Jak otevřít restauraci od začátku: krok za krokem

Mnoho podnikatelů sní o vlastní restauraci. Ne každý však podniká konkrétní kroky k dosažení svého cíle. Vytvoření restaurace vyžaduje značné finanční náklady, nemluvě o čase a energii. Aby se tyto náklady snížily, budete se muset hodně naučit o tomto typu podnikání.

Restaurace má několik zásadních rozdílů od jiných stravovacích zařízení. V kavárně přicházejí lidé, kteří očekávají rychlé občerstvení. Podává jídlo z polotovarů, takže čekání na jídlo netrvá dlouho. Bar se specializuje na prodej alkoholických nápojů. Restaurace mezi nimi zaujímá zvláštní místo - zde mohou zákazníci vychutnávat právě vařené jídlo.

Je výhodné otevřít restauraci

Podle statistik publikovaných novinami Vedomosti 16. prosince 2016 je v prvním roce práce téměř 5-7% těchto institucí uzavřeno. Průměrná doba návratnosti je asi 1,5-2 let. Souhlasíte, je třeba něco myslet a bojovat. Když hovoříme o ukazatelích čistého zisku, podle společnosti RestCon může být 10-20% dobrý výsledek. Tak, podle odhadů RBC, příjmy z restaurace je asi tři miliony rublů za měsíc, a jeho výdaje na nájemné, mzdy a účet potravin pro zhruba 2,3 milionu rublů, po majitelé daňové odpočty restaurací lze získat asi 500 000 rublů čistého zisku.

Která restaurace je lepší otevřít: výběr konceptu

Existuje několik typologií institucí:

 • Podle počtu hvězd - od jednoho do pěti. Závisí na oblasti, interiéru restaurace a počtu číšníků.
 • Podle kategorie - první kategorie, nejvyšší kategorie, luxusní restaurace. Hodnocení zařízení je ovlivněno výběrem jídel, kvalitou služeb, úrovní služeb.
 • Podle cenové hladiny - ekonomika, podnikání a prémiová skupina. Závisí na průměrné kontrole jednoho návštěvníka.
 • Podle typu kuchyně - restaurace ruské, východní, kavkazské, evropské a jiné kuchyně.

Nováček restauratér s omezeným rozpočtem by měl přemýšlet o otevření malých místech 150-200 m 2 40-45 zákazníky v obytné zóně. Pokud se ambiciózní plány, můžeme zvážit možnost otevřít restauraci v centru města, ale být připraven na vysoce konkurenčním a působivé nájemného.

Abychom pochopili, jaký formát restaurace uspokojí budoucí publikum, je třeba provést marketingový výzkum. Jejich výsledky budou ukazovat volný výklenek a úroveň požadavků zákazníků.

Rozvoj podnikatelského plánu

Důležitý a zodpovědný krok, kterému se nedá vyhnout při otevření restaurace od začátku. Podnikatelský plán je finanční karta projektu. Díky tomu můžete pochopit, kolik to bude stát a jak rychle se restaurace vyplatí.

Zde jsou předepsané všechny finanční náklady:

 • k pronájmu, opravám, projektování, projektování a vybavení prostor;
 • pro registraci právnické osoby, výpočet sazby daně;
 • na platy každého zaměstnance.

Ve fázi podnikatelského záměru by mělo být připravováno menu restaurace. Zde tedy uveďte cenu pokrmu a vypočtejte přirážku pro každou z nich.

Registrace činností v daňové inspekci

Otevřít restauraci může pouze právnická osoba nebo individuální podnikatel. Proto je nutné předregistrovat organizační a právní formu vlastnictví v příslušném orgánu. Podle zákona je tento orgán inspekcí Federální daňové služby. Je také nutné uvést potřebné kódy OKVED a daňový systém. Chcete-li otevřít restauraci, je vhodnější forma právnické osoby, neboť poskytuje prostor pro rozvoj, například prodej silných alkoholických nápojů. Dokumenty požadované pro registraci jako právnická osoba:

 • žádost o státní registraci, vystavená v souladu s formulářem č. P11001;
 • rozhodnutí o vytvoření právnické osoby ve formě protokolu, smlouvy nebo jiného dokumentu;
 • zakládající dokumenty právnické osoby (2 kopie);
 • výpis z rejstříku zahraničních právnických osob (pokud je otevřen zástupce zahraniční společnosti);
 • potvrzení o zaplacení státního poplatku.

Rozhodnutí o registraci právnické osoby ústavu by mělo být učiněno do 3 pracovních dnů po předložení dokumentů.

Uzavření nájmu nebo koupě prostor

Získání potřebného prostoru pro restauraci je upřednostňovanou volbou, ale ne všechny jsou k dispozici. Mnozí se rozhodli pronajmout si pokoj, což snižuje počáteční zátěž pro rozpočet instituce. V každém případě je třeba věnovat zvláštní pozornost umístění potravinářské stanice. Jednou z možností win-win lze volat velké nákupní a zábavní centra, turistické místa, živé dopravní trasy. Věnujte pozornost soutěži - dokonalá bude absence nebo přítomnost řady restaurací na jiné úrovni s jinou koncepcí, cenovou politikou apod. Prvotřídní restaurace jsou vhodnější k otevření v centrálních oblastech velkých megacities. Před otevřením podobné instituce ve městě s malým počtem obyvatel stojí za to důkladné prozkoumání kupní síly a úrovně plnosti trhu. Rozpočet rodinné zařízení bude nejlepší volbou pro spaní.

Objednejte technický a projektový projekt

Technickým projektem je výkres s plánem uspořádání zařízení a komunikací (vodovody, větrací sítě atd.).

Registrace hraje klíčovou roli - v restauraci zákazníci zůstávají po dlouhou dobu, takže pokoj by měl být krásný a útulný. Rovněž je důležité naplánovat uspořádání a vybavení výrobních zařízení. Existují společnosti, které se specializují na vytváření 3D projektů institucí v souladu s požadavky zákazníka, regulačními dokumenty, požadavky cílové skupiny. V této fázi přemýšlejte nad všemi detaily - materiály, nábytek, dekor, fasádní design.

V ideálním případě by společnost nebo projektant, který vytváří projekt restaurace, měl provádět následný autorský dohled nad jeho realizací.

Připravené projekty musí odpovídat legislativním požadavkům, normám, pravidlům a normám platným v Ruské federaci v době schválení projektu.

