Hudební škola a hobby a obchodní rozhovor s Denis Nosenko

Hudba je nádherná sféra kreativity a seberealizace. Stejně jako jakékoli hobby může být hudební směrování skvělým nápadem pro podnikání, a proto není nutné jít na jeviště. Můžete otevřít soukromou školu a naučit hru na moderních hudebních nástrojích. Tajemství originální tvůrčí obchodní myšlenky sdílí náš host - Denis Nosenko.

Zpočátku byl projekt Denis "GUITAR COLLEGE" umístěn jako první v centrální okresní škole evropského typu pro výuku hry na kytaru pro všechny hosty. Po dobu pěti let byl projekt transformován do školy soudobé hudby, která upozornila na několik klíčových oblastí: bubnování, hrál na akustickou a elektronickou kytaru, basovou kytaru, hrající klávesnice, hlasovou výchovu a herectví. Také byl vyvinut autorský franšízový program, po kterém můžete otevřít hudební školu v každém městě.

Hlavní teze rozhovoru:

 • Typ činnosti: soukromá škola moderní hudby
 • Umístění firmy: Rusko, Bryansk
 • Povolání před zahájením podnikání: dispečer, manažer
 • Organizační a právní forma podnikání:Otevřete společnost
 • Velikost počáteční investice: 100 tisíc v splátkách a 6,5 ​​hotovosti
 • Vzorec úspěchu: "Staňte se odborníkem ve vašem podnikání!"

Dobrý den, Denis. Řekněte mi, kdy a proč jste se rozhodli podnikat?

Vždycky jsem byl přitahován k hudbě, snažil jsem se pracovat v reklamě a ve středisku péče o auta, ale v životě jsem měl vždycky hudbu - hrál jsem na kytaru. Bez ohledu na to, jak se změnil můj vkus, názory a nálada, rezonoval jsem na stejné vlnové délce s hudbou, na rozdíl od jiných studií mi dala radost. V určitém okamžiku jsem se zastavil a přemýšlel o tom, jestli to dělám, a rozhodl se, že se pokusím nasměrovat svou vášeň do profesionálního kanálu.

Jednou jsem se zúčastnil soutěže "Kytara pro vás" - hrál velmi důstojně a poté mě okamžitě oslovilo asi 20 lidí a požádalo je, aby je naučili, jak hrát na kytaru. Začala jsem hledat místo, kde bych mohl najít prostor pro hodiny soukromé hudby. Žádal jsem na město DK, ale tam jsem byl neustále podveden prostřednictvím účetního oddělení, že peníze byly ponechány pouze na minibus. Také požádal Unii Rusko o poskytnutí obecního úřadu, ale byl odmítnut. Poté jsem se přihlásil k bezplatnému programu "Kroky k úspěchu", nyní se tento program nazývá "Jste podnikatel", kde přednášky probíhají stávajícími vlastníky firem. Pak jsem se podíval na úspěšné podnikatele zdola nahoru, protože si mohly dovolit hodně ve finančním plánu. Po dokončení programu jsem požádal o finanční příspěvek ve výši 150 tisíc rublů.

Pak dal splátku na 100 tisíc hudebních přístrojů, dal některé ze svých peněz, ohlásil šeky a pronajal pokoj. K pronájmu bylo nutné s mým přítelem odhodit 6,5 tisíce. Místnost byla malá, některé zařízení už bylo, druhá byla ve splátkách a židle jsme zpravidla dostali zdarma od přítele. Poté jsem s nadšením začal pracovat, ale brzy se objevila jedna nepříjemná věc - odmítli mi to dát. Motivace k tomu však jen vzrostla, protože bylo zapotřebí vyřešit dluh, ale žádné peníze nebyly.

Zpočátku jsem musel pracovat jako učitel, správce, odpovědi na volání, inzerovat, být ředitelem a čističem v jedné osobě. Na chvíli nebyla ani pohovka a závěsy, ale postupně byla místnost naplněna potřebným nábytkem. Náš hudební obchod se také rozšířil, mnoho lidí se o tuto školu zajímalo. To bylo způsobeno z velké části k vytvoření tematické social network Vkontakte na veřejnosti (https://vk.com/denkihot), kde jsem posílat zajímavé novinky, zprávy o koncerty a další akce. V roce jsem opět požádal o grant a vyhrál, ale v té době jsme již měli pracovní kapitál a my bychom mohli udělat bez peněz.

Kolik času uplynulo od vzniku myšlenky až po její realizaci?

Půl roku - v dubnu 2011 jsem přemýšlel o vytvoření školy a v říjnu jsme již pracovali.

Zaregistrovali jste se jako IP nebo LLC?

Již dva roky jsem byl registrován jako samostatný podnikatel. Ale pak se přestěhovali do LLC - samozřejmě riziko je v tomto případě vyšší, ale také více příležitostí. Pro společnost LLC existuje větší důvěra jak od zákazníků, tak od potenciálních kupců franšízy.

Byl podnikán obchodní plán této myšlenky?

Ano, na začátku byl vypracován podnikatelský plán a v blízké budoucnosti bude aktualizován, protože již 5 let byl plně implementován. Kromě toho jsme vyvinuli vlastní učební pomůcky pro učitele a originální vzdělávací systém.

Jak dlouho trvalo, než jste se stala soběstačnou ve svém podnikání?

Abych se dostala na slušnou úroveň, trvalo mi asi 12-15 měsíců, ale byla to jen orientační hodnota, po které jsem musel stanovit nové cíle a cíle. Navíc v počáteční fázi musely vynaložené velké množství vydělaných prostředků na nákup zařízení.

Pokud začnete hned teď, pak pro samo-splacení bude trvat více času - asi 15-24 měsíců začít 4 třídy s počátečním kapitálem 100-150 tisíc rublů.

Hra na elektronické kytaru je spíše vzácným hudebním směrem, neměli jste strach, že byste nebyli schopni najít zákazníky?

Ano, měl jsem pochybnosti, v různých obdobích se dokonce zdálo, že moje škola nemusí být nutná. Již od vzniku 5 let uplynulo zhruba 5 tisíc lidí, což umožňuje dospět k závěru o významu a významu hudby.

V oblasti Bryansk je hudební trh spíše špatně rozvinut, v mé mysli bylo otevřeno 8-10 soukromých škol, mnoho z nich již bylo uzavřeno, ostatní pokračují v práci. Ale každý rok se vzdělávací systém v této sféře stává stále víc dokonalým, lidé vidí výsledky a kopírují můj systém.

