Vývoj kosmetického salonu - zvýšení příjmů a zisku

FACT: 1 manikúra a kadeřnické nástroje ořezávač je schopen přinést salon výnos až 1 200 000 rublů ročně. A protože nástroj potřebuje být všudypřítomný, přijdou manikáři a kadeřníci - řeší personální problém!

SPOTŘEBA: školení ořezávače a vybavení pracoviště - celkové náklady na zhruba 215 000 rublů.

MINUSES: Pro propojení kvalifikovaného specialisty s salonem je uzavřena příslušná dohoda. A je ještě lepší vycvičit někoho ze spolehlivých zájemců - příbuzných, příbuzných.

KDE VZDĚLAT: První Moskevská škola Zatoknikov odborně trénuje a specializuje se pouze na výcvik - to je jediná škola v Moskvě, a to škola! Nevybíráme odborníky tak, jak to bylo mezi tím, jak se to děje v ostřejších dílnách. A my se nebojíme, abychom se chovali jako soutěžící-spiklenci, takže nezakrývejte žádné tajemství.

Zvažte tuto situaci. Salon je plně obsazen všemi potřebami a dokonce i zaměstnanci jsou téměř dost. Přicházejí zákazníci, práce je v plném proudu. Jsou zde otázky:

 • Kde může růst i nadále, pokud je podnik omezen na velikost zákazníka?
 • Jak zvýšit ziskovost a ziskovost? Kvůli čemu?
 • Můžeš konkurentů z diváků vytáhnout nějaké speciální služby nebo propagační akce? - Ano, ale není to dlouho a moc. Kromě toho jsou "hemoroidy" možné.
 • Jak jinak můžete zahřát publikum? Jak přilákat?
 • A ještě jeden bolavý bod: kde získat zaměstnance?

Myslíme, myslíme, sníme, sníme.

- Do samého bodu! Jsou to takové příležitosti a existuje salon krásy!

Otevřít skryté rezervy

"Skryté rezervy leží pod tvými nohama, ale ty je neuvidíš, dokud nerozumíš, kam se podíváš."
Starověká moudrost

Jaké služby se nutně objevují v salonu krásy? To - služby kadeřnictví a manikúry.

Každý den mistři používají nástroje - kadeřnické nůžky, nože na manikúru a nůžky, nože pro střihače, pinzety. Nástroj by měl být ostrý, jinak se kvalita služeb sníží a to je nepřijatelné! Proto musí být tento nástroj pravidelně naostřen.

Obvykle je to odpovědnost samotných mistrů. Pokud však šéf salonu nasadí nástroje centralizovaně, automaticky otevře skrytou rezervu, novou výbavu, nový druh podnikání pro salon krásy, ve kterém lze dosáhnout nebývalých výšky.

Perspektivní směr podnikání - vlastní ostření kadeřnických salonů a nástrojů pro manikúru! Ano, je to zlatý důl, který se nikdo nevyvíjí! A je pod nohama. A prostě se zeptat "vzít mě a užít naplno!"

"No, to" - můžete si na první pohled myslet - "co je to tak výnosné? A je tohle, musím položit vedle židle na židli, abych ostrostovi nasadil hlučné a páchnoucí pracoviště? Ne, dovolte mi, abych poskytoval služby krásy a ostření nástrojů - odděleně. "To jsou jen klopýtky, s nimiž se můžete setkat a začínat přemýšlet správným směrem. Koneckonců zčásti jste udělali správné rozhodnutí.

Podívejte se, jak můžete obejít tyto "ostré rohy".

Zvyšujeme příjem a zisk!

Za prvé, prostě počítat. Dívky nosí své nářadí někde a tam dávají ostření, čekají, pak se opět vracejí, zaplatí za mimozemské majstrovské ořezávače, odnesou to.

Co vidíme? Dvě věci zmizí: čas a peníze. Čas (zaměstnanci musí cestovat někam, nebo alespoň počkat, pokud kurýr cestuje) a peníze (platba za služby pro ostření nástrojů). Pro podnikání - to je zjevná ztráta. To ale naznačuje latentní příležitost a konkurenční výhodu. Náklady na ostření jsou asi 300 rublů na nástroj.

Nyní si představte takový ideální obrázek: v pěší vzdálenosti je jeho vlastní personál majster-ořezávač manikúra a kadeřnické potřeby. Nastal čas na ostření nůžek nebo kostek - bez problému - dáte mu to, ostrí a okamžitě se vrátí do produkce, která na chvíli nezůstane, protože někdo nástroj obrobil.

Výsledkem je: šetření času a dalších příjmů, protože platba za ostření není na straně, ale jde do pokladny. Zvyšte příjmy! No, není to krásné?

Faktem je, že stále existuje armáda nezávislých mistrů manikúry a kadeřníků. A oni, obzvlášť zvláštní, také potřebují ostré pracovní nástroje. Pokud se povídá kolem, že máte velkou ostrost, pak zákazníci nebudou vydáni! Kromě toho se otázka přílivu nových uchazečů do EU zaměstnanci pro salon krásy. A budou to praktičtí odborníci - každý se svou vlastní zkušeností, zkušenostmi a svou klientelou. Přijdou k vám, abyste si přístroj natočili a zůstali jako zaměstnanci. Není třeba inzerovat "kadeřnictví je požadováno", "master manikúra" je vyžadován.

Navíc ve městě (nebo v okrese) budou takové studiové a salonky, které nejsou tak chytré a chtějí vám také dát ostřit, takže je nepřecházíte do jiného města nebo do druhého konce města. Nyní vidíte, jak otevřít slibnou obchodní linku pro kosmetický salon?

Dobře vyškolený master-ořezávač s neustálým proudem objednávek je schopen generovat tržby až 1,2 milionu rublů ročně nebo více. Máme však zájem nejen o příjmy, ale o rozdíl mezi příjmy a výdaji, tj. zisk. Jen v tomto ostrém obchodě prostě není stejný! Viz část "Zisk".

Cítíte, o čem to všechno vede? Zvyšování příjmů a zisků je jen částí úspěchu. Stav Salonu se zvyšuje - budete v centru pozornosti celé komunity krásy v okrese a možná i celé město. Taková jednoduchá, ale velmi důležitá služba, jako je ostření nástroje, vám přitáhne proud mistrů manikúry a kadeřníků. To pomůže při řešení problému s personálem - každý den vám přijdou čerstvě potenciální zaměstnanci.

Zisk

Pokud jde o příjmy, již známe - 1,2 milionu rublů ročně. Pro výpočet zisku musíme zjistit, jaká je výdajová část.

Výdaje se skládají ze dvou hlavních složek:

 1. Uspořádání pracoviště kalkulačky.
 2. Školení master-sharpener.

Náklady na uspořádání pracoviště ořezávače

Pracoviště kalkulačky je malý prostor o rozloze 2 metry čtvereční, se stolem, židlí a růžicí, nejlépe se zvukovou izolací. Na stole - 3 malé ostří, sada brousících kroužků, lampa. Je nutné, aby existovala možnost větrání nebo větrání.

Můžete se rozhodnout, jaký typ místnosti vyhovuje daným parametrům. Ale jako stopa: technická místnost, prostorná komora, oplocená nevyužitá část chodby nebo podobně. Na přání si můžete pronajmout roh v jiné části budovy nebo v nedaleké budově. Náklady na vybavení pracoviště prodejce (bez ohledu na pronájem) - 46 tisíc rublů. Jedná se o jednorázový výdaj alespoň několik let.