Nákup zařízení, nádobí, nábytku a textilu

Ze stupně vybavení kuchyně závisí rychlost obsluhy a dokonce i rozsah pokrmů. Nováček restauratér se neobejde bez pomoci profesionála - vysoká pravděpodobnost chyb (nákup zbytečných nebo závadě na zařízení), který bude stát dodatečné náklady nebo výskyt dalších komplikací. Klasickým příkladem vybavení pro kuchyň restaurace je tepelná a chladicí zařízení, technologická, hmotnostní a neutrální zařízení.

Nákup nábytku pro restauraci má také své jemnosti, například byste měli vzít v úvahu vysoký stupeň opotřebení. Ti, kteří mají ve výběru zařízení a prvků situace restauraci žádnou zkušenost může obrátit jednou ze společností, organizování dodávky základních položek pod klíčem.

Registrace licence pro maloobchodní prodej alkoholických nápojů při poskytování služeb veřejného stravování

Pokud nabídka vaše restaurace bude mít silný alkohol, pak podle zákona podlahová plocha by neměla být menší než 50 m 2 (v případě, že instituce se nachází v městských omezení) a nemůže být umístěn v okolních oblastech děti, vzdělávání, zdravotnických zařízení, a další. Povolení k použití alkohol v místě prodeje vydávají místní samosprávy, například v Moskvě se jedná o ministerstvo obchodu a služeb Moskvy. Při registraci budou vyžadovány tyto dokumenty:

 • Žádost o poskytnutí služeb.
 • Doklad potvrzující totožnost vedoucího právnické osoby.
 • Notářské kopie zakládacích dokumentů.
 • Dokumenty k obchodním zařízením a skladům ve vlastnictví nebo pronájmu, jejichž doba je stanovena smlouvou a je jeden rok nebo více.
 • Dokument potvrzující dostupnost schváleného kapitálu a řadu dalších.

Licence nebo odmítnutí je povinen vydat do 30 dnů od okamžiku předložení dokladů. V současné době je možné licenci vydat prostřednictvím internetu na oficiálních stránkách starosty Moskvy.

Koordinace projektů s Rospotrebnadzor a Rostekhnadzor

Než začnete pracovat na rekonstrukci prostor, musíte získat povolení pro projekt ve státních institucích. Potřebujete získat následující dokumenty:

 • Závěr sanitární a epidemiologické služby Rospotrebnadzor.
 • Závěr znaleckého rady o koordinaci projektových rozhodnutí o stavbě Úřadu státního požárního dozoru Ministerstva Ruské federace pro civilní obranu, mimořádné situace a odstraňování následků přírodních katastrof v Rusku.
 • Technický pas prostor vydaný Krajským úřadem pro technický inventář.
 • Závěr o předložených architektonických materiálech, který poskytuje architektonické a plánovací řízení.
 • Závěr státní (nebo nestátní) odborné způsobilosti projektové dokumentace a výsledků inženýrských průzkumů.
 • Při přestavbě prostor budete muset obdržet příkaz od Státního inspektorátu bydlení a řady dalších.

Všechna schválení vyžadují poskytnutí určitých dokumentů - zakládajících dokumentů, výpisů, výkazů, plánu řízení výroby atd.

Složit zkoušky potřebné k zajištění Gospozharnadzora pokoj evakuační plán, hasicí přístroje, indikátory nouzový východ, stejně jako na techniku ​​v požárně bezpečnostního protokolu.

Oprava a příprava prostor

Zde není tolik o návrhu místnosti. Restauratér primární cíl - aby se změny a půjčovat vhodně veškerou komunikaci (větrání, voda, elektřina). Pokud zůstane staré zařízení v místnosti, musí být demontováno. Upozorňujeme, že restaurace vyžadují dobré větrání - digestoře, klimatizačních zařízení - a velké množství míst pro dodávku vody.

Poté opravárenský tým provádí práce na podlahách, markýze stropů a teprve pak - dokončení. Délka opravy restaurace závisí na ploše areálu a v průměru se pohybuje od tří týdnů nebo déle.

Nábor a školení zaměstnanců

Pro otevření personálu restaurace musí být přijati personál (číšník, barman, pokladní), kuchyňský personál (kuchař, sous-chef, kuchař), administrace (manažer, rada, správce). V takovém případě je v předstihu žádoucí vytvořit vzdělávací program, který by odpovídal vysokému obratu zaměstnanců, který je charakteristický pro podnikání v restauracích. Mělo by být co nejúčinnější a co nejkratší.

Najít profesionálního číšníka je obtížný úkol. Tato pozice je považována za frivolní a vhodnou pouze pro studenty jako dočasnou práci na částečný úvazek. S rostoucí povědomí o restauracích je tento stereotyp věcí minulosti, konec klienta závisí na číšníku. Je žádoucí motivovat zaměstnance s důstojným mzdovým a kariérním vyhlídkem.

Tréninkový manažer někdy začíná měsíční certifikací, během které pracuje v kuchyni, v baru, v hale a tak dále. K tomu, aby obsadil manažerskou pozici, musí odborník pochopit komplikovanost každého oddělení restaurace.

Vývoj TTC a TI pro nádobí

Každá restaurace by měla mít nejen připravené menu, ale také technologické dokumenty schválené hlavou pro každé jídlo. Patří sem:

 • Technologická mapa je recept na výrobu misky, která udává spotřebu produktů.
 • Technologická výuka - požadavky na proces výroby, skladování, přepravy.
 • Technická a technologická mapa - požadavky na nové výrobky, které jsou vyráběny poprvé.

Tyto doklady jsou zapotřebí k tomu, aby byly zohledněny spotřeby surovin v procesu vaření, jakož i náklady na řízení. Také tyto dokumenty jsou nezbytné pro inspekce Rospotrebnadzor.

Instalace a instalace zařízení

Přístroje pro kuchyně v restauracích jsou obzvláště obtížné, takže instalace je lepší svěřit odborníkům. Existují společnosti, které se specializují na podobné služby. Často se chovají jako dodavatelé potřebných zařízení. Práce zahrnují rozbalení, montáž, připojení, testování a přizpůsobení a podle výsledků získáte do provozu uvedení zařízení do provozu. Časování závisí na počtu zařízení, složitosti instalace a počtu instalátorů.

Reklama a PR

První akce zaměřené na podporu založení by měly být uspořádány několik měsíců před zahájením. Budoucí zákazníci musí být informováni o vzhledu nové restaurace. Je žádoucí upozornit návštěvníky na jedinečný koncept instituce, aby lidi čekali na otevření s netrpělivostí. Po otevření musíte získat první pravidelné hosty - za tím můžete vytvořit různé věrnostní programy (klubové karty atd.) Nebo provádět zajímavé propagační akce. Je také velmi důležité vytvořit atraktivní obraz restaurace v různých sociálních sítích.

