Pěstování zelí nese maximální zisk z minimální oseté plochy

Zelí je vůdce mezi zeleninou podle typů kuchařských pokrmů, které lze z ní připravit. Zelí lze vařit, dušené, smažené, pečené, kyselé, konzervované, slané a konzumované syrové v různých salátech. Zelí má důležitou výhodu ve srovnání s jinou zeleninou, která si zaslouží vynikající lehkost a přepravitelnost. Doba skladování výrazně zvyšuje odrůdy - hybridy, které jsou skladovány až do příští sklizně. Nyní, díky odrůdám a hybridům, je obyvatelstvo vybaveno zelím po celý rok. Agrotechnika bílého zelí je poměrně jednoduchá a není náladová (za přítomnosti zalévání pro udržení vlhkosti v půdě). A o užitečných vlastnostech, množství vitamínů a minerálů, které jsou obsaženy v kapustě, každý ví a reklama zde není vhodná.

Průměrný výnos zelí s tradičním pěstováním se pohybuje v rozmezí 50-100 tun na hektar. Agrotechnika je již od nepaměti známa. Pokrok po celá staletí se zlepšil novými zemědělskými stroji. Ale jak paradoxní je ziskovost každého hektaru půdy snížená z důvodu nákladů na pohonné hmoty a mazadla pro moderní zemědělské stroje. Proto s malým množstvím pozemků je třeba klást důraz na návratnost investic. Příjem však závisí především na touze pracovat v této oblasti, na objemu vyrobeného produktu.

Pěstování zelí v otevřené půdě

Zelí je plodina odolná proti chladu a může odolat krátkodobým mrazům na -3 stupňů. Ale přesto příznivá teplota pro velké výnosy je v rozmezí plus 15-18 stupňů. Agrotechnika pěstování zelí vyžaduje regulaci vlhkosti. To je hlavní problém v agrotechnice, na níž zisk tohoto podniku nejvíce závisí.

Při vázání hlavy by mělo být aktivní zelí. Pak by vlhkost půdy neměla být nižší než 70%. Ale nadměrná vlhkost (nad 85%) může poškodit kvalitu zeleniny a dokonce snížit výnos. Při špatném provzdušňování půdy hnízdí kořeny a listy. Ostré přerušení mezi zavlažováním vede k prasknutí hlav.

Technologie zelí:

Požadavky na půdu:

 1. Úrodná půda. Na podzim může být zaveden hnůj, kompost nebo rašelina. Výpočet - 4 kg. na náměstí. Děj je dobře orán.
 2. Vlhkost je pro zeleninu důležitá. Písečná zem - nesedí. Pokud v oblasti není dostatek vlhkosti, je potřeba umělé zavlažování.
 3. Každé 2-3 roky se zelenina přemístí na jiné místo. Rostl dobře po rajčatech, okurkách, fazolích, cibuli, kořenových plodinách.

Výsadba sadbových zelí:

 1. Zelí se pěstuje přes sazenice. Po 3 až 4 dnech se objevují snímky při pokojové teplotě (+ 20 ° C). Podmínky - mírné zavlažování a dlouhý den osvětlení (bude nutné osvětlit sazenice lampami).
 2. Technologie výsadby kapusty vyžaduje pečlivou přípravu. Je třeba třídit slabé výhonky a nechat pouze s hustými stonky (4 mm v průměru) a tmavě zelené listy (4-6 kusů v klíčku).
 3. Výsadba semenáčů zelí se provádí v prvních deseti dnech května s oblačným počasím nebo na konci druhé poloviny světlého období dne. Jeden hektar by neměl představovat více než 30-35 tisíc bakterií. Při větší hustotě nebude možné získat hlavy o hmotnosti 3 až 4 kg.
 4. Sazenice jsou připraveny k výsadbě v otevřené půdě, pokud mají 4-6 listů. Dříve, než je důležité sezamovat semenáčky, pravidelně je vystavovat na ulici. Několik hodin.
 5. Podmínky vylodění závisí na odrůdě. Ranní zelí se vysazuje od poloviny dubna do začátku května (v závislosti na regionu). Na filmu. Přístřešek lze odstranit, když noční teploty neklesnou pod 7 °. Odrůdy středně zralé jsou od konce května přesunuty do otevřené země. Později - od začátku června.
 6. Doporučená schéma výsadby pro časné odrůdy je 30 x 60 cm. Pro středně dlouhé a pozdní až 50 x 70 cm.

Nejlépe oblékání bílé zelí:

 1. Když po vylodění trvá 2-3 týdny, do půdy by měly být zavedeny 50kg / ha močoviny, 100kg / ha superfosfát 80kg / ha draselné soli.
 2. Druhé podávání plodiny se zavádí na začátku formace hlavy. Skládá se z: 120kg / ha močoviny, 80kg / ha draselné soli. Významně zvyšuje účinek při aplikaci hnojiva spolu s zavlažováním.
 1. Zatímco sazenice budou zvyklí a zesílí, doporučuje se denně zalívat zelí. Následně, dostatečně jednou týdně. Pokud je dostatek přírodní vlhkosti, pak méně často.
 2. Uvolnění půdy je přípustné ne hlouběji než 5 cm. Zařízení nelze přiblížit blíže ke stonce než 6 cm.
 3. Pro zlepšení výnosu jsou užitečné živiny. Bezprostředně po přistání v každé díře - poloviční lžička superfosfátu a trochu popelu. Dezinfikovat půdu - slabý roztok manganistanu draselného. V procesu růstu - dusičnan amonný, potašové hnojivo a superfosfát (2krát za sezónu).
 4. Pokud nechráníte plodinu před škůdci, veškeré úsilí bude marné. Budete muset zpracovávat zelí pravidelně. Chemikálie, které se prodávají v regionu.

Tam je také bezsemenný způsob, jak růst bílý-legged, ale bude vyžadovat zvláštní semena.

Pěstování bílých zelí, které nejsou běžnými pastviny

Výhodou ne-iritačního způsobu pěstování zelí jsou silné výhonky, které po transplantaci "neublíží". Koneckonců, zelí nemá rád transplantaci - to je hlavní nevýhoda, která má pěstování semenáčků zelí.

Zavlažovaná metoda pěstování se úspěšně osvědčila na mnoha farmách. Teď rostou pouze tímto způsobem. Před sejením je nutné dezinfikovat semena a ponořit je do roztoku manganistanu draselného o koncentraci 5 g maximálně 20 minut. na 0,5l. vody. Poté se semena musí dobře opláchnout.

Pěstování zelí se semenami se provádí v polovině dubna do hloubky 2,5-3 cm, pokud je v půdě ještě dostatek vlhkosti. Na prvních shromážděních musíte začít trochu zalévat. Když výhony dosahují 15 cm, je třeba je odstranit a nechat jen ty nejsilnější.

Další péče o kapustu se neliší od metody semenářství. Stojí za to přidat užitečný tip: je-li to možné, zelí (3 až 4krát za sezónu). Tato kultura má velmi rád hilling a je vidět již následující den po provedení této operace. Hlídání navíc chrání před škůdci a nemocemi.

Realizace sklizně, výpočet zisku

Zelí lze prodávat přímo na trhu zeleniny. Rostlinné produkty se odebírají za velkoobchodní ceny:

 1. obchody;
 2. nemocnice;
 3. dětské instituce (zahrady, školy, rekreační tábory);
 4. veřejné stravování (kavárny, restaurace, jídelen).

Podívejme se na ekonomickou složku podnikatelského nápadu (v USD):

Zelí s bílým zelím výnos z 1 hektaru

Průmyslová technologie zelí

V otáčení plodin zelí je obvykle umístěno při první rotaci (po páření s hnojem), protože je velmi náročné na obsah organické hmoty. Zelné zelí po rodinné kultuře zelí (ředkvička, ředkvička, rutabaga, řepka, řepka, řepka) nesmí být starší než 3 roky.

Na podzim se orba provádí do hloubky 25-30 cm, aby se hromadila více vlhkosti a dezinfikovala půdu zmrazením. Na jaře, kdy dojde k fyzické zralosti půdy, po 1 až 2 týdnech - hluboké kultivace.

Během plavání na jaře se těžké půdy otevírají na 2/3 hloubky, po níž následuje vrtání. Doporučujeme povolit frézu po jarní orbě.

Pro základní pěstování půdy se používají organická a minerální hnojiva, kyselé půdy jsou vždy vápněné (na kyselých půdách se vyskytuje choroba zvěře zelí).

Přibližné počty hnojiv: hnůj 40-80 t / ha, minerální: N - 60-120, P - 60-90, K - 90-150 kg účinné látky na 1 ha. Není-li zaveden hnůj, zvyšují se normy minerálních hnojiv.
Průzkumy ukázaly, že 1 kg hnojiv je placeno v průměru 20-30 kg produktů.

U raných odrůd se snížila aplikační dávka, zejména dusíkatá hnojiva, jelikož předčasná zelí může akumulovat mnoho dusičnanů.

Zelná zelí se zpravidla pěstuje se sazenicemi, i když se používá i metoda semenáčků.

Klíčky z kapusty jsou zpravidla pěstovány v jarních skleníkových sklenících, sklenících nebo semenáčcích zimních skleníků.

Příprava osiva k setí

Před setím k dezinfekci bakteriálních a virových infekcí semena se zahřívá v horké vodě při teplotě 50 ° C po dobu 20 minut a pak se okamžitě ochlazena (během 3-5 minut) ve studené vodě vařené. Poté se mohou semínka ponořit do růstových stimulantů (Humate, Silk, Epin atd.) Po dobu několika hodin (viz pokyny).

Přibližný čas setí ve středním pásmu Ruska: rané zelí - začátek března; středně zralé zelí - druhá polovina dubna; zelí pozdě - koncem března - začátkem dubna. Rozdíl v načasování výsevu souvisí s trváním rozmnožování sazenic a časováním jejich vysazování na otevřeném terénu.

