Otevřete rádio

Rádio a frekvence jsou samy o sobě velmi zisková investice, mnoho obchodníků považuje jejich nákup za akvizici bytu. Frekvence lze vypůjčit a provozní rozhlasové stanice přinášejí z reklamy velký zisk. Spolu s Telekonem jsem připravil užitečný materiál o tom, jak otevřít stanici FM, kolik času a peněz to potřebuje.

Celý proces, od registrace společnosti až po vysílání, obvykle trvá asi rok, ale to podléhá práci konzultantů ve všech fázích získávání povolení. Nezávisle - od jednoho a půl roku až do nekonečna, je spousta úskalí.

1. Počínaje konceptem

Nápad by měl být nový, zajímavý a dobře přestavěný od konkurence. Na základě koncepce budeme vytvářet obchodní plán. Malovat na formát způsoby generování příjmů, veškeré výdaje na vybavení a platy zaměstnanců, plánovat příjmy, reklamní potenciál města, ve kterém žijeme, a čas-to-soběstačnosti.

2. Staňte se právním subjektem

Podle zákonů Ruské federace může získat povolení k vysílání pouze právnická osoba. Na vysílání IP nejsou vydány licence. Dávejte pozor, jur. Osoba by měla být s OKVED 92.20 a 64.20!

3. Pamatujte na lekce zeměpisu

Než budete kontaktovat hlavní radiofrekvenční centrum, je třeba určit, které město budete vysílat, do jaké vzdálenosti, jakou moc budete mít rádiový vysílač a kde jej zavěsíte, jaký bude anténní zisk a tak dále. Umístění vysílače by mělo být přesně známo až do zeměpisné šířky a délky. Takové výpočty provádí zhruba 15 společností v zemi, které mají příslušný software. Místní radiofrekvenční stanice také provádějí výpočty vysílacích zón, často však dělají dlouhé, drahé a ne vždy kvalitativní.

4. Příprava balíčku dokumentů

Řeknu najednou, abych shromáždil všechny potřebné dokumenty nezávisle a předkládal je FSUE "Hlavní rádiové frekvenční centrum" je velmi obtížné. Náklady na služby „GRCHTS“ FSUE závisí na výkonu vysílače a dalších energetických distribučních parametry zóny, ale obvykle se pohybuje v rozmezí od 20.000 do 60.000 rublů. Je lepší shromáždit balíček dokumentů s poradenskými společnostmi. Jestliže jste zapomněl všechny níže uvedené položky, aby byla hlava nebolí a nemusel mít u sebe průkazy a odkazy na různé orgány o 5 let, je nutné připravit 245 tisíc rublů za celý soubor dokumentů při 100W vysílače (tato částka zahrnuje registrační poplatek, poplatky a všechny služby podle 5 smluv o získání povolení). Zástupci společnosti Telekon říkají, že je objednávána pouze určitá frekvence a to stojí jen 160 000 rublů. Ve srovnání se skutečností, že budete muset zaplatit více za zařízení ve studiu a přenos signálu, je to jen maličkost.

Pokud se rozhodnete udělat vše sami, budete muset projít balíčkem shromážděných dokumentů v následujících pěti fázích:

 1. Předběžné posouzení žádosti
 2. Výpočet elektromagnetické kompatibility s rádioelektronickými prostředky civilního použití, výběr vhodného frekvenčního hodnocení
 3. Příprava frekvenčně-územního plánu
 4. Vysílá frekvenci do koordinace ve vojenských jednotkách ministerstva obrany, FSO a někdy FSB
 5. Příprava odborného posudku o možnosti využití frekvence s přihlédnutím k reakcím z vojenských jednotek ministerstva obrany, FSO a někdy FSB

6. Registrace hromadných sdělovacích prostředků

Osvědčení o registraci rozhlasového kanálu jako média je vydáno v územním orgánu společnosti Roskomnadzor. V případě vysílání do několika oblastí Ruské federace se získává pouze v centrální Moskvě Roskomnadzor. Certifikát je vydán po 30 dnech. V tomto okamžiku je název rádiového kanálu zkontrolován na jedinečnost. Aby nemohlo být zrušeno registrační osvědčení rozhlasové stanice, je třeba zahájit vysílání po dobu jednoho roku. Registrace médií - postup není komplikovaný a můžete to udělat sami.

7. Získání licence k vysílání

Během tohoto období se připravuje programová koncepce vysílání, průvodní dopis a další požadované dokumenty. To vše je zasláno Roskomnadzorovi. V důsledku toho je vydána licence pro vysílání.

8. Získání univerzální licence společnosti Roskomnadzor na vysílání

V této fázi je nutné vypracovat a předložit dva komplexní aplikace - jako první na problematiku univerzálních ( „nahých“), licence pro vysílání a ihned po obdržení předloží druhou žádost o prodloužení licence získané v univerzálním části což je frekvence a síť partnera. Je také zapotřebí druhá žádost, aby výpočet vysílací zóny s počtem místních obyvatel, tyto výpočty jsou prováděny prostřednictvím specializovaných organizací s příslušnými programy. Státní poplatek za podání první žádosti je 7500 rublů, při opětovném vydání licence, státního poplatku 750 rublů. Termín pro udělení licence je 3-4 měsíce.

Pozor prosím. V hlavních měnách jednotek Ruské federace a ve městech s počtem obyvatel více než 100 000 osob jsou licence na vysílání získávány na základě soutěže.

To znamená, že musíte nejprve získat univerzální licenci pro vysílání zahájit soutěž Federal tendrová komise pro požadované město, vyhrát, zaplatit konkurenční poplatek, a teprve potom aplikovat na spolkový stát Unitary Enterprise „Chief Radio Frequency centra“ pro rozvoj a frekvenci získání odborného posudku.

9. Získání licence na komunikační služby pro účely vysílání.

K získání této licence je tvořena poměrně složitá přihláška, která je předkládána společnosti Roskomnadzor několika dokumentům vypracovaným ve zvláštních formulářích. Státní poplatek činí 7500 rublů, doba pro posouzení žádosti a vystavení licenčního formuláře je asi 2-2,5 měsíce.

10. Získání povolení používat rádiové frekvence.

Na základě dostupného závěru je společnosti Roskomnadzor zaslána žádost o povolení používat rádiovou frekvenci stanovenou v závěrech GRCU. Povolení je uděleno po dobu 2 až 10 let

11. Přijetí volacího znaku v FGUP "GRCCH"

Tuto žádost lze podat i prostřednictvím e-mailu nebo osobního úřadu žadatele na webových stránkách HRCU, doba zpracování je 2 až 7 dní, neexistuje žádný státní poplatek, volací znak je zaslán na e-mail žadatele.

12. Registrace OZE v územním Roskomnadzoru

Aplikace je poměrně jednoduchá, je podána v papírové podobě místnímu Roskomnadzorovi, neexistuje žádná státní povinnost, doba vydání je od 2 do 10 dnů.

