Krok za krokem plstění z vlny pro začátečníky

Plstění (plstění, pilování) patří k starým odrůdám vyšívání. Výrobky z plstěné vlny, vytvořené řemeslníky z celé země, se v obchodech rozcházejí jako horké koláče. Postupné plstění vlny pro začátečníky umožňuje vytvářet jedinečné předměty. Plstění - je vytváření řemesel vyrobených z vlny s pomocí tkaniva a tkaní vláken několika způsoby. Moderní umění filtrování zahrnuje: mokré, suché plstění, nanofelting.

Plnicí vlastnosti vlny

Než začnete postupně ploutvat z vlny pro začátečníky, je nutné zjistit, co je potřeba pro tento fascinující umělecký proces. První na objednávku je každá přirozená vlna. Materiál je k dispozici na regálech specializovaných obchodů a internetových obchodů. Jaké suroviny a nástroje je lepší koupit?

Řemesla jsou často vyrobena z hrubých ovčích nebo velbloudových vlasů. Jako základ pro tento produkt doporučujeme koupit ovčí vlnu bez českých švů. Napínání, například hračky kočky nebo pantoflíků, se často stává tuhou a pro zdobení předmětů je vhodný merino. Plstění se nedá provést pomocí jehly. Speciální nástroje jsou dodávány v různých velikostech (tenké, tlusté a střední), různé části (korunky, trojúhelníky, steláty). Takže si koupíme sadu pro plstění z vlny pro začátečníky a jděte na mistrovské kurzy.

Mistrovské kurzy na plstění z vlny s podrobným popisem práce

Tato část je určena pro začátečníky, kteří chtějí vyzkoušet své ruce při filtrování. Zjistíme, jaká je technika suché pražicí, mokré plstění a plstění s pračkou. Podrobné studium mistrovských tříd přinese výrobky absolutně jakékoliv úrovně složitosti: od malých ozdobných detailů až po oděvy.

Suchá plstění pro začátečníky

Krok za krokem plstění vlny pro začátečníky vyžaduje suché vlasy netkaný vlny (nejlepší možnost je mykaná) a speciální jehly s zářezy. Suché plstění je zapletení vláken materiálu mezi sebou, v důsledku čehož se přeměňují na plst. Plstění podle této metody se provádí jehlami s trojúhelníkovým a stelátovým úsekem. Připravte vlnu, jehly pro pilování, hustý kus pěnové gumy a jděte do cvičení. Další:

 1. Materiál jsme položili na pěnový kaučuk, my jsme ji zamotali pomocí jehly. Základ řemesel je někdy vyroben ze sinteponu, pokrývá ho kožešinou nahoře.
 2. Při práci s jehlami stojí za to ukázat maximální přesnost, protože jsou ostré. Jehla musí být umístěna kolmo k plavidlu. Proces vytváření jakékoliv věci z plsti začíná použitím silné jehly, která se postupně změní na tenkou.
 3. Vady v podobě nesrovnalostí na uměleckých předmětech jsou vyhlazeny použitím dalších surovin.
 4. Dry plstění - objemný suvenýrů (odznaky, klíčenky), příslušenství (kabelka, kabelky, obaly na knihy), plášť z plstěné vlněné klobouky, boty a tak dále.

Mokré plstění

Vlhké plstění z vlny na gázu se provádí pomocí teplého roztoku mýdla (některé ho nahradí tekutým mýdlem). Na gázu jsou podle předem zvoleného schématu rozloženy kusy s materiálem. Směs se provádí tímto způsobem: na strouhák rozemlejte pár kusů mýdla, naplňte třísek dvěma litry horké vody, dobře promíchejte a počkejte 2 hodiny, dokud se roztok neztvrdne. Další:

 1. Rozemlíme plátno na podlaze nebo na jiném komfortním plochém povrchu. Dali jsme gázu na vrchol.
 2. Pak založte základ, na něm pozadí a vybranou kresbu.
 3. Závity se překrývají příčně, s proužky. Ujistíme se, že na plátně nejsou žádné díry a že vrstvy materiálu leží kolmo. Jejich tloušťka by měla být stejná.
 4. Pokud je materiál již sestaven podle výkresu, je třeba posypat vodu na nohu, zakrýt kapronovou látkou a aplikovat mýdlový roztok. Odstraňte přebytečnou tekutinu papírovou ubrouskou.
 5. Další etapa - plstění z vlněných obrazů, panelů, hraček nebo šperků (brož, korálky). Mokré plstění jakéhokoli výrobku je ruční tkanina utřete v různých směrech.

Rozemletí se v pračce

Plstění s použitím styalky se týká nejjednoduššího a nejjednoduššího způsobu, jak dělat věci z plstěné vlny. Potřebujeme husté formy pro válcování, které jsou zabalené do vlasů a umístěny v golfu od kapronu (nebo části obvyklé kapronové punčochy bez děr, šípů). Pokračujeme přímo k vytvoření plstěného plavidla:

 1. Obrobek se musí umístit do pytle na mytí a umístit do pračky. Do speciální drážky naléváme prostředky pro praní vlněných předmětů, nastavíme cyklus bez namáčení a sušení. Chcete-li dosáhnout optimálního výsledku, nastavte teplotu na 50 stupňů.
 2. Po dokončení mycího procesu dokončete náš konečný spoj. Pokud se rozhodnete použít formu k válcování, je lepší ji vyjmout z obrobku pomocí nůžek.

Kde koupit a kolik jsou sady a vlna pro plstění

Pro každého začínajícího jehličíka, který se rozhodl vyzkoušet v oblasti filtrování, jsou vždy užitečné informace o tom, kde koupit všechny potřebné materiály a nástroje pro plstění. Níže jsou tabulky, které uvádějí místa prodeje sad pro plstění, vlnu v Moskvě a Petrohradě. V obchodech uvedených v tabulkách najdete vše, co potřebujete pro plstění.

Plýtvání

Plnicí vlna (plstění: z angličtiny. pocit - Felt, plstění, cítil, pěchování) - je speciální technika vyšívání, ve kterém vlny plstění vytváří vzor na tkanině nebo plsti, trojrozměrné hračky, obrazy, dekorativní předměty, oděvy nebo příslušenství. Pouze přirozená vlna má schopnost spadnout nebo přilnout (k vytvoření plsti).

Obsah

Historie plstění

Lidé objevili schopnost vlny padat zhruba před 8 000 lety.

Ve století XVI byly první dílny pro výrobu plsti.

V 19. století vynalezl lisy na baling a stroje na stěny. Valka nastala stlačením a válcováním vlny nebo mechanickým působením speciálních jehel, které zaplétaly vlněné vlákna.

Dnes pro domácí plstění byly vytvořeny speciální děrovací stroje.

