Jak muzea vydělávají peníze

Vývoj muzejního podnikání v Rusku probíhal v Plyosu na kolegiátu Ministerstva kultury Ruské federace pod předsednictvím ministra Vladimíra Medinského. Na účasti se zúčastnilo více než 150 představitelů a zástupců státních a soukromých muzeí z různých regionů, odborníci z oblasti muzejní sféry země.

Jedním z hlavních témat byl rozvoj soukromých muzeí. Jejich zástupci přišli s iniciativou na změnu ruské legislativy, aby vytvořily vhodný status pro organizace, které se zabývají vzdělávacími, vzdělávacími, publikačními, výstavními a vědeckými činnostmi. Iniciátoři pozměňovacích návrhů navrhují "vypracování kritérií, která kulturní instituce, která provádí určitý soubor aktivit, může odpovídat - nejen expozici uměleckých předmětů". Také řada vedoucích pracovníků přišla s iniciativou pro preferenční zdanění soukromých muzeí - především o dávkách z nemovitostí.

K vyřešení problému sezónnosti doporučil ministr kultury Ruska Vladimír Medinsky flexibilní cenovou politiku a také vývoj dalších programů. Jako příklad uvedl rychle nové projekty - "Noc muzeí", "Noc umění". "Přitahujeme další nové publikum, především mladé lidi," večerní "publikum, čímž se dramaticky rozšiřujeme možnosti propagace našeho bohatého kulturního dědictví," uvedl vedoucí oddělení.

"Máme největší zájem o vzdělávací programy. Státní muzea jsou každoročně pověřeny zvyšováním návštěvnosti, rozvojem nových vzdělávacích programů. Ve federálních muzeích se návštěvnost za posledních pět let zvýšila o téměř 50 procent, což je výrazně vyšší než celosvětový průměr, kdy růst není tak rychlý, "řekl Vladimír Medinsky.

Generální ředitel Státní muzeum poustevny, prezident Svazu muzeí Ruska Michail Piotrovský, naopak zdůraznil, že v každém regionu muzea mají vlastní tradice, kořeny a historii. "Toto je originalita a musí být zachována. Muzea existují s cílem kultivovat rozdíly mezi kulturami, demonstrovat je, a tím podporovat dialog, "- řekl Michail Piotrovsky.

"Předměty rozvoje soukromých muzeí, regionálních muzeí, realizace společných projektů, vytváření partnerství veřejného a soukromého sektoru v této oblasti jsou mimořádně zajímavé, ale existuje řada základních otázek. Podle mého názoru potřebujeme samostatný federální program, který by tyto problémy vyřešil, "vyjádřil svůj názor guvernér Ivanova regionu Pavel Konkov. Poznamenal, že po výsledcích vysoké školy bude také zváženo fungování soukromých muzeí v regionu Ivanovo. "Uvidíme, jak pomáhat soukromým muzeím. Já absolutně nevidím žádné problémy s infrastrukturou a jsme připraveni se podílet na řešení těchto otázek, "ujistil šéf regionu.

Vladimir Medina kritický postoj k projednání na Koncepce rozvoje muzeí v Ruské federaci pro období do roku 2030. Pokyn přehodnotil předložený dokument. „Navrhuji zrušit bod brát koncepci a požádat vývojáře společně se Svazem muzeí a praxe muzeí, aby byl na třech stranách doporučení: že musíme udělat, aby se občané bylo zajímavé jít do muzeí a muzejních pracovníků - je to jednodušší žít a pohodlnější práci“, - řekl ministr kultury.

V rámci kolegia byla také nastolena otázka legislativní konsolidace pojmu "patronát". Jak poznamenala generální ředitelka Tretyakovské galerie Zelphira Tregulová, "moderní muzeum se stává nezávisleji, učí se důstojně vydělat peníze". "Je důležité dát muzeím, kde existuje profesionální management, příležitost rozvíjet se bez zatížení státní pokladny se svými požadavky. Ve většině problémů, s výjimkou nových staveb, mohou muzea samy přitahovat sponzory projektů. A je důležité přijmout zákonem definovaná pravidla, "uvedla Zelfira Tregulová.

Vedoucí státní galerie Tretyakov také hovořilo o zkušenostech s institucí s muzeem v regionech. "Existuje dobrá zkušenost s převedením" know-how Tretyakovského "do regionů podle příkladu Kazaň. Byla podepsána smlouva na několik výstav, na které jsme přilákali místní muzeum výtvarného umění, "uvedla Zelphira Tregulová. Nevylučovala, že takový projekt může být realizován v Ivanovském regionu za předpokladu, že bude dodržena řada technických a finančních podmínek.

V rámci vysoké školy byla prezentována zkušenost zachování historického vzhledu Ples - projekt "Intimní Rusko". Bylo rozhodnuto podrobněji studovat projekt a v případě zájmu rozšířit tuto zkušenost v dalších regionech a malých městech. Vladimír Medinský tuto příležitost nevylučoval v rámci příští schůzky o oživení slavné turistické cesty "Zlatý prsten" jako státní instituce.

Ministr uvedl, že cesta se stane obdobou seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Připomeňme si: dříve v "Zlatý prsten", je jedním z devíti měst - Sergiev Posad, Pereslavl, Rostov, Jaroslavl, Kostroma, Ivanovo, Suzdal, Vladimír a Kaluga. V srpnu letošního roku byla podepsána dohoda o vytvoření Svazu měst Zlatého prstence. To bylo provedeno s cílem společně podporovat obnovu a propagaci značky cestovního ruchu v Rusku a dalších zemích.

Podnikatelský nápad č. 2427. Soukromé muzeum jako způsob, jak vydělat peníze

Samozřejmě, velké státní muzea jsou v současné době zapojeny do velmi rozsáhlého a ne vždy křišťálově čistého podnikání, ale nebudou o nich.

Je to o tom, aby se vyhnula ředitel Ermitáže a nikoli uvedení své sbírky, aby bylo možné vytvořit malé soukromé muzeum možné oblastní a začít vydělávat peníze, dostat do obchodního postavení.

Samozřejmě, vaše muzeum by mělo přitahovat super-lákavou expozici. Jaký výběr možností existuje u již vytvořeného, ​​i když malého, pole hráčů?

Například muzeum mýtů a pověra ruských lidí, které se nacházejí na nejrušnější turistické cestě - v Uglich. Jejím majitelem je Daria Chuzhaya a její manžel. Jejich muzeum je dům-muzeum, je také součástí obvyklé neobvyklé umělecké dílny.

Všechny exponáty v tomto muzeu jsou vyrobeny sami - rukama manželského páru - Darie a jejího manžela.