13. Uvedení komunikačního zařízení do provozu.

Do této doby máte poměrně velký soubor dokumentů (mnohé z nich jsou však pouze kopiemi stávajících licencí, certifikátů atd.) S výkonem vysílače až 500 wattů, není zapotřebí pracovní projekt. Místní Roskomnadzor analyzuje dodávanou sadu a pokud nejsou žádné zvláštní stížnosti, koordinuje provoz komunikačního zařízení na vzduchu.

14. Nákup zařízení

Nyní si pronajmeme pokoj, koupíme esenciální železo, nainstalujeme a začneme všechno. Vezměte prosím na vědomí, že po skončení soutěže se vyskytne období dočasného vysílání, kdy budete provádět testování a nemáte právo provádět obchodní činnost. Po absolvování této fáze začnete úplně. Tento proces není snadný, ale stojí za to!

Jak vytvořit vlastní rádio: potřebné vybavení a dokumenty pro spuštění. Kolik stojí za vytvoření rozhlasové stanice

Existuje spousta milovníků rádia, kteří chtějí vytvořit svou vlastní FM stanici, ale daleko od všech si jasně představí, jak to udělat. Tento článek je proto věnován tomu, jak vytvořit vlastní rádio.

Potřebné první kroky před otevřením

První věcí je příprava potřebné dokumentace. Především je nutné otevřít právnickou osobu, například společnost, jejíž charta stanoví následující činnosti:

 • tvorba televizních a rozhlasových projektů;
 • obchodní a politická reklama;
 • televizní a rozhlasové vysílání;
 • činnosti související s médii;
 • možnost získání studia rozhlasových stanic a různých prostředků používaných pro vysílání.

Příprava na akci

V tomto okamžiku vám řekneme, jak vytvořit vlastní rádio. Po vydání potřebných dokumentů je čas zaregistrovat média a začít rozvíjet frekvenci. Chcete-li to provést, musíte napsat žádost o její poskytnutí. Ve všech těchto fázích je vhodné konzultovat s právníkem, aby bylo dosaženo optimálního rozhodnutí.

Před pokusem o získání frekvence je třeba připravit informace o tom, jak moc bude vysílač využíván, kde zamýšlí lokalizovat a kde bude rozhlasová stanice umístěna.

Pokud očekáváme možné vyhlídky, stojí za to zvážit skutečnost, že nelze koupit rádiovou frekvenci, protože je to státní zdroj. Není prodávána jako komodita, ale hraje se v soutěži mezi žadateli. V této souvislosti se může stát, že někdo jiný obdrží frekvenci.

Pokud se tak stane, nezoufejte. Někdy v soutěži je vítězem ten, kdo v současné době neplánuje vydávat vlastní vysílání na přijatou frekvenci. V tomto případě bude důležité mluvit o jejím pronájmu.

Nabídka a poptávka

Je třeba si uvědomit, že rozhlasová stanice jsou informačním produktem a můžete si je vydělávat pouze v případě, že se jim to líbí posluchači. Pokud k tomu nedojde, pak se o žádném vyhlídku nedá říci.

Než vytvoříte rádio, musíte přemýšlet o tom, jaký druh rozhlasové stanice (styl, obsah etheru, proslulý kůň). Jak se bude lišit od konkurence? Čím více jedinečných prvků se nachází v nové rozhlasové stanici, tím více se stane jedním z nejoblíbenějších nebo přinejmenším nákladově efektivních.

Všichni se nemůžou líbit!

Moderní radio, mají sklon vybírat si konkrétní formát, zaměřený na specifickou cílovou skupinu:.. mladým lidem, aby ti, kteří jsou nad 40 let, na základě pokrokových lidí, kteří nejsou o moc starší než třicet fanoušci klubové hudby atd potěšit každého nebude fungovat, takže je třeba pochopit, co cílovou skupinou nové stanice - pro koho se bude vysílat na přední své vlny a jaký žánr hudby bude prioritou.

Moment poptávky je velmi důležitý, technická stránka je souběžná. Abychom pochopili směr, v němž je lepší vysílat, je třeba se ptát, co lidé chtějí, ale nedostanou. Po odpovědi na to je nutné rozhlasovou stanici přeměnit na uspokojení požadavků cílové skupiny posluchačů rozhlasu.

Požadované náklady na zařízení

Přejdeme na nejdůležitější otázku, kolik stojí za vytvoření rádiové stanice. Jedna z hlavních nákladů bude souviset s získáváním frekvence a registrace médií.

Aby stanice začala vysílat, bude nutné koupit nebo pronajmout pokoj, ve kterém bude možné vybavit studio, místo pro DJ a hosty (zajímavé osobnosti by měly být pravidelně zobrazovány ve vzduchu).

Také nemůžete bez prostoru pro vybavení, kde budou vytvořeny všechny podmínky pro pohodlnou práci zvuku. To bude trvat ještě kandidáta na post sekretářky a manažera, jehož pravomoci budou obsahovat některé administrativní záležitosti a propagace stanice (kontakty, jednání o prodeji reklamního času, a tak dále. N.).

Pokud jde o zařízení, pro běžný provoz stanice, musíte si koupit počítač, budete potřebovat software pro snadnou práci s hudebním vysílačem, antény, dobrou sluchátky a mikrofonem.

V průměru bude vytvoření vlastního rozhlasu vyžadovat zhruba 500 tisíc rublů. Mnohem však bude záviset na městě, ve kterém bylo rozhodnuto zahájit svou činnost. Čím větší je osada, tím více bude počáteční kapitál.

Požadované reklamní náklady

Výdaje budou také vyžadovat tuto položku. Je třeba rozptýlit a říct, že za pomoci vašeho rozhlasového vysílání můžete vydělávat tím, že umístíte reklamu někoho. Pokud se podíváte například na to, kolik reklam na rozhlasových pořadech stojí v Moskvě, můžete vidět působivé ceny, které vy jako budoucí majitel nemůžete jen potěšit. Pojďme zpátky.

Takže v době, kdy začne éter, musíte připravit potřebné klipy nového rádia, stylový spořič obrazovky, který by rozhlasovou stanici rozpoznal. Bude také nutné umístit inzeráty do populárních publikací a do místní televize.

Můžete se také vyhlásit prostřednictvím inzerce v Yandex, Google i v sociálních sítích. Poslední, mimochodem, by nemělo být opomíjeno. Faktem je, že desítky tisíc obyvatel města, ve kterých se otevře nové rádio, navštíví sociální sítě. Dobrou zprávou je, že administrace stejného místa "VKontakte" poskytuje příležitost k reklamě, která bude zobrazena výhradně na stránkách představitelů konkrétního cílového publika (obyvatelé určitého města s věkem relevantním pro rozhlasovou stanici).

Vzhledem k tomu, že je nepravděpodobné, že budete schopni naplnit vzduch každý den po dobu 24 hodin, budete muset uzavřít smlouvu, která umožní vysílání regionálních rozhlasových stanic. Trochu rada: všechny náklady musí být vypočítány před vytvořením vlastního rozhlasu.