Kolik studentů bylo na zahájení školy?

Již před otevřením školy chtělo studovat 20 lidí. Při hledání pokoje a nákupního vybavení to trvalo 3 měsíce, začal jsem volat potenciální studenty - někdo se přestěhoval, někdo změnil názor, nakonec bylo jen 10 lidí, kteří si přáli.

A kolik lidí teď studuje ve vaší škole?

115-120 lidí je neustále zapojeno - to jsou lidé, kteří navštěvují jednotlivé třídy. Neopíráme se o skupinový trénink, protože věříme, že to vede ke ztrátě kvality.

V létě dochází zpravidla k poklesu, studenti jsou aktivováni na podzim a v zimě, ale naše dveře jsou otevřené kdykoli během roku. Je třeba poznamenat, že zákazníci k nám přicházejí z různých věkových skupin různého statusu a profesí - studenti, administrativní pracovníci, státní úředníci a státní správy, policie a pracovníků FSB, a studenti mají věk odchodu do důchodu. Jsem velmi potěšen, že má škola společenskou orientaci, cítím užitečnost organizace pro město.

Každé tři měsíce se uskuteční koncertní koncerty, ve kterých každý z studentů může prokázat hudební dovednosti veřejnosti.

Jakými kritérii jste vybrali specialisty pro práci?

Strávil jsem se v hudebním prostředí již 17 let a já znám nejzkušenější a nejkvalifikovanější učitele, takže pro mě bylo snadné vytvořit vynikající personál. Jsem hrdý na to, že mám učitele, kteří absolvovali Akademii. Gnessin v Moskvě - tato vzdělávací instituce číslo 1 v ruském hudebním prostředí.

Jakou reklamu považujete za nejúčinnější ve svém oboru?

Internet - 90% lidí přichází prostřednictvím sociálních sítí a webů. Nyní mám 8 pracovních míst a 1 místo s franšízovou nabídkou

Kdy a proč jste se rozhodli prodat franšízu?

Můj obchodní model byl úspěšný a téměř exkluzivní ve svém oboru, takže tři roky po zahájení školy jsem zahájil franšízový program. V tuto chvíli se mi podařilo prodat tři hotové franšízové ​​projekty.

V roce 2014 jsem vyhrál jako nejlepší mladý podnikatel v kategorii franšízy.

Jaké potíže vznikly během aktivity?

Největší potíž je být průkopníkem - musel jsem dělat věci, které nikdo předtím neudělal ve městě a sousedních osadách. Spousta byla vytvořena od nuly. Šel jsem do Moskvy, abych studoval soukromé hudební školy, ale oni mě neinvlátili.

Z obtíží lze také zjistit nedostatek znalostí, financí a spojení.

Nějak ovlivňuje práci hospodářské krize?

V naší škole krize nemá vliv, v lednu došlo dokonce k rostoucímu přílivu zákazníků.

Co byste doporučil těm, kteří se chystají otevřít podnik v krizi?

Vše závisí na osobnosti a charakteru. Neexistují žádné špatné směry, jsou špatní podnikatelé. Pokud je člověk vytrvalý, věří v sebe a své podnikání, pak uspěje. Ještě jsem neviděl lidi, kteří opravdu opravdu chtěli něco a oni neuspěli.

Na začátku mé práce jsem předpovídal úplný nedostatek a dokonce žertoval: "Může být hra na kytaru? Nesmysl, někteří! ". Ale když jsem se dostala na slušnou úroveň, vtipy se zastavily. Názor někoho jiného může psychologicky ublížit člověku, je důležité, aby se na něj nevěnoval pozornost a věřte, že jít za svým cílem.

Jaké jsou vaše cíle v blízké budoucnosti?

Chci měnit, a to vytvořit federální síť v celém Rusku. V ideálním případě by měla existovat jednoduchá a cenově dostupná technologie, s níž by se každý mohl ponořit do světa hudby. Hlavním úkolem je vývoj a hudba je skvělý způsob, jak to udělat!

Také nyní vyvíjím jeden zajímavý projekt "Škola velkých knih" - je to sebevědomí a zlepšení vnitřního světa člověka prostřednictvím myšlenek velkých spisovatelů.

Může se někdo stát podnikatelem v oblasti hudby?

Ne, ne všichni. Nejprve musíte milovat hudbu, vypálit svůj nápad. Jedná se o tvůrčí obchodní projekt, a ne pouze matematické výpočty. Otevřít školu je stále polovina bitvy, musíte dokonale pochopit hudební specifika, mít zkušenosti a otáčet v určitých kruzích.

Co doporučujete začínajícím podnikatelům?

Nejprve byste měli jasně definovat směr a pak rozvinout profesionalitu v této oblasti.

Jakákoli firma se prodává sami, zbožím nebo službami. Podnikatel musí vždy prodávat něco. A pokud je někdo odborníkem v oboru, pak mu něco prodávat nebude těžké. Odborný odborník by měl být schopen prezentovat své podnikání a jeho výhody v minutách.

Pro podnikatele je důležité, aby byl flexibilní a trvalý, aby se nevzdal prvních selhání. V každém obchodě a zejména v podnikání je nutné dodržovat pravidla a být zodpovědný.

Také bych radil, aby jsem nikdy přestal studovat a sportovat.

Kupi-Franshizu - portál o franchisingu

Nastal čas, kdy se téměř všechny vzdělávací stupně, od základního až po sekundární, převádějí, ne-li plně placené, pak bez jistých sharewareů. Stále více soukromých škol, lyceumů, různých stanic mladé technologie, kruhů robotiky jsou otevřeny. Téměř veškeré dodatečné vzdělávání bylo zaplaceno a rodiče navzdory značným výdajům dávají dětem studium různých druhů umění a tak dále. Každý dobrý rodič chce, aby jeho dítě vyrostlo s plně rozvinutou osobností. V posledních letech se zvýšil počet dospělých, kteří se snaží naučit něco nového, rozvíjet svůj talent. Dobří a profesionální odborníci vám vždy pomohou, ať už jde o sportovní sekci, kurzy cizích jazyků nebo hudební výchovu.

Podívejme se blíže na poslední, na hudební vzdělání.

Problémem je, že tito učitelé zpravidla kvůli snížení financování státních hudebních škol někdy dramaticky mění oblast činnosti, chodí na místa, kde jsou vypláceny dobré peníze. Navíc nástroje ve školách jsou zastaralé a nové nejsou vůbec zakoupeny.