Chcete-li však zajistit dobrý zisk, potřebujete vysoce kvalifikovaný ořezávač manikúry a kadeřnické potřeby. Kde to mohu získat? Můžete si najmout zkušeného, ​​ale nenajdete je ve dne s ohněm. Kromě toho chtějí vysoký plat, ale nejprve splácet hodně není nákladově efektivní. Není lepší připravit si vlastní zaměstnance? Naštěstí tam je místo, kde se cvičit. Ok, ale kde získat správného kandidáta? Daleko od chůze a nemusí - dívky z personálu, zpravidla je druhá polovina bez práce nebo na malou placenou práci. Kromě toho občas existují ženy, které jsou podvodníky.

Náklady na školení master-zatotnik

Personální záležitosti jsou jedním z nejobtížnějších oblastí podnikání, v jakékoli oblasti činnosti. Manažer potřebuje dobře vyškolených, disciplinovaných a svědomitých zaměstnanců, aby podnik mohl fungovat jako dobře koordinovaný mechanismus, přináší velký zisk a morální spokojenost.

Master-ořezávač je povolání, které získalo velký impuls k rozvoji právě kvůli rychlému růstu kosmetického průmyslu. Proto je relativně nová a jen málo lidí může tuto profesi naučit, v zásadě natáčení profesionálního mistra.

V profesi ořezávače je spousta nuancí. Například, všude kolem, a dokonce i ořezávač sám si může myslet, že má dobrý grind, dokud se nedostane na opravdu kvalitní ostření. Řeknu vám to často - je to okamžik pravdy a zjevení! Všechno v mysli se otočí! Mnoho lidí říká:

Někteří mistři v hale si musí zvyknout pracovat novým způsobem (v dobrém smyslu).

Nebo hlavní ořezávač může být vyškolen v dovednostech "komerční" ostření, když je nástroj ostrý, ale poměrně rychle nudný, a proto se rychle vrátí k němu a znovu zaplatí za službu. Je zřejmé, že pravidelné speciální by měly fungovat jinak.

První moskovská škola Zatotnikov poskytuje výcvik podle profesí: "Master-ořezávač manikúry, pedikúry, kadeřnictví, domácí a lékařské nástroje." Mistr-mentorů s rozsáhlými zkušenostmi v profesi a mentoringu, mistři jejich práce, zamilovaní do řemeslné práce zde. V první Moskovské škole vyhnanství je aplikována povinná předběžná zkouška studentů na odbornou způsobilost (živá nebo on-line), která vám do jisté míry umožňuje pojištění vašich investic.

Více než 50 absolventů První Moskevské školy sdílení již pracuje v různých městech Ruska a v blízkém zahraničí od Moskvy po Vladivostok. Někteří z nich byli posláni na školení svých zaměstnavatelů - podnikatelů, aby otevřeli novou řadu obchodů. Dostali konkrétní plán rozvoje podnikání a pokyny krok za krokem.

Každému žákovi je zaručeno, že bude vyškolen k plnému mistrovství - prostě ho neuvolníme, dokud zcela nevymyslí řemeslo. Náklady na vzdělávací balíček profesí "Master-ořezávač" - 97 tisíc rublů.

Existuje 6 tréninkových balíčků:

 • "Hlavní ořezávač"
 • "Master-profesionální"
 • "Obchodní zástupce"
 • "Vlastník ostřícího dílna"
 • "Vlastník sítí brusírny"
 • stejně jako: studium na plný úvazek

Zvýšení prodeje z webu se zárukou výsledků

Naše služby

KOMPLEXNÍ PROPAGACE SITUACE

Pro zvýšení návštěvnosti a konverzi vašich stránek používáme nejlepší metody

Podrobná analýza zdroje pro splnění požadavků vyhledávačů. Posuzování kvality obsahu a pohodlí webu

Zvyšování loajality vašich klientů, dosažení vrcholu hodnocení na pozicích ve vyhledávacích systémech

DÁVAJÍME ZÁRUKY, KTERÉ NELZE POVOLIT 97% SPOLEČNOSTÍ

Celý rozsah práce a výsledky jsou stanoveny ve smlouvě

Opravujeme kontrolní body a poskytujeme jim záruku

Vrácení všech vašich peněz vrátíme, pokud výsledky nedosáhnou včas

Jak vytvořit kosmetický salon

Jak porozumět příčinám krize v salonu krásy

Krize v salonu se dějí poměrně často, stejně jako v jakékoli jiné oblasti. Salony mají však své vlastní vlastnosti.

Takže se podívejme na oblasti vzniku krizí, abychom pochopili, co mohou být a odkud pocházejí.

Důvodem krize související s nedostatkem klíčových pracovníků je nedostatek kvalifikovaných mistrů, správců a personální rezervy.

Pokud klíčové pozice vašeho podniku, například správce, nejsou vedoucí odborníci chráněni, jsou možné situace neočekávaného lákání těchto zaměstnanců.

Krize související s hospodářskou politikou vznikají kvůli vysokým nákladům, jak variabilním, tak trvalým, přítomnost vážné "krádeže", nedostatek efektivního účetnictví v podniku, vysoké daně, nízké příjmy, práce pod zónou znovuzískání.

Krize související s marketingovou politikou naznačují špatnou volbu klientského publika, rozsah a cenovou politiku, chyby při výběru místa, špatná volba značky.

Krize kvůli nesprávným reklamním politikám jsou spojeny s nesprávným výběrem reklamních médií, nedostatkem mediálního plánování, vytvářením "nepracujících" reklamních zpráv, nesouladem návrhu propagačních materiálů s úrovní zákazníků.

Krize související s řízením podniku nastávají bez podnikové kultury s nízkou pracovní a firemní disciplínou v důsledku slabých a předčasných rozhodnutí v oblasti řízení.

Hlavní příčiny krize v salónu mohou být:

• nekvalifikované řízení podniku a týmu. Nedostatek kompetencí vedení podniků vede k mnoha obtížím. Často je to vyjádřeno v nedostatečně aktivních aktivitách k získávání nových a udržení stávajících zákazníků;

• Neefektivní ekonomika podniku, včetně kontroly výdajů. Slabé ekonomické a finanční plánování, nedostatečná kontrola výdajů divizí a podniku jako celku;

• marketingové chyby a vynechání při zakládání podniku. Nejasná marketingová politika, směřování výrazného úsilí na cílech, které nevedou k pozitivním výsledkům. Momenty preferencí a potřeb cílových zákazníků se nezohledňují;

• osobní závislost vedoucího podniku na zaměstnancích. Neexistuje pochopení, jak hledat a nahradit potřebný personál. V podniku neexistuje žádná dobře promyšlená personální politika, neexistuje žádná osobní rezervy klíčových specialistů;

• Společnost nemá postoj k přijímání a udržování pravidelných zákazníků. Zákaznický servis je spontánní, kdo ví, jak a jak může. Pro služby a služby neexistuje žádný systém kontroly kvality. V důsledku toho existuje situace, kdy klienta připoutá určitému specialistovi, a nikoli salonu. Existuje "obrat" zákazníků a neustálá potřeba přitahovat nové návštěvníky;

• neefektivní reklama podniku a jeho služeb. Významné náklady! prostředky na reklamu, které neposkytují významné výnosy. Slabá propagace směrů salonu mezi běžnými zákazníky;

• nerovnováha mezi strategií a taktikou podniku. Strategické cíle jsou formulovány nejasně a nejsou dosaženy. Vedoucí je více nakloněn taktice. Tam jsou napjaté situace s personálem ("nejlepší zaměstnanci" odjíždí), stejně jako s řádnou investicí zdrojů v rozvoji podniku. V podniku existují nové technologie, zařízení, které nejsou navzájem propojené a vyžadují specifické klientské publikum. V důsledku toho vzniká několik nezávislých toků zákazníků s využitím úzké řady služeb v salonu.

