Podnikání pro chovné králíky

Předmět chovu králíků odhaluje úspěšný ruský podnikatel, který se profesionálně angažuje v různých oblastech agrobyznysu již více než 15 let. Podílel se na tvorbě a vývoji vlastních i třetích stran. Má rozsáhlé znalosti v mnoha oblastech zemědělské výroby. Článek obsahuje krátký, ale velmi ambiciózní obchodní plán pro chovné králíky (až 1000 zvířat za rok) se specifickými údaji o příjmech a výdajích.

Určitě znáte řeč: "Nejbezpečnějším způsobem, jak házet peníze, je investovat do zemědělství". No, je načase úplně vyvrátit toto řečení a zapomenout na to jednou provždy. Koneckonců, bude to asi jeden z nejstabilnějších a výnosných směrů - chov králíků jako podnikání. Konkrétně o vytvoření vlastní králičí chovatelské mini-farmy, která vám poskytne stálý zdroj příjmů po celý rok.

Za prvé, Králičí maso má výjimečné, dietní vlastnosti. Kromě toho, že králičí obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, je absorbován v lidském těle o 90% (vepřové maso, hovězí maso a jehněčího pouze 60%) a usnadňuje úpravu metabolismu. A na těchto vlastnostech králíka můžete hrát dobře. Souhlaste s tím, že lidé, kteří dodržují dietu z jednoho nebo jiného důvodu, nyní více než dost.

Za druhé, trh s králičím masem není prakticky obsazen a není těžké se k němu připojit. To je způsobeno především k tomu, že králičí maso nikdo nemůže soutěžit s:.. NO drůbežárnách, žádné prasat nebo skotu, chovných komplexů, tedy to výklenek je prakticky prázdný. A zeptejte se sami sebe, jak často vidíte na regálech supermarketů velké množství králičích trupek domácí produkce?

Organizační a právní aspekty řízení králíků

Před otevřením mini-farmy zvažte dvě nejvhodnější formy podnikání: PF a PI.

Zemědělci (rolnické zemědělství).

Ve skutečnosti je činnost PF stejná jako PI, ale pouze s jedním rozdílem: může zahrnovat občany, kteří společně vlastní majetek podniku a mají právo vykonávat jakoukoli ekonomickou činnost. V tomto případě PF nemá své zákonné dokumenty, zakládací smlouvu a vlastní jméno. Registrací PFK ve vlastním jménu se stanete jeho hlavou, nebo přesněji obyčejným individuálním podnikatelem.

Ale zda stojí za přijetí nových akcionářů či nikoliv, závisí na situaci, ale řeknu ne. Jelikož v případě úspěchu budou nevyhnutelně vznikají problémy s partnery (vlastníky), což může vést k úplné likvidaci podniku. Kromě toho máte zákonem právo spravovat rolnické hospodaření u jedné osoby. Výhodou PF je, že může spoléhat na státní podporu ve formě různých dotací a daňových výhod.

Individuální podnikatel.

Například, abyste získali zvýhodněnou půjčku pro zemědělské producenty, musíte požádat místní správu okresu. Komise, která uvažuje o takových žádostech, bude mít dobré strýce a tetové, kteří mají zásadní zájem o získání těchto půjček. A teď hádej, kdo vyhraje nabídku na zvýhodněné půjčky?

Forma zdanění pro chov králíků

Jako daňový systém pro tento druh činnosti je třeba zvolit ze dvou forem zdanění: zjednodušený režim zdanění, výnosy mínus výdaje nebo jednotná zemědělská daň.

Kód druhu hospodářské činnosti

Organizace materiálové a technické základny

Aby bylo možné maximalizovat celý proces pěstování a udržování králíků, je nejlepší použít systém haly. Bouda je kůlna s dřevěným nebo kovovým rámem, který kombinuje pod jednou střechou buňky s králíky.

Místo pro mini farmu

Chcete-li postavit mini-farmu, není vyžadováno zvláštní povolení. Vše, co potřebujete, je mít pozemek mimo město, který je vlastněn nebo pronajatý. Jediným závažím je přípustná vzdálenost miniparku od obytných budov. Stejné věci řídí místní samosprávy, takže se předem zeptat, kam můžete farmu dát a kde je to nepřijatelné.

Samotné místo pod farmou by mělo být na kopci nebo na pozemku s mírným sklonem.

Snažte se vyhnout se nížinám, protože králíci netolerují vysokou vlhkost. V ideálním případě by celá plocha pod farmou měla být asfaltová, betonová nebo pokrytá štěrkem, a také zajistit stokovou kanalizaci a odvodňovací systém.

Takže projekt mini-farmy umožní obdržet 700-1000 jatečně upravených těl králíků za rok a plocha farmy bude asi 800-1000 m² pozemků.

 • Přístřešky - 3 ks. Celková plocha je 360 ​​m².
 • Kormotseh a přístup k autu - 200 m².
 • Prostor pro zásoby a náhradní stavební materiály - 40-50 m².
 • Místnost pro jatka a chladící zařízení - 40-50 m².
 • Sběrač hnoje - 30 m ².
 • Zbytek oblasti jsou průchody a průchody pro mini traktor.

Shady pro chov králíků

Vzhledem k tomu, že buňky v přístřešcích jsou umístěny na jednom místě, šetří se zde spousta stavebních materiálů a doba jejich údržby. Buňky v přístřešcích jsou instalovány ve dvou vrstvách na obou stranách krytého průchodu. Aby buňky s králíky získaly více světla a čerstvého vzduchu, na svých zadních stěnách se vyrábějí okna o rozměrech 20x100 cm s odnímatelnými pláty na závěsech. Délka kůlny může být libovolná (v našem případě je 20 m), výška je 240 cm, šířka průchodu je 120-140 cm. Podlaží v průchodu je betonováno nebo asfaltováno se sklonem směrem k buňkám.

Klece pro králíky

Klec pro stáda má délku 100-130 cm, šířka - 60 až 70 cm, s přední výšky stěny 55 cm, zadní -. 35-40 cm, pro pohodlné čištění hnůj střešních spodní vrstvy buněk z šikmých zpět a druhý kontinuální dolní části pro buněk horní vrstvy. Podobná paleta by měla být také pro buňky nižší vrstvy.

Všechno buňky jsou vyrobeny z pozinkovaného svařovaného drátěného pletiva (velikost buněk je 18X18, 20X20, 16X48 mm).

Shedah buňky jsou rozděleny do dvou částí - krmiva a hnízdění, a mezi nimi umístit postýlku mesh (velikost 35x35 buněk nebo 25x50 mm), ale krmítka a waterers mají žlab, který významně šetří místo. Jedna buňka tedy obsahuje 60 buněk, ve kterých může ročně vyrůst až 400 mladých zvířat.

Krmný mlýn

Kormotseh je místnost, kde bude uložena působivá zásoba koncentrovaných krmiv (krmiva, obilí), která by měla stačit po dobu 2-3 měsíců. Pokud je to požadováno, může být potravina vybavena profesionálním vrtacím zařízením (nejméně 500 kg / h) a granulátorem, který samostatně vyrábí smíšené krmivo a ušetří na tomto nákladovém místě.

Také na území mini-farmy by měl být prostor pro náhradní zásoby (krmítka, pijáci atd.) A stavební materiály (oka, desky, spojovací materiál atd.).

Jatka a chladicí zařízení

Při masivním zabití králíků je třeba postavit samostatnou místnost nebo spíše rozšíření konstrukce, kde bude umístěno chladicí zařízení. Na jatkách je samostatné jatečné místo, které je vybaveno průtokem krve a speciálním zařízením. spalovna (hlavy, tlapky, entrály, nelikvidní kůže atd.). Tento přístup umožňuje vytvoření kontinuálního procesu zpracování jatečně upravených těl králíků. To znamená, že kohouti, řezali, okamžitě zabalili a zmrazili.

