Jak otevřít návrhovou firmu? Naučte se, jak vydělat návrháře

Stále více lidí, kteří zapálili myšlenku na provedení oprav v jejich obydlí, se nespoléhají na své znalosti a dovednosti, ale žádají o služby designovým agenturám. Takové organizace se zabývají nejen estetickými, ale i praktickými otázkami oprav. Lidé, kteří chtějí začít podnikat, často přicházejí s nápadem otevřít návrhovou firmu. Nabízíme, abychom zvážili vlastnosti otevření a fungování takového podniku.

Co je design interiéru?

Podnikatel, který se rozhodl otevřít návrhovou firmu, by měl pochopit, že návrh interiéru by měl vyřešit otázky kladené zákazníkem v následujících oblastech:

1. Uspokojí všechny estetické myšlenky a přání zákazníka. Je třeba být skutečným psychologem, který dokáže vytvořit příjemný a nepříjemný interiér, který plně vyhovuje chuti klienta.

2. Zajistěte funkčnost budoucích prostor. Osoba, která obdržela připravenou variantu, by neměla být v akcích omezena a tato svoboda by měla být poskytnuta také odborníkovi v oblasti designu.

3. Reagovat na finanční možnosti zákazníka. Výběr materiálů a rozsah práce by měl odpovídat ohlášenému rozpočtu projektu (zejména pro zákazníky s omezeným finančním rozpočtem).

To znamená, že design studio jako obchod - to je směr, který vyžaduje hluboké znalosti rozmanité od estetické a psychologické a poslední technické a ekonomické. Navíc je to velmi výnosná činnost i v počátečních fázích. Uvažujme o problémech, se kterými se při zahájení projektové agentury setkáváme.

Vlastnosti podnikání

Je třeba pochopit, jak si designéři vydělávají, než fungování celého studia se liší od práce soukromé osoby. Ten se zabývá výhradně vývojem projektu, zatímco téměř všechna studia provádějí opravy na klíč (od vývoje projektového projektu po dokončení dokončeného interiéru). Studio by proto mělo mít zaměstnance různých orientací: návrhářů, prodejních manažerů, řemeslníků a stavebního týmu.

Klíčové body

Návrh interiéru je jednou z nejslibnějších oblastí. Funkce fungování společnosti závisí na regionu, ve kterém působí, stejně jako na velikosti sídla. Otevřená konstrukce firma ve městě jednodušší než v městského typu osídlení, jak ve velkých městech vyhlídky najít své místo víc, protože na trhu je širší. Hospodářská soutěž však bude silnější. V malé osadě je nutné rozlišovat její aktivity a brát téměř vše, i pro různé projekty.

O otevírání takového podnikání musí být přistupováno rozumně a zodpovědně. Úspěšné designové studio je postaveno na kreativitě a kvalitním marketingu. Pro začátečníky bez zkušeností a pochopení procesu dosažení hmatatelných výsledků v těchto činnostech je téměř nemožné.

V procesu zahájení podnikání je nutné projít celou řadou fází, která budou dále zvažována.

Výběr prostor

Mysleli jste, jak otevřít designovou agenturu? Nejprve je třeba myslet na jeho polohu. Místnost by měla být ve střední části města a měla by být poměrně velká. Je třeba si uvědomit, že kancelář je tváří společnosti, a protože vývoj designu je tvůrčí proces, musí být vše navrženo kreativně.

Pronajmout si pokoj v centru města je nákladná položka, cena může činit třicet dolarů za metr čtvereční. Pokud jde o soukromého podnikatele-návrháře, můžete pracovat doma, a pro setkání a demonstrace, kavárna (s notebookem) je vhodný.

Jaké vybavení je potřeba?

V počáteční fázi je velmi nákladným článkem nákup kancelářské techniky agentury. K plnému fungování studia bude potřebovat moderní a výkonné počítače, kopírky, skenery a tiskárny, stejně jako aplikovaný softwarový design. Zvolená technika by měla doplnit stylový design místnosti, avšak praktičnost a význam výroby by měla být na prvním místě.

Nábor

Pokud se rozhodnete otevřít návrhovou firmu, potřebujete mít znalosti. Příslušné zkušenosti lze získat prostřednictvím práce v již provozované agentuře. V počáteční fázi činnosti by zaměstnanci společnosti měli sestávat z designérů, vedoucího prodeje a účetního.

V designových studiích obvykle pracuje více než deset až dvanáct lidí. Drahí návrháři při otevírání vlastního podnikání jsou luxusem, měli byste najmout lidi s platností čtyř set dolarů, ne více. Nezaplňujte pracovníky a mzdy.

Kanály pro získávání zákazníků

V úvodní fázi je práce designových studií postavena takzvaným slovem. Objednávky známých, přátel známých apod. Jsou přijímány. Je nutné pracovat kvalitativně, je nutné vytvořit portfolio.

Můžete přilákat zákazníky prostřednictvím reklamy na internetu nebo do médií. Efektivním způsobem podpory služeb je vytvoření webových stránek společnosti, kde je žádoucí umístit kontakty, portfolio a ceny. Náklady na vytvoření webové stránky jsou odůvodněny počtem zákazníků, kteří se mohou snadno dozvědět o práci společnosti.

Počáteční finanční investice do podnikání

Než začne design studio, určit formu, ve které bude fungovat: LLC nebo IP? Za prvé, můžete pracovat na projektech ve stavu IP. To bude "zkoumat" infrastrukturu trhu, počet a sílu konkurentů a také vypočítat vyhlídky vývoje a minimalizovat možné ztráty. V tomto případě musíte kombinovat talent designéra a dovednosti manažera.

Podle klasifikace ekonomických činností OKVED jsou projektové činnosti kódovány určitým způsobem.

Měli by být také předepsány dodatečně:

 • 74.40 (jedná se o reklamní služby);
 • 74.81 (fotografické služby);
 • 72,10; 72.20 a 72.60 (vše související s výpočetní technikou);
 • 92.20 (rádio a televize, stejně jako videoklipy).

Přibližné primární náklady na obsah designového studia zahrnují tyto položky:

 1. Nákup nábytku a kancelářského vybavení (3-4 tisíc dolarů).
 2. Pronájem kancelářských prostor (1 000 dolarů měsíčně).
 3. Oprava a návrh prostor (5-6 tisíc dolarů).
 4. Fond odměňování za práci (5 tisíc dolarů měsíčně).
 5. Reklamní náklady a propagace webových stránek studia (4 000 USD).