Jak vytvořit úspěšný podnik s garantovanými investicemi. Franchising v salónu: mýty a realita

Termín franchising stále častěji zaznívá z rtů salónních obchodních vůdců. Pro mnohé z nich se zdá být jakousi kouzelnou hůlkou, která pomáhá vyhnout se všem rizikům a potížím při organizaci salonu.

Proč se tak velká pozornost věnuje myšlence franchisingu v této oblasti?

Faktem je, že trh je nasycen rostoucím počtem podniků a návrhů, požadavky na kvalitu práce podniků a řízení se zvyšují. V důsledku toho je stále obtížnější získávat zisky, zůstat "nad vodou", vyhrát a udržet si pozornost zákazníků.

U stávajících podniků, „přežití“ téma je stále důležitější je, že kabina je dodáván s krizí, s mnoha „starých“ technik a systém neumožňuje předchozí výsledky, je třeba hledat nové přístupy ke zlepšení konkurenceschopnosti. Výsledkem je naděje, že známá značka bude schopna vyřešit všechny tyto problémy. Nicméně, franchising není jednoduchý jev, takže se pojďme podívat podrobněji jeho základní vlastnosti a jejich použití, zejména v salonu podnikání.

U nově otevřených kosmetických salonů je problém úspěšného startu velmi důležitý, protože nedostatek zkušeností, porozumění specifikám podnikání, významná rizika v počáteční fázi vytvářejí podmínky pro výskyt selhání. Majitelé samozřejmě chtějí zajistit, "položit slámy." Možnost franchisingu pro nové podniky proto vypadá docela atraktivní. Snažme se však pochopit zvláštnosti tohoto jevu, jeho "úskalí", abychom neztratili peníze a konali vědomě a neustále.

Za prvé, musíte se rozhodnout o podmínkách a také krátce se podívat na historii vzniku tohoto jevu v obchodním životě.

Franchisor (z angličtiny. Franchisor) Je společnost, která vlastní ochrannou známku, která převádí za poplatek (odměny) nezbytné znalosti v oblasti výroby / marketingu a práva na užívání ochranné známky.

Franchisee (z angličtiny. Franchisee) Je společnost nebo jednotlivec, kterému jsou dány výrobní / marketingové znalosti pro organizaci a vedení podnikání a právo užívat ochrannou známku.

Franchise (od Fr. Franchise - právo, výsada) je právo používat výše uvedené výrobní / marketingové znalosti a značku franchisora.

Franchising (z angličtiny. Franchising) je forma podnikání, v níž je franchisor (franchisor) převodem na jinou společnost nebo soukromého franšízy (franšízant) na základě zvláštní smlouvy o užívání své ochranné známky, znalostí a informací o výrobě / marketingu a různých know-how. Franšízy koupit povolení, které opravňuje nebo vyžaduje jim umožní věnovat se v průběhu určeného časového období určeného na území určitého podniku ve stanoveném značky franchisor pomocí své technologie a obchodní informace. Franchisor má právo vykonávat kontrolu nad chováním kvality franšízy podnikání a může mu poskytnout veškerou možnou pomoc (například v podnikové organizaci, školení zaměstnanců, řízení prodeje a tak dále. N.).

(. 1933, 1630) podle historických údajů, Oxford English Dictionary pojem franchising reprezentuje „veškerá práva a svobody biskupství..., udělil královskou korunu v roce 1559,“ a franšízy - «veletrhy, trhy a další místa vyhrazená pro obchod ".

Rovněž v souladu s „důvodové hospodářské a finanční slovníku“ Yves Bernard a Jean-Claude Colli termín franšíza dává následující definici: „smlouvou, kterou je subjekt za úplatu poskytnout samostatných společností právo používat svou obchodní značku a jeho obchodní značku pro prodej zboží a služby ".

Pokud byla myšlenka na vytvoření podniku v rámci franchisingových podmínek, je nutné pečlivě prozkoumat všechny nabídky. K tomu je třeba provést předběžné jednání s vlastníky práv. Doporučujeme také inkognito (pod rouškou klienta) navštívit několik podniků v každém franšízovém systému, aby zhodnotili současný systém budování zákaznických služeb. Ve všech těchto podnicích by měla existovat "přísná" soulad s jednotnými pravidly.

Také budete muset striktně dodržovat všechna doporučení franchisora, mít dostatek "průhledné" dokumentace, včetně finančních.

Salon business, jak již bylo řečeno, je postaveno nejen na kvalitě a profesionální práci specialistů, ale také na určitém standardu služeb a kvalitě práce.

Doporučuje se seznámit se s podmínkami franchisingové dohody, technickou a organizační dokumentací, podmínkami následného poradního řízení vašeho podniku franchisorem.

Věnujte pozornost okamžiku, pokud je tato značka známá kupujícím vašeho regionu, což způsobuje sdružení.

Seznamte se také s praktickými zkušenostmi podniků vytvořených pro tuto nebo tuto franšízu. Může být užitečné mluvit s představiteli těchto podniků. Je obtížné získat všechny potřebné informace ze salonů, které se nacházejí poblíž vašeho podniku. Doporučujeme proto kontaktovat manažery, u kterých nepředstavujete nebezpečí jako konkurenční.

V salonu podnikání na dlouhou dobu a oficiálně nabízet franšízové ​​jen pár společností:. Aldo Coppolla, «Jacques Des Sanjay“, "osoba", "Jean-Claude Begin" Pokouší se nabídnout své značky i od jiných firem, ale zatím o jejich úspěchu nic nevíme.

Společnost franšízy vám pomůže "vyškolení" vašich zaměstnanců v souladu s požadavky mateřské společnosti, naučí je základní pracovní metody.

Vzhledem k tomu, že zájem o franchising se zvyšuje s rostoucí konkurencí na trhu, je pravděpodobné, že by se měl očekávat další rozvoj tohoto směru.

Je spíše obtížné, aby nová firma vstoupila na zralý trh, je obtížné bojovat za své budoucí zákazníky, získat si důvěru. Co by měl nový majitel udělat: spustit vše od začátku nebo využít někoho jiného úspěšného zážitku? Odpověď závisí na ambicích a silách nového "hráče". Silný a ambiciózní vůdce si zvolí svou vlastní cestu. Více racionální někdy preferuje franchising, aby ušetřil peníze na vytvoření a propagaci podnikání.

Příklady úspěšného franchisingu na ruském trhu jsou docela hodně. Jedná se o slavné firmy - fast food řetězce McDonald's, slavné obchody: Sella, baskičtina.

Současně existují příklady jak "západního", tak "ruského" franchisingu na ruském salonovém obchodním trhu.