Sběrač hnoje

Sběrač hnoje je obyčejná jáma s betonovými stěnami a otevřenou střechou (vrchlíkem). Hloubka jámy je minimálně 3 metry široká a délka je libovolná. Sběrač hnoje se nachází v nejvzdálenějším rohu farmy a co nejdále od haly, krmivářského a chladírenského zařízení.

Obchodní proces: pěstování a krmení králíků.

Zvažte obchodní procesy pro pěstování králíků pro maso.

Jaký druh králíka je přínosné pro chov?

Vzhledem k tomu, že hlavním produktem králičího mini-farmy je maso, potom musí být i plemena králíků. Žádná holubice, maso a drůbež a ještě více králíci nesmí být. Na první pohled neexistuje žádný rozdíl v hmotnosti dospělých králíků z masa a hovězího a masného plemene, ale tito již dosáhli tělesné hmotnosti 3,5 kg ve věku 3 měsíců. Existují pouze tři: Nový Zéland červený, Nový Zéland bílý a Kalifornie.

 • Nový Zéland červený. Dospělí králíci dosahují živé hmotnosti 4,5-5 kg. Jsou charakterizovány vysokou energií růstu, zejména v raném věku.
 • Nový Zéland bílý. Tito králíci mají také vysokou energii růstu, masivnosti a rané zralosti. Živá hmotnost mláďat ve věku tří měsíců činí 2,7 až 3,5 kg.
 • Kalifornie. Průměrný denní zisk mladých zvířat tohoto plemene je 40-45 gramů. na den až dva měsíce věku, takže tyto králíky-brojleři dosáhnou hmotnosti 4,5 kg za 5 měsíců.

Moje rada k vám: Nekupujte rodokmen na trzích s ptáky. Nejlepší místo k nákupu je specializovaná farma. výstavy. Zde najdete dobré dodavatele čistokrevných králíků, zhodnoťte své produkty přímo na místě a porovnejte navrhované králíky s normami plemene.

Organizace krmení

Velmi často jsem slyšel takový názor, že králíci jsou bylinožravci a na jedné trávě můžete získat tuny králíka. Věřte, ale ne.

Šťavnaté a bylinné krmivo (tráva, seno, sláma atd.) Ve stravě králíků pro nutriční hodnoty je pouze 15-20%, zbytek je krmivo na zrno. V tomto případě existuje obrovské množství stravy krmných králíků, stejně jako charakteristika krmiva, která jim byla podána. Abyste se nezaměňovali ve všech druzích srovnání, níže uvedu tabulku kombinovaného typu krmení. Vědět, že šťavnaté a bylinné krmiva v této tabulce jsou zaměnitelné.

Tabulka 1: Maximální denní dávky hlavního krmiva pro králíky v gramech.

Pokuste se dodržovat normy doporučené v tabulce a ne králíky s nadměrným napájením.

Ale následující tabulka vám pomůže pochopit nejen roční množství krmiva pro každou kategorii králíků, ale také vypočítat potřebu krmení až do každého dne.

Tabulka č. 2: Roční potřeba králíků v krmivech pro kombinovaný typ krmení.

Ráno králíci dostávají šťavnaté potraviny a zeleniny a večer i večer - koncentráty (smíšené krmiva, zrno). V tomto případě by králíci měli mít nepřetržitě čistou pitnou vodu.

Reprodukce králíků

Při reprodukci králíků používám následující schéma. Chodba pro 60 buněk, horní vrstva buněk obsazených samicemi (14 buněk) plus jeden samec (1 klec). Zbývajících 45 buněk se používá k chovu mladých zvířat. Z každého králíka dostanu 3 prameny: jaro, léto a podzim. Králíci a samice drží dohromady až 2 měsíce věku a někdy více (v pozdním podzimním období). Od jedné ženy za rok je asi 25 králíků, které v celkové hmotnosti jsou 300-350 jednotek mladých zvířat (14 žen násobí 25 králíků).

Přesná postava mladých lidí nelze určit, protože ústup mezi králíky je nevyhnutelný, takže si vezmeme minimálně 300 kusů. Tento počet mladých zvířat je volně umístěn na zbývajících vrstvách s buňkami (7-8 kusů na klec). V důsledku toho máme tyto údaje: třikrát násobit 300 kusy. králíků a na výstupu jsme dostali 900 jatečně upravených těl králíků za rok.

Ale nedoporučím vám, abyste drželi odděleného stáda pro čistokrevná chov. Pokud vylíčíte obsah takového stáda za čas a peníze vynaložené na krmivo, bude snadnější koupit chovné mláďata každé dva roky.

Jak uložit na zdroj

Jak jste pochopili, hlavní položka výdajů v chovu králíků jako podnik je krmivo. Je velmi drahé podávat králíky s nakoupenými směsnými krmivy, je nemožné pěstovat obilniny sami, není také možné snížit množství krmivových norem, protože to povede k prudkému poklesu produktivity. Proto jediný způsob, jak snížit tuto položku výdajů - zahájit vlastní výrobu smíšených krmiv.

Vše, co potřebujete, je silný drtič obilí a krmivo pro peletizér, protože zrno v půdě formy králíků se zdráhá jíst. A samozřejmě i suroviny ve formě odpadů z obilí a zrn. To je právě podstata ekonomiky, jelikož odpad z obilí je dvakrát levnější než smíšená krmiva.

Níže uvedu 3 recepty smíšeného krmiva pro králíky všech věkových kategorií.

1) recept č. K-92-1 koncentrovaný krmný koncentrát pro dospělé králíky.

2) Recept č. K-91-1 směsný krmný koncentrát pro mladé zvíře.

3) recept na koncentrovaný krmný koncentrát pro králíky všech věkových skupin.

Nesnažte se připravit na zimu takové šťavnaté potraviny jako siláž a kořenové plodiny. Je to jedna věc, když držíte 20-30 králíků, a je to úplně jiná věc, když jejich dobytek přechází přes 1000 kusů. Sklizeň a pěstování takových krmiv bude trvat ne jen hodně času, ale bude vyžadovat impozantní investice na zaplacení zaměstnanců. Jedinou výjimkou je seno, protože je obtížné koupit dobře oblečené a vitamínové seno.

Pokud je to možné, zkuste to mechanizovat veškerou manuální práci. Dobrou volbou v tomto případě je mini-traktor, na kterém můžete přinést jídlo do přístřešků a vytáhnout hnůj. Také se starat o automatické krmení vody králíkům.

Způsoby realizace

Takže jsme přišli na hlavní součást našeho podnikání na králících - kteří prodávali maso. A pak musíte zvážit všechny možné způsoby.

Vlastní zákaznická základna

Dobrým začátkem může být vytvoření zákaznické základny. To jsou přátelé, příbuzní, známí přátel a tak dále. Tato kategorie lidí by neměla být podceňována. Byly chvíle, kdy jsem opustil téměř celou další dávku králíků přímo z dvora. Někdo vzal naživu, některé hotové kostry, ale další věc je důležitá, jak vytvořit tuto databázi rychle a efektivně?

S přáteli a příbuznými je vše jasné, volali, přišli a koupili, ale cizinci jsou přitahováni prostřednictvím reklamy. Používejte jakoukoli reklamu: reklamy v novinách, na ulici apod. Hlavní věcí je přijatelná cenová politika. Nezničte cenu masa na obloze, nechte ho k dispozici všem kategoriím zákazníků, a ti, kteří chtějí vyzkoušet nabídku, domácí králík, nebude dlouho přicházet.

Maso můžete prodávat přímo z farmy bez dokladů o povolení. Výjimkou jsou prodejci z druhé ruky, kteří potřebují pravidelné osvědčení z veterinární medicíny o přítomnosti králíků ve vaší domácnosti.

Provádění králičích těl přes restaurace

Realizace jatečně upravených těl králíků prostřednictvím restaurací je na první pohled velmi atraktivní. Buďte však připraveni na skutečnost, že v téměř každé restauraci budete odmítnuti. A to vše proto, že ve většině restaurací v jídelníčku nejsou žádné králíky.