Náklady na objednávky a návratnost projektu

Kromě návrhu prostor se společnost může také věnovat následujícím aktivitám:

 • tvorba a podpora stránek;
 • návrh log a značkových knih;
 • tvorba firemních stylů;
 • vydávání vizitek;
 • práce s průmyslovým designem;
 • trojrozměrné animace.

Podnikatelský plán firmy, která se zabývá projektem, spočívá ve stanovení několika podhodnocených cen v počáteční fázi práce (asi dvacet až třicet dolarů na metr čtvereční).

Se stálým proudem objednávek dochází k návratu k návratu do jednoho roku. Současně bude záviset na rozsahu činnosti společnosti a kvalitativních charakteristikách trhu.

Obchodní plány a nápady

Připravené obchodní plány si můžete stáhnout zdarma

Jak otevřít návrhovou agenturu.

Chcete-li otevřít designovou agenturu, potřebuje člověk jak kreativitu, tak obchodní důvtip. Jeden bez druhého nemůže existovat úspěšně. V naší době - ​​to je poměrně rychle rostoucí a výnosné podnikání. Vidíme, jak se mrakodrapy v našem městě stále více a více každý rok, a dokonce i apartmány jsou koupeny a jako zaostřku za ním, podnikání interiérového designéra roste.

Pokud byla pouze poptávka po designových službách v poslední době nízká, kvůli vysokým nákladům na tyto služby je nyní všude možné setkat se s rodinou, která hledá vhodného specialistu, například na uspořádání bytu nebo na zdobení dovolené. Existuje mnoho důvodů. To je velmi estetický podnik. Ne každý to dokáže. Existují pluses - malá konkurence.

Dvě komponenty pro úspěšné fungování takového studia:

 1. Původní, kreativní, vkusná architektonická a umělecká část,
 2. Úspěšná inzerce, tedy vysoký prodej vašich služeb.

S podrobnějším obchodním plánem pro otevření vlastní architektonické agentury můžete také vidět na našich webových stránkách.

Může být vybrán koncept designového studia. Bude to ideální, pokud váš tým bude mít zkušené designéry s dobrým portfoliem. V takovém případě získáte nejen mistry svého podnikání, ale i klientskou základnu, slávu, určitou pověst. Nemáte-li na mysli takové osoby, neměli byste se soustředit pouze na prodej designových služeb.

Samotný podnik je velmi zajímavý a jak bylo řečeno dříve, je to výhodné. Kromě toho, že se vaše firma zabývá designem prostor, můžete nabídnout další služby. Například architektonická stránka díla, koordinace projektů, které jste vyvinuli s příslušnými úřady. Takové služby budou vždy v poptávce.

Je třeba myslet na strukturu vaší organizace. Není možné, aby osoba, která se zabývá kreativní stránkou práce, vykonávala funkci manažera nebo ekonoma. V tomto případě bude chaos. Najme vhodného odborníka pro každou pozici.

Pokud jste nikdy pracovali v projekčních agenturách, nemáte v této oblasti žádné zkušenosti, a pak objevování něčeho z vašich vlastních bude mnohem těžší, než si myslíte. Známá designová studia jsou zpravidla součástí zkušených návrhářů, kteří se podařilo pracovat pro nájem a cítili se jako ryby ve vodě v tomto oboru. Musejí mít nutně podnikatelského přítele, který dává návrhářovým myšlenkám na vytvoření svého vlastního myšlení. A bude to ideální tandem. Co děláme... než investovat spoustu peněz do této sféry podnikání, studovat trh, získávat zkušenosti v již existující společnosti, seznámit se s lidmi, kteří tuto věc vědí.

Je to obtížné?

Není těžké začít podnikat. Bude těžší ji posunout dopředu. Nejdříve není zapotřebí hromadit kapitál v obrovských prostorách, nebo si najat obrovský počet lidí ve státě. Bude to pro vás, dva návrháři, účetní. Nemůžete jistě říci, jak se vaše podnikání bude pohybovat. S příchodem zisků již rozšiřujete personál, pronajmáte si pokoj s většími prostory. Zatím zpomalte.

Nezapomeňte, vaše podnikání - by mělo být krásné ve všem. Když zákazník navštíví vaše stránky, měl by si vzpomenout na svůj krásný design, převrátit časopis a měl by chtít, aby jeho byt byl stejný jako ten na krytu. Promluvme si o návrhu kanceláře.

Klient, přicházející do vaší kanceláře, by se měl cítit snadno a pohodlně. Musí se cítit součástí krásné. Zaměstnanci by měli být vyškoleni, aby mluvili se zákazníky. Klientovi by mělo být jasné, že můžete nabídnout něco neobvyklého, zajímavého pro registraci, například jeho dacha. Nebuďte příliš líní, abyste zdobili svou kancelář - s chutí, které se liší od ostatních kanceláří. Nemělo by existovat pocit, že osoba je v nějaké státní instituci, kde je tmavá, vlhká a těžká. Je lepší pronajmout kancelář v centru města, protože v tomto případě získáte zákazníky z celého města. Ano, nájemné bude vyšší, ale výnos bude pokrývat tuto položku výdajů.

Designové studio by mělo být technicky vybaveno (moderní počítače, barevná laserová tiskárna, skener atd.). Přibližte se k otázce softwaru s veškerou odpovědností. Hodně závisí na něm ve vaší práci. Je lepší, pokud je licencován. Jakmile jste vynaložili na nákup licence, vyhneme se soudním sporům s orgány pro vymáhání práva. Nákup nábytku není také snadná věc. Ale příjemné. Je lepší koupit velké stoly a křesla. Takže je výhodnější pracovat. Ale ještě důležitější je, že jsou vizuálně krásné a stylové.

Zákazníci a jejich přitažlivost.

Chcete-li zahájit proces jednání se zákazníky, musíte jim poskytnout materiály s připravenými projekty, abyste věděli, co váš klient chce. Ještě lepší, pokud bude kancelář mít jasný příklad práce již provedené s ostatními zákazníky. Jedná se například o trojrozměrné objekty. Bude drahé, ale efektivní pro prodej. V počátečních fázích nemusí mít studio žádné projekty ani příklady, takže můžete využít své portfolio osobních designérů. A pak vytvořte pro váš ateliér něco společného.