Myšlenka na vytvoření soukromé hudební školy proto byla vynikající cestou, která by vyústila mimo současnou situaci. V celé zemi ve velkých městech se postupně objevují soukromé hudební školy, kde se vůdci snaží přivést nejlepší odborníky. Jedním z úspěšných příkladů je hudební škola "Virtuosi", která se v roce 2009 objevila v Petrohradě. Dnes úspěšně měří, rozvíjí svou franšízovou síť. "Virtuoso" v praxi osvědčilo životaschopnost a úspěch podnikatelského myšlení hudební školy pro dospělé. 90% jejich studentů jsou lidé starší 18 let.

Proto doporučujeme, abyste si nevynechali svou šanci a otevřeli hudební školu sami.

Co je třeba udělat před otevřením hudební školy?

Potřebujete začít důkladnou analýzou situace na trhu dalších vzdělávacích služeb ve městě, ve kterém hodláte otevřít školu.

Snažte se sami provést průzkum trhu: analyzovat poptávku (například prostřednictvím sociálních sítí), přemýšlet o místě, kde se bude vaše škola nacházet, vyhodnotit konkurenty (zapsat si klady a zápory).

Výběr místa pro hudební školu

Jakmile se rozhodnete o této oblasti a znáte všechny nedostatky vašich konkurentů, je čas hledat vhodný pokoj. Snažte se najít místo, které by se nacházelo vedle obecné školy, univerzity nebo lépe v rušném centru města. Kromě toho by měla být místnost velká. Například hudební škola "ViruTuozi" z vlastních zkušeností zjistila, že minimální vhodná velikost je 90 metrů čtverečních. Pronájem takového pokoje vám bude stát 70 000 rublů.

Získání nástrojů a dalších nákladů při otevírání hudební školy

Samozřejmě, sama pochopíte, že největší část vašich výdajů je nákup nástrojů. Nešetřete na ně: čím vyšší je kvalita - tím lepší výsledek tréninku.

Seznam požadovaných nástrojů:

Nahoře je soubor klasických hudebních nástrojů, ale tento seznam lze doplnit v závislosti na trendech módy nebo přání zákazníků. Být v tendenci přitahovat co nejvíce studentů. Navíc se učíte hrát nástroje, můžete otevřít sborový sbor a škola popového vokálu.

Pedagogické složení a vzdělávací proces

Typicky se trénink uskutečňuje ve dvou směnách. A tříd pro studenty se koná třikrát týdně. Samozřejmě budete potřebovat osobu, která se bude zabývat plánováním, s přihlédnutím k vlastnostem každého studenta, přizpůsobit plán. Za měsíc činí hodinová hodina asi 2000. Najděte nejčastěji kvalifikované učitele a nezvyšujte mzdy, protože vždycky bude někdo, kdo je chce přitáhnout k sobě. Kromě toho mají učitelé se zkušenostmi zpravidla obrovské množství materiálu, který mohou sdílet s mladými učiteli v týmu, což je také velmi důležité.

Finanční část

Velikost měsíčního poplatku je stanovena v rozmezí 3500 až 4500. 100 tisíc rublů - to je přibližný čistý zisk vašeho podnikání. O tom, jak drahé nástroje jste koupili, záleží na tom, jak dlouho vaše podnikání vyplatí. Přibližná doba návratnosti: od 6 do 12 měsíců. Náklady na školení by neměly být příliš zvýšené: to může děsitele vyděsit. Pokuste se experimentovat s cenami různých typů vzdělávacích programů.

Reklamní hudební škola

Chcete-li inzerovat svou hudební školu, můžete kromě standardních technik (letáků, reklam, rozhlasových a televizních reklam) vyzkoušet i jiné. Uspořádejte velký koncert s časovým předstihem k otevření vaší školy, kde budou vaši učitelé hrát a ukáže, co mohou naučit ty, kteří si přejí.

Vytvořte web, kde budou všechny potřebné informace, spusťte stránky v sociálních sítích. Střílejte silné počty válečků ve výkonu vašich studentů a vložte do sítě, nechte vaši zemi vědět o hvězdách, a tak vás pozná!

Pokud se od nuly chcete zabývat tímto druhem podnikání, myslíte si, že je to nemožný úkol, vždy existuje jiný plán. Můžete si zakoupit licenci na hudební školu, například "Virtuoso". Takže řešíte mnoho otázek:
- Budete pracovat pod již známou a rozpoznatelnou značkou.
- Budete mít neustálou výměnu zkušeností s dalšími síťovými partnery.
- Vaši zaměstnanci budou neustále zdokonalovat své znalosti prostřednictvím školení a získávání nejmodernějších metodologických pomůcek.
- Budete mít pohodlný a funkční web.
- Sada dokumentů upravujících práci školy.
- Získáte přístup k systému CRM, který vám usnadní udržení studentské základny.

V každém případě, jak začít a jak si vybrat, závisí na vás. Přejeme Vám hodně štěstí.

Jak otevřít hudební školu

Během uplynulého desetiletí se moderní vzdělání postupně mění na placenou základnu. Kromě vládních agentur se každoročně v hlavních městech objevují desítky soukromých mateřských škol, škol, lyžařských, sportovních a tvůrčích oborů. Byly to soukromé hudební školy, které se začaly objevovat nedávno, trh je stále poměrně prázdný, takže existují šance na rozvoj tohoto podnikatelského nápadu. Jak otevřít hudební školu od začátku, řekneme vám v článku a diskutujeme o důležitých bodech tohoto podnikání.

Relevance podnikatelského nápadu

Stále více rodičů, kteří mají příslušné finanční prostředky, si přesně vybírají obchodní školy pro své děti. Důvodem je vyšší kvalita vzdělání dítěte, nedostatek vody a minimální nepotřebné informace, které se vyskytují ve veřejných školách. Zvláště se jedná o úzce profilované vzdělávací instituce: cizí jazyky, programování. Hudební výchova byla také vždy považována za výsadu státních orgánů, nebo v extrémních případech tutorů, ale ne soukromých komerčních škol.

Dnes však tento obchodní nápad získává impuls a poptávka po soukromých hudebních školách roste. Důvodem je nedostatečné financování vládních agentur, staré nástroje, nízká úroveň zájmu učitelů. Vysoce kvalifikovaní učitelé se zabývají soukromým doučováním a zanechávají ve škole nízké placené zaměstnání.