„Západní“ franchise Je dobře, že franchisor má rozsáhlé zkušenosti z úspěšné práce, vestavěný systém „rozmnožování“, materiální zdroje na pomoc „mladé“ společnosti. Nicméně ruská realita podnikání v salonu je poměrně specifická a ne všechny úspěšné programy "vyrůstají" na našich rozsáhlých prostorech.

Například známé evropské značky prožívají v Rusku vážné změny. Zde se úspěšně rozvíjejí obchodní podniky v salonu, které kombinují obrazové a zdravotnické služby, kosmetiku a kadeřnické služby.

Ale podle evropských pravidel a zákonů je tato kombinace obrazových a zdravotních služeb "pod jednou střechou" zakázána. Na Západě tyto směry existují zcela odděleně od sebe. Proto většina skutečně západních síťových společností jsou podniky čistě obrazového směru.

Ruská realita je, že klient v salonu chce všechno najednou.

To je důvod, proč jsou složité podniky v Rusku tak oblíbené. Kromě toho stojí za zvážení a skutečnost, že popularita mnoha západních značek v naší obrovské zemi je téměř "nulová", a to je důležitý bod. Zvláště je nutné přihlédnout k tomuto faktoru při vytváření podniků střední a nízké třídy. Zákazníci těchto zařízení se ne vždy orientují dobře v západních trendech a značkách. Nicméně někteří manažeři mají myšlenku, že v názvu se používají cizí slova a pojmy, je s velkou pravděpodobností možné dodatečně přilákat významný počet klientů.

Některé úvahy o franchisingu zahraničních firem

Za prvé, mnoho franšízových firem nabízí spolupráci na základě zahraničních zkušeností a zahraničních značek.

Existuje tedy situace s dlouhou dobou návratnosti s malým ziskem. Tento stav je normální pro Ameriku a Evropu, ale způsobuje potíže při podnikání v Rusku. Návratnost investic je často více než 1,5-2 let. Zároveň je roční zisk 10-30%.

Další podmínkou pro tento druh spolupráce je plné dodržování podnikových standardů, což je v mnoha situacích nemožné. Krok vlevo, krok vpravo je vnímán jako pokus o útěk. V takových případech se často neberou v úvahu místní podmínky, zvláštnosti mentality obyvatelstva.

Názvy západních značek v angličtině jsou někdy špatně vnímány našimi spoluobčany, zejména v regionech. "Naše firma je všude známá - od Los Angeles po Řím a Londýn..." - důvěrně deklarují zahraniční manažery. Jen zde v Rusku o nich nikdo neví! Jako výsledek, obchodníci, franšízy na vlastní náklady by měly podporovat na trh, nikdo neví, že je obtížné památné ochrannou známkou. To vyvolává otázku: „Proč tedy platit za povolení,“ Koneckonců, má na mysli především nákup dobře známé a snadno rozpoznatelné značky, které se mohou stát hybnou silou vaší společnosti, přinést nové zákazníky přes již vytvořené pověsti.

Je třeba si uvědomit, že akvizicí franšízy je nákup technologií pro podnikání, práci se zákazníky, řízením personálu a podniku. Chcete-li si koupit povolení, první otázka měla znít: „Jak mnozí obchodníci v franšízy společnost?“, Pokud nejsou dost, existuje důvod domnívat se - něco, co je tady v pořádku. Koneckonců, pokud je podnik úspěšný, proč má tak málo následovníků?

Franchising "v ruštině" je zhruba následující. Společnost "Romashka" pracuje již několik let. Tuto firmu mohou oslovit manažeři nových salonů, kteří pomáhají organizovat podniky téhož profilu. Pak manažeři „Daisies“ se rodí geniální nápad: můžete vstoupit na trh s návrhem prodat zkušenosti a spolu s ochrannou známkou jako obchodovatelné komodity. Oznámil možnost franchisingové společnosti "Romashka". Začíná nový podnik. Nicméně malá konzultační zkušenost nezaručuje franšízový úspěch, protože franchisor bude muset předvídat budoucí problémy svých stoupenců a doporučit způsoby, jak je vyřešit, jak bylo uvedeno výše. Navíc nezapomeňte na výuku Dock-Pizza.

Ti, kteří očekávají franchisingový zázrak ve svém salonu, než změní název na "někoho jiného", stojí za to přemýšlet, vážit všechny klady a zápory, shromažďovat další informace. Po změně názvu a změně koncepce podniku, budete s největší pravděpodobností ztratit významný počet klientů a specialistů. Podrobně si přečtěte možnosti franchisora, pokud jde o pomoc při řešení osobních otázek, při vybavení podniku při propagaci celé vaší kajuty a jejích individuálních služeb. Jinými slovy by franchisor měl mít zkušenosti s výcvikem personálu pro jiné podniky.

Kromě toho musí franchisor dělat skvělou práci popisující koncept, celý technologický proces až po logistiku a propagaci. Tato složitá analytická, metodická práce mohou provádět pouze vysoce kvalitní týmy konzultantů. Franchisor bude muset předvídat mnoho úskalí v počáteční fázi práce franchisanta a ukázat způsoby, jak je obejít. Taková řešení jsou komplikována skutečností, že se situace na dynamicky se rozvíjejícím trhu salonů mění poměrně rychle a je obtížné předpovědět, jaké problémy mohou vzniknout během několika let.

Vskutku dost často na to, aby pracovala pod známou značkou, vyžaduje značně méně investic. Proto pro mladé a nezkušené podnikatele na Západě je franchising tak populární. Peníze, které jsou zaplaceny za značku, jsou mnohonásobně nižší než částka, která by byla vynaložena na vytváření a posílení podniku ve vlastním systému, a také na odstranění nevyhnutelných chyb.

Když provozujete nezávislé podnikání, musí Salon Business Company mít značné finanční prostředky nejen na propagaci sebe sama na trhu, ale také na budování zkušeností z produkce i organizační. A zkušenost je někdy velmi drahá.

Při výběru cesty rozvoje je třeba také vzít v úvahu osobní vlastnosti vůdce, jako je vedení, nezávislost, iniciativa, odpovědnost. U manažerů, kteří mají tyto vlastnosti, se franchising může stát "straitjacket" brzy dost omezit volný vývoj.

Pokud máte zájem o tento způsob uspořádání podniku, pak s přibližnou franšízovou dohodou najdete v dodatku 15.

Krize řízení podniku. Kdo žije dobře v Rusku?

Docela typická situace v salonu: majitel vytvoří salon a stává se generálním ředitelem. Podnikání se začíná rozvíjet a růst, čas a energie nestačí a je zapotřebí dalších "manažerů", kteří jsou najati. Malý podnik, kde bylo všechno "rodinným způsobem", roste do celého systému.

A zde přichází první krize řízení. Existuje několik důvodů. Pro některé zaměstnance přichází čas změny stavu a vztahů v důsledku reorganizace, objevují se noví lidé, kteří si nepamatují a neznají předchozí historii, kromě toho, že je režisér nucen odtrhnout se od "země". Mnoho zaměstnanců podniku, například mistry krásy, může začít podvědomě bránit změnám a snažit se obnovit dosavadní status quo. Mimochodem, takový důvod může dát impuls k rozvoji intriky proti "outsiderem".

Majitel by navíc měl mít na paměti, že pro efektivní práci správce by měl být vedle odpovědnosti za přiřazený případ příslušnou autoritou.