Musíte také promyslet reklamní kampaň. Dobrou volbou je vyjednávat se stavebním týmem o propagaci vašich služeb. Samozřejmě že to nebude zadarmo. Ale mají přímý kontakt s potenciálními zákazníky, takže je to jedna z nejúčinnějších metod. Můžete také inzerovat v časopisech, novinách, specializovaných na design, interiérový design, stavbu. Účinek takové reklamy bude za tři měsíce. V tomto okamžiku bude vašeho klienta známo. K dispozici je také internet, rádio, televize. Poslední dvě nebudou drahé, proto vám doporučujeme používat internet, bude to více rozpočtové, ale účinek je ekvivalentní.

A trochu o počátečním kapitálu pro tento podnik. Na začátku budete potřebovat:

 1. Koupit nábytek, vybavení (minimálně 150 tr). Vynaložit na opravu a vybavení předpoklady (od 200).
 2. Měsíční výdaje ve formě nájemného, ​​mzdy a marketingové aktivity. (asi 150 tr)
 3. Při otevření obecně potřebujete asi 450 tr.
 4. Pokud otevřete svou firmu, nebudete sami, ale s jiným návrhářem (nebo manažerem), můžete rozdělit výdaje.

K pokrytí vašich výdajů budete potřebovat asi rok. Za předpokladu, že za měsíc provedete přibližně 4 projekty. Tedy. měsíční příjem bude nejméně 200 tr. Po roce, kdy budete pracovat, získáte odměny svého úsilí.

Jak začít s designem

Takže chcete otevřít vlastní designovou firmu. Takže nejprve musíte vědět, že design oken je velmi ceněn. Takže nyní majitelé obchodů potřebují designéry.

Nyní jsou všechny konstrukční kanceláře prostě ohromeny práce. Nyní sami diktují pravidla zákazníkům.
Pokud jste designér a podnikatel a můžete využít nějakou situaci s výhodou, můžete se pustit do podnikání.

Tiché časy jsou nejlepší pro zahájení podnikání. Za prvé, bude jen málo zákazníků, takže se s touto prací budete moci bez problémů vyrovnat. Tím získáte potřebné zkušenosti, které zase pomohou v budoucí práci.

Samotná konstrukční kancelář však nevytahuje. Budete potřebovat umělce a obchodníka. Krásně kreslená vitrína ještě není zárukou, že ji budete moci prodat. Takže budete potřebovat také osobu, která bude hledat vhodné zákazníky. Samozřejmě existuje i možnost sebevzdělávání, ale je mnohem jednodušší, pokud máte partnera.

A co je nejdůležitější - nedovolte zákazníkovi diktovat podmínky, nenechte ho manipulovat.

Mnoho z nich vykresluje okna v krátkém čase, což nevede k dobrému výsledku. Nespěchej, nedělej takovou chybu. Žádné naléhavé příkazy. Lepší, pomaleji, ale kvalitativně. Vy jste ten, kdo provádí designovou práci, a to je klient, který vás potřebuje, a ne vy.

Dosáhnout úspěchu může být poskytnut pouze, že správný přístup k podnikání. Kreativita je vždy výnosná. Návrh vitríny, například průměrné kvality, nyní stojí od 600 do 2000 dolarů.

Důvěřujte zákazníkovi. Nebo pokud neinvita důvěru, nekontaktujte ho. Nedělejte naléhavou práci, to ovlivní kvalitu. Ujděte zákazníkům, že nebudete spěchat. Udělejte schůzku v kanceláři. Tímto způsobem dosáhnete toho, co vám předem zjistí, zda máte volný čas na zdobení svých vitrín.

Chcete-li podporovat podnikání, budete potřebovat webové stránky. Pro vás to bude především reklama. Zde budete moci specifikovat služby, které poskytuje kancelář, stejně jako ceny a pracovní podmínky.

Nezapomeňte na možné zahraniční zákazníky při navrhování stránek, přidejte je tam a anglicky. Zákazníci z jiné země jsou velkým krokem pro vaše podnikání.

Pro práci budete potřebovat nejen vytvoření designového projektu, ale také základ pro tvorbu budoucích prezentací. Báze bude zapotřebí v případě, že bude nutné zvážit, jak budou vypadat budoucí detaily nebo struktury z plastu, dřeva, kovu a podobně.

Velké množství objednávek - ne ospravedlnění pro relaxaci. Podívejte se na výstavy, ukažte jim své výrobky. Tyto výstavy budou dalším propagačním krokem, takže nehromažďujte zpronevěru.

Obchody se pravidelně pohybují do různých místností. A čelí nevyhnutelnosti změny designu vitrín. A to je pro vás příjem. Nenechte si ujít šanci, i když budete muset znovu provést práci, kterou jste již udělali. Na předchozím místě tohoto obchodu se bude pohybovat jiný a on se může stát i vaším klientem.

Nové nápady a rekonstrukce budov budou vaše hlavní příjmy. Dávejte pozor na supermarkety a obchody a nabídněte jim své služby.

Budete úspěšní, pokud budete dodržovat pravidla práce se svými zákazníky. Nezapomeňte na portfolio. Fotografujte dokončené práce, nechte v portfoliu jen ty nejlepší díla.

To je od vás bude záviset na rozvoji podnikání. Usilujte o úspěch s každým novým zákazníkem, propagujte sami sebe. To vám poskytne zpětnou vazbu, stejně jako pomoc při získávání zkušeností.

Pokuste se udržet značku. Design business je nyní častým jevem, takže se musíte naučit vyniknout mezi miliony dalších umělců. A úspěch pro vás.

Jak otevřít design studio

Rizika na začátku tvůrčí práce

Vlastnosti otevření designového studia

Rychlý růst architektonických a designových studiích v Vladivostok je spojen jednak s nástupem v regionu a více nových domů (od bytů až po nákupních center), a za druhé, nízký práh vstupu na trh (investice jsou minimální, hlavní věc - odbornost pracovníků). Samotní účastníci trhu jsou si jisti, že s každým rokem budou konkurenti více a více. Tak jak otevřete design studio?

Chceš to?

Stále menší počet lidí, kteří začínají opravovat, nevydávají projektové projekty, které začínají objednávat i jednopokojové byty. Ukazuje se, že design prostor je stále atraktivnější. Kde začínáte investovat?