Ale přesto, hlavní hodnota soukromém muzeu - není krásné umění a řemesla kabina podobná TYuZovskuyu vynikající scenérie pohádka o Ježibaba, a nikoli v jejím „pohádkové“ interiéru.

Hlavní věc - je schopnost muzea hostitelů - umělci v čele s jeho nevšední domácí dílně - nejzajímavější výlety, hlavní věc - mají co říci a být schopen to udělat pomocí pravého kanálu.

Privátní „Chocolate Museum“ (Upřímně řečeno, jsme na vědomí: to není úplně „muzeum“, a obecně platí, že obchod, který prodává „pohádkové“ tvůrčí odlitek - Jejich čokoláda pouze v Petrohradě sám již existují - pět, ale všechny stejné.. to nejsou obchody v čisté podobě, ale spíše koncepční butiky s bohatou výstavní základnou).

Soukromé "Muzeum ikony" od Mikhaila Rosina, který je v Jekatěrinburgu.

Také, obrovské množství (uspořádané na stejném vzorku jako butiky čokolády) - muzea autorských panenek.

Je však možné podnikání muzea volat?

Vlastníci sami soukromé muzea věří, že soukromé muzea nemohou být nazývány obchodem.

Laconický a ne příliš optimistický.

Podle odborníků bude soukromé muzeum schopno přežít, pokud a jen pokud existuje ve formě obchodu, který jsme již prohlásili za "koncept boutique". Ačkoli četné západní příklady implementace tohoto podnikatelského nápadu (zejména předložené v naší sbírce podnikatelských nápadů) dokazují něco jiného.

Bjørn Stenvers: Hlavní věcí je pochopit, jak můžete v muzeu vydělat peníze

Ředitel marketingu pro Amsterdam Muzeum Bjorn Stenvers (Björn Stenvers), řekl v rozhovoru pro RIA Novosti, že budoucí snížení státního rozpočtu na podporu muzeum ještě není konec světa, a pokud je to dobré si myslet, že muzeum bude moci vydělat slušné peníze na svatbách, studentské večírky, natáčení filmu, prodej porcelánu, výstavbu metra a dokonce i toalety. Rozhovor Maria Ganiach.

- Vláda Nizozemska nedávno oznámila, že od roku 2013 sníží rozpočtové dotace na umění a kulturu o 200-700 milionů eur. To znamená, že za dva roky by muzea měly zvýšit své příjmy o 17,5% z vnějších zdrojů. Co se děje?

- Vládní politika může být snížena na takovou základních tezí: nemůžeme muzea již dávat tolik peněz, jak je uvedeno dříve, protože mají udělat, aby získat určité procento (i když přesně, kolik je otevřená otázka), na druhé straně, v případě, že muzeum bude schopen vydělávat, pak může být obecně zbavena státních dotací.

- A co mám dělat?

- Přesně pochopit, jak může muzeum vydělat. Průměrné evropské muzeum je především sbírka a budovy, které je třeba udržovat a udržovat ve správném stavu. Vydělávat na to je nemožné, naopak - tato část se stává velmi nákladné a táhne jádro rozpočtu muzea. Nizozemská vláda si je dobře vědoma toho, že pokud bude zpožděno s obnovou, pak bude v budoucnu stát mnohem víc. Ale Britové, pokud majitelé hradu nemohou dovolit, jen pověsit zámek na dveřích a budovy se pomalu rozpadá, dokud některá hotel nebo ruský oligarcha neměl kupovat a nevedou k objednávce. Ale je tu i další část muzeí, z čeho přicházejí lidé do muzea: výstavy, akce, kavárny, obchody. A v budoucnosti může tato část vést k soběstačnosti.

- Kolik peněz muzeum Amsterdamu dává?

- Rozpočet muzea je 9-11 milionů eur ročně, stát dává 80%. A když jsem přišla do Amsterdamského muzea v roce 2008, bylo to sto procent státního muzea, které nic nezískalo, zaměstnanci dostali státní plat. V roce 2009 jsme založili fond, který začal řídit muzejní sbírce, i když, samozřejmě, dotace i nadále, ale muzeum byl schopen určit svou vlastní politiku, aby nedošlo k záviset na škrty státního rozpočtu. Musím říci, že naše vláda podporuje muzeum Amsterdam (a máme celou muzejní komplex), včetně s cílem vytvořit precedens, vzorek, který by mohl rozvíjet další muzea.

- Co je dnes muzeum?

- Hlavní budova, Amsterdamské muzeum, se nachází v centru města a je čtverhranným komplexem budov s velkým průchodem ve středu. Máme ještě jeden rys - Amsterdamské muzeum ukládá jednu z nejvýznamnějších kolekcí obrazů v Holandsku (která patří do města Amsterdam), ale také domy na kanálech a městských sochách. Muzejní sbírka vznikla ze 17. století: když jeden nebo druhý obchodník krachoval, jeho sbírka uměleckých děl vyrazila do města. Kromě toho jsou naše špičkové práce také uchovávány v jiných muzeích, např. Rembrandtova noční přehlídka byla zapůjčena Rijksmuseum.

- Je pravděpodobné, že za celou tuto ekonomiku a sledování něčeho není snadné, ne to, aby to vyděsilo?

- Můžete vydělat peníze a především na výstavách, které jsou "prodané". Ale my jsme také muzeum, které drží státní sbírku, proto musíme dodržovat rovnováhu a dělat mnoho vzdělávacích a sociálních projektů. Můžete získat z jiných zdrojů. Například pomocí televize. Faktem je, že na světě je spousta filmů a televizních společností, které chtějí natáčet filmy a seriály v našem interiéru, nevadí nám to, prosím, nechte je zaplatit. Mám v muzeu zvláštní lidi, kteří jsou za tuto část zodpovědní. Navíc jsem udělal nabídku na on-line práci muzea. V roce 2009 jsme se stali prvními v holandském muzeu, které kompletně digitalizovalo sbírku. Nyní rozvíjíme online obchod, například prostřednictvím stránky si můžete objednat plakáty, trička a veškeré suvenýry s symboly muzea. Také prodáváme slavný "modrý" holandský porcelán, přesné repliky jemných nádobí vyrobené v 16. století, které uzavřely smlouvu s jedinou továrnou, která vyrábí toto jídlo od středověku. Nedá se odlišit od historického, těsně za razítkem muzea v Amsterodamu. Mimochodem, skvěle se prodává.

- Mnoho muzeí vydělává na pronájem svých prostor pro různé akce, pro svatby, večeryakonference.

