standardů:

 • otevřená akciová společnost (OJSC);
 • Společnost s ručením omezeným (LLC);
 • Nezapojené podnikání.

Ten z finančního hlediska je nejnebezpečnější, protože majitel riskuje nejen finanční prostředky investované do daného případu, ale i jeho osobní.

Kód ОКВТД pro výrobu makaronových výrobků

Při registraci bude nutné zadat kód OKVED. V takovém případě to bude 15,85 - dělat těstoviny.

Kolik peněz potřebujete k otevření výroby těstovin

K otevření vlastní výroby podnikatel bude muset vynaložit peníze na následující položky výdajů:

 • registrace YL (asi 5 tisíc rublů);
 • nákup vybavení (od 300 tisíc rublů)
 • opravy v místnosti (instalace větrání, splnění všech hygienických norem, 50 tisíc rublů);
 • nákup nábytku (60 tisíc rublů);
 • propagace společnosti, rozvoj značkových obalů (z 45 tisíc rublů);
 • nákup surovin pro výrobu první šarže (50 tisíc rublů včetně balení zboží).

Počáteční náklady budou tedy: 510 tisíc rublů.

Výběr místnosti

Je velmi důležité nejen registrovat firmu, ale také zvolit vhodné místo pro práci předem. Při výběru místa se musíte zaměřit na dodržování hygienických norem a celkové plochy. Výroba těstovin lze otevřít na 200 m2. Zároveň by v podniku měly fungovat tyto obchody:

 1. výrobní linka;
 2. sklad;
 3. úřad pro správu.

Ten může být otevřen v samostatné místnosti, ale pro podnikatele to bude méně výhodné.

Povolení k otevření podniku

Před zahájením práce je nutné získat od SES osvědčení o souladu budov s existujícími normami a požadavky.

Jaké zařízení si vyberete pro výrobu těstovin

Pro výrobu těstovin bude vyžadovat speciální zařízení. Obvykle nakupují okamžitě připravené instalace. Podnikatel bude muset koupit:

 • stroj na prosévání mouky (speciální automat);
 • stroj na výrobu makaronů;
 • Plnicí a balicí stroj;
 • sušicí skříň;
 • hnětače.

Nejlepší je pracovat s výrobci, kteří mohou dodat výrobní linku připravenou k provozu. Ideální je možnost, když dodavatel stále dodává a instaluje zařízení. Další výhodou této interakce je, že podnikatel obdrží záruku na výrobní linku. Bude schopen opravit neúspěšné zařízení zdarma.

Dnes mnoho podnikatelů vybírá mezi domácími, čínskými a italskými výrobci. Ty nabízejí dražší zařízení, zatímco záruční doba a produktivita jejich výrobních linek je mnohem vyšší.

Porovnáním nákladů domácích a italských výrobců můžeme mluvit o rozdílu 4-5 krát. Takže domácí linka bude stát 0,3-0,6 milionů rublů. Italské vybavení stojí 1,2-1,5 milionů rublů. Malí výrobci těstovin se rozhodují ve prospěch tuzemských dodavatelů. Na jejich vybavení můžete vařit asi 150 různých typů těstovin, zatímco za hodinu můžete vyrobit až 200 kg produktů. To je docela dost pro výrobu v malém měřítku.

Výpočet finančních a ekonomických ukazatelů

Seznam nákladů bude zahrnovat následující položky nákladů:

 • pronájem - 20 tisíc rublů;
 • PHOT (pracovníci, technolog, skladatel) - 65 tisíc rublů;
 • suroviny, kontejnery - 50 tisíc rublů;
 • náklady na dopravu - 10 tisíc rublů.

Celkové náklady na to bude asi 145 tisíc rublů.
Přibližný příjem z prodeje produktů činí 190 tisíc rublů.
Čistý zisk bez daně bude: 190 - 145 = 45 tisíc rublů.
Čistý zisk minus daň je 36 tisíc rublů.