Druhy plstění

Existují dva typy plstěné vlny - suché a mokré. Při suchém plsteni je vlna opakovaně propíchnutá speciální jehlou do stálého stavu. Během tohoto procesu se vlákna navzájem navzájem spojují a vytvářejí hustý a stejnoměrný materiál. Mokré plstění se provádí mýdlem nebo speciálním roztokem. Nejprve produkt vyjměte z vlny, namočíte roztokem a pomocí tření vytváříte proces plstění. Dry plstění použít k vytvoření hromadné zboží - hračky, klenoty, figuríny, panenky, stejně jako kreslení obrázků a vzorů na plsti a předem hromadí řemesel. Mokré plstění je vhodné pro výrobu panelů, oděvů, utěrek, slovem, plochých výrobků.

Materiály pro plstění

Pro suché a mokré plstění používejte různé spotřební materiály. Pro suché plstění jsou potřeba speciální jehly s patkami. Když vložíte takovou jehlu do vlny, kusy vláken se zachycují v patkách a navzájem zamotané. U mokrého plstění existují speciální řešení, ale většina mistrů nese běžné nebo tekuté mýdlo.

Spotřební materiál - merinová vlna, takzvaná česaná páska. Toto je hlavní druh vlny používaný pro plstění. Merino vlna má jinou tloušťku a měkkost.

Pro výrobu výrobků vyrobených z vlny může být také použito švestek, sinteponů, vaty a jiné vlny pro balení. Pro zdobení výrobků mistra, hedvábí, organza, různých dekorativních nití a vláken se používá.

Při suchém plstění hraček můžete také potřebovat různé materiály pro výrobu hraček: oči, hubičky. Jsou prodávány ve specializovaných prodejnách materiálů pro autorskou panenku.

Existuje také způsob plstění původně vázaných výrobků. Pro pletení je zpravidla vybrána 100% merino vlna, která není silně zkroucená. Na začátku procesu je výrobek pletený a poté, aby se produkt mohl zrolovat, je v pračce promyt jeden nebo dva, zřídka tři cykly. Chcete-li zachovat tvar pleteného výrobku, doporučujeme jej před praním fixovat na formu.

Nedávno se rozšířila - nanofelting (anglicky. nunofelting ). Nanofelting je jednou z odrůd mokrého plstění na hedvábí. Tak je získán nový druh látky, který se následně používá při výrobě oděvů, šálků a jiných dekorativních ozdob.

Odrůdy z vlny

Rough (valenichnaya) fleece: světlé a tmavé. Pro plstění hračky a výrobky v etnickém stylu.

Sliver: česaná ovčí vlna bez vlasů. Používá se jako základ pro plstění, s následnou aplikací vlny jiných barev.

Oches: malé vlasy s fleecem. Používá se pro výrobu plsti, jako podklad pro výrobu koberců, stejně jako pro plnění šitých hraček.

Bílé: česané, protáhlé a bělené fleece. Používá se jako ovládací plocha pro vytvoření světlého pozadí a pro barvení domů.

Velbloud: česané vlasy velblouda. Používá se pro plstění hraček a jiných výrobků bez použití vlněné báze.

Poloprůhledná ovčí vlna: Používá se pro výzdobu a dekoraci výrobků.

Angora nebo mohér: vlna kozí Angora s hedvábným leskem. Používá se pro výzdobu a dekoraci výrobků.

LiveInternetLiveInternet

-Nadpisy

 • Korálky (8)
 • co jíst (1)
 • Plstění (27)
 • vidlice (37)
 • Pletení (173)
 • pletené šaty (8)
 • Decoupage (6)
 • děti od 3 let (13)
 • Děti 0-3 let (21)
 • pro dům (22)
 • Domácí ekonomika nebo příležitosti k ukládání as (5)
 • Bundy, vesty a podobné výrobky (34)
 • Nápady (34)
 • Irsko (62)
 • Kanzashi (3)
 • blázen (3)
 • Vaření (1)
 • krásné knick-knacks (55)
 • móda a styl (8)
 • moje chvály (0)
 • Pánské modely (5)
 • na blátech a na rukojeti (34)
 • šaty, sarafany (6)
 • Tkaní novin a časopisů (2)
 • poloviční vlci, svetry. (4)
 • Tajemství mistra (42)
 • Básně-blahopřání (0)
 • tašky potřebují různé (5)
 • Tenerife (5)
 • bundy a blůzy (7)
 • cvičení pro mysl (5)
 • Frivolit (96)
 • šály, ponchy, capes (92)
 • Klobouky a barety pro léto (22)
 • Klobouky, čepice a teplé barety (50)
 • vejce (2)

-Vyhledávání podle deníku

-Přihlaste se e-mailem

-Pravidelné čtečky

-Statistiky

Ploutí jako umění. Krásné myšlenky a popis technologie


O plstění: nápady a popis techniky


Zdravím vás na stránkách mého deníku!


No, řekni mi, má asi před deseti lety, když někdo řekl, že ruská výrobní boty technika je tak populární, věřili byste? :) A to stejná technologie může dělat úžasné exkluzivní šátky, šaty, šperky? Ale faktem zůstává, - plstění je nyní na vrcholu popularity jako forma vyšívání v první řadě díky schopnosti své jedinečné přírodní vlny, aby se na celou řadu forem a modifikací, což mistři vytvořit skutečné mistrovské dílo. Není to umění?


Plstování je v podstatě proces klepání, tahání vlny do více či méně husté struktury, aby se získala tkanina nebo trojrozměrné prvky. Účinek plstění nastává díky schopnosti přirozené vlny vytvářet vazbu a přilnavost mezi váhy na povrchu vláken vlny (chloupky).


Zajímavé je, že plstění je jedním z nejstarších způsobů, jak vytvářet látku, že se narodil dlouho před tkaní a pletení. Vědci určují věk plstění za 8000 let! Naši předkové použili nejprve zbytky vlny volně žijících zvířat. Ale v procesu domestikace zvířat lidé měli příležitost k růstu pro tento účel určité druhy zvířat, jako jsou ovce a kozy, při stejné době začal být používán nejen vyčesat vlasy, ale pro tento účel, a to zejména zvířecí chlupy oholení. Naši předkové ocenili praktičnost a pohodlí plsti, schopnost udržet a udržet teplo. První plstěné výrobky byly dosti hrubý - z plsti vyrábí textilie na pokrytí nákladů na jurty, koberce, obuv, izolované a chrániče mezi oblečení a brnění bojovníků, přikrývky, klobouky, atd.


Od doby chovu zvláštního plemene merino ovcí ve Španělsku v 12. století byl přijat nový život plstění. Od té doby začali vyrábět tenčí oděvy z plsti, měkkých koberců, přikrývek atd.


Dalším zajímavým faktem o merino - plemenu jemně vlkovaných ovcí, jejichž vlna je neobvykle vhodná pro výrobu jemných plstí, pravděpodobně má asijské nebo severoafrické kořeny. Po nějakou dobu až do 18. století mělo Španělsko monopol na chov Merinos, jehož vývoz ze Španělska byl trestán smrtí. V polovině 18. století byly první Merinos převezeny do Švédska a později do Saska a Austrálie.


Průmyslová výroba plstěné tkaniny začala až v 16. století, první lisy a plstovací stroje se objevily v 19. století.


