Trh s vejci v Rusku: stav a vyhlídky

Podle průzkumu trhu s vajecem v roce 2013 zaujímalo Rusko na devátém místě na světě počet nosnic - z toho 173 milionů v naší zemi. První místo s obrovským rozpětím bylo obsazeno Čínou - 2,3 miliardy, což je téměř 2 slepice na osobu. Dále Spojené státy a Indie následovaly s velkou rezervou a ve druhém byly sprchy velmi špatné - ¼ kuřecích na osobu.

Dynamika počtu nosnic

Data za uplynulý rok a půl v nejvýznamnějších zemích světa dosud nebyla zveřejněna, ačkoli jejich pořadí se pravděpodobně nezměnilo. V Rusku se v tomto období počet nosnic zvýšil, ale ne výrazně - na 176 milionů kusů do konce roku 2015.

Pokud jde o ostatní druhy ptáků, je trh s vejci velmi obtížný vzhledem k nedostatku oficiálních údajů. V roce 2016 Rosstat plánuje první celo-ruské zemědělské sčítání lidu za posledních 10 let. Bude to výrazně vyjasnit situaci v našem agroindustriálním komplexu, zejména s ohledem na to, co se stane s osobními částečnými farmami. Po zveřejnění výsledků sčítání lidu o trzích s jinými vejci bude možné mluvit mnohem sebevědoměji.

I když je to bezpečné říci, že v živočišné farmy všech kategorií důsledně dominovaly slepic a kohoutů, které představují více než 80% domácích ptáků - 433 milionů na druhém místě s velkou rezervou jsou husy - asi 200 tisíc hlav, včetně mladých lidí.. na farmách a v dceřiných farmách žije asi 10 tisíc pštrosů. Vajcovitý trh v Rusku je zastoupen téměř výhradně kuřecími vejci.

Objem jejich roční spotřeby v Rusku v posledních letech je kolem 43 miliard kusů a v letech 2014 - 2015. nezvýšila se výrazně, zejména kvůli dovozní náhradě způsobené znehodnocením rublu. Faktem je, že embargo na potraviny proti řadě západních zemí se nevztahuje na vejce. Pro tuto komoditu bylo Rusko do značné míry soběstačné. Za nových podmínek však bylo pro nás daleko dražší import cukrovinek, melanžů a dalších výrobků obsahujících vejce. To je spojeno s nárůstem domácí produkce a částečně s nárůstem cen. Cenová cena vajec je ovlivněna především cenou elektřiny použitou při provozu výrobních linek a inkubátorů, náklady na zařízení a součásti. To všechno také ovlivnilo cenu vajec na trhu.

Objem trhu s vejci v Rusku

Na slepičích vejcích objem výroby Rusko se zařadil na sedmé místo na světě a spotřeba na osobu je téměř srovnatelné s hlavních rozvinutých zemích - USA, Francie, Německo - 290 vajíček na zpracování založený člověk. To je přibližně stejné jako kapacita snášení vajíčka jedné nosnice za rok.

Podle oficiálních údajů, většina vajec se konzumují v ruských regionech středního pásma - Vologda, Penza, Jaroslavl a Tver oblasti (280 - 250 kusů ročně). V Petrohradě je spotřeba více než v Moskvě - 247 proti 217 kusům. Z federálních okresů vede Severozápad - 235 ks. V dolní polovině žebříčku všechny vnitrostátní subjekty - Udmurtia (177), Mari-El (188), Saha (182), Kabardino-Balkaria (177), Ingušsku (63). Snad chov drůbeže není součástí národní kultury těchto území nebo údaje o nich nejsou úplné.

Hlavní domácí podniky produkující vajíčka

Výroba vajec v Rusku je docela rozvinutá. Bez ohledu na zemědělské farmy a osobní dceřiné farmy se v zemi zabývá více než 1 tisíc podniků a organizací. A ani největší z nich se nemůže pochlubit výjimečným postavením na trhu.

2. Podíl vedoucích výrobců vajec v Rusku na celkových příjmech průmyslu do konce roku 2014.

Export vajec do Ruska

Do roku 2035 se spotřeba drůbeže ve světě zvýší o 65%, vejce - o 50%, podle studie Mezinárodního nezávislého institutu agrární politiky (MNIAA). Proto se drůbežářství stane nejrychleji se rozvíjejícím průmyslem: spotřeba jiných druhů živočišných bílkovin (ryb, vepřového masa, hovězího masa) může připočíst 30-35%.

Světová produkce vajec vykazuje stálý růst. Od roku 2000 se celková produkce zvýšila 1,4 násobně, z 51 milionů tun na 70 milionů tun. Přední výrobce vajec je Čína, která představuje 36% světové produkce. Následují Spojené státy (8%), Indie (6%) a Japonsko a Mexiko (4% každý). Rusko, pokud jde o produkci vajec, se umístilo na šestém místě s podílem 3% na celém světě, odhadli analytici MNIAP.

Na spotřebě vajec na jednoho obyvatele se Rusko řadí na páté místo na světě - 260 ks / osobu. Podle tohoto indexu, naše země je na druhém místě v Mexiku (360 ks. / Os.), Japonsko (330 ks. / Os.), Ukrajina (310 ks. / Os.) A Čínou (300 ks. / Os.). Podle společnosti Rosstat se v roce 2016 produkce vajec v Rusku zvýšila o 2,2% na 43,5 miliardy kusů. Produkce na hlavu tedy činila 297 ks / osobu. V tomto případě, jak již bylo uvedeno na ministerstvu zemědělství, doporučená míra spotřeby Ministerstvem zdravotnictví je 260 ks. na osobu.

Pro osvobození domácího trhu potřebují ruští výrobci vajec export, a nyní se dělá aktivní práce v tomto směru, řekl Agroinvestor předseda Mezinárodního fóra drůbeže Sergej Shabaev. "Během léta se výrobci obchodovali za cenu 22-28 rublů / tucet, zatímco cena je 32-36 rublů / tucet. Nyní cena trochu vzrostla, ale přístup na zahraniční trhy je nezbytný, "řekl Šabajev. Podle něj bylo poprvé vyvezeno vejce do Spojených arabských emirátů pro drůbežářskou firmu Sinyavinskaya, několik dalších drůbežářských podniků je registrováno jako dodavatel. Navíc je zde úkol rozvíjet zpracování kuřecích vajec. "Bohužel, Rusko nyní dováží vaječné výrobky, které se často neliší v kvalitě. Možná konečně musíme uzavřít domácí trh z těchto nestandardních produktů a vyvinout vlastní zpracování, abychom pokryli potřebu cukrářského a potravinářského průmyslu. Nicméně, zatímco ruská cena výrobků nemůže konkurovat falešným dovezeným výrobkům na zpracování vajec, "stěžuje si Shabaev.