- Nejsme výjimkou. V roce 2008 se uskutečnilo zhruba 60 událostí za rok, ve kterých se zúčastnilo několik tisíc lidí, nyní asi dvě tisíce událostí zahrnujících 40 tisíc lidí. Jedná se o oddělení zvláštních událostí, které může v případě potřeby organizovat událost jakéhokoli rozsahu a složitosti. Pokud událost naznačuje přítomnost obrovského množství lidí, pak je vedeme v nefunkčních církvích - Old Chirch a South Chirch. Tam jsou obrovské místnosti, které mohou ubytovat tisíce lidí.

- A co účasti? Kolik lidí ročně přijde do svého muzea?

- Když jsem přijela do Amsterdamského muzea, navštívilo ji 170 tisíc lidí ročně, nyní je 220 tisíc a brzy bude 300 tisíc. Jsme nyní v šesté pozici, pokud jde o účast: na prvním místě je muzeum Van Gogh (1,5 milionu návštěvníků ročně). Vedení Amsterdamského muzea také zahrnuje řadu malých domů na kanálech, několik kostelů. Spoléháme se na to, že v nejbližší době navštíví alespoň tyto malé muzejní domy nejméně 600 tisíc lidí.

- Slyšel jsem, že se ti podařilo získat i na toaletách?

- Analytici fond pečlivě studoval situaci s muzeích v Amsterodamu a zjistil, že většina z muzea jsou umístěny podél kanálů a v blízkosti muzejní čtvrti, přímo v centru města, které je zakázáno řídit až autobusy. A ještě jedna choulostivá věc: v městu, mimo ni, nemůžete vyčistit autobusové záchody. Jinými slovy, existují dva vážné problémy - parkování a toalety. Okamžitě jsme uzavřeli dohodu s muzei na předměstí, protože byly přijaty jim :. Tento architektonický, vzdělávací, muzeum lodí, atd Ale to není provedeno z čistého altruismu: jsme měli komerční cíle. Muzeum Amsterdam-Noord je malá budova, ale je postavena na místě, kde se zachovala vynikající infrastruktura kanalizace: udělali jsme parkoviště a začalo posílat autobusy do tohoto muzea. Také jsme je přidali na turistické mapy cyklistických tras - a to také fungovalo. Před těmito změnami muzeum mělo zhruba tisíc návštěvníků ročně, nyní je to 10 tisíc. Dalším krokem bylo otevření vlastního turistického informačního centra.

- A co problém v Amsterdamu?

- Jsou zde pouze dvě informační kanceláře, ale nejsou v centru města a my jsme právě v srdci Amsterdamu. Nyní máme informační kancelář, pokladnu, včetně plavby lodí přes kanály a naše muzea a další věci, které turisté potřebují. Poté jsme mluvili s touroperátory a přesvědčili je, aby muzeum Amsterdamu začalo jako výchozí bod pro turistické trasy, protože máme turistickou kancelář, informační středisko a dokonce i podzemní chodbu do banky.

- Zdá se, že dnes máte zcela odlišné muzeum ve srovnání s tím, co bylo před třemi lety.

- obnovuje jsme obraz, který byl docela nuda, ne-li melancholický a staromódní: změnil jméno, loga, přístupu k pořádání výstav, shromáždili k práci s mládeží. Ale je to jen začátek, hlavní věc ještě přijde. Objednali jsme dorogushchee studii, která ukázala, že v minulosti na Kalverstraat muzeu jsou každý rok 33 milionů lidí, což je hlavní nákupní ulici, kde butiky, obchodní domy a tak dále. Ale hlavní vchod do muzea je na opačné straně areálu, vše kolem v tramvajích, aniž by si mysleli, že kolem muzea řídili. Kromě toho každý rok kolem 1 milionu lidí ročně prochází Muzejní komplex, zatímco 220 000 lidí přichází k nám.

- Ano, potenciál je cítit, jak budete lákat?

- Otevřete hlavní vchod z nákupní ulice Kalverstraat, ale z Nieuwezijds Voorburgwal jsme udělali něco, co by mu umožnily milion zájem tramvaje muzeu - otevřel obrovská okna, která bude dům některé z exponátů a plakátů. Navíc jsme přesunuli pokladnu a uložili na pohodlnější místa. Ale to není všechno: jsme zde, Kalverstraat plánuje otevřít stanici metra, ale je třeba říci, že metro v Amsterdamu není jako v Moskvě. Nabízeli jsme městu design stanice, elegantní, na rozdíl od obvyklých městských stanic metra. Jméno stanice je samozřejmě Muzeum. Metro navštíví každoročně 39 milionů lidí, očekává se, že nás navštíví i procento všech těchto lidí.

Vaše podnikání: jak otevřít muzeum

Otevření soukromého muzea pro malý počet lidí se zdá být slibným závazkem, ale výlet do takové instituce vnímají jen málo jako zajímavý druh volného času. Nicméně stále existuje poptávka, a pokud si vyberete správné téma pro vaše muzeum a organizujete ho správně, můžete se spolehnout na dobrý zisk. Kromě toho existuje spousta možností pro rozvoj, podnikatel může pracovat v různých formátech, nabídnout svým návštěvníkům něco jedinečného a rozmanitost témat mu umožňuje obsadit to místo, které nikdo jiný nečiní. Dobré muzeum může být populární a generovat příjmy naprosto všude - v malých osadách a ve velkých městech je obzvláště výhodné se zapojit do podobného podnikání na historicky významných místech. Vzhledem k některým specifikům fungování tohoto typu podnikání můžete začít podnikat, který přinese stabilní a poměrně vysoký příjem. Zároveň se pro mnohé podnikatele stane zajímavá záležitost, protože vám umožní dělat přesně to, na co věnoval svůj život.

Za prvé byste měli obecně studovat trh, abyste zjistili, co je pro veřejnost zajímavé. Při práci na střediscích nebo prostě populárních u turistů by se města neměla zaměřovat ani na místní obyvatele, a to na návštěvníky, existuje mnoho příležitostí. Určení subjektů muzeum - nejtěžší fázi, pak podnikatel musí vypořádat s plným šetřením, protože v případě špatných rozhodnutí nebude moci mluvit ani na pokrytí nákladů, nemluvě o zisk. Co se týče konkurentů, je nepravděpodobné, že významně ovlivní jejich podnikání, protože nikdo nebude vytvářet dvě muzea stejného předmětu a lidé tam vždy vyberou své muzeum, kde je marketingová kampaň nepravděpodobná ovlivní jejich výběr. Nicméně, tam jsou muzea, které se jen snaží přilákat návštěvníky na úkor něčeho nového a neobvyklého, je to, samozřejmě, většina muzeí v turistických městech, protože je obtížné přilákat místní obyvatelé ukázat nějaké příliš neobvyklou sbírku natrvalo. Turisté však rádi navštíví nejen historické památky, ale také velmi neobvyklé muzeum. Obecně, když jste se dozvěděli, že je zajímavé pro lidi a ujistěte se, že návštěvníci budou mít dostatek lidí, můžete zahájit zahájení svého muzea.