Alexander Danilov, obchodní ředitel společnosti LLC "Five"

(e-mail: [email protected]): "stojí za to zastavit a přemýšlet tvrdě - ale opravdu ji potřebujete? Samozřejmě můžete dělat hodně, ale pro designovou práci musíte buď dobře rozumět, nebo mít spolehlivého partnera-umělec (architekt, návrhář). S partnerem je obtížné - kreativní lidé mají tendenci se bloudit do hejn svého druhu a pokud vůbec nevlastníte ten předmět, pak dříve nebo později zůstanete v rozbitém korytě. Abyste mohli otevřít, potřebujete technické vybavení a právnickou osobu, novou nebo existující.

Požadavky na tuto technologii jsou obtížné. Návrhář potřebuje speciální počítač - grafickou stanici. Zařízení je vybaveno velkým množstvím paměti RAM, výkonným procesorem, velkou rezervou kapacity pevného disku, spolehlivou grafickou kartou, řadou vstupně výstupních zařízení a speciálním monitorem. U grafického návrháře je monitor zvlášť důležitý. Dnes jsou nejlepší modely nejvyšší LCD monitory Apple Cinema Display, LaCie, EIZO. Stojí to za 1 až 4 tisíce dolarů. Přidejte systémovou jednotku za 1,5 až 3 tisíce dolarů. Hledáme tablety formátu A4. Například tableta Intuos3 A4 stojí asi 700 dolarů. A3 fotografická tiskárna a skener mohou být nyní zakoupeny levně za 1 až 1,5 tisíce dolarů za sadu. Typická černobílá laserová tiskárna pro kancelářské použití je $ 200-300. Pro spolehlivou a rychlou komunikaci potřebujete vyhrazenou linku na internetu. To je základ, i když je stále mnoho různých zařízení. "

Galina Zhanuzakova, designérka:

"Otevřením designového studia je třeba určit, jaké cíle jsou sledovány: nejdříve maximalizace zisku, tvůrčí růst, uspokojení osobních ambicí? Co přesně uděláte, kdo je váš potenciální klient?

Musíte přesně představit zdroj, který máte v tuto chvíli. Není to nutně peníze. Řekněme, že už máte tým návrhářů, který podle vašeho názoru dobře funguje. Nebo vaše datování může pomoci při získávání ziskových objednávek. Ale v každém případě musíte pochopit předmět a specifika tohoto podnikání. Řekněme, že chcete dosáhnout zisku za minimální cenu. Stačí jen zaregistrovat společnost, která bude působit jako agent. Nízké ceny, používání studentů jako pracovní síly umožní udržet určitou úroveň ziskovosti. Tímto přístupem budou jedině náklady na reklamu a náklady na zaměstnance za projekt. Nevýhodou tohoto přístupu je, že neexistuje žádný strop pro růst.

Zaměstnanci jsou svobodní lidé, není jisté, že vás v nejkritičtějším okamžiku nezklame. Nevylučujte rozdělení termínů. Malí zákazníci, pro něž je především cena, se k tomu zavřou oči. Ale ty velké budou reagovat na tuto záležitost zcela jinak. Dalším přístupem je postupné dobytí trhu, vytváření pozitivního obrazu společnosti. Je to dlouhý proces. "

Vlastní designové studio: Kancelář

Vladivostok majitelé designových studií doporučují vybrat kancelář na snadno přístupném místě v centru města. Doporučená oblast - 30-40 metrů čtverečních. m (pronájem - 1 tisíc dolarů za měsíc). Měla by existovat zóna pro jednání se zákazníky. Nezapomeňte okamžitě investovat spoustu peněz do oprav a drahého nábytku. Nejdůležitější je pohodlí při práci.

Natalia Gorenko, zakladatelka a ředitelka Design Bureau Natalie Line LLC:

"Požadavky na umístění projekční kanceláře - funkčnost, ergonomie, designové řešení a zdobení hrozien. Zboží musí být uvedeno osobou. Návrhář nemůže sedět ve stodole! "

Vlastní designové studio: Zaměstnanci

Obvykle mladí lidé, kteří mají minimální zkušenosti s příslušnými programy, se obvykle považují za návrháře. Nicméně, kromě vzdělání (bylo by hezké mít to), skutečná zkušenost je důležitější pro skutečného specialistu.

Galina Zhanuzakova: "Na počátku nebude mnoho zákazníků, v této fázi stačí mít ve firmě ředitele, sekretáře s funkcemi manažera, vedoucího designéra, který musí vést projekty a jednoho nebo dvou návrhářů. Účetní a další funkce mohou být stále svěřeny třetím stranám - zpočátku je to ziskové. Při výběru zaměstnanců věnujte pozornost zkušenostem, kvalitu provedené práce. Je velmi důležité, aby osoba, kterou budete mít, pochopila, že nejintenzivnější práce je na samém začátku. "

Natalia Gorenko: "Optimální počet zaměstnanců závisí na množství práce. Například naše optimum je 3-5 lidí, mezi nimiž nejsou architekti, odhady, designéři nebo dekoratéři zvlášť. Všichni dělají všechno! Hledáme zaměstnance na inzerátech v novinách, na doporučeních. Hlavní náplní při náboru je psychologická kompatibilita kandidáta se zbytkem týmu. Student bude ctihodný odborník - na tom nezáleží, jeho výdělky zcela závisí na kvalitě a objemu práce.

Zisk na straně není vítán. Samozřejmě každý může pomáhat přátelům nebo příbuzným. Ale ne na úkor hlavní práce, tj. ne ztratí čas a zdroje naší společnosti na jiném projektu. A když člověk dozrává za samostatnou práci, nemůže být zadržen. To je život - všechny kočky někdy vyrůstají a opustí hnízdo. "

Vlastní designové studio: Žádní klienti. Co mám dělat?

Alexander Danilov: "Organizujte tržby. Designové studio v tomto ohledu je podobné bezpečnostní agentuře - pokud neexistují žádné předměty pro práci, dochází ke ztrátě. Nikdo k vám nepřijde jen na základě toho, že jste investovali peníze do tohoto nového podnikání pro vás. Klient je třeba hledat. Hlavní věcí v designu podnikání je mít zákazníka. Ale musíte mít to, aby to "nepoškodilo" vás, to znamená, Smluvní vztahy, schválení náčrtu, zápisy z jednání a zdokumentované změny projektů jsou velmi důležité.