Z získaných dat můžete vypočítat další finanční ukazatele:

Kolik můžete vydělat dělat těstoviny

Ziskovost: 45/145 * 100% = 31,03%. Normální úroveň ziskovosti se pohybuje od 8 do 25%. Proto je velmi užitečné pracovat s těstovinami.

Zpětná platba: 510/45 = 11,33. V důsledku toho se společnost za výrobu těstovin za 12 měsíců může zcela vyplatit. Po uplynutí této doby podnikatel začne obdržet návrat od podniku.

Podrobný plán pro zahájení podnikání v oblasti výroby makaronů

Vzhledem k tomu, že konkurence v odvětví těstovin je velmi vysoká, je třeba začít s vypracováním jasného obchodního plánu. Budete potřebovat nejen stanovit prostory, vybavení, nábor a sortiment, ale také vypočítat náklady a ziskovost, stejně jako vypočítat všechna možná rizika.

Jaké dokumenty jsou potřebné k zahájení podnikání v oblasti výroby makaronů

Chcete-li organizovat podnikání, musíte získat povolení od společnosti SES, environmentální služby a místní správy.

Po zahájení podnikání musíte rovněž obdržet certifikát shody s GOST.

Jaký daňový systém si vyberete pro registraci podniku při výrobě těstovin

Systém daní je lepší zvolit USN. Používá ji mnoho podnikatelů, protože je nejvýhodnější pro podnikání. Nemusíte platit dodatečné daně, například DPH.

Technologie výroby těstovin

U různých výrobků z těstovin se používají různé recepty a výrobní technologie. Existují však základní kroky, které je třeba vzít v úvahu při výběru správného vybavení. Patří mezi ně: prosévání mouku, načíst do hnětače s dalšími složkami, těsnění test s pomocí šroubu a tváření, tryskání pomocí ventilátoru, dělení, sušení v peci stárnutí v obalu a balení.

Informace o lince pro výrobu těstovin se zde můžete dozvědět.

Otevření továrny na makarony (mini-továrna)

Výhodná činnost makaronů závisí na dvou věcech - vybavení a mouka. Suroviny a macaroni vakuové lis musí být nutně vynikající kvality.

Výrobní náklady jsou minimální, technologie je jednoduchá, ale zisk je významný.

Organizační momenty podnikání

Při otevírání výroby těstovin je nutno nejprve zaregistrovat jako předmět podnikatelské činnosti, která má předvolenou nejvhodnější organizační a právní formu.

Při registraci podniku budete muset zadat následující kód OKVED: 15,85 - výrobu makaronových výrobků.

Hledání pokojů

Hlavním požadavkem pro budoucí výrobní závod je oblast - stačí instalovat technologickou linku a zajistit vhodný sklad pro skladování mouky a hotových výrobků. Pro sklady se doporučuje rozdělit alespoň 90 metrů čtverečních. Po zakoupení výrobní budovy (nájemného) a opravy v ní je možné začít řešit papírové problémy.

Dokumenty

Před zahájením výrobního procesu je povinné se starat o získání certifikátu o výrobě od hygienické a epidemiologické služby, která bude autorizačním dokumentem pro provoz prostor pro výrobu potravinářských výrobků.

Také je nutné shromáždit balíček dokumentů pro získání povolení od výkonného orgánu, environmentální služby a protipožární ochrany. Odborníci z těchto organizací cestují na místo budoucího výrobního workshopu, prozkoumají shodu podmínek se schválenými pravidly a nakonec udělají rozsudek.

Výroba těstovin musí projít GOST R 52378-2005. Osvědčení je uděleno na základě odborného posudku po prvním začátku výrobní linky a zkoušení vzorků vyrobeného výrobku, který je zcela připraven k použití.

Po obdržení všech dokladů můžete jít na hlavní plochu - nákup výrobního zařízení.