Proto, ne přímo kontaktovat správu těchto institucí s návrhem na nákup králičího masa. Je lepší se obrátit na šéfkuchaře a s námětem nekoupit si maso, ale jen ho vařit a představovat mu 2-3 jatečně upravená těla králíka. Pro mnohé je tento přístup směšný, ale věřte mi, že to funguje skvěle. Samozřejmě, že ne všechny restaurace se stanou vaši zákazníci a zpočátku ztratíte nějaký zisk, ale ti, kteří souhlasí, se stanou stabilním prodejním kanálem.

Nicméně zde, na rozdíl od prodeje masa z dvora, vy bude vyžadovat formulář veterinárního osvědčení č. 2. Vedle místního veterinárního řízení se nezapomeňte obrátit na místní SES, regionální centrum pro normalizaci a metrologii. Faktem je, že všechny druhy pravidel, které upravují prodej masa, se neustále mění, takže ve výše uvedených případech byste měli konzultovat.

Obchody

Velkoobchodní základny, obchody a supermarkety v rámci našeho projektu nejsou volbou. Jednoduše, vše závisí na objemu vyrobeného masa a objemy jsou malé - 2 tuny masa ročně, které se skládají z následujících ukazatelů: 1 jatečně upravená těla králíka - 2 kg, 1000 jatečně upravených těl - 2000 kg. Je to všechno o certifikaci samotné farmy, jatka, zpracovatelského průmyslu atd. Roční registrace a potvrzení všech těchto dokladů, bude jíst většinu zisků. Ale pokud se rozhodnete tuto možnost využít, doporučuji vám kontaktovat prodejní místa přímo a vyřešit takové otázky individuálně.

Pokoušíte se prodat králičí maso prostřednictvím maloobchodních řetězců, setkáte se s velkými velkoobchodními dodavateli, a to jsou extrémně nízké ceny za váš produkt. A jsou tak nízké, že mohou úplně zničit váš podnik. Takový způsob implementace je vhodný pouze v případě, kdy vyrobené objemy projde 5-6 tuny masa ročně a k tomu budou přidány dodatečné zdroje příjmu.

Další zdroje příjmů

Zvažte, jak používat vedlejší produkty k získání dodatečných příjmů.

Králíkové kůže

Pro většinu populace králíci jsou nejen chutné a dietní maso, ale také kožešiny. Nicméně situace s realizací kůže - hrozný, ale ne slepý konec.

Při zabíjení králíků nezapomeňte zachovat kůže bez ohledu na to, co jsou, v létě nebo v zimě, jako u každého produktu existuje kupující. Jen jejich cena je poměrně nízká, někde kolem 30-40 rublů. apiece. Jsou získávány hlavně velkými podniky pro výrobu kůže a kožešinových výrobků. Proto se ve volném čase ujistěte, že hledáte ty ve svém regionu. Nepochybně na této položce příjmů nebudete vydělávat moc, ale alespoň zaplatíte část stejného krmivu.

Vrh

Přirozená organická hnojiva byla vždy a bude v ceně, ale kvůli malým objemům nevydáváte spoustu peněz na hnůj. Další věc biohumus. Biohumus je kapalné vysoce koncentrované hnojivo získané v důsledku fermentace hnoje ve zvláštních zařízeních na výrobu bioplynu. Jistě jste o tom slyšeli, když se ze živočišných odpadů extrahuje metan zemního plynu, ale biohumus je vedlejším produktem zpracování. Podobné hnojivo, nalije do plastových lahví, viděl jsem v obchodech pro letní obyvatele a byl ochoten koupit. Takže nikdo vám nebrání v tom, aby podnikl takovou práci, kromě toho, že biohumus má dlouhou trvanlivost.

Inventář

Podavače bunkrů, systémy na pití králíků a buněčné baterie jsou vždy požadovány. Mnoho majitelů venkovských domů dává přednost tomu, aby v teplé sezóně rostly malá zvířata pro své vlastní potřeby. Například buňka 3 buňky z pozinkovaného pletiva a kovu. profil, a také vybavené krmítka a vodní, trh stojí v hodnotě asi 5-8 tisíc rublů.

Výnosy a výdaje na podnikání pro pěstování králíků

Počáteční investice.

Ale tady, milí chovatelé králíků, nemohu dát přesné údaje o počátečních investicích, s vůlí. A vzít je ze stropu, aby nakreslil krásný snímek (jak je to všude hotové), když se podíváme na to, jaký je dojem zjednodušeného a vícestranného zisku, neudělám to. Vše závisí na konkrétní situaci.

Za prvé, ceny stavebních materiálů v každém regionu jsou různé. Za druhé, někdo už má potřebné vybavení, zásoby stavebních materiálů, stejný mini-traktor atd. A někdo bude muset začít od začátku. Proto budu jednoduše vypsat potřebné vybavení a stavební materiály, ze kterých můžete snadno vypočítat počáteční náklady.

 • Stavební materiály - kovový profil, pozinkovaná síť, střešní krytina a řezivo.
 • Registrace dokumentů k pozemku. V nemovitosti - drahé, k pronájmu - téměř zdarma.
 • Dokončení mini-farmy - bouře, odpadní vody, asfalt, beton nebo drcený kámen.
 • Náklady na výstavbu farmy jsou výplaty pro pracovníky pracující v mzdě nebo pro vlastní práci.
 • Zařízení - mini-traktor, mrazničky, drtič obilí, granulátor.
 • Kmenové králíci - nejméně 50 kusů ve věku 3-4 měsíců.
 • Možné náklady - nákup zásob (neposkytuji radu, lépe to dělat sami).

Příjem za měsíc a za rok

Vypočítání přibližných příjmů za rok z naší mini-farmy je mnohem jednodušší, protože víme, kolik naše krmivo spotřebuje krmivo - 1 ženu a 25 králíků.

 • Spotřeba smíšených krmiv pro 1 výrobní jednotku - 340 kg vynásobená 5 rulami. za kg získáme 1700 rublů. a přidejte k této částce 300 rublů. pro ostatní výdaje: provedení dokladů, pohonných hmot atd. Výsledkem je, že jedna jednotka produkce stojí 2 000 rublů. za rok.
 • V mini-farmě s třemi hangárkami máme 42 výrobních jednotek (14 fen v každém kůlně), 42 jednotek se vynásobí 2000 rublů a roční výdaje jsou 84 tisíc rublů. Ale jak je známo na papíře, všechno je krásné, ale ve skutečnosti jinak, a tak přidáme k tomuto číslu pár vyšších zásahů a zaokrouhlujeme na 100 tisíc rublů. za rok.
 • Jedna výrobní jednotka je 50 kg králičího masa (25 jatečně upravených těl 2 kg). Buďme realističtí, protože většina vašich zákazníků nebude věnovat pozornost dietním a užitečným kvalitám králičího masa. Pro ně je hlavní věc cena produktu, takže jej vystavíme v rámci 200 rublů. na kg. A dostaneme takovou postavu - 10 tisíc rbl. z jedné výrobní jednotky.
 • Dále je vše jednoduché, od 10 tisíc rublů. odečteme naše výdaje - 2000 rublů. a my dostáváme čistý zisk 8 tisíc rublů, které se množí o 42 výrobních jednotek - 336 tisíc rublů. za rok. Za měsíc je to asi 30 tisíc rublů.

Poslední argument: vy nikdo nenaruší čas prodlužovat výrobu. Jakmile je systém spuštěn a bude ospravedlnit sám, a uvidíte, že jsou schopny více, neváhejte a jděte do toho, učit více a více na nové trhy.

Králíková farma jako podnik: kde začít a jak chovat králíky

Králičí chov je známo lidstvu od starověku. Jeho význam není v moderním světě ztracen: výrobky získané z této oblasti národního hospodářství jsou na trhu velmi žádané. Začátek králíků chovatelé budou užitečné, aby se naučil základy, na kterých je úspěšné chov králíků založen, a co dělat, aby se králík farmě generovat příjmy.

Chov králíka jako podnikání: je to ziskové?