Přístup k internetu

Říci, že internet je nedílnou součástí života moderní společnosti, je zbytečné. Nepoužívejte tedy celosvětovou síť k propagaci své vlastní rozhlasové stanice, bude to celosvětová chyba. Spousta mladých lidí a pracovníků na volné noze, kteří pracují doma u počítače, nemají zájem o poslech dobré hudby, dlouho zapomněli na obvyklé rádio. Takové domácí počítače (a mnoho z nich) naslouchá rádiu přes internet.

Proto, abyste maximálně přilákali největší počet stálých posluchačů, musíte přenést rozhlasovou stanici do internetového prostoru. Chcete-li to provést, můžete použít Winamp, některé internetové služby a server, pomocí kterých mohou uživatelé poslouchat rozhlasovou stanici. Existuje mnoho pokynů krok za krokem na internetu, které podrobně popisují, jak a kde kliknout.

Je žádoucí, aby rozhlasová stanice měla své vlastní stránky s možností stáhnout plug-in, který vám umožní poslouchat rádio bez vstupu do internetového prohlížeče. Konkurence v tomto druhu aktivity je poměrně vysoká, takže budete muset vynaložit veškeré úsilí na vytvoření kvalitní produkt, který by byl hoden sympatie tisíců posluchačů. V budoucnu, kdy se rozhlasová stanice rozvinou, můžete zvážit, jak uspořádat vysílání pomocí franšízy.

Podnikatelský plán - váš asistent

Ve všech obchodech existuje mnoho nuancí, rozdílných výpočtů a stran, ve kterých něco nerozumíte. V takovém případě vám pomůže dokument, který se později stane hlavní ve firmě. A pokud plánujete přilákat investory, nemůžete bez nich vůbec dělat. Podnikatelský plán rádia pomůže strukturovat všechny informace a zjistit, zda stojí za to trávit čas a úsilí v tomto oboru.

Jak otevřít rozhlasovou stanici ve vašem městě

Někteří podnikatelé vážně zvažují otázku: jak otevřít rádio ve vašem městě. A ne na nic, to se ukáže, je to dobrá investice, která přináší s náležitým přístupem zisk z reklamy. Kromě toho, pokud existuje touha otevřít rozhlasovou stanici, není tak těžké najít investora.

Volba konceptu

Nejprve musíte zvážit formát rozhlasové stanice. Může se jednat o různé úzce zaměřené stylové hudební směry, například písně z 80. let, retro hudbu, hudbu ve stylu chansonu atd. Měla by být zaměřena jak na konkurenty, tak i na publikum, aniž by zapomněl, že hlavním cílem je hledání inzerentů. Dále byste měli přijít s originálním názvem pro budoucí rádio.

Registrace dokumentace

Měl by být vydán jako právnická osoba, neboť podle právních předpisů naší země má možnost získat povolení pouze právnická osoba.

Před kontaktováním rádiového centra byste měli určit město, ze kterého bude vysílání probíhat, jakou sílu rádiový vysílač bude a kde bude umístěn. Umístění vysílače by mělo být co nejpřesněji známo.

Chcete-li otevřít rádio ve vašem městě, musíte shromáždit spoustu dokumentů až po dohodu s výzkumným ústavem a vojenskými jednotkami ministerstva obrany. Záležitost je obtížná, ale proces lze zjednodušit, pokud hledáte pomoc od dceřiné společnosti GRSC. Současně získává dobré peníze za své služby.

Vývoj frekvence

Pro vyhledávání volné frekvence pásma FM kontaktujte HRMC. Vydají doklad, v němž určí frekvenci, ve které lze rozhlasové vysílání organizovat. Pokud nejsou nalezena žádná místa, začnou testy na vývoji kmitočtu. V každém případě nebudete jediní, kdo chce, a tak začíná soutěž.

Soutěž

Nemyslete si, že pokud jste se rozhodli se naučit otevřít rádio FM, pak pokud máte peníze, čas a touhu, můžete všechno získat okamžitě. Konkrétně se soutěž koná dvakrát v jednom kalendářním roce. V městech s počtem obyvatel menším než 200 tisíc lidí však není soutěž organizována.

Registrace hromadných sdělovacích prostředků

V otázce, jak otevřít rozhlasovou stanici, je potřeba zaregistrovat rádiový kanál jako mediální přehrávač. Je zapsána v úřadu Roskomnadzor v místě registrace právnické osoby. Osvědčení je vydáno do jednoho měsíce. V tuto chvíli se kontroluje jedinečnost názvu rozhlasové stanice.

Abyste získali vysílací licenci, je třeba připravit programovou koncepci, průvodní dopis a poslat to všem Roskomnadzorovi. Také byste měli získat licenci na komunikační služby pro vysílání a poslat společnosti Roscomnadzor žádost o povolení používat rádiovou frekvenci uvedenou v závěru GRSC. Po obdržení všech povolení je vydán certifikát o registraci rádiového vysílače.

Finanční otázky

Kolik stojí za zpřístupnění rozhlasové stanice? Mělo by se pamatovat na to, že to bude vyžadovat nejen získání dokladů, ale také nákup zařízení. V průměru, od registrace a končící výnosem z ziskovosti, bude trvat asi 75 tisíc dolarů.

Vzhledem k vysokým nákladům mnoho podnikatelů zvažuje otázku: jak otevřít internetové rádio? V tomto případě půjde pouze na podporu zdroje.

Jak vytvořit vlastní rádio?

 • 1 Jak mohu otevřít rozhlasovou stanici ve svém městě?
  • 1.1 Obchodní registrace
  • 1.2 Volba vysílací frekvence
  • 1.3 Registrace rádia jako média
  • 1.4 Získání povolení k vysílání
  • 1.5 Hledání místnosti pro rozhlasovou stanici
  • 1.6 Nákup potřebného vybavení
  • 1.7 Zaměstnanost
 • 2 Jak vytvořit internetové rádio?
 • 3 Nejčastější dotazy
  • 3.1 Co vysíláte ve svém rádiu?
  • 3.2 Jak vydělat peníze na rozhlasové stanici?

Otevření rozhlasové stanice je potenciálně lukrativní obchodní myšlenka, která může přinést dobrý příjem. Vytvoření takového podnikání by však mělo být řešeno s velkou vážností a kompetentně připraveno vzhledem k úskalím tohoto trhu. Je důležité nejen správně organizovat podnikání, ale také zaplnit vzduch kvalitním obsahem, který přiláká publikum a umožní získávat z reklamy, která je hlavním zdrojem příjmů pro komerční rozhlasovou stanici.

Jak otevřít rozhlasovou stanici ve vašem městě?

Můžete si vytvořit vlastní rádio v každém městě. Jeho ziskovost však bude záviset na mnoha regionálních faktorech a strategii vývoje zvolené majitelem. Takové podnikání by nemělo být zahájeno bez předběžné přípravy, analýzy trendů na trhu a objektivního hodnocení jeho konkurenceschopnosti.

Obchodní registrace

Prvním praktickým krokem při vytváření rozhlasové stanice je registrace právnické osoby. Lze ji vyrábět v několika formátech: společnost s ručením omezeným (LLC), uzavřená, otevřená akciová společnost (CJSC, JSC). Před předložením dokumentů je třeba zvolit organizační a právní formu. Adresa registrace bude ta, na které se nachází její vůdce.