Výhody a nevýhody podnikatelských nápadů

Výhody a nevýhody existují v každé firmě, je důležité je brát v úvahu při vývoji podnikatelského projektu.

Výhody obchodní myšlenky o založení hudební školy:

 • Pomoc státu (normy pro financování nestátních škol působí například v Moskvě).
 • Osvobozeno od platby DPH státu.
 • Rostoucí poptávka po soukromých hudebních lekcích.
 • Získání licence pro požadavky společnosti Rospotrebnadzor.
 • Motivovaní zaměstnanci-učitelé mají dobrý vliv na image školy a pomáhají získat majitele.
 • Ziskovost investic je dostatečně vysoká s kompetentním marketingovým přístupem.
 • Dostupnost volných míst na trhu, minimální konkurence, možnost vytvoření silné značky.
 • Nedostatek připravených schémat práce v této oblasti musíme vytvořit vlastní strukturu práce a pečlivě ji vyřešit v praxi.
 • Význam hudební školy je vyšší ve městech s populací 1 milionu lidí než v provinciích.
 • Vysoká cena hudebních nástrojů pro zahájení nákupu.

Dokumentace a registrace

Chcete-li otevřít hudební školu samostatně, musíte projít právním zápisem podnikatele. Zaregistrujte se jako LLC a připravte všechny potřebné licence, povolení a projděte protipožární kontroly. Otevření soukromé hudební školy, stejně jako každá jiná komerční vzdělávací instituce, může být provedeno, pokud jsou splněny požadavky místních orgánů a ministerstva školství. Potřebná povolení a dokumenty pro zahájení podnikání.

Povinné požadavky na soukromé školy:

 • Získání licence od Ministerstva školství.
 • Povolení k otevření školy od Rospotrebnadzor.
 • Kontrola protipožární bezpečnosti a písemného povolení k zahájení provozu v provozu.
 • Osvědčení o odpovídající kvalifikaci učitelů.

Než začnete shromažďovat dokumenty, musíte projít některými etapami, abyste se ujistili o budoucích aktivitách. Podrobné pokyny k prioritním okamžikům vám pomohou orientovat se v počáteční fázi spuštění.

Analýza výklenku

Pokud chcete vytvořit vlastní hudební školu, první věc, kterou musíte pochopit, je, kde začít. Průběh podnikání samozřejmě zahrnuje analýzu publika, posouzení úrovně poptávky po službě ve městě, objem cílové skupiny, hodnocení konkurence a identifikace příležitostí a ohrožení podniku.

Cílovou skupinou 90% jsou rodiče dětí ve věku od 7 do 15 let. Zbylých 10% jsou dospělí, kteří se rozhodnou splnit své dětské sny nebo ztrátou dovedností v průběhu času. Podle praxe jsou nejčastěji ženy ve věku 28-35 let. V závislosti na cílovém publiku bychom měli hledat nejlepší umístění nové hudební školy, aby do ní mohli vstoupit co největší počet studentů a rozkvést malé podniky. Dobře navržený individuální podnikatelský plán pro soukromou hudební školu vám může vést a odpovídat na otázky, zda je výhodné začít podnikat, nebo ne trávit čas a peníze na něm.

Kritéria pro výběr školy

Dokonce i ve fázi vývoje podnikatelského nápadu by měla být brána v úvahu kritéria pro výběr školy. Podle průzkumu jsou pro rodiče důležité následující faktory:

 • Jaká je pověst a zpětná vazba o hudební škole (57%).
 • Úroveň kvalifikace učitelů, jejich nejlepší úspěchy jsou úspěšní hudebníci (45%).
 • Pohodlí návštěvy, ubytování v blízkosti školy nebo doma (43%).
 • Recenze přátel (35%).
 • Cena (10%).

Vychází z toho, že instituce s kvalifikovanými učiteli a kvalitními nástroji má mnohem větší vyhlídky, i když pro výuku je zapotřebí platit víc.

Hudební nástroje

Při vytváření marketingového plánu a tabulky s odhady nákladů je třeba nejprve zapsat náklady na vybavení, protože ve škole nemůžete získat peníze bez knih a stolů. Také bez šance na úspěch bude hudební škola s málo vybranými hudebními nástroji. Otevření soukromé hudební školy, stojí za to se obávat a zakoupit nejméně 3-4 kopie těchto nástrojů:

Také poptávka může být na saxofonu a bubnu.

Ušetřit vysoce kvalitní hudební nástroje by nemělo být, takže majitelé těchto institucí doporučují. To je od nich bude určovat úroveň vzdělání a image školy. Koneckonců rodiče vedou své děti do soukromých hudebních škol, aby je učili kvalifikovaní učitelé a hráli dobré hudební nástroje.

Budování předpokladů

Chcete-li otevřít hudební školu, měli byste zvolit nejen 2-pokojový byt v prvním patře domu. K tomuto problému je třeba pečlivě přistupovat. Musíte se podívat na plochu nejméně 200 metrů čtverečních. m, která bude obsahovat nejméně 5-6 tříd, místnost pro učitele a kabinet pro manažera. Navíc potřebujete pokoj pro koupelnu a komoru pro potřeby domácnosti.

Pronájem takový předpoklad může být problematické, jako v podstatě, pronájem malých místností. Můžete vidět verzi bývalého velkého obchodu ve druhém patře v centrální části města nebo pronajmout volné místo ve vládní kanceláři, pokud je pronajato.

Registrační formulář

Chcete-li otevřít soukromou hudební školu, nebude registrace IP dostatečná. Je třeba se zaregistrovat jako právnická osoba. Kromě toho je vyžadována licence pro provádění vzdělávacích aktivit a osvědčení, která potvrzují kvalifikaci učitelů.

Rovněž je nutné získat povolení v Rospotrebnadzor, hasičské oddělení a ministerstvo školství.

Chcete-li začít pracovat na hudební škole, potřebujete zaměstnance:

 • Učitel na nástroji (kolik směrů, tolik učitelů).
 • Učitel solfeggio.
 • Vedoucí školy (správce).
 • Čistírna prostor.

Zaměstnanci pracují podle plánu lekce od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00, neboť žáky školy hudby - převážně dětí školního věku, kteří jsou do 11-12 hodin v učebně a předškolní a je výhodnější, aby studenti střední školy navštěvovali hodiny ráno.