Cílem každého živočišného průmyslu je získat požadované produkty v maximálních možných množstvích. Chovné králíky se osvědčily pouze z nejlepší strany. To bylo usnadněno následujícími důvody:

 • nenápadnost. Chov králíků nevyžaduje velké ekonomické náklady;
 • produktivitu. Hospodářská zvířata rostou rychlým tempem;
 • poptávky. Poptávka po králičím masa a kožešině je stabilní a spolehlivá.

Králíci jsou nenároční, produktivní a žádají

 • maso. Je to hlavní typ příjmu. Zkušení chovatelé se specializují především na získávání masa. Velkoobchodně nebo maloobchodně prodáno. Obzvláště populární v restauracích. Podíl masa z celkové hmotnosti zvířete je přibližně 50%;
 • kožešiny. Používá se v lehkém průmyslu jako materiál pro elegantní a teplé oblečení;
 • přímo králíků. Rodokmenové jsou ceněni jako domácí zvířata;
 • Králičí exkrementy jsou považovány za vynikající hnojivo pro mnoho plodin.

Ziskovost chovu králíků je přibližně 70%. Je to skvělý ukazatel, což naznačuje vysokou pravděpodobnost úspěchu podniku. Mnoho lidí ví o plodnosti králíků: dospělá žena může přinést až 30 králíků za rok, což zaručuje rychlou návratnost podnikání. Zvířata rostou rychle: po 1 měsíci se hmotnost jednotlivce zvyšuje přibližně 10krát. Během tří měsíců průměrný králík váží asi 2,5 kilogramu.

Výběr plemene je přímo spojen s cíli. Nicméně, nejvíce zkušení zemědělci preferují univerzální plemena. Příklad: urychlovače králíků, které získávají váhu jen za pár měsíců.

Jak začít?

Než začnete, měli byste se starat o právní a ekonomické aspekty podniku. Podnikání od začátku bude vyžadovat následující zdroje:

 • prostor pro pěstování. Bude to pozemek, jehož požadovaná velikost není menší než 15 akrů. Právní předpisy zakazují pěstování v blízkosti obytných budov;
 • elektřina, voda, teplo. Stejně jako všechny ostatní živé druhy potřebují králíci základní podmínky pro existenci;
 • vybavení: místa pro pijáky, potraviny, klece, nářadí;
 • jatka. Je nutná pro přímou výrobu;
 • feed.

Uvedené zdroje jsou povinné jak pro velký podnik, tak pro mini-farmu. Nepovinný personál může být požadován, pokud začátečník nebude pracovat sám.

Leví podíl na nákladech bude krmivo. Doporučuje se, abyste několik měsíců předem zakoupili speciální sklad se zásobami. Jídlo je jednodušší nakupovat ve velkém množství: velké množství za nízkou cenu. Oblíbené jídlo - seno a obiloviny. Zkušenosti odborníků ukázaly, že králíci nemají rádi rozdrcené obiloviny. Nejlepší je vytvořit směsi z různých kultur.

Krmivo pro králíky

Výběr krmiva pro králíky

Malý podnik by měl začít s 2-3 mini-farmami, které budou zahrnovat 3 ženy a 1 muže. Pokud vezmete v úvahu zařízení a krmiva, konečná výše základního kapitálu bude přibližně 120 000 rublů. Malé podniky mají malé riziko a vyžadují skromné ​​investice.

Systém dvou mini zemědělských podniků nabízí dobrý start do podnikání

Tip: 16 žen je ideální částka pro produktivní a výnosné aktivity. Jak se událost rozrůstá, měli byste jít na toto číslo.

Přibližný obchodní plán tak vypadá takto.

Právní aspekt problému

Králičí farmu lze otevřít ve dvou organizačních a právních formách: PI a LPH. Srovnání je uvedeno v následující tabulce.

Chov v soukromé farmě na částečný úvazek. Pohodlné a není třeba platit daně

Který z nich si vyberete? Soukromá ekonomika je vhodná pro malé zemědělské podniky, protože neexistuje žádné daňové zatížení. Na druhé straně jsou agenti trhu a státní podniky ochotnější spolupracovat s jednotlivými podnikateli. Kromě PI a PI můžete také vytvářet PF. Povaha hospodářství se FE neodlišuje. Dvě nuance PF jako organizační a právní forma: právní nejistota (vágní normy zákona) a příležitost získat podporu od státu. Nejdůležitější: pro účast na trhu je nejlepším řešením IP, pro skromný podnik "pro sebe" - pomocné zemědělství.

Jak nakupovat?

Začátečníci se musí postarat o poměr pohlaví jednotlivců. V praxi je nejběžnější koeficient 1 muž na 10 žen. Pohlaví je definováno jednoduše: dáváme králíka na zadní stranu a zatáháme. Přítomnost výhonku ve formě trubice svědčí o muži, jeho absence ukazuje ženu.

Kde koupit zvířata? Soukromé organizace se zabývají prodejem. Nemá smysl jít do obchodu s domácími zvířaty - existuje vysoká pravděpodobnost, že tam nebudou. Obecné rady: vyhledat nabídky profesionálních farmářů. Pomozte internetu, novinové reklamy a informace od přátel. V každé oblasti jsou tucty králíků.

Při nákupu byste měli dodržovat následující pravidla:

 • doporučujeme koupit králíky. Zvířata rostou rychle a cena mladých zvířat je mnohem nižší než u dospělých. Ideální věk pro akvizici je od 2 do 6 měsíců;

Mladý růst je vynikající volbou

Zdravý králík má suchý nos, husté vlasy a žádné oko kolem očí

Kompetentní volba počátečního dobytka rozhodujícím způsobem ovlivňuje budoucí chov. Další důležitou věcí je zvířecí plemeno.

Vyberte si plemeno

Vše závisí na cílech stanovených začátečníkem. Je-li úkolem je produkovat maso, pak by měla být upřednostněna plemena masa, jestliže kůže je kožešina.

Velké množství masa je zaručeno těmito plemeny:

 • Bílý Nový Zéland. Velké a mohutné. Průměrná hmotnost je asi 5 kg. Neexistují prakticky žádné nadbytečné tukové usazeniny. Podíl masa je přibližně 70%;

Od články zjistíte, které králíky dávají největší množství masa. Popis masa, kožešin, plevelů. Porady pro jejich chov a údržbu, výkrm a ošetření masných králíků.

Kvalitní kožešina přináší zástupci těchto plemen:

 • Rex. Nejoblíbenější možností. Toto plemeno je nezpochybnitelným vůdcem kožešiny. Latinský překlad jména je "král";

Kromě kožešin a masných plemen se jedná o smíšené druhy, jejichž chov přináší kvalitní kůži i vynikající maso. Příklady:

 • Černá a hnědá. Ruské plemeno. Nekomplikované a odolné. Průměrná hmotnost je 6 kg. Kožešina černohnědé barvy se podobá kůži liščí. Velmi silná;

Má smysl nejprve užít albínů. Bílý obr, Nový Zéland, Kalifornie - plemena se používají téměř všude. Jejich charakteristické rysy: klidné chování a univerzálnost výrobků.

Jak prodat výrobky?

Úspěch dříve nebo později vás přiměje přemýšlet o prodeji konečného produktu. Zemědělství zpravidla přináší příjmy již na konci jednoho roku od data vzniku. Před okamžitou realizací studie na místním trhu. Požadavek na výrobky je stanoven. Praxe ukazuje, že existuje mnoho prodejních míst, ale není dostatečná konkurence.

Metody prodeje masa:

 1. Reklama prostřednictvím novin nebo internetu.
 2. Volání do obchodů a restaurací. Králičí maso je považováno za pochoutku a mnoho restaurací je připraveno spolupracovat.
 3. Hanging reklamy.

Králík maso v poptávce v restauracích a obchodech

Nejlepším řešením je použití všech metod v komplexu. Nezůstávejte klidně, procházejte každou zásuvkou a nabízejte zboží. Můžete prodat produkty soukromým osobám, ale je to delší a časově náročnější proces. Hlavními prodejními místy jsou supermarkety a provozovny na zpracování masa, nejprve je k nim apelujeme. Neštandardní přístup: k přepravě produktů do jiných regionů, avšak v počáteční fázi je taková událost problematická.