Největší ve struktuře světového obchodu je vajíčko segmentu v plášti, v roce 2016, jeho objem se odhaduje 3,6 miliardy $. Vaječné výrobky na světě, loni byla prodána za 900 milionů $. Co se týče vajec exportu v plášti vůdce je Nizozemsko (716 milionů $ v 2016- m), následované USA (440 milionů dolarů), Turecko (289 milionů dolarů) a Německo (279 milionů dolarů). V segmentu produktů z vajec také vede Nizozemsko (287 milionů dolarů), kromě Francie, USA, Německa a Belgie dodávají významnou částku na vývoz. "Rusko nevyváží značné množství vajec a vaječných výrobků na vývoz," uvádí studie MNIAP. Současně je třeba poznamenat, že Rusko patří mezi největší dovozce vajec ve skořápce (více než 200 milionů dolarů), ačkoli převážná část tohoto objemu spadá do inkubačních vajec pro drůbež.

Hlavními výrobci vajec v Rusku jsou zemědělské organizace - do konce roku 2016 jejich podíl na celkové produkci činil 79,1%. V lednu až září 2017 podle odhadů Rosstatu bylo ve farmách všech kategorií produkováno 34 miliard vajec - o 3% více než ve stejném období roku 2016. Do 27. listopadu se ve srovnání s loňským prosincem snížily vejce o 17,8%.

Více než 50% vývozu vaječných výrobků z Ruské federace je určeno pro sušené vejce

Obecně platí, že vývoz vaječných výrobků z Ruska je tvořen třemi hlavními kategoriemi, mezi které patří sušené žloutky, vaječný albumin a sušené vejce. V tomto případě je objem vývozu z hlediska hodnoty v roce 2016 bylo v hlavních sušených vaječných žloutků (37,4%), následovaný malým rozdílem umístěn vaječný albumin (31,1%), na třetím místě s podílem 26,7% obsazených vaječných skořápek.

Pokud jde o strukturu dodávek v naturáliích, sušené vejce (53,1%) se staly vůdci výsledky celého roku 2016. Čtvrtina objemu dovozu byla vykázána za sušené žloutky a 12,1% ve struktuře vývozu v tunách byl vaječný albumin.


Současně mezi třemi výše uvedenými kategoriemi se v roce 2016 výrazně zvýšil objem vývozu sušených vejců: vývoz v tunách se ve srovnání s rokem 2015 zvýšil o 60,0% a dosáhl 333,3 tuny, zatímco vývoz v USD se zvýšil o 141,5% 592,8 tisíc dolarů.

U dvou dalších produktů byla dynamika také pozitivní, ale méně výrazná: například objem vývozu vaječného albuminu vzrostl ve fyzikálním vyjádření o 21,4% a v hodnotovém vyjádření byl prakticky na úrovni 2015 (+ 0,7%). Dovoz sušených žloutků vzrostl o 0,2% v tunách a o 10,4% v dolarů, podle výzkumu ruského trhu s vaječnými výrobky společnosti AnalyticResearchGroup.

Přehled ruského trhu s vejci

Specialisté Expertního a analytického centra pro agrobyznys "AB-Center" připravili průzkum ruského trhu s vejci.

Přezkum trhu s vaječnými produkty zahrnuje následující údaje:

  • Objem výroby vajec v Rusku v letech 2001-2015, včetně podle kategorií zemědělských podniků, v letech 2014-2015. - měsíce.
  • Objem produkce vajec podle regionů Ruska v letech 2010-2015, v letech 2014-2015. - měsíce.
  • Hodnocení ruských regionů podle objemu výroby vajec.
  • Analýza meziregionálního obchodu s kuřecím vajíčkem. Identifikace dárcovských regionů (vyvážejících regionů) a regionů příjemců (dovážejících regionů). Objem spotřeby, bilance trhu podle regionů.
  • Analýza zahraničního obchodu (dovoz / vývoz) čerstvých, zpracovaných vajec.
  • Výroba vaječného prášku v Rusku v letech 2014-2015. měsíce.
  • Výroba melanže v Rusku v letech 2014-2015. měsíce.
  • Dynamika velkoobchodních a maloobchodních cen kuřecích vajec v letech 2010-2015.

Důležité! Veškeré informace na trhu s vejci uvedenými v obsahu mohou být aktualizovány k datu žádosti zákazníka. Také na základě osobní žádosti jsou údaje obsažené ve studii pravidelně aktualizovány (měsíčně / čtvrtletně). Informace lze poskytnout v angličtině. Na vyžádání lze také připravit údaje pro další trhy zemědělsko-potravinářských produktů (včetně průběžného zpracování aktualizací).

Náklady na výzkum jsou 18 500 rublů.

Ruský trh vajec. Výňatky ze studie

Výroba vajec

Výroba vajec v Rusku v roce 2015 ve všech kategoriích zemědělských podniků činilo 45523,6 milionu kusů, což je o 1,6% více než v roce 2014. Na 5 let (ve srovnání s rokem 2010) se zvýšil o 4,7%. Za deset let (ve srovnání s rokem 2005) se zvýšila o 14,5%.

Výroba vajec v průmyslovém odvětví chovu vajec (zemědělské organizace a farmy) v roce 2015 dosáhla 33 738,5 milionů kusů, což je o 2,6% vyšší než v roce 2014. Produkce vajec v nekomoditním sektoru (domácnosti) dosáhla 8 785,1 mil. Kusů. Ve srovnání s rokem 2014 se snížil o 2,1%

Výroba vajec v Rusku podle federálních okresů

Na prvním místě, pokud jde o produkci vajec v ruské Volze FD je s těmi, ve všech kategoriích farem 10 694 200 000 akcí a podíl na celkovém objemu Ruska na úrovni 25,1% v roce 2015. Ve vztahu k roku 2014 vzrostla produkce vajec v oblasti Volga Federal District o 1,3%.

Druhé místo zaujímá centrální federální okruh s počty 8 839,3 milionů kusů a podíly na celkové produkci vajec v Rusku o 20,8%. Ve srovnání s rokem 2014 vzrostla produkce vajec o 2,6%.

Na třetím místě se nachází sibiřský federální okruh, kde produkce vajec za rok vzrostla o 3,2% na 6 535,8 milionů kusů. Podíl SFO na celkové produkci vajec v Rusku v roce 2015 činil 15,4%.

Čtvrté místo zaujímá Ural FD, kde v roce 2015 bylo vyrobeno 4 588,2 milionu kusů. To je 10,8% z celkového počtu. Ve srovnání s rokem 2014 vzrostla produkce vajec ve federálním okresu Ural o 3,8%.