Zařízení na výrobu těstovin

V naší zemi pro výrobu mini továren pro výrobu těstovin vyrábějí některé domácí strojírenské zařízení zařízení, která zajišťují výkon těchto operací. Ve srovnání s dováženým zařízením (například populární italština) je to několikrát levnější. Široká škála jednotek umožňuje vybrat model, který je nejvhodnější pro cenu, kvalitu a výkon. Kromě toho budou náhradní díly levnější a opravy budou provedeny v krátkém čase.

Technologická mini-linka pro výrobu produktů z makarón zahrnuje následující zařízení:

 • Stroj na prosévání mouky;
 • stroj na výrobu makaronů;
 • sušicí skříň;
 • Plnicí a balicí stroj.

Pokud máte dostatek peněz, můžete si koupit drahé italské těstoviny (například Realpast). Taková varianta výrobní linky bude vhodnější pro velké továrny s výrobní kapacitou do 600 kg. za hodinu. Nepopiratelnou výhodou zařízení je schopnost vyrábět neštandardní těstoviny naší země. (beshbarmak, lasagna atd.),

Přibližná cena těstovin bude 3 až 3,5 milionu rublů.

Toto zařízení umožňuje vyrábět širokou škálu těstovin: špagety, rohy, mušle, všechny druhy spirál atd. (celkem asi 500 odrůd). Přechod vakuového lisu na výrobu jiného druhu těstovin se provádí výměnou matrice během několika minut. Je možné zakoupit kompletní linku s kapacitou 100 kg. za hodinu.

Vlastnosti technologického procesu výroby těstovin

Technologická schéma výrobního procesu je uvedena na obrázku.

Příprava mouky

Tento krok zahrnuje vážení, míchání, prosévání a magnetické čištění hlavní složky. Míchání různých šarží surovin musí být nezbytně jednohodnotné, je prováděno s cílem zlepšit ukazatele kvality. Při skladování mouky ve skladech není vždy možné sledovat mikroklima v místnosti. Míchací mouka proto zajistí potřebnou konzistenci relativní vlhkosti surovin. V opačném případě může vakuový lis a celá výrobní linka jako celek selhat.

Screening

Náhodně nalezené v mouce, cizí částice jsou předmětem extrakce (villy, větvičky, nití, papír, sušil kusy mouky).

Magnetické čištění

Pomocí speciálních magnetů zařízení odstraňuje kovové nečistoty, které se někdy mohou dostat do mouky díky výrobě a přepravě.

Příprava těstovin

Ve svém složení je těsto těstovin nejjednodušší variantou všech možností, které se používají při výrobě moučných výrobků. Často se jedná pouze o mouku a vodu. V případě přidávání různých přísad (vejce, barviva) se začínají zvyšovat výrobní náklady, což výrazně snižuje ziskovost výroby.

Při hnětení těstovin se do mouky přidává minimální množství vody. Jeho původní vzhled má drobivou strukturu, která se v průběhu dalšího lisování začne přeměňovat na homogenní hmotu, zcela vhodnou pro formování potřebné formy výrobků.

Dávkování a míchání složek

Hnětení se provádí v mísičích s nepřetržitým zpracováním těsta, které jsou často součástí vakuových lisů.

Je důležité si uvědomit, že jsou spousty koryta (používají se pro výrobu více než 150 kg za hodinu). Podle receptury mouka a voda vstupují do zařízení prostřednictvím dávkovače.

Utěsnění a tvarování těsta

Proces těsnění těsta a přímé formování výrobků se provádí na závitových vakuových lisů. Mouka a voda nepřetržitě proudí do vstupu hnětače a mísí se s lopatkami hnětačů. Prostřednictvím otvoru se těsto dostane do šroubu lisovacího zařízení, jehož otáčení usnadňuje jeho pohyb na lisovací hlavu. Zde se kondenzuje a stává se hustou hmotou.

Pro usnadnění tvarování a lisování se může teplota těsta ohřát - čímž se stává plastičtější a ohebnější. Vakuové zpracování zahrnuje odstranění vzduchových bublin. Po tvarování matrice produkuje hotové těstoviny na výstupu. Aby se zabránilo přehřátí těsta a jeho elasticitě, je do lisovacího pláště přiváděna studená voda.