Dnes jsme svědky obrovské vášně pro plstění doma. Pouze nevytvářejí pomocí techniky plstění řemeslníků a craftswomen - roztomilé hračky, značkového oblečení, doplňky, květinové kompozice, domácí potřeby, obrazy, klobouky - plstění vlny klobouky, tašky, atd


Ve způsobu plstění se používají dvě metody - suché a mokré. S pomocí suché metody jsou obvykle vytvářeny volumetrické prvky - například hračky. Metoda mokra se používá k vytvoření plochých prvků, tkaniny ve skutečnosti.


Při suché metodě se na speciální štětec nebo houbu položí kusy vlny a pomocí různých jehel pro plstění dáte vlně požadovaný tvar a doslova vrhnou jehlu do vrstev vlny. Suché plstění se také nazývá filtrace nebo plstění. Jehly pro plstění mají originální tvar se speciálními zářezy, pomocí tohoto konvenčního jehlu nelze dosáhnout tohoto účinku.


Mokré plstění zahrnuje navlhčení mýdlovým roztokem vlny, po němž následuje tření a tahání rukama nebo speciálními spotřebiči. Jak jsem již napsal, mokré plstění je vhodné pro výrobu tkanin, a proto se tato metoda používá například k výrobě oděvů. Jedním z typů mokrého plstění je tzv. "Lenivé" plstění - to je praní s vysokou teplotou předem s pletenými nebo háčkovanými předměty z vlny, což vede k husté struktuře plsti.


V žádném případě není nic složitého, v jiném, a možnosti jsou moře! Kromě toho si můžete koupit zboží pro hobby nyní v jakémkoli obchodě s řemesly. V nich můžete také koupit různé vlněné vlny pro plstění Trinity.


Nedávno získal další typ plstění - nunofelting nebo nanofeltting - popularita. Jedná se o plstění vlny se současným použitím hedvábí nebo jemné pleteniny. Díky této technice je možné získat neobvykle zajímavé verze jemné tkaniny pro výrobu oděvů, doplňků atd.

Tvůrčí činnost: plstění z vlny (plstění)

Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Plst z vlny pro začátečníky - popis technik suchého a mokrého plstění

Dnes vám povím o technikách suchého a mokrého plstění vlny pro začátečníky. Zvláště jen pro pochopení základů plstění jehelních žen připravilo podrobné popisy s fotografiemi jednotlivých fází procesu.

Tak jak hodí vlnu?

Proč vlna spadne?

Felt (anglicky) - [noun] felt, felt; [upravit překlad] vlna, churn

Myslím, že nejprve se nezastavujte, abyste zjistili odpověď na nejdůležitější otázku - proč vypadají vlasy. Je to všechno o její struktuře! Pamatujte, ne tak dávno v televizi zkroucený reklamní šampon, vlasy hladké a hedvábné? Pak se zblízka ukázala na zběsilé rozčesané vlasy. Takže ovčí vlna v normálním stavu vypadá stejně =)

Srovnání lidských vlasů a ovčí vlny. Existuje mnoho rozdílů?

Kvůli této "stratifikaci" mohou lidské vlasy dokonce vytvářet obojky, "spadnout". Ale co pro naše vlasy není dobré, pro plstění - dobré. To je tato struktura ovčí vlny, která vám umožní vytvářet nádherné hračky, oblečení, boty, koberce a mnoho dalšího.

Přirozeně je pro plstění vhodné nejen ovčí vlna. Můžete použít vlnu z alpaky, velbloudu, lamu a yaku, stejně jako kašmíru, anagoru a mohér.

Plstění (plstění, pilování) - proces vytváření různých výrobků z nečesané vlny prostřednictvím adheze a propletení jejích vláken různými způsoby.

Existuje mnoho různých typů plstění - suché, mokré, nuno-plstěné, plstěné pletené věci. Níže se budeme zabývat hlavními technikami

Základní techniky suché plstění pro začátečníky

Především se seznámíme s technikou suchého plstění. Ačkoli to vypadalo mnohem později než mokré plstění, ale nyní získává rostoucí popularitu. Pomocí pravidelné jehly můžete vytvořit skutečně jedinečné výtvory! Zde se podívejte na díla slavných mistrů

Jehla pro plstění - tenký nástroj, tvarovaný jako písmeno L a vybaven malými řezy. S jeho pomocí se vlákna snadno zamotávají a technika suchého plstění je podobná vytvoření trojrozměrného sochařství, kde místo plastinu - měkký ohebný plášť.

Trojúhelníkové jehly pro plstění jsou některé z nejoblíbenějších v současnosti. Nejsnadněji se dostanou do obchodů s výšivkou

Technika suchého plstění - vlnu rotujeme jehlou

 1. Oddělte vlnu od nekonečné pásky, trochu ji mezi dlaněmi a zamotáte vlákna. Poté přejděte do těsného válce.
 2. Postupujeme přímo k procesu plstění. Hloubku zasuňte jehlou, nejprve utěsněte obrobek uvnitř. Postupně jej otočte rovnoměrně. Míč se zahustí a jeho povrch se zplošťuje.
 3. Při stlačení obrobku je třeba jehlu změnit na tenčí. Pokud se obrázek během komprese nedeformuje, můžete zastavit plstění. Abyste vytvořili úlevu, je nutné jehličku zpracovat na stejném místě mnohokrát.

Jednoduché video pro začátečníky:


Pro inspiraci: video vytváření krásné myši od Eleny Fedoryakové

Tipy pro začátečníky

Tip 1. Vytažením vlny z česané stuhy, potřísněte ji mezi dlaněmi, takže vlákna se zamotá a bude snadněji spadnout.

Tip 2. Zjistěte, zda je komprese dosažena požadovaná hustota. Po deformaci produkt vrátí původní tvar. Vezměte v úvahu, že když to přeháníte, vlákna vlny se začnou trhat.

Tip 3. Nosíte-li velké předměty, použijte umyvadlo dovnitř, což šetří dražší vlnu. (Je možné, ale ne velice vítané, používat sintepon)

Aplikace

Aplikace je možné vyjmout jako poddruhy suchého plstění. V tomto případě dáváme vlnu na jakýkoliv podklad, většinou plstěný nebo vlněný. S pomocí vlny můžete vyzdobit oblečení, dát nový život starým věcem, například.

Mokré plstění

Co je to mokré plstění vlny? - Jedná se o klasický způsob plstění vlny s mýdlem, známým od dávných dob.

Stručně popište tento proces:

Uspořádání vlny je impregnováno roztokem horkého mýdla, pak se tmel třepe různými směry, postupně se zvyšuje tlak. Pro usnadnění práce v počátečních fázích se často používá vibrační bruska. Získejte plátno - cítil.

Technika mokrého plstění

Tento podrobný popis techniky mokrého plstění pomůže začínajícím imbue (a, doufám, motivuje zkusit a užít si) proces =)

Bude trvat:

 • nebělené vlasy,
 • bublinková fólie,
 • bambusová tkanina,
 • mýdlo,
 • teplou vodu.