Páté místo zaujímá jižní FD s ukazateli 4562,3 milionů jednotek a podíl na celkovém počtu v Rusku na úrovni 10,7%. Ve vztahu k roku 2014 vzrostla výroba vajec v jižní federální čtvrti o 3,3%.

Severozápadní federální okruh je šestým největším producentem vajec na světě s 4 200,3 miliony kusů, což je od roku 2014 o 2,9%. Podíl SFD na celkové produkci vajec v Rusku v roce 2015 činil 9,9%.

Na sedmém místě zaujímá federální okruh Severního Kavkazu ukazatele 1,425,5 milionu jednotek a podíl na celkovém objemu v Rusku na úrovni 3,4%. Ve vztahu k roku 2014 se produkce vajec v okrese snížila o 0,4%.

Osmé místo je obsazeno Dálným východním federálním okrskem, kde bylo v roce 2011 vyrobeno 1172,8 milionu vajec. Ve srovnání s rokem 2014 klesla výroba vajec o 1,5%. Podíl FEFD na celkové produkci vajec v Rusku činil 2,8%.

Devátým místem je Krymská federální oblast s ukazateli 505,3 milionu jednotek a podíl na celkovém počtu v Rusku na 1,2%. Ve srovnání s rokem 2014 klesla výroba vajec o 10,2%.

Výroba vajec podle regionů Ruska v roce 2015. Hodnocení TOP-20 regionů:

Největším regionem produkujícím vejce v Rusku je Leningradský kraj. Zde se v roce 2015 vyrobilo 3 060,9 milionu kusů, což je o 1,7% méně než v roce 2014. Podíl regionu na celkovém objemu RF v roce 2015 činil 7,2%.

Výroba vajec v regionu Rostov (Druhý největší region produkující vajíčka s podílem na celkovém objemu Ruské federace na 4,5%) v roce 2015 oproti roku 2014 vzrostl o 0,2% na 1 907,0 milionů kusů.

Výroba vajec v oblasti Jaroslavl (Třetí, pokud jde o oblast-producenta vajec s podílem na celkovém objemu Ruské federace na úrovni 4,0%) v roce 2015 ve vztahu k roku 2014 zvýšil o 14,2% a činila 1,717,100,000 podílů.

Výroba vajec v regionu Čeljabinsk (4. místo, podíl - 3,7%) v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 vzrostl o 7,3% na 1 577,8 milionů kusů.

Výroba vajec na Krasnodarském území (5. místo, podíl - 3,6%) v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 vzrostl o 8,4% na 1516,7 milionu kusů.

Výroba vajec v regionu Belgorod (6. podíl - 3,5%) v roce 2015, oproti roku 2014 se zvýšil o 13,4% na 1 474,0 milionů jednotek.

Výroba vajec v oblasti Tyumen (Sedmý, podíl - 3,4%) v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 vzrostl o 0,8% na 1 456,8 milionu jednotek.

Výroba vajec v oblasti Sverdlovska (Osmý, podíl - 3,4%) v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 vzrostl o 3,7% na 1 448,8 milionů kusů.

Výroba vajec v Republice Mordovie (9. místo, podíl - 3,3%) v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 vzrostl o 3,1% na 1 422,5 milionů jednotek.

Výroba vajec v regionu Nižný Novgorod (Desáté místo, podíl - 3,1%) v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 se změnilo nepatrně a dosáhlo 1329,5 milionů jednotek.

Mezi 20 hlavních oblastí produkujících vejce patří také:

11. Novosibirskský region - 1252,3 milionu jednotek, podíl na celkové ruské výrobě - ​​2,9%.

12. Republika Tatarstan - 1170,6 milionů jednotek, 2,8%.

13. Kemerovo - 1148,4 milionů kusů, 2,7%.

14. území Altai - 1100,4 milionů kusů, 2,6%.

15. Orenburg Region - 1080,1 milionů jednotek, 2,5%.

16. Perm území - 1074,8 milionů jednotek, 2,5%.

17. Saratovská oblast - 1000,0 milionů kusů, 2,4%.

18. Irkutsk oblast - 993,7 milionů jednotek, 2,3%.

19. Republika Udmurt - 939,7 milionů kusů, 2,2%.

20. Baskortostanská republika - 928,3 milionů jednotek, 2,2%.

Výroba vaječného prášku

Rozsah výroba vaječného prášku v Rusku v roce 2015, podle oficiálních údajů, ve srovnání s rokem 2014 mírně poklesl - o 7,6%. Největší objemy výroby vaječného prášku v roce 2015 byly v květnu, červnu, červenci, srpnu, září a také v prosinci.

Výroba melanže

Výroba melanže v Rusku v roce 2015, ve srovnání s rokem 2014 vzrostl o 15,2%. Největší měsíční produkce melanže v roce 2015 byla zaznamenána v září-prosinci.

Kdo potřeboval ruské vejce?

Ruské vejce právě začínají zkoumat svět. S těmito exportními giganty jako Norska a Německa ještě nemůžeme porovnávat. Nicméně náš vývoz dosáhl 16,5 milionů dolarů. Kdo potřeboval vejce z Ruska?

Vejce, jsou v Africe vejce

Domácí vejce překračují tisíce kilometrů, aby se dostali na stůl zahraničnímu spotřebiteli. V loňském roce jsme je vyvezli do Nepálu, Indonésie a Belize.

Ale naši hlavní zákazníci jsou Ukrajina a Mongolsko. Obě země vynakládají na vejce z Ruské federace miliony dolarů. V roce 2016 dovezli Ukrajinci naše vejce za 6 milionů dolarů a Mongolové za 5,4 milionu dolarů vyplývá z údajů FCS Ruska. Kazachstán - na třetím místě: v loňském roce jsme do této země dovezli vejce za 3,1 milionů dolarů. Pět z klíčových dovozců uzavřelo Abcházie a Tádžikistán.

Celkově exportujeme vejce do 16 zemí. Mezi evropskými zeměmi mezi kupci - Norsko, které minulý rok strávily na vejcích z Ruska 3,77 tis. V seznamu kupujících je i "Neznáma země", kterou jsme minulý rok prodali vejce na 3,13 tisíc dolarů.

Vývoz vajec z Ruska začal prudce klesat před čtyřmi lety a teprve v loňském roce se začal zotavovat. V roce 2013 činil vývoz 24,8 milionu dolarů, v roce 2014 - již 19,1 milionu dolarů, v roce 2015 - a všech 16,2 milionů dolarů.

Ruské kuřata

Ne všechny vejce spadnou na stůl cudzinci, někteří z nich - v kuřecích chovech, nebo spíše na drůbežích farmách. Rusko exportuje nejen vaječné vejce, ale také oplodněné vajíčka pro inkubaci.