Mnoho neúspěchů v tomto podnikání spočívá v nedorozumění tvůrčími lidmi, že design je stejný podnik jako prodej kosmetiky nebo benzínu. Veškeré vztahy mezi zákazníkem a klientem by měly být promítány na papíře. A pokud jste udělali projekt bez dohody, dali jste ho zákazníkovi za své čestné slovo, to je šance nevidět peníze vůbec. "

Zbývá dodat, že ve Vladivostoku chtěl investovat do tohoto zdánlivě snadného podnikání spoustu konkurentů. Univerzity každoročně vyrábějí nové profesionály - umělce, architekty, designéry. Tam jsou také urychlené kurzy a self-učil amatéry. Všichni chtějí peníze, a mnozí jsou vyhozeni, aniž si představují, jaké náklady nesou všechny podniky. Chcete-li vrátit prostředky investované do vytváření společnosti a vydělat peníze, jsou nutné dobré objednávky. Mnozí, investující 20 až 40 tisíc dolarů v naději, že v této oblasti vydělávají peníze, nakonec přicházejí na malou výrobu talířů a tuleňů. Je bezpečnější jen koupit hotel a pronajmout ho!

Galina Zhanuzakova: "Problémem je, že klient chce vidět dokončené práce, ale mladá firma je ještě nemá. V tomto případě doporučuji, abyste několik projektů vytvořil "pro sebe". Také poprvé má smysl spolupracovat s již známými společnostmi na určitých partnerských podmínkách. Například jsme začali pracovat s Nadací nemovitostí. Vyvíjíme možnosti interiérů pro byty v bytech postavených touto společností a doporučují nás svým zákazníkům. V důsledku toho by měli vaši zákazníci doporučit vaší firmě svým přátelům. "

Natalia Gorenko: "V současné době se toto podnikání živí, ale zisk je malý, aby se zvýšil, že potřebujete čas a trpělivost. A celkově to není podnikání v plném slova smyslu - je to placená práce. "

Mnoho společností začíná v oblasti grafického designu a přestává existovat v prvním roce života. To je způsobeno skutečností, že většina začátečníků v této oblasti jsou profesionální návrháři, kteří nejsou připraveni na velké množství nerekrétní práce - administrativní, organizační, účetní.

Olga KUTSAYA

Zdroj: konkurent.ru

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Jak otevřít své designové studio a stojí za to: názor profesionálů

Mnozí zkušení a dokonce i začínající návrháři chtějí otevřít své designové studio, ale nakonec jen několik z nich dosáhne tohoto cíle. V tomto článku společně s Pavlem Gerasimovem zjistíme, jak otevřít naše designové studio a proč je vůbec zapotřebí.

Vytvoření studia je nekonečný problém, který musí být neustále řešen. To je úkol vedoucího studia: nalézt problémy a řešení. Nejde o tvořivost, ale o tvrdou matematiku, ukazatele a řešení problémů. Existují však výhody. Níže jsem popsal některé klady a zápory vytvořením designového studia založeného na jejich životních zkušenostech.

Pros pro vlastní podnikání

1. Budete schopni vést proces a rozvíjet schopnosti vedení.

2. Neexistuje žádný limit na dokonalost: studio může být rozvíjeno neomezeně a neexistuje žádný strop pro výdělky. Můžete vydělat více peněz než pracovat sami.

3. Můžete spustit více projektů najednou.

4. Můžete si pro Vás vybrat nejzajímavější část projektu a dát zbytek zaměstnancům.

5. Nakonec se můžete dostat mimo podnik a řídit ji geograficky, kdekoli.

Nevýhody, bez kterých není vytvoření studia úplné

1. Kromě návrhových projektů je nutné vyřešit organizační otázky, úkoly přilákat zákazníky. To znamená, že v první fázi musíte pracovat tvrdě. Hodně. Po dokončení práce na projektech začněte pracovat na organizaci a přilákání klientů. Někdy to trvá a trvá od ranního rána až do pozdě v noci.

2. Jedná se o riziko a odpovědnost nejen pro sebe, ale pro všechny lidi, s nimiž se podílíte v práci.

3. Vytvoření studia vyžaduje neuvěřitelnou trpělivost a práci. Musíte být připraveni dělat spoustu akcí, které nefungují ani v prvních několika letech, ale budou pracovat později.

4. Chcete-li úspěšně vytvořit studio, potřebujete systémové myšlení (pro mě to bylo mínus pro kreativní osobu, ale podařilo se mi ji rozvinout).

5. Je třeba sladit, že ačkoli vám nikdo nebude dělat lepší práci, budete muset něco delegovat (to je nejčastěji pokus o vytvoření ateliéru a končí, budeme o tom mluvit níže).

3 směry vývoje designového studia

Přitažlivost zákazníků a prodejů, tvorba děl (tvorba projektových projektů a jejich realizace), organizační otázky - to jsou tři oblasti, v nichž se vytváří a vyvíjí designové studio. Hovoříme o tom každý zvlášť.

1. Přilákat zákazníky

Jedná se o první problém, se kterým se specialista setká. Návrháři mají zpravidla slovo z úst: projekt udělali jednomu zákazníkovi, poradili je přátelé a tak dále. Design studio na sarafanu je velmi těžké postavit. Potřebujeme stabilní kanály, které by přilákaly zákazníky. Organizátor studio provádí účelné akce a řeší konkrétní úkoly, které přitahují zákazníky.

První věc, kterou musíte udělat při vytváření studia, je určit, kdo jsou vaši zákazníci, jaké projekty chcete pro ně a v jakém stylu. Určete, co vyniknete a lišíte se od ostatních.

A pokud je odpověď na tuto otázku adekvátní (je žádoucí, aby to potvrdil i člověk zvenčí), pak můžete vytvořit stránku, postavit umístění a zahájit akce s cílem přilákat zákazníky. Pouze tehdy začnou tyto akce fungovat.

Mnoho lidí nepracuje při získávání klientů, dělá stejná opatření jako všichni ostatní podnikatelé (inzeruje, publikuje články), ale něco jim brání přilákat zákazníky.