Výňatek z autority MK rosiepink

 1. Oddělíme od vlněného pásku stejné kousky vlny délky centimetrů 8. Položte je na obal bublinky jedním směrem, mírně se překrývají. Podobně položíme 3-4 vrstvy, přičemž vlákna vlny v každé z nich jsou kolmé na předchozí.
 2. Poslední vrstva může být aplikována vzorek odřezků z vlněných nití, zbytků vlny apod.
 3. Připravíme mýdlový roztok. K tomu, rozpustit v teplé vody a mýdla (existují speciální mýdla pro mokré plstění, opatrně s odkazem na pokožku rukou, ale mohou být také použity pro děti, mýdla nebo mytí nádobí) - což je na dosah. Namočte náš obrobek a zakryjte síťovinou nebo bublinkami.

Proto jsou vyráběny koberce, obrazy, oděvy, tašky, šperky a doplňky.
Vizuálně o mokrém plsteni:

Rozemletí se v pračce

Jednou z metod mokrého plstění z vlny lze připsat plstění v pračce. To téměř nevyžaduje fyzickou námahu a může být provedeno dvěma způsoby:

 1. S pomocí formy na vykostění
  Objemové formy jsou pokryty vlnou, fixovány nylonem a posílány do pračky.
Roztomilý velikonoční dárek - vlněné vejce, plstěné v pračce
 • Plstěné pletené výrobky
  V současné době je v prodeji speciální nit pro plstění. Háčkování nebo jehlice se pro pletení výrobku, 30 procent (znát přesný smrštění němý zkušební vzorek, a to se počítá stlačení šířky a délky) je větší, než je požadováno, a to buď odeslat v pračce, nebo jen líní rukou. Vypadá to velmi zajímavě, že? Ano, a je to jednodušší než mokré plstění, pokud jde o mě.
Plstění pro ty nejvíce líné. Připojeno a v pračce;)

Takže jsme zkoumali základní techniky vyšívání z vlny - zajímavý tvůrčí proces. Pokud jste začátečník a některé chvíle nejsou pro vás jasné - neváhejte klást otázky!

Plstění nebo plstění z vlny: kde začít? Tipy od profesionála

Plstěná vlna nebo plstění - velmi zajímavý, fascinující druh vyšívání, který je dnes populární. Moderní mistři vyrábějí v této technice oblečení, boty, veškeré doplňky a šperky. Ve svých rukou "ožívají" unikátní hračky. Plstěním se na tkanině a plstě vytahuje vzor, ​​obrazy a dokonce i celé panely.

Takže, co je tohle vyšívání? Rozumím.

Vyšívání z vlny (z anglické plsti - plst, filé, plnka) je technika, při níž je hustá plst vyrobena z bujné, vzdušné vlny. Schopnost padat má pouze přirozenou vlnu: vlákna jsou spojena dohromady kvůli šupinovité struktuře.

Myslíte si, že plstění je hobby moderních jehelních žen, které se objevily poměrně nedávno? Hluboce se mýlíte. Plstění z vlny - jeden z nejstarších typů vyšívání: lidé se cítili asi před 8 tisíci lety. V současné době se technologie stávají čím dál umělejšími, díky čemuž můžete vytvářet opravdu úžasné věci.

Druhy plstění

Existují dva hlavní typy plstění - suché a mokré. S pomocí techniky suchého plstění, prováděného propíchnutím vlny se speciálními jehlami, se nejčastěji vytvářejí trojrozměrné výrobky: hračky, suvenýrové figurky, ozdoby. Technika mokrého plstění, prováděná s mýdlovou vodou a třením vláken, je vhodná pro výrobu oděvů, panelů, tkanin, tašek - jinými slovy plochých výrobků.

Často při výrobě jednoho výrobku se používá suché a mokré plstění. Například při výrobě hraček pomocí techniky mokrého plstění se vyrábějí některé ploché prvky: uši, tlapy.

Pojďme se podrobněji zabývat nedávno vstoupil do módy suché plstění.

Člověk, který dosud nebyl vystaven plstění, doporučujeme začít s touto technikou seznámit se s plstěcí soupravou: dobrým, moderním výrobcům je dána značná volba. V budoucnu můžete pokračovat v implementaci svého zadumoku.

Požádali jsme, abychom se podělili o radu a doporučení ohledně suché plstění vlny Anna Rybalchenko.

Anna Rybalchenko

mistr výroby hračky z plsti

Materiály a nástroje

Ať už se rozhodnete vyrobit z vlny suché plstění, materiály a nástroje budou potřebovat to samé.

Vlnená vlna

Pro plstění suchým způsobem použijte hrubou nebo polobarevnou netkanou vlnu. Příliš tenká (merino) vlna, kterou si vyberete, je nežádoucí, neboť je rychle zničena jehlou - což může vést k průchodu produktu, což je téměř nemožné odstranit.

Vlna pro plstění se prodává ve formě česané stuhy a mykaná. Kombinovaná páska je úhledně položená vlněná vlákna v dlouhé stuze. Aby byl proces plstění efektivnější, musí být taková vlna důkladně promíchána před tím, než s ní pracujete. Kartonáž vypadá jako vata, jen vlna. Taková hmota, která se skládá z matných vláken, nepotřebuje předběžnou přípravu a rychle padá.

Nezapomeňte, že se srst ustálí asi o třetinu - a tak zásobte velký objem.

"Jako základ hraček, někteří používají nenatřenou vlnu nazvanou" siver "(je levnější), pak je vyhozena se základní vlnou. Nechci raději používat pramen na základnu, protože je velmi špatně spuštěn a hračka uvnitř bude měkká, protože to bude horší, jak udržet tvar. Pokud je touha zachránit, pak je na základě toho lepší převzít poloviční tenkou ruskou vlnu v česané stuze.

Obecně platí, že hrubší vlna a tónování (tloušťka vlákna), tím rychleji klesá, což výrazně zrychluje proces vytváření výrobku. Pokud se v plánu, aby se hračka s účinkem nadýchané srsti, základna přeplnění stejnou vrstvu jako povrch, protože když se chmýří jehlové produkty se táhne směrem nahoru vlněná vlákna, která jsou ve středu základny. "

Jehly pro plstění

Plnicí jehly jsou speciální jehly s malými zářezy ve spodní části. Když jehly přilepí do vlny, vlákna se přidávají k zářezu a navzájem se splétají.

Jehly různé tloušťky se používají pro práci: zpravidla se zastavovací proces začíná silnějšími jehlami, které se pak nahrazují tenkými. Silné jehly jsou přímo plstěné, tj. Zhutnění materiálu, obrysy jsou vymezeny ve výrobku, finální čáry jsou tvořeny tenkými. Silné jehly (č. 30, 32, 36) přispívají k rychlému zastavení, ale po jejich použití zůstávají na výrobku zřetelné stopy průrazů. Pro jejich "retušování" se používají více tenké jehly (č. 38-42).

Jehly mají nejen různé tloušťky, ale i různé průřezové tvary: trojúhelníkový (tříbarevný) a hvězdicový (čtyřbarevný). Pro počáteční práci se obvykle používají trojúhelníkové jehly; pro finále - ve tvaru hvězdičky: punkce z nich jsou přesnější a neviditelnější.

Aby se usnadnil pracovní proces, získávejte kvalitní jehly, lépe dovezené (vyráběné v Anglii, Německu, USA).

„I přes řadu různých typů a forem jehla plsticích jehel je zapotřebí častěji, než je číslo 36 (“ trojúhelník „či“ hvězdy „) pro práci na základě jehly a číslo 38“ hvězdy „pro jemnější práci, leštění a design tváře hračky. Doporučil bych mít nejméně pět kusů jehel obou druhů na skladě, protože začátečníci nejprve poruší i nejvyšší kvality jehel.

Kromě toho existuje i další druh jehly, která pomáhá vytvářet efekt načechraných kožichů na plstěné hračky - to jsou takzvané jehly pro zpětný úder. Tyto jehly snadno vniknou do výrobku a vytáhnou z něj kožešinu na povrch. Chcete-li vytvořit efekt srsti, doporučuji vám použít jehly č. 40: pečlivě vytáhnou vlnu bez trhání hračky. "

Brel pro plstění

Speciální kartáč na plstění chrání pracovní plochu a ruce před pichnutím jehly, což je mimochodem ostřejší než obyčejné šití. Kartu lze nahradit houbou na mytí nádobí.

Kousek vlny je položen na kartáč nebo houbičku a propíchnut jehly, dokud se nezastaví.

"Pokud není možné použít kartáč nebo plstěnou podložku, pak při výběru houbičky ujistěte se, že je pevná a není pod tlakem pod tlakem, jinak se na ni nemůžete pohybovat.

V případě kartáčů pro plstění, odhalí jedno tajemství: že výrobek není zranit strniště v místě, kde leží, přikládám viskóza hadřík, složil ve dvou vrstvách (je prodáván v každém železářství pro utírání prachu). Díky tomu produkt netrpí kontaktem s kartáčem a jehly snadno procházejí látkou.

V každém případě pravidelně oddělujte část od kartáče nebo houby tak, aby se s ním nevařila. "

Abyste si mohli prsty chránit před jehlou, začátečníkům doporučujeme používat speciální pryžové nebo kožené náprstky.

Dekorativní prvky

Jako výzdoba výrobku byly použity pásky, opletky, krajky, perle a perličky, oči ze skla a další prvky.

"Někdy při výrobě hromadných výrobků používaných sintepon: slouží jako základ, na kterém se vlna aplikuje. Nedoporučuji jej používat, protože prakticky neklesá - hračka uvnitř bude měkká a snadno se projde. "

Základy suchého plstění pro začátečníky

V této publikaci jsem se snažil shromáždit základní informace o sušení, kreslení, včetně osobních zkušeností. Mnoho lidí se chce naučit nový typ kreativity pro sebe a často neví, kde začít, jak porozumět podmínkám, které musíte mít pro tento druh vyšívání. Pojďme to dohlédnout dohromady)

A tak, Plstěná vlna, plstění, filtrace (od písmelt - plst, filé, plnka) - je to technika vyšívání, při níž je hustá plst vyrobena z bujné, vzdušné vlny. Pouze přirozená vlna má schopnost být zvlněná, vlákna vlny mají šupinovitou strukturu, kvůli které se navzájem drží

Obr. Vlákno vlny se zvětšilo 1000 krát

Děkuji dva typy plstění - suché a mokré. Při suchém plsteni je vlna opakovaně propíchnutá speciálními jehlami až do stavu stánku. Během tohoto procesu se vlákna navzájem navzájem spojují a vytvářejí hustý a stejnoměrný materiál. Mokré plstění se provádí mýdlem a vodou. Nejprve produkt vyjměte z vlny, namočíte roztokem a pomocí tření vytváříte proces plstění. Suché plstění se používá k vytváření objemných předmětů - hračky, šperky, figurky, autorské panenky, stejně jako výkresové kresby a vzory pro plst, plst a předvařenou práci. Mokré plstění je vhodné pro výrobu panelů, oděvů, tkanin, plochých výrobků.

Zvažujeme suché plstění.

Plnicí nástroje:

 • Jehly

- Pro suché plstění jsou potřeba speciální jehly s patkami. Když vložíte takovou jehlu do vlny, kusy vláken se zachycují v patkách a navzájem zamotané. Pro různé typy a stupně práce existuje několik typů jehel:

Tvar průřezu jehly je trojúhelníkový, třílitrový a čtyřvazný (hvězdička)

Na každé čelní straně jehly jsou průseky, respektive více ploch, více zářezů a čím rychleji dochází k zastavení. A také přesnost otvorů, které jehlu levá, závisí na části jehly.

Ve směru patek jsou ihly přímo a dozadu

rovnoběžné jehly zatlačují vlákna uvnitř jehlicového jehličího produktu a vytahují vlákna z výrobku

Jehly se také vyznačují čísly. Čím vyšší je číslo jehel, tím tenčí je. Jehly č. 30, 32, 36-hrubé, používané v počáteční fázi plstění. Mají přípitek na radlici tak, že se vztahuje na velkou plochu, a rychle se táhne vlákno do hloubky, čímž se rychle dumping silný základ, ale zanechávají odlišně velké stopy propíchnutí, whiling pryč na konečném produktu nejsou povoleny v tomto případě za pomoci tenké jehly č. 38 -42 je žádoucí, aby se při dokončování leštění používaly jehly s průřezovou hvězdičkou, které jsou po nich přesnější a méně viditelné.

 • Plnicí podklady

Při neexistenci zkušeností nebo při výrobě plochých dílů je nutné použít jakýkoliv povrch pro plstění. Za tímto účelem jsou houby (automobilové, domácí, speciální) vhodné pro výrobu metly, plsti a pěnových rohoží pro plstění apod.

Chcete-li zabránit punkci, použijte kožený nebo pryžový náprstek

Typy vlny pro plstění


Pro suché plstění se používá přírodní vlna. To se liší v tonici - čím menší je počet mikronů, tím je tenčí vlna. V obchodech pro vyšívání se prodává jako tenké, částečně tenké a hrubé. Nejlepší pro suchou metodou plstění vhodné Semifine barvené vlny, aby se příliš jemná Merino vlna není žádoucí, se rychle rozkládají jehly, což vede k průchodu výrobku, která je téměř nemožné opravit.

Na základě hraček, aby se ušetřit, často používají levnější nenatřenou vlnu špatné kvality, která se nazývá Sliver. Pak se odhrnuje základní vlna.

Kombinovaná páska - úhledně položené v dlouhé stuze v jednom směru, rovně roztažené vlákna z vlny. Před vlna kout musí být důkladně promíchat, tím lépe vlákna jsou zapleteny, tím účinnější a přesnější proces plstění je, můžete to udělat s kartáčkem pro zvířata nebo opakovanou tahání a posouvá vlákna „křížem“

Cardococcus (vlněná vata) - hotová vlna, která se skládá z matných vláken, které rychle padnou a šetří čas kvůli nedostatku potřeby předběžné přípravy vlny. Skvělé pro začátečníky

Některé základní pravidla a tipy pro plstění

 • Používejte kvalitní jehly! Je lepší koupit dovezené, jsou mnohem dražší, ale budou trvat déle a dojem bude příjemnější. Domácí jehly vyžadují extrémní přesnost, často se rozpadají, jsou velmi citlivé na chladné místnosti.
 • Vložte jehlu kolmo na povrch, který se má vložit
 • Nespěchejte, když pracujete, nezapomeňte, že jehla je mnohem hlouběji, než si myslíte!
 • Rychlé a ostré údery jehly nepřispívají k urychlení procesu. Je obtížné sledovat směr jehly, což může vést k rozbití, stejně jako vlněná vlákna jsou poškozená a existuje možnost nakonec získat vlněný odpad místo hustého základu. Zaveďte jehlu hluboko do středu, pokuste se roztahovat vlákna uvnitř, pak nejdříve vytvoří hustotu uvnitř obrobku a postupně se vytvoří vnější vrstvy
 • Jakmile jehla vstoupí do plstěné části, měli byste slyšet tichý zvuk (pokud hračka začne "praskat", pokračujte, jste na správné cestě!)
 • Dostatečně úctyhodný výrobek je zvážen, když ho vytáhnete s námahou, ale vůbec nezmění tvar. Klepte na stole s prstem a pak s hračkou, pokud je zvuk stejný, pak bude koš stačit
 • Při broušení, použijte jemný úsek jehly hvězdičku, takže vpichy velmi blízko u sebe, v této fázi práce pouze na povrchu, jehlou pár zářezů, pečlivě navrženy tak, každý bugrinku, že odstraní všechny rány v místech, kde jsou prameny nejsou vyrovnány, připojit malé kousky zmatená vlna a brousit je.
 • Při léčbě zadní jehlou byste měli také opatrně dělat punkce blízko sebe navzájem
 • Složené díly dochází privalivaniya k sobě navzájem, je nutné nechat křižovatku chmýří, pak se volná vlákna se naplní jeden kus na jiný kus od jehly, po kterém spoje je posílena díly - podle paprsek vlny a písek se zhroutí
 • Při práci si vezměte v úvahu, že vlna spadne asi o třetinu, vzít s marží
 • U spárovaných dílů najednou připravte stejné množství vlny, je obtížné nakopat první kus a potom měřit vlnu na jinou přesně stejnou

Základní sada nárazníku pro začátečníky je jehla č. 36 trojúhelníková, jehla č. 38 nebo č. 40 (přednostně hvězdička), plstěná houba, plstěná vlna.

Pokud jsem zapomněl, co mám zmínit, zeptejte se, rád bych odpověděl)

PS: Omlouvám se autorům za použití obrázků, všechno se nachází na internetu, aby bylo jasné

Co je to plstění vlny?

Neuvěřitelně, ale skutečnost: dandy cítil klobouk a obyčejné lidové boty jsou genetické příbuzné. Oba byly vyrobeny plstěním. Plstění přírodní vlny. V ruštině má tato lekce spoustu zvuků - navíc k výše zmíněnému plstění může být vlna vyřezaná ze zvířat lakována, podávána nebo plná. Anglický analog stejného procesu - plstění, odvozené od slova felt.

Primitivní lidé mají mávání... vlnu

První pokusy o plstění vlněných primitivních lidí trvaly před osmi tisíciletími. Předpokládali jsme, že naši polořadovka-divoký předkové shromáždili svazky mamutové vlny, chlupy z ocasu koně nebo kousky kožešiny z levé hřívy, která zůstala na křoví. Předchůdcové byli stále hloupí, věděli, jak se ohřát jen v kůlech poražených zvířat, takže vlna byla shromažďována jen příležitostně, což z ní dělá podšívku nebo vrh. Pouze krotícími kozy a ovcemi naši předkové uvědomili, že zvířata nejsou jen hodnotným masem, ale také hmotou vlny, ze které se později naučili hrát užitečné věci. V této sféře nebyly dosud dosaženy zázraky, protože se vyvinuly pouze dva způsoby práce s plstí - mokré a suché.

Mokré plstění

Takže maso roztřepených vlasů je navlhčeno mýdlem nebo popelovým roztokem. Poté tvrdě pracující lidé vezmou tuto hmotu do svých rukou a pečlivě kompaktují materiál a dají mu správný tvar. Tato metoda se používá při výrobě plochých výrobků - kazašských a kyrgyzských koberců, borok, pim a plstěných bot.

Suché plstění

Vlna je vyhozena pomocí háčkovitých jehel s šikovně umístěnými patkami. Práce s jehlou přerušuje mistr, zamotá, váže jednotlivé vlněné vlákna nebo mykaná - komerční verze potřebného materiálu do těsného uzlu. Tato technika vám umožňuje vytvářet trojrozměrné objekty - postavy zvířat, autorské panenky nebo vlněné "basreliéfy" na plochých předmětech vyrobených technikou mokrého plstění.

Vlněné příběhy

Nejžádanějším materiálem pro plstění je merino vlna. Toto - plemeno ovcí, které je pěstováno kvůli "zlatému rouno". Zvířata se zvýšenou vlhkostí váží méně než plemena ovčího masa. Současně jsou trvalejší, protože musí nést až 20-30 kilogramů kvalitní vlny. Před účesem.

První merino bylo ze španělského původu. Dnes se rozlišují zástupci Merinos z Jižní Ameriky, Tyrolska, Austrálie a Nového Zélandu. Tloušťka vlasů těchto zvířat se pohybuje mezi 15-25 mikronů, což je považováno za optimální průměr pro proces filtrace. Legendární plstěné boty nebo pima jsou tradičně vyrobeny z hrubé vlny nebo polopříští ovce. Stejný materiál se používá, pokud chcete vytvořit primitivní hračku v etnickém ruštině, mongolštině nebo čínském stylu.

Profesionálové v oblasti plstění rozdělují strihané rouno z každé ovce na tři skupiny:

 1. 1. Vlna typu sveler. Jedná se o česané vlasy, ve kterých nejsou vlasy vlasy. Je dostatečně homogenní, plastová. Používá se jako základ pro vytváření jakéhokoli druhu výtvarn - od bot až po koberce.
 2. 2. Oky jsou nejmenší a nejkratší chlupy odstraněné ze zvířat. Jděte do plsti. Je to zvědavé, ale v Evropě v 19. století všichni šli bláznivě na válce, nahromaděné z vlasů, vytrhávané z kožešiny bobra. Současně byla střeva měkkých hraček nacpaná gumovými hmoždinkami, nahrazujícími tradiční piliny.
 3. 3. Bělené - pečlivě česané, lemované protažením, bílou vlnou. Používá se jako světlé pozadí v tradičních plstěných kobercích. Je ideální základnou pro lakování ve vláknech a hotových výrobcích.

Již jsme udělali exkurzi "na výstavu špičkových technologií a materiálů", abychom se mohli bezpečně vrátit k lidem, kteří se naučili používat zvířecí srst, aniž by je zabíjeli. Důležitým bodem - výroba výrobků vyrobených z plstě převážně lidí, kteří žijí v drsných klimatických podmínkách. Zatímco starověké řecké ženy, jako Arachne nebo egyptská žena, bojovaly nad způsoby, jak zničit plátno tkané z vlny, obyvatelé zemí se severským klimatem vyřešili problém těsnění výrobků z podobného materiálu.

Starověký Řím - vlna umývaná močí

Kvůli imperiální politice starobylého Říma se hranice říše rozšířily daleko za rajskou oblast Apeninského poloostrova. Stopy legionářů byly vidět v Alpách, na Balkánském poloostrově, na pozemcích starých Němců a Sasů. Linen toga a sandály - to není nejlepší vybavení v oblastech s horským a mírným klimatem. Proto Římané museli zvládnout umění kladiva vlnu tempem.

Lidé, kteří vědí, jak porazit, se nazývají plnící. Je pravda, že kromě filtrování vláken živočišného původu se fullonesy zabývaly prádlem oblečení občanů. Nejlepší nápad o procesu plstění v Římě lze získat v Pompejích. Ve městě vyčistilo lidi sopka, bylo zachováno 18 podobných workshopů. V kamenných miskách shromáždily moč, "několik měsíců trvali na tekutině" a pak do ní hodili vlnu nebo špinavé oblečení. Fullon pošlapal textil a vlákna nohama. Pan Seneca - filozof a řečník, označil tuto akci za "plný tanec".

Zároveň byly věci odmaštěny a současně zbaveny nečistot. Ano, poté vlna a toga důkladně opláchly. Pak byla vlákna ručně srázena - otrockou prací otroků nebo pomocí speciálních lisů a invalidních vozíků. Podrobný popis procesu plstění lze vidět v Pompejích, na freskách v domech na Mercury Street. A nejoblíbenější kus oblečení ve starověkém Římě z cítil byl víčko, známé v dějinách módy a revolucí pod jménem "Phrygian".

Kavkaz je burka. Muži opotřebovávají ženy

Klasickým příkladem zlepšení výrobku z vlny je výroba burky. Toto je vizitka Kavkazu. Nepostradatelný atribut "pracovního oděvu" pastýře, lovce, dzhigit, staršího muže v rodině a první "pleny" pro novorozené dítě.

Nepromokavé pláštěnky z černého rouna na obyvatele kavkazských hor popisoval Herodotus. Je zvědavé, že pro známých lovců za burku byla shromážděna vlna volně žijících zvířat. Přestože praktičtější a nejběžnější verze materiálu byla tradice výroby plstěných plášťů z ovčí vlny. A ačkoli je nosili lidé, dlouhé a krátké pláště byly tkané jen ženami.

Odborník s asistent česaná skládané přadeno (přadeno divize vlna) na podložce ve tvaru budoucího výrobku, při zohlednění smršťování materiálu, zvlhčí vodou a ukatyvali klepání do jediného pole pomocí válcování. Polotovar byl zkroucený a zahřátý, namočený v alkalických zdrojích, a potom vytažen a znovu zlikvidován. Dosáhli tak, dokud se plst nedostala na požadovanou hustotu. Tento produkt je tak dobře chráněna před pronikavým studené horské větru a jejich majitelů, že na konci XIX století, jako plášť nebyl jen každý horolezec, ale i na Don kozáků. Na počátku 20. století získali důstojníci carské armády podobné objekty. "The Last Heroes", jehož obraz byl spojen s burkou - paní Lermontov a Chapaev.

Rusko - plstěné boty, plstěné boty...

Také jste slyšeli hlas Lydií Ruslanové, zpívající její hit o nevyšívané boty z plsti? Boty nemusí být prezentovány - mnoho zástupců současné mládeže strávil v nich dětství, zejména ti, kteří se mohli narodit na Sibiři.

Dnes jsou tyto boty ošetřeny odpustkem, ale v carských časech nebyly plstěné boty poslední věcí v šatníku. Koneckonců, teprve v 19. století se boty začaly vyrábět v průmyslovém měřítku. Výrobci jaroslavl, Tver, Kazan a Kostroma gubernias se specializovali na problematiku. Valenki se prodávaly za 1,5 rubla za pár, což nebylo pro každého dostupné. Dokonce ani metropolitní inteligence nepřehlédla jednoduchou obuv. Pamatujte, Bulgakovův profesor Preobrazenský, od něhož proletariát ukradl několik párů galoše. Samozřejmě, od bot.

Perspektivy plstění

V posledních desetiletích ruské historie valenki a obecně všechny výrobky z vlny vyrobené z vlny byly známky strašné provincie, ne-li říct vesničanům. Situace se však postupně mění. Mládež v zasněžených a chladných oblastech země chytá háčkované boty s moderním designem a dekorací. A mnoho žen a mladých dívek tráví svůj volný čas na mistrovských kurzech, aby vyrobily hračky nebo šperky z přírodní vlny. Říkají, že takové cvičení jsou nesmírně klidné, rozvíjejí tvůrčí potenciál. To je všechno, a říkáte, že jste plstnina...

Suché plstění

Suché plstění (archivace) - to je jedna z druhů plstění. Plstěná vlna se týká techniky vyšívání pro výrobu hraček, koberců, doplňků, oděvů vyrobených z nečesané vlny. Když je suchá plstění vlna mnohokrát propíchnutá speciální jehlou, dokud není přivedena do požadovaného stavu. V důsledku toho se vlákna spojují a tvoří homogenní materiál, z něhož lze vytvářet předměty.

Na rozdíl od suchého typu mokrého plstění je použití různých materiálů a technik, stejně jako skutečnost, že se za mokra plstění je určen pro výrobu plochých předmětů (obrazy, šátky, atd.), A suchý - pro vytvoření trojrozměrných obrázcích (většinou hračky). Dry plstění technika má tu výhodu: odstranit nějaká šance nesrovnalostí stačí přidat chybějící nebo odstranění přebytečné vlasy.


Suché plstění vlny: stručná historie

Předpokládá se, že suché plstění vzniklo asi před 8 tisíci lety. Pak lidstvo věnovalo pozornost schopnosti vlny zpomalit. Existuje také legenda, že tato vlastnost materiálu byla objevena během potopy, kdy ovce obklíčily vlastní vlnu v archu.

Zlepšení zařízení pro práci s vlnou začalo v 16. století a trvalo po staletí. Moderní jehlový děrovací stroj značně usnadňuje tento proces, takže plstění z vlny se stává stále populárnějším typem vyšívání.


Základy pro začátečníky

Chcete-li vytvořit čísla pomocí aplikace techniky suchého plstění budou zapotřebí následující nástroje a materiály:

 1. Speciální jehly. Liší se tloušťkou, průřezem a dalšími parametry. Tlusté jehly jsou potřeba pro počáteční zpracování vlny, tenké pro finále. Čím menší je číslo jehel, tím silnější je. Japonské a anglické plovací jehly jsou považovány za bezpečnější než čínské a ruské jehly.
 2. Povrch pro plstění. Povrch může být houba, pěna, plstěná vložka nebo speciální plstěná štětka. Pro začátečníky je nejvhodnější houba a rohož, protože v průběhu práce určitě nezkazí zadní část produktu z vlny. Štětec je ideální pro dlouhodobé použití odborníky.
 3. Vlna pro plstění by neměla být příliš tenká: s tím je těžší pracovat. Často používejte vlnu různých odstínů. Nejpohodlnější je mykaná (vlněná bavlna) - měkká mykaná vlna. Tam jsou také odrůdy, jako jsou desky, hrubé vlny, Sliver (Nejhrubším typu vlny použitých k výrobě daného tvaru bázi) a další. Výroba nejvyšší kvality vlna má „Kamteks“, „Semenovskaya příze“ a RTO.
 4. Držáky na jehly, náprstky, sáčky, drát pro kostry výrobků, psací stroj. Tato zařízení nejsou základní, ale výrazně zrychlují proces vytváření objektů z vlny metodou suchého plstění a také z něj dělají to nejbezpečnější a pohodlnější.
 5. Různé předměty pro dekoraci, lepidlo, nůžky.

Historie plstění

V historie plstění První zmínka o plsti je legenda k plstěnému koberci Noemova archa. Na archy úžasná věc se stalo: vlna ovcí spadl na podlahu, navlhne, a pak zaklepala jí ovce kopyta, otočil první koberec jako výsledek.

Felt pochází z Turkic ojlyk - přikrývku. Jedná se o netkaný textil z přírodní vlny.

Pocití lidé se naučili žít ve starověku, před osmi tisíci lety

Nicméně technika plstění se objevila až po domestikaci ovcí. Lidé se pokoušeli vlnit divokou zvěř, ale nebylo to tak snadné, protože vlna divokých ovcí nemá šupinatou vrstvu, díky níž se vlákna stýkají navzájem. Zejména proto, že jedna ovce může získat trochu vlny (maximálně 5 kg). Chcete-li udělat jurt, nepotřebujete méně než 100 kg vlny.

Historie plstění je úzce spjata s domestikací koní a psů, k nimž došlo ve V. tisíciletí BC. Koně a psi pomohli muži organizovat ovce do hejna, což vedlo k masivnímu použití ovčí vlny.

Od tohoto okamžiku v různých oblastech (Kavkaz, Pamír, Tibet, Altaj, Southwest Asii (Afghánistán, Írán), Balkánem, Peru, Norsko a Finsko), nezávisle na sobě, se objevil a vyvinul plstění.

Plnicí vlna je považována za vynález kočovníků. Nomádi byli první, kdo oceňovali úžasné vlastnosti plsti. Byly vyrobeny z vlny oblečení (čepice, pláště, atd), Home interiéru (polštáře, koberce), nádobí (pytle pro různé účely), pro jezdce kola (deky pro koně, sedlových částí, atd.) Felt chránil kočovníky z nepřátelských šípů a zlých duchů, zachráněných před chladem a teplem. Lidé používali vlnu pro lékařské účely, kování a bojování.

Nejstarší plstěné předměty objevily archeologové v pohřebištích Gorna Altai, pocházející z 4.-5. Století před naším letopočtem. Zde byla objevena kultura Pazyryk, související s "skrytým kruhem". V těchto pohřbů byly nalezeny nepoškozené předměty koňského oděvu, oblečení a měkkého nádobí. Pazyryk cítil dnes v Hermitage. Na celém světě existují pouze 4 starobylé sbírky plstí ze Sýrie, Egypta, Xinjiang. Nejdříve jsou také plody z Mongolska (pohřební hrobky Noynula), kde žili v 1. a 2. století před naším letopočtem. Huni.

Následující plstění tradic přežilo až dodnes:

Iránské tradice. V této tradici je zpravidla vzorek nakloněn. Moderní Turkmens jsou nositeli iránské tradice. Stále dělají noční můry stejně jako před mnoha lety. Hlavním vzorem turkmenských plstí je skopový roh, oblíbené barvy jsou červené, bílé a černé. Vzorek byl položen s vlnou na podložku, pak všichni společně byli zkroucení do role a pokračoval k plstění.

Pazyryk tradice. Nejznámějším pocitem této tradice je obrovská opona (asi 30 metrů čtverečních), která se nachází v jednom z kopců v Gorném Altaji. Můžete ji obdivovat v Hermitage. Pazyryk plst má úžasné šperky, úžasně jasné barvy. Dnes je technika plstěné aplikace také široce používána při zdobení výrobků z plsti.

Tradice Xiong. Tato tradice se stále zachovává v původní podobě v Buryatsku. Nejstarší příklady Syunovy tradice byly nalezeny v centrálním Mongolsku. Jsou většinou monochromní a zdobí vlákna šňůry ve formě malých stehů. Starověké vzory stehů v Buryatia jsou dnes používány.

Postupem času sedavé národy přijaly od kočovníků mnoho tajemství, jak se cítit. Slovanské národy, například od starověku vyrobené polo-vlna - je to tkané, ale pak podvalanyannye materiály. Klasickým příkladem tohoto materiálu je tkanina. Skutečný pocit padl na území Ruska, podle výzkumníků, během mongolsko-tatarského jara. To bylo používáno v podstatě jako tepelný izolátor pro potřeby domácnosti. Nejoblíbenější kus plsti v Rusku se cítil jako boty!

V evropských zemích při výrobě plsti byly provedeny jejich vlastní úpravy. Již v době starověku byla plsť stlačena válcováním mezi válci. V Evropě byl také použit jiný způsob plstění. Ve velkých lávkách ve tvaru lžíce byla vlna zhutněna vířivým proudem vody. O hodně později se objevila průmyslová výroba plsti, což je tenká plst. A už v 20. století. existuje průmyslový způsob výroby plsti. Druhá metoda umožnila vyskočit i umělé vlákno.

V naší době, plstění vlna zažívá nový vzorek ve svém vývoji, je znovuzrozena. Dnes už to není životně důležité řemeslo, ale živá forma uměleckého projevu. Moderní umělci v plsti používají všechny techniky plstění předků a také přicházejí s novými. Staňte se módními plstěnými hračky a obrazy, oděvy a doplňky, šperky a různé interiérové ​​předměty. Plst se používá v kombinaci se sklem, kovem, keramikou. Vidíme, jak se technologie plstění vyvíjí, jsou dostupné materiály a nástroje pro tento druh vyšívání.

Můžete také snadno zvládnout plstění, pokud máte zájem o tento druh kreativity. Zkuste to, jsem si jist, že se vám bude líbit!