Marketing a propagace

Chcete-li vytvořit soukromou hudební školu, je třeba, aby reklamní strategie byla objevena. Musíte:

 1. K distribuci letáků na ulicích s pozvánkou na "den otevřených dveří", kde se bude konat prezentace školy, jsou popsány její výhody. K dispozici jsou možné prezentace učitelů, kteří řeknou, jaké jsou jejich úspěchy a co mohou děti naučit.
 2. Vytvořte stránky v sociálních sítích. Vhodný VC, Facebook, Instagram, kde budou PR školy s fotografickými zprávami o událostech, fotografie talentovaných dětí a učitelů.
 3. Dále by letáky měly být distribuovány na všeobecných školách tohoto okresu (s adresou, telefonním číslem a stránkou či skupinou v sociálních sítích).
 4. Nainstalujte do vchodu krásné znamení a ozdobte vchod s kuličkami, abyste přilákali pozornost.

Každý měsíc budete muset vynakládat peníze na aktivní sociální sítě a udržovat činnost na webu, abyste si udrželi pozice ve vyhledávačích. Také zde umístěte fotografické a video reporty, stejně jako informace o učitelích a jejich kontaktech, které vám poskytnou příležitost rychle kontaktovat učitele dítěte nebo manažera.

Kromě toho by měla být škola přidána do adresáře města, inzerovaného ve vzdělávacích časopisech města nebo v časopisech pro ženy. Existují také potenciální zákazníci - ženy.

Klasická, i když mírně zapomenutá pošta na adresy okresu, kde se nachází škola, také pomůže přilákat studenty.

Splácení a ziskovost

Hudební škola se vyplácí dostatečně dlouho, protože bude vyžadovat velké investice na nákup hudebních nástrojů, peníze na pronájem značného prostoru a nízké platy pro učitele. Vyškolení vysoce kvalifikovaní učitelé nebudou fungovat: mnozí již mají ziskové vlastní soukromé praxe. Průměrná soukromá škola platí 8-10 měsíců, nikoliv dříve. Jakmile je zaveden proud studentů a jsou zapojeny všechny hodiny učitelů, příjmy z čistého zisku mohou přesáhnout 200-250 tisíc rublů.

Je poměrně obtížné urychlit proces návratnosti tohoto druhu podnikání, protože bez závažných důvodů je možné neočekávaně zvýšit náklady na třídy, což bude mít za následek nízkou účast instituce.

Nakonec,

Jak říkají zkušení podnikatelé, kteří pracují v oblasti soukromého vzdělávání, vysoká ziskovost v této oblasti je obtížné dosáhnout, se pohybuje v rozpětí od 20 do 30%. Vyniknout a být nejlepším zařízením svého druhu, je nutné, aby do své restaurace je něco jedinečného: například speciální způsob výuky a motivovat studenty, firemní duch školy a častých vystoupení na veřejnosti, účast na mezinárodních soutěžích. To vše pozitivně ovlivní obraz soukromé hudební školy.

Podnikání od začátku: hudební škola

Ekonomická výkonnost soukromé hudební školy, určená pro 80 studentů, s výhradou návrhu prostor k pronájmu.

K dnešnímu dni se téměř každý typ vzdělávání postupně mění na placený základ. Nikdo není překvapen soukromými školami, mateřskými školami, kurzy a ateliéry. Existuje však několik druhů komerčního školení, které je zcela nové pro ruský trh a právě začíná jeho vývoj.

Patří mezi ně i třídy placených hudebních škol. Otevření takové instituce může být dobrým obchodním nápadem pro začínajícího podnikatele, hlavním úkolem je předem vyjasnit všechny organizační a finanční nuance.

Analýza trhu a význam

Největší vyhlídky na takové podnikání jsou ve velkých regionech země, kde jsou nejméně konkurenční. Vzhledem k tomu, že ziskovost soukromých hudebních škol závisí na úrovni příjmu obyvatelstva, v malých městech se tato aktivita prakticky nevyvíjí, protože rizika jsou vysoká, aby nedocházelo k jejich ospravedlnění.

Hlavními konkurenty tohoto odvětví jsou:

 • státní hudební školy;
 • různé kruhy hudební orientace;
 • jiné soukromé školy;
 • osoby zapojené do individuálního doučování.

Navzdory skutečnosti, že činnost týkající se obsahu komerční hudební školy na domácím trhu placeného vzdělání se začíná rozvíjet, je zde v tomto výklenku neuvěřitelný potenciál pro rozvoj.

Otevření takového podnikání je dnes skutečný nápad, protože stále více rodičů touží posílat své děti do placených tříd místo standardních lekcí ve státních institucích. To je nejdříve vysvětleno třemi závažnými důvody:

 1. Rozpočtové instituce žijí ve finančním deficitu, a proto někdy ani učitelům neplatí žádné platy. V důsledku toho vysoce kvalifikovaní učitelé opouštějí školy pro soukromé doučování nebo jinou oblast činnosti.
 2. Mnoho veřejných škol není schopno aktualizovat vybavení a nástroje.
 3. Přítomnost vysoké soutěže o přijetí do veřejných škol.

Registrace a organizace obchodu

Samozřejmě můžete poprvé zaregistrovat IP pro zahájení hudební školy. Tím ušetříte čas strávený na přípravě a provádění zákonných dokumentů a zjednodušíte daňové hlášení. Ale optimální forma vlastnictví pro tento typ podnikání je LLC.

Navzdory tomu, že má vyšší rizika než v období šetření, poskytne mnohem více příležitostí k rozvoji a zákazníci věří více než plnohodnotná organizace.

Požadovaná dokumentace

Aby hudební škola oficiálně pracovala a školila děti, měla by mít následující povinnou dokumentaci:

 • protokol nebo rozhodnutí o vytvoření konkrétní organizační a právní formy organizace;
 • charter;
 • zakládající smlouva;
 • osvědčení o registraci ve federální daňové službě jako právnické osoby;
 • smlouvu o pronájmu místnosti nebo jiné listiny o vlastnictví.

Kromě registrační dokumentace je nutné získat příslušnou licenci k výkonu vzdělávacích aktivit. Postup pro jeho zpracování a vydávání upravují legislativní akty vlády Ruské federace.

Prostory a opravy

Když hledáte vhodnou místnost, doporučujeme věnovat pozornost místům, které se nacházejí nejen v centrální zaneprázdněné oblasti města, ale také v blízkosti obecných škol a mateřských škol. Nejčastěji je tato oblast méně zaujata konkurencí v podobě obecních škol.