 • Musíte mít konkrétní zákazníky s konkrétními potřebami. A pokud existují důkazy, že tito zákazníci aktivně hledají vaši službu, můžete je přilákat.
 • Vaše projekty musí odpovídat typu vašich zákazníků. Není možné kreslit ručně náčrtky nebo nenáročnou 3D vizualizaci jednopokojového bytu prémiového klienta s domem o rozloze 500 m2.
 • Měli byste odpovědět na otázku, kterou jsem popsal výše.
 • Váš pracovní formát by měl odpovídat i vybraným zákazníkům. To znamená, že vzdálený formát práce nemůže přilákat prémiový nebo vip-klient - potřebují osobní komunikaci a tak dále.

Trvalo mi asi rok, než jsem studoval všechny tyto aspekty, analyzoval a rozvíjel náš jedinečný návrh. A když byly všechny tyto otázky uzavřeny, začali být přitahováni zákazníci.

2. Výroba děl

Služby, které budete poskytovat, musí být optimalizovány a nákladově efektivní. Poskytování služeb interiérového designu je produktem "dočasného" (jak jej běžně nazývám). Ty, s největší pravděpodobností, prodáváte služby za metry čtverečních, ale ve skutečnosti jsou poskytnuty služby váš placený čas.
Úkolem organizátora je zpřístupnit proces a postavit správné zaměstnance do výroby.

Vypočítejte cenu služby a kolik času potřebujete k jejímu vývoji. Rozhodnutí o plánování například může být provedeno za 2 dny a tato služba stojí 10 000 rublů. Náklady na váš den jsou 5000 rublů. Na základě těchto informací si uvědomíte, že si můžete najmout osobu za 2 000 rublů denně a připravit pro vás plán. V takovém případě byste to napravili a strávili jen 2 hodiny na tomto úkolu a obdržíte zbývajících 3000 rublů. Tak je vybudován výrobní proces.

Úkolem organizátora ateliéru je identifikovat slabé stránky a problémy ve výrobě. Například v případě, že úroveň prací a vizualizace nedosahuje potřebné, je třeba tento problém řešit prostřednictvím jejího vývoje nebo najmout více zkušený personál, který učiní zobrazovací lépe.

Nezapomeňte, že v první fázi budete s největší pravděpodobností muset udělat vše sami - to znamená, že vedle přímé produkce je nutné sledovat a identifikovat stávající problémy z hlediska podnikání. Vždy je nutné sledovat kvalitu a být co nejnáročnější, pokud to vyžaduje zapojení klientů (odstavec 1).

Začněte pracovat na produkci v ateliéru stojí za kvalitu práce. Mělo by to být nejlepší. Pak doporučuji optimalizovat proces vytváření návrhu interiéru. Udělej to tak, aby se služby splatili a vytvoření designového projektu nevyžaduje obrovské množství času.

3. Organizace

Kromě toho, že přitahuje a vyrábí, existují takové aspekty, jako jsou smlouvy, právní otázky. Zapojení zaměstnanců, sestavení popisů práce a doporučení pro zaměstnance; vytvoření celého systému samotné práce - tak, aby podnik fungoval jako mechanismus.

Neustále existují organizační problémy a problémy, které je třeba řešit. Představte si situaci: Původní soubor vizualizace projektu, který zaměstnanec udělal, byl ztracen. Například počítač vypálil těsně před tím, než byl projekt předán vizualizátoru.

Existuje problém. A kdo je? Samozřejmě, vaše a vaše studio. Vy, jako organizátor procesu, byste měli vyřešit a předcházet takovým problémům. Například účastníci školení v procesu stahování všech souborů do úložiště cloud.

V organizaci také obsahuji finanční zprávy a účetnictví. Je třeba vzít v úvahu všechny příjezdy a výdaje studia. Vymýšlet systémy, přehledy, tablety k identifikaci a identifikaci problémů a vyřešit je znovu. Problém, nový systém, řešení je romantické, slovem.

Smlouva je to, co bych doporučil zahájit studio. Smlouva je odrazem obchodního vztahu se zákazníkem. bude způsob, jakým je práce se bude konat a jakou formou dát a kolik změn - to vše by se mělo odrazit ve smlouvě.

Musí být vyvinut tak, aby všechny položky odrážely zájmy zákazníka a zohledňovaly vaše. Smlouva by měla být odrazem vašeho systému práce. Systém práce by měl být navržen tak, aby vaše produkce nebyla negativní. To znamená, že pracovní proces bude postaven tak, aby si zákazník rád všechno, přijal práci a byl spokojen a návrhář netrval na něm hodně času. Koneckonců dostane od vás plat. Doufám, že zachytili logiku.

Zahájení projektové agentury

Dobrý nápad zahájit vlastní podnikání je docela dobrý nápad pro dobrý obchod. Spolu s rychlým růstem trhu s bydlením rostoucí poptávka po doplňkových službách, jako je opravy a interiérová zařízení, stejně jako návrh a tvorba interiérů designérů.

vytváření interiéru trh roste také, například, pokud máte před pěti nebo sedmi let, jen málo bylo k dispozici pro tuto službu, ale v dnešní době stále více a více lidí používá designové služby v jejich domově vytvořit jedinečný interiér, stylové, útulné a pohodlné místo. Někteří tvůrčí a kreativní lidé sní o svém studiu pro interiérový design, protože je to docela zajímavý a krásný typ podnikání. Ale stále je to podnikání, takže obchodní přístup a kreativita musí odpovídat.

Úspěšná činnost takovéto agentury se skládá ze dvou částí:

1. Pečlivě promyšlená a originální architektonická a umělecká část;

2. Perfektní marketing, nejvýhodnější nabídka a nakonec prodej hotových designových projektů a služeb pro interiérový design klientům.

Koncepce

Koncept vytváření designové agentury lze snadno uvažovat. Myšlenka agentury pro prodej a propagaci designu na trhu bude velmi efektivní pouze tehdy, pokud to bude fungovat designéry, kteří si již zakoupili na pověst na trhu a mají vynikající portfolio. V takovém případě již značně propagovaná značka bude pracovat pro vás.

Vytvoření designového studia, poměrně výnosné, zajímavé a kreativní podnikání. Service Design agentura, která je potřebná pro rozvoj vnitřního prostoru, také architektonické a plánování projektu, a navíc k tomu všemu koordinace všech těchto projektů s příslušnými orgány jsou ve velké poptávce ze strany zákazníků.