Uzavření smluv s dodavateli výrobků a smluv o vývozu pevného odpadu

Práce každé restaurace je spojena s každodenním výskytem velkého množství jídelního odpadu. Proto je instituce povinna uzavřít dohodu o odstraňování domácího odpadu se specializovanou společností, která ji provede podle stanoveného harmonogramu.
Mezi dodavatelem produktů a restaurací, mezi právnickými osobami, musí být uzavřena dohoda o transakci. Zkušení restaurátoři doporučují mít několik dodavatelů pro každý druh zboží - to je nezbytné pro sledování cen. Je možné snížit náklady na produkty při výpočtu předčasného splacení, a také pokud si zboží vezmete sám.

Umístění nábytku a zkušební provoz

Jedním z vážných problémů s designem restaurace je optimální organizace prostoru. Je třeba uspořádat nábytek tak, aby se návštěvníci cítili pohodlně a současně je maximální počet stolů vhodný. Když je vše připraveno, můžete provést zkušební provoz restaurace, například pozvat své přátele a známé jako zákazníky. V průběhu takové kontroly můžete identifikovat hlavní problémy v práci každého oddělení.

Informovat Rospotrebnadzor o začátku činnosti

Od roku 2009, otevření restaurace je dostačující informovat územní orgán Rospotrebnadzor o začátku činnosti a restaurací, které vaše restaurace splňuje všechny hygienické normy. Oznámení je nutné po registraci v IFTS, ale před otevřením instituce. Žadatel obdrží kopii příspěvku se záznamem o registraci. V průběhu této instituce mohou zaměstnanci Rospotrebnazora provádět pravidelné kontroly s frekvencí 1 každé 3 roky nebo na žádost spotřebitele. V rámci tohoto ověření inspekce bere v úvahu nejen dodržování všech standardů areálu, ale také například program průmyslové inspekce, lékařské záznamy zaměstnanců, smlouva o dezinfekci, nakládání s odpady, atd.

Začátek činnosti

Po úspěšném zkušebním běhu jste připraveni otevřít dveře pro první skutečné zákazníky! Je důležité udělat si dovolenou z této akce - a to zejména pro návštěvníky.

Jak dlouho to trvá?

Všechny uvedené body jsou originálními fázemi, které vedou k otevření vlastní restaurace. Plnění každého z nich závisí na vašich zkušenostech, dostupnosti připojení a dalších součástech. Pokud je vše v souladu s plánem, může být malá instituce připravena k otevření za 3-4 měsíce. K otevření velkých prémiových restaurací může trvat až šest měsíců.

Kolik je otevření restaurace

Uveďme přibližné náklady na otevření rodinné restaurace o rozloze 200 m 2 v centru Moskvy:

Předmět výdajů

Přibližné množství, rub.

Jak otevřít mini-kavárnu

Malé útulné kavárny jsou oblíbené v městech a malých městech. Na rozdíl od restaurací tato sféra veřejného stravování neposkytuje rozsáhlý seznam pokrmů a dalších potěšení - v kavárně lidé přicházejí s cílem rychle se stravovat a zajímavě trávit čas. Proto, pro podnikatele, otevření mini-café je dobrý nápad se připojit k skvělé restaurace restaurace, slibuje rozvoj a dlouhodobé vyhlídky. Vaše pozornost je tedy věnována obchodní myšlence, jak otevřít mini-kavárnu od začátku.

Požadovaná dokumentace

Chcete-li vytvořit malou kavárnu, můžete zastavit registrováním podnikatele jako IP. Je však třeba vzít v úvahu nuance. Pokud kavárna plánuje prodávat alkoholické nápoje, bude nutné ji formalizovat jako LLC, protože licence na alkohol je k dispozici pouze právnickým osobám.

Chcete-li otevřít mini-kavárnu bude vyžadovat tyto dokumenty:

 • Povolení k otevření stravovacího místa v určité místnosti, dodržování hygienických a protipožárních předpisů.
 • Smlouva o pronájmu pro danou oblast (vlastnické právo).
 • Osvědčení o státní registraci.
 • Koordinace otevření a provozu zařízení s městskou správou, Dez, Rospotrebnadzor.
 • Licence na obchodní činnost za účelem prodeje alkoholických nápojů a tabákových výrobků.
 • Lékařské karty (s včasnou lékařskou prohlídkou) od zaměstnanců.
 • Povolení společnosti Rospotrebnadzor připravit a prodat plánované menu.

Při registraci kavárny je třeba se obrátit na kódy OKVED. V závislosti na směru jídelny vybereme následující položky klasifikátoru:

 • "Restaurace a kavárny rychlého občerstvení a samoobsluhy" (56.10.1).
 • "Podniky ve veřejném stravování mimo provoz" (56.10.21).
 • Pokud je kavárna otevřena v podniku (podnik), vyberte kód 56.29.2.
 • "Dodávka nápojů (výroba a prodej)" - kód 56.30.
 • "Maloobchod s alkoholickými nápoji" (52,25).
 • "Aktivity restaurací a kaváren" (55.30).

Systém zdanění by měl být zvolen s přihlédnutím k náměstí oblasti kavárny. Nejvýhodnější je zaměřit se na UTII - zvláštní režim, v závislosti na ploše prostor pro obsluhu obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že mini-kavárna zajišťuje pronájem malého prostoru, tato forma zdanění vybírá většina podnikatelů.

Určeno s místností

Jak začít podnikat? Samozřejmostí je správná volba místnosti a její umístění. Chcete-li otevřít mini-kavárnu, která je populární, budete muset sami studovat marketingové aspekty projektu. Nejlepší volbou ubytování pro kavárnu jsou centrální ulice města, náměstí k pronájmu v přízemí budov. Místnost je vybrána s ohledem na následující faktory:

 1. Maximální akumulace populace.
 2. Účel pronajaté oblasti. Ideální volbou je získat čtverec, kde byl předtím umístěn cateringový bod. Pokud máte smůlu, budete muset kontaktovat SES a požární službu o povolení a umístění komunikace požadované těmito orgány.
 3. Zajištění elektřiny. Standardním požadavkem na vybavení kuchyně v kavárně je dodávka elektřiny o výkonu nejméně 75 kW. Pokud je indikátor menší, než je požadováno, budete muset vynaložit peníze na připojení dalších zařízení, které poskytují požadovaný výkon.
 4. Doba nájemní smlouvy. Chcete-li odstranit předpoklad, je to nutné pro dobu nejméně 5 let, protože první 1-2 roky kavárny vydělávají klienty a "odrazí" investované prostředky. Uzavření nájmu na dobu až jednoho roku se nepovažuje, protože v tomto případě není možné získat povolení k obchodování s alkoholem.
 5. Plocha pokoje je od 50 metrů čtverečních metrů. Zvažoval vzdálenost od rezidenčního sektoru, sociální zařízení. K získání povolení a licencí by kavárny měly být umístěny ve vzdálenosti 25 metrů od těchto zařízení.