Rychlost sečení, g / m 2

Rozsah dodávky, cm

Prodloužení rostoucích sazenic, dnů

Výkon semenáčků ks / m 2

Potřeba chráněné půdy pro pěstování sazenic, m2 / ha otevřené půdy

Se sadením sazenic

Semena jsou oseté do hloubky 1 cm a pokryty shora filmem nebo novinami, aby se zachovala vlhkost v horní vrstvě půdy. Záběry se objevují brzy - po čtyřech až pěti dnech, po níž jsou film a noviny okamžitě odebrány.

Podmínky pěstování sazenic

Po zasetí se udržuje teplota +20 ° C až do vzniku. Postemergentní ve skleníku byla teplota snížena na + 6... + 10 ° C (den a noc), protože v okamžiku, kdy je kritická a vychází z elektrárny kvůli semínek autotrofní výživy. V tomto případě jsou sazenice v podmínkách zvýšených teplot, a zejména v případě nedostatku světla, silně roztažena a uložena. Délka období se sníženou teplotou 4-7 dní - až do vzniku prvního skutečného listu.

Poté se zvýší teplota:
až do + 14... + 18 ° C v slunečných dnech,
+12... + 16 ° C v zataženo,
v noci + 6... + 10 ° С.

Relativní vlhkost vzduchu - 60-70%. Při pěstování sazenic musí být silné větrání.

Jednou týdně se semenáčky napájí mírným roztokem manganistanu draselného (3 g na 10 litrů).

Po 1,5 až 2 týdnech po vzniku, ve fázi prvního skutečného listu jsou semenáčky zelí ponořena, tj. Sedí na větší ploše jídla.

Pokud je to možné, je třeba vysadit sezory zelí, zejména rané a pozdní odrůdy, do kelímků nebo kazet.

Hodinu před vyskladněním se sadby polétají hojně. Potom si vyberou semenáč s houbou země a zkrátí kořen třetí. Sazenice se prohlubují do půdy podél listů kotyledonu.

Přistání na otevřeném terénu

V době přistání na otevřeném místě by sečmeni měli mít:
v rané kapustě: 5-7 pravé listy, výška 12-20 cm.
uprostřed a pozdní: 4-6 pravé listy, výška 15-20 cm.

Výsadbu provádí stroj na sadbu SKN-6 nebo ručně. Hloubka přistání - na prvním skutečném listu. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby rostlinný bod rostliny (mladé listy) neklesl nad zem.

Sazenice ranného zelí ve středním pásmu Ruska se vysazují co nejdříve: koncem dubna a začátkem května. Přibližná schéma výsadby je 70x30 cm. Hustota stání činí 47-55 tisíc rostlin / ha.

Pak zasadil sazenice pozdního zelí - od středu do konce května. Přibližná schéma výsadby je 70x50 cm, hustota stání je 21-35 tisíc ha.

Sazenice sadby zelí jsou zasazeny později - od konce května do poloviny června. Přibližná schéma výsadby je 70x40 cm, hustota stání je 35-40 tisíc hektarů.

Zasazeno v odpoledních hodinách nebo za zataženého počasí se zaléváním. Při výsadbě musí být rostliny napojeny.

V příznivé pro pěstování pravidelné a delší období srážení úrodných, čistí skvrny od plevele, některé druhy zelí (např., Střední stupeň Glory 1305) v centrálním Rusku mohou být pěstovány nonseedlings způsobem.

Semena rostlin se vysévají na stejné rozptýlený v široké přímo do půdy do hloubky 1,5-3 cm, s rychlostí náletových 0,5-0,6 kg / ha přesné secí stroje nebo 2-2,5 kg / ha - konvenční zeleniny.

Načasování výsevu je proto brzy, protože Zelí se nebojí mrazu. Sazenice zelí jsou ředěny na předem stanovenou hustotu stání (asi 40 cm mezi rostlinami v řadě). Další péče o rostliny je normální.

Péče o kapustové rostliny

Péče o rostliny je pravidelné uvolňování půdy, plevel, zalévání a krmení.

Dolní hranice vlhkosti půdy je 75-80% HB, s menším množstvím zalévání. Ranní zelí se napojuje 3-4 krát, pozdě - nejméně 5-6krát. Norma zavlažování je od 150-200 m3 na 1 hektar na začátku vegetace a až do 500-600 m 3 v druhé polovině léta.

Pokud je zelí určeno ke skladování, zavlažování se zastaví 30-40 dní před sklizní (za suchých podmínek - 15 dní před sklizní).

V navlhčených oblastech, účinně hilling rostliny, které, stejně jako uvolnění půdy, se provádí před růstu rostlin a uzavření listů.

Krmivo zelí rostliny 1-2krát během zalévání. Normy hnojení - NPK20; s druhým vrchním obvazem se zvyšuje množství draslíku a dusík se snižuje. Horní oblékání se provádí až do poloviny července nebo do uzavření listů.

Ochrana rostlin zelí

Zelí je ovlivněno mnoha škůdci. Hlavní jsou:
na začátku vegetačního období - křížovitá blýska, listová kapusta, karfiolová kapusta, zelí zelí a kapusta;
uprostřed vegetačního období - treska bezvýhradná;
při tvorbě zelné polévky - zelí a kapusty.
K ochraně před škůdci viz jejich popis.

Zelí je náchylné k nemoci. Nadměrná vlhkost vede k onemocnění semenáčků s černou nohou, zvýšenou kyselostí - k nemoci karfiolu. Podrobný popis a kontrolní opatření viz zvláštní choroby zelí.

Zrání zelí je nejvíce časově náročná operace. Aplikovaná mechanizace: sklízecí stroj UMK-2 nebo kombajn MKS-3 (produktivita 0,3-0,6 hektarů).

Průměrný výnos zralé zralosti je 15-30 t / ha, střední a pozdní zrání - 50-60 t / ha.

Zelí s bílým zelím výnos z 1 hektaru

Zpracování zeleninových semen biologicky aktivních látek (BAS), nebo regulátory růstu (jak oni jsou často odkazoval se ve vědecké literatuře) se stále více používá v komerčním rostlinné výrobě a v soukromém sektoru. Na trhu existuje mnoho BAS, některé z nich prošly státními zkouškami, některé jsou polořadovka-oficiální. Existuje mnoho otázek o vhodnosti jejich použití v některých kulturách a podmínky použití. V Chuvash MR (Povolží-Vyatka) a Institutem zahradnictví (Non-Černozemské zóna) provádí pokusy s rajčata, zelí, řepa, mrkev a koprem. Domácí produkty testovány následující: ambiol, krezatcina, Gibbersib, dzhasol, EL-1, germatronol, humátů draslíku a humátu sodného a hitodekstrin fusicoccin. Semena byla namočena v roztoku preparátů po dobu 8 hodin. Experimenty ukázaly, že při nízké počáteční klíčivosti semen je efektivita namáčení v roztokech BAS významná, pravděpodobně kvůli namáčení. Při vysokém počátečním klíčení (přibližně 90%) nebylo zaznamenáno žádné zvýšení klíčivosti nebo klíčivosti. Však připravit například tak, pozitivní vliv na růst sazenic (zelí, rajčata), které měly vliv na další růst a vývoj rostlin, stejně jako výtěžek. Zvýšení pole klíčení v mrkvi (hitodekstrin), rostliny byly silnější a dal významné zvýšení výnosu. Na stolní řepu se zvýšila produkce standardních produktů a zlepšila se jejich kvalita. Dospělo se k závěru, že ne všechny BAS mají pozitivní vliv na růst a vývoj rostlin při zpracování semen. Nejslibnějšími byly ambiol, gibersib, fusikoxin. Zvýšení klíčivosti bylo v těchto případech, pokud bylo sníženo. Stimulace růstu rozvoje rostlin, rostoucí výnosy jsou obvykle nestabilní: závisí na povětrnostních podmínkách, úrodnosti půdy. U chudých půd je účinnost BAS vyšší. Pokusy také ukázaly, že semena ošetřená BAS nemohou být dlouho uložena.

Zdroj: " Brambory a zelenina "1997, č. 5, str. 15

NA ZELENINU

Hranice mezi velkou zahradou a malou farmou jsou vymazány. Bob a Bonnie Gregson z USA napsali knihu "Obrození malé rodinné farmy". V tom hovoří, jak se po 40 letech úspěšné obchodní kariéry přestěhovali do malé opuštěné farmy ve státě Washington. Zde začali intenzivně pěstovat zeleninu na 2 akrech (0,8 hektaru) v blízkosti domu, používající pouze ruční zbraně a 10-ti silný motoblok. Vstoupili na trh v Seattlu a začali prodávat zeleninu předplatným: nyní mají 38 zákazníků, kteří předem platili za pravidelné dodávky zeleniny po dobu 22 týdnů. "Náš model se zdá být reprodukován prakticky kdekoli a nejen v naší zemi." Jejich snem je vidět všechna města obklopená takovými farmami.

Zdroj: "Nový zahradník a farmář"1997, N 1, s. 3

ZELENINA NA STUDENÝCH PŮDY

Na Aljašce, v USA, abyste získali dobrou sklizeň, je třeba zahřát půdu (v hloubce 20-25 cm po celý rok, teplota nepřesahuje 0 ° C místo 24 ° C). Jednou z nejoblíbenějších metod je úkryt lůžek s průhledným polyethylenovým filmem. Černý film zabraňuje lepšímu růstu plevelů, ale nedovoluje, aby světlo prošlo, a půda pod ním se nezahřeje. Pod průhledným mulčováním je možné pěstovat kukuřici (ze semen), cukety, okurky a dýně (přes sazenice); dokonce i rajčata a lilky (kultura plodin) pracují na otevřeném terénu. Zelenina zelí je lépe mulched s černým filmem, protože. jejich kořeny rostou špatně "v ohni." K pokrytí jedné řady je nutná fólie o šířce 1,2 m. Je velmi důležité, aby byla půda dobře ponořena vlhkostí, než ji natíráte filmem. Se semenáčovou kulturou nejprve musíte fólii rozložit a potom proříznout otvory pro rostliny. Při přímém naočkování se klíčky "uvolňují" z filmu hned po jejich vzhledu. Další výhodou filmového mulče: chrání půdu před vymývání v oblastech, kde neustále prší déšť.