Kombinace administrativních a tvůrčích funkcí zaměstnanci agentury nepřispívá k úspěchu agentury na trhu. Bude to mnohem lepší, kdyby návrháři a umělci pracovali s maximálním uvědomováním si svého tvůrčího talentu a všechny manažery a organizační otázky a prodejní služby budou řešeny.

Většina dílen projektantů je otevřena designéry, kteří již mají dostatečné zkušenosti na trhu, stejně jako solidní portfolio. Nebo taková nezávislá činnost může být spojena s projektorem a manažerem, kde každý z nich jasně ví, co má dělat. Od otevření designové agentury bez přítomnosti určitých znalostí a zkušeností v této oblasti může vést k rychlé devastaci. Chcete-li otevřít vlastní firmu v oblasti designu, musíte nejdříve pracovat v jedné z těchto agentur, abyste získali znalosti, zkušenosti a nezbytné v této oblasti vazeb.

Je to obtížné?

Vytvoření designového studia je jednoduchá činnost. Za prvé, nebudete potřebovat hodně zaměstnanců, protože čím více zaměstnanců jsou, tím vyšší jsou počáteční náklady, když ještě není jasné, jak se vaše podnikání vyvíjí, a proto by primární náklady měly být co nejvíce minimalizovány. Zvyšte počet personálu a oblasti své kanceláře může být v každém vhodném čase a musíte začít podnikat s malými. Bude to stačit k zaměstnání jednoho manažera a několika designérů, manažer může zároveň vykonávat funkce manažera současně. Veškeré účetní oddělení agentury může být okamžitě přiděleno outsourcingové společnosti.

Designová agentura poskytuje služby, které zákazníci vnímají vizuálně, z tohoto důvodu by měla věnovat větší pozornost vizuálnímu prvku vyvíjených projektů. Všechny by měly být navrženy v nejvyšší kategorii: katalogy kanceláří, stránek a projektů. S místem a katalogy je to pochopitelné, ale design kanceláře by měl být věnován zvláštní pozornost.

Kancelářské prostory Design agentura by měla mít zákazníkům snadnou komunikaci se zaměstnanci a prezentovat agenturu jako tvůrčí dílny, která v rámci platných nalézt nestandardní řešení pro řešení problémů při tvorbě interiéru. Zvláštní pozornost by měla být věnována vnitřní výzdobě kanceláře. Tato místnost by měla být zdobené s chutí a velmi odlišné od zbytku „oficiální“ typu, v nichž se nacházejí kanceláře většiny společností, které nemají tvůrčí zaměření své činnosti. Kancelář by měla být umístěna v centru města. Náklady na pronájem takové místnosti bude mnohem vyšší, ale to umožní přijímat klienty z celého města.

Všechna technická zařízení by měla obsahovat osobní počítače, multifunkční kopírky, skenery, laserovou barevnou tiskárnu s formátem nejméně A3. Software pro kancelářskou techniku ​​musí být vybrán na základě preferencí projektantů a musí být licencován, protože to zabrání možným problémům s donucovacími a regulačními orgány. Kancelářský nábytek by měl být vybrán na základě obecného stylu místnosti, je třeba vzít v úvahu, že návrháři dávají přednost práci na velkých stolech. Obecně platí, že návrh kanceláře musí být proveden podle dvou kritérií: styl a pohodlí.

Zákazníci a jejich přitažlivost

Chcete-li jednat se zákazníky, musíte mít po ruce fotky, grafy, odhady již dokončených projektů. Dokud projektová agentura nebude mít vlastní portfolio, můžete využít práce provedené designéry agentury. Vynikajícím argumentem ve prospěch výběru svého studia je doporučení vašich zákazníků. Budoucí projekty mohou být provedeny v trojrozměrném obrazu a umístěny do kanceláře, aby seznámili zákazníky, nechali je drahé, ale přesto budou mít silný dojem na zákazníky.

V procesu přitahování zákazníků je třeba pamatovat na existenci tradiční reklamy. Reklamní bloky, stejně jako reklamy, musí být umístěny v časopisech, novinách, které se specializují na dokončovací, nábytkářské, stavební a další témata. Taková reklama začne produkovat výsledek o tři měsíce později, což lze sledovat počtem požadavků zákazníků. Hlavní důraz je však třeba klást na výrobu reklamy na internetu a na aktivní spolupráci se stavebními firmami a firmami, které se zabývají opravami. Pokud uzavřete smlouvy s takovými firmami, nabídnou svým zákazníkům vaše služby.

Některé informace týkající se počátečního kapitálu pro organizaci takové činnosti. V počátečních fázích bude nutné:

• Náklady spojené s nákupem kancelářského vybavení, nábytku (nejméně 150 tisíc rublů), oprava prostor bude vyžadovat přibližně 200 tisíc rublů;

• Pravidelné výdaje: reklama, nájemné, platy zaměstnancům, zhruba 150 tisíc rublů;

• Celkové náklady na zahájení provozu mohou činit přibližně 450 tisíc rublů. Ale pokud zahájíte designovou firmu s partnerem, kde se bude zabývat designem a druhým prodejem služeb, mohou být tyto náklady sníženy.

K dosažení návratnosti musí projektová agentura realizovat nejméně čtyři projekty každý měsíc. To vám může poskytnout pravidelný měsíční příjem 200 tisíc rublů. Za nejvýhodnějších podmínek může počáteční investice do podnikání splácet do jednoho roku, po němž začne čistý zisk.

Zahájení projektové agentury

Přidáno do záložek: 1

Zahájení designové agentury je dobrý nápad pro podnikání. S růstem nového trhu s bydlením se poptávka po službách spojených s nákupem bytů poměrně zvyšuje: dekorace a rekonstrukce prostor, vývoj projektových projektů a konečně návrh interiérů. Trh s interiérovým designem se rychle rozrůstá: pokud pouze asi málo lidí si mohlo tuto službu dovolit před 5-7 lety, nyní stále více lidí objednává služby designérů, aby vytvořili v jejich bytě jedinečnou atmosféru, útulný a stylový prostor. Mnoho kreativních, tvůrčích lidí sní o vytvoření vlastního interiérového studia, protože je to krásné a zajímavé podnikání. Ale toto je stále podnikání, takže obchodní přístup by měl být přilehlý ke kreativnímu začátku.