V loňském roce jsme vyvezli kuřecí vejce pro inkubaci za 3 miliony dolarů, což bylo 18,2% celkového vývozu vajec (s výjimkou vajec vyvážených bez vaječných skořápek). Oplodněné vejce jiných ptáků - o 789 tisíc dolarů.

Vyjímáme však mnohem více kuřecích vajec určených k jídlu: v roce 2016 - o 12,4% (podíl 75,3%). Vejce jiných ptáků - o 287 tisíc dolarů.

Ze všech koutů světa

I přes úspěchy je příliš brzy na to, aby vývoz mohl konkurovat dovozům. V loňském roce jsme prodávali vejce za 16,5 milionu dolarů a koupili jsme za 215 milionů dolarů. Rozdíl je 13krát.

Prodejci vajec jsou ještě mnohem rozmanitější než kupující. Berte vejce i od Brazílců Pravda, trochu: v roce 2016 - jen něco za 48,8 tisíc dolarů.

Většina vajec - téměř třetina - nám prodává Nizozemsko (63,5 milionů dolarů). Na druhém řádku - Bělorusko (32,5 milionu dolarů), Německo - na okraji města (28,5 milionu dolarů).

Dovážíme vejce ze 19 zemí a mnoho z nich je evropské. Češi (21,6 milionu dolarů), Francie (19,1 milionu dolarů), Maďarsko (9,3 milionu dolarů), Slovensko (8,7 milionu dolarů), Portugalsko (7,1 milionu dolarů), Kanada ), Španělsko (3,6 milionu dolarů), Anglie (2,9 milionu dolarů), Belgie (2,2 milionu dolarů), Polsko (2,1 milionu dolarů) a další země.

V podstatě kupujeme násadová vejce. V loňském roce byl dovezen ruský trh oplodněných vajec (kuřecí a ne kuřecí) za 159,6 milionů dolarů a vejce určená k jídlu - pouze 5,9 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že jsme začali kupovat méně dovezené vejce. Ve srovnání s rokem 2015 (281 milionů dolarů) došlo k poklesu o 24%.

Ministerstvo zemědělství schválilo program vývozu drůbežích výrobků

v novinách 25.11.2017 0 zhlédnutí

Ministr zemědělství Alexander Tkachev schválila program na podporu a zvýšit objem vývozu drůbežích produktů, podle kterého je dodávka drůbeží maso (na základě hotové a konzervovaných výrobků) v roce 2020 se očekává, že poroste více než třikrát - až 370 tisíc tun z 121,4. tisíc tun v roce 2016-m. Náklady na vývoz drůbežího masa by se měly také ztrojnásobit z 8,7 miliard rublů. v roce 2016 na 25,4 miliard rublů. v roce 2020-m. V roce 2017, v souladu se stanovenými parametry, v zahraničí, musí být zaslány 158.000. T drůbež na 10,8 mld.

Podle ruského drůbeže Unie, bude produkce drůbežího masa v roce 2017 vzroste na 200 tisíc. Tun na 4,8 milionu tun. Kdo drůbeže tvořili 65% celkového vývozu masných zdrojů, podle textu programu. Lídr v oblasti vnějších prodeje drůbežího masa HAP „zdroje“, které tvoří asi 23% z celkového vývozu drůbežího masa. „Aktivní vývozci drůbežího masa jsou rovněž podniky v regionu Belgorod -“ White Bird „“ Prioskolye „“ BEZRK-Belgrankorm“- dokument říká. Dodávky jsou realizovány ve 30 cizích zemích a osm ze zemí SNS, slibné oblasti pro zvýšení zahraniční tržby z ministerstva zemědělství řekl, že na Středním východě země, asijské trhy (Čína, jihovýchodní Asie, Japonsko, Jižní Korea), Afrika (Kongo, Jihoafrická republika, Nigérie) a CIS.

Celkový odhadnutý objem vývozu nedovolí, aby zmírnit napětí na domácím trhu, kde nyní existuje nadbytek některých produktů, říká generální ředitel „Rincon Management“ Konstantin Korneev. Tak, 370 tisíc tun, které je plánované má být vyvezen v roce 2020, -. Je to jen asi 8% vyprodukovaného drůbežího masa v zemi v roce 2016. „Vývoz, které by byly skutečně ulevil napětí z ruského trhu by měla dosáhnout alespoň 500 tisíc tun Jedná se o údaj, který bude mít Rusko také více či méně významným hráčem na světovém trhu, a zmírnit tlak..“ - řekl Korneev „Agroinvestor ". Poznamenal, že dnes v Rusku nejsou tam žádné velké stabilní dlouhodobé smlouvy na vývoz drůbežího masa. „Firmy jsou nyní skutečně rozhodnou najít svou cestu na zahraniční trhy, a každý úspěch na zahraničních trzích - jedná se spíše o vítězství pro jednotlivé producenty,“ - řekl.

Pro rozvoj ruského vývozu drůbeže možného programu zahrnuje držení 16 akcí, včetně rozvoje národních a regionálních programů na boj proti nemocem zvířat, provádí regionalizace, rozvoj dopravní infrastruktury na hlavních exportních destinacích výplatu logistiky a dodavatelů celní náklady, stejně jako kompenzaci finanční zátěže výrobci s velkou odloženou platbou za zboží dodané dovozcům.

Vaječné a vaječné výrobky

Také ministerstvo zemědělství konstatuje potřebu zvýšit vývoz jedlých kuřecích vajec. V roce 2017 se očekává její nárůst o 940 milionů kusů. až 4,5 miliardy kusů. Produkce na hlavu tak činí 303 ks / osobu, zatímco spotřeba je 285 ks / osoba. Pro export v tomto roce bude odesláno 252 milionů vajec (v letech 2016 - 221 milionů jednotek). Nyní je vejce dodáváno do Mongolska, Abcházie, Ukrajiny (Doneck a Lugansk), Gruzie, Ázerbájdžánu a ruských podniků jsou připraveny zvýšit zásilky do těchto zemí. Zejména proto agrární oddělení hodlá hledat rovnováhu vzájemných dodávek se zeměmi SNS, především s Běloruskem.

Podle Ministerstva zemědělství je však významným exportním potenciálem především produkty zpracování vajec. Kapacity největších ruských podniků produkujících suché zpracovatelské výrobky "výrazně překračují potřeby ruského trhu". Takže, jak vyplývá z údajů uvedených v programu, pro velké vejce jsou velké ruské podniky podhodnoceny o 42%, na suchých žloutkách a složitých potravinářských přídatných látkách - o 40%. "Abychom uspokojili poptávku zpracovatelského průmyslu potravinářského průmyslu pro výrobu tekutých a suchých výrobků z vajec v roce 2016, bylo odesláno přibližně 3,3 miliardy vajec, zatímco podíl zpracovatelského průmyslu činil 10,4% [objemu výroby]. V zemích Evropské unie a ve Spojených státech je podíl zpracovaných vajec více než 50%, "uvádí ministerstvo zemědělství.