Chcete-li otevřít rozhlasovou stanici ve vašem městě a zahájit proces registrace firmy, doporučujeme dodržet následující algoritmus:

 • oslovíme daňovou službu, vyplníme příslušnou přihlášku se správným označením OKVED 60.1 "Služby v oblasti vysílání";
 • předložit soubor dokumentů (rozhodnutí o zřízení právnické osoby, který vypracoval zakladatele nebo valnou hromadou zakladatelů protokolu Listiny stvrzenku o zaplacení registračního poplatku, pokud je to nutné - papír potvrzující stav zakladatele, kdyby se jednalo o zahraniční právnická osoba, prohlášení o použití zjednodušeného daňového systému) a přijímání potvrzení o potvrzení o převzetí;
 • do 5 pracovních dnů obdržíme osvědčení o registraci, registraci u daňového úřadu, výpis z Jednotného státního rejstříku právnických osob a kopii listiny s poznámkou registračního orgánu;
 • otevřeme bankovní účet.

Kromě toho bude podnikatel muset kontaktovat regionální oddělení Roskomnadzor a registrovat jeho rozhlasovou stanici jako masovou mediální stanici. V předběžné fázi je také žádoucí vypracovat finanční plán s přihlédnutím k rizikům a zvláštnostem práce v této oblasti trhu (podnikatelský plán zubní kliniky nelze sestavit pomocí stejných ukazatelů jako v případě rozhlasového vysílání).

Tip: registrační proceduru můžete zahájit prostřednictvím internetu pomocí informačního portálu státní služby.

Výběr frekvence vysílání

Odborníci říkají, že nejslibnější by měl zvážit komerční rozhlasové stanice pracující ve formátu média v kmitočtovém pásmu FM 2 nebo FM-3 (FM), tedy od 76 do 100 MHz a od 100 do 108 MHz, v tomto pořadí. Nejznámější rozhlasové stanice vysílají nejčastěji v druhém rozmezí. All-ruské stanice vysílají jasný signál, který je obtížně topit, a určitá frekvence je vždy za nimi, ale regionální rádio můžete bez problémů zvolit volné frekvence pro vysílání na relativně malém prostoru.

Ve stádiu čekání na povolení společnosti Roskomnadzor na registraci rozhlasu jako média podnikatelé požádají hlavní centrum rádiových kmitočtů (HRCT), aby provedli zkoušku, která vede k užívání určitých frekvencí. To je nezbytné, aby nebylo obsazeno, které už používají civilní a vojenské organizace.

Registrace rádia jako média

Chcete-li zaregistrovat své rádio jako masové médium, majitel musí platit pro Federální služby pro dohled nad komunikací, informačních technologií a masové komunikace a napsat prohlášení (jako jedna z možností - k dispozici pro odeslání poštou nebo v elektronické podobě prostřednictvím jediného portálu veřejné služby). Přiložené dokumenty a ověřené kopie, které potvrdí právní postavení právnické osoby. Kompletní seznam lze nalézt v řádu Ruské federace ze dne 6. října 2011, N 1752-R „Na schválení seznam dokumentů přiložených k žádosti žadatele o registraci (přeregistraci) z hromadných sdělovacích prostředků“.

Po zaplacení státního poplatku 8 tisíc rublů. podnikatel očekává rozhodnutí společnosti Roskomnadzor, které musí být přijato do jednoho měsíce ode dne podání žádosti. Výsledek lze vyjasnit prostřednictvím telefonního telefonního oddělení federálního oddělení registrace hromadných sdělovacích prostředků (nebo pravidelně kontrolovat registrační údaje registrovaných sdělovacích prostředků). Pokud je schváleno, nové údaje se tam uskuteční příští den. Stojí za to věnovat pozornost jmenování, název společnosti není neméně důležitý než strategie jejího vývoje.

Tip: Aby se zabránilo odmítnutí registrovat rádio jako mediální zásuvku, měl by podnikatel předem zkontrolovat jedinečnost svého jména prostřednictvím registru registrovaných médií (v sekci "Hromadné komunikace.Rekordy" na webu Roskomnadzor).

Získání povolení k vysílání

Po zahájení zkoušky na schválení zvolené četnosti může podnikatel požádat společnost Roskomnadzor o získání povolení k vysílání. Pokud se předpokládá, že vysílání bude pokrývat město s počtem obyvatel až 200 tisíc lidí, bude vydána licence na bezplatnou frekvenci, avšak pokud bude více obyvatel, bude získáno pouze na základě soutěže. Výběr dobré frekvence je důležitou otázkou, protože čím pohodlnější a snadněji si pamatujete, tím je pravděpodobnější přilákat pravidelné publikum. Přihláška je považována za čas do 45 dnů, náklady na vydání papíru je 6 tisíc rublů. Pokud využíváte služby zprostředkovatelských firem, cena se může zvýšit na 25-30 tisíc rublů. Náklady závisí na výkonu vysílače a dalších parametrech výkonu RES.

Po získání licence musí být rádio spuštěno do jednoho roku, jinak bude povolení zrušeno. Kromě toho musí podnikatel vydávat papír pro použití přijaté frekvence a osvědčení o registraci rádiového vysílače. Podnikatel bude muset předložit společnosti Roskomnadzor doklady o žádosti a notářskou kopii stávající zprávy o zkoušce. Žádost je považována za 120 dní a povolení je platné až 10 let (v případě mezinárodní právní ochrany přidělení frekvence - 2 roky).

Začátek procesu registrace a získávání povolení k práci rozhlasové stanice je důležité mít na paměti, že to bude zdlouhavé a v mnoha ohledech obtížné. Podání, přezkoumání žádostí, získání licence a jiných dokladů vyžaduje čas. A dokonce i po jejich registraci je nutné absolvovat zkušební etapu, která neumožňuje provozovat obchodní aktivity. Tentokrát však lze s výhodou využít při výběru prostor, personálu a vybavení. Současně je třeba vzít v úvahu formát provozování rozhlasové stanice, charakteristiky osídlení a cílové publikum.

Vyhledejte místo pro rozhlasovou stanici

Volba prostor je přímo ovlivněna formátem práce stanice a jejího rozsahu. Velké potřebují oddělený prostor pro techniků a vůdce, kteří používají pouze konzolu a mikrofon, ale pro začátek práce bude stačit malá velká místnost a někdy i malý pokoj. Důležité je také najít majitele věží, kteří by souhlasili s instalací dalších antén a vysílačů, protože budování a udržování jejich stavby je velmi nákladné.

Nákup potřebného vybavení

Seznam potřebného vybavení závisí na formátu a rozsahu rozhlasové stanice, stejně jako na zkušenostech a schopnostech technického personálu. Je žádoucí nejprve formulovat technické úkoly a zvolit zařízení pro specifičnost jeho stanice. Často se tým přizpůsobuje parametry zařízení a softwaru doslova na cestách a přizpůsobuje technické parametry kreativnímu nápadu.