Co potřebujete vědět o krmení a chovu?

Optimální variantou krmení je smíšené krmivo. Jeho složení bylo vypracováno odborníky s přihlédnutím ke všem požadavkům rostoucího organismu. V létě se doporučuje přidat čerstvou trávu na zádi a v zimě seno. Těhotné a nemocné by měly dostat minerální komplexy. Jsou požadovány ovoce a zelenina. Hlavní jídlo je zelenina. Někdy můžete hýčkat zvířata s potravinami živočišného původu, ale v malém množství.

Principy, které jsou základem správného krmení: čerstvost jídla, rozmanitost a množství potravin. Požadavky se snadno implementují, pokud budete postupovat podle následujících jednoduchých pravidel:

 • poskytovat domácím zvířatům konstantní tok jídla;
 • postupujeme podle čistoty vody;
 • nedávejte jídlo bohaté na sacharidy (sladkosti, mouku);
 • používáme krmné žlaby;
 • sledovat reakci těla po jídle.

Domácí nápoj pro králíky

Chov se provádí s přihlédnutím k těmto základním požadavkům:

 • nepřekročte dobře krmené jedince. Velké riziko sterility a špatného stavu potomstva;
 • udržovat konstantní teplotu média;
 • zajištění bezpečnosti jednotlivců;
 • Dodržujte režim osvětlení. Sexuální aktivita dosahuje vrcholu v denní době.

Dobře krmená osoba má problémy s pářením

Vzhledem k výše uvedeným požadavkům začátečník chovatel králíků zajistí jeho prosperitu a prosperitu.

Metody udržování králíků

V chovu králíků jsou běžné různé způsoby chovu králíků.

Jak otevřít farmu králíků a začít vydělávat

Chov králíků je považován za jednu z nejslibnějších oblastí podnikání v oblasti zemědělství. To je vysvětleno několika důvody, z nichž nejdůležitější je, že králičímu masu ve svých dietních kvalitách je jasně lepší než jiné druhy masa. Stačí říci, že je absorbován lidským žaludkem o 90%, zatímco u hovězího nebo vepřového masa je to 60%. Proto za rozumnou cenu je zaručena vysoká poptávka. Zároveň současná poptávka není zjevně uspokojena, to znamená, že jde prakticky o neobsazené místo, které je obzvláště důležité pro začínajícího podnikatele.

Právní registrace

Podnikatelský plán pro chov králíků by měl začínat definicí právní registrace farmy. Vzhledem k tomu, že se jedná o zemědělský podnik, je tato otázka zvláště důležitá, protože na něm závisí mnoho aspektů budoucího fungování podniku.

Materiální zdroje

Podnikatelský plán králíkové farmy musí nutně obsahovat popis hmotné základny farmy. To vám umožní objektivně zhodnotit množství potřebných investic a také předběžné závěry o ziskovosti projektu.

Je to důležité. Aby se zabránilo zamoření, měla by se farma nacházet na malém kopci. Faktem je, že králíci velmi slabě tolerují vlhkost. Ze stejného důvodu je třeba dbát na to, aby byla celá oblast hospodářství pokryta asfaltem nebo štěrkem a dobře odvodněna.

Vybavení králíčí farmy

Mezi přínosy podnikání rostoucích králíků patří skutečnost, že výroba v závislosti na rozsahu a směru umožňuje mnoho možností pro vybavení. V počáteční fázi případu, kdy je výroba omezena na chov a chov mladých zvířat pro jeho následný prodej, stačí mít k dispozici jeden přístřešek a malý sklad pro skladování krmiva.

 1. Tři boudy o délce asi 20 m.
 2. Jatka, průmyslová lednička.
 3. Krmná prodejna a sklad pro krmení.
 4. Sklad pro zásoby.
 5. Ubytování pro zaměstnance.
 6. Sběrač hnoje.

Zvažme tyto pozice podrobněji.

 • Tři přístřešky, každá ze 100 m2 - 300 m2.
 • Jatka a lednice - 60 m2.
 • Krmný mlýn a sklad koček - 200 m2.
 • Sklad pro zásoby - 40 m2.
 • Sběrač hnoje - 40 m2.
 • Ostatní místnosti a příjezdové cesty - 150 m2.

Proto, pod farmou bude muset přidělit území nejméně 800 m2.

Výrobní proces

Plemeno králíků. Především se musí budoucí podnikatel rozhodnout, které plemeno králíků bude chovat, tedy maso nebo kožešina. Rozdíl mezi těmito plemeny spočívá v tom, že králíky z masných plemen se rychle zvedají. Tři měsíce mohou dosáhnout až 4 kg. Pěstování tří plemen se praktikuje hlavně v Rusku:

 1. Kalifornie.
 2. Nový Zéland červený.
 3. Nový Zéland bílý.

Pokud si vyberete jeden z nich, měli byste postupovat z toho, že jsou vhodné pro podmínky údržby na farmě. Nejlepší je konzultovat specialisty předem. Při nákupu mladých zvířat nepoužívejte služby neznámých prodejců. Optimální možnost - nákup od chovatelů s dobrou pověstí. V tomto případě budou plnokrevní králíci stát více, ale vynaložené peníze budou více než oprávněné.

Krmení a reprodukce

Krmení. Při průmyslovém výkrmu králíků není podíl bylinných krmiv větší než 20%, zbytek je směs zrn. Existuje mnoho možností stravy, stejně jako kombinace doplňků výživy. Je také lepší svěřit je odborníkům, což zajistí normální růst a živobytí zvířat a pomůže vyhnout se mnoha problémům spojeným s poruchami trávení. Denní norma krmení, v závislosti na věku, je od 0,2 do 0,9 kg na králík.

Ziskovost

Potřebné investice jsou tvořeny následujícími články:

 • Náklady na registraci místa a jeho pronájem za rok - 30 000 rublů. Samozřejmě, vše závisí na místních podmínkách, ale pokud postavíte farmu od začátku, ve venkovských oblastech najdete vhodné místo, pronájem nebo nákup, který bude stát poměrně levně.
 • Příprava území a výstavba přístřešků - 200 000 р. Obecně by se mělo říci, že údaje o všech pozicích jsou velmi přibližné vzhledem k velkému množství okolností a příležitostí, s nimiž se musí venkovský podnikatel vyrovnat. Vzhledem k tomu, že přístřešky nepatří k základním konstrukcím, je jejich konstrukce zcela sama o sobě možná. Je také lepší vytvářet buňky vlastními silami.
 • Nákup zařízení - 500 000 ks. Nejprve je nejlepší se pokusit dostat s podporovaným zařízením. Převážná část nákladů na tento sloupec musí být mini-traktor, vybavení pro jatka, mrazírny a krmivo.
 • Kmenové králíky ve věku od 50 do 70 let ve věku nejméně 4 měsíců, ve výši jedné hlavy 1500 r, je celkem 80 000 r.

Celkem: 810 000 rublů.

 • Předpokládá se, že obsah dospělého králíka stojí asi 2000 rublů. za rok. Obsah 50 králíků tedy bude stát 100 000 r. za rok.
 • Roční mzda pro dva pracovníky, ve výši 10 000 rublů. za každý měsíc můžete určit 240 000 osob.
 • Ostatní výdaje - 50 000 r.

Celkem: 390 000 rublů.

 • Hrubý roční příjem lze také odhadnout pouze přibližně. Vše závisí na počtu potomků, na rychlosti jejich růstu a na tom, jak bude možné organizovat prodej. Vycházíme z toho, že každá žena v roce v průměru přivádí 25 kusů mladých zvířat, kteří získají 2 kg živé hmotnosti. To znamená, že 50 žen dostane 2500 kg králičího masa ročně. Za cenu 300 r / kg získáme hrubý roční příjem ve výši 750 000 r.
 • Čistý roční příjem se získává odečtením běžných výdajů z běžných výnosů. To znamená 750 000 - 390 000 = 360 000 rublů.