Volba je

Chcete-li získat úspěšný projekt ve formě mini-kavárny, musíte přesně určit jeho formát. Nenechte se rozptýlit mezi několika oblastmi, protože se vaše dítě může stát slavnou značkou a těšit se z popularity. Výběr je skvělý, mini-kavárna může existovat jako:

 • Kavárna.
 • Palačinka.
 • Snack.
 • Shashlik.
 • Jeden ze směrů národních kuchyní na světě (arménština, gruzínština, čínština, ruština).
 • Internetová kavárna.
 • Dětská kavárna.

Pomůže určit úkoly přiřazené podnikateli při otevírání mini-kavárny, instrukce krok za krokem. Po výběru místnosti, registračního formuláře, formátu práce věnujeme pozornost typu služeb zákazníkům. Může se jednat o samoobsluhy nebo práci s objednávkami zákazníků prostřednictvím číšníků. Současně je nutné rozhodnout, jak bude kuchyně v mini-kavárně fungovat. K dispozici jsou dvě možnosti: dodávka hotových jídel nebo příprava jídla a nápojů na místě. Obě metody vyžadují plánovanou práci s dodavateli potravin.

Zařízení s moderními "asistenty"

Ekonomické údaje ukazují, že vybavit spotřebiče malou kavárnou bude vyžadovat 300-500 tisíc rublů. Položky nákladů na zařízení zahrnují tyto položky:

 • Kuchyňské spotřebiče na vaření (trouby, mikrovlnná trouba, mixér, gril, kávovary, varné konvice).
 • Chladicí zařízení.
 • Systém odsávání a větrání.
 • Elektromechanické přístroje.
 • Kuchyňský nábytek (stoly, stojany, nádobí, žaluzie, váhy a jiné drobnosti).
 • Nábytek pro haly, bar.
 • Návrh místnosti, náklady na dekoraci, rozložení.
 • Kavárna bezpečnostního systému.
 • Získání hotovostního vybavení, speciálního oblečení pro zaměstnance.
 • Další trivia (osvětlení, hudba, interiér, ubrus a další).

Je třeba poznamenat, že vysoce kvalitní vybavení známých společností je výhodnější, neboť lví podíl na mini-kavárně úspěch závisí na jeho spolehlivosti. V případě poruchy jedné z kuchyňských spotřebičů se celý technologický proces zastaví, což způsobuje nespokojenost zákazníků a jejich opuštění.

Zaměstnanci

Správná organizace mini-kavárny zahrnuje přesný výběr pracovníků. Není žádným tajemstvím, že pověst a docházka instituce závisí na koordinované práci zaměstnanců kavárny, na kompetencích a komunikačních dovednostech. Proto musí majitel najít nejlepší zaměstnance, pravidelně sledovat kvalitu služby, poslouchat názory pravidelných zákazníků.

Chcete-li pracovat v malé mini kavárně, budete potřebovat tento typ personálu:

 • Cook.
 • Číšníci (2 osoby).
 • Barman.
 • Administrátor.
 • Čistič.

Není nutné zahrnovat do zaměstnance účetního nebo advokáta. Je vhodnější aplikovat na agentury poskytující profesionální služby.

Kolik stojí za otevření mini-kavárny

Náklady na podnikání závisí na rozsahu zařízení, formátu mini-kaváren a plánovaných službách. Hlavní položky výdajů ovlivňují tyto položky:

 • Placení nájemného.
 • Náklady na registraci objektu, získání povolení, licencí, schválení s příklady.
 • Plat mzdy zaměstnancům.
 • Vybavení zařízení zařízením, nábytkem, bezpečnostním systémem a zařízeními pro sledování videa.
 • Náklady na vypracování stylu mini-kavárny, která odpovídá jejímu formátu.
 • Měsíční výdaje na účty za služby.
 • Nákup potravin, alkoholu a nealkoholických nápojů.
 • Náklady na reklamní kampaň.

Obecně platí, že otevření a údržba malé mini-kavárny potřebuje kapitál 1,5-2 milionů rublů. Výše nezbytných finančních prostředků závisí na nákladech na pronájem, vybavení, nákladech na nákup výrobků a formátu mini-kaváren.

Příjem

Ziskovost instituce je kompetentním přístupem k organizaci, kvalitní službě a dobrému umístění, slibujícím maximální počet návštěvníků. Průměrná kontrola mini-kavárny od jednoho návštěvníka je 300 rublů. Pokud v den, kdy instituce navštíví 100 lidí, bude výnos 30 tisíc rublů. Za měsíc bude mini-kavárna přinést majiteli 900 tisíc rublů.

Díky takovým vynikajícím ukazatelům přinese malý podnik majiteli již v první polovině své práce. Úplně splatit náklady asi za rok a půl.

Reklamní kampaň

Rozsah propagačních aktivit se může lišit v závislosti na plánovaném výsledku kampaně. "Motor obchodu" by měl být zaveden v počáteční fázi otevření mini-café zájmu zájem populace a zvýšení návštěvnosti instituce.

Reklamní mini-kavárny jsou založeny na těchto akcích:

 • Distribuce letáků obsahující seznam jídel instituce, fotografie místa, podrobnou adresu.
 • Reklama v médiích.
 • Tvorba webových stránek, stránek v sociálních sítích. Tímto způsobem je přitahováno cílové publikum instituce, informace o propagačních propagačních akcích, čas a formát slavnostních událostí během prázdnin, jsou uvedeny cenové charakteristiky nabídky.
 • Přidělení průčelí (vstup) mini-kavárny při otevření.

Důležité body

Tato zajímavá firma má výhody a "úskalí". Majitel bude čelit jak v počátečních fázích obchodní organizace, tak v průběhu vývoje. Můžete zvýraznit výhody a nevýhody otevření mini-kavárny.