Řezání syrových těstovin

Proces se provádí po vytlačení hotového těsta, které je vystaveno foukání, rozřezávání do jednotlivých produktů a jejich uspořádání.

Rychlost sušícího lisu, kvantitativní spotřeba surovin a vzhled makaronů závisí na kvalitě těchto operací. Poté jsou hotové produkty připraveny k sušení. Foukání probíhá, aby se zabránilo lepení těstovin a přesnějšímu řezání.

Tvarované a sušené těstoviny se podrobí kontinuálnímu sušení na povrchu dopravníků.

Ze správnosti této fáze výroby závisí kvalitativní ukazatele konečného produktu, a to pevnost, kyselost, celistvost struktury a vzhled makaronů. Nadměrně intenzivní sušení často vede k praskání výrobků, příliš dlouho - k jejich kyselý. V případě sušení vrstvami mohou být těstoviny deformovány.

Balení a skladování hotových těstovin

Před balením by měl být hotový výrobek v kartónových krabicích alespoň po dobu 4 až 5 hodin vyzářen, poté může být balen. Některé modely moderního zařízení používají hydrotermální technologii - v případě chladiče můžete ihned začít balení. Výrobky z makarónů mohou být baleny (nejvýše 1 kg) a hmotnost. V prvním případě se jako obaly používají kartonové krabice, papírové a celofánové sáčky.

Vážené výrobky jsou umístěny výhradně v přepravní obaly: dřevěné nebo lepenkové krabice, které byly předtím lemovány čistým balicím papírem. Stack zabalené v krabicích těstoviny dost pevně, a mezery jsou vyplněny produkty bumagoy.Gotovaya na okamžitou realizaci v obchodních řetězcích by měly být uloženy v papírových krabičkách (papírových pytlích). Nepřekračujte teplotu ve skladu o více než 13 stupňů a vlhkost - více než 12%. Pro skladování a přepravu vyráběného výrobku je nutné zakoupit regály a vozíky.

Pro dosažení vysoce kvalitních produktů je žádoucí najmout zkušeného technologa, který bude sledovat technologický proces a složení výrobků. Koneckonců konkurenceschopnost mini továrny a ziskovost podniku jako celku závisí na jeho profesionálních kvalitách.

Podnikatelský plán pro výrobu těstovin

Náklady na zařízení

Chcete-li uspořádat vlastní výrobu těstovin, musíte si zakoupit následující zařízení:

 • mouka sifter - 9 000 rublů;
 • hnětač - 23 000 rublů;
 • macaroniový tisk - 180 000 rublů;
 • sušicí skříň - 31 000 rublů;
 • balicí stroj - 65 000 rublů.

Celková cena zařízení je 308 000 rublů.

Náklady na zaměstnance

Pro efektivní provoz mini-závodu bude zapotřebí následující personál:

 • manažer 20 000 rublů;
 • 2 pracovníci za údržbu technologické linky - každá 20 000 rublů;
 • Technik - 15 000 rublů;
 • řidič - 12 000 rublů.

Celková měsíční částka je 67 000 rublů.

Výše daně z mzdy. se rovná: 67 000 x 30% = 20 100 rublů.

S ohledem na hospodaření s peněžními zdroji lze v úředních povinnostech manažera-manažera zahrnout sestavení a poskytování účetního (daňového) výkaznictví.

Suroviny

Jako hlavní přísady pro výrobu těstovin používají mouku a vodu. Za 1 kg. Konečný produkt vyžaduje 950 gramů suroviny.

Plánovaný objem výroby těstovin za měsíc činí 2 200 kg: 100 kg x 22 pracovních dnů, kde 100 kg - sazba výroby za den, 22 dní - počet pracovních dnů za měsíc.