Taková návratnost investice se vyplatí za méně než tři roky. Zároveň lze vidět, že se zvýšením počtu hospodářských zvířat zisk roste rychleji než výdaje. Proto existuje velká rezerva zvyšující se ziskovosti. To vše dává důvod k závěru, že s kompetentním přístupem může být chov králíků velmi výhodný.

Podnikatelský plán pro chov králíků

1. SOUHRN PROJEKTU

V tomto obchodním plánu je zváženo vytvoření králíčí farmy za účelem získání zisku z prodeje masa a kožešinových surovin. Chovatelské králíky budou organizovány ve venkovských oblastech, na území vlastního pozemku o rozloze 1000 metrů čtverečních. metrů. Produktivita farmy bude činit až 1000 kusů za rok. Na farmě budou pěstovány králíci z masa kalifornského plemene. Výhoda projektu králíků:

užitečné vlastnosti masa (považované za potravu, snadné strávení, nezpůsobuje alergie);

vysoká produktivita králíků: mladší generace roste každé 3 měsíce;

nízká počáteční investice vzhledem k chovu jiných hospodářských zvířat;

nedostatek vážných snah o udržení hospodářství (stačí jeden zaměstnanec).

Startovní kapitál pro otevření farmy bude 635 500 rublů. Roční obrat farmy je 920 tisíc rublů, čistý zisk (za rok) je 549 tisíc rublů. Ziskovost tržeb - 59%. Podmíněná doba trvání projektu je 3 roky. Doba návratnosti - 18 měsíců.

2. POPIS PRŮMYSLU A SPOLEČNOSTI

Historie králíka jako průmyslu v naší zemi začal v roce 1927, kdy vyhláška sovětské vlády v západních republikách bylo dodáno asi 15.000. Čistokrevných králíků z Evropy. Do roku 1961 se SSSR stala jedním z předních světových králíků: bylo sklizeno 56,7 milionů králičích kůží a 41,2 tisíc tun živé hmotnosti. 95% produkce země bylo dáno populárnímu domácímu králičímu chovu a kmenová populace poskytla asi 400 farem. Kolaps SSSR vedl k téměř úplnému zmizení chovu králíků jako průmyslu. Uzavřená většina podniků a v průmyslovém měřítku k chovu králíků se stala nezisková. Nyní se chov králíků postupně oživuje a objem produktů postupně narůstá. Podle expertní a analytické centrum „AB-Center“ výstup králičího masa za posledních pět let vzrostla o 21,5% a činil 17,5 tis. Tun, z nichž velká část populace je využíván v zemědělství, což představuje 13,5 tis. Tuny produktů. Nejvyšší tempo růstu prokazuje komoditní sektor, jehož objem se za pět let zvýšil o 60%. Zvýší se také počet hospodářských zvířat. Podle Rosstatu se počet králíků v Rusku od počátku roku 2000 více než zdvojnásobil a přesáhl ukazatele 90. let (viz obrázek 1).

Obrázek 1. Dynamika počtu králíků v Rusku ve farmách všech kategorií (1990 - 2015). Rosstat

Většina hospodářských zvířat králíků podle údajů na konci roku 2015 (viz obr. 2 obchodního plánu) představovala ekonomiku obyvatelstva - 82,8%. Podíl zemědělských organizací činí 11,3%, soukromý podnikatel a rolnická farma vlastní 5,79% populace hospodářských zvířat.

Obrázek 2. Dynamika počtu králíků v Rusku podle typů hospodářství (1990-2015). Rosstat

Průmysloví odborníci zdůrazňují, že domácí chovatelský trh je v procesu formování a poptávka bude růst po dlouhou dobu. Nesplněná poptávka podle přibližných odhadů přesáhne 320 tisíc tun. Pokud vezmete dnešní výrobní objemy, vyjde to, že za každý ruský rok se spotřebují jen 119 gramů králíka, zatímco Evropané jedí 2 kg králičího masa ročně.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Po zhroucení SSSR začala většina produktů pocházet ze zahraničí. Nicméně podíl dovozu začal každoročně klesat. Pokud by v roce 2006 to bylo 97,2%, pak v roce 2010 to bylo 72,2%. V roce 2015 po devalvaci rublu a uložení sankcí se podíl dovozu odhaduje na cca 9%. Tato situace způsobila zájem velkých podniků - na ruském trhu v blízké budoucnosti očekávat, že několik velkých hráčů, kteří budou schopni uzavřít akumulovanou poptávku, vytvořenou po zmizení z regálů výrobků z Maďarska a Číny.

I přes nárůst podílu velkých hráčů je trh zdaleka nulový, takže podnikání středních a malých podniků bude i nadále významným směrem v podnikání po dlouhou dobu. Na rozdíl od velkých společností pracují pro místní poptávku: kvůli nízkým objemům výroby jsou uzavřeny pro velké obchodní sítě. Kromě toho je hlavním způsobem udržování králíků pro ně otevřený obsah s pomocí přístřešků, zatímco velké podniky používají uzavřený obsah, automatické systémy pro udržování mikroklimatu, napájení vody a krmiva a odstraňování hnoje.

Plánovaná farma bude dnes pracovat na nejběžnějších technologiích, jejichž využití je odůvodněno malým plánovaným objemem výroby a nízkou cenou zařízení. Farma bude otevřena v přírodě na vlastní pozemku o rozloze 1000 m2. metrů. Areál kůlny je 360 ​​metrů čtverečních. (3 přístřešky) a umožní každoročně obdržet až 1000 kusů mladých zvířat (až 1000 kůží a přibližně 2000 kg masa).

Podnik bude zaregistrován jako IP. Pro chov budou mladí lidé nakupováni ve výši 100 zvířat. Vzhledem k tomu, že hlavním zdrojem příjmu farmy bude maso, upřednostňuje se kalifornské masné plemeno. Toto plemeno se vyznačuje vysokou produktivitou, přežitím mladých zvířat a nenáročností.

Maso se plánuje prodávat majitelům bodů na trzích s masem. Průměrná cena za jatečně upravená těla bude 400 rublů, což je dnes průměrná cena trhu. Jako dodatečné zdroje příjmů bude prodej králičích kůže na 40 rublů na jatečně upravená těla. Je také možné prodávat odpad, který zůstal po porážce králíků (králičí uši, biohumus atd.).

Zahájení investic do otevření farmy bude činit 636,5 tisíc rublů. Zdroj - vlastní zdroje. V článcích o počátečních nákladech budou zahrnuty náklady na vytváření přístřešků, nákup mladých rodičů a tak dále. Podrobnosti o počátečních nákladech jsou uvedeny v tabulce. 1 podnikatelský plán.

Šlechtění králíků jako podnikání pro začátečníky

Chov králíků je jedním z mála typů podnikání, které můžete začít od začátku. Plodnost těchto jedinečných zvířat spolu s vysokou tržní hodnotou jejich masa jsou hlavními součástmi trvalého příjmu z tohoto druhu podnikatelské činnosti.

Samozřejmě, že založíte vlastní podnikání s minimálními náklady, nemůžete vydělávat miliony najednou. Nicméně, s dovedným přístupem a organizací, chov králíků může být přesně druh podnikání, které poskytne vysoké a stabilní zisk.

Chov králíků jako podnikání: klady a zápory

Každý typ podnikatelské činnosti má své výhody a nevýhody spojené s určitými riziky. Chov králíků není výjimkou. Mezi výhody této činnosti patří:

 • malé náklady na zahájení podnikání;
 • plodnost králíků, díky nimž není třeba nakupovat mladá zvířata;
 • minimální soubor dokumentů pro organizaci vlastní ekonomiky;
 • nízké náklady na údržbu;
 • vysoká tržní cena masa;
 • dostupnost poptávky a dostatečné možnosti marketingu;
 • relativně nízká konkurence;
 • Dostupnost dodatečných příjmů z prodeje kůží nebo hotových kožešin.