Zdroj: " Nový zahradník a farmář", 1997, N 1, s. 11.

VYTVÁŘENÍ RASTLÍK V RYBÁŘE DLOUHÁROVÝCH PARTNOKAPACTICKÝCH NÁPOJE V SKLADOVINĚ
Hybridní odrůdy tohoto druhu tvoří pouze ženské květy a ovocné parthenokarpické (tvořené bez hnojení). Tvorba rostlin v těchto odrůdách má své vlastní charakteristiky. Představte si dva systémy.
1 SYSTÉM. Z povrchu půdy do výšky 60-70 cm od sinus listů odstraňte všechny boční výhony o délce 2-5 cm a všechny květní pupeny. Z této výšky na 1 m ponechte 1 vaječník a 1-2 listy na každém uzlu. Z výšky 1 m až 2 m můžete zařízení vytvořit dvěma způsoby: a) ponechte všechny vaječníky na hlavní páčce, odstraňte boční výhonky (obr. 1); b) ponechte všechny vaječníky na hlavním dříku a přitiskněte boční výhonky na 1 vaječník a 2-3 listy (obr. 2). Počínaje ve výšce 2 m, když hlavní dřík narůstá na poslední drát mřížoviny, vrchol jejího vrcholu je trhaný, což způsobuje růst 2-3 bočních výhonů. Oni mají ponechat volně růst, viset dolů, dokud jejich vrcholy nejsou ve výšce 1 m od země; pak se zachycují.
2 SYSTÉM. Do výšky 60-70 cm od země jsou všechny vaječníky a boční výhonky "zaslepené". Dále až do výšky 2 m jsou odstraněny všechny boční výhonky, přičemž zůstávají pouze vaječníky na hlavním stonku. Když se drát dosáhne horní únikové mřížoví, že se pohybuje na sousední horizontální drát a umožnit postranní výhonky volně růst, prischipyvaya jejich vrcholy ve výšce 1 m nad zemí (obrázek 3). Vázání výstřižků do mřížky jako číslo osm.
Kromě tvarování se provádějí i další chirurgické techniky. Pokud má hybridní odrůda samčí květy (bez vaječníku), je třeba je odstranit, aby při deformaci nedošlo k deformaci zakřiveného ovoce. U odrůd, které mají pouze ženské květy, se tato metoda provádí pouze v případě nadměrného rozkvětu. Doporučuje se odstranit zažloutlé, zvlněné a nemocné listy, stejně jako deformované a nemocné škůdce a ovoce. Řezání se provádí nožem nebo speciálními nůžkami. Tenké výhony jsou ručně odstraněny. Pacienti s řezanými listy a výhonky by měli spálit. Musíme se snažit nepřenášet infekci z infikovaných částí rostlin na zdravé.

OPTIMALIZACE VÝŽIVY ZELENINY

Teprve nedávno začal uvažovat o této dietě zeleniny, která by splňovala moderní požadavky na kvalitu produkce (bezpečnost životního prostředí, dusičnany, těžké kovy, radionuklidy a jinými škodlivými látkami). Dříve bylo hlavním kritériem vysoký výtěžek získaný jakýmikoli prostředky. Z tohoto důvodu nadměrného spoléhání vysoké dávky minerálních hnojiv, pesticidů, nadměrné zalévání s kejdou, kanalizace. To vedlo k výraznému zhoršení kvality a udržení kvality zeleniny, což snižuje jejich nutriční a dietní hodnotu.
Dlouhodobý výzkum VNII Zeleninové pěstování v různých půdních a klimatických podmínkách umožnilo vyvinout novou teorii výživy zeleninových plodin. Podle této teorie se v první fázi rostlinného života, kdy klíčí semeno a kořeny rostou intenzivně, rostlinné plodiny potřebují především výživu fosforu. Účinnost takového způsobu je proto velmi vysoká, jako je hnojivo rostlin s granulovaným superfosfátem. Kromě toho, čím menší jsou semena a tím nižší je teplota půdy, tím vyšší je účinnost této metody. Proto aplikace řada hnojiv fosforu je velmi užitečné při setí semen pro semenáčky brzy na jaře nebo v zemi (mrkev, řepa, petržel, celer, salát, kopr). Po dosažení stabilní kořeny vlhkou vrstvu půdy (25-30 cm) začne intenzivní růst listů, který trvá poměrně dlouhou dobu (15-20 dní pro zrání plodin do 2-3 měsíců - v pozdní-zrání). V této době rostlina cítí velkou potřebu AZOT - hlavního prvku jejich růstu. Toto období je nejlepší pro hnojení dusíkem. Měly by začít 2-3 týdny po vzniku (obvykle v druhé třetině desetiletí v červnu) a pokračovat až do vytvoření produktivních orgánů. Mezi začátkem formování ovoce, zelí a okopanin před jejich zrání výrazně zvyšuje role draslíku ve stravě, je třeba urychlit odtok živin v dozrávání rostlin, zlepšuje trvanlivost výrobků v zimním období. Proto jsou v tomto období potřeba potašové zálivky (koncem června - počátkem září pro pozdní zrání plodin). Úloha dusíku v této době je výrazně snížena. Jeho přebytek může vést ke zpoždění dozrávání a prudkému nárůstu akumulace dusičnanů. Opožděné hnojení dusíkem by nemělo být tolerováno v praxi pěstitelů zeleniny. Některé výjimky mohou být pro plodiny s prodlouženou dobou plodin (okurky, rajčata), zejména v chráněné půdě. Jedná se o obecné vzorce výživy zeleninových plodin, které nevylučují diferencovaný přístup k hnojení různých druhů a odrůd rostlinných rostlin v různých půdně-klimatických podmínkách.

Zdroj: "Brambory a zelenina", 1997, N1, s. 21

KAPITOLA 2 PŘÍLOHA I ANNEX I PŘÍLOHA II
Nedávno se stalo mnoho pěstitelů zeleniny (profesionálů a amatérů)
mít zájem o hybridy (hybridní odrůdy) rajčat s omezeným (určujícím) typem růstu. Rostliny tohoto typu lépe snášejí nepříznivé podmínky mají jednotkovou délku 2-3 krát květenství a kartáče, relativně kompaktní, méně než neurčité (neomezený růst) hybridů zhiruyut izrastayut a bohatá organická a minerální výživy. Kromě toho mají vysokou odolnost proti stresovým faktorům - k chladu, teplu, virům, houbovým chorobám, nematodům. Plody těchto odrůd mají vynikající chuť a prezentaci. Zvláštnost deterministických odrůd - růst kmene se obvykle zastaví po vzniku páté květenství. Je-li to žádoucí, můžete způsobit trvalý růst rostlin, zanechat silného nevlastního syna z posledního štětce. To se děje v zimních sklenících, kdy se tyto hybridy pěstují po dobu 10-12 měsíců. Ve sklenících s filtrem je lepší nechat další kousky v květenství. Tito nevlastní synové tvoří nejvýše dva nebo jeden list a kartáč (někdy dva). V tomto případě rostlina nemá velké množství listů, což přispívá k lepší tvorbě a nalévání ovoce. Abychom získali vynikající ovoce ve velkých množstvích, je třeba vědět, že u určujících hybridů je kořenový systém poměrně malý a vláknitý. Proto netolerují nadměrné zalévání nebo nadměrné sušení půdy. Pokud z nějakého důvodu se zamokření nebo vysychání půdy (zeminy), kořenový systém může být obnoven zálivkou jednou nebo dvakrát (10 dní), 1% roztok humátu sodného (růstový regulátor), který stimuluje vývoj kořenů. Slabá (1: 20-25) infuze kuře
podestýlka nebo podsypki v podzemní pilinové podestýlce pod slepicemi. Tyto skupiny determinant kříženci (F1) Chov Výzkumného ústavu zeleninou a FNM "Ilinichna" zahrnuje Red Arrow, severní Express (pásmový v roce 1992), stejně jako Natus, Bumerang, Eunice, Olya, Lola a Gamma. Všechny jsou doporučovány pro skleníkové plodiny ve všech oblastech pěstování, stejně jako pro otevřené půdy.

Zdroj: " Brambory a zelenina"1997, č. 1, s

KULTIVACE BÍLÉHO KABÁTU DOPRAVNÍKŮ
Bílá kapusta je proslulá svými cennými vlastnostmi: rozmanitost v rané zralosti, produktivita, zachování kvality při zimním skladování, přepravitelnost. A co je nejdůležitější, může být kultivováno téměř všeobecně. Výběr některých odrůd, použití očkování a výsadby sazenic v terénu, dovolí zelí být čerstvé téměř celý rok. Pěstování zelí na dopravci získává země od června do května následujícího roku snadnější podmínky pro jeho realizaci. Stupně bílé zelí jsou rozděleny do velmi raných, raných, středních, středních, pozdních a pozdních odrůd podle vegetačních podmínek. Ti, kteří pěstují zelí na 1 ha nebo více, je nerentabilní zasít pouze jednu odrůdu. Navrhuje se, aby se na přistání několik tříd, kde starší 30%, zrání - 20%, sůl-potah - 20% nebo univerzální, který může být použit pro prodej čerstvých a (Present, 2500, Belarus 455 stupeň) pro ukládání - přinejmenším 30%. Celkem za 1 hektar získat 50-60 tun zelí, ale načasování jejich realizace bude odolnější a prospěšné pro včasné zelí a pro uchování jakosti. Počet semenáčků zůstává stejný ve výši 30,5 tisíc kusů. 1 ha, ale to je v polovině, střední třída a srednepozdnie může vyrasit na hřebeny školky bez nákladných skleníků a pařenišť zahřeje. Tabulka výpočtu zelného dopravníku na hektar je uvedena. VÝPOČET DOPRAVNÍKOVÉ KABELY NA 1 HA PRO ZEMĚDĚLSTVÍ

Vlastní

Pěstování bílé zelí v otevřené půdě

Výběr místa. Výběr míst pro pěstování zelí je určen především režimem plodnosti a vlhkosti půdy. Nejvhodnější lužní, fen a jiné hladké, dobře větraném oblasti s průměrnou nebo středně mechanické složení půd. Předchůdci mohou být trvalé luštěniny, jakož i bohatý hnůj oplodnit brambory, kukuřice, obilí a luštěniny, okurky, dýně, tykev, melouny, rajčata, cibule, kořenové plodiny. Není vhodné, aby se rostlina po křížových rostlinných a krmných plodinách. Pro nejstarší odrůdy jsou nejvzdálenější oblasti s jižním svahem a lehkými hliněnými půdami. Nejlepší pro zelí jsou hlinité a hlinité, bohaté na humus a vodu intenzivní půdy.