Vzhledem k tomu, že každá hudební škola, včetně soukromé, je vzdělávací institucí, jejím zakladatelům má právo pronajmout předpoklady pro svou organizaci za zvýhodněných podmínek.

Při opravě a projektování prostor je zapotřebí především zohlednit požadavky kladené na tyto instituce hygienickými a protipožárními předpisy. Nejprve se týkají zvukové izolace a výpočtu plochy, které jsou založeny na následujících normách:

 1. Obecná oblast školy by měla být rozdělena do několika zón: pracoviště, rekreační areál a servisní místnosti.
 2. Pracovní oblast zahrnuje třídy pro individuální a skupinové třídy. V prvním případě by neměly být místnosti menší než 12 metrů čtverečních. m. a ve druhém - méně než 18 metrů čtverečních. m.
 3. Rekreační oblast zahrnuje místnost pro učitele a zasedací místnost pro Pedagogickou radu. Jeho plocha je vypočtena ve výši 2,5 metrů čtverečních. na jednoho zaměstnance.
 4. Servisní prostory zahrnují účetní a recepční místnost o rozloze nejméně 5 metrů čtverečních. m pro každý, koupelna - nejméně 10 metrů čtverečních. m, místnost pro uložení nástrojů tuner - nejméně 5 metrů čtverečních. m., Úklidové domy - nejméně 3 metry čtvereční. m a šatní skříň - ve výši 1,5 m2. na jednoho studenta.

Ukazuje se, že pokud má otevřít hudební školu pro cca 80-100 studentů v různých specialitách, bude to trvat nejméně 200 metrů čtverečních. m.

Zařízení a vybavení

Největší výdaj na otevření soukromé hudební školy je nákup potřebného vybavení, především hudebního nástroje. Jeho seznam bude záviset na tom, jaké speciality budou v instituci vyučovány, ale minimální soubor by měl sestávat z následujících prvků:

 • klavír (několik kusů pro individuální a skupinové lekce) a klavír (pro zpěv a koncertní sál);
 • housle (v závislosti na věku budoucí studenti získají různé velikosti nástroje);
 • Kytara;
 • bayan a akordeon;
 • saxofon.

Kromě toho, pro vnitřní prostředí tříd, kancelářských prostor a rekreační oblasti bude vyžadovat nábytek ve formě židle, stoly, pohovky. Také v učebnách, které jsou určeny pro skupinové třídy, jsou zapotřebí psací stoly a desky a počítače a tiskárny se používají při příjmu a účtování.

Organizace vzdělávacích procesů a učebních materiálů

Bez ohledu na vybraný tréninkový program, jedinečné metody a speciální techniky zpravidla jsou kurzy v hudební škole postaveny podle následujícího rozvrhu:

 1. Hlavní předmět (individuální lekce na konkrétním hudebním nástroji nebo vokálech) - 3x týdně po dobu 1,5 hodiny.
 2. Hudební čtení a psaní (solfeggio a hudba) 1-2 krát týdně po dobu 1 hodiny.

Při vývoji programu tříd je třeba dobře uvažovat nejen o rozvrhu jejich chování a hlavním obsahu, ale také o formě, ve které budou představeny znalosti. Proto budete muset nakupovat vizuální materiály ve formě poznámek a výcvikových knih, brožury, portréty, plakáty a další předměty potřebné pro hudební trénink.

Zaměstnanci

Chcete-li zajistit stabilní provoz soukromé hudební školy, budete muset najmout následující odborníky:

 • ředitel, který se bude zabývat marketingovými otázkami, výběr učitelů a dozor nad metodikou a správci;
 • metodik, který bude pracovat přímo s pedagogy a klienty;
 • dva správci, kteří budou pracovat na směnách. Jejich úkoly budou zahrnovat přijímání hovorů, rozvrhování tříd, setkání s potenciálními zákazníky a sledování řešení problémů domácností;
 • finančního účetnictví, finančního plánování a výkaznictví;
 • pokojový čistič.

Hlavními zaměstnanci hudební školy jsou učitelé, jejichž počet a specializace budou záviset na vlastnostech učebních osnov. Nejvhodnější je jejím pronájmem na základě občanskoprávních smluv s podmínkou paušální odměny vypočtenou pro počet tříd za měsíc. Když se škola úspěšně rozvíjí, učitelé mohou být přijati do zaměstnance se stanoveným platem.

Reklama

V moderních podmínkách pokročilých počítačových technologií je nejúčinnější propagací jakéhokoli podnikání, včetně obsahu soukromé hudební školy, reklama na internetu. Zahrnuje následující činnosti:

 • umístění kontextové reklamy ve vyhledávačích;
 • vytvoření a propagace oficiálního webu;
 • cílení na sociální sítě;
 • umístění bannerů na partnerských stránkách.

Pro malé regiony země se doporučuje nejen internetová reklama, ale také použití "reálných" způsobů propagace, jako jsou:

 1. Umístěním letáků a brožur do poštovních schránek blízkých domů.
 2. Vkládání barevných reklam na místa s velkým množstvím lidí a umístěním reklam do místního tisku.

Finanční složka podniku

Finanční složka podniku v obsahu komerční hudební školy bude přímo záviset na vzdělávacím programu, konkrétně na budoucím seznamu a počtu tříd. To ovlivní takové body projektu jako velikost místnosti, seznam potřebného vybavení a personálu.

V každém případě je ve fázi plánování podnikatelské činnosti důležité nejen zajistit registraci a organizační vlastnosti jejího vedení, ale také vypočítat jeho ekonomickou efektivitu.

Náklady na otevření a údržbu

Náklady na otevření soukromé hudební školy v regionální oblasti země zahrnující vzdělávání až 80 studentů zahrnují následující hlavní náklady:

 1. Nákup hudebních nástrojů a školicího materiálu -350 tisíc rublů.
 2. Nákup nábytku a kancelářských potřeb - 200 tisíc rublů.
 3. Náklady na registraci a registraci licence - 15 tisíc rublů.
 4. Reklamní náklady - 50 tisíc rublů.

Celková výše požadovaného počátečního kapitálu bude přibližně 615 tisíc rublů.

Současné náklady na obsah hudební školy budou sestávat z následujících částek:

 • pronájem prostor;
 • platby za služby;
 • platby za reklamní služby;
 • mzdy a odvody z něj.

Průměrné měsíční náklady instituce mohou dosáhnout 200 tisíc rublů. V případě, že půjčky byly použity jako počáteční kapitál, částka běžných výdajů se zvýší o částku úroků z úvěru.