Co je lepší zaregistrovat: LPH, IP nebo PF a proč

Dokonce i tento typ podnikání jako chov králíků vyžaduje povinnou registraci a platbu daní. Samozřejmě, nemluvíme o tuctě zvířat, které jsou pěstovány pro vlastní spotřebu.

Pokud se však otázka týká produkce a přinášíte zisk, stále musíte platit. Dříve nebo později musíte přemýšlet o tom, jak správně navrhnout svůj malý podnik. Existuje několik možností, které se liší typem registrace a velikostí daně zaplacené státu:

 • LPH (osobní pomocné zemědělství);
 • Individuální podnikatel;
 • Hospodářství (rolnické hospodaření)

Volba typu řízení ekonomiky přímo závisí na objemu výroby a na počtu zaměstnanců, kteří se podílejí na jeho údržbě. Každá z nich má také výhody a nevýhody, ale jsou ospravedlněna svým vlastním způsobem.

Ideální volbou pro budoucího podnikatele, který začíná podnikání bez základního kapitálu, je osobní dceřiná společnost. Dává podnikateli maximální možnosti, jak začít své vlastní podnikání na vlastní půdě.

Zvláštností LPH je absence daní. Stačí pouze poskytnout osvědčení o držení určitého pozemku, což je oblast, která umožňuje kultivování králíků. Současně nebudete muset platit žádné daně. Avšak k realizaci masa poražených zvířat, který má po ruce jen závěr SES o jeho vhodnosti, bude možné pouze na trhu nebo mezi jeho známými.

Aby bylo možné krájet králíky do obchodů nebo uspořádat vlastní obchodní síť, bude vyžadovat vážnější přístup s určitými náklady. Postavení jednotlivého podnikatele poskytuje příležitost k plnohodnotnému obchodu, a to i pod jeho vlastním jménem. Ale za to musíte platit daň. Jediná zemědělská daň (ECC) činí 6% zisku podnikatele.

Před registrací by měl OV kontaktovat regionální kancelář Rosselkhoznadzor, aby objasnil všechny nuance, neboť se právní předpisy v této oblasti neustále mění.

Budete také muset zaplatit za certifikaci chovného podniku na chov králíků, obdržení prohlášení GOST-R a také rostlinolékařského osvědčení.

Vzhledem k některým potížím, které se berou v úvahu, není nadbytečné se naučit základním účetním postulátům nebo pronájmu pro tohoto specialistu, což povede k dodatečným nákladům. Taková metoda řízení podniku z ekonomického hlediska bude přínosná pouze s průmyslovým přístupem k chovným králíkům.

Vesnická farma ve formě řízení je velmi podobná jednotlivému podniku, kromě toho, že nemůže být vlastněna nikoliv jedním, nýbrž několika předměty. Jinými slovy je to mini-kolektivní farma, která může provádět jakoukoli zemědělskou činnost, která má několik manažerů na stejných právech.

PF nevyžaduje zákonné a podstatné dokumenty a může být registrován pro jednu osobu. Hlavní výhodou takové ekonomiky je teoreticky poskytování řady výhod a dotací ze strany státu, které se ve skutečnosti vždy nezískávají.

Ve všech obchodech existují nuance. Například příznivé podmínky pro pěstování žampionů také nejsou tak snadné.

Mnozí poznamenávají, že kultivace kalifornských červů jako podnikání (podrobnosti zde) se stává stále oblíbenější díky malým počátečním investicím.

Podmínky potřebné pro chov králíků

Po rozhodování o způsobu řízení vašeho podnikání, s přihlédnutím k příležitostem poskytnutým státem pro rozvoj zemědělského podnikání a řádné registraci, stojí za to přemýšlet nad místem budoucí farmy.

Pro malý rodinný podnik, který přináší malé, ale neustálé příjmy, stačí mít dacha nebo pozemek. Mini-farmu lze snadno umístit na ploše 50 m2. Pokud se plánuje uvedení produkce masa na proud, bude to trvat nejméně 800 m 2.

Jaké hygienické požadavky musí být splněny

Králíková farma by měla být umístěna v určité minimální vzdálenosti od obytných budov, které jsou regulovány místními správami. Než začnete uspořádání farmy, měli byste se poradit, kde a jak nejlépe najít budoucí farmu.

Místo králičích buněk nebo komplexu by se mělo nacházet na rovinném povrchu, který je lépe betonový, asfaltovaný nebo prostě pokrytý drtí. Je také dobré vybavit kanalizační kanalizační systém nebo drenážní systém. To je užitečné v budoucnosti při čištění v klecích.

Navíc stojí za to postarat se o včasný vývoz živočišných produktů. Hory hnoje, jeho vůně a přetížení mouchy neumožňují potěšení blízkým lidem.

Technologie a metody chovu králíků

Existuje několik základních způsobů chovu králíků:

 • pit;
 • buněčná;
 • Svedovy;
 • podle Michailova systému

Pit

Prvním způsobem chovu králíků je jejich udržování v předem vytěžené jamce nebo v několika jamách, kde nezávisle žijí, krmí, vykopávají nory a množí se.

Farmář musí včas krmit své oddělení a vyčistit je po nich. Samozřejmě, tato metoda nepřinese hodně kapitálu, ale zpočátku se to uskuteční. Mělo by se také vzít v úvahu, že šlechtění králíků je použitelné pouze pro pěstování masných plemen, neboť v takových podmínkách není uvedena žádná cenná kožešina.

Mobilní

Pro buněčnou metodu již budou vyžadovány některé náklady spojené s nákupem buď samotných buněk, nebo s pořízením stavebních materiálů pro ně. Obvykle jsou takové obydlí králíků vyrobené z dřevěných desek a kovových sítí. Zde se mladá zvířata a raci chovají odděleně od dospělých mužů. Tato metoda je nejoblíbenější pro neobchodní pěstování králíků se svou vlastní dvorní farmou.

Shed

Prostřednictvím šlechtitelské metody chovu se zvířata nacházejí ve zvláštním komplexu nazývaném přístřešek. Jedná se o celý systém sestávající z několika buněčných baterií umístěných v několika úrovních.

Standardní bouda má šířku 3 m. Jeho délka je vybrána s přihlédnutím k počtu obyvatel, užitečné oblasti farmy a přání farmáře. Buňky v komplexu jsou umístěny na obou stranách, což je co nejkompaktnější.

Video - králíková farma s buňkami ve formě přístřešků:

Výhodou Shed je, že na poměrně malém pozemku je možné zorganizovat plnohodnotnou farmu pro průmyslovou výrobu králíka. Jeden dvoustupňový komplex o délce 10 m obsahuje 80 samostatných buněk. Může roste až 500 mladých lidí.

Podle Michailova systému

Mini-farmy, vyvinuté ruským profesorem I. Mikhailovem, jsou zdaleka nejúčinnějším způsobem chovu králíků. Jejich konstrukce umožňuje krmení, vodu a čištění zvířat v poloautomatickém režimu. Jedna mini-farma má 3-4 prostorné buňky, vybavené pijáky, krmítka, sbírka hnoje a větrání s přirozeným výfukem.

Mikhailovova metoda je nejen správně vybavit bydlení králíků, ale také vytvořit další příznivé podmínky pro jejich rychlé pěstování. Tento systém umožňuje po dobu 4 měsíců růst plnoprávného jedince s hmotností 4-5 kg, pro kterou by pro buněčnou nebo kalovou metodu trvalo nejméně 6-7 měsíců.

Video - chovatelská farma podle Mikhailovova systému:

Pro uplatnění myšlenky průmyslového chovu králíků podle Michailova způsobu bude vyžadováno méně než 2 000 čtverečních metrů plochy, mělo by být umístěno nejméně 300 mini-hospodářství s populací 500-700 zvířat. Tento druh chovu králíků je nejdražší, ale díky vysoké efektivitě je nejrychlejší návratnost a hospodárnost.

Jak uspořádat králíkárnu, kde začít

Nejprve musíte určit umístění budoucí farmy. Máte-li dům, dacha nebo pozemek mimo město, problém je vyřešen. V opačném případě je možné je pronajmout. To samozřejmě zbytečné náklady, ale to se nedá vyhnout.