Důležitým bodem je proces registrace. Podnikatel má v podstatě jen jednu možnost: zaregistrovat právnickou osobu, aby získal zisk z poskytování služeb, a jeho muzeum bude pouze zábavní a kulturně zábavní institucí. Proces registrace právnické osoby je standardní, zde nejsou žádné zvláštní podmínky. Pokud však nestanoví jako svůj cíl vyčerpání zisku, může zaregistrovat neziskovou organizaci, která se stane autonomní institucí. Získejte status muzea, které vám umožní kontaktovat ministerstvo kultury za jakékoli dotace a podpora je poměrně obtížná, obvykle se nestávají soukromými komerčními organizacemi. V každém případě však žádost podává ministerstvu kultury a zhodnotí se hodnota sbírky a její význam jako kulturní majetek, stejně jako stav samotného muzea. Obecně platí, že i zde je rozdíl, komerční muzea častěji sbírají takovou sbírku, která pro ministerstvo kultury stěží záleží, a více "tradičních" muzeí jsou téměř vždy poddůstojníci.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Samostatný rozhovor, v případě, že podnikatel má důležité objekty kulturního a historického významu, v případě, že ve skutečnosti jsou v soukromé sbírce, ministerstvo kultury bude mít zájem v tom, že byly vystaveny tyto exponáty, ale nájemné předměty tohoto druhu bude velmi obtížné. Jedná se o případ, že podnikatel převezme možnost pronajmout některé cenné předměty v jiných muzeích nebo jiných institucích. Obecně platí, že z právního hlediska omezení pro provádění činnosti není hlavní věc (v případě obchodní organizace) - platit daně, ale v různé míře, historické muzeum, v každém případě, mnoho otázek musí vztahovat na oblast jeho ministerstva kultury. Proto, než začnete, to dává smysl, aby se obrátit na, aby se dozvěděli o stávajících regionálních požadavcích a některých polohách, protože například, může být omezena na použití jakýchkoliv předmětů získaných během i soukromé archeologické expedice, to může být, například v případě, že se výkopy uskutečnily v minulosti na území vojenských operací.

Dalším okamžikem je najít místo pro vaši práci. Existuje mnoho možností, ale závisí jen na zvoleném formátu práce. Některá soukromá muzea se nacházejí v domácnostech nebo v bytech jejich zakladatelů, ale jsou to spíše malé muzea, které se zajímají jen o malou skupinu lidí podobně smýšlejících. Pro normální muzeum potřebujete nejméně jednu výstavní síň s rozlohou cca 100 m 2. Je pravda, že tam jsou menší místnosti a mnohem větší, muzea obecně jsou velmi, velmi odlišné. Důležitým bodem může být přesně umístění ve městě, je samozřejmě optimální, aby se nacházelo v centru, avšak náklady na pronájem budou velmi vysoké. 100 m 2 bude v průměru 70 tisíc rublů měsíčně, ale to je velmi hrubý ukazatel, ve velkých městech tyto peníze nestačí, v malé vesnici, naopak, bude možné ušetřit. Při práci v menším pokoji samozřejmě a úspory budou významnější. Obecně muzeum v tomto ohledu poměrně složitý podnik, protože v některých případech je sezónnost (např turistická města), a každý měsíc proud návštěvníků, které se rovnají a výši nájemného po celou dobu, a to musí být provedeno bezodkladně.

Obecně platí, že je lepší mít rezervní fond peněz nejméně šest měsíců dopředu, aby byl schopen platit nájemné bez rizika, že zůstane bez prostoru. Na 70 tisíc rublů k pronájmu takový fond bude 420 tisíc rublů. Po půl roku bude přinejmenším pracovat na přilákání návštěvníků, po kterých se rizika sníží. A muzeum, které podléhá sezónnosti a musí po celý rok naplánovat svůj rozpočet. Někteří podnikatelé mimochodem najdou dočasná místa pro své výstavy, takže se nemohou věnovat této činnosti po dobu několika měsíců, ale také nemusí platit nájemné. Můžete například vyjednávat s již fungujícím muzeem o zahájení vaší výstavy pouze v letních měsících. Již je třeba prozkoumat možnosti, jak najít svou nejlepší situaci.

Obecně platí, že pokud bylo rozhodnuto o otevření muzea, je již jisté, že organizátoři mají nějaké exponáty, to jest, že výstava je připravena k jednomu stupni. V extrémních případech již bylo rozhodnuto přesně, co a kde koupit. Zde je třeba říci, že náklady na exponáty mohou být velmi odlišné. Mohou to být nálezy archeologických studentů, kteří je prodávali za symbolickou částku, mohou být věci podnikatele nezávisle (někteří lidé, kteří mají rádi nějakou kreativitu, pak přemýšlet o otevření muzea jejich řemesel a některé funguje) a také může to být skutečné umělecké dílo, starožitnosti, věci s velkou historickou hodnotou - takové expozice lze odhadnout v milionech dolarů. To znamená, že ani nemusíte pojmenovat přibližné náklady na nákup exponátů, rozsah je velmi, velmi široký, ve skutečnosti od "volných" po "astronomické sumy". Vše závisí na tom, co dělat. A samozřejmě je třeba zvážit velikost expozice a obecně kolik bude v jednom muzeu.