Výše budoucích příjmů

Při výpočtu velikosti budoucích příjmů hudební školy je třeba nejprve vzít v úvahu, že v prvních letech práce zaměstnanci školy nebudou překročit 60-70%. Kromě toho je takový obchod sezónní, takže v létě (sezóna prázdnin) se počet tříd výrazně sníží.

Prodej služeb takových zařízení zpravidla dosahuje podle jejich umístění ve velkých regionech země 10 000 hodin za rok.

Doba návratnosti

V důsledku toho bude částka zisků, které zůstane k dispozici organizaci, 600 tisíc rublů. Tento indikátor vám umožňuje zjistit, že investice do otevření soukromé hudební školy, může vyplatí trochu víc než rok práce.

Otevření vlastní hudební školy může být slibné a výnosné podnikání, pokud správně analyzujete regionální trh, připravíte organizační plán pro podnikání a provedete potřebné finanční výpočty. Vyvinutý tréninkový program však bude hrát zvláštní úlohu pro úspěch tohoto druhu obchodní činnosti, nebo přesněji o přítomnost jedinečných metod výuky a individuálního přístupu ke studentům.

Idea č. 346: co je zapotřebí k otevření soukromé hudební školy?

Otázka, jak otevřít hudební školu, je stále naléhavější. A pokud sestavíte obchodní plán s výpočty, můžete dosáhnout plné návratnosti projektu za rok, získat značné zisky a současně vykonávat důležité společenské funkce.

A jestliže dřívější takové instituce byly výsadou státu a podřízeny standardním programům, dnes získává oblibu soukromé vzdělání, dokonce i v oblasti s úzkou specializací. To dává podnikatelům příležitost obsadit své místo na trhu.

Vlastnosti nápadu

Před rozhodnutím o otevření hudební školy ve vašem městě je třeba pečlivě prozkoumat trh a podniknout obchodní plán. K tomu je třeba analyzovat úroveň poptávky po těchto službách a identifikovat je s konkurenty. Obvykle jsou:

 • Státní vzdělávací instituce s odpovídající specializací;
 • sekce a kruhy pro rozvoj hudebních schopností;
 • Soukromé školy, kde kromě standardních předmětů existují i ​​tvůrčí směry;
 • učitelé, které se zabývají talentovanými dětmi individuálně.

A pokud se ukáže, že poptávka přesáhne nabídku, pak to stojí za to. A ačkoli dnes je soukromý sektor většinou zapojen do všeobecných vzdělávacích institucí, rozvíjí se i tvůrčí schopnosti. Vyhlídky a význam otevření soukromé hudební školy je potvrzena skutečností, že státní instituce mají určité potíže:

 1. Vzhledem k nízkým platům zaměstnanců dochází ke ztrátě kvalifikovaného personálu. Dobří učitelé opouštějí takové pozice v soukromém sektoru nebo upřednostňují doučování.
 2. Z důvodu špatného financování nejsou státní hudební školy schopny včas aktualizovat materiálovou základnu a poskytnout dětem nový a vysoce kvalitní nástroj pro výcvik.
 3. Příliš vysoká soutěž často nedává příležitost vstoupit do této instituce všem členům. A existuje mnoho studentů, kteří by rádi chodili do tříd, ať už jsou k dispozici.

Je pravda, že stojí za to zvážit, že v malých městech je taková myšlenka nepravděpodobné, že by se ospravedlnila. Koneckonců, úzký směr soukromého sektoru nebude schopen zvýšit dostatečný počet studentů nebo rodiče s nižšími příjmy jednoduše nebudou moci takový výcvik zaplatit. Proto považovat tento podnik za úspěšný a slibný projekt může být pouze ve velkých městech a regionech, kde je bohatá populace.

Cílovou skupinou jsou rodiče dětí ve věku 7-15 let. Ačkoli je malé procento dospělých, kteří chtějí nahradit ztracený čas nebo splnit svůj sen a jsou zapsáni do hudebních lekcí. Průzkumy ukazují, že nejdůležitějšími kritérii pro výběr soukromé instituce jsou:

 • pověst školy,
 • Zpětná vazba bývalých studentů a jejich rodičů;
 • úroveň kvalifikace učitelů;
 • pohodlné umístění.

Náklady na školení se však považují za méně významný argument. Koneckonců, pokud všechny výše uvedené body odpovídají přáním potenciálních zákazníků, budou ochotni zaplatit jakoukoli částku za rozvoj dovedností a talentů svého dítěte.

Pokud shrneme všechny zvláštnosti otevření soukromé hudební školy, měli bychom tyto výhody vyčíslit:

 1. Pro vzdělávací instituce existuje mnoho privilegií a výsad ze strany státu.
 2. Takové projekty jsou osvobozeny od daní z přidané hodnoty.
 3. Poptávka po soukromých lekcích v různých kreativních oblastech roste každým rokem.
 4. Učitelé, jejichž práce spravedlivě a řádně posouzeny, veškerou svou energii a duši do svého koníčku, což prospívá dětem a samotné instituci a jejím majitelem.
 5. Vysoká ziskovost projektu.
 6. Minimální konkurence v tomto segmentu, protože hudební školy stále existují pouze ve veřejném sektoru.

Musíme také pamatovat na nedostatky:

 • Budeme muset získat řadu povolení a projít licenčním procesem, bez kterého nebude možné provádět vzdělávací aktivity legálně.
 • Takový projekt vyžaduje velké kapitálové investice, protože samotné nástroje jsou drahé.
 • Problémem je nalezení dostatečného počtu studentů v malých městech.

Pokud nevíte, jak začít podobné podnikání, nemáte dostatečné zkušenosti s prováděním vzdělávacího segmentu, měli byste využít existující franšízy. Díky nim obdržíte připravený balíček dokumentů k registraci, materiálovou základnu pro provádění činností a pomoc při přípravě všech procesů, školení pracovníků atd.

Co potřebujete k otevření soukromé hudební školy?

Nejvhodnější formou pro podnikání je vytvoření právnické osoby. K tomu je třeba shromáždit všechny spoluvlastníky, napsat chartu společnosti, stanovit základní kapitál, uzavřít smlouvu o nájmu nebo mít dokumenty potvrzující vlastnictví. Na základě toho určíte právní adresu firmy.