Úspěšná práce takového studia se skládá ze dvou složek.

 1. První je kreativní, pečlivě promyšlená architektonická a umělecká část,
 2. druhým je úspěšný marketing, nejúčinnější nabídka a jako nepostradatelný důsledek prodej vašich designových služeb zákazníkům.

S podrobnějším obchodním plánem pro otevření vlastní architektonické agentury můžete také vidět na našich webových stránkách.

Koncepce

Je možné předpokládat koncepci designového studia. Myšlenka založit firmu výlučně pro prodej designových služeb bude plodná pouze tehdy, budou-li v její tvůrčí kariéře designéři, kteří získali popularitu na trhu a mají vynikající portfolio. V takovém případě bude vaše společnost pracovat s dobře vyvinutou značkou.

Otevření designové agentury je zajímavé, kreativní a výnosné podnikání. Služby designového studia, které se berou nejen na návrh prostor, ale také realizují architektonický a plánovací design, plus koordinace vyvíjených projektů s příslušnými úřady, jsou mezi klienty největší poptávkou.

Kombinace administrativních a tvůrčích funkcí zaměstnanci nepřispívá k úspěchu designového studia na trhu. Možnost, kdy umělci a designéři vytvoří, maximálně realizují všechny své talenty a prodej služeb a vedení společnosti budou prováděny profesionálními manažery, bude možná nejlepším řešením.

Otevřou vlastní návrhářskou agenturu, nejčastěji designéry, kteří již mají solidní portfólio a pracovní zkušenosti, nebo to může být pár - manažer a designér, z nichž každá dokonale zná svou část své práce. Otevření designu interiéru studia, bez zkušeností a znalostí v této oblasti, může vést k rychlé devastaci. Pokud existuje touha otevřít vlastní podnik v této oblasti, je pro začátek užitečné pracovat v existující agentuře a získat zkušenosti a kontakty.

Je to obtížné?

Otevření designové agentury není obtížné. V počáteční fázi nepotřebujete hodně zaměstnance, tím více zaměstnanců, tím větší jsou náklady společnosti, a začne s tím, že pokud ještě není jasné, že by rozvoj podnikání ještě nebyl jasný, náklady by měly být sníženy na minimum. Zvyšte počet zaměstnanců a kancelářských prostorů můžete kdykoliv začít, a to s malým. Je celkem dost na to, že najme několik designérů a obchodního manažera, pozice manažera může být spojena s manažerem. Současně je nejlepší přiřadit účetnictví společnosti specializující se na outsourcing.

Designové studio poskytuje vizuální služby zákazníkům, takže vizuální komponentu je třeba věnovat nejvyšší pozornost. Na nejvyšší úrovni musí být vše uspořádáno: webové stránky vaší společnosti, katalog děl a samotná kancelář. Pokud je adresář a jeho vlastní webové stránky více či méně jasné, budeme podrobněji analyzovat návrh kanceláře.

Kancelář designové agentury by měla zákazníkům komunikovat s personálem v žádném okamžiku a prezentovat studio jako tvůrčí dílnu, která může najít nestandardní řešení pro návrh interiérů. Zvláštní pozornost je proto třeba věnovat dekoraci interiéru kanceláře. Měla by být zdobena bezvadnou chutí a příznivě se lišit od prostor "veřejného" typu, ve kterém se nacházejí společnosti, které nejsou tak kreativní. Kancelář je nejlépe umístěna v centru města. Pronájem takové kanceláře bude dražší, ale přijme objednávky od zákazníků z různých částí města.

Technické vybavení designového studia nelze představit bez výkonných moderních počítačů, kopírovací zařízení by mělo být multifunkční, dobrá barevná laserová tiskárna s formátem nejméně A3, skener. Software stojí za výběr, zaměřuje se na preference návrhářů, nicméně je žádoucí, aby byl licencován, což vám ušetří pravděpodobně vážné problémy se strukturami vymáhání práva. Kancelářský nábytek je vybrán v souladu s obecným stylem místnosti, a zde je třeba vzít v úvahu, že návrháři budou pohodlněji pracovat na dostatečně velkých stolech.
Obecně by měl být návrh kanceláře uspořádán podle dvou kritérií: pohodlí a styl.

Zákazníci a jejich přitažlivost

Pro jednání se zákazníkem je třeba mít k dispozici diagramy, fotografie a odhady již dokončených projektů. Zatímco studio nemá vlastní portfólio, můžete prezentaci prezentovat pomocí práce provedené nezávisle od návrhářů studia. Vynikajícím argumentem ve prospěch výběru vaší agentury budou doporučení zákazníků, kteří již využívají své služby. Možné projekty mohou být vydány ve formě trojrozměrných modelů a umístěny do kanceláře pro seznámení se zákazníky, a přestože to nebude stát levné, ale silný dojem zákazníků bude zaručen.

Přitahujte zákazníky, nezapomeňte na tradiční reklamu. Reklamní bloky, reklamy jsou lépe umístěny v novinách a časopisech specializujících se na nábytek, výzdobu, výstavbu a další podobná témata. Taková reklama začne přinášet výnos přibližně za tři měsíce, což lze vysledovat na přání zákazníků. Hlavní důraz je však kladen zejména na reklamní služby na internetu a na spolupráci se stavebními firmami. Pokud uzavřete smlouvu se stavebníky, rádi Vám nabídnou služby své společnosti svým zákazníkům.

A pár slov o počátečním kapitálu pro tuto firmu. Na začátku budete potřebovat:

 1. Strávit na nákup nábytku a kancelářského vybavení (od 150 000 rublů), Oprava prostor (od 200 000 rublů.).
 2. Pravidelné výdaje mohou zahrnovat nájem, inzerci a plat zaměstnanců studia. Dalších přibližně 150 000 rublů.
 3. Obecné předběžné náklady mohou činit 450 000 rublů.
 4. Pokud však začnete podnikat například s partnerem, z něhož se bude jednat o prodej služeb a jiný s designem, je pravděpodobné, že náklady se výrazně sníží.

Pro dosažení správné úrovně návratnosti by studio interiéru mělo produkovat zhruba 4 projekty měsíčně. To s vysokou pravděpodobností vám poskytne měsíční příjem alespoň 200 000 rublů. S příznivou prognózou se počáteční náklady splácejí do jednoho roku a vlastníka získá čistý zisk.