Rostliny konzumují dusík hodně, stejně jako draslík a vápník, nevydržují silnou kyselost - optimální reakci prostředí z neutrální na mírně kyselou. Na půdách s vysokým obsahem humusu a hluboké orné vrstvy a na rašeliništích se kyselost převede na pH 5,0 bez snížení výtěžku.

Příprava hnojiv a půdy. Při zelí se používají vysoké dávky hnoje nebo kompostu - od 40 do 60 tun na hektar, v závislosti na úrodnosti půdy. Pro urychlení tvorby hlav pro rané odrůdy je čerstvý hnůj nahrazen humusem. Zelí potřebuje ve vodě rozpustné formy živin.

Pro střední a pozdní zrání se používá přibližně 150-180 kg dusíku, 200-250 kg draslíku a 100-120 kg fosforu a pro časné zrání 200 až 220 kg, 180-200 kg, 120-140 kg. Při aplikaci organických hnojiv se sníží minerální sazby na každou 1 tunu hnojiva o 7-8 kg, 1 tunu trusů ptáků o 10 kg. 100 g půdy by mělo obsahovat asi 30 mg draslíku, 12 až 15 mg fosforu, 260 až 360 mg vápníku, 40 mg hořčíku a také stopové prvky - bór, měď a mangan.

Zelí je obzvláště náročné na bór, jehož přibližná míra aplikace je 15-20 kg na 1 ha. V oblasti Non-Black Earth je nutné přinést 0,8-1 tuny na 1 hektar vápna. Zelí dobře snáší nadbytek vápníku, pokles jeho obsahu způsobuje okyselování půdy.

Normy pro aplikaci hnojiv v zahradě nebo na venkově jsou následující: 10-12 kg hnojiva, 120-150 a dokonce 200 g draslíku, 80-100 g fosforečnanových hnojiv na 1 m2. Pokud se nepodává hnůj, poskytněte 120-150 g na 1 m 2 dusíkatých hnojiv.

Organická hnojiva se používají především na podzimní orbu, více než polovinu nebo všechny dávky fosforu a draslíku - také na podzim, 2/3 normy dusíku - na jaře pro pěstování nebo orání. Zbývající část dusíku a draslíku je dána v horním obvazu.

V závislosti na předchůdci a zeměpisné oblasti na konci léta nebo na podzim se provádí orba nebo hluboce podzimní orba a v mokřadní zóně - a podzimní řezání hřebenů. Na jaře, rané brány, v severních oblastech jsou pěstovány a pak orány. Na ne-černé Zemi, zejména ve vysokých zeměpisných šířkách, na jaře, kvůli krátkému letnímu období se provádí pouze orba. V jižních a suchých oblastech vytvářejí hřebeny před samotným vysazením sazenic, aby nedošlo k usušení půdy. Povrch pole a hřebeny se vyrovnávají a půda se zpracovává do jemnozrnného stavu.

Při nízkých (zahrad, země, atd.), Zahradnictví půda vykopané z pádu lopatou celou hloubku kulturní vrstvy (20 až 25 cm) a zpracuje se s rypadla pružinové vidlice 18-20 cm. Sazenice na výsadbu jsou použity s dobře vyvinuté 4-5 pravda listy s krátkými řapíky, zesílenou stopkou a silným kořenovým systémem. Před odběrem vzorků po dobu 8-12 dní vytvrzujte na nízké teploty a přímý sluneční světlo. V předvečer nebo den odběru vzorků semenáčků ošetřovaných bezpečných léků proti zelí běhu a jiným škůdcům zelí, stejně jako výroba dusíkatých hnojiv a hnojiv draslíku v malých koncentracích. Sazenice se vybírají před výsadbou, vyřazují poškozené a nemocné a špatně vyvinuté rostliny.

Obzvláště nebezpečná je infekce velryby. Na farmách se kořeny bezsemenných sazenic ponoří do krémového jílovitého roztoku s přídavkem přípravku Mullein a přípravkem proti zelí. Krabice se sazenicemi před výsadbou chrání před slunečním zářením. Převáženy motorovými vozidly, vozíky traktorů, instalace krabic se semenáčkami ve dvou řádcích. Různé odrůdy se vysazují co nejdříve - okamžitě poté, co je půda připravena a jarní mráz končí.

Střední a pozdní zrání - po nich. Malé negativní teploty, po osvěžení sazenic, již nejsou pro kapustu nebezpečné. Nepřijatelné výsadby pro zmrazení. Dostal podél rostlin (zejména bezgorshechnym) umírá na minus 2-3 ° C Nejvíce zrání odrůd zastoupené na 55-66 tisíc. Rostlin na 1 ha a šířce 60-70 cm mezi řádky. Vysazena na rovnou plochu nebo žebra 1 m na šířku. 2 řádky s uliček 60 cm středního pořadí, a pozdní odrůdy srednepozdnih optimální hustota výsadby - od 15 do 18 až 21000 rostlin na 1 ha. pro rozteč střední řada 70 cm, pro velmi pozdní odrůdy 80-90 cm Vzdálenost mezi rostlinami v řadě odrůd na počátku 25-35 cm, pro middle--. ot45-50 na 60-70 cm, pro late-- 60-70 cm,. poslední - 70 až 80 nebo 90, viz možné odrůdy rostlin, pro včasné obvodu 50x 50 cm, středních -60x60 cm často střednědobé a pozdní řemen zelí zasazeny v pásku uliček 60 cm a vzdálenost mezi pásky 80 cm, což usnadňuje mechanizované péče. pro rostliny a sklizeň. Zasazeny v vlhké půdy na 1-2 cm hlubší než rostliny byly v sazenice rostlin, rassadoposa-zling strojů s povinnou zalévání z cisterny. V suchých oblastech je často nutné dodatečné zvlhčování po vysazení.

V jižních, subtropické, s mírnými zimami většině regionů Ruska a středoasijských zemí v sazenic podzimny výsadbu raných splatná odrůdy jsou zasazeny krátce před nástupem chladného počasí - přibližně v polovině nebo na konci října. Pozdní kultivary jsou pěstovány v druhé polovině léta, výsadba v červenci.

Předčasné zelí lze umístit na hřebeny, vysazovat po obou stranách postupným způsobem a prohloubit se do půdy až do prvního skutečného listu, zabraňujícímu uspávacímu bodu růstu. Při zpoždění při výsadbě na jaře (a také v létě) musí být pole předem napojeno. Po 3-5 dnech v místech smrti se vysazují nové rostliny. Tato časově náročná ruční práce se však vždy neopravňuje.

V jižních a středních oblastech s dostatečnou vlhkostí a v jižní části nečerných zemí může být zelí pěstováno neseznutelným způsobem - přímým vysetím semen v otevřené půdě. 2 až 2,5 kg semen se zaseta na 1 hektar. V oblastech nad 55 ° N. w. pro toto byste měli používat rané a střední odrůdy. Tento způsob pěstování je možný při účinném použití herbicidů pro ničení plevelů. Zajišťuje vysoký výnos a významné snížení výrobních nákladů. Semeron každoročně ničí plevele. Používá se jako 25% přípravek při 1,5 kg na 1 ha po 12-15 dnech po výsadbě sazenic nebo secích semen (400 litrů roztoku na 1 ha).

Škůdci se usmrtí TCA herbicidem podzimní léčbou, spotřebovávají 20-25 kg na 1 ha. Proti plevelům se používá také treflan (4-10 kg na 1 hektar), ramrod (7-10 kg), dactal (10-14 kg). Poslední dva přípravky postříkají půdu před výsadbou sazenic.

Vodní režim. Vysoká potřeba kapusty ve vlhkosti způsobuje potřebu neustálé udržování vysoké vlhkosti půdy. V prvním období života - po výsadbě a při tvorbě růžice listů, je optimální vlhkost 70-75% PPV. To zajistí vývoj silnějšího kořenového systému. V budoucnu, zejména během tvorby a růstu zelí, je nutná maximální zvlhčování a zvýšení obsahu vlhkosti v půdě na 80-85%.

Míra zavlažování v jižních - Střední horké (pouštních) oblastech je pro časné odrůd v počátečním období 400-500 m 3, poté (před sklizní) - 600 m3 na 1 ha, pro střední a pozdní - 600 m 3 nebo více na 1 hektar. Míra zavlažování je pro první skupinu odrůd 5000-6200 m3 pro druhý - 7000-9100 m 3 na 1 ha, a počet závlahy, respektive 9-14 (5-7 dnů) a 13-16 (6-7 dny).

V aridních oblastech step zavlažování cenu za prvních odrůd v prvním vegetačním období je 250-300 m 3, ve druhé - 300-350 m 3 pro médium a pozdní - respektive 200-300 a 300-450 m 3 m 3 na 1 ha.