Za velkoobchodní cenu 1 kg. mouka v 12 rublů, budeme počítat náklady na suroviny, které jsou nezbytné pro výrobu těstovin: 11,40 rublů x 100 kg. x 22 dní = 25 080 rublů, kde 11,40 r - cena je 0,950 kg. mouka nejvyšší kvality;

Stálé měsíční náklady

 • pronájem prostor - 8 000 rublů;
 • platby za energie - 10 000 rublů;
 • suroviny - 25 080 rublů;
 • přepravní náklady - 12 000 rublů;
 • Saldo zaměstnanců - 67 000 rublů;
 • daň z pl. - 20 100 rublů;
 • balení pytlů - 4 000 rublů.

Celkové výdaje jsou 146 180 rublů + 308 000 = 454 180 rublů.

Příjmová část

Maloobchodní cena je 1 kg. těžké těstoviny je 30 rublů a v balení - 40 rublů. S DPH (20%) budou příjmy z 1 balíčku těstovin: 40 - 8 = 32 rublů.

Hrubý příjem poskytl 100% prodeje vyrobených těstovin za měsíc: 2200 kg. x 32 rublů. = 70 400 rublů.

Výše zisku po zdanění (15%) -59 840 rublů (čistý zisk).

Ziskovost výroby: (70,400 rublů / 146,180 rublů) x 100% = 48,2%

Účinnost současných nákladů bude stanovena na základě ukazatele ziskovosti produktu: Cp = 25 080 rublů;

Pn = (70,400 rublů - 25,080 rublů): 2200 kg = 20,60 rublů

Rn = (20,60 rublů / 40 rublů) x 100% = 51,5%.

Z výše uvedených výpočtů lze vyvodit, že podnikání výroby těstovin je lukrativní činností. Při rychlosti uvolnění 2 200 kg. za měsíc hotových výrobků bude hrubý zisk z prodeje produktů činit 70 400 rublů.

Zřizujeme prodej hotových výrobků

Během prvních měsíců provozu by se výrobní kapacita neměla plně využít v důsledku hledání segmentu spotřebitelů. Pokud jde o cenu, zpočátku by měla být střední hodnota mezi konkurenčními a skutečnými výrobními náklady. Pouze tímto způsobem (nikoli na úkor kvality) mohou lidé získat důvěru a postupně zvýšit objem výroby. V procesu plné realizace vyrobené výroby je žádoucí postupné zvyšování a sortiment hotového výrobku (špagety, různé druhy rohů atd.).

Zvažme možnosti prodeje:

 • uzavírání smluv s potravinářskými základnami a velkými obchodními a velkoobchodními sklady;
 • organizování dodávek do maloobchodních řetězců;
 • prodej výrobků podnikům veřejného stravování (restaurace, kavárny, bary, kavárny a jídelny);
 • Pravidelná účast na výběrových řízeních na dodávky těstovin různým institucím (zahrady, školy a letní tábory).

Je třeba připravit, aby nově vytvořený podnik měl problémy s prodejem a prodejem produktů. Velkoobchodníci se zdráhají nakupovat výrobky, které nemají přijatelnost pro spotřebitele. V tomto ohledu je účelné pokoušet se vytvořit si vlastní prodejní síť nebo dodat těstoviny na prodej v prodejnách místního trhu.

Macaroni musí mít nezbytně kvalitní parametry pro složení, vaření a chuťové vlastnosti. Barva a vzhled obalu je prvním pozitivním dojmem. Z těchto charakteristik bude z velké části záviset konkurenceschopnost vyráběných produktů a úroveň ziskovosti podniku jako celku.

Reklamní společnost dokáže výrazně zvýšit tržby. Inzeráty v médiích, video v televizi, bigboardy a další outdoorová reklama zde budou zvláště efektivní, stejně jako pravidelné držení akcií (při nákupu dvou balíčků - třetí jako dárek).

Pokud kompetentně přistupujete k organizaci výrobního procesu, investuje se do jednoho roku. Výnosnost tohoto druhu podnikání je velmi vysoká, avšak v počáteční fázi je obtížné překonat konkurenci a organizovat prodej hotových výrobků.