Navrhujeme zvážit orientační seznam:

 1. Vysílání (konzole, rekordér, FM vysílač, zařízení anténního podavače).
 2. Pro studio (směšovač, mikrofon, monitor, sluchátka, nábytek).

Ceny za vybavení jsou různé (v závislosti na kvalitě, výrobci, cenové politice distributora a mnoha dalších faktorech). Někteří podnikatelé rozhodují o nákupu zařízení, které již bylo v provozu. Základní sada nových a levných zařízení začíná od zhruba 300 tisíc rublů. Stejně jako například pivo, je lepší koupit od spolehlivých výrobců s dobrou pověstí.

Zaměstnanci

Chcete-li otevřít své úspěšné rádio, je velmi důležité vytvořit spolehlivý a tvůrčí tým, kde každý bude pracovat na výsledku. Malá rozhlasová stanice může začít pracovat pouze s předním a zvukovým inženýrem a někdy jsou tyto příspěvky kombinovány jednou osobou. Úspěšnou práci dosáhnou pouze jasní jednotlivci, schopní vytvářet myšlenky a realizovat je. Pro plnohodnotnou činnost podniku, zejména ve fázi jeho rozšiřování, bude nutné zvýšit tým a přidat nové zaměstnance:

 • vedoucí;
 • zvuční inženýři;
 • radiový inženýr;
 • novinář;
 • korespondent;
 • vydávající editor;
 • obchodní ředitel;
 • čistič.

V případě potřeby může podnikatel požádat o konzultační agenturu. Mnoho specialistů, kteří se rozhodli založit vlastní podnik, otevře náborovou agenturu pro nábor, a proto bude v každé oblasti získána odborná pomoc při vytváření zaměstnanců.

Tip: Mnoho začínajících podnikatelů, kteří se rozhodnou založit vlastní rádio, nejprve pracoval jako partner hlavního rádia a vysílání vysíláním ji (to je velmi užitečné vyjednávací schopnosti). Za to získává část příjmu z reklamy, zprostředkuje sponzorské videa pro bezplatné uvedení do provozu a nováčik nemusí hledat spolehlivý personál a soutěžit. V tomto případě je však důležité získat licenci nejen pro vaše média, ale pro propagaci agentury. Již ve fázi registrace rádia jako mediální podnikatel musí mít alespoň editor zaměstnanců vrchním a rozvíjet práci redakce Charter Media.

Jak vytvořit internetové rádio?

Formát internetového rádia je stále více populární každý rok. Nepoužívá standardní vybavení, ale vysílání probíhá přímo prostřednictvím sítě. Tato metoda je levnější, umožňuje rychle přilákat publikum a získat dobrou úroveň signálu. Ze zařízení budete potřebovat pouze směšovač a kvalitní mikrofon se sluchátky. Také podnikatel bude muset najít poskytovatele rozhlasu, který poskytne místo na svém serveru pro soubory internetových rozhlasových stanic a otevře zdroj s doménou, která je blízká jménu rádia. Účinně s využitím zásad ústní povahy můžete organizovat úspěšnou propagaci služeb s malou nebo žádnou investicí.

Takže každý měsíc budete muset platit pouze za komunální využití duševního vlastnictví (autorská hudba) a hostem služeb. Chcete-li vytvořit internetové rádio, musíte nainstalovat speciální programy pro zpracování zvuku a souhlasit s povolením vysílat určitou hudbu s organizacemi, které se zabývají otázkami souvisejícími s autorskými právy. Licence společnosti Roskomnadzor pro internetové rádio není potřeba, stejně jako povinná registrace podniku jako média (je dobrovolná). Je třeba si uvědomit, že místo, které není registrováno jako síťová publikace, nebude považováno za mediální nástroj, který má následující výhody:

 • dává právo uplatnit v různých případech akreditaci;
 • poskytuje příležitost požadovat údaje o činnostech státních orgánů, místních úřadů apod.;
 • služby, které automaticky sbírají zprávy z informačních portálů, ochotně spolupracují s registrovanými médii.

Nejčastější dotazy

Zvažte nejčastější dotazy k tématu.

Co vysíláte ve svém rádiu?

Výběr obsahu je jednou z nejdůležitějších nuancí ve fázi organizace rozhlasového vysílání. Otevřením rozhlasové stanice je nezbytné (s výjimkou organizačních, finančních a byrokratických záležitostí) kvalitní vysílání vysílat. Pokud se nezúčastníte soutěže, nenabízejte posluchačům něco zajímavého a nepřijměte publikum, nevydělávejte na reklamu a dosáhnout úspěchu nebude možné. Chcete-li pochopit, co vysílat, musíte určit cílové publikum a vytvořit koncept projektu. Většinu času vysílání většinou tvoří hudba, ale také vytvářejí tiskové zprávy, informační programy, kvízy, vedou tématické okruhy a rozhlasové programy. Obsah federálních rozhlasových stanic je zaměřen na zemi jako celek, regionální - pokrývá události místního rozsahu.

Jak vydělat peníze na rozhlasové stanici?

Hlavní příjmy rozhlasové stanice jsou reklamní. Ale dobrý příjem může být dosažen tím, že drží kvízy a hlas-gratulace na vzduchu. V takovém případě musí podnikatel koupit placené číslo pro příjem SMS. Je také nutné vybrat zajímavý formát práce, vytvořit programy, které přitahují pozornost a lidé se budou chtít, pomáhají udržovat a rozšiřovat publikum.

Vlastní podnikání: Kolik stojí za to udělat rádio?

Na tuto otázku se obrátilo mnoho lidí. Registrovat médií výběr vysílaný program a jeho sociální polohování, ukládání v tiskovém ministerstva, rozvoj radiové frekvence, soutěže, licence, pronájem prostor - kde a kolik se stavba studia, pořízení a instalaci zařízení, výrobní technologie rozhlasového programu, smlouvy s rádiovým centra a telefonista nebo výstavbu vlastního rádiového centra se všemi důsledky. certifikace studia, podpora nového rozhlasového programu na reklamním trhu, plat zaměstnanců, rozvoj ekonomického podnikatelského programu. a to není všechno.

Mnoho otázek. A ne všichni mají odpovědi. 50 až 50. Polovina je předvídatelná a polovina může být zodpovězena pouze zapojením se do této záležitosti. Riziko je skvělé, ale výsledek je "chutný".
A pokud vaše holdingová společnost nebo finanční a průmyslová skupina jde na úroveň velkého nebo špičkového středně velkého podniku v regionu, pak je potřeba přítomnost vlastní rozhlasové společnosti.
V tomto článku budu popisovat předvídatelnou část investice a zmínit některé nepředvídatelné. Předpokládáme, že společnost, která se brzy stane rádiovou společností, se již zaregistrujete. Je lepší, pokud jeho organizační a právní forma bude LLC. Samozřejmě, ve své listině jste předpokládali následující formy činnosti:
tvorba rozhlasových, televizních a doplňkových programů;
Televizní a rozhlasové vysílání a vysílání dodatečných informací;
obchodní a politická reklama;
komunikační činnosti v oblasti vysílání;
vlastnictví a provoz zařízení televizního a rozhlasového vysílání, studiových prostor, komplexů, výškových budov, zařízení a komunikačních linek.
Podrobnější informace o těchto otázkách jsou uvedeny v části "Kde začít".