V tomto okamžiku se manažer může dopustit docela vážné chyby - začít neustále zdvojovat akce manažera a samostatně "dostat se" do věci. Proč je to chyba? Protože běžní zaměstnanci, zejména mistři a odborníci, rozumí "kdo je šéfem v domě". Profesionální manažer, přicházející do podniku, rychle zjistí "místa úniku peněz". Nemá však vždy dostatek argumentů a faktů, aby potvrdil své vlastní předpoklady. Proto bez přesných důkazů nemůže kartu odhalit majiteli. Pokusí se pochopit situaci, shromáždit potřebné informace a přijmout opatření ke snížení ztrát.

V takovém případě mohou zaměstnanci, jejichž zájmy jsou dotčeny, začít zahájit akce, aby diskreditovali "nováčik". Existuje několik "kompromisních" situací a nyní je pověst manažera velmi otřesena. Majitel už mu nevěří. Vzhledem k tomu, že intriky jsou zvenčí téměř viditelné, manažer možná ani neví o spiknutí. Jen pocit, že stěna nedůvěry.

V počáteční fázi rozvoje manažerských dovedností majitele a CEO je nízká, takže často je počet řídících „chyb“ během tohoto období, které zabíjejí majitele víry u lidí, například při výběru partnera, odpovědné vedení a tak dále. N. vystřelil, ale získává zkušenosti.

Proto se není neobvyklé situace, kdy najatí manažeři přijde čas vybrat - „poníží a užívat si života“ na „boj“ s domácími v prosazování „správné rozhodnutí“, a k dosažení výsledků, nebo jít, kam bude slyšet a ocenil, a možná Tak to mimochodem, talentovaní lidé opouštějí podnik.

Často majitel, který vytvořil poměrně velkou společnost, se stále nemůže odklonit od vedení, neustále se účastní procesu. Proč se to děje? Zpočátku vytvářet neprůhlednou strukturu a také vázat proces mnoha rozhodování na sebe, vlastník, často spravedlivý, se obává nepoctivého a neprofesionálního chování ze strany manažerů. Je však třeba si uvědomit, že v rukou vedoucího manažera by měla zůstat: strategie rozvoje, personální a finanční politika. V oblasti salonnictví je předsedou manažera také klientská politika s kontrolou nad databází.

V procesu života a rozvoje podniku jsou situace možné, pokud vlastník není připraven plně řídit svou rostoucí ekonomiku. Chce odejít do důchodu, zapojit se pouze do vyplácení dividend a nevědět obavy s vedením. Jak naplnit tuto touhu? K dispozici je několik možností: zapůjčit profesionálního manažera k práci, převést váš podnik na správu externích firem.

Jak si vybrat? Především musí vlastník stanovit vlastní cíle a touhy. Další rozhodnutí budou na tom záviset.

Pokud si přejete udržet vedoucí pozici společnosti, výběr manažerů bude v souladu s vaším stylem managementu. S převahou autoritářského stylu řízení bude tým náborový výkonný, avšak ne příliš iniciativní. Pokud vůdce usiluje o demokracii v týmu, v týmu mohou být zastoupeni aktivnější iniciativy, nezávislí manažeři a podřízené.

Dojde-li k touha dát větší volnost svým podřízeným, měli byste se blíže podívat na způsob, jakým pochopili rozsah jejich odpovědnosti, stejně jako jeho cíle a cíle, nastavení, které je v tomto případě by měl být konkrétnější a jasný, a to zejména v počáteční fázi. Současně by měl správce vlastníků vykonávat další funkce plánování a dohledu, snažit se zdvojnásobit podřízené.

Takže základní chyby vedení ze strany majitele jsou způsobeny:

• Nedostatek kontroly nad procesem dosažení stanovených cílů;

• nedostatečné delegování pravomoci - spousta odpovědnosti, málo zdrojů;

• veřejné kopírování nebo zasahování do rozhodnutí správce linky.

Výsledkem těchto akcí je neustálé "nakládání" majitele se současnými problémy, nedostatečná efektivita řízení kvůli zpoždění při rozhodování o provozu, protože majitel je často rozptýlen jinými záležitostmi.

Při převodu řídícího salonu v rukou jiných mají své klady a zápory.

Pros: je neustále v dohledu, pod kontrolou. S ním je snadné "prosadit" vlastní řešení. V porovnání s druhou možností je levnější.

Nevýhody: neexistuje seriózní odpovědnost za rozhodnutí, zejména za ztráty. Neposkytuje mnoho pomoci při řešení složitých problémů. Na dosažení vysokých výsledků trvá více času.

Pros: profesionálnější řízení. Existují zdroje pro řešení složitých problémů, zejména protikrizových. Požadované výsledky se dosahují rychleji.

Nevýhody: vyšší náklady. Potřeba "otevřít karty" cizím osobám. Menší možnosti majitele ovlivnit proces řízení.

Zaměstnání profesionálního manažera pro řízení salonnictví nevyřeší všechny problémy s bezpečnostní ochranou. Obecně neexistují ideální řešení v oblasti podnikání. Vždy existuje riziko.

Existují případy, kdy najatý manažeři přinesli podniky téměř k zkáze, ale současně existují také úspěšné příklady dosažení nejvyšších výsledků s jejich pomocí.

Příklady řízení podniku externími společnostmi jsou málo, protože majitelé se bojí předat své "otěže" nekontrolovaným manažerům.

Chcete-li rozhodnout o tomto kroku, měli byste pečlivě zvážit a vypočítat všechny možnosti, předem určit, co lze změnit na správce a co ne. Určete, jaké výsledky očekáváte. Je nutné přesně identifikovat milníky, dohodnout se na plánu realizace stanovených úkolů a až poté uzavřít smlouvu, jejíž vzorek je uveden v Příloze 17.

Vývoj salónních podnikatelských podniků

Jaký by měl být rozvoj salonu? S největší pravděpodobností by se měla pohybovat směrem k vytváření sítě. Existuje několik způsobů, jak tento pohyb: na úkor vlastních nebo vypůjčených prostředků nebo získáním dalších hotových podniků s následnou reorganizací podle jejich koncepce. Možná, že formulovat koncept franšízy a následnou propagaci s pomocí tohoto nástroje.

Rozhodnutí o vytvoření podniku "od začátku" nebo o obnovení "pro sebe" již je připraveno závisí na dostupnosti sil, zdrojů, času a schopností organizátorů.

Při nákupu hotových podniků s různým stupněm úspěchu čeká na budoucího majitele velké množství "úskalí".

Nejprve se pokuste porozumět důvodům prodávání tohoto podniku jeho majitelům. Případy prodeje úspěšného podnikání jsou poměrně vzácné. Nejčastěji na prodej je skrytý důvod, například neefektivní správa, špatná pověst, špatná marketingová politika atd.

V Moskvě bylo plánováno prodávat provozní salon. Kupující se obrátili na poradce o pomoc při získávání tohoto objektu. Odjezd na místo a seznámení s charakteristikami salonu s objasněním budoucí koncepce podnikání na tomto místě vedlo k tomu, že provozní podnik byl koupen jako nemovitost. K tomu došlo z několika důvodů:

• Pojetí nových vlastníků vyžadovalo významné změny a přepracování stávajícího podniku, což vedlo k vytvoření nového vzhledu a změny obsahu;

• Dokumentace povolení pro tento podnik byla platná dalších šest měsíců, poté by bylo nutné získat oprávnění znovu.