Mezi výhody patří:

 • Pro objev není potřeba žádné speciální znalosti (dovednosti).
 • Vysoká ziskovost projektu (cca 40%).
 • Dobrá návratnost (12-15 měsíců).
 • Stabilní poptávka po službách, vysoká návštěvnost.
 • Vysoká konkurence ve výklenku.
 • Složitost výběru a uspořádání umístění mini-kavárny.
 • Významné náklady na vybavení, pronájem, nákup produktů.
 • Zvýšené požadavky orgánů dohledu.

Mini-kavárna v malém městě

Je výhodné otevřít mini kavárnu v malém městě? Taková obchodní možnost bude úspěšná, pokud zohledníte některé faktory, které ovlivňují ziskovost projektu. Hlavní výhodou otevření malé kavárny ve městě s nízkou hustotou obyvatelstva je nízká cena pronájmu místnosti.

Stojíme však před takovým problémem, jako je nedostatečná účast instituce. Abychom vyvážili dopad tohoto faktoru na rozvoj podnikání, je uspořádání kaváren přemýšleno až do nejmenších detailů. Nejlepší možností pro umístění kavárny je v centru města, v blízkosti parků, nákupních a zábavních center, kde je vysoká průchodnost obyvatelstva.

Je třeba vzít v úvahu, že není možné kopírovat instituci, která se vám líbí, umístěná v centru Moskvy. Kavárna, která působí na metropolitní ploše, nebude v malém městě žádaná. Akcenty by měly být kladeny na poptávku, návštěvnost a nízké ceny instituce.

Nakonec,

Otevření mini-café není snadné, ale zajímavé podnikání. Majitel musí správně naplánovat svou organizaci, zohlednit nuance, pracovní vlastnosti a přemýšlet o formátu mini-kavárny. Instituce vysokého postavení, otevřít dobré umístění, poskytovat malou kavárnu tisíců podobné, bude stát na vysoce konkurenční a bude nejen ziskový projekt, ale i otázkou života.

Jak otevřít restauraci od začátku a kolik peněz potřebuje? Pokyny krok za krokem

Navzdory rozsáhlému území naše země značně zaostává za státy východní a západní Evropy, pokud jde o počet prodejen potravin. Například v Polsku je počet takových zařízení téměř dvojnásobný a ve Španělsku téměř šest. Podle odborníků i přes nestabilní ekonomickou situaci má ruský cateringový trh vysokou míru vývoje a je jedním z nejslibnějších pro podnikání. Průměrná návratnost v tomto segmentu je tedy období 1-3 let, což je vynikající ukazatel.

Chci otevřít restauraci: odkud mám začít?

Je třeba rozhodnout, který typ instituce (přinejmenším přibližně) se chystáte otevřít:

 • Podle formátu. Bar, jídelna, rychlé občerstvení, rodinná kavárna, módní restaurace, "pro vaši" instituci - výběr je široký. Jak ukazuje praxe, pro začátečníky jsou "klasická městská kavárna" nejčastěji "úspěšná", bez složitosti a vlastností, které jsou součástí všech cílových institucí.
 • Podle cenové hladiny. Toto kritérium je často, ale ne vždy, závislé na předchozím kritériu. Obvykle je jedním z významných omezení zde rozpočet začínajícího restaurátora: čím vyšší je úroveň instituce, tím vyšší jsou náklady na její otevření. Odborníci nedoporučují nováčkům začít s drahými restauracemi - veřejnost je velmi náročná, investice a rizika jsou příliš vysoká. Optimálním řešením bude otevření demokratického příležitostného založení.
 • Podle typu kuchyně. Obvykle interiér a požadované umístění zařízení závisí na typu kuchyně. Japonský, ruský, italský, gruzínský nebo možná exotický peruánský? Experti doporučují, abyste svůj úkol nekomplikovali a vybrali ten, kterému rozumíte: pro začátečníky jsou dobré pojmy ruské nebo jednoduché evropské kuchyně.
 • Pro maximální počet hostů. Náklady na uspořádání instituce jsou přímo úměrné počtu míst. Bez ohledu na to, jak velké je pokušení otevřít velkou restauraci okamžitě, je lepší se omezit na místnost pro 30-80 hostů.

Trh veřejného stravování v Rusku pokračuje i přes krizi. Takže pro rok 2014 jeho objem vzrostl o 8,3% a obrat dosáhl 1,2 bilionu rublů. I přes malý pokles v roce 2015 odborníci tvrdí, že nevyhnutelný další růst ukazatelů a dosažení obratu ve výši 2 bilionů rublů do roku 2017.

Takže v okamžiku, kdy téměř všichni zkušení restauratéři doporučujeme začátečníkům otevřený formát instituce „demokratický“ kavárnu nebo restauraci, kde se podává místní, evropské nebo smíšené potraviny a alkohol. Hala by měla být určena pro průměrný počet návštěvníků.

Mějte na paměti, že se okolnosti mohou dělat plány pro ty nečekané úprav: Po sečtení odhadované náklady přesahují možnosti nájemní jednotky nevejde pod původním konceptu, ale by byl dokonalý ve všem ostatním. Proto je optimální přemýšlet nad několika pohodlnými koncepcemi stylu a typu kuchyně a být připraveni provést některé změny plánované nabídky a cenové politiky.

Kolik stojí za otevření restaurace?

Odpověď na otázku ohledně nákladů na otevření restaurace od začátku bude záviset přímo na jejích vlastnostech, jak jsou definovány v předchozí části.

Celková částka se skládá z několika položek:

 • pronájem / nákup / výstavba prostor. Pokud se podíváte na zařízení pro 50 míst, pak si pronajmout pokoj (pravděpodobně 150-200 m?) Bude stát 200.000 rublů měsíčně. V takovém případě budete muset okamžitě zaplatit nejméně dva měsíce plus vklad, tedy 600 000 rublů. V centrálních oblastech megacities a ve velkých nákupních centrech se částka může zvýšit o 3 až 10krát. Stavba nebo nákup prostoru bude samozřejmě mnohem dražší, ale nezapomeňte, že to nebude konstantní náklady;
 • provádění dokumentů - od 300 000 rublů, v závislosti na specifikach instituce, při stavbě budovy pro restauraci - několikrát vyšší;
 • designu a inženýrství v průměru stojí zhruba 2000 rublů na metr, tedy 300 000 rublů pro naše prostory;
 • opravy - náklady budou záviset na složitosti návrhu a počátečním stavu místnosti. V průměru asi 3000 rublů na m, což znamená - z 450 000 rublů pro vypočtenou plochu;
 • nábytek - potřebné minimální množství židlí, stolů, pohovky, stejně jako číšnických a barových pultů bude stát 300 000 rublů;
 • vybavení a nářadí pro kuchyň - poskytnout instituci potřebné množství vysoce kvalitních profesionálních nástrojů, přístrojů a nádobí pro skladování, přípravu a podávání jídel, jakož i pro mytí výše uvedených prostředků, bude vyžadováno množství 1 500 000 rublů;
 • pokrmy a servírované předměty, navržený pro 50 hostů, bude stát 350 000 rublů;
 • primární nákup potravin a alkoholu obvykle stojí ve výši 200 000 rublů;
 • uniformu pro zaměstnance - není povinným, ale žádoucím prvkem, součástí podnikové identity. Když si koupíte minimální sadu oblečení pro číšníky a kuchaře, měli byste se spolehnout na 50 000 rublů.