Nejlepší věcí v této věci je vyjednávání s místními signalizátory, kteří mají vysoký stožár, který je příhodně umístěn ve vašem městě. V ideálním případě - ve středu nebo na libovolné výšce, odkud celé město "jako v dlani vaší ruky."

Rádiový vysílač je drahý a tišší, když pracuje v čisté, vyhřívané, hlídané místnosti pod dohledem odborníků. Samozřejmě to musí být zaplaceno. Ale tady nejsem poradce. Jak uspořádat. Mohu jen říci o složkách této ceny. Existují tři:
- platba za elektrickou energii, která se závidícím stálostí "jí" váš vysílač;
- zaplacení nájmu části plochy průmyslového areálu, kde bude instalován;
- Platba za údržbu vysílače odborníky.

Chcete-li vytvořit vlastní rozhlasovou centrum (rádia v malých městech často vybavených k tomuto vysoké technické zázemí budovy v posledním patře a uváděné na střeše stožár s anténou), můžete ušetřit na nájemném a svéhlavost některých signalers. Ale vítězství zpravidla není příliš velké. Sloužit vysílač by měl být v každém případě, a kromě toho, „naklání“ banda organizačních záležitostech s orgány dohledu. Pokud je vaše rozhodnutí stavět vlastní komunikační zařízení těžké, požádejte o radu od specializovaných konstruktérů.

Nyní za ceny.

Ruský vysílač s kapacitou 1 kW stojí asi 6 tisíc dolarů (včetně DPH). Podobný vysílač italské produkce je v blízkosti 8. místa. Rozdíl je ve spolehlivosti. A žádný přestupek našim producentům. To je naše společné neštěstí.

Pusť si nějaký lyrický záchvat. Kapitalisté v "západu" mají primární myšlenku a druhotnou záležitost. Proto, a přístup k výrobě - ​​primární vývoj, sekundární technologie. Nebo jednodušší - technologie výroby výrobku je vyvíjena přímo pod ním. V důsledku toho máme výrobky vyrobené přesně podle plánu. Jinými slovy - JAK JE NUTNÉ. Pravda, trochu drahá.

Máme primární věc a sekundární myšlenku. Myslím, že pokud jste někdy někdy pracoval ve výrobě, velmi dobře víte, jak si nejlépe vývoj vymačkané do rámce stávajících technologií, které jsou primární ve vztahu k myšlence developera. Ano, co mohu říci, po několika letech práce za takových podmínek začínají samotní vývojáři přemýšlet o sekundární podstatě jejich myšlenky. A my máme to, co máme. Naše výrobky jsou vyráběny jak dosáhl. A jen málo lidí si myslí, že úspora je cesta k chudobě.

Ale zpět k cenám. Je-li výkon vysílače 25 - 30 wattů Náklady domácích a italských vysílačů v podstatě ve srovnání: 1600 - $ 1800 - a náš 1800-1900 - Ital. Naše 30 hodin by mohlo být levnější, kdyby to bylo originální vývoj. Ovšem zpravidla u mnoha výrobců je vysílač s výkonem 30 wattů modifikací 100 wattů, takže je pro výrobce snadnější. A podle toho stojí téměř 100-Watt. Jedine konstruktivní. Opět uloženo na technologii. A opět, "záležitost je primární."

Nicméně není všechno tak smutné. Musíme vzdávat hold některým tuzemským výrobcům vysílačů, kteří byli schopni organizovat svou produkci na základě jiných principů. A jejich technika si zaslouží respekt. Můžete si je přečíst v sekci Kde koupit strojní zařízení.

Při výběru výkonu vysílače stojí za zmínku, že slyšitelnost vašeho rádia není závislá na jeho výkonu, ale na výkonu vysílače na zisku antény. A 10 kilowattový vysílač pracující na jednom půlvlnném vibrátoru bude slyšet stejně jako jeden kilowatt, pracující na šesti-buňkách v fázi antény systému. Anténa, kterou kupujete jednou, a za údržbu a vysílač elektřiny platí měsíčně. Navíc spolehlivost méně výkonných vysílačů je mnohem vyšší. Rozdíl v ceně mezi 10 a jedním kilowattem je mnohem více než cena nejlepšího antény. Totéž lze říci o poměru kapacity 1 kilowatt a 100 wattů - anténa se v době akvizice vyplatí.

Náklady na anténní systém závisí na konkrétních podmínkách jeho umístění na stožáru, omezeních EMC, příkonu a zvoleném faktoru zisku. Čtyřimístné antény mají cenu od jednoho a půl do dvou a půl tisíce dolarů, šesti prvek antény - od 2 do 4 tisíc dolarů. A stojí za to!

Například. "Echo of Moscow" vysílá na 73,82 MHz s vysílacím výkonem 10 kW a anténním ziskem 5 dB (standardní anténa na televizní věži Ostankino). EIRP v tomto případě je 31,6 kW. Při kmitočtu 91,2 MHz vysílá toto vysílání z vysílače o výkonu 1 kW a používá vertikální anténní pole s osmi výškami se ziskem 15 dB. Násobení přináší stejný výsledek - 31,6 kW. A peníze jsou vypláceny rádiovým centrám na základě výstupní síly vysílačů!

Rozdíl v slyšitelnosti je dán také skutečností, že anténa ve věži Ostankino je zvednutá do výšky 454 m a FM anténa pásma má nejvyšší bod ve výšce jen 122 m. Pro šíření rádiových vln v podmínkách železobetonové konstrukce s vysokou nadmořskou výškou má vysoká důležitost. Avšak i pro rozsah.

Správná volba antény může mít velmi významný dopad na ziskovost vaší rozhlasové společnosti, což snižuje téměř provozní náklady rádiového vysílače o řádovou hodnotu.

Nyní s ohledem na rozsah vysílání. V pásmu FM je mnohem více závislá na výšce instalace antény. Výkon vysílače k ​​vysílací vzdálenosti má slabý efekt. Většinou ovlivňuje geometrie. Rádiové vlny těchto kmitočtů se šíří pohledem - až k obzoru. Takže, čím vyšší jste vyšplhali, tím více vysíláte. Pokud tedy chcete vytvořit vlastní rádiové centrum, stojí za to vážně zpracovat otázky týkající se struktury s vysokou nadmořskou výškou. To je zvláště důležité, pokud chcete pokrýt vysílání několika blízkých měst.

Mimochodem. Autor tohoto článku v letech 1992-1993 spolupracoval s GSPI RTV a dalšími zainteresovanými organizacemi, včetně "Mosenergoproekt", problematikou umísťování vysílacích rádiových center na komíny CHP. Konkrétně byl vyvinut projekt radiostanice na 250 metrové trubce CHPP-23 umístěné na severovýchodě Moskvy v okruhu silnice, který byl ve všech případech schválen a schválen ministerstvem komunikací. Výpočty ukázaly, že přípustný EIRP vysílačů umístěných na potrubí může při dodržení všech specifických norem pro tyto objekty dosáhnout 150 kW.