Dalším krokem na cestě k uskutečnění vašeho snu bude získání všech potřebných povolení místním úřadům. Obsah balíčku dokumentů bude záviset na tom, který způsob, jak spravovat firmu, bude vybrán.

Video - jaké problémy lze při organizaci králíkové farmy narazit:

Po shromáždění všech dokumentů můžete začít budovat ekonomiku. Samotná výstavba buněk nebo nákup hotových mini-farem je záležitostí podle uvážení budoucího zemědělce. Chcete-li okamžitě nehrozit velké množství peněz, můžete vyzkoušet kultivaci buněk. To ukáže, jak výhodný může být tento typ podnikání, a také pomůže porozumět základům zemědělství.

Je nutné předem uložit krmivo. No, jestli jsou v zemědělském sektoru přátelé, kteří pomohou s nákupem krmiva za výhodné velkoobchodní ceny, jelikož není jistě výnosné, že krmí králíky z trhu.

Krmivo pro králíky

K tomu, aby se mladý růst plně rozvinul, měl dobrou imunitu a rychle rostl, potřebuje správně vyvážené, výživné potraviny. Standardní králičí strava by měla zahrnovat:

 • zelené krmivo (obiloviny nebo luštěniny, divoké trávy);
 • šťavnaté krmivo (zelenina, kořenová zelenina);
 • silážní krmivo;
 • hrubé krmivo (seno, větve, tráva);
 • koncentrované krmivo (zrna obilovin a luštěnin, smíšené krmivo, otruby).

Při počítání množství krmiva při nákupu byste měli vzít v úvahu, že průměrný králík, aby získal váhu asi 4 kg, bude potřebovat 15 kg smíšeného krmiva a 10 kg sena. Jiné druhy krmiva jsou přidány do stravy navíc s přihlédnutím k sezóně. Na jaře a v létě je vhodnější zelené a hrubé krmivo, na podzim a v zimě - šťavnaté a silážované.

Video - zařízení podavače buněk pro králíky:

Kde a jak nakupovat králíky

Když budoucí farma je připravena přijmout první "hosty", můžete začít zakoupit králíky. Nejprve musíte rozhodnout o plemeni. Pro pěstování králíků jako masa je lepší získat takové slavné plemena, jako jsou:

 • Belgický obor nebo flander;
 • bílý obor;
 • šedý obor;
 • německá ovce;
 • Sovětská činčily.

Obvykle jejich zástupci dosahují 4 kg za 4 měsíce, což je vynikající ukazatel růstu.

Stačí si koupit králíky od zemědělců, kteří chovají chov. V žádném případě byste neměli kupovat budoucí výrobce na trhu s drůbežím zbožím nebo inzerci v novinách.

Měli byste si osobně ověřit, že zakoupený králík je zástupcem nárokovaného plemene, a nikoliv přelití pěstované na vysoce kalorických krmivech. Kromě toho zkušený vlastník poskytne doporučení týkající se krmení a chovu zvířat.

Pokud máte v plánu koupit ne mladé zvíře, ale dospělé, kteří brzy udělají své vlastní potomky ve vaší domácnosti, musíte je zakoupit tak, že pro 10 žen tam byl jeden muž. Nicméně ani v nejmenším hospodářství by nemělo být méně než 2 muži.

Možné potíže při pěstování králíků a jejich překonání

Nejčastějším problémem, s nímž se setkávají zemědělci při pěstování králíků, jsou infekční choroby. Pokud neprovedete vhodná opatření včas, může celý kmen zemřít. Nejnebezpečnějšími chorobami jsou:

Léčba těchto onemocnění nepřináší vysokou účinnost. Aby se zabránilo masové infekci králíků, je třeba je očkovat včas. To samozřejmě také stojí, ale bez nich nemůžete.

Video - obsah králíků v zimě na chovatelské farmě králíka Nikolaje Šatalova:

Kromě infekčních onemocnění jsou králíci velmi citliví na různé poruchy trávicího systému. Stojí za to jíst trávu s rosou nebo rozmazanou zeleninou - problémy nelze vyhnout. Šroub může vést k zánětlivým onemocněním dýchacího systému: rinitida a pneumonie, takže v zimě byste se měli obávat izolace buněk.

Prodej králičích výrobků

Pro domácí mini-farmu, která produkuje až 500 králíků ročně, neexistují žádné speciální problémy s implementací. Králík lze volně obchodovat na samotném trhu nebo předat k prodeji, když prošel hygienickou epidemickou kontrolou. Můžete také prodat maso mezi přáteli.

U velkých svazků bez odpovídajících dokladů jako je osvědčení o hospodářství, fytosanitárního osvědčení a prohlášení o GOST-R nelze vynechat. Ale pokud jsou dokumenty v pořádku, maso snadno přijme prodejny, supermarkety, kavárny a restaurace.

Souběžně lze některé výrobky uvádět na trh. Pokud máte štěstí a budete schopni uzavřít dlouhodobou smlouvu s velkoobchodním kupujícím, marketingový problém zcela zmizí. Časem můžete otevřít vlastní síť nebo dokonce síť, která se specializuje na králičí maso.

Jako další zdroj příjmů můžete také zvážit králičí kůže. Samozřejmě jejich realizace nepřinese takové příjmy jako maso, ale bude zahrnovat alespoň některé výdaje.

Orientační obchodní plán pro farmu pro králíky

Budeme se snažit vypracovat přibližný obchodní plán pro mini-farmu dvou kůlny s nákupem 60 mladých zvířat (50 králíků a 10 mužů). Vzhledem k tomu, že kapacita takové výroby je poměrně nízká, nebudou zohledněny dodatečné náklady na pronájem pozemků a nákup šťavnatých krmiv. Chcete-li začít výpočet, budete potřebovat hlavní ukazatele produkce, nákladů a zisků:

 • průměrný počet mladých zvířat uváděných v jednom crocemetu za rok činí 20 kusů (celkem 1000);
 • náklady na výstavbu nebo nákup haly - 50 tisíc rublů;
 • nákup mladých zvířat (60 kusů) - maximálně 30 tisíc rublů;
 • náklady na krmiva (ve výši 15 kg smíšeného krmiva a 10 kg sena na zvíře) - maximálně 100 tisíc rublů;
 • očkování a léčba - maximálně 30 tisíc rublů;
 • plat zaměstnance - 120 tisíc rublů;
 • průměrná hmotnost jednoho jatečně upraveného těla je 2 kg;
 • přibližná velkoobchodní cena za kilogram králíka je 250 rublů;
 • průměrná kupní cena za jednu kůži - 50 rublů.

Na základě těchto ukazatelů budou celkové náklady na budování buněk, nákup mladých zvířat, krmení, prevenci a léčbu nemocí, platy pro zaměstnance činí 330 tisíc rublů. Částka získaná z prodeje 1000 kusů, s ohledem na velkoobchodní cenu - 500 tisíc rublů. Přidáním částky získané z prodeje kůže získáme 550 tisíc rublů.

V důsledku toho bude čistý zisk přibližně 220 tisíc rublů.

Ziskovost chovu králíků

Samozřejmě 220 tisíc rublů. - to není super-zisk, ale se zvyšující se výrobní kapacitou se náklady sníží a čistý příjem se zvýší. Ziskovost takového domácího obchodu je jen něco málo přes 65%, což je dobré pro první rok.

Prostředky vynaložené na výstavbu a nákup mladých zvířat budou v příštím roce vráceny. Pokud se věci daří, pak se stejným množstvím hospodářských zvířat, ale bez nákladů na boudy a nákup králíků, příští rok čistý zisk může činit asi 300 tisíc rublů, a ziskovost se zvýší na 80-90%.

Podívejte se na další připravené obchodní plány s výpočty, které mohou usnadnit zahájení podnikání.

Jaká je odpovědnost zakladatele společnosti LLC tohoto článku.

Videooplánování a systematický přístup k chovu králíků (užitečné praktické zkušenosti):