Zavlažování sazba za prvních odrůd 2000-2700 m 3, na zbytek - 2800-3600 m 3 na 1 ha, v tomto pořadí, se počet závlahy 6-8 (po 6-8 dnech) a 8-10 (8-10 dní).

V oblasti nečerných zemí je potřeba zavlažování určována povětrnostními podmínkami. V letech s množstvím srážek není zelí napojeno. V suchých obdobích je norma zavlažování v prvním vegetačním období přibližně 150-200 m3, ve druhém 200-250 m 3 na 1 ha. Norma zavlažování se pohybuje v rozmezí 500-1000 m 3 u prvních odrůd a 1000-1300 m 3 na 1 ha u odrůd středně až pozdního zrání. U první skupiny odrůd je maximální počet závlah 3-4, pro druhý 4-6.

Frekvence zavlažování závisí na délce suché doby a teplotě vzduchu a může dosáhnout od 10-12 do 20 dnů nebo více.

Péče o rostliny. Hlavními úkoly péče o zelí je udržovat půdu v ​​uvolněném a čistém stavu od plevele, používání hnojení a zavlažování, stejně jako ochrana před škůdci a nemocemi. Nejdůležitější metody - uvolnění řádků a nedostatek vlhkosti v půdě - zalévání. Když rostliny ustoupí a začnou růst (2-3 týdny po výsadbě), začněte krmení. Hnojiva jsou aplikovány po kultivaci v hloubce 8-12 cm. První ošetření mezi řádky se provádí do hloubky 12-15 cm s co největší šířky pracovních orgánů. Dále se kultivuje po 12-15 dnech do hloubky 8-10 cm. Celková vegetace se uvolňuje 3-4 krát, neustále podporuje půdu ve volném stavu. To je zvláště důležité v těžkých půdách. Po druhé kultivaci se rostliny vysychají vlhkou půdou.

K potírání plevelů v počátečním období růstu efektivní používat nainstalované jako vedlejší pracovní orgány kultivátor takzvané otvalchikov spojky. Používají se na počátku vzniku plevele (ve fázi kotyledonových listů). V procesu pohybu, plameny ulovit volnou půdu a pokrýt malou vrstvu plevelů, které zemřou. Kombinace používání herbicidů, pěstování a uzemnění až umožňuje zbavit plevele před uzavřením závodů v uličkách, poskytovat prodyšnost v půdě a aktivního růstu rostlin během vegetačního období.

Nejlepší oblékání. 100-150 kg na 1 hektar dusíkatých hnojiv a 70-100 kg draselných hnojiv se aplikuje na vrchní obvaz (10-15 a 10-10 g vody v zahradních zahradách na 10 litrů vody). Použití dusíku se zastaví předtím, než se začne vytvářet hlava. Pod prvotní zelí je efektivní přidávat superfosfát (s následným zaléváním) na vrchní obvaz po první hluboké kultivaci řádků. Zrychluje tvorbu hlav a aktivuje činnost kořenového systému. Při pěstování zelí pro zimní skladování se dávka dusíku sníží o faktor 2 a podle toho se zvýší draslík.

Během péče o rostliny v druhé polovině vegetace udržujte rovnoměrnou půdní vlhkost. Při dozrávání hlav je obzvláště nebezpečná ostrá změna. Přechod od nedostatečné k vysoké vlhkosti vede k praskání hlav. Aby se zabránilo vzniku prasklin, používá se oříznutí kořenů, což snižuje tok vlhkosti do rostliny. V zahradě zahrady jsou podporovány rostliny s pevnými hlavami.

Sklizeň. Sklizení pokračuje po konečném utváření hlav, když se stávají hustými. Kolekce vyžaduje hodně manuální práce. Ranní zelí se shromažďuje v několika receptech jako zrání jednotlivých rostlin, pozdě - současně. S cílem snížit náklady se používají mobilní platformy, dopravníky a přívěsy. Neustálé ruční čištění se provádí řezáním hlavami nožů a jejich stohováním v řadách s následným nakládáním do vozidel nebo vozíků. Před vývozem z pole se trať instaluje podle uspořádání zařízení. Na venkově a zahradní zahradě jsou hlavy podle potřeby vyříznuty. Pozdní stupně, určené pro kysání a skladování v čerstvé formě, jsou vyčištěny před nástupem mrazu.

Pro sklizeň středně zralé a střední-pozdní odrůdy doporučené zelí kombajn, několikrát zvyšuje produktivitu práce. V průběhu práce řeže, odděluje listy růžice a vrhá všechny hlavy do vozidel. Konečné následné čištění se provádí v mechanizovaných oblastech zušlechťování zelí. Sklizeň zelí se používá pro kysání nebo konzumaci v čerstvé formě. Pro dlouhodobé zimní skladování jsou nevhodné.

Sklizené zelí musí být hustá, čerstvý správný tvar, aniž by Bush, ale těsně přiléhající neprůhledné zelené listy, bez mechanického poškození a nezměněných chorobám a škůdcům, a vnější části pahýlu - není delší než 3 cm na délku. Nesmí být žádné stopy hnojiv. Přípustné minimální hmotnost standardní hlavy zelí 0,4 kg brzy, v polovině a late-- 0,8 kg. Sklizeň brzy zelí odrůdy se liší od 15-20 do 50-60 m, poloviny a pozdní - 18 až 25 až 80 tun na 1 hektar.

Zvyšte ziskovost bílého zelí. Je ekonomicky nejvýhodnější pěstovat předčasné zelí a odrůdy vhodné pro delší zimní skladování. Střední a středně pozdní odrůdy mohou být efektivně využívány za předpokladu, že jsou získány vysoké výtěžky.

Jedním ze spolehlivých způsobů zvýšení ziskovosti je pěstování vysoce kvalitních sazenic v optimálním čase pro výsadbu as nízkými náklady. Je nutné zvýšit sklizeň, vyrývání vysokoplodorodnye, hlinité půdy, použití vyšších dávek hnojiva v optimálním poměru hlavních živin a zavlažování v období sucha, a na jihu - systematicky.

Ochrana rostlin proti škůdcům a chorobám umožňuje výrazně snížit ztráty plodin a zlepšit kvalitu produktů. Je také nezbytné snížit náklady na práci a peníze, náklady na zelí a včas realizovat sklizeň. Efektivní způsob, jak zvýšit ziskovost - organizace sourcingu s prodejem produktů v zimě a na jaře.

Jak zvýšit produktivitu zelí v otevřeném poli + lepší způsoby

Zelí je vždy v poptávce, proto všechny zeleninové zahrady chtějí pěstovat na zahradních pozemcích. Ale ne všichni mají dobrou sklizeň. Existuje několik způsobů, jak zlepšit výnos z kapusty pro pěstování venku i ve sklenících. Pokud dodržujete všechna doporučení uvedená v článku, proveďte všechna potřebná agrotechnická opatření a výsledek vás bude jednoznačně potěšit.

Metody zvyšování výnosu zelí

Abyste získali dobrý výsledek, musíte věnovat pozornost mnoha nuancům.

 1. Vyberte ten, který nejlépe vyhovuje vašemu klimatu.
 2. Připravte správnou půdu pro výsadbu.
 3. Rozšiřte sazenice sama, a zároveň vytvořte všechny podmínky pro růst a rozvoj.
 4. Pokud vyrůstáte ze semena, před ošetřením předem ošetřete. Přečtěte si také článek: → "Jak se vysadit semena zelí v otevřené půdě".
 5. Zvažte dobu výsadby - ovlivňují také výnos.
 6. Dobře navlhčete půdu, protože zelí miluje vlhkost. Zajistěte závod pravidelným napájením.
 7. Zelí rostliny v dobře osvětlené oblasti, tak je velmi fotofilní. Nepotřebujete ji umístit do stínu - v takových podmínkách bude rostlina dávat jeden list.
 8. Používejte insekticidy a fungicidy k ochraně rostliny před škodlivým hmyzem a nebezpečnými nemocemi.
 9. Sledujte střídání plodin. Nepotřebujte rostliny na stejném místě dva roky po sobě, a to za tři až čtyři roky.
 10. Včasná půda. Nakrmte rostlinu.
 11. Povolte půdu a zesíťte zelí.

Výběr odrůdy a zvýšení produktivity

Správně vybraná odrůda je hlavní podmínkou výnosu. Pro otevřené terény můžete využít rané, střední a pozdní odrůdy. Pro skleníkové pěstování - rané odrůdy.

Odrůdy sklizně pro Ural a Sibiř

 • Kolobok F Pozdní zrání bílý hybrid, který lze dlouhodobě uložit. Může volat ze dvou až tří liber. Až do úplného zrání potřebuje asi 125 dní. Sesení by mělo začít od února do dubna, čisté v listopadu. Z 1 vazby se získá přibližně 1-1,5 tuny, od 1 ha - 70-120 tun.
 • Blizzard. Středně pozdně bílá odkrytá odrůda. Odolný vůči nemocem. Výsev se provádí v dubnovém měsíci a sklizeň se uskuteční v říjnu. Plody jsou kulaté, tmavě zelené barvy a váží od 2,5 do 3,5 kg. Tato odrůda s vysokým výnosem může produkovat od 80 do 130 tun na hektar. Váží až 1,5 tuny.
 • Dárek. Zelená bílá bílá kapusta střední pozdní zelí. Od března začíná období výsadby, která trvá do poloviny dubna. Sklizeň na konci září, říjen. 70-100 tun s 1 ha, 700-1000 kg s tkaní.
 • Wave. Pozdé zralé odrůdy bílého zelí, které dozrávají za 180 dní. Má kulatý tvar a šedozelenou barvu. Zasazeny brzy, na začátku dubna a shromážděné v říjnu, listopad. Dává od 70 do 85 tun s 1 hektar. Od 700 do 800 kg s tkaní.
 • Lada. Pozdně bílé bílé zelí. Ovoce může dosáhnout pět kilogramů, tvar kulatého tvaru. Inokulováno v dubnu, shromážděné v říjnu, listopad. Od 1 ha - 60-80 tun hektaru, z 1 vazby - 600-800 kg.
 • Ruská velikost. Plody mohou vážit 4 až 3 až 4 kg. Dobře snáší změny teploty. Potřebuje 80 dní k úplnému zrání. Od 1 hektaru lze sbírat až 70 tun, od 1 hektaru až po 700 kg.
 • Pohár. Mrazuvzdorný a odolný vůči chorobám. Sklizeň, střední zrání, o hmotnosti 2 kg. Vystoupil v dubnovém měsíci, sbírka se uskuteční v září, začátkem října. Od 1 hektaru až 60 tun, od 1 hektaru - 600 kg.
 • Dachnitsa. Odolné zelí na změny teploty. K zralosti trvá 80-95 dní. Kultivujte v otevřené půdě. Od 1 hektaru se 20-40 tun, z 1 vazby - 200-400 kg.
 • Coquette. Ripen za 135 dní. Hlavy jsou bílé a husté až do dvou kilogramů. Od 1 ha - až 50 tun, od 1 vazby - do 500 kg.
 • Movir-74. Má vysoké komoditní a chuťové vlastnosti. V březnu je nutné zasít, a v září k odběru. Jemnozrnná, kulatá, bílá kapusta má hmotnost až 500 g z 1 hektaru - 10-30 tun, od sto - 100-300 kg.