Spolu s žádostí a kopiemi pasů a TIN všichni vlastníci předkládají dokumenty daňové službě. Také musíte platit státní poplatek. Po získání souhlasu je nutné připravit prostory pro vzdělávací proces. Proto je nutné dodržovat všechny normy z hygienické a epidemiologické služby a požární kontroly. Teprve po důkladné kontrole vydávají povolení.

Příprava prostor

Je velmi důležité najít pro hudební školu nejvhodnější místo při hledání vhodné budovy pro svou hudební školu. Ne nutně by to mělo být centrální území města. Mnohem výhodnější je blízkost jiných vzdělávacích institucí - škol, mateřských škol, kruhů a úseků různých směrů. Dokonce i spací část města je vítězná, protože zde žijí spousta potenciálních zákazníků a konkurence neexistuje.

Je třeba poznamenat, že všechny vzdělávací instituce v naší zemi mají výsady na státní úrovni z hlediska pronájmu budov. Pro ně je poskytnuta značná sleva, která ušetří vložené prostředky na samém začátku. Ale předtím, než tam probíhá výuka, musí být připravena podle všech pravidel stanovených SES a GPI:

 1. Ujistěte se, že každá školící místnost a další pracovní prostory splňují státní standardy. Například třída pro jednotlivé lekce by měla být nejméně 12 metrů čtverečních. m., a pro skupinu - 18 metrů čtverečních. m. Také vypočítat a velikost pokojů pro zaměstnance, koupelnu, účetnictví a dokonce i šatní skříň. Upřesnit všechny normy pro uspořádání území v předstihu. Podle průměrných výpočtů by mělo mít 80-100 žáků asi 200 metrů čtverečních. z celkové plochy.
 2. Opravy se provádějí v souladu s normami požární techniky, tj. S použitím žáruvzdorných materiálů. Ale musí být v bezpečí pro zdraví studentů.
 3. Celý prostor je rozdělen na 5-6 tříd, učitelské, administrativní kanceláře, koupelnu, sklad pro potřeby domácnosti.
 4. Věnujte pozornost a zvukovou izolaci prostor, aby zvuky pocházející z hlediště nezasahovaly do sousedů, sousedů.

Materiální zdroje

Nejdražší položkou výdajů je nákup vzdělávacího nábytku a nástrojů. V závislosti na směru, ve kterém se bude vaše škola specializovat, budete potřebovat různé prvky. Více populárních lekcí o hře na:

 • pianoforte;
 • vokální lekce, pro které je potřeba klavír;
 • housle;
 • kytara;
 • harmonika nebo harmonika;
 • saxofon;
 • navijáky.

Každý z nástrojů musí být vysoce kvalitní a v několika výtiscích. Pro některé z nich jsou také zakoupeny spotřební materiály (například řetězce). Kromě toho pro organizaci vzdělávacího procesu potřebují výcvik stoly a židle, stojany na noty, manuály, plakáty, portréty slavných hudebníků a tak dále. V administrativní části účetnictví a vyžadují standardní kancelářskou techniku.

Plán lekcí

Je důležité organizovat vzdělávací proces správně. Za tímto účelem se vyvíjejí speciální jedinečné metodické programy, v nichž je věnována pozornost nejen obsahu, ale i formě výuky. Všechny třídy v hudebních školách jsou postaveny nejčastěji podle tohoto algoritmu:

 1. U vybraného profilovacího předmětu jsou 3 hodiny týdně po dobu 90 minut.
 2. Poučení pro zvládnutí základního čtení, které zahrnuje solfeggio a odbornou literaturu - 1-2 krát týdně.

Zaměstnanci

Pro řádné fungování soukromé instituce je nutné vytvořit pracovníky zaměstnanců:

 • Učitelé - pro každý předmět jeden kvalifikovaný odborník.
 • Vedoucí učitel - přebírá marketingovou stránku záležitosti, vybírá učitele, ovládá zbytek.
 • Metodista - vyvíjí manuály, úzce spolupracuje s učiteli, přizpůsobuje metody výuky.
 • Administrátoři - vykonávají pomocné a organizační funkce, volávají, komunikují s potenciálními klienty, sestavují rozvrh tříd atd.
 • Účetní.
 • Čistič.

Pokud jsou k dispozici drahé nástroje, můžete také zadat polohu stráže území. U učitelů začínají občanskoprávní smlouvy nejprve podmínkou plné platby. S nárůstem počtu studentů a stabilitou práce školy můžeme mluvit o určité úrovni platu.

Reklama

Chcete-li přilákat více studentů do nové školy, musíte začít reklamní kampaň dlouho před zahájením vzdělávacího procesu. K tomu jsou použity všechny dostupné prostředky a komunikační kanály:

 1. Rozdávají letáky a letáky na ulicích, kde hovoří o "dni otevřených dveří" a vyzývají všechny, aby dostali podrobné informace.
 2. K dispozici jsou prezentace, mistrovské kurzy, představení, koncerty, ve kterých studenti nebo učitelé ukazují své schopnosti a úspěchy.
 3. Po čase bude důležité účastnit se většiny místních akcí s cílem získat ocenění a tím zvýšit pověst instituce.
 4. Vytvořte webové stránky nebo skupiny v sociálních sítích, kde vystavíte všechny zajímavé informace, fotografie a video reporty o úspěších absolventů.
 5. Propagujte reklamy nebo plakáty ve vzdělávacích institucích, v obytných oblastech, aby vaše reklamy vidělo tolik potenciálních zákazníků.
 6. Použití a standardní kanály - noviny, časopisy, televize, rádio atd.
 7. Nezapomeňte na vstup do vchodu nainstalovat krásné a atraktivní znamení, aby bylo vidět z ulice.
 8. Zanechat zprávy ve schránkách populace.
 9. Zaregistrujte se do katalogů vzdělávacích institucí regionu.

A tak je třeba, aby byla v prvních letech práce školy připravena plnost školy nepřesahuje 50-60%. A pouze s nástupem pozitivní zpětné vazby, uvolnění talentovaných studentů, můžeme mluvit o zlepšení pověsti a přitažlivosti instituce.

Zde si můžete stáhnout bezplatný obchodní plán pro hudební školu jako ukázku.

Finanční část projektu

Vytvoření soukromé hudební školy hovoří o určitých očekáváních zisku pro svého majitele. Proto je důležité vypracovat podnikatelský plán, který bude zohledňovat všechny očekávané náklady na organizaci vzdělávacího procesu a očekávaný příjem z vyučování.