Proč se tento podnik prodává? Protože ho majitel dala řízení dcery, které ji změnily v "ruiny", přičemž všechny peníze z podniku a nic investovat do vývoje.

Nákup hotových podniků je důležitým krokem v rozvoji podnikání. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Takže začněte s plusy. Plus první a jediná. Nákup hotových obchodů může výrazně zkrátit dobu uvedení nového podniku na trh. Zároveň je již k dispozici dokumentace umožňující povolení, opravy a sanace jsou prováděny, vybavení je zakoupeno, zaměstnanci jsou rekrutováni, podnikání se pohybuje.

Další mínusy. Za prvé, musíte se podívat na to, co kupujete, podnikání nebo něco jiného. Například jako podnik si můžete koupit jen shell, "obal", legálně registrovanou firmu, ve které nic není. Krásné jméno, místo, design. Současně může mít tento podnik vážné dluhy, například na úhradu nájemného, ​​platy zaměstnancům, jiné platby.

Investor se rozhodl koupit kosmetický salon umístěný v jednom z hotelů. Po důkladném seznámení s tímto podnikem jsme zjistili následující skutečnosti. Plocha salonu je 70 metrů čtverečních. m. Předpoklad nájemného. Je k dispozici dokumentace k povolení. Hlavní oblasti činnosti - kadeřnické služby, manikúra, pedikúra, kosmetické služby. Podnik pracuje i v hotelu. Hotel je poměrně slavný, v centru města. Předpokládaná hodnota transakce je 100 000 USD. e. Důvodem pro prodej podniku je touha investovat výnos z transakce do jiného projektu. Měsíční zisk činil zhruba 3000 let. e. Investor byl doporučen, aby tuto transakci opustil z několika důvodů:

1) vysoká cena transakce na nákup kosmetického salónu: za účelem navrácení investovaných prostředků by bylo nutné aktivně pracovat po dobu 2,5 roku bez možnosti dalších investic do vývoje prostřednictvím zisku z činností. Skutečná návratnost - 3 roky;

2) v nájemní smlouvě byla doložka, podle které by vlastník prostor mohl za určitých podmínek ukončit smlouvu do dvou týdnů. Takové nuance znemožňují podnikání budoucnosti;

3) ke zvýšení efektivity tohoto salonu by bylo zapotřebí další investice, protože je třeba vybavit prostor pro pedikúru, kosmetickou kabinet, halu a náklady na reklamu.

Závěr z tohoto příběhu. Je nutné podrobně analyzovat zakoupený podnik nejen na základě kontroly dostupného interiéru, vybavení, umístění, ale také z pohledu ekonomiky podniku.

Za druhé, je možné, že získáváte podnik s rozptýlenou pověstí. To pravděpodobně slouží jen jako hlavní důvod prodeje.

Investor se chystá koupit již několik let otevřené, kosmetický salon v centru Moskvy. Cena byla poměrně mírná. Finanční prostředky investora však byly omezeny touto částkou. Nájemné budovy lemovaly dlouhodobě, „nuance“ v nájmu nebyli vlastníky areálu jsou nastaveny na spolupráci. Podrobný úvod do společnosti a její historie umožnil poradci pochopit, že hodně z vnitřku „poskvrnil“ pověst, kromě krytého požadované významné modernizaci jako zařízení flotila je zastaralá a dává velmi nevalné výsledky. Investor odmítl dohodu z následujících důvodů:

• Aby se zvýšila reputace salonu, byla zapotřebí seriózní reklamní kampaň zahrnující úplnou změnu jména, firemního stylu, změnu interiéru a změnu seznamu služeb;

• podnik měl významný zahraniční dluh. Investor nebyl připraven na další náklady. Dohoda se neuskutečnila.

Nákup podniku je možné formou změn majitelů, přidělení vlastnických práv, zavedení správy podílových listů. Pokud v rámci takové transakce nastane změna právní formy podniku nebo jejího jména, bude tato akce znamenat zrušení předchozích povolení pro druh činnosti a opakované přijetí všech potřebných dokumentů.

Také při uzavírání takových transakcí se doporučuje podrobně studovat všechna ustanovení právních dokumentů nezbytných k tomu. Vzor smlouvy o prodeji podniku je uveden v příloze 18.

Jak zajistit trvalý rozvoj podniku

Souběžně s velkým světem, ve kterém žijí velké lidi a velké věci, existuje malý svět s malými lidmi a malými věcmi. Ve velkém světě byl vynalezen vznětový motor, byly napsány mrtvé duše, byla postavena vodní elektrárna v Dnepropetrovsku a byl proveden let po celém světě. V malém světě byla vynalezlá plačí bublina "jít pryč", byla napsána písně "Bricks" a byly postaveny kalhoty stylu "zplnomocněnec". Ve velkém světě jsou lidé přemíněni touhou přenést lidstvo. Malý svět je daleko od takových velkých záležitostí. Jeho obyvatelé touží po jednom - nějakým způsobem žijí, aniž by cítili hlad. Malí lidé spěchají pro ty velké. Chápou, že musí být v souladu s dobou a teprve pak jejich obchodník může najít prodej.

(I. Ilf, E. Petrov "Zlatá tele", 1931) Tabulka 27. Porovnávací charakteristiky podniků "velkého" a "malého světa"

Známky, které se v podniku vyznačují od "malého světa", jsou dobře známé: obrat personálu, konflikty a intriky v týmu, pravidelná nejistota v prodeji, partneři - "podvodníci". Podnik dosahuje rychle hranice malého světa a zastaví se tam, jako by přes útes. Pocit hladu byl odstraněn, zůstávají jen neurčité vyhlídky, nesplněné ambice a bolestný pocit rychlého průchodu. Každý podnik má samozřejmě jedinečnou situaci, neboť každá nešťastná rodina je nešťastná svým vlastním způsobem (Tabulka 27).

Vedoucí je osoba, která staví svět, ve kterém chtějí žít jiní. Pokus o vybudování světa zaměřený na uspokojení zájmů několika konkrétních lidí je typický pro malý svět.

Podnik z "velkého světa" hraje vážnou roli v myslích zaměstnanců a zákazníků. O tom si pamatují, i když je to daleko. Mluví o tom, snu, plánují, chtějí něco zkusit novým způsobem.

Podnik z "malého světa" je jako ručník nebo rukojeť dveří, které lidé zvyknou bez povšimnutí. Proč takový rozdíl? Faktem je, že rozvoj podniku je vytvoření podmínek pro rozvoj rostoucího počtu lidí.

Rozvoj podniku je vytvářením podmínek pro rozvoj rostoucího počtu lidí.

Právě na tomto principu vznikly společnosti, které jsou dnes známé pro celý svět: HP, Sony, Boeing, Microsoft... Vše začalo se skupinou nadšenců, kteří měli v některé garáži své sídlo. Pak někdo rychleji, někdo pomalejší, ale vždy následuje následující cesta: nábor zaměstnanců, vývoj a replikaci produktu, nové zákazníky, nové akcionáře.

Někdo může říci, že salonnictví není v tomto případě. Řekněme, že vše je blízké klientovi, měřítko není potřeba. Nebudeme hádat, stačí vzpomenout jména jako Chanel, Armani, Dior a tak dále. N. Zdá se, že mohou být více zaměřeny na klienta, než oblečení haute couture? Ale dnes lidé po celém světě mohou procvičovat eleganci a jedinečnost způsoby, které nabízejí tito a jiní módní mistři.

Každý si vybírá mezi "velkým" a "malým světem", mezi červenou a modrou pilulkou ve filmu "Matrix". Abychom porozuměli motivům pro rozvoj podniku, je třeba řídit se pravdou. Žádné další.

Vývoj, stejně jako zvyšování efektivity, často "spočívá" na jediném faktoru, "úzkém místě". Obrázek 6 ukazuje příklad hledání "úzkých míst" ke snížení kvality sítě kosmetických salonů.

Máte-li vytvořit tabulku z důvodů, které brání rozvoji malých podniků průmyslu krásy a stát se střídavě na klientských stránkách, režisérů a umělců, můžeme najít takové „úzká místa“: Ředitel, kterému je podnikatelský záměr, na částku základního kapitálu k rozvoji.

D. Collins a D. Porrak v knize "Built forever" odhalili mýty, že úspěch podniku vyžaduje:

Naopak autoři tvrdí, že dvojice srovnání společností působících na stejném trhu ukazuje, že přední společnosti často začínají s neúspěšnými projekty; podniky charismatických a talentovaných podnikatelů rychle po uplynutí času ztratily.

Obr. 6. Příklad použití grafu pro hledání "úzkých míst" v síti kosmetických salonů

Pokud jde o kapitál, vědci nedávno dospěli k závěru, že důležitost není velikost investic, ale jejich včasnost a soulad s kombinací úrovně vývoje společnosti, produktu (služeb) a trhu. Malé podniky, které se připravují na vstup na nové trhy s novým produktem nebo službou, potřebují investice, nejprve však nejsou velké.

Pokud jde o hlavu, stále je pro něj značný požadavek. Nicméně, to není přímo příbuzné talentu. Vedoucí se musí rozvíjet a nalézt "úzká místa" ve své vlastní povaze. Každý tyto nedostatky zná. Nicméně první věcí pro vedoucího vývoje je vnitřní svoboda. Podřízení skutečně poslouchají vůdce a respektují ho, pokud je lepší, když je vlastní a rozhoduje samostatně, aniž by podléhal pokušením a tlaku životního prostředí.

Cíle jsou spojeny se životem, tvrdil Pavlov. Život je jen překonání překážek. Pro tým je skutečnost, že cíl je již silným motivátorem. Touha stát se "jediným", "nejvíce" nebo "prvním", nebo "prokázaným pro sebe a ostatní" pro podnik je životně důležité. Známý odborník v oblasti hospodářské soutěže M. Porter říká: "Podstata konkurenční strategie je vyjádřena dvěma slovy: být jiný".

Prodej společnosti nemůže růst rychleji než jeho schopnost přilákat lidi, kteří jsou schopni zajistit jejich rozvoj.

Co nabízí tak malý podnik, aby nejen přitahoval, ale také udržel zaměstnance? Podívejme se na jednoduchý příklad.

Fotbal. Jakýkoli chlapec v Brazílii nebo ve Francii, který šel ven, aby vedl míč do dvora nebo na břeh, přispívá k celkovému úspěchu. Vyrostne, bude učit své děti, bude "bolet". Představujeme rozpočty soutěží, fotbalových stavebních projektů, fotbalových směrů společností jako Adidas nebo Puma. Desítky miliard ročně! Jak to funguje? Je to jen dobrý obchodní nápad?

Fotbal není jen hra. Toto je cesta rozvoje pro ty, kteří neustále hrají. Odsuzují se, zvládnou techniku. Hledají svůj limit v rychlosti a přesnosti a překonávají to. Chápou, že mohou dělat více tím, že hrají v týmu. Fotbal je jejich malý vesmír.

Pro ty, kteří se dívají, fotbal je jen iluze vývoje. Ale efekt vývoje těch, kteří hrají, okouzlují. Lidé chtějí vidět cestu. Podvědomě se každý chce odhalit. A další se objeví.

Dalším je ten, který se zvedá k Cesta. Obvykle ho nejprve někdo vede a někdo se blíží. Po dosažení určitého bodu může sám ukázat Cestu na další.

"Lidé říkají" - říká společnost MTS v jeho sloganu. Ve skutečnosti to lidé dělají. Vyberte si supermarket sady produktů, řídit auta, jít na sport. To vše jim pomáhá lépe se znát a rozvíjet.

Nejméně kvalifikované práce, které svěřují. Přesto nepřestaňte. Co je pro ně děláno, nesouvisí s jejich vývojem a správně. Ve "velkém světě" vedou jen vlastní praxi.

Zakladatelé kompaniiHPBill Hewlett a Dave Packard hrdě prohlásil: „nejdůležitějším produktem“ od společnosti Hewlett-Packard „jsou vytvořeny podmínky pro práci konstruktérů.“ Cesta HP je cesta investic do technologického pokroku a efektivní implementace technických řešení.

Jakou praxi nabízí společnost McDonald's? Dělat radostně. Poloha v nabídce "Bez úsměvu". Jasné světlo a neustálou hudbu v pokojích. Veselost a veselost personálu. Obvyklé každodenní jídlo "McDonald's" dělá slavnostní, radostné. Dá se tvrdit, jak důležitá a hluboká je taková lekce, protože většina zaměstnanců tam zůstává méně než rok. Je však zřejmé, že úspěch McDonald's není úspěch jejich sendviče, ale úspěch jejich praxe.

Podniky v "malém světě" trpí skutečností, že jejich cesta nevede nikde. Zaměstnanci rychle dosáhnou dalšího prahu svých schopností, ale překonat je zpravidla třeba hledat jinou cestu, která se přestěhuje do jiného podniku. Spotřebitelům se obvykle nenabízí cesta do "velkého světa".

Chcete-li naplánovat vývoj vaší společnosti, odpovězte na otázku: Jakým způsobem zaměstnanec (velitel) vyvíjí maximum svých schopností? Kde bude mít další další?

A. Dellos, jeden z největších moskevských restauratérů, rozvíjí několik restaurací a sítí, které každoročně otevírají nové. "Bochka", "Cafe Pushkin", "Mu-mu". Manažeři v nových sítích se snaží přilákat z počtu číšníků a správců, kteří již ve svých restauracích pracují.

Řízení - to není nic jako přizpůsobení lidí práci.

Zkušenosti rozvojových podniků ukazují, že se o komfort zaměstnanců nestará. Pochopili, že pohodlí vždy stagnuje, a proto se naopak snažili o nepohodlí. Prvky nepohodlí způsobují, že člověk hledá v sobě "překážky" a buď je překoná, nebo opustí podnik.

Vedoucí, samozřejmě, by neměl osobně poskytovat nepohodlí. Takzvané organizační mechanismy to dělají.

Organizační mechanismus nutí zaměstnance, aby podnikli nezávislé rozhodnutí. Organizační mechanismy plní řadu dalších funkcí: šíření informací, kontrola kvality, podpora prodeje. Jsou podobné semaforům a značkám na silnicích, které řídí činnost zaměstnanců, ale nevyžadují osobní zásah vůdce "gai-shnika".

Rozvoj vyžaduje pevné zásady.

Jak zůstává jednota podniku, když počet jeho zaměstnanců roste? Koneckonců, každá osoba je schopna zkreslit původní myšlenku, zkusit využít společnost ve svých vlastních zájmech. Navíc, aby přežili v rychle se měnícím světě, jsou společnosti nuceny neustále zavádět mechanismy, které stimulují pokrok. To znamená, lidé, výrobky, trhy, metody práce - všechno se mění. Jak si cesta zachovává schopnost rozvíjet lidi?

Cesta si zachovává svou hodnotu za podmínky, že všechny řádky, začínající vedoucím, dodržují zásady. Zásady tvoří klíčovou ideologii.

Největší hotelový řetězec Marriott.

• přátelská obsluha a nejvyšší kvalita (zákazníci jsou naši hosté); "Daleko od domova by se lidé měli cítit vítáni mezi svými přáteli."

• Lidé jsou hodnotou číslo jedna, zacházejí s nimi dobře, zbytek bude následovat.

• Pracujte tvrdě, ale pro radost.

• Překonávání potíží přináší charakter. JohnsonJohnson.

• Společnost existuje pro "zmírnění bolesti a utrpení".

• "Máme hierarchii odpovědnosti: za prvé spotřebitele, pak zaměstnance, za třetí, společnost, a zatřetí akcionáře."

• Odměna za příležitosti pro zásluhy a osobní růst.

• Decentralizace - kreativita - produktivita.

Princip je absolutní autoritou podniku. Rozsah, v němž je vůdce schopen dodržovat zásady, vytváří jeho morální autoritu - nejdůležitější zdroj pro vůdce.

Jaké podmínky jsou nezbytné k určení klíčové ideologie (systém zásad) podniku.

1. Opravdu odráží nejdůležitější věc: význam činnosti, vztah k sobě a vnějšímu prostředí, základní hodnoty.

2. Zkušenosti úspěšných společností ukázaly, že optimální počet zásad - od tří do šesti (jinak je buď neúplnost, nebo zapomenout na některé zásady).

3. Zásady zaměstnancům ponechávají prázdnou kartu: vše, co není zakázáno, je povoleno.

Je také zřejmé, že zásady by měly tvořit jedinečnou povahu podniku. Se všemi obtížemi, které vznikají, když se podnik pohybuje dopředu, by zaměstnanci měli mít neustálou hrdost na jejich příslušnost.

Klíčovou ideologií je důležitější než popisy práce a písemné dohody. Všichni kandidáti na volná místa by měli být zkontrolováni na to, aby mohli vždy dodržovat ideologické zásady. Propagace by měla probíhat pouze v souladu se zásadami. Pouze ti, kteří prokázali svou loajalitu k nim, obsadili vedoucí pozice.

Kdysi v IBM nebyl vedoucí manažer Buck Rogers schopen přijít na schůzku včas, protože byl zpožděn zákazníkem. Prezident, čekající na něj, nezačal schůzku na čtyři hodiny. Když se Rogers objevil, vysvětlil, že pomohl zákazníkovi vyřešit hlavní problém (druhým principem společnosti IBM je ušetřit čas na to, aby zákazník byl spokojený). Bez dalšího vyšetřování zahájil prezident.

Podle zásad vám umožňuje dosáhnout důvěry a kultury disciplíny. Tento stav nevyžaduje dodatečnou kontrolu. Vynikající ruský velitel, "bílý generál" MD Skobelev řekl: "Disciplína musí být železem. Ale je to dosaženo morální autoritou velitele, a nikoliv zubotychinami. "

Unscrumbly rostoucí síťové společnosti a projekty, jako je Herbalife nebo Fight Club, jsou jako nádor vyplňující jejich trhy. Vytvoření iluze Cesty jsou zaměřeny pouze na příjmy tvůrce. Ujistěte se, že nepřetržitý rozvoj takového podniku je neschopný.

Společnost je v první řadě volbou nástupce.

Jedním z nejúspěšnějších posledních příkladů vývoje společnosti je "co? Kde? Kdy? "Na základě našeho tématu můžeme vymezit následující zásady:

• vítězství pouze díky nejlepším lidským kvalitám (inteligence ve všem);

• napětí a nepředvídatelnost každého momentu hry;

• celý rusko-mluvící svět hraje.

V. Voroshilov velmi obratně využil mechanismy, jako je například speciální výběr otázek z publika (které vyžadují nejen stipendium, ale i vtip, vhled a schopnost sledovat a poslouchat) žije (dramaticky zvyšuje odpovědnost hráčů a zábavy každou hru) a neviditelná mistra (on je jako hlas svědomí, s nímž lze argumentovat, ale který je vždy slyšitelný). Díky těmto zásadám a mechanismy televizní hra ukazovat cestu k odborníkům, žije po smrti Vladimíra Voroshilov, našel mnoho následovníků.

Zároveň se ukázaly, že talk show a programy s pozváním "hvězd", s temnou ideologií vytvořenou pouze k dosažení komerčního úspěchu, se ukázaly být mnohem méně houževnaté.

Rozvoj znamená všechny nové formy spolupráce.

Není nutné snižovat problém rozvoje podniku na úroveň vztahů s personálem a zákazníky. "Velký svět" je skvělý. Úředníkům, konkurentům a investorům jsou zcela odlišné postoje ve "velkých" a "malých světech". Kromě toho, v určitém okamžiku v čase se může stát společnost sama o sobě „úzkým místem“ pro trh, nedovolit šíření nové myšlenky nebo služby s veškerou náležitou rychlostí.

Společnosti "malého světa" věnují konkurenci velkou pozornost a utrácejí s nimi spoustu energie. Místo toho se v "velkém světě" snaží společnosti vyhýbat konkurenci, včetně vytváření aliance. Jak říká staré rčení: "Špatný mír je lepší než dobrá válka." Existuje mnoho pozitivních příkladů, kdy se představitelé společností dohodli na hranicích činností, jakož i na kombinaci úsilí o dosažení společných cílů. Například v regionech se aktivní aktivity začínají zakládat sdružení vedoucích salonů.

Současně takové podniky zahrnují konkurenty. Nicméně, oblast společného zájmu je velmi široká: objednávání na odborníky na trhu, společné lobbistické zájmy dodavatelů, úřady, regulace cenové politiky, jakož i výměnu informací, společných akcí.

Mnohem častěji dochází k situacím vznik aliancí nesoutěžní podniků: kosmetika mohou komunikovat, vést společné propagační akce s cestovními kancelářemi, restaurací, obchodů, atd...

Zajímavá aliance "777777" byla postavena v Moskvě společnostmi působícími v různých odvětvích služeb pro střední třídu. Byly zavedeny jednotné slevové karty a stále probíhají jednotné reklamní kampaně.

Myšlenka sociálního partnerství se stává docela relevantní, proč? Velkokapacitní podnik má k tomu všechny možnosti a je proto schopen ve většině případů pomoci. Pomáhá a současně získává nové příležitosti pro spolupráci s místními orgány, protože úřady nemohou vždy účinně řešit společenské úkoly, jimž čelí.

To vytváří dialog s úřady, ve kterých je možné zvážit omezení orgánů.

Apoteóza spolupráce je řízení založené na spolupráci. Když princip funguje: "Vyhráno - vyhrál". Mělo by se pamatovat na to, že nikdo nemá moc moc. Hlavní věcí je zodpovědnost toho, kdo získal moc.