Odrůdy pro střední pás a Moskevský region

U středního pásu a oblasti Moskvy můžete upřednostňovat následující známky.

 • Doufám. Tato odrůda je vhodná pro pěstování v otevřené půdě. Ztuhne po dobu 10 dnů. Srednespelaya, odolná proti chorobám, není prasklá. Je třeba je zasít v dubnu, připraven k sestavení v říjnu. Od 1 hektaru - můžete vzít až 50 tun, od sto do 500 kg. Přečtěte si také článek: → "Zelí" Naděje ": popis odrůdy, kultivace, péče."
 • Sláva 1305. Od 1 m 2 můžete sbírat až 13 kg. Dobře odolává chorobám. Jedna hlava může dosáhnout čtyř až pěti kilogramů. Zvedá se za 110 dní od okamžiku přistání.
 • Rusynivka. Neprotrhne a může být dlouho uložen. Trvalo to zhruba 150 dní. Od 5 do 10 kg lze shromáždit od 1 m 2.
 • Airbus F. Od klíčení do dospělosti, 115 dnů projít. Kochan má hmotnost tři až čtyři kg. Odolný vůči fusarium. Může růst jak na otevřeném místě, tak ve skleníku. Od 1 hektaru se od 20 do 35 tun, od 1 vazby - od 200 do 350 kg.
 • Flora Blanca. Kochan může vážit asi 1,5 kg. Středně zralá odrůda, která dozrává za 110 dní. Od 1 hektaru se do 25 tun, resp. Od 1 sto dílů - 250 kg.
 • Color Express. Ravenní, odrůda odolná vůči chorobám. Plody jsou kulaté, váha - 400-500 g. Vykládka se provádí v dubnovém měsíci a sklizeň se uskuteční v září. Od 1 hektaru - od 15 do 45 tun. Ze stovek na 400 kg.
 • Sněhová koule. Předčasné zrání, vhodné pro skleníky a otevřené půdy. Má bílou krémovou barvu, kulatý tvar a pevnou hlavu. Výsev je vhodný v březnu nebo v dubnu, přičemž sběr se uskuteční koncem srpna nebo začátkem září. Můžete sbírat až 19 tun z jednoho hektaru, asi 100-200 kg ze stovky.
 • Cha-ča. Pěstované ve skleníku a otevřené půdě. Zrzavé zelí, které může mít hmotnost 3 kg. Od 1 hektaru - 80-100 tun, od 1 hektaru - 800-900 kg.
 • Granáty. Středně zvlněný hybrid válcového tvaru. Pěstuje dobře v otevřené a uzavřené půdě. Hmotnost hlavy je 2-2,5 kg. Z 1 m 2 je možné shromáždit 7,5 kg, z 1 hektaru - 50-70 tun, z 1 tkaniva - 500-700 kg.

Příprava půdy a výběr místa

Před výsevem nebo výsadbou sazenic zelí v otevřeném terénu, je třeba zvolit dobře osvětlené místo a kopat do zahrady, aby všechna potřebná hnojiva. Nepotřebujte ji zasadit ve stínu, nebude to tvořit zelná hlava - dostanete jeden list. U skleníku musí být půda také nasycena živinami.

Kapusta potřebuje spoustu dusíku, vápníku a draslíku, a to jak pro pěstování na otevřeném místě, tak pro uzavřenou půdu. Proto je vhodné používat kompost a hnůj - z organických materiálů a minerálních hnojiv.

Technologie výroby bílé zelí

UDC 635.342: 631.5

I.I. Irkov, G.A. Kostenko, G.F. Monachus

Poskytuje podrobný návod na technologii pěstování sazenic zelí a nonseedlings způsob, který umožňuje získat výtěžky 100 t / ha a především: místo v rotaci, používáním hnojiv, regulovat kyselost půdy, výběr domácích hybridů v zrání potrubí, ochrana rostlin proti škůdcům, zalévání, čištění.

Klíčová slova: bílá kapusta, technologie výroby, domácí hybridy, střídání plodin, hnojiva, sazenice, sazenice, péče o rostliny, pesticidy, zalévání, čištění.

Bílá kapusta v Rusku tradičně zůstala hlavní zeleninovou plodinou, ačkoli oblast pod ní se nadále snižuje. V roce 2012 dosáhla produkce 3315,0 tis. Tun s průměrným výnosem 28,8 tun / ha [1]. Hlavní zdroje při zvyšování produkce zeleniny, a zejména bílého zelí, by měly být usilovány o zlepšení technologie od malého producenta. Charakteristickým rysem technologií v malých farmách je ruční práce namísto drahých moderních strojů, protože jsou nevýnosné pro malé objemy výroby.

Výnosy z moderních domácích i zahraničních hybridů této kultury v některých vyspělých ekonomik v regionu Moskvě (JSC „Státní zemědělská pojmenoval Lenin“, CJSC „Kulikovo“) přijde na 150 t / ha, takže příležitostí zvýšit výnosy na malých farmách je velmi vysoká.

V rotaci předchůdci zelí může být vrstva a zvrat vrstvy vytrvalých travin, směs krmných kultur na siláži a siderety, mrkev, bramborová, zeleninová a fazolová kultury. Aby se snížila infekční zátěž, mělo by se zelí vrátit do stejného pole po 4-5 letech. Při výběru předchůdce je třeba znát historii používání herbicidů, jelikož jejich následky mohou být škodlivé (například při pěstování zelí na bramborách, na které byl použit senkor).

Kapusta reaguje na úrodnost půdy a hnojiva, proto doporučujeme používat půdy bohaté na organické látky s obsahem humusu více než 3,0%.

Odstranění baterií pro 10 tun plodin je v průměru 35 kg dusíku, 12 kg fosforu, 44 kg draslíku a 15 kg vápníku. V tomto případě bude odstranění NPK s průměrným výtěžkem 60 tun / ha 210, 72 a 264 kg. Takové odstranění může být zajištěno pouze vysoce úrodnými půdami s obsahem Nobs> 10, P2O5> 20, K2O> 20 mg / 100 g absolutně suché půdy a pH 6,5-7,0.

Zavádění minerálních hnojiv - nezbytnou složkou vysoké úrody. Rychlost aplikace hnojiv se liší podle dostupnosti živin do půdy a trvání vegetačního období. Tak, pro poskytování rané zelí v půdě s výše uvedenými parametry a produktivita 50 t / ha pro SOD podsolic půdy musí N 110-150, 70-120 P2O5, K2O 130-150, pro minerální údolní - N 70 - 90, 60 P2O5 -80, K2O 120-130.

Pro srednepozdnih a pozdní zelí (výtěžek 100 t / ha) na SOD podzoly - N 140-150, 80-100 P2O5, K2O 160-170, a v říčních minerální - N 100-110, 80-100 P2O5, K2O 160-170. Na bohatších půdách je potřeba hnojiv méně.

Doba používání hnojiv je také důležitá. Fosfátová hnojiva jsou špatně promyta do podkladových horizontů, takže je možné je aplikovat v plné dávce jak podzimní, tak i na jaře. Dusičnan a draslík - jsou vysoce rozpustné, z nichž 60% se doporučuje použít pro jarní výsev (nebo kultivaci) a zbytek - v horním obvazu. Dusík ve větší dávce se navíc zavádí na začátku vegetace (před tvorbou listové růžice listů), draslíku - ve fázi vázání hlavy a později.

Top-dressing může být kořen (suché a tekuté hnojiva) a non-root (list). Koncentrace roztoků s obvazem na listovém povrchu není větší než 0,5% (<5 мСм/см по электропроводности).

Nejtěžší věcí při aplikaci hnojiv je proces jejich aplikace. Tedy ihned po přesazení nebo vzejití (ve nonseedlings způsobem) v květnu nebo začátkem června, často jsou dlouhotrvající chladné počasí, kdy jsou rostliny nejsou schopny absorbovat fosfor a dusík. V tuto chvíli je obličejový list nejednoznačný kvůli malé hmotnosti listů rostlin, takže je lepší použít fertigation - vrchní obvaření kvapkatým zavlažováním.

Suché minerální hnojiva jsou často zaváděny odstředivými rozprašovači, které nezajišťují jejich rovnoměrné rozložení na pole, což vede k značné nerovnosti rostlin.

Důležitou součástí vysokého výnosu a standardizace hlavy je zajištění potřebné mikrobiologické aktivity půdy, jakož i kapacita vzduchu a vlhkosti. To je možné pouze tím, že se nejméně jednou za čtyři roky použije hnůj (40-60 tun / ha), rašeliniště nebo sideráty.

Aplikace cideratů, jako jsou hořčice, řepkový olej, olivový olej, směs ořechů, krmné trávy - poměrně účinné řešení, které spolu s minerálními hnojivy zajistí nejvyšší hospodářský výkon. Současně na křižovatých půdách nesmí být křížovité rostliny použity jako sideráty.

Samostatně bychom se měli zaměřit kyselost půdy. Bílé zelí lze pěstovat na kyselých půdách (pH 4,5). Avšak v kyselých půdách dochází k zpomalení metabolismu sacharidů a bílkovin v rostlinách, k potlačení potravin dochází vlivem fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku, molybdenu, manganu a dalších složek. Vysoký obsah hlinitých forem také inhibuje růstové procesy. Aktivita nitrifikujících mikroorganismů klesá. Často je kýl. Kvůli nedostatku vápníku dochází k nekróze jednotlivých vnitřních listů nebo dokonce ke zčernání. Toto fyziologické onemocnění se zhoršuje při prodloužených suchách a přezrálých hlavách. Odolnost proti němu je geneticky kontrolována, hybridy F1 Valentine, Prestige, Dominanta, Garant, Beaumonde-Agro, Cupid jsou vysoce odolné.

Kyselé půdy by měly být vápněné. Zavedení 1 t haseného vápna na 1 ha zvyšuje pH půdního roztoku o 0,2 na písečných půdách a 0,12 na hliněných půdách. Aby se zabránilo dodatečným nákladům na zelí, je nutné vybrat oblasti s reakcí půdního roztoku blízko neutrální (pH = 6,5-7,0).

Výběr odrůd a hybridů zelí, načasování a množství jejich výsadby nebo setí by měla být založena na situaci na trhu v regionu. Pro každou farmu je individuální a je určena podmínkami pro dosažení maximálního zisku. V každém případě je třeba naplánovat zralou zralou zelí. Pro podmínky Moskevské oblasti platí její termíny od konce června do října. Na trhu je velký sortiment bílého zelí, především hybridů zahraničních a ruských firem F1. Pro vytvoření montážní linky nabízejí sortiment zahraničních firem "Syngenta", "Monsanto" ( "Seminis"), "Bejo", "Rijk Zwaan," "Nickerson-Zwaan" a "Sakata". Můžeme doporučit následující výrobce hybridů vytvořených z chovné stanice pojmenované po N. Timofeev (ICCA RGAU-Timirjazevova) a chov a semenářské firmy „Hledat“ (Tabulka 1).

Mezi moderními hybridy pozdní zelí chovatelské stanice NN Timofeev, hybridy F1 Valentines (Obr. 1), Dominantní (Obrázek 2), Prestige, Triumph, Kolobok, Extra, Kryumon, Doubler, Orion.

Všechny tyto hybridy jsou geneticky rezistentní vůči Fusarium vadnutí a F1 hybridy záskok, dominantní a Prestige tolerovat nula cévní bakterióza závod F1 generace, pomsta, dominantní a Prestige tolerantní k třásněnek. Nespornou zásluhou těchto hybridů jsou vynikající chuťové vlastnosti a vhodnost kyslíku [4].

Vybraná firma "Search" nabízí svůj moderní sortiment heterotických hybridů různých skupin zralosti. Z prvních hybridů je velmi populární F1 Sprint (Obrázek 3) a F1 panenka, jejíž nepopiratelnou výhodou je stabilita hlavy k praskání po zrání rostlin v terénu. Dobře zralé hlavy středně zralého hybridu F1 Hraběnka se používá jak v čerstvé formě, tak při kyslíku. Mid-late hybridy univerzálního použití F1 Table a F1 vesmíry jsou široce používány v non-řezání technologie. Funkce pozdního hybridního F1 Garant - vynikající chuť v čerstvé a zpracované formě. Tento hybrid byl hodnocen vysoce ochutnávkou z kysaného zelného produktu jak po sklizni, tak po celou dobu skladování.

Nové pozdní hybridy F1 Beaumonde-Agro, F1 Filibuster, F1 Cupid (Obrázek 4) podařilo se získat uznání v mnoha farmách Ruské federace [2]. Všechny jsou odolné vůči nekróze vnitřních listů hlavy a F1 Bomond-Agro je jedním z nejproduktivnějších hybridů. Téměř všechny hybridy šlechtění a společnost osivo „Search“ odolné proti Fusarium vadnutí 1. závodě a hybridu F1 Arctic má nulovou toleranci pro závod vaskulární bakterióza.

Domovní hybridy podstoupily rozsáhlé testování výroby a byly uznány ve všech regionech Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Kyrgyzstánu.

Pro kultivaci v jižních oblastech byl vytvořen sortiment hybridů, který lze nalézt v čísle 7 časopisu Brambora a zelenina pro rok 2013 [3].

Příprava osiva k setí. Většina osiv a obchodních firem prodává osivo s klíčivostí vyšší než 90%, kalibrované na velikost a leptané (hlavně fungicidní tiram). Taková semena jsou vyseta bez léčby. Pokud jste si zakoupili syrové semena by se mělo začít s jejich kalibrace po ruce průměrem síta 1,5-2,0-2,5 mm, následuje stanovení klíčení vybraných frakcí. Použití semen s klíčivostí v laboratoři je méně než 90% nežádoucí, protože se sníží výtěžnost kazetových sazenic. Při nezavlažované metodě se oblast výživy rostlin značně liší a v důsledku toho je jejich narušení narušeno. Před setím semena mohou být léčeni regulátorů růstu (např. Zirkon, Appin, humát) od namáčení semen za 6-12 hodin (Zirkon - 0,01 ml / kg, Appin - 0,25 ml / kg, humát sodný - 3 g 5 kg) a následné sušení semen do volného stavu. Rovněž je možné doporučit paralelní zpracování s mikroelementy (např. Tensococci) v dávce 0,1 g / kg. Pozitivní účinek použití regulátorů růstu a mikroelementů podle počtu výzkumníků není vždy dodržen.

Nezbytným prvkem přípravy osiva je leptání. Lze použít fungicid TMTD (DV thiram) - 8,12 ml / kg, insekticid kruyzer (d v thiamethoxam..) - 10,8 ml / kg (brukvovitých dřepčíci) nebo insektofungitsidnogo akce -. Prestige (vd Imidacloprid + pencicuron) - 10 ml / kg (včetně krunýřovité flee a kapusty).

Pěstování klíčky. V zóně, která není cernozemem, se zelí pěstuje hlavně v sazenicích. Zajišťuje sklizeň s minimální spotřebou semen. Seedling vysazený ve věku 30-40 dnů s potřebnou hustotou stání dostane "rasu" ve svém vývoji před plevely. Rovnoměrné rozložení rostlin na poli zajišťuje jejich vyrovnání a v důsledku toho i prodejnost. Spotřeba osiva pozdního zelí je přibližně 200 g, se sadbami a 600 g - bez semenné technologie. Se všemi těmito způsoby způsobuje semenářství náklady na výrobu kapusty na 2,0 p / kg.

Obecně platí, že pěstování půd a kazet semenáčků je běžné ve výrobě. Jejich hlavní parametry jsou uvedeny v Tabulka 2.

Jak je patrné z tabulky, metoda kazety snižuje zahřívání skleníků o dva týdny a výrazně zvyšuje výnos semenáčků z jednotky. To vede k úměrnému snížení požadované plochy skleníků. Vysoká míra přežití kazetových sazenic poskytuje růst ve srovnání s půdou nejméně 10 dní, protože poprvé po výsadbě růst a vývoj nezpomaluje. Navzdory vyšší materiálové podpoře má metoda kazety nižší náklady na produkci sadby a je považována za hlavní (viz článek "Seedling: The Cassette Method" v tomto vydání na straně 18).

Výsadba sazenic v terénu. Do dne výsadby musí být půda jemnozrnná, volná, obložená minerálními a organickými hnojivy. Vlhkost je 60-70% HB. Sazenice jsou vysazeny, zpravidla, sazenice (Obrázek 5). Podvozek je vyroben ve formě otáčivého držáku s vodícími kelímky, z nichž každý v určitém bodě otevírá dno pro vysazování rostliny z něj. Šestiřadé auto je podáváno šesti řezbáři, třemi ženami a řidičem traktoru. Produktivita šestiřadého stroje je 3-4 ha / den. V pozdním zelí, s mírou výsadby 40,0 tisíc rostlin / ha, by to činilo 160,0 tisíc rostlin nebo 1200 kazet Plantek 144.

Domácí automobily s dostatečnou spolehlivostí technologického procesu v současné době nevyrábějí. Na trhu jsou automobily převážně z EU (firmy Lannen Tehtaat, Sfoggia atd.). Cena nových strojů se pohybuje od 1,2 do 1,5 milionu rublů. Nabídka na trhu však zahrnuje stroje, které se již běžně používají, stejně jako dva a čtyři řady za levnější cenu.

Sazenice se přepravují vozidly ve speciálních paletách o rozměrech 85 × 130 cm, z nichž každá má šest kazet. Paleta je vyrobena s možností montáže na druhou s fixací z posunů. Počet přepravovaných sazenic je omezen pouze velikostí karoserie. Přesazování by měla být zahájena koncem dubna - začátkem května do raných odrůd a kříženců, které jsou pěstovány pro větší výstup listů do zásobníku 64. Potom Plantek zasadil později a pak - průměrné známky. Kazety, které byly vydány počátkem května, se mohou vysát s druhým otočením středního zelí s přistáním v terénu na začátku června.

Sazenice jsou osázeny uličkami 50, 60 nebo 70 cm vzdálenosti mezi rostliny, v závislosti na délce vegetačního období: rané 25-30 cm, střední - 40 cm a pozdní - 40 až 50 cm..

Sazenice se musí povinně kontinuálně nebo částečně zalévat 0,5 l / růst. Je možné je vysadit bez současného zavlažování, ale povinným zaléváním na konci pracovního dne.

Při výsadbě půdních sazenic v půdě jsou rostliny pevně stlačeny, stonka musí být ponořena do půdy na základnu řapíku prvního listu; kazetové semenáčky jsou vysazeny o 1,5-2 cm hlubší než horní okraj půdy a je třeba dbát na to, aby apikální pupen nebyl nalit.

Aby se dosáhlo časného sklizně bezprostředně po transplantaci, je doporučeno, aby sazenice hybridů předčasného zrání byly chráněny netkanou látkou (agril 30 nebo houbou). O měsíc později se plátno vyčistí.

Beaded technologie zelí pěstování. Získání bílého zelí přímým výsevem na poli je ekonomicky nejziskovější. Cena kapusty současně činí asi 2 p / kg, oproti 4 p / kg - se semenáčovou metodou. Navzdory zřejmému přínosu však metoda bez semen nalezne omezenou aplikaci. Důvodem je především značné riziko úmrtí rostlin v případě anomálií počasí (zmrazení, prodloužené chlazení, deště a krupobití, složitost ochrany proti křížovým bělkám a plevelům).

Vzhledem ke značnému oteplování ve středním Rusku v nonseedlings způsobu pěstování zrát ještě později F1 generace Valentine, Gingerbread Man, Garant, Orion, Beaumonde-Agro, mařit a další, určené pro 160-170 dnů vegetace po vzejití.

Příprava půdy pro bezduchové zelí zajistí jemnozrnnou strukturu a zachování vlhkosti nahromaděné v zimě. Zde je třeba doporučit frézování podzimního orění svislými frézami. Kultivace s pevnými kultivátory, kultivátory s diskovými kotouči a frézování s horizontálními mlýny je poněkud horší, protože půda je oteklá a přispívá k jejímu vysychání.

Před sejením by měla být půda čerpána vodou nebo válečky v příčném směru k secímu. To přispěje k rovnoměrnějšímu průběhu výsevních sekcí a následně rovnoměrné hloubce osiva.

Obnova osiva je nutná kvůli značnému riziku hniloby při prodlouženém ochlazení a nutnosti chránit před křížovými blýskami. Doporučujeme používat dezinfekční prestiž (d. Imidacloprid + pencicuron) podle státního katalogu pesticidů a agrochemikálií. Je také možné použít dezinfekční prostředky pro cruiser (d.v. tiametoxam), akatara (d.c. tiametoxam), TMTD (d.v. tiram).

Rostlinné Semena se vysévají secí stroj s výsevem jednořádkový vzdálenost mezi 10 cm a rozteč semen 70 cm. To lze doporučit vrtačky NCSA-4,2 (nebo 2,8) Výroba „Radiozavod“ (Penza) (Obr. 5) nebo Gaspardo (Volzhsky, oblast Volgograd).

Secí stroje provádějí pneumatickou sejbu semen. Rychlost sečení je nastavena změnou hnacího ozubeného kola v měniči podle tabulky připojené k secímu. Abyste se vyhnuli chybám, je nutné nejprve zkontrolovat počáteční rychlost posunutím hnacích kol a počítáním osetých semen v sekcích.

Průměrná spotřeba semen na hektar plodin je 600 gramů. Ve stářích semenáčků, které odpovídají 4-5 listům, je nutno vypěstovat plodiny. Na běžícím měřiči řady by neměly být více než 3 rostliny.

Není nutné, aby se po výsevu natočila půda hladkými válci, protože po klíčení mohou klíčky zemřít při tvorbě půdní kůry.

Ochrana proti škůdcům. Celkový počet druhů organismů, které nějak poškodí zelí, přesahuje tři tucty. Nejškodlivější z nich jsou ptáci a hmyz. Na začátku května, kdy pro jídlo není dostatek zeleniny, jsou v mladých kapustových rostlinách rakovinové rostliny rajčata, kukly, vrány, hnízdící rostliny. Poškození prvního zelí v některých letech dosahuje až 20%. Hlavním poškozením plodiny však způsobuje fytofágní hmyz (Tabulka 3).

Na zelí ve státním katalogu pesticidů a agrochemikálií existuje dostatek insekticidů pro boj s fytofágy na zelí. Jedná se o diazinon expres (diazinon) - 1,0 l / ha; rozhodnut pro (d. deltamethrin) - 0,03 kg / ha; zvěř (zeta cypermethrin) - 0,1 l / ha; karat zeon (d., lambda-cyhalothrin) - 0,1 l / ha. Aby se zabránilo vzniku odolných forem škůdců, je třeba se vyhnout opakovanému použití insekticidů a vyloučit náhradníky přípravků, které patří do různých chemických tříd s různými mechanismy účinku.

Vysoký efekt v boji proti Belyanko molů a můra poskytuje použití biologických (Lepidocide, bitoksibatsilin, fitoverm) v dávce 0,5-1 l / ha, s 7-8 dny interval, t. E. Proti každé generace, k ochraně proti osenice dávka se zvyšuje 2x.

Použití phytovermy dává dobrý výsledek v boji proti třásnkám. Při ošetřování insekticidů proti thrips je nutné přidat do roztoku cukr v množství 100 g na 100 litrů roztoku.

Hlavním problémem v boji proti hmyzu je sledování jejich vývoje a volba doby léčby. Jsou-li pozorovatelné i letopočty (jednodenní) motýli, jako je zelí a červená borůvka a jejich vývoj je snadno sledován, je těžší sledovat vývoj lososů, mšic a zelí. Existuje mnoho případů ničení plodin z tohoto důvodu. Hmyz, zejména s perorálním zařízením (vošky a třásněmi), často přenášejí choroby, které se vyvíjejí na poškozených rostlinách.

Podrobné informace o ochraně bílého zelí proti chorobám a plevelům během vegetačního období jsou uvedeny v tomto čísle časopisu na s. 20 a 24.

Zalívající zelí. V průměru se na výrobu 1 t zelí používá 10 tun vody. Při výtěžku 60 tun / ha by to činilo 600 tun vody (60 mm srážek). Průměrné roční srážky v Moskvě od května do září činí 330 mm

Technologie vyvinuté v 80. letech minulého století se doporučují udržovat vlhkost uvnitř 80% HB 6-8 zalévání na 250-300 m 3 / ha. Zelí tedy používá asi 10% příchozí vlhkosti, zbytek se dostává do podzemních vod, proudí do řek nebo se odpaří do atmosféry. Současně se významná část použitých hnojiv odebírá vodou. Otázka úsporného využívání vody je dlouhá a akutní. V dohledné době je kapací zavlažování optimální. Snižuje spotřebu zavlažovací vody a umožňuje podávání kořenů malými dávkami hnojiv v požadované koncentraci, což významně šetří.

Instalace kapací zavlažovacích zařízení stojí v průměru 60 tisíc r / ha. Tím se vyplatí zvýšení výnosu ve srovnání s postřikem na 10 tun zeleniny z 1 hektaru. Často je zvýšení mnohem větší.

Podrobnosti o tom, jak se zelí sklízet, budou uvedeny v jedné z následujících otázek časopisu.

Naléhavá potřeba ekonomiky pro zavádění brzy zelí je chladírenský sklad, sklad pro vytvoření 2-3denní nabídky produktů. To poskytuje příležitost k nepřetržité implementaci bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Navrhovaná technologie pěstování bílé zelí s využitím domácích hybridů umožňuje získat skvělou sklizeň vynikající kvality s vysokým standardem zelí.

Bibliografický seznam

 1. Razin AF, Surikhina TN Ekonomická účinnost rostlinné výroby v Ruské federaci a její střednědobá perspektiva / Výběr adaptability a vytvoření nového genetického fondu v moderní zeleninové produkci. Moskva: Izd. OOO Polygraf-Podnik. 2013. P. 269-279.
 2. Kostenko GA, Monakhos GF, Khovrin AN. Výsledky odrůdového testování nových hybridů zelí // Brambory a zelenina. Č.10. 2013. P.22-23.
 3. Queen S.V. Dopravník zelí na jihu // Brambory a zelenina. №7. 2013. str. 17-19.
 4. Gasparyan Sh.V., Monakhos GF, Piskunova NA Hybridy z bílé zelí vhodné pro kalení po dlouhodobém skladování brambory a zelenina. №7. 2010. P. 9-10.

O autorů:

Irkov Ivan Ivanovich,
Kdy? tech. vědy,
Ved. n. s hlavou. Laboratoř inovací a pokročilých technologií oddělení průmyslových technologií pro výrobu zeleniny a tykví na otevřeném poli

Kostenko Galina Aleksandrovna,
Kdy? s.-. vědy,
hlavu. laboratoř výběru zelných plodin

Celo-ruský výzkumný ústav rostlinné výroby
E-mail: [email protected]

Monakhos Grigory Fedorovich,
Kdy? s.-. vědy,
ředitel Chovatelské stanice pojmenované podle N.N. Timofeeva
E-mail: [email protected]

Technologie pěstování bílé zelí

I.I. Irkov, PhD, vedoucí vědec, vedoucí laboratoře inovací a smluvních technologií

G.A. Kostenko, PhD, vedoucí laboratoře zelí

Celo-ruský výzkumný ústav rostlinné výroby

G.F. Monakhos, PhD, ředitel Chovatelské stanice po n. Timofeev, Timiryazev agrární akademie.

Souhrn. Podrobné doporučení o technologii pěstování bílé zelí podle způsobů vysetí a přímých výsevů, které umožňují získat výnosy nejméně z nejlepších cizích hybridů (100 t / ha). Zohledňuje se místo střídání plodin, hnojení, regulace kyselosti půdy, volba domácích hybridů pro dopravníky, ochrana rostlin, zavlažování, sklizeň.

Klíčová slova: bílá kapusta, technologie pěstování, domácí hybridy, střídání plodin, hnojení, sazenice, přímý výsev, péče o rostliny, pesticidy, zavlažování, sklizeň.