Také je třeba dbát na správné vybavení vašich hal. Chcete-li to provést, musíte si zakoupit příslušné vybavení. Obecně platí, že umísťování exponátů do muzeí může vyžadovat nákup některých neobvyklých zařízení (například obrněných regálů), ale budeme zvažovat obvyklé regály a vitríny. Jsou obvykle vyrobeny z jednoduchých materiálů, ale někdy potřebujete zvýšenou míru ochrany, pokud musíte mít cenné kopie, tedy pokud existuje možnost krádeže. Samozřejmě, jednoduché muzeum místních svazků sotva potřebuje komplexní a nákladný bezpečnostní systém, avšak v některých případech je to nezbytně nutné. Náklady na polici 4-5 metrů dlouhé je 30-40 tisíc rublů, malé vitríny 1,5-2krát levnější, to znamená, že průměrná muzejní hala může být vybavena nábytkem pro 200-300 tisíc rublů. Samozřejmě, existuje mnoho možností, závisí hodně na samotných exponátech, někdy nemusíte kupovat víc než jen jednoduchý stůl. Kromě toho je nastaven bezpečnostní komplex, a proto se můžete obrátit na specializovanou soukromou bezpečnostní organizaci, která může připojit bezpečnostní systém na zhruba 50 tisíc rublů, avšak v budoucnu bude muset platit za bezpečnost. Zde, příliš mnoho závisí na složitosti systému, na úrovni bezpečnosti, je nutné počítat na výši 5 tisíc rublů. K ochraně velkých muzeí bude částka několikrát větší. Samostatnou položkou výdajů bude vytvoření projektového projektu, pokud je to samozřejmě vhodné při vytváření muzea. Některé takové instituce jsou skutečně vybaveny podle jakéhokoli předmětu, takže je smysluplné obrátit se na specializovanou kancelář, která tuto práci vykonává. Náklady na návrhový projekt (jeho vývoj) činí zhruba tisíc rublů na metr čtvereční (s ohledem na to, že velikost je 100 m 2, tj. Je to velká místnost, jinak - 1,5-2 krát). Potřebujeme tedy zhruba 100 tisíc rublů na návrhový projekt.

Za to stojí za to přemýšlet, kdo bude pracovat v muzeu. Je třeba poznamenat, že malá instituce je docela schopná sloužit podnikateli samému, ale pokud má muzeum obrovský počet exponátů a mnohé z nich jsou cenné, pak je vhodné přilákat zvláštní zaměstnance. Pokud už mají zkušenosti s takovými pozicemi, mnoho pracovníků muzea, kteří pracovali ve státních institucích, se téměř jistě zajímá o vyšší úroveň platů, které jim může nabídnout soukromé muzeum. K tomu, aby sloužilo průměrnému muzeu, bude dostatek zaměstnance 4-5 lidí, mzda jedné osoby zde leží v průměru 20 tisíc rublů pro průměrné město. Samozřejmě, ve velkých osadách lidé budou muset zaplatit trochu víc. Ve skutečnosti se sám podnikatel může i nadále účastnit práce muzea, zvláště pokud tvoří sbírku, o kterou se sám zajímá. Zde potřebujete osobu zodpovědnou za exponáty, jejich registraci a údržbu, správce a v některých případech i průvodce. Někdy se k uspořádání výstav používají další levné pracovní síly; to je nutné například při práci s velkými malbami nebo těžkými sochami. Mzdový fond tak činí zhruba 100 tisíc rublů měsíčně, ale toto číslo se vztahuje pouze na skutečně velké muzea, ve kterých mnoho lidí jít. Současně by měly být všechny obchodní procesy, které se netýkají získávání zisků, zadávat externě, včetně výše uvedených bezpečnostních činností, jakož i vedení účetnictví. Aby se vypořádalo s urovnáním vztahů s Ministerstvem kultury, musí být zapojena buď další znalá osoba nebo samotný podnikatel, ale ani outsidera nemusí být věnována personálu a kontaktovat ho jen v případě potřeby.

Nyní se budeme zabývat poněkud podrobněji o možných formátech práce. Nejjednodušším příkladem - obvyklá historické muzeum nebo podobně, který je zajímavý z větší části specifické skupiny osob, ale „obecné kulturní“ instituce často trvat celý školní třídy nebo studentské skupiny, pokud jejich exponátů se skládá z předmětů studia určitého oboru vědy. Již existují lidé chodí do muzea v zájmu osvícení (v případě studentů - často jen na dobrovolné-povinný). Proto při pořádání muzea tohoto druhu stojí za to začít se spoluprácí se vzdělávacími institucemi, které nabízejí slevu na masové výlety. Od tohoto podnikatele vyhrává jen proto, že sleva na lístky neovlivňuje úroveň příjmu, protože mnoho lidí přichází současně. Nejzajímavější je však pro školáky, studenty a jejich učitele zapsané muzea, které, jak již bylo řečeno, jsou většinou neziskové podniky.

Jiným formátem práce jsou muzea neobvyklých témat, na světě je obrovský počet takových malých institucí, které sbírají věci, které jsou pro běžného člověka nepochopitelné. Nejobvyklejším příkladem je muzeum věcí celebrit. Vše je určeno fantazií zakladatele, ale největším rizikem v tomto směru není nalezení publika. Na druhou stranu existují příklady muzeí v tomto formátu, na které cestují lidé z celého světa. Náklady na vstupenku do těchto institucí je obvykle o řadu hodnot dražší než vstupenka do jednoduchého muzea, i když pouze taková známá instituce může stanovit takovou cenu. Další kategorie - muzea určené turistům, to jsou jen instituce, které jsou nejvíce závislé na sezóně, ale mohou ve zvláštních případech vydělat pár měsíců v době více než obyčejné muzeum. Obvykle se tato muzea věnuje dějinám města, její architektuře, umění, některým událostem, které se odehrály v životě města. Je zřejmé, že takové muzeum bude úspěšné pouze ve městě, které je zpočátku zajímavé pro turisty. A samostatnou kategorií jsou muzea, které se věnují určitému neobvyklému směru, jehož pořadatel je nadšený. To, co tyto muzea odlišuje, je, že většina exponátů je produktem tvůrčího myšlení majitele muzeí, takové instituce začínají výstavy ve vlastním bytě nebo domě. Může to být také všechno, ale tady musíte být jisti, že na to budou mít dost lidí, kteří mají stejný smysl. Dalším (a někdy i hlavním nebo dokonce jediným) příjmovým prvkem je prodej věcí, které byly vyrobeny; prodej exponátů obecně může být řešen libovolným muzeem.

Nabídky franšíz a dodavatelů

To znamená, že hodnota muzea může být velmi malé a velmi velké, průměrná jednoduchá muzea lze otevřít (bez zohlednění sběru, náklady na které, jak již bylo uvedeno, nedává v posouzení a vypočítá vždy individuálně) za částku kolem jednoho milionu rublů zaúčtování rezervních fondů k udržení práce v prvních měsících. Výše měsíčních výdajů je 200 tisíc rublů a je třeba poznamenat, že je to velmi velký ukazatel. K pokrytí výdajů je nutné obsahovat alespoň stránku na internetu o vašem muzeu, a proto musíte investovat nejméně 50 tisíc dalších. Náklady na letenku do muzea začíná od 50 rublů (ale ani to, co je zde popsán, a mnohem jednodušší), průměrné náklady - 300 rublů. K pokrytí nákladů bude muset každý měsíc přilákat téměř 670 lidí, nebo asi 30 lidí (s ohledem na pracovní měsíc s 22 dny).