Celkem bude celková částka všech plateb přibližně 4 000 000 rublů. Pokud k tomu přidáte náklady na speciální software, nastavení terminálů pro číšníky (R-Keeper), tiskové nabídky, vytváření firemních webových stránek, provádění reklamních kampaní - můžete se spolehnout na částku 4 500 000 a více.

Vedle jednorázových restaurací čekajících na fixní náklady:

 • nájemné (pokud jsou prostory odstranitelné);
 • mzdy;
 • komunální platby;
 • telefonie, internet;
 • nákup výrobků, alkohol;
 • náklady na reklamu.

Jaké dokumenty potřebujete k otevření restaurace?

Organizace veřejného stravování je jedním z nejkomplexnějších typů podnikání, pokud jde o sběr dokumentů. Seznam cenných papírů požadovaných pro legální provoz restaurace zahrnuje více než sto položek a v různých regionech se může seznam potřebných povolení lišit. Proto většina podnikatelů, s cílem ušetřit čas a peníze, dává přednost kontaktům společností, které zpracovávají potřebnou dokumentaci na klíč.

Prvním krokem při otevírání jakéhokoli druhu zařízení je registrace právnické osoby. Nejpopulárnější a nejvhodnější pro restaurace je formulář "OOO". Plné balíčku základních dokumentů a nájemní smlouvy (nebo osvědčení o vlastnictví prostor) je povinné ve všech fázích další harmonizace.

Také pro otevření instituce budete potřebovat:

 • závěr SES o shodě instituce se sanitárními normami;
 • závěr ministerstva pro mimořádné události ohledně dodržování norem požární bezpečnosti;
 • přítomnost registrované pokladny;
 • smlouvy o kontrole škůdců, deratizace a likvidaci odpadků;
 • bezpečnostní smlouvu (pro získání licence na prodej alkoholu).

A to je jen základní balíček nezbytných dokumentů. Majitel instituce by si měl pamatovat spoustu nuancí, bez nichž by činnost orgánu nebyla oprávněná.

Rozvoj podnikatelského plánu: 1. etapa

Jak víte, při otevření nového podniku, včetně restaurace, musíte vytvořit podnikatelský plán od začátku. Jedná se o druh "schématu" pro vytvoření budoucího podniku s výpočtem plánovaných nákladů a výnosů, analýzu ziskovosti a dalších ukazatelů.

Obvykle se rozlišují dva typy podnikového plánování: pro externí i interní použití.

První je zapotřebí pro ty, kteří se chystají přilákat své podniky - úvěr nebo investice. V tomto případě by nejlepší volbou bylo oslovení zvláštních organizací: pro laiky je poměrně obtížné přesvědčit investory nebo bankovní organizace o ziskovosti investic. Ti, kteří se chystají vytvořit dokument sám, by měli vzít v úvahu, že je lepší to udělat, protože již získal údaje o pokoji, počtu zaměstnanců a velikosti mzdového fondu, provozu a nakonec potvrzení koncepce instituce.

Podnikatelský plán vnitřního užití, nezbytný pro každého obchodníka pro pochopení perspektiv podnikání, je další záležitostí. Dokument obvykle obsahuje následující kapitoly:

 • název a obecný popis projektu: plánovaná koncepce, plocha areálu, počet zaměstnanců, typ kuchyně a cenová politika;
 • přibližný rozsah výrobků;
 • předběžné odhady nákladů na otevření;
 • orientační měsíční výdaje (nájem s ohledem na veřejné služby a komunikace, mzdový fond, výdaje na nákup);
 • výpočet časových nákladů pro každou etapu před otevřením instituce;
 • plánované finanční ukazatele;
 • výpočet návratnosti investice.

Počáteční obchodní plán má smysl sestavit v nejranější fázi otevření restaurace - analýzou trhu obecně, konkurenty podobného formátu, stejně jako statistické údaje. Pak budou muset být indikátory upraveny v souladu s realitou.

Výběr a oprava prostor: 2. etapa

Hledání místa pro budoucí restauraci se často stává bolestem hlavy. Odborníci doporučují, že přístup problém velmi opatrně, často cituje italský restauratér a kuchař Marciano Palli: „V první řadě - místo, na druhém místě - na místě, třetí místo - místo na čtvrté místo - místo na pátém místě - kuchyně ».

Obecné pravidlo ziskovosti je toto: čím je průměrná kontrola kavárny nižší, tím vyšší by měla být její účast. V případě, že nejdražší místa na světě si nemůže dovolit, aby zůstali daleko od civilizace, dobré gastronomické restaurace - u soudů centrálních částech města, měšťácký kavárna vybrat živé ulice, a fast food - Podívejte se na místech velkých nákupních center a nádražích.

Nejen důležitá je však nejen doprava, ale i význam potenciálního publika na úrovni instituce. To platí pro cenovou politiku a rysy kuchyně. Například vegetariánská kavárna by měla být umístěna v blízkosti velkého centra jógy a rozpočtu restaurace Pan-asijské kuchyně - v blízkosti trhu. Kvůli všem těmto jemnostem začínají zkušení podnikatelé po vytvoření pronajatých prostor vytvořit koncept restaurace: v žádném městě není tolik vhodných míst a jakýkoli typ instituce by mohl být úspěšný, bylo by žádoucí.

Po pronájmu se nevyhnutelně jedná o opravu a často - přestavbu. Zde je lepší důvěřovat zkušeným návrhářům a návrhářům - to pomůže vyhnout se mnoha chybám, které jsou pro začátečníky typické. Nepřipomínejte, že styl restaurace musí odpovídat její koncepci a vytvořit ideální interiér bez pomoci odborníka může být velmi vzácný.