Bohužel nebylo možné vyhrát soutěž ve FSTR a projekt zůstal na papíře. Od té doby se však potrubí CHP v naší zemi používalo jako vysokopodlažní zařízení pro potřeby rozhlasového vysílání. Byl vytvořen precedens. A ohřívá duši.

9. Certifikace.

Samozřejmě musí být všechna zakoupená vysílací zařízení certifikována. Certifikace však závisí na hardwarovém a studiovém komplexu. Abyste získali právo používat ASA k vytváření rozhlasových programů, musíte kontaktovat certifikační centrum a dodržovat všechny jeho pokyny.

Náklady na certifikaci ASK se pohybuje od 15 do 25 tisíc rublů (včetně DPH). Při primární certifikaci vám odborník, který společně s vašimi inženýry provádí testy a kontrolní záznamy v hardware. Pokud jsou všechny technické parametry v souladu s normami vysílacích standardů, obdržíte certifikát.

Samozřejmě musíte platit také cestovní výdaje specialisty certifikačního centra. V případě opakovaných certifikačních testů (například obnovení licence), inženýři vytvářejí a odesílají kontrolní fonogramy Certifikačnímu centru.

Souřadnice certifikačního centra a formuláře dokumentů jsou uvedeny v části Certifikace studia.

Toto je velmi důležitá položka výdajů při vytváření vysílání. Jedná se o "propagaci" (propagace, propagace) poskytuje přístup na trh a možnost prodeje reklam ve vašem rozhlasu. Musíte být známí a posloucháte! A teprve potom si můžete vydělat.

Pochopení tohoto, síťové radiostanice poskytují svým partnerům jeden až tři měsíce volné práce - to je čas pro propagaci. Použijte tento čas s maximální účinností. O vzniku nové rozhlasové stanice, po "volném" čase, ve vašem městě se musí dozvědět doslova každý pes. Není to čas na relaxaci - je čas na silnou propagační kampaň.

Náklady na propagaci společnosti na trhu by měly být přibližně stejné, jaké jste již vynaložili na její vytvoření. Jen dvojnásobek částky, kterou jste obdrželi z předchozích devíti bodů. Tento přístup platí pro téměř všechna města v zemi kromě Petra a Moskvy. Bohužel, zde potřebujete více peněz na propagaci. Příliš "hustá", nasycená a tuhá je zde trh. Zde nemůžete "vstoupit" na trh - zde se to může jen zlomit!

Opačná situace je pozorována v malých městech země.

S populací méně než 100 tisíc lidí ve vesnici jsou spousty pověstí. Lidé sdílejí nejnovější městské události. V tomto případě se částka nemusí zdvojnásobit. Jesť 50 procent.

Ve velmi malých městech, méně než 20 tisíc lidí, které můžete zítra zírat, můžete jednoduše říct svým sousedům. Kromě toho, když jste postavili stožár a namontovali anténu, celé město se již dozvědělo, že brzy budou mít rádio. Ale v takovém případě by mělo být 20 procent propagace stejné. No, alespoň za účelem uspořádání prezentace, kde pozvat všechny potenciální inzerenty a vedení vedení. Pracujete s nimi. A dbejte na vytváření dobrých vztahů - posvátné příčiny!

No, nyní, s příkladem 400-500 tisíce měst, budeme počítat, čím se to všechno ukáže.

- 50 USD plus služební cesta ve výši 250 USD

- 1500 dolarů plus služební cesta ve výši 250 USD

- Budeme položit "od stropu" 2000 $ plus služební cesta 250 $
- uložíme 6000 $ a služební cestu pro 3 osoby 750 $
- 100 USD plus služební cesta ve výši 250 USD
- 15000 dolarů
- $ 8000 plus projektová a vysokohorská instalační práce $ 2000
- 900 dolarů

Nezapočítáváte tedy plat zaměstnanců a všechny ostatní běžné výdaje na udržení existence vaší společnosti po dobu organizační etapy, budete potřebovat "čisté peníze" - 37300 zelených amerických rublů. A to nezahrnuje žádné nepředvídané výdaje. Vynaložením těchto peněz a vítězstvím v soutěži můžete vyrazit do vzduchu.

Pokud chcete, aby vaše rozhlasová společnost začala vydělávat, musíte také investovat stejnou částku do propagace. V opačném případě budete pracovat se ztrátou. A "vyjedete" stávající náklady a platy zaměstnanců. To je důvod, proč se v mnoha oblastech rozhlasové podnikání nepovažuje za rentabilní. Lidé šetří pokrok a tím zabíjejí vlastní podnikání. Širokou propagační kampaň také potřebuje rozhlasová stanice, stejně jako vysílač s anténou. A peníze na propagaci by měly být pro vás měsíc před vysíláním. Tehdy by propagační kampaň měla začít.

Tak, pro organizaci vysílání ve městě půl milionu, je nutné utrácet asi 75 tisíc dolarů. Počínaje registrací médií a končící výnosem z výnosnosti.

Sergej Komarov

Zdroj: www.radiostation.ru

cca. openbusiness.ru: Pánové! Pokud vážně přemýšlíte o zahájení rozhlasového podnikání, doporučuji navštívit autorskou webovou stránku. Nejlepší sbírka materiálů o zahájení rozhlasového podnikání v runetu nenajdete!

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Jak otevřít rozhlasovou stanici v malém městě

Mezi námi jsou kreativní podnikaví lidé, kteří chtějí sdílet své výsledky s velkým publikem: vysílají zajímavé myšlenky, vytvářejí společenské názory, prezentují díla moderního a klasického umění veřejnosti a současně vydělávají peníze. Výše uvedené úkoly lze řešit v rámci televizního, rozhlasového a internetového vysílání. Ale televize jsou velmi drahé, internet má své vlastní zvláštnosti práce s diváky, ale někteří lidé se zdá být docela přístupné k rádiu, aby se dokázali a dostali dobrý příjem.

Donedávna byla rozhlasová vysílání velkých a malých měst plně obsazena velkými síťovými rozhlasovými stanicemi. Regionální společnosti ve městech buď vůbec neexistovaly, nebo byly to jednotky. Dnes se situace začíná měnit a čím dál víc se objevují malé ateliéry. Jednoduše zjistíte, zda otevřít rozhlasovou stanici ve vašem městě, jak to udělat a zda bude schopna přežít ve velkém reklamním průmyslu.

Jak uspořádat ziskovou rozhlasovou stanici

Pokud jste podnikatel a plánujete takový závazek jako otevření vaší FM rozhlasové stanice, pak s největší pravděpodobností chcete vydělat peníze na to. Rozhlasové stanice vydělávají výhradně z reklamy. Čím více posluchačů rozhlasu, tím více je pravděpodobné, že rozhlasová společnost bude mít možnost získat reklamní smlouvy od firmy.

Který z podnikatelů půjde do místního rozhlasu, aby objednával reklamu? Aby rádio bylo zaznamenáno globálními inzerenty, mělo by se její publikum alespoň přizpůsobit síťovým stanicím, které je velmi obtížné dosáhnout. Místní a regionální firmy by se ovšem mohly zajímat o reklamní vysílání místní rozhlasové stanice.

Neměli bychom však zapomínat, že kromě komerční reklamy může rádio produkovat politickou a společenskou reklamu, která je vyplácena z rozpočtu stran, stejně jako z městské pokladny. To je také dobrý zdroj příjmů.

Před založením rozhlasové stanice ve městě musí podnikatel jednat s představiteli velkých a středních místních podniků o tom, zda jsou připraveni investovat peníze do reklamy v místním rozhlase a kolik budou náklady na ně přijatelné.

Podnikatelský plán můžete začít vytvářet pouze v případě, že existuje nejméně 10-15 potenciálních inzerentů. Samozřejmě můžete použít model postupného vstupu do obchodu, ve kterém existuje rozhlasová stanice a točí se na podnikatelských penězích a teprve po obdržení požadovaného počtu posluchačů rozhlasu začne pracovat s inzerenty. Ale před rozhodnutím musíte stále získat orientační údaje o počátečních a běžných nákladech na tento podnikatelský projekt.

Přečtěte si, jak uspořádat kreativní obchod. Zvažte zajímavé obchodní nápady v této oblasti a způsoby, jak je realizovat.

Registrace rozhlasové stanice a registrace práva na rádiovou frekvenci

Vysílací společnost je podnik, a proto první povinnou etapou legalizace je státní registrace právnické osoby nebo IP (viz vydání IP: návod krok za krokem). Mimochodem, toto je nejjednodušší a nejlevnější fáze celého návrhu.

Pokud jste si představovali takovou věc jako otevření rozhlasové stanice, budete muset podstoupit také následující nákladné oficiální postupy:

 • registrace masmédií (instance - Roskomnadzor);
 • vývoj rádiové frekvence (instance - oblastní oddělení Hlavního rádiového kmitočtového centra);
 • harmonizace rádiových kmitočtů se speciálními uživateli (vláda, obrany, bezpečnost a další specializovaná zařízení);
 • získání povolení k vysílání (vydaného speciální službou společnosti Roskomnadzor po dobu nepřesahující deset let);
 • účast a vítězství v soutěži na rádiové frekvenci (informace o účasti ve výběrovém řízení a načasování kontakt na místní oddělení Federální služba pro dohled nad komunikací, informační technologie a masové komunikace).

Je také třeba si uvědomit, že v době, kdy se první výzva k registraci, Roskomnadzor v mediálním podnikatelem již musí mít k dispozici informace o tom, kde rádio, rádiová zařízení bude dům bude vybaven, jaké území bude poskytovat vysílání a jak se tematický koncept bude na stanici.

Podmínky registrace veškeré potřebné dokumentace pro přístup do rozhlasu - od tří měsíců do šesti měsíců. Přibližný rozpočet na povolení pro město s počtem obyvatel 200 000 až 500 000 obyvatel - od 10 000 do 20 000 amerických dolarů. Přečtěte si, jak získat úvěr na rozvoj malých podniků.

Jak vybrat zařízení

Pokud máte v úmyslu zřídit rozhlasovou stanici jako zdroj pro získání podnikatelského zisku, měla by vysílací doba poskytovaná posluchači poskytnout kvalitní signál a kvalitní obsah. Bez moderního vybavení k dosažení tohoto výsledku je nemožné. Odhadované náklady na malý rádiový komplex budou činit přibližně 30 000 USD (vysílání do města s počtem obyvatel přibližně 300 000 obyvatel). Za tyto peníze bude podnikatel moci zakoupit rádiové zařízení, vybavit letecké studio, stejně jako studio pro nahrávání rozhlasových programů a propagačních produktů.

Než si vytvoříte svoji vlastní rozhlasovou stanici, musíte si ji zakoupit:

 • vysílač (10 000 USD);
 • anténa (2 000 dolarů);
 • podavač s kabelem (1 000 USD);
 • konzola na vzduch (od 600 do 6 000 dolarů);
 • mikrofony, sluchátka, konektory, kabely a další pomocná zařízení (asi 5 000 USD na pracovní místo);
 • vzdálené pro reklamní studio plus další vybavení (cca 6000 dolarů);
 • osobního počítače a dalších kancelářských zařízení.

Za instalaci a konfiguraci uvedených zařízení bude účtováno přibližně 5 000 USD.

Kromě éteru, rádiového přenosu a záznamového zařízení, která před otevřením svého FM rádio, podnikatel bude muset koupit nebo pronajmout prostor pro studio, aby se opravy, vybavit místnost tak, že mají potřebné vedení a zvukotěsná. Takové práce by měly být důvěryhodné specializovaným stavebním firmám, které vědí, jak vytvářet rádiová studia.

Aby se minimalizovaly náklady na provoz, malé regionální rozhlasové společnosti kupují byty ve vícepodlažních budovách a vybavují studia v nejvyšším patře.

Obsah rozhlasové stanice a doba návratnosti nákladů

Rádio jako podnik je na začátku nákladným podnikem, avšak měsíční výdaje v tomto typu podniku nejsou nejnižší.

Hlavní výdajové položky - nákup kvalitního rozhlasového a rebroadcast práv (celkem asi 3000 amerických dolarů za měsíc) plat (asi 7000 dolarů za celý stát), povinných a účty (asi 500 dolarů). Celkem nejméně 11 000 amerických dolarů - částka měsíčních nákladů rozhlasové stanice.

Minut vysílacího času reklamních nákladech asi 600 rublů ($ 10), aby se měsíčně nejméně 12.000 dolarů, prodávat reklamní 1200 minut (40 minut denně). To je docela možné pro správce reklamy.

Pokud vycházíme z faktu, že na stanici bylo původně vynaloženo 50 000 dolarů, pak s měsíční splátkou ve výši 1 000 dolarů budou investice splaceny za čtyři roky.

Pokud jste energický, podnikavý člověk s pozitivním výhledem na život, a máte touhu vydělat peníze, pak představy o podnikání v oblasti zábavy jsou to, co potřebujete.

Naučte se, jak najít své místo v podnikání. Nejnovější komerční nápady a nestandardní způsoby výdělku.

Závěr

Podnikatelé, kteří plánují začít okamžitě pracovat a aby se zabránilo zdlouhavé postupy pro dokumentaci lze zakoupit rozhlasovou stanici nebo se stát jejím spoluzakladatelem. Navzdory skutečnosti, že oznámení prodeje rádiových stanic VKV jsou zřídka zveřejněné v místních a regionálních médiích, podrobnější studie trhu lze nalézt slibné možnosti a vyzkoušet je na novou úroveň ziskovosti a kvality vysílání. Přečtěte si také, které podnikání je pro začátečníky nejvýhodnější.