Pro muzeum, které se nachází v poměrně velkém sídlišti a založilo spolupráci se školami a jinými vzdělávacími institucemi, je to docela realistické; pro muzea jiného formátu a jiné způsoby, jak přilákat zákazníky, může být tento ukazatel velmi velký, nedosažitelný. V tomto ohledu se mnoho komerčních muzeí nachází na malých náměstích a obsluhuje je jedna osoba. Ale oblíbené místo má vždy své návštěvníky, jen musíte pochopit, že to bude trvat několik měsíců těžké práce předtím, než je mnoho zákazníků v otevřeném muzeu. Tato činnost je velmi složitá a rozhodně vyhovuje těm, kteří jsou touto nebo touto oblastí vášnivou a jsou připraveni na to, aby se o ni zajímali.

Mathias Laudanum
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a pokynů pro otevření malého podniku.

Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Zpět na výpočty

Všechny materiály podle značky: музей

Podnikatelský plán pro mobilní planetárium

Připravený obchodní plán pro autokempy

Podnikatelský plán pro soukromé muzeum čokolády

Vlastní podnikání: pěstování brambor

Ze stovky můžeme shromáždit v průměru 250-300 kg brambor. I při poměrně malé ploše 30 hektarů můžete shromáždit asi 7500 kg produktů. Velkoobchodní prodej brambor je tedy možný.

Neobvyklý obchod: Molekulární restaurace

Otevření restaurace molekulární kuchyně má jistě své riziko, protože taková neobvyklá druh jídla nemusí najít své následovníky. A otevření takové restaurace může nastavit módu, po che.

Organizace skladovacích obchodů

Takový podnik se vyznačuje poměrně velkými investicemi, zejména pokud se plánuje vybudovat vlastní sklad. Můžete však uspořádat relativně malý sklad, který je dominantou.

Vaše firma: jak otevřít službu taxi

Rozsah zisku a doby návratnosti služeb taxislužby je velmi obtížné odhadnout. Vše závisí na regionu a zvoleném formátu práce: investice i zisk dispečerské služby budou významné.

Vaše podnikání: obchodní plán praní prádla

Zahájení investic - 1 037 000 rub. Čistý zisk v prvním roce práce činí 600 000 rublů, ziskovost tržeb činí 16%. Doba návratnosti je 18 měsíců.

Vlastní podnik: výroba biologicky aktivních aditiv

Organizace vlastní výroby biologicky aktivních aditiv vyžaduje velké investice, které se odhadují na minimálně 25-30 milionů rublů.

Vlastní podnikání: výroba sádrového obvazy

Průměrná kapacita výroby sádrového obvazy může stát od 5 do 10 milionů rublů, což jsou však příliš průměrné ukazatele. Náklady na jednu sádrovou bandáž v maloobchodním prodeji.

Podnikatelský plán pro výrobu plastových oken

Investiční náklady na projekt jsou 1,79 milionu rublů, z nichž část je vynaložena na nákup zařízení pro výrobu.

Podnikatelský plán: Hospodářství pro pěstování bažantů

Investice do otevření hospodářství pro pěstování bažantů s přihlédnutím k provoznímu kapitálu bude činit 820 tisíc rublů. Doba návratnosti je 18 měsíců.

Podnikatelský plán pyrotechnického obchodu

Náklady na projekt otevření pyrotechnického obchodu bude 800 tisíc rublů. Období návratnosti obchodu bude 5 měsíců od začátku projektu.

Pěstování cukety v otevřeném terénu

V průměru náklady na pěstování cukety na hektar za použití kapkového zavlažovacího systému činí zhruba 500 až 600 tisíc rublů.

Jak uspořádat firmu pro výrobu hotových salátů

K organizaci výroby hotových salátů bude nutné přidělit několik milionů rublů. Ziskovost výroby ve velkém měřítku je asi 10-15%, doba návratnosti může dosáhnout 2%.

Muzeum jako podnik

Psát o muzeích v obchodní publikaci? Pokud se na posledních stránkách nezmiňuji, po přehledu filmů doporučuji nějakou výstavu. Přesto, pokud o tom přemýšlíte, musejí být správně zařazeny mezi zábavní průmysl - podnik, jehož obrat ve světě se odhaduje na miliony dolarů. Jak je komerční přístup k muzeím v tomto případě opodstatněný?

Samozřejmě, nikdo se nedomnívá: každé muzeum je především kulturním a výzkumným centrem. Současně však všichni dobře rozumí, že není třeba čekat na zvláštní záliby ze strany státu. ««Muzeum musí vydělat peníze, v tom není nic rouhlavého, - říká ředitel státu Darwin Muzeum Anna Klyukina. - A pro návštěvníky je třeba bojovat, takže nikdo nepřijde k nám. Dnes v oblasti volného času je těžká konkurence, tady soutěžíme s nejrůznějšími kinami, diskotékami, kluby a prostě domácí pohovkou a televizí. Co je hřích ukrývat, Rusové nejsou příliš zvyklí jít do muzeí. "

Ve státní službě

Možná je to Darwinovo muzeum, které se věnuje vývoji zvířecí říše a nachází se v obecním vlastnictví, jedno z nejúspěšnějších metropolitních muzeí. Alespoň na rozdíl od náročného zbrojnice či renomované Treťjakovské galerie, on stále pravidelně hovořili Připomíná se, co někteří výstavy a nestandardní opatření, což má vliv na počet návštěvníků. Například 22. března přijela do Darwinova muzea více než 5 200 lidí, aby oslavili Světový den vody.

"Když mluvíme o Moskvě, ano, v hlavním městě jsme v moderním slangu dobře prosazováni. Muzeum aktivně spolupracuje s cestovními kancelářemi, které přinášejí školní skupiny do Moskvy z jiných měst. Přitahování zahraničních turistů je však pro nás stále obtížné kvůli podivnému postavení našich úředníků. Na celém světě jsou cizincům nabídnuta nabídka pěti nebo šesti muzejních programů, máme také "schválený seznam zobrazených objektů". Nejednáme nic o tom, jednáme s hotelem a v budoucnu budou v našich místnostech obsahovat malé informační bulletiny o našem muzeu, "říká Anna Klyukina.

Obecně platí, že samo o sobě zcela vyvrací Darwinovu zakořeněné stereotypy muzea jako místo, kde unavení studenti beznadějně dbát vodítko a jen pár ježci vyprovokovat babičky uschovatelů do rozzlobených výkřiků: „neopírejte předvést! Nedotýkejte se exponátů „Postačí, když řeknu, že u vchodu návštěvníky jsou čtyři pět rublů nakoupit takzvané školení průvodců - vytvořené v rámci určité věkové barevné vodítko pro muzea, postavený v podobě hádanek a křížovek.

A od loňského října v muzeu každý den v určitou hodinu projde Light-videoekspozitsiya „Živá planeta“: V jedné z hal na stěnách ukazují původní 20-ti minutový film o vzniku a vývoji života na Zemi. Během demonstrace se zvláště zvýraznily některé položky a zvuk zaznamenaný v systému Dolby Digital dále zvyšuje účinek přítomnosti. Poprvé ve světové muzejní praxi byly možnosti osvětlení, video a zvukové techniky spojeny se stálou expozicí.

"Samozřejmě, že je to velmi drahý projekt. Předstoupili jsme to před sedmi lety, ale dokázali jsme to realizovat až v roce 95. výročí muzea. Podařilo se nám financovat tento projekt v rozpočtu města, "vysvětluje režisér. Samozřejmě podobné projekty (a mimochodem návštěva videokazety, mimochodem, neovlivňují náklady na vstupenku) přitahují nové návštěvníky. Takže, jelikož v minulosti byli pravidelně muzea hlavně rodiče s malými dětmi, nedávno se počet starších žáků a studentů výrazně zvýšil. Zároveň organizované skupiny dnes nepřesahují 15% z celkového počtu návštěvníků.

Zvláštní oddělení reklamy pracuje na obrazu Darwinova muzea, jehož hlavním úkolem je přilákat maximální pozornost veřejnosti na nové výstavy. Jsou plánovány na tento rok více než třicet, ale oddělení nemá žádný zvláštní rozpočet na reklamu. "V muzejní praxi se považuje za špatnou formu, jak se zapojit do jakékoliv placené reklamy a ještě více umístit do tisku přizpůsobené články. Je třeba, aby to, aby novináři sami zajímali, aby přišli k nám a psát o našem muzeu, - říká Anna Klyukina. - Je třeba usilovat o každou událost - od založení nové výstavy až po narozeniny, řekněme nejstaršího zaměstnance -, aby podnikla PR-akcí. "

Jako výsledek, v roce 2002, Darwin Muzeum na provádění vstupenkových lístků, prohlídka památek, přednášky, prodej suvenýrů, související literatury a další služby vydělal 6 milionů rublů. Je pravda, že neexistuje otázka žádného samo-splacení. "Jenom jeden stráž stojí nás dva miliony, elektřina stojí dva miliony, dva další - pro zásobování vodou atd." Říká ředitel. - Obecně platí, že žádné významné muzeum světa není ziskové. Příjem může přinést muzeum do Madame Tussauds, ale je to stále jen show. Předpokládá se, že pokud muzeum získá až 20% svého rozpočtu, je to pozoruhodný ukazatel. Vybíráme víc, ale máme jen malý rozpočet. "

K tomu musíme dodat, že stát ve vztahu ke svým muzeím zaujímá velmi zvláštní pozici: od loňského roku musí odečíst DPH a daň ze zisku. "Za 90 let nám bylo dovoleno plavat a museli jsme si vydělat vlastní chléb. Nyní, když jsme se to naučili, požadujeme peníze. V důsledku toho mám pouze zvýšit ceny vstupenek. Ale kdo potřebuje drahé, ale prázdné muzeum? "- stěžuje si Anna Klyukina. Vstupní vstupenka pro dospělé stojí v muzeu v Darwinu pouze 34 rublů a dětský vstupenkový lístek je 15.

Muzeum jako obchodní projekt

Dnes se však v ruské praxi setkávají soukromé muzea, které dokáží pracovat se ziskem. A jejich tvůrci zdůrazňují, že jsou to plnohodnotné muzea, nikoliv "show" nebo banální restaurace nebo obchod skrytý pod nápisem muzea. Jako názorný příklad můžeme citovat Muzeum ruské vodky v Petrohradě.

Myšlenka je to nepochybně zvědavý a je relevantní pro mnohé muzea patří k lékaři a filolog Sergey Chentsova Roman Shevyakova. Závislý na historii skutečně národní nápoj, oni vymysleli v roce 1999 otevřít své vlastní muzeum. Chcete-li vytvořit výstavu byly čerpány profesionálů muzea v průběhu celého roku, aby sbírat různé artefakty, práce byla provedena v archivech. Ve stejné době, jak zdůraznil PR ředitel muzea Victoria Tochiev řada dokumentů, které byly přísně tajné: Není to kopie, ale jednoduše získat přístup k informacím o výrobě vodky po roce 1950, a to zejména v období kampaně proti alkoholu Gorbačova bylo nesmírně obtížné.

Je to vážný vědecký přístup, který rozlišuje muzeum v Petersburgu od jeho analogů. "V jiných městech je to jen expozice láhve, máme spoustu exponátů věnovaných procesu výroby vodky a jejího místa v ruských dějinách. Proto trváme na jedinečnosti našeho muzea ", - říká Victoria Tochieva.

V jednom z výstavních hal byly obnoveny interiéry hospody z konce 19. století, kde každý návštěvník nabídne sklenici vodky. Ihned k sezení veřejné degustace jsou drženy, a všechny jídla - z placky s kaviárem beluga do kuřecího Julienne - vyrobené podle receptů starých kuchařce, „dar pro mladé ženy v domácnosti.“

Muzeum bylo otevřeno v květnu 2001 v historickém centru Petrohradu. Během této doby již navštívilo přibližně 22 000 návštěvníků, více než 60% z nich je zahraniční turisté. Jsou ochotně zásobováni cestovními kancelářemi, přičemž 120 provozovatelů společnosti uzavřelo dohodu o spolupráci. Je zajímavé, že návštěva Muzea ruské vodky je zahrnuta i v povinném programu některých vzdělávacích institucí. Současně administrativa zdůrazňuje, že muzeum je komorní institucí, takže více než 200 lidí, se všemi touhy, aby ji přijali, není schopen.

Vstupní lístek stojí 25 rublů, exkurze v ruštině bude stát 50, na zahraniční - 100 rublů. Náklady na degustační seance závisí na seznamu pokrmů; Nejpopulárnější, jak ukazuje praxe, je menu pro 450 rublů.

Strategickým partnerem muzea bylo "ruské víno a vodka", výrobce značky "Flagman". Její produkty jsou prezentovány jak v nabídce, tak na stáncích věnovaných moderní výrobě vodky. Muzeum spolupracuje s dalšími producenty. "Návrhy účasti jsou zasílány pouze předním a osvědčeným vodkovým společnostem", - specifikuje Victoria Tochieva.

Muzeum bylo původně koncipována jako podnikatelský záměr, a dnes je hlavním zdrojem příjmů z částky z prodeje vstupenek (30%), pracující restaurace (30%) a prodej upomínkových předmětů (40%). Ve stavu patnáct lidí, reklamní náklady jsou minimální. To je vysvětleno v muzeu jednoduše nepraktické: kapacita muzea je nízká, není tam žádný nedostatek návštěvníků, tak to dává smysl pouze, aby si připomněli různých muzeí katalogy, stejně jako map a průvodců na Petrohrad.

Muzeum ruské vodky přitom nepřináší značné zisky: běžné výdaje jsou vysoké, je třeba neustále doplňovat expozici a hlavní věc je, že pronájem prostoru v centru města je příliš nákladný. Nicméně, jak říká Victoria Tochieva, muzeum stále platí za sebe a lze jej považovat za úspěšný projekt. Ačkoli samozřejmě pro své tvůrce to není prioritní podnikání.

Muzeum jako PR-akce

Není však nutné požadovat peníze z muzea, může to být jednoduše efektivní PR-nástroj. Například v loňském létě mnoho médií oznámilo otevření prvního muzea Auto Racing na světě pojmenovaného po Yuri Detochkin v Moskvě. Tímto způsobem se objevila auto-show Lada-Favorit.

Existují některé úžasné exponáty. Je těžké zůstat lhostejným při pohledu na háček rybářských háků, které zanechal vášnivý motorista a rybář 78-letý Vasily Dediulya. Nezávislý nápis říká, že důchodce byl nucen opustit svůj domácí systém proti krádeži poté, co několikrát zapomněl zapomenout na to, že ji ráno vynechá ze sedadla. Na tomto pozadí vypadají obyčejná sekera a kladivo jako cenné rarity. V odděleném rohu je kolekce ženských pásů věrnosti - podle záměru autora mohou být také považovány za "proti krádeži".

"Představa muzea patří předsedovi showroomu Vladimíru Popovovi. Dychtivě podpořila policejní orgány a za několik týdnů byla expozice připravena. Náklady na jeho vytvoření a vybavení malého pokoje na území kabiny byly penny, protože společnost není vůbec zatěžující a návrat se ukázal být obrovský, "říká ředitelka reklamy Maria Dontsova.

Vedle skutečnosti, že mnohé publikace o vzniku muzea napsaly, přitahuje pozornost veřejnosti. "Jsme povoláni z různých škol, požádáme o exkurze, novináři stále přicházejí," pokračuje Maria Dontsova. - A co je nejdůležitější - návštěvníci showroomu se dívají do muzea. Dohodněte se, že když se u jednoho ze stánků sami pokusí pilu s pilou, postoj k naší společnosti se jistě zlepší, ocení náš smysl pro humor. " Samozřejmě, že nikdo nemá peníze od návštěvníků, muzeum má zcela jiné úkoly.

Muzeum jako motor cestovního ruchu

Nakonec je třeba říci, že muzea, aniž by přinesly značné zisky, mohou podnítit rozvoj cestovního ruchu, a tím aktivně podporovat vytváření nových pracovních míst a zvyšovat příjmy obyvatelstva. Výrazným důkazem toho je pozoruhodný úspěch města Myshkin.

Před deseti lety byl Myshkin pravděpodobně obyčejným a málo známým městem v oblasti Jaroslavl, dnes prožívá skutečný turistický rozmach. Takže pokud v roce 1996 navštívilo město 45 turistických motorových lodí, bylo v roce 2002 již 219. Počet autobusových exkurzních skupin se zvýšil na 300. "Celkově v loňském roce navštívilo Myshkin 30 147 organizovaných turistů a asi 20 000 lidí přišlo do města v soukromí," říká ředitelka turistického střediska Myshkin Svetlana Chistyaková. Pro město s počtem obyvatel pouze 6 500 lidí je to nepochybně impozantní výsledek.

Myshkin dluží tak rychlému nárůstu turistického toku do svých muzeí, a to především Muzeu myši, který byl otevřen v roce 1991, a také do muzea "ruské kozačky" před pouhými dvěma lety. V první, jak je snadné uhodnout, jsou pro hluboké téma pro město představeny všechny druhy hraček a řemesel. Podle legendy to byla myš, která probudila jistého ruského prince na otevřeném poli v noci otevřenou, a tak ho zachránila před tím, než ho někde skrývá had - čemu se narodilo jméno nejbližšího osídlení. Muzeum plstěných obuvi se objevilo jako pocta tradiční ruské obuvi a jako další prostředek přitahování turistů.

Těžko se dohodnout se s Svetlana Chistiakovou: tato malá muzea jsou pro hosty města opravdu útulná a přitažlivá. Ačkoli ve skutečnosti není ve výstavech nic neobvyklého a vzácného, ​​s výjimkou jednoho "obzvláště cenného" exponátu - páru plstěných bot z konce 19. století. Turisté však vůbec nejsou v rozpacích. "Všechno je organizováno jednoduše, ale vkusně. Domníváme se, že obyvatelé Myshkinu opravdu zakořenějí své město, "je typickým tipem návštěvy města.

Kromě těchto dvou významných muzeí, v minulých letech v Myshkinu, mají Národní etnografické muzeum, Dům řemesel, Muzeum vodní továrny Smirnov vlastní obrazovou galerii. Jako výsledek, Myshkin nyní se postaví jako jedno velké skanzen - město klasické provincie.

"Činnost všech muzeí jako celku je nepochybně zisková, ale není tak velká, že jsou v úplné soběstačnosti, ale stále potřebují investovat do dalšího rozvoje," připouští Svetlana Chistyaková. Nicméně, obyvatelé města získat z prodeje různých upomínkových předmětů a turistických služeb, aktivně využívá myš téma obchod se nachází hned vedle muzea myši se nazývá „myš“, kavárna v centru města - „Myshkar-labužník,“ atd...

Obecně platí, že po několik let se město "nenechalo" doslova z ničeho. Nicméně, v Myshkin s tímto výkladem silně nesouhlasí. "Naše město má bohatou historii, je známé již od roku 1238 a vždy se proslavilo zajímavými lidmi, dělníky a vlastenci. To je stále nejdůležitější věc, "domnívá se Svetlana Chistyaková.

Odborníci, komentující úspěch Myshkina, poznamenávají, že úspěšně zvládl výklenky malých muzeí. A toto místo v Rusku stále zůstává nevyčerpané a čeká na své nadšence. A vnaklade nezůstanou. Nicméně, pro muzeum, zisky nejsou nejdůležitější.