Nákup zařízení, nábytku a nádobí: 3. etapa

Zpravidla se veškeré vybavení pro kuchyňský prostor zvolí po dohodě s šéfkuchařem: je to ten, kdo objednává potřebné nářadí a vybavení pro práci, s přihlédnutím k navrhovanému menu. Nábytek a nádobí pro servírování jsou vybírány podle obecné koncepce stylu. Počet jídel obvykle odpovídá maximálnímu počtu sedadel vynásobenému 2 nebo dokonce 3, tj. Pro 50 hostů by mělo být 100-150 desek, spotřebičů a sklenic každého druhu.

Koupit inventář raději ve specializovaných prodejnách, dodávku zařízení pro restaurace: v první řadě, zde všechny nástroje a pomůcky si můžete koupit za velkoobchodní ceny, a za druhé, tyto organizace poskytují instalační služby a záruční opravy zařízení, a za třetí, v případě ztráty nebo poškození podávacích předmětů, můžete podobné položky snadno zakoupit.

Při uspořádání nábytku je lepší obrátit se na odborníky - konstruktéry nebo dodavatele - nabídnou kompetentní a krásné řešení.

Počítačová simulace: fáze 4

Je obtížné si představit moderní restauraci bez výrobních a účetních programů, personální kontroly. Můžete si vyvíjet vlastní software, ale na trhu je dostatek hotových balíčků.

Nejpopulárnější z nich jsou: R-Keeper, 1C: Veřejné stravování, POS sektor. Jsou plně koordinovat činnost instituce: číšník odešle objednávku přes terminál do kuchyně, kuchař vidí seznam jídel vařit na speciálním monitoru, po výpočtu všechny ingredience se odepisují ze skladu v souladu s kalkulací, fixní náklady a výnosy pro účetnictví. A to je jen malá část z možných funkcí tohoto software: kromě toho, mnoho programů jsou schopni přijímat objednávky přímo z telefonu zákazníkům shromažďovat a držáky historie nákup obchod slevových karet pomocí speciálních řadičů stanovit výši nalije do nápojového baru... Stručně řečeno, náklady na programu v restauraci zcela ospravedlnit, a bez speciálního softwaru začínající podnikatel prostě nemůže dělat.

Nábor: Stupeň 5

Samozřejmě, že najmete správné lidi, je lepší kontaktovat specializované agentury, ale s omezeným rozpočtem se můžete řídit sami. Při volbě myčkou na nádobí a čisticí prostředky obvykle dost rozhovorů, ale najímání odběratelů, číšníky a manažerů by se měl poučit ze svých zkušeností a doporučení, ale v dovednostech kuchařů, kuchařů a barmanů, je žádoucí, aby vidět na vlastní oči. Šéfkuchař, je zpravidla vybrán ve fázi schvalování konečné koncepce instituce. Významná část úspěchu bude záviset na tomto zaměstnance. Důležité nejen kulinářské talenty, ale také pochopení cílového publika, klíčovou myšlenku restaurace. Kandidáti na místo kuchaři osobně vybírá šéfkuchaře.

Kolik pracovníků potřebuje pro normální fungování instituce? Odpověď závisí na velikosti a formátu instituce. Jelikož se zaměřujeme na malou restauraci na demokratické úrovni, příkladný seznam pracovníků bude následující:

 • šéfkuchař;
 • vařit (ve výši 50 hostů na směnu stačí 2-5 kuchařů);
 • barman / barista (pro malé restaurace, dostatek jedné za směnu;
 • myčka nádobí;
 • kupujícího;
 • správce / hosteska;
 • číšníci - zpravidla jeden číšník může sloužit až 10-15 hostům (odpovídajícím způsobem při změně naší instituce by mělo být 3-5 takových zaměstnanců);
 • čistící prostředek;
 • účetní (můžete se omezit na "příchod").

Obvyklou chybou začínající podnikatelé se snaží převést do podnikání svůj vlastní ideální obraz společnosti: v případě restaurace - služby, interiéru a kuchyně. Nenechte se řídit vaším vlastním vkusem - koneckonců, navštěvujete nejen kavárny a restauraci, ale vy i vaše přátele.

Sestavení nabídky a výběr dodavatelů: Krok 6

Fáze vývoje menu včas se shoduje s fází konečného schválení konceptu. Obvykle jedním z hlavních účastníků tohoto procesu je šéfkuchař: vytváří seznam plánovaných pokrmů a majitel nebo správce je hodnotí, pokud jde o přitažlivost, chuť a cenu ingrediencí.

Výběr dodavatelů provádí vedoucí restaurace nebo nákupní manažer: analyzují trh zboží a vybírají v každém segmentu společnosti to nejlepší z hlediska poměru "cena-kvalita-spolehlivost". Prakticky žádná instituce není omezena na jednoho dodavatele, obvykle 7-10: nejdříve pro každou skupinu výrobků by se podmínky měly zvažovat odděleně a za druhé je lepší zajistit "rezervní" zdroj, zejména u vzácných složek.

Reklama: 7. etapa

K poskytování informací o zákaznících svým zákazníkům podnikatelé obvykle používají soubor opatření:

 • označení objednávky, které odráží typ a koncept instituce;
 • umístění billboardů a indexů;
 • tvorba a propagace webu;
 • registrace na různých specializovaných portálech ("Afisha" atd.) a otevření účtů v sociálních sítích;
 • reklama v tisku;
 • distribuce letáků, brožur atd.

Spuštění reklamní kampaně se uskuteční krátce před otevřením restaurace nebo bezprostředně po ní. Komplex událostí je vybrán v závislosti na zamýšleném cílovém publiku: u příležitostných zařízení je distribuce letáků a PR na internetu dobrá, u restaurací drahého formátu - umístění informací v odborných publikacích.

Otevřením cateringového zařízení je nesmírně náročný úkol. Pro začátečníky je obzvláště obtížné: musí vzít v úvahu mnoho nuancí a mnoho neúspěchů se stane dříve, než začnou chápat "v kuchyni" kuchyně. Proto mnoho začínajících restaurátorů vyhledává pomoc od specialistů - společností, které jsou ochotné pomoci při vytváření úspěšné instituce.

Organizace restauračních podniků na klíč

Je extrémně obtížné realizovat všechny etapy nastíněné ve vaší vlastní síle: kvůli nevědomosti o specifikach podnikání se nováčci vyznačují nadměrnými časovými a peněžními náklady, které někdy způsobují kolaps podnikání. Aby se zabránilo kritickým chybám, doporučuje se v mnoha fázích uchýlit se k pomoci odborníků, protože praktické zkušenosti nenahrazují žádné kurzy a výhody.

