Pěstování pšenice: technologie, podmínky, regiony

Pšenice je jednou z hlavních obilovin v Rusku. Získané suroviny se používají k pečení pekařských výrobků, zhotovení obilovin, makarónů, alkoholu. Technologicky rostoucí pšenice je poměrně komplikovaný postup. Avšak pečlivé dodržování všech podmínek kultivace vám umožňuje získat velmi dobré výnosy, včetně v Rusku.

Hlavní oblasti pěstování v Ruské federaci

Jednou z výhod pšenice je její relativní nenáročné počasí. Pěstujte tuto zemědělskou kulturu v mnoha oblastech naší země. Nezpochybnitelnými vůdci v tomto ohledu jsou takové pěstitelské oblasti, jako jsou Stavropol a Krasnodar Krai. Celkem tvoří asi 22% veškerého mlácení v zemi.

Druhým místem ve sklizni pšenice jsou oblasti Volgograd, Saratov, Omsk, Kursk, Voronezh a Altai. Podíl každého z těchto regionů je asi 3-4%. Na Sibiři a Urali se sklízí asi 2-3% obilí. Pěstování pšenice je také jednou ze specializací zemědělců v Belgorod, Penza a některých dalších regionech.

V jakých dalších zemích se kultivuje

Pěstovala tuto oblíbenou kulturu v mnoha zemích po celém světě. Nejvíce ze všech, Čína produkuje 126,21 milionu tun obilí ročně. Rusko je na třetím místě po Indii v seznamu zemí, které tuto kulturu rozvíjejí. V České republice se každoročně vyrábí asi 60 milionů tun obilí. V Indii se ročně vyprodukuje 95 milionů tun. Rusko je na seznamu Spojených států. Zemědělci této země každoročně shromažďují 55,4 milionu tun. Ukrajina na seznamu zemí produkujících pšenici je na desátém místě. V této zemi je asi 24,11 milionu tun ročně.

Podmínky pro pěstování pšenice

Zemědělská pšenice je docela nenáročná. Podnebí však stále preferuje kontinentální, poněkud teplé. Podle podmínek růstu pšenice se nejlépe hodí stepi. Koneckonců, plochy pod touto plodinou jsou obvykle velmi velké pro získání dobrých sklizní. Co přesně jsou optimální podmínky prostředí pro pšenici, můžete vidět v následující tabulce.

Teplota vzduchu pro klíčení semen

Pro vznik na povrchu

Součet teplot od vzniku k natáčení

Minimální přípustná teplota (krátkodobě)

Vlhkost klíčení

50 až 60% vody podle hmotnosti suchého zrna

70-75% z nejnižší kapacity vlhkosti

Takové agroklimatické podmínky jsou příznivé pro pěstování pšenice. Příliš vysoké teploty trpí tato kultura dost špatně. Proto v prudkém prudkém kontinentálním podnebí není možné získat velké výnosy. Při 38-40 ° C ve většině odrůd začnou zemřít stomata.

Režim osvětlení

Samozřejmě ovlivňují výnosy nejen takové agro-klimatické podmínky pěstování pšenice, jako je vlhkost půdy a teplota vzduchu. Velmi důležitým faktorem v tomto ohledu je doba denního světla. Velká pšeničná plodina může být získána bohužel jen s poměrně značným počtem slunečných dní během sezóny. Nedostatek světla přispívá k tvorbě této kultury velkého počtu internodů. V tomto případě se pěstí pšenice roste příliš blízko k povrchu půdy. Všechny tyto faktory negativně ovlivňují vytrvalost rostlin, jejich odolnost vůči škůdcům, nemoci a nízké teploty.

Která půda nejvíce vyhovuje

Hlavní podmínky pro pěstování pšenice jsou úspěšné - v létě je dostatečně vysoká teplota vzduchu a vlhkost. Co se týče klimatu, není tato kultura příliš náročná. Místa pro výsadbu je však třeba zvolit velmi pečlivě. Pokud jde o složení půdy, je tato plodina ve srovnání s mnoha dalšími obilovinami poměrně rozmarná. Předpokládá se, že pšenice je nejlépe cítit na půdě (sod-podzolic) a soudržně písečné půdě. Nelze špatné sklizně této plodiny získat na podzemních podnebích.

Optimální parametry pro půdu pro pšenici jsou:

obsah humusu je alespoň 1,8;

K2O a P2O5 - minimálně 150 mg / kg půdy.

Nejlepší předchůdci

Opakované plodiny pšenice v polích vedou bohužel k výraznému poklesu výnosu kvůli vyčerpání půdy a morbiditě. Proto při pěstování této plodiny byste měli vždy dodržovat pravidla o střídání plodin. Předpokládá se, že nejlepšími předchůdci pšenice jsou luštěniny a brambory. Můžete ho také zalit po křupavé zelenině nebo bylinky.

Typy pšenice

V oblastech Ruska se kultivuje řada typů této kultury. Pšenice může být klasifikována pro odrůdy:

tvrdé a měkké;

jednoduché a trpasličí.

Z obilí z pevných odrůd se získává mouka, která jde hlavně o výrobu nudlí a těstovin. Taková pšenice má hustou strukturu ucha a přítomnost dlouhých trávníků. Dutina slámy v odrůdách této skupiny je vyplněna pojivovou tkání. Nejtěžší zrno má podlouhlý tvar.

Měkka pšenice se pěstuje na polích naší země a dalších zemích nejčastěji. Zrno tohoto druhu jde do pečení chleba. Také mouka této odrůdy je vynikající pro výrobu cukrovinek. Odrůdy měkké pšenice se vyznačují spíše volným hrotem. Nemá žádné zprávy. Sláma v této odrůdě je dutá a zrno má kulatý tvar.

Trpasličí odrůdy byly v poslední době chovány a pěstovány farmáři až docela často. Předpokládá se, že mouka získaná z takového zrna je velmi vhodná pro pečení.

Jarní a zimní pšenice

Pěstování pšenice v naší zemi lze provést dvěma hlavními technologiemi. Zimní odrůdy jsou vysazeny na podzim. Sklizeň se sklízí v příštím létě. Jarní pšenice se vysévá na jaře. Jeho uši dozrávají podzim.

Odrůdy

Podmínky pěstování pšenice v Rusku jsou ve většině případů příznivé. Kultivujte tuto kulturu, jak již bylo zmíněno, v mnoha oblastech naší země. Různé odrůdy se používají také jednoduše. Nejpopulárnější a nejvýnosnější jsou následující: léto:

"Rozbíjení úsvitu." Tato středně velká pšenice je standardem ve státním testování.

"Munch." Je to německý středně zralý vysoce kvalitní, odolný vůči ubytování.

Tomu. Nová odrůda, odolná proti plísni.

"Koks". Odolnost vůči chorobám a odrůdám ubytování.

"Mironovská", atd.

Sesání jarní pšenice

Odrůdy této odrůdy se pěstují především v Uralu, v regionu Trans-Volga a na Sibiři. Technologie obrábění půdy pro takovou pšenici závisí na složení takového pšenice, stejně jako na předchůdcích. Obvykle tento postup zahrnuje:

na polích s předchůdci na strniště - zapálení larvy pomocí diskových nástrojů;

po rodácích předchůdcích - kultivaci do hloubky orné vrstvy.

Příprava na rašeliništi zahrnuje zahloubení, vyrovnání půdy a balení.

Příprava osiva

Pěstování jarní pšenice bude samozřejmě úspěšné, pouze pokud bude použita kvalita výsadby. Zrno pro nakládání polí na jaře smí používat pouze III reprodukce s čistotou 98% a klíčení 87%. Předseviny jsou leptány pomocí speciálních přípravků. To umožňuje snížit výskyt kultury během kultivace. Někdy semena jarní pšenice jsou leptaná a vykládaná. V tomto případě složení přípravku použitého pro zpracování zahrnuje lepidla a sloučeniny regulující růst. Humózní prostředky mohou být také použity při přípravě osiva.

Jak zasít

Jarní pšenice je kultura raného výsadby. Vysajte ho při teplotě půdy 2 ° C. Rašelinové půdy takové odrůdy jsou vysázeny po rozmrazení horní vrstvy 10-12 cm setí jarní pšenice semen je asi 5 až 5,5 milionu na minerální půdě a 3,5 až 4 miliony. - rašelina.

Vysejte zrna této plodiny do hloubky 5-6 cm na lehkých půdách a na těžkých půdách 3-4 cm. Pšeničná pšenice se vysévá kontinuální metodou s roztečí řádků 7,5, 12,5 nebo 15,0 cm.

Technologie pěstování jarní pšenice zahrnuje především tyto druhy práce:

Bažení pro kontrolu vegetace plevele (5-7 dní po setí);

použití herbicidů k ​​ničení plevele;

kdy se objevují škůdci s insekticidem;

V případě infekce bakteriálními nemocemi, použití fungicidů.

Jak hnojit jarní odrůdy

Použití hnojení je jednou z nejdůležitějších podmínek pro takový postup, jako je pěstování pšenice v Rusku. Oblasti s černozemy bohatými na živiny pro naši zemi jsou vzácností.

Krmení jarních odrůd začíná v období kosení. V raných fázích vývoje jsou pšeničná a minerální hnojiva necitlivá. Při vstupu do trubice dosahuje použití dusíkatého hnojení dobré výsledky. Také v tomto období je pšenice v těžké potřebě fosforových hnojiv. Během kropení jarních odrůd se obvykle používají potahy s potaše. Používají se také k plnění zrna.

Při výpočtu potřebného množství hnojiv je třeba vzít v úvahu, že jeden centrár jarní pšenice ze země po dobu absorbuje 1,2 kg fosforu, 4 kg dusíku a 2 kg draslíku.

Sklizeň jarní pšenice

Přímé kombinování těchto odrůd se provádí, když obsah vlhkosti dosahuje 15-20%. Není možné zpoždění sklizně jarní pšenice pozdě. S perestrojkou takových odrůd se kvalita zrna výrazně zhoršuje i po dobu 10-12 dní. V tomto případě se výtěžnost sama odmítá.

Zimní pšenice: příprava na výsev

Zjistili jsme, jak se pěstují jarní odrůdy. Dále uvažujme, jaká je technologie pěstování ozimé pšenice. Odrůdy této odrůdy se nejčastěji pěstují na Kavkaze, ve střední oblasti Černé země a v regionu Volha. Příprava půdy pro ozimou pšenici vyžaduje ještě opatrnější než jaro. V tomto případě se při výběru technologie berou v úvahu také faktory, jako je stav země a její předchůdcové. Po nepárových plodinách se v polích pro ozimou pšenici obvykle používají kombinované agregáty. Samotné zpracování je nejčastěji prováděno metodou no-till do hloubky 8-12 cm. Předpokládá se, že nejlepší ukazatele půdy pro tyto odrůdy jsou následující:

dostatečně hustá podstata;

velikost půdních částic v podsadené vrstvě je 2-3 mm;

Výška hřebenů po kultivátoru je menší než 2 cm.

Kultivátory při zpracování polí pro ozimou pšenici jsou doplněny o brány a válečky. To je nezbytné pro zajištění dobrého kontaktu semen s půdou.

Zpracování rostlinného materiálu

Nejpříznivější podmínky pro pěstování zimní pšenice jsou mokré podzimní, zasněžené zimy, teplý pramen. Je však možné získat dobrou sklizeň takových odrůd pouze se stejnou pečlivou přípravou semen jako zrna jarních odrůd. Zimní výsadba je obvykle zpracována ve dvou fázích:

Při leptání je důležité nerozrušit klíčení semen.

Zimní pšenice výsev

Tento postup v polích lze provést třemi technologiemi:

obvyklá malá písmena (rozteč řádků - 15 cm);

v úzkých řadách (7,5 cm);

(15 cm).

Pokud jde o jarní pšenici, nejběžnější jednoduchá zimní metoda se používá u ozimé pšenice. Osiva odrůd této odrůdy semena na světlé půdy do hloubky 6-8 cm, těžké - 1-2 cm, rašelina - 3-4 cm.

Míra zrna v tomto případě závisí na době výsadby. Při časném setí by výdaje měly činit 400-500 kusů na 1 m 2. Pokud se přistání uskuteční později, tato sazba se zvýší o 10-15%.

Pěstování zimní pšenice: základ péče

Při pěstování odrůd této odrůdy, stejně jako jarních odrůd, se herbicidy často používají k potírání plevelů. Škůdci jsou zničeni insekticidy a bakteriální choroby jsou v případě potřeby ošetřeny fungicidy. Navíc se předpokládá, že ozimá pšenice velmi dobře reaguje na hnojiva. Krmení této kultury převážně s minerálními sloučeninami. Organická hnojiva mohou být používána pouze v případě, že obsah humusu v půdě nepřesahuje 2%.

Normy minerálního hnojení se vypočítají na základě složení půdy na poli. Nejlepší hnojiva pro ozimou pšenici jsou dusíkaté a fosforní. Téměř veškerá norma tohoto druhu je přinesena před setím. Nejčastěji se pole pro zimní pšenici oplodňují granulovaným superfosfátem. Stejné složení se zavádí náhodně během podzimního vrchního oblékání nebo radikální metodou na počátku jara (v malých množstvích).

Pěstování pšenice v Rusku v zimě zahrnuje používání dusíkatých hnojiv:

během předvídání kultivace (30 kg / ha);

ve fázi tilleringu ke zvýšení hustoty rostlin a výšky jejich kmene;

na začátku potrubí (60-70 kg / ha);

během kvetení a kvetení.

Pokud je pšenice ozimá pěstována na špatné půdě, doporučuje se používat dusíkaté hnojivo ve formě amoniaku. V tomto případě bude hnojení méně omyvatelné. V oblasti stepí v polích se často používá folie horní obvaz zimní pšenice s močovinovým roztokem.

Jak voda

Nesprávné ovládání vlhkosti v půdě může vést k významnému poklesu výnosu těchto odrůd. Pěstování ozimé pšenice bude úspěšné pouze v případě, že kořenový systém bude aktivně rozvíjen. Zejména index půdní vlhkosti je důležitý v raných fázích vývoje kultury. Na podzim, kvůli dešti, je horní vrstva půdy v polích poměrně vlhká. Z toho nově vysazené rostliny také extrahují živiny. Totéž platí pro období sestupu sněhových mas. Taveniny v jarní pšenici dobře podporují.

Následně, jak teplota vzduchu stoupá, půda začne postupně vysychat. V souladu s tím se rozšířil a rozšířil kořenový systém rostlin. Pšenice samotná extrahuje vlhkost ze stále hlubších vrstev půdy. V některých případech může kořenový systém této kultury dosáhnout délky téměř metru. V suchém počasí se však vlhkost může dostat ještě hlouběji do půdy. Ano, a ve vzdálenosti 1 m od povrchu do poloviny června to často není dost. Suché oblasti pěstování pšenice jsou tedy oblastí rizikového zemědělství. V takových oblastech musí nutně zavlažovat pole s obilovinami.

Existují dvě etapy vývoje této zemědělské plodiny, zavlažování, ve které je to prostě nezbytné. Především je to podzimní vegetace. Půda v této době ročního období je ve většině případů většinou surová. Často se však stává, že procento jeho vlhkosti pro normální vývoj rostlin stále není dost. Kromě toho se dešťové srážky v polovině října ne vždy stanou. Posypané v podzimních zimních odrůdách obvykle pouze jednou, ale bohatými.

Podkruhové pšenice jsou podruhé uměle hydratovány na jaře. Tento postup se však provádí pouze v případě, že na podzim byla půda impregnována vodou o hloubce menší než dva metry.

V létě se ozimá pšenice napojená pouze v suchu. To se obvykle provádí během ušlechtilosti a ranného dozrávání zrna.

Stejně tak je i letní pšenice napojena. Kořeny odrůd této odrůdy musí také dosáhnout vlhké vrstvy půdy. V opačném případě nebude možné získat jarní plodiny. Pokud je nedostatek zavlažování, výnos zrna se nezvýší, i když se používá velké množství hnojiv.

Podmínky sklizně

Kombinace zimních odrůd začíná ve fázi jejich úplné zralosti. Různé oblasti pěstování pšenice se liší v různých klimatických podmínkách. Proto utrpení prochází v různých oblastech v různých časech. V každém případě je nutno provést pouze tehdy, když vlhkost obilí dosahuje 14-17%.

Sklizeň zimní pšenice může být provedena různými způsoby. Používá se nejběžnější přímá kombinace. Pokud jsou plodiny příliš zatížené plevely, použije se samostatná metoda sklizně. V tomto případě jsou ztráty zrna obvykle poměrně velké. Proto je tak důležité, aby při růstu a zrání ozimé pšenice došlo k ošetření polí herbicidy. Pro vysoké a velmi husté odrůdy se používá i samostatná metoda sklizně.

Skladování

Pěstování pšenice je technologicky poměrně složité. Ale získání dobré úrody této kultury nestačí. Je také důležité zachránit ji bez ztráty.

Po sklizni je zrno nejčastěji odesíláno do výtahů. Následující faktory ovlivňují zachování sklizených plodin v těchto speciálně vybavených skladech:

vlhkost a teplota okolí;

intenzita biochemických procesů vyskytujících se ve vrstvách zrna;

přítomnost nebo nepřítomnost škodlivých mikroorganismů a hmyzu.

Před uložením zrna musí být semena důkladně vysušena. Optimální skladovací teplota pšenice je 10-12 ° C. Dodržování těchto faktorů pomáhá předcházet poškození zrna a ztrátě hmotnosti.

Technologie pěstování ozimé pšenice

Technologie pěstování ozimé pšenice je v souladu se všemi stupni výsevu, hnojení, výběrem odrůdových semen a přijatelnými předchůdci, zpracováním a řádným sklizním. Všechny tyto faktory ovlivňují ziskovost. A samozřejmě počasí hraje důležitou roli při tvorbě sklizně.

Předkrmy zimní pšenice

Zimní pšenice je spíše nápadná svým předchůdcům, proto je nutné věnovat patřičnou pozornost plodinám, které byly vysázeny na půdě předtím, než s ní pracujeme. Při různých podmínkách počasí a klimatu budou nejlepšími předchůdci ty, které nezničí půdu, brzy vyčistit pole a zanechat čisté plevele.

 • V oblastech Steppe a Forest-Steppe jsou ideální prekurzory ty, které v menší míře vypouští kořenovou vrstvu půdy. Nejlepším předchůdcem v této zóně je černá pára. Ovlivňuje redukci plevelů, hromadění vlhkosti a živin. Taková kultura nejen zajistí zvýšení výnosu, ale také zlepší kvalitu obilovin! V této zóně je také příznivé pěstovat zimní pšenici po hrášku, kukuřici, pšenici (vysetí po černé vodě). Špatným nápadem bude pěstování ozimé pšenice po čiroku, sudánské trávě a slunečnice. Tyto kultury pozdně uvolňují pole a také vypouštějí půdu do kritické hloubky.
 • V oblastech jiných než Polessye provedení bude kultuře ozimé pšenice, po takové prekurzory jsou minimální plevele pole napadají poskytují optimální doba setí a příslušného stavu živin (cizrna, víceleté trávy a raných brambor).

Rekultivace ozimé pšenice na stejném poli je povolena pouze po dvou letech, protože půda musí být odstraněna z různých škůdců a chorob.

Obdělávání půdy pro ozimou pšenici

Léčba před vysetí ozimé pšenice by měla: poskytnout přijatelnou hustotu, strukturu a provzdušňování půdy; zajištění retence vlhkosti; maximálně odstranit plevele, zlepšit kvalitu zbytků rostlin a hnojiv; Vytvoření rovnoměrného lůžka pro další umístění semen v požadované hloubce.

Před zpracováním je třeba vzít v úvahu dostupnost potřebných strojů a traktorových zařízení, klimatických podmínek a půdních podmínek. Hodně záleží také na předchůdce. Po bezparišových předchůdcích se kombinované agregáty používají při půdní hloubce 8-10 cm nebo 10-12 cm.

Podmořka by měla být dostatečně zhutněna a částice půdy by měly být s výhodou 1-3 mm. Prsa větší než 8 cm - to už je příliš mnoho. Dodržování tohoto stavu zajistí dobrý kontakt semen s půdou a současnými výhonky. Při přípravě půdy před pěstováním půdy by tedy kultivátoři měli být opatřeni branami nebo kotli.

Vzhledem k tomu, že povrch půdy musí být plochý před vysáním zimní pšenice, musí být vyrovnán. Výška hřebenů ponechaných po kultivátoru by se neměla lišit o více než 2 cm. Hladký povrch půdy zajišťuje těsnost osiva v rovnoměrné hloubce.

Hnojiva ozimé pšenice

Zimní pšenice reaguje příznivě na aplikaci hnojiv. Obecně platí, že organická a minerální hnojiva se používají pro pšenici. Zavedení organických hnojiv pro ozimou pšenici je však povoleno na půdách, kde je část humusu menší než 2%.

Hnojiva ozimé pšenice:

 • podporovat ekonomičtější využití půdní vlhkosti;
 • zlepšit kvalitu zrna, zvýšit výnos;
 • pozitivně ovlivňuje plodnost půdy;
 • zvýšení zimní tvrdosti.

Hnojiva jsou vypočteny na základě potřeby živin, aby se zajistily lepší výtěžky. U ozimé pšenice hrají zvláštní roli fosfor a dusíkaté hnojiva.

Téměř celá norma hnojiv fosforu a draslíku je zavedena před zasetím zimní pšenice. Forma hnojiva je granulovaný superfosfát. Zbývající malá část, asi 10 kg / ha, se zavádí náhodně během podzimního krmení nebo radikální metodou na počátku jara.

Dusíkaté hnojiva je třeba zavést do několika etap:

 1. Přibližně 30 kg / ha dusíku přiváděného ve formě amoniaku se zavádí během předběžné kultivace.
 2. Krmení dusíku ve fázi tilleringu přispěje ke zvýšení hustoty stonku, výšky a plodnosti rostlin. Kvalita kultivace zrna neovlivňuje hnojení. Aplikační dávka je 30-40 kg / ha, což je asi 30% plné konstrukční normy.
 3. Na začátku zkumavky by mělo být zavedeno 50% celkové vypočtené normy pro dusík, což je přibližně 60-75 kg / ha. Tento vrchní obvaz pomůže zvýšit výtěžnost, kvalitu zrna a zlepší velikost zrna ucha.
 4. 20% dusíkatých hnojiv pochází z normalizace během kvetení. Tato návnada je nejúčinnější v zóně s dostatečnou vlhkostí.

Pokud před zimní pšenice v oblasti byly strniště předchůdci nebo půda není příliš bohatá na užitečné minerály, se doporučuje použít dusíku ve formě amonného. Hnojivo bude proto vypláno méně. V Steppe zóně s cílem zlepšit kvalitu zrna v průběhu jeho vytváření a plnění použití požírající listy s vodným roztokem močoviny. Poměrně efektivním řešením pro plodiny je stříkání s tekutými komplexními hnojivy!

Výběr zimních osiva pšenice

Vyberte si vysoce kvalitní odrůdu zimní pšenice - záruku dobré úrody! Jedná se o vysoce kvalitní zimní pšenice semena, aby plně využily úrodnosti půdy, která za stejných podmínek, poskytnout lepší výnos z vysoce kvalitního zrna: až o 30% ve srovnání s off-grade semen! Tato semena by měla být zaseta vysokou kvalitu: klíčení, sílu, hmotnost tisíce semen, vlhkost, absence kontaminace a úlomků. Osivo odrůdy se uvolňuje z nečistot, které snižují jeho kvalitu.

Je známo, že podnebí lokality, v níž je kultura pěstována, ovlivňuje především ukazatel výnosu. Proto je třeba pečlivě se podívat na domácí odrůdy pšenice, protože jsou přizpůsobeny půdním normám a klimatickým rysům terénu. Analogy importovaného vzorku nebudou tak dobře odolávat zimnímu počasí, protože snížily odolnost vůči mrazu.

Je třeba vzít v úvahu rizika, protože čas na čas, není nutné, ale pokud si zasít určitou škálu ozimé pšenice, výsledek bude horší než setí několika odrůd, která musí být zvolena s různými hospodářskými a biologickými vlastnostmi.

Předepisování ošetření osiva pšenice ozimé

Chemická úprava semen před vysetím je zpravidla rozdělena do tří fází:

 1. Konvenční leptání;
 2. Vložení semen;

Před každou etapou ošetření se ozimá pšenice zvyšuje až o 20krát!

Během leptání je nejdůležitější volbou správného a efektivního leptadla a mořicího zařízení. U ozimé pšenice budou tyto přípravky účinné:

 • Raksil (Tebukonazol - 60 g / l), rychlost užívání je 0,4-0,5 l / t;
 • Předpokladem (Tritikonazol - 200 g / l) je rychlost použití 0,15-0,2 l / t;
 • Vincite (Tiabendazol, flutriafol - 25 + 25 g / l), rychlost užívání je 1,5-2 l / t;
 • Dividend Star (Difenokonazol, cyprokonazol - 30 + 3,6 g / l), rychlost užívání je 1-1,5 l / t);
 • Maxim (fludioxonil 25, g / l + tebukonazol, 15 g / l + azoxystrobin, 10 g / l) je 1,5-1,75 l / t;
 • Colfugo Super Color (Carbendazim - 200 g / l), rychlost použití je 1,5-2 l / t.

Klíčové vlastnosti dezinfekčních prostředků:

 • homogenní povlak pro zrno;
 • není složitost v aplikaci;
 • bezpečná přeprava;
 • dlouhá životnost;
 • možnost použití ve spojení s jinými dezinfekčními prostředky;
 • levnost.

Téměř hlavní problém spojený s leptáním je špatná přilnavost účinné látky. To je obzvláště patrné v době mírným práškem. Je důležité, aby obvaz nebyl fytotoxický a neinterferoval s normálním klíčením semen.

Jak zasít zimní pšenici?

Zimní pšenici lze vysévat několika způsoby:

 • obvyklá čára (rozteč 15 cm);
 • Úzký řádek (vzdálenost 7,5 cm - řádek);
 • (15 cm).

Obvykle použijte obvyklou metodu řádku. Abychom získali jednotné výhonky, je nutné stanovit správnou hloubku osiva: 3-4 cm - upravené a vlhké půdy; 1-2 cm - těžké půdy; 6-8 cm - lehké půdy. Měli bychom mít na paměti, že hloubka v pozdějších fázích výsevu by měla být menší než u prvotních.

Rychlost sejení se může také lišit v závislosti na čase sejení. Pokud jsou plodiny brzy, bude optimální volba 400-500 semen na metr čtvereční. Ve fázi sběru z takového množství semen by mělo být 600-700 produkčních stonků. Pokud se výsev uskutečnil v pozdějších fázích, je nutné zvýšit míru očkování o 10-15% na čtvereční metr. To se provádí za účelem vytvoření optimálního počtu produkčních stonků na jednotku plochy.

Sklizeň zimní pšenice

Sklizeň zimních pšeničných plodin se provádí v době plné zralosti zrna (fáze zralosti zrn vosku), když dosáhne vlhkosti 14-17%. Metoda přímého spojování se používá převážně. Během sklizně by měla být ztráta zrna minimalizována.

Jsou-li plodiny ucpané, pak se uchylují k oddělenému způsobu sběru ozimé pšenice, při které dochází k boudě, takže se ztráty také zvyšují. V tomto případě by vlhkost zrna měla být v rozmezí 30%. Také je použita samostatná metoda sklizně v případech, kdy je pšenice hustá a vysoká.

Následně po sklizni se obilí očistí. Pokud je to nutné, prochází se sušícími stroji a přivede se na vlhkost 14%.

Technologie pěstování pšenice

Výnos pšenice závisí na odrůdě, klimatických podmínkách, typu půdy a dodržování technologie pěstování obilovin. Zahrnuje přípravu půdy pro výsev, dodržování harmonogramu výsadby, hnojení během růstu a kultivace. Technologie je vyvinuta s přihlédnutím k charakteristice vegetace jarních a zimních odrůd.

Popis obilovin

Rostlinná pšenice se týká obilovin. Výška stonku závisí na odrůdě a pohybuje se od 30 do 150 cm. Jedna rostlina může mít až 12 rovných stonků s výraznými uzly. Tvar listů je plochý, šířka je až 2,5 cm. Paralelní a vláknité stonky jsou rovnoběžné. Leaf vagina dobře vyvinuté a vyjádřené.

V popisu pšenice se věnuje zvláštní pozornost uchu. Jeho délka závisí také na kultivaru a pohybuje se mezi 40 a 150 mm.

Tvar ucha je podlouhlý nebo vejčitý. Osa je pokryta váhy, jejichž délka dosahuje 15 mm. Špendlíky jsou umístěny na ose ve dvou podélných a pravidelných řadách stejné délky.

Existují tři hlavní etapy, protože chléb roste:

 1. Doba trvání prvního období závisí na období setí a zahrnuje vývoj kořenového systému, tvorbu listů a kývání.
 2. Druhá fáze začíná odchodem do trubice, tvorbou stopky a ucha.
 3. Třetí je akumulace živin pro zrání uší. Začíná v červnu až červenci v průběhu kvetení, po kterém se zrna nalije a dozrávají.

Pšeničný květ se skládá z dolní a horní váhy, tří tyčinek, stigmat, dvou filmů a pistil. Horní kvetoucí váhy kratší než nižší. Zernovki délka od 5 do 10 mm, hustá a hustá, chlupatá. Mohou být oválné nebo podlouhlé.

V chladném počasí může doba květu trvat pouze 1-2 dny. Rychlé kvetení se vyskytuje v příliš horkých a suchých létech. Za příznivých podmínek (teplota + 26 + 28 ° С a vlhkost nižší než 25%) může proces květu trvat až 5 dní. Doba trvání hraje důležitou roli: závislost na semeni závisí na tom.

Všechny existující druhy pšenice jsou rozděleny do dvou velkých skupin: jaro a zima.

Hlavní rozdíl mezi jarní a zimní pšenicí, pokud jde o výsev:

 • Jarní odrůdy se vysévají od března do června;
 • Zimní plodiny jsou od poloviny srpna do konce října.

Dále se liší:

 • Podmínky vegetace: pro zimní odrůdy cca 280 dní, pro jarní odrůdy - 100;
 • Vlastnosti pečení: jsou vyšší v jarních třídách;
 • Požadavky: zimní odrůdy jsou náročnější na kvalitu půdy, jarní odrůdy jsou vhodnější pro podmínky pěstování;
 • Odolnost: jarní pšenice toleruje lépe sucho a zimní pšenice - ostré změny počasí a chlazení.

Technologie pěstování pšenice

Pěstování obilovin začíná přípravou půdy. Pšenice se vysazuje po prekurzorech rostlin:

 • Fazole;
 • Rané brambory;
 • Hrach;
 • Řepka;
 • Lucerna;
 • Trvalky byliny.

Očkování obilovin na stejném poli po dobu dvou po sobě jdoucích let vede ke zvýšení kontaminace s kořenovou hnilobou o více než 50%.

Hlavní formy, kterými se pěstuje pšenice:

 • Sklopit orbu do hloubky orného obzoru;
 • Povrchová úprava s následným prohloubením;
 • Jarní výsev na strništi.

Míra výsevu závisí na době setí, kvalitě půdy, klimatu a odrůdě pšenice. Průměrná hloubka výsevu je 5 až 6 cm pro měkkou půdu a černozem. Zbývající typy půdy se zasetají do hloubky 3 až 10 cm.

Období sklizně by mělo být co nejkratší: krátký čas sklizně pěstovaného zrna umožňuje snížit ztráty a zajistit kvalitu produktu.

2 dny před mlácení se provádí předběžné hodnocení jakosti obilovin a podle výsledků se provádí třídění a formování šarží podle tříd.

Agrolimatické podmínky pro zimní odrůdy

Sklizeň pšenice závisí na klimatických podmínkách. V Rusku jsou nejlepším podmínkám území Krasnodar a Stavropol, regionu Rostov a Voroněž. Ale pěstují pšenici v Altai, v oblastech Sibiře a Uralu. Tato plodina je odolná vůči změnám počasí. mrazem, vysokou vlhkostí a sucho.

Agrolimatické podmínky pro pěstování odrůd ozimé pšenice jsou následující:

 • Minimální teplota vzduchu pro klíčení je + 2 + 4 ° C, maximálně + 28 + 30 ° C;
 • Dobrá pšenice se pečou při teplotě + 10 + 22 ° C a půdní vlhkosti až 65%;
 • Podzimní vrčení trvá asi 27 dní a zastaví se při teplotě nižší než + 3 ° С;
 • Bez sněhu zimní odrůdy nesou mrazy až do -10 ° C;
 • Pružinové otevírání začíná, když se ohřeje vzduch na teplotu +5 + 10 ° C a trvá 30-32 dní;
 • Maximální úroveň vlhkosti půdy je 80%;

Začarnění začíná lehkým dnem trvajícím 14 hodin, obsahem vlhkosti půdy 65% ​​a teplotou asi + 20 + 25 ° C.

Nejvhodnější půda pro zimní odrůdy:

 • Černozem;
 • Kaštan;
 • Loamy sod-podzolic;
 • Podzolizovaná tmavě šedá.

Výsev zimních odrůd se nedoporučuje:

 • Písečné a písčité hlinité půdy;
 • Těžké jámy a jámy namočené mokřady;
 • Špatně vyčerpaná rašeliniště.

Agrolimatické podmínky pro jarní kultivary

Semena jarní pšenice začnou klíčit při teplotě + 1 ° C a jsou schopny přenášet krátkodobé mrazy na -10 ° C bez ztrát. Optimální teplota pro tillering je + 11 + 23 ° C, těsto a fáze mléčných zrn začínají při teplotě +16 a +24 ° C.

Jarní odrůdy jsou náročné na vlhkost půdy během klepání a vstupu do trubky. Suchá půda nezajišťuje správný rozvoj špicel, což povede k špatné sklizni. Optimální vlhkost je od 60%. Při předčasném setí jarního zrna dochází k přirozenému otevírání při příznivých povětrnostních podmínkách. Pozdě - vyžaduje dodatečné zalévání.

Vlastnosti půdy pro jarní odrůdy:

 • Dobře vhodná slabě kyselá půda;
 • Neutrální, střední a slabě podzolická půda;
 • Černá půda, tmavě zbarvená hlína a kaštanová zemina.

Pěstování pšenice na podzolických půdách je možné s přídavkem vápna, minerálních a organických hnojiv.

Vlastnosti rostoucí ozimé pšenice

Během výsevu je nutné vyhnout se strmým svahům, nížinám, nechráněným od větrů kopců. Před sejením jsou semena podrobena postupu inkrustace. Toto opatření je zaměřeno na prevenci bolestí hlavy a hniloby kořenů. Optimální doba výsadby:

 • Severní oblasti: od 1. do 15. srpna;
 • Oblasti mimo chernozem: od 10. do 30. srpna;
 • Jihovýchodní a střední oblasti Černé země, lesní stepní část: od 20. srpna do 1. září;
 • Dolní Volha a jižní část stepní zóny: od 1. do 20. září;
 • Severní Kavkaz: od 15. do 15. října.

V závislosti na klimatických podmínkách současné sezóny lze načasování výsevu posunout.

 • Předepírání obrábění je nezbytné pro:
 • Poskytněte vhodnou hustotu, provzdušňování a strukturu půdy;
 • Ochrana vlhkosti;
 • Odstranění plevelů.

Půda musí být uvolněna a vyrovnána pro jednotné plnění semen. Technika výsadby se provádí jedním z následujících způsobů:

 • Malé pouzdro s roztečí řádků 15 cm;
 • Úzký ráfek, šířka mezi řadami 70 mm;
 • Kříž, šířka mezi řádky 150 mm.

Vlastnosti pěstování jarní pšenice

Technologie pěstování jarních odrůd se vyznačuje požadavky na teplotní režim, načasování výsadby a péči o plodiny.

Fyzická zralost půdy pro pěstování pšenice začíná při teplotě + 5 ° C. Podmínky výsevu:

 • Západní a východní Sibiř: 15. - 25. května;
 • Jižní Urale: 14. - 24. května;
 • Centrální oblasti Ruské federace: 10. - 25. dubna;
 • Dolní Volha a jižně od stepní zóny: 1. - 15. dubna;
 • Severní Kavkaz: podle skutečné zralosti půdy.

Výsevní práce mohou být posunuty několik dní v závislosti na paletě pšenice. Měkké odrůdy jsou odolnější vůči chlazení a často jsou nejdříve zasety.

Optimální způsob výsevu je úzký-řádek, který umožňuje zvýšit výnos o 2-4 c / ha. Mínus této metody: rychlost sečení stoupá o 10-13%. Lineární metoda výsevu umožňuje ekonomicky konzumovat semena a půdní zdroje, ale nezaručuje přátelské klíčení. Rychlost výsevu jarní pšenice závisí na druhu odrůdy. U tvrdých odrůd je zrno těžší a vyžaduje více. Nízkorozpočtové odrůdy zrn, které jsou odolné vůči ustájení, mají také vysokou míru osiva: až 7 milionů semen na hektar.

Bránění se provádí za účelem zlepšení provzdušňování půdy, ničení tvrdých krust a plevelů, k potírání škůdců a chorob. První hrubování se provádí ve fázi tilleringu napříč řadami nebo diagonálně k nim. Jarní odrůdy vyžadují vlhkost půdy a vzduchu. Nedostatek vody při rozkvětu a tvorbě pylu snižuje produktivitu o 30-45%, může to vést k hollowness. Silná suchost vzduchu také negativně ovlivňuje výnos: obilí se zvětšuje, stává se tvrdé a špatné.

Horní obvaz a hnojivo z pšenice

Optimální množství hnojiv se vypočítá na základě složení a stavu půdy, výsledků diagnostiky rostlin. Včasná aplikace hnojiv zvyšuje plodnost půdy, výnos a zimní odolnost rostlin. A výsledkem správné aplikace hnojení je ekonomické využití půdní vlhkosti pšenicí.

Hlavní hnojiva pro ozimou pšenici jsou dusíkatá a fosforová hnojiva. Většina hnojiva obsahující fosfor a draslík se používá před sejbou. Malá část - na podzim nebo na začátku jara radikální metodou. Jarní krmení pšenice je nezbytné pro růst rostlin: během tohoto období pšenice potřebuje zejména dusík, síru a fosfor.

U jarní pšenice se nejdříve provede dresink. Do první fáze se zavádí dusičná, fosforečná, sírová a draselná hnojiva. Přispívají k rychlé tvorbě listů, urychlují růst a vývoj rostlin. Oplodněte kulturu a ve stádiu zrání: hnojení zvyšuje produktivitu ucha. Během tohoto období je pšenice oplodněna dusíkem, fosforečnany, hořčíkem a borem.

Pěstování pšenice jako podnikání

Pšenice je důležitou zemědělskou plodinou, která se používá v pekárnách, pro výrobu mnoha potravin a produktů živočišné výroby. Při plánování podniku na pěstování obilovin je třeba zvážit:

Nákup, dodávka, nakládání a vykládání hnojiv, náklady na jejich uvedení do provozu;

 • Klimatické vlastnosti regionu;
 • Doprava semen;
 • Výdaje na výsev, pěstování, hrubování;
 • Přeprava vody do secích polí;
 • Sklizeň, přeprava a skladování obilí;
 • Zpracování osiva před sejbou a skladováním;
 • Doprava a stohování slámy;
 • Prodej obilí.

Pro usnadnění práce jsou sestaveny technologické mapy. Jedná se o tabulku, ve které:

 • Pozemky;
 • Počet pracovníků a zařízení;
 • Podmínky provedení práce;
 • Rozsah práce;
 • Náklady na pohonné hmoty;
 • Výsadba odrůd;
 • Počet plodin na ha;
 • Podmínky vysazování;
 • Podmínky použití hnojiva.

Při vypracování plánu je třeba věnovat zvláštní pozornost odrůdám. Výnos obilovin závisí na nich. Vybírejte stejné druhy pšenice na základě charakteristik půdy a podnebí.

Pšenice může být prodávána samostatně, prodávána dalším prodejcům nebo státním organizacím. Obilí se prodává jako celek a ve strouhaných a vločkách (pro hospodářská zvířata) osivo ve formě mouky. Poptávka se používá také jako slaměná: nakupují je hospodářská zvířata pro skot a krmiva.

Pěstování pšenice doma

V kuchyňských zahradách se pšenice pěstuje pro osobní potřebu, krmivo pro zvířata nebo jako siderata. Siderat je rostlina, která je vysazena tak, aby obohacovala půdu živinami. Pšenice nasycuje půdu dusíkem a draslíkem, uvolňuje půdu, zlepšuje propustnost vzduchu a vody. Zvláště efektivně je vysazovat na těžké půdě.

Jak pěstovat pšenici jako siderata: Semena rostlin v půdě na podzim asi měsíc před nástupem mrazu. Vysekávané zrno pro nakládání se smísí s pískem a rozptýlí se na povrchu země, nebo se vysadí do drážky umístěné ve vzdálenosti 10 cm od sebe. Rozptýlené na povrchu semena jsou zakotveny v zemi pomocí hřebenů. Sazenice se objevují po 6-10 dnech. Když tráva získají potřebnou vegetační hmotu, jsou koseny a ponechány na zemi ve formě mulčovací vrstvy.

Jak pěstovat pšenici doma

Pšenice je jednou z nejběžnějších obilovin na světě. Pokud také chcete pěstovat pšenici vlastním rukama a získat kvalitní mouku pro domácí chléb, nezapomeňte si přečíst náš článek.

Z toho se dozvíte, které odrůdy jsou lépe rostoucí ve vašem klimatu, jak správně vysévat plodiny a jaké škůdci a nemoci představují nebezpečí pro rostliny.

Jak pěstovat pšenici doma

Existuje mnoho druhů pšenice, včetně hybridů, které jsou přizpůsobeny k růstu za určitých klimatických a půdních podmínek. Nejběžnější je klasifikace podle doby výsevu (obrázek 1):

 • Jaro Je zaseta od května do března a sklizeň je sklizena v září. Má vysoké chuťové vlastnosti a odolnost proti nachlazení.
 • Zima Je vyseta od konce léta do poloviny podzimu a sklizeň se shromažďuje v polovině léta příštího roku. Vhodnější pro oblasti s mírným podnebím a zasněženou zimou, přestože má vyšší výnosy než jarní odrůdy.
Obrázek 1. Typy kultury: jaro a zima

Je také obvyklé rozdělit ho podle stupně tvrdosti zrna. Může to být měkké a tvrdé. Pevný hrot je široký a krátký a zrno obsahuje hodně lepku a bílkovin. Příkladem plné jarní plodiny jsou odrůdy Almaz a Orenburg 2 a Vakht a Parus jsou klasifikovány jako tvrdé zimní plodiny.

Soft je určen k výrobě mouky. Mezi hlavní odrůdy patří (Obrázek 2):

 1. Jarní červená: Altaiskaya 81, Lyuba, Moskva 35;
 2. Jarní bílé zrno: Novosibirsk, Saratov;
 3. Zima Krasnozernaya: Don Bessia, Yuna, Volgograd;
 4. Zimní bílé zrno: Kinsovskaya 3, Albidum 28.
Obrázek 2. Populární odrůdy: 1 - Altai 81, 2 - Novosibirsk, 3 - Don bezless, 4 - Kinsovská 3

Kde pěstovat pšenici v Rusku

Pšenice hraje klíčovou roli při výrobě ruských plodin. Kromě surovin pro výrobu potravin domácí chovatelé pěstují odrůdy osiva, které se dále používají k produkci osiva. Kromě zimní a jarní pšenice se v Rusku pěstuje pšenice s dvěma rukama, která produkuje dvakrát (na podzim a jarní výsev).

Již v minulém století byla hlavním pěstitelským regionem Černá zemská oblast, ale moderní chovatelé přinesli odrůdy, které lze pěstovat na jakýchkoli půdách. Díky tomu jsou plochy, které byly dříve určeny pro pěstování raže, nyní sklizeny pro pšenici. Nejnovějším výsledkem chovatelů byla takzvaná kapra kultura, která může být úspěšně obhospodařována iv prudkém klimatu Sibiře.

Nejlepší předchůdci rostliny a následovníci

Kultura se vyznačuje slabým kořenovým systémem, takže tato obilovina je velmi náročná na své předchůdce. Půda musí být úrodná, proto se nedoporučuje seje v polích, kde byly pěstovány dřívější plodiny.

Poznámka: Nejlepší prekurzorové rostliny jsou prvotřídní druhy, jejichž sklizeň se shromažďuje brzy a půda má čas hromadit živiny pro růst a vývoj obilovin.

Dobrými předchůdci jsou jedlé a trvalé byliny, sideráty, kukuřice, pohanka, řepka a středně zralé brambory. Také je povoleno sešit po ovesu, protože tyto obiloviny nemají běžné nemoci.

Po sklizni může být pole prakticky užito na jakékoliv plodiny, ale upřednostňuje se zelenina, nikoli obiloviny, protože to může vyvolat vývoj onemocnění.

Autorka videí o roli správné střídání plodin při pěstování obilovin.

Požadavky na místo pro pěstování

Sbírat bohatou plodinu může být pouze tehdy, pokud je lokalita řádně připravena k setí. Zem musí být uvolněná a vyrovnána. To zajistí vysokou a jednotnou klíčivost osiva. Vyrábět plodinu je lepší v řadách, ve vzdálenosti 15 cm od sebe, s hloubkou výsadby 3-5 cm. Protože je velmi citlivý na vlhkost, je nutné zajistit pravidelné zalévání plodiny. V suchém klimatu je lepší upřednostňovat tvrdé odrůdy, které jsou méně náročné na vlhkost. Obrázek 3 ukazuje hlavní požadavky na pěstování obilovin.

Osvětlení

Doba denního světla je jedním z hlavních ukazatelů úspěšného růstu. Plodiny by měly být osvětlovány rovnoměrně, takže se nedoporučuje příliš hustě rostlit.

Poznámka: Pod podmínkou optimálního osvětlení je kultura dobře hustá a listy získávají jednotnou zelenou barvu.

Pokud světlo nestačí, bude kultura příliš nízká a to negativně ovlivní výnos a zimní odolnost plodiny.

Obrázek 3. Vliv teplotního režimu na pěstování obilovin

Teplota

Jarní pšenice je na rozdíl od zimních odrůd nenáročná vůči klimatu. Klíčení zrna začíná už při teplotě +2 stupňů a příznivé vývojové podmínky jsou 12-18 stupňů.

Většina odrůd netoleruje sucho. Při teplotách nad 35 stupňů a bez přírodních srážek klesá kvalita a množství zrna. Zima má vysokou zimní odolnost a může udržet schopnost klíčení při -17 stupních bez sněhu a až -25 se sněhovou pokrývkou.

Vlhkost

Pro normální růst potřebují rostliny dostatečné množství vlhkosti. V průměru činí jeho množství 70% celkové hmotnosti semen. Ale tvrdé odrůdy vyžadují víc vody, protože mají vyšší obsah bílkovin v zrnech.

Je důležité si uvědomit, že intenzita zavlažování by měla být nerovnoměrná. Většina kapaliny je nutná během doby uvolňování rostlin do trubice a během vytváření uší.

Secí technologie

Před sejbou jsou semena povinně vyleptána pro prevenci chorob. Pružina se odkazuje na počátku kultur, takže jeho semeno se provádí na začátku jara práce v terénu, ale v teplých zim jižních oblastí může být setí průběh a konec února (viz obrázek 4).

Poznámka: Zvláště pečlivě je třeba pozorovat časné setí u tvrdých odrůd, protože zpoždění při zavádění semen do půdy může výrazně snížit objem sklizně a zpomalit zrání uší. Obrázek 4. Sejení jarních odrůd

Má nízkou houževnatost, takže se zaseta poměrně hustě. Podle uznávaných norem pro lesostepních zóny na 1 ha spotřebuje 5-6 milionů zrna a stepních oblastí -. 4-5 milionů Tyto sazby jsou upraveny v závislosti na úrodnosti půdy a hubení plevelů stupně znečištění. Například v úrodných a čistých polích může být rychlost snížena o 10% a u zanesených nebo neplodných polí - asi o 15%. Je také důležité udržovat optimální hloubku použití semen v půdě. Mělo by to být 3-4 cm a vlhkost 6 až 8 cm. Při hlubším setí se semena budou nerovnoměrně rozkvést.

Technologie pěstování ozimé pšenice

Záznam o zimní kultuře se připravuje ihned po sklizni prekurzorových plodin (obr. 5). K tomu je nutné uvolnit a vyzvednout půdu.

Existuje několik způsobů výsevu a růstu zimních odrůd:

 • Úzký řádek (šířka řádků mezi 0,07-0,08 m);
 • Kříž (mezi řádky do 0,15 m);
 • Private (šířka řádků mezi 0,15 m).
Obrázek 5. Funkce rostoucích zimních odrůd (včetně osevního postupu)

Je třeba upřednostnit úzkou a přechodovou metodu. V tomto případě se semena rovnoměrně rozpadají do půdy a výsadba se provádí dostatečně hustě a zabraňuje dalšímu vývoji plevele.

Poznámka: Pro pěstování zimních odrůd se provádí ranné výsadby. To pomáhá předcházet většině chorob obilovin, protože dříve, než se stanou aktivními, mají rostliny čas na to, aby se zpevnili.

Ozimá pšenice citlivé na půdní úrodnost, ale ve fázi přípravy do země nutně organické hnojivo, které doplňují jejich draslíku a fosforu obvazy. V budoucnu se zavádí dodatečné minerální hnojení ve fázi uvolňování rostlin do trubice a během tvorby uší.

Na videu jsou podrobně uvedeny všechny fáze růstu zimních obilovin: od výsevu až po sklizeň.

Péční péče

Kultivace pšenice je považována za jednu z nejjednodušších, ale pro velký výnos plodin je nutná určitá péče.

Klíčové aktivity zahrnují: (Obrázek 6):

 • Závěs prováděné bezprostředně po výsevu. To pomáhá zrněm lépe kontaktovat půdu a klíčení rovnoměrněji.
 • Harrowing je nutná, protože po dešti na povrchu země se vytvoří kůra, která se odstraňuje lehkým bručením.
 • Zpomalení sněhu. Zachování sněhové pokrývky pomáhá zrnám lépe přežít v zimě a udržovat jejich klíčení. Chcete-li to udělat, je lepší zasít plodinu v polích chráněných na obou stranách větru lesními pásy nebo jinými plantážemi.
 • Odstranění buriny. Vývoj obilovin ve stádiu vzplanutí může být zpomalen burinami. Ve stádiu klíčení nežádoucích rostlin používejte speciální herbicidy.
 • Boj proti nemocem. Aby se zabránilo chorobám, jsou plodiny ošetřovány speciálními chemikáliemi, které rozdělují použití těchto prostředků do růstových fází.
Obrázek 6. Péče o plodiny: balení, hnojení a hnojení

Sklizeň a skladování plodin

Sklizeň nemůže být odložena, protože se převrácené uši rozpadnou a kvalita zrna se zhorší.

Čištění provádí kombajn (obrázek 7). Pokud jsou plodiny čisté z plevele, používá se přímá sklizeň a s velkým množstvím cizorodých rostlin - dvoufázová sklizeň.

Obrázek 7. Sběr a skladování obilovin

Po sklizni se obilí dopravuje do skladování a dělí se podle druhů. Poté jsou suroviny odeslány ke zpracování (například k broušení). V případě, že je kultura uložena ve formě zrna, je nalita do speciálních nádrží nebo pytlů a skladována v suché, chladné a dobře větrané místnosti. Musí být instalovány speciální návnady nebo pasti pro boj s hlodavci.

Kolik pšenice lze sklízet z 1 ha

S přihlédnutím k půdním a klimatickým podmínkám Ruska je možné od 1 hektaru vybírat asi 2,5 tuny pšenice. To je průměr země, která může kolísat v jednom nebo v druhém směru, v závislosti na vlastnostech půdy, klimatu a aplikovaných hnojivech.

Při pěstování na prodej je třeba upřednostňovat jarní odrůdy, protože mohou být prodávány v zimě, kdy ceny obilí jsou nejvyšší.

Pěstování pšenice jako podnikání

Pěstování pšenice je jedním z nejvýnosnějších. Průměrná cena tony zrna je 13 tisíc rublů a při používání hnojiv může být průměrný výnos na hektar výrazně zvýšen.

Ziskovost podnikání v mnoha ohledech závisí na investovaných prostředcích a plánování. Především je nutné objektivně posoudit kvalitu půdy a vytvořit potřebná hnojiva. Také pro zahájení podnikání je nutné zakoupit nebo pronajmout vybavení (traktor, secí stroj, kombajn a dopravu pro přepravu hotových surovin). Kromě toho jsou před jejich zavedením vybaveny skladovací místností pro skladování zrna.

Navzdory vysoké ziskovosti pěstování pšenice je při vypracovávání podnikatelského plánu nutné vzít v úvahu rizika takového podniku:

 • Výpočet příjmů by měl být prováděn s minimálním výnosem, jelikož plodiny mohou být poškozeny nepříznivými klimatickými podmínkami, chorobami nebo škůdci;
 • Nízké tržní ceny. Na konci léta je cena za tunu zrna nejnižší, takže je lepší pěstovat jarní odrůdy, které lze prodávat v nejvíce ekonomickém období roku (v zimě);
 • Rozbití zařízení. To může znamenat dodatečné náklady, zejména pokud se zařízení během doby sklizně přeruší a musí být okamžitě nahrazeno.

Pěstování pšenice jako podnik by mělo začít od malých oblastí, postupně se rozšiřovat půdu. Současně se doporučuje okamžitě oplodnit půdu, s přihlédnutím k charakteristikám půdy a prekurzorových plodin.