Pro zvýšení vývozu vaječných výrobků bylo schváleno několik místních průmyslových programů. Zvláštní důraz by měl být učiněna opatření pro dodávku suchých potravinářských vajec do Evropské unie, která v roce 2020 by měl růst až 2 tuny nyní vstupují na evropský trh existují jen dvě ruské společnosti, řekl, že ministerstvo zemědělství:.. drůbežárně „Roskar“ (Leningrad region) a "Ruzovo" (Mordovie).. Před 2 tisíce tun vaječných výrobků v roce 2020 se očekávají do zemí SNS, 1,5 tuny. - V Japonsku, až 600 tun - v Číně.

Dříve Ministerstvo zemědělství připravilo aktualizovaný státní program pro rozvoj zemědělství na období 2013-2020 v souvislosti s jeho pilotním převedením do řízení projektů. Nová verze státního programu stanovuje pět hlavních cílů, jedním z nich je zvýšení vývozu zemědělských produktů o 32% na úroveň roku 2015, včetně roku 2018 - o 17%.

Rybí trh v Rusku

ÚVOD

Trh potravinových vajec v Rusku je zastoupen více než 90% kuřecích vajec. To je způsobeno skutečností, že kuřata, stejně jako v mnoha jiných zemích, jsou nejčastějším druhem drůbeže. V naší zemi tvoří slepice více než polovinu populace hospodářských zvířat. Kuřecí vejce jsou součástí denní stravy většiny Rusů. Mají vysokou energetickou hodnotu a jsou bohaté na bílkoviny, a proto slouží jako levná alternativa k masovému.

Stejně jako v mnoha zemích světa, v Rusku konzumují vejce vlastní produkce. Odborníci odhadují, že ruský trh s vejcemi na potraviny je soběstačný a slabě závislý na světovém trhu (podíl dovozu nepřesahuje 2,1%). Mezi klíčové charakteristiky domácího trhu lze identifikovat stabilní růst spotřeby vajec a stálý nárůst domácí produkce. Mezi hlavní faktory růstu poptávky patří zvýšení kupní síly obyvatelstva, rozvoj moderního sektoru obchodu v zemi a růst cen masných výrobků.

Dalšími rysy ruského trhu jsou nízké objemy zahraničního obchodu ve srovnání s objemem národní produkce, výrazné zvýšení výrobních nákladů v důsledku vyšších nákladů na krmivo, mírný nárůst velkoobchodních a maloobchodních cen kuřecích vajec.

VÝROBA OBJEMU

Podíl Ruska ve světové produkci vajec se odhaduje na 3%, což je šestý ukazatel na světě. Největším producentem vajec je Čína - v této zemi produkují vejce pětkrát více než druhý největší spotřebitel - Spojené státy. Čína spolu s dalšími dvěma vedoucími výrobci, včetně Indie a Japonska, činí z Asie největší region produkující vejce, což představuje více než 60% světové produkce.

Na konci roku 2015 výroba kuřecích vajec v Rusku činila 42,5 miliardy kusů, což je jen nepatrně pod úrovní spotřeby, která je stanovena na 43 miliard kusů. Ve srovnání s rokem 2014 se indikátor zvýšil o 1,7%. V mnoha ohledech je tento nárůst způsoben nárůstem počtu drůbežích hospodářství v důsledku přistoupení Krymu.

Obrázek 1. Výroba vajec v Rusku ve všech typech hospodářství, 1990-2015, milion kusů

Ve výrobní struktuře převažuje komoditní sektor - 79% nebo 33738,5 milionů kusů. A převážná část (78%) připadá na zemědělské organizace, zatímco podíl zemědělských podniků a jednotlivých podnikatelů je nižší než 1%. Nekomerční sektor, tedy ekonomika obyvatel země, produkuje 21% vajec (8 792,5 milionů kusů). Mezi rokem 1995 a 2015 se podíl komoditního sektoru zvýšil ze 70% na 79%, podíl sektoru neobchodních komodit se snížil z 30% na 21%.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Obrázek 2. Výroba vajec v Rusku podle typů hospodářství, 1990-2015, milion kusů

Mezi federálními okrskami produkuje Volaňský federální okruh vejce (10 694,2 milionů kusů), což představuje více než 25% celkové produkce. Druhé místo zaujímá centrální federální okruh, který produkuje 20,8% vajec (8,839,3 milionu kusů), na třetím místě - sibiřský federální okres s podílem 15,4% (6535,8 milionů kusů). Ural FD (10,8%), Jižní FD (10,7%), severozápadní FD (9,9%), severokaukazský FD (3,4%), Far Eastern FD (2,8%). a Krymská federální oblast (1,2%).

Obrázek 3. Výroba vajec v Rusku podle federálních okresů, 2015 milionů kusů

Regiony vedoucí produkce (údaje z roku 2015 roku) jsou Leningrad kraj s podílem 7,2% celkového počtu, a Rostov, Iaroslavskaia, region Čeljabinsk a Krasnodar (4,5%, 4%, 3,7% a 3 6%). Prvních deset výrobci také Belgorodskaia, Tiumenskaia, Sverdlov oblast (podíl 3,5%, 3,4% a 3,4%) a Mordovie (3,3%) a Novgorod kraj (3,1%).

Největšími producenty v zemi jsou hydinové závody v Leningradském kraji. V této oblasti Ruska 9 drůbeží farmy, které produkují asi 3 miliardy korun. Vejce. V tomto případě, 2 miliardy. Z nich přichází s dopravníkem farmách „Sinyavinskaya“ a „Roskar“. Podíl těchto dvou výrobců představuje přibližně 6-7% domácí výroby. Mezi dalšími významnými producenty objeví „Ravis - drůbežárně Sosnovskaya“ v regionu Čeljabinsk, drůbež „Bohr“ z Ťumeň kraje, AGRI „October“ z Mordovie drůbežárně „Sverdlovsk“ na Sverdlovské regionu, JSC „Zagorje“ v Belgorod kraje celkového podílu vede. podniky představují přibližně 20% trhu.

SPOTŘEBA VAJEC

Podle výpočtů Světové zdravotnické organizace je míra spotřeby vajec na osobu ve výši 260 kusů za rok. Spotřeba vajec v Rusku podle posledních údajů přesahuje míru léčení, která činí 269 kusů ročně (údaje Rosstatu). Indikátor rekordů v naší zemi byl zaznamenán v roce 1990, kdy obyvatelé země konzumovali v průměru 297 vajec za rok. Počínaje polovinou 90. let do roku 2013 zaznamenala Ruská federace postupné zvyšování spotřeby vajec.

Pokud jde o ostatní země světa, odborníci odhadují spotřebu vajec v Rusku na mírné. Většina vajíček je konzumována obyvateli Mexika (asi 345 za rok na osobu), následuje Japonsko a Čína. Rusko sleduje tento ukazatel na úrovni zemí, jako jsou USA, Francie a Německo (přibližně 290 vajec, včetně zpracování). Nejnižší hodnoty jsou v zemích střední Afriky, v Řecku, Indii a Finsku.

Obrázek 4. Spotřeba vajec na obyvatele, 1990-2015, kusy

Podle údajů za rok 2015 spotřebuje centrální federální okruh nejvíce vajec mezi federálními okresy - 11484,8 milionů kusů ročně. Je hlavní částí příjemce. Vlastní výroba nezahrnuje potřeba populace vajec o 23%. Druhým místem, pokud jde o spotřebu, je Volga Federal District. Zde je míra roční spotřeby 8739 milionů vajec za rok. Zároveň je tento federální okrsek hlavním živitelem rodiny, který produkuje více než 1955,2 milionu vajec než své vlastní potřeby. Celkem se v Ruské federaci nachází 5 okresů, kde objemy spotřeby jsou nižší než objemy výroby - to jsou tzv. Dárcovské oblasti. Mezi ně patří Volga Federal District, Uralský federální okruh, jižní federální okruh, sibiřský federální okruh a severozápadní federální okruh.

Obrázek 5. Úroveň spotřeby a dodávky kuřecích vajec podle federálních okresů, 2015, milionů kusů

Pokud budeme hovořit o regionech Ruska, největší potřebou pro dodávku vajec z ostatních oblastí země jsou obyvatelé Moskvy (3600100000. kusů). To je způsobeno skutečností, že ve městě prakticky neexistuje vlastní výroba. Za nimi následuje moskevské oblasti (1933500000. kusů), Petrohrad (1532500000. kusů), Samarské oblasti (813900000. Kusů) a Republiky Dagestán (653.8). Největším dárcovským regionem v zemi je region Leningrad, který produkuje vejce o 83% více než jeho potřeby. Celkově v roce 2015 bylo dárcovských regionů dárců ve slepičích vejcích a 50 regionech, kde je objem místní produkce nižší než spotřeba.

Export vajec do Ruska

Vzhledem k tomu, že neexistuje ruský program pro odstranění salmonel, budou vejce v EU převezena pouze k recyklaci. Foto: corbisimages.com

Po dlouhých letech jednání zahájila Evropská unie svůj trh pro kuřecí vejce a drůbež z Ruska. Pokud mají drůbežáři čas předložit žádosti regionálním oddělením Rosselkhoznadzor do konce roku, mohou první dodávky masa začít již koncem února 2013. Vyhlídky na vývoz jsou však sporné - ruské ceny jsou vyšší než evropské.

Minulý pátek se Evropská komise rozhodla udělit Rusku právo vyvážet drůbež a vejce do zemí EU. V sobotu bylo toto rozhodnutí zveřejněno v oficiálním věstníku Evropské unie.

Ruské podniky mají právo dodávat drůbeží maso do maloobchodních prodejen a vývoz vajec je povolen pouze pro podniky zpracovatelského průmyslu. Toto omezení je vysvětleno tím, že v Rusku neexistuje národní program pro odstranění salmonel. Po přijetí tohoto programu lze vejce dodat i do maloobchodních řetězců v evropských zemích.

Evropská unie také udělala krok pro dovoz hotových masných výrobků z Kaliningradu. V této oblasti se nacházejí zařízení na zpracování masa Miratorg, Foodstuff a OVA.

Další etapou bude certifikace ruských průmyslových odvětví pro jejich zařazení do rejstříku podniků, které mají právo dodat své výrobky Evropské unii. Pokud podnikají podniky a před koncem tohoto roku podají žádost na územní útvary Rosselkhoznadzor a regionální veterinární služby, první dodávky po přechodu všech postupů mohou začít již koncem února 2013.

"Čekali jsme na toto rozhodnutí již mnoho let. Vstup do WTO umožňuje Rusku otevřít nové exportní trhy, "řekl Alexej Alekseenko, tiskový sekretář Rosselkhoznadzor.

Otázka získání práva na vývoz ruského drůbežího masa na evropský trh začala být projednávána již v roce 2009. Během této doby navštívila Komise Evropské unie čtyřikrát ruské podniky, které vyjádřily touhu vyvážet výrobky. Žádost o vývoz vajec byla podána v roce 2012, ale Evropská komise ji rychle schválila bez dalších kontrol, protože požadavky na vývoz vajec jsou velmi podobné požadavkům na dodávky masa.

Žádosti o vývoz drůbežích vajec podávaný Uglich, která se specializuje na výrobu křepelčích vajec, jakož i zemědělské podniky „Prioskolye“, „Belgrankorm“, „Mosselprom“ (zahrnuté do skupiny „Cherkizovo“), „Optifood“.

„Cherkizovo“ dosud hodnocena na trh EU z hlediska ekonomiky zásobování a prodeje, ale pouhá skutečnost, že takové rozhodnutí je pozitivní, uvedl ředitel komunikace a vztahy k investorům skupiny Alexander Kostikov. To naznačuje, že po vstupu Ruska do WTO dojde k integraci na světový trh a že systém kontroly kvality splňuje evropské normy, dodal.

„Podnikání v zemědělství“ se chystá v září příštího roku zahájit svou drůbež projekt, a hned po které se bude vztahovat na Rosselkhoznadzor o monitorování, řekl Alexander Nikitin, generální ředitel zemědělských podniků.

Vyhlídky ruského vývozu drůbežího masa na evropský trh v blízké budoucnosti jsou z mnoha důvodů velmi nejasné, říká Albert Davleev, viceprezident Mezinárodního programu pro rozvoj drůbeže (IPDP). Kromě toho nazývá absenci státního programu boje proti salmonelám. Další překážkou ruských výrobků je jejich cena. Nyní velkoobchodní ceny filé domácí kuřecích prsou v Rusku - produkty, které mohou být v poptávce v zemích EU, je asi 4 eur za 1 kg. V Evropě jsou jeho náklady v průměru nižší, aniž by byly zohledněny dovozní cla.

Nezapomeňte na kvóty, poznamenává pan Davlejev. Brazílie a Thajsko mají své malé kvóty na dodávky drůbežího masa do Evropské unie, ale Evropané ji již ve WTO přezkoumají.

Klíčové zdroje bílkovin: trh s vejci

Hlavními faktory určujícími dynamiku světového trhu s potravinami je růst populace a nárůst poptávky po zdravé výživě. Existuje rostoucí poptávka po bílkovinných potravinách, zelenině.

Vejce jsou jedním z nejvíce dostupných zdrojů stravy bílkovin. Jejich produkce může být účinně organizována jak v podmínkách velkých zemědělsko-průmyslových podniků, tak v malých zemědělských a pomocných farmách. Předpokládá se, že výroba drůbeže do roku 2035 bude nejrychleji rostoucím odvětvím. Spotřeba drůbežího masa na celém světě stoupne o 65%, vejce - o 50%. Pro srovnání se očekává růst spotřeby jiných zdrojů živočišných bílkovin (ryb, vepřového masa, hovězího masa) na úrovni 30 až 35%.

V Rusku je drůbežářství jedním z tradičně vysoce rozvinutých odvětví. Rusko patří mezi světové lídry ve spotřebě vajec na jednoho obyvatele.

K zachování těchto úspěchů, které tvoří exportní potenciál průmyslu, je důležité zajistit technologickou nezávislost ruského drůbežářství a produkci vajec, zvýšit přidanou hodnotu produkce a rozvinout produkci produktů s vysokou přidanou hodnotou. Důležitou konkurenční výhodou ruského drůbežářství je dostupnost obilovin - hlavní součást výroby krmiv. Ve struktuře nákladů na produkci vajec je podíl krmiva přibližně 60%.

Obecně platí, že světová produkce vajec vykazuje stabilní růst. Od roku 2000 se celková produkce zvýšila o 1,4 krát - z 51 na 70 milionů tun.

Přední výrobce vajec je Čína, která představuje 36% světové produkce. Také hlavní hráči - Spojené státy - 8%, Indie - 6%, Japonsko a Mexiko - 4%. Rusko zaujímá šesté místo ve výrobě vajec (podíl 3% světové produkce těchto produktů).

Ve struktuře světového obchodu je obvyklé přidělit vaječné skořápky - největší segment s objemem od roku 2016 ve výši 3,6 miliardy dolarů a výrobky z vajec - asi 900 milionů dolarů.

Světovým lídrem na vývozu skořápkových vajec je Holandsko - 716 milionů dolarů od roku 2016. Poté následují USA (440 milionů dolarů) a Turecko (289 milionů dolarů), Německo (279 milionů dolarů) a Polsko (223 milionů dolarů). V segmentu vaječných výrobků je také Holandsko (287 milionů USD v roce 2017). Významný objem produktů pro vývoz dodává Francie, USA, Německo a Belgie. Rusko v současnosti nevyváží značné množství vajec a vaječných výrobků na vývoz.

Vedoucím světovým dovozem vajec ve skořápce je Německo (645 milionů dolarů v roce 2016). Přibližně polovina z dovozu z Nizozemska. Na třetím místě Irák (282 milionů dolarů). Rusko je také významným dovozcem vajec ve skořápce (více než 200 milionů dolarů v roce 2016). Ale převážná většina ruských dovozů - vajec vajec potřebných pro normální provozování drůbeže. Překonání této technologické závislosti je klíčovým úkolem rozvoje průmyslu. V části vaječných výrobků nakupují velké objemy Německo, Velká Británie a Japonsko.

Je důležité poznamenat, že v posledních letech došlo k významným změnám v obchodu s vejci na světě. Pokud v období od počátku roku 1990 do roku 2004 činila průměrná roční míra růstu obchodního obratu ve světě přibližně 2,4%, pak se od roku 2004 zrychluje růst trhu. V průměru za posledních 10 let činilo 7,5% ročně. Vejce jsou jedním z nejslibnějších produktů světového trhu s potravinami. Současně existují významné příležitosti ke zvýšení přidané hodnoty produktu.

Přechod na venkovní péči ptáka vytváří jisté výhody v kvalitě a "palivo" pro reklamu, což umožňuje zvýšit přidanou hodnotu vajec. Dalším stupněm je zpracování a výroba polotovarů - vaječného bílku a žloutku. Ještě dražší produkty jsou vejce produkovaná organickou technologií, stejně jako hotové potravinářské výrobky založené na vejcích - omelety atd. Produktování značek je také důležitým nástrojem pro zvýšení přidané hodnoty. Pro Rusko jako potenciálního vývozce vajec je důležité pokrýt celý potenciální trh, nikoliv pouze na nižší cenový segment. Vývoj výroby výrobků s vysokou přidanou hodnotou založený na domácím trhu se může stát efektivním vývozním nástrojem.

Materiál byl vypracován Mezinárodním nezávislým institutem agrární politiky na základě údajů UN Comtrade, International Egg Commission, další odborníci z oboru a také vlastní analýzu.

9 otázek a odpovědí o vývozu vajec

Výrobky z vajec ukrajinských výrobců vstupují na evropský trh. V roce 2015 společnost „Ovostar Union“ zvýšil objem vývozu o 2,3 krát, ve srovnání s předchozím rokem, a obří „Vanguard“ zvýšil podíl vajec dodávaných do Evropy až 14% z celkového objemu vývozu ze země. (Viz také náš případ společnosti "Ovostar Union")

Evropa poskytuje dobré podmínky pro dovoz ukrajinských výrobků a se vstupem hospodářské části dohody o přidružení do EU v platnost budou dále zjednodušeny a to je znepokojeno evropskými výrobci vajec.

Prvních 2 miliony ukrajinských kuřecích vajec jsou již prodávány v izraelských supermarketech (bezcelní vývoz do Izraele byl schválen 20. srpna 2015). Povolení bylo uděleno agrofirmu "Avis" a "Berezanská drůbežářská farma". Nyní jsou naše výrobní podniky kontrolovány i veterinárními útvary Moldavska a rozhoduje se o možnosti jejich dodávek do této země.

1. Kde Ukrajina vyváží vaječné výrobky?

Hlavními prodejními trhy ukrajinského vejce jsou Avangard, země Středního východu, Asie, Severní, střední a západní Afrika, bývalý SNS a nyní Evropa. Druhý největší domácí výrobce, Ovostar Union, dodává výrobky do Číny, Spojených arabských emirátů, Běloruska, Kazachstánu, Gruzie a Sýrie. Obě zemědělské podniky plánují zvýšit objem výroby a rozšířit geografii vývozu.

2. Jaké jsou požadavky na ukrajinské vývozce vajec?

Vyvážet vejce do zahraničí, výrobci muset podstoupit řadu kontrol, včetně veterinárních a v jednotlivých zemích - své vlastní požadavky na výrobní a slepic roste podmínek. Evropa podporuje volné pokládání vrstev. Přestože vejce ptáků jsou pro koncového uživatele méně bezpečná. V domech s podlahovými slepic může být 24 tisíc sit slepice, zatímco ve stejném voliéry s bateriemi -.. 70000 v prvním provedení, během 500 dní kuřata jsou umístěny na podlaze, podestýlka nemění nimi, což zvyšuje riziko bakterií a infekce ptáků a vajec. Požadavek pro vývozce chovat slepice volný rozsah je také skrytý smysl: jak Evropa chrání své domácí producenti vajec z konkurence ze strany dovozců.

3. Mají ukrajinští a evropští producenti vajec za stejných podmínek?

Evropským chovatelům drůbeže a výrobě jejich produktů v Evropské unii se ukládají přísné požadavky, včetně dodržování pravidel ochrany zvířat. Současně ukrajinští producenti vajec obsahují kuřata v buněčných bateriích. Vzhledem k tomu, že pracovní podmínky pro evropské a domácí drůbežáři jsou nerovné, sami souhlasí západoevropští úředníci, ale nemohou nic dělat, protože licence na prodej našich produktů byla podepsána v Bruselu. Pro Ukrajinu existuje kvóta pro vývoz do EU 3 000 tun zpracovaných vajec za rok a 1,5 tisíc tun vaječných výrobků. Není to tak, ale je možné, že údaje budou revidovány již v tomto roce.

4. Má Evropa pomoci ukrajinským výrobcům vajec?

Ukrajinský vaječný průmysl nepotřebuje pomoc Evropy, protože nákladová cena naší nabídky je nižší než v evropských zemích. Důvodem pro láce, a to nejen v drůbežím technologií, ale i ve slabém národní měně, nízké ceny pro inženýrské sítě, malé platy ukrajinských dělníků, a za přítomnosti své vlastní výrobě krmiv pro kuřata od místních kukuřice a obilí. Dokonce i kdyby Ukrajina vyvážala vejce a vaječné výrobky do Evropy s dovozní daní, měla by se držet na evropském trhu.

5. Vyváží produkty na vývoz a velké hráče v oblasti exportu ukrajinského vaječného průmyslu?

Největší vejce na Ukrajině je Avangard. Pokud jde o výstup odpovídajících výrobků, je na druhém místě ve světě. Také Avangard se zabývá chovem kuřat, produkcí krmiva pro ptáky a dalšími aktivitami. Podle výsledků loňského roku se na jeho podílu podílí 49% ukrajinského trhu s vejci. Během roku 2014 společnost uvedla na trh 18,6 miliardy nosnic, vyrobila 6,3 miliardy vajec a 21,3 tisíc tun vaječných výrobků. Většina vývozu producentů pochází ze zemí Středního východu a jako další trhy se jedná o Severní Ameriku a Čínu. Společnost je registrována na Kypru. Mezi majetek - 19 drůbežích farem, které se nacházejí v celé zemi, včetně v okupovaném Krymu av Donbassu, kde se v současné době konají vojenské operace. Zakladatelem a vlastníkem je ukrajinský politik a podnikatel Oleg Bakhmatyuk, který patří mezi deset nejbohatších lidí v zemi.

Hlavním konkurentem společnosti Avangard je společnost Ovostar Union. Její výrobky jsou známé na ukrajinském trhu pod ochrannou známkou "Yasensvit". Vaječné výrobky Ovostar Union jsou dodávány takovým známým společnostem jako Nestlé, Kraft Foods a M'cDonalds. Obchodní obrat výrobce podle výsledků minulého roku činil 75 milionů dolarů, nicméně s přístupem na evropský trh očekává jeho vedení tento údaj zdvojnásobit.

6. Jak vojenské operace na východě ovlivňují vaječný průmysl a okupaci Krymu?

Revolutions „Vanguard“ vzhledem k obtížnosti práce v Krymu a vojenských operací ve východní části země se snížil o 24%, nemluvě o ztráty spojené s nemožností dalšího podnikání na poloostrově a v továrnách umístěných v regionech Lugansk a Doněcku. Také kvůli problémům "krymské" společnost ztratila nejméně 200 milionů EUR investic.

7. Jaký je vývoz vajec do Ruska?

V rozporu s obecným přesvědčením, že Rusko bylo hlavním vývozním trhem pro Ukrajinu, ve skutečnosti zde nebylo dodáno více než 2% ukrajinských vajec. Z tohoto důvodu výrobci téměř netrpěli kvůli uzavření ruského trhu pro ně.

8. Vztahuje se původ jednoznačných produktů pro konečného uživatele?

Ukrajinští producenti vyrábějí vysoce kvalitní vejce a problémy s dodávkami vajec do Evropy vznikají na pozadí skutečnosti, že nosnice držíme v buněčných bateriích. Evropané umírají ptáka na podlahu, používají skupinové buňky nebo ve volném výběhu. Ačkoli místní spotřebitelé jsou ochotni zaplatit čtyřikrát tolik za vejce, která byla pašována kuřata volného výběhu, největší producenti tohoto produktu na Ukrajině v blízké budoucnosti nemají v úmyslu změnit své přístupy v práci. Proto je pravděpodobné, že evropské organizace na ochranu zvířat a dokonce i řetězce supermarketů jednoho dne odmítnou přijmout své produkty. V tomto případě bude ukrajinský vývoz vajec nucen přeorientovat se na Čínu a Střední východ s loajálními požadavky na výrobu vajec.

9. Jaké jsou vyhlídky vývoje vývozu vajec na Ukrajině?

Výroba vajec a vaječných výrobků na Ukrajině neustále roste. Teprve v roce 2015, podle předpovědí Svazu chovatelů drůbeže na Ukrajině, jejich produkce bude růst o 3-4% - až 20,5 miliardy kusů, a tudíž objemy vývozu se zvýší. Klíčovými dovozci ukrajinských vajec jsou Spojené arabské emiráty, Irák, Egypt, Kuvajt - 38% těchto produktů je již dodáno a další dodávky se plánuje zvýšit.

Také ukrajinští výrobci počítají s podpisem dohody o volném obchodu s Radou pro spolupráci arabských států Perského zálivu do roku 2018. GCC zahrnuje Bahrajn, Katar, království Saúdské Arábie, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Omán. Již do roku 2020 se plánuje zdvojnásobit objemy vývozu tímto směrem. Zvýšení dodávek v krátkodobém horizontu umožní také smlouvy se samostatnými evropskými státy - Lotyšskem a Moldavskem.

Pro rozvoj vaječného průmyslu je zapotřebí obrovských investic - jak pro výstavbu nových podniků, tak pro modernizaci stávajících podniků. V současné politické a hospodářské krizi v zemi zahraniční investoři nejsou ve spěchu investovat do podniků na ukrajinském trhu a zahraniční úvěry jsou přidělovány pouze velkým průmyslovým odvětvím, které mají vazby s vedením země.