V oblasti veřejného stravování existují zprostředkovatelské společnosti, které provádějí integrovaný přístup k organizaci restaurace, a tím šetří značné finanční prostředky pro vlastníka podniku. Například společnost "Klen" nabízí svým zákazníkům návrh a otevření jakéhokoliv typu zařízení veřejného stravování na klíč: od vývoje koncepce a výběru místa až po umístění nábytku a zahájení reklamní kampaně. A to vše za přijatelné ceny. Organizace má vlastní výrobu nábytku pro restaurace, nádobí a příbory. Pokud se chcete obrátit na "MAPLE", můžete si být jisti, že vaši restaurace nebo kavárna budou vytvořena s přihlédnutím ke všem funkcím trhu, vybranému konceptu a cílovému publiku.

Co potřebujete k otevření kavárny: plán pro začátečníky

Co je potřeba k otevření kavárny v Rusku: výběr formátu Cafe + poradenství o výběru prostor nákladů + zařízení + zaměstnanců v kavárně + měsíční náklady + přibližný výpočet návratnosti investice.

Kde se můžete v létě rychle vznášet z tepla a zápachu horkého asfaltu? Kde se teplo v zimě a na jaře a na podzim skrývat před deštěm?

Samozřejmě, v útulné kavárně, kde můžete nejen teplo / ochlazení těla, ale také po jídle a pití po rozhovoru s přáteli. Zde můžete označit konec pracovního týdne nebo narozeniny dítěte.

Ukázalo se, že kavárna je univerzální věc, která je k dispozici kdykoli během roku. V důsledku toho, pokud existuje poptávka, pak bude podnikání, které může v tomto výklenku dělat dobré peníze.

Co potřebujete k otevření kavárny nebo malé restaurace - v našem článku.

Jak spustit zahájení vaší kavárny nebo mini-restaurace?

Chcete-li otevřít kavárnu, musíte si uvědomit jednoduchý plán krok za krokem:

 1. Analýza místa (oblast, kde bude kavárna umístěna).
 2. Analýza cílového publika (kdo bude vaším hlavním klientem).
 3. Výběr formátu kavárny (pro potřeby tohoto diváka).
 4. Registrace.
 5. Nábor zaměstnanců.
 6. Nákup zařízení.
 7. Reklamní kampaň.

1) Místo, které potřebujete k otevření kavárny.

První tři body našeho plánu lze stručně nazvat "analýzou trhu". Co potřebujete k otevření kavárny nebo restaurace, je především analýza poptávky.

Vzhledem k tomu, že tato činnost je stacionární, je třeba věnovat zvláštní pozornost výběru míst pro její založení. Stejně jako v místnosti.

Prvním a nejdůležitějším ukazatelem tradičních kaváren a mini-restaurací je ekologická doprava: kolik lidí projde zařízením.

V závislosti na průměrné úrovni prosperity ve vašem regionu může mít jedna instituce od 5000 do 20 000 lidí.

Z tohoto důvodu, kde je vysoká návštěvnost, kavárny a restaurace jsou doslova jeden na druhém a nevyhoří, což vytváří dobrý příjem.

Pokud se jedná o centrum města, kolem kterého se nacházejí stanice metra, obchodní centra, různá nákupní centra atd., Pak je to velmi výhodné místo. Ale konkurence tam je extrémně vysoká - s největší pravděpodobností, nejlepší místa již byla pronajata někým.

V spaní v Moskvě pro návratnost kaváren může být docela. 5 - 6 tisíc obyvatel, ale mimo evropské části Ruska a 20.000 lidí nemůže ospravedlnit investice.

Ale stále existuje hodně záleží na formátu kavárny / mini-restaurace a na jakém publiku očekáváte.

2) Formát instituce.

Zde jsou 3 příklady různých formátů kaváren, které jsou určeny pro různé typy publika:

 1. Letní kavárna.
 2. Mladá kavárna.
 3. Kavárna je plnohodnotná restaurace.

Letní mikrovlnné trouby pár stolů kolem malé maloobchodní prodejny by mohl splatit tento týden - to stojí minimálně zvláštní oprávnění jsou nezbytné (nebude existovat vařit), personál se také nijak zvlášť potřeba (jen prodávající).

Nic nevarují, servírují pouze studené nápoje a studené občerstvení, jako jsou čipy nebo sušené ryby. No, možná nějaké jednoduché sendviče. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější verzi jejich podnikání.

Nicméně letní kavárna má své vlastní vážné nevýhody.

Za prvé, přirozeně jde o dočasný zisk. Pokud máte stánku s čipy, zmrzlinou a pivem, pak můžete stoly se stany. Ale tady je, jak začít samostatné podnikání nestojí za to.

Ano, v teplých zemích je to jedna z nejoblíbenějších možností pro jednoduché výdělky, ale naše zimy nepřispívají k příjemné outdoorové rekreaci.

Letní kavárna může stát 20 000 - 40 000 rublů. za měsíc a jeho ziskovost bude velmi odlišná. Například na přeplněných místech (na silnici nebo na stejném trhu) - stejné číslo, ale týden. Nicméně na okraji, kde nedošlo k lidské dopravě, je nepravděpodobné, že by to bylo superziskové.

Kromě toho musíte získat souhlas s otevřením kavárny s místními obyvateli, protože levný alkohol přitahuje nejvíce představitelný kontingent.

Mladá kavárna se samoobslužnými službami nebo "proti kouření" je často mnohem levnější než klasický - s číšníky, barmany atd.

Vzhledem k tomu, že tato možnost je velmi flexibilní, nelze určit přesnou výši výdajů.

Klasická kavárna / mini-restaurace bude vyžadovat otevření tří až čtyř tabulek, pár číšníků, průměrné menu a další zábavy: pouze jídlo a nic víc. To může být docela výhodné, pokud tam jsou další místa v okolí, kde lidé pracují nebo baví.

Nicméně s příznivou polohou může být kavárenská restaurace pro mládež velmi výnosná. Ovšem nejen jeho místo určuje jeho úspěch, ale i něco jiného.

Co potřebujete k otevření kavárny - standardní, bez zvláštních inovací? To je správné - chutné jídlo za přijatelné ceny.

3) Průměrná kontrola: cesta k srdci klienta je přes žaludek.

"Průměrná kontrola" je zavedená kategorie, která v restauraci určuje úroveň úspěchu a úctyhodnosti instituce.

Například tam jsou dvě kavárny / restaurace, v jedné průměrné šek je 200 rublů, av druhém - 900: kde je služba lepší? Je zřejmé, že dražší.

Zde je příklad průměrné kontroly pro Rusko ve střední skupině: